Prázdninové intermezzo

21. 07. 2009 | 12:51
Přečteno 3924 krát
Na nosiči bicyklu vezu svou osmiletou dceru na dětské hřiště u rybníka, kde jsem se jako čtyřletá učila plavat. Na hřišti jsou tři děti – starší vyčouhlé děvče a dva kluci, jeden menší, druhý větší, hrají hru, která mi připomíná hru na „krvavé koleno“. Moc jim to neodsejpá a mou holčičku to nebaví, tak se rozhodujeme objet dokola ten rybník, ve kterém mne moji rodiče učili plavat. Vodu brázdí jen asi tři páry kačenek, které za sebou nechávají čisté a klidné trojúhelníkové stopy...

Nejezdím sem příliš často. Trávila jsem tu dětství a pubertu, odpor k chataření byl součástí mé osobní mentální vzpoury a trvalo mnoho let, než jsem se vrátila k smířlivému, ba téměř láskyplnému postoji ke kultuře chataření.

Tato vesnice má ale mladou, šikovnou starostku, která se stará. Ve vsi i v chatové oblasti právě kopou kanalizaci. U ústí rybníka ze strany vesnice přibyla Boží muka. Ta tu nikdy nebyla, přesto vypadají tak starobyle, se vším všudy – rozpažený atlet na klasickém podstavci, starobyle vyvedený nápis – a léta páně 2007. Udivilo a potěšilo mne to.

Pomalu šlapu do pedálů a komentuji dění u stavidla na hrázi. Tam, přesně tam, jak tam blbnou ti dva kluci, jsme stejně blbli my, když jsem sem ještě jako holka jezdila...! Jedeme cestičkou po hrázi, cestičkou kocoura Mikeše (jak oznamuje malá cedulka při vjezdu na hráz – ta tam také dřív nebyla!) Míjíme stavidlo, já stále brebentím – ano, tady, ... hm, no, zblízka vidno to nejsou kluci ale divně se potácející mužští, co mají zjevně nakoupíno – takhle jsme se taky hemžívali...? Jen ten betonový sokl za stavidlem tam nebyl...

Ale byli tam v tu chvíli, kdy jsme stavidlo na kole míjely, opravdu oba ?

Pomoc! Pomoc!!!... POMOC!!!!

Tohle se přece nedělá! Pitomci rozjívení, copak nevědí,že nadarmo se o pomoc nevolá? Kolo se samo zastavuje,ohlédnu se, vidím dvě propletená mužská těla, a slyším ticho. Slézám z kola, z nosiče slézá holčička, čas se najednou zpomaluje, zastavuje do obrazu, který zůstane vryt do prostoru myšlenky jako věčná freska.

Je to opravdu tak, to bezvládné tělo vytažené z posledních sil na betonový sokl, bílý obličej, modročerné bezvládné ruce, nohy v ponožkách, chroptění, tělo jako hadrová panna. Vasjo, Vasjo dejchej!!!

Bezmoc. Dech přichází, dech odchází. Spolu s kumpánem, zoufale volajícím na odcházejícího sou-druha, se snažím dostat tělo do polohy, ve které by dech měl šanci. Dcera stojí potichu na břehu, slyším její mysl, která vysílá soustředěné instrukce, jak se to dítě chová klidně a věcně! ...přibíhají dvě mladé maminky s kočárky, jedna z nich se přidává k našemu úsilí přivolat dech Vasji, ukazuje se, že jsou to kopáči kanalizace... Ne ne, sanitku ne, sugestivně mi říká ta akčnější z nich. Z Vasji je cítit vodka, dech se škobrtavě vrací, jsme tři, kteří ho nakonec přitáhli zpět. Jak dlouho tam byl?

Vím, že to dlouho nebylo,ještě od Božích muk si vybavuji oba dva... V šoku se vrací vzpomínka na jednoho, který byl pod vodou mnohem, mnohem dýl...

Jak se jmenuješ?

Vasja. Ufff, kapíruje...

Krev začíná obíhat, z hadru se stávají nohy a ruce. Vasja se pomalu skoro sám posadí, život začíná velmi pomalu, ztěžka, ne-o-chot-ně. Vasjo, podívej se na mne, vítej zpátky!

Modrý oči, modrý a nekonečně smutný oči. Na krku řetízek se zářícím Ukřižovaným.

Letní vesnice po obědě. Chaty. Ukrajinští kopáči kanalizace, přežívající v bublinách vodky. Replika Božích muk.. Okamžik na tenké hranici bytí a nebytí...

Buďme zdrávi!

A nakonec...léto je na dívání! ... užijte si ho, a nezapomeňte na srpnové roje svatého Vavřince a planetu Mars, která má právě v srpnu být nejblíže za posledních 5000 let!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Moje jemne zimomriavky na tele Vam odpovedaju. Dobre, aj bez toho dobreho konca...Kiez by viac podobnych ludi sa rozhodlo napisat drobny (letny, ci iny) pribeh. Mozno by sme mali jemne zimomriavky viceri. A viaceri by sme sa snazili chapat nielen inych, ale i seba, v tej dnesnej, zdanlivo hnusnej, hadavej, skodoradostnej, sebeckej dobe...
21. 07. 2009 | 15:31

pierre napsal(a):

suggestivni clanek.. dik autorce
21. 07. 2009 | 22:14

neznalek napsal(a):

"smrdi" to clovecinou, kdyz to nesmrdi clovecinou, zustava nad tim rozum stat. mame z toho husinu, neboli zimomriavky, neni nad cim diskutovat, neni co dodat. Spousta se toho vlastne boji, je to neznama, co s tim, je to clovecina, to uz skoro nezname.
Pritom je jedno, jak se pozname, smrdime si stejne!
Co jsou proti tomu tisice diskusnich prispevku pod blogem pani Paroubek.
21. 07. 2009 | 23:27

neznalek napsal(a):

kdyz to smrdi takhle "jinak", zustava nad tim...
21. 07. 2009 | 23:30

Baba napsal(a):

V rybníku bych se nikdy plavat nenaučila. Možná jsem fajnovka, ale dovednosti mi nikdy nešly. Rozvoj motorických schopností nestačí nastudovat. Chce to delší období svaté trpělivosti, než to najednou cvakne a vy umíte, co jste dřív neuměli. Profesionalita a lidskost se nevylučují. Jen v určitém okamžiku dostane ta která přednost.
22. 07. 2009 | 07:58

bara napsal(a):

Dekuji autorce.
Udelala a napsala neco opravdu lidskeho.
Ono kdyz nejde o zivot...
22. 07. 2009 | 08:24

Endy napsal(a):

Ano,přesně tak,léto je na dívání!A nejen léto!
Není jednoduché se v té směsi každodeních povinností,starostí,maličkých zrad i štěstí, naučit dívat..Není čas? Nebo nám vlastní problémy zaslepují ten opravdový výhled na svět, který běží kolem nás? Je hodně blízko a je plný podobných obrazů, jak napsala paní Hradilková.A právě v nich ,je ta opravdovost,ve které se budí naše lidskost,naše štěstí, často bolest,která z nás teprve dostává to, co by mělo být naším naplněním.Zapomínáme na své já, zvětšuje se nám okruh těch, kteří jsou sice "cizí", ale stávají se nám blízcí.Nemusí se stát zrovna malá tragedie, ale koukáním, se tvoří v nás ten krásný a jedinečně lidský cit-empatie..Paní Hradílková, napsala jste to moc krásně, po dlouhé době, jsem si konečně dočetla jeden z mála blogů až do konce.(Vlastně dvakrát! :-))!Krásné léto Vám i Vaší holčičce. Nepochybuji o tom, že má skvělou mámu.Dík.
22. 07. 2009 | 09:55

Baba napsal(a):

Je to skvělý. Když to trochu ztišíte, tak vám to budou i věřit.
22. 07. 2009 | 14:28

Pepi napsal(a):

Líp jak Baba bych to nevystihla. Čiší z toho víc literární ambice než život sám, jak by autzorka ráda.
23. 07. 2009 | 18:33

hradilkova napsal(a):

díky všem za komentáře!Ani já nemám co víc bych dodala...
24. 07. 2009 | 00:07

neznalek:-) napsal(a):

prostě jenom
tichá
radost pohledět!
howhg !
24. 07. 2009 | 09:33

WZZ napsal(a):

<a href="http://www.game4power.com"><strong>Buy Wow gold</strong></a> and <a href="http://www.cheapaion.com"><strong>Aion Kina</strong></a>together with<a href="http://www.aion4gold.com">aion gold</a>,come on,<a href="http://www.itemchannel.com"> World of warcraft gold </a>,<a href="http://www.metin2sale.com">metin2 yang</a>,<a href="http://www.aion4gold.com">cheap aion gold</a>,<a href="http://www.cheapaion.com">aion kina for sale</a>!and[url=http://www.game4power.com]Buy Wow gold[/url] and [url=http://www.aion4gold.com] aion gold [/url] ,come on,[url=http://www.cheapaion.com][b]Aion Kina[/b][/url][url=http://www.metin2sale.com]metin2 yang[/url],[url=http://www.cheapaion.com]cheap aion[/url]and[url=http://www.itemchannel.com] World of warcraft gold [/url],[url=http://www.vipaiongold.com]buy aion gold[/url]and[url=http://www.cheapaion.com][b]aion kina for sale[/b][/url]!
12. 10. 2009 | 09:37

tiffany jewelry on sale napsal(a):

YES
19. 10. 2009 | 05:29

louis vuitton napsal(a):

HI>>>>>>
25. 10. 2009 | 16:38

ed hardy napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
22. 11. 2009 | 11:17

tiffany napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
03. 02. 2010 | 04:56

online games napsal(a):

great
08. 03. 2010 | 23:16

ed hardy clothing napsal(a):

good article,thank you so much
10. 03. 2010 | 09:05

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
19. 03. 2010 | 04:11

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
20. 03. 2010 | 02:14

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
30. 03. 2010 | 16:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy