Proč konzumujeme odpadky

07. 03. 2012 | 07:59
Přečteno 20900 krát
Protože jsme naivní? Hloupí? Pohodlní? Neinformovaní? Chybí nám perspektiva? Správné hodnoty? Možná od všeho trochu. Ale hlavně proto, že odmítáme převzít odpovědnost, kterou jsme na sebe dobrovolně vzali, nebo nám byla svěřena!

Média jsou (konečně) plná informací o nekvalitních potravinách v obchodech. Najednou je z toho velké téma. Pohybuji se v této branži téměř 20 let. To, co se dnes popisuje v médiích, je výslednicí dlouhodobého procesu, na kterém se podepsali všichni aktéři: dodavatelé, obchodníci, nakupující i stát.

Problém začal u obchodníků, kteří již v druhé polovině devadesátých let vesměs reagovali bez invence na rostoucí konkurenční tlak (čím dál víc metrů čtverečních prodejní plochy na jednoho obyvatele) tupou cenovou strategií; a vydrželo jim to dodnes. Pokud dominantní hráči reprezentující více jak 70% relevantního trhu hrají jednu hru (na slevu a cenu), jak jinak to může dopadnout?

Dnes je situace taková, že nákupčí zahraničních obchodních řetězců (snad jen kromě Makra) nejsou motivování za finanční výkon svěřené kategorie zboží, ale za to, kolik bonusů a dalších poplatků vyrazí z dodavatelů. Devadesát procent svého úsilí firmy nevěnují tomu, jak uspokojit zákazníka, ale jak „oholit“ dodavatele! Tím samy sebe degradují do pozice „komodity“, kde jediným kritériem výběru je cena. Tato „zákopová“ válka nese s sebou obrovské náklady na obou stranách, které zaplatí nakupující úplně zbytečně.

Daleko zásadnější problém ale je, že dodavatelé podléhají cenovému tlaku prostřednictvím změn v recepturách a změn v technologii výroby. Mnoho výrobců snižuje postupně kvalitu vstupních surovin a mění jejich poměry a tím testuje, co zákazník vydrží. Dostane-li se za hranu (pokles prodejů), vrátí recepturu na úroveň poslední fungující a v reklamně to prodá jako novinku: ještě krémovější, s ještě vyšším obsahem oříšků, s většími kousky ovoce atd.

K tomu je potřeba připočíst běžné používání klamavé reklamy. Například Danone v USA dostalo pokutu 21 mil. dolarů za klamání spotřebitelů v souvislosti se zdravotními účinky jejich „bifidus“. A zde? Prohlásili, že nevidí důvod cokoliv na tvrzení o zdravotních účincích jejich produktů měnit!

Důsledky jsou vážné: cena se stává nepřiměřeně významným kritériem při rozhodování. Tím, že se všichni – obchodníci i dodavatelé – přizpůsobují této destruktivní strategii, nikdo nekultivuje poptávku a v populaci chybí povědomí o tom, co je měřítkem kvality v jednotlivých kategoriích. Chuť je atribut, se skutečnou kvalitou u mnoha kategorií nesouvisí. U obchodníků i výrobců zmizela stavovská čest, u podstatné části spotřebitelů alespoň instinktivní poptávka po kvalitě.

A stát? Ten si myje ruce… požaduje pouze potravinou bezpečnost (rozumějme: aby nás to nezabilo hned po konzumaci), nikoliv definovaný standard kvality. To prý zajistí „trh“. Ale zde tržní mechanismy evidentně selhávají. Důvod je jednoduchý: zpětná vazba (zdravotní důsledky konzumace nekvalitních potravin) je příliš dlouhá a nejednoznačná - kombinuje se s dalšími příčinami.

Můžeme to zobecnit. Podobné je to i jinde.

Čemu nás vystavují média? I zde konzumujeme převážně odpad. Bulvarizace většiny médií nezadržitelně pokračuje. Sociologové trpně komentují důsledky, především pro děti a mládež. Známý historik Zdeněk Mahler to kdysi vyjádřil trefně, když komentoval nesoulad mezi skutečným stavem a původním projektem televize NOVA. Naznačil na těle pomyslnou čáru nad žaludkem a řekl: „Slibovali, že budou působit na horní část a místo toho působí na spodní část“. A to nemluvím o skryté či zjevné manipulaci, dehonestování nepohodlných, o tabuizovaných tématech, včetně veřejnoprávních médií. Jak to, že u Václava Moravce diskutují z 99,9% politici, když jich není v populaci ani 1%, copak veřejnoprávní = politický? Kdybych to přirovnal k potravinám, nejen že konzumujeme nekvalitní média, ale jsou nám tam často přidávány halucinogeny, ingredience vytvářející závislost, vycpávky s nulovou nutriční hodnotou, ale také obsah žumpy a jedy!

Patologické důsledky gamblerství hráčů na hracích automatech a video loterijních terminálech jsou již dobře popsané. Co je za tím? Dobrý business pro pár lidí, pračka na špinavé peníze. Co říká stát – v tomto případě Kalousek? „Je to jen nevinná zábava…“.

To, že konzumujeme i odpadky v oblasti politické, je už jen zřejmý důsledek. Před volbami slibují politici lepší budoucnost všem, případně slibují svým voličům, že ukradnou peníze jiné skupině obyvatel a dají je jim. Po volbách ale nedají nikomu nic a berou všem bez rozdílu: pro sebe.

Můžu se pak divit, když si povídám s vysoce postaveným manažerem telekomunikačního operátora, který si ztěžuje, že v obchodech se nedají koupit kvalitní potraviny? A že jiný manažer, pro změnu obchodního řetězce, si ztěžuje na operátory, jak jsou v Čechách předražené telekomunikační služby a že by se s tím mělo něco dělat? A někomu dalšímu, který se mi svěřil, že ve stavebnictví se bez úplatku nedá přežít a říká, že by se něco mělo udělat s kvalitou potravin i s předraženými telekomunikačními službami? Já nic, já muzikant. Jen dělám, co se mi řekne… Kde jsem to jen slyšel?

Prostě jsme si zvykli na NĚ nadávat. Ale ONI = MY, jen v jiné roli!

Aby bylo jasno: nestěžuji si. Pouze konstatuji, že jsme v roce 1989 velmi snadno a rádi přijali nabídnutou SVOBODU. Ale nějak jsme tam nechali ležet ODPOVĚDNOST, která je její nedílnou součástí. Je na čase se pro ni vrátit a zvednout ji. A zaintegrovat do svého profesního i osobního konání. Proč konzumujeme odpadky? Protože je produkujeme! A sklízíme to, co jsme zaseli.

Mnoho z nás ze své pozice ovlivňuje životy jiných; u někoho je to „jen“ rodina, u někoho to mohou být miliony lidí. Nazývám pro sebe tuto sféru vlivu „kruhem odpovědnosti“. Někdo jiný se na stejný kruh může dívat jako na „prostor k drancování“. Je jen na nás, jaký úhel pohledu zvolíme. Máme to v rukou víc, než si myslíme. Skutečná změna musí začít zdola…

Pekař nebude šidit rohlíky, řidič neodjede od nehody, chlapi začnou držet slovo. Manažer obchodní firmy pak odmítne antidatovat datum spotřeby, stavitel nedá úplatek ouřadovi a člověk od telefonního operátora podá trestní oznámení na kartelovou dohodu krytou ČTÚ. Novinář se nebude podílet na evidentně placené dehonestující kampani a jiný nalezne odvahu prosadit článek zveřejňující nepříjemnou pravdu proti zájmům inzerentů. Podnikatel přesídlí zpět firmu z daňového ráje do ČR. Slušný státní zástupce pak dotáhne tutlanou kauzu k soudu a další slušný soudce možná odsoudí velkou rybu. Každý může být kamínkem, který spustí lavinu, jejímž výsledkem bude kompletní výměna establishmentu.

Na plíseň v bytě můžeme vzít sprej. Problém je, že po čase se objeví znovu. Byt bez plísně je o změně klimatu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Xaver napsal(a):

Jakýsi Klaus kdysi řekl, že nepotřebujeme žádné kontroly a inspekce, že vše ohlídá trh. Chytří umí schopnosti trhu využívat
a proto je nikdy nikdo neošidí. Hloupí žerou odpadky.
07. 03. 2012 | 08:27

martinka napsal(a):

od nedávna nekupuji přebalované potraviny v Tescu, ALbertu apod. a zakázal jsem to celé rodině
arogance manažerů prodejen a různých jejich tiskových mluvčí je nehorázná! kdyby tam byl u toho mikrofonu pořádný novinář, tak jim ho omlátí o hlavu!
07. 03. 2012 | 08:36

Martin napsal(a):

Ano, odpadky konzumujeme jenom proto, že jsme hloupí. Totiž jenom hlupák si dokáže koupit párky za 40 Kč/kg, když se o kus vedle prodává syrové maso za cca 100 Kč/kg a tak není možné, aby v těch párcích bylo významné množství masa.
A to si můžete být jist, že kdyby se lidi nedotkli odpadků ani klackem, že by obchodníci zareagovali a do týdne sehnali zboží lepší. Jenže lidi v čechách odpadky nakupují ve velkém a rádi.
07. 03. 2012 | 08:39

dix napsal(a):

Já odpadky nekonzumuju , protože nejsem prase .
Ale Xaver jo .
07. 03. 2012 | 08:39

Levičák napsal(a):

Pane Kuchaři,reklamy na Danone,fialovou krávu atd. jsou mi směšné a nikdy bych dle nich nenakupoval.Myslím si,že jsem v podstatě ještě nikdy nic dle reklamy nekoupil a držím se hesla,že dobrý výrobek reklamu nepotřebuje.O dobrém výrobku si řeknou spotřebitelé mezi sebou a lavinovitě se to šíří a výrobek se kupuje.
Druhá věc je s nákupem potravin dle kvality.Média neustále směšně rozebírají to,jak by se měl spotřebitel zajímat o složení výrobku,o to odkud výrobek pochází atd. a hlavně jíst zdravě a nekoukat na ceny.Já a myslím si,že hodně z nás nakupuji hlavně dle ceny.O kvalitě si mohu nechat zdát,protože musím koukat na to,kolik mám měsíční příjem.Nemohu si dovolit tak jako náš stát žít na dluh.Těm,co mají již 50 000,- příjmy a výše se to žvaní.Ale většina zaměstnanců má příjem pd 12 000,-Kč do 20 000,-Kč a pokud splácí půjčky,či hypotéky na byt,mají děti,ať již na základce nebo střední nedej bože vysoké škole,tak nemají šanci se stravovat zdravě.Samozřejmě,že mnozí modří ptáci a celá trojkolka by nám hladce vysvětlila,že je to jen a jen naše vina.Ale propaganda nás většinu neživí,my víme své.
07. 03. 2012 | 08:41

Láďa napsal(a):

Máme to v rukou víc, než si myslíme. Skutečná změna musí začít zdola…

Pekař nebude šidit rohlíky, řidič neodjede od nehody, chlapi začnou držet slovo. Manažer obchodní firmy pak odmítne antidatovat datum spotřeby, stavitel nedá úplatek ouřadovi a člověk od telefonního operátora podá trestní oznámení na kartelovou dohodu krytou ČTÚ. Novinář se nebude podílet na evidentně placené dehonestující kampani a jiný nalezne odvahu prosadit článek zveřejňující nepříjemnou pravdu proti zájmům inzerentů. Podnikatel přesídlí zpět firmu z daňového ráje do ČR. Slušný státní zástupce pak dotáhne tutlanou kauzu k soudu a další slušný soudce možná odsoudí velkou rybu. Každý může být kamínkem, který spustí lavinu, jejímž výsledkem bude kompletní výměna establishmentu.

Vážený pane Kuchaři,
je to velmi pěkně napsáno, ale kdyby se kterýkoliv z uvedených občanů (pekař, řidič, manažer, novinář apod.) choval tak, jak uvádíte, tak chcípne hlady on i jeho rodina. Já osobně bych rád žil jednou v zemi, jejíž občané ochotně a rádi platí daně, nepodvádějí a každý přináší společnosti to nejlepší, co umí. V zemi, kde represe není každodenní praxí, ale až krajní způsob řešení problémů, v zemi, kde pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí. Nevím ale, jestli taková země existuje.
07. 03. 2012 | 08:42

realista napsal(a):

Tesco a uzeniny , vuřty + párky = hnus fialovej .
To už ani není soja v nich , ale piliny a řezanka .
Před nějakou dobou jsem si tam v záchvatu šílenství koupil na chalupu vuřty . Výsledek byl ten , že jsem se je snažil v nouzi vnutit sousedovic kocourovi .
Ten pohled toho kocoura se nedá verbálně vyjádřit jinak než "Ty vole , z koho si to děláš srandu ?!"
Poučení na věky .
07. 03. 2012 | 08:50

neo napsal(a):

realista,

vodítkem může být špagátek a malé řeznictví. Při položení na pánev se nesmí připálit pokud tam nedáte olej. Na špekáčky fakt bacha. Tesco je vůbec humus co se týče těchto druhů potravin. Jenže co je to platné, když lidi slyší akce , cena 38.90/kg a berou to po balíkách.... žijeme v tržním hopodářství, takže pro tyto je zde výběr i hnusů za nízkou cenu.
07. 03. 2012 | 08:57

Ovi napsal(a):

Ono se snadno řekne, kupujte kvalitní potraviny. Ale kdo si je může při jejich cenách dovolit? Co si asi může koupit důchodce, když zaplatí nájem, inkaso a další nutné poplatky a zbudou mu na měsíc na jídlo, oblečení, kulturu a pod. třeba jen 2000Kč? Zrovna tak mizerně placení zaměstnanci, kteří musí živit rodinu, platit školné, nájem a bůhví co ještě. Už jako bych slyšel tu starou pravičáckou mantru, že jsou neschopní a že si mají najít lépe placenou práci. Nevím ale, kde by ji měly ty 2 miliony pracujících, kteří mají podprůměrný příjem, hledat. A to ani nemluvím o půl milionu nezaměstnaných a lidech žijících z žebráckých sociálních podpor.
07. 03. 2012 | 08:58

Nik napsal(a):

Sladký: Provozovatel stránek může smazat jakýkoliv příspěvek kdykoliv se mu zachce bez udání důvodu. Jestli se ti to nelíbí, kup si svou doménu, udělej si svoje stránky a tam si piš co chceš. Můžeš se inspirovat zde: henryklahola.nazory.cz
07. 03. 2012 | 09:03

neo napsal(a):

Levičák,

Ale většina zaměstnanců má příjem pd 12 000,-Kč do 20 000,-Kč

ne nemá. V tomto rozmezí je to asi 30%, tedy nikoli většina

http://www.czso.cz/cz/cr_1989_ts/0504.pdf
07. 03. 2012 | 09:04

dalimír napsal(a):

Dobrý den ! Pane Kuchaři nic lepšího a pravdivějšího jsem zde ještě nečetl ! Také jsem zde mnohokrát psal a nejen já že změny MUSÍ konečně začít zezdola ! Pochybuji ale že ten průběh půjde uskutečnit cestou dobrého slova ! Lidi už se musí všichni konečně pořádně nasrát a vyházet všechny ty příživníky ,černé nebo bílé to je jedno ,někam do žumpy ! Prostě tvrdě a bez milosti ! Slibování a oblbování národa bylo již dost ! Možná že tahle vlna očisty zasáhne brzy i celou evropu ale to bude jen dobře ! Odpad musí co nejdříve pryč ! Dalimír.
07. 03. 2012 | 09:12

dedek napsal(a):

Martin napsal(a):
Ano, odpadky konzumujeme jenom proto, že jsme hloupí. Totiž jenom hlupák si dokáže koupit párky za 40 Kč/kg, když se o kus vedle prodává syrové maso za cca 100 Kč/kg a tak není možné, aby v těch párcích bylo významné množství masa.
A to si můžete být jist, že kdyby se lidi nedotkli odpadků ani klackem, že by obchodníci zareagovali a do týdne sehnali zboží lepší. Jenže lidi v čechách odpadky nakupují ve velkém a rádi.
Martine je vidět, že jste naiva. Možná na západě. Zkuste si ochutnat stejné zboží ve stejné cenové skupině v Lidlu v Německu a tady. Budete se divit. A jinak. Víte jak zareagují ti obchodníci v Čechách? Budou prodávat stejný šmejd ale za dvakrát takovou cenu. Na zlepšení výrobku zapomeňte. Přestaňte nakupovat u nich a nakupujme v malých krámcích, kde to zboží bude vždy čerstvé, protože ho nebude velká zásoba. To je cesta.
07. 03. 2012 | 09:12

Ládik!!! napsal(a):

Sladký,
víš, kde je lampárna?
07. 03. 2012 | 09:13

Nik napsal(a):

Sladký: Ožralý už takhle brzy po ránu? centrum.cz a aktualne.centrum.cz jsou nade vší pochybnost soukromé servery a ty si tady můžeš svobodně psát co se ti zachce a provozovatel si tady může svobodně mazat co se mu zachce.
07. 03. 2012 | 09:16

Lech napsal(a):

Pane Kuchař je to tak prosté aby jste to pochopil proč musíme být šťastni,že vůbec nějaké potraviny máme v takové ceně.
Proto vysmívat se nám co rádi chodíme kupovat potraviny a prozatím od roku 2012 využíváme přechodného zdražení je Váš výsměch.
Země Měsíční minimální mzda
Belgie 1 440,67
Bulharsko 310
Česká republika 300
Francie 1 343,77
Irsko 1 499,33
Kypr 840,00
Lucembursko 1 682,76
Malta 634,75
Nizozemí 1 398,00
Polsko 320
Portugalsko 475,00
Rakousko 1 000,00
Řecko 740,00
Slovensko 307,70
Slovinsko 562
Španělsko 633,30
Velká Británie 1200
Pokud ani po přečtení této tabulky nepochopíte proč jsme šťastni za ty potraviny v těch cenách jaké máme, tak běžte do pr.... .
S pozdravem veselé vaření pane Kuchař.
07. 03. 2012 | 09:18

aga napsal(a):

To se tu zase sešlo chytráků, které nikdo nenapálí, kteří zřejmě mají čas šmejdit celé dny po malých obchůdcích, metodou pokusu a omylu vyhledávat kvalitní potraviny, nebo možná mají doma malé laboratoře a zkoumají si to sami. A přesto, že pak nemůžou mít čas na pořádnou práci, mají dost peněz kupovat kvalitu, která je třeba ve stejném řetězci v zemi, kde jsou mnohem vyšší platy, mnohem levnější.

Sakra, to přeci nemá být o hře na kočku a na myš, kdy kočkou jsou lichvářští obchodníci, kteří zkorumpovali vlády i instituce, a snaží se bezohledně a za každou cenu ošidit ubohé myší klienty!! V Polsku věděly odpovědné orgány o tom, že jsou obyvatelé tráveni jedovatou solí, celé roky, dokonce se to před pár lety vyšetřovalo, a bylo to smeteno ze stolu! To není náhoda, to je vlastnost tohoto zasr... systému, ta naprostá bezohlednost elit k občanům a k životnímu prostředí. A zejména země bývalého východního bloku jsou zcela cynicky určeny k roli nevolníků, dobrých jen na to, aby byli levnou pracovní silou a přitom za drahé peníze konzumovali odpadky ze stolu páníčků! Evropská unie to páníčkům jen usnadňuje, otevřela hranice jen proto, aby se sem ty šmejdy mohly snadněji lifrovat.

Utěšovat se tím, že zrovna já jsem takový chytrák, že na systém vyzraju, je projev bezmoci, kterou si chytráci nejsou ochotni přiznat.
07. 03. 2012 | 09:21

dalimír napsal(a):

Pane Stejskale vykašlete se na nějaké vaše kodexi a nechejte těmhle diskuzím volný průběh ! Lidi musí soustavně procitat z letargie aby se situace politickoekonomická mohla v česku konečne začít zlepšovat ! Tím že budete mazat přispívající do vašeho servru kteří na to mají aby lidem otvírali obzor , to je veká chyba pane ! Každý má svůj způsob vyjadřování ,to by jste měl jako hlavní cenzor respektovat ,jinak se v tomhle státě nic k lepšímu nezmění ! Vás novináře a vůbec veškerá média musíme nějak donutit aby jste šli z lidem a pracovali pro něj a ne opačně ! Dl.
07. 03. 2012 | 09:25

neo napsal(a):

Lech:

argumentace minimální mzdou je naprosto nesmyslná a o ničem nevypovídá, protože ji pobírá asi jen 1% zaměstnanců.
07. 03. 2012 | 09:27

modrý edvard napsal(a):

Já vidím problém v tom, že cenu poznám hned, zatímco kvalitu, až když do toho kousnu. A tak jsem stále odsouzen testovat nové a nové výrobky. Jako řešení bych viděl, že v novinách by místo rubriky "restaurant u Maxima" bylo "zašli jsme do Alberta /Penny, Makra, .../ a koupili tam rohlíky. Tady máte výsledky ..."
07. 03. 2012 | 09:34

aga napsal(a):

neo

..argumentace minimální mzdou je naprosto nesmyslná a o ničem nevypovídá, protože ji pobírá asi jen 1% zaměstnanců..

Ale houbeles. Vypovídá to o tom, co si příslušné vlády myslí o minimálním standardu, který by měl mít zaručen každý jejich pracující občan. Jinak řečeno, na kolik si vláda své voliče cení. V tomto smyslu je tabulka MIMOŘÁDNÉ vypovídající. Co se týče Česka, lze z ní nepřímo usuzovat i na to, jak se národní elity staví k národním zájmům svého národa, jak "draze" jsou ochotny je prodat. Empirie je zde víc než hloupé ekonomické a politologické teorie.
07. 03. 2012 | 09:35

agaa napsal(a):

modrý edvard

to od médií čekat nemůžete. Stejně jako ty řetězce nejsou česká, a nehájí české zájmy.
07. 03. 2012 | 09:36

Ovi napsal(a):

Neo:
Podívejte se na tu tabulku, na kterou jste dal dříve odkaz. Je to víc, než 3%. A uvědomte si, že jde o minimální mzdu, všechny ostatní jsou vzšší.
07. 03. 2012 | 09:39

aga napsal(a):

Jo, a co se týče těch malých obchůdků s kvalitními potravinami - zkuste se pobavit s jejich majiteli. Byrokratická zátěž a ceny vstupů (suroviny, energie atd.) jsou dnes tak vysoké, že obchůdky bojují o přežití a krachují. To také samozřejmě není náhoda, ale promyšlená taktika, která jde na ruku velkým hráčům, kteří si mohou dovolit lobovat a korumpovat zákonodárce a další instituce.
07. 03. 2012 | 09:42

neo napsal(a):

aga:

v tom smyslu možná ano, ale určitě ne ve smyslu, proč lidé kupují levný šmejd. V tom smyslu je to totiž nepoužitelné.
07. 03. 2012 | 09:43

Yosif K napsal(a):

realista napsal(a):
Tesco a uzeniny , vuřty + párky = hnus fialovej .
To už ani není soja v nich , ale piliny a řezanka .
Před nějakou dobou jsem si tam v záchvatu šílenství koupil na chalupu vuřty . Výsledek byl ten , že jsem se je snažil v nouzi vnutit sousedovic kocourovi .
Ten pohled toho kocoura se nedá verbálně vyjádřit jinak než "Ty vole , z koho si to děláš srandu ?!"
Poučení na věky .
07. 03. 2012 | 08:50

Samozrejme - kocky maji ze soji s...cky. Jsou to cisti masozravci. Mimochodem - ani psi ani kocky by VUBEC nemeli jist uzeniny.

Lidi jsou vsezravci - parek ze soje snesou lide lepe nez kocky. Smirte se s tim, ze pokud kupujete ty nejlacionejsi parky stava se z Vas vegetarian. Pokud chcete kvalitni uzeninu Z MASA - musite koupit neco drazsiho nez ty nejlacinejsi burty.
Tesco ma urcite i uzeniny 3krat az 4krat drazsi nez nejlacinejsi burty. Pochybuji ze by v tescu nemeli i drazsi uzeniny. Pokud nemaji - najdete si nejakeho reznika o kterem budete vedet co do parku strka.
07. 03. 2012 | 09:45

neo napsal(a):

Ovi:

hm, od kdy je minimální mzda horní hranicí????

Pokud vim, tak v tabulce jsou ta 3% v intervalu od minimální mzdy do 10 000. Takže 2% z toho budou ti, kteří mají více než minimální mzdu a na to 1% zbyde ta minimální mzda.
07. 03. 2012 | 09:46

aga napsal(a):

neo

Nepřímo to souvisí. Vládě, která si svého občana cení na 300 EU, je evidentně srdečně jedno, že sem řetězce dováží šmejdy, které by na západ od nás nedal zodpovědný chovatel ani svému psovi. Rozhodně všechny posametové vlády tomu daly volný průchod, ba tomu šly velmi ochotně na ruku.
07. 03. 2012 | 09:49

neo napsal(a):

aga:

sám vidíte, že minimální mzda je jen nesmyslná spodní hranice, kterou pobírá jen minimum zaměstnanců a z toho drtivá většina schválně jen kvůli daním.
07. 03. 2012 | 09:52

aga napsal(a):

neo

Tak jinak - jak si vysvětlujete ten nepoměr české minimální mzdy s těmi ostatními evropskými?
07. 03. 2012 | 09:58

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Sladký,

napsal jsem Vám již předevčírem, že zde mařu VŠECHNY Vaše příspěvky vzhledem k opakovanému a vědomému porušování zdejších pravidel (tedy používáíní výrazů jako "idiot", "kripl", "debil", "sráč", které se vstupem na tyto stránky zavazujete dodržovat. Zatím nemám dlvod na tomto svém rozhodnutí nic měnit.

Libor Stejskal, editor blogů
07. 03. 2012 | 10:03

Sladký napsal(a):

Opět jsem byl smazán, aniž bych sebeméně porušil zdejší kodex.Pane stejskale, jestli chcete být považován za slušného člověka otiskněte mé dnešní (i včerejší) příspěvky, s jasným vysvětlením a ukázkou, kdy,kde a v čem jsem porušil kodex.
07. 03. 2012 | 10:06

jogín napsal(a):

Zase jednou odvolávka na morálku. Pokud se na odpovědnosti prodělává, přestává se používat. Poměry na trhu potravin jsou dány oligopolem, jeho vliv je popsán v každém úvodu učebnice ekonomie. Když řetězec využije zvýšení DPH ke zvednutí ceny pomerančů z 29 na 39, jediný důvod proč mu to projde je oligopol. Náprava je nedá zjednat řečmi o morálce, jediné ekonomické opatření je znevýhodnění oligopolu daněmi, na př. progrese daně v závislosti na podílu na trhu.
07. 03. 2012 | 10:07

neo napsal(a):

aga:

jaký nepoměr? Když porovnáte země s podobnou ekonomikou, tak to odpovídá.

http://www.google.cz/publicdata/explore?ds=ml9s8a132hlg_&met_y=minimum_wage&idim=country:cz&fdim_y=currency:eur&dl=cs&hl=cs&q=minim%C3%A1ln%C3%AD+mzda
07. 03. 2012 | 10:08

Sladký napsal(a):

Opakuji znovu, pane Stejkale- dejte sem moje příspěvky, kde jsem tyto názvy použil.Jinak vás budu oprávněně považovat za lháře a sprostého manipulátora.Nebo si skutečně myslíte, že si můžete dělat co se vám zamane?
DEJTE SEM TY PŘÍSPĚVKY.,
07. 03. 2012 | 10:09

Občan napsal(a):

No, my jsme nakupovávali v hypáčích. Bylo tam jistou dobu skutečně levněji a když člověk obětoval běžnému nákupu potravin cca 90 minut (protože pečlivě čte i ta nejmenší písmenečíčka a pátrá po jednotkové ceně), i kvalitněji.
Zhruba před dvěma lety jsme postupně začli zjišťovat, že někteří venkovští majitelé potravinářských obchůdků se naučili vyhledávat místní dodavatele ovoce, zeleniny, uzenin, vajec atd. a mají je levnější a lepší než hypáče.
I zkusili jsme nakupovat u nich. Dnes už bychom neměnili. Pravda, také jsme se museli nauřit jíst jen sezónní ovoce a zeleninu a mrazit či sušit (třeba kuchyňské bylinky). Přesto jsme spokojeni. Víme odkud majitel nakupuje a víme CO jíme. A, což je asi nejdůležitější - je to LEVNĚJŠÍ než to dovážené!!!

V LIDLu nakupujeme v podstatě jen mléčné výrobky. Protože, pokud dodavatel nelže, neobsahují (tedy ty, co kupujeme) škrob a jiné hnusy. A protože dost často jezdíme do ciziny (hlavne Rakousko a Itálie), máme i srovnání. JE to srovnatelné. Pravda, třeba italská lídlácká smetana je ještě tučnější než česká lídlácká - ale ne o moc. Také se nám ještě nestalo, že by nám šlehačka nebo kysané mléčné výrobky žlukly.

Jde to, to jsem chtěl říci. Chcet otrochu hledání, ale člověk si nakonec udělá malou síť těch, u kterých se vyplatí nakupovat. Spokojené jsou obě strany. Náš "hokynář" i naše "zelinářka" mají obchody narvané k prasknutí - a to také o něčem svědčí.
07. 03. 2012 | 10:11

neo napsal(a):

Sladký:

jako dítě v obchodě co vříská a kope nožičkama... Dej sem , dej sem , dej sem :)
07. 03. 2012 | 10:12

neo napsal(a):

Občan:

souhlas. Výběr je, jde o to toho využívat.
07. 03. 2012 | 10:14

Sladký napsal(a):

A ještě něco- mazat veškeré příspěvky (i naprosto nezávadné!!) kvůli tomu, že člověk někdy porušil pravidlo je totéž,jakoby žák ve škole dostával z každého diktátu pětky, protože nějaký pokazil, nebo kdybyste dostával neustále pokuty za to, že jste jednou porušil pravidla.Nezlobte se, ale inteligentní člověk (nepochybně jím jste) by se za takové vysvětlení musel silně stydět.Mimo jiné tím porušujete i základní právní principy, jako je PRESUMPCE NEVINY.Jak si u všech čertů osobujete právo mazat VEŠKERÉ moje příspěvky, i když NIC NEPORUJŠUJÍ?.Jsem mírný a nekonfliktní člověk, ale opravdu zvažuji, zda na vás nemám podat žALOBU.Ne tady u nás, ale u Evropského soudu.PORUŠUJETE listinu práv a svobod.
07. 03. 2012 | 10:16

lex napsal(a):

Parádní blog !!!
07. 03. 2012 | 10:16

aga napsal(a):

Neo

Takže přeci jen - odpovídá to ekonomice, takže nejnižší minimální mzda odráží "nejhorší" ekonomiku a tím nutně i nejnižší kupní sílu (nejen těch s minimální mzdou). Proto kupujeme šmejdy.

Proč je česká ekonomika (převážně v rukou zahraničních majitelů, či těch, co daní v daňových rájích), nejhorší, je věcí na jinou debatu, ale se vztahem "českých" elit k českým národním zájmům také souvisí.
07. 03. 2012 | 10:16

Občan napsal(a):

Pane Stejskale,

to, co jste předvedl včera, nemá dosud obdoby. vaše zásahy vůči NĚKTERÝM přispěvatelům jsou bezprecedentní a VELMI subjektivní.
Stejně jako Vaše NEzasahování vůči NĚKTERÝM SKUTEČNĚ agresivním vulgárním a TRESTNÝCH ČINŮ se dopuštějícím přispěvatelům.

Včera jste totiž prokázal, že Vám nejde o zachování slušnosti v diskusích, ale o SELEKTIVNÍ umlčování NĚKTERÝCH přispěvatelů.

Takže - s hesly jako "patronovná daň - to aby bylo za co střílet do zdivočelé agresivní lůzy, která neumí počítat" a "Češi do plynu" vzhůru k názorové čistotě diskusí?!
07. 03. 2012 | 10:18

TomášL napsal(a):

Pane Sladký:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/irena-kalhousova.php?itemid=15800
stejskal napsal(a):
A jen na okraj: pokusil jsem se panu Sladkému zablokovat přístup na tyto stránky. Přeci jen ta koncentrace příspěvků obsahujících označení druhých jako "kripl", "sračka", "debil" a "idiot" byla za uplynulou cca. hodinu pod vícero blogy vyšší, než jsem na těchto stránkách ochoten akceptovat.

Podobně jsem ocenil před pár dny i vstupy pana ghándího.

Je tedy možné, že se zde teď nějakou dobu nebudou vyskytovat (tak jako například minulý týden pan voroshilov. S ním jsme se ale už dohodli, že to zkusí bez těch hrubých urážek a nadávek). Pokud zmiňovaný "ban" působí dotyčným nějaké potíže, je možné se na mne obrátit mailem (jsem vždy přístupný korektní dohodě).

Přeji všem zajímavou a pokud možno slušně vedenou výměnu názorů.

Libor Stejskal
05. 03. 2012 | 15:22

Neotravujte nás stále svou dotčenosti a jděte se proběhnout, svítí Slunce.

PS: Když mě pan Stejskal smazal, taky jsem se z toho nevěšel...
07. 03. 2012 | 10:20

Kvakin napsal(a):

Karel Marx napsal, že dělník konzumuje v potravinách svou mzdu, aby se prostě udržel v chodu pro práci. Tak jako se hází uhlí pod kotel parního stroje, aby se nezastavil. Do topeniště lze ale v podstatě házet úspěšně nejen uhlí ale i lecjaké svinstvo (možná to víc kouří a smrdí, ale jinak nic). A obdobně pracující si zaplní bachor jemnými párky za 40,-- Kč/kg také v zásadě bez (akutních) obtíží. A ještě mu zbyde na akční pivo za 4,90 Kč/láhev, které by si musel při párku 120,-- Kč/kg odpustit.
Problém je v hodnotě pracovní síly (ceně práce), která se u nás během dvaceti let vytvořila (2/3 pracujících nedosahují na průměrnou mzdu, která je výrazně nižší než v ekonomikách se stejnou úrovní produktivity národní práce), a v oligopolní struktuře maloobchodu s potravinami a ostatními základními životními potřebami se všemi průvodními znaky oligopolizace.
Ostatně běžte se podívat na ceny do nějakého okresního města. Tam je struktura maloobchodu místně prakticky monopolní a tak je výběr výrazně horší než v Praze a je tam i dráž.
07. 03. 2012 | 10:20

Občan napsal(a):

To Aga:

Ta tabulka minimálních mezd jasně dokazuje, KAM nás Chemický účetní&spol. vedou. Pokud se ČR stává zemí s nejnižší MZ v EU, je jasné, že je něco úplně špatně.
Stejné to je i s průměrnou mzdou (které dosahuje stále méně zaměstnanců) nebo s daněmi odvedenými podvodnikateli a příživnostníky. Ale Neovi to nemá smysl vysvětlovat. Jede ve svých mantrách stejně jako jiní sociopaté zde na diskusích. Byť musím uznat, že se poslední dobou začal poněkud mírnit. Možná osobní zkušenost?
07. 03. 2012 | 10:23

xx napsal(a):

Já tomu nerozumím. Když si koupím méně prorostlý bůček nebo žebírka, vyjde mne to levněji než klobása nebo různé ty mleté věci na gril. Navíc vidím kolik masa tam je a nejsou tam žádné náhražky. Po upečení na grilu si pochutnám daleko víc než na těch mletých chrupavkách a kůžích.

Tak proč si to lidi kupujou ? Je to dražší a hnusnější !

Moje maminka nikdy nekupovala mleté maso ( ani za komunistů pane Bédo a spol.). Vždycky říkávala, že do toho namelou kdeco. Měla pravdu samozřejmě a nic se na tom nezměnilo od dob mého narození.

Před asi 25 lety byla dcera jednoho mého kolegy z práce coby studentka na brigádě v pražských pekárnách. Co tam viděla a zažila ji donutilo přestat nakupovat pečivo a dorty. Proste se toho už nikdy ani nedotkla.

To jen pro pořádek, pro ty co tu budou zase vychvalovat dobu před listopadem jako doby kde jsme ještě jedli zdravé a chutné potraviny ze samoobsluhy.
07. 03. 2012 | 10:23

Ing. N. napsal(a):

(autor)

Jako politik máte velké možnosti. Stačí, když prosadíte, aby byly znovu zavedeny KONTROLY POTRAVIN tak jak tomu bylo před rokem 1989!

Ty vaše řeči nám nepomohou, JEDNEJTE!
07. 03. 2012 | 10:26

aga napsal(a):

jogín

Tím, že na morálku rezignujete, a spolehnete se jen na ekonomická opatření, jste definitivně "propadl ďáblu", a stejně nakonec nic nevyřešíte, oligopolní ďábel má vždy navrch, spolu s ekonomickou mocí jde faktická (politická) moc vždy ruku v ruce, a tu progresivní daň vám prostě nikdo nezavede, to už si lichváři u sponzorovaných zákonorárců zařídí.

V počátcích kapitalismu to fungovalo právě proto, že fungovaly sebeúcta, "bázeň boží" a sociálně byla morálka vzájemným a obecně respektovaným korektivem. Pokud nefunguje sebekontrola, seberegulace a společenský morální korektiv, instrumentální vnější regulace to NIKDY neuřídí.
07. 03. 2012 | 10:28

neo napsal(a):

Občan:

dal jsem link na minimální mzdy a z toho je patrno, že NEMÁME nejnižší min mzdu v evropě. Tabulka uvedená Lechem je asi stará.

Jinak co chcete vysvětlovat? Argumentovat minimální mzdou, kterou fakticky pobárá pár lidí ve vztahu k citlivosti na cenu potravin je nesmysl, hotovo. Argumentace průměrnou mzdou či mediánem by už smysl dávala.

mimochodem na tu průměrnou mzdu vždy nedosahnou asi 2/3 obyvatel i kdyby byla jaká chtěla.
07. 03. 2012 | 10:33

Kvakin napsal(a):

Argumentace minimální mzdou (1 % příjemců) je i není zcestná. Minimální mzda je východiskem pro výpočet odměny u řady profesí, kde není potřeba kvalifikace a práce není příliš fyzicky a duševně náročná a vyčerpávající. Zeptejte se pana Víta Bárty, co bylo základem pro výpočet mzdy hlídače či vrátného v ABL (a to je základní kádr zaměstnanců agentur). Jistě řekne, že prakticky minimální hodinová sazba, která se nějak dále spíše opticky upravila (třeba - nosí svůj obušek, příplatek 0,50 Kč/hod., + 3,-- Kč/hod. a jsou vypořádány paušálně služby v noci, o svátcích a přesčasový příplatek), a proto tito lidé do statistik příjemců minimální mzdy nikdy nevstoupií. "Kvantitativně" snesitelné výdělky se pak dosahují obrovským množstvím odpracovaných hodin (v zásadě 240 a více měsíčně).
07. 03. 2012 | 10:36

Občan napsal(a):

Xydctvhr
07. 03. 2012 | 10:36

občanka napsal(a):

Co se politiků týče bohužel musíme vybírat z nabídky, která je dost tristní. Co se jídla týče, asi by nám všem prospěla dieta, tedy nekupovat a nejíst tolik a obecně podporuji samozásobitele, dost z nás má zahrádky, tak proč sázet konifery, když mohu sázet zeleninu, ovocné stromky a do rohu dát ohrádku pro pár slepic. Vždyť jen samozásobitelství nám pomohlo přežít plánované socialistické hospodářství, kdy pořád něco nebylo. Dnes je kvalita mizerná, ale nic nám nebrání vrátit se k minulé úspěšné strategii samozásobitelství.
07. 03. 2012 | 10:37

jája napsal(a):

Pijeme vodu s ropou, jíme jedovaté potraviny a dýcháme síru s dusíkem - toto řekl nebohý VH po instaqlaci na trůn. Poté valná část tupých Čechů začala kupovat balenou vodu, která je mnohem nekvalitnější než z většiny kohouitků, opustila obyčejné české jogurty, chleby atd. a zařala kupovat ty lepší, zahraniční. Proto se začalo vuřtům říkat nechutňáček, gothajský salám za 20kč je co?, to se už ani nedá nazvat potravinou, chleba se vaří z trvrdého, rohlík vydrží hodinu poživatelný, potom se z něho stává guma, v mase ryb je většinový obsah vody stejně jako v křehčeném, kuřata za 5 týdnů jsou velikostí pštrosů, maso zapáchá při zpracování atd. Jo, kdo konzumoval, spíš se snažil spolknout kedlubnu v této době, smrděla po močovině či bůhvíčím, zcela nepoživatelná, ale za 5 kč. Ale musíme uznat, že máme výběr těch jedů v krásně barevných kelímcích v desítkách druhů. Kdo chce, doporučuji projny v německu, cena stejná, kvalita nesrovnatelůná, párky s obsahem masa 96% naprosto běžné, jogurty bez soji, ale dojet tam.
07. 03. 2012 | 10:41

modrý edvard napsal(a):

aga: "to od médií čekat nemůžete. Stejně jako ty řetězce nejsou česká, a nehájí české zájmy."
To mi připadá jako spiklenecká teorie. Prodejní řetězce (snad) patří někomu jinému, než noviny. Já v tom vidím prostou lenost šéfredaktora (o rubrice "restaurant" se učil ve škole, rubriku "nákup v hypermarketu" neměli).
07. 03. 2012 | 10:42

názor napsal(a):

Všichni nadávají na velkoobchodní řetězce, ale když přijde na věc, jdou tam nakupovat. Nakupujte pouze tam, kde je to kvalitní. Jezte pouze to, o čem jste přesvědčeni, že je to dobré. Jinak to nekupujte. Jiná cesta pro jednotlivce není.
No a stát ten musí zdanit monopol. Podívejte se na naše řetězce a monopoly, ovládli skoro celý trh s potravinami, elektřinou, vodou, plynem... Skoro všichni jim nosíme své peníze a co z toho máme ? Náměstí plné prázdných obchodů s čínským zbožím...ti také neplatí daně...jinak by zkrachovali jak čeští obchodníci. A proč ? Protože monopoly platí minimum daní...Proto je potřeba slabý stát, aby to tak bylo na věčné časy...
To není nadávání, to je realita. Stát je tady od toho, aby chránil občany. Podívejte se prosím, kdo nám vládne ...Chtěli by jste to doma...představte Kočí manželka, Bárta manžel, Škárka strýc, Kalousek strýc z manželčiny strany....Už je jasné proč rodina nefunguje ????
07. 03. 2012 | 10:42

aga napsal(a):

občanka

".. Dnes je kvalita mizerná, ale nic nám nebrání vrátit se k minulé úspěšné strategii samozásobitelství..."

To se tedy velmi pletete. Brání nám v tém (cíleně a promyšleně) spousta věcí, a bude hůř, jak zjistíte sledováním vývoje třeba v USA. Samozásobený občan se potencionálně vymyká kontrole velkého bratra, a proto je prakticky i legislativně sunut na úroveň teroristy. I proto je třeba mít Unii - ta už se postará, aby se patřičné zákony mohly jednotlivým státům vnutit bez problémů.
07. 03. 2012 | 10:44

Občan napsal(a):

To Neo:

Minimální mzdu nebo mzdu velmi blízkou té minimální u nás pobírají statisíce zaměstnanců. Údaje MPSV prostě nejsou pravdivé.
V obchodě se pohybuje mzda prodavačů v intervalu 12 000.- - 14 000.- Kč/hrubého. V dopravě to je v intervalu 10 000.- - 17 000.- Kč/hrubého. V logistice ddto. "Sekuriťáci" berou 10 000.- - 14 000.- Kč/hrubého. Dělníci v montovnách (snad s vyjímkou některých automobilek) 12 000.- - 15 000.- kč/hrubého. V zemědělství 8 000.- - 10 000.- Kč hrubého. V lesnictví 9000.- - 12 000.- Kč.
Dokonce i úředníci (zejména v samosprávě) berou mezi 15 000 - 18 000.- Kč/hrubého.

To všechno jsou mzdy, které jsou hluboko pod průměrem a blíží se spíše mzdě minimální.

Tak co mi chcete vykládat?
07. 03. 2012 | 10:44

Občan napsal(a):

Ta jsem právěz jistil, že se zde NESMĚJÍ uvádět některá jména!!!
Jde konkrétně o pány D. a S.
07. 03. 2012 | 10:46

aga napsal(a):

modrý edvard

No když něco empiricky funguje tak, jako by za tím byla spiklenecká teorie, tak na tom možná něco bude. Přinejmenším národní zájmy určitých národů, hlavně těch, které si - na rozdíl od nás - národní zájmy smějí dovolit.
07. 03. 2012 | 10:46

český maloměšťák napsal(a):

Jistá famílie na veřejnosti dlouhodobě a konzistentně hlásá, že vše je třeba ponechati rozhodnutím a úkonům báječné, Neviditelné ruky trhu. Že regulace a kontrola/například prezidentských milostí/ je zlo. A pouze zdravá konkurence bez jakékoliv podpory státu či jiného subjektu přináší pravdivý obraz o ceně produktu či služby na trhu.
Ovšem maličkou tržbou za přednášku, uskutečněnou v rámci výletu hrazeného daňovým poplatníkem, o něco větší sumičkou na podporu vydání sbírky plytkých fejetonků, anebo mrzkým obolem v řádech desetimilionů přijatých v rámci onoho čistého konkurenčního boje /například v sektoru privátního školství/...tato famílie nepohrdne. Ba naopak. :(

Jenže jakou cenu pak vlastně tato dílka na trhu mají ? /odhlédněme nyní od kvality/ Jak se pak vypořádat s faktem, že Neviditelná ruka šmátrá v cizí kapse ?
A co když takováto Neviditelná ruka někoho jiného v rámci takovéto podivné konkurence docela viditelným způsobem škrtí ?
Co pak ?

Hmm - nezbyde než odpověď hledat v oné analogii s lahví vína :

http://media.klaus.cz/files/kekriticepouzivani.pdf

Neboli - je sporné, zda pouhé přemístění lahve vína z jednoho místa na druhé, zejména na dlouhé vzdálenosti - kdy v procesu pořízení takové lahve dochází k fluktuaci diskontní sazby a vyjádření kvality spotřebního koše je také rozdílné ....je v tomto případě velmi diskutabilní, zda pak dojde k naplnění instituce spravedlnosti.

/leda že by v kazetě s vínem byla i propiska/

Ha, ha, ha....:))

"Čím větší je poptávka po zdrojích (a jejich používání), tím více zdrojů je nalezeno (a dodáváno na trh).Tato proti intuici jdoucí věta je pro ekonoma naprosto triviální, zřejmá a zcela evidentní."
/Václav Klaus/

Například jedním z takových zdrojů může být i šizení potravin.
:((
07. 03. 2012 | 10:47

Stařeček napsal(a):

včera jsem koupil na náměstí bezvadná jablka za 14Kč/kg. Byly tam i za 10Kč/kg. Proč bych nakupoval 1kg jablek za 49.90 v Bille, i když jsou zabalena v papírku a s nálepkou? vím, že je to pro mnohé z nás těžké. Jinak to ale nepůjde. Vlády nás prodaly supermarketům jak Jidáš Ježíše, za třicet stříbrných. Můžeme jenom zvolat: "Mea kulpa, maxima kulpa, mea maxima kulpa!". Tak dopadne každý kdo si myslí, že nám sem někdo přinese ráj.
07. 03. 2012 | 10:47

ALT napsal(a):

To autor,

hezké,
soused ráno říkal jaro,
skoro jako v 68,

jinak jsem měl pocit,
že je to o těch prasatech
(jak nedávno psal p.p.Lubas,
a ejhle podle diskuse
je to o žrádle)

To Lex,
dobrý den,
rád vás tu vidím
(už se těším
na nějakou delší poznámku)
07. 03. 2012 | 10:49

Občan napsal(a):

Tudíž pro pana S. (chuťová vlastnost cukru)

pamatujete ještě pana D.? A útoky na něho tak sprosté, že jsem se s tím snad ještě nesetkal?
Přesto nebylo zasahováno proti agresorům, ale pouze vůči němu, který se BRÁNIL! A nakonec byl odtud vyštván. Vyštvána byla OBĚT, NIKOLI útočníci.

Pravděpodobně dopadnete stejně.
Zkuste tedy, prosím Vás o to, ignorovat útoky. Však ony se adminovi budou čas od času vracet a jejich seznam bude asi narůstat. Už máme dvě nezapomenutelná "bacátka" (z nepřeberné hromady) a jistě se brzy objeví další. A poud bude admin postupně zabanovávat všechny ty, kterým vadí účelovost zdejší cenzury a agresivita některých přispěvatelů, zůstane tu nakonec sám se svými Kyselými Višňáky, JosefyK., Kuchaři a dalšími "výtečníky".

Stačí se podívat, jak to dopadlo s "diskusemi" po jejich přenesení na FB nebo na Novinkách (po zavedení povinné registrace).
07. 03. 2012 | 10:49

Béda napsal(a):

Dovětek k příčinám:
1/ vzpomenul bych cílené zdecimování českého zemědělství a kvalitní české potravinářské produkce v zájmu cizího dotovaného zemědělství v průběhu plnění předvstupních podmínek do EU)

2/ vzpomenul bych tlak řetězců na snižování ceny, což se zákonitě obrazilo v kvalitě potravin - v souladu s poklesem koupěschopnosti obyvatelstva. Tomuto vyšla nedávno vstříc evroská směrnice, která umožňuje do kolonií vyvážet potravinářský odpad.

3/ domnívám se, že ruka v ruce s výše uvedenými procesy šel rozklad dozorovací role státní potravinářské inspekce. Trh byl zahlcen nepřehledným množstvím potravinářského zboží, keré díky promyšleným postupům vlády v oblasti kontroly výživy není možné kontrolovat. (v současné době snad je v běhu nápad zlikvidovat resp. "zglajchšaltovat" hygienické stanice a státní obchodní inspekci)
07. 03. 2012 | 10:51

petrj napsal(a):

Jediný způsob, jak zlepšit tento stav je přesvědčit co možná nejvíc lidí, aby kupovali české zboží v českých obchodech. Pokud se lidi nechají v zahraničních řetězcích zkorumpovat rádoby nízkou cenou, ať si nestěžují, že jedí šmejd. Stále se zvyšující počet hyper a supermarketů stavějících se bez ohledu na kupní sílu obyvatel zvyšuje nebezpečí, že prošlých nebo nekvalitních cenových trháků bude v hezkých obalech houfně přibývat, protože kupujících nepřibývá a stávající kupující mají čímdál větší existenční problémy. A to už se nedívám na to, že zisky ze zahraničních společností odplouvají z republiky
07. 03. 2012 | 10:52

Sladký napsal(a):

Stejskal- vy nemáte důvod nic měnit na svém rozhodnutí?.. NIC JSTE NEVYSVĚTLIL,nedal jste sem pro ilustraci ŽÁDNÝ MŮJ PŘÍSPĚVEK,který by porušoval kodex a NIČÍM nevyvrátil můj názor, že mazaním VEŠKERÝCH příspěvků porušujete princip presumpce neviny, dokonce zde zavádíte princip PREsUMPCE VINY.A vy ostatní? Pokud je vám podobné zacházení lhostejné, dobře vám tak.I vás se dříve či později podobná svévole dotkne.Zavírat před ní oči je krátkozraké.Je to modelová situace.Proto jsme jako národ tam,kde jsme, a proto je arogance našich mocných přímo bohorovná.

Toto je můj poslední příspěvek na pár příštích týdnů.Dám si tu pauzu,k ničemu to nevede, úroveň diskusí se propadá a diskuse má nusměrňovat člověk, který o demokratických pravidlech,principoech a zásadách evidentně nic neví. Na shledanou v (doufám) leších časech.
07. 03. 2012 | 10:53

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore!

V jednom obchodě v Praze přestali dovážet párky s náplni 98% masa. Když jsem se zeptal, proč tak činí, odpověď byla následující: svou nevšední nutriční kvalitou snižoval prodejnost/obrat ostatním výrobkům...

Jinak mi v ČR nejvíce vadí nedostatek čerstvých mořských ryb.
07. 03. 2012 | 10:56

Free napsal(a):

Tenhle stav ale skutečně vygeneroval tržní mechanismus. Jestliže totiž existuje slušně velké stádo pitomců, které po obchodníkovi požaduje kilogram párků za 35 Kč a těch dražších a kvalitních si nevšímá, pak obchodník mu vyhoví. Tohle je o VÝCHOVĚ spotřebitele, je-li spotřebitel idiot, nechápající vazbu mezi cenou a kvalitou, pak ani nelze obchodníka z ničeho vinit. Chceš šmejd a hlavním kriteriem je cena, nikoli obsah a kvalita, prodám ti to, je to tvoje svobodná vůle. Nic na tom nezmění existence nějakých institucí kontrolujících kvalitu potravin, v tomto případě jsou zbytečné !
07. 03. 2012 | 10:57

Občan napsal(a):

To Béda:

Jak se jmenovala příjmením ta Vlasta (bývalá ministryně obchodu ještě za federální lvády)?
Pamatuji si totiž živě jak vykládala v cca r. 1992-3 v TV o prospěšnosti prodeje sítí sámošek a umožnění výstavby hypáčů zahraničními "investory". Jak to přinese úžasnou konkurenci, zkvalitnění služeb a zboží a podobné pindy.

No, výsledek zažíváme na vlastní kůži posledních cca 15 let...
07. 03. 2012 | 10:58

Pepa napsal(a):

Žena koupila špekáčky na opékání. Po nakrojení nám bylo divné, že nevidíme žádné kousky špeku, ale po umístění nad oheň jsme zjistili, že jsou to vlasně dřevěné brikety, protože začaly docela normálně odhořívat.
07. 03. 2012 | 11:01

Free napsal(a):

to petrj:
Představa, že koupí českých výrobků koupíte kvalitu je zcela mylná. Konkrétně u uzenin zcela. Pro výrobu těchto výrobků se obecně v ČR používá ménně masa, než například v Polsku. Jsou to právě čeští výrobci, kteří plní řetězcům jejich požadavky na levné potraviny. A takové Hamé, to jedním slovem hrůza, kde obsah vůbec nesouhlasí s deklarací.
07. 03. 2012 | 11:03

xx napsal(a):

Občan: no možná než výši minimální mzdy by bylo zajímavější srovnávat, kolik lidí za tu minimální mzdu pracuje. To má na rozdíl o výše státem určené minimální mzdy reálnou vypovídací hodnotu.

Co se týče rozložení mezd tak prostě kecáte nesmysly, statistika to jasně dokazuje.

Podíly zaměstnanců podle výše mezd
výše hrubé mzdy v tis. kč - 2008 : 2010
do 12 _____________________ 7,68 : 7,52
12 - 15 ___________________ 9,62 : 9,24
15 - 18 ___________________ 12,88 : 12,13
18 - 20 ___________________ 9,45 : 9,14
20 - 22 ___________________ 9,40 : 9,29
22 - 24 ___________________ 8,54 : 8,51
24 - 28 ___________________ 13,91 : 14,01
28 - 32 ___________________ 9,03 : 9,39
32 - 40 ___________________ 9,24 : 9,70
>40 _______________________ 10,25 : 11,06
Co z tej statistiky lze vyčíst ? Že největší skupinou jsou právě zaměstnanci s platem kolem průměrné hrubé mzdy, která je cca 26000, tedy skupina 24-28 v tabulce výše.

Dále je jasné že lidí s podprůměrnými platy pomalu ubývá !

Dále že za minimální mzdu pracuje jen část ze 7,5 procenta zaměstnanců, protože, a to jsem ani nevěděl, existují ještě další omezení a to je tzv. zaručená mzda, která určuje minimální mzdy podle oborů a nutného vzdělání, takže prý pokladní v supermarketu smí pobírat nejméně 9800 kč hrubého.

Jo jo, kecy jsou kecy, předvolební hesla a pokřik vyzývající k třídnímu boji je jedna věc. Ale při srážce s realitou většinou dojde k jejich destrukci.

p.s. minimální hodinová mzda je 48,10 kč. Když mi seženete někoho, kdo mi pomůže na stavbě i třeba na černo za 50 korun na hodinu, vyplatím vám na ruku za každou odpracovanou jeho hodinu 10 korun ! Za 60 korun na hodinu mi nechtějí pomáhat ani Ukrajinci a firmy pod 120 korun na hodinu se s váma ani nebavěj. Tak nevykládejte ubohosti.
07. 03. 2012 | 11:04

ALT napsal(a):

To TomášL

nedostatek mořských ryb v cz
bude vyřešen v horizontu max.5-ti let,
podávám si projekt přestavby
voj.újezdu na moře :)
07. 03. 2012 | 11:06

Free napsal(a):

Občane,
ale tady skutečně konkurence JE! Delvita odešla proto, že nebyla schopna se v této konkurenci udržet, jelikož mimojiné nebyla ochotna obětovat firemní politiku, a to držet jistou kvalitu. Nenašla tady dostaek spotřebitelů
07. 03. 2012 | 11:06

xx napsal(a):

Občan: z té tabulky ještě plyne že pod průměrem je něco mezi 50-60% lidí !
07. 03. 2012 | 11:08

Občan napsal(a):

To TomášL:

Vy se teď živíte jako komik?
Protože CO mají co pohledávat ČERSTVÉ MOŘSKÉ ryby ve státě, který je od nejbližšího moře vzdálen cca 550 km???

To je totiž právě ten obchodnický nesmysl.
V KAŽDÉ zemi by se mělo jíst prioritně to, co roste (a žije) TAM. A to, co tam neroste (a nežije) by se mělo dovážet pouze jako příležitostný luxus.

Až porostou banány a mandarinky v alejích kolem českých silnic, tak nechť jsou na trhu celoročně. Pokud se dovážejí, mají být na trhu Velikonce a na Vánoce. V průběhu roku pak v několika málo luxusních obchodech a klidně třeba za 400.- Kč/kg.
Na českém trhu mají místo trvale jablka, a dále pak hrušky, švestky, meruňky a broskve, rybízy a další místní produkty jako sezónní ovoce nebo v sušené/kompotované/mražené podobě.

Totéž platí o rybách - sladkovodní ryby z DOMÁCÍ produkce. Mořské jako doplněk v chlazené podobě a jinak jen mražené nebo konzervované.
Kdo má potřebu bouchat se čerstvými slávkami a sledi, musí se holt odstěhovat do Bulharska, Polska nebo Řecka.
07. 03. 2012 | 11:10

xx napsal(a):

Free: Plus je už taky pryč a nahradil ho Penny market, který mi alespoň u nás ve městě vždy připomínal spíš skládku.
07. 03. 2012 | 11:11

Občan napsal(a):

To xx:

I dle oficiálních statistik je POD průměrem cca 70% pracujících.
Což znamená, že příjmové nůžky se nám "úspěšně" stále více rozevírají.
07. 03. 2012 | 11:11

petrj napsal(a):

Žádné kontroly a pokuty stav nezlepší, zahraniční řetězce si z toho vůbec nic nedělají. Jedině zákazník si může vynutit změnu, ale ne jako jedinec. A protože po aférách se zeleným masem v hypermarketech zákazníci chodili do hypermarketu vesele dál, dali jejich naivní zákazníci najevo jasně, že si nechají na sobě dříví štípat a tady to máme. Ti zákazníci, kteří do hypermarketů přestali chodit, nemají problém. Jak jednoduché.
Máte pravdu, pane Kuchař. Děláme si to sami. Když se lidi chovají, jako lokajové, tak se k nim jako k lokajům zahraniční řetězce chovají
07. 03. 2012 | 11:12

Béda napsal(a):

Občan,

Nevím. Snad Vlasta Štěpová?
07. 03. 2012 | 11:13

neo napsal(a):

xx:

Občan neuznává statistiku a platy 12-15000 považuje za ty, co se blíží minimální mzdě. Z toho linku, který jsem výše uvedl je patrné rozložení mezd.
tady jsou pak dokonce i podíly dle krajů a odvětví:
http://www.czso.cz/csu/2011edicniplan.nsf/t/95002DE2F2/$File/w310911B01.xls
http://www.czso.cz/csu/2011edicniplan.nsf/t/95002DE305/$File/w310911A05.xls
07. 03. 2012 | 11:17

TomášL napsal(a):

Občane,

taková čerstvě vylovená mořská ryba koupená ráno na místním trhu... Ano, nejvíce mi schází v ČR čerstvá mořská ryba...
07. 03. 2012 | 11:17

neo napsal(a):

Občan 11:10

no tak tohle už je moc :)

víte co? Jezte si sezoní ovoce a ostatním nechte banány a mořské plody kdykoli se jim zachce.
07. 03. 2012 | 11:19

Občan napsal(a):

To Béda:

Ano, to je ona.
"Máma" současné hypáčové katastrofy.
Dík!
07. 03. 2012 | 11:21

Free napsal(a):

To Petrj.
To je omyl. Prošlé zboží najdte prakticky všude, i v českých COOPech, u vietnamců, u pekařů. Ti ale nejsou mediálně zajímaví.Klidně vám prodaj včerejší pečivo, nebo, jak se nedávno stalo u české pekárny, nahradí náplň starého větrníku novou. Je to o lidským faktoru, nikoli o to, že by hypermarkety byly nějak horší, Vzhledem k obratům a počtu zákazníků jsou hypermarkety spolehlivé místo k nákupu.
07. 03. 2012 | 11:21

xx napsal(a):

Občan: Výše jsem vám opsal oficiální statistiku CZSO ze které nic takového neplyne. Naopak má podíl nízkých mezd klesající tendenci v čase. Uvidíme zda to vydrží nebo ne.

V roce 2008 bylo ve skupinách s hrubou mzdou do 24 tisíc ( tedy lehce nad medián který je 22 tisíc - to je polovina z řady kdybyste nevěděl ) 57,57% zaměstnanců
V roce 2010 55,83% takže jaképak rozevírání nůžek máte na mysli ?

S předvolební agitací a třídním bojem založeným na lžích, manipulaci a tendenčních odborových statistikách vycucaných z prstu jděte někam na náměstí mezi hlupáky. Tam možná uspějete u lidí co ani nechápou princip průměru a dožadují se průměrné mzdy pro 90% lidí.
07. 03. 2012 | 11:22

Free napsal(a):

Občane:
Brambory a rajčata taky nejsou původní česká potravina, jejich původ je podle vás předurčuje k vyřazení? Samozřejmě, že tady chybí dostatečný výběr čerstvých mořských ryb, s tím se dá jen souhlasit!
07. 03. 2012 | 11:24

xx napsal(a):

Opsáno z facebooku: Vejce jsou už dražší, než běžné střelivo 9 mm Luger nebo 7.62x39.
Takže je ekonomičtější eurokomisaře střílet, než po nich házet vejce.
07. 03. 2012 | 11:30

Ládik!!! napsal(a):

stařečku,
v neděli jsem vyvezl do lesa 6 koleček jablek, ještě velmi slušných. Nechal jsem si 2 přepravky, abych nemusel obtěžovat v kaufu. Nebudu zvířatům dávat nějaký odpad - po tuhé zimě se potřebují probrat a zatím nic neroste, ani pupeny se nenalévají.
07. 03. 2012 | 11:30

Béda napsal(a):

Řekněme si to na rovinu. Trh prostě vychází vstříc koupěschopné poptávce. Proto je v obchodech méně masa s vlákninou a více "prejtu" = míchanice všeho možného. Tak jako bude klesat koupěschopnost (mrznout ekonomika, klesat koupěschopnost důchodců, přibývat nezaměstnaní...) bude přibývat potravin za "akční" ceny, klesat jejich kvalita aby se při zvyšované DPH mohla udržet cena a potraviny byly prodejné.

Určitá skupina lidí bude odkázána přímo na vyhledávání potravin s procházející konzumní lhůtou, případně na vybírání popelnic. To je objektivní trend doby.

Neviditelná ruka v praxi. Trh se přizpůsobí. Přizpůsobila se evropská směrnice, přizpůsobuje se kvalita potravin, přizpůsobuje se úroveň kontrol. Samozřejmě pro movitější fajnšmekry zůstane zachována kvalita v adekvátní ceně.

PS: kdoví, možná se nakonec bude prodávat v "Tuzexech" specializovaných pro horní společenské patro.
07. 03. 2012 | 11:32

jája napsal(a):

Bohužel musím s občanem souhlasit, v našich končinách se má pojídat to, co tady roste, pěstuje se a chová. Náš organizmus je tomu uspůsoběn toto zpracovat. I když i já mám rád mořské ryby, výjma těch z umělé hmoty, slávky, ať to stojí kolik chce, ale jablka musí stát kolem 10 k, meruňky v sezoně do 20, broskve jakbysmet, rajčata chutná a voňavá 15. Měl jsem chuť dovést přebytky z Jihu Moravy do Prahy na tržiště, bylo mi to rázně rozmluvenoostatními prodejci, ano dovez, ale ceny určujeme my.
07. 03. 2012 | 11:35

Mekhbet napsal(a):

Zase bez hacku tak komu to vadi omluva predem :)
Procital jsem si skoro celou diskusi a je skoda, ze se vrhla smerem, ktery nebyl asi tak ocekavany. Autor dle meho a jak jsem videl i jednu reakci pod clankem, neocekaval od ctenaru, ze se s tim zacne hned ted neco delat a rozebirat se dle meho nazoru nicnerikajici tabulka platu. Melo by dojit ale k zamysleni jak z tohoto nekonecneho kruhu ven. Tak aby mohl i zcela obycejny clovek s ne velkym platem jist ty kvalitni potraviny a ne jen jedy. Tohle nejde zmenit hned a obavam se, ze povede stejne let jako uz uplynulo od revoluce, nez se to zacne menit. Nicmene kdo to muze zmenit jsou lide v te ktere spolecnosti jak napsal autor. Prvnim co se da udelat je pak donutit politickou garnituru k tomu, aby se opet do systemu zavedlo KONTROLA KVALITY POTRAVIN a ne jemom potravin. Bohuzel prave kmotri nechali toto zrusit aby obchod kvetl lepe :) V tento okamzik by nastala revoluce v tom o cem autor pise.
07. 03. 2012 | 11:35

jája napsal(a):

xxnebuďte hlupák, pokud má většina průměrnou nebo nadprůměrnou mzdu, je někde chyba. Stačí si vzít kalkulačku.
07. 03. 2012 | 11:38

petrj napsal(a):

Zatímco v malém obchodě na venkově se všichni znají a špatná pověst a za ním následující odliv zákazníků českého prodejce zruinuje,nemůže si dovolit to,co zahraniční řetězce. Anonymita v hypermarketu a velikost jejich zásob, které se v případě krize koupěschopné poptávky hůře otáčejí, nutnost mít zaplněné regály i v případě, že lidé šetří, to vše nahrává tomu, že je daleko větší pravděpodobnost výskytu prošlého zboží právě v hypermarketech.
07. 03. 2012 | 11:39

xx napsal(a):

Béda: Bédo co to zase plácáte. U vás v obchodě je méně masa a více "prejtu" ? Já chodím nakupovat do stále stejných obchodů již mnoho let a nabídka masa proti různým "prejtům" jak říkáte, je stále stejná.

Kdybyste nekecal, přestal s třídním bojem a raději se zamyslel, jestli koupíte předražený párek nebo kousek bůčku který vyjde levněji a pochutnáte si víc. Je to o tom, že lidi jsou tupé stádo.

Ostatně i podle zásady zdravé výživy, uzeniny byly vždy považovány za lahůdku. Co je to za lidi, ti údajně chudí, že se chtějí cpát denně lahůdkama, paštičkama a kdejakým luxusním zbožím a nad bramborovou plackou ohrnují frňáky ?

Tomu říkáte chudina ? Jděte mi k šípku vy pokrytče.
07. 03. 2012 | 11:39

xx napsal(a):

Je to asi 13-14 let co mi přistál v mailu poprvé ten slavný recept na 100 kg lahůdkových párků. Pocházel z Rakouska, byl v němčině, přišel mi od kolegů z firmy z US centrály a o mase se v něm věru mnoho nepsalo. Obíhal celosvětově a měl potom i českou verzi.

To jen pro informaci, pro ty co zase Česko považují za hnůj a EU na západ od nás za ráj.
07. 03. 2012 | 11:47

Návnada napsal(a):

Lidi si za to můžou sami. Lidé jediné co je zajmá je kolik to jídlo stojí a jestli je na to sleva. Dokud tu bude poptávka po nejlevnějším jídle tak budeme jíst nekvalitní jídlo. Pokud lidé nezmění svůj styl myšlení a budou chtít jen to nejlevnější tak tu budem jíst odpadky dále
07. 03. 2012 | 11:49

Dirt napsal(a):

Neo, nebo xx, prosím, vysvětlete mi tu tabulku s hrubou mzdou. Nemáte podrobnější tabulku? Nějak mi to teda nevychází. Průměrná mzda je 24 tisíc korun. Tomu bych věřil, protože existují zaměstnanci s příjmem 100 tisíc nebo 200 tisíc, kteří statistiku zvednou nahoru. Tady je ale 38% zaměstnanců do 20 tisíc a 25 % nad 30 tisíc. To znamená, že zaměstnanců s nižší mzdou je „jen“ o 13 procent víc, než těch s vyšší. Píšu „jen“, protože na jednoho zam s 200 tisícovým platem je potřeba 13 zaměstnanců s platem 10 000 nebo 44 zaměstnanců s platem 20 000Kč, aby byl dosažen průměr. To ta tabulka, skoro bych řekl, popírá. To by buď znamenalo, že zaměstnanci s platem nad 50 000 v ČR skoro neexistují, nebo že kategorie zaměstnanců od 20000-24 000Kč je naprosto nejčastější, takových řekněme 30 procent. Ten Medián, jak píše xx, by to naznačoval.Jak to je? Samozřejmě výše přijmu a kvalita potravin spolu příliš nesouvisí.
07. 03. 2012 | 11:49

Béda napsal(a):

xx,

kontrolní otázka. Konkrétní příklad: Co myslíte, že se děje, když chlapci shora dohazují služby agenturám? Řeknu to takhle. Zaměstnanec pracuje napřímo jako ostraha, úklid, pomocná síla za mzdu řekněme 10.000 Kč čistého u organizace. Organizace si najme skrze agenturu téhož "brigádníka". Část výdělku zaměstnance se přelije agentuře a "brigádník" vydělává namísto 10.000, 7.000 Kč. Přitom platí nájem, energie... ve výši (buďme skromni) 5.000 Kč. Předtím mu zůstalo 5.000, nyní 2.000 Kč na ostatní útratu = potraviny, šaty, boty, drogerii, kulturu... Poděleno 30 dny = 65Kč/den? Něco podobného se děje, když odpovědní kyberneti, kteří vidí (podobně jako mazáci na vojně - zdrvím p. Lubase) pouze čísla, kopnou na dlažbu zaměstnance (často navíc s půjčkama, hypotékou a rodinou), resp. když zmrazí valorizace důchodů a souběžně zvýší DPH, zavedou poplatky...

Pak můžete jít se svým, ať nejedí chleba ale koláče - víte kam!?
07. 03. 2012 | 11:50

Občan napsal(a):

To Béda:

"Neviditelná ruka trhu" ale zapomněla na jednu důležitou věc - aby se mohla "lůza" živit vybíráním popelnic, MUSÍ tu být POČETNÁ skupina těch, kdo do těch popelnic budou ty potraviny vyhazovat.
A právě tahle skupina se nám stále více smrskává. Lidé víc a víc nakupují jen to, co buď okamžitě spotřebují, nebo co budou (a lze) spotřebovávat v průběhu měsíce postupně.
Protože lidé už šetří i tak, že postupně vypínají zbytné spotřebiče - např. ledničky.
07. 03. 2012 | 12:06

xx napsal(a):

Dirt: jděte na stránky www.czso.cz tam zadejte do vyhledávání 'distribuce mezd' a projděte si ty statistiky.

Ale uvědomte si jedno, zaměstnanců s platem 200 000 opravdu mnoho není. Statistiky se týkají jen zaměstnanců takže "Bakaly" tam nehledejte.

Zaměstnaců je celkem asi 4,5 miliónu jestli si dobře vzpomínám.

A průměrná mzda je aktuálně 26 tisíc, medián je 22 tisíc cca.
07. 03. 2012 | 12:09

neo napsal(a):

Dirt,

no ono to tak vychází. V tom intervalu se bude nacházet modus i medián.
07. 03. 2012 | 12:10

ALT napsal(a):

To Béda,

drahý debatující kolego,
kdyby "lidi" v cz byli
nespokojení, tak
stojí s holema v rukou
na každém větším náměstí
vzhledem k tomu, že to
tak není vypadá to tak,
že jsou spokojení
To xx

to se kolegové z centrály
divili co za kvalitní
suroviny se v EU dávají do párků :)
07. 03. 2012 | 12:11

xx napsal(a):

Béda: já ale Bédo nepsal aby jedli koláče. Naopak píšu aby nejedli koláče ale chleba. Vy jste to úplně převrátil. To jste udělal vědomě nebo jste to tak pochopil ?

Z vás ten třídní boj asi nevyrazím, co. Vidím že jste schopen si vymyslet neuvěřitelné konstrukce jen abyste obhájil ty nesmysly co tu šíříte.

No jo tak se mějte pěkně a jděte zase mezi své brigádníky za 65kč na den.

Je zajímavé, když takovému brigádníkovi nabídnu 50kč na hodinu, že si klepe na čelo a říká, že za to nedělají ani UKáčka. Asi žijeme každý v jiné zemi.
07. 03. 2012 | 12:18

xx napsal(a):

ALT: já věřím že ta soja, vepřové kůže i ta sůl a další ochucovadla a barvivo jsou špičkové kvality.

Ostatně co takový domácí sulc ? Tam se přece taky dávají vyvařit chrupavky a někdo dokonce i dává kůži na kostky. Bez toho to jaksi nerosolovatí. Ale v párcích nám to vadí ?

Ono se taky nesmí tolik podléhat mediálním hysteriím a používat taky vlastní rozum.
07. 03. 2012 | 12:22

Občan napsal(a):

Milí modří komsomolci,

vy se tu oháníte tabuličkou z r. 2008 a přitom máme kdispozici tabuličku i s pěkným povídáníčkem pro 3. Q 2011

http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/pmz120511_111.xls

A tabulička pro r. 2001 nám říká, že průměrnou a nadprůměrnou mzdu bralo jen 7 z 19 sledovaných skupin zaměstnanců. Přičemž v těch 7mi skupinách nám pracuje jen 980 000 zaměstnanců.
Celkově bylo ke 30. 11. 2011 v ČR 3 754 000 zaměstnanců.
Což znamená, že 2 774 000 zaměstnanců dostává podprůměrnou mzdu.

Procentuálně vyjádřeno to znamená, že 74% zaměstnanců má mzdu podprůměrnou a pouhých 26% zaměstnanců mzdu průměrnou a nadprůměrnou.
Dost katastrofální výsledek. Který se navíc rok od roku zhoršuje.

Pročpak ten úhybný manévr k roku 2008?
07. 03. 2012 | 12:25

Béda napsal(a):

xx,

50Kč (hrubých anebo čistých po odvodech a zdanění? = 400/Kč - 8 hodin, rsp. 9.200 - 23 pracovních dní) - otázka je, co mu po splacení nájmu, dopravy do práce, energií, topení, vody - z těch peněz zbyde na útratu?

Řekl bych, že moc daleko v tom svém příkladu nebudu.

PS: z takových peněz moc zboží na výběr nemá - o nějaké úspoře raději ani nemluvit. A pokud má rodinu - tak je to "nabídka" k ničemu. Ale je ilustrativní, abychom pochopili jak se bohatne na námezdné síle. Zajímavější by byla spíš otázka: Jakou asi přidanou hodnotu u vás ten člověk vytvoří za den = kolikpak je váš benefit?
07. 03. 2012 | 12:25

Alena Čechová napsal(a):

Proč by měli držet slovo jen chlapi?
07. 03. 2012 | 12:27

Kobra napsal(a):

Smutné na tom všem je to, že budeme pořád nadávat, ale nikdo z nás s tím nic neudělá...
07. 03. 2012 | 12:33

Ing. N. napsal(a):

(Stejskal)

Nebylo by možné založit stálý blog, např. s názvem SAMOOBSLUHA, kam by lidé mohli posílat odkazy na konkrétní prodejce určitých kvalitních i nekvalitních potravin a dalších výrobků?

Určitě by se to setkalo s kladným ohlasem spotřebitelů.

Přínosné by jistě byly i návody na to, jak si něco snadno, levně a kvalitně vyrobit.
07. 03. 2012 | 12:35

Stařeček napsal(a):

rád bych pochválil malé obchodníky a malovýrobce proti supermarketům. Žel Bohu, mnozí se s nimi pěkně vezou. Například pekárna v Zastávce u Brna zdražila některé pečivo o 100%. Stejně tak pekárny na Hlavním nádraží Brno. Také některé pečivo o 100%. Nějak mně to nekoresponduje s navýšením DPH. Nejvíce je zdražení vidět u nás vidláků. Ve městech už méně. Jenom pro příklad. Vajíčka nekoupíte pod 6Kč/ks (sousedům ještě slepice nenesou). Tedy abych nelhal, jsou za 59.90/10ks. Třtinový cukr je u nás za 40Kč/0.5kg a v Brně na nádraží zhruba za 40Kč/1kg. Máslo, 38Kč za 1/4kg. Ve městech o cca 25% levnější. Faktem ovšem je, že mnohé zdejší obchodníky znám a vidím, že i jim se životní úroveň snížila. Některé zboží (neskladovatelné) už prodávají pouze na objednávku a mnohé zboží s delší trvanlivostí z prodeje vyřadily. Prý nemůžou investovat do skladů. Tak se pomalu blíží ke dnu a potkat u nich víc nakupujících je vzácnost. Jak jsem napsal výše. Ještě štěstí, že sem občas zajedou prodejci na náměstí. Prostě spějeme do kytek. Asi jsme si nevšimly, že jsme tu vzorovou Evropu již přejely a ocitli se na Balkánu.
07. 03. 2012 | 12:43

xx napsal(a):

Občan: zase kecy, lži a demagogie. Moje tabulka byla srovnání 2008 a 2010, 2011 ještě není hotová.
07. 03. 2012 | 12:47

Lojza z HorníDolní napsal(a):

:))) LOL !!!

Kontrolní otázka a la Beda: A zasloužíte si ty větší platy/důchody?
07. 03. 2012 | 12:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Ing N.

jsem jednoznačně pro, založte ho (to nemyslím ironicky).

Když to udělám zde a lidé tam budou anonymně posílat své úvahy o tom, kdo krade a jak, tak z nás - jako komerčního subjektu, jímž média jsou, ať chceme či ne - každý vysoudí milióny za nekalou konkurenci či pomluvu. A my se nebudeme moci bránit, protože nedokážeme doložit, zda to, co jsme přetiskli, je pravda či si to někdo vymyslel (u komerčních záležitostí to je trochu něco jiného než v případě názorů třeba na politiku). Za vše, co zde vyjde, neseme právní odpovědnost. Kdykoliv mi někdo, kdo se bude cítít poškozený napíše, že je to lež, budu muset to, na co reaguje smazat. Protože to možná lež opravdu bude a já to nebudu moci posoudit (už jsem zde pár takových kauz řešil, takto by se s nimi roztrhl pytel).

Ale opakuji, považoval bych to za velmi potřebné. Kdyby si to někdo dokázal právně ošetřit a jít do toho, bylo by to skvělé. Já to při vší další práci zde udělat nemohu.

Libor Stejskal
07. 03. 2012 | 12:55

xx napsal(a):

Béda: Bédo vy jste nepochopil. Já sháním přidavače na stavbu, jakou má přidanou hodnotu házení lopatou ? Jaký mám já benefit ? Budu mít dům a zaplatím ho ze svých zdaněných peněz.

A jak jsem napsal výše, neseženu za 50 nikoho ani na černo, natož oficiálně.

Vidíte jak se rozcházíte ve svých lamentacích, vy levičáci ? Na jedná straně brečíte jak je strašné když má někdo vyžít z minimální mzdy, která je pod 50kč HRUBÉHO ! A když vám namítnu že nemohu sehnat pomocného dělníka ani za 50 kč čistého, tak mi tu zase vypravujete jak se vůbec nedivíte, že to je mzda za kterou se nedá existovat. 400 kč na den se nedá vyžít a 65kč na den ano.

Vaše argumentace je naprosto nekonzistentní, což dokazuje, že si to cucáte z prstu a vymýšlíte příspěvek od příspěvku ohýbáte podle toho jak se Vám zrovna hodí.

Jak jsem napsal výše, minimální mzda je stanovená na 48 kč za hodinu hrubého. Sežeňte mi pomocného dělníka za 50kč čistého na hodinu a za každou odpracovanou hodinu zaplatím Vám 10 kč !

Ale mám podmínku, musí mít obě nohy a obě ruce, potřebuju ho na kopíní děr, házení lopatou a nošení břemen, nikoli na okrasu.
07. 03. 2012 | 12:55

Levičák napsal(a):

To:Neo
Myslím,že se značně mýlíte.Podívejte se kolik je průměrná mzda a kolik lidí bere podprůměrnou mzdu.A to do průměrné mzdy jsou započítávány vysoké platy manažerů atd.Takže ty platy od 12 000 do 20 000 čistého tu nebere těch 30 % lidí,ale nejméně 65 % lidí.To jen tak pro zajímavost.
07. 03. 2012 | 12:58

neo napsal(a):

Občan:

vy jste neuvedl nic víc, než to co my.
A odpovídá to přesně tomu co je v těch tabulkách.

tabulka s intervaly mezd ukazuje rok 1998 - 2010.
ta vaše jen půměrnou mzdu a ta je vždycky vyšší než medián či modus. A je i logické, že většina na průměrnou mzdu nedosáhne.
07. 03. 2012 | 12:58

neo napsal(a):

Levičák:

za prvé se nemýlím, protože se nejedná o moje data, ale o data čsú.
Za druhé se vždy uvádí mzda hrubá, nikdy ne čistá, a to z důvodu rozdílných slev na dani a odč. položek. Teď se do té tabulky opravdu vracet nebudu, ale myslim, že tam stálo 38% v intervalu 0-20 000kč.
07. 03. 2012 | 13:05

Levičák napsal(a):

To:XX
Vy jste typický případ kapitalistického vyděrače.Chtít v dnešní době,aby pro Vás tak jak uvádíte někdo odváděl práci téměř charakteru hornického a ještě se ohánět neochotou lidí pracovat za almužnu je nehoráznost.A možná,že by bylo dobré,kdyby si ten pomocník ještě přinesl svoji lopatu,možná i míchačku a v případě úrazu by to byla jeho blbost,že je nešikovný že?Za práci,kterou uvádíte by takový dělník v každé kopáčské firmě,ať již na kanalizacích,výkopech pro kabely dostal nejméně 100,-Kč na hodinu.Ale to jste právě Vy typický pravičák.Já Tě sedřu za minimální mzdu a ty mi ještě děkuj,že jsem Ti dal práci.Nedivím se,že takoví lidé končí v Orlíku.
07. 03. 2012 | 13:05

Levičák napsal(a):

To:Neo
A ještě jste tak trochu zapoměl na důchodce starobní i invalidní.Jejich důchody se také poněkud liší.A také chtějí nakupovat potraviny a ne bláto.
07. 03. 2012 | 13:09

Dirt napsal(a):

xx
kde jste prosím našel, že je průměrná mzda je 26 tisíc? To jste se asi upsal, ne?
07. 03. 2012 | 13:09

Stařeček napsal(a):

xx - promiňte mi, že se jako levičák v důchou do toho pletu. Proč by vám měl někdo jít házat lopatou na váš barák za 50Kč/hod? Jenom proto, že někdo stanovil min. mzdu níže než těch 50Kč? Tak se k té lopatě postavte vy a těch 50Kč ušetříte. Alespoň poznáte jestli to je dost. Chcete snad postavit ten svůj barák levně na základě té nízko stanovené minimální mzdě. Já jsem zedníkům (kvalifikovaná práce) platil před třiceti pěti lety 400 Kč za cca 10 hodin a to bylo levné. Předpokládám, že vy jste si na postavení toho baráku našetřil z čistého 60Kč/hod.
07. 03. 2012 | 13:11

Mekhbet napsal(a):

Panove ale cela vase diskuse je o nicem nebot dalsich 30 % obyvatel nasi zeme je zamestnano za tabulkovou mzdu ale k tomu jim je doplaceno na cerno dalsich xxx tisic korun. Kam tedy vedou vase tabulky a nazorova neshoda kdyz ani udaj z ofiko zdroje neni pravdivy :)
07. 03. 2012 | 13:11

Béda napsal(a):

xx,

moje argumentace, milý pane (snad ne zabanovaný SK) je velice konzistentní a vaše zavádějící. Vy jste totiž neuvedl ani jestli jde o hrubou nebo čistou hodinovou sazbu ani za ten dotyčný ty peníze má dostat, což mohlo budit dojem, že za takovouto sazbu chcete zaměstnant lidi ve své firmě.

Jinak zajímavým způsobem převracíte vyřčené a fakta: "400 kč na den se nedá vyžít a 65kč na den ano." Já o těch 65 Kč mluvil jako o průměrném výdělku na den = zůstatku po očištění od nutných nákladů jako jsou nájem, energie, voda, otop, dopravné.
Samozřejmě ve vašem uváděnéém případě by po upřesnění kopáč dostal za těžkou manuelní práci v rozsahu 180 hodin 9.200 Kč čistého. T.j. po odečtu nutných nákladů řekněme ve výši 5.000 Kč (nájem, voda, energie, topení...) zůstatek 4.200:30 = hezkých 140 Kč/den (na potraviny - takový kopáč asi bude mít krapítek větší spotřebu), oděv, boty, léky... Samozřejmě z takto "luxusní" mzdy si asi nebude vydržovat rodinu, to by musela pojít brzy hlady anebo se odstěhovat pod most.

PS: jakoupak kvalitu potravin si asi bude moci dopřát z tak královského výdělku? (podotýkám, že celých 140 Kč v žádném případě nemůže utratit za potraviny - to by mu již nezbylo ani na ponožky)
07. 03. 2012 | 13:15

dalimír napsal(a):

Hoši nic netrvá věčně ,už před rokem jsem zde předpovídal že tyhle proklamované velkovýkrmny časem zkrachují a všechny tyhle neštastné objekty prosazované paní Štěpovou skoupí nakonec za pár babek vietnamci a zřídí si tam pěstírny marihuany ! Oni ti vykukové žlutí si to zde prosadí ,to uvidíte ! Rozměrově jim to bude určitě vyhovovat a klimatizace je tam také ! Bude to tak jak píši ,vím to ! Naši potomci hlavně ti s tou zanedbanou výchovou budou mít na výběr nepřeberné množství různých "léčivých bilinek" !!! Hezký den Dl.
07. 03. 2012 | 13:16

neo napsal(a):

Levičák:

nezapomněl jsem na žádné důchodce, stejně jako jsem nezapomněl na podnikatele, poslance, soudce...

jelikož se mzdy počítají pouze u zaměstnanců, těžko tam mohou být zahrnuty výše zmíněné skupiny
07. 03. 2012 | 13:19

xx napsal(a):

Stařeček: já to pane uvádím jako příklad, abych zde rozptýlil ty nářky Bédy a Občana, kteří nám tvrdí kolik že to lidí je u nás nuceno pracovat za minimální mzdu, která je 48 kč na hodinu hrubého. Tak tady uvádím příklad, že ta tu cenu neseženu pomocného dělníka ani v čistém. Čímž ukazuji, že těch lidí co pracují za minimální mzdu zase tolik není a že i obyčejný nekvalifikovaný dělník požaduje na trhu práce výrazně více.

A máte pravdu, kdybych z každého miliónu utraceného za dům nemusel odvést 140000 státu, mohl bych to rozpustit do mezd pro dělníky a ti by mohli pracovat třeba za 90kč

Takhle si holt tu lopatu vezmu do ruky sám a peníze pošlu státu ať je těm dělníkům přerozdělí. Udělá to ? Co myslíte ?
07. 03. 2012 | 13:21

neo napsal(a):

Levičák, jinak máte pravdu. V kapitalismu je člověk vykořisťován člověkem. V socialismu je tomu naopak.
07. 03. 2012 | 13:21

Ing. N. napsal(a):

(Stejskal)

Je mi to velmi líto.

Ráda bych věděla, jak se má spotřebitel proti všem těmto nekalým praktikám obchodních řetězců bránit? Víte, připadá mi, že v tržním hospodářství nikdo za nic nemůže a nikdo nemůže nic řešit. Může se tedy stát, a myslím, že už k tomu dochází, že "tržní hospodářství" bude přijímáno nejen velmi negativně, ale stane se i sprostým slovem.
07. 03. 2012 | 13:26

????? napsal(a):

Schody se taky zametají zezhora dole a tak by se to mělo udělat i v této republice
07. 03. 2012 | 13:26

český maloměšťák napsal(a):

xx
Možná že se jen ve vašem okolí nevyskytují blbci. proto nemůžete nikoho sehnat, aby fyzicky dřel na vašem domečku za 50 CZK na hodinu.
Zkuste zajet někam jinam. Třeba budete mít štěstí a někoho seženete.
A když ne , tak aspoň budete mít další data pro své pochybné analýzy.

Apropo - v Orlíku se začátkem srpna objevuje zelený květ. Nevím jak na dně - ale ve sloupci je špatně vidět i na blízko natož do nějaké větší dálky.
07. 03. 2012 | 13:28

ALT napsal(a):

To xx,

k mojí noticce-
někdy v.r.1995
jsem četl vyjádření
amerického výrobce
potravin (jméno už nevím)
že na trh do Evropy se nechystá
protože by pro ně bylo těžké
splnit kvalitativní normy

jinak proti soji samotné nic nemám,
jen nerad když se mi někdo snaží namluvit
,že je to maso:)

proti kůžím v
dobré tlačence,
(ó nejvyšší odpusť)
taky ne

no a debatovat s někým,
kdo tvrdí, že musí kupovat
v hypersupermarketu
párky 1kg za50, protože
nemá na 1/2 kg masa za 100
je celkem zbytečné
protože ten člověk
nemá hlavně v hlavě
07. 03. 2012 | 13:33

český maloměšťák napsal(a):

ing N.
Máte možnost obrany.
Pokud máte čas, nervy a fyzické parametry takové, že si na vás nikdo z fronty za Vámi nikdo netroufne.

Přijedete s košíkem k pokladně a dopodrobna se pokladní vyptáte na každý výrobek - co přesně obsahuje, co že to je to E112, jestli byl výrobek vyroben v ČR, co znamená " strojově oddělené maso"....etc etc...
Prostě se začnete chovat jako odpovědný zákazník.

Pokud to udělá více lidí - tak systém založený na podvodech /klamání/ buď zkolabuje, nebo se změní - ve směru přínosu pro zákazníka.

Jednoduché jak facka.
A ryze pravicové.
Žádné zbytečné instituce - individuální svoboda je nade vše.
07. 03. 2012 | 13:37

petrj napsal(a):

Jak je ten kolotoč jednoduchý. Nechali jsme si tu nastavět markety a začali jsme do nich chodit. Tím jsme spustili penězovod, kterým odchází peníze z naší republiky. Když ty prachy odejdou, tak tady nejsou. Tlak na domácí výrobce je dostává do kolen a nemůžou platit daně.(pokud nezdrhnou do daňových rájů), když vybere stát málo daní a ještě se část jaksi vypaří, musí si buď půjčit nebo zavést daně nové, či stávající zvýšit, z těchto vybraných daní vyplatí mzdy státních zaměstnanců,důchody a dávky. Lidé, kteří tyto peníze dostanou jdou do zahraničních marketů a nechají je tam. Ze zahraničních marketů peníze odejdou zahraničním vlastníkům (proč by jinak tady ty markety stavěli) peníze se vyvezou a pak tady zase chybí.
Je to krásné perpetuum mobile, které funguje do té doby, než ten který půjčuje neřekne dost. Nasedli jsme do vlaku, který nás veze naprosto spolehlivě do chudoby.Bohužel vlak zrychluje.
Jediná obrana je v tom, že prachy musí zůstat doma
07. 03. 2012 | 13:38

neo napsal(a):

č.m.

to vůbec neni špatnej nápad a ještě si k tomu zavolat vedoucí.
07. 03. 2012 | 13:39

Občan napsal(a):

To xx:

Seženu - pokud to bude 50.- Kč/hod. čistého na řádnou pracovní smlouvu (tu lze sjednat na neomezeně KRÁTKOU dobu) a s odvedeným SP a ZP. Takže cca 70.- Kč/hod. hrubého.
A tu pětku/hod. Vám klidně nechám od cesty - můžete mu za to koupit svačinu.
07. 03. 2012 | 13:43

Béda napsal(a):

petrj,

řekl bych, že to je jenom část pravdy. Ta druhá tkví v tom, že krom zahraničních vlastníků je většina dodavatelů taky zahraničních. Ovoce máte z půlky zeměkoule, sýry, maso kolikrát deklarované jako české, je vyrobeno v UK, návody jsou napsány písmem, že byste je musel číst lupou...
07. 03. 2012 | 13:47

Občan napsal(a):

To Béda:

Představa ceny práce pro xx je opravdu velice zajímavá. I firmy, které dodávají kopáče, archeotechniky a další neakademické profese archeologickým podnikatelům (ano, tak daleko jsme už s privatizací) platí kopáčům 90.- - 95.- Kč/hod hrubého.
Ovšem podnikatelům účtují 125 - 160.- kč/hod.
Takže pak takoví neové a xx-ové nabývají dojmu, že jsou kopáči přepláceni.
07. 03. 2012 | 13:50

Stařeček napsal(a):

petrj-ještě si matně vzpomínám na jeden francouzský film, jak postavily blízko malých obchodníků supermarket a na jejich marný boj s nimi. Škoda, že jsme nepochopily jeho varování. A to byl myslím supermarket francouzský a peníze zůstaly doma.
07. 03. 2012 | 13:50

petrj napsal(a):

Zajímalo by mě, proč kontrolní orgány mohou provést u malých obchodníků kontrolu jakosti kdykoliv, zatímco u velkých supermarketů musí svou návštěvu hlásit 2 dny předem. Není tu něco shnilého ve státě českém ?
07. 03. 2012 | 13:56

neo napsal(a):

Občan:

laskavě si vypláchni. Nikde a nikdy jsem netvrdil, že bych měl dojem, že jsou kopáči přepláceni. Jsi obyčejný lhář.

mimochodem, před lety jsem si jako ten kopáč na těch stavbách přivydělával na studia. 100kč čistýho na hodinu.
07. 03. 2012 | 13:59

Béda napsal(a):

Občan,

u zaměstnavatele pana xx by kopáč určitě neztloustnul a na dovču by si nenašetřil - leda tak s býglem na zádech pěšky (bez dopravy) po hvozdech českých. A pravděpodobně by se v tomto případě dalo říct, že veškerou mzdu (tedy to co mu zbylo po odečtu nutných výdajů na nájem s věci kolem toho) PROŽRAL. ("socka" jedna mazaná nevděčná).
07. 03. 2012 | 14:03

Béda napsal(a):

neo (ad občan)

alespoň vidíte (příklad vašeho kolegy xx) jak mezitím ceny manuelní práce na trhu výrazně klesly. Dneska byste musel coby "líná socka" u svého ušlechtilého kolegy makat za polovic.

PS: ale je tu řešení. Pracovních míst je habakuk, všichni nezaměstnaní můžou podnikat (otázka je, kdo a z čeho bude kupovat jejich zboží a služby), všichni se můžou vystěhovat do ciziny (všude na ně čekají s otevřenou náručí), všichni můžou vyhrát ve sportce...
07. 03. 2012 | 14:10

dalimír napsal(a):

Nemůžeme hoši tady vše svádět jen na západní zahraniční dodavatele ,ti naši dovedou být také pěkní vykukové ! Oni se ale dali do holportu a výsledek toho je takový jaký je ! Jíme v česku samé a ještě k tomu drahé svinstvo !!! Dl.
07. 03. 2012 | 14:10

Béda napsal(a):

Dalimíre (alias webgardene),

nemohl byste příště na tu svoji nástěnku přilepit raději 4 vykříčníky. Mělo by to větší údernickou průraznost.
07. 03. 2012 | 14:14

Maro napsal(a):

POZN.: "Byt bez plísně" není "O" - ten nesmysl vyslovil kdysi Klaus a dnes se opičí půl národa. Zaměňovat 4. pád (byt je co) za 6. pád (o čem) je v češtině hovadina !
Jinak autor má v mnohém pravdu. Ovšem zapomněl tam zamontovat KUPNÍ SÍLU obyvatelstva. Pokud jsme "chudí", musíme kupovat i ty "odpadky". Málo se dostaneme do ciziny (už zase - tentokrát na to nemáme Kč) a málo porovnáváme kvalitu tam a tady. Jinak bysme žasli (EU cpe na východ člen.zemí brak zcela veřejně). Tam ovšem též mají jinou kupní sílu (jiné platy, jiné důchody, atd.). Často se zveřejňuje, že Češi utrácejí za potraviny větší procento příjmu, než obdobně v "západní" Evropě. Není to pro to (a né O TOM), že všechno prožereme, ale protože jsme CHUDÍ ! Napřed musí člověk jíst a pít, a to diktuje pořadí důležitosti při obracení našich korunek....
07. 03. 2012 | 14:18

Jos napsal(a):

Jedno je jisté. Stát zcela rezignoval, blábolíce ústy všelijakých Klausů nesmyslné neoliberální mantry o trhu, na svou kontrolní a represivní funkci. To za něj žádný zákazník nemůže dohnat. Důsledky vadné funkce státu jsme mohli sledovat doslova v přímém přenosu na př. když zrušil normy o stupňovitosti piva, tak to vedlo k poklesu kvality piva velmi rychle. Stát změnou nebo přímo zrušením různých norem, dal doslova povel ke snížení kvality potravin, používání kdejakého laciného svinstva jako náhražky skutečných surovin v potravinách. Stát, který ústy liberálních komsomolců doslova proklíná jakoukoliv regulaci poškozuje občany. Stát klidně toleruje takové počiny jako je na př. výroba jakési emulse ze záhadných rostlinných tuků která v životě smetanu neviděla, je klidně prodávaná pod názvem šlehačka. To je čistý podvod. Rovněž tak záhadný výrobek, který v životě nepotkal rajčata, prodávaný pod názvem kečup je jen podvod. A právě na takové situace si platíme stát a jeho instituce. To žádný zákazník nemůže svým výběrem či nevýběrem zboží ovlivnit. Stát se chová, jakoby byl na jedné lodi s výrobci a obchodníky. To je ovšem totálně v nepořádku. Stát je tady z vůle občanů a pro jejich potřeby. Zatím ani nedonutil výrobce a obchodníky aby uváděli na svých výrobcích jasné, zřetelné, čitelné a nezašifrované informace. Rovněž jen stát je schopen zarazit používání doslova strašných praktik a technologií. Na př. způsoby jakými masokombináty zacházejí s masem, hlavně proto aby v sobě udrželo co nejvíce vody kterou do něj v masokombinátu narvou ( jako příklad mohu pro masochisty uvést ve velkém brněnském masokombinátu vyráběné "Moravské maso" označené Wfbk = hrůzně zničené maso z vepřové kýty, ale i tzv. křehčené kuře). Tyhle praktiky prospívají ekonomicky výrobcům, prodejcům a patrně i stát se chová jakoby to bylo v jeho prospěch. Pro spotřebitele je to katastrofa. A to že si řekneme nekupujme to, to nám v žádném případě nepomůže. Už třeba proto, že podstatné a relevantní informace se dají získat tak obtížně.
07. 03. 2012 | 14:26

neo napsal(a):

Béda:

nemusel. Vybral bych si jiného pana XX, který by dal víc :)
07. 03. 2012 | 14:28

xx napsal(a):

Český Maloměšťák: Ani vy jste to nepochopil ? To se divím. Víte jde mi o to, že se tu Občan a Béda ohánějí tím, že stále více lidí pracuje za minimální mzdu nebo mzdu blížící se té minimální. A když řeknu že sháním někoho za víc než minimální mzdu, najednou slyším plno vytáček proč nikoho nemohu sehnat. To je ta pointa. A co je méně kvalifikovaná práce než přidavač na stavbě ?

Občan: vy jste fakt obdivuhodnej překrucovač. Já nepsal nic o tom, kolik berou nebo mají brát kopáči. Já jen použil VAŠE argumenty !!!! Vy tady pořád brečíte kolik lidí musí třít bídu za minimální mzdu. A když přijde konkrétní nabídka, najednou zjišťujeme že za tu minimální mzdu se moc nedělá, i sám to vyvracíte těmi vašimi 90 korunami na hodinu pro kopáče. Minimální mzda je cca 48kč na hodínu HRUBÉHO víte ?
Takže těch vašich nabízených 70kč hrubého je skoro dvojnásobek minimální mzdy.
Tak kdo dělá za minimální mzdu, když přidavači na stavbě je to málo ?

Vidíte jak jste se lapili do vlastních lží a výmyslů ? A ještě mne obviňujete z lakoty.

Jasně jsem vám na začátku psal, že neseženu nikoho ani za 50 kč na ruku na černo, natož za 48kč hrubého, tedy za minimální mzdu.

Teda vy máte žaludek, takhle překrucovat a vymýšlet si bludy.
07. 03. 2012 | 14:33

buldatra napsal(a):

Takový odpadek, pěkně zabalený, ve slevě, navíc v akci je k nakousnutí.
No, nekupte to za ty prachy.
A když je to pěkně doma ve spíži, může si jeden pak v klidu třeba i zanadávat, ale až to spapá a běží pro další.

Dokud budou lidé takoví jací jsou (nechci napsat hladní nebo blbí, páč je to nehezké), nic se nezmění. To ví každý majitel supermárketu.
Inu, poptávka tu je…
07. 03. 2012 | 14:38

Mekhbet napsal(a):

TO: JOS
Plný souhlas akorat si osobne rikam jak donutit vladni masinerii aby se normy opet uvedly v platnost. Napada me jen jedna cesta bez toho aby to bylo brano jako prehazovani zodpovednosti na nekoho jineho. V pripade, ze by toto pozadovalo vice organizaci najednou mohlo by se to zacit uchytavat v hlavinkach politiku, kteri si radi prihreji svou polivcicku. V tomto pripade by to mohl zacit organizovat sam autor, ktery je napojen na dalsi organizace a tim strhnout vlnu, kterou nebude mozne uz zastavit. Ja bych o to takto i velmi rad autora pozadal :)
07. 03. 2012 | 14:42

Béda napsal(a):

xx, buldatra

1/ já - jestli se nepletu - o minimální mzdě nenapsal ani čárky.
2/ jisťa. Vy jste nenapsal co jste napsal a napsal jste, co jste nenapsal.

buldatra,

máte pravdu. Lidé by si měli vstoupit do svědomí a zbohatnout, aby si mohli kupovat potraviny odpovídající západnímu standardu a nemuseli kupovat levné potravinové odpadky.
07. 03. 2012 | 14:48

Bazzy napsal(a):

Petrj na to kápnul. Občan taky. Nikdo to za vás neudělá, sami si musíte vybrat to kvalitní. Fajn by bylo i vybrat si zboží původem v čr, protože pak méně utržených peněz odejde ze státu.

Tady každý nějakým způsobem zneužívá nastavený systém ku vlastnímu prospěchu a na druhou stranu se diví, že nám to tu nefunguje. Takto jsme prý zničili socialismus zevnitř (podle I. Možného) a stejně likvidujeme i tento režim. Takhle zničíme cokoli, protože žádná velká myšlenka není imunní proti zneužití.
07. 03. 2012 | 14:52

on. napsal(a):

jiste clovek se muze na obchody vyprazdnit a stat se samozasobitelem. Jen pak nechapu, nac cely ten slavny pokrok vlastne je.
07. 03. 2012 | 14:53

xx napsal(a):

Béda: aha, no jo. Tak se mějte pěkně.
07. 03. 2012 | 14:55

Fr.Zákostelský napsal(a):

(Proč konzumujeme odpadky)Proč si platíme dozorové orgány?
07. 03. 2012 | 15:04

buldatra napsal(a):

Bédo,

Ti lidi mají lví podíl na tom, že zmizela spousta malých obchodů a obchůdků z měst a vesnic, že zmizela spousta domácích výrobců a tím pádem mnoho a mnoho našich produktů a plodin z pultů prodejen. Zůstala jen nostalgie.
Mají lví podíl na tom, že nakupovali jak o život šunt za dumpingové ceny v supermarketech a když se ceny toho šuntu za čas (když konkurence zmizela) zvedly do výšin nebeských, nezbývá jim než kupovat drahý šunt.
Každá mince má dvě strany, že ano.
07. 03. 2012 | 15:06

on. napsal(a):

buldatra
ano vsechny nas ovladla neviditelna ruka trhu
07. 03. 2012 | 15:11

aga napsal(a):

Buldatra

Já nechápu, jak se může i tak inteligentní člověk jako vy smířit s tím, že je košer být vyčůraná svině, která vědomě okrádá zákazníky - to je jaksi samozřejmé - ale za nic na světě nesmíte být hladný nebo blbý (dříve se tomu říkalo bezelstný nebo důvěřivý). Ono je pro dost lidí těžké zorientovat se v té džungli, nerodí se každý s IQ nad 120. Proto je ale správné, že z toho beztrestně a zcela systémově těží lidský morální odpad?
07. 03. 2012 | 15:15

Ing. N. napsal(a):

Při nákupu potravin je dobré sledovat čárový kód, jehož první 3 číslice pro Českou republiku jsou 859. Ale POZOR! Výrobek s tímto trojčíslím na začátku kódu nemusí být vyroben u nás, ale pouze u nás zabalen. Je tedy nutné se ještě podívat, zda je tam uvedena adresa výrobce. Pokud není, můžete si být téměř stoprocentně jisti, že u nás vyroben nebyl.
07. 03. 2012 | 15:15

Maro2 napsal(a):

Souhlas s ing.N.
Dále : víte proč jsme CHUDÍ ? Protože jsme uvěřili slibům o (západo)evropské životní úrovni cestou "drobných" tržních úprav, jakési "liberalizace". To slovo znamená osvobození, ale až dnes vidíme, že jen někoho. Pro osvobození nás od nesvobody jsme hlasovali (1990-) s nadějí, avšak výsledky tomu neodpovídají. Byli jsme ošizeni, tak jako jsme denně šizeni v obchodech, v zaměstnání, atd.atd. Tenhle systém je na šizení stavěnej a říká si "tržní".
07. 03. 2012 | 15:22

on. napsal(a):

aga
jiste ze je to spravne, to prece odpovida moderni dobe. A spravny manager musi byt psychopat - http://hn.ihned.cz/c1-44702170-sefuje-vam-psychopat
07. 03. 2012 | 15:22

český maloměšťák napsal(a):

xx
Ten váš popis " víc než za minimální mzdu" je tak obskurní, že mě přešla chuť to nějak komentovat.
Mimochodem - vůbec vám nevadí, že zde propagujete práci na černo, že ?

V Libertánii - předpokládám, se žádné odvody na sociální, zdravotní etc neplatí, že ?
A co kdyby teda někdo kývl /nějaký pomatenec/ na ten váš žebrácký žold - ověřil byste si alespoň zda není ve stejné době evidován na ÚP ? Nebo zda má úrazové pojištění ? Životní pojistku ? Pracovní pomůcky ? Kam bude chodit čůrat ? Zda je výkop řádně zajištěn ? Jak se po práci umyje ? A kde ?
Zda má možnost někde poobědvat ?
Zajímalo by vás to vůbec ?
Anebo byste mu jen ukázal díru a nařídil : " Kopej, Alíku !" ?

P.S. Jistě, přidaná hodnota je jedna věc a vyjednávání o výši mzdy druhá.
Zkuste ovšem jednou použít i optiku toho druhého člověka. V konkrétním případě - tedy v konkrétním prostředí, v konkrétních souvislostech, konkrétních motivacích a možnostech substituce...

Mimochodem - nevím kolik lidí jste oslovil, ale obávám se, že jediný závěr , který lze učinit je ten, že se o několik lidí více/než tomu bylo doposavad\domnívá, že jste blázen. Pokud se dozvědí, že celou tu trapnou komedii navíc ventilujete ve veřejné diskuzi- nedivil bych se, kdyby vám někdo časem pravil ciferník.

Za kolik piv na hodinu byste šel kopat vy ?

" Mladý liberál, dospělý fašista, starý komunista"
07. 03. 2012 | 15:23

Oldis napsal(a):

U spotrebitelu poptavka po kvalite neklesla. Ale kdyz mam omezene mnozstvi penez, rekneme tri koruny, a celozrny rohlik stoji 4 a normalni 2, tak si koupim normalni. Trh z toho pak vyvodi ze lide radsi levnejsi veci a na kalitu nehledi. Motat kvalitu s trznim prostredim je pomilene.
07. 03. 2012 | 15:40

buldatra napsal(a):

Ago,

Svou inteligencí si zdaleka nejsem jist, viděl bych to někde poblíž tykve, ta je mi blízko. Nicméně mě dost štve, že s lehkostí vánku dnes plačící konzument před pár léty dopustil zánik toho, co měl a po čem dnes touží. Odhodil to a tak to nemá a ještě se tomu diví.
Vždyť bylo jasné jak to dopadne. A dopadlo.

Ne není košer okrádat zákazníky, ale bude to stát spoustu úsilí dát to alespoň trochu do pořádku. A nebude to vůbec jednoduché a nebude to ze dne na den, protože žraloci jsou silní a už tady zapustili kořeny a nemají konkurenci, která by stála za řeč.
07. 03. 2012 | 15:40

aga napsal(a):

buldatra

Mně to bylo taky hned jasné, jak to dopadne, ale přesto jsem stále bytostně na straně toho slabšího. A slabší je v tomto punktu český zákazník - byl zcela nepřipraven a nezocelen záměrně předhozen hyenám, které na to naopak po všech stránkách připraveny byly, a jejichž metody jsou podloženy vědou a ekonomickou i politickou mocí a uplatňovány všemi dostupnými a velmi sofistikovanými oblbovacími metodami, hlavně médii a reklamou.
07. 03. 2012 | 15:52

prorok napsal(a):

A nakonec pane Kuchari, nakonec se to vsechno svede na lidi. Vzdyt to sami tak chteli. Tuto odvekou hru na "pany a otroky". Nebo na "hrisniky a ovecky"? Asi nejlepe na "ty poctive a ty chytrejsi", ze. Nedelejte si starosti, ta nase hra na "neviditelnou ruku trhu" vse vyresi.
07. 03. 2012 | 16:01

dalimír napsal(a):

Médo-Bédo jste zde určitě svými vědomostmi za hvězdu ,k tomu Vám nechybí ani sociální cítění a to musí každý kladně ohodnotit ! Ačkoliv bych rád tak s Vámi pane prostě diskutovat nemohu ! Nemám na to ! Dl.@
07. 03. 2012 | 16:03

xx napsal(a):

český maloměšťák: minimální mzda stanovená státem je 48 kč HRUBÉHO, když nabídnu 50kč čistého, je to víc než 48 korun hrubého, jak vypočítal občan je to asi 70kč hrubého. Je vám doufám jasný rozdíl mezi čistou a hrubou mzdou.

Práci na černo nepropaguju, ani nenabízím. Pouze porovnávám realitu s fikcí kterou nám tady předváděli diskutující. Napsal jsem že za 50 kč neseženete nikoho ani na černo.

Pochopte to, že moje nabídka 50kč je pouze ilustrací minimální mzdy a vznikla na základě bludů zde o minimální mzdě. Chtěl jsem dokázat, že za ty peníze nedělá ani obyčejný přidavač na stavbě, takže se tou minimální mzdou ohánět je nesmysl.

Ale vidím, že to nepochopil nejen Občan s Bédou a další, ale ani vy. To je tedy zase bídná diskuse.

p.s. Ale mohlo mne to hned napadnout, že vy hledáte příležitost, jak se handrkovat a nadávat, ne diskutovat nad tématem.
07. 03. 2012 | 16:07

Jetvart napsal(a):

Pár takových naivků kteří se nepřispůsobili bylo, vyráběli kvalitu dokud nezkrachovali. Většina lidí si už kvalitu dovolit nemůže a těch kteří na to mají je dost aby stálo za to pro ně dělat auta, ale málo aby se pro ně otevřeli supermarkety s kvalitními potravinami. V Praze kde je největší koncentrace lidí kteří na to mají, jsou menší prodejny nabízející kvalitu. Snižování kvality je celosvětový trend vyvolaný globalizací. je jen spravedlivé pokud i lidé kteří si pro sebe dokázali urvat víc než ostatní a změnili rozložení bohatství ve společnosti zjišťují, že jim to někdy není nic platné.
07. 03. 2012 | 16:09

Petr napsal(a):

Děkuji za článek. Jsem rád, že to někdo pojmenuje pravým jménem. My všichni neseme odpovědnost za to, jak to tu teď vypadá!
07. 03. 2012 | 16:32

Tomáš napsal(a):

Jaroslav Kuchař
Díky za článek. Je to přehledné shrnutí.

Jen škoda, že to nemalá část místních obrací do "my na to nemáme" a odmítá pochopit, že tady nakupujeme přesně tu "kvalitu" a za ty za ceny, které trh ještě akceptuje. Poměr ceny a kvality je za hranicemi jiný, už se to tady konečně objevilo i v médiích, teď ještě aby to došlo i lidem.
07. 03. 2012 | 16:42

český maloměšťák napsal(a):

xx
Nepochopil jste zhola nic - i když jsem se to snažil vysvětlit tak, aby to poochopil i ten blbec, co by k vám eventualně šel dřít za dvě piva na hodinu.
Uveďte ještě kolik lidí jste svou nabídkou oslovil - ať se můžu začít smát hlasitě.

Hmm - je zajímavé, jak okopírujete můj názor co se týká vašich motivací. Kdy jsem vás několikrát označil coby človíčka, který se sem chodí škorpit a hašteřit.
No - alespoň že jste si vymyslel to originální " handrkování".

P.S. Ano - minimální mzda - její výše... neodpovídá realitě. Je nízká. Jak z hlediska motivační funkce /i podnikatelů !!!/, tak z hlediska životních nákladů /domeček xx není jediným faktorem v jeho obskurní selektivně fragmentární mikroanketce/.
Ale to je už asi spíše o psychopatech a šizuňcích ve vládě a v parlamentu - ne tady. Potažmo o podivínech, kteří si chtějí své jinak bankrotářské podniky zachovat na úkor jiných. Tedy primárně o tkzv. armádě nezaměstnaných.(jistě, psychopati typu Yosifa K vám vysvětlí, jak by bylo pro celou společnost úžasné, kdyby k vám šel někdo harovat za jedno pivo na hodinu...a ještě vám líbal ručku...ale blázny/Yosif K/ je třeba tolerovat - bez nich by byla na světě nuda)
07. 03. 2012 | 16:51

Kryštof napsal(a):

O falšování potravin a o závadných potravinách v důsledku úmyslně tam přimíchaných přísad za účelem zvýšení váhy , vzhledu , apod. psával dosti často již Hašek ve svých povídkách z období před I. sv. válkou , kdy byli "na venkově lidi rozhodně poctivější" , jak prohlásila služka obršta Krause von Zillergut , kterému Švejkův kamarád Blahník ukradl psa pro obrlajtnanta Lukáše .
Padělání potravin - nic nového pod Sluncem , domnívám se , že stejná věc byla obvyklou již v dobách prehistorických , tedy před Tescem , Billou , a jak se všichni ti Lájošové Plundrošové jmenují .
"Jezte zdravě ..." , nepochybně rozumná zásada , ale k její aplikaci v životě vezdejším musíte býti osobami příslušně solventními. A to jak finančně , tak časově .
Soudruhům/nesoudruhům zákonodárcům insolventnost rozhodně nehrozí a pořadník ve frontě pro bezdomovce před popelnicemi také ne . Škoda .
Měli by tak aspoň blíž k "obyčejnému občanovi" , což by byl trhák před volbami .....
07. 03. 2012 | 16:56

český maloměšťák napsal(a):

xx
Jednodušeji - nabídněte více nebo přidávejte vy sám. Nebo nestavěte.
Tečka.
07. 03. 2012 | 16:58

Pavel napsal(a):

Známá má spediční firmu a říkala že ovoce,které z důvodu špatné kvality odmítnou v Rakousku,ale i v Maďarsku a jinde jde bez problémů dovézt do Čech,kde ho supermarkety vemou a co všichni víme a je nejhorší ,lidé koupí!!
Dokud to lidé budou kupovat,tak se tu zbytečně rozčilujeme. Jen by měla být aspoň nabídka kvalitních potravin a ovoce pro ty, co ten odpad nechtějí kupovat.
07. 03. 2012 | 17:02

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore!

Skoro celý den jsem usilovně přemýšlel nad Vámi položenou otázkou...

Inu, po náročném a zcela vyčerpávajícím myšlenkovém pochodu (ba přímo marathónu) i boji jsem dospěl k odpovědi, opírající se o holé a nevyvratitelné skutečnosti vycházející z evolučních -a tedy pro kreacionisty nepřijatelných- skutečností, které jsem zformoval do odpovědi, znějící takto: člověk spadá do kategorie všežravců, neboť je to ze své podstaty nejvýhodnější způsob žití i přežití na matičce Zemi...

Tedy: hamty hamty, mlasky mlask...

No ni? :-)
07. 03. 2012 | 17:12

Ivoš napsal(a):

2 poznámky:
a) Zaměstnanci asi víc než v minulém režimu splní, co se po nich chce. Pokračují třeba v bourání stavby, přestože soud nařídil demolici zastavit, a to dokud tak chce zaměstnavatel. On je chlebodárce. Totéž šizení zákazíků ve směnárně. Skoro každý ví, že prosperita soukromého sektoru a tedy i jeho místo a peníze závisejí od "chytračení" a od přimhouření "půldruha oka." Totéž v potravinářském obchodě. Kdo je silnější, ničí menší.
b) Byla zde vytvořena atmosféra, že cena je nástroj moci obchodníků. Může být stanovována téměř po libosti. Když se prodává kuře za 44 Kč za kg, či vejce za 2,50, lidé si na to zvyknou a zdražení vnímají jako stěží přijatelné. Když stojí kafe na stojáka to samé, co kilo toho kuřete, zvyknou si na to lidé též a pozitivně reagují zlevní-li ho o korunu.
07. 03. 2012 | 17:21

K. napsal(a):

Dobrý den, děkujeme za skvělý článek, se kterým naprosto souhlasíme. Bohužel mám pocit, že humbuk ohledně příšerné kvality potravin a zboží v ČR obecně je nyní módní záležitost a kdo chce být "in", řeší jídlo. Lidé uvědomělí, se zdravým rozumem a vážící si svého zdraví tohle sledují bohužel už spoustu let přestalo jim chutnat už dávno. A média nám servírují zprávy, jak se najednou s vyšším DPH šidí potraviny a lidi nadávají na reformy. Kdo chce kam ...
Stačí občas zajet do zahraničí a dát si tam místní jídlo. Nemyslím pouze "západ", stačí si zajít do malé obyčejné sámošky třeba na Slovensku. Těch místních výrobků ... kozí a ovčí sýry, mléko, kysané výrobky, výborné jogurty. Dost často si i v obchodech (hlavně potravinách) v blízkém zahraničí připadám jako před rokem 89 v Rakousku. Bohužel žádný západ nedoháníme, stále se mu oddalujeme. Měřítkem kvality života totiž není domek v satelitu, dostupnost plazmové televize nebo mobilu s internetem. Měřítkem je kvalita služeb, jídla, péče, míra zodpovědnosti všech vůči všem a všemu, ohleduplnost a slušnost.
A ještě k jídlu: již několik let nekupuji téměř žádné polotovary a konzervy. A ejhle ... ono to docela šetří i rodinný rozpočet. Kecy lidí vymlouvající se na cenu a rodinný rozpočet jsou podle mého názoru naprosto mimo a je to výmluva na lenost jejich mozku. Sama jsem za studií na VŠ měla kolem 1200,- Kč na měsíc na jídlo(před 5ti lety) a hodně mě to naučilo. Ona taková brokolice s brambory, pořádný domácí steak, zelenina všeho druhu je výborné pochutnání a i pokud se doplní dražšími (kvalitními) ingrediencemi, je to stále velice finančně přijatelné jídlo. Češi jsou podle mého názoru stále strašně bohatí, stačí si při nákupu v sámošce prohlížet plné vozíky - limonády, kečupy, chipsy, obrovské balíky salámů a uzenin, tavené sýry ... co takhle si místo toho koupit 80g sušeného masíčka na chleba a ne 30 deka uheráku? ... končím, protože bych si zkazila chuť na dnešní výbornou, domácí, nekonzervovanou večeři.
07. 03. 2012 | 17:42

JF napsal(a):

pěkný příspěvek.

To co se skrývá cudně za klausovým liberalismem je status quo toho co nám dal (rozuměj v relativismu vzal) bolševismus. Klaus je živoucí bolševik v nás - jestli něco reprezentuje tak tohle. I v tom může být užitečný ... cena, množství, čas, měření, peníze jsou všechno kvantitativní ukazatele. Otázka je kde je a co je nositelem kvality. jing a jang - zde kvantita a kvalita.

Bolševismus obecně je víztězství většiny a nejlépe ve finále te jedné - pro klause to je nově trh předtím lid. Chce to ovšem jednotlivé konkrétní osoby a její jednotlivé konkrétní výsledky.
07. 03. 2012 | 17:45

JF napsal(a):

ještě co mne v souvislosti s psychologií klausova jednání napadlo že ono "rozpouštění ČR v EU jako kostky cukru" není nic jiného než rozklad státu klausem a jeho boys. Otázka jen přikrýt to masovou manipulací a propagandou a ono "rozpouštění" hodit pak na EU. zde jing a jang svádění nikoliv vedení a masové manipulace. Tedy nakonec nic ani o kvantitě ani kvalitě. Ale jen dojem a efekt.

Já nic já muzikant ... klaus.
07. 03. 2012 | 17:54

jin napsal(a):

Klaus a jeho parta StBáků,která ho má v hrsti, nás okradla a uvrhla do morální žumpy.Většina lidí v tomhle mafiánském kapitalismu jsou napůl žebráci a proto musí kupovat podle ceny,aby vyšli.Na tom parazitují podnikavci,kteří zneužívají té "cochcárny"bez kontroly poživatelnosti a stát jen přihlíží,jak nefungující "ruka trhu"nechá poškozovat zdraví národa !!!
07. 03. 2012 | 18:03

Béda napsal(a):

K.,

inspirativní příspěvek. Jenom bych pro vaši inspiraci ještě doplnil. Jistá blogerka jezdí z Odolene vody nakupovat kvalitní potraviny (tuším) do Německa.

Co kdyby si ti důchodci a mladé rodiny, často sociální případy trošinku odepřeli množství a jezdili za kvalitou k sousedům? Vždyť vůbec nemusejí jíst ty odpadky, co nám sem EU štědře vozí.
07. 03. 2012 | 18:31

dalimír napsal(a):

Bédo bouchat tady do stolu numerama se sice zdá opticky důležité a směrodatné ale výsledek je nulový ! Musíme lidem stále v tloukat na tomhle serveru do hlav že je třeba konat ! Více se zůčastnovat zasedání radních konšelů ,sledovat jejich práci ve prospěch veřejného blaha ,od úředníků se nenechat zastrašit ,naopak oni z lidí pro které pracují musí mít respekt ! To je základ dobrého fungování společnosti lidí ! Cigáni ti si na úředech vyřídí kdejakou podporu ,těch se ouřadové bojí ! A nás zatím většinové populace se musí úředníci také bát ,a když to takhle vezmeme odspodu až po Kalouska tak to nabere ten správný směr! Pak bude život hned veselejší ! Čau Bédo @
07. 03. 2012 | 19:10

Fialenka napsal(a):

Pane Kuchaři, skvělý blog.
Kvalita potravin a ostatního zboží a služeb jde ruku v ruce se svobodou a koupěschopností obyvatel. Bohatstvím se mění sféra zájmů a lidi začínají mít zájem a přístup k důležitým informacím.
U všeho zboží bychom se měli zajímat o kvalitu. Například kvůli jedovatým barvivům a impregnacím v oblečení. Samozřejmě víc než my by se o to měly starat úřady.
Bohužel, pokud vím tak Klaus byl vždycky proti přísným kontrolám nezávadnosti.
A ze služeb bych upozornila na zdravotnictví. OECD zjistila, že v zachraňování zdraví a života je naše zdravotnictví z 31 sledovaných zemí na 29. místě. Já jsem o takových mezerách ve zdravotnictví četla už před lety, ale byl o tom jeden článek a od té doby v médiích ani zmínka. Je vidět, že reformy našich ministrů nevedou ke zlepšení. Oni pojali svůj rezort jako loviště. Proto navrhuji zavést tu zdravotnictví na úrovni severní Evropy. Je demokracie, pokud to lidi budou chtít a vyžadovat, bude to tak.
07. 03. 2012 | 21:37

Parabellum napsal(a):

český maloměšťák

Pokud pro toho dotyčného bude mít xx práci na řekněme 50 hodin měsíčně, tak ten dotyčný klidně může být na pracáku, protože si může přivydělat až do 1/2 minimální mzdy - což je 4000 Kč. A prakticky do letoška to, co bylo na dohodu o provedení práce nepodléhalo pojiětění, a takhle malé příjmy se prakticky nedaní.
07. 03. 2012 | 21:40

Občan napsal(a):

To Parabellum:

Kecáte.
Tuto možnost zrušil Kybersadista od 1. ledna 2011.
Od té doby si nezaměstnaní NESMĚJÍ vydělat ani korunu. Místo toho MUSÍ několikrát týdně na určenou poštu k podání raportu a po dvou měsících evidence dostanou oranžovou vestu a MUSÍ vykonávat otrocké nucené práce.
07. 03. 2012 | 21:48

Parabellum napsal(a):

Občan
No vida, takže ta nabídka pana xx byla docela atraktivní ne??? A ani ta oranžová vesta mi nepřipadá být tak nejhorší oproti socialistickým řešením v podobě gulagů.
07. 03. 2012 | 21:55

Josef Pražský napsal(a):

Jeden z hlavních důvodů proč nakupujeme levné a nekvalitní potraviny je ten, že jsme dopustili aby zničili naše výrobní podniky. Buďto je koupili, rozprodali a výrobu přesunuli do jiného státu a nebo ty podniky rovnou zkrachovali, protože nemohli konkurovat dotovaným potravinám z EU, ještě k tomu v odpadní kvalitě, kterou by nemohli například v Německu nabízet. K tomu se přiřazuje ten druhý holý fakt, že tu zanikly pracovní místa, domácnosti ztrácejí svoji kupní sílu, hodně lidí bere díky tomu podporu. Proto lidé hledali levnější potraviny spoléhajíc se na dohled ČOI. Kdyby byl zákon - o čemž pochybuju že to vůbec EU dovolí - že by muselo být jasně napsané kde se produkt vyrábí, možná by si to i se stěhováním produkce rozmysleli, protože by přišli sice o malý ale přeci jen, trh ČR.
V neposlední řadě tady nesplnili 15 let svoji roli novináři, ale to ostatně neplní ani v kauzách politických. Někdy mi přijde, že schválně předhazují lidem denně stovky kauz (ale nadále je nesledují) aby lidi vůči nim otupěli.

No a nakonec mi to celé kolem těch potravin přijde jako na objednávku nějakého kolosálního potravinářského lobby, kdy cena a kvalita se nedá neustále snižovat. Tak přijdeme s objevem nekvalitních potravin, uděláme "protiopatření" a lidé nám si rádi připlatí za nadstandard za to co bylo dřív zboží II. jakosti. A pojede se vesele dál.
07. 03. 2012 | 22:33

sedlak napsal(a):

neviditelná ruka trhu funguje stejně jako neviditelné etiketa na výrobcích, ani lupou nezjistíte, co tam je ;-(, pekař by nešidil kdyby obstál v konkurenci, kdyby tu nebyl skoro monopol Babiše, skoro monopol Bbaiše by ti nebyl, kdyby si s Pecinou (anžto bývalým šéfem antimonopolního) nedával schůzky, ale máme úžasnou značku KLASA, o kterou se nám zasloužili bývalý papaláši, do toho balíme (pardon balili) koblihy, i když to EU nevyžaduje, dlabeme čínský česnek, protože regulujeme kdo co může vypěstovat....nehodlám se z toho zbláznit, vyrazím na trhy a budu si hýčkat svého řezníka, protože maso z číny je to poslední po čem vedle polského Camembertu toužím, ani se nezblázním ze zdražených vajíček, přecpávat se není zdravé (i když mám obavu, zda ze systému dostanu nějaký důchod, až ten moment příjde) nevydělávám prachy abych je hodil do kanálu......btw, častokrát mám vztek, když vidím znuděné a neochotné prodavače v marketu (pokud je vůbec přítomen), pravdou ale je, že za ty prachy a zacházení s nimi, se divím, že tam ještě pracují ;-(
07. 03. 2012 | 23:13

modrý edvard napsal(a):

Občan: kecáte.
07. 03. 2012 | 23:26

Levičák napsal(a):

To:Neo
Já vím,že důchodci a ostatní,nezaměstnaní a bezdomovci,dále studující nejsou započítáváni do tabulek s průměrnou mzdou.A právě proto je pravdivé mé tvrzení,že víc jak polovina národa má příjem od 12 000 Kč do 20 000 Kč čistého,tím myslím po odečtení daní a sociálního a zdravotního pojištění,ale ne odečtení splátek na půjčky a hypotéky.A z toho plyne to,co jsem napsal.Nekvalitní potraviny nás nutí náš příjem,protože na ty kvalitní prostě většina lidí nemá!!!!
A ještě k té minimální mzdě.Z minimální mzdy se opravdu žít nedá a místa s takto placenou mzdou dělají většinou lidé,kteří mají ještě jiný příjem - tedy invalidní důchodci,starobní důchodci anebo lidé,kteří mají ještě jedno zaměstnání.Zapoměl jsem na číšníky a servírky,kteří dostávají zbytek mzdy načerno keš.Tak takhle to tu vypadá 22 let po převratu.
08. 03. 2012 | 08:14

Láďa napsal(a):

To Neo:
Vaše včerejší tabulka ukazuje hrubou mzdu. Pokud hovoříme o kupní síle obyvatel, musíme brát v potaz pouze peníze, které dotyčný opravdu dostane - tedy mzdu čistou.
Tedy z vaší tabulky do kategorie příjmu do 20000 připadá ještě i většina těch s hrubou mzdou mezi 20 a 30 tisíci. Zlomová hranice pro 20 tisíc čistého je přibližně 26 tisíc hrubého.
Pokud bychom předpokládali, že v tom rozmezí 20-30 tisíc jsou platy rozloženy zcela rovnoměrně, tak už se s příjmem do 20 tisíc čistého na padesát procent obyvatel dostaneme. Navíc tabulka hovoří pouze o lidech pobírajících mzdu a ignoruje příjemce sociálních dávek a důchodce, kteří se v naprosté většině do oné dvacetitisícové hranice čistého vejdou rovněž. Najednou už můžeme hovořit o výrazné většině obyvatel.
08. 03. 2012 | 08:32

Láďa napsal(a):

To: Levičák
Pravdou ovšem je, že i lidé s nižším příjmem si mohou koupit menší množství kvalitního masa a ne velké množství levného odpadu.Kde je řečeno, že člověk musí jíst každý den maso a uzeniny. Vždyť to ani není zdravé (a to i v případě, že by konzumoval kvalitní výrobky a ne odpad)
08. 03. 2012 | 08:35

neo napsal(a):

Laďa:

jistě..

a v tom druhém máte taky recht. Menší množství kvalitní věci bohatě nahradí hafo šuntu. Výše někdo psal že se mu vyplatí si koupit rohlík za 2 kč míst celozrnného za 4 kč. Nevyplatí, protože jich musí sníst víc a ještě si nepochutná.
08. 03. 2012 | 08:49

lelda napsal(a):

Kdysi jsme se učili, že ke kapitalismu patří bohatí a chudí.
Bohaté už máme, to už se tak trochu povedlo a teď ještě ty chudé.
Ale voni se nějak cukaj :-)
08. 03. 2012 | 10:10

pjan napsal(a):

Těm, co nás tu přišli vydrancovat se neskutečně daří rozdělit lidi. Pak rozděl a panuj. Není lepších podmínek pro jejich byznys v Evropě. - s naším souhlasem
08. 03. 2012 | 10:18

JardaV napsal(a):

Možná by stačilo uzákonit návrat socialistických potravinářských norem a dovoz potravin hlavně z Polska a Německa by byl na nule.Nebo zavést jednoduchý proces - stát nebo pověřená organizace by dostal složení potraviny uváděné na trh jako etalon,a při kontrole by se to porovnalo.Když by to nesouhlasilo,stamilionové pokuty,případně zestátnění firmy v ČR.To by byla nejlepší hrozba.A ty etalony resp.jejich obsah by byly na internetu.Abychom dokázali sami posoudit,co jíme.A
bylo by po problému.
Taky by neškodilo pravidelně zveřejňovat,jakých doshuje každý řetězec zisku po zdanění,a kolik dělají ty daně v Kč - jestli vůbec nějaké jsou.
08. 03. 2012 | 10:46

pjan napsal(a):

Pisatel článku je odborník, který určitě ví kolik miliard z tohoto byznysu končí v zahraničí
08. 03. 2012 | 11:59

Levičák napsal(a):

To:Láďa
Já také nemluvím jen o mase a netvrdím,že lidé musí každý den maso jíst.Ale když pominete maso,podívejte se na ceny másla,mléka,ovoce,sýrů,vajec,cukru,atd.To všechno patří ke stravě.Možná mi namítnete,že to jsou samé nezdravé věci,Neo to určitě potvrdí,takže nakonec můžeme pít jen vodu a ta snad nekvalitní není že?Takže nakonec máte pravdu Vy,že většina lidí si může kvalitní věci dovolit sice v menším množství,ale kvalitní.Dovedu si dost dobře představit,jak jásají kluci ve věku 16 let,když jim rodiče řeknou,že si místo třech rohlíků mají dát jeden celozrný za 4 Kč,že je to kvalitnější a musí jim to stačit.A místo krajíce chleba se sýrem,že jim musí stačit čtvrtkrajíc,ale dražší a kvalitnější.Docela dobrá utopie.
08. 03. 2012 | 13:09

KAREL napsal(a):

To: Levičák
22let čeho? Pokračování levicového vládnutí, to bude chtít min 100let než vybředneme z toho levicového marasmu. Pravda je taková, že kvalitně jíst lze i za pár korun, ovšem ne se přežírat, to už leze do peněz. Sám uvádíš, že ještě platí půjčky, hypotéky atd. Za so asi? Vlastní domy.Já bych dodal ještě auta, dovolené, cigarety, alkohol, drogy a jiné. Prostě mají všechno. Tak se i může stát, že jim nezbyde na nákup těch nejlepších potravin. Chce to se jeno m trošičku uskrovnit asi jako před rokem 89.
08. 03. 2012 | 13:25

neo napsal(a):

Levičák:

to neni utopie, to je realita. Ten celozrnný rohlík zasytí stejně jako 3 normální. Ty jsi opět použil nesmyslné argumentace. Nejde o to, že jich má sníst míň. Jde o to, že se nemá koukat na cenu, ale na užitek. Ten rohlík je sice dražší, ale je taky těžší, líp zažene hlad a líp chutná než 3 levnější klasické rohlíky.
08. 03. 2012 | 13:49

Daňový poplatník napsal(a):

Celý problém je v tom, že prakticky všechny potravinářské výrobky jdou přes velkovýrobce a velkoobchodní řetězce, protože administrativní zátěž je nastavena tak, aby natolik zatěžovala malého výrobce kvalitních potravin, že když tuto zátěž promítne do výrobků( protože sám tu lavinu není schopen zvládnout), tak buďto záhy zkrachuje, nebo ani nezačne nic vyrábět, pakliže to nedělá jako nezaměstnaný v garáži, a pokutně neprodává.
08. 03. 2012 | 22:46

Martin napsal(a):

Vážený pane,
to co píšete, jsou stejné odpadky, o jakých píšete. Sociologicko-naivní blábol člověka, který byl pro rohlíky naposled před 40 lety.
Jen ten Váš příklad - na plíseň můžu jako nájemník vzít Savo, nebo se odstěhovat pod most.
PS - kupte si slovník cizích slov.
09. 03. 2012 | 07:09

Levičák napsal(a):

To:Karel
No rozjel jste to pěkně.Já jsem ještě neviděl člověka s příjmem 12 000 - 20 000 Kč,který by měl hypotéku na auto,dům a atd.jak zde uvádíte.Že tito lidé mají auta je pravda,ale většinou šunky z autobazaru.A hypotékou nebo půjčkou jsem myslel splácení obyčejného bytu v paneláku,bez kterého by již skutečně patřili mezi ty nejchudší,tedy bezdomovce.Přestaňte obhajovat neobhajitelné,životní úroveń jde zkrátka rok od roku pro většinu občanů dolů.A alkohol a drogy ty samozřejmě patří k produktům kapitalistické společnosti,čím větší chudoba,tím více se lidé k alkoholu a drogám uchylují.I za první republiky Ti nejchudší vždy na alkohol peníze našli,protože jim pomáhal zapomenout na bezútěšnost jejich života.Netvrdím,že za socialismu se alkohol nekonzumoval a nebyly tu drogy.Ale oproti dnešní době to bylo v omezené míře,díky té tz.totalitě.jak dokazují i statistiky.A o tom uskrovňování se před rokem 1989 bych docela polemizoval.Žil jsem asi někde jinde,protože na kvalitní potraviny bylo,nebyl takový výběr,ale díky kontrole se tu šmejdy i když s velkým výběrem druhů prodávat nemohly.
A že by tu bylo 22 let levicového vládnutí?Já myslel,že komunisté byli od vesla odstrčeni v roce 1989.Dnes jen 22 let trpně přihlížejí co se tu děje.A jak píšete,žádných sto let,ani 500 let by nic nezměnilo k lepšímu,bude jen hůře a hůře,dokud národ opět nepovstane a nezmění se režim.Já se toho zřejmě nedožiju,ale věřím pevně,že nespokojenost mezi lidmi prudce stoupá,a nejen v naší zemi,takže nějaký celoevropský výbuch opět přijde,možná za dalších 20 let.Jen mě mrzí,že to bohužel tentokrát nepůjde tzv.sametově.
Přestaňte obhajovat nesmysly a podívejte se pravdě do očí.S příjmy,které dnes běžný občan má,prostě na kvalitní potraviny nemá.To,že Vy možná patříte do vyšší příjmové kategorie Vám nedává právo ty s menšími příjmy a těch je většina posuzovat.
09. 03. 2012 | 08:31

Levičák napsal(a):

To: Neo
Dle Vaší teorie,když pro 4 členou rodinu koupím místo 1 litru levného mléka, 1/4 litr kvalitního mléka,místo levného sýra koupím jen 1/2 kvalitnějšího sýra,místo 12 rohlíků koupím 4 celozrnné,tak se rodina nasytí lépe a ještě ke všemu kvalitněji.
Zkusil jste to někdy?Vycházejte stále z toho nízkého příjmu rodiny.
09. 03. 2012 | 08:37

lelek napsal(a):

Kdesi jsem četl, že těch super a hypermarketů je v naší republice už hodně přes tisíc. Každý stojí desítky až stovky milionů korun, je v nich zboží za šílený miliardy, provozní náklady jdou do miliard. Hezky se koukali důchodci, že jim zase někdo staví obrovský market, do kterého budou chodit na slevy. Holenkové, měl by vám už konečně někdo na rovinu říct, že všechny ty markety zaplatíme my, včetně toho zboží, včetně toho vyhozeného zboží, včetně nákladů a co nejvyššího zisku.
A slevy, ty řetězce sedřou z dodavatelů, kteří nebudou mít na zvyšování platů a jejich zisk půjde k zemi, to znamená, že nebude na daně tedy ani na penze.
Každý řetězec tady staví pro to, aby se mu to vrátilo. A je mu úplně jedno z čeho, jestli z minimální mzdy nebo malého důchodu. A čím více těch marketů tady bude, tím více budeme platit. Víte, je čas se probudit
09. 03. 2012 | 14:23

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

Základním krokem pro udržení duševního zdraví je prodat televizor. Pokud toho z nějakého důvodu nejsme schopni, můžeme si TV ponechat výhradně jako monitor pro video. Na internetu pak zablokovat přinejmenším veškeré zpravodajské servery.

Mluvnickým kořenem slova "reklama" je "klam". Už to samo o sobě ledacos vypovídá. S potravinami je samozřejmě problém. Švejkáček bude vždy a za všech okolností hledět na cenu. Na jeho obhajobu lze říci, že mu do značné míry nic jiného nezbývá - pokud bude zničehonic ochoten za lepší potraviny "pustit chlup", majitelé obchodních řetězců s úsměvem zdraží nekvalitní šmejd na dvojnásobek. Český spotřebitel má tedy v zásadě dvě možnosti: nakupovat (pokud možno) v zahraničí, nebo mnoho základních potravin koupit od "svého" zemědělce. Sám takto kupuji například brambory (odrůda Adéla, 7 Kč za kilo), nebo domácí vejce (3 Kč za kus). Plus další zeleninu. Výsledkem je kvalita, čerstvost, láce(!), maximální spokojenost a v neposledné řadě též dlouhý nos na Miroslava Kalouska z Bechyně, který z toho všeho nevidí ani korunu. Spokojen je i zemědělec, který pro změnu dělá dlouhý nos na vydřiduchy z výkupů.
10. 03. 2012 | 09:11

Jan Hynek napsal(a):

Pane autore, zůstaňte nohama na zemi. Když pekař nebude šidit rohlíky, objeví se jiný, který je šidit bude, a poctivého na trhu zlikviduje. Továrna, která bude zaměstnávat české pracovníky a spravedlivě je odměňovat neodolá vydřiduchům zaměstnávajícím za nelidských podmínek Asiaty. A tak to je se vším. Lidé jsou vesměs hyeny honící se za ziskem. Vše se skrývá za dobře znějící pojmy jako "konkurenceschopnost", "produktivita" apod., což ve skutečnosti ovšem obnáší další ožebračování mas a kumulaci bohatství v rukou vyvolených. Jde jim jen o to co nejlevněji vyrobit šmejd, draze jej prodat a ještě při tom vzít na hůl společnost (neplatit daně). A když dojde k průseru, tak čekat s nataženou dlaní (americké banky). Dnešní svět je navíc silně globalizovaný, máme tu EU, dohody o volném světovém trhu atd., takže na poctivé jedince útočí hyeny z celého světa a to zákonitě nemohou dlouho vydržet. Systém podporuje drzé a podlé podvodníky, spoléhat na lidské dobro, poctivého pekaře nebo manažera telekomunikační firmy v dnešním zvráceném světě je čistá naivita.
11. 03. 2012 | 15:05

JardaV napsal(a):

Stát nechrání lidi svými normami proti takovým jedům,jako je třeba aspartam nebo cyklamát sodný.Přitom jsou ve všech nápojích,a mimo jiné u žen poškozují plod při
těhotenství.Možná je to záměr,co se nepovedlo Hitlerovi vojensky - vyhladit Čechy - to dokážou výrpbci potravin - hlavně limonád a multivitamínových nápojů.Nemoc ze zálivu u amerických vojáků vznikla tím,že pití obsahující aspartam se na slunci trochu ohřálo - už při 30 stupních se aspartam rozkládá na metylalkohol,aldehydy a ještě další složky.Umělá sladidla jsou asi opravdu jedovatá svinstva,ale cílům hromadných vrahů slouží dobře.
12. 03. 2012 | 12:39

Bádal napsal(a):

Doporučuju ctěnému čtenářstvu přejít na You Tube a do vyhledávače zadat: Andreas Klaus
Z jeho slov vám bude řada věcí jasnější
13. 03. 2012 | 15:46

Pan Pato Lawrence napsal(a):

Vážený pane / paní

Jsme spolupracují investiční společnost. V současné době nabízíme soukromé, komerční a osobní půjčky s velmi Minimální roční úrokové sazby tak nízké, jak 3%. My rozdávat půjčky v rámci minimálního rozsahu €, 1.000 dolarů na maximálně €, 100000000 dolar Naše půjčky jsou dobře pojištěni pro maximální bezpečnost je naší prioritou.

* Jste finančně vymačkaný?
* Myslíte si, hledat finanční prostředky na splacení úvěrů a dluhů
* Myslíte si, hledat finance založit svůj vlastní podnik?
* Jste v nouzi soukromých nebo podnikatelských úvěrů pro různé účely?
* Myslíte si, hledat úvěry realizace velkých projektů
* Myslíte si, hledat finanční prostředky pro různé jiné procesy?

Pokud máte některý z výše uvedených problémů, pak se obraťte na náš zákaznický servis (patolawrenceloanhome@gmail.com) můžeme být pomoci vám.

* Půjčit něco až do výše €, 60.000.000 dolarů
* Vyberte si mezi 1 až 30 roky splatit.
* Vyberte si mezi měsíční a roční splátky plánu
* Flexibilní Úvěrové podmínky.

Také jste vyžadují vyplnit žádost o úvěr formulář níže, pokud máte zájem o získání úvěru on-line ještě dnes.

{Dlužníka DATA INFORMACE}

Půjčka Částka potřebná; ...............
Půjčka Částka potřebná Ve slovech .......
Úplné názvy; .......................
Země: ..........................
Zip / Postal Code: .................
Platnost Číslo mobilního telefonu; .........
Adresa ..........................
Účel úvěru; .................
Adresa ..........................
Povolání: ......................
Pohlaví: muž nebo žena; ..........
Státní ......................
Půjčka Doba trvání ....................
Státní ............................
Město .............................
Věk ..............................

Díky a použít a Bůh vám žehnej.
20. 12. 2012 | 15:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy