Růst rizika recese a krize v roce 2020

20. 06. 2019 | 15:08
Přečteno 1416 krát
Článek Nouriela Roubiniho*: „Svět se už nemusí sice obávat strmého růstu amerického Federálního rezervního systému, ale za problémy, které před ním leží se skrývá riziko další studené války.“

Války, která není východiskem, ale možná jedinou obranou před čínským komunismem, ruským putinismem, Trumpovou tendencí k novodobému americkému izolacionismu a Evropou znovu lavírující a ustupující před touto nebezpečnou reálpolitikou, dodávám za sebe.

NEW YORK - 14. června 2019 - Minulé léto jsem se svým kolegou Brunellem Rosou identifikovali deset potenciálních rizik, která by mohla spustit recesi v USA a světě v roce 2020. Devět z nich je stále ve hře.

Mnohé z nich se týkají Spojených států. Obchodní války s Čínou a dalšími zeměmi spolu s omezeními v oblasti migrace, přímých zahraničních investic a transferů technologií by mohly mít hluboké důsledky pro globální dodavatelské řetězce, což by zvýšilo hrozbu stagflace (zpomalení růstu spolu s rostoucí inflací). Riziko zpomalení růstu v USA se nyní stává akutnější, protože legislativní daňové pobídky z roku 2017 ztrácejí na své účinnosti.

A od našeho vstupního komentáře dynamika a kvas amerických akciových trhů mezitím vyprchaly. Existují i ​další rizika spojená s nárůstem novějších forem zadlužení, a to i na mnoha rozvíjejících se trzích, kde je mnoho půjček denominováno v cizích měnách (snížení hodnoty platidel). Vzhledem k tomu, že schopnost centrálních bank jako poskytovatelů úvěrů v poslední instanci je stále více omezena, jsou nelikvidní finanční trhy náchylné k tzv. „Flash crashům“ (blesková zhroucení) a dalším narušením. Jedno z takových narušení by mohlo přijít z USA od prezidenta Donalda Trumpa a jeho pokušení vyvolat krizi v oblasti zahraniční politiky („wag the dog“- vrtěti psem) se zemí jako je Írán. To by mohlo podpořit jeho domácí elektorát, ale také vyvolat ropný šok.

Kromě USA vyvolává neklid i křehkost růstu v Číně, zatížené dluhy, a některých dalších rozvíjejících se trhů, stejně jako hospodářská, politická, finanční a politická rizika v Evropě. Horší je, že výběr politických nástrojů, použitelných jako odpověď na krizi, zůstává napříč vyspělými ekonomikami omezený. Měnové a fiskální intervence a zpětné pojistky soukromého sektoru používané po finanční krizi v roce 2008 nelze dnes aplikovat se stejným účinkem.

Desátý faktor, který jsme zkoumali je politika úrokových sazeb Federálního rezervního systému USA. Po zvýšení sazeb jako odpovědi na procyklické fiskální stimuly Trumpovy administrativy reverzoval Fed v lednu kurz. Při pohledu do budoucna Fed a další hlavní centrální banky s velkou pravděpodobností sníží sazby, aby zvládly různé otřesy globální ekonomiky.

Zatímco obchodní války a potenciální ropné špičky představují riziko na straně nabídky, ohrožují také agregátní poptávku a tím i růst spotřeby, protože tarify a vyšší ceny pohonných hmot snižují disponibilní příjem. S takovou nejistotou se společnosti pravděpodobně rozhodnou snížit kapitálové výdaje a investice.

Za těchto podmínek by dostatečně silný šok mohl vyvolat globální recesi, i kdyby centrální banky rychle reagovaly. Konec konců, v letech 2007-2009 FED a ostatní centrální banky zareagovaly agresivně na šoky, které vyvolaly globální finanční krizi, ale neodvrátily “Velkou recesi“. Dnes Fed začíná s referenční sazbou 2,25-2,5% ve srovnání s 5,25% v září 2007. V Evropě a Japonsku jsou centrální banky již v záporném teritoriu a budou čelit limitům, jak daleko pod nulovou hranici mohou jít.
A s nafouknutými rozvahami z následujících cyklů kvantitativního uvolňování (QE) by centrální banky čelily podobným omezením, pokud by se vrátily k rozsáhlým nákupům aktiv.

Na fiskální straně má dnes většina vyspělých ekonomik ještě vyšší schodky a větší veřejný dluh než před globální finanční krizí, což ponechává malý prostor
pro stimulaci výdajové politiky. A jak jsme se společně s Rosou shodli, „finanční pomoc ve finančním sektoru bude v zemích s oživujícími se populistickými hnutími
a vládami téměř platebně nesolventními nemožná“.

Mezi rizika, která by mohla spustit recesi v roce 2020, si zvláštní pozornost zaslouží čínsko-americká obchodní a technologická válka. Konflikt by mohl eskalovat více způsoby. Trumpova administrativa by se mohla rozhodnout rozšířit tarify na čínský vývoz v hodnotě 300 miliard dolarů, který dosud nebyl ještě dotčen. Nebo zakázat Huawei a dalším čínským firmám používat americké komponenty, což by mohlo vyvolat proces de-globalizace v plném rozsahu, protože společnosti usilují zajistit své dodavatelské řetězce. Kdyby se tak stalo, Čína by měla několik možností, jak se proti USA bránit, například uzavřením svého trhu pro USA, například uzavřením svého trhu americkým nadnárodním společnostem, jako je Apple.

Podle takového scénáře by šok na trzích po celém světě stačil k tomu, aby se dosáhlo globální krize bez ohledu na to, co dělají hlavní centrální banky. Se současným napětím, které již podráží důvěru podnikatelů, spotřebitelů a investorů a zpomaluje globální růst, by další eskalace přivedla svět do recese. Vzhledem k rozsahu soukromého a veřejného dluhu by z toho pravděpodobně vyplynula další finanční krize.

Jak Trump, tak čínský prezident Xi Jinping vědí, že je v zájmu jejich zemí, aby se vyhnuli globální krizi, takže mají v následujících měsících podnět k nalezení kompromisu. Obě strany však stále zesilují nacionalistickou rétoriku a pokračují v opatřeních oko za oko, zub za zub. Zdá se, že Trump a Xi si myslí, že dlouhodobá ekonomická a národní bezpečnost jeho země může záviset na tom, že to nebude ale ona, od které se zajiskří tváří v tvář nové studené válce. A pokud každý z nich skutečně věří, že ten druhý bude tím prvním, od něhož vzejde jiskra, riziko hrozného střetu je opravdu vysoké.

Je možné, že se Trump a Xi sejdou na jednání během summitu G20 28. - 29. června v Osace. Ale i kdyby souhlasili s opětovným zahájením jednání, rozsáhlá dohoda
o vyřešení mnoha sporných bodů by byla daleko. Vzhledem k tomu, že se obě strany dále rozcházejí, prostor pro kompromisy se zmenšuje a riziko globální recese
a krize v již tak křehké globální ekonomice roste.

Pracovní překlad pro facebook.

*Nouriel Roubini, profesor ekonomie na Newyorské universitě Leonarda N. Stern School of Business a generální ředitel společnosti Roubini Macro Associates, globální makroekonomické poradenské firmy v New Yorku Associates. Byl seniorním ekonomem pro mezinárodní otázky v Radě ekonomických poradců Bílého domu během Clintonovy administrativy. Pracoval pro Mezinárodní měnový fond, Federální rezervní systém USA a Světovou banku.

**https://www.project-syndicate.org/commentary/trade-war-recession-crisis-2020-by-nouriel-roubini-2019-06?utm_source=Project+Syndicate+Newsletter&utm_campaign=5f37d54059-sunday_newsletter_16_6_2019&utm_medium=email&utm_term=0_73bad5b7d8-5f37d54059-93790197&mc_cid=5f37d54059&mc_eid=69b164faf4

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy