Pavlu Tigridovi k narozeninám

27. 10. 2012 | 15:03
Přečteno 6074 krát
Nad jeho rakví s Davidovou hvězdou promluvil v Hericy u Paříže katolický biskup, který kvůli tomu přiletěl z Prahy. Pražský rabín za něj, katolíka, nechal ve staronové synagoze odzpívat kadiš, modlitbu za židovské mrtvé. Biskup i rabín s úctou, patřící těm nejmilejším a nejváženějším, umluvili každý nějak svého Boha, aby přivřel oko i nad jeho dobrovolným odchodem ze života, vírou i církvemi jinak po tisíce let odmítaným. Ale Pámbů nás má všelijaký, a Pavla měl rád. Pavel, Šavel, katolík, Žid, Čechoslovák a světoběžník, vlastenec, velezrádce, uprchlík, pan novinář, ministr, táta...

Nikdy mu nechyběla odvaha. Prostě nikdy. Až do konce. Československo mu bylo vlastí, ke které měl už jako kluk majetnický vztah. Byla to jeho země a co se dělo jí, dělo se jemu a proto bylo osobním. Proto se postavil fašismu, proto burcoval proti poválečným násilnostem a kolektivní vině odsunu německy mluvících občanů této země. Proto se okamžitě postavil proti komunistickému tažení k moci, a vydržel v něm jako ocejchovaný nepřítel státu číslo1 až do konce po více než čtyřiceti letech. Nešlo mu o boj. Vstupoval do každého z těch historických a předem prohraných soubojů s nespravedlností prostě proto, že byl, že považoval za potřebné, aby se proti té které nespravedlnosti ozval alespoň někdo. Říkal, že měl krásný život.

Nesnášel lidskou stádnost, a o to víc miloval a snil o světě a vlasti rovných lidí, kteří si každou bolest a neshodu umějí vypovídat a rozřešit s humorem a nadhledem. Říkal, že tady bude dobře, až se jednou naučíme namísto hledání a zvýrazňování toho, co nás rozděluje, hledat to, co nás spojuje. A tak se snažil i jednat. Proto pomáhal rozvíjet rozhovory a dialog mezi exilovými ex-komunisty a těmi, koho ti první pomáhali do exilu vyhnat po roce 1948. Byl mezi prvními, kdo napomáhal česko-německému dialogu po roce 1990. Ta jeho tolerance někdy některým i vadila, a možná ji měli za slabost stárnoucí legendy. Jenomže pak pochopili, že Tigridova tolerance mohla být o to širší, o co nesmlouvavější byla jeho principiálnost. O lži se nediskutuje. Podvod je podvod. Totalitní ideologie a režimy – komunismus, fašismus a nacionalismus – jsou pro demokrata nepřijatelné.

Psal si deník, hlavně po návratu do Prahy. Nakonec ho zničil, protože prý ještě nejsme dost dospělí, abychom respektovali a měli rádi skutečnost bez příkras a idolů. Českou politickou elitu měl za nezralou a zbytečně lhavou. „Skutečného politika“, říkal, „poznáte podle jeho okolí. To mu musí odrážet celou skutečnost, tedy i nesouhlas s Jeho Dokonalostí. Pokud tam ale nenajdete jediného člověka s vlastním názorem, jste v Čechách“. I proto jeho nadhled a humor chybí. Jeho přátelství a autorita. Asi by se divil, že nepoučitelní čeští komunisté dnes znovu nacházejí stejně nepoučitelnou podporu otrávených voličů. Ale – kdyby tu byl – je jedna věc jistá. Nikdy by nesložil ruce v klín. Je to pořád ještě jeho země.

27.října by se Pavel Tigrid dožil pětadevadesáti let


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Meňo napsal(a):

Dobrý den,
Pavel Tigrid že si sáhl na život ??? O tom nevím. Byl to statečný člověk a citlivý k tomu, takže mi to nějak nejde dohromady.
Sebevraždou nic neřešíme, toť známý fakt. Jen se vrátíme na totéž místo, splnit úkol nebo tak nějak. Kromě sebevraždy ve prospěch druhých, sebeobětování - tam je to opodstatněné.
Zdraví M
27. 10. 2012 | 15:11

Rudi Koutek napsal(a):

autor napsal:
"Proto se postavil fašismu,"

Nemate nahodou na mysli nacismus?
27. 10. 2012 | 15:12

Pepa Řepa napsal(a):

Nebyl a není tady člověk, kterého bych si víc vážil.
Možná pana Medka.
27. 10. 2012 | 15:19

stařeček napsal(a):

pokud svůj deník, psaný patrně o VIP osobách a dění u nás zničil, jistě by nás jeho obsah šokoval.
27. 10. 2012 | 15:30

Pepa Řepa napsal(a):

Je od Vás hezké, že jste si vzpomněl, D(i)agu Urbane.
"O lži se nediskutuje. Podvod je podvod."

Dneska ovšem letí relativismus.
Vaše řeč budiž. Ano-Ano, Ne-ne už dávno neplatí. Jsme PC. Možná TBC.

Někteří lháři jsou takoví a jiní makoví, říkáme.
Není černá a bílá, není pravda lež. To je černobílé vidění světa.
Je šedo, neveselo.
Nevesely truchlivy, jsou ty české kraje....
27. 10. 2012 | 15:36

vasja napsal(a):

Nemůžu si nějak vzpomenout, ale myslim že to napsal Karel Pecka v nějaký knížce.
Jak si pan Tigrid po válce hodil mincí s kamarádem o to, kdo z nich se dá ke komunistům a kdo bude demokratem a že si vzájemně hoděj lano.
Demokrata si vylosoval Tigrid, kámoše komunistu komunisti zavřeli. Nevyšlo to.
Ale je možný, že je to drb.
27. 10. 2012 | 15:45

Zbyněk napsal(a):

Meňo...
nesáhl v pravém smyslu slova, pouze přestal brát léky.
27. 10. 2012 | 15:54

JenTak napsal(a):

Hezky jste to napsal, pane Urbane.

Zbyněk, Meňo.
Prostě to nechal v rukou božích.
27. 10. 2012 | 16:06

Meňo napsal(a):

JenTak - dík za diskusi
on to nemohl nechat v rukou božích, protože to by znamenalo totéž co jsem psal v 15:11hod.
Zdraví M:
27. 10. 2012 | 16:33

Lila napsal(a):

vasja

V době, kdy jednatřicetiletý Pavel Tigrid v r. 1948 odcházel do svého druhého exilu, se student Karel Pecka(nar. 1928) připravoval na maturitu na obchodní akademii v Českých Budějovicích. Myslíte, že Vaše tvrzení má logiku?
27. 10. 2012 | 16:36

Krupa Václav napsal(a):

Asi by se divil, že nepoučitelní čeští komunisté dnes znovu nacházejí stejně nepoučitelnou podporu otrávených voličů.
Pane Urban jste si jistý, že by se PT dneska těm voličům divil? Sledujte reakce těch otrávených voličů. Nečas vyhodil Pospíšila a ten následně výrazně vyhrál volby. Stejné to je i s Michálkem. A stejné je to i s tím primitivním antikomunismem. Lidi jsou skutečně otráveni, ale nezapomínají ani nejsou slepí a blbí. Jinak Pavla Tigrida jsem si velmi vážil. Jeho sebevražda mě překvapila.
27. 10. 2012 | 17:06

Sykorka napsal(a):

Díky pane Urbane,že jste si vzpomněl.A díky za hezká slova.
Pavel Tigrid bylmimořádný člověk,silná osobnost a pro mne velký osobní příklad.Uměl sehnat informace,vytvořit si vlastní názor a ten prezentovat.On si svou cestu životem vyšlapával ne podle míry pohodlnosti,ale podle přesvědčení,tedy často velmi nesnadně.Jsem ráda,že takoví lidé jsou!!A co se týče jeho odchodu ze života,myslím,že Bůh jej pochopil a bylo-li co,pak i odpustil.A já osobně jsem přesvědčena,že Pavlovým motivem nebyla pohodlnost.To už by nebyl on.
Sykorka
27. 10. 2012 | 17:17

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:
Trochu bych Vás doplnil.
Černá a bílá je tu stále, dokonce je některá bílá daleko bělejší a některá černá přímo černočernou tmou.

Jiná bílá či černá podle potřeby zšediví.
27. 10. 2012 | 17:58

Honza II napsal(a):

Dost brzo po revoluci se v televiz odehrála na obrazovce diskuse P.Tigrida se Zdeňkem Mlynářem. Tolik žlučovité a ničím nepodložené nenávisti, kolik prýštilo z Pavla Tigrida. jsem od té doby už nikde neviděl. Přitloustlý, celý červený s nenávistným pohledem.
To jen J.Urban může hovořit ve svých článcích o jeho toleranci vůči jiným myšlenkám. Opravdu nevím, proč tak žlučovitého člověka může vůbec někdo v něčem obdivovat. Ale zaslepenost antikomunistů je nekonečná. Asi jako podporvání bombardování Srbska, protože jejich prezident byl komunista.
Snad už byste vy antikomunisti mohli jednou se začít dívat na svět normálníma očima. Právě vaše zaslepené vidění světa způsobuje současný návrat komunistů u nás. Ale vám to nikdo hned tak nevysvětlí, jedině snad až znova ti komunisté, kvůli kterým jste už jednou lidé jako třeba Tigrid zababěle amigrovali, místo aby se zde s nimi snažili bojovat. To jste nechali na obyčejným lidech - zatímco jste demokraticky jednali o vojenském a hospodářském zachování stavu v Evropě s Brežněvem. Jeden demokratický západní prezident se s Brežněvem dokonce hubičkoval ve Vídni. Kde jste tehdy byli a jak jste protestovali, když máte teď odvahu nás, kteří jsme zbaběli neutekli, vychovávat!
27. 10. 2012 | 18:06

Kamil M. Černý napsal(a):

Pane Urbane, to jste krásně napsal... tečou mi slzy. To by byl president!
27. 10. 2012 | 18:32

fikus napsal(a):

po takových lidech jako byl P. Tigrid, zůstane nesmazatelná stopa. Člověk moudrý. s grácií, slušný člověk a veliká osobnost jakých není mnoho, nebo se o nich zatím neví. Na takových lidech by se stavěla politika, když jsem sledoval kdysi interwiev s PT, působil skromně a rozhodně se svými jasnými názory, ale jakoby přišel z časů T.G.M.
27. 10. 2012 | 19:07

dzivoj napsal(a):

Skutečného politika“, říkal, „poznáte podle jeho okolí. To mu musí odrážet celou skutečnost, tedy i nesouhlas s Jeho Dokonalostí. Pokud tam ale nenajdete jediného člověka s vlastním názorem, jste v Čechách“

to je duchaplné.Ale i duchaplní lidé mohou být čímkoliv.

Nicméně konec října-ty blogy plné skepse,žluči,vyprázdněné jakoukoliv perspektivou.
Doplácíme na černobílost médií dlouhou řadu let,neznaje kam umístit počátek,jisto jen,že není vidět konec.Začátek možná "Krvavý pes Tito" titulky novin v ČSR -1949.

Doufejme jen,že naše hlavy se jednou proberou z té kalné břečky politiky,že se začne myslet jinak.Víme jen že padáme,ale Mesiáše raději nečekejme.Poraďme si sami,neodmítejme nikoho kdo to myslí dobře a přichází s rozumnými návrhy.Ať se jmenuje Petr,Pavel nebo Honza.

Politika má vítr do plachet,když má lidi za sebou ne proti ní.To pochopil i roku 1989 Jakeš.Říjen 2012 znamená,že lidé řekli ODS :NE! Nechceme vás,známe vás dvacet let,vaše poltika nám nesedí,přejeme si politiku jinou a lepší.Teď jde o to,aby skutečně se našla a vznikla ta lepší politika,když ta předchozí je buď opotřobovaná nebo nesplňuje očekávání ,resp. nikam neved než do slepé uličky.Nejen zrušit,ale i nahradit:dva úkoly si nadrobili v dobrém i ve zlém nyní voliči.Odvážnému štěstí přeje.Kdo otočí kormidlem?
27. 10. 2012 | 19:27

Sladký napsal(a):

Pavla Tigrida jsem znal z pořadů Svobodné Evropy,pokud se mi podařilo zachytit je bez rušení.Tehdy mne jeho názory fascinovaly stejně jako všechny názory, které byly NEORTODOXNÍ,NEMARXISTICKÉ,NEOFICIÁLNÍ.Po listopadu mne spíše zklamal, nebo vyloženě zklamal- a nebyl jediný.Myslel jsem si-asi jako řada jiných lidí- že komunisté nás připravují o POZNÁNÍ,o hluboké pravdy,že civilizační proud jde z jejich viny mimo nás.Mýlil jsem se, nekomunistická "svobodná" myšlenková tvorba nepřišla s ničím skutečně kvalitním,hodnotným,objevným.Naopak.
27. 10. 2012 | 19:50

Maximus napsal(a):

Pavel Tigrid, rozený Pavel Schönfeld byl příbuzným Ivana Olbrachta. Olbracht (vlastním jménem Kamil Zeman) byl bratrancem Tigridova otce, protože pochází ze židovské rodiny Schönfeldů stejně jako Olbrachtova matka Kamila Zemanová, rozená Schönfeldová, která ke katolické víře konvertovala před sňatkem s Antonínem Zemanem (občanské jméno spisovatele Antala Staška).

No až na ten guláš se jmény ve stylu, že báťuška Lenin byl Uljanov a Velká říjnová revoluce v listopadu..... nelze panu Tigridovi nic vytknout. Trochu jsem slídil jestli na něj nenajdu něco mimo ofiko informace, ale asi to byl opravdu výjimečný, vzdělaný a čistý člověk. Prý měl i smysl pro humor! Jen samé pozitivní věci! Znal jsem dokonce i dva lidi, kteří s nim měli kontakt už i za bolševiků a byli to skvělí lidé. Jeden měl dokonce po r. 1990 i být ministrem vlády (P.Tigrid ho lámal), ale nešel ze zdravotních důvodů do toho.

Ale když už jsem se zmínil o tom Leninovi, přidám jeden historický:

V roce 1917 na Sibiři byl domek, kde bydlel jeden ruský mužik. Venku vítr, že by psa nevyhnal, sníh, no prostě zima. Najednou na dveře ťuk, ťuk, ťuk!
Kdo je tam?
Tady Lenin!
Jdi do prd... ty ču....!
Po sto letech na dveřích domku visí cedulka:
V tomto domku žil člověk, který hovořil s Leninem!
27. 10. 2012 | 20:06

fikus napsal(a):

právě proto, pokud "svobodná" myšlenková tvorba nebude naplněna kvalitními lidmi, vysledek bude tristní
27. 10. 2012 | 20:08

Sladký napsal(a):

Maximus- obdivuji(mimo jiné) Vaši informovanost,znalost znáte věci které jsou obvykle utajené/!nedostupné Mám dotaz- napsal jste,že Gorbačov se jmenoval Kohn- co víte o Putinovi? Také se jmenoval nějak jinak?
27. 10. 2012 | 20:28

minatomirai napsal(a):

Láska vás zaslepuje, Sladký.

Gorbačov se nikdy nejmenoval Kohn, narodil se do ruské pravoslavné rodiny a nebyl ani zednář, totéž platí o Putinovi.
27. 10. 2012 | 20:54

kocman napsal(a):

Nic moc
27. 10. 2012 | 21:06

Sladký napsal(a):

Minatomirai- jste naprosto mimo.Není tu nic,co by mne zaslepovalo,tím spíše ne láska.Prostě se ptám.Sorry,pane,ale VŮBEC mi nerozumíte.Nejsem žádný velikáš,vy snad též ne,ale občas se tak projevujete.Napsaljste spoustu příspěvků,mnohé z nich pozoruhodné,ale mnohé též (prominte)naprsto HLOUPÉ.Asi by to z vaší strany chtělo víc sebekritičnosti.
27. 10. 2012 | 21:19

pgjed napsal(a):

Dovolím si připomenout něco málo ze života pana Pavla Schoenfelda - Tigrida co pan Urban jaksi, obávám se, že dosti účelově, pozapomněl uvést. A pro celoživotní orientaci Pavla Tigrida to bylo dost zásadní. Když utíkal před nacismem do Británie byl to nejenom mladý židovský inteligent, ale i příslušník levicové mládeže, která měla blízko ke KSČ. V londýně se stal osobním tajemníkem předsedy exilové vlády a předsedy ČSL Šrámka. Ten jej ovlivnil natolik, že konvertoval ke křesťanství a stal se pravicovým konzervativcem. Po válce byl šéfradaktorem lidoveckého týdeníku Obzory, který tvrdě vystupoval proti nastupujícímu bolševizmu, jako prakticky jediný v celé republice.

Po převratu v r. 89 navázal znovu spolupráci s lidovci. Josef Lux jej přivedl do vlády jako ministra kultury, jednoho z nejúspěšnějších po listopadu.
27. 10. 2012 | 21:24

pgjed napsal(a):

A ještě k tomu dobrovolnému odchodu ze života. Pavel Tigrid jenom přestal brát léky, které jej udržovaly při životě. Zemřel přirozenou smrtí. Ani v tomto není pan Urban zcela seriózní.
27. 10. 2012 | 21:29

Sladký napsal(a):

Minatomirai-dodatek.Slyšel jste někdy o projektivních testech? Znáte nejpopulárnější a nejpoužívanější z nich,Rohrschachovy tabuleky? Pokud ano,zkuste se zamyslet.Svět a podněty,které nám poskytuje nejsou ničím jiným,než takovými tabulkami.Azt píšete cokoli o komkoli a o čemkoli,vypovídáte především sám o sobě.
27. 10. 2012 | 21:30

minatomirai napsal(a):

pgjed

Podle slov samotného Tigrida byl pokřtěn na přání svého otce při narození.
27. 10. 2012 | 21:31

Sladký napsal(a):

Gabrieli, s Vámi bych si rád popovídal tváří v tvář.Do Jedovnic to z chaty mám pár kilometrů.
27. 10. 2012 | 21:34

minatomirai napsal(a):

Sladký

neunavujte mne. Reagoval jsem na váš poměrně hloupý dotaz maximovi. Namísto dumání nad Rorschachovými testy si najděte něco sám o Gorbačovovi a nebudete působit naivně a zamilovaně.
27. 10. 2012 | 21:34

urban je mi teď o mnoho jasnější napsal(a):

vasjo
Napsal to Jan Beneš v knize, kde vysvětluje Tigridovu roli ve hře CIA, která (podobně jako v případě Noela Fielda) vytvářela oběti režimu z lidí, kteří se s něčím Tigridovi svěřili.
Pokud už to nakonec se sebou nevydržel, plně to chápu.

Vzpomínám si jasně, jak řekl, že chce, aby na konci jeho ministrování na kultuře stál zánik toho ministerstva.
Nevím, jak by to biskupové a rabíni vydýchali.

Šrámek a had na tři jsou myslím jasnými markery morálních kvalit osoby, která s nimi vyhledávala spolupráci.
27. 10. 2012 | 22:05

Sladký napsal(a):

Minatomirai- Vaš hloupý až primitivní příspěvek ve 21.44 dokumentuje to,co jsem o vás psal výše.Vyzývat vás,abyste se nad sebou zamyslel je zbytečné.Evidentně toho nejste schopen.Jste domýšlivý hlupák, nic víc.Diskutovat s vámi je ztráta času.
27. 10. 2012 | 22:09

Pepa Řepa napsal(a):

Co předseda Mao?
Jasný papeženecko-židovský zednář.
Už od pohledu.
O caru Mikulášovi nemluvě.
Všude jsou. Trpajzlíci ze zednářské lože.
Jeden je pod postelí. Píše protokoly trpasličích mudrců.
27. 10. 2012 | 22:11

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

tigrid vlastně může být rád, že už není mezi námi, protože soudruh petelík by toho pravičáckýho černoprdelníka pověsil na kandelábr.
27. 10. 2012 | 22:16

Maximus napsal(a):

Sladkému

Uvádím to jen ze studijních důvodů, bez postraních úmyslů, jen konstatuji.....

Kdo by chtěl do hloubky studovat světové finance židovské elity a jejich strategii - obsaženo to má být ve dvousvazkové studii J. Rothkranze: Maastrichtská dohoda - konečné řešení pro Evropu. „Spiknutí proti církvi a lidstvu“.

Putin je prý jejich člověk. Stejně jako Medvěděv. Oba dva jsou po matkách Židé a sedí v zednářských lóžích! Jsou to v podstatě loutky hlavního rabína Ruska Berla Lazara z chasidské sekty Chabad Lubavitch. Tato organizace má sídlo v New Yorku a má nesmírnou moc. To, že se Medvěděv
a Putin vyjadřují zdánlivě protizápadně - tedy "protižidovsky" je způsobeno tím, že v ruské armádě je tzv. skupina euroasijců, kteří mají velký vliv a Putin a Medvěděv hrají jakousi dvouroli. Na jedné straně jsou jednoznačně v rukou finanční a politické moci, která je v Rusku úplně židovská - na druhé straně je zde "druhé" Rusko (to národní), které má svojí mocenskou oporu v armádě a kterou musí oba dva do značné míry respektovat! Všichni tzv. miliardářští oligarchové Ruska jsou Židé: Berezovskij, Chodorkovskij, Abramovič, Gusinskij a další. A vysocí politici tam byli a jsou všichni židovského původu: Gorbačov (Kohn), Jelcin (Elzmann), Jakovlev, Primakov, Černomyrdin, Ivanov, Žirinovskij, atd....
27. 10. 2012 | 23:21

Karel Mueller napsal(a):

Maximus:
Nejsem si jistý tím, co píšete.

V Rusku (na rozdíl od USA) vládl ten, kdo měl za sebou ozbrojené síly. To platilo, platí a bude platit, proto i Gorbačov musel být jeden z nich (vytáhl ho Andropow).

V případě Srbska opravdu šlo jen o slova, mnoho lidí tenkrát dospělo k Vašim závěrům. Ale Gruzie zž nebyla hra.
27. 10. 2012 | 23:44

Maximus napsal(a):

Chtěl bych uvést na pravou míru ještě jednu závažnou okolnost, aby nebylo útočeno někým na Židy, jako takové. Obyčejní Židé slouží iluminátům jen jako štít, ale ve skutečnosti mezi ilumináty je jen část Židů.
Ilumináti se považují za hybatelé světa! Jsou elitní skupinou rodokmenů - rodin. Hlavních rodin je 13. Jsou to tzv. generační satanisté. To znamená, že praktikují tajné čarodějnictví už po staletí a předávají své náboženství z generace na generaci. Úžasné, v dnešní době vyspělé vědy a techniky si hrají na ďábly. Vedou dvojí život, který svět vidí, a pak mají skrytý život, který je světu utajen. Velmi málo lidí proniklo přes toto utajení. Např. Fritz Springmeier (novinář a spisovatel) byl "odhalen" prý za bankovní přepadení v r.1997 a v r.2003 uvězněn na 9 let.
Napsal celkem 6 děl o iluminátech, rozhodující jsou ale:
"Be wise as serpents" (1991), a "Bloodlines of the Illuminati" (1999). V knihách dokazuje, že ilumináti zdaleka nejsou jenom Židé.

13 nejvýznamějších rodokmenů iluminátů nese tato příjmení: Astor, Bundy, Collins, Dupont, Freeman, Kennedy, Li, Onasis, Rockefeller, Rothschild, Reynolds, Krupp, Russel... a třináctým rodokmenem jsou Merovejci, který je ovšem velmi významný.... zahrnuje totiž Evropské královské rody!
V historii ovšem i mezi nimi byly nesváry, viz např. J.F.K., který přestal dodržovat dohodnuté pravidla hry (asi mu sláva moc stoupla do hlavy). Jeho snaha odstavit FED od možnosti tisknout dolary, kdy USA začaly samy vydávat dolary (červené) ho stála život.
Takže, tož tak. A tihle lidí velmi ovlivňují svět financí a byznysu. Kdo si myslí, že nikoliv, tak je velmi naivní.
Mají podrobenu dnes už i Evropu.....
Dobrou noc.
P.S.
Spešl pro Pepana Řepana. Příště mohu otisknout jak, David Rockefeller obdivoval Maa a proč.
28. 10. 2012 | 00:01

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

maximus,
těch hloupostí o židovském spiknutí se už asi nikdy nezbavíme. ja jsem došel k názoru, že člověk je ve sve přirozenosti kretén. že je to normální stav. racionalita je nenormální uchylka, debilita je normální. bojovat proti lidské debilitě je plavba proti silnému proudu.
28. 10. 2012 | 00:06

Maximus napsal(a):

Karel Mueller

Pane Karle, také mě ta informace o duu Putin-Medvěděv překvapila a nemusí to být pravda nebo jen pravda částečná. Ale v podstatě je to možná jedno, rozhodující je jak jsou a budou nastaveny vzájemné vztahy rozhodujících elit v Rusku a dále vnější vztah vůči USA.
Rusko je dnes např. pro EU velmi významná země a např. bez energií a surovin z Ruska by EU měla velké problémy.
A rvačka o zdroje zejména energií bude eskalovat.... V našem zájmu je, s Ruskem vycházet dobře, bohužel láska např. ke Gruzii je hezká, ale nic z ní není, jak by řekl pragmatik.
-.-
28. 10. 2012 | 00:10

Maximus napsal(a):

bohorodičko, vyžeň putina

Asi neumíte číst, nejedná se o židovské spiknutí jako takové, ale jsou jen v celém procesu kde jde o peníze, byznys a moc významně zastoupeni. Možná jste nepochopil, že kabalská elita (o kterou především jde) se Židy jen zaštiťuje, mají to hodně dobře nastavené a hlupáci, či neinformovaní to nedokážou rozeznat, někteří okamžitě útočí na všechny Židy a někteří zase v tom vidí útok opět na všechny Židy a řvou, že jde o antisemitismus!
28. 10. 2012 | 00:16

Hexenšus napsal(a):

Maximus je krmen z wikipedie , jinak je to neuvěřitelně hloupý člověk, který nedokáže vyjádřit svůj názor a když , tak jako maloměšťák . Mele páté přes deváté .
28. 10. 2012 | 00:43

Maximus napsal(a):

Hexenšus napsal

Díky za vynikající argumenty k diskuzi, konečně jsem poznal, že když se do debaty vloží vzdělanec, tak se všechno naráz rozsekne a vyjasní...... Ještě jednou děkuji, že jste mě argumentačně naprosto zesměšnil. Jenom bych měl malou otázečku, kde pán vzal všechny ty informace a exaktní argumenty?
28. 10. 2012 | 00:56

Hexenšus napsal(a):

Maximus , nezesměšnil jsem vás , vy zesměšňujete sám sebe .
28. 10. 2012 | 01:15

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

maximus,
a kde berete vaše informace? putin je žid? medveděv je žid? máte sebemenší důkaz? já jsem přesvědčen, že nikdy žádné židovské spiknutí neexistovalo, nikdy žádní židé neovládali svět a nekuli někde pikle v nějakých tajných spolcích. jediné spiknutí, které prokazatelně na zemi existovalo a existuje, je spiknutí blbců, kteří věří blbostem . židi jsou pronásledovaný národ po tisíce let. snášeli pogromy, vyhánění a holokaust. pronásledovali je křestani, nacisti, komunisti a ted muslimové. každej rozumnej člověk se musí židů zastat, protože toho vytrpěli dost. hlavně díky lidské blbosti a pověrám. pokud někdo vyčítá židum, že například pujčovali na vysoký urok, tak pro takového blbce mam jednoduchou radu, aby si od židů peníze nepujčoval. to není a nikdy nebylo povinné.
28. 10. 2012 | 02:09

Maximus napsal(a):

bohorodičko, vyžeň puti
Milý hovénku, musíš se více vzdělávat. Ale zkusím ti napovědět. Třeba mnichovský historik Wolfgang Eggert, odborník na radikální a militantní židovskou sektu Chabad Luvavič mimo jiné uvedl, že současný vrchní rabín Chabadu se na youtube chlubí svým spojením s Vl.Putinem. Eggert říká, že Putinova matka je židovka, což ho činí židem, a že president Medvěděv je žid z obou stran. Těžko říci, zda jsou zavázáni chabdnikům.
Když budete hledat, najdete fotky mnoha významných západních politiků pózujících s touto sektou! Zkuste třeba: http://amalekite.blogspot.com

Je těžké se bavit s nevzdělanci, jako je bohorodička nebo ten Hexenšůs ischiasů - hlupákovi se těžko vysvětluje, že je hlupák, to spíš naučím hrát mého psa na klavír!

P.S.
Profesor Henry Makow, židovského původu, z kanadské university ve své knize o "Ilumináti sekta jež se zmocnila světa" se na str.128 zmiňuje o tvrzení Eggerta o Medvěděvovi a Putinovi a o jejich židovských kořenech.....
28. 10. 2012 | 02:15

Maximus napsal(a):

Oprava.... správně mělo být napsáno: Chabad Lubavič.
28. 10. 2012 | 02:17

Pepa Řepa napsal(a):

Panenko skočická, pane Urbane

kápněte božskou. Že jste taky iluminát laminát, hybatel světa.
A není Halík vlastně obřezaný pejzatec? Ty fousy, jako Martin Buber.
O Havlovi nemluvě.Jeden týden byl tatík nacista, druhý obřezanec.
Jak se autorům hodí.
:-)
----------------------
.........ta informace o duu Putin-Medvěděv (Maxíka s bazénem na tři tempa) překvapila a nemusí to být pravda nebo jen pravda částečná.....
:-)!!!!!!!!!
----------------------
.......ale to přece nevadí.
Hezky se to poslouchá, zvláště když čerpám z iluminářské příručky "Buď slizký jako had-vůdce tě bude mít rád".
Ta teorie zní totiž tajemně.Láká k vysvětlení.
Nemůžu přece za to,že jsem blbej jako tágo, může za to Icik Lubavič z Chelmu. V Asii je to taky samej Žid přemalovaný nažluto. I ten Akihito je jejich. I jeden tučňák patagonský v Antarktidě je obřezán a řízen zednáři.
Povídal zedník Franta na tenise.

Tu výživnou příručku určitě nevydal Streicher, ale sbor sliveneckých mudrců. Už název napovídá, že jde o špičkovou vědeckou objektivní literaturu. O mnichovském výčepním filosofovi nemluvě. Inu v Mníšku, tam se vždy osvícenství dařilo.
Třeba by se mohl Herr Tschochtan poptat.Bydlí tam, kde světoznámý filosof.

Kde jen mohl Maxík být, kdyby nebylo pejzatých.
Mohl mít bazén ne na tři, ale na čtyři, možná i na pět temp. Mohl být velkým básníkem, kdyby ho ti zatracení ilumináti v Oslu nebojkotovali.
Oslí cena by jej neminula.
Určitě zase přispěje kvalitním cimrmanovským rýmem, nebo rýmou. Voda-bodá, rychle-krychle.

Už vím, kudy vede cesta k prosperitě.Je to jednoduché.
Je třeba ustanovit marxisticko-dělnické Občansko-Maximalistické výběrové komise a začít kontrolovat obřezané pinďoury.

Heil Maximus Brutus.
Mír a blahobyt v Čechách nastane, až moc převezme triumvirát moudrých:
Občan-Šlapka-Maximus.
Povídala Sibylla.
Ať se dílo daří, vůdče náš.
28. 10. 2012 | 06:36

Pepa Řepa napsal(a):

opravuji
Je třeba ustanovit marxisticko-dělnicko-podnikatelské Občansko-Maximalistické výběrové komise a začít kontrolovat obřezané pinďoury.
Lidé bděte, zednář všude i pod postelí.
Povídal zedník Franta.
A ten má zprávy z první ruky.
28. 10. 2012 | 06:46

Grőssling napsal(a):

Pan Tigrid byl a je pro mne jediný pravdoláskař, kterého jsem vždy respektoval a respektovat budu. On totiž říkal, na rozdíl od ostatních lhářů z hnízda pravdolásky, vždy na rovinu co si myslí, co chce a kdo jej platí.
Na té rakvy měl kromě Davidovy hvězdy také kříž, což pan Urban neuvedl.
Pokud jde o ten stát ( tedy spíše režim ), je čím dál víc jejich, ne náš. Fakt by mne zajímalo, jestli by se k NIM přidal.
28. 10. 2012 | 07:21

Sladký napsal(a):

Mohl bych toho napsat víc, Řepo, ale položím jen jedinou otázku- proč tolik žlučovitosti, posměšků a agresivity kvůli jakési hlouposti? Sorry, ale nechováte se jako racionálně uvažující tvor ( kde máte nějaké protiargumenty?) ale jako hysterka v premenstruační tenzi.
28. 10. 2012 | 07:23

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě bych upozornil, že světoznámý profesor Henry Makow z Makotřas uvádí na str. 131 že jeho děda slyšel jak Eva Braunová povídala, že je Dolfik obřezán a že kdyby měla prachy, dávno od toho židovského kořena, člena zednářů z Jeruzaléma odejde.
Vida, kam až se dostali. Ilumináti.

A kdyby někoho ta informace překvapila a i když nemusí být pravdou nebo je jen pravdou částečnou, nevadí, opiš ji a pošli deseti kamarádům.
Zaslouží si přece žít vlastním životem.

Myslím, že Pavel Tigrid dostal k virtuálním narozenínám hezký dárek, v podobě výroků zdejších makowic.

Ať žije víska plná krásy
Pako-pako-Pakotřasy
28. 10. 2012 | 07:29

Pepa Řepa napsal(a):

Grőssling
on těch dobrých vlastností měl víc. Další byla ta, že nebyl jenom-jak říkáte- pravdoláskařem. Dokázal vesele komunikovat i s lidmi z druhého břehu,nejen komunisty, ale i lidovci nebo dokonce se-svými souputníky nenáviděným- Klausem, to taky Urbanovi vypadlo.
Měl smysl pro humor, měl rád psy a pokud tehdy ještě mohl, chodil si s paní do příkopu zapinkat.
Žil naplno a nebylo mu, co vytknout.Nemá smysl si někoho adorizovat a vytvářet legendu, stačí vzpomenout.
28. 10. 2012 | 07:40

fikus napsal(a):

pgjed:
Několikrát jsem zjistil, že nad určitými příspěvky nemá smysl extra přemýšlet.
Je třeba si uvědomit, že od p. Urbana se nejedná o autobiografiii, ale vzpomínku na člověka. To, že dělal asistenta Th. P. Šrámkovi ho nevylučuje z toho slušného. Není třeba vidět v ČSL jen takové osobnosti jako ty aktuální Kalouskem konče. Aby si člověk našel cestu a postoj, je nutné se zaobírat i levicovou politikou. Tak to dělal TGM se synem Janem, Kramář, Rašín, Baťa, Švehla i Beran..aj. Gottwald to pojal ovšem po svém. Bohužel na rozdíl od TGM bolševismus a komunismus osobně nepoznal v ranném období, ale pouze jako derivát. Otázkou je, jestli by to pomohlo.
28. 10. 2012 | 09:09

JAHA napsal(a):

Ad: Pepa Repa
"Žil naplno a nebylo mu, co vytknout."
Este aj svatym sa da mnoho vytknut!

Nuz, trochu zo spomienky na toho Tigrida precitlively, az sentimentalny. A v takom rozpolozeni clovek napise hocico. (vid napr. aj Vase posledne satiricke prispevky).
28. 10. 2012 | 09:15

Konspira ultra maxima napsal(a):

Maximus má pravdu!
Ilumináti kontrolují všechno.
Naposledy kauza atentát na Klause.
Ilumináti zcela ovládli ochranku.
Maximus tam prý někoho zná a jsou to všichni zednáři.
Prošli údajně třetím kruhem zasvěcení.
Maximus je pokladnice vědomostí.
Zbývá doufat, že ho z té ochranky někdo neumlčí.
Bojovníci za pravdu jako Maximus jsou často obětí podivných nehod.
28. 10. 2012 | 09:52

xxx napsal(a):

Pavla Tigrida jsem uznaval, byt jsem s nim ve vsem nesouhlasil,
Vas, p. Urban kvuli Jugosce ne. Ani nahodou!
28. 10. 2012 | 09:59

Josef K. napsal(a):

Prosrbští normalizační aktivisté, poněkud ušpinění krví občanské války rozpoutané v boji za Velkosrbsko, jsou obyčejní fašouni. Přinejměmnším lháři, reálně deviantní osobnosti. Ale tváří se jakoby vyšli na svět z neposkvrněného početí.
28. 10. 2012 | 10:07

Josef K. napsal(a):

Nevím jak ilumináti,. ale Morison Thatcherové osobní tajemník a místopředseda konzervativců byl , jak odhaluje UK tisk, pedofil. Takže ne ilumináti, nýbrž pedofilní a deviantní zaměření českých elit nám tu produkuje spiklenecké teorie..., aby zakrylo stav věcí: od Srbska po Havla.
28. 10. 2012 | 10:10

vasja napsal(a):

Lila
Já jen napsal, že jsem to někde čet a že mám pocit, že to bylo od Pecky.
Krk za to ale nedám. Maturita a exil....co jako?
28. 10. 2012 | 10:30

vasja napsal(a):

urban je mi teď o mnoho jasnější napsal(a):
vasjo
Napsal to Jan Beneš v knize.......
---------------------------
Díky :-))
28. 10. 2012 | 10:35

Desiderius napsal(a):

Jak s Vámi pane Urbane často souhlasím, tak s Pavlem Tigridem to bylo černobílé.Jeho antikomunismus byl velmi důležitý a jasný,ale jeho osobní vlastnosti byly černobílé včetně jeho - promiňte - inteligence. On měl prostě své limity.Jinak o mrtvých jen dobře.
28. 10. 2012 | 10:40

charlemagne napsal(a):

Desiderius
Jak, černobílé?
Vy nemáte své limity?
Co je to: promiňte - inteligence?
Jasný, přejasný antikomunismus, jistě (u člena komunistické mládeže - jak taky jinak) ale důležitý pro koho? Pro StB které posílal kopie své korespondece s (těžko se mi to zrobna u něj vyslovuje) domovem?
Nosíte na klopě placku "Souhlasím s Urbanem"? A okolo těla omotaný seznam v čem?
28. 10. 2012 | 11:00

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

maximus,
mě ale nezajímá, co napsal nějaký pomatenec. já chci nějaký důkaz, že putin a medvedev jsou židi. mimochodem, proč by nějaký rabín nemohl mít dobré vztahy s putinem a co to dokazuje?
28. 10. 2012 | 11:47

mb napsal(a):

Asi by se divil, že nepoučitelní čeští komunisté dnes znovu nacházejí stejně nepoučitelnou podporu otrávených voličů.

... nedivil ...
28. 10. 2012 | 12:07

minatomirai napsal(a):

Pro StB které posílal kopie své korespondece s (těžko se mi to zrobna u něj vyslovuje) domovem?
----------------------------------------------------------------------------------
Nezlobte se na mne, ale to nedává smysl. Většina korespondence mezi cizinou, exilem a ČSSR byla kontrolovaná, proč by tedy Tigrid navíc dělal kopie a zasílal to tajným? Kontrolovaly se dopisy i od zpřátelených pen pals z Tbilisi či Ulanbátaru.
28. 10. 2012 | 13:00

champagne napsal(a):

minatomirai
Jsem myslel že sedíte v Yokohamě přístavu, kde noc vládne tmou a vy spíš zřejmě na poštovním úřadě 025 držíte obálky nad hrncem s polívkou.
Dneska už je tam hotel.

Jelikož každý věděl, co se na tom úřadě děje, pochopitedlně nikdo neposílal dopisy do Svědectví státní poštou. Leda byl kamikaze a provokatér.
28. 10. 2012 | 14:21

Pepa Řepa napsal(a):

Další pitomost žijící vlastním životem, šariátníku.
Udělat z Tigrida konfidenta, z Havla jednou nacistu, jindy Žida-jak se to hodí-, z Klause zase Pružinského.....a už to jede
-----------------------
Inu...... "nemusí to být pravda nebo jen pravda částečná....."
-----------------------
To už věděl starý dobrý Joseph Goebbels.
Vezmi kus pravdy, zabal do něj to své Čertovo lejno a hoď svůj Molotovovův cocktail na toho, koho nemáš v oblibě.
Tak se dneska dělá propaganda.
:-)
A když to podpoříš docentem Makowičkou o kterém nikdo neslyšel, je úspěch zaručen.Zvláště, když v tom jede pejzatý iluminát.

Mistrem nad mistry v polykání Čertova lejna je místní hovorka no. 11.
Jak sbaštil - v době satelitů- nepozorované vysazení tří paradesantních US divizí nad Libyi nebo stavbu celého Damašku v atelierech v L.A. je obdivuhodné.

Oni totiž chlapci nemají schopnost,oddělit h.vno od obalu, který může být pravdivý, ono se skutečně na BV bojuje za všechno možné, jen ne za západní demokracii-stejně jako v Kosovu-.,jen se to nesmí říkat, pan Stejskal by se zlobil.
Že pane Stejskale?:-)

Já si myslím, že se ani oddělováním desinformace od informace nechtějí zaobírat, stačí jim když Satanášův balíček-jak říká další myslitel Hájek-konvenuje jejich pohledu na svět, klidně slupnou i to lejno a pošlou dál.
Kozina je taky dobrý. Má pocit, že se tím trápím. Ani náhodou.Jen žasnu nad tím, co dokáže bližní sbaštit.
28. 10. 2012 | 14:42

andré simone napsal(a):

Řepo nekvas
V Libanonu zadrželi náklaďák s německou medicínskou pomocí pro syrské povstalce. Pomoc spočívala v 47.000 kusů munice do kalšnikova. Ještě, že nezadrželi kamión Člověka v tísni s dámskými vložkami.
(Píše opravdu mainstreamový tisk v BRD.)

Nikdo neříká, že byl Schönfeld konfident. Prostě jeho zaměstnavatelé potřebovali, aby si bolševik pořádně zamazal ruce od krve.
Když nevěříte Benešovi, který kvůli Tigridovi deděl, přečtěte si na netu něco o Noelu Fieldovi a nereptejte furt.

Kulisy Damašku maj v L.A. uskladěné od natáčení Syrianny. Příště napište, že jste sentimentální trouba a Tigrid ve vás vyvolává synovské emoce. Nikdo se s váma pak hádat nebude.
28. 10. 2012 | 15:17

Pepa Řepa napsal(a):

andré simone
myslíte? No věkově by to odpovídalo.
Tatínka mně nikdo hanět nebude.
:-)
Jednu radu pro Vás. A zadara

16. Dej link na jiného pablba a máš vystaráno. Dříve platilo, že co je v novinách je pravda pravdoucí, teď platí, že co je na internetu je svaté. Že je většina odkazů dílkem ještě větších lobotomiků nevadí. Dal jsi přece odkaz.
Děkuji za odkaz.
28. 10. 2012 | 15:42

otto katz napsal(a):

Řepa
Der Spiegel č.45/2012, str. 12. Skenovat to nebudu. Benešovu Indolenci taky ne.
Občas přestaňte čučet do monitoru a něco skutečného čtěte.
Příběh Noela Fielda (vyjma jiných autorů) okrajově popisuje Mailer v Duchu děvky.
Internet je mezitím daleko nejvíc mocensky modulovaným médiem.
Nějaké lidi, kteří píší české stránky wiki znám osobně.
Dívat se na televizi je možná neškodnější.
28. 10. 2012 | 15:57

minatomirai napsal(a):

Jsem s vámi zajedno, Pepo. Je na posrání, jak je lid blbý. Nehodlám to dál rozvádět, nestojí mi to za to, jsem spirituálně rozpložen a velkorysý.
Mám za sebou Eid al Adha a jednu kozí mrtvolu.
Což mi tedy vadí, i když jsem ji neskolil já.
28. 10. 2012 | 16:16

Pepa Řepa napsal(a):

otto katz
uklidnil jste mne, feldkuráte.
Když českou Wikinu píše Otto Katz s kamarády, není co řešit a je kde čerpat vodu živou.
28. 10. 2012 | 16:30

Maximus napsal(a):

Pepa Řepa

Tak si to tak neber, jarmulko! Já ti za to nemůžu, že se k tobě nedostaly ty správné knihy, vím bořím ti ten tvůj svět a zavedené představy, ale bohužel to tak je. Zkrátka úzká parta elitních kabalských finančníků se zmocnila prakticky finančního západního systému a za ta léta co vládnou mají na svědomí spoustu ýivotů lidí vč. i obyčejných z tvého etnika. Oni ovšem nepotřeb ují držet v ruce kalašnikov. Jestli chceš trochu více vytočit, mohu ti tady uvést více autorů, kteří se touto problematikou zabývají a je tam spousta ofocených dokumentů a včetně fotek. A představ si, že slušná část z nich jsou židovského původu. Když si myslíš, že třeba kandidát na presidenta Fischer není zednář, tak se ho dojdi zeptat, proč se nechá prakticky všude fotit jako pako a dělá zednářské posunky. Ještě by ti mohl říci, co si s Henrym Kisingerem v září letos hezkého v Americe povídali. Zrovna dneska baštím Pithartovo Hot Winks, čučím na Metro a Fischer je tam zase vyfocený s pacičkou u ksichtu. Asi ńebude moc chytrej když to pořád dělá.
Měl jsem tě za chytrého kluka, ale city převážily na rozumem, že? Něco ti poradím Pepíku, vždy u nás lidí všude kde šlo o peníze, tak se našli jedinci či celé skupiny lidí, kteří se to snažili pro sebě nějak využít. Vždy tomu tak bylo a bude. No a když má někdo možnost, prakticky ze vzduchu rep. z ničeho třeba americké vládě půjčovat fiat peníze a pak za to dostávat mastné úroky, tak to spousta lidí nechápe a hlavy jim to neberou. Pepa si myslí, že tam kde jsou peníze není žádná nepravost, zlodějna či zločin. Pepa je solidní podnikatel a myslí si, že všichni jsou také solidní.

Pepíku, na které fotce z tohoto odkazu seš? Ten tlustej v klobouku fousatej vpravo, nebo ten tlustej v klobouku pejzatej vlevo?
Najeď si ovšem na ten druhý odkaz, pokud půjdeš přes googlí. Fakt ti kluci jsou nádherní........
28. 10. 2012 | 16:41

Maximus napsal(a):

Pepa Řepa

Málem bych ti ten odkaz sem nedal....
http://amalekite.blogspot.com
28. 10. 2012 | 16:44

Maximus napsal(a):

Pepa Řepa

Ne je to ten Kings Kurt.... tam jsou ti fešáci.
28. 10. 2012 | 16:45

resl napsal(a):

To je snad poprvé, kde se mimo jednoho, lidi na Tigridovi shodli. Jak se zdá, budou Židé opravdu lepší lidé než křesťani,nebo muslimové. Zjistil to i Maximus a ten je na rasy ras, zvlášť když pozná, že jako Žid nikdy chytrý nebude, vzdělaný už vůbec ne a vydělat prachy mu dá tolik práce, že to raději nechá na těch s jarmulkou. Těm to jde levou zadní.
28. 10. 2012 | 17:31

Konspira ultra maxima napsal(a):

Je to tak, Maximus zná ty správné knihy.
A nejen knihy.
Jeho známý, jistý Petr, slouží v ochrance Klause.
Samozřejmě je to iluminát jako řemen.
To tam jsou všichni, proto byl ten atentát zdánlivě tak divný.
Stačí je pozorovat, když jdou někam s Klausem.
Dělají tajná zednářská znamení.
Ale toho si všimnou jen zasvěcenci jako Maximus.
Maxime: držím vám palce a nedejte se.
Lidé vás potřebují!
28. 10. 2012 | 18:09

Pepa Řepa napsal(a):

Copak Maxík s bazénem na tři tempa.Básnické střevo od Pánaboha.
Ten je chytřejší než pejzatec.
Chytrý jako Maxík! To je víc.
Na dvojce je jedna paní, nemluví jen dělá takové divné posunky rukama.
Taky iluminátka. Jsou všude.
28. 10. 2012 | 19:37

Konspira ultra maxima napsal(a):

Pepa Řepa napsal(a):
"Na dvojce je jedna paní, nemluví jen dělá takové divné posunky rukama.
Taky iluminátka. Jsou všude. "
!
Vysílání pro ilumináty!
Tajné pokyny a šifry pod rouškou hluchoněmých!
Doufám , že to Maximus nahrává a analyzuje.
Jen aby ho zatím neodrovnal někdo z hradní ochranky.
To by byla rána!
28. 10. 2012 | 20:01

Lila napsal(a):

Vasja

"Maturita a exil... co jako?

Pavel Tigrid v roce 1939 utekl z Protektorátu do Londýna, kde pracoval v českém vysílání BBC a vydával česky a slovensky Kulturní zápisník a anglicky Review 42. Po návratu do Prahy vydával s Ivo Ducháčkem (kterého jsme před rokem 1989 znali z Hlasu Ameriky pod jménem Martin Čermák) týdeník Obzory a později byl šéfredaktorem týdeníku Vývoj. Únorové události Tigrida zastihly v zahraničí, konkrétně v NSR, kde pracoval na reportáži. Do vlasti se už nevrátil, protože mu bylo jasné, co by ho tu čekalo, bohužel tu zanechal manželku Ivanku, která se za ním dostala až po jistých peripetiích.

Tím chci říct, že není pravděpodobné, že by si Pavel Tigrid v osmačtyřicátém házel korunou o to, kdo se dá ke komunistům, a už vůbec ne s "kamarádem" - tehdy dvacetiletým Peckou, nebo dokonce s dvanáctiletým (!) budoucím exilovým spisovatelem Janem Benešem.

Podobně se to má s tvrzením, že chtěl zlikvidovat ministerstvo kultury. Je ale faktem, že ho označil za zbytečnou instituci, prakticky ke zrušení, protože jeho agendy mohla zpracovávat jiná ministerstva a peníze ušetřené za provoz ministerského molocha mohly putovat rovnou do kultury. A uvedl příklady ze zemí, kde je kultura významnou součástí národní identity, státem masivně podporovaná, ačkoliv žádné samostatné ministerstvo kultury nemají. (Mají bohatou kulturu, nemají zástupy úředníků...)
29. 10. 2012 | 07:54

JAHA napsal(a):

Ad: lila

Podobně se to má s tvrzením, že chtěl zlikvidovat ministerstvo kultury. Je ale faktem, že ho označil za zbytečnou instituci, prakticky ke zrušení, protože jeho agendy mohla zpracovávat jiná ministerstva a peníze ušetřené za provoz ministerského molocha mohly putovat rovnou do kultury. A uvedl příklady ze zemí, kde je kultura významnou součástí národní identity, státem masivně podporovaná, ačkoliv žádné samostatné ministerstvo kultury nemají. (Mají bohatou kulturu, nemají zástupy úředníků...)

Ano, presne tak si jeho vyjadrenia pamatam i ja. nechystal sa likvidovat ziadnu kulturu, naopak, likvidovat zbytocne ministerstvo.
29. 10. 2012 | 08:50

Miroslav Jonák napsal(a):

Výborně napsané. I já jsem si pana Tigrida velmi vážil a vážím nadále. Dokonce jsem měl tu čest s ním jednou krátce hovořit a poděkovat mu za všechno to mnohé co pro nás udělal.
02. 09. 2013 | 10:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy