The world according to Šlouf

29. 01. 2013 | 15:54
Přečteno 2259 krát
American or Russian? This is the 8 billion euro question. And Miroslav Šlouf is working on the answer.
Foto: ihned
Foto: ihned
Geopolitical entertainment provided by Miroslav Štěpán and Miroslav Šlouf

The figure refers to the price tag put on the construction of new nuclear reactors at Temelin; the nationalities, to the bidders; and Šlouf’s answer, to Atomstroyexport.

But of course this is the wrong question. And the fact that it is the only question being asked in Prague these days is a measure of how shallow is the debate. It should not matter to anyone besides the two bidders (and the two Miroslavs pictured above) who wins. This is because the impact on the country and its electricity market of an American or a Russian solution is impossible to measure in any meaningful way.

The fact that the world and his wife are so enthralled by this geopolitical entertainment, and that they avoid relevant and difficult questions, is not a victory for common sense.

Czech taxpayers are being asked to accept a priori the need to build more nuclear plants. This is like being asked to accept that drug addiction is a priori part of the human condition, and limiting the debate to the question of which is less harmful, a dependence upon opiates or stimulants.

The question of whether the Czech Republic needs more nuclear power plants is not a silly question. And yet it is missing from the domestic debate. All stakeholders, from taxpayers to shareholders, should have a keen interest in the merit of the decision to embark upon such a project.

The issue of who gets to build the plant is a secondary detail.

Here are questions we might like to answer before the government selects either Atomstroyexport or Westinghouse. What is the likely demand for electricity in the Czech Republic and CEE in 20 years from now? Can this demand be met by modernizing the country’s existing generation fleet? What is the best generation fleet given different fuel, CO2 and electricity price assumptions 20 years from now?

And the really impolite question: Is the management of CEZ actually capable of implementing such a vast CAPEX?

It may well be that the answers lead to the conclusion that new nuclear plants are required. But we shall never know without serious and public examination of the questions.

Perhaps the management of CEZ knows best what to do. After all, it has a financial interest in the success of the firm and would never support a project that has the potential to wipe out shareholder value. Or would it? Albania springs to mind.

Czech tax payers will be asked to write a blank cheque to CEZ to underwrite the building of Temelin 3&4. Why would they agree to do so, given the management’s less than compelling performance in its other investment programs?

The credibility of CEZ’s management has been dented in the last twelve months. A year ago, the firm’s senior executives ridiculed those few who dared suggest that it might not have the financial fire power to build the two new reactors, and that lenders might not be so keen to finance such a project.

In the course of 2012, the very same executives have abandoned all such bravado, and today lobby the Czech government to create a system of contracts-for-difference in which consumers would be asked to pay for a difference between wholesale electricity price and estimated levelised cost of electricity (LCOE) produced by Temelin 3&4.

CEZ’s management and the local industry ministry would like us all to believe that the LCOE for Temelin 3&4 will be EUR 60/MWh and that electricity prices will be much higher than that, so Czech consumers will actually profit from this arrangement. In the worst case, they say, the bill will be CZK 5 billion per year.

If this is the case, and if the future is so bright, why on earth would CEZ need a public subsidy scheme? If CEZ’s predictions are as robust as it claims, it would surely find investors and creditors without the need for subsidy. And even if CEZ is wrong, and electricity prices are lower than it predicts, its publicly presented business plan suggests that the firm could afford to write off CZK 5 billion per year from its P&L.

But CEZ knows very well that the downside risk is much greater than CZK 5 billion (we estimate the figure at CZK 17 billion) and even this may be difficult for it to absorb. Setting aside the question of how the management arrived at these figures, why would we trust them if a few months ago they were insistent that CEZ could pay for the two new reactors in cash? What can we expect next? An LCOE of EUR 120/MWh?!

Let us hope that 2013 will be the year in which the Czech nuclear debate develops into a serious attempt to answer the important questions, rather than the geopolitical entertainment it is today. Expect however the entertainment to continue well into the year.

In our opinion, the final outcome will be a very large and expensive hole in the ground filled with steel rods and concrete, at which point CEZ will abandon the project, citing external pressures beyond its control -Miroslav Šlouf notwithstanding.

This text was first published in the January 2013 edition of Platts Energy in East Europe. It was written by Jan Ondrich, and amended by me to mark the return of Miroslav Šlouf to politics –or rather to geopolitics.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Ježiši marjá, to je frekvence a nasazení, dostavbu JETEle by měli dostat Rusové, vždyť ty americké tyče od Westinghouse se kroutily jako stará vyžilá dívka z E55!
Navíc Rusové už mají program pro spolupráci s českými firmami v nevídané míře. Js Škoda se těší..... A Šlouf, sakra kde se tam zase vzal, vždyť to byl vždycky aparátčík a lobbista, vždyť ten ničemu nerozumí!?
29. 01. 2013 | 16:13

Maximus napsal(a):

Ještě dodatek.

Amíci si u nás získali vysoké jméno a kredit ve firmách Tatra, Aero a i ten radar byl určitě košer. Ten by se nám tady hodil, že? A když k tomu připočteme, že pasívní radar Tamara si zakoupili snad jen jeden kus, aby to mohli okopčit po asiatsku a dále je třeba si vzpomenout, že se ve světě říká, že nám moc nefandili s prodejem proudových podzvukových letadel a po straně škodili? Tak nevím, jestli se takhle chová skutečný partner a přítel, jo hlavně že nás zatáhli do lokálních bojů v Afghanistánu aj. To je také moc príma. Nebožtík fr. president Charles de Gaulle by mohl o Američanech vyprávět, jak ho naštvali a ten s nimi pak vyběhl!
29. 01. 2013 | 16:25

Midori napsal(a):

Maximus
Není co dodat, souhlas. Výuční list byl bohužel dost drahý, poučí se naši moudří a vyvodí správný závěr?
29. 01. 2013 | 17:17

šašek z Jihlavy napsal(a):

Už dlouho jsem neviděl Palase v tak dobrém rozmaru - viz foto.
29. 01. 2013 | 18:00

Nepředbíhejte se napsal(a):

Je to jak zaseklá jehla v gramofonové desce. Lobbisté: kosher velvyslanec usraele, Clintonová. ... Chybíte už jenom Vy. reCaptcha taky trvá na consulting.
29. 01. 2013 | 21:50

drevokocůr napsal(a):

žádné další jaderné elektrárny

stop špinavé energii

ČR se nesmí stát elektrárnou Evropy

daňový poplatník odmítá finančně zabezpečovat stavbu takového kolosu

investice se nikdy nevrátí a povede jen k dalšímu ožebračování obyvatelstva a ekologické zátěži
29. 01. 2013 | 22:04

Maximus napsal(a):

drevokocůre

JE - ano

jaderná energie není špinavá

ČR už elektrárnou Evropy spolu s Francií je a nebýt k tomu Ruska, tak EU má jasný black out na poli dostatku el.energie! I když jsem také proti vývozu el.energie, je to stejná obchodní komodita jako vše ostatní

daňový poplatník neodmítá zabezpečení a financování této stavby, ale daňový poplatník chce jen dobře napsanou smlouvu, kde bude jasně vyjádřeno kolik Kč/MW instalovaného výkonu se zaplatí dodavateli a nic více a samozřejm ě tam musí být jasný termín dokončení avše co s tím souvisí.

Investice se samozřejmě vrátí, už jenom z hlediska toho, že zdroje uhlí jsou u nás už vyčerpány a ropa a ostatní zdroje budou jen ajen dražší a pro nás nedostupnější.
Jedině, že bysme pálili dřevokocůry, ale nevím jakou mají výhřevnost!

Tož tak zelený bratře, když nefouká větříček a nesvítí sluníčko, tak si moc neposvítíš a elektřiny "něbudět"!
29. 01. 2013 | 22:27

drevokocůr napsal(a):

elelktriky máme dost, čím víc jí máme, tím je dražší. A bude dražší a dražší, až si budem muset pomoci bez ní.

Co nám je po EU a vývozu elektřiny, když sami si ji dovolit nebudem moci.

na stavbě se akorát napakují šíbři a zisky skončí v daňovém ráji.

Nám zde zůstane akorát vyhořelé palivo a všechen ten odpad. A ještě budem platit za jeho ukládání.

Jaderné elektrárny se ve 21. století nevyplatí.
29. 01. 2013 | 22:38

Maximus napsal(a):

drevokocůre

Jasně, přejdeme na palivové dříví a louče, máš to vymyškované, pardon vymyšlené! (-:
P.S.
Jen pro tebe a spešl. ČR spotřebovává jen pro sebe v průměru něco mezi 6-9 GW okamžitého výkonu elektráren (podle ročního období a zatížení den/noc). Celková spotřeba energie ovšem činí (vč. automobilů a průmyslu) pro srovnání, kdyby to mělo být nahrazeno jen elektřinou něco mezi 35-40 JE Temelín, jedoucích na plný výkon! Už jenom ze strategických důvodů, je velice nutné
pro blízkou budoucnost dostavět JE Temelín. Energie bude v budoucnu nedostatek, uhlí dochází, plyn má dopravní a ekonomické omezení (cena je vázána chytře na cenu ropy) a energetický hegemon ropa bude neustále dražší a nedostupnější. Pokud nyní zaspíme, naše děti a nakonec i už i my to brzo poznáme, co to je nedostatek energie!
30. 01. 2013 | 00:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy