V. Havel: „Odcházení 2 - na věčnost.“ (recenze).

22. 12. 2011 | 10:08
Přečteno 17161 krát
Klausův výkon je tak vřelý, opravdový a hluboce lidský, že nikoho z diváků ani nenapadne, že pro něj roli vytvořil a smuteční projev napsal sám Havel.Filmová premiéra Havlova „Odcházení.“ letos v březnu vyvolala rozporuplné reakce. Dramatik v něm leccos napověděl, ale mnohé nedořekl. „Oním odcházejícím kancléřem Riegerem, v nejmenované zemi a neupřesněném čase, by totiž mohl být sám Havel (zde hraný mnohem sošnějším Josefem Abrhámem), jeho úlisným nástupcem, náměstkem Vlastíkem Kleinem, by mohl být Václav Klaus (zde představovaný až kolotočářsky ordinérním Jaroslavem Duškem). Hra by mohla naznačovat, že Havel své věty o „pravdě a lásce, která zvítězí nad lží a nenávistí“ mohl sice kdysi myslet vážně, ale je si vědom, že se z toho časem stala vyprázdněná fráze“, napsal tehdy pro Aktuálně.cz Kamil Fila. Exministr kultury Jandák na svém facebookovém profilu o filmu prohlásil, že by ho každý soudný člověk označil za brak. Dramatik Havlových ambicí nemohl být spokojený. Když mu před dvěma týdny hladil dlaň a tiše k němu promlouval tibetský duchovní vůdce dalajlama, bylo jasné, že chystá něco velkého. Opona spadla nad ránem v neděli osmnáctého prosince. „Odcházení 2 - na věčnost.“ sklízí naprosto právem standing ovation.

Václav Havel tentokrát úplně upustil od poetiky absurdního divadla. Pro svůj poslední kus zvolil naprosto realistický formát. Nic nenaznačuje. Jmenuje zem, čas i osoby. Děj se odehrává v uličkách Starého Města a monumentálních prostorách Pražského hradu. Premiéru skvěle načasoval na dny, kdy si připomínáme narození Krista. Klíčovou scénu dramatu dokresluje Dvořákovo Requiem v jedinečném podání České filharmonie. Šťastnou ruku měl Havel hlavně v hereckém obsazení. Role na věčnost odcházejícího prezidenta se s naprostou suverenitou zhostil sám. Vložil do ní veškerý svůj dramatický um a životní energii. V roli truchlící manželky mu skvěle sekunduje Dagmar Havlová. Nejrafinovanějším tahem je ale obsazení věčného názorového a politického soupeře Václava Klause přímo prezidentem Václavem Klausem. „Sešli jsme se, abychom si připomněli Václava Havla člověka - člověka statečného, člověka pevných názorů a životních postojů, které odvážně a vytrvale prosazoval, člověka, který se za své názory nebál nést ani osobní oběti.“, pronáší dojatý Klaus. Jeho výkon je tak vřelý, opravdový a hluboce lidský, že nikoho z diváků ani nenapadne, že pro něj roli vytvořil a smuteční projev napsal sám Havel.

„Odcházení 2- na věčnost.“ je brilantním završením Havlova díla. Dokázal jím oslovit jak svoje příznivce, tak odpůrce. Dokázal jím změnit směřování desítek tisíc lidí po celé zemi, aby upustili od návštěvy supermarketů a shánění dárků a nepropásli velkolepou premiéru. Znovu se scházíme na náměstích, zapalujeme svíčky, cinkáme klíči. Znovu mluvíme o potřebě pravdy a lásky. O tom, že ta slova Havel vážně myslel a že snad ještě nejsou úplně vyprázdněná. Musel zemřít, aby nám znovu dodal sílu a naději. Může být tam nahoře navýsost spokojený. Dál už to ale bude na nás. Na to, že se Havel zase někde vynoří, aby nám připomenul, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, věčně spoléhat nemůžeme.Vrchnímu petentovi. V hluboké úctě. Věčný petent ve službách pana Vaňka a vedoucí lékařské fronty. Jan Hnízdil

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Buvol napsal(a):

Autore, nejste nemocný ?
22. 12. 2011 | 10:22

Imo napsal(a):

Super:)
22. 12. 2011 | 10:25

Jáchym napsal(a):

Autore, jste dobrý a zdravý.
Schopen bez vady!
22. 12. 2011 | 10:27

jája napsal(a):

Autore dobrý, ale co chudáci obecenstvo, které se na představení nechce účastnit?
22. 12. 2011 | 10:30

Luba napsal(a):

Zajímalo by mě,
kdo složil ten smuteční pochod ...
22. 12. 2011 | 10:34

Imo napsal(a):

Já bych řekl,že obecentstvo může vypnout TV,jít do přírody a užít si Vánoce s vědomím,že to absurdní drama si vždycky může pustit z DVD.
22. 12. 2011 | 10:34

Jáchym napsal(a):

Jájo, my si holt píšem vlastní představení. To je ta pluralitní demográcie.
22. 12. 2011 | 10:36

lucie napsal(a):

vtipné a výstižné. autore, v hluboké úctě...
22. 12. 2011 | 10:38

Midori napsal(a):

Orwell by šel do kolen a vykadil by se na další literární dráhu.
22. 12. 2011 | 10:39

Oslýk napsal(a):

Oceňuji zejména ďábelský dramatický záměr vyprudit znovu staré nepřátele, aby metali na Havla recyklované urážky s Rudého práva (komu by neznělo v uších, když slyší zase o tom mercedesu).
Protivenství v druhém dějiství je nutnost.
22. 12. 2011 | 10:41

tom napsal(a):

Vážený a ctěný pane Hnízdil. Přiznám se, že při projevu pana presidenta Václava Klause jsem se bujaře smál. Vím. Asi nepatřičné, ale nemohl jsem se ubránit. Jak, domnívám se, naznačujete ve svém psaní, stal se pro mne, nynější president, hercem absurdity. Odcházení, film režírovaný panem Havlem je pro mne obdivuhodným smíchem nad sebou samým. Ale to zlehčení není,"dle mého mínění" bagatelizací. Je právě tou hrou, která osvobozuje. A. Když Klaus doproslovoval (ptidepe), představil jsem si, nebo spíše viděl, jak se státní vlajka na rakvi zdvihne, pan Havel se na poslední chvíli vzedme, a řekne, Václave, opravdu děkuji.
Tomáš
22. 12. 2011 | 10:45

Hloupočký oslýku napsal(a):

Oslýk napsal(a):
Oceňuji zejména ďábelský dramatický záměr vyprudit znovu staré nepřátele, aby metali na Havla recyklované urážky s Rudého práva (komu by neznělo v uších, když slyší zase o tom mercedesu).
Protivenství v druhém dějiství je nutnost.
22. 12. 2011 | 10:41
Tvé hlouposti oslýku se meze nekladou.
22. 12. 2011 | 10:46

Josef napsal(a):

Nesleduji TV, neposlouchám rozhlas. Tiše počkám, až pomine ta kašpárková hysterie. Mám paměť a tudíž se nenechám masírovat médii jako bych v této zemi nežil. Jsem ve věku, kdy již lidé dokáží mít na věci svůj vlastní názor a tudíž mi netřeba poslouchat a pozorovat tu nesmyslnou komedii, zvláště před svátky vánočními.
22. 12. 2011 | 10:50

Kolemjdoucí napsal(a):

Co měl chudák pan Klaus asi číkat, aby ho ty mediální hysterky neroztrhaly na kusy ¿! Havel je kýč vybudovaný podle goebbelsovského hesla, že "stokrát opakovaná lež se stává pravdou!" .. a vsadím se, že v té rakvi ani žádné tělo nebylo ..
22. 12. 2011 | 10:50

melčákova pohanka napsal(a):

V Brně na vánočním trhu zrušili dětem,ale i ostatním zvoneček,který měl plnit skrytá přání. Bude vrácen v sobotu! Je třeba dohledat autora tohoto zákazu resp. nápadu a uvést do síně slávy našich absurdních dramatiků a v novém roce uvažovat o grantu na jeho první film-Přicházení. Je dobře,že nic nekončí a my Češi,Moravané a Slezané jdeme zpátky ve stopách našeho největšího velikána a duchovního vůdce-Járy da Cimrmana,který vlastně zlikvidoval obsah písně-Jednou budem dál...
22. 12. 2011 | 10:50

kv napsal(a):

Pane: já jsem Klasuův projev, v němž se tolikrát vyskytovala slova svoboda a demokracie, naprosto nechápal jako dílko podle Havlova scénáře. Chápal jsem jej jako sice zdrženlivě vedenou ale až umanutou Klasovu (nepřestávající) polemiku s Havlem o podstatu pojetí lidské svobody a demokratického řádu v zemi. A nemohu si pomoci: Klausovo atomizované individum, sledujícího své zájmy prostřednictvím tržních mechanismů a struktury volených reprezentantů z celého projevu čouhalo jak sláma z bot (v kontrapozici s Havlovou svobodnou odpovědností individua v nejrůznějších - a nejlépe - neformálních vztazích). A nemyslím, že je třeba nechávat jedno vítězit nad druhým ...
22. 12. 2011 | 10:50

Alibernet napsal(a):

Kázal vodu a pil víno. Toužil potom, aby všichni jezdili hromadou, aby cesta na Hrádeček byla pro jeho meďour uvolněná. To je prostě fakt.
22. 12. 2011 | 10:52

xyz napsal(a):

Asi by bylo načase aby té komedie už bylo dost. Ale v duchu naší švejkovské tradice volám: jen houšť a větší kapky. Myslím že dalšího komentáře netřeba...
22. 12. 2011 | 10:58

Béda napsal(a):

Autor,

cheche. Jak dolekosáhlých piklů byl podle vás světoznámý dramatik a politický konspirátor VH schopen. Zřejmě již při výběru své druhé manželky přemýšlel její roli první pískající dámy a truchlící vdovy, hlavní postavy svého posledního absurdního dramatu Odcházení. Zřejmě vedl ruku poslanců při volbě svého tradičního egomaniackého rivala na hrad (setkání Weigl Šlouf, Langerovo bručení, bílý prášek v obálkách, pohovor Langera s Wolfem, Zubové nepřítomnost...), aby mohl ve své hře obsadit Klause do role kondolujícího a vložit mu do úst svá slova o sobě samém.

Velice zajímavé. Tento rozměr výjimečné osobnosti VH veřejnosti doposud zůstával utajen.
22. 12. 2011 | 11:04

madison napsal(a):

Pro Tomáše. Já si naopak myslím, že současný prezident se ujal své státnické role zcela v souladu s tím jak to uznal za správné a jemu přináležející. Každý z těchto dvou mužů měl sice jiné politické názory a představy o společnosti, ale to přece neznamená, že rozloučení ze zesnulým by mělo probíhat jinak. Nebo jste to chtěl vzít do ruk Vy?
22. 12. 2011 | 11:13

Béda napsal(a):

Otázka: je dokonce možné, že zpozdilá Havlova kritika "zasmrádlých" klausovských poměrů před sarajevským atentátem pravdoláskařů (Ruml a spol.), který Klause dočasně odstavil z nejvyšší politiky byla taktéž dílem velkého dramatika - konspirátora), který tím připravoval postupný nástup svého velkého dramatického finále.
22. 12. 2011 | 11:14

Luba napsal(a):

Přiznám se,
že mi v Klausově smutečním projevu chybělo závěrečné:

"Prezidente-hjúmenrajtisto,
eNGOismu, enviromentalismu, homosexualismu a Evropské unii věrni zůstaneme!"
22. 12. 2011 | 11:17

Oslýk humanrightista napsal(a):

Luba:

Pana Klause šlechtí, že k ničemu podobně zpozdilému nedošlo.
Madison má pravdu; těžko mohl v této situaci dělat něco jiného.

Kdo chce psa bít, najdi si jiný klacek.
22. 12. 2011 | 11:27

Béda napsal(a):

V duchu si kladu otázku, jestli duchovno velikého aranžéra nesedí někde na obláčku a potutelně se neusmívá nad absurdní Brežněvovskou komedií (s mauzolei, katafalky, povinnou minutou ticha, mediální autocenzurou...) kterou sehrál ve svém velikém posledním a definitivním Odcházení.
22. 12. 2011 | 11:30

Luba napsal(a):

Oslýku,
pana Klause by šlechtilo jedině, kdyby se uklonil, a neprodleně odešel
do definitivního zákulisí.

Včera bylo pozdě ... !
22. 12. 2011 | 11:36

tomáš napsal(a):

madison napsal(a):
Pro Tomáše. Já si naopak myslím, že současný prezident se ujal své státnické role zcela v souladu s tím jak to uznal za správné a jemu přináležející. Každý z těchto dvou mužů měl sice jiné politické názory a představy o společnosti, ale to přece neznamená, že rozloučení ze zesnulým by mělo probíhat jinak. Nebo jste to chtěl vzít do ruk Vy?
22. 12. 2011 | 11:13

Děkuji. Ano, jsem také rád, že Václav Klaus pronesl, co pronesl ve Valdštejnském paláci u rakve pana presidenta.
Jen možná ty věci vnímám ještě v jiných kontextech. A Vaše poznámka na konci blogu mne překvapila. To je pro mne ta zvláštní moc slov a jejich interpretace.
Možná je to v tom, že pro mne nynější pan president je člověkem u nějž účel světí prostředky. A proto mu méně věřím.
Tomáš
22. 12. 2011 | 11:36

Bohuslav Lojkásek. napsal(a):

Jsem tady dobře v Bohnicích?
22. 12. 2011 | 11:45

Karel Matoušek napsal(a):

Co všechno jeden zmůže,
když krade, lže a je neuvěřitelně drzý.
Když jej zdobí hroší kůže,
a jako herec roní krokodýlí slzy ...
22. 12. 2011 | 11:46

Bohuslav Lojkásek. napsal(a):

Jsem tady dobře v Bohnicích?
22. 12. 2011 | 11:46

dedek napsal(a):

Docela rád bych viděl stejná dílka takových současných osobností jako je Klaus, Schwarzenberg, Kalousek, Drobil, Drábek a de facto celé vlády. A byl by klid. I slzu bych uronil jak bych se smál. No na netotalitního prezidenta docela slušně budovaný komunistický kultík osobnosti.
22. 12. 2011 | 11:48

resl napsal(a):

Absurdní drama pokračuje. Ten, který jej vždy ponižoval, vysmíval se mu s hradní suitou, kul proti němu jen intriky, tak tento farizej mluvil na Havlově pohřbu. A projev s textem měl hezký. Jen mu nevěřil, ale ovládal se. Teď s tím bude muset žít. Ale to on zvládne, zašmodrchá, trochu pozmění jak to myslel, nebo nemyslel. Ta lafeta a vojáci v maskáčích se samopaly, to spíš byla pomsta. Nějak mi to k humanistovi Havlova formátu nesedělo. I když pro budoucí generace bude mít tímto tyjátrem Havel větší význam. Kéž by.
22. 12. 2011 | 11:49

Buvol napsal(a):

Bohuslav Lojkásek
Vypadá to, že jo .. a symptomatické je, že pan hnízdil, presidentský atentátník prostřednictvím psychiatrie a samozvaný léčitel není psychiatr ale orthopéd ..
Doporučuji tento článek:
http://www.blisty.cz/art/61560.html
pro vzpamatování se z toho davového šílenství ..
22. 12. 2011 | 11:53

Jáchym napsal(a):

Tomáš
Možná je to v tom, že pro mne nynější pan president je člověkem u nějž účel světí prostředky.
****
A proto věřím,
že si s Václavem Havlem skrz stěny černého futrálu konečně podali ruce a zašeptali: BRATŘE !
22. 12. 2011 | 11:55

Dag napsal(a):

Divím se, že milovníci teoriií spiknutí ještě netvrdí vážně to, co Jan Hnízdil napsal jako hravou metaforu.
Absurdní dramatik je mrtev, absurdní drama pokračuje. Potřebujeme režisera. A kritiky, kteří nás upozorní, že ve frašce co žijeme není logika a patos antických tragedii, že je další kousek ve stylu Vyrozumnění, 'Cekání na Godota či Asanace.
22. 12. 2011 | 11:56

Oslýk revolučně naladěný napsal(a):

Luba:

To by jistě bylo řešení.
Ale dovolte malou předvánoční kontemplaci, vyvoalnou touto vaší poznámkou.

Myslím, že Čechové budou nuceni stran prezidenta Klause vypít kalich hořkosti až do dna, tedy vyčkat až do roku 2013. Budou spravedlivě potrestáni za svoji pohodlnost a nezájem o věci veřejné, které se jim tak nějak posledních deset let sypou pod rukama.

Pokud otrocky volí stále dokola dvě strany, které mnohokrát prokázaly, že jsou vpodstatě zločineckými organizacemi, dokonce ochotnými spolupracovat, kdykoli je potřeba, pak jsou stížnosti podobného druhu nepřípadné.
Nic nám nebránilo docela prostě naházet hlasy někomu jinému.
Nebo se alespoň dle již osvědčeného receptu sejít v některých chvílích na Václaváku s klíči v ruce.

Koho zajímalo, že nefunguje policie, státní zastupitelství a soudy? Koho zajímalo, že se politici veřejně kamarádí se zločinci? Kdo protestoval, když vláda rozhodovala o dálnici do Ostravy za sto miliard? Kdo protestoval, když poslanci téhož Klause volili? Vždyť o něm bylo známo to samé, co dnes; a volba navíc byla překvapivě ostudná.

Tiše doufám, že nám dorostla nová generace, která by si některé staré dobré zvyky mohla osvěžit. Že možná pochopí, že to, co jsme my dokázali za dvacet let zprasit, jde na jejich úkor; oni v tom budou žít, oni to budou platit a oni se nedostanou na žádné místo, které jim naše generace laskavě nepřenechá za poslušnost.
Zkrátka, jde o to, co si nechají líbit.

Havel je k těmto úvahám docela dobrá záminka. Clive Barker napsal v jednom hororu výtečnou myšlenku, že slzy na pohřbu nepatří mrtvému, nýbrž výlučně pozůstalým. Protože na tom se asi shodne i ateista s křesťanem, že mrtvý je jaksi mimo pravomoc slz, adorací i urážek; už na něho nemohou mít žádný vliv.
Jan Štern to tu napsal celkem nudně, ale trefil jádro pudla nejlépe; nejde o to, jaký byl Havel a co všechno dokázal; je dokonce i úplně jedno, jaký je Klaus a co dokázal; jde o to, co uděláme my, právě teď.
22. 12. 2011 | 11:59

Viola napsal(a):

Zemřela láska a pravda,
ať žkje Láska a Pravda!
22. 12. 2011 | 12:01

Viola napsal(a):

ať žije Láska a Pravda

P.S. Omlouvám se za překlep, ale zdá se, že to bylo nutné opakovat. :-)
22. 12. 2011 | 12:02

ld napsal(a):

Na co vlastně Havel zemřel? Vždycky když se mu přítižilo, nebyla Veškrnka nikdy daleko.
22. 12. 2011 | 12:02

Jana K napsal(a):

Hnízdile, ty také potřebuješ lepší koryto a tak se přidáváš k nekonečnému proudu havlových patolízalů??? Jsi slabý, podívej se v TV co předvedli podobní v Koreji - ti tloukli žalem hlavou o zem, ale také Ihned prohlásili že svůj žal přemění v činorodou podporu nového Kima který uchopil moc, to ti dost chybí.
...
Všimněte si také, jak sám Havel se v Odcházení vysmívá tomu, jak Klein i jeho nástupci tupě opakují TY SAMÉ fráze o svobodě a demokracii a jen se starají aby při těch frázích vypadali fotogenicky.
..
Havel byl naivní snílek který, stejně jako kdejaký folkař, herec, farář a "myslitel" dokázali zdola a bez odpovědnosti předříkávat laciné fráze o svobodě, pravdě a lásce.
Když se stal prezidentem , zjistil že to je složitější a skončil jako propagátor humanitárního bombardování, války v Iráku a Afghanistanu. Otázka je jenom, zda to opravdu chtěl nebo musel jen přisluhovat USA.
22. 12. 2011 | 12:09

Luba napsal(a):

Oslýku,
máte pravdu.

To dobrovolné otroctví a zápecnictví je odporné.

Kdepak "občanská společnost!"
Kdepak "nepolitická politika!"

Byli jsme vychováváni k pasivitě, držení hub a kroků.
A ti samí "vychovatelé" stále působí.

Ještě jsem se s demokracií nenaučili zacházet, a různí vejlupci, jako třeba Klaus, už mluví o "postdemokracii".
22. 12. 2011 | 12:09

darny napsal(a):

> Vážení,
>
> smrt člověka je tragická záležitost, John Donne kdysi napsal (volně),
> když moře odplaví kousek pevniny, zmenší se Evropa. Proto se neptej,
> komu zvoní hrana, zvoní Tobě.
>
> Lidé umírají přirozenou smrtí a v důsledku tragických nehod. Tak tomu
> bylo, je a navždy bude. S tím je nutné se smířit a nést jako tíhu,
> která patří k životu.
>
> Ale lidé také umírají v důsledku bídy, proto, že nemají peníze na
> základní léky a dokonce i hladem, jsou zabíjeni ve válkách a vražděni
> v tajných věznicích. A s tím se smířit nesmíme.
>
> Nejsem totiž schopen rozlišit život významný a nevýznamný. Nedokáži
> lhostejně přehlížet smrt člověka v Africe či kdekoliv jinde jen proto,
> že jej neznám, že jej neukazují v médiích a nepřijímají jej na
> recepcích, kde se setkávají "důležité osoby".
>
> V těchto dnech zemřela na rakovinu jedna pracovnice naší fakulty. Její
> manžel je již delší dobu nezaměstnaný, syn studuje. Úmrtí matky a
> manželky je dostalo do katastrofické sociální situace.
>
> Média propadají hysterii v souvislosti s úmrtím V. Havla, budují jeho
> kult osobnosti, ale o tragickém osudu "neznámých" lidí se z nich nic
> nedozvíte, a to ani v principu.
>
> Ale není toto vlastně funkcí kultu osobnosti? Přehlížení "běžných"
> lidí, zbezvýznamnění jejich osudu a jich samotných?
>
> Krásně se poslouchají řeči o pravdě a lásce, ale nemůže být pravda a
> láska tam, kde jedni kradou plnými hrstmi a druzí opět počítají, jak
> vyjdou se svými příjmy do příští výplaty. Nemůže být láska tam, kde je
> společnost rozdělena na masu neplnoprávných občanů a jim vládnoucí elitu.
>
> K ospravedlnění tohoto stavu slouží kult osobnosti.
>
> A právě z toho pohledu zdola se musím ptát: jaké praktické ideje přinesl V.
> Havel, aby si zasloužil toto nekritické opěvování?
>
> Kde jsou ty miliony mrtvých, kteří zemřeli a stále umírají v důsledku
> chamtivosti nadnárodních monopolů a jim posluhujících tzv. národních armád?
> Kde byl Václav Havel, když se zahajovaly další války ve jménu zisků?
> Na straně těch, kdo tyto války vedli a vedou.
>
> Mám být smutný ze smrti Václava Havla, ale nemám být smutný nad smrtí
> lidí zavražděných ve válkách, které on podporoval. Promiňte, ale toto nemohu.
22. 12. 2011 | 12:12

Viola napsal(a):

No pokud jde o konec ve filmu odcházení, pak to bylo jasně řečeno - Havel = podvodník, ne vodník, jak by někdo mylně usuzoval. :-)
22. 12. 2011 | 12:14

tom napsal(a):

Omlouvám se, ale opravdu jsem se domníval, že hana se v blozích trochu vytratí. Ne pro přehnanou úctu k Havlovi, ale pro pochopení integrity tohoto člověka. Tož jsme zůstali Čechy. Až nám šlápne příští rok na buřty a jiné... To bude konečně důvod.
Ale vlastně ne. Budeme zvykle nadávat, ale budeme kupovat, především to laciné. Ano, hupsajdá, Češi přežijí. Děkujeme pane presidente. Který vlastně Vy jste? Aha, druhý. Ne. Vy jste první, nebo třetí. Opravdu se v tom neorientuji. Hlavně abychom to přežili. Přeci, vždy jsme my chudáci Češi trpěli.
22. 12. 2011 | 12:14

Dubčekovec napsal(a):

"Člověka pevných názorů", tak o něm hovořil V.Klaus. Nejde ani tak o to, jak to Klaus vlastně myslel, ale jde o to, co asi naschvál televize ukazala ze svých archivních záběrů. Jak Havel kráčií vedle Alexandra Dubčeka. "Chtěl bych mít stále po svém boku pana Alexandra Dubčeka", pravil V.Havel před prvním volbou prezidentem. Ale v roce 1992 už byl pro něj Dubček naiivní komunista, který hloupě věřil socialismu s lidskou tváří. A takový člověk prý nemůže být ve významné státní funkci. Toto je taková sametová ukázka naprosté křivosti Havlových názorů. A kdyby mu to někdo připomněl, tak bude dělat, že si to nepamatuje. Přitom v roce 1989 tak musel mluvit, aby ho lidé brali jako prezidenta. Konečně ke svým falešným názorům se V.Havel sám přiznal, když hovořil o tom, že po revoluci by mu nikdo nespolkl vystoupení z Waršavské smlouvy a vstup do NATO. Tak sám přiznal, že jako musel začít se snauhou zrušit obojí.
Vážně si někdo myslí, že tohle si V.Klaus třeba nepamatuje. Moc dobře! Proto hovořil ne "my", ale (hloupí) lidé mu to věřili. Ale ti na rozdíl od Klause si nemohou dovolit ani takovéto jinotaje, protože by je za to třeba vyhodili z práce (hlavně učitele ze školy, kdyby nepřivedli k rakvi celou třídu své střední školy - to snad by měla televize vystřihnout, jak s dětmi šel vždy i pan učitel). Inu i podle komentáře Peheho je vidět, že havlovci opravdu postrádají trochu inteligence. Na hloupé StB-áky to stačilo, ale lidé se samými jedničkami to snad chápou. Proto si vážím Klause, že Havlovu ubohost dovedl říci tak, aby to žádný z přihlouplých disidentů nepochopil.
22. 12. 2011 | 12:15

AbeNormalni napsal(a):

Tak Cesi, Havel uz je dostatecne tuhy, aby se s nim dalo mlatit po hlave. Klausovi ze mluvil, Putinovi ze mlcel a ostatnim podle potreby.
Je z vas nabliti...
22. 12. 2011 | 12:15

Viola napsal(a):

Já si také myslím, že se už okolo nebožtíka nalhalo dost, ať tedy odpočívá v pokoji.
22. 12. 2011 | 12:19

Anonym napsal(a):

Prostě to trvalo moc dlouho, dvacet let je totiž v Čechách norma. Proto to Češi nemohou vydržet až do pohřbu.
22. 12. 2011 | 12:22

tláča napsal(a):

Jak můžete léčit lidi, když nevěříte v jejich schopnost změnit se ? Jste zahořklý ?
22. 12. 2011 | 12:22

Viola napsal(a):

tome

byl to prezident Václav I, nyní prezidentuje Václav II. a do třetice by mohl být zvolen Václav III.
22. 12. 2011 | 12:27

Oslýk napsal(a):

Dubčekovče,

já si to samozřejmě pamatuji. A Dubčeka jsem nikdy nechtěl. Taky si moc dobře pamatuji, jak se Dubček rozbrečel, když mu řekli, že je nás víc, co ho nechceme, a prezidentem nebude.
Nevím, proč to sem taháte; Dubček je mrtev už dvacet let. Chcete ho snad prezidentem ještě teď?
Nebo nedokážete odpustit, že jsme nechtěli Dubčeka za prezidenta?
22. 12. 2011 | 12:29

Harry359 napsal(a):

K několika dotazům : pochod naspal Julius Ernest Wilhelm Fučík a jmenuje se Pax vobis.
22. 12. 2011 | 12:30

tom napsal(a):

Proto si vážím Klause, že Havlovu ubohost dovedl říci tak, aby to žádný z přihlouplých disidentů nepochopil.

Jak krásná formulace. Přihlouplý disident. Opravdu se vzdalujeme. Lidé, kteří, narozdíl od mnohých dnešních blogerů, riskovali existenci svým přihlouplým disidentstvím, se k Vám usmívají. hezké Vánoce.
Tomáš
22. 12. 2011 | 12:36

Lena napsal(a):

darny,
to je Váš výtvor?
To jako Vy se jste vyplodil takový dlouhý demagogický blábol jen proto, abyste vyjádřil to, že nemáte rád Havla? To to nestačilo napsat jednou větou? Nestačilo, že? Protože bylo nutno to hodit na něho. On si za to vlastně může sám, protože v Africe umřel někdo neznámý, nejmenovaný, ve válce, za kterou může Havel...
To už ani není k naštvání, to je prostě k smíchu.
22. 12. 2011 | 12:37

Oslýk napsal(a):

Tome,
Hana se vytratila, ale za to tady máme Silvii, Janu, Alici, Evu, Hanah a kdovíkoho ještě.
22. 12. 2011 | 12:39

Oleg napsal(a):

Já myslím, že Klausuv projev byl opět dvojsmyslný s možností z každé věty za pár dnů vycouvat. Dobře se musel poslouchat komunistům i mafianům. Například přání, aby tato Havlovská éra (pod Klausovým presidentováním) neskončila, se musí mafianům znít jako rajská hudba.
22. 12. 2011 | 12:39

Viola napsal(a):

Oslíku, jisjě kdovíkoho, ale hlavně že jsme, kteří jsme.
22. 12. 2011 | 12:42

zdenek napsal(a):

pane Hnízdile,mohlo by to být jak se snaživě snažíte popsat,pokud by Václav Havel byl geniální dramatik,což si troufám tvrdit že rozhodně nebyl.V.H. disponoval jinou kvalitopu,zřejmě ještě silnější,on byl vyvolený...beze srandy,stal se už za života spíše symbolem různých ctností a kvalit aniž by jimi svrchovaně disponoval a teď po jeho smrti tyto kvality a ctnosti perforují ad absurdeum,..vy jste koneckonců další obětí pokud zde zcela vážně nebo dokonce nevážně píšete o tom že to celé Václav Havel zdramatizoval..mohu vás ujistit pane Hnízdile že tomu tak není,neboť to co zde popisujete ,Milan Kundera nazývá genialitou žánru,on mimo jiné po Hvlově smrti bezprostředně pronesl ,že jeho život se podobal uměleckému dílu a já nyní bezprostředně poté prohlašuji že jeho smrt také...
když jsem včera jenom letmo zahlédl televizi a v ní zřejmě při prezidentově projevu páně Tluchhořův kscht, tak přes veškerou úctu k panu Kaiserovi a Duškovi...
22. 12. 2011 | 12:42

Lena napsal(a):

Mnoho komentů na účet Václava Havla (pozn.: nejsem jeho nekritická fanynka), mi připadá jednoúčelová - a to zdůvodnit si vlastní připosranost, neschopnost, bezpáteřnost.
Havel, ať byl jaký byl, byl zdvořilý, byl slušný, měl odvahu si stát za svým, ač to znamenalo kriminál, přitom měl pochopení pro lidi, kteří takoví nebyli, a šel se svojí kůží na trh.
Za cirkus pořádaný podobnými bezpáteřníky, jací píší zlé bláboly po všech internetových diskuzích, on nemůže.
Kdybyste to radši vzali jako příležitost mlčet a zamyslet se nad pravdou a láskou. Protože tomu jeho heslu se může vysmívat jen dement. Je přece jasné, že pravda a láska by měla zvítězit nad lží a nenávistí. A i když je to naivní a v lidské společnosti naprosto neuskutečnitelné, není důvod to zlehčovat a zesměšňovat.

Vůbec jsem se k tématu Václava Havla nechtěla vyjadřovat, ale už mi to fakt nedalo. Je pravda, že pod tenhle blog se to moc nehodí, ale zase mi zrovna tady došla trpělivost. A jdu se radši věnovat svým psům, kteří toho o lásce ke svému bližnímu vědí daleko víc, než někteří z Vás.

A jinak: pěkné Vánoce.
22. 12. 2011 | 12:51

xxx napsal(a):

http://www.blisty.cz/art/61560.html

cituji pro ty, kteří nechtějí číst celý článek -

Nepřiměřená, až agresivní mediální glorifikace Havlovy osobnosti, následně projevená masovou (davovou) účastí na Havlových pohřebních ceremoniích (a to ještě nebyl oficiální pohřeb!), podpisové knihy na veřejných místech (k čemu asi budou dobré?), omezení různých společenských aktivit, to není normální, přirozená a už vůbec ne přiměřená reakce společnosti na úmrtí Václava Havla. To už je propagandistická aktivita na politickou objednávku, na zakázku jistých kruhů a lidí, kteří touto psychickou a citovou masáží občanů sledují zase jen své cíle. A občané-ovčané jdou poslušně za těmito pitoreskními pokyny, které mají vyvolat více pozitivních emocí, spíše než připomenout, že Václav Havel nebyl jen „pravda a láska“, nebyl jen „V“ ze dvou prstů, ale také člověk-politik, který na jedné straně lepší budoucnost sliboval, na druhé své ideály zradil, ne-li zaprodal, za což by měl být veřejně pranýřován, veřejně odsouzen. Václav Havel je dokonalý symbol falešné a pokřivené morálky naší společnosti. Na úpadku morálky a národního cítění se Václav Havel podepsal ještě více, než celý komunistický režim. Ten, kdo jej uznává a uctívá jako „morální symbol", tímto zároveň přijímá tuto pokřivenou a neupřímnou morálku za svou. To jsou totiž věci, za které se piedestal rozhodně nestaví
22. 12. 2011 | 12:52

MA-FU napsal(a):

Pane doktore Hnízdile

Díky za přesné formulace-výstižné...MA-FU
22. 12. 2011 | 12:55

Viola napsal(a):

Lena

tak proč nešel do kriminálu za to schvalování bombardování Jugoslávie?
22. 12. 2011 | 12:55

Dag napsal(a):

Dovoluji si poděkovat zdejším diskutérům, tedy některým z nich, že absurdní faršku dokáží vhodně doplnit absurdně blbými kometáři, tak komicky karikující českou malost, obavu ze všeho co je za... a nedejbože NAD dvorkem kde se krmí čuník na zabijačku.
Díky milí humoristé!
22. 12. 2011 | 12:56

Viola napsal(a):

Lena

velmi dobré zamýšlet se o Vánocích nad Pravdou a Láskou, ale ne nad Havlem, který nebyl představitelem těchto ctností. Jen doufal, že Pravda a Láska zvítězí nad lží a nenávistí, bohužel jemu se to nepodařilo a to je ta holá pravda.
22. 12. 2011 | 12:57

Tom napsal(a):

Oslýk napsal(a):
Tome,
Hana se vytratila, ale za to tady máme Silvii, Janu, Alici, Evu, Hanah a kdovíkoho ještě.
22. 12. 2011 | 12:39

Děkuji, Oslýku.
Je to tak. Máme tady další Nehany. Tak proč se trápit.
Tom
22. 12. 2011 | 12:59

slunečnice napsal(a):

A navíc, pane Hnízdile, se Václav Havel dočkal konečně i příznivých recenzí. Z té vaší by měl mimořádnou radost a pobavil by se stejně tak dobře a zvesela jako já. Díky za to, krásné Vánoce i Vám a v novém roce hodně dobrých příspěvků na tomto blogu. S úctou Slunečnice. :o)
22. 12. 2011 | 13:01

Luba napsal(a):

Harry díky!

Skvělý pochod!
Znělo mi to nějak blízce ...
Rakušáci ho hráli Ottovi von Habsburkovi, tak jsem si myslel, že to může být něco od našince, z dob K. und K. monarchie.

http://www.youtube.com/watch?v=PDJdpDAS6uU
http://cs.wikipedia.org/wiki/Julius_Fu%C4%8D%C3%ADk_(skladatel)
http://www.army.cz/avis/rut/vojcer/obsah.htm
22. 12. 2011 | 13:01

scallop napsal(a):

Viola

"proč nešel do kriminálu za to schvalování bombardování Jugoslávie? "

- protoze za schvalovani ci neschvalovani cehokoliv se u nas do kriminalu poslednich 21 let nechodi.

Pekne svatky a slunce v dusi.
22. 12. 2011 | 13:04

Viola napsal(a):

Leno,

jak tak nad tím uvažuji, jít se svou kůží na trh, když jsem rebel je asi mnohem jednodušší, než jít se svou kůží a potažmo i kůží svých spoluobčanů na trh, když jsem prezident je mnohem a mnohem horší a to by se mělo říci. Být hrdina jako prezident a ne být hrdina jako rebel.
22. 12. 2011 | 13:04

Viola napsal(a):

scallop

také přeji šťastné a veselé vánoce a mnoho lásky v duši.
22. 12. 2011 | 13:05

aga napsal(a):

Jednou provždy - vy všichni, co jste čekali na anetického a prolhaného Havla, aby vám musel připomenout, co je to pravda a láska, MLUVTE LASKAVĚ SAMI ZA SEBE, v jednotném čísle. Já ho k tomu vážně nepotřeboval a nepotřebuju. On opravdu není Cesta, Pravda a Život a zejména v tuto vánoční dobu je chucpe z něj dělat proroka a světce.
22. 12. 2011 | 13:06

Divobyj napsal(a):

Nemám rád prázdné žvásty a proto budu znovu opakovat-
Československo mělo dva nejvýznamnější prezidenty.
T.G.Masaryka,který jej vybudoval
a V.Havla,který jej zničil.
22. 12. 2011 | 13:11

Viola napsal(a):

zdenek

"že jeho život se podobal uměleckému dílu a já nyní bezprostředně poté prohlašuji že jeho smrt také.." velmi pravdivé, zvláště ta jeho smrt na zlatou neděli - geniální, to se jen tak někomu nepovede, papež umíral 1. dubna - apríl, ale ještě jej přidrželi při životě do druhého.
22. 12. 2011 | 13:11

milan napsal(a):

Proč se vždycky na každou osobnost musí nalepit takoví šašci a dělat jim medvědí službu... Na Klause Bátora s Hájkem a na Havla Hnízdil s Matouškem... Ach jo. Škoda, že se tu nemůže mluvit sprostě.
22. 12. 2011 | 13:13

Lena napsal(a):

Divobyj:
mám dojem, že si pletete Havla s Mečiarem.
22. 12. 2011 | 13:14

slunečnice napsal(a):

scallop:
Když vás tu tak vidím, milý kolego, taky mám nutkání Vám popřát mnoho lásky a slunce v duši. Here comes the sun, and I say it's all right. :o)
22. 12. 2011 | 13:18

Oslýk napsal(a):

Scallop a Slunečnice:

neznám vás, ale slunce v duši si určitě zasloužíte a nejen o svátcích.
22. 12. 2011 | 13:23

ventos napsal(a):

nemyslím, že je tohle divadlo pojato nějak realisticky, spíš je to absurdní tragikomedie, obzvlášť pro ty diváky, kteří si ještě něco pamatují
a pokud si vzpomínám na historii, tak kdysi se zemřelí přátelé s úctou pohřbívali, zatímco mrtví nepřátelé se vystavovali na hradbách ...
22. 12. 2011 | 13:26

Oslýk komplikovaný napsal(a):

Violo,
vás jsem do seznamu z dobrých důvodů nezařadil. Zdá se mi, že nejste automatická.
Nebo jste alespoň vymakanější model terminátora, který lidství lépe předstírá, protože vaše vstupy zjevně dávají smysl. To se o kdovíkom rozhodně říct nedá.

Pročež má ve vašem případě také vám přát veselé vánoce.
22. 12. 2011 | 13:29

Viola napsal(a):

Leno,

vaše poznámka je silně impertinentní, byla-li bych panem Stejskalem, smazala bych ji, opravdu se to nehodí. Pana Havla jsem měla ráda pro to, co hlásal, ale neznamená to, že ho budu nekriticky opěvovat, zvláště, když vidím, že se jeho slova rozcházela s činy a vidí to snad každý, král je nahý, vlastně mrtev. Jako křesťani bychom jej měli nechat v pokoji, to se však nestalo, stal se pravý opak.
22. 12. 2011 | 13:32

Viola napsal(a):

Oslíku komplikovaný,

rozesmál jste mě, také vám přeji šťastné a veselé vánoce.
22. 12. 2011 | 13:35

Oslýk otravný napsal(a):

Leno,
mám jenom pocit, nebo je to omyl, že jste předposlední poznámku 22.12. 13.12 nepsala vy?

Nějak mi totiž k vašemu klidnému stylu vůbec nesedí a Viola má úplnou pravdu.
22. 12. 2011 | 13:37

ghándí napsal(a):

at by klaus udělal cokoliv, tak by pravdoláskaři hýkali jako stádo oslů. alespon se zachoval slušně a jako prezident česka havla ocenil. ale je to samozřejmě zase špatně.
22. 12. 2011 | 13:43

Lena napsal(a):

Violo,

však taky předpokládám, že to pan Stejskal vezme s mým příspěvkem zkrátka.
V. Havla taky nekriticky neopěvuji, ale nelíbí se mi, jak na něj někteří stále nekriticky plivou. A hlavně, když kritizují u toho, kde si to zrovna ani moc nezaslouží. Toť vše.
Nejsem křesťan, ale jsem pro, abychom ho nechali odpočívat v pokoji.

A už fakt odcházím, protože nemám chuť tu číst případné další nechutnosti a demagogii.
22. 12. 2011 | 13:43

Oslýk napsal(a):

Gándhí:
My jinak, než hýkat neumíme.

Nicméně si povšimněte, že jsem v tomto bodě téhož názoru s vámi; pan Klaus v této věci nic jiného dělat nemohl.
22. 12. 2011 | 13:48

Lena napsal(a):

Oslýk otravný
Oslýku, přiznávám, že jsem to fakt psala já. Nepranýřujte mě, fakt mě celé to kamenování Havla a na druhé straně farizejská vystoupení různých politických falešníků už vytáčí. Kdyby se radši všichni zamysleli na sebou. Myslím, že nejdůstojnější by bylo, kdyby při rozloučení dostali slovo jeho přátelé, kteří s ním byli i v dobách zlých, a ostatní ať tam dělají křoví, ale ať drží zobáky.
Jsem v nějaké "nenáladě", no...
Tak se omlouvám, jestli se Vás to dotklo.
22. 12. 2011 | 13:48

scallop napsal(a):

Slunečnice a vsichni Oslýci:

Dekuji a take preji slunicko :-)
22. 12. 2011 | 13:49

Oslýk napsal(a):

Leno odcházející:

Nějak mi to připadá jako minela. Viola proti Havlovi nic strašného neřekla.
Měl jsem dojem, že řešila zajímavý Tolkienovský problém, že statečnost vůdce je daleko komplikovanější kvalita, než být hrdinou sám za sebe.

Nehněvejte se a užijte si vánoce. Zvířatům zdar.
22. 12. 2011 | 13:50

Lena napsal(a):

Oslýku,

Viola ne, je v tom tak trošku nevinně, protože začala diskutovat. Myslela jsem svůj první příspěvek na úplně jiné lidi.
Každopádně ta Violina úvaha s tou kůží je zajímavá. Něco jsem na to napsala a pak smazala. Nejsem zas takový myslitel, abych na to uměla hned nějak rozumně reagovat. Ono je vůbec zajímavé se zamyslet nad vůdcovstvím. Proč mají většinou úspěch ti špatní povahou, ti, kteří svému lidu spíš škodí než prospívají, a otázka je, jestli jim na lidu vůbec záleží. Jestlipak se slušný "vůdce" proti darebákovi vůbec může dlouhodobě uplatnit?

Mějte se taky moc hezky, pěkné Vánoce a šťastný nový rok. Zvířátkům vyřídím ... :-)
22. 12. 2011 | 13:56

prorok napsal(a):

FRASKA HAVLA VASKA

Kdo by to byl rek,
Vaclav Havel rek!
Když mas znamy vsude v svete,
povezou te na lafete.
At ma luza vztek!

I nekrolog by celkem usel
Von Klaus není malej fuser.
Pragmaticky se to reklo:
Budiz tma! A budiz svetlo!
At ma luza vztek!

Plne staje, zirne lany,
To se snadno delaj plany.
Asi vize moc ukvapil,
z Blavy utek, Tatry ztratil.
At ma luza vztek!

Jeho smrtka ta jim bodla,
Ted se z neho dela modla.
Ju, vykrvili to tu koser,
uznal rabin, k rakvi dosel.
At ma luza vztek!

Jen v rezii se Forman sek,
je to jinak, nekdo řek.
Z dramatika Vaska,
zbyla tato fraska!
A my mame vztek!
22. 12. 2011 | 13:58

Oslýk denacifikátor napsal(a):

Proroku, zase to s vás vylezlo, že?

"Ju, vykrvili to tu koser,
uznal rabin, k rakvi dosel."

Hlavně, že víme, s kým máme tu čest.
22. 12. 2011 | 14:03

sŕné napsal(a):

Neděje se nic mimořádnějšího než kdykoliv jindy.Literáti rádi vystřelují šípy ze své duše na okolí.Někteří preferují věčné pravdy,jiní se chtí líbit hlavně současníkům.
Chci se zastavit nad subjektivitou celého XX.století,jež předcházelo nynějšímu 21.století:
po 1.světové válce se utvořily tři hlavní ideologie-politiky:
-směr kapitalistů: válka byla a už není,lidé zaměstnávejte se u nás
-směr sociálních demokratů: lidé volte nás,tím jenom získáte
-směr komunistů : lidé, budujte nový řád,v němž se nebudete zaměstnávat za mzdu,ale budete pracovat podle schopností a dostávat podle potřeby,zrušte námezdní práci

1956 : N.S.Chruščev oznámil celému světu z tribun,jako nový vůdce světového komunismu,že symbol Stalin je mrtev.
Ukrajinec Brežněv.Ukrajinci vítali Hitlera zpočátku jako svého osvoboditele.A Stalin komunista se ve válce spojil s kapitalistou Rooseweltem a Churchillem proti socialistovi Hitlerovi.Místo aby socialismus,Stalinův internacionální a Hitlerův nacionální táhnuli spolu zajeden provaz.To si Chruščev potichu myslel.A dal by jim Hitler opravdu přežít? Jistěže válka SSSR s Polskem 1920 a s Finskem 1939 se nejeví jako obranná.Ale co když odvrátit nebezpečí chce útočit první?

To,že 1989 Gorbačev rozpustil stranu Stalina a Chruščevo-plkotina,které si nikdo ani nevšimnul.Dnes už je obnovena.Gorbačev se pouze nestal presidentem,ale nositelem Nobelovy ceny.
Po roce 1948 byl z 15 milonů Čechů a Slováků 2 miliony členy KSČ.Sovětský Svaz náš vzor.Dnes je Rusko,ne SSSR.Dnes je vzory liberalismus nebo sociální stát.Imperiální Anglie 19.století nebo Švédsko -země s nejvyššími daněmi.Daleko nejvyššími.
Celému příběhu XX.století chybí kostra:jakási objektivní nutnost,která by to celé století vedla kamsi a určitým směrem nebo za cílem.Pak se hodí i ti,co jsou vším a ničím.Bez ohledu na to,zda po Nerudovsku:Vším čím jsem byl byl jsem rád,nebo naopak nebo půl na půl.Jako nekrolog vhodný? Přílišná šíře? Hledat jehlu v kupce sena?
Kapitalismus vytvořil lůzu a komunismus s ní měl nejvíce práce? A obětí .Kdo komu vděčí za co více? Komunisté kapitalistům nebo naopak? A co měšťáci.Ti jsou vlastně čí? Ví kam patří.Lůza i měšťáci patří krmítku.
22. 12. 2011 | 14:04

Divobyj napsal(a):

Lena
To je pouze Váš dojem.
Mečiarova neblahá činnost byla pouhou reakcí na Havlovu naivní odzbrojovací politiku.Jejím důsledkem byla praktická likvidace (nejen) slovenského zbrojního průmyslu.
Lépe řečeno-Mečiar jen využil vlny,která se pak proti Havlovi a obecně Čechům na Slovensku vzedmula.
V USA se tím stal Havel oblíbeným,jelikož uvolněná místa na odbytištích zbraní okamžitě obsadily Americké(i Evropské)zbrojovky.
Západní Evropa Havla milovala též.Dokázal totiž rozbít na padrť průmyslovou zemi,která bývala výkladní skříní celého RVHP.
A že jej měli rádi,kvůli vzezření a řečem dobráckého šaška? To je jen seno pro ovce....
22. 12. 2011 | 14:08

sŕné napsal(a):

Doplnění:Ukrajinec Chruščev
22. 12. 2011 | 14:10

Buvol napsal(a):

Tady je taky jedná hezká básnička od jednoho blogera:

Falešný prorok vodu kalí

mnoho má kumplů devótních

všichni jsme příští pozůstalí

v osvíceneckých pochodních.Tu velí nezbrojit a bombardovat

ondy má vize okultní

Čech by měl svůj původ schovat

jak kosmopolité potulní.Taky je zeleným rozumbradou

mudrujícím z mercedesu

honosícím se vlastizradou

a restituentem bez procesu.Kamarád Gruzín a přítel Bill

Kosovo ano, na Srby bič

přátele zradil - člověk by blil

svědomí křičí, rozum je pryč.Srdce je u něj pouze kýčem

jak alegorie bordelu

láska je pro něj jenom chtíčem

a pravda má pachuť průstřelu.Lžipravda a jakoláska

ješitnost a postmoderna

prezident byl za maňáska

duše černá nadrozměrná.Zradil Olgu, Medka, Maněnu

i psa Ďulu a Dubčeka

s Irenou svou ženu Dášenu

dost na jednoho člověka.Všechny nás nasměroval do sraček

on – Největší čecháček.
22. 12. 2011 | 14:11

mb napsal(a):

Nejrafinovanějším tahem je ale obsazení věčného názorového a politického soupeře Václava Klause přímo prezidentem Václavem Klausem.

:-)))
22. 12. 2011 | 14:15

mb napsal(a):

Když Klaus doproslovoval (ptydepe), představil jsem si, nebo spíše viděl, jak se státní vlajka na rakvi zdvihne, pan Havel se na poslední chvíli vzedme, a řekne, Václave, opravdu děkuji.
Tomáš

:-)
22. 12. 2011 | 14:17

mb napsal(a):

to kolemjdouci ( vsadím se, že v té rakvi ani žádné tělo nebylo ...) ... to uz je pri vela kristovská analógia ...
22. 12. 2011 | 14:18

mb - oslíkovi oponující napsal(a):

Myslím, že Čechové budou nuceni stran prezidenta Klause vypít kalich hořkosti až do dna, tedy vyčkat až do roku 2013. Budou spravedlivě potrestáni za svoji pohodlnost a nezájem o věci veřejné, které se jim tak nějak posledních deset let sypou pod rukama.

... ve volbě Klause prezidentem občané nejeli ...

aj kebysom sa rozkrájal, tak jsem prostě Píťu ani profesora Sokola zvolit nemohl ... sorry...
22. 12. 2011 | 14:21

curious iactsFt napsal(a):

To je najednou básní
to se až jeden zasní
A chtěl by vzhůru, na obláček
pryč, pryč utéci z těch sraček

Dokud básnil jen magor Jirous...
teď by si ho jeden ukous
Magorů plný tisk
jen Ďábel má z toho zisk
22. 12. 2011 | 14:21

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

A v pátek v adventním čase vyšel všechen pražský lid, ozbrojen sudlicemi a cepy a za zpěvu písně Ktož sů boží bojovníci obklopil staroslavný Pražský hrad. Pak došlo k incidentu, který vstoupil do dějin země české jako III. pražská defenestrace.
Od té doby se žádný prezident neodvážil obývat sídlo českých králů.
22. 12. 2011 | 14:23

ëternal estysh napsal(a):

P.S. Báseň věnovaná Buvolovi! :-
22. 12. 2011 | 14:23

Divobyj napsal(a):

Buvol
Zajímavá rýmovačka.Osvěží paměť.
22. 12. 2011 | 14:32

mb napsal(a):

buvol se zasní
a mluví básní
že havel není nadčlověk?
kdo by to do něj řek´

až buvol přečte projevy
a ponamáhá si svůj mozek
bůvolovi se vyjeví
že není bůvol ale mezek

můžeme stokrát nesouhlasit
a můžeme se stokrát přít
můžem sto věcí s Klausem zprasit
pravdu a lásku nešetřit

jedna věc ta je ovšem jistá
s Havlovým jménem TA se pojí
odvážným člověkem dokázal býti
tehdy když odvaha NĚCO STOJÍ

rudá naše srdce
samou záští plála
že havel odvážný byl tehdy
kdy odvaha něco stála ...

njn ... hezký den ...
22. 12. 2011 | 14:39

vasja napsal(a):

Embéčko, vám taky už hrabe:-))
Zajděte na veterinu, že už dál nemůžete. Proč se trápit, kua.
22. 12. 2011 | 14:54

Buvol napsal(a):

mb
Nejste náhodou převtělená Božena Němcová nebo Karel Jaromír Erben ? Umíte totiž vyprávět krásné pohádky a ještě k tomu veršované ..
22. 12. 2011 | 14:57

Milan napsal(a):

Havel si zasloužil zemřít ve vězeňské nemocnici ne na Hrádečku.Byl nastrčen cizáky a jim sloužil.Když Gorbačov zavelel k odchodu ,nebylo třeba žádných hrdinských činů.Žádná sametová revoluce ,vše bylo dávno domluveno.Nechápu ty ,kteří ještě dnes neví o co šlo.
22. 12. 2011 | 15:01

vasja napsal(a):

Embéčko.
ale jestli ti zrušili školní besítku........
Pan Řiditel by tě stejně měl poslat k psychologovi. Dyk děláš s dětma!
22. 12. 2011 | 15:03

Jeff napsal(a):

Orgie vrcholí, skvělou královnu Dagmar doprovází Mick Jagger (šašek Bolek nebyl pozván), Halík s půltunou sukní omotán světí Klause členstvím v Bilderberghu a Marta Kubišová nebyla pozvána. Landovský otáčí do hlavy osmého bráníka v žižkovské nálevně a zahleděn na ČT24 drmolí něco o poloteplém.. (asi pivu ne
22. 12. 2011 | 15:07

Aleš napsal(a):

Ten včerejší sjezd licoměrných pokrytců byl působivý. I Hujerovi by to dalo zabrat! Petr Uhl řekl správně: Přál bych si, aby ty davy přišly proto, že si každý z nich přečetl Moc bezmocných a šel uctít památku myslitelovu. Ale asi to tak není, asi tam byli proto, že potřebují ikony a celebrity, vem kde vem, včera to byla hysterická Bartošová, dnes mrtvý Havel, jen ať se něco děje, ať nám ty ploché živůtky něco rozčeří...
A skvěle tomu sekundují veřejnoprávní hlasivky: všechno víme, jak se promazával podvozek Masarykova kanónu i kdo uklízel po kladrubských vranících kobližky... Jen nevíme to, co si cvrlikají i brabci na střeše: Že nad Havlovou rakví pěli pajány lidé, kteří Havla tak neměli rádi, až se z toho na Vladislavském sále ježily tašky.
22. 12. 2011 | 15:11

slunečnice napsal(a):

Oslýku a scallope, díky za přejícnost. Ta je v české zemi vzácná. :)

mb:
Vás bych taky chtěla pozdravit a popřát Vám poetické Vánoce a mnoho další básnické inspirace v novém roce. Nejmenujete se náhodou Miroslav Bezruč? :)
22. 12. 2011 | 15:35

Petr Havelka napsal(a):

Paní Leno,

přeju Vám pohodové Vánoce

Petr Havelka
22. 12. 2011 | 15:37

Gobbo napsal(a):

Jeffe, oprostěte svoji mysl od negativních myšlenek. Totéž jsem udělal, když jsem pálil Dalajlámovu šálu. Od té doby je mi dobře. Černá magie má v moci jen ty, kteří se dají.

Jestli Lanďák skončí stejně jako Hrabal, bude to zcela v duchu jeho role. Oba byli frajeři pouťoví. (Ještě bych si něco vybavil z Hrubína, ale nebudem to komplikovat.)

Ať si Halík odslouží satanskou mši, hlavně když u toho nebudou mít žádné novorozeně. Normálně po takovém shromáždění stačí jen vyvětrat a zamést.

Se vztahem k zesnulému jsem se dost potýkal, a mohl bych se klidně přidat na stranu těch kdo zde tvrdí, že byl etikou nedotčený monoman a manipulátor. Dokonce i toho psychopata bych jim tu a tam koncedoval.

Odcházení (zejména film) mě ale přesvědčilo, že ten člověk byl schopný sebereflexe.
Ty všechny charakteristiky, které mu házejí na hlavu by snad s vyjimkou Matky Terezy (a kdoví jestli) lehce padly každému veřejně činnému člověku a zejména každému intelektuálovi.
Možná dokonce i každému, kdo si kdy užil svých warholovských pět minut slávy.

Ta sebereflexe prázdnoty, necitelnosti, narcisismu a vyžilosti mě odzbrojila. Opravdu málokdo je jí takto schopen. K tomu, abychom se trochu něco poučili z cizích životů, je nezbytné, aby nám někdo byl ochoten něco upřímně říct. Nemohu si toho necenit.
22. 12. 2011 | 15:42

Luba napsal(a):

Martine,
ta básnička se Vám dost povedla! :)

Zkusím navázat ...

Buvol se zasní
a mluví básní
že Havel není nadčlověk?
kdo by to do něj řek?

To pan Klaus,
je jiný Rek!

Už jako Kluk
byl statečný
když tři léta stár
na barikádu povstalců
kameny nosíval.

Co se v mládí naučil,
to k stáru zase našel
když na přeplněných náměstích
komunismus zašel.

Hezky kámen ke kamínku
politiku stavěl
rozpoutával polemiku
Klaus anebo Havel?

Nesportovní sportovec
či bohém férový,
být pokradmý klausovec
či raději poctivý?

"Ušlechtilé" sobectví
zvítězilo u nás tak,
že by Spencerovi
se Smithem,
přecházel zrak.

Lehké topné oleje,
Klausovy voleje,
Havlovy projevy,
nám pravdu vyjeví.

V křeslech Rudolfína
pohodlně usazeni
Češi, Moravané, Slezané
Slyšte mě:
"Nezůstal nám z republiky
kámen na kameni!"

Potlesk veliký,
sklidil prezident,
od přítomných mas,
jediný, kdo netleskal,
byl nasupený Klaus.

Známý jako Čmajz.
Péro Čmajz.

Proč by tleskal taky,
když to byl on,
kdo založil,
ty "úspěšné" a dravé
modré ptáky?
22. 12. 2011 | 15:54

Sladký napsal(a):

Kníže Potěmkin měl vesnice.My máme (ex)prezidenta,velikého filosofa, dramatika a humanistu.
22. 12. 2011 | 16:00

Sladký napsal(a):

Tak jako slunečnice každý den/ otáčí se za sluncem
Tak já svou bujnou kštici/obracím vždy za Slunečnicí!
Pohodu,klid a štěstí ode dneška co nejdéle, milá Slunečnice!
22. 12. 2011 | 16:08

Dobrodej napsal(a):

Divobyj napsal(a):
Nemám rád prázdné žvásty a proto budu znovu opakovat-
Československo mělo dva nejvýznamnější prezidenty.
T.G.Masaryka,který jej vybudoval
a V.Havla,který jej zničil.
22. 12. 2011 | 13:11
22. 12. 2011 | 16:11

mb napsal(a):

zdravim sluničnici a přeju :-)) ... no jasně pod pseudonymem petr ... :-))

zdravim taky lubu ... :-))

z nazorovych oponentu ( a diskuzních partnerů ) zdravim i vasju a buvola ... :-))

hezky podvečer ....
22. 12. 2011 | 16:18

doktor napsal(a):

Skvělé bylo,jak nepresident Klaus dostal květinu a i když úšklebkem se musel poklonit panu presidentovi Václavu Havlovi.
22. 12. 2011 | 16:18

mb napsal(a):

dobrodej ... to tak nemůžete říci/napsat, že havel zničil československo ... havel v mnoha ohledech na masaryka navazoval ( proto taky komárum ležel v žaludku jak masaryk, tak havel )

...
22. 12. 2011 | 16:20

Lena napsal(a):

Petr Havelka,
děkuji. Vám taky. Hodně zdraví, klid a pohodu, a úspěšný rok 2012.
22. 12. 2011 | 16:33

berkowitz napsal(a):

Nejvíce jsem se dnes zasmál, když na jednom webu informovali, že V.H. byl v roce 67 členem KSČ. No to bych se pak nedivil, že psal jen samá absurdní dramata. Jestli bude zájem, te link na ten web zde hodím do placu.
22. 12. 2011 | 16:35

Lena napsal(a):

mb:
Divobyj mě poučil, že Havel svou politikou poškodil slovenský zbrojní průmysl, a tím způsobil rozpad společného státu.
Osobně by mě nijak nemrzelo, kdyby u nás žádný zbrojařský průmysl pro jiné než naše vlastní účely nebyl. A těm, kteří litují krach nějaké zbrojovky, bych doporučila, ať se zastávají i prodeje drog. Oboje je na úplně stejné úrovni a když nám nesmrdí peníze související se zabíjením lidí, tak je lhostejné, jakou formou to zabíjení pro svůj prospěch podporujeme.
22. 12. 2011 | 16:36

slunečnice napsal(a):

mb: Já to tušila. :)) Ale všiml jste si, Bezruči, jak zdatné epigony tu máte? Není Luba náhodou z rodiny? Taky je moc šikovný. Pan Stejskal by mohl ze všech těch veršovánek jednou uspořádat a vydat sbírku. :)

Sladký: Díky moc! Bez ledovců jižní pól, Florencie bez nebe, bez Vesuvu Neapol,
to by bylo Aktuálně bez tebe :)
Ode dneška i sluníčku budou růst vlasy, v létě toho budeme mít až po pás. :)
22. 12. 2011 | 16:45

aviatik napsal(a):

berkovec
Co vás tak udivuje? Petr Hájek se také nestal členem KSČ jen proto, že zavilý předseda základní organizace v Květech jeho přhlášku roztrhal.
22. 12. 2011 | 16:46

berkowitz napsal(a):

Pro aviatika :
Zde najdete zmínku o členství V.H. v KSČ
http://szcpv.org/08/klan.html
22. 12. 2011 | 16:52

Petr Havelka napsal(a):

Paní Leno,

můžete být klidná Havel svou politikou nezničil zbrojní průmysl na Slovensku. Je to jeden z rozšířených mýtů takový klacek, kterým tu máchá kdejaký bijec třeba i divoký.

Vyvrací to osobně premierka Radičová
-----
A.cz: Pro lidi v některých částech Slovenska se Václav Havel stal tím, kdo jim zavřel zbrojní továrny a připravil je o práci. Ovlivňuje tento krok dodnes slovenskou ekonomiku? A byl správný?

Pravdou je, že zbrojársky priemysel nezastavil Václav Havel. O konverzii zbrojárskeho priemyslu sa rozhodlo ešte pred Nežnou revolúciou. V týchto dňoch sa slovenské médiá venujú tomu, že ešte začiatkom novembra 1989 slovenská komunistická vláda na čele s predsedom Pavlom Hrivnákom pripravovala prechod výroby zbrojoviek na výrobu civilnú, povedané inak - z tankov sa mali preorientovať na výrobu buldozérov. Potvrdzuje to aj správa z 13. novembra 1989, ktorá vyšla v denníku Smena. Ročný obrat výroby odhadovali na 40 miliónov západonemeckých mariek.
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=726345
22. 12. 2011 | 17:00

resl napsal(a):

Dobrodej 16:11 + mb 14:39
ironický + hezký
22. 12. 2011 | 17:05

Buvol napsal(a):

Gobo
Váš příspěvek považuji za nejpozoruhodnější.
Jeho poslední odstavec ("Ta sebereflexe prázdnoty, necitelnosti, narcisismu a vyžilosti mě odzbrojila. Opravdu málokdo je jí takto schopen. K tomu, abychom se trochu něco poučili z cizích životů, je nezbytné, aby nám někdo byl ochoten něco upřímně říct. Nemohu si toho necenit."), mě tzv. dostal. Uvědomil jsem si, že jsem tomu filmu asi moc neporozumněl (není to sarkasmus).
Nejspíš to bylo tím, že jsem si ho pouštěl po částech, jak mi byl protivný .. Po přečtení Vašeho příspěvku si ho brzo pustím znovu .. abych si to ověřil ..
22. 12. 2011 | 17:07

velkoměšťák napsal(a):

Teda takhle nablito tady ještě nebylo! Pseudovlastenci a komunisti-zločinci mají svátek. Ale i to je demokracie. Bohužel. Je z vás na blití!
22. 12. 2011 | 17:07

Josef K. napsal(a):

Slova dosluhujícího presidenta nebyla špatná, škoda, že je neříkal dříve, teď je už pozdě, byť je možná myslel upřímně.
Místo Havla, Ivana Medka a třeba Jiřího Křižana máme na hradě Klause, Jakla a Hájka s Weiglem. Bože, jak hluboko jsme klesli !
22. 12. 2011 | 17:12

rejpal napsal(a):

berkowitz
Vy těmhle blábolům fakt věříte? Tak to vás lituji
22. 12. 2011 | 17:16

Lena napsal(a):

Petr Havelka,
díky za poučení. Nevím, nevím jak to ponese Divobyj. :-)
Odcházím na veterinu, tak dobrou noc.
22. 12. 2011 | 17:19

Lena napsal(a):

Josef K.:
"Místo Havla, Ivana Medka a třeba Jiřího Křižana máme na hradě Klause, Jakla a Hájka s Weiglem. Bože, jak hluboko jsme klesli !"
Máme, co si zasloužíme. Stačí se porozhlédnout po e-diskuzích.
Dobrou noc.
22. 12. 2011 | 17:20

Petr z Tábora napsal(a):

to Petr Havelka:
Jistě si nemyslíme, že objem slovenské zbrojní výroby byl malinkých 40mil DM. Mluvíte o podmnožině tohoto velkého průmyslového odvětví. Bylo především na Slovensku, protože podle teoretiků Varš.smlouvy v Čechách mělo být válčiště.
Tenkrát na celém světě tleskali pres. Havlovi, když proklamoval humanismus a zastavoval zbrojní výrobu. Potichu pak uvolněné obchodní kapacity zabraly jejich zbrojovky.

Bylo to stejně chytré jako ta první amnestie a velkorysé propuštění tisíců vězňů, včetně těch za násilné trestné činy.Zbytečné je popisovat následky.

I velcí světoví státníci způsobili dobré i špatné skutky, takový je život.
22. 12. 2011 | 17:27

Wow napsal(a):

p.doktore,
šmankote, co hulíte za matroš?
viz
Odcházení 2- na věčnost.........
(...)Musel zemřít, aby nám znovu dodal sílu a naději.

prosím,mě teda laskavě vynechte,
já nemám čas, a vubec naladu, očumovat a mudrlovat ani na náměstích, ani v marketech,já těmhle krásným řečem od veřejných osob nevěřím, anebo, při vší opatrnosti, je chci vidět jaksi postupně uváděné do reálu,žvanit umí kdekdo, že :-))
PS lidi si zvolili TO, co chtěli, tak se stím smiřte :-))
22. 12. 2011 | 17:29

rejpal napsal(a):

Petr z Tábora
Je tu jeden rozdíl - zatímco amnestie jde na jeho vrub (spíš rozsah té amnestie byl velmi problematický), po konci zbrojovek sice volal, ale nerozhodoval o tom. nebylo to v jeho kompetenci.
22. 12. 2011 | 17:30

aga napsal(a):

gobbo

..Ta sebereflexe prázdnoty, necitelnosti, narcisismu a vyžilosti mě odzbrojila. ..

Shakespeare má někde: Je vůbec možné, aby tak dobře věděl, co je zač, a přesto byl takový, jaký je?

...K tomu, abychom se trochu něco poučili z cizích životů, je nezbytné, aby nám někdo byl ochoten něco upřímně říct. Nemohu si toho necenit...

To by podle mne platilo, kdyby tak Havel činil výhradně z pozice umělce. Jím reflektované vlastnosti uplatňované z pozice a s mocí vrcholového politika jsou neomluvitelné. Nebyly tak pouze jeho problémem a škodou, ale uškodily mnoha nevinným.
22. 12. 2011 | 17:33

aga napsal(a):

rejpal

Samozřejmě, že HV byl hlásnou troubou pro mnoho zvěrstev, jejichž realizace nebyla v jeho kompetenci. No a? To na jeho charakter nevrhá o nic lepší světlo.
22. 12. 2011 | 17:36

Petr Havelka napsal(a):

Pane Petře z Tábora,

i já vnímám amnestii mírně kontroverzně, poněvadž znám několik lidí, kterým amnestovaní ublížili. Ovšem, fakta jsou fakta

Trestných činů spáchaných propuštěnými na základě amnestie (tzv. amnestovanými) bylo 9 procent z celkové kriminality v roce 1990.

Jedním z prvních kroků prezidenta
Václava Havla po jeho zvolení hlavou tehdejšího Československa
bylo rozhodnutí o rozsáhlém prominutí trestů udělených za
předchozího režimu. Svou první amnestii, která se dotkla zhruba
poloviny z 31.000 vězňů a dalších tisíců lidí, kteří byli v té
době stíháni nebo souzeni, vyhlásil Havel 1. ledna 1990.

Tato novoroční amnestie bývá často kritizována a podle Havla
se "možná významně zasloužila" o špatnou pověst jeho milostí a
amnestií. Kritici tohoto kroku, při kterém bylo propuštěno více
než 15.000 lidí, poukazovali hlavně na skutečnost, že mnozí
amnestovaní neměli kam jít, zaplnili nádražní budovy a údajně
způsobili značný nárůst kriminality.

"Je to nesmysl, ostatně většinou byli propuštěni lidé, kteří
by beztak tentýž rok šli na svobodu," řekl bývalý prezident.
Podle Havla činily trestné činy, které spáchali propuštění vězni,
pouze devět procent z celkové kriminality v roce 1990.

Amnestie promíjela nevykonané tresty nižší než dva, případně
tři roky, u vyšších sazeb odpouštěla třetinu nebo polovinu
trestu. Nevztahovala se například na odsouzené za vraždu nebo
znásilnění. Rozsah amnestie Havel odůvodňoval porušováním práva
policejními i justičními orgány předlistopadového režimu.
Odsouzeným měla amnestie nabídnout, aby se i oni zařadili do nově
vznikající občanské společnosti.

Havel později uvedl, že porevoluční amnestie byla připravena
během dvou dnů a byla smysluplná. Připustil však, že společnosti
nebyla řádně vysvětlena. "Samozřejmě ji připravovali znalci a
profesionálové, nikoli já osobně. Podílely se na tom obecně známé
osobnosti jako Otakar Motejl, Pavel Rychetský, Petr Uhl, Dagmar
Burešová a další," řekl.

Václav Havel vyhlásil celkem tři amnestie, vždy po zvolení do
funkce. Další dvě se ale týkaly mnohem menšího počtu osob. V roce
1993 amnestoval už jen český prezident Havel hlavně nedbalostní
trestné činy, z věznic bylo propuštěno asi 130 lidí. O pět let
později rozhodl o omilostnění osob, které byly poprvé trestně
stíhány nebo byly poprvé odsouzeny za méně závažné trestné činy.
Věznice opustila téměř tisícovka obviněných či odsouzených.

Udílení takzvané prezidentské milosti je jednou z pravomocí,
které hlavě státu dává Ústava. Milost je označení pro obsah
rozhodnutí prezidenta republiky, že trestní řízení se nezahájí, a
bylo-li zahájeno, že se v něm nebude pokračovat, že uložený trest
se odpustí nebo zmírní a že odsouzení se zahladí. Prezident může
udělovat milost individuálně nebo hromadně (amnestie). Již
udělenou milost nelze zrušit.
22. 12. 2011 | 17:42

Petr Havelka napsal(a):

Pane Aga,

Vy jste také hlásná trouba.
22. 12. 2011 | 17:44

aga napsal(a):

To je možné, pane Havelko, ale já tím škodím tak maximálně sobě, na rozdíl od VH, a po smrti kvůli mě nezakážou dětem vánoční besídky.
22. 12. 2011 | 17:49

ANALYSIS; ilitydg napsal(a):

Seznam věčných petentů pravdolásky
http://abbartos.wordpress.com/2010/12/04/vecni-petenti-ve-sluzbach-pana-vanka/
22. 12. 2011 | 17:54

rejpal napsal(a):

aga
Hm. Jenže jedna věc je psát, že někdo má nějaký charakter (což je vlmi subjektivní od každého, kdo nkoho dobře osobně nezná) a druhé, že je za něco odpovědný. Za amnestii je VH nesporně odpovědný, ta byla v jeho pravomoci, a ať už byla vedena jakýmkoli úmyslem, je to jeho dílo (ale není a nemůže být odpovědný za to, že někdo poté spáchal trestný čin. To už je pitomost).
A několik glos, které nemíří na vás osobně.
Argumentace některých lidí tady je opravdu zajímavá. Hodí sem link na nějaký nesmysl, a hned se najde několik lidí, kteří to radostně rozpitvávají a je jim jedno, že je to očividná blbost. Vždyť to bylo na internetu! Nebo se použije výraz (humanitární bombardování), který dotyčný nikdy neřekl, a už to jede. S kontextem si nikdo hlavu neláme. Ono je těžší argumenty doložit, že situace byla jiné, než se obecně vědělo a že zásah NATO byl nejen zbytečný, ale třeba i vedený s jiným vedlejším zájmem. Jednodušší je ten zkreslený výrok uživat jako důkaz morální zvrhlosti jemnovaného.
Abych byl spravedlivý, není to jen případ Havla. Někdo vytáhne z mošničky informaci, že Klaus je nějaký Pružinský, který přišel bůhvíkdy bůhvídokud, a už jsou náboje do kanonu. Že jsou lidé, kteří jej znají od dětství, už nikoho nezajímá. Stejně jako zpráva o tom, že Livia je rozená Šalgovičová.
Je těžké věřit někomu, kdo používá tenhle styl argumentace, cokoli, co napíše, a v podstatě se s tím nedá diskutovat.
Staré přísloví říká: nepozlacuj zlaté vejce.
Václav Havel řekl během své kariéry dost hloupostí (třeba výrok o slušovických nitkách v souvislosti s projevem o prorůstání byznysu do politiky. Zajímavé je, že v tomhle měl pravdu, už dávno a dávno. Ale změnit to nemohl, a se Slušovicemi střelil kozla. Byly to jiné nitky).
22. 12. 2011 | 17:59

Válečný štváč a vrah z Wall Streetu napsal(a):

Berkowitz:
Vy jste tak úžasně informovaný!!!
Vy budete asi hodně vzdělaný a inteligencí prosycený člověk.
:-)
A nemáte tam něco o Elvisovi?
22. 12. 2011 | 17:59

Platan napsal(a):

Wow napsal(a):
p.doktore,
šmankote, co hulíte za matroš?
viz
Odcházení 2- na věčnost.........
(...)Musel zemřít, aby nám znovu dodal sílu a naději.

:-))))

No ale jak říkal Werich: To je blbý, to se bude líbit.
22. 12. 2011 | 18:00

Anči napsal(a):

autore,
vy a spol, to..... do smrti nevydýcháte,že :-)))
a ti čehůni..... :-)))
22. 12. 2011 | 18:03

aga napsal(a):

rejpal

nezdá se vám, že to berete z jedné vody šup na plot? Například odpovědnost za Irák Vám tu několikrát oponenti dokazovali linky na žalobu skupiny amerických právníků atd. Zdá se mi, že cokoli se nehodí do vašeho vidění světa, je hned "kdejaká blbost". Kromě toho, o VH se tu v poslední době neustále hovoří v souvislosti s jeho "duchovním" odkazem národu a světu. Za pravdu a lásku taky "není zodpovědný", a přesto se zdá, že je snad vynalezl osobně a šířil proti všem. Z tohoto úhlu pohledu má rozhodně zodpovědnost za vše, s čím během svého života, a zejména během své zodpovědné vrcholové politické funkce, souhlasil a za co plédoval. Nebo snad naznačujete, že jen tak plácal do větru a jeho slova neměla žádnou váhu?
22. 12. 2011 | 18:06

J.rrnsuct napsal(a):

Pokud by se "NÁHODOU" přišlo na to, že V.H. byl agentem nějaké rozvědky (což po skonu nelze nikdy vyloučit a novináři již od nedělního oběda začali vydělávat na chléb vezdejší štracháním se v minulosti stařičkého mocnáře), všichni vyhecovaní pravdoláskaři a servilové se ihned k V.H. nebudou náhle znát ...
Jsme v česku.
22. 12. 2011 | 18:07

resl napsal(a):

J.r
v česku jo, v komunismu ne
22. 12. 2011 | 18:15

rejpal napsal(a):

aga
Možná, ale už se to tady vleče čtvrtý den a dostává to grotesktní rozměry.
K Iráku. Klasický anachronismus. Kromě těch, kteří si informace o ZHN v iráku vymysleli (CIA), před útokem na Irák všichni byli přesvědčeni, že jsou autentické. Irák se bránil kontrole, odmítal všechny rezoluce OSN. Vinit Havla z toho, že útok podpořil, prototože se konal na základě podvržených důkazů, je nesmysl. Saddám už dlouho předváděl, čeho je schopen, včetně použití chemických zbraní, obava byla oprávněná. Spor se nevedl o zásah, ale kdy k němu má dojít (zda už uzrál čas) a jakou bude mít podobu. Žaloba právníků není důkaz o ničem. Každý může žalovat kohokoli, děje se to dnes a denně (viz Diag Human, například).
Last but not least - mně nemohl nikdo nic o Iráku dokazovat, nenapsal jsem do diskusí o Iráku doteď ani čárku, ani v souvislosti s Havlem ani s čímkoli jiným.
Zbytek komentovat nebudu, nerozebírám tu duchovní odkaz - to ať si každý přebere, jak chce. Jen poukazuji na ZPŮSOB argumentace a občas i na to, že v naší civilizaci není moc košer tančit na rakvích ještě nepohřebných lidí. Netančil jsem ani nad mrtvým Kaddáfím. Prostě jsem o něm nepsal.
22. 12. 2011 | 18:30

rejpal napsal(a):

Válečný štváč a vrah z Wall Streetu
Elvis žije. Je o tom přece tlustá kniha. O zelených mužíčcích jich je ještě víc, tak to bude určitě pravda.
22. 12. 2011 | 18:36

aga napsal(a):

rejpal

tak to jste lepší než mnoho těch, co nejenže kopali do Kaddafího mrtvoly, ale zcela nepochybně jeho nelegální a potupnou vraždu pomáhali zinscenovat - za všechny třeba Clintonová. Nějak jsem si nevšiml, že by proti tomu zastánce práv a demokracie VH zvedl hlas? Asi ho příliš zaměstnávala podpora běloruské opozice, kromě jiného.
22. 12. 2011 | 18:42

Oslýk jurista napsal(a):

Aga:
"dokazovali linky na žalobu skupiny amerických právníků atd."

Když vás zažaluju, že jste zabil a znásilnil Andulku Šafářovou, pak na sebe mohu rovnou dát link, a jste v tom, ne? Ještě si na to mohu vzít amerického právníka. Třeba rovnou Fagana, kterého vyhodili coby amerického advokáta, takže teď už je jen americký právník.

Člověče, zkuste chvilku přemýšlet. Co dokazuje nějaká žaloba?
22. 12. 2011 | 18:48

rejpal napsal(a):

aga
To není o tom, kdo je lepší nebo není. Jen existuje nějaký civilaziční nátěr a určité etické kodexy, abychom se navzájem virtuálně (jinde třeba reálně) nepobili.
A vůbec už se nedívám na události přes nějaké černobílé sklo. Zavádí to. Kaddáfí měl jistě hodně věcí na triku, ale klidně mohla jeho vláda současně vést ke zvýšení životní úrovně lidí. O zásahu v Libyi si myslím, že byl zbytečný (a to je asi ještě eufemismus), nejspíš přinese víc špatného než dobrého, ale nikdy bych netvrdil, že všechny zásahy NATO byly stejné. A hlavně - nemám dost informací, abych mohl vynášet jakékoli axiomatické soudy. Člověk se pořádně nevyzná ani v pozadí řady domácích událostí, natož v těch třeba na blízkém východě. Ideologie tady opravdu nepomůže.
22. 12. 2011 | 18:57

rejpal napsal(a):

Oslýk jurista
Myslím, že v řadě diskusí je vidět, jak dokáže internet být tím zlým pánem. Jeden člověk vypustí nějaký blábol (nebo třeba omylem nesprávnou informaci, datum a podobně) a za pár měsíců najde stovky odkazů z celého světa. A spousta lidí tomu okamžitě uvěří - buď z naivity nebo proto,že se jim to hodí. Ale to bylo i dřív. Jak dlouho se všude psalo, že špenát je zdravý kvůli vysokému obsahu železa -- než někoho napadlo to přeměřit a zjistit, že není ničím výjimečným.
22. 12. 2011 | 19:02

skeptický napsal(a):

Tyhle sjezdy hlav států jsou blahodárné pro naši státní pokladnu.Pokud je tedy nebudeme hostit zadarmo.Škoda,že těch myslitelů nemáme víc.Jeden slet týdně,a jsme za vodou.
22. 12. 2011 | 19:02

dennis napsal(a):

Pane Dr. Hnizdile'
chtelo by se zvolat: DERNIERA LEPSI PREMIERY !! aneb Zivot je jeste vetsi fraska nez dramatikovo poselstvi.

Jsem rad, ze jsem se narodil ceskym rodicum. Malej narod je jen o malo vetsi nez siroka italska rodina, a tak sve radosti a smutky proziva stejne vasnive a pateticky a duverne jako familia mia.
22. 12. 2011 | 19:10

aga napsal(a):

rejpal

Z mé strany tedy určitě nejde o ideologii, to právě spíše VH byl kovaný ideolog. Proti zásahu v Lybii se neozval ani náznakem, zatímco posledním dechem se vměšoval do vnitřních záležitostí Běloruska. Jestli chcete pro jeho do očí bijící dvojí metr hledat omluvy a relativizace, a jestli "nemáte dost informací", abyste v tomto případě nemohl soudit, to je Vaše věc. Já dost informací pro své soudy mám.
22. 12. 2011 | 19:16

Viola napsal(a):

rejpale

"který dotyčný nikdy neřekl, a už to jede. " Jak to můžete tvrdit - takovou lež, snad jsme to v té době slyšeli všichni na vlastní uši a snad by se to dalo i dohledat.
22. 12. 2011 | 19:23

Kvakin napsal(a):

Doktore, říká se, že hranice mezi psychiatry a jejich pacienty je tenká a nevýrazná. Mnohdy o tom kdo, je kdo, rozhoduje jenom to, na jaké straně stolu, kdo sedí. Tak si uvědomte, na jakou stranu stolu patříte a nenechte si svou klausofobií užírat mozek. Mimochodem: Klausův pohřební projev je jenom pokračování nesmiřitelné polemiky Klause s Havlem o základních otázkách pojetí svobody jedince a demokratického řádu země v současné společnosti. Nemocný Havel na obřadu nezrežíroval ani čárečku. To spíš paní Dagmar zatoužila naposledy po výrazné roli (navíc s tisíci diváků), a prosadila to ve výboru pro truchlení, a poraděnkové okolo Klause zase vytvořili mustr, jak doprovodit na onen svět i jejich mistra (až mu svíce dohoří).
22. 12. 2011 | 19:26

ghándí napsal(a):

já být havlem, tak neodkážu žádný peníze veškrnový, ale těm řádovým sestrám, co se o něj starali.
22. 12. 2011 | 19:44

rejpal napsal(a):

aga
Já se s vámi meritorně nepřu. Na Bělorusko mám zjevně jiný názor než vy, ale s tím, co si o něm myslel Václav Havel, to nesouvisí. Ale nepouštím se do debat na tohle téma, protože si myslím, že informací dost nemám. Celá ta debata na těch blozích o Václavu Havlovi by mi přišla komická, kdyby nebyla v těchto dnech morbidní.
Nemíním nikomu vyvracet jeho názor na VH a ani to nejde. S pocity se polemizovat ani nedá. Ale snad by se normální lidé mohli shodnout na tom, že by měli rozlišovat, co je fakt, a co osobní postoj.
Co lze vyvodit z toho, že Havel mlčel k Libyi a nemlčel k Bělorusku? Nic. Mohl mít důvodů spoustu. Nebyl povinen se vyjadřovat k ničemu a měl právo se vyjadřovat k čemukoli - zejména po skončení svého úřadu (tak jako každý z nás). Co když v době, kdy k útoku na Libyi došlo, byl prostě nemocný a měl jiné starosti? Je to zcela rovnocenná verze tomu, že to dělal s úmyslem sloužit nějakým pánům. Já to nevím, vy jste přesvědčen, že to víte - ale nevíte to taky, ledaže byste s ním o tom mluvil.
Já si Václava Havla vážím (což není ani náhodou synonymum pro nekritický obdiv), vy ne. Tak je to snad se všemi historickými postavami.
Proti čemu se ale cítím potřebu ozvat, jsou tvrzení (neříkám, že vaše, nepamatuji si, co kdo přesně napsal včera nebo ještě dřív), že skoro nikoho jeho úmrtí nezasáhlo, že je to výsledek uměle vyvolávané hysterie a truchlí se na povel. Je to zjevná nepravda. Vím ze svého okolí o řadě lidí, kteří na ten Hrad šli, sami, protože to tak cítili (u několika z nich by mě ani nenapadlo, že to udělají, měl jsem dojem, že je politici vůbec nezajímají). Jiní tam nešli, třeba proto, že neměli čas, nebo jim to bylo jedno. Já tam nebyl, nemám rád davové scény, ale jedno mi to není.
22. 12. 2011 | 19:45

Divobyj napsal(a):

Petr Havelka

Jistě,můžete zde psát cokoliv o dlouhodobých záměrech té,které zbrojovky.Dobrou paměť neoklamete!Oni totiž v Bratislavě Slováci házeli vejce na Havla vlastně pro nic,za nic.Jenom tak,z blbosti.To vám potvrdí i Radičová.Vládne jen samým hlupákům,že?

Lena

Ocenil bych Vaši přímou odpověď.Pokuste se pochopit,že zbraně nejsou drogy a naopak.
Mohu mít otázku? Pročpak ten Váš "lidumil" Havel u nás stejným způsobem nezrušil čs.tabákový průmysl a nezavedl prohibici?
22. 12. 2011 | 19:49

Vratiprst napsal(a):

rejpal

Tak Lívia je rozená Šalgovičová?
A já jsem si podle Frolíka vždycky myslel, že Šalgovič byl úplně někdo jiný než původní Šalgovič. Že by Mištin? Těžko říct. Nebo že by ji v tom dětském domově vyměnili?
Čert aby se v těch MGB a NKVD vyznal. Kdo to mohl tehdy řídit? Abakumov? Merkulov? Nebo snad Mechlis? Vysadil je Osobyj otděl nebo Inostrannyj otděl? Ivan Serov si vymyslel až nás, a to je kus cesty.

Je vždycky jednodušší pouštět do oběhu různé Pružinské než skutečně sestavovat seznamy správních rad, v kterých se dotyčná osoba pohybuje. Soudruh Lenin věnoval dlouhé měsíce studiu personalních propojení v německém bankovnictví a průmyslu, aby si mohl udělat obraz o imperiální fázi kapitalismu.

Pro povahy méně systematické než V.I.L. pak je spíš než po genetickém kódu radno pátrat po původu šperků za 3M u osoby hlášené v pětačtyřicetimetrovém konspiračním bytě. Pár papalášů jsem v takových obydlích navštívil a musím říct, že erár je opravdu bídný domácí pán.

S konšpiráciami to je jako s tím bačou, co mu říklali "Poď von, ženu ti jebú."
22. 12. 2011 | 19:50

Honza napsal(a):

Viola

"proč nešel do kriminálu za to schvalování bombardování Jugoslávie? "

To by nás muselo jít do kriminálu pár milionů. Já s bombardováním Jugoslávie, kupříkladu, souhlasil a souhlasím dosud. Vedle mne ještě hezkých pár milionů Slovinců, Chorvatů a Bosňáků. Navíc to fungovalo, Miloševič šel konečně do háje a na Balkáně se konečně přestalo masově vraždit.

Kolega Peňás z Lidovek to nedávno hezky napsal: "to bombardování bylo alternativou mnohem hnusnější, špinavé a prasácké války, která v Kosovu začínala a zcela jistě by nabrala rozměry bosenské, možná i horší. V tomhle smyslu to bombardování bylo skutečně humanitární! při vší absurditě toho paradoxu - o němž VH věděl. Srbům to nakonec přineslo slušnější režim."
Podepisuju.
22. 12. 2011 | 19:55

rejpal napsal(a):

Viola
Výrok "humanitární bombardování" nepronesl. Autentický záznam části jeho projevu už tady kdosi otiskl. Prostě to z lidského (tj. humanitárního) hlediska (počty obětí) pokládal za menší zlo. To není totéž. Mohl se i mýlit - situace tam vůbec nebyla jednoduchá. Nedělat nic může být někdy horší než jednat. Já to posoudit neumím, a jednoznačný názor dodnes nemají ani odborníci na danou oblast. Ale jedno je jisté - nemá na svědomí excesy: útoky na civilní cíle, ať už omylem, nebo záměrně. Nic podobného v programu akce NATO nebylo.
22. 12. 2011 | 19:57

Honza napsal(a):

Ad "humanitní bombardování:
Autentický citát zní takto: "Domnívám se, že během zásahu NATO na Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby, nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu." To jest hmotně na tom nikdo neprofitoval. Výsledkem této operace bylo, že na Balkáně skončila po 7 letech válka....
22. 12. 2011 | 19:59

rejpal napsal(a):

Vratiprst
Vtip je, že není. Ale x krát už to tady někdo napsal jako fakt, a z toho vyvozoval závěry, jaké motivy může mít Klaus pro své různé kroky. Napsal jsem to jako ukázku nesmyslu, který žije vlastním životem. Stejně jako teď naposledy to údajně členství Havla v KSČ.
22. 12. 2011 | 20:00

rejpal napsal(a):

Vratiprst
Frolíka jsem četl, ta část o ilegálech je zajímavá a není důvod jí nevěřit.Ale tady šlo o to, zda je dcerou toho Šalgoviče, kterého známe, a´t už byl jím nebo někým jiným.
22. 12. 2011 | 20:03

Platan napsal(a):

rejpal napsal(a):
...
Nebyl povinen se vyjadřovat k ničemu a měl právo se vyjadřovat k čemukoli - zejména po skončení svého úřadu (tak jako každý z nás).

No a to je právě ono. Pokud se někdo staví do role morálního arbitra a přitom si po celém světě vybírá ke kritice pouze takové nepravosti, které (ne)zapadají do jeho ideologického mustru a jiné "velkoryse" přehlíží, pak je obyčejným pokrytcem. Na tom nic nezmění ani "miliony" namalovaných srdíček.
22. 12. 2011 | 20:17

hanah napsal(a):

Hnízdile, tohle už je ale opravdu bahnité dno.

K úloze Havla po listopadu 89

V.Havel nebyl strůjce revoluce. Tím byl Gorbačov. Nebýt jeho, pohřbívali bychom v listopadu 1991 Gustáva Husáka se všemi poctami a rumunský diktátor Ceausescu by dnes možná ležel pod skleněným víkem někde v mauzoleu. Gorbačovovi patří dík, že se více než o svou zemi zajímal o to, jestli on a jeho fešná Raisa jsou patřičně oslavováni v Americe a jinde. Jemu patří dík, že mu bylo jedno, co se děje v „ bratrských“ zemích, sovětskému politbyru díky, že Gorby nezůstal sesazen někde na své dače, a 115 tisícům sovětských vojáků dík, že jejich generálové už nevěděli, komu naslouchat a nevydali rozkazy. I studenti ve skutečnosti byli neplánovaný kanónenfutr. Ač to zní cynicky, nechtěnými tvůrci revoluce bylo pár vysokých důstojníků STB, kteří chtěli na Národní třídě zahrát vlastní politiku navzdory Jakešovi a ona jim nevyšla. Pak také jedna potrhlá pseudostudentka, která oznámila neexistující smrt studenta a jeden ultralevý trockista, který z toho udělal zprávu dne. A revoluce se díky některým hercům rozjela. Lidé na náměstích volali Ať žije Dubček a Chceme socialismus s lidskou tváří. Naštěstí komunistická strana byla v takovém rozkladu, že propásla i tu poslední šanci a svou jiskřičku naděje. V podstatě bylo v prvních dnech vzduchoprázdno a to bylo třeba naplnit. A naplnil ho Václav Havel. Přesněji, naplnili ho Havlem. Všichni ti poradci a kamarádi, kteří správně tušili, že Dubček je pro jejich ambice smrtelné nebezpečí. Tak udělali z Václava Havla, možná proti jeho vůli, idol a symbol a připsali mu i ty vlastnosti, které neměl. Idol a symbol si pak vždy žije vlastním životem, nezávisle na svém nositeli.Václav Havel nebyl ani politik ani filozof, byl zasvěcený glosátor. A jako symbol a idol přispěl k tomu, že Česká republika měla cestu k demokracii a do Evropy snazší. Idoly nesnášejí kritiku, ty musejí být vždycky neposkvrněné, a i jejich chyby jsou brány jako jejich klady. A diskutovat o chybách a omylech Václava Havla s jeho bezmeznými obdivovateli je zbytečná snaha. O modlách se nediskutuje, ale obdivuje.

J.Očenášek

S tímto názorem se plně ztotožňuji. Havel byl do své role vmanévrován a nezvládl sostát tomu, co se od něj, jako symbolu , očekávalo. Proto ten "Havel rozporuplný". V podstatě velmi smutná osoba, tragikomická.
22. 12. 2011 | 20:22

Gudka napsal(a):

Kdybych měl Hnízdilův výpotek žánrově zařadit, musel bych použít nejspíš novou kategorii, nazvanou "magický patetismus". Magickým působením byly "desítky tisíc" lidí odkloněny ze supermarketů na velkou premiéru... panebože..!
Pojmenování je nové, nikoliv však jev samotný. Vzpomínám si, kdy jsem se s něčím takovým prvně setkal. Jako dítě jsem poslouchal (začátek padesátých let) velmi rád nedělní rozhlasové hry a pamatuji si na tu, kgterá pojednávala o chlapci, který šel dlouhou cestou tmavým lesem, ale měl před sebou v dáli jasné slunce. A to slunce, to byl Stalin.
22. 12. 2011 | 20:25

aga napsal(a):

Nojo, pane rejpale, to je těžké když agumentujete tím, co má NATO v oficielním programu akce. Mělo v oficielním programu novou vojenskou základnu v Kosovu? Mělo v ní obchod s lidskými orgány? Mělo v programu vysvětlení, proč je třeba nezištně bombardovat Srbsko, ale jiné diktatury, kde jsou lidská práva porušována hůře, ne? Vysvětlil někdo, proč má zrovna USA právo řešit komplikované situace v suverénních státech, které se jich o pomoc neprosí? Ta arogance, se kterou si samozvaní hlasatelé pravdy, lásky a demokracie osobují nárok na výklad lidských práv a principů a právo na překračování státní suverenity až po bombardován nevinných civilistů je děsivá. Jestli si byl VH tak jistý svým soudem a nestyděl se za jeho následky, můj soud o něm je proti tomu maličkost. Vy se tu oháníte autentickými Havlovými výroky jako citáty z Písma, a vůbec váš neruší fakt, že je mnohokrát prokazatelně porušil, že lhal nebo alespoň neříkal celou pravdu, zatímco totéž oponentům vytýkáte. Zřejmě vám dvojí metr také není cizí.
22. 12. 2011 | 20:31

rejpal napsal(a):

Platan
Je to možný závěr. Má to svou logiku. Víc k tomu říct neumím. Neznal jsem ho osobně, abych uměl. A neumím se vyjádřit k něčemu, co neřekl. To je prostor pro osobní představy a spekulace. Nic víc se z toho vytěžit nedá.
22. 12. 2011 | 20:42

Silvie napsal(a):

Oslýk,

přestante si mne brát, laskavě, stále do huby.

My, netruchlící a myslící, odmítáme být součástí tohoto odporného mediálního cirkusu.
Pokud byste to chtěli snad dotáhnout ad absurdum, je vidět, že jste inspirováni kultem osobnosti 50.let - sepište se všemi dělníky, rolníky, tkadlenami a inteligenty petici a nechte nás bez prodlení pověsit.

Za pár let se za svou naivitu a trapnou snaživost budete do krve rdít sami před sebou.
22. 12. 2011 | 20:43

ghándí napsal(a):

zásah NATO v jugoslávii podporuju, protože jinak by bylo 2 miliony kosovských albánců rozlezlých po EU. když pominu, že všichni kosovský albánci jsou příbuzní, je to v podstatě jeden velký rodinný gang, tak mě především vadí, že se místo prací živí prodejem drog. navíc rozumim argumentu, že ten zásah američanů zastavil občanskou válku, která by byla krvavá. bohužel určitá nemalá část srbskeho naroda jsou psychopati a radikálové. to se take musí vtít v potas.
22. 12. 2011 | 20:53

Platan napsal(a):

"Na to, že se Havel zase někde vynoří, aby nám připomenul, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, věčně spoléhat nemůžeme."

To máte pravdu. To další "vynoření" je poněkud nejisté... Prý se to ještě nikomu nepovedlo (snad kromě Ježíše).
22. 12. 2011 | 20:56

rejpal napsal(a):

aga
Podstata je jednoduchá. Člověk je odpovědný za to, o čem může rozhodovat. Nemůže být odvovědný za něco, co se děje mimo rámec toho rozhodování. Proč do toho pletete obchod s lidskými orgány, to už mi úplně uniká.
Akce v Srbsku byla akcí NATO, kteréžto instituce jsme členem, ne USA. Nemyslím, že USA má právo zasáhnout všude, kde cítí potřebu, ale nemyslím ani, že nemá právo se bránit (11/9).
Nevím, proč tu polemiku zatahujete do osobní roviny. Je to zbytečné. Autentické citáty jsou jedinou smysluplnou základnou pro diskuse a polemiky. Ne proto, že je to písmo svaté nebo Havlovo, ale prostě proto, že debata nad vlastními interpretacemi nemá smysl.
22. 12. 2011 | 21:02

Gudka napsal(a):

To aga

Máte pravdu s dvojím metrem Havla i jeho obdivovatelů, a samozřejmě i s Havlovým lhaním.
Dodám k tomu, že nadšení z účasti obecenstva na patetickém průvodu u mne vyvolává spíše úsměv, již vzhledem k cca poloviční účasti ve srovnání s tzv. tryznou za zahynuvší hokejisty, zejména ale s ohledem na notoricky známou ochotu a pohotovost Pražanů vytvářet štáfáž na pohřbech potentátů - sť už šlo o Heydricha, Gottwalda či Svobodu.
A musím se zase vrátit ke Krylovi. Jeho pohřeb měl atmosféru, jakou propagovaná státní pompa neměla a mít nemohla. Tehdejší potentát Havel na pohřeb ke své věčné hanbě nepřišel, protože se nedokázal přenést přes trefnou Krylovu kritiku své "posvátné osoby". A možná bylo dobře, že tam nebyl. Rozloučení s těmi, kdo skutečně promlouvají k duším a srdcím lidí, má působivost, jakou pohřby těch, kdo se vezou na lafetách, nikdy mít nemohou. Ať už to byl skromný pohřeb Karla Kryla, nebo například pohřeb Victora Huga. Tomuto mysliteli, spisovateli, dramatikovi, dizidentovi a politikovi v jedné osobě přišly na pohřeb neuvěřitelné 2 miliony lidí, ačkoliv tehdy, v r. 1885, neexistovala média schopná propagování pohřbu rychlostí, jakou poskytuje televize, a ačkoliv neprobíhala žádná vymývárna mozků. Působilo zde něco jiného: Hugo a v menší míře i Kryl byli skutečnými velikány. I bez kanonády.
22. 12. 2011 | 21:02

Vratiprst napsal(a):

hanah
Myslím, že dokud nebudeme vědět skutečný obsah dohod z Reykjaviku a Malty, nemůžete usuzovat na to, co kdo způsobil. Také nevíte, co vlastně Mitterand Havlovi řekl na pověstné snídani na ambasádě.
A zkuste si představit několikaměsíční vyjednávání "defektora" Vitalije Jurčenka ve Washingtonu (už v roce 1985!!!), který se potom, co prozradil jména některých sovětských špiónů v USA, vrátil do SSSR a dostal Řád rudé hvězdy.
22. 12. 2011 | 21:04

Petr Havelka napsal(a):

Paní hanah,

J.Očenášek prostě plácá kraviny. Pokud dokážete chápat v širším kontextu tak v dané době padal celý "východní" blok. V naší zemi to byla jen otázka času. Je velice pravděpodobné, že STB se v posledním tažení snažila podniknout své "hry", které se jim částečně povedly. Celé to období od 17.11. a než se Havel stal prezidentem mělo jistý "dramatický" ráz. Byl to souboj o moc, hektická vyjednávání a náhlé zvraty. Informace a dezinformace byly na denním pořádku a uchopení moci se ocitalo mnohdy na vážkách, v případě tehdejších "neklidných" držitelů moci hrozila i "rumunská" řešení.

Tehdejší sledy událostí vyžadovaly od Havla a lidi kolem něj v daném okamžiku velikou odpovědnost a rozvahu, bezpochyby se to podařilo. Z dnešního pohledu to celé samozřejmě mohlo proběhnout daleko lépe, ale to je to pověstné "jájsemsitomyslel" nebo "pročtoneudělalitak".

To, co jste sem vložila je prostě takový "chytrý" zdánlivě analytický canc člověka, který ví kulové, ale naroubuje si na to vlastní pohled.

To samé, a promiňte mi to, platí o Vás.

Neumíte věcně a bez předsudků analyzovat, trpíte tzv stranickým přesněji "polarizovaným" smýšlením. To, že si vyberete pravou či levou za tu "pravou" neznamená, že vše, co je na/levo/pravo je prostě špatné.

Vy jste klasické UI a to je ještě mírnější varianta. Horší verze je, že ze své "orientace" těžíte.

Zajímavé, že Václav Havel odpovídá ze vše, ale na ostatní se jaksi nedostane. I ten váš Klaus fungoval ve vládě, vlastně, v "letu" revolučních dnů byl až v druhém sledu :) Inu dobrá taktika.

Připadá mi, že mnoho zdejších občanů si na Havla nakladlo příliš. Zapomíná se, co je vlastně "odkaz" Václava Havla.

Byl v opozici, kdy se to nehodilo, za to si i odseděl. Většina lidí (včetně mne) to říci nemůže. Za to je právem "symbol a idol". Nikdo tu nikomu nebrání, aby se svobodně vyjadřoval k jeho kladům a záporům. Za to vděčime především Václavu Havlovi.
22. 12. 2011 | 21:22

aga napsal(a):

Rejpal

Polemizujete s něčím, co jste mi sám podsunul. Netvrdil jsem, že je Havel osobně a sám právně zodpovědný za všechny válečné zločiny, které se staly v rámci akcí, které schvaloval nejen jako člověk, ale i jako prezident. Tvrdil jsem, že je za svá slova a rozhodnutí zodpovědný morálně. On sám se pohyboval na této rovině argumentace (morálky a etiky plná ústa), takže je zcela relevantní posuzovat ho ve stejném duchu (duch zákonů či činů pro něj byl vždy důležitější než jejich litera).

..Ne proto, že je to písmo svaté nebo Havlovo, ale prostě proto, že debata nad vlastními interpretacemi nemá smysl...

Překrucujete a mlžíte. Nedebatuji nad vlastními interpretacemi Havlových slov, ale konstatuji, že často lhal či neříkal celou pravdu (snad nemá cenu tu znovu opakovat všechny jeho slavné projevy atd.), Přesně toto přeci vyčítáte oponentům - to, že tu citujete nějaký Havlův PR blábol, jako třeba ten o nezištnosti humanitárního bombardování, neznamená, že to je objektivní pravda, dokonce to neznamená ani to, že tomu sám Havel věřil. To neplyne z mé interpretace jeho slov, ale ze zkušenosti s mnoha podobnými Havlovými projevy. Sám v mnoha případech přiznal, že úmyslně zamlčel či překroutil pravdu a své skutečné úmysly, aby dosáhl určitého politického cíle. A tvrdím, že z toho lze legitimně usuzovat na Havlův charakter - takovéto chování je jednoznačným pokrytectvím, tím spíše, čím více byl sám Havel kritikem morálky druhých.
22. 12. 2011 | 21:26

rejpal napsal(a):

Petr Havelka
J.Očenášek prostě plácá kraviny.
Asi tak. Klasická konstrukce na zákldě předem daného závěru. Už ta věta "Gorbačovovi patří dík, že se více než o svou zemi zajímal o to, jestli on a jeho fešná Raisa jsou patřičně oslavováni v Americe a jinde" je varovná.
22. 12. 2011 | 21:32

aga napsal(a):

Vratiprst

Tak daleko nejsme, abychom posuzovali zodpovědnost těch, co to způsobili. Ale snad můžeme kritizovat ty, co se - a ochotně - svezli.
22. 12. 2011 | 21:32

P. napsal(a):

rejpal:
Bombardování Srbska 1999 byla americká akce porušující mezinárodní právo.

"Psal se březen roku 1999. Česká republika byla několik dnů členem NATO. V Strakově akademii zasedala až do pozdních nočních hodin česká vláda. V tu chvíli zazvonil telefon. Madeleine Albrightová žádala po české vládě souhlas s přeletem bombardérů , mířících na Bělehrad. Okamžitě. Svolání Parlamentu bylo nemožné, v rozporu s Ústavou České republiky rozhodla vláda. Ministři souhlas nechtěli dát a tak došlo až na výhrůžky odvoláním. Nakonec dostatečný počet členů vlády souhlasil."
http://blisty.cz/art/40745.html

9/11 byl americký podvod, akce typu útok pod falešnou vlajkou. Takhle vypadá průraz asi 80 metrů uvnitř Pentagonu údajně způsobený letadlem:
http://www.youtube.com/watch?v=L3RaJHltYUY
Dále viz: www.patriotsquestion911.com

Konspirace se v roli loutky zúčastnil také V. Havel, když na CNN nepřímo obvinil Irák ze spojení s teroristy z 11. září, uvedením nepravdivé informace o schůzce iráckého konzula s Muhammadem Attou v Praze ...

Jak vychladla "česká stopa" k 11. září
http://www.svet.czsk.net/clanky/publicistika/atta.html

"Adam zná plán útoku aneb proč začala válka proti Iráku"
Dokumentární rekonstrukce BIS viděná z jiného úhlu:
http://blisty.cz/art/51498.html
22. 12. 2011 | 21:33

jamo napsal(a):

koukl jsem jenom na první větu..ano Hnízdilův psychický stav se nelepší. Stále vyje na Klause..
22. 12. 2011 | 21:41

rejpal napsal(a):

aga
Podsouvám? Kdo dal do souvislosti bombardování Jugoslávie s obchodem lidskými orgány? Když o něčem diskutuji, neměl bych rozšiřovat záběr, dokud nevyčerpám původní téma. Vzniká guláš. Já o tom, zda Havel lhal nebo nelhal vůbec nepsal, vy jste o tom v předchozí části naší polemiky také nepsal, až teď.
Vy berete své závěry o charakteru a motivacích jeho počinů jako axiom - a já se v této poloze nevyjadřuji, protože to prostě nevím. Vy víte, proč nemluvil o Libyi, já to nevím. Vy nazýváte nějaký jeho výrok blábolem, ale nedokážete doložit, v čem ten blábol spočívá. Já připouštím, že se mohl mýlit v premisách /ohledně Jugoslávie/, vy víte, že se nemýlil, a tudíž v tom byl temný záměr. Ale pokud se v premisách nemýlil, bylo jeho odůvodnění v pořádku věcně i morálně, on tu situaci v Jugoslávii nezavinil. Když mluvíme o odpovědnosti, najednou se tam objeví slůvko morální, o čemž jsem já nediskutoval, poněvadž to ve vašem vstupu nebylo (a je to daleko složitější než odpovědnost politická).
Jestli máte pocit, že mlžím, vymlouvat vám to nebudu, jenže prostě nelze reagovat na něco, a v odpovědi zjistit, že oponent myslel něco jiného, co nenapsal. To je právě důsledek toho košatění předmětu dialogu.
22. 12. 2011 | 21:56

rejpal napsal(a):

P.
To s těmi výhrůžkami mě zajímá. Víc než celá konspirace okolo 11/9. Jdu si to přečíst
22. 12. 2011 | 22:03

Platan napsal(a):

Petr Havelka napsal(a):
Byl v opozici, kdy se to nehodilo, za to si i odseděl. Většina lidí (včetně mne) to říci nemůže. Za to je právem "symbol a idol".

Pak tedy podle vás musí být třeba i Petr Uhl také právem "symbol a idol". Pokud se nepletu, seděl déle než Havel.
22. 12. 2011 | 22:03

Pípa napsal(a):

Mrtvý, prd ví. A neopisujte od Pípy. Nebo alespoň pošlete flašku za inspiraci, viz můj. 21.12./16.02. P:Havlík.
22. 12. 2011 | 22:08

aga napsal(a):

"..Já o tom, zda Havel lhal nebo nelhal vůbec nepsal, vy jste o tom v předchozí části naší polemiky také nepsal, až teď..."

Že Havel lhal jsem psal už ve svém příspěvku ve 20:31:

(..Vy se tu oháníte autentickými Havlovými výroky jako citáty z Písma, a vůbec váš neruší fakt, že je mnohokrát prokazatelně porušil, že lhal nebo alespoň neříkal celou pravdu, zatímco totéž oponentům vytýkáte..

Diskutovat s Vámi, pane Rejpale, je jako psát prstem po vodě, vy nejenom v mých příspěvcích, ale obecně vidíte jen to, co vidět chcete, a jen o tom úzkém výseku, který vidíte, jste ochoten diskutovat. Jenže realita je daleko spíše guláš než vzájemně nesouvisející kousky masa, a nepochopíte ji (ani naši zodpovědnost vůči ní), pokud si z ní budete vybírat jen ty kousky, o kterých zrovna uznáte za vhodné mluvit.
22. 12. 2011 | 22:19

rejpal napsal(a):

P.
K událostem ve vládě - OK, ale pak je na místě kritizovat Zemana a jeho ministry.Prvního za vyvíjení nátlaku, druhé za to, že podlehli prosti svému svědomí.
K zahraničním věcem - je to jen osobní názor autora, navíc sám 11/9 nepopírá, mluví o oslím můstku nezi 11/9 k Iráku, což má nejspíš pravdu, jenže tehdy se nevědělo, že ty důkazy vyrobila CIA. A jak to měl věděl Havel, o kterém se mluví?
22. 12. 2011 | 22:22

aga napsal(a):

Platan

Sedělo jich daleko víc, které ovšem vyvolení mezi sebe nepustili, ani je nenechali podepsat Chartu, aby se nemuseli dělit o kapustičku. A rozhodně neměli tak fešácký kriminál, jako pan Havel.
22. 12. 2011 | 22:22

Silvie napsal(a):

Milí kolegové, kteří jste si zachovali zdravý rozum i v této kruté době, kdy média činí frontální útok na naše těžce zkoušené mozkovny,

ponechte kecy o ničem pravdě a lásce a užívejte předvánoční čas smysluplněji. Škoda slov i rány, která padne vedle.
Pokoj lidem dobré vůle - požehnané vánoce všem.
22. 12. 2011 | 22:27

rejpal napsal(a):

aga
Mýlíte se. Nedokážu diskutovat o deseti věcech najednou a neumím předvídat, co se objeví jako zpětný argument v průběhu debaty. To je ten guláš.
Věci by se měly řešit postupně. Proč se nebavito tom, zda lhal a kdy, ale měly by nejdřív zaznít nějaké konkrétní věci, pak proč ne.
Jen tak na okraj, vy víte, co chci vidět? A co to tedy je (nemyslím VH, obecně, jak jste zmínil)
22. 12. 2011 | 22:32

Platan napsal(a):

Rudolf Guřan, Hlučin:
Navrhuji přejmenovat republiku na Havlův Absurdistán.

(Především) pod dojmem událostí z posledních dnů se připojuji k tomuto návrhu.

http://www.novinky.cz/diskuse?id=262412&articleId=/domaci/254354-pojmenovat-ulici-po-havlovi-lze-i-bez-souhlasu-rodiny.html%3Fref%3Dostatni-clanky&sectionId=8
22. 12. 2011 | 22:35

Buvol napsal(a):

Případ václava havla jenom dokázal všemocnost médií a potvrdil formulku dra goebbelse, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou .. kromě toho potvrdil, jak působí alkohol na některé lidi včetně mě .. Pod jeho vlivem by chtěli spasit svět, rozdat majetek, pomáhat bližním .. zkrátka se obětovat .. realita je ovšem jiná .. Já jsem pana Havla bezpříkladně obdivoval, ba zbožňoval po tom, co jsem si na někdy v osmdesátých letech Hlasu Ameriky vyslechl jeho esej "Slovo o slovu" .. Když se stal presidentem a začal blbnout na kvadrát, viz např. jeho omluvu sudetským němcům, tak jsem si uvědomil, že je to falešný prorok .. a když vynalezl pojem "humanitární bombardování", tak jsem si uvědomil, že se z něho stal zločinec .. takže doufám, že se smaží v Pekle !! Jak se říká, žádné stromy nerostou do nebe ..
22. 12. 2011 | 22:40

rejpal napsal(a):

Platan
Nestačil by obyčejný český Kocourkov? Mohl by mít více regionů a ty pojmenovat podle více osobností, aby někdo necítil křivdu.
22. 12. 2011 | 22:42

Silvie napsal(a):

Devět z deseti Čechů hodnotí Havla jako dobrého prezidenta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Devět z deseti Čechů hodnotí úřadování bývalého prezidenta Václava Havla kladně. Vyplývá to z průzkumu společnosti SC&C pro Českou televizi (ČT).

Pro 23 procent dotázaných byl Havel dobrým prezidentem a pro 12 procent vynikajícím. Dalších 11 procent lidí vyzdvihlo jeho lidskost. Shodně deset procent dotázaných ho vidělo jako osobnost, respektive demokrata. Pro osm procent lidí byl především slušným člověkem. Deset procent lidí hodnotilo jeho práci v prezidentském úřadu negativně.

Více než třetina lidí, 36 procent, si myslí, že nebýt Václava Havla, Česká republika by se nedostala do NATO. Naopak 34 procent si myslí, že vstup Česka do aliance nebyla jen jeho zásluha. Pětina dotázaných, 23 procent, nevidí na vstupu Česka do NATO nic pozitivního.

Nobelova cena míru? Proč ne!
Skoro 70 procent dotázaných se domnívá, že první český prezident měl získat Nobelovu cenu míru. Odpověď "určitě ano" zvolilo 29 procent lidí, odpověď "spíše ano" 40 procent. Pro vyznamenání Havla by naopak určitě nezvedlo ruku 11 procent dotázaných.

Poslední otázkou, kterou autoři průzkumu položili, bylo možné pojmenování ruzyňského letiště Havlovým jménem. Proti je 42 procent lidí, pro 48 procent.
Vše je jinak, soudruzi - v průzkumu se sekli-správně mělo být 12 občanů z 10!!!!!!!!!!
22. 12. 2011 | 22:46

Jarda HK napsal(a):

Být u všeho a být ten nejdůležitější, tak to je možná i ta havlovsky absurdní past do které se dostal vždy aktivní V.Klaus. Hovořit nad rakví člověka, který jej bytostně nesnášel je potupně směšné. Možná i směšnější než epizodka s perem, které si dovezl s Chile. Sorry.
22. 12. 2011 | 22:47

hanah napsal(a):

Petr Havelka

Podle vás Očenášek plácá hlouposti, podle mě přesně vystihl roli Havla jako symbol "revoluce". Že se situace hroutila v celém ýchodním bloku víme všichni, tím spíše se o to nezasloužil Havel, jak se nám někteří pokoušeli a nyní ještě s větší vervou pokouší vnutit. Autor textu o tom píše, patrně jste přehlédl..
V 89 jsem byla dospělá, s vlastním rozumem, aktivně se zúčastňující všech protestních akcí za poslední 2 roky. Vím o tom, že od října, resp. srpna 89, vedly všechny "nezávislé iniciativy" s VH spor zda svolávat a vyzývat občany k akcím či ne. Havel byl zásadně proti s tím, že doba ještě nenazrála. Patrně měl své instrukce :-). 17.listopad byl spontánní akcí, které se účastnilo kromě studentů i mnoho běžných občanů různého věku. Vím to, byla jsem tam. To, co následovalo, popsal Očenášek.

Pokud jde o mě, dávno nerozlišuji politiku na pravou či levou, netrpím polarizovaným smýšlením, pletete se. Volila jsem ODS, v posledních volbách už jen jako nejmenší zlo. Nynější vláda je dle mého názoru velmi asociální, z celé politické scény jsem, patrně jako všichni, velmi znechucena.
Nepodsouvejte mi žádného "mého" V Klause. Prostě si ho vážím, protože on politik je. A velmi prozíravý, jak se stále častěji ukazuje. Havel jím nebyl. Havel byl figurka s ambicemi, na které neměl.
S tím UI jste přestřelil, i když, totéž si myslím já o vás. Jen mi přijde, že věci přijmete tak, jak se vám předestřou těmi hodnými, a víc o tom nepřemýšlíte. Ale takoví už UI bývají.
22. 12. 2011 | 22:48

P. napsal(a):

rejpal:
Já jsem na podobný dotaz dostal odpověď, že prezident vycházel z informací BIS. Lidi z BIS zase dnes tvrdí, že to bylo vynucené zvnějšku.

České 11. září. Co dělal terorista Atta v Praze
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=713035

"Byly tam problémy. BIS tehdy Grossovi nereportovala, nechtěla reportovat. Navíc BIS podle mě nikdy netvrdila, že informace o schůzce Atty s Aním je potvrzená a stoprocentní," řekl Šándor Aktuálně.cz.
"Tehdejší ředitel BIS Jiří Růžek k tomu po deseti letech Aktuálně.cz řekl, že česká strana byla pod velkým americkým tlakem."

3.12.2001
"TV CNN dnes odvysílala rozhovor s českým prezidentem Václavem Havlem. Námětem bylo především setkání Mohammada Atty s iráckým agentem v Praze. Havel k tomu uvedl, že podle českých zpravodajských služeb, byl Atta v Praze dvakrát, letos a vloni. K hrozbám útoků proti Radiu Svobodná Evropa však došlo již dlouho před Attovými pražskými návštěvami. Havel se tak pokusil nepřímo uvést na pravou míru tvrzení premiéra Miloše Zemana, který v CNN před 3 týdny k překvapení americké vlády tvrdil, že Atta plánoval útok proti RFE v Praze. K případné americké intervenci do Iráku se Havel postavil kladně."
http://zpravy.kurzy.cz/33263-vaclav-havel-v-cnn/
22. 12. 2011 | 22:49

aga napsal(a):

rejpal

ve věci lhaní jsem se odkazoval na zde v poslední době často opakované raně porevoluční projevy VH, viz třeba blog pana Škopa a následná diskuze pod ním. Vy to opravdu potřebujete probírat pokaždé znovu, nebo se jen chováte jako žák Kusejr ze námé Vyskočilovy povídky? Věci se sice musí řešit postupně, ale v co nejširších souvislostech (jinak se nevyřeší správně), a podle mne třeba základna v Kosově souvisí s údajně "nezištným" bombardováním Srbska, a to tak, že tuto nezištnost značně zpochybňuje. Následný předvídatelný chaos, ve kterém se mohl rozvinout kšeft s orgány, také.

Obecně nevím, co chcete vidět, přesvědčil jsem se ale, že některé věci vidět nechcete (například to, že už jsem o lhaní psal a vy jste to neviděl), a nechcete vidět další obecně přístupná fakta nejen o VH, což vyplývá z toho, že je ve svých argumentech nezohledňujete. Navíc, když prohlásím, že chcete vidět jen něco, tak tím rozhodně neříkám, že vím co. Každý chceme vidět jen něco, to je vědecky prokázaný fakt.
22. 12. 2011 | 22:49

Silvie napsal(a):

Jeden z nejvýstižnějších článků,jaké jsem četla - bohužel, od amerického novináře!

Trápily Václava Havla výčitky svědomí?
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

18:10 | 19.12.2011
Erik Best

Když se Václavu Havlovi připisuje zásluha za pomoc při integraci České republiky mezi západní země, měla by mu rovněž být dávána částečná vina za negativní důsledky, jež tato integrace s sebou přinesla, píše pro Aktuálně.cz komentátor a vydavatel internetového zpravodaje Fleet Sheet Erik Best.

S Václavem Havlem jsem se osobně setkal pouze jednou, tedy pokud to lze vůbec nazývat setkáním. Tehdy jsem na jedné recepci pouze podotkl, že máme oba stejnou kravatu. Havel krátce sklopil zrak, povzdechl si a šel dál. Je zde tudíž mnoho jiných, mnohem povolanějších osob než já, které by měly komentovat jeho smrt.

Na druhou stranu jako Američan, který žije v Čechách 20 let, mám pocit, že mám i já jisté právo Havlovo úmrtí komentovat, neboť moje vláda pomohla Václava Havla „vytvořit". Kdyby jeho jméno nezaznívalo tak často z Hlasu Ameriky a Rádia Svobodná Evropa, nemuselo být jeho zvolení do funkce prezidenta po pádu železné opony takovou samozřejmostí. Stejně tak nemusela Česká republika zaujmout tak laxní přístup k vyrovnávání se s minulostí, který sloužil zájmům Spojených států i Ruska. Studená válka byla vždy tak trochu hrou mezi velkými mocnostmi, za kterou obyčejní lidé zpravidla platili nejvyšší cenu.

Selhání světových vlád, které nebyly s to zaujmout tvrdé stanovisko vůči zločinům komunismu, mě vždy trápilo. Jsem přesvědčeným zastáncem tělesných trestů, neboť z vlastní zkušenosti vím, co dokázaly udělat pro nápravu mých nezbedných způsobů v době, kdy jsem byl malý kluk. Avšak tím, že jsme se pachatele komunistických zločinů nenamáhali ani plácnout přes prsty, jsme přispěli k tomu, aby k těmto zločinům nadále docházelo (byť v novém převleku) i poté, co se změnil režim.
22. 12. 2011 | 23:02

Silvie napsal(a):

Ve výsledku je česká společnost bohužel kontrolována z velké části stejnými lidmi - nebo přinejmenším stejnými typy lidí - jako před rokem 1989. Pro většinu Čechů to není zas taková novinka, ale co by pro většinu z nich mohlo být novinkou, je skutečnost, že stejná sorta lidí vládne i v ostatních zemích. Ukazují nám to finanční a ekonomické krize i celosvětový rozmach nejrůznějších protestních hnutí, která na tuto situaci reagují.

Havel si zvolil hrát na stejném hřišti s těmito lidmi. Rozhodl se přidat k té sortě, které coby disident tak vehementně oponoval. Když se Havlovi připisuje zásluha za pomoc při integraci České republiky mezi západní země, měla by mu rovněž být dávána částečná vina za negativní důsledky, jež tato integrace s sebou přinesla. Mám tím na mysli zásadní civilizační problémy, jako je diktát mezinárodních bankéřů, globalizace korupce a „humanitární" bombardování zemí s režimy, které nehrají podle stejných pravidel jako Západ.

Novinář Jan Petránek se v Mladé frontě dnes 10. prosince zmínil o tom, že je mu Havla líto, neboť si podle něj nyní uvědomuje, co všechno neuhlídal. „Ti, kteří udělali ten samet podle hesla Nejsme jako oni, jako by měli klapky na očích, že za rétory je hrstka pragmatiků, kteří rozkradou, co můžou," dodal.

Petránka velmi obdivuji a rád bych věřil, že má pravdu. Havel se rozhodl, do jakého klubu chce patřit, a dlouze a tvrdě bojoval, aby do něj byl přijat. A když se tak stalo, musel hrát podle pravidel. Znamenalo to, že si nejen užíval dočasných vítězství a slávy, ale že také musel žít s nevyhnutelnými důsledky svého rozhodnutí. Pokud měl na sklonku svého života výčitky svědomí, je jen škoda, že to nedal více najevo.

Erik Best:
22. 12. 2011 | 23:03

Platan napsal(a):

rejpal
Mě by se Kocourkov líbil, ale asi by to neprošlo....

Umělci navrhují pojmenovat po Václavu Havlovi pražské letiště

Děčín chce pojmenovat knihovnu po Václavu Havlovi

Havlovo jméno má nést nové divadlo i kousek města (Plzně)

Jeho ulice může být v Boleslavi i Kladně

Primátor (Prahy) chce nazvat náměstí po Havlovi

Moskevská ulice v Karlových Varech by mohla nést jméno Václava Havla

Náměstí či ulice? Na Vysočině už uvažují, co ponese Havlovo jméno

Zastupitelé (Hradce) přejmenují nám. Svobody po Václavu Havlovi

Po Havlovi chtějí pojmenovat náměstí v Bílině

Přejmenovat Kostelní náměstí v centru města (Ústí nad Labem) po Václavu Havlovi navrhl ústecký primátor

Město (Litoměřice) zvažuje pojmenovat po Václavu Havlovi některou významnou ulici.
22. 12. 2011 | 23:05

S.Š. napsal(a):

Josef K., 17:12 : "Slova dosluhujícího presidenta nebyla špatná, škoda, že je neříkal dříve, teď je už pozdě, byť je možná myslel upřímně".

Ne, pane Josefe K.. Pan Klaus dělá jen to, co dělat MUSÍ, je nemyslitelné, že by se - vzhledem k zastávanému úřadu - choval jinak. Dovedete si představit, co by se dělo, kdyby vystupoval tak, jak s vysokou pravděpodobností smýšlí (třeba jako na semináři CEPu, kde osobně asistoval výkladu Jakla, jenž hovořil o občanské společnosti jako o fašismu, což je událost stará jen pár dnů) ? Povím Vám, kdy bych já mohla věřit tomu, že myslí to, co říká, upřímně či že se snad v něm něco změnilo : to kdyby se omluvil. Taková drobnost (která by ho ovšem politicky posílila) ho ale ani nenapadla, není k ničemu takovému vnitřně ustrojen. Navíc, vůbec si přece nepřipouští, že by v ideologickém sporu s V.H. mohl nemít pravdu.
Všichni měli možnost vidět, jak na tom byl Havel se zdravím ve chvíli setkání s Dalajlámou, anebo ne ? Poslední Jaklův útok na občanskou společnost, jinými slovy na V.H., nese přesto datum 18. 12. 2011. A zatímco V. Havel si z Klause s úsměvem spíše utahoval, jak naposled dosvědčila sestra Veritas Holíková na aktualne.cz, Klausovi stoupenci kupř. Havla na internetu porovnávali s Hitlerem (na webu lidovky.cz docela běžně, aniž by se nad tím administrace listu jakkoliv pozastavila).
Václav Havel bude ale pronásledovat pana Klause pořád, i jako mrtvý. Bude se ho pořád vnitřně bát tak, jako po celé dvacetiletí. Protože dobře ví, že vedle něj stojí jenom jako nepříliš statečný člověk, který hovoří o svobodě a demokracii, pro něž nikdy ani nehnul prstem, a čím dál tím více také už jen jako zapšklý politický populista, který opakuje ad absurdum tisíckrát vyřčené a na nějž slyší a za nímž stojí úplně jiný typ lidí, než by si přál, zatímco ti, o něž by zájem měl, vidí, že král je nahý. Člověk s mnohými talenty, sám intelektuál, který však podobné lidi ve velké míře nejen neoslovuje, ale rovnou odpuzuje a který díky svým osobnostním vlastnostem nakonec sám sebe izoloval a postavil do kouta. Člověk, který nikdy nedosáhne na Havlův věhlas a za nímž nikdy nepoputují ty tisíce lidí, které v posledních několika dnech křižují Prahu. Václav Klaus s Václavem Havlem prohrál a dobře to ví. Vědí to nakonec Klausovi stoupenci, kteří se tolik pohoršují nad státním smutkem, jakoby je někdo nutil truchlit, leč nedokáží vymyslet nic jiného, než se znovu trapně posmívat Havlovi srovnáváním tu s cirkusem, tu se Severní Koreou. Mohou sice psát o humanitárním bombarďákovi, o ničiteli skvělého JZD Slušovice, o špatném dramatikovi, jehož hry nikdo nezná ani nehraje, atd., atp., je to ale marnost nad marnost. Při pohledu na plné město a seznamy těch, kteří právě přijíždějí do Prahy, leč Václava Klause nikam nezvou, vědí, že ten, kdo prohrál ne set, ale rovnou celou hru, Václav Havel není. Václav Klaus tedy souboj, který hrál jen on sám, prohrál. A je úplně jedno, jestli bude v politice ještě rok nebo snad roků deset.
22. 12. 2011 | 23:06

Silvie napsal(a):

Platan,

v Mladé Boleslavi chtějí zrušit třídu V.Klementa, zakladatele Škodovky a přejmenovat na Havlovu.
Toho Havla, jenž přirovnal Škodovku ke koncentráku.

No, není to krásně absurdní?
22. 12. 2011 | 23:07

AV napsal(a):

a nevíte někdo, jak zní pietní lokomotivní houkání?
22. 12. 2011 | 23:08

rejpal napsal(a):

aga
1) k tomu lhaní - má formulace byla záměrná. Jednak si nepamatuji, co jste psal vy, a co někdo jiný a nechci vám nic podsouvat. Za druhé. Jako ukázka lhaní tu byl několikrát uváděn jeden raně porevoluční (novoroční?) projev. Jenže to jako lež nejde označit. Byla to vize, která se nenaplnila. Nakolik vinou řečníka samotného, nakolik vinou druhých, to je věc do diskuse (a každý budeme tvrdit něco jiného). Nemůže být lží něco, co člověk dopředu neví. A rozumný člověk ví, že jeden politik, navíc prezident s omezenými kompetenci, to naplnit nemůže. Pokud máte na mysli něco jiného, nevím, co to je, proto jsem to napsal tak, jak jsem to napsal.
2) Víte, ono s těmi obecně přístupnými fakty je to složité. Ne vše, co se napíše je pravda. Ne vše, co řekne někdo, je pravda. Může v tom být osobní motivace, kterou neznáme (Co například víme o podstatě sporu Kryl-Havel?). Za prokázaná fakte lze mít záznamy z jednání parlamentu či vlády, a konkrétní události, které prožíváme. Ale nevíme, co je za tím. Nevíme, proč chtěl Klaus prodat petrochemii do Ruska. Víme jen, že to chtěl udělat (jednala a hlasovala o tom vláda, a že to byla Klausova akce vím z velmi věrohodného zdroje). Pro mě prostě žádná věc na internetu (Wikipedii nevyjímaje, ani v novinách, není dokázaný fakt, pokud se nezávisle neověří). Proto v mých postech téměř nikdy není "bylo to tak a tak". Vždycky je namístě opatrnost. Jestli vám to připadá jako "nechtět vidět", s tím nic nenadělám. Jsem původní profesí analytický chemik. Co nezměřím dvakrát (někdy víckrát), neberu jako prokázaný fakt, i přístroje dávají falešné výsledky.
Spekulace a názory jsou zajímavé, ale nedá se na nich stavět jako na premisách. Jen hledat, zda druhý si myslí totéž nebo ne. Nic víc. A přijmout, že druhý si myslí něco jiného.
22. 12. 2011 | 23:16

hanah napsal(a):paní Sylvo, vy jste předčasně ukončila smutek nějakou parádní oslavou a děláte si z nás prču, že ano ?
22. 12. 2011 | 23:21

Buvol napsal(a):

AV
Typoval bych to jako zvuk doprovázející vypouštění flautů ....
22. 12. 2011 | 23:22

rejpal napsal(a):

AV
Asi dají na píšťalu dusítko. A taky nevím, jak ty koně věděli, že je to nejdůležitější den jejich života.
22. 12. 2011 | 23:24

Silvie napsal(a):

Hanah,

taky mě to napadlo. Koukněte se na Potůčka, jak tam tryská z poslů pravdy a lásky nenávist až za hrob. Úplně na konci.
To je jejich pravá podstata. Kdyby mohli, tak nás budou věšet ,jako v 50.letech, jimiž se nepochybně ve svém kultu inspirovali.
A píšou to mě, která pochází z rodiny vězňů 50.let (nebolševické!!!).
22. 12. 2011 | 23:27

aga napsal(a):

rejpal

Jako chemika vás tedy zřejmě přesvědčí o vadnosti postupu až totální výbuch, protože dopředu vlastně nemůžete vědět. Ale jak vás tak pozoruju, tak možná ani ten ne.

Na motivy, úmysly a pravdivost projevů můžete nejspolehlivěji usuzovat z toho, jak se věci vyvinuly, z toho, komu to vše prospělo. Mně připadá podle výsledků a podle svědectví lidí, kterým věřím, nejlogičtější ta verze, že Havel jednal podle instrukcí z USA a v zájmu USA. Což nevylučuje, že Klaus jedná podle instrukcí z Moskvy a v zájmu Ruska. A to zase nevylučuje, že zájmy USA a Ruska jsou až tak rozdílné, jak to na první pohled má vypadat. Do této konstrukce mi nejlogičtěji zapadají všechna dílčí fakta. Vy si - přes všechnu deklarovanou nestrannost - zase vybíráte jiná fakta do jiných subjektivních konstrukcí. Opatrnost je fajn, ale přehnaná opatrnost je de facto paralýza a chorobná nerozhodnost. Život není diskuze, ten vás nutí činit rozhodnutí na základě neověřených premis každou minutu.
22. 12. 2011 | 23:28

Silvie napsal(a):

Aga,

potvrzuje to i Best v uvedeném článku!!!
Na druhou stranu jako Američan, který žije v Čechách 20 let, mám pocit, že mám i já jisté právo Havlovo úmrtí komentovat, neboť moje vláda pomohla Václava Havla „vytvořit". Kdyby jeho jméno nezaznívalo tak často z Hlasu Ameriky a Rádia Svobodná Evropa, nemuselo být jeho zvolení do funkce prezidenta po pádu železné opony takovou samozřejmostí. Stejně tak nemusela Česká republika zaujmout tak laxní přístup k vyrovnávání se s minulostí, který sloužil zájmům Spojených států i Ruska. Studená válka byla vždy tak trochu hrou mezi velkými mocnostmi, za kterou obyčejní lidé zpravidla platili nejvyšší cenu
22. 12. 2011 | 23:31

mb napsal(a):

no vidite Silvinko ... 9 z 10 vůbec není špatné ... a nobelovka jako bonus ... no nekup to ... jsem zvedav, jak by dnes vyšel z průzkumu Klausík ... :-) ... vše dobré ...
22. 12. 2011 | 23:35

hanah napsal(a):

Silvie
Ano, podivuhodný slovník, o obsahu nemluvě.
napište prosím, že si z nás s tím průzkumem taky utahujete...
Jinak si jdu vzít něco na spaní a všechno to raději zaspím.
Závidím vám hory a nedostatek signálu. Já nejsem natolik disciplinovaná, abych ten noťas neotevřela.
22. 12. 2011 | 23:36

mb napsal(a):

ad hanah ... volit ods jako nejmenší zlo může jenom ...
22. 12. 2011 | 23:37

mb napsal(a):

jinak ten Best zajimavy pristup ... ( asi krylovský ...)
22. 12. 2011 | 23:40

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Dnešní repríza na Čt2 Ztroskotanci a zaprodanci mi osvěžila některé události, které jsem už skoro zapomněl. Pusťte si to na interneru a možná přehodnotíte své postoje. Bez Havla by to všechno probíhalo jinak, byl myslím hlavní figurou v té pohnuté době. Po převratu už byla jiná situace a on nemohl unést "všechny hříchy světa". Zase se musímn opakovat, ale stále platí, že mnoho psů zajícova smrt.
22. 12. 2011 | 23:42

Silvie napsal(a):

hanah,

zdravím. Vemte to za mně.

Mb,

ten průzkum je asi tak relevantní,jako ty ,které za normalizace informovaly radostně o 99 procentní účasti u voleb do národní fronty.
Cenzura, manipulace, otevřené lži -kam jsme se to dostali,přátelé

Po téhle masáži se vůbec nebudu divit, že lidi začnou masově volit komouše. Udělali jste pro to, milí věrozvěstové pravdy a lásky, co jste mohli. Děkujeme.

Hezké svátky, dobrou noc.
22. 12. 2011 | 23:42

mb napsal(a):

sš ... klaus se havla bojí již déle než 20 let, protože už petici za havlovo propuštění se podepsat bál ...
22. 12. 2011 | 23:45

mb napsal(a):

sš ... stihl jsem to z Mostu do Prahy se rozloučit ... dnes večer ...
22. 12. 2011 | 23:52

rejpal napsal(a):

aga
Analytická chemie není o výbuších, ale o chemickém složení něčeho. Kdybych postupoval jinak, byl bych za blbce.
Jinak - netvrdím, že nemůžete mít pravdu v tom, co si myslíte. Možná v jednom, možná v obou případech.
K těm motivům a usuzování - ano, takto se rodí hypotézy a z nich teorie. Problém je v tom, že jsme odkázáni na otevřené zdroje. A s těmi se za hranici hypotéz nemůžeme dostat. Tudíž nemá smysl se o vaši hypotézu přít ani vám ji vyvracet. Pokud napíšete "podle mého názoru..." je to naprosto OK a není důvod se o tom dohadovat. V momentě, kdy ten úvod vypustíte, a napíšete "XY byl ...!, je to korektní poouze v případě, že disponujete nějakými exaktními informacemi, které jiní nemají. Což vypadá jako prkotina, ale je to příčinou poloviny sporů mezi lidmi.
Jen bych se ohradil proti jedné věci - nenapsal jsem žádnou konstrukci. Žádnou nemám a nepotřebuji si ji tvořit. A umím rozlišit mezi diskusí jako víceméně rétorickým cvičením a rozhodováním. My tady k žádnému rozhodnutí dospět nemusíme, v reálném životě je vždycky čas ukončit debatu a rozhodnout.
22. 12. 2011 | 23:52

S.Š. napsal(a):

mb : Ano, máte pravdu.
A pokud jde o to, že paní hanah volila ODS jako nejmenší zlo, to bude patrně nějaká mýlka, paní hanah přece volila (alespoň to před rokem a půl tvrdila) TOP09, asi zapomněla ... :-)
Taková sdělení beru, pane mb, asi tak vážně, jako když někdo nápadně často píše, jak chodil zaručeně na všechny demonstrace již od r. 1988. Ten kdo skutečně chodil, nemá potřebu věšet to na všeliká vrata.
Dobrou noc.
22. 12. 2011 | 23:55

Platan napsal(a):

Erik Best.
Trápily Václava Havla výčitky svědomí?

Diskuse k článku
Vážení čtenáři, redakce Aktuálně.cz respektuje státní smutek ve dnech 21. až 23. prosince. Proto pod články, které v těchto dnech publikuje, není možné diskutovat na Facebooku. Bližší informace najdete zde. Děkujeme Vám za pochopení.

Princ Drsoň:
Kam jsem se to, sakra, dostal?!
Kde to, sakra, jsem?!

Kocourkov, Bohnice, Absurdistán...?
Tohle snad mohl vymyslel jenom ten "expert přes státní smutek" Lipold.
22. 12. 2011 | 23:55

hanah napsal(a):Nevolila jsem TOP, nikdy, zdůrazňuji že NIKDY, bych nemohla volit stranu politických vychcánků a hlavně stranu, v jejímž čele je Schwarzenberg ! NIKDY jsem to ani nenapsala, paní Sylvo.

To, že jsem se zúčastňovala protirežimních akcí a podepisovala petice (mj. i za propuštění Havla) píši proto, aby bylo zřejmé, že jsem viděla děj událostí poměrně dost zblízka. Nijak se tím nechlubím. Prostě to vemte jako fakt. Také jsem se stýkala s "obyčejnými " chartisty, kteří nepatřili do vyvolené kasty. i od nich mám spoustu informací. Nikoliv z archívů jako jiní.
23. 12. 2011 | 00:06

S.Š. napsal(a):

mb : To je dobře. Já jsem byla podívat se na známého "Satana", totiž Tomáše Halíka v Nejsvětějším Salvátorovi (skvělá hudba, Halík spíše zklamal, o důležitých věcech hovořil až nakonec) a včera jsme šli, tedy zbytky někdejších Českých dětí, pod prapory s Františkem Josefem od Klementina až nahoru do Nerudovky. Tam jsme se odpojili, neboť na nepřátelské území se nám nechtělo. Zapěli jsme Svatováclavský chorál a šli do hospody ... :-) Bylo to fajn, člověk se tak trochu odpoutal. Dnes jsem byla i na interpelacích s kardinálem Vlkem a předsedou ÚS Rychetským, také povedené. Člověku se pak ani nechce věřit, že tady čte, co tu čte ... :-)
A ještě perličky : O tom, že existovaly nějaké České děti, dnes skoro už nikdo neví nic. V průvodu jsme byli několikrát označeni za provokatéry, Petr Placák se jednoho z nich musel otázat, jestli je v průvodu za esenbé ... :-) Stejná rétorika, stejná agresivita, to by jeden nevěřil ... :-) Jestli na to koukal V.H. z obláčku, musel se bavit.
Přikvačila k nám také jakási redaktora z Mediafaxu a ptala co, co ty prapory mají znamenat. Placák jí to vysvětlil, pročež ona do agenturní zprávy napsala, že v průvodu byli Monarchisté a na praporech měli TGM ... :-)
Tak to je zpráva o pochodu. Lepší ale napsal Jiří Peňás, visí na Lidovkách.
Pěkné Vánoce, pane mb.
23. 12. 2011 | 00:08

S.Š. napsal(a):

Ne, paní hanah. Napsala jsem mi to v e-mailu, mám ho schovaný. Je z 22. 10. 2010, právě jsem si to zkontrolovala. Přetiskovat ho sem nebudu, leda s Vaším svolením.
23. 12. 2011 | 00:17

mb napsal(a):

interpelace jsem sledoval, souhlasím že povedené, ( libil treba rychetsky ... no kde mate tu ustavu ?!? :-))

ad: Člověku se pak ani nechce věřit, že tady čte, co tu čte ... :-)

... já bych řek´, že to ještě ´de ... ( :-)

ja treba vim, že existovali česke děti ... byli tam myslim i oba topolové ... nebo aspon jachym ... ( :-))

hezké vánoce i vám sš, a vše dobré .... :-))
23. 12. 2011 | 00:20

hanah napsal(a):Ledaže bych byla namol. Prosím, přepošlete mi ho na moji mejlovou adresu.
Děkuji
23. 12. 2011 | 00:26

Vratiprst Choromysl napsal(a):

Silvie neplačte. Musíte vzít v úvahu, že 9 z 10 obyvatel země zaslíbené, mlékem a (obvzláště) strdím oplývající by za nejvýznamnějšího Čecha zvolilo Járu da Cimrmana.
23. 12. 2011 | 00:55

S.Š. napsal(a):

To na mě nezkoušejte, paní hanah. Proč bych Vám to měla přeposílat ? Vy se nepamatujete, co jste psala ani koho jste volila a musíte se přesvědčit tím, že Vám přepošlu Váš rok a dva měsíce starý mailík ? Vy jste ovšem povedená kopa, paní hanah, a Vaše slova "Nevolila jsem TOP, nikdy, zdůrazňuji že NIKDY, bych nemohla volit stranu politických vychcánků a hlavně stranu, v jejímž čele je Schwarzenberg ! NIKDY jsem to ani nenapsala ...", mám-li černé na bílém slova úplně jiná, mně přiměla lépe pochopit toho, kdo je jejich autorem, totiž Vás. Budu v dnešní den milosrdná, paní hanah, a dále už nic nebudu dodávat. Pokud Vás ale mohu o něco požádat, už mně, prosím, raději snad ani nic nepište, diskusi bych považovala za ztrátu času nás obou. Děkuji.
23. 12. 2011 | 00:58

hanah napsal(a):Nic takového jsem nenapsala a TOP jsem nevolila. Disponujete-li mejlem, kde to údajně píši, musí jít o podvrh.

V nějaké diskuzi krátce po volbách jste se mě vy sama zeptala, zda jsem volila ODS a já vám upřímně odpověděla že ano. Toť vše. Nemám důvod si nic vymýšlet, ani zapírat.
O přeposlání jsem vás požádala, páč jsem docela zvědavá. Ne já, paní SŠ, vy na mě něco zkoušíte.
Budu-li chtít reagovat na něco co napíšete, učiním tak. Diskutovat se mnou nemusíte :-)
23. 12. 2011 | 01:15

hanah napsal(a):Našla jsem to sama. Máte pravdu, omlouvám se, napsala jsem toto :

"Tak snad to OSB vyjde. Oba s manželem jsme je volili (napůl s TOP)
Na velké radnici to vidím velmi zle, ODS je nepoučitelná. Dnes budu mít "čerstvé info" od zdroje
Zdravím Vás a mějte se "

Už to chápu! to byly paní Sylvo komunální volby, které mají, pro mě zcela určitě, úplně jiný charakter než volby parlamentní. V komunálních jsem volila i kandidátku za pirátskou stranu a ještě kohosi jiného, už si přesně nepamatuju. kandidáty za Top volil manžel.
23. 12. 2011 | 01:30

Petr napsal(a):

Kult osobnosti kulminuje! Klaus, o kterém "všichni" tvrdí, jak je ješitný, o sobě nikdy nenechal natočit film "Občan Klaus", na který by školní dítka povinně chodila... Taktéž ty současné průvody, studenti musí povínně.. I na mateřských školkách visí smuteční vlajky..
Chvílemi si připadám, že jsem v KLDR..

Pravdoláskaři... pro mne tento výraz zosobňuje např. pan Halík. A smutné na tom je, že tihle lidé zneužívají Havla a jeho myšlenek k jakémusi svému sektářství, skrz nějž se snaží získat moc a zaštiťují se Havlem. Pochybuji, že tohle by Havel sám chtěl. On i přes některé přešlapy byl určitou personou, ale "náboženství", které tu někteří jeho jménem šítí, se mi protiví. Obzvláště teď, když nastala tato smutná událost, se kde kdo chce předvést jako uznávač, uctívač Havla a hlavně jako šiřitel
jeho odkazu. Velmi snadno zneužitlné. Někteří se div mohou přetrhnout v poukazování na to, jak byli Havlovi blízko. U mnohých je až příliš zřejmé, proč mu nablízku byli. Patolízalové, kteří si chtěli ukousnout něco z jeho vlivu a přízně lidí k němu.

Kdyby žila Olga, NIKDY by tohle nepřipustila..
23. 12. 2011 | 02:41

Oslýk disclaimer napsal(a):

Rejpale,

nechal jste se strhnout k tomu, že odpovídáte z zkoušíte věcně diskutovat. Oni si to ale tady vaši soupeři všechno mohli najít stokrát, protože je to asi pod deseti blogy furt to samé dokola.
Z čehož plyne, že nejde o nedorozumění, ale o zlou vůli. V takovém případě nemá smysl vést diskusi.

Silvie,
promiňte, ale vaše několikadenní zaplavování všech blogů tady okolo tím, jak vás téma nezajímá, nelze dost dobře ignorovat. Něco podobného se nevidí. Pročež mi dovolte, abych vám odpověděl stejným taktem - vůbec mne nezajímáte.
23. 12. 2011 | 08:35

Oslýk kolovrátek napsal(a):

A ještě drze odkážu mezi těmi kolovrátky sám na sebe
22. 12. 2011 | 11:59
kde jsou věci, které považuji za podstatné.
Budu si také mlít tu svou.
23. 12. 2011 | 08:40

dennis napsal(a):

Pani Silvie,
dekuju za citaci z Erika Besta. Vyslovil velmi zajimave myslenky. Rozumim-li tomu spravne, pak to ze nasi korupcnici (jako komunisticti pohrobci) padli primo do naruce nadnarodnich korporaci a mocnych financnich gauneru, pak to jim umoznil Vaclav Havel? Zajimava myslenka. Mam tomu rozumet tak, ze kmotrem tech nejvetsich financnich lumparen v jeho zemi je v panu zesnuly "kamarad" Guss Hall, predseda jejich byvale komunisticke strany? Jejiz predstavitele take, jako ti nasi, neskoncili na poulicnich lampach. Nebo snad pan Bess je presvedcen, ze osmasedesatnici a disidenti (v pripade, ze by se podarila dukladna ocista od zakuklenych komousu a estebaku) by zabranili tunelovani, "prevadeni" nasi ekonomicke zakladny vcetne bankovnictvi do soukromych rukou mocnych zapadnich korporaci, a tak by zabranili slavnemu vitezstvi neoliberarni demagogie?

Jestlize panu Eriku Bestovi dobre rozumim, pak prikladem zemim vychodniho bloku, jak se vyporadat s komunistickou hydrou, je Rumunsko. Zive si vzpominam na sice neprofesionalni, zato velmi autenticke zabery ze soudniho procesu s manzely Cauceskovymi. Vzpominam na soudni vyrok i jeho exekuci. Uz tenkrat jsem si rikal: To je fakt uzasne, jak se Rumuni vyporadali s komunistickou minulosti, jak se od ni rychle a dusledne osvobodili.

Omlouvam se za svou politicky nekorektni jizlivost. Nemohu si pomoci. Po smrti Vaclava Havla je konecne mozne nazyvat veci pravym jmenem i jeho vinu za dnesni politickou, vladni a obcanskou mizerii nam dnes pan Erik Best odhaluje v jeji nahote. Asi tak jak se s komunistickou minulosti vyrovnal behem nekolika hodin polni soud vojenskych generalu odsouzenim manzelu Cauceskovych.

Je ovsem docela dobre mozne, ze jsem proste panu Bestovi spravne neporozumel. Mozna nam pan Best chtel jenom vyjadrit litost nad tim, ze se Havlovi nepodarilo udelat z Ceske republiky ostruvek liberarni demokracie a trvaleho ekonomickeho rozkvetu uprostred nemene liberarni a ekonomicky prosperujici Evropy, prave tim, ze nezahajil hon na vsechny ty, co se podileli a nebo jen napomahali a nebo se jen vezli s oficialni moci komunistu. Tak to se Havlovi nepodarilo. Marna slava, to je neoddiskutovatelny historicky fakt. Kazda dalsi myslenka je historicka spekulace.
23. 12. 2011 | 09:06

Jokles napsal(a):

Denis napsal: To je fakt uzasne, jak se Rumuni vyporadali s komunistickou minulosti, jak se od ni rychle a dusledne osvobodili. Samozřejmě anglickou klávesnicí, nejspíš je to člověk, který trvale žije v Praze....Ale to je jedno. Podstatné je, že už jsem dozrál do stavu, a to zdaleka nejsem sám, kdy jsem ochoten stejně " úžasně a rychle" se vypořádat s lidmi typu Denise, neboť to jsou ti, co se falešně snaží legalizovat současný zločinný režim. Ale k věci: Do dneška jsem si MUDr. Hnízdila považoval, jako rozumného člověka. Nechápu, jak jsem se mohl tak zásadně mýlit ! Znova si utvrzují, že inteligence nezávisí na výši dosaženého vzdělání. A morálka nezávisí ani na na vzdělání, ani na inteligenci. Morálka je (Karel Marx) vskutku produkt třídní. A vlčí společnost musí tedy prosazovat vlčí morálku. A v tomto ohledu Havel nebyl nikterák výjimkou, byť moc a media farizejský tvrdí opak. Že tím prokazují Havlovi posmrtnou "medvědí službu" zjisti zanedlouho. Opravdu hlasitě volám: Dost bylo Havla !
23. 12. 2011 | 09:28

Roman napsal(a):

Odkaz Václava Havla ! Václav Havel prohlásil :Pravda zvítězí nad lží a nenávistí ! V praxi to znamená,že je třeba bojovat nejen proti korupci,ale také proti podvodům,které ničí občany této zemně ! Kde se podvody mohou vyskytovat ! Především tak,kde se točí velké peníze a to je např.v loterijích ! Sazka zná vsazená čísla sázejících !Hušák zařídil velmi neprůhledné losování !Místo,aby Sazka losovala ihned po skončení sázení v přímém přenosu v televizi,tak pouze generuje čísla na tel obrazovce na to po dosti dlouhé době od skončení sázení v 18 hod !Současnému vedení sazky neprůhledné losování velmi vyhovuje a tak neudělalo po převzetí Sazky žádné změny !Kdyby nepůsobila mafie bohatých v ČR,tak již dávno byl přijat zákon,ve kterém by se pravilo,že společnosti provozující číselné loterie NESMÍ ZNÁT vsazená čísla sázejících !Pak by bylo poctivé losování zaručeno !
23. 12. 2011 | 10:05

Karla napsal(a):

Lubo - dnes jste mě s poesií tedy zklamal. Ale každopádně přeji příjemně prožité Vánoce a šťastné vykročení do nového roku. Děkuji dnes Rejpalovi, Havelkovi- pokud si alespoň někdo zachová kritický rozum a trochu dělá osvětu,má to smysl, i když tlampače dezinformací tu nejsou kvůli dialogu, ale kvůli publikaci. Oovšem člověk se může poučit ze všeho. Pozdravuji Jáchyma, Olgu, Holubáře,Targuse, Tužku, Gaiu, Měšťáka, Občana, Agu i Ládíka!!!!.....a spoustu dalších, kteří alespoň občas neztrácejí soudnost: Hezké Vánoce!

A dovolím si přidat malou osobní úvahu a smutnou, ale moudrou báseň, na kterou jsem si vzpomněla v souvislosti s úmrtím V. Havla a všemi těmi pomyjemi, co se kolem jeho pohřbu rozchlístalo. Doufám, že vás tím před Štědrým dnem příliš nezarmoutím.
---------------
Mrtvé vyprovázeti
Patřilo to k mému dětství - pokud zemřel spolužák, my všechny děti jsme držely po cestě ke hřbitovu špalír. Dospělí zas svým vrstevníkům, přátelům, spoluobčanům, sousedům. Děti doprovázely děti, do vyprovázení dospělých každý prostě dospěl.
"Mrtvé vyprovázeti" bylo příležitostí nejen ukotvit vzpomínku na zemřelého v paměti, ale zejména - zamyslet se. Nad sebou. Nad životem i smrtí. Byl to občanský obřad,rituál bez ideologie. Mezi námi a zemřelým stála pouze smrt- bez komentátorů, bez prostředníka v tom dialogu, který si s ním i s tou konečností každý ve své mysli vedl po svém. I my děti vlastním, dětským rozumem a citem.
Dnes, kdy o tom přemýšlím téměř PO prakticky prožitém životě, připadá mi ten rituál krásný - snad právě pro to, že při něm každý mlčel.

František Hrubín:
V noci někdo zaklepal na dveře
-----------------------------------
V noci někdo zaklepal na dveře u síně
lešanské chalupy.

Rozbušilo se mi srdce.

Slezl jsem a po špičkách jsem šel světnicí,
něco mě varovalo: Nechoď tam!
a něco mě tam táhlo, nemohl jsem se tomu ubránit,
mezitím jsem kdesi rostl,
mezitím jsem se kdesi toulal a miloval,
mezitím jsem kdesi šťastně snil,
ale zároveň jsem se pomalu sunul světnicí
a na dveře u síně po celou tu dobu někdo klepal,
mezitím jsem kdesi žil s lidmi,
důvěřoval jim a nechal se klamat,
klamal je a klamal i sebe,
ten někdo zde však nepřestával klepat
a já jsem se pomalu sunul světnicí a síní
a zadržoval jsem dech,
mezitím kdesi byly revoluce a dvě velké války
a malých válek bylo k nespočtení,
mezitím jsem chodil na pohřby,
mezitím jsem se oženil a měl děti,
ale zároveň jsem se sunul světnicí a síní,
čtyřiapadesát let,
a z hluboké studně zkormoucenosti jsem volal Boha
a němá tma jako hrobová hlína sypala se bez ustání,
volal jsem lásku,
ale zde její vesny vždycky jsou tytam,
volal jsem poezii,
sem však ta marnost nedolehne
ani ve vyšumělém echu,
volal jsem ženu,
mé volání šlo kdesi mimo její sluch,
na cestu touhle světnicí a síní nebyla mi dopřána družka.
Volal jsem přátele,
ale zde je ti věrný jenom strach.

Ani jednou jsem nezavolal tebe,
až ve chvíli, kdy jsem už natahoval ruku,
abych u dveří v síni odstrčil závoru,
v největší úzkosti jsem tě zavolal,
natahoval jsem ruku k železné závoře,
pomalu, dlouho,
mezitím jsem kdesi zestárnul o rok,
mezitím tys kdesi umřela,
pomalu jsem natahoval ruku k železné závoře,
do prstů mi z ní přeskočil chlad,
a tu jsem tě v smrtelné úzkosti zavolal.
Maminko!
Maminko, někdo klepá!

Pomalu jsem natahoval ruku k železné závoře,
dotkl jsem se jí, sevřel ji v křeči a ten venku cítil,
že jsme si na dosah,
že je mezi námi jen na dva prsty dřeva,
a přestal klepat,
má ruka a závora byly z jednoho kusu ledu.
Maminko!
Maminko, že se nemusím bát?

Pomalu jsem odstrkoval závoru,
dlouho, po celé měsíce,
mezitím jsem byl kdesi rád na světě,
mezitím jsem si kdesi připouštěl všední trápení,
ale zároveň jsem u dveří v síni odstrčil závoru
a pootevřel
a škvírou mezi zárubní a dveřmi
jsem spatřil u prahu stát tebe,
maminko,
obrovskou, nehybnou.

Prudce jsem přirazil dveře a zastrčil,
srdce mi vyrazilo z hrudi a přerostlo mě,
překážel jsem v něm, malý chvějící se vmetek strachu,
ale už pořád budu u těch dveří stát
a mezitím se kdesi budu opájet pocitem,
že ještě jsem, že jsem,
už pořád budu u těch dveří stát,
v prstech cítit chlad železné závory,
který vystřeluje až k srdci,
a dlaní druhé ruky se opírat o dřevo,
za nímž obrovská, nehybná
čekáš ty,
ty, kterás prošla pod prameny studní k tomuhle prahu.

A jednou otevřu
a nechám dokořán.
23. 12. 2011 | 10:08

S.Š. napsal(a):

Karel Matoušek : Ano, pane Matoušku, vím, co zde píše paní hanah. Kupodivu, není ale sama. Takových žen se po českém internetu pohybuje několik. Není jich moc, dokáží ale nadělat pěknou paseku. Píší usilovně, většina z nich denně, sleduji je po léta. Jejich agresivita, tak, jak se zhruba od r. 2008 stupňovala kritika prezidenta, postupně gradovala, teď již - vycházejíce z Bartoše, příp. Haslingerové - píší už jen naprosté nesmysly. Na výslovné lži jsem ale poněkud alergická. I ze včerejšího "nikdy jsem TOP nevolila, nikdy", "disponujete-li takovým mailem, musí jít o podvrh" /:-)/, se nakonec vyklubalo něco jiného.
Příjemné prožití Vánoc Vám i všem lidem dobré vůle,
Sylva Šauerová
23. 12. 2011 | 10:24

resl napsal(a):

SŠ 22.12.
napsala jste to hezky a velmi výstižně. díky
23. 12. 2011 | 10:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé a nadávky obsahující texty, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

P.S. Děkuji zejména debatujícím z řad blogerů, že se svými vstupy snaží pomoci mi udržet prostor alespoň k minimálně stručné a nadávek prosté výměně názorů.
23. 12. 2011 | 10:58

Jára Cimrman napsal(a):

Chtěl bych sdělit jediné. Takto ohrožen, jak v těchto posledních dnech, jsem se necítil nikdy po dobu svého bytí.
23. 12. 2011 | 11:23

hajzl a kretén napsal(a):

ad Hnízdil
píšete o"brilantním završení Havlova díla"...
zajímalo by mned co víte o jeho díle...???
23. 12. 2011 | 11:40

Honza napsal(a):

to rejpal, oslýk, Denis: pánové, díky moc za trochu zdravého rozumu. Člověk by si málem zoufal.

Šťastné Vánoce!
23. 12. 2011 | 11:45

Lena napsal(a):

Stejskal:
díky, že jste smáznul ten můj příspěvek.

Akorát mě večer došlo, že to možná Viola vztáhla na sebe. Tak to by mě mrzelo. Bylo to myšleno obecně - tak, že nikdo není dokonalý, tak to ani nemůžeme čekat od ostatních lidí a proč do nich kvůli tomu tesat hlava nehlava a upírat jim zásluhy a dobré vlastnosti?
23. 12. 2011 | 12:15

Důchodce68r napsal(a):

Pane Hnízdile, přesně tak to cítím.
A je právě pohřeb, a právě pláču.
Ale ne nad smrtí prezidenta Havla.
Nad životem a působením jiného prezidenta.
23. 12. 2011 | 12:20

Radek napsal(a):

Milí zaprdění čecháčci. Nemůžete si své rýpavé a věčně negativní komentáře odpustit alespoň ve chvíli, kdy zemře člověk? Nemůžete alespoň jednou v roce nechat promluvit to dobro ve Vás a připomenout si to dobré, co nám tu zůstalo? Překousněte stejně jako já svou vlastní nedůležitost zkuste se chovat prostě slušně.
23. 12. 2011 | 12:26

hanah napsal(a):Ne, Já jsem Top skutečně nevolila. Na mejl jsem jednoduše zapomněla. Jednak proto, že se to týkalo komunálních voleb a o nich jaksi víte víc ze soukromé korespondence a pak proto, že to někomu z topky na radnici hodil manžel. Těší-li vás, dělat ze mě lhářku, poslužte si. Je to ubohé.

Pokud jde o agresivitu, myslím, že vy ji předvádíte vrchovatě svými nenávistnými výpady vůči prezidentu Klausovi. Neexistuje snad jediný příspěvek, kde byste jej sprostě neurážela a psala o něm vykonstruované nesmysly.
Já jsem se svým postojem vůči Havlovi nikdy netajila. Nesnáším faleš, pokrytectví a intrikány. Nemám ráda, když mi někdo vnucuje své vidění světa jako jediné správné, jako sociální inženýři z pravdylásky. Nepíši nic jiného než to, jak já Havla a lidi kolem něj vidím a snažím se uvádět důvody proč.

Já nesmím a vy můžete ? Nepovyšujte se paní SŠ, vaše pravda je jen jedna z mnoha. Já vás také neurážím za vaši nenávist ke Klausovi.
23. 12. 2011 | 13:19

hanah napsal(a):

Karel Matoušek

Máte recht, neztrácejte čas ani vy. Vás já považuji za velmi prostého člověka, pane Matoušku. Mám pro vás ale jednu radu - nesnažte se bejt vtipnej :-)
23. 12. 2011 | 13:23

Miluše Petrová napsal(a):

Díky, sedí to.
23. 12. 2011 | 14:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Leno,

popravdě řečeno u mne proběhl stejný myšlenkový pochod :-) Nejdřívě mne ten příspěvek ničím nezaujal ani neurazil. Pak mi došlo, že si jej paní Viola vyložila jako sprostý útok na sebe. Moc mi to k Vám nesedělo, ale smazal jsem ho (nakonec obsahoval vulgarismus ;-)

Hezké Vánoce Vám, paní Viole a všem, kdo o mé přání stojí.

Libor Stejskal
23. 12. 2011 | 15:39

dennis napsal(a):

Pane Joklesi,
svou poznamkou na projev pana Erika Besta tak, jak jej k diskuzi prilozila pani Silvie, jsem chtel vyjadrit jedinou prostou myslenku: Jestlize Vaclav Havel nezatroubil k utoku proti konkretnim protagonistum minuleho rezimu, jestlize nezacal hon na komunisty a vsechny, kteri by se s nimi svezli, pak to povazuji za odkaz moudreho muze. Soucasnou mizerii ceskou, evropskou i globalni, po mem skromnem usudku, rozdmychava a je za ni i dalsi vyvoj ve svete zodpovedna skupina svetovych financnich hracu a nadnarodnich korporaci. To oni zlegalizovali system vladnuti v Cesku a vsude kolem. Za to neni zodpovedny Havel, ten jenom nespustil bratrovrazedny boj. Ostatne ani ja se necitim v tehle veci byt rozhodujicim cinitelem legalizace systemu, ktery dnes ovlada celou Evropu.

Je mi lito, ze se nedovedu vyjadrit strucneji a uderneji. Je mi lito, ze jsem si vyslouzil odsudek od nekoho, kdo si s nejvetsi pravdepodobnosti mysli temer totez co ja.
23. 12. 2011 | 16:40

Lena napsal(a):

Pane Stejskale,
ještě jednou děkuju. A já abych tu teď číhala na Violu a vysvětlila jí to...
23. 12. 2011 | 17:48

mb napsal(a):

hanah napsala: sociální inženýři z pravdylásky ...

to je absurdní,- havel celým svým životem a dílem vystupoval PROTI sociálnímu inženýrství ...

zkuste si třeba něco z havla přečíst ...

ale mam pocit že to bude marný, bude to marný, bude to marný ...
23. 12. 2011 | 22:27

anonymni anony? napsal(a):

Nejak sem nepochopil pointu. Mozna se jedna jen o reakci na chovani stada tupcu, ktere place jen pro to, ze placou i ostatni... A timto clankem se autor jen vysmiva teto absurdite vetsinove spolecnosti. To vsak vi jen autor sam.
23. 12. 2011 | 22:43

Hanka Kopecká napsal(a):

Dobrý večer pane doktore,
DĚKUJI vystihl jste do stručně jasně. i já zůstávám s pokorou a láskou v srdci.
Nejsem zarytá milovnice pana Havla, ale je a zůstává pro mne morálním a duchovním rádce. Ano mýlil se a přiznával to, a kdo z nás se nemýlí, přesto dokázal zůstat skromný, a lidský.
23. 12. 2011 | 22:43

Big Brother napsal(a):

Toto je uchvatne zavrseni veledila MUDr. J.Hnizdila.
www.spiknutilekaru.wordpress.com
23. 12. 2011 | 23:32

PeN napsal(a):

Otevřte okna!
Bolest oči zavírá
v pozadí rudých tkanin.

Zvedli mrtvého
a hrob se otvírá.
Je mrtev Lenin.

Davy se hnuly.
Kráčejte potichu!
Spár bolesti se zatne.

Pro smutek světa,
můj drahý básníku,
slavíci zpívají špatně.

(JAROSLAV SEIFERT - Lenin)
24. 12. 2011 | 00:11

mb napsal(a):

zavřete okna
věci se mění
tak jako Matonni
ani Havel není

odvezli mrtvého
vzdali mu čest
sotva jej pošpiní
komančská pěst

davy se pohnuly
odešly do ticha
teď už jen pro kapra
každý pospíchá

svět smutný není
psisko vodu pije
kdo chce s vlky výti
ten s vlky vyje

no a pro ty, kteří chtějí
havlův odkaz žije ...
24. 12. 2011 | 09:47

Jan Vaculík napsal(a):

mb
:-)

K autorově blogu
Přečetl jsem si opravdu s potěšením...
24. 12. 2011 | 11:11

dědek mirda napsal(a):

vtipné a nelze než souhlasit,a dodat,že čt zase obstála coby bulvár.
24. 12. 2011 | 22:15

MA-FU napsal(a):

mb

moc pěkné-potěšilo mne to v tento svatvečer...MA-FU
24. 12. 2011 | 23:30

Viola napsal(a):

Leno a pane Stejskale,

přeji příjemné prožití svátků vánočních. Děkuji Leně, že uznala, že ten výrok nebyl vhodný, nejen ke mě, ale ke komukoli. Viděla jsem v té poznámce i útok na památku Václava Havla, proto mi to přišlo nepatřičné. Nejsem vztahovačná. No a v poslední době se opravdu cítím jako dokonalá :-)
25. 12. 2011 | 00:05

jin napsal(a):

Kdyby existoval řád zlatého chameleona,tak bych ho po tomto výkonu navrhnul Klausovi.On už má bohaté zkušenosti z dob socialismu,kdy si nějak musel zasloužit tu "doložku nejvyšších výhod".
25. 12. 2011 | 11:58

mb napsal(a):

( děkuji ma - fu ) ...
25. 12. 2011 | 15:12

dennis napsal(a):

Pane Jin,
rad bych rozdaval radost, nebo treba jenom neco uzitecneho. Co rikate treba propujcovani Jizdnich r'adu? Mohly by se k tomu davat i jizdenky. Nekdo by dostl zpatecni s mistenkou a nekdo treba jizdni rad s jizdenkou jenom tam. Co rikate? Takove byste taky navrhoval a daval? :-)
25. 12. 2011 | 21:18

slavwin napsal(a):

Havel živý a zemřelý dráždí. Vytýkají mu mnohé, říkal že nevezme - vzal. Vzít něco co kdysi patřilo rodině, co to oproti okrádání v miliardách z peněz na chod státu a pojištění lidi v nesnázích. Bombardování nebo podporu útoku na Irák. Komunistou nebyl a schvaloval něco kdy nesměl. Že mnoho lidí vidí ty současné politické bazilišky v jiném světla to je mu ke cti. Nevím či je to nápad ten poslední obřad v civilním krematoriu, pokud jeho, tak lepší důkaz, že nějaké zbožštění nepotřebuje. Ta transparentní klausovská politika je nějaké krytí zlodějny. Mimochodem ten film Odcházení jsem viděl po jeho smrti, nezapůsobil na mne špatně, pokud ho budou opakovat znovu se podívám. Přiznám se, že jsem se skoro zvedal od televize myslel jsem, že to bude samochvála. Ta absurdita musí mít nějaké navození, těžko říci jak by zapůsobil, kdyby autor byl živ a poměrně zdráv.
25. 12. 2011 | 22:31

Válečný štváč a vrah z Wall Streetu napsal(a):

mb: ta básnička - povedená!
26. 12. 2011 | 13:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy