Karel Hvížďala, Česká televize a Rádio Jerevan

27. 06. 2012 | 17:09
Přečteno 3599 krát
Karel Hvížďala, kterého si vážím jako novináře, spisovatele i jako člověka napsal na svém blogu článek „Proč byl ředitel ČT vyzván k odstoupení…“, který 26.6. převzal Neviditelný pes. Pan Hvížďala se v článku zmiňuje rovněž o mně, bohužel, hned dvakrát faktograficky zcela nepravdivě.

Karel Hvížďala píše: „Ve stejný den (m.p. – kdy člen Rady ČT vyzval generálního ředitele ČT k odstoupení) opustil funkci člena kolegia generálního ředitele režisér a pedagog Jiří Svoboda…“. Pan Hvížďala si mohl snadno ověřit, že jsem na funkci člena Kolegia GŘ rezignoval 19. března 2012, tedy o tři měsíce dříve. Zdůvodnění svého odchodu jsem druhého dne zveřejnil prostřednictvím ČTK.

Ze strany Karla Hvížďaly se nejedná o nepravdu marginální. Ve čtenáři jeho textu mohl vzniknout dojem, že mezi mým odstoupením z funkce člena Kolegia a výzvou člena Rady, ThDr. R.Mezulánika, PhD., aby generální ředitel ČT zvážil další setrvání ve funkci, existuje nějaká souvislost.

Jak si lze snadno ověřit, pana GŘ ČT, Petra Dvořáka, jsem k odstupování z funkce nevyzval a ani jsem o tom neuvažoval, jelikož k tomu nemám žádnou kompetenci. Pouze jsem vyjádřil názor, že nemohu být členem Kolegia GŘ České televize za situace, kdy se strukturálním vývojem, zaváděným systémem řízení a programovými preferencemi ČT zásadně nesouhlasím a mé setrvání v Kolegiu by mohlo vyvolávat mylný dojem, že jsem s tím, co se děje ztotožněn.

Pan Hvížďala dále píše: „...Možná, že jde ale o to, že pan Svoboda nebyl komisí vybrán jako šéf jednoho z producentských center…“.

Tato informace je urážející a od základu nepravdivá. O žádnou funkci v ČT jsem se prokazatelně neucházel, do žádného konkurzu jsem se nehlásil a ani hlásit nechtěl a žádná komise ČT proto nemohla o mně ani jakkoli rozhodovat.

Nepravdivé tvrzení pana Hvížďaly se mne osobně dotýká a u mého zaměstnavatele by mi mohlo způsobit újmu. Jsem v trvalém pracovním poměru na Vysoké škole finanční a správní jako kmenový pedagog a garant a nikdy jsem na tom v souvislosti s ČT nemínil nic měnit. Na další vysoké škole, která je pobočkou zahraniční university, jsem členem Vědecké Rady. Pravidelně jsem zván jako oponent docentských a profesorských řízení na vysoké školy na Slovensko. Mé aspirace jsou tím sdostatek naplněny.

Pan Hvížďala si ve skutečnosti nemůže vážně myslet, že bych, byť na okamžik, uvažoval o tom, že opustím prestižní pozici vysokoškolského profesora výměnou za místo subalterního pracovníka kterékoli televize.

S Českou, resp. Československou televizí jsem byl jako autor a režisér spjat od absolvování FAMU 42 let, natočil jsem několik desítek TV inscenací a TV filmů, z nichž některé získaly významná mezinárodní ocenění – naposledy v roce 2009 Hlavní cenu evropských TV vysílatelů CIRCOM za film „Boží duha“, který jsem natočil na motivy románu Jaroslava Durycha. Vývoj České televize mne proto logicky nenechává zcela lhostejným.

Dnes, s odstupem více než tří měsíců, hodnotím své rozhodnutí odstoupit z Kolegia GŘ ČT jako správné, předjímající další vývoj.

Před léty jsem podle románu Vladimíra Körnera natočil mnoha mezinárodními cenami ověnčený film „Zánik samoty Berhof“. Vladimír Körner je pro mne legendou, žijícím literárním velikánem, jakých má česká literatura jen velmi málo. Asi před půl rokem mně nabídl, jako režisérovi, k úvaze krásnou povídku, kterou hodlal zpracovat pro Českou televizi. Když jsem se po měsících o osud této látky zajímal, dozvěděl jsem se, že současná ČT nemá o Vl.Körnera zájem (bylo mi řečeno: Körnera nikdo nechce! Pootočte kormidlo!). Nádavkem k tomu leží Körnerův scénář, který napsal na motivy své prózy „Oklamaný“, v ČT bez povšimnutí.

Minulému vedení ČT jsem vytýkal, že pomíjí jména velkých autorů (z bohatého díla Arnošta Lustiga ČT za posledních deset let nenatočila nic), o dílo Radky Denemarkové (nositelky prestižních mezinárodních cen), či Kateřiny Tučkové…etc. se v ČT nikdo nezajímá. Dnes už ani o Vladimíra Körnera.

Možná v tom ale není úmysl. Možná jen všichni ti manažeři a senior manažeři, jejichž funkce v ČT vznikají, vůbec neví, že taková jména v české kultuře existují.

Jiří Svoboda

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba Jaga napsal(a):

Blogy pan Hvížďaly nečtu a koukám, že pořád o nic nepřicházím.
27. 06. 2012 | 17:24

skoro jako Alenka v říši ... napsal(a):

Se divím,že se divíte. Máte zásluhy o disent? Byl jste předseda KSČM? Produkujete si své projekty z vlastních zdrojů? Skoro se divím, že jste mohl být v jakémsi kolegiu.
27. 06. 2012 | 17:27

skoro jako Alenka v říši ... napsal(a):

Příspěvek 27. 06. 2012 | 17:27 je v nadsázce, přesto...
27. 06. 2012 | 17:34

Josef K. napsal(a):

Korner je tragická postava, podobně jako Ladislav Fuks. To však nic nemění na tom, že patří k tomu výrazně nadprůměrnému v české, československé literatuře. Oprabvdu však stačí znát poměry v ČT a nově odkázat opět na motivační dopis pana Dvořáka, aby bylo jasné, že tu máme postnormalizaci lichvářské příchuti.
Pan Hvížďala je, bohužel, takový bavič, přenašeč cizích názorů, jeho vlastní mne nenadchly: je z nich příliš cítit jakási nepřesvědčivost a jakási nahrážkující intelektuálština. Neupřímná, předstíraná. Když se pouští do interpretací je zcela bezradný a plave po povrchu stinence, nagepenbulváru.
27. 06. 2012 | 18:35

Medikolog napsal(a):

Pane Jiří Svobodo,

když s Josefem K. máte takovou důvěru ve Vladimíra Körnera a v jeho dílo, vezměte SVÉ VLASTNÍ PENÍZE, něco si půjčte, a natočte net film BEZ Čt a hlavně bez peněz daňových poplatníků. Celý zisk ze Světového úspěchu pánové bude tak či onak VÁŠ A JENOM VÁŠ... stejně jako podnikatelské risiko. Po premierách v Tel Avivu, v Jeruzalémě, v Berlíně a v Bruselu se Čt jistě nenechá předběhnout Al Džazírou a Novou a vaše dílo také uvede.
27. 06. 2012 | 19:03

VFISCHER napsal(a):

ŘEŽBA BOHATÝCH, MOCNÝCH A VŠEHOSCHOPNÝCH

Pane blogere, vaše nářky svědčí o tom, že vám zřejmě uniká realita zdejšího Absurdistán Gangsteristánu, kde platí, že do vedení a vedoucích míst státních sinekur se dostávají pouze všehoschopní všežravci, a jen vybraní známí svých známých - bez ohledu na kvalifikaci, zkušenosti a jakékoliv předpoklady. Jediným předpokladem je vychcaná sviňáckost a schopnost krást a loupit !! Protože to platí všude, platí to také v cirkuse zvaném česká televize ! !
27. 06. 2012 | 19:15

zemedelec napsal(a):

Pane Svoboda.
Už to je podezřelé,že jste byl členem kolegia GŘ ČESKÉ TELEVIZE.To opravdu není schopnější člověk v republice?Tak se pak nemůžeme divit,jak to vypadá s ČT.
28. 06. 2012 | 08:38

jams napsal(a):

Na okraj tématu: Potíž se novějšími realizacemi scénářů Vl. Körnera je v tom, že je režisér Milan Cieslar neumí dobře natočit (Krev zmizelého je strašná). Ne, že by byly výjimkou v ostudné vlastní filmové a inscenační tvorbě ČT, ale ty [autozcenzurováno] s Donutilem jsou alespoň levnější.
28. 06. 2012 | 12:40

Karla napsal(a):

Co nechápu - jak si můžete VÁŽIT člověka, který o vás účelově lže?
Není tento pokrytecý bonton začátkem všeho neštěstí, samým základem dnešní falešné morálky, kterou média formují mladou generaci a rozšiřují ji do všech vrstev společnosti svou ušmudlanou "politickou korektností", v níž černé je bílé a bílé černé, kladný je ten, kdo platí .. a ze všeho nejžádoucnější je, aby občan skutečně netušil, kdo je kdo a za co stojí jeho charakter?
V celém blogu usvědčujete p. Hvížďalu, jak manipuluje čtenáři a překrucuje fakta.. vážit si jej jako "novináře, spisovatele a člověka, to hraničí se schizofrenií...
28. 06. 2012 | 14:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy