Devět nepravd Jiřího Paroubka o rozkradených fondech PHARE

02. 12. 2007 | 13:03
Přečteno 7237 krát
Jiřímu Paroubkovi se moje blogy znelíbily natolik, že mne v odpovědi na svém blogu na třiceti devíti řádcích (formátu Word) obvinil ze lži, z ovlivňování soudu, z pomluvy, z dělání si reklamy na moji příští knihu (o níž nevím, že bych ji psal), házení špíny, z vášně pro drby a z neschopnosti
„jít až ke kořenům“. Pokud pomineme osmnáct řádek osobních útoků a soustředíme se na předmět sporu - tedy kdo měl podíl na rozkradení fondů PHARE - dokázal bývalý premiér na jednadvaceti zbývajících řádcích uvést nejméně devět nepravd. Pro korektnost vedení sporu uvádím jeho věty za odrážkou v nezkráceném znění.


• Ve věci samé, tj. v případu okolo podezření z vytunelování fondů PHARE, probíhá soudní řízení, které vyvolal podnět mého nástupce na ministerstvu pro místní rozvoj Radko Martínka.
Nepravda č.1 – První iniciativa řešit kauzu pomocí trestního oznámení padla už za ministrování Jiřího Paroubka. Lze doložit dokumenty.

• Policie a státní zastupitelství celou záležitost prošetřilo, včetně možného podílu předchozích ministrů pro místní rozvoj i mojí a konstatovalo, že trestný čin spáchali lidé okolo bývalého náměstka Petra Formana.
Nepravda č.2 – Policie vůbec nešetřila možné podíly předchozích ministrů. Jiří Paroubek byl vyslechnut pouze jednou jako svědek – a nic si nepamatoval. Kdykoliv se mohl dostat při otázkách obhájců do úzkých, státní zástupce otázku nepřipustil. Policie se kupodivu orientovala pouze na ty, na koho ukázala prstem politika - a ne na ty, za jejichž odpovědnosti došlo skutečně ke ztrátě zhruba dvou set milionů korun. Tyto okolnosti nebyly a nejsou vůbec šetřeny. Lze prokázat dokumenty.

• Podle mých informací, které jsem si získal od mých bývalých podřízených - na které jako na primární zdroj také všechny média férově odkazuji - totiž Urbanem kritizovaná smlouva mezi ministerstvem pro místní rozvoj a holandskou správcovskou společností CVP byla uzavřena za vlád ODS, kdy ministrem hospodářství (které bylo předchůdcem ministerstva pro místní rozvoj) byl Karel Dyba.
Nepravda č.3 – Kritizované správcovské smlouvy s CVP a jejich dodatky vznikly až v letech 1998 – 2001. Smlouvy se zachovaly.

• Tato smlouva byla předmětem sporu, na jehož počátku byla iniciativa Petra Formana tuto smlouvu vypovědět, neboť ji považoval za nevýhodnou, a peníze převést na akciovou společnost.
Nepravda č.4 – Změna zákona, která v roce 1999 zakázala podnikání nadací, uvedla celý projekt PHARE na pomoc malému a střednímu podnikání v České republice do protiprávního stavu. Ministerstvo ještě další téměř čtyři roky nic nekonalo (nikdy nevyšetřováno) a právě v této době došlo k obrovským ztrátám. I přesto si poradenská společnost vyplácela výkonnostní odměny v řádu mnoha desítek milionů korun – ne ze zisku, ale přímo z „kmenového majetku“ fondů PHARE. Teprve konec opoziční smlouvy a příchod náměstka Formana v roce 2003 učinil tomuto drancování přítrž. Jedním z řady kroků k nápravě a záchraně zbytku fondů bylo i právně bezvadné ukončení smlouvy s poradenskou firmou CVP s využitím šestiměsíční výpovědní lhůty. Lze doložit dokumenty.

• Tuto jeho iniciativu však policie a následně i státní zástupce vyhodnotili jako trestný čin a nyní v této věci probíhá soud.
Nepravda č.5 – Ukončení smlouvy s CVP nikdy nebylo a není předmětem obžaloby. Lze prokázat textem obžaloby.

• Jan Urban se tedy dopouští lži a pomluvy zároveň, pokud mi klade za vinu arbitrážní řízení se společností CVP. Toto arbitrážní řízení totiž vzniklo na základě nevýhodné smlouvy, uzavřené vládou v čele s Václavem Klausem a jejím následným vypovězením náměstkem Formanem, které spolu s dalšími kroky vyhodnotila policie jako trestný čin.
Nepravda č.6 – CVP vyhrožovala arbitráží okamžitě po ukončení smlouvy, ale když byla náměstkem Formanem vyzvána, aby jí podala, nikdy se toho neodvážila. Tehdy by totiž musela žalovat čistě podle práva a vystoupit proti soukromé firmě. Tento postup náměstka byl opakovaně schválen na úrovni porady ministra. Lze prokázat dokumenty. Když pak už za doby premiéra Paroubka CVP podala arbitrážní žalobu ne na soukromou firmu, ale na Českou republiku, neodůvodnila svůj „nárok“ zrušením poradenské smlouvy, ale tím, že jí vysocí představitelé ministerstva pro místní rozvoj za ministrování Jiřího Paroubka a Radko Martínka přislíbili, že jejich nároky uspokojí, a tak v nich vzbudili „oprávněné naděje“. O jednání s CVP rozhodl osobně Jiří Paroubek a on rozhodl o tom, že jednání s Holanďany povede za ministerstvo advokátní firma Jansta a Kostka. Nebyl přitom jediný důvod, aby stát vstupoval do sporu dvou soukromých subjektů. A aby byla vstřícnost dokonalá, Paroubkův poradce Ing.Václav Kupka dokonce v mnichovské arbitráži dobrovolně svědčil proti České republice. V té době byl stále ještě zaměstnancem Ministerstva pro místní rozvoj. Lze prokázat dokumenty.

• Pokud si dobře pamatuji po třech letech se společností CVP jako ministr pro místní rozvoj jsem osobně nejednal. Celá tato záležitost byla předchozím rozhodnutím vedení ministerstva svěřena do kompetence náměstka ministra. Ten i za mého působení v čele ministerstva pro místní rozvoj tuto věc řešil.
Nepravda č.7 – Jiří Paroubek po svém příchodu na ministerstvo, jako jediná „odpovědná osoba“ ve smyslu zákona, odmítl doporučení ředitele odboru vnitřního auditu ministerstva pro místní rozvoj Ing. Vladimíra Komárka a nepodal trestní oznámení na společnost CVP, přesto, že mu byly předloženy podrobné právní a ekonomické rozbory a stanovisko Nejvyššího státního zastupitelství z května 2004, které jasně hovoří o podezření ze spáchání závažných trestných činů. Rozhodl naopak o zahájení jednání s CVP a uspokojení jejích nároků. Nikdy nereagoval ani na jedno z hned několika jemu osobně adresovaných písemných varování (Špaček, Forman, Dvořák) před důsledky nečinnosti a jeho neochoty převzít zajištěním akcie kontrolu nad prostředky fondů. Mezi zářím 2004 a březnem 2005 záleželo pouze na jeho podpisu, zda stát bez problémů převezme podle připraveného (a sedmi poradami vedení ministerstva schváleného) Transformačního plánu všechny peníze fondů a uvede tak projekt do souladu s právem i Memorandem o porozumění s Evropskou komisí. Jiří Paroubek nikdy nevysvětlí, proč prosazoval, aby dříve, než se cokoliv stane s fondy, byly uspokojeny nároky CVP. Lze doložit dokumenty.

• Po mém odchodu z vedení resortu pak události vygradovaly a můj nástupce, ministr Radko Martínek, se rozhodl podat trestní oznámení, čímž spustil rozsáhlé vyšetřování, na jehož konci státní zástupce obvinil skupinu v čele s bývalým náměstkem Petrem Formanem.
Nepravda č.8 – Státní zástupce podal obžalobu proti „RNDr.Ondřeji Dvořákovi a spol“. Ani z pohledu obžaloby tedy Ing Petr Forman není „v čele skupiny“. Lze doložit textem obžaloby.
Nepravda č.9 – Jiří Paroubek rozhodoval o této kauze i poté, co v dubnu 2005 z ministra povýšil na předsedu vlády. Dochovaný podkladový materiál pro jednání jeho vlády z listopadu 2005 prokazuje, že premiér prosadil a rozhodl o zkrácení připomínkového řízení resortů k možnosti arbitráže. Možnost veřejné kontroly byla maximálně ztížena tím, že konečný materiál a usnesení jeho vlády v této věci z března 2006 byly utajeny v režimu Vyhrazené. Co bylo tak tajného na úmyslu vlády Jiřího Paroubka dohodnout se s CVP za každou cenu? Utajení platí, bohužel, dodnes, a to i přesto, že arbitráž skončila - a s ní skončily i všechny důvody k utajení. Lze prokázat dokumenty.

P.S. Nemám proč se Jiřímu Paroubkovi omlouvat. Pokud se mu nelíbí fakta, která zveřejňuji, měl by předložit jiná. Pokud se cítí poškozen, pak by se neměl schovávat za stát, a měl by na mne podat občanskoprávní žalobu. Určitě ho v ní bude zastupovat jeho osobní právní zástupce pro tyto případy, doktor Petr Topinka – mimochodem dodnes zastupující za skvělý honorář Ministerstvo pro místní rozvoj v kauze „RNDr. Ondřej Dvořák a spol“. Navrhuji namísto toho v diskuzi pokračovat tím, že Jiří Paroubek odpoví na devět výše uvedených nepravd, jichž se lehkým perem dopustil. Naopak já se zavazuji, že se vyjádřím ke všemu, co bude považovat oponent za důležité. Zavazuji se také, že jej nenapodobím v jeho osobním tónu a budu ryze věcný.

P.P.S. Jiří Paroubek se plete i v tom, když tvrdí, že se tituluji jako „nezávislý novinář“. Už dlouho o sobě tvrdím, že jsem „bývalý novinář“. Svůj blog a velmi občasné články píši jako občan, kterému vadí, že jeho jím samým z daní přehnaně placený a nesvědomitý obslužný personál, tedy politici, se neumí chovat. V diskuzi k jednomu z předchozích blogů jsem rozrušeného Paroubkova nástupce Radko Martínka vyzval, aby pomohl připravit veřejnou diskuzi, třeba na půdě Právnické fakulty v Praze, kde by všichni aktéři kauzy vyložili důkazy na stůl. S odvoláním na probíhající soudní projednávání věci se vykroutil. Jiří Paroubek by, jako předseda politické strany, mohl alespoň zařídit, aby vláda pod tlakem poslanců ČSSD odtajnila materiály i usnesení z března 2006, nebo aby odtajnila ponižující podmínky arbitráže, za kterou daňoví poplatníci zaplatili - i jeho vinou - zcela zbytečně nejméně třicet čtyři, a podle posledního stanoviska Evropské komise, možná až sto milionů korun. Případně by v interpelacích mohl dostat Topolánkovu vládu do úzkých dotazem na její lži z usnesení vlády z 29.10.2007 o údajném zničení dokumentace kauzy v povodních roku 2002.

A pokud mne vyzývá k podání zcela zbytečného trestního oznámení – mám lepší nápad. V nejbližších dnech podám formální žádost protikorupční agentuře Evropské unie OLAF, aby prošetřila nejenom postup úřadů České republiky v letech 1998-2007, ale i podezření, že na zneužití fondů PHARE se v letech 1998-2002 podíleli i jednotlivci z vedení Delegatury Evropské komise v Praze. Pokud bude Jiří Paroubek chtít, a cítí se zcela bez viny, pak navrhuji, abychom ten návrh podali společně.


Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy