Zvrácené myšlení (našich nynějších) politiků

29. 02. 2012 | 23:51
Přečteno 24272 krát
Politici jsou ve svých záměrech reformy universitního studia vedeni utkvělou představou či až bludem stran toho, oč na universitách jde. Mají za to, že je třeba kontrolovat a případně i ovládat to, co se v jejich útrobách děje. Jejich hlavní argument tkví v tom, že společnost přece vydává na vzdělání "obrovské" peníze a že za ně se na školách flákají předně studenti a pak vlastně i učitelé: je třeba jim zatnou tipec. Aby se zamezilo plýtvání zdroji, musí to někdo řídit, když oni politici samotní jsou přece demokraticky zvoleni a díky tomu plně kompetentní jednat za veřejnost.

V čem je háček? Ve své otupělosti ducha mají politici za to, že peníze vydávané na vzdělání se podobají (ty reformy jim již lezou na mozek) penězům na důchody, zdravotní péči a podobně. Zdá se jim, že intelektuálové ("intelektuálové jděte už do hajzlu" - Ladislav Bátora, Klausův a Dobešův miláček) jsou hendikepovaní chudáci, kteří se kvůli svému pošetilému badatelskému zaměření nezmohou na podnikání a které je tudíž třeba si vydržovat. Důvodem je to, že jednak se to tak v moderní společnosti dělá (kdybychom university zrušili, vypadali bychom blbě) a jednak i politikům se líbí, když si mohou nějaký ten titul přilípnout ke svému jménu. Přesně z tohoto důvodu pokládají za výtečné mít university pod palcem a zavést pravidlo (do ut des) spočívající v tom, že finance k nim potečou potud, pokud budou loajální k politikům (politickým stranám) a sem tam nějaký ten titul jim přihodí (pochopitelně není třeba, aby ještě strastiplně skládali zkoušky a dokonce psali diplomové či disertační práce, poněvadž oni přece slouží společnosti jinak a daleko hodnotnějším způsobem).

Uveďme věci na pravou míru! Učitelé a badatelé na universitách nejsou sociální skupinou podobnou bezdomovcům, vdovám a sirotkům, o které se musí stát z důvodů společenské kohese či solidarity starat. Peníze na vzdělání nejsou sociální službou poskytovanou silnými slabým. Je to přece úplně jinak. V moderní společnosti závisí všechno na intelektuální kapacitě jejích členů. Ani namnoze tam, kde mají nerostných surovin hodně, žádný blahobyt není, kdežto naopak chudé země se těší prosperitě i navzdory tomu, že nemají nic (ve Finsku mají leda bohatství komárů a v Holandsku mají leda bohatství prosolené půdy); jedinou podmínkou úspěchu je vzdělání obyvatelstva od žáků základních škol až po nositele Nobelovy ceny. Na to se ve vyspělých společnostech dávají peníze (lze jistě připustit kontrolu takových finančních toků, avšak bůh nás chraň před tím, že ji budou provádět politici samotní!).

Je to tudíž přesně naopak: výzkum a vyučování je pro společnost klíčovou službou a je třeba mít stále na paměti to, že jde o službu veřejnou nikoliv v tom, že by university tyly z toho, co jimi jiní dávají, nýbrž cosi cenného poskytují university a společnost to pak skrze vzdělané studenty spotřebovává. Bezesporu by akademikové mohli žádat, aby se vzdělání přesunulo do komerční roviny, na čemž by především akademikové vydělali. Doporučoval bych, aby si toho politikové všimli - dokládá to, že motivy členů universitní obce nejsou sobecké. Jsou totiž pádné důvody pro to, aby se náklady za vzdělání hradily z veřejných zdrojů (hlavně není možné, aby si při chybějícím poskytování výhodných půjček každý student hradil své studium z vlastní kapsy).

Na tomto pozadí je třeba poukázat k tomu, že platy učitelů jsou u nás vskutku mizerné (v BRD to uznal i ústavní soud a to jsou při tom v BRD platy na universitách daleko vyšší než u nás) a ještě bídnější je to s penězi na bádání (díky tomu se ti nejlepší uchylují do ciziny). V žádném případě tomu ovšem není tak, že peníze z veřejných zdrojů na university jsou milodarem.

Když pak president Klaus tvrdí, že studium na vysoké škole zadarmo je parazitování studentů na zbytku naší společnosti (chtělo by se dodat, že nejsou zapojeni do výroby a pracovního procesu čili do vytváření skutečných hodnot), pak je v tom něco naprosto obludného. Dokládá to jen, že Klaus své ekonomické vzdělání získal za komunismu a že je stále v zajetí úvah o nadhodnotě, výrobních silách a výrobních prostředcích či dokonce třídním boji - bez toho, že by byl s to své nereflektované předpoklady reflektovat a něco s tím dělat. Stejně tak by to totiž vyjádřil i Klement Gottwald.

PS: Velmi rád bych si přečetl disertační a habilitační práci našeho vynikajícího ekonoma dlícího nyní na Hradě. Kde je k sehnání? (Podle zákona měla vyjít tiskem.)


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

wave napsal(a):

supéééér, pane Payne !!!!
01. 03. 2012 | 00:08

mb napsal(a):

dobré p.s. ...

chceš hluchým vyprávět co píseň znamená
a slepým co jsou křídla labutí ...

pane Payne dlužíte mi odpověď/reakci ...

z pod blogu o čechohujerech ...

02. 02. 2012 | 15:51

tak když se budete chtít obtěžovat ...

hezký večer / ráno ...

/p.s. ... přeneste se přes dobré sourozenecké vztahy a dejte do nosu panu bratrovi, naposledy skvele obhajoval milost pro korupčnici ... pry neexistuje celospolečensky zajem pro potirani korupce nebo tak neco, inu hlava otevrena /
01. 03. 2012 | 00:10

locke napsal(a):

"Ve své otupělosti ducha mají politici za to, že peníze vydávané na vzdělání se podobají (ty reformy jim již lezou na mozek) penězům na důchody, zdravotní péči a podobně."

Nepodobají. JSOU to tytéž peníze. Peníze, pane Payne, jsou jen jedny.

Proto nemůžeme mít akademokracii. Někteří intelektuálové totiž nejsou mocni chápaní zcela fundamentálních věcí, kterým rozumí po kratším výkladu i děti v mateřské školce.

PS. Zvolím-li nick Locke, napíše recaptcha 1761.
01. 03. 2012 | 00:18

Skogen napsal(a):

Otevřel jsem blog, čekaje dávku tradičního pomazánkového konzervo-libertariánství (to podle chuti, hlavně, ať je to zprava) - a ono nic. Nemaže se. Jediné vysvětlení mám, že denní chléb narovnává perspektivy a tak jako košile je bližší kabátu i chleba vítězí nad pomazánkou. Vždyť nakonec i Tomského narovnal, když byl pod jeho tlakem nucen zkřivit modlu rovné daně a ani se přitom nezarděl.
01. 03. 2012 | 00:24

MA-FU napsal(a):

Autor

Přečetla jsem jedním dechem,zdařilé!!!Taky bych tu habilitační práci ráda viděla...a to už vydal knih ale do zlevněných knih.Je to zvrácenost,takhle mrhat papírem.
01. 03. 2012 | 00:30

Maximus napsal(a):

Pane autore,
měl bych na Vás prosbu. Nemohl byste za mě nafackovat Vašemu bratrovi, za ty trapné kydy v TV, kdy obhajoval opravdu neskutečně hloupě presidentskou milost zlodějce Benešové, že přítomní pánové, redaktor a státní zástupci si mysleli, že se snad zbláznil a nevěděli, jestli se mají smát nebo brečet a poté to raději pan redaktor ukončil!
01. 03. 2012 | 00:34

Martin napsal(a):

Payne opět nezklamal.
Školy a výzkum nejsou nic jiného než že poskytují státu placené služby, tak jak třeba hasiči nebo ošetřovatelky v domově důchodců. Financování skol nepochybně plní i funkci solidární, tedy opravdu je to tak že bohatí platí školy chudým respektive jejich dětem. Je třeba připomenout že úplně na počátku povinné školní docházky byly školy placené, rodiče musely posílat děti do školy a platit za to a jedna z motivací aby to platil stát, byla právě solidarita s rodinami které na to neměly.
Parazity jsou nezpochybnitelně studenti VŠ určitých, nikoliv všech, humanitních směrů, kteří stráví 5-6 let na škole a jejich kvalifikace dostačuje leda tak na postávání za pultem v McDonald a KFC. Když se zjistí, že tohle mimo jiné platí montážní dělníci v třísměnném provozu za brutto 16 000 Kč, je to skutečně na velkou diskuzi, zda je to takhle správně.
01. 03. 2012 | 00:40

pepa napsal(a):

Co dělat s našimi vyvrheli u pol. koryt? Vypráskat! Jaro 2012!
01. 03. 2012 | 00:41

michal napsal(a):

Ale jo,
vzdělání a věda je hybnou silou tohoto světa, ale nikoliv genderová studia, psychologie papoušků a loutkářství. A právě studenti a učitelé těchto a spřízněných oborů byli nejvíce vidět v médiích, když protestovali proti reformě školství. Ono i (bio)technologie potřebujeme dramaticky více, než (bio)etiku, to jen tak mimochodem, aniž bych považoval etiky za zbytečné...

Ona ta reforma se mně osobně taky nelíbí. Ideál vidím v něčem, jako Ivy League v USA. Správní rada univerzity složená z třetiny pedagogů, třetiny studentů a třetiny podnikatelů a donátorů (ne aktivních politiků!), protože propojení škol s praxí chybí. Školné ano, ale 15-20% nejlepších poskytnout takové stipendium, aby mohl studovat i kluk ze sirotčince.

Funkční místa docenta a profesora, namísto "titulů", jsou v anglosaském světě samozřejmost a jsou správným krokem.

Nicméně přesto, že je Dobeš původem bachař, je od Petra Vopěnky blahé paměti překvapivě nejlepším ministrem školství. Bohužel.
01. 03. 2012 | 00:47

ld napsal(a):

Autor,

váš guru Havel Klause jmenoval profesorem na základě stanovených a povinných kritérií. Tím, že se tážete na jeho práci si střílíte vlastní góly, nemyslíte?
A pokud jde o tu destrukci společnosti, oba jmenovaní jsou na tom obdobně; jeden má svou Chadimovou, a spol., druhý Benešovou, a ty další.
Raději neukazujte prstem...
01. 03. 2012 | 01:09

Papouch napsal(a):

Jaký je rozdíl mezi dostudovanými vysokoškoláky?

Absolvent přírodních věd se ptá: "Proč to funguje?"
Absolvent techniky: "Jak to funguje?"
Absolvent ekonomiky: "Kolik to stojí?"
Absolvent humanitních věd: "Chcete k tomu hranolky?"

Kolik % popopulačního ročníku v současné době studuje VŠ? 50%? Nebylo by rozumnější kdyby si řekněme to 3/4 z nich zaplatili ze svého (případně vystudovali zadarmo, ale na Slovensku), protože na skutečné VŠ studium nemají a diplom jim stejně bude na pracovním trhu k ničemu?

http://vucako.posterous.com/propaedeuticum-k-populacni-dynamice

Příčínou relativnáho ekonomického úspěchu Finska rozhodně není masové VŠ vzdělání, ale kombinace odvahy, štěstí a kvalitního genofondu. Nebyla náhoda, že v nedávné anketě byl největším Finem všech dob zvolen maršál Mannerheim (http://cs.wikipedia.org/wiki/Carl_Gustaf_Emil_Mannerheim). Který se sice finsky stěží domluvil, ale zato jak dvakrát napráskal bolševikům mu pokroková levice dodnes nemůže přijít na jméno.
01. 03. 2012 | 01:15

Skogen napsal(a):

martine,

na vás bohatí evidentně šetřili. Když nechám stranou malichernosti, tak všeobecná vzdělávací povinnost (uváděná obvykle jako povinná školní docházka) nebyla Marií Terezií před třemi staletími zavedena ze soucitu bohatých s chudými, nýbrž proto, aby Rakousko-Uhersko v rozvoji nezaostávalo za jinými velmocemi. Tupý národ díru do světa rozhodně neudělá. To platilo tehdy a platí to i dnes.
01. 03. 2012 | 01:18

honolulu napsal(a):

University (krome technickych) jasne dokazaly, ze jsou indoktrinacni ustavy pro rozsirovani utopistickych a destruktivnich bludarskych myslenek. Za velko-produkci hlouposti nikdy nenesou zadnou odpovednost. Proto je treba je bud zrusit, nebo hlidat kriminalni policii. Pamatuji si velmi dobre, jak JECELY a demonstrovaly proti JAR za blahodarneho panovani B.J. Vorstera.
Ted po dosazeni svych utopii nereaguji na otresnou situaci, kterou prosazovaly a zavinily. Oni ted mlci, oni nevidi, ze je za den vice zabijeni nez v Iragu a Afganistanu za mesic.

Ty namyslene jesitne nuly - "profesori" veri vice wishful thinking nez realite. Navrhuji je zamestnat v McDonaldu jako pomocniky pri umyvani nadobi anebo asistenty pani intendatni na WC nadrazi Smichov, anebo jeste lepe z nich udelat BEZDOMOVCE, tak jako oni udelali bezdomovce z millionu v JAR.
A vratte mi Hillbrow, tedka hnedka, vy tmari, nebo na vas poslu Witchdoktory a malarii.
01. 03. 2012 | 01:26

honolulu napsal(a):

University (humanisticke) jsou vzdy spjate s nenakou skupinou manipulativnich otrokaru usiloujicich o zmenu rezimu skoro lidskeho na uplne nelidsky. Tak jako v 80-tych letech propagovaly zniceni rezimu v Rhodesii a v JAR.
"University" zfanatizuji studenty (vetsinou nedonosene naivni deti) a ty deti pochoduji dokolecka dokola a jeci jako 100 Viktorek.
Vzdy to bylo dobre zorganizovano nejakymi certy v pozadi. Pani profesori dostanou za odmenu UZNANI -(lizatko) a zbytek zivota chodi s opuchlou hlavou.

Tak to jsem projizdel v 80-tych letech Amerikou a vidim demonstraci v Chicagu. Popojedu dal a vidim tu stejnou v Clevelandu a nejukricenejsi byla v Pittsburghu. Neni divu, ze stary B.J. Vorster z toho umrel a muj sef nakonec take.
A ja sirotek jsem nevedel, kam mam uteci a kde se schovat.
To jste zavinili vy !

Ve stejnou dobu, kdy se chodilo v USA dokolecka dokola, tak
Winnie Mandela bojovala o politickou moc bojkotem prace pro belochy v JAR. Bojkot vypadal tak, ze nejake chuve pracujici v bile rodine byla nasazena pneumatika nasakla benzinem na krk, potom zapalena a cernoska zemrela v agonii za 15-20 minut. Takovych pripadu bylo pres 900, ale "universty" chodily dokolecka dokala a proti tomuto barbarismu nikdo neprotestoval- prece by to bylo politicky nekorektni.

Vubec bych se o tom nezminoval, kdyby dnes znovu neprosazovaly zminene indoktrinacni instituce ("university") multi-kulti s kulturami velmi rozdilnymi nez je evropska.
Musite uznat pani profesori, ze vase budouci uplatneni je v pomocne skole na Bratislavke v Brne. Ne jako ucitele, ale jako skolacci.
(To jste radi, ze me mate, kdo jiny by vam nastavil zrcadlo ?)
01. 03. 2012 | 04:35

survey napsal(a):

Payne i Lubas se dotýkají zdánlivě zmizelého ledovce:feudalismu.Který pokrýval Evropu 500-1900 n.l. a tedy zatím zmizel jen nakrátko.Setrvačnost dějin pokračuje myšlením,zvyky,psychologií.Chyba disidentů byla v tom,že vyháněli čerta ďáblem.Vyháněli socialistický feudalismus-aristokraty z Akademie věd a Baťovce z KSČ-a nahrazovali to feudalismem dozorčích rad a vůbec pozičních prebend -staršího typu-historicky obdobným tomu,jenž byl před sto a více léty střídán kapitalismem.Bez ohledu na to,že vyšší stupeň rozvoje výroby v dějinách střídá nižší,bezesporu nejodpornější morálně a lidsky mezi systémy jako otrokářský,kapitalistický a socialistický-je a zůstane vždy feudalismus.Feudalismus,kterým jsou zatíženy geneticky země jako Francie,Polsko a Rusko až po uši a z jehož genetiky vyrostou až celým dalším tisíciletím.Jejich pozůstkem nejsou jen velkopanstva jejich zemí,ale i nevolnické podajné duše nevolnických vasalských zemí.Bytí,které utrpení a ponížení,intelektuální ubohost a plytkost díky nerozvinutosti nevnímá rozdílem k lepšímu intelektu.Feudální duše.
Zajímavé je,že inicializační feudalismus,který jeětě nebyl klasické léno,šlechta a církev-vznikal v Byzanci v 6.století n.l. jako "nový způsob života,myšlení-nový životní styl." Tak i postkomunismus.Jde o návrat zpozdilosti,toho nejhoršího co lidstvo od dějin kdy získalo.Tažní koně jakékoliv hlouposti se v konkrétních lidech v dějinách vždy našli.Znáte je z novin.
Proto tu "Velkou vědu" berme s respktem k tomu,že ji zplodil ten ledovec feudalismu,o kterém jsme se domnívali neprávem,že celý roztál.Neroztál ale v psychologii,přístupu,zvyku,pravidlech,příslovích,podmínkách života jednotlivců.Setrvačnost lidstva je obrovská.A ta feudální věda nejen lidi-nevolníky osvobozovala,ale i připoutávala k otroctví feudálních majetkových lén a duševních aristokratů,kteří nebyli poměřováni užitkem ale vznešeností myšlenek.Obleva teprve začíná studem.
01. 03. 2012 | 05:29

anti politik napsal(a):

Nějak se nám blogeři otáčejí za větrem. Koukám, že i Payne chytil nějaký vítr-asi bojí, bojí. Copak bojar? nebo zázračné prozření blogere? Tihle týpci se ozývají vždy, když už je jasno, ale nikdy se neozvou jako první, jen když už jsou před nimi desítky jiných, tak zjistí, že i oni jsou stateční bojovníci za slušnou společnost a blogujou! Pořád všichni spoléhají na špatnou pamět lidiček, co Payne?
01. 03. 2012 | 06:56

B. napsal(a):

Pane Payne, má to v březnu prdnout, nebudete prezidentem?
Podmínkou je, abyste souhlasil s poněkud skromnějším funusem.
Ale to předbíhám.
Za uklizečku byste mohl mít Míru Němcovou, ne?
01. 03. 2012 | 06:59

Rex napsal(a):

vzdělání není milodar, ale investice - někdy soukromá, někdy veřejná. To se prostě okecat nedá akademickým prostředím a svobodami. To snad pochopí i příslušník budoucí inteligence, tedy studenti...
01. 03. 2012 | 07:07

Skogen napsal(a):

Rex,

jenže kromě investice do sebe sama je to také investice pro společnost, která vzdělané a schopné lidi potřebuje. Dokonce potřebuje i všeobecnou vzdělanost na co nejvyšší úrovni, má-li prosperovat. To už pochopila i ta zmiňovaná Marie Terezie. Není to až tak jednoduché.
01. 03. 2012 | 07:25

Saltzman napsal(a):

No a je to venku! Přesná definice myšlení starých kádrů. Ta je zakotvená skutečně v teorii o TŘÍDNÍM dělení světa. Jen oni staří kádři jdou za snem patřit k té bohaté třídě rozhodující o dalším pokračování vývoje ekonomiky.

Je to jed to dělení lidí na třídy. Svádí to jednoduchou konstrukcí, která je stravitelná i debilům. Doslova debilům, neb i tak postižený je schopen vnímat kam to vlastně patří, do které škatulky s nalepeným názvem. Toto otroctví ducha bylo vnuceno marxisty a ne a ne se ho zbavit. Tato teorie tříd jistí závistivost, ten motor nenávisti a rozdělování lidí mezi sebou, což je prastarý recept na ovládání společnosti. Rozděl a panuj!

Skutečně by zajímala širokou veřejnost závěrečná práce V.Klause s pomocí které získal svůj první titul na vysoké škole. Ono že seděl na prognosťáku, kde si ujasnil že třída buržoazie schopněji ovládá kapitál i třídu proletariátu, opravdu, ale opravdu není důkaz jeho moudrosti. Moudrost totiž není ani podmíněna nutností vysoké inteligence, kterou bezesporu V.Klaus má Bohem danou(chcete-li tak přírodou).

Je smutné, že intelektuální část společnosti už dávno nezaútočila na ten Marxův mýtus o třídách lidí. Ten je totiž prapodstatou ničivé síly závisti a nenávisti z toho plynoucí. Že jsou lidé materiálně bohatší a chudší, to ještě neznamená jejich stigma třídy, do které je cpe marxismus. Na základě této třídní teorie lze vést válku proti plošně pojatému nepříteli. Masám lze takto předhodit anonymního nepřítele a dát tak alibi pro zvěrstvo a otroctví.

Takže děkuji za tento článek. Je to jedna z vlaštovek a já doufám v celá hejna. Aby se totiž lidem rozsvítilo konečně, co je vlastně tak ničí. Třídní závist i nenávist z toho plynoucí oslepuje a zotročuje pod taktovky mnoha politických spekulantů, kteří tak rádi lezou do škatulky třídně materiálně bohatých, ač naoko horují za dobro pro třídu jinou, říkajíc jí sociálně slabí a sociálně ji osekávají.
01. 03. 2012 | 07:37

trubač napsal(a):

Já si tak nějak myslím, že celé je to o tom, jak studentíci přemlouvali dědky a báby, no a teď jim rodiče co makají za 15btto řekli, že na to nebudou mít.
01. 03. 2012 | 07:42

vasja napsal(a):

Si myslim, že týden studentského nočního neklidu nakonec bude mít pozitivní následky.
Jednou se bude řikat "Dobešovy děti" a ty přece potřebujeme.
Tak pana ministra a jeho propopulační politiku nechte bejt.
Jen bych se bál, aby se spolu nemnožili filosofové/politologové/religionisti a třebas enviromentalisti. To jako rači né. To je fuj.
01. 03. 2012 | 08:08

Saltzman napsal(a):

trubač

S největší pravděpodobností jste nebyl studentem. Mladý člověk vnímá informace citlivěji, než jak vy jste schopen domýšlet. Není svázaný svými pro jednou daným přesvědčením, zkušenosti má počtem menší oproti starým a je otevřený k novým a nepoznaným.

Studenti oproti politikům opravdu upřímně v dobré víře jdou do demonstrace ve svém přesvědčení. Dávno zapomněli na jakýsi videoklip dědka s bábou. A co pamatuji, každý mladý zdravý člověk se vymezuje k svým rodičům a začasto s nimi nesouhlasí bytostně. Co z něj život udělá, je předem neurčené, protože to závisí na mnoha okolnostech, kterými bude muset projít.

Jinak, já ani neměl patnáct brutto a přesto jsem své děcka nechal vystudovat s velkými svými náklady, na které jsem dřel víc jak deset hodin ve dne i po nocích ve fyzicky náročné práci. A trvalo to řadu let kdy studovaly a dosáhly za soukromé peníze svých rodičů vzdělání, ač jiní vystudovali za peníze společnosti. Netvrdím, že vše bylo hrazeno jen z naší kapsy, ale náklady oproti jiným a méně nadaným jsme měli podstatně vyšší. Přesto budu tvrdit, že školné i zápisné jdou proti zájmům naší společnosti.
01. 03. 2012 | 08:09

Petr z Tábora napsal(a):

Jak se při diskusích stává, tak autor dobře popisuje ty aspekty, které si sám vybral. Jen heslovitě dodám další:
>čím více škol a nadbytečných studentů, tím méně finančních prostředků "na hlavu".To je samozřejmě chyba státu, který špatně nastavil pravidla a jen pomalu je mění.
>při relativně konstatní inteligenci národa vede vyšší počet studentů logicky ke snížení průměrné úrovně absolventů a pedagogů
>při relativně konstatní úrovni hospodářství a celé společnosti vede vyšší počet absolventů logicky k jak jejich vyšší nezaměstnanosti, tak k vyššímu počtu, který se živí zcela mimo jak svůj obor, tak i v manuálních profesích
>proč by stát přes správní rady, které ostatně už existují, neměl mít právo kontrolovat efektivní využívání státních peněz - je to, jako by někdo odepíral akcionářům právo kontroly managementu a zaměstnanců.
>k demokratičnosti akademických senátů dodávám, že na filosofické fakultě UK se voleb zúčastnilo údajně 7% studentů. Ve vedení VŠ jsou i nyní politici - správní rada UK - p.Zaorálek, p.Heger, p.Sobotka(ODS) a p.Fischer(býv.předseda vlády)
Zatím každá snaha o reformu VŠ v posledních letech skončila na jejich odporu ač se zástupci zúčastňují příprav. Evidentně stávající stav vyhovuje jak studentům, tak pedagogům.
01. 03. 2012 | 08:11

Martin napsal(a):

Skogen: V noci je vhodné spát a ne psát diskuzní příspěvky na internetu, protože se nesoustředíš. Přečti si to moje ještě jednou.
01. 03. 2012 | 08:16

Kuchař napsal(a):

Studenti by si měli šetřit síli i na to, že až vystudují, že budou zase stávkovat za trojnásebek průměrné mzdy.

A TO SE VYPLATÍ !!

P.S.

Typickým příkladem dobré investice do vzdělání je Plzeň. Nebo si stačí promluvit s pár absolventy VŠ nějakého fil. zaměření a je vám jasné, že nyní to vše pošlape jako hodinky.
01. 03. 2012 | 08:18

Jozef napsal(a):

Pan Payne,
ak sa povazujete za intelektuala:blogy,ktore uverejnujete,Vas zaraduju medzi intelektualov dost priemernych,az podpriemernych.Nie som sam s takym nazorom.
A nekadrujte politikov ako takych.Su velmi rozni,pritom maloktory je tak nekvalifikovany ako Vy,aby si dovolil porovnavat, argumentovat, napriklad absolutnou sumou miezd.
Nutne je vzdy vychadzat z relativnej vysky miezd,pri vyraznom zreteli k ostatnym faktorom fungovania sfery vzdelavania a celej spolocnosti.
01. 03. 2012 | 08:20

rejpal napsal(a):

Petr z Tábora
V hodně věcech máte pravdu, ale proti tomu stojí jeden klíčový argument:
- je možné akceptovat změny, které přináší osoba nedůvěryhodná, nekomunikativní, s pošramoceným morálním profilem, navíc reprezentující stejně nedůvěryhodnou vládu?
Když vám přijde nabídnout pojištění člověk, o němž víte, že byl vyšetřován pro podezřejní ze zproněvěry, vyhodíte ho, nebo mu svěříte své peníze?
Pokud máte pocit, že vláda JE důvěryhodná, pak si promítněte ty hromady afér, personální politiku, vzájemnou nenávist mezi koaličními patnery, "promyšlenost" reforem, které se půl roku v tichosti připravují a pak se během hodin ad hoc mění, když se ozve hlas z Hradu, podivné hospodaření v řadě resortů - no já bych si firmu s takovým kreditem nenajal ani na projekt akvária v pokoji.
01. 03. 2012 | 08:24

modrý edvard napsal(a):

Petr z Tábora: děkuji, napsal jste to za mě; jedině u studentů si myslím, že většině z nich na reformě nesejde, a je vidět (opět) tu kříčící menšinu.
Papouch : 67% (!!) ... a k tomu tuším praví prof Zrzavý: nikde na světě se to nepovedlo vrátit zpátky.
01. 03. 2012 | 08:40

Orysthen napsal(a):

to Saltzmann:
a jaký užitek pro národ podle Vás vzejde z humanitního vzdělance dnešní doby typu:

myšlením český protestant konce 19.století,který si uvědomuje

a)lítost nad porážkou na Bílé hoře 1620 a pobělohorskou dobou
b) pád jemu druhem víry opoziční katolicko-pravoslavné církve řecké v Cařihradě 1457 do rukou Turků jako trvalý fakt
c)nepomoc západních křesťanů tehdy řeckým křsťanům b)stále ještě dominanci katolicismu v Čechách,i když Franz Josef už jesuity celkem tolik nepodporuje
d)že se nachází mezi dvěma politickými tábory-Staročechů a Mladočechů,které jezdí do Říšského parlamentu obě
f)že okolo něj vyrůstá dělnická prorakouská sociální demokracie česká,jezdí také do Říšského parlamentu
f)že obrozenci a vlastenci jsou stále více poněmčováni a uznávají nároky Němců v Čechách

Tito lidé zvládli následný vývoj? A kdyby nebylo VŘSR a Versailles co by asi tak dokázali souhrnem? Snažte si to představit a odpovědět mi,prosím.
01. 03. 2012 | 08:41

Naštvaný napsal(a):

"pak je v tom něco naprosto obludného." Autore, obludný je jenom a jenom ten váš dovětek. Jinak slova Václava Klause, charakterizující současné nálady komunisty a permanentími revolucionáři naočkovaných pár tisícovek, jak jsme se mohli v televizi přesvědčit, naprosto negramotných studentů, je naprosto charakterizují. Co dodat? Klaus měl opět pravdu! Ať se vám to líbí nebo ne. A jako filosof, jak se uvádíte, byste měl mít jasno, že osobní pravda, není nikdy pravdivá. S tou disponujete vy a vám blízcí. Václav Klaus na základě studiem poznaného. Takže o krapánek víc studovat - co takhle Kanta? Právě on to píše. Váš bližní.
01. 03. 2012 | 08:41

rejpal napsal(a):

Naštvaný
Tak mi přijde, že přesně tohle povídali v televizi těsně po 17. listopadu 1989. jen mezi studenty (alespoň obrazně) byli i ti, kteří dnes jakýkoli politiky neposvěcený postoj pokládají málem za zradu.
BTW - kdybych byl student, byl bych proti čistě z principu - už pro samotnou existenci Josefa Dobeše v tak vysokém úřadu. Dá se to vyložit i jako výsměch celé skolské obci.
01. 03. 2012 | 08:46

Naštvaný napsal(a):

"Velmi rád bych si přečetl disertační a habilitační práci našeho vynikajícího ekonoma dlícího nyní na Hradě. Kde je k sehnání? (Podle zákona měla vyjít tiskem.)" Autore, s lítostí musím konstatovat, že touto otázkou se řadíte buď mezi zlovolné gaunery, či mezi ty studenty, jak je charakterizuje Václav Klaus. Vyberte si.
01. 03. 2012 | 08:48

Naštvaný napsal(a):

rejpale, píšete: "těsně po 17. listopadu 1989." když se vám situace jeví stejná, prosím... Nicméně, jaká byla reakce státní moci tenkrát a jaká je dnes? Trrochu přemýšlejte a pak rejpejte.
01. 03. 2012 | 08:51

Luba napsal(a):

Pane Payne,
"disertační a habilitační práci našeho vynikajícího ekonoma" asi nenajdete. Pátrali po ní už mnozí, leč marně.

Zato knih, jak je celá naše planeta modrá, jako ODS, nikoli zelená, jako zelení, těch je všude plno.
Sběratelé kuriozit mají knihy Václava Klause hned vedle Leninových sebraných spisů a Mein Kampfu.
01. 03. 2012 | 08:52

martinka napsal(a):

poslouchal jsem debaty o školské reformě a studentských protestech a čím dál víc se mi vkrádala otázka: co jsou to vlastně ty akademické svobody?!
01. 03. 2012 | 08:53

Skogen napsal(a):

Martine,

nebyla to žádná solidarita, byl to zájem společnosti. Přesněji leaderů společnosti. Tedy těch skutečně zodpovědných. Solidaritou můžeme nazývat dotování školních obědů, žákovského jízdného, všemožných školských akcí nad rámec základní funkce. Solidaritou ještě můžeme zvát sociální stipendium na vyšších stupních vzdělávání, anebo na výběrových a soukromých školách.

Děkuji ti za doporučení, jistá marginální část občanů v noci nespí, neb zajišťuje chod všemožných systémů ;)
01. 03. 2012 | 08:54

Kuchař napsal(a):

martinka:

O jedinou svobodu o kterou jde je, že akademická obec si chce dělat s našimi penězmi co chce.

Daňový poplatníku drž hubu a krok. Zaplať mi studia a pak nadprůměrnou výplatu. Přeci to nebudu platit ze své trojnásobné výplaty sám.
01. 03. 2012 | 09:01

Kuchař napsal(a):

Jinak to zvrácené myšlení jak píšete pane Peyne mám i já.
Já jsem taky tak zvrácený, že si myslím, že studia by si měl zaplatit te, jemuž přinese nadprůměrné příjmy a né ten, co má problém sehnat něco do huby.
01. 03. 2012 | 09:03

Pavel13 napsal(a):

Ale posun v myšlení politiků tu je. Sám pan ministr našel vhodnější výraz "zápisné", aby konečně bylo jasné, že připravovaný systém nemá nic společného se školným zavedeným ve vyspělejších zemích. Našel i kompromisní výši poplatku, jako jeho kolegové. Např. pan Heger našel kompromis ze slíbeného kompromisu, z něhož by rád dohodl nějaký kompromis. Ne, že by na kompromisu bylo od základu něco špatmého, ale tuto vládu usvědčují, že střílí první návrhy zásadně od boku.
01. 03. 2012 | 09:07

rejpal napsal(a):

Naštvaný
Po 17. listopadu už k žádnému násilí nedošlo. O to víc bylo žvástů o klidu na práci (pamatujete ministryni Synkovou, jak dojemně hovořila o svedených studentech?). Jeden rozdíl tu ale je. V následujícím týdnu lidé vyšli do ulic. Dnes se na všechno jen dívají v televizi.
Situace samozřejmě stejná není, jsou jiné vnitřní i vnější okolnosti. Ale nevidím kvalitativní rozdíl v tom, když na politickou poptávku jednou policie seřeže demonstranty nebo když odsoudí do vězení člověka, který dává veřejně najevo pohrdání politiky - dokonce i snaha o kriminalizaci takovýchro činů je analogická. Nemám nejmenší chuť hájit tehdejší režim, jen si lámu hlavu, proč ten současný se v tolika aspektech chová stejně. A proč stejně neomylně posílá nahoru lidi, jejichž jedinou kvalitou je stranická loajalita a konexe.
01. 03. 2012 | 09:09

Koleda napsal(a):

Na co si to ti akademici hrají? UK jakožto nejstarší naše univerzita je v hodnocení univerzit ve třetí stovce, 70% středoškoláků studuje na VŠ, které zhusta mají úroveň těžších gymnázií a podle toho vypadá i výkonnost. Jsem absolventem ČVUT 1968, dostat se na VŠ bylo podmíněno zkouškami, začalo nás 160 a skončilo 35. Učili nás profesoři, z nichž někteří sluli vynikající pověstí v odborném světě (ostatně dodnes jsou po nich pojmenovány některé posluchárny). A dnes? Inflace titulů vč.PhD, tisíce sociologů, právníků, ekonomů, hudebních vědců, filozofů, ale málo inženýrů. Mám osobní zkušenost z Británie, kde na Imperial College vystudoval a PhD získal můj syn. Když líčí jako to chodí na aktuálně 6. nejlepší univerzitě světa, museli by se někteří zdejší páni rektoři, potažmo studenti chytit pořádně za nos. Ale to nelze očekávat. Důležitá je přece jenom "akademická svoboda", že? Samozřejmě, že máme v akademické obci řadu vynikajících lidí, ale dejme jim šanci tím, že zrušíme některé VŠ a volné prostředky dáme k dispozici skutečně efektivnímu vysokému školství. A přestaňme vyžadovat pomalu na každé místo vysokoškolské vzdělání. I tím zmenšíme tlak na "potřebu" titulů a tím i na počet VŠ. Je to běh na dlouhou trať, ale jiná možnost není. Peněz není nazbyt, věnujme je proto na smysluplné vzdělávání.
01. 03. 2012 | 09:09

Vdeny Student napsal(a):

Jo teoorie. A pak je tu praxe. Na skole, kam jsem chodil ja, bylo cca 30% ucitelu zcela nadbytecnych a drzeli se tam jen proto, ze by se nejspis jinak neuzivili. Studenti byli zatezovani nesmyslnymi cvicenimi a zkouskami a hlavni "vyhazovaci" predmet nemel svou formou a obsahem s hlavnim oborem studia prakticky nic spolecneho. Za dobu co jsem tam byl se nezmenilo nic, a co jsem slysel, nezmenilo se to ani za ty roky, co jsem pryc. Akademicka samosprava evidentne nemela sebemensi zajem menit zabehane poradky, uz proto, ze cast tech "prebytecnych", ji tvorila. Studenti v ni byli v tomto smeru jen dopoctu. O nejake reflexi z praxe se dalo hovorit prakticky jen u semestralnich projektu (nekterych) vedenych lidmi z praxe a u vybranych vedoucich cviceni. Nevsiml jsem si, ze by svobody akademicke pudy bylo vyuzivano k tomu, k cemu ma slouzit: svobodnemu a kritickemu zkoumani a vzdelavani v oboru a ke svobodne a kriticke reflexi oboru smerem ze skoly ven. Spis to bylo dobry zavetri, kam nikdo moc nemohl strkat nos.
Ano vzdelani je ze strany statu dobra investice. Tady jste se ale chytil do vlastni pasti. Rozdil mezi (milo)darem a investici je, ze zatimco u prvniho je neslusne stourat v tom, jak bylo s penezi nalozeno, u druheho je to nezbytna podminka.
Zakladni problem je v tom, ze ve chvili, kdy univerzity rezignovaly na snahu o zlepseni sveho fungovani a lebedi si ve svem smradecku, se tehle prilezitosti chopili politici. Jen dalsi ukazka odtrzenosti akademickeho prostredi od zivota. Nechci-li, aby za me jednali jini, musim jednat sam. To je podstata tolik ofrnovaneho lobyismu.
01. 03. 2012 | 09:16

martinka napsal(a):

postřeh co jsem nabyl při sledování posledních událostí je ten,že je v čechách převysokoškolováno!!! podle mě kvantita převyšuje kvalitu o oborové specializace už vůbec nemá cenu mluvit!
protesty akademiků evokují podezření, že jejich záměr je asi tento: "dejte nám hromadu peněz a nekecejte nám do toho co s ní uděláme" a studenty si berou aby je bylo víc slyšet
01. 03. 2012 | 09:16

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore,

práce V.K. by byla v dnešní době ausschluss, tak jako Vaše práce. Jednoduše se vývoj nedá zastavit, ani u diplomové práce ministra Dobeše či jiného s minimálně deset let starou diplomovou/disertační práci.
Ale faktem zůstává, že za parazity bych Klausovi dal nejraději políček do tváře. Nu, jedná facka dá někdy za tisíce slov...

PS: Klaus bude mít čím dál ostřejší jazyk, aby si jej "někdo všiml a byl zase překvapen presidentovým výrokem".

PS: Za "parazita" by se měla uskutečnit sbírka propisek na akademické půdě mezi studenty i zaměstnanci a poslány na Hrad.
01. 03. 2012 | 09:20

aga napsal(a):

Survey

Otrokářství/feudalismus je základním vzorcem civilizačního uspořádání, ten ledovec se jen občas zanoří pod hladinu, aby se zase vynořil. V chodu to udržuje vrstvička dědičných asociálních psychopatů, kteří za staletí ba tisíciletí historie shromáždili ve svých rukou veškerou faktickou moc a prostředky, a jejich obslužné elity (jejichž typickým příkladem je třeba Payne nebo Pehe), kteří si léčí své osobní mindráky opovržením vůči tzv. plebsu a lezením do rekta elitám. Nelze jim upřít určitou instrumentální inteligenci, se kterou to tlačí dějinami, pod různými ideologickými hlavičkami ale s jediným cílem - ovládat planetu a její zdroje a hrát své podivné hry s životy lidí.
01. 03. 2012 | 09:21

aga napsal(a):

Česko je odepsané i ve smyslu vzdělávání jeho obyvatel - což se projevuje v cílené dezintegraci celého školského systému už od základních škol. Synáčkové a dcerky místních obslužných elit "doma" dávno nestudují, a místní čecháčkovský plebs slušné vzdělání nepotřebuje. Pro Čechy je dobrá čtvrtořadá odpadní potrava jak materiální, tak duchovní. A je nechutnou chucpe, když to Paynové a spol., kteří to tu pilně jak včelky zavádějí a podporují, nakonec ještě svalují na vybrané obětní kozly a naznačují jakési "nadnárodní akademokratické" řešení.
01. 03. 2012 | 09:31

buldatra napsal(a):

Tomu způsobu myšlení, kterým disponují hen ti naši nynější politici, potažmo partajní tůristé, kormidelníci a které se zhmotňuje v praxi, babička říkávála, že je to jak u blbejch na dvorku.

Takže tu máme kormidelníky, kteří řídili kocábku tak šikovně, až ji zadlužili. Potom posádce rozdali složenky a oznámili, že situaci zachrání, ovšem pouze za předpokladu, nejsou přece kouzelníci, pokud si osádka opět utáhne opasek (utahování opasku je osvědčená okřídlená fráze určitého druhu kormidelníků, jiní kormidelníci zas mají jiné osvědčené a časem prověřené fráze opačného významu) a začali vzápětí sekat dluhy další.

Je zcela přirozené, že existuje celospolečenská potřeba a zájem zadlužit i studentíka, anžto nebylo by vhodné ani stylové, kdyby tento vstupoval do praktického zadluženého života čistý jako lilie, páč něco takového je přežitek.

Naservíruje se to tak, že ten jeho dluh je vlastně investice do jeho vzdělání, čímž bude z něho ve finále typizovaný zadlužený vzdělanec a jako takový bude mít stále ještě na pracovním trhu výhodu před zadluženým nevzdělancem. Hurá!
Když nesežene uplatnění, bude z něho zadlužený vzdělanec španělského typu. Povzbudivé.

Študentíci by kvůli tomu neměli protestovat, protože stejně netuší vo co go. Navíc, pokud budou protestovat, nepřijede už nikdy Klaus do Brna. A vila Tugendhat bez Klauze vypadá tak bezvýznamně, zbytečně. Masárna přijde o páně Klausoy přednášky, což je frustrující, na vzdělanosti to študákovi nepřidá...

Ale berme protest s nadhledem, je to jen taková studentská recese, nic co by stálo za řeč. Voni z toho vyrostou, že.
01. 03. 2012 | 09:35

resl napsal(a):

Stačilo by zavřít na pár let jednoho, jediného ministra /třeba Drobila, důkazy jsou/ a rozjede se lavina. Každý z nich na druhého něco ví a do kriminálu se všichni bojí. Proto to nejde. Začíná to od neúplatného vrchního policajta, přes neúplatného prokurátora a státního zástupce. Všechna ministerstva jsou řízena lobisty s předražovanými zakázkami. Je to tady dlouhodobě rozdělená moc mezi ODS a ČSSD. Tyto partaje se střídají u moci jen tím způsobem, že si po volbách přesednou z vládních lavic do opozičních. Podstatná část poslanců zodpovědná za korupci se jen přeskupí v lavicích a doma se řehtají přitroublým voličům.
A stačí tak málo, pár odvážných ve spojení s novinářem, potichu nashromáždit důkazy a tlačit na soud a veřejnost. Jedině zavření velké ryby do vězení tuto lavinu spustí. Vypadá to jednoduše, ale je to ověřené.
01. 03. 2012 | 09:37

Xaver napsal(a):

Pane autore,
nerozumím plně pojmu akademické svobody. Jakousi představu si dovedu udělat např. na filosofii nebo na právech. Tam lze nebo naopak nelze studovat a vyučovat všechny možné alternativy
např. o právech žen a povinnostech dětí. A klidně to můžou spoluurčovat i studenti 1.ročníku.
Ale vy jste MUDr., jak má vypadat svoboda výuky na medicíně ?
01. 03. 2012 | 09:40

ondráš napsal(a):

Pane Payne, napsal jste to skvěle. Už dlouho přece víme, že ODS je KSČ v kabátě naruby a jejich společnou konstantou stále zůstává arogance a bolševické myšlení. Pán na hradě je toho přímo prorokem.
I zde v diskusi je bohužel dost modrých bolševiků, třídní rozdělení společnosti mají v krvi (tu mají rudou, bohužel ne modrou). :-)
Dovolím si malé shrnutí: INVESTICE DO VZDĚLÁNÍ JE NEJLEPŠÍ INVESTICÍ SPOLEČNOSTI. Každý vzdělaný občan přináší společnosti mnohonásobně více než občan nevzdělaný. Na to jsou mnohé studie.
amen
01. 03. 2012 | 09:40

Petr z Tábora napsal(a):

to rejpal 8:24:
Vidíme to obdobně. Já jsem pro demisi této vlády, ale život mě naučil posuzovat problémy samy o sobě bez ohledu na osoby. Upřímně řečeno, kterému čelnému známému politikovi ze které strany věříte ? Ministr školství se svou neuváženou personální politikou dostal do situace, že mu hoří termíny a chybí zaškolení lidé. Jsem alergický na pana Drábka, ale uznávám, že v některých záležitostech dosahuje pokroku. Ministra Kubiceho bych dokonce hodnotil většinově dobře.Ministr Pospíšil deklaruje správné záměry, ale prakticky toho udělal velmi málo, proto asi nebyl ještě odvolán, je tak leckomu užitečný.
01. 03. 2012 | 09:40

locke napsal(a):

Skogen
Tato společnost ale už nechce financovat nic, vyjma plutokratů a odkloňovatelů, nejlépe přímo.
Okliky přes dálnice a softwarové systémy jsou moc nápadné.

Takže (zatím) 1% procento privátním pojišťovnám povinně, druhý nebo pátý pilíř bankám povinně, různé ekologické odvody povinně... a tak furt a tak pořád.
Z kapitalismu, kde zákazník rozhoduje o úspěšnosti podnikání se stává upírský systém, kde většina kupní síly je vysáta licencovanými drákuly.
01. 03. 2012 | 09:43

Dagmar napsal(a):

Payne, Luba

V době, kdy psal pan Klaus svou diplomovou, disertační a habilitační práci, se tyto uchovávaly, pochopitelně v "papírové" formě po určitou dobu - tuším pět let - v archivu příslušné vysoké školy. Pak se skartovaly. Pokud je tedy pan prof. Klaus nemá ve svém archivu, velmi pravděpodobně neexistují. Dají se však dohledat jiné jeho práce, zejména odborné články publikované před rokem 1989. I odborníci Klausovi nikterak naklonění jejich kvalitu, měřenou ovšem krirérii doby, kdy byly psány, nezpochybňují. Václava Klause můžeme hodnotit různě, ale rozhodně patřil, před svým vstupem do politiky, k zasvěceným a vzdělaným ekonomům.
01. 03. 2012 | 09:51

akrobat napsal(a):

ondráš
"INVESTICE DO VZDĚLÁNÍ JE NEJLEPŠÍ INVESTICÍ JEDINCE. Každý vzdělaný občan přináší SÁM SOBĚ mnohonásobně více než občan nevzdělaný."

Není nejmenší důvod, aby ti, kteří kvůli svému ekonomickému nebo sociálnímu znevýhodnění šanci k vzdělání nedostanou, finacovali vzdělání vám, nebo vyživovali pana Payna.
Půjčte si a splácejte.

Pan Payne se zabývá natolik zbytečnou vědou, že si ji může financovat večerními šichtami u boudy s hranolky.

Jelikož je v poslední době středověk náš vzor, měli by studenti a jejich mistři pořádat mendikantské průvody po městě a vybírat. Eventuelně ukecávat bohaté vdovy, aby jejich alma mater něco odkázaly.
01. 03. 2012 | 09:52

kocour čtenář napsal(a):

Dagmar
Ty práce by měla mít Národní knihovna. Nejsou podvodné účetnictví, aby se skartovaly.
01. 03. 2012 | 09:55

gaia napsal(a):

jako častuška o potřebnosti vzdělání bych souhlasila, ale slibovat všechno všem a zadarmo, to si netroufli ani komunisté za totality.
01. 03. 2012 | 09:59

Kryštof napsal(a):

Až budou university samofinancovatelným subjektem alespoň ze 70% , tak ať se zaobírají tím , co samy uznají za vhodné .
V národě českém , který míval velmi obstojné strojaře od dob Rakouska až do poloviny let 70. , nezakopnete teď o strojního "ing" umějícího zakotovat pořádně výkres a spočítat tolerance , což bylo alfou a omegou za mě už v učení , když jsem začínal u ponku a nikdo se s námi nemazal . Stejné je to u technické branže na středním stupni / mistři , kresličky , apod. /. Zato je tady přehršel užvaněných ekonomů , sociologů / spíš sociopatů / a podobné nepraktické verbeže . Však je to ve všem také markantně znát .
"Inženýři" co neumějí spočítat trojčlenku a považují se za managery / spíš by se měli považovat a být považováni za magory / - to je česká realita "VŠ" národní a spol. elity tohoto Dullsville .
Studente plať si , studuj si pak co chceš .
Tak jak je to ve Státech , Australii , atd zcela obvyklé .
Je to tvůj život , tak se starej ve své vlastní režii .
Nevím , co tady pořád řešíte . Pro čecháčky je problémem prostě všechno kromě zlodějny a mektání , hlavně však oni sami .
01. 03. 2012 | 10:01

ondráš napsal(a):

akrobat:
Půjčte si a splácejte.

Vážený, pokud tu bude trvat BOLŠEVICKY ZDEFORMOVANÁ SPOLEČNOST, kdy příjem např. středoškolského profesora (třeba můj) je cca na polovině či třetině příjmu instalatéra či automechanika, pak se školné platit nemá a nemůže! Nejsou všichni vysokoškoláci právníky nebo ekonomy. Školné v pojetí ODS/TOP je jen další kšeft pro lobující banky. Jestli bude tato "pravicová" politika trvat, donutí intelektuály volit levici. A to bude teprve prohra demokracie v Čechách.
01. 03. 2012 | 10:02

resl napsal(a):

Klausova práce se zabývala karburátory a rozhodně skartovaná není. Jen je "skartován" každý šéf VŠE na Žižkově, nám. W. Churchila.
01. 03. 2012 | 10:02

Kuchař napsal(a):

ondráš:

Kolik podle Vás bere instalatér ?
01. 03. 2012 | 10:05

Paulus napsal(a):

Asi je třeba si přečíst článek od Autor Robert Eringer "Temné tajemství nového presidenta EU V. Klause" ze dne 2.února 2009 a budete v obraze. Autor pracoval jako špion pro FBI po dobu 10 let počínaje rokem 1993 a přichází s exkluzivním odhalením. A to od studijních let V. Klause až do doby kdy se vstoupil do velké politiky a stanul na hradě. Článek vystavila Bohemia v anglickém jazyce. Jeho překlad běhá dnes po internetu.
01. 03. 2012 | 10:06

rejpal napsal(a):

Petr z Tábora
Osobně nevěřím politiku žádnému. Nejde o nedůvěru, ale o ne-důvěru. Je tam od toho, aby dělal určité věci, aby je dělal kvalifikovaně a aby byl osobně bezúhonný tak, jak to odpovídá běžným standardům civilizované země. Pokud se tak bude chovat, může si určitou míru důvěry získat, může taky přejít od ne-důvěry k nedůvěře. A takového už volit nebudu, i kdyby slibovat stokrát, že se polepší. Pokud cítím potřebu fandit, nechávám si to na sport - fandím Martině Sáblíkové a dalším podobného druhu. I tahle vláda v mých očích začala ne-důvěrou. Nijak jsem po ní netoužil - situace žádala změnu, ale dal jsem jim těch sto dní. Od aféry Drobil (vnímám jí ještě silněji jako aféru Nečas - věděl a odmítl řešit) už to jede jen a jen s kopce a dnes už žádnému členu vlády nevěřím ani kolikátého je. Prostě to nejde.
01. 03. 2012 | 10:07

TomášL napsal(a):

Koleda
9:09

Váš komentář je zcela jistě unfair...
01. 03. 2012 | 10:09

gaia napsal(a):

když jsem koukala, jak Pomeje šel k soudu a soudce mu říkal pane magistře, tak jsem pochopila, že něco je s VŠ školstvím skutečně špatně.
A pak když se ptala reportérka studentů, jestli ten návrh školského zákona vůbec četli, tak všichni 3 oslovení řekli, že ne, že protestují, že jim někdo řekl, že je špatný.
01. 03. 2012 | 10:25

Taoiseach napsal(a):

Jan Payne

"Mají za to, že je třeba kontrolovat a případně i ovládat to, co se v jejich útrobách děje."

To si ani nemyslím. Spíš jde prostě o to, že všechno, co se u nás dalo rozkrást, už bylo rozkradeno, v případě strukturálních fondů dělá protivná Evropská komise kontroly - takže už zbývá jenom tunelovat veřejné služby: důchodové zabezpečení, základní výzkum, terciární školství atd.
01. 03. 2012 | 10:38

kocour salsový napsal(a):

Paulus
Bohemia? A nebyla to Granma?
01. 03. 2012 | 10:41

Dagmar napsal(a):

kocour

Národní knihovna má jen ty práce, které jí VŠ pošle. Neexistovalo však, ani neexistuje pravidlo, podle kterého by to byla systematická povinnost. Spíš to fungovalo tak, že pokud měl autor zájem, aby jeho práce byla uchována déle, než předepsanou lhůtu v archivu VŠ, zařídil její poslání do NK.

Pokud se z několika rozhovorů o něm pamatuji, disertační práce Václava Klause se měla týkat problmatiky inflace v kapitalistickém systému. Rozhodně se na Ekonomickém ústavu AV ČR, kde pracoval jako vědecký parcovník, touto problematikou zabýval.
01. 03. 2012 | 10:54

Vdecny student napsal(a):

Taoiseach Jojo a jelikoz tam uz kradou jini, je kolem toho bugr:-D Pobavil me ten studak z CVUT, co spekuloval, ze nove vedeni univerzity by treba zasmelilo strahovske koleje. Ja si pamatuju kauzy jako rekonstrukce Menzy Strahov, oprava bloku 8, pamatuju katastrofalni uroven ubytovani a cenu bydleni/m2 odpovidajici centru Prahy, pamatuju si podivne cachry kolem pozemku u kulataku, ktere jakousi zahadnou cestou pristaly u soukromeho developera...Kam vsechny ty prachy mizely se taky jen spekulovalo. V tomhle musim dat soucasnym sibalum jedna za aktivni pristup, protoze kdo prvni zacne rvat chytte zlodeje, vetsinou vyhrava :-D
01. 03. 2012 | 10:56

Taoiseach napsal(a):

Vdecny student

Už nějakých 32 let na škole nedělám, takže ty prachy nemizely směrem ke mně, bohužel - :)
Pokud jde o atraktivní nemovitosti, ještě zbývá zašmelit např. v Praze budovy první lékařské a VFN, mat-fyz, přírodovědy, rektorátu ČVUT, stavárny Trojanova, Hlávkovy koleje, Karolina atd.
Ale co je hlavní: tady jde o TRVALÝ penězovod. Stát bude dávat univerzitám třeba 2 % HDP, jenže dvě třetiny z toho skončí u přátel přátel.
01. 03. 2012 | 11:22

Pavel Bela napsal(a):

Ach jo... když bude každý někdo, nebude nikdo nikdo..
01. 03. 2012 | 11:31

Gustáv Kočí napsal(a):

Zdělání je důležitý, protože bez toho nám zůstanou zase jenom ty srpy a kladiva pro pláč. Bez zdělání co sme? Sme jenom výrobní prostředci a kapitálistům votroci a pro smích. Spikněme se jednotně a myslně, apotom konečně vydechneme svobodu a všechno bude naposledy. Hlavně neházet hrách do žita, jak říkali naši předvelikáni Kamenskij, Jirásko a ten katolik Hus taky. Dyk se na to nedá koukat, na tu pravdu! Kolik našich lidí je vobézních jak se maj špatně! Kolik dětí bolí číst a psát a nuda! To nemáte program nebo kanál kam by se dali navíst?!
01. 03. 2012 | 11:35

Kamil napsal(a):

Pane Payne, jste příbuzný Klausova dlouholetého našeptávače baziliška Payneho a svými blogy zachraňujete čest rodiny, nebo je to jen náhodná shoda jmen? V popisu své osoby byste se od něj snad měl explicitně distancovat.
01. 03. 2012 | 11:42

Pavel Bela napsal(a):

Trapný pokus o parodii..
01. 03. 2012 | 11:44

vasja napsal(a):

PS: Velmi rád bych si přečetl disertační a habilitační práci našeho vynikajícího ekonoma dlícího nyní na Hradě. Kde je k sehnání?
------------------------
Tak na tohle se tady už jeden hlupák línej ptal a pan docent Havel ho poučil.
Link dávat nebudu.
01. 03. 2012 | 11:48

mmr napsal(a):

Nerad se zapojuji do těchto diskuzí. Každý z nás vidí vždy jen kousek problému. Já asi také. Dvacet dva let žijeme v demokracii. V poslední době se ukazuje, že naše společnost spěje do stádia, kdy se v podstatě rozděluje do dvou skupin: bohatých (chytrých) a chudých (blbých).
Ti chytří mají prostředky na to, aby čím dál více oblbovali ty blbý.
Oblbování se děje tak, že se naznačuji určité problémy ve společnosti a blbí začínají tyto problémy řešit. Ve společenský pozici v které se nacházejí se mohou tak jedině vypovídat, uklidnit, ale v reálu k žádným změnám ve společnosti nedochází.
Naše demokracie je nastavená tak, že jednou za čas si můžeme prostřednictvím politických stran (které nás 14 dnů před volbami oblbují) zvolit tu, která bude pro nás zdánlivě výhodnější. Realita podle výsledků (22 let) je stále stejná. Blbí znovu volí strany, které jim budou vládnout stejným způsobem, jako ty předchozí. Situace se bude opakovat.
Měli bychom přemýšlet, jak z tohoto marastu vyplavat. Jak v současné situaci najít cestu.
Jedna cesta je výměna celé vládní garnitury. Jak toho dosáhnout? V příštích volbách nevolit ani jednu ze současných zvolených stran. Volit ty strany, které mají šanci překročit hranici 5% počtů voličů a mohli by se stát parlamentní stranou. Při větším počtů koaličních stran, nebude tak jednoduché prosadit opatření sloužících jen zájmům úzké skupiny lidí. Byla by šance, že se mezi zvolené dostanou i slušní lidé.
01. 03. 2012 | 11:54

Eleshar napsal(a):

PAYNE:
"PS: Velmi rád bych si přečetl disertační a habilitační práci našeho vynikajícího ekonoma dlícího nyní na Hradě. Kde je k sehnání? (Podle zákona měla vyjít tiskem.)"

Něco o Klausově habilitační práci se píše v pamfletu "Václav Klaus a bída ducha", leč nevím, jak moc je to důvěryhodné. Každopádně vypůjčil jsem si z Národní knihovny údajnou habilitaci jménem "Ekonomická teorie a realita transformačních procesů" a... no... četl jste Klausovy zápisky z cest na Novinkách.cz? Je to něco velmi podobného. Opakuji, že nevím, zda jde skutečně o Klausovu habilitační práci, ale jako vědecká publikace je to zcela tristní. V celé knížečce necituje snad jedinou autoritu, jen několikrát v některých kapitolách odkazuje na knihy jistého... V. Klause... prostě tragédie.
01. 03. 2012 | 12:03

melčákova pohanka napsal(a):

Pane Payne,vím,že s bráchou vycházíte dobře,tak proč nepožádete jeho o Klausovu práci?
01. 03. 2012 | 12:16

Glosator napsal(a):

Ono je vzdělání a "vzdělání." Intelektuálové mohou skutečně jít do hajzlu, protože jenom škodí. "Pracující inteligent," bohužel, neznám nebolševický ekvivalent tohoto výrazu, protože tady se úmyslně matou pojmy, je příslušník určité profesní skupiny (lékař, právník, učitel, inženýr, badatel) ale intelektuál je individuum hlásající snůšky nesmyslů a působící škody v řádech desítek miliard. Živí se tím, že vytváří jakousi s medii propojenou kastu a pak vymáhá výpalné!
To, že ani autor, ani president Klaus nedokáží tyto dvě skupiny dostatečně rozlišit je opříčinou že mluví "ten o voze, ten o koze."
01. 03. 2012 | 12:17

fler napsal(a):

Začínám mít hrůzný dojem, že to, co bylo v minulém režimu shnilé, vesele si hnije dál a co sloužilo ke spokojenosti, tak do toho se rýpe, přerývá a hrabe tak dlouho, až to zdechne. Papaláši, straníci a hrabivci - Zdravotnictví, školství, důchody, rodinná politika.....
01. 03. 2012 | 12:39

Nuba napsal(a):

Dělat zboží ze vzdělání a zdraví je kontraproduktivní. Čím je společnost vzdělanější a zdravější, tím je jako celek produktivnější. Jistěže se vysokoškolské vzdělání projeví na vyšším příjmu člověka, ještě aby ne, ale zároveň má dopad na celou společnost, tedy i na ty, kteří to vzdělání nemají.

Neustálé rozeštvání lidí, lidské hodnoty měřené penězi, to nikdy nemůže dobře dopadnout a prosazovat takovéto přístupy mohou jen zombie otrokářského režimu, které začichaly svoji šanci.

Naštěstí, i přes dočasný výkyv zpět, jde civilizace dopředu a zombie budou dříve nebo později poslány tam odkud přišly, tedy do hrobu. Kéž by tam sebou vzaly i ty zdejší dýlery virtuálního braku.
01. 03. 2012 | 12:43

Mirek napsal(a):

Klausovi lze vyčítat ledacos, ale ne nedostatek realismu. Všichni jsme viděli chování našich doktůrků za státní peníze vystudovaných. Zaplatili jste mi studia tak koukejte platit dál kolik si řeknu, jinak vám investice do mého vzdělání zmizí v cizině. Představa, že 30-40% populace (rádobyvysokoškoláci) jsou géniové, kteří tuhle zemi v budoucnu někam povznesou je naprosto zcestná. I kdyby na to duševně měli, odejdou za lepším. Navíc je podivné, že když jsou tak přesvědčeni o svém přínosu pro společnost (studenti i učitelé), odmítají jakékoliv měřitelné hodnocení svého výkonu. Realita je prostě taková, že ČR na žádné špičce světového intelektu nebude a to nejlepší co může udělat, je své VŠ přizpůsobit požadavkům atraktivních zaměstnavatelů. Jenže ti nejsou zvědaví na abstraktní žvásty různých "filozofů" nýbrž na měřitelné a prodatelné výstupy práce. A ty se dají získat jen tvrdým učením. Na což velká část mládeže nehodlá přistoupit. Řvát po ulicích je o tolik lehčí
01. 03. 2012 | 12:55

Jarsa napsal(a):

Naprosto s Vámi souhlasím. Od dob Klementa Gottwalda oni neměli na Hradě ostudnější figuru než mají nyní. Říkám oni, protože pro nás tato osoba nikdy nebyla a nikdy nebude naším presidentem. My jsme ti, co jsou na Klaunově indexu. Tedy indexu slušných lidí.
01. 03. 2012 | 13:04

Kuchař napsal(a):

Nuba:

V Řecku připadá na 7 žáků (Nebo tak nějak) 1 učitel. Připadá Vám tato společnost zdravější ?

A musím opakovat dotaz - proč si studia nezaplatí ten bohatší ? Proč je má platit i ten, kdo má hloubějc do kapsy ?
01. 03. 2012 | 13:18

Mgr. Radek Rybář napsal(a):

Naprostý souhlas, skvěle napsáno!!!
01. 03. 2012 | 13:27

Kuchař napsal(a):

Kolipak bere takový Mgr ?
Že by si nedokázal zaplatit studia sám, a musí se nechat živit lidmi, co neberou ani třetinu toho, co takový Mgr ?
01. 03. 2012 | 13:36

Vdecny Student napsal(a):

Taoiseach A vy jako myslite, ze ted ty penezovody miri jen do skol? Nebudte naivni :-) Ona uvaha prodeje starych budov v centru a vystavby noveho kampusu nekde pri okraji mesta neni tak iracionalni a je to jedna z moznosti. Rekonstrukce starych budov, zajisteni napriklad potrebnych parkovacich mist(v prehustenem centru), vytapeni, vetrani, tohle vsechno s sebou nese nemale naklady. Oni pak mnozi nestaci koulet ocima, co to stoji a vykrikuji o zlodejich. V blazene nevdomosti realnych stavebnich nakladu.
Napriklad VFN na Karlaku uz mela byt davno hygienou uzavrena. Ja zazil, ze mi nebyli 3/4 roku schopni dat termin na zubni operaci, protoze jim to postupne vyhorelo, popraskalo topeni, pak znovu...
01. 03. 2012 | 13:40

Vogel napsal(a):

Jak správně podotýkáte "V moderní společnosti závisí všechno na intelektuální kapacitě jejích členů", v tomto případě na intelektuální kapacitě členů vlády, parlamentu, senátu a členů parlamentních politických stran a ta je, jak s oblibou říká náš president Ješita I., opravdu ale opravdu velice nízká. Pak se divte, že máme zákony takové jaké máme, protože jsou jejich zrcadlem. Hlavně aby nebylo ještě hůře než nyní, protože pak revoluce bude o to krvavější.
01. 03. 2012 | 13:42

Kuchař napsal(a):

Vdecny Student:

Jak by tato varianta mohla přijít v úvahu ?
01. 03. 2012 | 13:43

jeden neštudovanej napsal(a):

Kuchař nemá žádnou VŠ. Ale má mindrák. Veliký, achjooo..
01. 03. 2012 | 13:48

Taoiseach napsal(a):

Vdecny student
Ponekud si nerozumime. Ty penězovody nemíří do škol, nýbrž BUDOU mířit (pokud ten ksindl prosadí své zločinné plány) přes školy "přátelům přátel", což budou primárně velké hospodářské skupiny, které budou mít se školami společné právě jenom to, že na ně budou přisáté.
Prodej budov v centru (i kdyby s neprodávaly pod cenou "kamarádům") bude VŽDYCKY NEVÝHODNÝ, protože jejich cena pořád jenom poroste. Skutečnost, že je VFN podfinancovaná, a tudíž nemá na pořádnou rekonstrukci, s tím v podstatě nesouvisí.
01. 03. 2012 | 13:50

Kuchař napsal(a):

jn:

No a co ? My bez VŠ nejsme lidi ?
01. 03. 2012 | 13:54

Nuba napsal(a):

Kuchař
Vzdělání patří do sféry veřejného zájmu. Nevím, jak vůbec můžete zpochybňovat, že existuje přímá úměra mezi vzděláním a vyšší produktivitou práce, vědecko technickým pokrokem a podobnými věcmi, které mají posléze dopad na celou společnost tím, že je, spíše tedy měla by být bohatší. I ta prodavačka. Ovšem za současného stavu rozkrádání se k ní ten blahobyt nedostane. Proto se vláda musí snažit vydřít peníze ber kde ber. Její kamarádi totiž začínají být nervózní, protože jim krize trošku přivřela kohoutky.

Ale jste typ člověka, se kterým nemá cenu diskutovat, jste až bizardně jednostranný, s nikým podobným jsem se v životě nesetkala. Na druhou stranu jste jako každý správný dýler, který se snaží ze svého brakového zboží vytřískat co nejvíc. Možná Vám na to ještě pár neinformovaných a "momentálně" zaostalých skočí. Lidé mají za sebou už školu života a vlezlé vyřvávání dýlerů jim leze na nervy.

Ale za Vaše vstupy děkuji, byla by tady bez Vás a ještě pár podobných docela nuda. Představte si, že bychom se domluvili, že pravice i levice má své odlišné koncepty na možný vývoj společnosti, že ta nejlepší cesta, tak aby vyhovovala většině se tvoří kompromisem a dohodou a že největšími škůdci tohoto státu jsou zloději, tuneláři, paraziti, mafiáni a jejich poskoci, kteří se tady i jinde snaží lidem vymývat mozek.

Vy jste tady záruka toho, že se jim to nepodaří, protože i tomu méně chápavému dojde, že jste přes závit. A Rumcajs byl mnohem lepší, než se zbláznil, tak jsem ho měla i docela ráda.
01. 03. 2012 | 14:13

Horymír napsal(a):

Zajímavý článek - bravo - náš nabubřelý a namyšlený soudruh prezident,zašívák z Prognostického ústavu = zastavárna bohapustých žvanilů,dnes nositel mnoha čestných doktorátů po celém světě,spisovatel co píše své nesmysly co se nedá číst jak po stránce ekonomické tak jeho zápisky z cest za statní peníze a kde se všude podivuje co je kde a co není - hlupák se nikdy nezapře, tak on vystudoval jak-jak nabyl vzdělání a hlavně kde a u koho-odpověd je jasná a naprosto jednoduchá- na jedné ze 2 nejzprofanovatějším VŠ školách komunistické rudoéry = VŠE a Právnická fakulta KU-nám starším je známo více než dobře kdo se tam tehdy dostal a jak se tam studovalo,kdo byli tzv. pedagogové=rudí soudruzi s hvězdou na čele a klopě saka, žádní odborníci, ti byli jinde hlavně na technikách atd a proto ty výsledky jsou platné dodnes- Klaus a jemu podobní soukmnenovci nejsou ekonomové ale zloději tohoto státu při privatizaci,protože neznali z ekonomie zcela nic jen komunistické demagogické teze a stejné platí pro právníky = bolševická nenávistná skupina ke všemu co není jejich = všech a dovolí si vlastnit dnes jedinec,jim všem měly být tituly po 1989 odebrány či zveřejněna všechna jména kdo zde vystudoval-co právník to z 95% člen KSČ a nakonec i Václav Klaus usiloval o vstup mezi své největší kamarády a chlebodárce z KSČ-dnes je sice prezidentem ale s totální nenávistí ke svým občanům jak na ne shlíží coby novodobý feudál z Hradu,ale na něj si nikdo nevzpomene a nikomu nebude proto až vypadne nikdy chybět - snad jedině svým kámošům Třískovi,Ježkovi,Dlouhému,všem pseudofondům, aj, se kterými pomohl tuto zemi dokonale rozkrást a totálně zničit !!!
01. 03. 2012 | 14:15

Vdecny Student napsal(a):

Taoiseach Drzet budovy v centru se vam vyplati, pokud je muzete vyuzivat umerne jejich hodnote. Mit v centru mesta statni spital JE ZTRATOVE. Misto, aby vam ten berak vydelaval jako hotel nebo kancly, prodelava jako spital. Nemuzete ho totiz pronajmout za trzni najemne. Tak to proste je. Vzhledem k tomu, ze se branite myslence dum prodat, tezko muze rust na cene. Cenu ma jen to, co jste ochoten prodat, na obchod musi byt dva :-)
Penezovody ze skol uz miri, jen si to nechcete pripustit.
01. 03. 2012 | 14:25

jáchym napsal(a):

Platy ve školství nejsou mizerné, ale skvělé. Píši to jako bývalý učitel.
Přišel jsem o práci a rozhlížím se po nabídkách práce. Na práci placenou více než 20000Kč skoro nenarazíte a když, tak je podmíněna obrovskými požadavky.
Běžné jsou nabídky za 14000Kč, třísměnný provoz a otrocká dřina.
01. 03. 2012 | 14:38

fo-ol napsal(a):

plny souhlas! vzdelanost je zakladem demokraticke spolecnosti a bez vzdelanosti tato nemuze existovat protoze nevzdelani lide si zvoli prvniho populistu na ktereho narazi.
A neni nahoda ze proti univerzitam & studentum se vyslovoval zrovna Paroubek (moc dobre vedel ze cim vzdelanejsi volic, tim mensi sance ze on "z toho bude neco mit").
Klaus neni hloupy a urcite moc dobre vi ze struktura jeho volicu se za poslednich 20 let vyrazne zmenila...
01. 03. 2012 | 14:38

dotaz napsal(a):

Vdecny Student

ale centra měst, kde jsou jen kanceláře nebo prázdné baráky, se vylidní. Lidé chodí do center, kde je infrastruktura, tudíž vše, co potřebují k životu. Pokud to tam není, ani tam nepáchnou a z center měst se stává místo důchů a bující kriminality.
Kanceláře a hotely centra měst sama nenaplní.
01. 03. 2012 | 14:48

český maloměšťák napsal(a):

Trošku negativismu.
Dle insidera je část vedení VŠB Ostrava napojeno na penězovody - přes zadávání zakázek až po rozdělování grantů. Běžný provizní systém - a ne vždy jde jen o navýšení zakázky či spřízněné firmy. Někdy jde o docela obyčejné rozhazování peněz na podivné výlety do zahraničí etc etc....

Takže pozor - někde se také demonstruje za zachování tohoto stavu.

Ale i toto padá na hlavu ministerstva školství. Jak tedy provádí věcnou kontrolu hospodaření.

Ale podobně je tomu například i ve sféře kultury....divadlo Jiřího Myrona.

Největším problémem je strach ze ztráty zaměstnání. Proto lidé uvnitř drží hubu. V tom je to velmi podobné stavu, jaký byl za realsocialismu.
01. 03. 2012 | 14:50

Taoiseach napsal(a):

Vdecny student
Dům samozřejmě můžete prodat za 25 let a jeho cena bude (i při započítání inflace) mnohem vyšší. Jenomže tahle parta je chce prodat teď, kdy je u lizu a z prodeje za podhodnocenou cenu může mít "provizi".
Jak je to s penězovody ze škol, opravdu nevím. Ale Vy si asi nechcete připustit, že by mohlo být o dva tři řády hůř - já ano.
01. 03. 2012 | 14:52

Abe Normalni napsal(a):

Taoiseach Ale za 25 let se najde Taoiseach mldadsi, ktery bude tvrdit, ze ti co to chteji prodat si chteji nakrast a ma se pockat 25let :-) Je to tak, ze VFN bud konci, nebo nalije (obri) penize do rekonstrukce stavajicich objektu z nichz mnohe stejne budou muset fungovat na vyjimku, nebo se odstehuje. Ono totiz nedje jen o zajmy te party, ale predevsim o havarijni stav budov VFN, ktery je treba resit hned, ne za 25let. Nehlede k tomu ze za 25let uz v v rozumne vzdalenosti centra zadne volne pozemky pro nemocnici byt nemusi.
Jedine co se vam tu snazim vysvetlit je, ze veci jsou vetsinou komplikovanejsi, nez jak vam je lici media. Oni totiz v tech mediich vetsinou delaji dost blbi lide...
01. 03. 2012 | 14:58

Občan napsal(a):

Pane P. mate ve všem pravdu!!Ale základem by mělo být,že současná vláda dobrovolně vyskáče z oken!!A odejde někam hodně daleko,snad nejdál,kam se dá dojít,či někoho poslat.
01. 03. 2012 | 15:04

Kuchař napsal(a):

Nuba:

A kdo říká, že ne ? Ale vzdělání je přínosem nejenom pro společnost, ale i pro toho jednotlivce. A jestliže jemu to přináší nadprůměrné příjmy, přijde mi požadavek na to, aby mu to zaplatili ti méně majetný jako nechutný.
01. 03. 2012 | 15:32

Taoiseach napsal(a):

Abe Normalni

Je pravda, že (nevýhodný) prodej budov je k tématu blogu jen okrajový, ale přesto: stát i města už inkasovaly (nebo měly inkasovat) "obří" peníze za prodej lukrativních objektů - proč je neinvestovaly do rekonstrukce těch, co si nechaly? A jsou snad předpisy pro hotel méně přísné než pro nemocnici? Názory si nedělám podle medií, vařím z vlastního - :) . Občas se mýlím, ale na změnu názoru potřebuju opravdu silný kalibr argumentů. Uznávám, že jsem proti "našim" mocným zaujatý a podezřívavý víc než kdokoli dřív. Nejspíš to souvisí s pocitem bezmoci vůči nim...
01. 03. 2012 | 15:34

Taoiseach napsal(a):

Kuchař

Už asi po dvacáté: z nadprůměrných příjmů se platí nadprůměrné daně. To neokecáte.
01. 03. 2012 | 15:36

Kuchař napsal(a):

Taoiseach:

I když pak jde do zahraničí ?
01. 03. 2012 | 15:37

Abe Normalni napsal(a):

Taoiseach Vsak budte podezrivavy,jste jejich zamestnavatel :-) Ale je potreba se na veci divat strizlive a to se v tehle zemi posledni dbou dari cim dal min.
Zkuste se na to podivat z jineho uhlu. Sel byste do politiky? Vzdyt kdo tam vstoupi, driv nebo pozdeji skonci na tapete. Podezreni uz se nedokazuji, staci anonymni svedectvi, spekulace, media prebiraji pomluvy jedno od druheho. Jakakoli aktivita je prezentovana jako pokus o zlodejinu. Tahle hysterie skonci totalni paralyzou politickeho zivota a bude nas to stat vic, nez vsechny zlodejiny dokupy.
01. 03. 2012 | 15:46

Taoiseach napsal(a):

Kuchař

Pod Michalem Komárkem jsem napsal: "Odchodům do zahraničí se nedá bránit jinak než atraktivní nabídkou, tj. nejen peníze, ale i zajímavá práce."

Abe Normalni

"Tahle hysterie" má zcela reálné důvody. Skutečně jsem dřív tolik pesimistický nebyl, ale přecejen informací přibývá. Nejde o to věřit všemu, co bylo dneska v televizi. Ale dávat si věci do souvislosti s tím, co se stalo před měsícem, před rokem, před pěti lety... Zašlo to moc daleko (myšleno v ČR) a nejsem si jistý, že to půjde napravit "po dobrém".
01. 03. 2012 | 16:13

resl napsal(a):

K čemu nám vzdělanců ze zahraničních univerzit. Mohli by být chytřejší než my, kteří jsme vystudovali pod vedením komunistických profesorů, pod dozorem Svazu mládeže, ROH, SČSP. To jsou kvalitní záruky našich kantorů. Ovšem ti nejschopnější studovali na Vysoké škole politické ve Veleslavíně, kde dostávali ty nejprestižnější tituly a z nichž se dnes rekrutují prokurátoři, soudci, soudní znalci.
Jen se nesmí vyjadřovat písemně, nedejbože se jich zeptat na matematiku.
01. 03. 2012 | 16:14

mylowec napsal(a):

Pan prezident Klaus ví co říká, není pako, prostě je takový, ale už je za zemitem, tak mu to odpusťte.
Říká své názory otevřeně a rovně, což 99 procent politiků z důvodu alibismu neudělá.
01. 03. 2012 | 16:17

Glosator napsal(a):

Tak jsem si zadal Klaus V* do Web of Science. Klausů je tam více, tak jsem to musel trochu probrat. Nicméně, databáze zná 58 vědeckých prací, jejichž autorem či spoluautorem je současný český president.
Mimochodem, je li minimální vůle,stačí ty práce oxeroxovat, doplnit dvacetistánkovým úvodem a souhrnem, svázat a je z toho plnohodnotná habilitační práce.
Proč píši o vůli, vím o případu, že byl habilitován člověk ss 7 publikacemi (běžně se požaduje 35) a také třeba někdo má 300 publikací, učí va VŠ a habilitovat ho nechtějí.
01. 03. 2012 | 16:18

prorok napsal(a):

Vzdyt my vime, co jsou zac, Payne. Nesnazej se polepsovat. Lidi nejsou hloupi, jak voni myslej! I pamet mnohym zatim dobre slouzi.
01. 03. 2012 | 16:21

Kuchař napsal(a):

Taoiseach:

Takže náš daňový poplatník zaplatí studentíkovi studia a pak zpětně bude muset ještě přitlačit až vystuduje, aby náhodou nezdrhl do zahraničí.

Tak to jste tu komedii , co tu předvádí levičáci dotáhl dotáhl do absurda.

Gratuluji !
01. 03. 2012 | 16:29

Taoiseach napsal(a):

Kuchař

A jak se na to má dívat švýcarský nebo americký daňový poplatním, že mu u nich studujou Češi, co se potom vrátí domů. Už za císaře Karla se na UK zadarmo vzdělávali ti, co pak "zdrhli do zahraničí". Nevím, co je na tom levicového.
01. 03. 2012 | 16:35

Kuchař napsal(a):

Taoiseach:

Asi to nevíte, ale tito studenti si studia zaplatili. TAkže si mohou jít kam chtějí.
01. 03. 2012 | 16:51

Abe Normalni napsal(a):

Taoiseach Za posledni tyden probehly medii dva zajimave rozhovory s lidmi, co "byli u toho". Topolanek a Dvorak (ten z DPP). Samozrejme to muzete smest ze stolu s tim, ze jsou to zlodeji a kdo vi co. Podle me ale oba maji co rict, byli primo v centru a byli odejiti zpusobem, diky kteremu nemusi citit potrebu "drzet basu" za kazdou cenu.
Na jednom se shodli. Jedina cesta, jak snizit korupci, je vyrazne snizit objem penez spravovanych statem. Jinak to nejde uhlidat. Dnes protece pres ruzne formy verejnych rozpoctu 40% HDP. To je neuhlidatelne a je to zivna puda pro spekulace. Tam kde soukromnik dlouhodobe spolupracuje s osvedcenym dodavatelem (sam sebe neokradete), tam musi stat porad dokola poradat vyberova rizeni, jako jediny zpusob, jak zajistit moznost alespon nejake zpetne kontroly rozhodovani. Protoze urednik nehospodari ze sveho a rad si prilepsi. Tenhle nekoncici kolotoc neustaleho soutezeni o to same je ale zaroven nejlepsi misto, kde se na system prisat. Kdyz budu vulgarni, napisu ze kolem mensiho ho*vna lita min much...
01. 03. 2012 | 16:58

hoša napsal(a):

nejlepší ovšem je, že militantní pravičák kuchař tady najednou hájí chudinu, to by se člověk potrhal smíchem, ale asi byl na poradě v chámu páně nějaké banky a tam mu nakrájeli cibuli, aby tady mohl ronit krokodýlí slzy
01. 03. 2012 | 17:23

Kuchař napsal(a):

hoša:

Copak Vy nevíte, že militantní pravičák je socialista ?
01. 03. 2012 | 17:24

Kuchař napsal(a):

Zde jsou průměrné platy dle vzdělání:

http://tn.nova.cz/zpravy/vzdelani-a-kariera/kdo-kolik-bere-prehled-podle-profesi-a-vzdelani.html
01. 03. 2012 | 17:32

Kuchař napsal(a):

Plat vysokoškolsky vzdělaných lidí je v průměru o 30 % vyšší než průměrný plat středoškoláků

více zde:

http://www.platy.cz/analyzy/plat-vysokoskolsky-vzdelanych-lidi-je-v-prumeru-o-30-vyssi-nez-prumerny-plat-stredoskolaku/42442
01. 03. 2012 | 17:34

Sláma napsal(a):

Pane Payne, naprosto skvělý příspěvek!
01. 03. 2012 | 18:07

babočka napsal(a):

Klaus je vynikajicí provokatér a jen blb po něm může chtít disertační práci. Pan Dobeš obdivuhodně zamakal v automotosportu a že dělá reformu ve školství perfektně dokazují protesty proti ní. Dnes má titul kdejaký blb ale řemeslníka nejde sehnat. Zadarmo vystudovat a potom prchnout do zahraniči jako naši doktoři, toto je morálka dnešní mladé elity. Dělník se vyhodí z práce maká za něj ukrajinec. Když se studenti nechtějí učit, můžou za ně nastoupit děti z Afriky nebo Asie.
01. 03. 2012 | 18:33

minerál napsal(a):

aby každý studoval do 30 zadarmo, to je nesmyl.
Za socíku to sice šlo, ale jaká byla omezení, kolik lidí se nedostalo na školy vůbec a kolik jich z nouze raději studovalo něco jiného.
Dnes by každý chtěl akorát být politolog a urvat místo ve státní správě. Holky, které skončí ve 30 studia pak jdou na mateřskou a začnou dělat tak někde před 40.
to nemůže nikdo ufinancovat.
01. 03. 2012 | 18:55

resl napsal(a):

Klaus psal dizertační práci na téma "karbrátory z Jikovu." myslím, že podnik existoval v Č Budějovicích. Kdysi jsem něco o tom četl, než to stačili archiváři stopit. Samozřejmě nic z jeho hlavy. Možná ho nenašel v trabantu, který vlastnil.
01. 03. 2012 | 18:56

resl napsal(a):

oprava : karburátory /blbne mi "u"/
01. 03. 2012 | 18:57

Studenti potřebují VZORY napsal(a):

Žádost ministrovi školství
Pane Dobeši prosím pomozte,

hledáme Vaši závěrečnou práci a především habilitační práci pana prezidenta Klause.
Rádi bychom se něčemu přiučili. Svět je plný podvodníků a lhářů a tak dejme společně studentům vzor, příklad.

Snažně Vás v této těžké době pro VŠ prosíme, přimluvte se u pana prezidenta a dejte nám informaci, kde by se jeho habilitační práce dala sehnat. V knihovně na VŠE nebo na Fakultě sociálních věd?
Ukažme těm kverulantům jak se to má dělat. Odborné texty prezidenta Masaryka jsou po sto letech kdyspozici, tak u pana prezidenta Klause by se to mohlo taky nějak technicky jít....

Děkujeme a s heslem

Nebát se a nekrást

PS pro laiky, řádný profesor je něco zcela jiného něž čestný (třeba V Havel na spoustě univerzit)
řádný profesor alespoń nějak minimálně přednáší, musí mít impakt publ..
habilitační práce by měla být veřejná....
Václav Klaus se habilitoval na škole, kterou sám vytvořil
http://fsv.cuni.cz/
z fakulty žurnalistiky spolu s kolegou Zielencem když byl předsedou vlády.
Tak tedy Bilak RSDr. dostal na frak nebo na sako..
01. 03. 2012 | 19:07

český maloměšťák napsal(a):

"...Na jednom se shodli. Jedina cesta, jak snizit korupci, je vyrazne snizit objem penez spravovanych statem. Jinak to nejde uhlidat. Dnes protece pres ruzne formy verejnych rozpoctu 40% HDP. To je neuhlidatelne a je to zivna puda pro spekulace. Tam kde soukromnik dlouhodobe spolupracuje s osvedcenym dodavatelem (sam sebe neokradete), tam musi stat porad dokola poradat vyberova rizeni, jako jediny zpusob, jak zajistit moznost alespon nejake zpetne kontroly rozhodovani. Protoze urednik nehospodari ze sveho a rad si prilepsi...."

Hmm - Maddof byl státní úředník ?
Finanční ředitel Enronu byl státní úředník ?

Jaký je vlastně rozdíl mezi mým a tvým nebo státním či Maddofovým ?
Žádný.

Vždy to bude jen o regulích a jejich dodržování.

Stát bez peněz nikdy neexistoval tak, že by byl nějak z hlediska dějin významný a samostatný.

Možná tak v hlavě nějakých úchylů. Kterým ani tak nejde o to jak úspěšně bojovat s lumpy, jako spíše o to, aby si ten stát přivlastnili.
Pak je takový stát rozprodán ven.
Přestaně existovat.

Takové jako jsou proklamátoři výše uvedených názorů v těch lepších časech Říma nejdříve zbičovali a pak ukřižovali. Zcela po právu.
Dnes chodí po světě a pindají a pindají...že prý je jediná cesta se vzdát.
Jsou to bytosti myšlení otroků a charakteru krys.
Nebo prostě jen chtějí oblbnout normální lidi. Svým donekonečna opakovaným kvičením o státiu - coby zlém hospodáři.
Přitom jeden jako druhý by bez státního cecíku skončili někde pod mostem či v útulku.

JEDEN VEDLE DRUHÉHO - všichni ti teoretici špatně hospodařícího státu se totiž na rozkrádání toho státu podíleli aktivně v minulosti anyní by chtěli takto postupovat dále...ohlodat ještě ty zbytky - protože na běžném trhu jsou nepoužitelní.

Jsou to lidé psychicky méněcenní. Respektive nemocní. Měli by se léčit.
01. 03. 2012 | 19:10

muromec napsal(a):

Kuchař
Jak jste si to zjednodušil: Militantní pravičák je socialista. A nejste sám kdo takové pitomosti trousí. Pro pravičáky je "pravice" něco tak čisté a vznešené, že všechnu špínu kterou pravice zplodí, hbitě-ruče posunou nalevo, dokonce ješte i takovou extrémní pravici jakou byli nacisté a Hitler. Jak to je s tou hloupostí která kdyby nadnášela...?
01. 03. 2012 | 19:13

Studenti potřebují VZORY napsal(a):

Vážený pane Glosatore,
děkuji za informaci. Bohužel jsem si do databáze Web of Science zadal "Klaus V" a ono nic.Asi jsme pochybil...
Tedy budu přesnější. Prošel jsem výsledky hledání a ani jeden nebyl z ekonomie.
Asi jsem se nějak spletl.
Mohl byste mi prosím, pane kolego, někam sem zkopírovat nějaké citace prací Václava Klause prezidenta ČR.

Je to přece CTRL +C a pak CTRL+V šup šup...

Musíme už konečně dát všem těm fámám a dezinformacím utrum. Pan prezident by si to jistě zasloužil.
Masarykovi odborné práce (též to byl řádný profesor) se dají v knihovnách vystopovat.
Věřím, že v dnešní době digitálních technologií u Václava Klause nemůže být vůbec žádný problém...

Přece jenom by ti studenti měli mít nějaký morálně odborný příklad.
Děkuji a již se netrpělivě těším na četbu.
01. 03. 2012 | 19:18

Starý napsal(a):

Bohužel tady na Zápdě, již delší čas převažují porkrokoví myslitelé, kteří ve shodě s autorem mají zato, že "vytváření skutečných hodnot" je přežitek minulého století. Podle toho to tady vypadá.
01. 03. 2012 | 21:26

Gustav Kresta napsal(a):

No církve jsou přece teď to hlavní, a to i z hlediska vzdělanosti národa, jak jsem se dočetl z rozhovoru s člověkem, pro něhož vzdělání a odbornost asi nejsou (sám to nepotřebuje) tou příslovečnou alfou omegou všeho lidského konání, tj. s ministrem Kalouskem. Ten se úplně rozplýval nad tím, jak se miliardy vydané církvím blahodárně vrátí celé společnosti prostřednictvím různých církevních škol, hospiců a pod. (tam je to v pohodě). No kdo by dojetím neplakal. Kupodivu ale nic neříkal o tom, jak se stát postará a ohlídá, aby tomu tak skutečně bylo. On tomu prostě věří a to stačí jako pádný argument pro vysypání spousty miliard z našeho společného skromného a hubeného měšce do zcela nekontrolovatelného reje církevních finančních toků. Zatímco na státních univerzitách a VŠ (a nejen)se bude muset škudlit aby si tam moc nejuchali a kdo bude jaksepatří loajální (třeba obstará ve volbách nějakou hromádku hlasů), tak bude odměněn nějakým přilepšením. To je sice taky korupce, ale nepostižitelná. Takže konečně bude na akademických půdách klid a pořádek, kdo bude zlobit, půjde z kola (peněz) ven.
01. 03. 2012 | 21:58

babočka napsal(a):

Kdyby si Klaus nechal patentovat své jméno tak je několikanásobný miliardář. Od jeho vstupu do politiky skoro denně čteme nebo slyšíme jeho jméno. Naše média a různí pisálci by mu už teď měli vystavět pomník, protože svým postojem a jednáním je už dlouho živí. Nevím o tom, že by někomu bránil chovat se slušně,nutil někoho krást nebo zakazoval volit komunisty. Srovnávt Klause s Gotwaldem může jen vůl. Pokud to je člověk studovanej tak je to vůl korunovanej.
01. 03. 2012 | 22:03

katalyzátor napsal(a):

katalyzátor napsal(a):
Obávám se, že protesty studentů FF, vyprovokované jejich učiteli, jsou odtržené od reality. Svědčí o tom i citace ze zakládací listiny UK. Dobeš je sice, jak to nazvat slušně, to je jedno, ale je na rozdíl od nich v realitě. Nejsou peníze pro obecné podporování paniců vzdělání, univerzitních plácalů s tituly docentů a profesorů. Po absolventech není ani poptávka. České VŠ produkují jenom titulované hlupáky, kteří jsou bez praxe a doplnění vzdělání na západě bezcení. Studentům se nedivím, že jsou zděšeni. Vědí velice dobře, že pokud budou nuceni za vzdělání platit, tak nedostanou adekvátní hodnotu. A s nimi jsou zděšeni i neschopní pedagogové, zvyklí plácat nesmysly bez ceny.
20. 01. 2012 | 01:07
01. 03. 2012 | 22:05

Abe Normalni napsal(a):

český maloměšťák jejej ted jste si nabehl. Ani Madoff ani management Enronu nehospodarili se svym, ale stejne jako statni urednik s cizimi penezi. Ano firma v kapitalismu se muze propracovat do stadia efektivnosti statniho podniku. To ve chvili, kdy naroste do obrich rozmeru, vlastnicka struktura se upisem akcii a jejich nakupem do ruznych fondu rozmelni a ta firma nema jasneho vlastnika. To byl pripad Enronu. Taky nikdo normalni do takove firmy nestrci prachy za ucelem dlouhodobeho zhodnoceni. To je jen vabnicka Kalouskovych "duchodovych fondu". A Madoff, to bylo klasicke letadlo, kde hormada lidi verila, ze se da bezpracne zbohatnout. Neda... Je potreba se vratit k podstate kapitalismu a to je prace a podnikavost konkretnich lidi.
01. 03. 2012 | 22:42

GoodJoy napsal(a):

Tady máte informace kde dotxčný text najít:
http://profesor-klaus.osoba.cz/
01. 03. 2012 | 23:20

český maloměšťák napsal(a):

Abe Normalni
Teď jste mě rozesmál. Takže Enron coby veřejně obchodovaná firma na NYSE je /byla/firma s nejasnou vlastnickou strukturou a nikdo by do ní neměl investovat.
Aha.
A co akciovky s neobchodovatelnýma akciema ? Které nepodléhají dohledu např. SEC .
Kolik je takových firem na světě ? Deset milionů ?
Co seročka vlastněné jinýma seročkama ? etc etc...

Je to o něčem obecnějším. Co ale lidé, kteří citují Klause , Dvořáka či Topolánka nikdy nepochopí.
Je to o etice - nebo jednodušeji...o slušnosti.

A ta buď je - anebo se vynucuje. Někdy se ale dohled nezdaří. Ale nesmí to být programově - tak jako u nás - zcela bezostyšné tunelování a vyvádění peněz či majetkových podílů .

Ale rezignovat na vynucování slušnosti - pokud není dána - to je jednak lenost, dále pak zbabělost a v konečném důsledku grázlovství.

P.S. Rada : neinvestujte na burze. Neměl byste totiž do čeho./všechny firmy tam jsou akciovky del vás s "nejasnou vlastnickou strukturou". Strčte peníze do fondů. Tam je to celkem jasné - ta struktura. :((
Podstatou kapitalismu je pak zisk. Zisk je pak nutno reinvestovat. Tak se získá další zisk atd atd.....takže ten váš kapitalismus začmouzených dílníček v Manchesteru...je možná podstatou - ale podstatou úpadku či chorobné mysli. Svět se, milý Abe Normální, od těch dob trochu změnil...
Už to není ten adamosmithovsko- ricardovský dvoreček vlasteneckého kapitálu.
To už je fuč. Finito.

Dobré ráno.
02. 03. 2012 | 01:55

český maloměšťák napsal(a):

Abe Normální
Doporučená literatura :
http://www.sel.eesc.usp.br/informatica/graduacao/material/etica/private/the_ethics_of_banking_-_conclusions_from_the_financial_crisis.pdf

Zatím jsem ale četl jen kousek.
02. 03. 2012 | 02:01

Radim Smich napsal(a):

pro zájemce:

HABILITAČNÍ PRÁCE VÁCLAVA KLAUSE

http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2003111002
02. 03. 2012 | 02:14

Bauer napsal(a):

Pokud jsem tomu blogu rozumel - tak autor haji nazor ze Vysoke skoly maji pravo rikat statu davaj davaj davaj penize a neptej se na co ! To prece patri do akademicke svobody !
Ja si zase myslim ze stat ma nejenom pravo, ale povinnost dohlizet na sve investice.
Ze maji byt vysokoskolsti ucitele geniove vymykajici se kontrole se mi moc nezda.
Spis si vzpominam na Murphyho ktery rika : Kdo neumi neco udelat - administuje. Kdo nerozumi administraci - uci.
Obycejne kdyz venku prsi tak jim musite rict aby si vzali destnik !
Jestli budou v budoucnosti studenti castecne platit za sve studium - myslim ze urcite !
Totiz co je zadarmo - tim se plytva ! A platit lenochum a hlupakum kteri marni na skolach cas - nikomu nepomuze.
02. 03. 2012 | 02:43

as napsal(a):

A Jan Pyene mluví jak Himmler...
Jako bývalý student naprosto podporuji školné a jsem dokonce ochoten ho doplatit, protože nechápu proč bych měl ze svých daní živit nějaké přitroublé politology, neobolševiky na sociálních vědách a sponzorovat jejich často nezřízený život.

Ušetřené peníze raději vložím do vzdělání svých dětí, kterým doporučím nějaké hodnotné a netotalitní obory, se kterými by byli prospěšní vlasti i lidem.
02. 03. 2012 | 08:24

Mm napsal(a):

Zdravím všechny fanoušky Viktora Koženého.
Naprosto stejně argumentoval V Klaus a jeho mafie v 90 letech před kuponovou privatizací. Také mávali neoliberálními mávátky a využívali naivity lidí postižených reálsocialismem. Na tiskových konferencích házeli procenty (většinou marže do 1-2%) která si prý zinkasují investiční fondy....

Pak přišel junák z harvardu nějaký Viktor a s Klausem byli denně v objetí v televizích... Prý svojí kampaní jistota desetinásobku rozjel občanskou aktivitu...

Nyní jako přes kopírák, gigantické částky církevní restituce a daleko menší částka penězovod VŠ budou odkloněny přes ty správné finační deriváty....

V čem se soudruzi neoliberálové změnila situace od Viktora Koženého?
V pár formalitách jinak v ničem.
Viktor Kožený je co? Socka, vyžírka nebo neviditelná ruka trhu?
Nebát se a nekrást
02. 03. 2012 | 08:54

Petr Hilar napsal(a):

Pan Václav Klaus, který vystudoval v šedesátých letech v ČSSR. Co se mohl naučit? Politickou ekonomii, vědecká komunismus a chozrazčot. Díky uvolněnější době koncem 60tých let si z malinké množiny literatury, která se mu dostala do rukou přečetl knihu Miltona Friedmana z Chicaga a v té se vzhlédl. K tomu doplnil prastaré učení Adama Smithe a výsledek so po revoluci dostavil. Teze o neviditelné ruce trhu, která VŠE vyřeší, a podobné zastaralé a v západní Evropě a také v USA již překonané, žvásty bohužel na dlouho ovlivňovaly cestu ČR.
České vysoké školství má opravdu problémů dost - bohužel došlo k obrovské inflaci, kdy stovky "univerzit" v ČR nabízejí ve většině lepší středoškolský standard. Ovšem cesta - zaveďmě školné a zvýšíme kvalitu je myslím zcestná.
02. 03. 2012 | 10:25

Taoiseach napsal(a):

Kuchař

Chcete mi snad tvrdit, že ve Švýcarsku nebo v USA jsou příspěvky univerzitám z veřejných zdrojů nula?

Abe Normalni

Tak především Falešný a Prázdný přitom pronesl slova, která nejsou ani trochu horázná: "Pokud se mluví o velké míře korupce, pak až se budou šetřit evropské dotace, měli by pozavírat půlku národa." Takovýto úprk od odpovědnosti - to se hned tak nevidí. To je tedy síla.
Leč k věci: "snizit objem penez spravovanych statem" je čistá (neoliberální) ideologie. V praxi je nepoužitelná. KAŽDÝ stát má nějaké své priority a ty prosazuje především přidělováním veřejných prostředků např. na investice např. do infrastruktur. Jinak to prostě nejde. Tedy možná s výhradou PPP, které jistě mají své výhody i nevýhody.
Není pravda, že "to nejde uhlídat". V Rakousku např. privatizovali banky těsně po vstupu do EU, ve Slovinsku těsně před. Žádné skandály tam přitom neměli, zatímco u nás byly u státních bank i u soukromé IPB.
Není pravda, že v soukromém sektoru není korupce možná. Jen si vzpomeňte na Enron. To, co popisujete, platí pro malé a střední firmy, kde jsou třeba dva majitelé, co firmu současně řídí. Není to možné u velkých firem, kde ředitel (ale třeba i člen dozorčí rady) disponuje 'penězi těch druhých'. Tam platí právě to Vaše: "nehospodari ze sveho a rad si prilepsi".
Problém veřejných zakázek je jinde: přidělují se zásadně velkým firmám. Ty si nechají 30 % a za zbytek předají zakázku komplet subdodavatelům. Ti udělají totéž, takže celková cena zakázky je dvojnásobná proti tomu, za co je vlastně realizovaná. Až za to někoho zavrou, trochu se to zlepší.
02. 03. 2012 | 11:17

Úspěšná absoloventka religionistiky napsal(a):

Většině komentujících:
Kde se ve vás bere ta nenávist vůči humanitně vzdělaným lidem?
Proč si myslíte, že parazitují na společnosti?
Úspěšná absoloventka filosofie/ religionistiky.
02. 03. 2012 | 12:08

Pravá Míra napsal(a):

Děkuji za hezkou češtinu, až na tu chybičku ve slově parasit (napsal jse omylem parazit). Jste jedním z mála, kteří odmítli zbolševisovanou češtinu, na kterou ovšem naši potírači komunistické minulosti lhostejně naskočili a z dublet, povolených(!) jakýmsi jazykovým ústavem si vybrali vždy tu hloupější, nesmyslnou a ošklivou. Také si myslím, že universita není univerzita, kurs není kurz, filosofie není filozofie (kdyby někdo o mně napsal, že jsem filozof, tak se na něj budu hodně zlobit), census není cenzus a president není prezident, i když... u toho našeho je to jedno....
02. 03. 2012 | 12:16

yt napsal(a):

Autor to vidí opačně než Klaus. Také extremisticky. Peníze od společnosti vezmeme, ale ani náznak kontroly jejich vydávání a kvality výuky nehceme.
02. 03. 2012 | 12:26

neakademik napsal(a):

Chtit videt Profesorovu habilitacni praci muze jen parazit, ktery si dobre zije za delnicke penize a sam pritom nic nevyrabi.

On totiz ten Profesor neni jen tak obycejny profesor, je to vsech profesoru futral.
02. 03. 2012 | 12:53

ZDE ODPOVĚĎ NA VÁŠ DOTAZ OHLEDNĚ KLAUSE napsal(a):

ZDE ODPOVĚĎ NA VÁŠ DOTAZ OHLEDNĚ PRACÍ ING. KLAUSE: http://profesor-klaus.osoba.cz/
02. 03. 2012 | 13:12

Medikolog napsal(a):

Petr Hilar, nechte presidenta být.

Neznám vysokou školu na presidenty.

Ale co vy na SKUTEČNOST, že takřka všichni soudci kromě zcela nejmladších, včetně celého ústavního soudu, všichni starší advokáti, státní zástupci i podnikoví právníci a exekutoři.. i universitní profesoři a docenti právnických fakult vystudovali ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ PRÁVO? A co vystudovali starší FILOSOFOVÉ? Stejná je jenom matematika.. poznání v exaktních vědách se každoročně posunuje vpřed, kdežto v "humanitárních studiích" si může každá věrchuška nastavit svoji hlásnou troubu tak, jak se jí hodí. Dnes čehý, zítra hot.
02. 03. 2012 | 13:29

Petr Hilar napsal(a):

Panu Medikologovi:

Pane, máte naprostou pravdu. Většina soudů a vyučujících právo studovali za tolatily třídní právo. Ale taky to podle toho vypadá. Viz pan prokurátor Grigárek...
Na VŠ existuje spousta "filozofů" a politologů a sociologů, kteří studovali marxleniskou folzofii a tu taky přednášeli. Po revoluci museli rychle nastudovat ten objektivní základ, mnohdy byli jen o kapitolu dále než studenti.
02. 03. 2012 | 14:29

tata napsal(a):

KOntrolovány by university měly být, ovládány ne. V návrhu je, že by těch zvenku mělo být 1/3. Toho se bojíte?
02. 03. 2012 | 14:51

Glosator napsal(a):

akrobat
Krásná ukázka nejen nevzdělanosti ale i neznalost základů logiky. Sociálně znevýhodněný NIKOMU NIC NEPLATÍ, natož vysokou školu. Člověk, který bere méně, nežtuším 12000 Kč měsíčně, NEPLATÍ DAŇ Z PŘÍJMU. Takže on je financován těmi, co např. vystudovali tu vysokoku školu, ovšem ne nějakými absolventy genderových studií či sociální ekologie!
02. 03. 2012 | 20:07

Radovan napsal(a):

Petr Hilar nestudovaný, neznalý, méně chápající, začínající / asi / politolog. Pro tvoji informaci: V. Klaus absolvoval v r. 1963 na VŠE, obor ekonomika zahraničního obchodu. Jako jeden z nejlepších studentů, při relativním uvolnění poměrů, využil příležitosti studovat v Itálii / 1966 / a v USA / 1969 /. Jako vědecký pracovník EÚ ČSAV, absolvoval vědeckou aspiranturu a v r. 1968 dosáhl hodnosti kandidáta ekonomických věd. V r. 1970 byl v rámci tehdejších čistek z Akademie věd v y h o z e n z politických důvodů na dlouhá léta a pracoval na podřadných místech ve SBČ. Odtud se koncem r. 1987 vrátil k akademické činnosti do Prognostického ústavu ČSAV. Do r. 1989 nikdy nebyl členem žádné pol. strany, ani o to neusiloval. Po 17. listopadu vstoupil do politiky, ale kontak se světem ekonomiké vědy neztratil. Dále příležitostně přednášel a publikoval, v r. 1991 se na UK habilitoval jako docent v oboru ekonomie. V r. 1995 byl jmenován profesorem pro obor financí na VŠE v Praze. Od r. 1965 publikoval práce zaměřené na problematiku makroekonomie, ekonomické rovnováhy, monetární politiky, inflace komparace ekon. systémů a dějin ekon. teorií. V posledních letech vydal řadu publikací o ekon. reformě a hospodářské politice v transformačním období. Pronesl desítky přednášek na významných univerzitách, vědeckých ústavech v mnoha zemích světa.
Tolik pro neználky, kteří by chtěli vidět disertační a habilitační práci a přitom by stejně nevěděli o co jde. Neboť někteří z těch žadatelů stěží mohli dodělat zvláštní školu. Myslím tím Lubu, TomášeL, Ondráše, stálého dopisovatele resla alias rejpala, zvláštní případ je Horymír, na jeho " příspěvek " nelze ani reagovat. To je případ pro jiný resort. Jarsa, ať chceš nebo ne, tak je tvým prezidentem. Myslím že kdyby tě znal, tak by nadšený nebyl a možná by se raději vzdal funkce. Jsem ale rád, že má důvěru u 75 % vzdělaných a inteligentně myslících občanů.
02. 03. 2012 | 20:55

Pravda Láska napsal(a):

Tak špatný článek jsem už dlouho nečetl, jednou píše "universita", podruhé "univerzita", to si to po sobě ani neumí přečíst? Školné je zcela pochopitelné, nevidím důvod proč by třeba lékaři měli zadarmo vystudovat a potom automaticky brát 1,5 násobku průměrné mzdy...

Nevidím ani důvod, proč by na to měla přispívat prodavačka, která celý život bude brát osm tisíc...Vzdělání může mít skutečnou hodnotu jenom tehdy, pokud se za něj bude platit...to je přece jasné, to by ale pan Payne musel uvažovat hlavou a ne hloupými emocemi...
02. 03. 2012 | 21:13

Mojmír napsal(a):

Kalousek škrtá na nesprávném místě (policisté ,hasiči)to povede ke kolapsu státu !Takový ředitel Dopravních podniků vydělal za 6 let 50 milionů !Tady se má škrtat musí mu stačit plat 50 000 kč měs.a ne 700 000 kč měs.Vyhazují se miliony a pak stát nemá peníze !Česká televize lobuje za vandala Romana Týce,prý to byly žertovné obrázky !Nezlobte se,ale panáček jako oběšenec ,nebo jak močí se mi nezdá žertovné !Vláda musí bojovat i proti podvodu !Společnosti provozující číselné loterie znají vsazená čísla sázejících ! Je třeba konat přepadové kontroly ihned po skončení losování ,zda některé míčky v osudí nejsou jiné než druhé ( větší,těžší,vykazující magnetickou činnost !)Současný stávající státní dozor může být již se společností spřátelen ! V Sazce se ukrývá před kamerou jak státní dozor, tak i notář !!Losování Sazky je naprosto neprůhledné,zavedl to Hušák a současným majitelům to náramně vyhovuje !Pokud se v budoucnu zjistí,že Sazka podváděla,žádám monstr proces !!!Politikové se bojí komunistů ! Tuto stranu se,ale nepodařilo zrušit !Komunisté mohou vyhrát volby,pokud k volbám půjdou ti občané kteří k volbám nechodí !Občané jsou touto vládou značně znechucen !!!!!!
03. 03. 2012 | 09:14

Pavel Filip, Domažlice napsal(a):

Namátkou jsem se podíval na 10 z 50 nejlepších univerzit na světě (Cambridge, Yale, Harvard, Tsinghua, Toronto, Warwick, Melbourne, Chicago, Stanford, Lausanne). Ani jedna nenabízí studium zadarmo pro všechny. A to jsou mezi nimi i veřejné školy, např. Toronto nebo Cambridge. Kde tedy spatřujete - vašimi slovy - pádný důvod, proč by se vysoké školy v ČR měly financovat jinak než tyto velmi úspěšné univerzity?
03. 03. 2012 | 09:38

Milda napsal(a):

Pavel Filip, Domažlice
Když porovnáváte zase ten okolní svět, tak prosím úplně ze vším všady. Mám jen invalidní důchod a kde tedy mám vzít na studie pro své dítě? Nejsem tunelář, jako soudruh klaus, nejsem mafián a náš rodinný majetek nám komunisti odmítli vrátit ( i soudy jsou tu stále komunistické).
Pokud někdo chce v zahraničí studovat na placených univerzitách, tak má vytvořené podmínky pro to studium. Je lež, když někdo tvrdí, že u nás se za studium neplatí. Vím velmi dobře kolik dávám dítěti aby mohlo studovat.
Kolik zaplatil za studium chemický technolog soudruh Kalousek? A kolik Klaus, Dyba, Dlouhý, Kočárník, Ježek a celá ta banda zlodějů a tunelářů od komunistů?
pro koho tu ty univerzity budou, když 90% lidí na to mít nebude? Zatím se tu všechno jen zdražuje a platit VŠ by znamenalo, že by ty lidé NEDOSTUDOVALI!!! Vím, je to přání našich diktátorů, aby zde byl nevzdělaný národ otroků!!
03. 03. 2012 | 16:54

Naštvaný napsal(a):

"Klausův a Dobešův miláček)" Jane Payne, že se nestydíte, snižovat se k takové přízemní nenávisti.
03. 03. 2012 | 16:55

opel napsal(a):

Tiskem, vyjdou tak leda napovrch, maloměšťácké manýry našeho pana presidenta. K tomu ještě patří i jeho nutkavá touha vlastnit to co mu nepatří. Viz, "šlohnuté" pero.
03. 03. 2012 | 17:05

Marie Manlová napsal(a):

Jsem pamětnicí, cinkala jsem klíči a dobře si vzpomínám na chvíle roku 1989, kdy Štěpán křičel z balkonu..."Přece nám děti nebudou určovat, kdo má být prezidentem".Vkládám do dnešních studentů velikou naději, že se jim podaří to, co my jsme tady pokazili
03. 03. 2012 | 17:35

Adéla napsal(a):

Proč si kdekdo pořád myslí, že studenti se během studia nechávají vydržovat a užívají si úžasnou dovolenou? Oni studují především za cenu velikého odříkání jejich rodičů, nikoli za peníze ČEZ. Není škola, jako škola. Kdo povolil vznik pseudouniverzit? Musí mít zdr. sestra vysokou? Musí každá úřednice mít na dveřích Mgr.?
Když je nabídka vysokých škol, kdo by váhal? Tak ať změna začne odshora redukcí oborů, a ne dosazením mafiánů do akad. rad.

Proč se ministr nezasadí víc o vznik učňovských škol?

Proč ti, kteří naříkají nad tím, že musí tak těžce někde pracovat, nešli tedy studovat také? Zkoušky, seminárky, diplomky, pěkně zadarmo...

K doktorům: ti, kteří chtěli odejít, jsou typickým produktem klausovského, tržního pojetí vzdělání. Krásný plod !

Mluvit o budoucích odbornících jako o parazitech je za hranicí soudnosti i vkusu. I ten Gottwald věděl, že musí nutnost studia zdůrazňovat. A dělal to, už z taktických důvodů.

Nějak se nám to v té krásné zemi fašizuje víc a víc. A soudě podle reakcí v diskusi: pan prezident zapůsobil dobře na nejnižší pudy. A to táhne!
03. 03. 2012 | 17:54

Homunculus napsal(a):

Zajímavé, že si Klaus nevšiml toho, že pobírání královských platů ministrů
při totální neschopnosti oněch něco řídit a dobrého vykonat je taktéž
parazitování na zbytku společnosti. Dále pak zejména měsíční příjem
pana prezidenta, který nedělá vůbec nic, akorát sem tam šlohne někomu péro,
je přímo ukázkovým příkladem nehospodárného chování státu. Bylo by třeba to zatrhnout.
03. 03. 2012 | 18:24

ostkovec napsal(a):

Pavel Filip, Domažlice
To, že Cambridge, Harvard, Yale atd. patří ke špičce univerzit není proto, že by se na nich platilo školné! Ale proto, že se nacházejí v bohatých zemích, kde na vědu a výzkum jde nesrovnatelně víc peněz než tady, protože mají mnohem větší rozpočty (rozpočet celé univerzity v ČR se rovná rozpočtu na 1 studenta v Cambridgi - samozřejmě obrazně řečeno) a v neposlední řadě i proto, že mají tyto univerzity dlouhou tradici a kumulovaly u sebe špičky ve svých oborech. Říkat, že je to školným, je asi totéž jako tvrdit, že když špičkoví hudebníci mají nejdražší nástroje, znamená to, že drahý nástroj z vás udělá špičkového hudebníka.
03. 03. 2012 | 18:26

radek napsal(a):

tadle penezokracie je ale obrovsky hnus. reaguji na pocetny tabor komentujicich, kteri by to chteli zpoplatnit. argumenty mate ok, ale pouze ve zminene penezokracii a takhle se nikdy kupredu neposunem.
03. 03. 2012 | 19:19

orttt napsal(a):

Pavel Filip, Domažlice:
Nevím, jak je to v Cambridgi, ale rozpočet univerzity Oxfordu (15.000 studentů) je o 200 milionů euro VYŠŠÍ než rozpočet všech vysokých škol v ČR dohromady (300.000 studentů). A momentálně tam probíhají demonstrace za jeho nyvýšení.
Mimochodem, daleko nejúspěšnější jsou státy, které naopak studentům platí za to že studují (Švédsko, Finsko, Dánsko...). Státy, která v posledních letech zavedly školné ho buď už úplně zrušily (Rakousko) nebo ho právě ruší (Německo).
Podstatnější ovšem je likvidace 660 let existujících akademických svobod a snaha o pronikání podnikatelsko-totalitních praktik do univerzitního prostředí.
03. 03. 2012 | 21:48

Radovan napsal(a):

Milda, V. Klaus není žádný tunelář, alespoň nevím co by mohl vytunelovat, také není soudruh a nikdy jím nebyl. To ti mohu garantovat. Také není žádný zloděj, to tady stále omýtají jednodušší jedinci, kteří nemají ani zdání, co obsahuje protokol, stejně jako ten přihlouplý zpravodaj ČT, kterého vzal Klaus sebou do Chile a on tam natočí takovou hovadinu a prodá to do světa. Už ho dávno měli z ČT vykopat. Milda svoje dítě neposílej nikam na studie, buď rád že nemáš peníze, protože jestli má geny po tobě, tak by nedokončil ani první semestr.
Homunculus - příspěvek odpovídá absolventu zvláštní školy.
04. 03. 2012 | 00:49

MARTIN ADRIAN napsal(a):

Reforma VŠ - hodně se teď toto téma řeší, takže si dovolím připojit svou myšlenku, alespoň pro oblast školného. S plošným zavedením školného na veřejných VŠ nesouhlasím. Stejně tak nesouhlasím s názorem, že se jedná o "parazitování". Produkovat vzdělance, které mají vysokoškolské vzdělání je pro společnost přínosné, výhodné a důležité. Samozřejmě.
Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že pro takto vystudované odborníky existuje pouze určitý počet pracovních míst, kde mohou najít práci, opravdu uplatnit svou odbornost a znalosti, které získali studiem na VŠ v určitém oboru a splnit tak onen cíl "výhodnosti" a "celospolečenské prospěsnosti". Odborník(ci) vystudovaný za státní peníze, který sedí doma na židli (nebo pracuje v jiném oboru, či dokonce dělá neodbornou práci), protože už prostě pro něj není uplatnění (díky přesycení pracovního trhu v jeho oboru), prostě nemůže splnit onen cíl "společenské prospěšnosti" a "výhodnosti" a je tedy vyplýtváním peněz z veřejných zdrojů. Daný člověk tím také vyplýtval mnoho svého času (minimálně to - a co třeba životní výdaje, učebnice,...?) a získané vzdělání tak nezužitkoval ani ve svůj prospěch. Jednoduše, nabídka musí odpovídat poptávce. A solidní úroveň vzdělanosti všeobecného typu se u nás dá získat i na nižších stupních vzdělávacího systému - a VŠ má být přece o specifické odbornosti. Abych to tedy shrnul, pro stát je výhodné platit za ("živit") pouze tolik studentů, které později, jako vystudované odborníky, opravdu "spotřebuje"-využije a kteří tedy budou moci naplnit onen cíl "výhodnosti" a "celospolečenské prospěšnosti".
Vhodné by tedy bylo zavedení kvót (na základě odborného odhadu), které by určovaly, kolik studentů je v tom či onom daném oboru opravdu potřeba, a tedy "výhodné" si "živit" a kolik jich tedy bude každý rok přijato ke studiu "zdarma". Objem kvóty samozřejmě nemusí odpovídat (přesná shoda by byla velká náhoda) kapacitním možnostem dané univerzity, a proto všechna nespotřebovaná (neobsazená, nevyužitá,"nekvótová") místa by mohla být nabídnuta studentům, kteří se, přes nějaký rozřazovací systém, "neprobojovali" ke studiu "zdarma" v rámci dané kvóty, a to za "tržní" školné, které by museli platit - nechť si takový student rozhodne, zda mu to za to opravdu stojí, zda ho daný obor opravdu natolik zajímá a zda si věří, že se po příchodu na pracovní trh opravdu uplatní nebo třeba jestli nechce zkusit, zda se nedostane "zadarmo" příští rok.
Na místě by bylo možná i něco, co bych nazval "symbolické školné", které by platili i studenti, kteří jinak studují v režimu "zadarmo". Bylo by to třeba 1000Kč/semestr/student - při dnešních cenách je to celkem zanedbatelná částka, avšak "každá kapka dobrá" a univerzitě to může přijít vhod.
A co se týče tzv."věčných studentů", kteří výrazně překračují standartní dobu studia, uznejme, že se takto stávají nevýhodnými, jelikož za náklady na jednoho "věčného", mohli vystudovat třeba dva "nevěční" a je tedy na místě toto nějak řešit - třeba školným ve výši poloviny toho "tržního" pro "nekvótové" studenty (viz. výše).
04. 03. 2012 | 02:29

Karel napsal(a):

Práce toho nejvyššího je státním tajemstvím, stejně jako jeho svazek vedený StB
04. 03. 2012 | 11:45

Radovan napsal(a):

Naši politici se chovají jak diktátoři z doby Ŕímské, kdyby to šlo a mezinárodní politika byla taková jak v 50 letech/studená válka/ tak by nás určitě zavírali za všechny opačné názory. Rozvrácené není jen školství ale všechny oblasti naší ekonomiky a navíc je i zdevastovaná morálka, což je velmi špatné pro naši mladou generaci. ODS - to byl omyl století,a je podivné, že naletěli i chytří lidé. Možná jen proto, že chtěli ze svých ohromných příjmů malé daně a nemysleli na ostatní. COž je smutné. Na co potřebujete stamiliony, když druzí nemají na chleba a to ne vlastní vinou. Boháči mají vymyté mozky, nestačí totiž na nic jiného myslet,jen na to kam uložit své miliony. Pak v mozku už na nic není místo. Ja na čase tuto vládu vyměnit, volby jsou ještě daleko a občané to už nemohou vydržet. Drancování naší země se musí okamžitě zastavit. I tak zdědíme Saharu a musíme si dávat pozor, aby nám neodvezli i ten písek na Bahamy. Arogance moci vlády a VIP dosáhla vrcholu ledovce. Už nemají nárok tu vládnout, dokonce bych řekl, že nemají nárok v naši zemi ani bydlet !!!! My slušní a poctiví občané jsme ochotni udělat sbírku na vypraveni letadel pro všechny nepoctivé zbohatlíky, pro špatnou vládu, špatné poslance a senátory. Český národ je moudrý a nenechá si už všechno líbit pane Nečasi !!! A Rusko nechte na pokoji, je tu větší bordel než u nich,
komu chcete pravičáci radit, když tu máte takový marasmus.Lidé už médiím nevěří !!
reCAPTCHA nemaž to, je to smutná pravda. I am sorry.
05. 03. 2012 | 09:23

Radovan napsal(a):

Některý ze zdejších agentů - dopisovatelů / stále si hrají na agenty jako dříve a nepochopili že je jinádoba / napsal socanský příspěvek pod mým nick Radovan. Pochopitelně takovou bolševickou kejdu bych nenapsal, diskutující sami usoudí dle ostatních příspěvků, na koho to sedí, viď resle ? Používají stále stejné metody jako dříve.
05. 03. 2012 | 22:59

Karel napsal(a):

Řečeno slovy doc. Koukolíka:
V případě výroku V.K. o parazitování studentů na společnosti nejde jen o sólový projev stupidity. Jde o stupiditu kolektivní, neboť podobné výroky pronáší a píše tu a tam ten či onen člen hradního týmu, naposled prý nějaký Bartoš, který měl napsat, jak prý přijdou chudší občané k tomu, že z jejich daní se platí studium dětí bohatých rodičů.
06. 03. 2012 | 01:52

Radovan napsal(a):

Máte pravdu, je to zvrácené myšlení nejen politiků, ale herců, právníků a dalších co si přisvojili platy vyšší než 100 tisíc.
Obyčejný člověk, který pracuje i 12 hodin denně a často je i s VŠ - odborně na výši, bez mnoha poradců má sotva průměrný hrubý plat ? Občané VIP přece mají za 22 let pořádně velké úspory a nevypadají sedření, jak ostatní občané.
Když jsem to cca spočítal, tak neúměrné platy ve státní sféře, to znamená nad 100 tisíc, způsobily podstatnou část státního dluhu. Nejsme v NSR, nemáme takovou ekonomiku, aby si VIP takové platy dovolili. Dělají z nás blbce, ale to se jim nemusí vyplatit. Nikdo nechce rovnostářské platy jak v totalitě,ale tak neúměnré rozdíly také ne. Co pak pracovní den takové VIP je 50 x větší, nebo že by měli 50 x výkonější mozek ?
Ať zkusí žít z průměrného hrubého českého platu, šetřit na byt, na důchod, platit dětem školné a mít manželku na mateřské. Za týden byste umřel hlady.
Kdyby byli VIP inteligentní, tak by uznali, že plat 100 tisíc jim stačí, je to stále 5 x víc, než má 40% občanů, někteří ne vlastní vinou ho ani nemají- 40%. Asi 20% občanů má neúměrný plat naší ekonomice a výsledkům za 22 let.
Herci, politici a právníci vysáli naši zem až na dno. Kdy budou vracet své abnormální příjmy, které jsou nestoudné vůči českému národu a zemi, kde 50% občanů žije od výplaty k výplatě a v době krize.
Kde je jejich láska k zemi, kde je ta vláda lidu, co se prý lidu v 1989 vrátila. Kde jsou ty sliby z roku 1989. Někteří dostali 1000 x více než si zasloužili.
Jsme velmi zklamaní touto vládou, poslanci i senátory. A bohužel i prezidentem Klausem. Měl by se vydat jako Ječmínek v převlečení mezi lidi,konečně by slyšel pravdu, kterou mu jeho loajalní poradci neřeknou, aby neztratili teplé místečko.
Letos bude konec světa, a začne v Česku. Myslím, bude lepší pro VIP zavčasu opustit Česko do daňových rájů.
I am sorry, vládo, prezidente, poslanci a senátoři. Cenosore nemaž to,už je na čase si říkat pravdu. Jinak budeme do konce roku v Řecku.
06. 03. 2012 | 12:05

Radovan napsal(a):

Pro oemzeného Radovana z 18.století.
Omlovám se. Já jsem teda Radovan II. Nechtěl být tak zabedněný, bez informací z politiky a všeobecných znalostí jako Ty. Odkud jsi spadl ? A kde žiješ ? Jsi PAKO, a navštiv CHocholouška. Už děti v MŠ pochopili více než Ty. Tvé názory už dávno nejsou cool. Probuď se,nebo si chystej kufry, poletíš s těmi co tunelovali někam daleko do Afriky.
Bye, Bye.
Have nice days.
Cenosore nemaž,někteří lidé žijí v jiném století a štvou a štvou jako v totalitě.
06. 03. 2012 | 12:13

Radovan napsal(a):

Pro Radovana I:
Máš velké mezery v informovanosti, když nevíš, že Klaus měl přihlášku do KSČ a jeho otec byl členem KSČ.Jinak by nemohl v Prognostickém úřadu postupova, studovat v Americe a jezdit po světě v totalitě. Kopie běhá po mailech a je pravá, bohudík. Já znám mnoho občanů co nebylo v KSČ a teď tunelují, kradou,podvádějí a vraždí. A jsou to většinou pravičáci, co chějí jen prachy a postupy do vyšší společnosti.Stačí si přečíst knihy novináře Kmenta a dalších a stačí denně číst noviny, což Ty asi neděláš, jsi Narcis,který si myslí, že je Bůh, ale Bůh si nemyslí, že je Narcis.
Jeden známý filosof napsal, kdo nepochopil minulost, nemůže pochopit současnost a ani budoucnost a to jsi Ty. Oháníš se vzděláním, ale máš klapky na uších a na očích a nenávist v duši.
Klaus sice netuneloval jako jeho ostatní kamarádi z ODS, ale zvrtal privatizaci, která byla bez kontroly a mnoho našich VIP má doma kopu peněz. Ty ukradené peníze by daleko převýšily státní dluh. Klaus nechodí mezi lidí a všechno má jen od svých poradců nebo z médií, které často hlásají to, co je jim rozkázáno.V tomto marasmu mohou být spokojeni jen "mašíci", kteří se rádí válejí v blátě. 80% lidí je nespokojeno, ostatní jsou ti tuneláři, zlodějíčci a podvodníci, kteří se bojí o to, co nakradli.Myslím, že není daleko doba,kdy vláda se sama odrovná svými průsery, pak budeš muset jako příznivec této vlády sbalit švestky a odletět spolu s ní do teplých krajin, ovšem s letadly, které tam ČSA nechá. Myslet někdy bolí a komu není shůry dáno v apatyce nekoupí. Zdraví Radovan II. Censore nemaž,pravda je pravda.
07. 03. 2012 | 10:10

oni napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=QftIJi3layQ
07. 03. 2012 | 17:11

Kayattfouro napsal(a):

The daypacks inside North Confront genuinely make an sense [URL=http://www.thenorthfaceforsale.net/#189]links[/URL] with the initially glance at it. These have fashionable patterns that numerous folks drop in love using simultaneously. The real strength within the packs lies in yet another place of work though.The intelligent options will be the above all issue its northern border Facial area is recognised regarding. They've got [URL=http://www.thenorthfaceforsale.net/#1033][IMG]http://www.thenorthfaceforsale.net/images/images/north-face-triclimate-jacket-men-black-red-t010.jpg[/IMG][/URL] a means to blend these remedies with excellent usability.
12. 12. 2012 | 04:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy