Hongkong je obětí Brexitu
Podle smlouvy, která je známá jako „Čínsko-britské společné prohlášení“ a která byla podepsána Čínou a Velkou Británií 19. prosince 1984, se celé území Hongkongu pod britskou koloniální správou stalo 1. července 1997 „Hongkongem, zvláštní administrativní zónou Čínské lidové republiky“. V tomto společném prohlášení se Čína zavázala, že podle zásady „jedna země, dva systémy“, kterou navrhl čínský komunistický reformátor Teng Siao-pching (鄧小平), socialistický ekonomický systém Číny nebude v Hongkongu praktikován a že současný kapitalistický model, parlamentní demokracie, svoboda slova, soudní autonomie a životní styl (zkráceně všechny funkce nezávislého státu s výjimkou vlastní obrany a zahraniční politiky) zůstane nezměněn po dobu 50 let, tedy až do roku 2047. V této souvislosti je vhodné připomenout, že podřízenost hongkongské správy Čínské vládě je v právně v mnoha ohledech menší, než třeba vztah České republiky k Evropské unii.
Chystá se demolice Karlova mostu?
K 700 let starému mostu připlul po řece remorkér s tlačnou soustavou kontejneru na stavební suť. Ta zakotvila pod středovým mostním obloukem a těžká bourací technika začala pneumatickým kladivem rozbíjet zdivo mostu. Další bagr pak rozhrnoval suť po kontejneru, který ji následně odveze neznámo kam. Za několik hodin jsou všechny tři mostní oblouky bezezbytku odstraněny. Je dokonáno, 700 let historie zmizelo.
Vzpomínka na Olbrama Zoubka
Zpráva o úmrtí akademického sochaře Olbrama Zoubka mi připomněla osobní vzpomínku na naše revoluční setkání v listopadu 1989.
Rozvod po anglicku
Když jsem před lety procházel osobními peripetiemi s česko-britským rozvodem, netušil jsem, že takový rozvod zažiji znovu, tentokrát společně s ostatními Evropany.
Zápisky z archeologické cesty do Mexika (4)
Zdravím vás všechny doma,
teď už z egyptského Abusíru, kde jsem do 20. listopadu na expedici Českého egyptologického ústavu. Dříve než budu vyprávět o naší práci a životě tady v okolí Káhiry, chci dokončit slíbený příběh z mé mexické přednáškové cesty.
Zápisky z archeologické cesty do Mexika (3)
Moje přednáškové turné se chýlí ke konci. Ve středu 2. A ve čtvrtek 3. jsem měl přednášky na universitě v Xalapě (Jalapa). Ve středu byla od 5 odpoledne přednáška o světovém kulturním dědictví v době ozbrojených konfliktů, ráno jsem měl ale schůzku s Omarem Mealo, z university a z místního antropologického muzea.
Zápisky z archeologické cesty do Mexika (2)
V sobotu se se mnou kolega Paris vypravil do historického centra Mexico City. Nejprve mne zavedl do nejstarší nemocnice v Mexiku, kterou zde založil dobyvatel Hernán Cortéz v roce 1524, krátce po příchodu Španělů do země. Celá renesanční stavba Hospital de Jésus je dnes obestavěna moderním proskleným křídlem nemocnice, takže chodec o jejím historickém původu vůbec neví.
Zápisky z archeologické cesty do Mexika (1)
Vážení a milí doma,
díky spolupráci v rámci Světového archeologického kongresu jsem se vypravil přednášet do Mexika. Moje témata jsou: Výzkumy v Abusíru a v Súdánu, Ochrana světového kulturního dědictví v době ozbrojených konfliktů a Archeologie genderu. Přednáším zde na Národní škole antropologie a historie (s licencí archeologie, ENAH) v Mexico City a na Universitě Veracruz.
Zápisky z archeologické výpravy do Transylvánie (5)
Poslední částí naší práce v terénu byla dokumentace mohyl na převážně odlesněném hřbetu u staré salaše nad Telnou.