Očité svědectví z divadla v Mariupolu. „Kdo nebyl vpředu, nepřežil.“

31. 03. 2022 | 14:07
Přečteno 2252 krát
Přináším překlad svědectví ženy, která prožila bombardování divadla v Mariupolu. Byly tam i rodičky s dětmi z rozbombardované porodnice!

Mariupolské lokální noviny 0629 začínají zveřejňovat deníky a výpovědi lidí, kteří prožívají hrůzy nelidské blokády. Nejvíc ohlasu vzbudilo svědectví paní Nadi, která byla v budově mariupolského divadla v den, kdy jej zasáhla ruská letecká bomba. Jak už určitě víte, to divadlo sloužilo za hromadný úkryt pro civilní obyvatelstvo, zvenku bylo označeno velkými nápisy „DĚTI“ viditelnými ze vzduchu. Dne 16. 3. 2022 ruská armáda úmyslně shodila na divadlo leteckou bombu, ve stejný den bombardovala i plavecký areál Neptun, který také sloužil jako hromadný civilní úkryt. Předtím rozbombardovali porodnici. O Neptunu se hned po útoku vědělo, že tam zemřelo přinejmenším 30 osob. O počtu obětí v divadle se dlouho nic jistého nevědělo.

Noviny 0629 přinesly ještě sérii výpovědí a úryvků dalších osob, které popisují každodenní život v blokádě. Nezastírám, že tato svědectví na mě zapůsobila, tak jsem přerušil korektury edice pramenů k českému nevolnictví a přeložil tohle. Svědectví paní Nadi, jež není moc dlouhé, přináším celé. Ty ostatní bych rád přinesl aspoň v úryvcích, postupně v dalších blozích. Paní Naďa je dle vyprávění ve věku babiček, v divadle se schovávala s rodinou svojí dcery. Zde ruskojazyčný originál „Těatr mariupolskoi dramy 16 berezňa“.

SVĚDECTVÍ Z MARIUPOLSKÉHO DIVADLA
„Žili jsme ve Vostočném [prospektu]. 25. února se odtamtud evakuovaly nejdřív děti a babičky, a potom odtamtud odjeli i všichni ostatní. Přejeli do 23. okrsku, do Urického ulice, čp 99.

8. března od samého rána přilétaly „pozdravy“, velmi hlučné pozdravy. Pak něco vybuchlo za domem čp. 111 v ulici Urického. Pak došlo k několika zásahům přímo na dům čp. 111. Náš dům taky zasáhli, protože u nás vyletěl balkónový blok. Upadl v devátém patře a taky v osmém. V 16.00 přijela tři hasičská auta. Nejdříve začali hasit a pak to zasypávali. Vody měli málo, na hašení to nestačilo, a tak nakonec nařídili okamžitě připravit k evakuaci starce a děti. My poslali do úkrytu vnuka a (pra)babičku. Přijela auta, běžná i obrněná. Nebyla přizpůsobená na přepravu lidí, ale zato byla obrněná.

Zeť nechtěl odjet, a tak jsme se rozhodli zůstat doma. A lidi odjížděli. V našem vchodě jsme zůstali jen my a ještě jeden soused z pátého patra. V půl deváté večer přišel odněkud nějaký chlap, obešel všechny byty a říkal, že tady se bude bojovat, že s největší pravděpodobností bude dům ostřelován a je potřeba se evakuovat, nebo že nikdo nemůže garantovat naše životy.
Nakonec jsme s dcerkou přemluvily zetě, že taky pojedeme, a odjeli jsme. V noci, v devět hodin, to už byl zákaz vycházení, nás přivezli do divadla.

Vnuka s babičkou jsme nenašli, dcera se zetěm pak běhali i během odstřelování, pátrali po nich, ale nikde je nemohli najít. Můžete si představit, jak jim asi bylo. Ale nakonec je přeci jen našli (redakční pozn. – dostali místo v bezpečnostních celách) a převezli je taky do divadla, abychom byli všichni spolu.

Lidí v divadle bylo hodně. Nás už poslali na druhé patro v levém křídle, co stojí čelem k hlavnímu vchodu. Usadili jsme se rovnou na chodbě. Kde stojíš – tam taky ležíš.
Říct, že lidí bylo hodně, to je jako neříct nic. V suterénu lidi leželi, jako slanečci. Prostě jste se museli někam postavit.
První noc, když jsme přijeli, to bylo osmého, jsme strávili ve stoje. Nebylo, kam si lehnout. Jsou tam sice parkety, ale bylo hodně zima. Místnost to byla obrovská, a tak se tam rychle ochladilo.
Následující den jsme všichni s dobrovolníky začali zadělávat okna překližkou, deskami. Před výbuchem neochrání, ale aspoň se nikdo nepořeže sklem. Byt v divadle byl zařízen díky dobrovolníkům. Na straně zadního vchodu stála polní kuchyně a každý den v ní vařili dobrovolníci. K snídani byla vařící voda – komu zůstaly čajové pytlíky, pil čaj – kdo neměl, pil prostě vařící vodu. K obědu vařili polévku. To znamená, že hladem by tam nikdo neumřel. K večeři dávali znova vařící vodu a když byla možnost – dávali i sušenky, zvlášť dětem.
Dobrovolníci dělali prostě zázraky. Byla tam holčina, pomáhala všem, Nastěnka, bylo jí tak nanejvýš 15-16 let. Potraviny jsme si brali v obchodě. Není lehké o tom mluvit, ale je to tak. Vím, že to nebylo správné. Že se to tak nemá dělat. A najednou jsem začala prosit, abychom to nedělali. Ale potom, když jsem pochopila, kolik životů je možno zachránit, pochopila jsem, že život – je důležitější.

Dva dny před zásahem se v divadle provedl soupis lidí. A nám říkali, že s velkými obtížemi se tam vešlo 1200 lidí. Ale my si myslíme, že jich bylo ve skutečnosti víc. Protože k nám přivezly maminky z porodnice. Rozbombardovali ji a těhotné ženy i maminky s novorozeňaty přivezli k nám do divadla.

Nevím přesně, kolik jich bylo. Viděla jsem tři ženy s mládenci. Ale pochopte, umístili je do oddělených místností, tam kde dřív byly šatny pro herce. My jsme na tuto stranu divadla (bylo to pravé křídlo) nechodili. Ale vím, že v noci u některých probíhaly porody.
Rodičky umístili do šaten pro herce, protože si mysleli, že tam je to lepší, teplejší. A zatím to tam dopadlo úplně jinak…
Večer před výbuchem se stalo, že jsme se přestěhovali z třetího patra do suterénu. Seznámili jsme se s jednou rodinou. A oni večer před výbuchem odjeli z Mariupolu. Před odjezdem přišli k nám a řekli, pojďte, přesuňte se na naše místo. Dostat se do suterénu nějak jinak prostě nešlo.
Tak jsme to udělali.

A ráno následujícího dne přišel výbuch. To bylo asi v 9.45.
Lidi z okolních domů viděli jasný záblesk, ohnivý žár a výbuch. To byla letecká bomba. Ničivá síla – prostě ohromující.
Úder zasáhl zadní stranu divadla. Bomba letěla šikmo, přiletěla z pravého křídla na zadní část.

Všichni, kteří se nacházeli v přední části divadla v suterénu – přežili.
Suterény v divadle se stavěly ještě za sovětských dob, za účelem války je stavěli. Vydrží jakoukoliv bombu.

A tak všichni, kdo se nacházeli v zadní části a v pravém křídle budovy – všichni umřeli. Šatny pro herce, kde ubytovali rodičky, se nacházely na pravé straně...tam nikdo nepřežil.

Zeptáte se, kolik to tak může být lidí. Já nevím. Je pro mě těžké to odhadnout. Pochopte, že to bylo ráno, a lidi jako obvykle stáli frontu na vařící vodu. V té frontě stálo tak 100 lidí. Tamtudy přiletěla bomba.

Moje dcera a zeť se jako obvykle taky vydali pro vařící vodu. Ale zeť se sklonil, aby si zavázal tkaničku, zdržel se doslova jen na minutu, a ta minuta ho stála život. Klečel a zavazoval si tkaničky a úplně ho to nadhodilo – takovou sílu měla tlaková vlna. Omlouvám se, že neříkám podrobnosti, ale u nás s dcerou bylo vše zasypáno prachem z cementu. Nás to prostě zasypalo. Ale stěny vydržely.
Začali jsme lést ven. A všichni lezli ven, kdo byl v suterénu. Východy ze suterénu nebyly zavaleny. Vyšly jsme bez problému. Ale to, co jsme kolem sebe uviděly – to byla krev a chaos. Lidí se zmocnila hysterie. I já jsem propadla hysterii. Mezi mládenci byl jeden takový kučeravý, úplně mladý. Nepamatuju si jeho jméno. Měl tátu, který šel jako obvykle do té polní kuchyňky – tam, kde všichni umřeli. On úplně propadl hysterii. Napadlo mě, že jsem ho chytila za ramena a zatřásla s ním, křičela jsem: „Tvůj táta umřel, to znamená, že ty můžeš žít! Musíš žít! Pro něj!“

Byla jsem úplně v transu. Viděla jsem, že nějaká dívenka tam obvazuje raněné. A tak mně napadlo, že můžu taky obvazovat raněné. Nepamatuju si vůbec, koho jsem obvazovala. Vše mám zamlženo. Pamatuju si jen, že to byla noha, lýtkový sval z ní byl úplně odtržen a držel jen úplně na kraji, u kolene. A nebylo žádné antiseptikum, to chápete. A já to prostě přivázala ke kosti.
Obvazy jsme neměli. Vše, co nám přišlo pod ruce, jsme trhaly na obvazy a motaly. Pamatuju si, že muži trhali flanel na pruhy a já tím obvazovala jednomu ruku, dalšímu nohu. Obvázala jsem asi osm lidí. Ale byla jsem v takové agónii, jako nikdy v životě – nepamatuju si, kdo byli ty lidi. Víte, jsem silná žena, ale můj mozek si proti tomu vytvořil nějaký blok.“

[Dodatek k otázce: Kolik lidí zemřelo při zásahu divadla?]
„Jsem si jistá, že v suterénu nebylo víc než 400 lidí. Několik set bylo v přední části divadla. Myslím, že ve chvíli zásahu umřelo asi 100 lidí – všichni ti, kdo v polní kuchyňce čekali na vařící vodu, dobrovolníci. A další – v pravém křídle budovy – umřeli pod závalem, protože nebylo, kdo by je vytáhl. Myslím, že to bylo dalších 200 lidí, možná víc.“

Zapsala Anna Romaněnko

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy