Etickému kodexu poslance hnutí ANO 2011 nelze věřit

04. 11. 2013 | 22:55
Přečteno 2492 krát
Etický kodex poslance politického hnutí ANO 2011 http://www.anobudelip.cz/cs/o-nas/stahnete-si/ (dále jen “Kodex“) nelze na první dojem neocenit pro jeho chvályhodný záměr zlepšit pověst poslance a potažmo celé sněmovny. Čtyři články Kodexu byly však spíchnuty hodně horkou jehlou, které z Kodexu činí nabubřelý a populisticky vyznívající nedodělek.

Zásady otevřenosti, svědomitosti a dobrého jména Poslanecké sněmovny, k nimž se “Kodex“ hlásí, si zásadně protiřečí s článkem 4, který kontrolou nad dodržováním “Kodexu“ označuje a pověřuje ´vedení klubu´. To při porušení některých závazků “Kodexu“ pokutuje poslance až do výše měsíčního platu. ´Laskavá mírnost´ a zároveň ´majestátnost´ “Kodexu“, který se v lůně zákonodárné moci tak úctyhodně tváří a vymezuje, aniž by aspoň jedním slůvkem zmínil stávající zákony, poslanecký slib, se nedá označit jinými slovy než za “svatou prostotu“, abych se zdržel méně jemnějšího pojmenování.

´Vedení klubu´, z logiky zásad uvedených v “Kodexu“, hodlá respektovat kontrolní úlohu veřejného mínění při výkonu poslaneckého mandátu, jak se v něm uvádí. Ocitá se tak v situaci kouzla nechtěného, když při výkonu mandátu poslance ANO hodlá dále rozhodovat, co je “maximální míra otevřenosti při poskytování informací o své činnosti poslance“, a navíc při jeho případném porušení udílet pokutu do výše měsíčního poslaneckého platu. Kdo by nepodepsal takový laskavý “Kodex“, který například politickou neodpovědnost s nevyčíslitelnými ztrátami peněz daňových poplatníků, plynoucí například z nedodržování “Kodexu“, chce tak rozšafně trestat, aniž by především respektoval stávající zákony a sankce za jejich porušování .

Ještě nedomyšlenější a zfušovaný je článek 2 “Kodexu“, v němž se „Poslanec zavazuje při výkonu poslaneckého mandátu spolupracovat pouze s osobami, které splňují odborné i morální předpoklady pro takovou činnost“. Tady by se poslanci ANO ve vlastním a především v zájmu programu ANO měli zpěčovat. Každé jejich jednání s představiteli složek státních orgánů a veřejné správy, odkud, bohužel, vzešlo mnoho korupčních skandálů a podvodů a kriminalizovaných úředníků, je potenciálně ohroženo skutečností, že ony odborné a morální předpoklady například vysocí státní úředníci často kvůli své stranické příslušnosti nesplňují. O odborných a morálních předpokladech musí dnes občan v České republice a priori pochybovat více než je zdrávo, aby při jednání se státní a veřejnou správou případně neupadl do tenat kriminalizace, či do spárů byrokraticky - nezřídka zákonem umožněné - řízené exekuce.

A zase to bude tedy podle “Kodexu“ ´vedení klubu´ ANO, které bude rozhodovat o morálních předpokladech, s nimiž - a opět jemně řečeno - je v dané situaci nejvíce na štíru asi samotný lídr a zakladatel hnutí Ano, pan poslanec Babiš. Zveřejněný závazek Babišovy spolupráce se Státní bezpečností staví otázku jeho morálních předpokladů vyžadovaných v “Kodexu“ doslova na hlavu; a to přesto (nebo právě proto), že ANO získalo postavení druhé nejsilnější parlamentní strany a pan Babiš 18955 preferenčních hlasů od voličů, kterým spolupráce se Státní bezpečností zásadně nevadila (dokument z roku 1980 je dostupný na stránkách České televize, ale i na aktualne.cz. Jde o archivní článek, ve kterém ČT citovala týdeník EURO. Ten svůj původní materiál publikoval prosinci 2011). Stejně zásadně nevadí jeho poslaneckým kolegům z klubu ANO, kteří se “Kodexu“ přijali a zavázali se k jeho dodržování.

Jak jsem v úvodu této glosy uvedl, záměr Etického kodexu poslance je možná chvályhodný. Bohužel, za daných okolností (a způsob jakým byl zpracován), nelze “Kodexu“ věřit. Jeho protiřečící si “zásady“ svádějí spíše k nemístné ironii a vlastní diskvalifikaci. Je to právě nedostatečnost odborných a morálních předpokladů hnutí ANO, jimiž se chce „Kodex“ zaštítit, než vážně míněný a uskutečnitelný dokument. Nedostatečnost odborných předpokladů se se dá pochopit malou politickou zkušeností a prvním vstupem do Parlamentu a tolerovat jistou dobu. Morální dispozice některých poslanců ANO programové cíle hnutí však diskreditují a znedůvěryhodňují.

Zbývá se snad jen ještě zeptat? Přepracuje hnutí ANO “Kodex“, anebo ještě lépe: stáhne ho z webové stránky? Práce na dodržování stávajících zákonů a jejich případné novelizaci a přijetí slibovaných protikorupčních zákonů v rámci projektu Rekonstrukce stát v sobě totiž mravnost a odbornost již dílem zahrnují.

Heřman Chromý

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jozef napsal(a):

To autor

Konal Babis "mravne",ak "nedonasal" na osobu podozrivu z kriminalneho poskodzovania hospodarstva Ceskoslovenska?
Ak neinformoval, kryl tym protinarodny hospodarsky zlocin,teda je zlocinec?

Mal povinnost informovat o kriminalnom poskodzovani statu,alebo nie?
Babis,alebo ktokolvek iny.
04. 11. 2013 | 23:16

Důchodce68r napsal(a):

Kodex jsem si pomalu přečetl, získal jsem pocit, že jsem mu porozuměl. Nenašel jsem nic, co by mi v něm vadilo.
Ale od té chvíle jsem zase přestal rozumět tomuto blogu pana Chromého.

Co s tím? Například, kdyby ANO 2011 doplnilo na konec kodexu poznámku "Tento kodex nahrazuje zákony České republiky". Pak bych blogu porozuměl. Ale zase bych nerozuměl kodexu. Kruciš. Čert aby se v tom vyznal!
05. 11. 2013 | 03:47

Důchodce68r napsal(a):

A co se týká lustrací?
Období komunizmu jsem celé osobně prožil, s otevřenýma očima i ušima (a zavřenou "hubou"). Vím svoje, a je toho dost. V případě Babiše jsem úplně klidný. Celkem výstižně tady byly komentovány včera:
http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=794439
05. 11. 2013 | 04:01

Ládik!!! napsal(a):

Kodex jsem ani nečetl a nebudu číst. Jediný správný kodex je KODEX Pepy Řepy, tím se řídím. Přečtu nadpis a jedu.
05. 11. 2013 | 04:34

Ládik!!! napsal(a):

jozef -
to už jste vzhůru nebo ještě nespíte?
05. 11. 2013 | 04:35

Maximus napsal(a):

Hmm, další okopávač kotníků z letky pravdy a lásky. Ještě chvilku a budu tomu Babišovi fandit. Charta 77? A co pane autore Chadimová, zlodějka, která podváděla a V.Havel jí musel dát milost, aby ji nemohli zavřít a právem! To je kodex slušnosti a mravnosti, že? Vy jste čestní jen tak jedním směrem a vyžadujete čestnost jen u někoho, pro sebe máte jiná kritéria. StBáky jsem opravdu nemusel a neměl rád, ale to co jste tady se svojí "Chátrou" dokázali vytvořit, také není to pravé ořechové....
Hmm, kodex poslance, přitom by stačilo, aby poslanec zvolený někým a za někoho nemohl prostě přestupovat ve zvoleném období do jiné politické strany či se stát "nezávislým". To by mělo být první pravidlo. Jak prosté, milý Wattsone!
Hezký den.
05. 11. 2013 | 04:54

vasja napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Kodex jsem ani nečetl a nebudu číst. Jediný správný kodex je KODEX Pepy Řepy, tím se řídím. Přečtu nadpis a jedu.
-------------
Za pana Řepu bude pan Stejskal jednou souzen a odsouzen. :-)
05. 11. 2013 | 06:38

zemedelec napsal(a):

Pane Chromý.
Správně.
Co se muselo nepsaně dodržovat u každé politické strany,tak to máme napsané na papíře,dobře to potvrdil B.Šťastný,měl jsem jiný názor,ale podřídil jsem se rozhodnutí grémia strany.Něco podobného nám předvedli i VV.To co uvádí v život ANo,je jasným popřením slibu poslance,sice se tomu nedivím,narychlo posbírané osobnosti různých názorových proudů,nejde jinak uhlídat.Jasně nám také vzkazují,že poslanci budou poslouchat a hlasovat co nařídí Babiš.Stačilo navolit mluvící papoušky a vyšlo to pro stát laciněji.
05. 11. 2013 | 06:53

VFISCHER napsal(a):

EJHLE TEN NOVÝ LEPŠÍ SVĚT MILIONŮ ZÁŘIVÝCH OBRAZOVEK
Miliony zářivých obrazovek chrlí své proudy fekálií pro miliony svých konzumentů a pánové Orwell a Huxley se až sami diví, jak rychle se dnešní svět přiblížil jejich tehdejším vidinám ! Brzy nastane čipování a predestinace genetického základu. Nový krásný svět je na dohled ! Jako vždy se dozvíme, že všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější a jako vždy se dozvíme, že když se kácí les létají třísky !

Nějaké podpisy na cárech nesmyslných keců o morálce, kázni a poslušnosti jsou vždy jen pára nad hrncem před i povolebních zvratků !
05. 11. 2013 | 07:18

Maximus napsal(a):

vasja napsal(a):
Ládik!!! napsal(a):
Kodex jsem ani nečetl a nebudu číst. Jediný správný kodex je KODEX Pepy Řepy, tím se řídím. Přečtu nadpis a jedu.
-------------
Za pana Řepu bude pan Stejskal jednou souzen a odsouzen. :-)
05. 11. 2013 | 06:38
-------------------------------------------------------

Kdepak, bude stačit, když zdejší A.CZ jednou koupí i s personálem a zařízením vč. židlí A.Babiš. A bude vymalováno! Ješte by to chtělo, kdyby se pokmotřili Babiš a Zeman, to by "láska a pravda" nevydýchala. Ale všechno je možné a tak by zdejší reci v čele s Holubem šli odvážnou cestou hrdiny Komárka... (-:
05. 11. 2013 | 08:16

ld napsal(a):

Kodex je prý s tajným dodatkem. Signatář byl před podpisem vyfocen nahý a v případě jeho dezerce bude tento snímek bilbórdován v jeho volebním obvodě.
Proto jsou vyloženě naštvaní na jižní Moravě, neboť tam se není nač těšit z nijakého důvodu.
:-)
05. 11. 2013 | 08:38

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Jsem zvědav, jak se poslanci ANO zachovají v případě, že slovenské soudy potvrdí Babišovu spolupráci s StB. /„Poslanec se zavazuje při výkonu poslaneckého mandátu spolupracovat pouze s osobami, které splňují odborné i morální předpoklady pro takovou činnost“./

:))))))

Ten Kodex musela sesmolit nějaká moc chytrá hlavinka, tipnul bych to na nějakého předlistopadového normalizačního komouše a polistopadového privatizátora z ANO, povolání novinář. :)
Není to ale třeba přeceňovat /takové "závazky"/, pamatujete jistě všici na to, jak skončily podobné závazky jejichž formulace pro VV smolila Peake - sama Peake se v určité chvíli sebrala a " kodex" hodila do stoupy.... a šla utvořit dokonce novou pidistranu...čistě účelový spolek kvality hajzlpapíru - na jedno použití.

Nicméně ta bžunda v případě, že by se ukázalo, že Babiš a StB...:))))))
05. 11. 2013 | 10:55

rejpal napsal(a):

Žijeme v době posedlé etickými kodexy. Kdejaká firma má etický kodex (je v principu součástí vnitřních pravidel hry, a zaměstnane ho těžko může nepřijmout). Podobně je tomu i například v médiích, kde porušování etických pravidel může vyústit v různé sankce včetně propuštění.
Ale co v politice? Jakmile někdo má mandát, může se na všechno vykašlat, je na své straně nezávislý. Může klidně vystoupit s poslaneckého klubu, plácat, co mu slina na jazyk přinese, dělat všechny dealy (teď už si ani nemusí hlídat, kde je dělá), může si nechat všechny požitky a nikdo s ním nehne. Jediným trestem je nepřipuštění kandidovat příště (a i s tím jsou ve stranách problémy).
Etický kodex v politice není zákonem, je to morální závazek a sankce mohou být jen v morální rovině. Jakékoli hmotné sankce jsou nevymahatelné a ještě je na nich určitá pachuť nátlaku.
Ten kodex ANO je mnohem lepší než měly VV. Ale je stejně bezzubý. Buď ti poslanci budou chtít se chovat mravně - a pak jim ten soupis mantinelů, které přijmou DOBROVOLNĚ, může pomoci v hraničních situacích. Nebo nebudou, a pak to nemá o nic větší vypovídací hodnotu, než standarta s nápisem Pravda vítězí nad Hradem. Uvidíme, jak to bude vypadat v reálu. Jen praktické kroky ANO a počínání jejich poslanců dá odpověď, koho jsme si vyslali nás zastupovat. Deklarativní normy nikoli.
05. 11. 2013 | 12:06

JF napsal(a):

Myslím že etického kodexu (umělého) jakéhokoliv netřeba - zajímavější je ta ETIKA obecná - která se nepíše ale realizuje.

Prostě zajímavější než číst tento kodex je číst jednání jednotlivých osob ... proto se autor hrabe dost v h...... ;-)

Co se týče např. spolupráce s STB - tak u Babiše to bude na úrovni profesního zaměření zahraničního obchodu - jiné asi u Mynáře či Šloufa či jak to měli vůbe ošetřeno v Prognosťáku či vůbec jak u porevolučních person kolem privatizace v rámci perestrojky - ostatně lze předpokládat že ty největší estébácká esa už maj dávno negativní lustrační oprávnění ;-))) Předpokládám že Babiš lustrací neprojde - o to zajímavější politicky pak bude se zajímat o lustraci ostatních ...

Však přece plyšák ... u Babiše bude problém že porušuje evidentně loajalitu k šedému průměru kterého ostatně tak krásně vzýval Klaus ... pro jakou asi loajalitu?
05. 11. 2013 | 13:21

buldatra napsal(a):

Páč osudy kodexů jsou předpokládatelné, zvlášť v těchto případech, táži se:

Je papír, na kterém je kodex ten vytisknut, měkký?
06. 11. 2013 | 08:16

JardaV napsal(a):

Když už se několik příspěvků dotýká Stb,řekněme si,co vlastně měla za úkol.Byla to
Státní bezpečnost,čili nejspíš se starala o bezpečnost státu.Pokud se starala o
bezpečnost v oblasti hospodářské ve vztahu k zahraničí,pak jí musíme tleskat.Přesně
tohle posledních 24 let této zemi chybí.Takovou činnost ovšem může vykonávat vzdělaný a i jinak hodnotný člověk - stupidní zabiják by asi nikdy do obchodních
jednání profesionálně náročných nikdy nevstoupil.Takže takto upřesněný Stb - ák
byl odborník,chránící zájmy republiky.Byl prověřen,že je mu možné věřit a svěřovat úkoly.Nevím,co by nám dnes na takovém člověku mělo morálně vadit??
Ovšem Stb - ák,který někde psychicky likvidoval lidi,byl nejspíš dost jednoduché
zvíře,a takový se určitě dnes v politice jednak neangažuje,a kdyby to zkusil,tak by to dlouho netrvalo.Tyto je třeba vylustrovat a zveřejnit.Tak jako v 50.letech
nevraždila celá komunistická strana,ale několik jedinců,jejichž jména by bylo správné zveřejnit,aby se jejich potomci neobjevili někde ve vládě.Média,která
píšou o problému bez jmen a doložitelných skutků,jsou sama nedůvěryhodná natolik,
že se nabízí otázka,komu vlastně opravdu slouží.
06. 11. 2013 | 19:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy