Otevřený dopis paní ing. Haně Lipovské
Otevřený dopis paní inženýrce Haně Lipovské:
Vážená paní inženýrko,
pokud bych znal Váš text k bodu zítřejšího jednání Rady České televize s předstihem, napsal bych Vám soukromě. Jelikož jsem o jeho znění neměl ani tušení, musím to učinit stejně jako Vy veřejně:
Jsem přesvědčený, že Vaše stanovisko k podílu generálního ředitele České televize není věcně podložené a zavdává příliš mnoho pochyb o Vaší objektivitě a nestrannosti při výkonu funkce členky Rady ČT do budoucna.
Při formulování názoru na hospodaření ČT za uplynulá léta jste nevzala v potaz, že koncesionářské poplatky byly stanoveny v roce 2008 - tedy před 12 léty. Inflace dle součtu ročních růstů za období do konce roku 2019 činila odhadem 18% (jen v roce 2019 činila inflace dle ČSÚ 2,8%). Růst cen za elektřinu, inovace technického vybavení ČT, mzdové náklady, honoráře, nájmy, které si stanovují státní a veřejné instituce, byl ve sledovaném období ještě vyšší.
Za období, kdy se stal generálním ředitelem ČT Petr Dvořák, se rozšířil počet vysílaných kanálů o prestižní kanál pro děti (ČT-D) a exkluzivní kulturní kanál pro minoritní publikum (ČT-Art). Oproti předcházejícímu období pak značně vzrostl počet hraných televizních filmů, včetně filmů přispívajících k poznání naší národní minulosti v evropském a světovém kontextu. Česká televize v této oblasti značně zvýšila svou mezinárodní prestiž, jak je zřejmé z ocenění na mezinárodních festivalech. Došlo k navázání koprodukčních vztahů s respektovanými evropskými televizemi, které byly po dvě desetiletí zcela přerušeny.
Ze zkušenosti vím a lze doložit čísly, jak řešil situaci před zvýšením koncesionářského poplatku předchůdce P. Dvořáka - radikálně snižoval výrobu nových programů. Dražší historické projekty se prakticky přestaly natáčet. Na půl roku byla výroba zcela zastavena.
Vaše výhrada vůči poklesu sledovanosti o marginální hodnotu byla patrně formulována člověkem, který si není vědom pojmu statistická chyba. Vás jako ekonomicky vzdělaného člověka z toho nepodezírám.
Domnívám se, že názor si člověk může udělat pouze z plurality zdrojů a plurality názorů lidí, kteří v oboru pracují (první televizní film jsem natočil jako režisér v roce 1970). Stanovisko, které jste formulovala (??) a zveřejnila podle mého přesvědčení nevychází ze znalosti provozu ČT v uplynulém roce a bylo, bohužel, ovlivněno pouze názory předpojatými a to lidí, kteří v ČT nepracují a o podmínkách práce nemají ani ponětí.
Česká televize není jen zpravodajství a publicistika, k nimž od lidí z politiky a lidí zahořklých slyšíte výhrady. Jsou to tisíce hodin pořadů dokumentárních, kulturních, zábavných, vzdělávacích, hraných. Tak to ČT ukládá zákon. Stejně pak finanční i nefinanční podpora českých filmů, které by bez této podpory nikdy nevznikly.
Jinými slovy: převzala jste stanovisko/a předpojaté, což je podle mého názoru hrubší prohřešek proti etice výkonu funkce, do které jste byla zvolena, než odvoz automobilem zaměstnance Hradu, hrazený z veřejných prostředků. S politováním musím konstatovat, že jde o prohřešek nepochopitelný u člověka, který působí v akademické sféře, navíc v exaktním oboru.
Ve svém stanovisku píšete, vážená paní inženýrko: "Mohu však slíbit, že budu v Radě pracovat tak, aby příští rok zaměstnanci odměny dostat mohli...". Nejde však o bonusy zaměstnanců, ale o hodnověrnost, odpovědnost a nepředpojatost Rady ČT, do níž jste byla zvolena. Očekával jsem, že se seznámíte s problematikou, kterou znáte pouze z informací zdá se lidí předpojatých a škodolibých. Hovořili jsme spolu dvakrát a měla jste tedy i dvakrát příležitost znát názory člověka, který v ČsT a později ČT pracuje s přestávkami 50 let. Patrně jste o mé názory nestála. Čekal jsem, že k tomu bude ještě příležitost až do celé problematiky hlouběji vhlédnete a jako přemýšlivý člověk nebudete pouze při první příležitosti dokazovat, že nové koště dobře mete, ať už zametá plevy nebo zrní. Je mi to upřímně líto.
Nikdo nejsme bez chyb. Ani mně se nepodaří pokaždé natočit film, jak jsem si představoval. Jsme lidé chybující nejen před Bohem, ale i ve svých profesích. Ani generální ředitel ČT, Petr Dvořák, není člověkem neomylným, jeho práce pro Českou televizi si však hluboce vážím. Pro Českou televizi vykonal mnohé jako člověk spojující schopnost manažerskou a smysl múzický. Kéž by ČT takového ředitele měla pokaždé. Úspěchy jistě nejsou jen jeho zásluhou, ale i zásluhou lidí, kterými se obklopil. Ale to je deviza schopného manažera.
Věřím, že si vezmete ze svého pochybení poučení do budoucna a nebudu muset litovat, že jsem Vám k Vašemu zvolení do Rady ČT blahopřál. Píši Vám to jako člověk více než dvakrát starší, než Vy a proto mne snad nebudete podezírat z jakýchkoli postranních úmyslů.
Prof. MgA. Jiří Svoboda