Jan Bervida a jeho zpravodajské akce Svobodné Evropy

02. 04. 2020 | 14:23
Přečteno 3470 krát
Ing. Jan Bervida, 1929 - 1938 šéf československého civilního letectví (Ministre de l’aviation civile). 1945 - 1948, generální ředitel Československých aerolinií. 1948 emigroval s rodinou do USA.



Dne 25. února 1949 si ředitel americké CIA, Allen Welsh Dulles, pozval k sobě vedení Rady svobodného Československa (The Council of Free Czechoslovakia) ve složení Petr Zenkl, Ing. Jan Bervida, Julius Firt a Ferdinand Peroutka.

Šéf americké CIA jim krátce sdělil, že Ministerstvo zahraničí USA chystá vybudování rozhlasové stanice Radio Free Europe (Rozhlasová stanice Svobodná Evropa) na území SRN v Mnichově. Žádal je o spolupráci při vytvoření československé redakce a dodávání zpravodajských materiálů z komunistického Československa.

Redakce československého vysílání zahájila své vysílání dne 1. května 1951 a takřka v zápětí se ozvaly pazvuky komunistických rušiček, které jsem v době mé působnosti ve Svobodné Evropě, pobočka Vídeň (1968 – 1971) nazval „moskevské boogie“. Název zdomácněl až do konce „studené války“.

Protože rušení vysílaných relací prakticky znemožňovalo příjem na většině území ČSR, lámali si někteří členové Rady svobodného Československa hlavy nad tím, jak dopravit Čechům a Slovákům důležité informace ze západu přímo do jejich rukou bez „moskevského boogie“ a komunistické cenzury.

Vynikající letecký odborník a v letech 1929 – 1938 prakticky „ministr československého civilního letectví“ (Ministre de l’aviation civile) Ing. Jan Bervida, přišel na nápad, tisknout a dopravovat letáky do ČSR, letecky pomocí vzdušných balónů. Svůj projekt nazval „Winds of Freedom“ (Větrné poselství svobody).

Organizováním leteckých balónových akcí ve vysílači Svobodná Evropa byli pověřeni redaktoři Jaroslav Pecháček a Antonín Paleček. Tyto projekty probíhaly v letech 1951 – 1956. První nesl Bervidův název „Winds of Freedom“ a zanesl leteckou cestou na území ČSR údajně 11 milionů letáků.

Druhou vlnu v roce 1953, nazval Bervida „Prospero“, podle jeho oblíbeného hrdiny Prospera ze Shakespearovy divadelní hry „Bouře“. Onu akci reprezentovalo 12 milionů letáků.

Třetí a poslední vlnu v roce 1954 nazval Bervida „Veto“. Operace „Veto“ zanesla celkem na území ČSR údajně dokonce 14 milionů tiskovin...

Jedná se tedy celkem o 37 milionů letáků dopravených vzdušnou poštou do komunistické ČSR, alespoň podle tvrzení české historiografie...

Něco takového je pouze málo pravděpodobné.

Ing. Jan Bervida používal balónovou vzdušnou cestu pouze jako manévr na odvádění pozornosti komunistické kontrarozvědky...

Po dohodě s vedením CIA byl hlavním pramenem dodávání letáků diplomatická kurýrní cesta.

Naprosto amatérsky, nekompetentně a primitivně organizovaná komunistická kontrarozvědka, tuto návnadu tzv. „spolkla i s navijákem“ a soustředila se pouze na létající balóny...

Přičemž by stačilo položit si několik logických otázek:
1) Tři Bervidovy vzdušné balónové vlny „Winds of Freedom“, „Prospero“ a „Veto“ nemohly v žádném případě dodat na území ČSR 37 milionů letáků. Aby k tomu mohlo dojít, musela by být kapacita doletů minimálně desetinásobná.
2) Komunistická StB zaznamenávala dopady Bervidových balónů ve vzdálenosti od 60 do 120 km od bavorských hranic. To znamená, že letáky by se sotva dostaly do Prahy. Ovšem statisíce letáků byly prakticky ve stejný čas registrovány v Brně, Ostravě a dokonce i v Košicích na Slovensku...
3) Jak se tam dostaly tyto tiskoviny, když ony oblasti byly mimo dosah doletů vypuštěných balónů? Jediná možnost – „agenti chodci“

Uvedu příklad:
Já, coby již 7letý hošík, jsem se zúčastnil aktivního odboje proti komunismu. Můj dědeček Adolf Bervida-Buquoy (starší bratr Ing. Jana Bervidy) byl 1950 vypovězen s mojí babičkou z Prahy. Oba byly nežádoucími elementy. Dědeček, za první republiky policejní komisař v Liberci a babička, německá učitelka (Grimm). Byli nuceně vystěhováni do polorozpadlé chalupy ve vesnici Rozkoš v okrese Kutná Hora. Dědeček stavení provizorně opravil, aby byl objekt vůbec schopen k bydlení...

Ing. Jan Bervida udržoval se svým starším bratrem Adolfem úzký kontakt přes velvyslanectví USA v Praze. Starší bratr dostal příkaz zbudovat v okolí obce Rozkoš „mrtvé schránky“ a dodávat tam informace o zavádění JZD na Kutnohorsku. CIA zajímala i jména jednotlivých předsedů JZD, stanic SNB na Kutnohorsku, jména a hodnosti příslušníků SNB, tak jako jména příslušníků místnich organizací KSČ. Dále měl za úkol rozvoz letáků „Svobodné Evropy“ v dané oblasti.

Dvě mrtvé schránky zbudoval dědeček, s mojí pomocí, v lesíčku mezi obcemi Rozkoš a Vidice nedaleko rybníka zvaného „Vidičák“. Jednalo se o ideální místo s rozhledem do všech stran, takže příchozí mohl lehce postřehnout, je-li sledován, či nikoli.

Bylo to velice riskantní mne zasvěcovat do dědečkova odboje. Ne snad, že bych jeho protikomunistické postoje nesdílel, ale mohl jsem se někde přeřeknout nebo se „pochlubit“ kamarádům. Vždy mi kladl na srdce: „Nikde o tom nesmíš mluvit! Jakmile se to komunisti dozvědí, zastřelí mě a nebudeš mít žádného dědečka.“ Z toho jsem měl vždycky ten největší strach...

Šíření letáků „Svobodné Evropy“ mělo rovněž svojí konspirační taktiku. Jednou za měsíc projelo kolem našeho objektu na Rozkoši, o půlnoci, osobní auto s jugoslávskou diplomatickou poznávací značkou. Dědeček stál před vraty a kouřil cigaretu. To bylo znamení, že je vše v pořádku.

Řidič přibrzdil (nikdy nezastavoval) a do příkopu hodil balíček s letáky zabalený v igelitovém obalu. Tiskoviny jsme potom rozhazovali v okolních lesích, v blízkosti místních škol, zastávek autobusů, vesnických hospod a kostelů...

Několik balíčků dostala rovněž moje matka v Praze. Jejím objektem byly Krčský a Kunratický les. Tam chodila se mnou vždy v sobotu na „výlet“ a před sebou tlačila kočárek s mým nejmladším bratrem Evženem, kterému byly tehdá tři roky. Byli jsme nenápadní. Kočárek měl dvojité dno, ve kterém byly ukryty letáky.

Naše „sobotní“ cíle byla především oblast Krčského lesa: Restaurace „U krále Václava IV“, rozcestí „U velkého altánu“ a rybník „Labuť“. Dále oblast Kunratického lesa: Zřícenina „Nového hradu“, rybník zvaný „Mlejňák“, „Thomayerova nemocnice“ a rybník „Šeberák“.

Protože sobota byla tehdá ještě pracovní den, byly letáky určeny na neděli pro turisty s rodinami na místech, kde docházelo k jejich soustředění.

Tímto způsobem jsme s mojí matkou rozhodili cca 2.000 letáků. Příští sobotu jsme vždy kontrolovali efekt našeho počínání – nikdy nikde nezbyl ani jeden leták!

Ing. Jan Bervida a americká CIA vycházeli z předpokladu, že jeden nalezený leták projde cca 20 rukami čtenářů. To by znamenalo v mém případě a v případě mé matky celkem cca 40.000 čtenářů.

Některé z letáků „Svobodné Evropy“ se musely určitě dostat do rukou pražské StB.
Ačkoli se v letech 1953 – 1956 v Krčském a Kunratickém lese vždy tiskoviny nalézaly na stejných místech, nikdy nenapadlo tuto naprosto diletanskou organizaci plnou břídilů, že se tam v žádném případě nemohly dostat balónovou vzdušnou cestou…

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy