Existuje ještě justiční mafie?

20. 01. 2014 | 18:10
Přečteno 10597 krát
Je málo věcí, které by ohrožovaly bezpečnost státu více, než kdyby byť i jenom malá část policie, státních zástupců a soudců pracovala na objednávku vlivných a mocných. Právo a právní vědomí společnosti jsou vždy jenom pragmatickou dohodou mírumilovné většiny. Pokud v ní ale zákon neplatí vždy a pro všechny stejně, neplatí vůbec.


Česká republika je toho smutným příkladem. V posledních dvaceti letech minimálně ve třech prokazatelných obdobích, symbolizovaných pojmy „kmotr František Mrázek“, „kauza plzeňských práv“, a fungování dvojice Rampula-Grygárek na Vrchním státním zastupitelství v Praze, je mimo jakoukoliv pochybnost, že bezpečnost a spravedlnost u nás byly na objednávku manipulovatelné. Není snad třeba opakovat, že v prvním případě gangster v osobních i telefonických rozhovorech s nejbližšími poradci tehdejšího premiéra Miloše Zemana dokonce přímo ovlivňoval odvolávání a jmenování velitelů klíčových policejních útvarů. V případě druhém veřejné výroční zprávy BIS opakovaně popsaly propracovaný, dlouhodobě budovaný a velmi efektivně fungující systém vydávání bezpracných právnických titulů pro „svoje lidi“. Patřili mezi ně, a nemělo by to být překvapením, i oba potomci Františka Mrázka. Co je horší - otevřeně korupční propletenec vzájemných úsluh propojil desítky „absolventů“ v policii, na státních zastupitelstvích i soudech s politickými a zákulisními „konexemi“. Naprostá většina z nich je i dnes stále ve svých funkcích. A ve třetím, stále velmi aktuálním případě, jde dokonce o mezinárodní ponížení celé České republiky, protože pražští státní zástupci blokovali vyšetřování trestních kauz i v zahraničí.

Je legitimní se ptát, zda se tento systém přežil, i když se o něm nepíše na prvních stránkách novin, nebo zda nadále v nějaké formě existuje. Odpověď je velmi snadná. Přežil, dál vzkvétá, a příchod nového Nejvyššího a dvou Vrchních státních zástupců v letech 2011 a 2012 na tom změnil jenom velmi málo. Věřit, že odvolání dvou vysokých státních zástupců Rampuly a Grygárka, či zatčení dvou tří nejzkorumpovanějších soudců na okresní úrovni přináší změnu systému, by bylo naivním hříchem proti počtu pravděpodobnosti.

Nástup nové vládní koalice je zdánlivě dobrou příležitostí ke změně, tím spíše, že ministryní spravedlnosti se má stát profesorka Válková, jedna z prvních, kdo přímo na plzeňské právnické fakultě kritizovala skandální jednání svých tehdejších kolegů. Ona sama však nemůže mnoho změnit. Ponechme protentokrát soudce stranou. Na tomto blogu už autor psal o velmi aktuálním, a velmi nestandardním, postupu vyšetřování kauzy Opencard, a dvou jeho protagonistech, policejním důstojníkovi Gejzovi Rakašovi a dozorující státní zástupkyni Dagmar Máchové. Připomeňme, že pan Rakaš odložil trestní oznámení, podle kterého se šetřilo, jak Praha přišla sérií nevýhodných smluv, a navazující libovůle uzavírání desítek doprovodných smluv na právní a propagační služby, zhruba o miliardu korun. Nevyšetřilo se nic, a peníze prostě spláchla voda. Paní Máchová zase dozoruje běžící trestní řízení proti většině současných pražských radních, kteří si dovolili pokus onen tunel napravit, a dostat Prahu z nepřehledné sítě nevypověditelných smluv, uzavřených svými předchůdci, které Gejza Rakaš – bez ohledu na existující a viditelnou škodu – zbavil jakéhokoliv podezření z nepravosti.

Těžko se zbavit dojmu, že policie i státní zastupitelství v tomto případě nejednají podle zákona, ale na objednávku – a společně. Podplukovník Rakaš v pracovní době dvakrát seděl v soudní síni, kde se projednává třetí, neméně ostudný, pobočný případ Opencard vedle paní Máchové jako „její poradce“. Poněkud nestandardní postup, pokud připustíme, že podle zákona pravomoc a aktivita policie končí předáním případu státnímu zástupci a obžaloby soudu. Připomínám, že jde o proces, ve kterém jsou souzeni, kromě jednoho vedoucího odboru, subalterní úředníci, kterým bylo přikázáno zasednout ve „výběrové komisi“, schvalující koncept Opencard, tehdy v ceně necelých devadesáti milionů. To vadí, z okna vyhozená miliarda nevadí. A že policie prozrazením identity profesně a občansky zlikviduje svého jediného dobrovolného svědka z počátku případu, také nikomu nevadí.

Poněkud nestandardní je, když se písemná vyjádření policisty a státní zástupkyně ve dvou, formálně nesouvisejících případech, v naprosté většině a na desítkách stránek, slovo od slova shodují. Ve věci trestního řízení proti současnému primátorovi Prahy Tomáši Hudečkovi a většině Rady Hlavního města Prahy pak Dagmar Máchová šalamounky ochránila vyšetřovatele i v situaci, kdy obviněným odmítl i něco tak základního, jako je nahlédnutí do spisu. Vše podle práva, samozřejmě. V dopise jejich obhájcům napsala 8.dubna 2013: „Podle citovaného ustanovení trestního řádu je povinen policejní orgán sdělit důvody odepření nahlížení do spisu státnímu zástupci, nikoliv obviněnému. Policejnímu orgánu jsem však uložila, aby od dnešního dne již obviněným a jejich obhájcům umožnil přístup do vyšetřovacího spisu…“ Proč to nešlo včera, a proč už dnes ano, to, samozřejmě, paní státní zástupkyně vysvětlovat nemusí. A její nadřízení ji ochrání.

Tato znepokojující fakta jsou ze současnosti. Jenomže, co když nejde o podivnou a nestandardní výjimku, ale o přetrvávající styl práce z dob, kdy policii a státní zastupitelství úkoloval Franta Mrázek? Dagmar Máchová několik let dozorovala a zdržovala slavnou kauzu rozkradené Pragobanky, ve které byl původně mezi obviněnými i sám Mrázek. V roce 1997 žádala jiná státní zástupkyně o uvalení vazby na všechny podezřelé. Byla nalezena mrtvá – s největší pravděpodobností zavražděná. V roce 2005 už Dagmar Máchová vysvětluje Právu: „Obžalobu stále nemohu podat, protože nemám od znalce posudek, který jsem podle pokynu soudu zadala před dvěma lety“. V té době se přitom kauza Pragobanky táhla už více než deset let – a bylo kolem ní hned několik vražd a podivných úmrtí. K soudu se dostala až v roce 2007, a, díky pečlivé práci obžaloby, skončil jeden z nejznámějších tunelů devadesátých let podmínečným trestem pro jediného z obžalovaných.

A podplukovník Rakaš? Počátkem listopadu 2005 obvinila policie na základě trestního oznámení, iniciovaného tehdejším ministrem Jiřím Paroubkem, osm lidí z pokusu vyvést z ministerstva pro místní rozvoj 229 milionů korun evropských dotací. Mezi obžalovanými byl i bývalý náměstek Petr Forman, který upozorňoval na podivné jednání holandské poradenské společnosti, a nebezpečí ztráty peněz. Ctihodný Gejza Rakaš však novinářům řekl: "To, co se dělo před tím, než proběhl pokus o vyvedení těch stovek milionů, neřešíme". Těžko se lze zbavit dojmu, že „řešit“ všechny okolnosti a genezi případu mu ukládá zákon. Autor na tomto blogu opakovaně psal o podivnostech celé kauzy, která, vzhledem k „rychlosti“ české justice, není rozhodnuta dodnes. Při prvním osvobozujícím rozsudku soud zžíravě kritizoval neprofesionalitu práce policie a státního zastupitelství. Profesní a politická kariéra Petra Formana, stejně jako občanské uplatnění jeho, i několika dalších původně obviněných, jsou však nadlouho zničeny.

Podobnost s průběhem kauzy Opencard bije do očí. Ti, kdo upozorní na možnou korupci momentálně vládnoucích a vlivných, jsou šikanováni a stíháni. (Pozor - neplést s postupem jiné části policie a státního zastupitelství proti politickým trafikantům, které autor žádným způsobem nekritizuje) Snad už jsou pryč bohatýrská devadesátá léta, kdy byli i vražděni, vyhazováni z práce, anebo kriminalizováni, jako právě policisté, kteří si dovolili skutečně vyšetřovat Frantu Mrázka. Paní profesorce Válkové, a celému jejímu týmu, je třeba přát silný žaludek, a dobré nervy. Nebudou to mít snadné.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

na pravou míru napsal(a):

Jan Urban:
Neuvedl jste kauzu Čunek, masivní mediální kampaň politické i justiční mafie.
20. 01. 2014 | 18:29

Analytik napsal(a):

Důkazem existence justiční mafie je kausa Rath. Až tento soudní proces skončí zamítnutím žaloby pro zfalšované důkazy a křivé svědectví "spolupracující" svědkyně, dalo by se uvažovat o tom, jestli je to definitivní konec justiční mafie.
Teprve pak nastane šance, že policie a justice začnou stíhat skutečné zločince.
20. 01. 2014 | 18:35

zemedelec napsal(a):

Pane Urban.
Když teda chválíte profesorku Válkovou,sice tam ještě není,ale já zbystřím zrak i sluch.
20. 01. 2014 | 18:37

K .V napsal(a):

A vy jste slyšel že nějaký mafián je ve vězení nebo jinak zmizel??
20. 01. 2014 | 18:42

pepa napsal(a):

Součásti justiční mafie nejsou jen soudci, státní zástupci, advokáti a jejich
pomocníci, ale i Vy pane Urban.Tuto sebránku toleroval a dokonce bránil i
Ústavní soud ČR.Tak jsme dopadli , že ÚS měl hlídat zákony a ústavní činitele, aby byly v souladu s ústavou, ale ta nenažraná verbež si hleděla jen vlastní požitky
a měšce.Nakonec justici,policii , armádě a veřejnoprávním médiím nikdo nevěří.
20. 01. 2014 | 18:48

Ládik!!! napsal(a):

Nečetl jsem to,
ale pouta k socialismu jsou ještě natolik pevná, že justiční mafie je tuty.
20. 01. 2014 | 18:48

petrof napsal(a):

justice si z nás a) dělá srandu...b) je opravdu tak neschopná:....b) je správně!!!
Ještě že dostali tou Klausovou abolicí za uši, třeba se vzbudí...?? n-tsss.
20. 01. 2014 | 18:52

xerox napsal(a):

p. urban ... netřeba se ptát ...
žijeme v typickém pokročilém demu , kde systém je sám o sobě mafií ... tudíž vyčleňovat z něho jednotlivosti nemá smysl ... :-)
20. 01. 2014 | 18:56

Rozhádaní kmotři napsal(a):

"Existuje ještě justiční mafie?"
řečnicky se ptá pan Urban ...

Já tedy nevím.
Nic jsem o tom nečetl - tedy v knize renomovaného právníka.

Zato se chystám zakoupit publikaci, kterou nedávno vydala ta menší a výraznější část zdravotně-ministerského dua Julínek - Cikrt.

Pan Tomáš Cikrt svou knihu nazval "Krev a peníze: Pravda o kauze Diag Human"

http://www.knihcentrum.cz/krev-a-penize/d-144186/

Z anotace:

"Literatura faktu, která čtivým způsobem přibližuje dvacetiletou historii nejznámější zdravotnické kauzy, v níž jde o 12 miliard korun. Nabízí nová odhalení, neznámé skutečnosti, překvapivé souvislosti byznysu s lidskou krví, ale také zbraněmi a jedovatými odpady.

Popisuje střet dvou osobností z odlišného světa: lékaře a politika Martina Bojara a byznysmena Josefa Šťávy, majitele firmy Diag Human. Čtenáři se mj. dozví, co pokazilo a čím přispělo přes dvacet ministrů zdravotnictví, kteří úředníci náš stát poškodili a jak obstála známá jména jako Jan Stráský, Vladimír Špidla, či Miroslav Kalousek a dalších cca 90 postav.

Knížka se snaží najít odpověď na otázku, jakou roli v kauze hrají členové či spolupracovníci StB a Vojenské kontrarozvědky. Odkazuje na cca 170 nejzajímavějších dokumentů, které si mohou čtenáři následně prostudovat na webových stránkách www.anikorunu.cz.

Jako bonus obsahuje čtyři literární výlety, příběhy, které dopoví, co fakta jenom naznačují a také barevná schémata, která znázorňují spletitou síť vztahů úředníků, byznysmenů a jejich firem."

http://www.anikorunu.cz/news/vychazi-knizka-o-kauze-diag-human/

Jistě bude zajímavé tuto Cikrtovinu porovnat se starší Urbanovinou, známou jako "Tunel plný krve aneb kauza Diag Human (trochu jinak)"

Anotace:

"První kniha o slavné kauze Diag Human, která se opírá o studium dosud utajovaných archívních dokumentů. Překvapivý obraz odkrývá temné pozadí dosud nezpochybňovaného výkladu. Patří do něj i tajné služby, zmanipulovaná vládní usnesení, korupce, privatizační tunely a právníci doporučující ministrům, aby se pokusili zvrátit prohraný spor mediálními kampaněmi a zastrašováním. Kolik ministrů porušilo zákon?"

Recenze:

J. Spurný, (RESPEKT, 4.6.2007) Neuvěřitelný chlapík a bída české politiky

"... Přelouskne ji jen čtenář, kterého problém opravdu zajímá, který se chce dozvědět více o souvislostech nejen případu Diag Human, ale celé doby divoké tuzemské privatizace 90. let a neschopnosti a nechuti politiků se s ní později vyrovnat.

Na druhou stranu, právě takového seriózního zájemce může odradit agresivní prvoplánový název knihy i obálka, která v první řadě evokuje grafiku úvodních titulků k americkým béčkovým filmům."

http://www.kosmas.cz/knihy/134998/tunel-plny-krve-aneb-kauza-diag-human-trochu-jinak/

To jsem tedy zvědav, která z mafií, jejímiž reprezentanty jsou oba pánové, je silnější :)
20. 01. 2014 | 19:07

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

V kterých státech nedochází k manipulacím ? Co válka v Íráku, předtím ve Vietnamu, Chile 1973...
A to jde o války, o mnoho mrtvých , o statisíce mrtvých...ne o pár justičních přehmatů, falz, parsáren či nedorozumění .

Válková je asi O.K., působí kompetentním dojmem , Stropnický se asi nenechá podmazat - ale co přímo osoba Babiše a střet zájmu ?
Nedovedu si např. představit , že by majoritní vlastník Goldman Sachs mohl dělat šéfa Treasury, i Paulson musel před nástupem prodat jím držený nevýznamný balíček akcií Goldman Sachs

Justice rok po Klausově mafiamnestii - no to je na studii, včetně zmínky o tom, jak to že tkzv. " lid" mohl připustit to, že profesor VŠE Klaus se mohl stát DVAKRÁT prezidentem ČR - jak je to vůbec možné ? Jak to, že k tomu došlo ?
Není tak zejména" lid" strůjcem toho , že právem /justicí (kým čím)/je po právu pohrdáno, protože není spravedlností - nejen že si neuměla poradit s mafiaamnestií, on dokonce " lid" mafiaamnestii spolupodepsal a spoluvykonal.
Co to je to tedy za " lid" , vždyť je to kašpárek a ne suverén !!!

Někde se stala chyba. Už na počátku se stala chyba a ta chyba se napravuje tak, že se o ni mlčí.
20. 01. 2014 | 19:20

petrof napsal(a):

Klub levicových hlupáků:
napsal: ...jak to že tkzv. " lid" mohl připustit to, že profesor VŠE Klaus se mohl stát DVAKRÁT prezidentem ČR - jak je to vůbec možné ? Jak to, že k tomu došlo ?

To je dobrý, chlape....fixujte to!!! ( vy lide.....)n-tsss, n-tsss.
20. 01. 2014 | 19:28

smutný napsal(a):

...jak to že tkzv. " lid" mohl připustit to, že profesor VŠE Klaus se mohl stát DVAKRÁT prezidentem ČR - jak je to vůbec možné ? Jak to, že k tomu došlo?
****************************************************************************
Stačí mít dar umět manipulovat a ovládat "lid", k tomu pár oddaných sluhů, a mít dostatek vhodného "materiálu"
20. 01. 2014 | 19:41

petrof napsal(a):

smutný :
vždyť jste mohl poslechnout Kellera, komunistku Dvořákovou, či odboráře Zavadila ....a jít do Prahy stavět barikády ?? Oooouuuu
Ps. Praha už volá, Praha už volá, před nádražím zvoní tramvaje.....
20. 01. 2014 | 19:55

smutný napsal(a):

petrof

Co si pražáci uvařili ať si taky vyžerou. Kdyby nedejbože ty barikády začali stavět například na protest proti zlodějně nazvané církevní restituce, tak bych jim rád přijel pomoct.
Jinak mně to jako legrace nepřijde kolik nás stálo řádění ODS a TOP09.
20. 01. 2014 | 20:04

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

člen KLubu Levicových hlupáků petrof
Ano , pane petrof, to je dobrý nápad. Co kdybychom to fixovali do Ústavy ? Anebo ještě lépe - natiskneme to na peníze / singerovky/ :
" Tato singerovka je kryta dlouholetou činností profesora VŠE VK a jeho kumpánů a podle toho si stojí i její současná hodnota"

Termín " lid" nepoužívají jen komunisté, ale například i US presidenti.
Já nemohu za to, že profesor VŠE používá spíše slogany typu " Více Kožených" nebo " Studující na VŠ, ůpokud neplatí školné, jsou parazity" - a implicitně tak tvrdí " Já, Václav Klaus, profesor VŠE jsem byl dlouhá leta parazitem".

smutný
Konstrukce zvaná " lid" je v Čechomoroslezkoromsku /ale i jinde/ spíše ubohá, archaická - respektive prehistorická, v starověkých Athenách byla kvalitněji vyvedena.
20. 01. 2014 | 20:14

petrof napsal(a):

smutný :
řádění ODS a TOP vás něco stálo??? Povídejte..... Já osobně jsem prožil 3 velmi dobré a úspěšné roky. A objektivní ukazatele to jenom potvrzují, (loňský deficit místo 110, "jen" 81mld, ta mrška inflace se stále léně válí kolem 1,3%, nezaměstnanost stále pod 8%......celkově stále patříme mezi 10 TOP EVropy...!!!
Co chcete více..????
PS. ...obávám se, že teď teprve zažijeme to vaše řádení.....
20. 01. 2014 | 20:18

marxík napsal(a):

Justiční mafie je prý každopádně citelně oslabená. Profesor Klaus už nemůže vyhlašovat amnestie.
Prý je prý takové kouzelné slůvko.
20. 01. 2014 | 20:21

petrof napsal(a):

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů:
tak to pak asi žijeme každý někde jinde??? Na vás já prostě nemám, ani mentálně, ani čas a ani náladu!!!
20. 01. 2014 | 20:22

Karel napsal(a):

A pane Urban, existuje novinářská mafie ?
20. 01. 2014 | 20:22

Analytik napsal(a):

tajemný pan H 20:17

Politická objednávka proti vládnoucí modré mafii?
Poněkud odvážná fantazie.
Prostě se jeden státní zástupce utrhl ze řetězu justiční mafie.
20. 01. 2014 | 20:24

smutný napsal(a):

petrof

velká škoda, že nejlepší ekonom rozvojových zemí nenaplánoval deficit třeba 500mld, mohli jsme na tom být s deficitem "pouhých" 81mld daleko lépe :-))
20. 01. 2014 | 20:26

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

petrof napsal(a):
smutný :
řádění ODS a TOP vás něco stálo??? Povídejte..... Já osobně jsem prožil 3 velmi dobré a úspěšné roky. A objektivní ukazatele to jenom potvrzují, (loňský deficit místo 110, "jen" 81mld, ta mrška inflace se stále léně válí kolem 1,3%, nezaměstnanost stále pod 8%......celkově stále patříme mezi 10 TOP EVropy...!!!
Co chcete více..????
PS. ...obávám se, že teď teprve zažijeme to vaše řádení.....
20. 01. 2014 | 20:18

Kdysi prý otroci v Jižní Karolině tvrdili, že je velmi výhodné být otrokem v Jížní Karolině, je to prý mnohem lepší než být mrtvým otrokem v Severní Karolině.

Petrof, znaj ten o tom přejedeném a hladovém ? Jak oba jsou průměrně dobře najedeni ?
Neznaj, co ?
To sem si moh myslet, petrof, že tendlencten taky neznaj.
20. 01. 2014 | 20:27

petrof napsal(a):

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):
opravdu, argumenty hodné vašeho ega!!! Jestli máte hlad, tak se běžte najíst, místo toho mlácení do klávesnice.....
Jak jsem psal : jsme mentálně každý úplně jinde.....máte co dohánět, ale nic nemusí být ještě ztraceno.
20. 01. 2014 | 20:32

smutný napsal(a):

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů

on je petrof "momentálně" zaostalý, na něj opravdu nemáme
20. 01. 2014 | 20:43

Martin1 napsal(a):

Máme se všichni dobře, nic nám nechybí, platy a auta jako v Německu,demokracie máme tolik, že ji můžeme vyvážet, prostředky jsou, už nemáme blbou náladu, nic nás nebolí, máme co jsme přesně chtěli a ještě dotaz, která ta charita dává dneska zdarma polévku a krajíček chleba?
20. 01. 2014 | 20:43

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

petrof
Petrof, já bych to zkusil dohnat, ale moc mi to nejde - běžet pozpátku a řvát při tom na plné kolo " Já chci milovat Václava Klause - nejlepšího prezidenta jakého si trestně stíhaní a krimoši mohli přát ! ".
A taky se dost bojím - aby mě při takovém úkonu nesbalili a nezavřeli natrvalo do Bohnic. A tam já nechci, dost na tom, že tam jste už vy, pane petrof.

Hlad nemám, ale po vašich mentálních orgasmech si jdu dát sklenku vína, abych o vypudil z hlavy ty nesmysly - co zde produkujete od rána do večera.

Tak já jdu , pane petrof, odteď si už budete povídat zas jen sám se sebou.
20. 01. 2014 | 20:46

Kleofáš napsal(a):

to Urban:

"Existuje ještě justiční mafie?"
------------------------------------------
zeptejte se mně až povynesení rozsudku.
Když vyhraju, už neexistuje a soud rozhodl spravedlivě. Když prohraju - justiční mafie existuje natuty!
20. 01. 2014 | 20:55

tajemný pan H napsal(a):

analityk,
souhlasil bych s vámi, pokud by ta obvinění nebyla evidentně vykonstruovaná a absurdní. soudruh ištván už několik měsíců vypráví příběh o jakemsi velkem korupčním případu, stále tahá z klobouku další a další jména. mě by opravdu strašně zajímalo, proč byla razie na uřadu vlády a čeho se ti lidé dopustili. poměrně mě znepokojuje návštěva soudruha ištvána u hradního notorika, který pak následně ve svem vánočním projevu vyzdvihne pád nečasovo vlády jako svou zásluhu.......
20. 01. 2014 | 21:20

šašek z Jihlavy napsal(a):

Je to smutné, když si nějaký provokatér zvolí jako nick obchodní značku solidní firmy? S
píš by se hodil nick "vozembouch".
20. 01. 2014 | 21:22

JC napsal(a):

Jestli justiční mafie podle levounů a Benešové existovala za Topolánka a Nečase, je
naprosto logické že musí existovat dnes a bude existovat i za 10 let.
Soudci jsou totiž až na exemplární vyjímky neodvolatelní.
20. 01. 2014 | 21:26

JC napsal(a):

Martin1 napsal(a):

Běžte se laskavě vycpat Martine. Máme se tak špatně že 30% jídla končí v kontejnerech.
20. 01. 2014 | 21:30

Analytik napsal(a):

tajemný pan H 21:20

Za vykonstruované na politickou objednávku a absurdní svou délkou vyšetřování bych neváhal označit kausu Rath, jejíž proces je naplánován na téměř celý rok a zytím bez výsledků.
Ištvan za mnohem kratší dobu odhalil zneužívání vojenské kontrarozvědky konkubínou premiéra a při prohlídkách zabavil množství materiálu, který nyní studuje. Na Ratha mají jen nesrozumitelné odposlechy a jim neodpovídající přepisy.
V tom je zásadní rozdíl mezi výsledky Ištvana a mafiánského dua Bradáčová & Jirát. A to jsou na to dva!
20. 01. 2014 | 21:37

kolja napsal(a):

Pane Urbane, věřím vám.
20. 01. 2014 | 21:47

na pravou míru napsal(a):

Analytiku,
kecáte, už teď odposlechy neúprosně Ratha usvědčují. Jednou to přijít muselo, MUDr. David Rath podváděl a kradl od samého počátku své kariéry. Měl však léta štěstí, až konečně ucho se utrhlo a na zloděje spadla klec.
P.S.: Měl byste si změnit nick.
20. 01. 2014 | 21:59

JC napsal(a):

na pravou míru napsal(a):

Analytiku,
kecáte, už teď odposlechy neúprosně Ratha usvědčují. Jednou to přijít muselo, MUDr. David Rath podváděl a kradl od samého počátku své kariéry. Měl však léta štěstí, až konečně ucho se utrhlo a na zloděje spadla klec."

Myslím, že kdyby to bylo jen na odposleších, tak by to obhájci nějak ušolíchali
/není dobře rozumět blab blab blab/
Vaz jim už dopředu zlomila ta ženská, která se přiznala a spolupracuje s policajty.
20. 01. 2014 | 22:08

Analytik napsal(a):

na pravou míru 21:59
Kecáte.
Státní zástupce Jirát bude mít velký problém s autorizací odposlechů.
Kvalita nahrávek je natolik mizerná, že pro právní zástupce obžalovaných bude hračkou zpochybnit jejich původ a identitu účinkujících.
Jestli David Rath podváděl nebo kradl, není podstatné. Rozhodující bude mu to prokázat. A na to je chudák Jirát sám, jako ten pověstný kůl v plotě.
20. 01. 2014 | 22:09

dd napsal(a):

Hodně blbá otázka. Kde jste doteď žil?
20. 01. 2014 | 23:41

z našeho dvorkku napsal(a):

Byly stopy v písku a přehnalo se stádo, původní a označitelné nenajde ani indián. Běžný občan sledující různé kauzy a nekauzy a kdo a který soudce, kteří policisté, kteří státní zástupci, kteří ministři a náměstci ministrů a co naše zákony, které jsou pružnější než vytahaná guma už toho měl dost a proto volil ANO. Snad se to trošku v tomto státě pohne, i když největší brzdou bude Sobotka a jeho klan. No uvidíme. Jestli to budou opět kazit, tak budou předčasné nové volby a ty budou už o jiných stranách než soc.dem a ODS. A o demokracii v tomto státě se není co bát, je zajištěna. Přece vláda je vůle lidu. Ne pana Bendy a Kalouska a jiných zkamenělin.
21. 01. 2014 | 00:00

tajemný pan H napsal(a):

analityk,
rath by měl dostat trest smrti. připravil stát o stovky milionů korun. bohužel, jak je v tomhle státě zvykem, vyvázne s pěti lety a za dva roky bude venku a bude si užívat nakradené miliony.
21. 01. 2014 | 01:47

Klára napsal(a):

Pane Urbane, zmiňujete právnickou fakultu v Plzni. Z její líhně se,zdá se, rekrutuje nový ministr vnitra, plzeňský hejtman Chovanec. Bude sedět na vládě s Válkovou, která byla opravdu zarputilou bojovnicí, která nakonec z fakulty odešla, i kvůli nedostatečné celouniverzitní a fakultní sebereflexi.Nyní, ve vztahu, k Chovancovi, mlčí. Nebo se jí nikdo na nic neptá, nevím. Každopádně je to tristní výsledek kauzy "plzeňská práva". Chovanec stoprocentně do školy nejen nechodil, ale ani nestudoval. Přesto získal titul, který nehodlá používat pouze po dobu politického angažmá, a Sobotkovi to nevadí, přesto se dnes ohání potvrzení předchozí vedení (rektor Průša, významný člen ČSSD) i současného vedení univerzity (sic!) (Mauritzová,rychlé a bezproblémové začlenění její uvadající soukromé vyšší odborné školy do struktur státní veřejné vysoké školy, nyní sídlící v budovách Škody Plzeň, ČSSD), že vše bylo ok. Kdyby skutečně někdo nezávislý (je však někdo takový?!), přezkoumal nejen jeho studium alespoň ve spojení se zákonem o vysokých školách (žádná dokumentace, doklady se na fakultě nikdy nedohledaly, nenašly, jak pravily orgány činné v trestním řízení, ústy prokurátorky Zelené), a překontroloval jeho bakalářskou práci, pak by mohlo být třeba jasněji. Nepřeji si, aby ministrem vnitra byl člověk s pochybným titulem z této školy, nadto z období, kdy studium bylo vším, jen ne studiem. Kromě jiného to vysílá nepěkné konotace mladým lidem, studentům vysokých škol, neřku-li občanům naší země vůbec. Když pomýlený volič volíce stranu, nikoli osoby, hlas dá, vše je zapomenuto či odpuštěno.
21. 01. 2014 | 05:24

pěvec napsal(a):

existuje, jinak bys byl už dávno v kriminále, nevážený urbane.
21. 01. 2014 | 05:47

Pepa Řepa napsal(a):

Klárko ta škola byla stejná jako každá jiná. Učili tam soudci všech soudů, měli tam i děti, zkoušky se skládaly i na PF v Praze, když se učiteli do Plzně nechtělo.
To, že se rozdávaly diplomy kamarádům od Rumla přes Bendu po Chovance je zcela jiný příběh.To se dělo i v Brně a Praze, jen kolem toho není humbuk.Janouškovi diplomku vyplavila mrška povodeň z regálu skladu PF v Praze a ostatní okolo nechala. Pozná kvalitu.
Ale stalo se z Plzně úsloví, bonmot.Žije svým životem.
Dvořáková má máslo na hlavě. Že nebyla aférka ohledně Vysoké správní nebo VŠE kde dostává diplom každá ruská tenisová raketa?

Bádejte kdopak to asi rozjel, zda to nebyl pracovitý modrý mravenec, který šel pak uklidit. Ovšem po sobě.:-)
Aby nebyly stopy. Taková hezká soukromá PF za sto kolíků ročně tady mohla bejt.Už si to s Eliášem připravili. Nějak se to nevyvedlo.Zbyl jen zákoník. Taky dílo.I myška Mauritzová si mohla líznout, možná si ji vezme Cháčko k sobě aby byla ticho.
Teflonový hejtman nedělal práva, je to paobor pro blbečky bez vzdělání. Na tři roky, státní zpráva.
To, že se tam ani neobtěžoval dojít, dali mu to za pár měsíců a na práva si netroufl svědčí o jeho bystrosti.
Ale jinak je fakt dobrej. Druhej Fierlinger. Po Íčku přijde Cháčko.
Po paní Válkové zbyl ovšem zákon stanovující trestní odpovědnost mladistvých, který proklínají všichni soudci vševch stupńů. Nic víc. Bída s nouzí. Ostatně ona aféru rozjela, pak se cesty s Eliášem a Pospíšilem rozešly.To víte, že o Cháčku toho ví, přijde čas, kdy to napráší stejně jako on položil s gustem Haška.

Ale o tom asi Diagova předehra není. Zahřívací kolo k novému seriálku. Asi sitcom Diag Human.O hodném chlapci Šťávovi a justiční mafii.
Všechno to je o mediích a ne o tom, koho si přejete.
21. 01. 2014 | 07:53

Maximus napsal(a):

Kláře 05:24

Máte naprostou pravdu, Sobotka si zakládá na problémy a ztrácí politickou věrohodnost, že vše co říká a dělá myslí vážně a zodpovědně. Takhle to vypadá, že je obyčejný kariérista bez politického espritu a sebereflexe. Prava, socani jsou o něco lepší než předchozí pravicový rozkrádací gang, ale to naprosto nestačí! Tahle země potřebuje důkladné systémové změny a doslova restart. Jinak se to všechno bude pohybovat v zavedených mantilelech "made in czechbordel". Jde to vysledovat např. z toho jak rychle ustoupili v kauze církevních restitucí, jak si zvětšili elegantně ministerské posty, jak se vymezují vůči prý populistickému Úsvitu, u kterého lidé cítí přesně opak, že to totiž myslí Okamura vážně. Navíc Okamura má v programu celou řadu dobrých tezí a nápadů
na zlepšení zdejšího politického prostředí, ale to Sobotku nezajímá. Jasně je populista´!

Nedělejte si iluze, že ČSSD je nyní strana, která může něco dokázat a tuto zem vytáhnout ze srabu. Ono totiž na německém příkladu lze ukázat jak se mají chovat přední politici, stačí tam, že se ukáže, že některý politik co je ve funkci předtím podváděl, tak končí. Sice třeba Merkelová měla snahu to v jednom případě trochu zlehčovat, ale rychle si to rozmyslela. Tomu se říká prostě jiná kultura politického tamního establismentu. Zeman má naprostou pravdu, že dal najevo, že se mu někteří navrhnutí politici nelíbí jako ministři a není v tom jenom osobní ego či jak se mu to někteří nenávistní novináři z čírovského tábora snaží podsunout. Mysslím, že ČSSD má našlápnuto "směr ODS" tj., že se promění v malou bezvýznamnou straničku.
21. 01. 2014 | 08:09

Maximus napsal(a):

Vládnul tu blbě na kousek,
nějaký feldkurát Kalousek,
spolu s Přesčasem Petrem Nagy,
chtěli z Češka udělat maggi,
vládla mu bičíkem v kůži naditá domina
a Péťa poslouchal příkazy z jejího komína!
moc se jim však ta věc nevedla
a skončili jak politická nemehla.
Nyní to béře do ruky rek "rovnátko"
a prý vyvede zemi z bordelu zakrátko.
Jenže jak to z poza oka vypadá,
v zemi se docela zvedá blbá nálada,
lidé už nebudou říkat máme holé ruce,
ale zamění to za "máme hole v ruce"!
Jo, z poluce může být i revoluce.
Zatím však český Honza za pecí má co do huby
a tak mu nevadí mizérie, nějaké ty dluhy a že žere otruby.
Možná i tuším a vím jak to všechno dopadne,
nemohu to napsat, Viktor číhá už od brzkého dne.
Hezký den.
21. 01. 2014 | 08:34

Petr napsal(a):

Pane Urban - smekám, vaše články je "radost" (píši v uvozovkách, protože z nich většinou běhá mráz po zádech) číst. Jen tak dál!
21. 01. 2014 | 11:08

Matematik napsal(a):

Přesně to popsal /Rozhádaní kmotři napsal/...
Urban je soucasti jedne mafie a brohji proti te druhe....
Z kybernetickeho hlediska je jasne, ze system se droli jako SSSR.
Pocet mafianu na 1000 obyvatel (platcu dani) prekrocil unosnou mez.
Media jsou rozdelena mezi Bakalu, Babise a bratrstvo Vaclava Moravce.
Cokoli je zadano, treba ze na Marsu jsou padakovi namorni lyzari, je nasledne nacpano lidu do hlav.
Lež a krádež není ani levicová ani pravicová.
Až se mafiím vrátí to orwellovské heslo:
"co bylo ukradeno necht je vraceno" zacne velka mela.
Zatim jsou to nevinne male valky gangu, zcela jiste to prejde ve velke bitvy.
Tak jako SSSR rozmontovali sami komuniste a zadny Reagan, tak i tento kmotrostan rozmontuji sami roztleskavaci davu svym lhanim apodkurovanim zlodejum.
Uz leti ty rakety z KLDR a Iranu? Byla to jen legrace? Nebyla? Byla to druha mnichovska zrada? Alespon naznacit by vedouci mohli....

Knihtisk Demokracie 1.0-zastupitelska predanim PINu k danovemu uctu zlodejum

Internet a digitalni stopa Demokracie 2.0 přímá-polopřímá
1) referendum na zaklade petice s treba 100 000podpisy verifikovatelne ustavnim soudem
2) majetkova priznani jako v ju es ej, pro majetek nabyty za 20 let terba od 10-20 mega. Ne vsak pro majetek nabyty po roce 2015 jak navrhuje mafie CSSD...

Zdravim vsechny konspiracbni teoretiky, kteri tvrdili, ze Irak ma mobilni laboratore na ZHN a ukazovali nam padelane satelitni snimky podstrcene do RB OSN.
https://www.cia.gov/library/reports/general-reports-1/iraq_wmd_2004/index.html
Uz je nebudeme ukazovat medialni narodni fronto velkeho lhani?
21. 01. 2014 | 11:18

Hurá napsal(a):

Ústavní soud vede mafián Rychecký. Proč mafián ? Protože to byl on, který pomohl Havlovi k nezákonné restituci Lucerny (Benešovy dekrety). Protože byl jedním z těch, kdo se aktivně podílel na zametení stop Sacherovsko-lidovecké-křesťanské a StBácké skartace materiálů o mega podvodu tzv. "sametové revoluce").
21. 01. 2014 | 11:48

JF napsal(a):

jo, jo jakému dnešnímu slušňákovi-čuňasovi stál asi "dobrák" Franta v cestě ... nebo je to celý systém, který brání tak nějak sám od sebe v rámci novodobé mantry laissez faire - třeba ten jako z pera našich prognostiků a jejich estébácko-kágébáckého akademického polosvěta šedé mlčící masy se světlými okamžiky oslav paběěědy. Pak kromě obvyklé příručky snad ještě nějaká duchařina jak jinak to vlastně měli ti schopní a všehoschopní nomenklaturní kádři a přitom vzácní praktici vlastně udělat jinak. Plzeňská práva jsou jejich dobrým vysvědčením. Snad by bylo možné zjistit její absolventy a jak se jim daří v praxi? ;-) A vlastně si dali vysvědčení sami sobě. Chovanec by mohl být jedním z těchto premiantů.
21. 01. 2014 | 11:55

joza prosek napsal(a):

když se to shrne tak mame MAFII všude a stat v zadeli, dluhy jako krava a revoluci na dohled.Justice se v tom veze jako pijavice statnich penez ostatne jako politici a jini"vlastenci"
21. 01. 2014 | 12:38

Fiala J, napsal(a):

Souhlasím s vámi, co zde píšete. P. Sobotka je slabý měkota - proč jen podporuje ty práníky z Plzně? Tady by se mělo začít a nemilosrdně vyčistit ten chlív v polici, politice a ve státní správě. Vždyť to tak vrhá doslova hnůj na naše VŠ! Jiný únikový obor se zřejmě neukáže, neboť ostatní absolventi VŠ (lékaři, technici aj. poctiví studenti)musí něco dokázat aby pak mohli jít do světa správy státu s čistým štítem. Vždyť táta mladého p. Bendy se musí několikrát denně obracet v hrobě, když se dozví o činech svého synka!
21. 01. 2014 | 13:13

david napsal(a):

Pane Urbane, a co jste dělal v době, kdy v této republice působil "kmotr Mrázek "

Nespoluvytvářel jste náhodou naší mladou demokracii, kterou nám teď tak barvitě popisujte.

No, ale alespoň máte stále co dělat , že, pane Urbane ?
21. 01. 2014 | 13:59

vědma napsal(a):

Marně čekám již roky, zdali se najde nějaký opravdový bourák, který vezme spravedlnost do svých rukou a začne ji vykonávat po svém a postaru. Stačilo by pár zlámaných rukou a rozdrcených kolen a trocha medializace. Věřte, že by to bylo účinnější než deset vrchních soudů. Ač jinak násilí neschvaluji,v těchto případech by účel světil prostředky.....
21. 01. 2014 | 14:21

kecal napsal(a):

"pane" Huro,ani netušíte,jak blízko jste skutečné pravdě.Tady se ale jenom tláchá,a tláchá,aniž by se při tom přemýšlelo.Tak jíž tisíckrát bylo napsáno,že "frajer" na US nemá co pohledávat ani jednu nanovteřinu--neb syn estébáka.!A když tam ještě je,tak proč český národ ještě sedí u piva-?!Hold češi nejsou Ukrajinci--ti se melou i v parlamentu.V Cesku.?! Skoda slov.Cesi naposledy statečně povstaly před 300 lety.Sory,ale myslím si že Čechům "není" pomoci.Tady bude mela,že dnešní Sýrie proti tomu je "pionýřský dýchánek".! Kecal
21. 01. 2014 | 14:49

Já napsal(a):

No máme se na co těšit. Jeětě je stále ve funkci ministrině spravedenosti, která nedostala důvěru sněmovny, přitom zastavila kauzu MUS, nyní zastavila stíhání Tykače, stále je ve funkci ministr vnitra, který funguje v deVÍti firmách a společnostech (mimo jiné i s Johnem a Grosem), stále funguje "čístý" ministr financí. A jak znám presidenta republiky, tak asi tito hráči budou hrát svou roli ještě dlouho! Navíc se schyluje k návratu stejné vládní mafie, která hrála podle Mrázkových not, která znemožnila stíhání kauzy UNIPETROL a SETUZA, ktErá spolupracovala s šéfem jihokorejské firmy, pavomocně odsouzeným za korupi. Tedy máme se na co těšit!! Už jenom ten vstup! Aby mohla nová vláda vzniknout, musí ještě nejdříve poKřivit právo a morálku zákonem na ochranu BABIŠE!!!
21. 01. 2014 | 15:10

fikus napsal(a):

Maximus>
Nyní to béře do ruky rek "rovnátko"
a prý vyvede zemi z bordelu zakrátko
______________________________
docela jsem se pobavil nad Vašimi příspěvky.
Jednou větou: Sobotka = tlumič
21. 01. 2014 | 16:18

Cicero napsal(a):

V přípravném řízení nemusí policejní orgán pustit obviněného ani jeho obhájce do spisu vůbec. Je to na jeho úvaze. Čili není pravda, že by to bylo něco "základního". Je to privilegium.
21. 01. 2014 | 16:33

pavel v napsal(a):

Maximus napsal(a):
"...Nedělejte si iluze, že ČSSD je nyní strana, která může něco dokázat a tuto zem vytáhnout ze srabu.... Mysslím, že ČSSD má našlápnuto "směr ODS" tj., že se promění v malou bezvýznamnou straničku." KONEC CITACE
-------------------------------------------------------------------------------------
Pane Maxime, kdyby se voliči řídili logikou, měl byste naprostou pravdu. Logikouse řídí jen pravicoví voliči. Poté, co se ODS uákázala být zkorumpovanou stranou, její voluiči se od ní odvrátili. ČSSD je stejně zkorumpovaná (počínaje "opoziční" smlouvou) a její voliči ji drží. Důvod je zřejmý: levicovému voliči korupce vadí jen tehdy, když se na ní obohatí někdo jiný. Jinak však korupci považují za běžnou součást folklóru.
21. 01. 2014 | 16:46

evžen losa napsal(a):

Za Havla se tato banda spolu s úředníky stali nedotknutelnými, přitom to byl komunistický represívní aparát. Posléze zjistili, že žádná revoluce není, tak si z rozhodnutí, usnesení a rozsudků udělali zboží, jsme přece v soudružském kapitalismu.Teď zrvna líže parlament zadek estébáku Babišovi.
21. 01. 2014 | 18:29

fikus napsal(a):

tady žádná nebyla tohoto druhu..ale je zde spousty odnoží, které jsou zájmově provázány. Vypuklo to předtím, jak se zhaslo.
21. 01. 2014 | 19:51

sudí napsal(a):

Manželka se naivně domnívala, že v tom našem marazmu udělá pořádek eu- nestalo se tak.
Vše nám osvětlil předseda pražského soudu, který prohlásil: K soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek. Toto vysvětluje fungování justiční mafie. Hodně zdaru všem co se soudí, neočekávejte spravedlnost, ale rozsudek a ten je ve prospěch toho, kdo dá víc!!!
21. 01. 2014 | 20:32

Josef Šotola napsal(a):

Pane Urbane.
Vážím si Vás a takový mám na dění u nás názor.

Každá úspěšná politická strana je dnes za svoji úspěšnost trestána infiltrací všehoschopných zločinců a odchodem znechucených osobností, kterým slovo "morálka" ještě něco říká. Je těžké v české republice něčeho dosáhnout slušnou cestou vzhledem k výchově, kterou si národy v bývalé ČSR a ČSSR prošly. Nemyslím tím jen dobu po únoru 1948.

"Už s příchodem Hitlera skončil slušný řád v Československu a s jeho odchodem skončil i pořádek!"

T.G.Masaryk kdysi řekl: "Z otroka se nemůže stát najednou svobodný člověk. Dokáže být dál jen otrokem, nebo otrokářem!"

Tedy je to v nás všech v různém poměru s mlhavým povědomím o násilně vykořeněné pravé inteligenci, morálce a slušnosti. Mizerné výsledky o volbách jsou podtrženy chováním většiny vyvolených kandidátů, kteří umí jen slibovat do doby než si "nahospodaří" a následně zmizí pro širší veřejnost neznámo kam. Třeba do Bruselu. Jenom na sliby velká část národa slyší a nerealisticky vzpomíná na doby, kdy bez práce byly koláče, ač se hlásal pravý opak. Tedy LEVÁRNA! Snahy těch, co se na rozdíl od většiny méně schopných chtějí slušně postarat o sebe i druhé jsou duseny překážkami přemnožených úředníků včetně soudců. Mnozí z nich ještě mají hluboko "pod kůží" zákony tzv. normalizace a kamarády ze "staré party" třeba i v ODS. Vlastně dnes už zase u ČSSD a okolo pana presidenta. Jediná viditelně nezkorumpovaná parlamentní strana je paradoxně KSČM, nemající nikdy problémy s dluhy za drahou předvolební kampaň. Je ale nemyslitelné, že by se financovala pouze ze svých stranických příspěvků a státní dotace. Současné snahy o zrušení povinnosti lustračních osvědčení pro výkon určitých funkcí a snahy o zrušení "diskriminace" KSČM napovídá, kdo nám skutečně vládne. Kolik bývalých soudruhů ředitelů, členů STB a doktorů "politických věd" úspěšně zprivatizovalo nezanedbatelnou část bývalého průmyslu v první chaotické době po "listopadu"? Kolik jich "jenom" prokšeftovalo podniky se zločinci, nebo "obchodníky" celého světa, kteří se k nám slétli jako za dob "zlaté horečky" do Klondiku? Podle pořekadla "vrána k vráně sedá" mezi sebe přijali jenom sobě podobné. Četl jsem výstižný postřeh, že u nás "diktaturu proletariátu vystřídala diktatura peněz". Jenomže u nás ti, co vládli, proletariátem se zaštiťovali a ve skutečnnosti se ho štítili, získali i moc rozhodující, tedy finanční.

"Zvíře vypuštěné z klece na svobodu zahyne, nebo je zle bito!" Toť náš příběh i na dlouhá další desetiletí. Naději ke zlepšení vidím jenom v osobní iniciativě a příkladu v rámci dosahu svého působení. Tedy výchova v rodině především. Nenechat své děti růst bez kladného vzoru! Jsou naší jedinou nadějí. Tedy "začněme znovu od základu"! Jinak to asi nepůjde. Je pro nás nesmírným darem už to, že jsme se se zbavili poroby duševní.
Josef Šotola
21. 01. 2014 | 22:43

T.Paine napsal(a):

Existuje ještě justiční mafie?

Ještě? Stále existuje. Je to o lidech? Je to o přirozených principech, precedentech a pravidlech. Je to o odpovědnosti soudců a státních zástupců z (ne)činů, o kontrole (členy parlamentu) výkonu jejich funkce a o odvolání (impeachment parlamentem) soudců a státních zástupců při vědomém, hrubém zanedbání povinností (negligence).

Je dobře, že o tom J.Urban psal a píše. Dobrý začátek k nutné fundamentální změně nastavení a fungování (zgruntu) celého českého pseudosoudního systému, státního zastupitelství a policie. Co dál? Co s tím?
21. 01. 2014 | 23:01

T.Paine napsal(a):

Pohledy odjinud, jinam a jinak.
Švýcarsko:

1) Státní zástupce (Der Bundesanwalt, Attorney General) a jeho 2 zástupci jsou voleni na 4 roky na společném zasedání obou komor švýcarského federálního parlamentu (Artikel 20, 173.71, Bundesgesetz über die Organisation der Strafbehörden des Bundes).

2) Státní zástupce a jeho 2 zástupci jsou odvolatelní před skončením čtyřletého období parlamentem, jestliže vědomě nebo hrubým zanedbáním povinností výkonu funkce způsobili vážnou škodu. Artikel 21.

3) Jsou pod dohledem sedmičlenného orgánu. 7 členů je voleno na 4 roky na společném zasedání obou komor švýcarského federálního parlamentu. 2 musí být federální soudci, 2 musí být právníci registrování v kantonech a 3 musí být specialisté, kteří nejsou ani federální soudci, ani právníci registrovaní v kantonech. Artikel 23.

4) Federální soudci jsou voleni na 6 let na společném zasedání obou komor švýcarského federálního parlamentu. Artikel 42, 48.

5) Soudci Federálního kriminálního soudu předkládají každý rok zprávu oběma komorám parlamentu. Artikel 34.

6) Federální soudci jsou odvolatelní před skončením šestiletého období parlamentem, jestliže vědomě nebo hrubým zanedbáním povinností výkonu funkce způsobili vážnou škodu. Artikel 49.

Více viz http://www.admin.ch/opc/de/classified-compilation/20072377/index.html
21. 01. 2014 | 23:07

T.Paine napsal(a):

Mnoho českých politiků získalo tituly turbostudiem a turboopisováním. Jsou v tom experti. Mohli by využít svoji turbopraxi k turboužitku všech občanů a turboopsat tento švýcarský zákon. První skok správným směrem.

Skutečné spravedlnosti, skutečné pozitivní revoluce ve prospěch všech občanů, tedy plné zavedení občanských soudních porot (prvorepubliková ústava udělala první kroky, jež komunistická ústava z května 1948 vymazala a současná česká „svobodná a demokratická“ ústava „kupodivu“ neobnovila) v českém pseudosoudnictví se od české politické elity nedočkáme ještě xx let. Jestli vůbec.

Snad přijde den, kdy občané již nebudou sledovat s otevřenou pusou mediální reality show o českých zlodějích odsouzených ve Švýcarsku (kauza MUS).

Připravovaná novela zákona o státním zastupitelství způsobí, že vlk (občané) se nažere a koza (mafie) zůstane celá. Státní zástupce nebude volen parlamentem (zástupci občanů), prakticky se nebude nikomu zodpovídat z výkonu funkce (pojistka a protiváha) a nebude odvolatelný parlamentem během (ne)výkonu funkce (impeachment-odvolání z funkce horní komorou na základě žaloby dolní komory).

Návrh soudcovské „samosprávy“ je evidentní sebezájem soudců o faktické zachování statusu quo. Soudci nechtějí být voleni na 6 let, nechtějí být odvolatelní parlamentem během (ne)výkonu funkce a nechtějí se zodpovídat občanům ani jejich zástupcům (parlament).

Chtějí se zodpovídat sami sobě. Úsměvné. Logicky by tedy měli složit funkci a koupit si živnostenský list. Dodůchodový jistý flek s pohádkovým platem, který se tabulkově zvyšuje, a ještě mě nikdo nemůže vyhodit. A pak nemají být soudci zpupní, pohrdaví, arogantní a vyšších platů chtiví. Rovná spravedlnost a rovná vymahatelnost práva jen pro některé a jen někdy, jestli vůbec někdy. Jaký pán, takový krám. Čest výjimkám.

Nevolitelnost šéfů policie na 4 roky je třešnička na dortu.
21. 01. 2014 | 23:31

Koloděj napsal(a):

Kampak se nám ti čerchmanti z mafie ztratili děti?? Ale nikam, pozřela je ještě sprostší a brutálnější mafie
22. 01. 2014 | 03:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy