České televizi peníze nesmrdí, ale bojí se to říct

11. 04. 2011 | 12:33
Přečteno 12698 krát
Česká televize se chystá zpeněžit Jaroslava Dietla, a to tak, že s konečnou platností a do mrtě. Všechno bude prodávat na DVD, včetně Muže na radnici, Plechové kavalerie a jiných rarit 70. a 80. let.

„Když si odmyslíme ideologické zabarvení, tak to jsou seriály, které mají silný příběh. Dietl byl seriálový génius," vypořádal se s námitkou, že šlo o propagandu totalitního režimu, obchodní ředitel ČT Robert Kvapil.

No bodejť. Je ředitelem přes obchod, ne přes umění a národní paměť.

To, co říká, má ovšem nejméně dvě podstatné chyby.

První: „Odmyslet si ideologické zabarvení“. Čili, divák je nabádán, aby se na dílka inscenovaná KSČ díval jako na „prostou zábavu“, asi jako na houpačky na Matějské pouti. Aby se na nějaké to padělání skutečnosti a dobový kontext, tedy třeba na to, že v kriminálech seděli političtí vězni a Muž na radnici ospravedlňoval barbarské bourání celých ulic, prostě vykašlal.

Vlastně se po divákovi zase nechce nic jiného, než dvojí myšlení. Anebo hloupost.

Druhá vada: „Dietl byl seriálový génius.“ Mýtus Dietl časem narostl do takových rozměrů, že se scénáristova genialita bere jako hotová věc. Asi jako že Beethoven byl geniální skladatel.

Ó ne. Dietl byl dobrý, místy výborný scénárista, ale Muž na radnici ani Žena za pultem opravdu geniální nejsou. A nemůže za to
zlá cenzura, která Mistrovi údajně drkala do ruky.

ČT s Dietlem v tom není sama, z retro-poptávky těží všechny televize už dávno a stále víc. A snaží se divákům sugerovat, že „když si odmyslíte ideologii, je to filmařsky dobře zvládnuté dílo, které ani po letech …“

Brrr. Jestli někdo i po x-tém zhlédnutí Majora Zemana tvrdí, že to je „řemeslně dobře zvládnutá detektivka“, tak už to není mýtus, ale holá lež. U většiny dílů kulhá scénář i režie, o těžkých produkčních lapsech v dobových reáliích nemluvě.

Za „kvalitní řemeslo“ se dnes vydává třeba Malý pitaval z velkého města, na kterém je, podobně jako u jiných Dietlů, nejcennější jeho nechtěné komické kouzlo. U agitek typu Chlapci a chlapi se filmařinu zatím nikdo pochválit neodvážil (taky to nenapsal Dietl, že). Ale jestli to takhle půjde dál …

Milé televize, vysílejte a prodávejte, co umíte. To je vaše, a pak naštěstí hlavně naše volba. Ale scénáristickou genialitou a zlatými filmařskými ručičkami nás přitom nelakujte, ano?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

Nevím, zda se to ČT vyplatí. To vše se dá zdarma stáhnout na ulozto.cz Nejlím na to nejet přes http://movie-library.cz/, to vás už na ulozto.cz dovede.
11. 04. 2011 | 12:54

neo napsal(a):

Pane Lipolde, ta poslední věta to naštěstí zachránila.

Lidé mají vlastní vkus a pokud touží po ženách za pultem, zemanovi nebo pitavalovi, je to jen jejich volba.

Ideologické zabarvení bych neřešil. Hezky to vykresluje soudružskou realitu té doby
11. 04. 2011 | 12:57

lex napsal(a):

Lipolde, nech Dietla na pokoji, kdo chce at se dívá, kdo nechce at se nedívá - já se dívám a nějakou ideologii nevnínám - ostatně, na televizi se občas dívám abych si odpočinul a ne abych přemýšlel nad ideologickýma kravinama. Jen tak mezi náma, Život na zámku, místo na hoře a podobný (ideologicky v pořádku) seriály jsou daleko větší sračky než "mejdžr" Zeman.
11. 04. 2011 | 13:16

J.R. Jr. napsal(a):

Pikantní jsou nesmysly o čs. reáliích - u filmů zahraniční výroby.
Proč ne vybrané díly majora Zemana - video na začátku 70let :)), než zahraniční, nebo moderní domácí úplné nesmysly.

Odpovědný ředitel by měl nést odpovědnost, pokud záměr skončí fiaskem.
Pokud jde o zpřístupnění, jsem pro.
11. 04. 2011 | 13:37

Minorita napsal(a):

Jen tak mne problesklo hlavou, jak moc se vlastně "kvalitou" dnešní místní media a jejich nynější tvůrci liší od těch jmenovaných kousků a tvůrců ... Tak ideologické zabarvení (žvásty) máme na tapetě taky, včetně umělých adorovaných "hrdinů", co jdou v reálu za svým - za potlesku medií - hlava nehlava.Myšlení se nejen nepředpokládá - je na obtíž (jak u tvůrců, tak u konzumentů).
Na kvalitu se dnes nehraje - to bylo smeteno dávno, "autocenzura" je dána náklonností majitele a redakce k pol.směru či jiné vlivné skupině či personě,čímž se padělá současnost a dobový kontext,etc...
Co však musí ti minulí těm dnešním závidět až blednou, jsou nynější technologie, intenzita a celkový čas k dispozici).
Dalo be se tímto způsobem pokračovat dále.
Proč se nedivím, že šéfredaktor v tyto výbušné dny vzlyká nad tvorbou z análů, která nota bene v kvalitě, si s dnešními horkými novinkami často nezadá... Až tak ad absurdum nebude tvrzení, že po mírné stylistické úpravě vlastně píšete o současnosti a díky některým reáliím i o sobě...
Tak že mobilizujeme pane, už zase někam zatéká?
11. 04. 2011 | 13:48

Krakonos napsal(a):

nebudte trapny a nesnazte se tu zavadet cenzuru. Mophlo by se kldine stat, ze po nejake dobe bude v tresoru soucasna produkce a soucasne zpravy ideologicky podbarvene pobezi na CT24 v cyklu po 25 letech jako odstrasujici pripad.

Co je ale otresne, jak CT jako verejnopravni istituce lichvarsky zpenezuje v DVD edicich filmy, vznikle z kapes danovych poplatniku. To jen dokazuje, ze CT je v podstate soukroma firma ve state dotovana poplatnikama. Protom dila vznikla z penez poplatniku patri lidu, nikoliv Janeckovi a jeho poskokum.
11. 04. 2011 | 14:20

Drzá zrzka napsal(a):

Ať si televize prodává, co je libo. Prodává, ale bez masivně masírující reklamy na kanálech, které provozuje.
11. 04. 2011 | 14:31

irinek napsal(a):

Pane Lipolde,vy jste expert přes stavbu dramatického díla,že jste toho Dietla tak prokoukl? Samozřejmě,kam se Dietl hrabe na tak geniální díla jako je Vyprávěj,Cukrárna a mnoho dalších jen z poslední doby! Já nehájím ČT ani z legrace, ale vy tu ideologii (za kterou jste zřejmě placen) musíte nacpat do všeho.Jen má opačnou polaritu jako ta dietlovská,ale vaše vyprávěnky zdaleka zavání Klimentem a Kojzarem.Jen nevím,kdo je vaším Müllerem.
11. 04. 2011 | 14:42

Lex napsal(a):

Prosím PT diskutéry, aby brali na vědomí, že "lex" nejsem já.
I když dnes s lexem vcelku souhlasím. Jestli pan Lipold nevidí ideologické sr...y v prvorepublikových filmech o hodných pánech továrnících, jejich inteligentních synech, co si najdou chudou dívčinu od řeky, ana tak ke štěstí přijde včetně celé její rodiny apod., resp. v současných filmových a seriálových tupostech, pak suď Bůh.
Což samozřejmě nic nemění na ideologickém zabarvení některých Dietlových seriálů, ale platí to, co už bylo napsáno - "Nechte, pane Lipolde, na lidech samých, aby si vybrali. A jestli Vám tolik jde o ideovou čistotu, domluvte se s Janečkem, že ke každému DVD natočíte předmluvu, ve které to potenciálním divákům předžvejkáte, jako co si mají správně myslet. Protože "správně myslet", to je oč tu kráčí. Jinak by mohla lůze sejít z té pravé cesty. Pořádný beran na čele stáda je nezbytný."
11. 04. 2011 | 15:26

Předseda napsal(a):

Plechová kavalérie je genální asi jako bulharská reklama na mastičku proti hemeroidům. Taková s prominutím sr*čka, i bez podtextu...
11. 04. 2011 | 15:34

milan napsal(a):

Jo komunisti to uměli pro lidi dělat dobře.Antikomunistům bych od rána do večera dával Havlovo oceněnou a pěkně mastnou tvorbu.
11. 04. 2011 | 15:35

Vlkodav napsal(a):

Lex:

Za první republiky se ale točili i jiné filmy, třeba Hej Rup a podobně. A ty nebyly pravicové.
Ideologické zabarvení??? Vždyť Muž na radnici nebo Okres na severu byla prostá propaganda, žádné zabarvení.
Nikdo nevolá proti ideové čistotě, ale jestliže jsou zakázány fašistické filmy (Žid Süss) tak je legální diskuse o filmech propagující komunismus (reálný socializmus).
Já osobě nejsem pro zákaz, ale oslavování geniálnosti všeho, co stvořil Dietl je nesmyslné.
11. 04. 2011 | 15:35

já napsal(a):

Muž na radnici (když člověk pomine samotné téma, totiž likvidaci historické části města) ještě jde... Ale co je absolutní dno, tak Okres na severu! A ten už ČT na DVD vydala... To by jeden blil...
11. 04. 2011 | 15:37

Karel napsal(a):

Doufám, že vyjdou Zákony pohybu a Ve znamení Markura!!!
11. 04. 2011 | 15:41

David napsal(a):

To je super, jsou to výborný seriály. Moc si toho z minulého režimu nepamatuji (je mi 30), levičák nejsem ale tyhle seriály miluju. Tak si je koupim.
11. 04. 2011 | 15:42

novak napsal(a):

Že by byl někdo posra.ý z minulé doby, asi má někdo strach o svůj tězce nabytý majeteček v privatizaci :-))))
11. 04. 2011 | 15:46

Lojzýček napsal(a):

Autor asi studoval Goeblse, nicht wahr? Takhle si představuju dobře zvládnutou propagandu i s tím tolik potřebným prvkem vyhrocené trapnosti. To byl právě poznávací prvek všechdementních demagogů Naci-Soci časů v naších zemích. Já vím všechno, já vím, co je pro lidi dobré, já a jenom já! A Major Zeman byl nepovedený a poctivá kapitlaistické Humoresky, VKVčka, Cukrárna jsou mistrovská dílka. Ano, Major Zeman chvílema dost dřel prdelí o struhadlo logiky. Někdy byl dokonce i trapný. Každopádně seriál v takovém rozměru se už dneska nenatočí. Chybí na to um, peníze, herci, divák...atd. Radči trapnost velkolepou než ubohou. A klobouk dolů před Studnou, nebo některými špionážnimi díly (ten zdvojený skoro nakonec). Smekám, že to vzniklo v ČSSR v sedmdesátých letech. Co vzniklo dneska? Život na zámku? Vždyť to je trapas. Asi stejný trapas, jako je tenhle článek. Zeman je aspoň velkolepý a kontroverní trapas, který vždycky přitáhne lidi...
11. 04. 2011 | 15:46

nuclear napsal(a):

haha. pravičáci půjdou povinně do kina na havlovo "ODCHÁZENÍ" .
Budu čekat u východu z kina a /jako jediný/ se budu dobře bavit :)
11. 04. 2011 | 15:47

jindra napsal(a):

Kašlete, pane Lipolde, na Dietla. Skočte rovnou na Vančuru. Jak
Vás tak čtu, tak na něj jistojistě máte!
11. 04. 2011 | 15:48

Mirek Kraus napsal(a):

Bože proč už se zase někdo snaží kecat lidem do toho co se bude vysílat. Prostě je to součástí naší historie a pokud si to někdo pustí tak ať se to vysílá. Na rozdíl od komunistů jsme se dopracovali (alespoň k něčemu) k tomu, že lidi nemusi koukat na jeden program, ale mají na výběr - tak komu se to nelíbý ať přepna. A myšlenka, že dnešní mláděž se třese na to až bude moci být připoutaná u televize u některého z Dietlových seriálů je slaboduchá.
Myslím, že je více zhovadilostí v této zemi, kam by jste měli směrovat svoje snahy. Ale to zase není tak jednoduchý co?
11. 04. 2011 | 15:48

Petr Veselý napsal(a):

Pusťte Okres na severu!!Ať lidi vídí,jak se tenkrát dobře žilo!!
11. 04. 2011 | 15:49

TNT napsal(a):

Každý, i ten nejhorší Dietlův seriál, je proti české seriálové produkci současnosti skvost! Na tom si trvám
11. 04. 2011 | 15:52

bim napsal(a):

Dejte jim, kurvám bolševickým, ihnd TýTý!!!!!!!!!!!!!!
11. 04. 2011 | 15:52

bim napsal(a):

Dejte jim, kurvám bolševickým, ihnd TýTý!!!!!!!!!!!!!!
11. 04. 2011 | 15:53

bim napsal(a):

IHNED!
11. 04. 2011 | 15:54

TNT napsal(a):

bim: řekla pravicová kurva:(
11. 04. 2011 | 15:55

neo napsal(a):

Petr Veselý:

dnes jsou okresy na severu taky super:)
11. 04. 2011 | 15:58

neo napsal(a):

bim :

jooo, TýTý... jako bych slyšel Gotta, " Tentokrát jsem to opravdu nečekal.." :)
11. 04. 2011 | 15:59

ao napsal(a):

Lipolde, jen ať to lidem pustí, ať se dnešní mladí dovědí, jak to tenkrát za komunistů chodilo na radnici. Propaganda, nepropaganda, tenkrát se dělalo za hubičku a mnohdy se povedlo udělat pěkné věci. Teď starosta když nemá alespoň deset miliónu do vlastní kapsy a další milióny pro celou svou rodinu, tak nehne ani prstem. Dnes se jde na radnici pouze zbohatnout...
11. 04. 2011 | 16:00

vrhaf@post.cz napsal(a):

Ještě jste zapoměl na Hříšné lidi a další detektivky s Marvanem a jeho následníkem Adamírou , to je také dílo komunistické kinematografie normalizačních pohůnků Sequense a Marka. Sice ideologicky nezabarvené, ale normalizačních tvůrců.
11. 04. 2011 | 16:05

Vlkodav napsal(a):

ao:

"Dnes se jde na radnici pouze zbohatnout..."

Uvědomujete si, že urážíte tisíce zastupitelů! A tím neříkám, že není pár hajzlů, co by bylo potřeba vypráskat!
11. 04. 2011 | 16:06

kritik napsal(a):

Demagogická pitpmost, kterou dnes, po 20 letech reálu, žere jen pár pisálků a případně mladých neznalých lidí. Ideologická zabarvenost je ve všech filmech a seriálech všech dob. Někdy trochu utajená, jindy tak markantní, že tluče do očí. Příkladem mohou být americké filmy, s jejich super hrdinou, který zdolá nástrahy všech možných států a režimů po celém světě. Prostě americký nadčlověk. Toho si asi autor tohoto blogu nevšiml. Ale to neznamená, že se lidi na tyto velkoideologické filmy nekoukají. Prostě umí si tu ideologii odfiltrovat. A to se týká 90% lidí. Ty ostatní ať se na díla, která jim nesedí raději nedívají, natož aby je kupovali. A nikdo nepotřebuje poučení podobných lidí jako je tento autor blogu. A´t si v tomto duchu vychovává své děti, třeba mu to časem vrátí.
11. 04. 2011 | 16:07

Vico napsal(a):

Nevím jestli byl Dietl zrovna génius, ale velký profesionál rozhodně. Teď běží v televizi "prehistoričtí" Tři chlapi v chalupě a postava dědy Potůčka je napsaná mistrně. Díky ní se Dietlovi podařilo propašovat do scénáře věty, které by jinak cenzurou neprošly.

Zatímco Dietl prý psal scénáře i pro německy mluvící země plné hraběnek a baronů, u nás stvořil Ženu za pultem s antihvězdou Švorcovou v čele. Švorcka byla všeobecně neoblíbenou personou recitující na stranických sjezdech Nezvalův Zpívám zpěv míru. V době nucených totemových tanců byl její zapálený entuziasmus až obskurní.

Udělat za takových podmínek kasaštyk se rovná zázraku. On ten Dietl byl fakt geniální.

Já věřím, že by dokázal napsat i dnes seriál o vládě rozpočtové odpovědnosti takovým způsobem, že i kdyby Čistého hrál Vejražka, Parkanovou Švorcová a Kalouska Buchvaldek,bude v době vysílání na Aktuálně vymeteno.:-)

Jeden Dietl - a bylo by po vládní krizi/té skutečné/, neboť by všichni s napětím čuměli na tu seriálovou.
11. 04. 2011 | 16:07

Steve napsal(a):

souhlas, stejně jako bolševické škváry Eliška a jejír, Taková normální rodinka, Vlak dětství a naděje, Křeček v noční košili a další, které jsou ČT neustále propagovány:(
11. 04. 2011 | 16:08

Odpadlík od Čechů napsal(a):

Tenhle národ fakt nemá chybu. Rozkrádají mu stát před očima, ale on radši sedí u Dietlových sraček, které viděl už milionkrát. Kdepak někam demonstrovat, nebo stávkovat... Jinak pan Lipold je jeden z mála Čechů, kterým něco dochází.
11. 04. 2011 | 16:10

lex napsal(a):

Lexi s velkým "L - nebuď tak vyřízenej že je tu jeden "jinej" lex s malým "l" - já nick lex používám léta, jen se diskuzí účastním výjimečně.......přeci jen dělám což užitečnějšího..........ostatně, zajímalo by mě co dělají za práci (rozuměj kdo je živí) někteří chroničtní diskutéři, sedící tu od rána do večera, plodící delší a ještě delší moudra.
11. 04. 2011 | 16:16

halma napsal(a):

Je obdivuhodné, že vám Koniášům vadí filmy či seriály z doby, která BYLA a ve které se dalo žít. A po vzoru komunistů byste je nejraději zamkli, zakopali. To už tady bylo. Ostatně jsou divné pocity třicátníků a mladších , kteří jsou šovinisticky zastrašováni komunizmem, který nikde nebyl, diví se jak starší generace vůbec mohly za socializmu žít - a nakonec v TV či filmu vidí, že se to dalo. Že byly negativní, ale i pozitivní věci. Že lidé měli práci, poctivou a kvalifikovanou, že dlouho čekali na byt - ale nikdo jim jej nesebral, že byla zábava. Bohužel cestování bylo ovlivněno politikou z obou stran plotu a pomeranče a banány byly k mání v době jejich vegetace - v zimě.Zato byl vyrovnaný rozpočet.... Tak zase nestrašte a přiznejte si realitu!
11. 04. 2011 | 16:17

Mates napsal(a):

Přiznám se, že mi není jasné jak to v tomto státě vlastně je: na jednu stranu zakázaný fašizmus a komunizmus a na druhou tyto s....y a na Barrandově dokonce Rodáci..Ožralého nácka za hajlování zavřou a tohle se legálně vysílá a ještě to propagují jako megaseriál. K tomu naše politická scéna, zase se mi chce zvracet..
11. 04. 2011 | 16:21

Vlkodav napsal(a):

Mates:

Jo jo, komunismus je zakázán, ale Komunistická strana je legální, taky mi to hlava nebere.
11. 04. 2011 | 16:22

Meteo napsal(a):

Hm... pane Lipolde, a jakou neideologickou kvalitu byste mi nabídl dnes? Plytké cancy typu "Medvídek"? Proč si myslíte, že lidi se na Dietla dívají? Protože je to buď jak buď o něčem, o životě, o lidech, s jejich skutečnýma starostma. Myslíte, že diváci jsou blbci, kteří se nedokážou zasmát nad povinnýma úlitbama režimu? Nebo že je nepoznají? Radši tři minuty mávátkového nadšení a propagandy, než nesmyslné plky a "zápletky" Ulic a jiného podobného umění.Tohle ustavičné masové strašení komunisty a komunismem může nakrásno vést jen k extrému: pravému či levému, to je jedno. Lidi nejsou hnůj, laskavě už toho nechte.
11. 04. 2011 | 16:25

irinek napsal(a):

Ještě podepisuji to,co napsal nick kritik v 16:07. Pan Lipold je ovšem asi natolik zaneprázdněn hledáním dalšího ideologického seriálového bahna (samozřejmě pouze předpřevratového),že na připomínky nemůže reagovat.
11. 04. 2011 | 18:48

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text vykazující znaky spamu (opakovaný odkaz na jiné stránky, které nijak nesouvisejí s tématem).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
11. 04. 2011 | 19:50

Mac napsal(a):

Pane Lipolde,

a čo vy si vlastně predstavujete pod tým "kvalitní"..? Upřímně, a navíc dle vaší stylistiky, se docela bojím hádat ...
11. 04. 2011 | 20:07

Lex napsal(a):

lexi
s malým, ač foneticky stejný nick, přece jen je tu jistý rozdíl. Já na těchto stránkách dokončuji třetí rok. A Vy?
A taky tykám (tykáme si) jen svým přátelům, byť virtuálním (Vico, vlk). O jiných nevím, o Vás už vůbec ne.

Pokud jde o ty diskutéry, o Dočekalovi vím, že je důchodce, pilot letadla a letecký modelář. A taky autor. Diskusím se věnuje, je to extrovert.
Ladík (který ale píše krátce) mi kdysi dávno napsal, že dělá snad v koknstrukci, má na compu bránu, která mu signalizuje nový blog, tak je často první.
O ostatních nevím nic.
Já píšu ze Svého počítače a Svého internetu ve Svém volném čase. Už ale výjimečně. Něco jako pozvolné "odcházení".
11. 04. 2011 | 20:25

StandaT napsal(a):

A on si to někdo koupí?
11. 04. 2011 | 21:08

ives napsal(a):

Jako ročník 65 si myslím, že k tématu můžu pár věcí dodat. Pan Dietl byl člověk, který tvořil tu lépe, tu hůře. Nakonec, to je normální, nikdo není Bůh.V době,kdy jeho seriály vznikaly se jednalo o maximum možného, co umožnila tehdější situace a poměry. Je úsměvné, že autor tu nepranýřuje např. filmy Byl jednou jeden král, Pekařův císař a císařův pekař a další výtvory.Např. Menzelova Atomová katedrála je také velmi výživná. V obojím případě se jedná o ideologické orgie. Kupodivu, do legend (p. Werich a další) se zřejmě nekope.Pane Lipolde,takže všem rovným dílem. Lidé nejsou hlupáci a mají dobrou pamět a také vědí, co v té době bylo možné a co ne. Jen tak na okraj, nebýt fiktivního starosty, který bourá starou zástavbu a staví paneláky (Buchvaldek),tak by dnes po 20 letech(!)zřejmě bylo pod mosty narváno :)))))))
11. 04. 2011 | 22:08

myší královna napsal(a):

Musím souhlasit se všemi tady.

Na jednu stranu připouštím, že oddechu Ženy za pultem mi dá víc, než oddech u Kobry 11, nicméně kiksy v Zemanovi práskaly do očí! Žena za pultem je fajn, ale popularita filmů o dětech nemocných leukémií její kvality přebíjí. Že to není idealizování? Kdo jiný, než ztělesněná dokonalost z dělnické třídy milující svou práci, mohl být vzorem mé matce, dnes uštvané vedoucí úseku masa a lahůdek v supermarketu? Asi o ní taky napíšu scénář, pokud mi tento námět nevyfouknou scénáristé Ulice.

Nehaním, ale nevím, geniální díla si představuju prostě jinak.
11. 04. 2011 | 22:11

J.R. Jr. napsal(a):

V dnešní době by snad stálo za to vydat "Rozpaky kuchaře Svatopluka", v úsporném formátu (nejlépe na jednom DVD) tak, aby si divák sám sestavil pokračování..
(mimochodem scénář napsal J. Dietl)
11. 04. 2011 | 23:11

horymir napsal(a):

mam pocit, ze pan lipold se pozastavoval hlavne nad dietlovou „genialitou“. ta je i podle me sporna, cele jeho dilo se tak nejak nemistne mytizuje, nedavno jsem koukal na nemocnici a je to strasna sracka: dej se nehorazne tahne, postavy smesne vykreslene, dialogy (az na tech nekolik hlasek) slaboucke. to neznamena, ze ceska serialova produkce poslednich dvaceti let je zazracna – ba prave naopak...
11. 04. 2011 | 23:22

hudry napsal(a):

ad: První: „Odmyslet si ideologické zabarvení“. Čili, divák je nabádán, ...
Nic nového pod sluncem. My, co jsme se na seriály dívali v době jejich vzniku, jsme to dělali už tenkrát. Ono totiž tenkrát, pokud to autore nevíte, prostě bez té debilní ideologie nic zveřejňovat nešlo, víte NEŠLO. A právě zde se projevila Dietlova genialita, že i přes povinnou dávku ideologické vaty dovedl svými příběhy diváky lidsky zaujmout. Na rozdíl od současných ubohých seriálů pro slabomyslné diváky kde je nutno sem tam uměle přimixovat smích, aby diváci věděli, kde je to "vtipné" ...
12. 04. 2011 | 07:51

neakademik napsal(a):

Pane s prezdivkou Krakonos. Vy jste vubec nepochopil, ze soudruh Janecek je zastupce lidu a tudiz soudruh Janecek vlastne je ten lid. A jeho kamaradi z Lidovych milici jsou take zastupci lidu. Vzdyt uz ty Lidove milice to maji v nazvu. Proste lid ma, prostrednictvim svych zastupcu, docela slusny prijem a vysokou zivotni uroven.

No a ty Dietloviny maji take jako svou hlavni funkci vzdelavani lidu, aby lidu bylo jasne, jak se o ne Komunisticka strana stara.
12. 04. 2011 | 08:09

anti politik napsal(a):

Hm jsem zvědav co budou říkat naši potomci na dnešní tvorbu a vůbec na celou porevoluční dobu! Doufám, že jim popravdě podáme historii, tedy že dnešní doba bude mít místo hluboko pod socíkem, protože taková je! Socík nebyl nic moc, ale to co nám bylo dáno po revoluci, tak taková svinstva, krádeže, pokrytectví, lhaní a odírání celých skupin obyvatel tady nikdy v historii snad nebylo!!
12. 04. 2011 | 08:13

realysta napsal(a):

Víte, pane Lipolde, ono každé filmové (či divadelní nebo literální) dílo popisující svou dobu je ideologickým klišé.
Velmi se mi třeba líbilo prvních 20 dílů Zdivočelé země - jak obsahovou myšlenkou, tak ztvárněním. Ale přesto - ruku na srdce, je to ideologie dnešní doby. A např. Havlova dílka jsou paskvily možná horší úrovně a sledovatelnosti než komunistické ideoseriály pan Dietla.

O dílu může kritik svobodně hovořit až po té, co padne systém, v němž bylo dílko vytvořeno, v němž sehnalo sponzory pro realizaci, atd....
12. 04. 2011 | 08:15

cc napsal(a):

Jo, kdo videl vcerejsi odpad "Násiríja, pravdivý příběh z Iráku" nebo "Příběh vzducholodi Hindenburg", tak musi uznat, ze ceskoslovenske propagandisticke serialy jsou genialni.
12. 04. 2011 | 08:46

bobeš napsal(a):

Jan Lipold jako uvědomělý pravicový občan bude vždy neochvějně stát na stráži svobody a demokracie!
12. 04. 2011 | 09:02

JPK napsal(a):

Hodnotit kvality pana Dietla nechci, to přenechám povolanějším. Hodnotit ony seriály z jakéhosi uměleckého hlediska také ne, neboť ani na to nemám odbornost.
Hodnotit je jako agitky tehdejších vládců mohu naopak docela snadno, je to vidět na první pohled. Ale - co má jako být? Je to, svým způsobem, dokument tehdejší doby. Kdo ji zažil, moc dobře ví, o co šlo, kdo nezažil, má možnost se dozvědět. Nemá cenu se čertit, že by se to nemělo smět. Když si přečtu něco z Lenina, jen se ujistím, že to, co se mi zdálo divné tenkrát, když jsem to číst musel, zůstalo divné i teď, třebaže už nemusím, takže bych nechtěl, aby mi začalo být ještě víc divné, proč najednou nesmím. A třeba něco od Dr. Goebbelse? Proboha, vždyť to je přímo směšné, člověk nemůže uvěřit, že to vůbec někdo mohl s vážnou tváří tvrdit...
Nelikvidujme doklady o minulosti. Žádné, ani ty sebepitmější. Dokonalá znalost minulosti je podmínka nutná (nikoli postačující) k chápání současnosti. A jestli si současná reprezentace věří tak málo, že se cítí Dietlovými seriály ohrožená, tak pánbůh s námi a zlé pryč.
12. 04. 2011 | 09:40

irinek napsal(a):

to akademik
Janečka dosadila Rada,kterou volil parlament,ve kterém jsou zástupci všech hlavních (zkorumpovaných )partají.Tak co?Já Janečka vůbec nemusím,ale,milý pane,to,co jste tady vypotil,je pustopustý ideologický žvást,který nemá s Dietlovou tvorbou pranic společného.Dejte na váhu "komunistické" seriály a seriály současné a bude to fifty-fifty.Akorát ony Dietlovy jsou o něčem (třebaže někdy poněkud zvrhlém)a ty současné,když zrovna nejsou o jediné pravé ideologii,jsou o h....Vata,vata,bezobsažná vata.
12. 04. 2011 | 10:17

Aleš napsal(a):

Libilo se mi, sveho casu, kdyz zacali opakovat Majora Zemana, ze pred kazdym dilem davali dokument k osvetleni dobove situace a upresnili, co se vlastne opravdu delo. Stejne tak by melo byt davano pred vsemi Muzi na radnici, Okresy na severu, Zenami za pultem atd. Nehlede k tomu, ze se v drtive vetsine opravdu jedna o politickou agitku KSC, totalitniho rezimu. Pravda, oproti fasismu, nacismu a dalsim u nas KSC nebyla zakazana, ale i tak je to podobne. Jak by se lidem libilo, kdyby byly vysilany projevy Adolfa, Duceho a jim podobnych? Vzdyt kdyz si odmyslite "ideologické zabarvení", muzete to brat jako dobove dokumenty. . . Ne, nepropaguji fasismus a nacismus, pranyruji serialy a filmy/agitky KSC bez uvadeni pravdivych souvislosti.
Aleš
12. 04. 2011 | 10:31

PTP 75 napsal(a):

Je divné že největší tupci(hlupáci a kecalové) dokáží pomluvit,odsoudit práci jiných daleko chytřejších než jsou sami.Znám spoustu takových z r.1948 z r.1968 a z r.1989. Největší lemplové měli nejvíc keců.Jsem totiž pamětníkem. Apropo, nepřipomíná vám to něco ze současnosti.Brifinky a tiskové konferene.
12. 04. 2011 | 10:37

ives napsal(a):

to JPK: nelze než s vámi souhlasit. Přemalovávání minulosti na barvy lahodící současnému oku nikdy k ničemu dobrému nevedlo. Navíc mi ta snaha silně připomíná právě tu soacialistickou propagandu, jen s opačným znaménkem.
12. 04. 2011 | 11:17

pp napsal(a):

No- zdá se, že zmíněnej pán se potřebuje alespoň nějak zviditelnit a zpopularizovat, a tak to dělá tím nejprmitivnějším způsobem a to slušným pliváním na minulé a hraním do noty těm novejm mocipánům. A přitom sám nesahá oněm bejvalejm autorům a producentům ani po paty. Prostě normální maloměšťácká figurka. Protože osobnost se minulostí vůbec nezaobírá a ponechává ji k řešení lidem a historikům. Zato ale s vervou řeže do současnosti (viz pan Havlíček Borovský, pan Hašek a t.d.)To byli na rozdíl od těch dnešních zprofanovanejch servilních pisálků průkopníci. Bohužel - už pouze byli.....
12. 04. 2011 | 11:37

Ostravak ostravski napsal(a):

Dietl,neDietl,furt byly jeho ideologické(sic!) seriály lepší,než dnešní sračkoidní stupidity alá Šehrezáda,kterými nás oblažují a rozšiřují nám obzory dnešní TV stanice. Amen
12. 04. 2011 | 12:09

hudry napsal(a):

to Aleš:
ad: a upřesnili, co se vlastně opravdu(?!?) dělo ...
Zajímavý názor, když uvážíme už i komunisté nám neustále vysvětlovali, co se vlastně děje. To jako myslíte, že i teď je to nutné a že nesmíme mít svůj vlastní názor a rozum ?!?
12. 04. 2011 | 12:20

resl napsal(a):

jó, jen ať to pouštěj, bolševikovi a troubům to vyčítat nemůžete a ti ostatní si udělaj obrázek o komunistické "kultůře"
12. 04. 2011 | 12:32

homunkulus napsal(a):

Nás pamětníky nikdo nemusí poučovat, co je v těch seriálech propaganda a co ne. Ovšem chápu, že ti mladší by se mohli ptát, jak to, že v těch seriálech nejsou bezdomovci, žebráci, zoufalí lidi bez práce, že člověk klidně nechá otevřenej barák a jde si nakoupit. Dále by mu mohlo být divné, že si spousta lidí celkem spokojeně žilo, i když normálně by všichni měli úpět pod knutou KSČ a zuřivým terorem STB. Zřejmě proto je třeba před každým dílem uvádět věci na pravou míru, aby ti mladší měli jasno :-) Tak s tímhle jděte do pytle. Já svým dětem všechno vysvětlím sám, a nepotřebuju na to odborníky typu pana Lipolda.
12. 04. 2011 | 12:38

resl napsal(a):

pro homonkulus :
nejsem mladej a žilo se mi strašně blbě, tak, že sem z vás téměř denně zvracel.
12. 04. 2011 | 12:56

Libuše napsal(a):

No, já dávám zapravdu spíš panu Lipoldovi.
Je mi 57, jsou to seriály mého mládí, ale ani tehdy se mně svou vylhaností nelíbily, takže jsem je sledovala jen sporadicky. Dietla jako významného scénáristu neuznávám. Měl sice talent pro řemeslo, ale nebyl žádný génius ani umělec.
Neříkám tím ale, že dnešní tvorba je lepší, naopak se mi zdá tak ubohá, spolu s celou nabídkou televizních programů, že jsem se na televizi přestala dívat už před třemi lety a žiju spokojeně bez ní
12. 04. 2011 | 12:56

homunkulus napsal(a):

pro resl - a pročpak se vám tak strašně blbě žilo, smím-li se ptát?
12. 04. 2011 | 13:01

Az napsal(a):

Na Dietlovy seriály se dá koukat i po desítkách let a to znich dělá geniální díla, narozdíl od současné produkce, po které už za pár měsíců neštěkne ani pes.

Pokud jde o komunistickou propagandu, tak ta z dnešního pohledu funguje spíše opačně - tj. soudruzi se tam jasně přiznávají, co byli za svině a nevidí to jenom slepý. A hlavně, je to zábava! Např. nedávno jsem koukal na Okres na severu a nádherně jsem si to užil.
12. 04. 2011 | 13:34

hutor napsal(a):

Mne stve, ze si nemuzu koupit nacisticke propagandisticke perly. Pritom z diskuze je patrne, ze nacismus pripadne fasismus je pro demokracii u nas mnohem mensi nebezpeci nez komunismus.
Okres na severu si nekde stahnu. To je fakt mazec, z komancu jsem videl pulku jednoho dilu a i tehdy jsem se vic zalykal smichy nez vzteky. Plechovou kavalerii jsem shlednul jako dite s rodici. To bylo spatnoucke, ze jsem to poznal i v 10 letech. Jinak jsem nic od Dietla nevidel. Jo pockat - majora Zemana! Na to uz jsem se ale dival spis z pozice politologa - o co tak tem komancum jde.
Kazdopadne, ze to vydava CT je hnus. Jinak at to vydava kdo chce, KSC by byla nejpripadnejsi, vzdyt autorem byla de fakto ona.
12. 04. 2011 | 13:53

hutor napsal(a):

homunkulus:
mne se spatne zilo, protoze jsem vedel, ze kdyz se seberu a pujdu na zapad nebo na jih, kam jsem se chtel podivat hlavne k mori, tak me zastreli.
Tak jsem musel jit rok predem zadat o povoleni, oni mi rekli, ze musim prinest, i kdyz neclen, doporuceni mistni organizace SSM na skole. Funcionari SSM byli na zvraceni, to ale tezko pochopite, kdyz jste byl pravdepodobne jeden z nich. No a nakonec jsem stejne nikam nejel a pristi rok to mohl podniknout znova.
Zadni bezdomovci nebyli ale oni na ulici nebyli ani telesne postizeni. Asi byli vsichni zdravi nebo co. Ale jednoho znam osobne. Za komunistu bydlel ve tretim patre bez vytahu a ven se podival jednou mesicne, kdyz prisli kamaradi a snesli ho dolu. A kdyz jsem provazel babicku po ulicich, meli jsme trasu, kde byly relativne nizke obrubniky na chodnicich u prechodu. Na ty vyssi totiz babicka nezvladla vystoupit. Jsem pitomy, ze o tom vubec pisu, kdo chce vedet, vi, a kdo nechce, tomu to nepomuze.
12. 04. 2011 | 14:01

homunkulus napsal(a):

hutor,
to, co píšeš, je vážně kýčovitá slabota. To máš opsaný z nějaký současný příručky, nebo co :-) To jako má bejt ta hrozná újma? Žes nemoh k móři do Španělska kdykoli sis vzpomenul? To si z nás ze všech děláš legraci. A ta story o tělesně postiženým ve třetím patře bez výtahu, to už vůbec nemá cenu komentovat. Asi dneska všichni postižení bydlej v rodinnejch domcích s pohyblivejma schodama, nebo co. Jsi buď komik, nebo placenej tvořič veřejnýho mínění.
12. 04. 2011 | 14:16

PTP 75 napsal(a):

hutor!Zajimavá úvaha o tom zvracení.Ještě se pochlub kolikrát zvracíš denně dnes, když vidíš v televizi nebo čteš v tisku ty bývalé funkcionáře ČSM a SSM a jejich pindy.Nejseš už přeblitej??
12. 04. 2011 | 14:54

ironik napsal(a):

Vážený autore chápu že prachy jsou prachy, až bubou součastní autoři a scénaristi alespoň na poloviční úrovni jako ti vámi zatracovaní třeba se i vám podaří žít spokojeně z mrtvol, je to k smíchu? , nebo to je přiznání o nemohoucnosti součastných autorských a umělecko kulturních uměleckých bulvárních celebrit.
12. 04. 2011 | 14:56

Radmil napsal(a):

Mě vždy pobaví, když kritici, kteří nenapsali nic, než pár článků (na zakázku, s určeným zaměřením, aby za to dostali své peníze) dostanou boží vnuknutí, které jim dovolí kopat do AUTORA, na kterého nedosáhnou do konce svých dnů. Proto jsou pouze kritiky a ne AUTORY!!! Dietl byl člověk, který toho napsal spoustu, dobrého i zlého, stejně jako herci hráli umění i s.ačky, zpěváci zazpívali árie i odrhovačky, stejně mnozí skladatelé nebo textaři dělali totéž a docela mne pobavilo, když jsem četl Rytíře Smila (údajně od Vrchlického), rýmovánku na oslavu prvorepublikového milionáře od Nezvala a podobné. Chci říct jedno - nikdo nejsme bez chyby, takže podle nepovedených děl se nedá soudit umělec ani člověk. Cenzury bylo dost a jsem rád, že si dnes mohu prohlédnout i filmy o budovatelích, zloduších ze západu a hned vedle toho dokument o stejných lidech pohledem dnešních oslavovatelů bratří Mašínů. Určitě si vyberu a když nebudu chtít, kliknutím na knoflík dálkového ovladače se přenesu třeba na hvězdné války. Proto budu rád i za "moudra" pana Lipolda a nebudu požadovat zákaz jeho příspěvků nebo komentáře protistrany po každém z nich. Prostě ať si každý vybere sám. Pokud na tom ČT zbohatne, přejme jí to. Jistě dokáže vydělané peníze nějak investovat do novodobé tvorby, která mě sice málokdy nadchne, ale neberu jí právo na život. To udělají diváci a posluchači a je to tak dobře!
12. 04. 2011 | 17:29

divák napsal(a):

Ona v tom socialistickém způsobu propagandy pokračuje i ve zpravodajství, kde posluhuje politikům a z diváků dělá blbce. O úrovni ostatních pořadů zejména na ČT 1 raději nemluvit. A všichni, kdo mají připojenou elektřinu, povinně musí platit ČT, i když se na ni třeba vůbec nedívají. Zákon opravdu na úrovni. Jeho autoři se asi zhlédli ve starém vtipu, kdy četníci chtějí pokutovat občana, u kterého našli přístroj na pálení slivovice. Když jim marně vysvětluje, že přístroj je po dědovi a nikdo ho už nepoužívá, nakonec jim řekne: Tak mě ještě zavřete za znásilnění! Vy jste někoho znásilnil? ptají se ho. Ne, ale mám na to přístroj!
12. 04. 2011 | 20:01

Helmut napsal(a):

halma: Prosim nehazet do jednoho pytle. Je mi hluboko pod tricet, ale rekl bych ze predstavy o dobe pred '89 mam velmi dobre. Naopak vy tady prezentujete bludy. A tu pohadku o tom, ze CSSR nebyla zadluzena si vypravejte nekde v hospode, je to zcela jasna nepravda (byt trebas Polsko nebo Madarsko na tom bylo hur).

A abych se vyjadril k puvodnimu tematu clanku. Jsem pro, aby se filmy a serialy z teto doby ukazovaly. Blbci nepomuzou a prumerne zdatny clovek v tom tu propagandu pozna (ostatne sam jsem se podobne presvedcoval i o filmech nacistickych - s temi skutecne tvrde stalinskymi si nezadaji.. byt i tady samozrejme muze byt filmarska kvalita - vzpomenme si na filmy L. Riefenstahl ci S. M. Ejzenstejna nebo M. Kalatozova). Normalizace sice uz nebyla tak vyborna (preci jen genialni vytvory let 50. jako "Botostroj" nebo "Ruda zare nad Kladnem" jsou naprosto neopakovatelne), ale i tam se daji najit pekne kousky - Major Zeman by mohl byt prototyp (ten serial skutecne neni dobry). Ostatne i ono zpravodajstvi "Pred 25 lety", ktere bezi kazdy den na CT24 je vybornou ukazkou.

A pana Dietla bych take neglorifikoval (stejne jako jakehokoliv filmare - byt i ja mam obcas take jiste tendence, obzvlaste u mistru jako jsou panove S. Kubrick, A. A. Tarkovskij, R. Scott..), byt jiste natocil zajimave veci.

A soucasnou ceskou tvrobu bych take nezatracoval - serialove to je horsi, ale film je u nas stale dobry (panove jako P. Zelenka, O. Trojan..)
12. 04. 2011 | 21:30

Helmut napsal(a):

hutor:

I nacisticke filmy se daji sehnat (byt ne koupit). Minimalne filmy Leni Riefenstahl sezenete v pohode. A pres vsechnu zrudnost nacismu jsou to remeslne velmi dobre zvladnuta dila (hlavne Olympia). Totez plati i pro sovetske filmy - predevsim 20. let.
12. 04. 2011 | 21:40

dnesni propaganda napsal(a):

Ha ha ha ... ze pry "Muž na radnici ospravedlňoval barbarské bourání celých ulic" ... to jste se asi tou kritikou minuleho rezimu ponekud nechal unest co?
12. 04. 2011 | 22:38

dnesni propaganda napsal(a):

Koukam ze hloupi pravicovi soudruzi a ruzni velci kapitaliste nemohou dodnes oddelit Ceskoslovensky rezim a okupaci rusy ... to se pak tezko diskutuje ...
12. 04. 2011 | 22:45

dědek mirda napsal(a):

to si koupit nemusím,ale séře mě,že si platím přiblblou reklamu+bulvár už i na čt24
13. 04. 2011 | 00:57

Kybic napsal(a):

Já nevím proč v tom stále hledáte něco ideologického. Staří lidé prostě rádi zavzpomínají na mladí, kdy se jim obvykle dařilo podstatně lépe než v současnosti. To ošklivé si prostě odfiltrují. Vnímají hlavně tehdejší reálie, které jim pomáhají vybavit si vlastní vzpomínky.
13. 04. 2011 | 01:18

MK napsal(a):

Čemu se autor diví? Lidé zkrátka rádi vzpomínají na staré dobré časy! Pořád lepší Muž na radnici, Žena za pultem, či Rodáci, než takové Odcházení... Mezi lidmi se mnohem častěji objevuje věta "Zlatí komunisti!"
13. 04. 2011 | 04:08

Jarda napsal(a):

Vážený pane Lipolde,
po tom, co předvádí TV NOVA a PRIMA a jim podobné, se nedivím, že se lidé vracejí k bolševické tvorbě. Poděkujte autorům krváků, adoraci kriminality a násilí za to, že pan DIETL a jiná bolševičtí autoři hned tak brzo nepřestanou v hlavě národa existovat. Mám-li se podívat na Petra Haničince, Luďka Munzara, Jiřího Ráže, čo kohokoliv dalšího a nebo na perly typu Bruce Willis či jak se jmenuje, nezáváhám.
13. 04. 2011 | 13:43

halma napsal(a):

Helmut:
Přestože mi předhazujete, že uvádím bludy, nemám s vaším názorem problém.
Nemám ani žádný důvod bývalý režim chválit. Ale fakt, že tady byl, nezměníme. Rovněž tak, že po odpočtu 20-letého technického vývoje se v něm žilo, jak se dalo a na co jsme jako republika měli. Pojem svobody byl jiný než dnes. V dobrém i špatném. A jako dnes, bylo na každém, aby se uplatnil a nemusel se ponižovat a sám za sebe stydět. Věřte, že to šlo. O rozpočtu si myslete své, ale bylo reálné průběžné deficity snadno splácet. Na rozdíl od současnosti. Zahraniční obchod byl vyrovnaný i když převyšoval podíl na východní trhy a opačně. Tomu samozřejmě odpovídal i sortiment zboží v obchodech. Negativní vliv RVHP byl rozhodně menší, než současného Bruselu.
Dnes je smutné, že mám stále ještě význačné zahraniční partnery ochotné nakupovat ČESKÉ, především strojírenské produkty a ptají se co jim mohu nabídnout. Znáte odpověď? Poraďte mi! Jsme jen pomocnou výrobnou polotovarů.
A pokud jde o filmy, kulturu jako takovou jsem zásadně pro neomezování distribuce čehokoliv, vyjma extrémních "žánrů" (dětské porno a pod.).
To, že značná část je ovlivněna politickými, ale i církevními a dalšími vlivy se rovněž musí brát jako fakt. Stejně, jako dnešní mediální, především televizní zpravodajství, v určitých momentech připomínající komunistický šovinismus naruby.
Ale tehdy bylo a dnes rovněž je na každém, aby si přefiltroval získané informace sám v sobě.
13. 04. 2011 | 15:48

Helmut napsal(a):

halma:

Ja to beru. Samozrejme je mi naprosto jasne, ze tehdy se dalo zit. Byt existovaly jevy, ktere jsou mi vyslovene odporne (kadrove materialy, domovni vybory et cetera). A uprimne si tedy opravdu nemyslim, ze by Brusel byl horsi nez RVHP. Nehlede na to, ze obe organizace ani nelze srovnavat. EU je organizace sui generis, jez nema v historii obdobu. Nerikam ze je vsechno super, ale rad bych videl ty chytraky, kteri tak broji proti Bruselu, kdybychom oznamili, ze se v cele Evrope znovu zavadi trebas cla.

S neomezovanim se zcela shodnu (nejen v otazce kultury). A dnesni ceske zpravodajstvi je z vetsi casti tristni, nicmene dnes mi nic nebrani pustit si trebas BBC - to je dost zasadni rozdil proti predlistopadovym dobam. Tehdy si clovek mohl - mimo samzdatu - precist tak maximalne Pravdu.
13. 04. 2011 | 16:11

Jůlínek napsal(a):

Vážení-všimli jste si jistě všichni,čím nás začala televize-tím myslím všechny televize krmit po revoluci.Americká produkce zkazila nejen děti,ale i mnohé dospělé.Železný hrdě ukazoval každou neděli koláč a chlubil se jak na jeho programy všichni čumí.Dneska se ukazuje,že vyrobit něco inteligentního je pro tzv. západní kulturu daleko těžší,než by se na první pohled zdálo.Dnešní divák se přesitil krve,násilí,vražd a sexu a pěkně pokorně se vrací k inteligentním inscenacím,zábavným pořadům,nádherným komediím při kterých se člověk zamyslí,zapláče i zasměje.Co na tom,jestli je tam nádech východu nebo západu-vyjde to nastejno,jen ten východ nepůsobí tak strašně neblaze na vývoj dětí.Je jen velká škoda,že tahle nám vlastní kultůra byla násilně přetržena a v současné době čerpáme pouze z archivů ČT.Myslím,že dnes bude návrat k nám vlastnímu umění bude problém,protože to třeba už ani neumíme.Vezměte si jen umění vytvořit zábavný televizní pořad,nebo inscenaci.Musíme čerpad z archivu,protože to buď neumíme,nebo na to nemáme.Pokoušíme se o výrobu tzv. nekonečných seriálů.Výsledky jsou někdy až trapné-nemyslíte.Tak buďme rádi,že archiv ČT existuje a že je z čeho čerpat.Snad se naši mladí umělci vrátí k tradičnímu hraní a lidé se zase budou rádi bavit jejich uměním a mládež se přestane chovat jako zvěř,protože to někde viděla.V době kdy rodiče pokud mají práci-musejí se jí věnovat a na děti mají málo času.Děti pak chytají co se jim předkládá a nebo to co najdou na tom internetu,který stejně jednou bude záhubou lidstva,pokud se nezačne s jeho regulací.Tak ať žije archiv ČT.
13. 04. 2011 | 18:56

Karel napsal(a):

Pane Lipolde, vždyť si to kupovat nemusí a pusťte si doma nějaké hezké porno. To komunisté nemají:-))
13. 04. 2011 | 19:57

miki napsal(a):

do dnešního dne jsem nepochopil svobodu slova a výběru typu-kdo odebírá elektřinu,musí platit čt.Tak v této svobodné volbě ,přístupu k informacím, jistě předběhl dnešní etablišment bolševíky.jak by ne polovina jsou stejně jejich partchanti.Jinak prohlašuju,že se bez této propagandistické televize obejdu a platím to jen ,kvůli momentální nesvobodě a strachu s exekuce.Je mě vnuceno něco co nepotřebuju k životu pod pohrůžkou vymáhání.
14. 04. 2011 | 18:40

Kvakin napsal(a):

Pane Lipolde, nepotřísnil jste si z té Vaší ideologické obezřetnosti zevnitř kalhoty? Nepotřebujete osprchovat a převléct? Myslím, že byste měl geniálnímu Dietlovi ukázat, co je ve Vás a napsat pro ČT 1 původní seriál Hrdinové naší doby. O statečném Nečasovi, poctivém Kalouskovi a chytrém Johnovi s epizodou navíc Kateřina Kočí - zlatá slova.
16. 04. 2011 | 18:07

Pepa z depa napsal(a):

Milí diskutující a autore, ani jsme Vaše příspěvky nečetli, protože se s Vámi nechceme hádat a proto Vám jen připomeneme ještě jednu úlohu těchto děl pro současnou generaci, víte? Tato díla prostě přibližují mládeži a pomýleným, jak se tehdy žilo a jaké měli pracující cíle a také ukazují schopnost společnosti se zajímat o problémy ostatních a nejen o sebe sama. Toto totiž zajisté vymizelo ze škol záměrně, aby nebylo možno žádné srovnání a utvoření si vlastního úsudku. Tak proto Vám navrhujeme, aby jste se podívali na www.vymenilijsmepolitiky.cz a tam in natura poznáte, čeho jste docílili. Dobře Vám tak Vy zahleděnci do sebe. Tak a jdeme obědvat, loučí se s Vámi 4. odboj a Pepa z depa.
18. 04. 2011 | 11:27

Iaara napsal(a):

"... ospravedlňoval barbarské bourání celých ulic..."
A sakryš, jak pronikavě to zase někdo těm komoušům nandal! Jen čekám, kdy uslyším podobně pronikavou anylýzu posledních 20 "svobodných" let (tj. poloviny let pod komunisty), kdy developeři ve spolupráci s blbými a/nebo úplatnými úředníky a otupělou veřejností toho barbarsky zničili tolik, že se to vyrovná éře komunistů.

A jinak: "Halma" 11. 4. v 16:17, "Hudry" 12. 4. v 7:51 a "JPK" 12. 4. v 9:40 – přesné, trefné! Lépe bych to říci nedokázal,tak se přidávám k vašim názorům.
21. 04. 2011 | 02:33

camponotus napsal(a):

Současná média jsou mnohem více pomlouvačná, než byla ta socialistická. Lepší dívat se na Dietlovy seriály, než na americké krváky a seriály typu Dallas, určené pro úplné primitivy. Ty Dietlovy mají inteligenci, která současné tvorbě mnohdy zcela chybí. Televize pouze reaguje na požadavky diváků, aby si mohli z DVD pustit něco slušného a rozumného, než současné politické bláboly a laciné seriály na kterých si vydělávají přebyteční "umělci" a pisálkové. Byly doby, kde se věci nazývaly pravým jménem, to jaksi současnému bloggerizmu nic neříká. Ponechte lidem, ať se dívají na to, co jim vyhovuje, třeba jim zanedlouho bude stačit vlastnictví DVD přehrávače, protože na to, co se line z digitálního éteru už se nebudou chtít dívat.
21. 04. 2011 | 17:52

Leopold napsal(a):

To by se to zakazovalo, cenzurovalo. Jojo. Lidi se podívají třeba na seriál Vítězný Lid :--) a hned půjdou volit komunisty. A to je hrůza, to je prostě strašný :-).
A v tom seriálu chodí Lidové milice s páskami přes rukáv, aby chránily továrnu Orion před ozbrojenci z národněsocilistické strany, kteří chtěli převzít moc násilím. To se prostě musí zakazovat toto...
Občan nemá vlastní mozkovnu a tak to musí ohlídat jakýsi Lipold, co je a není správné. Anebo tu moralizovat, že Krakonoš je moc komunistický a Rákosníček moc zelený :-). Ano, komunistické filmy třeba dávat zcela zdarma, na tom je přece hluboce nemo-L-ální vydělávat. Třeba v 8 večer by se to mohlo dávat, aby každý viděl jaká to byla hrůza toto.
28. 04. 2011 | 11:11

Myrek napsal(a):

Mně to nevadí. Každý přístroj má to kouzelné tlačítko ON/OFF. Programů je stejně jako hnoje. Jeden lepší než druhý. Pokud se v lidech ozývá "ostalgie", to docela normální a přirozené. Zejména když si uvědomí výsledky, které společnost dosáhla za těch posledních 20 let. Všude plno toaletního papíru, banánů a spotřební elektroniky a hlavně ... Můžeme svobodně cestovat prakticky po celém světě. I do "západního" Německa, kde už pokolikáté opakují "Nemocnici" a "Ženu za pultem". Tak tohle mi nikdo nevysvětlí.
02. 05. 2011 | 07:18

Jarda napsal(a):

Jestli se někomu nelíbí Dietlovy scénáře, není přece žádný problém, aby napsal lepší,
a dokázal, že není žádný problém napsat dobrý scénář. Televize na to čekají.
21. 07. 2011 | 08:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy