Časné propuštění z porodnice a individuální svoboda

02. 02. 2009 | 18:34
Přečteno 9286 krát
Je tomu právě tak dvě desítky let, co se u nás konečně nachýlila ke konci doba potupné nesvobody. „Svobodu, svobodu!“, volaly davy, a protože se s tím voláním náhle přestaly bát vyjít do ulic, netrvalo dlouho, a zemí se rozlehla krásná svoboda prakticky bez omezení.

Od té doby je často zajímavé pozorovat, jaké podoby na sebe v každodenním životě bere naše snaha, aby nám tu dnes už přirozenou možnost činit sám za sebe vlastní rozhodnutí nikdo nebral.

Některé nastávající maminky například pociťují jako iritující omezení své svobody snahu lékařů udržet je a jejich děti v porodnici po nejméně tři dny po porodu. Téma se opakovaně vrací jak v diskuzích lékařů s rodiči na porodnicích, tak v médiích. V poslední době nejznámějším mediálním případem se stala událost z hořovické porodnice, kde předčasný odchod maminky s novorozencem domů vyústil v policejní akci.

Zřejmá nepřiměřenost účasti policie spustila mediální odezvu ochránců individuální svobody. Bylo možno se dočíst o „patologické touze doktorů trápit čerstvě narozeného Miroslava“ (Martin Kontra, Respekt, 1.11. 2007) či „formálnosti a rutině, na jejímž konci stojí neurvalé zásahy do lidských osudů“ (značka elb, aktuálně.cz, 1.11.2007). Odborné důvody lékaři doporučované délky hospitalizace novorozence jsou bagatelizovány. „Srovnatelně nelogické by bylo preventivně hospitalizovat zcela zdravého dospělého s tím, že i u něho může dojít k náhlému akutnímu zdravotnímu problému." (JUDr. Dostál, citace z článku o ambulantních porodech na serveru AZrodina.cz)

Případem vyvolaná soudní kauza není dosud uzavřena a má se jí zabývat Ústavní soud. V diskuzi je často poukazováno na fakt, že v západní Evropě a v Severní Americe je časné propuštění z porodnice běžné a z toho je vyvozováno, že u nás této praxi brání pouze rigidita lékařů a státního aparátu.

Chtěl bych zde ponechat stranou problematiku porodů doma, která je příbuzná, ale nikoli totožná, a soustředit se na problém časného propuštění z porodnice. Hranice, o kterou se v naší společnosti vede spor, je lhůta 72 hodin po porodu. Pediatři, kteří o novorozence po jeho narození pečují, doporučují propuštění nejdříve po této době. Je to jednak proto, že jsou ve svém doporučení vázáni stanoviskem odborných společností a z nich vyplývajícího metodického pokynu Ministerstva zdravotnictví, ale především proto, že k těmto doporučením existuje věcný důvod.

Organismus novorozence v prvních hodinách a dnech po porodu prochází rozsáhlými změnami fungování orgánů a orgánových systémů, včetně dýchání, srdce a krevního oběhu a zažívací soustavy. Tyto změny jsou přirozené a probíhají obvykle, ale ne vždy, bez problémů. Pokud problémy této poporodní adaptace nastanou, nemusí být patrné od samého počátku. Poruchy adaptace dýchání se obvykle projeví od prvních minut, u srdce a cév to může trvat hodiny až dny, infekce se může rozvíjet postupně několik dní. Rozvoj laktace nemusí být vždy hladký a má-li být nástup kojení nekomplikovaný, je třeba v počátcích dohlédnout na to, jak se ustavuje souhra mezi matkou a dítětem a na to, že dítě mléko skutečně přijímá. Novorozenecká žloutenka se objevuje až druhý den po porodu a přibývá obvykle ještě nejméně dva až tři dny.

Všimněme si blíže dvou posledních problémů: žloutenky a kojení.

Žluté barvivo, které se jmenuje bilirubin, máme v malém množství v naší krvi celý život. V tomto malém množství nezpůsobuje žluté zabarvení kůže, ničím nás neohrožuje a v těle se vyskytuje jako běžný mezistupeň přestavby látek. Novorozenec v okamžiku narození má obvykle ve své krvi o něco vyšší množství tohoto barviva. V prvních dnech po porodu se ale množství bilirubinu obvykle prudce zvyšuje a může dosáhnout hodnot dvaceti- až čtyřicetinásobných oproti dospělému, které se již později v životě nikdy nebudou opakovat. Vzestup množství bilirubinu obvykle vrcholí mezi 3. – 5. dnem. Později už bilirubinu nepřibývá či jej začíná pomalu ubývat. Toto zvýšené množství bilirubinu v krvi se projeví žlutým zabarvením kůže, stále ale platí, že jde o nezávadný přirozený proces. Riziko novorozenecké žloutenky spočívá v tom, že výjimečně může v prvních dnech hladina vystoupit příliš, k extrémním hodnotám, a způsobit trvalé poškození mozku, takzvaný jádrový ikterus. Ohrožení tímto stavem lze rozpoznat a včas léčit, pokud ale dítě není hospitalizováno, je to obtížné, protože množství bilirubinu v krvi se mění velmi rychle.

Dalším důležitým aspektem pobytu matky a dítěte v porodnici je podpora začátku kojení. U většiny dětí probíhá bez problémů a přirozeně, a často pomoc sester či lékařů není potřeba. V některých případech je to ale jinak. Laktace se nerozvíjí, dítě pije nedostatečné množství mléka, a není-li proces pod kontrolou, může dojít k těžké dehydrataci dítěte.

Tolik teorie. V praxi v České republice mnoho problémů s jádrovým ikterem nemáme. Nemoc je už dlouho známa a umíme jí předcházet. Totéž platí o dehydrataci z nedostatečného kojení. Čeští lékaři ji znají spíše z odborné literatury než z praxe.

Velká Británie je trochu jiný svět. Britské maminky nemusejí bojovat o své právo odcházet z porodnice brzy po porodu. Pokud nejsou závažné komplikace, propuštění domů během prvních 24 hodin je dosti běžné. Pokud by se ovšem britští rodiče rozhodli uplatnit své právo svobodného rozhodnutí opačným způsobem, totiž kdyby se rozhodli, že chtějí zůstat o den či dva déle pod kontrolou zdravotníků, asi by nepochodili. Při časném propuštění nejde totiž zdaleka jen o lidskou svobodu, ale také, a možná především, o peníze. Britský státní systém zdravotní péče je v tomto směru dosti úsporný, porodnice jsou přeplněné a pobyt na porodnici je tak zkrácen na minimum víceméně z nutnosti.

Jiná je v Británii i situace po stránce výskytu jádrového ikteru a dehydratace z nedostatku kojení. Dehydrataci zná z dětských oddělení každý britský pediatr. Některé děti jsou přijímány zpět do nemocnice pár dní po časném propuštění v těžkém stavu. Co se týče jádrového ikteru, nedávné odborné články referují o nezanedbatelném každoročním výskytu této nemoci, o které jsme se dříve domnívali, že už prakticky neexistuje. Mluví se dokonce o nové epidemii. Podobný problém řeší v USA od 90. let. Podle tamějších zpráv je příčinou – časné propuštění z porodnice.

Neochota maminek zůstat v porodnici déle než je nezbytně nutné je pochopitelná. Pro rodinu je příjemnější vrátit se co nejdříve do přirozeného prostředí doma. Prostředí nemocnice nemusí vždy působit komfortně, chování lékařů a sester nemusí rodině vždy zcela vyhovovat, lékaři mohou dělat zbytečné chyby.

Dětský lékař ale nemůže nevidět výhody delšího pobytu dětí v porodnici. Byla by škoda, kdyby se zmíněné vážné stavy způsobené nedostatečným odborným dohledem vrátily i do České republiky. Třídenní setrvání matky s dítětem na novorozeneckém oddělení je prostě dobrou prevencí, podobně jako třeba očkování.

Takže z mého pohledu je to tak. Vidím důležitější svobodu v možnosti rodiček zůstat na porodnici déle, než je to možné třeba v Anglii. Svobodu každé mamince rozhodnout se, kdy odejít domů, sice nikdo nemůže upřít, ale mě osobně taková svoboda tolik neoslňuje.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy