Turecká hra okolo Mavi Marmary

10. 06. 2010 | 11:00
Přečteno 5138 krát
Nepovedená operace izraelské armády proti flotile s humanitární pomocí Gaze přivedla k dalšímu vyostření rozporů mezi Ankarou a Tel Avivem. Takový vývoj situace jde na ruku Turecku, které chce na úkor ochlazení vztahů s někdejším partnerem zvýšit svůj vliv v regionu.

Na Blízkém východě graduje nový konflikt. Jeho aktéry jsou někdejší partneři – Turecko a Izrael, jejichž vztahy vyostřila nedávná nepovedená operace izraelské armády proti tak zvané humanitární flotile míru propalestinských aktivistů, převážně tureckého původu.

Sporný zásah v mezinárodních vodách (na tomto místě je nutné podotknout, že Izrael ani Turecko nejsou signatáři Úmluvy OSN o mořském právu a výklad tohoto termínu v jejím souladu není pro ně závazný), při kterém zahynulo minimálně 9 aktivistů, rozpoutal mezi oběma státy diplomatickou válku a sérii provokací.

Z Izraele má být na podporu Kurdům a Arménům odeslána humanitární pomoc, Ankara naopak slibuje, že další humanitární flotilu budou doprovázet turecké válečné lodě. Libanonský deník Al-Mustaqbal dokonce napsal, že turecký premiér Erdogan zvažuje na jedné z nich prolomit izraelskou blokádu Pásma Gazy. Z Tel Avivu již zaznělo, že takové jednání bude považovat za casus belli – důvod k vyhlášení války, a turecká plavidla potopí.

Zdá se, že celý incident bude mít velmi vážnou dohru, která může odrazit na křehké stabilitě v regionu. Je proto zajímavé podívat se na jeho geopolitické pozadí

Nelze si nevšimnout zejména několika momentů. Především je zarážející, že incidentu nebylo zabráněno ještě v zárodku. Lze si jen stěží představit, že by o organizaci tzv. flotily míru zpravodajské služby, ať už Izraele, Spojených států nebo Turecka, dopředu nevěděly. Obzvlášť, když humanitární pomoc vypravovala nadace podezřelá z napojení na mezinárodní teroristy. Stejně tak je pozoruhodné, do jaké míry bylo podceněno riziko a následky střetu militantních cestujících s příslušníky zasahující jednotky.

Klíčovou roli zde hraje především Turecko, ještě donedávna významný regionální spojenec Izraele. Obě země zejména v druhé polovině 90. let, nehledě na nelibost arabských států, aktivně rozvíjely vzájemné vztahy, a to včetně vojenské oblasti.

Mezi Izraelem a Tureckem existovala od roku 1996 smlouva o vojenské spolupráci (předpokládající mimo jiné spolupráci zpravodajských služeb, izraelské letectvo taktéž v souladu s ní mohlo používat turecké základny a vzdušný prostor, apod.), Tel Aviv se podílel na modernizaci turecké armády a dodávkách některých zbraní, izraelská a turecké zbrojařské firmy rovněž spolupracovaly na vývoji např. raket typu vzduch-země.

K vytvoření regionální bezpečnostní aliance obě země přivedly společné zdroje hrozeb: Sýrie, Irák a Írán. Postoj Izraele je v tomto směru neměnný – politiku zmíněných států považoval a dodnes považuje za ohrožení existence státu. Turecko je naopak podezřívalo z podpory kurdských povstalců, se Sýrií ho navíc pojí spor o vody Eufratu.

V novém tisíciletí nicméně dochází k postupnému ochlazování vztahů, které se projevilo zejména po izraelské operaci v Pásmu Gaza na přelomu roku 2008 a 2009, na níž turecká vláda vedená představiteli umírněně islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje reagovala krajně negativně.

Demonstrací změny úrovně vzájemných vztahů se poté stala skandální hádka tureckého premiéra Recepa Erdogana s izraelským prezidentem Šimonem Peresem na davoském ekonomickém fóru a následné odložení Ankarou na neurčito společného vojenského cvičení.

Turecká reakce na incident na palubě Mavi Marmara nepřispívá k řešení problematických vztahů s Tel Avivem, naopak je prohlubuje. Proč má však Ankara zájem na jejich další eskalaci?

Konfrontační politika může být spojena se snahou Turecka zvýšit svůj geopolitický vliv a vliv v „islámském světě.“ Kvůli nejednoznačnému postoji Evropské unie, který je nyní umocňován ekonomickou krizí, ke vstupu Turecka do EU v nejbližším budoucnu nedojde. Ankara proto proevropský kurz stále víc vyvažuje kurzem, který z jedné strany ukazuje nepostradatelnost Turecka pro Unii a ze strany druhé mu otevírá nové prostory, jichž se dříve jako sekulární stát vzdal.

Turecká zahraniční politika se v posledních letech snaží vybudovat strategické partnerství s někdejším geopolitickým soupeřem – Ruskem. Oba státy aktivně rozvíjejí spolupráci především v energetické oblasti. Ankara se rovněž, byť poněkud indiferentně, pokouší obnovit vztahy s Arménií a naopak s pomocí Ázerbájdžánu se stát hlavním tranzitním koridorem energetický surovin spojující kaspický a středoasijský region s Evropskou unií.

K normalizaci došlo i ve vztazích s dnes již bývalými regionálními soupeři. Ankaře se podařilo vyřešit problém syrské podpory kurdských separatistů a mezi oběma státy došlo k významnému sblížení. Turecko se například stalo prostředníkem při hledání řešení izraelsko-syrského sporu o Golanské výšiny.

Nový impulz v nedávné době rovněž dostaly dříve značně chladné turecko-íránské vztahy. Ankara a Teherán aktivně spolupracují v energetické oblasti, přičemž oba státy např. plánují exportovat íránský plyn přes turecké území na evropský trh.

Turecko, které podporuje íránský nárok na mírové využití jaderné energie, zaznamenalo významný úspěch na poli mezinárodní politiky, když se mu podařilo, na rozdíl od vídeňské skupiny MAAE, podepsat s Íránem smlouvu o obohacení uranu.

V tomto směru se na pozadí oslabování pozic Egyptu a Saúdské Arábie pokouší stát na Blízkém východě novou hlavní regionální silou. Takový status je nicméně v blízkovýchodním regionu spojen s obligátní antiizraelskou politikou, kterou Ankara nemůže (a ani zjevně nechce) ignorovat.

Proto je možné předpokládat, že Turecko vědomě nezabránilo vyplutí tzv. flotily míru s kalkulem získat body v „islámském světě“ při jakémkoliv vývoji situace.

Pokud by lodě bez problému pronikly přes izraelskou blokádu a přivezly do Gazy humanitární pomoc, Turecko by se tím mohlo zviditelnit jako zastánce od světa odříznutých Gazanů – což je další z povinných atributů, pokud stát usiluje o vliv v blízkovýchodním regionu.

Ani v případě střetu plavidel s izraelskou armádou Ankara nic neprohrála. Naopak, jak nyní můžeme vidět, Turecko celý incident bravurně využívá k informační válce s Izraelem.

Existují přitom i názory, že celý konflikt byl uměle zinscenován: Turecko, výměnou za íránský podpis pod smlouvou o obohacení uranu, mělo vytvořit takovou situaci, která by snížila pravděpodobnost izraelského napadení na Írán. Ačkoliv se tato verze zdá být nepravděpodobná (Ankara je stále spojencem USA a členem NATO), nelze ji vzhledem k posunu turecké zahraniční politiky zcela vyloučit.

Nynější napětí mezi Tureckem a Izraelem, nehledě na ostrá slova a hrozby potopení lodí, jen sotva vyústí v ozbrojený konflikt. Ani jedna strana takový vývoj situace nepotřebuje. Následky incidentu na Mavi Marmaře přesto nejsou příznivé pro řešení blízkovýchodního konfliktu. Naopak jej oddaluje.

Příznivý není ani pro okolní státy. Rusko například avizovalo přehodnotit plány exportu plynu po plánovaném plynovodu Blue Stream 2 do Izraele. Stavba plynovodu, spojující pod hladinou moře Rusko, Turecko a Izrael, byla spíše politickou záležitostí a měla taktéž otevřít Gazpromu cestu na blízkovýchodní trh. Jak nicméně prohlásil Vladimir Putin, projekt vzhledem k nálezu v Izraeli významných zásob plynu nebude realizován. Vyloučit nelze, že toto rozhodnutí bylo rovněž ovlivněno tureckým tlakem.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy