Tak nám zabili „císařovnu"!

15. 08. 2016 | 14:27
Přečteno 4081 krát
Kdo by neznal onu legendární větu z Haškova románu: „Tak nám zabili Ferdinanda," řekla posluhovačka panu Švejkovi. Ve skutečnosti by výrok měl znít: „Tak nám zabili císařovnu!“, neboť atentát v Sarajevu patřil Chotkové. Ferdinand se tam pouze „přimotal“...

Kdysi jsem napsal feature „Všechno je jinak aneb Anything is Others“ (cca. 50.000 čtenářů) a nyní bych v případě sarajevského atentátu ze dne 28.06. 1914 chtěl onen výrok znovu opakovat: „Všechno je jinak!“. Je až neuvěřitelné, co dokáži tzv. „uznávaní historici“ všechno zpackat opisováním jeden od druhého, místo tvrdé a úmorné badatelské práce po lokálních archívech, se značně zaprášenými a často zažloutlými stovkami dokumentů. Začněme však od začátku:

Již počátkem 19. století dochází v Českých zemích k mohutnému hospodářskému, sociálnímu, kulturnímu a politickému vzestupu. Ačkoli se Habsburská monarchie nazývá „Rakousko – Uhersko“, stává se v dané době označení transparentním anachronismem a je nutné přistoupit k radikálním reformám.

Následník trůnu Ferdinand von Österreich d'Este to řeší tím, že se žení s českou šlechtičnou Žofií hraběnkou Chotkovou a hned po svatbě zcela veřejně popírá stárnoucí dualismus „Rakousko-Uhersko“ a prosazuje myšlenku tzv. trialismu „Rakousko-Uhersko-Česko“. Žofie není zcela spokojena, tvrdíce – pakliže by mělo dojít k federalizaci říše a tím ke zrovnoprávnění zmíněného trialismu, je nutné seřadit vedoucí národy podle abecedy. Tedy „Česko-Rakousko-Uhersko“ (Böhmen-Österreich-Ungarn).

Rakouská výzvědná služba „Evidenzbüro“ je u vytržení a nevěři svým očím ani uším. Prostřednictvím svého šéfa, plukovníka Arthura von Gieslingena (1898 – 1903), přesně informuje stařičkého mocnáře:

Chotková má na Ferdinanda obrovský vliv (Cherchéz la femme – Za vším hledej ženu). Drzá, česká šlechta, deroucí se k moci, jako Schwarzenbergové, Lobkowiczové, Buquoyové a Czerninové se hemzají kolem Žofie a našeptávají jí „revoluční nehoráznosti“ (revolutionäre Dreistigkeiten).

Ona potom hypnotizuje svého manžela jako had žábu a přenáší to na něho. Jejím přičiněním prý není následník trůnu nic jiného než hlásnou troubou „české šlechtické drzosti“ (Frechheit des böhmischen Adels).

Stalinova NKVD by to nevytvořila lépe!

František Josef I. ze zpráv své výzvědné služby „Evidenzbüro“ v žádném případě radost neměl. Již před svatbou si vytvořil svojí obranu zchátralé říše, o které již tehdy následník trůnu prohlašoval, že v takovém stavu nemůže vést žádnou válku aniž by nedošlo ke sebezničení.

1) Manželství Ferdinanda s Chotkovou je morganatické, tedy pololegální. Děti pocházející z tohoto manželství nesmějí nastoupit na habsburský trůn.
2) Chotková bude sice povýšena do stavu kněžny z Hohenbergu, ale na nástupnictví trůnu jejich dětí to nic nemění.
3) Císař František I. se za žádných okolností korunovat českým králem nenechá a neodstoupí.

Chotková se snažila jakékoliv válce zabránit, ignorovat kontakty s Německou říší a eliminovat všechny podněty vedoucí k republikánsko-komunistickému zřízení á la Francie 1848.

Na její popud její manžel veřejně prohlásil: „Nikdy nepovedu válku proti Rusku. Obětuji všechno, aby k ní nedošlo, protože tato válka by skončila buď svržením Romanovců nebo Habsburků – anebo možná i svržením obou dynastií. Conradova idea (Conrad = vrchní velitel generálního štábu) je šílenstvím. Válka s Ruskem je náš konec. Když nastoupíme proti Srbsku, pak Rusko stojí za ním a my máme válku s Ruskem. Mají se rakouský císař a ruský car vzájemně svrhávat z trůnu a uvolňovat dráhu revoluci? “

Žalostnou shodou osudových okolností, k tomu později opravdu došlo.

České země prosperovaly na světové úrovni. Bylo nutné v tom pokračovat a co nejrychleji zavést trialismus Česko-Rakousko-Uhersko a nikoli začít, po boku s Německem, válku proti Rusku. Vídeňská výzvědná služba se snažila trialismu zabránit a tak plukovník Arthur von Gieslingen informoval mocnáře:

Morganatický sňatek nic neřeší, protože uherské a české právo něco takového neuznává. Zde je prohlášení maďarského poslance Ugrona, experta přes uherské konstituční právo: „Hraběnka Chotková, jakmile František Ferdinand usedne na trůn, se stane uherskou královnou a musí být korunována. Sňatek, v který arcikníže vejde, bude právě tak zákonný, jako každý jiný a dle uherského práva dostane manželka titul i hodnost manžela.“

V Českých zemích byla právní jurisprudence podobná s odvoláním na „historické a přirozené státní právo české“ (k tomu Václav Vaněček: „Dějiny státu a práva v Československu do 1945“, Praha 1974). Podle maďarských a českých konstitučních norem byla Žofie císařovnou a její děti mohly být tím pádem korunovány na české a uherské krále.

Dále šéf výzvědné služby podotkl: „Jakmile následník usedne na trůn, veškerá nařízení Vaší císařské Výsosti zruší. Svůj sňatek prohlásí za legitimní a s upozorněním, že se de facto oženil s kněžnou, bude legalizovat jako právoplatný. Jeho děti tak mohou být i následníci habsburského trůnu. Na tom Vaše císařská Výsost nic nemůže měnit...“

Jakmile se Žofie dozvěděla, přes Ferdinanda hraběte Buquoye (ministr zemědělství 1904 – 1906), že jsou s manželem v zorném úhlu vídeňské zpravodajské služby, začala jednat. Podle hesla francouzského kardinála Richelieu: "La conne est le souverain absolu d'un pays!" (Kunda vládne světu). „Císařovna“ nasadila všechny páky, aby se zpravodajského šéfa von Gieslingena, co nejrychleji zbavila.

Skutečně se jí to podařilo a 1903 na jeho místo nastoupil její naprosto oddaný člověk, plukovník Eugen Hordliczka (ve skutečnosti Evžen Hrdlička) o kterém se šuškalo, že je milencem Žofie, když se Ferdinand nachází mimo Belveder (Vídeň) nebo mimo Konopiště.

V roce 1904 se Žofii podařilo protlačit Buquoye na ministerstvo zemědělství. Seskupením, její manžel, coby následník trůnu, Hrdlička, coby šéf výzvědné služby a Buquoy, coby ministr zemědělství, měla „císařovna“ prakticky pod kontrolou celou Habsburskou říši a mohla jí ze zákulisí řídit.

Teď se jí jednalo pouze o to, nastolit, co nejdříve trialismus Česko-Rakousko-Uhersko a izolovat toto soustátí od Německé říše, silným příklonem k Velké Británii a Rusku. Ferdinand ve funkci „hlásné trouby české šlechtické drzosti“ (abych citoval plukovníka von Gieslingena), bez výhrad souhlasil.

Když přijel německý císař Wilhelm II. na oficiální návštěvu do Vídně, vůbec tam následníka trůnu nenašel. Ferdinand ho vyzval, aby přijel na Konopiště nebo s ním nebude vyjednávat vůbec. Byla to do nebe volající urážka, ale hlava německé říše nemohla jednat jinak, musela na Konopiště.

Hrdlička, po dohodě s Buquoyem, zařídili, aby německého císaře na území Českých zemí nikdo nevítal. Žofie navíc přikázala, aby v době pobytu Wilhelma II. na panství Konopiště nikdo nevycházel z domu ven - a běda tomu, kdo zamává!

Příjezd německé císařské delegace na Konopiště tím pádem připomínal pohřební průvod. Široko daleko nebylo nikoho vidět. Korunu tomu ještě nasadila Chotková, když se odmítla s německým císařem pozdravit a navíc veškerá jednání svou nepřítomností ignorovala...

Na přání „císařovny“, začal šéf rakouské výzvědné služby vyjednávat přes Švýcarsko s Anglii a přes Polsko s carským Ruskem. To se mu stalo osudným. Vrchní velitel generálního štábu Franz Conrad von Hötzendorf informoval mocnáře a v roce 1909 na falešné nařčení, „podezření ze špionáže“, Hrdličku odvolal.

Jeho nástupcem se stal plukovník August Urbański von Ostrymiecz (1909 – 1914), původem Chorvat, nenávidějící následníka trůnu a jeho manželku. Následovalo několik pokusů Hrdličku fyzicky zlikvidovat a za velice záhadných okolností umírá ve stejném roce 1909 Ferdinand hrabě Buquoy, poté co byl již 1906 zbaven funkce ministra zemědělství.

Zdá se jako by „císařovna“ podcenila vliv vrchního velitele generálního štábu Conrada von Hötzendorfa na stařičkého mocnáře. Ten obratem ruky na Ferdinandovu adresu prohlásil: „Cítím se unaven. Rád bych odstoupil, kdybych měl syna, kterému bych mohl důvěřovat, ale ve prospěch tohoto nebezpečného blázna nikdy!“

Krátce po jmenování Urbańského šéfem rakouské „Evidenzbüro“ se objevuje tento leták:

„Je ničemné, že tato osoba, Žofie Hohenbergová, která vzdor své skandální pověsti (mezi lidem není nazývána jinak než 'česká kurevská bestie') je stále ještě připouštěna ke slavnostem, církevním svátkům, křtinám atd. Není už snad dost skandálů, které způsobila? Tato česká nemotora, která stále znovu ruší klid všech zemí, musí pojít rukou vraha. Pryč s estovským psem a českým sviňským hovnem! N.B.“

Anonymní podpis N.B. se nikdy nepodařilo vypátrat. Všechny stopy však vedou do vídeňské zpravodajské služby a to přímo k jejímu šéfovi, plukovníkovi Urbańskému. Osud „císařovny“ byl zpečetěn. Dne 28.06. 1914 jí v Sarajevu smrtelně zasáhla kulka najatého atentátníka.

Dějiny se obrátily. Místo k rozkvětu Habsburské říše Česko-Rakousko-Uhersko se Evropa vydala cestou bolševicko-komunistických revolucí a tím cestou doposud nevídaného hospodářského a sociálního úpadku...

(Pokračování příště: „Kdo měl zájem na vraždě české císařovny Žofie?“)

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy