Odsuňme Čechy!

12. 04. 2007 | 14:10
Přečteno 14187 krát
Absurdní zvolání? Posuďte se mnou.
Na velikonoční svátky jsem se vypravil na hory. Na krkonošské, tedy sudetské horské boudě mi padla do ruky kniha občanského sdružení Antikomplex Proměny sudetské krajiny. Po přečtení historie Sudet a vývoje jejich „spolupráce“ s administrativním centrem, tedy s Prahou jsem si s hrůzou uvědomil, jak plochý byl dosud můj názor na chytlavé politické téma – odsun Němců. Němci začali válku, mají na svědomí miliony jejich obětí a ti sudetští jim v tom pomáhali. Tak proč o tom pořád ještě diskutujeme. Jsem z generace, která se neměla o excesech čtyřicátých a padesátých let ve školách nic dozvědět. A pokud, tak ve zmiňované kauzalitě. Rodiče také nejevili zájem o poznání dětí v tomto směru. V profesním životě už na to, co bylo „nebyl čas“. Našel jsem čas teď. Sice pozdě, ale přece.

Hutný extrakt: obyvatelé Sudet, v průběhu věků českými králi povoláváni z Rakouska, Švýcarska a Německa, aby často svým umem a pracovitostí zkulturnili krajinu pokrytou hustými lesy obepínajícími Čechy, si po staletí podrželi kulturní a tedy i jazykovou identitu. Po r. 1918 v opojení z nově nabyté samostatnosti se v novém Československu na vše německé jaksi programově pozapomínalo a volání ze Sudet o tamních problémech bylo zhusta přehlíženo. Nikdo tehdy netušil, že tento nedostatek naslouchání zneužije jeden kaprál s patkou a knírkem. Když nebyly uši obyvatel Sudet naplněny odpověďmi z Prahy, začala je plnit propaganda šíleného kaprála. A oni naslouchali. Zněla jim jako rajská hudba. Konečně se zdálo, že je někdo bere vážně. Navíc ne všechno o svých plánech jim ten malý muž řekl. Mnozí podlehli tak, že kromě jeho uctívání se dali i do jeho služeb. Nikoli však všichni. Skončila válka. Nebylo praktické rozlišovat, kdo za co mohl a vzalo se to šmahem. Jedním vrzem přišlo o střechu nad hlavou na tři miliony lidí.

Střih: sedmdesátá a osmdesátá léta. Za uplynulých dvacet-třicet let jiná rajská hudba opět omámila uši statisíců nebo milionů. Desetitisíce podlehli tak, že kromě jejího uctívání se dali i do služeb StB. Nikoli však všichni…
V obou příbězích se hlavní charaktery opakují: manipulující, zmanipulovaní, prodejní i neprodejní, tiše trpící i sympatizující. Jenom ten odsun „en bloc“ se v druhém případě nekonal. Přirozeně to nebylo praktické. Ale možná už zní titulek alespoň malinko méně absurdně. A přitom je ten druhý příběh opět pouhou zkratkou, která má čtenáře zmást.

Ty příběhy samotné nejsou podstatou toho, co chci sdělit. Tím je: jak to, že jsem se nikde mezi záplavou vyslovovaných pro a proti při diskusi o omluvě za odsun Němců nedozvěděl ten příběh celý? Je velmi pravděpodobné, že stejnou primitivní cestou jako byla ta moje se dnes ubírají soudy statisíců nebo milionů jiných lidí.

A je velmi pravděpodobné, že vědom si této skutečnosti ohání se statisíci a miliony lecjaký politik (nebo skupina lidí), který si na „populárním“ vymezování se vůči Němcům (či jinému tématu) dělá ostruhy. Jak nebezpečně zrádné je formovat osobní postoje k zásadním otázkám současnosti na základě deníkových titulků nebo třicetivteřinových zpráv v televizi. O fungování médií v dnešním světě bylo napsáno mnoho kritických knih a studií. Člověk podvědomě cítí, že ona zkratkovitost a absence vysvětlení podstaty problémů a slov je matoucí a mnohdy nadělá víc škody než užitku. Ale skutečně zasažen se cítí teprve tehdy, když si uvědomí, že takto prefabrikovaným názorem, opřeným o méně než je znalost, pochopení nebo alespoň základní orientace ve věci mohl poškodit nevinného nebo, nedej pánbůh, již dokonce někoho poškodil.

Zásadních témat, která jsou dnes viditelně zkratkovitě podávána, je dnes dost a dost. Příkladem z nejzářnějších je současné informování o americkém radaru. Chce-li někdo dosáhnout jeho umístění, návod obsahuje poměrně málo kroků: aby si obyvatelé apriori vybavili například Irán jako zdroj všeho zla, není nic jednoduššího, než opakovat stále dokola několik idiomů z politického slovníku presidenta Bushe, přisolit je vidinou raket letících na Prahu, okořenit třiceti pracovními místy a „podstata“ problému je na světě, dovážená nutnou dávkou strachu. Nic o nabídkách k jednání předložených Iránem dávno před současnou krizí, nic o konečné podobě systému (zbraně na oběžné dráze), nic o porušování bezpečnostních smluv ze strany jaderných velmocí a hlavně nic o jiných cestách k odstranění hrozeb. Takto ořezané „vysvětlení“ nutnosti radaru zamlčuje podstatnou část skutečnosti. Aby se k ní člověk dobral, musí číst i něco jiného než titulky a krátké sloupečky nebo sledovat večerní zprávy. Neočekávejme, že nám podstatu problémů někdo strčí pod nos. Zdrojů je dost: časopisy, knihy, internet, dokumentární filmy. Jenom se zajímat. Aby se zase náhodou neobjevil někde nějaký pán s knírkem. Kdo se chtěl před 18 lety zajímat, neměl příliš možností. Ten správný titulek tedy alespoň závěrem: Zajímejme se, dokud můžeme!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

skeptický napsal(a):

Podívejte,titulek vašeho článku smrdí.Jiné rasy by po takovémto titulku začaly řvát a žádaly omluvy.
President Beneš po válce neměl na vybranou.Po pasekách,které tady nacisté za války natropili tady byla nenávist taková,že se dala očekávat občanská válka,soužití v jednom státě bylo nemožné.To bychom tady měli druhou Palestinu.Je s podivem,kolik kolik revizionistů i mezi židovskými
novináři by se v této otázce rádo stavělo na německou stranu.Asi se dnes cítí v bezpečí,ale mají krátkou paměť.
12. 04. 2007 | 15:19

ms napsal(a):

diky
12. 04. 2007 | 15:46

Tenis napsal(a):

Pozor na Němce. Já osobně jim nevěřím. Podívejte se třeba sem http://monarcha.nazory.eu/p...
co Němci dokázali. Podle mého byl odsun správně.
12. 04. 2007 | 15:49

Jag napsal(a):

Jsou určité povahy lidí a povahy národů,které když žijí vedle sebe,tak se snesou.Jak se začnou "multikulturně" nebo jinak míchat,začnou se nenávidět.To se stalo u Němců a Čechů.Naše povahy jsou rozdílné a proto je dobře,že Němci odešli.Problémů je zde dost dalších s dalšími etniky,které také nezapadnou a jedině žít vedle nich a ne s nimi je možné.Bohužel to pitomci nechápou a tak skrytě vzniká rasismus,který v případě násilného začleňování vzniká.Poté v případě krize je eskalován a to je špatně.
12. 04. 2007 | 18:05

Alfonz napsal(a):

Aby to lidi jako jiri tutter pochopili museli by zit v te dobe. Vecna nemcu v cesku nebili nacisti. Cim jsou tedy viny? tim ze jenom prihlizeli kdyz nacisti masakrovali cechy v lidicich v terezine atd.....
12. 04. 2007 | 18:07

Jag napsal(a):

Situace bude aktuální,až se cikánská populace ujme vlády v tomto státě.Ostatně vzpomeňme Kosovo.Takže bych nějaké území, už být ve vládě preventivně sháněl a odkládal na jeho koupi peníze.
12. 04. 2007 | 18:11

Jiří Tutter napsal(a):

Dovoluji si pouze zopakovat, že smyslem zamyšlení nebylo hodnotit co se událo, ale hodnotit to, zda se dnes informuje o událostech tak, aby si člověk mohl udělat vlastní, maximálně objektivní, nezmanipulovaný úsudek
12. 04. 2007 | 22:31

asitak napsal(a):

Dobrý článek, jenom to srovnání s vývojem v sudetech určitě spousta lidí nepochopí a budou se toho chytat. Přecijenom je to stále dost horké téma.
Pro šťouraly - nijak nezpochybňuji oprávněnost odsunu němců po válce.
12. 04. 2007 | 23:09

dinah napsal(a):

Pane autore, mohl byste mi blíže vysvětlit, doložit, zdokladovat vaše tvrzení: "Po r. 1918 v opojení z nově nabyté samostatnosti se v novém Československu na vše německé jaksi programově pozapomínalo a volání ze Sudet o tamních problémech bylo zhusta přehlíženo."
12. 04. 2007 | 23:20

Dave napsal(a):

Pane Tuttere kdo si dneska chce udelat svuj vlastni usudek muze si ho klidne udelat dnes je mozne najit i napr. na internetu mhoho informaci ...jinak mozna, ze jste nechtel hodnotit, ale udelal jste tak defakto kdyz jste vlastne vyjadril svuj negativni nazor na Radarovou zakladnu cimz jeste rikate vlastne, ze ten kdo je ,,pro,, raketovou zakladnu je clovek, kterej se neumi udelat svuj nazor a jen sleduje nejake minutove soty v televizi coz je samozrejme nesmysl a je to pouze vas mylny subjektivni nazor...kdo se chce zajimat informace si vzdycky najde a kritika medii mi prijde dost uboha, protoze vzdycky se najde nekdo kdo s necim nebude souhlasit napr. ve zpravach, proste zadny zpravy nebudou a ani nemuzou uspokojit uplne vsechny ....ale myslim si, ze jsou dostacujici a kdyz se nekdo o nejaky problem zajima vic tak neni problem si o tom neco najit...dnes uz to neni zadny problem dokonce si vsimam, ze uz i do chudsich rodin dorazil internet takze tohle vsechno jsou jen same typicke ceske vymluvy jak je vsechno spatne, nevyhovujici bla bla bla ..to bychom holt nebyli Cesi kdyby jsme furt neco nekritizovali.
12. 04. 2007 | 23:24

malma napsal(a):

Ono už samotné "Tutter" zní tak trochu sudetsky,že :))
...ne , ne, nechci se tu šťourat v historii a našich středoevropských vzájemných vztazích-nevztazích.
Jako sympatizant Greenpeace si myslim, že je pan Tutter člověk na svém místě.

Myšlenkou úvahy je nejspíš snaha o to, vyvolat v lidech větší pozornost na věci kolem sebe,vidět je v širších souvislostech a ne jenom tak, jak jsou nám předkládány médii. Je to samozřejmě s jemnou narážkou na kontraverzní radar a rakety, což je nejspíš výplod antienvironmentální administrativy George w. Busche,úhlavního nepřítele Greenpeace.
12. 04. 2007 | 23:35

smradlava noha napsal(a):

nemci meli za prvni republiky zastoupeni v ceskoslovenskem parlamentu - bylo by dobre kdyby pan tutter napsal jak se ceskoslovenska vlada chovala za prvni republiky vuci nemcum spatne - dejte pane tuttere aspon pet prikladu - jinak je vas clanek o nicem!
12. 04. 2007 | 23:43

Jiří Tutter napsal(a):

Pro Dinah: Jak jsem uvedl, šlo o "extrakt" z uváděné knihy. Z velikonoc jsem doma, kniha zustala u majitele. Autor je v knize uveden.
Pro Dave: Nehodnotil jsem co se událo, tj.odsun. Hodnotil jsme naopak informování o radaru a vyjádřil své stanovisko. Souhlasím, že někdo jiný, kdo se více zajímá o okolnosti radaru, může najít jiné informace a dojít k opačnému závěru. Konečnou recenzi úsudku koneckonců dělame každý dle svého ustrojení. Jde o to, chtít věci poznat a mluvit za sebe.
12. 04. 2007 | 23:46

Petr napsal(a):

Odsuňme Tuttera!
stejně hloupé jako tento článek.
13. 04. 2007 | 00:05

Tomáš napsal(a):

Dějiny se nedají vracet, ale kdo chce, může v nich hledat poučení. Bohužel, v naší české kotlině, je hledání jednoduchých řešení obvzláště rozšířené.
13. 04. 2007 | 00:36

kaplan napsal(a):

Má to bohužel jediné řešení a to přiznat si, že jsme spolu v tom manželství žili dlouho (věky) a že se to nakonec zvrtlo a dnes jsme od sebe. Standardní manželský přiběh s pěknými i blbými časy. Už si můžeme jenom odpustit.
13. 04. 2007 | 01:14

Jiří napsal(a):

Míra viny většiny v Čechách žijících Němců na vítězství Hitlera a vina většiny Čechu na vítězství komunistů je srovnatelná,většina Němců pouze volila SDP a většina Čechů pouze volila Gottwalda.
Souvislost s umístěním radaru v Čechách ovšem moc nechápu.Pokud jde o nějaké apriorní pocity,myslím,že je to spíše Váš problém pane Tuttere a mnoha dalších levicově zaměřených aktivistů,problém Vašeho pocitu,že G.W.Bush je ztělesněním všeho zla ,a že tedy každý koho Bush označí za špatného,je ve skutečnosti dobrý.Není to nic nového, podobní,stejně upřímně přesvědčení lidé jako Vy pochodovali v osmdesátých letech v mírových pochodech proti rozmístění amerických raket středního doletu v NSR a raket MX v Británii.Přestože většina z těchto lidí byla "jen"naivní,přesto mohli tito lidé způsobit,že by Západ zůstal proti SSSR výrazně oslabený a že by možná sovětští maršálové byli při velmi vážně připravovaném útoku na západní Evropu úspěšní.Odpovědnost naší vlády je v tom,aby uvažovali racionálně a aby se, stejně jako jejich kolegové v západoevropských vládách v osmdesátých letech nenechali ovlivnit lidmi,které v jejich úsilí vede nedůvěra a někdy i nenávist k Americe a její současné administrativě.V třicátých letech demokratičtí politici také nevěřili,že Hitler myslí vážně,to co píše.A nyní,když Amadínežád říká,že Izrael je nutno vymazat z mapy,také to jistě nemyslí vážně.Blahoslavení chudí duchem,neboť jejich bude království nebeské..
13. 04. 2007 | 01:21

dalifen napsal(a):

Souhlasím s Jiřím.
Pozdě ale přece, jak legendární vojska.
Milý pane Tuttere, Vy jste už starší pán, takže když odhadnu, že pochopit poválečnou pomstu na bezbraném jako pomstu na bezbraném (neb válka, v níž je boj cností, již skončila) Vám trvalo asi tak padesát let a to protože Vám to, jak píšete, nenaservírovala média na stříbrném podnose, bude Vám (anebo Vám podobným), trvat dalších padesát let, že nebránit se zlu, není cností, ale krátkozrakostí. Máte-li rád historické paralely, vzpomeňte na Mnichov roku 1938.
13. 04. 2007 | 02:08

Hurá napsal(a):

Velmi dobrá úvava, pane Tuttere. Jsem stejného názoru a proto přidám svoji trochu k Vámi naznačené manipulaci s lidmi. Zásadním problémem je, že lidé nejsou ( nebo nechtějí být ) schopni kriticky myslet sami za sebe. S pozdravem, Hurá.
13. 04. 2007 | 02:45

georg napsal(a):

Vážený pane Tuttere, naprosto s vámi souhlasím. Jen si ještě myslím, že hodně lidí nemá rádo němce, protože bydlí v kradeném. A máte pravdu, že informovanost našeho obyvatelstva je nulová. Beneš byl darebák nejhrubšího zrna, protože dovolil vystěhovat půlku obyvatel, kteří tady žili tisiciletí a natáhl sem cigány ze všech okolních zemí. Fuj.
13. 04. 2007 | 06:22

Jirásko napsal(a):

Nevím, co tím přesně chtěl pan Tutter říci. Hovoří o tom, jak nesprávný vztah mají Češi k Němcům. Obrázek toho, jaký "dobrý" vztah mají Němci k Čechům, podali nedávno němečtí fanoušci, kteří po utkání v ulicích Prahy bez obav, že budou někým srovnáni, vykřikovali: Böhmen ist deutsch - Čechy jsou německé. A to je pro mne dost silné kafe. Já mohou mít také různé pocity v Německu, když čtu ta jména jako Ribnitz, Zinnowitz, Katscherow atp. a přesto nevykřikuju Detuschland ist tschechisch.
13. 04. 2007 | 07:24

vajan napsal(a):

A ještě kousek zpátky!
Podíváte-li se do naší historie, zjistíte, že má vyhánění dlouhou tradici. Téměř nedávno (cca 1860) byli takto vyhnáni Židé z Prahy a myslím, že nebude dlouho ttrvat a budeme vyhnáni i my. Hádejte kým asi? Nápověda: etnikem, které si ze svých daní platíme.
PS. K roli p.Beneše si přečtěte historika Kaplana.
13. 04. 2007 | 07:49

Jaroslav Khaur napsal(a):

Menšiny to nemají v žádném státě snadné,tím spíše,že tento
problén se táhne z období první republiky.To však nemůže být omluvou na chování sudetského obyvatelstva vůči republice jíž byli plnohodnotnými občany.Vlastizrádný pronacistický proud byl příliš silný a nenávistný,než aby ho česká majorita mohla pominout.
Soužití po válce by bylo velmi problematické.
13. 04. 2007 | 07:54

czech1954 napsal(a):

neotravujte nás v pohraničí,od obou rodičů vím,jak se Skopčáci chovali po r.1933 a jak museli jako Češi prchat před ordnery.Dnes je tu už spousty Vietnamců,jejichž děti mluví již česky a německá verbež sem již nepatří.Jak to říkali Poláci,jde-li soused zapálit Váš dům,musí počítat s tím,že se spálí.
13. 04. 2007 | 09:19

Abonent_HN napsal(a):

Otázkou je,zda v Evropě v současné době existuje jeden stát,kde významná menši obyvatel je schopna plně akceptovat svoji příslušnost k tomuto státu nebo spíš se cítí být součástí národa bez ohledu na hranice (např. Maďaršťí obyvatelé na Slovensku, atd.).Jestli vícenárodnostní stát, jako určité dědictví feudální Evropy má smysl a šanci na efektivní fungování. A z tohoto pohledu je asi odsun Němců po válce a také rozdělení Československa možno posuzovat.
13. 04. 2007 | 09:31

XXX napsal(a):

->Dinah - A o užití české armády proti sudetským Němcům po r.1918 jsi taky neslyšel? Není to zas tak obtížné vyhledat - i když o tom většinou nikdo rád nemluví.
13. 04. 2007 | 09:33

XXX napsal(a):

->czech1954 - verbež jsi podle mne především Ty. Tvoje nazývání celého národa verbeží stojí vždy u začátku každého nacionalistického průseru.
13. 04. 2007 | 09:37

Vlad napsal(a):

Zásadním problémem bylo, že se Češi k Němcům nechovali jako Němci ke Slovanům. Kdyby byli Němci po příchodu v 17. stol. násilně počeštěni, nebylo by poté problémů s tzv. sudetskými tj. českými Němci. Jenže to nešlo, protože České země byly od roku 1620 pod německou (rakouskou) okupací.
(Rakouskonásilně porušilo zásadu volitenosti panovníka.)
13. 04. 2007 | 09:40

steppenwolf napsal(a):

Když už se hledají analogie, já bych viděl tuto: Dnešní politika Íránu ani nezastírá agresivitu, např. pro začátek chce vymazat Izrael z mapy světa. To mi připomíná Hitlera. Pan Tutter navrhuje řešení, které mi připomíná Chamberlaina a Mnichov. Pokud se další události budou také vyvíjet analogicky, pak nás čeká velký střet, kdy se bude západní civilizace bránit agresi z jihovýchodu a pokud se ubrání, pak "odsuneme" někoho, koho označíme třebas za dnešní pátou kolonu Íránu. Přitom se najde spousta horlivců, kteří v takové situaci postřílí nebo budou šikanovat ty, kteří za nic nemohli. Po dalších 50 - 60 letech pak bude probíhat diskuse, zda se za to omluvit.
13. 04. 2007 | 10:04

Kmet napsal(a):

Chválím článek p. Tuttera. Když tedy sudetští Němci, obývající část Čech a Moravy 700 let, byli vyhnáni jako zemězrádci, proč se to samé nestalo Slovákům? Rovněž jejich representace se podílela na rozbití ČSR a Slováci jako celek to zvolením luďáků umožnili. Slovenský štát přijal jako druhý za III. říší Norimberské rasové zákony a dvě divize bojovaly proti spojencům. Slováci neměli o nic větší právo na svoje území, než sudetští Němci.
13. 04. 2007 | 10:08

Jiří Tutter napsal(a):

Dovoluji si znovu zopakovat: nehodnotím minulé události. Zajímá mě, na zákadě jakých informací hodnotíme události, které se nás zdánlivě přímo nedotýkají a tedy s nimi nemáme vlastní zkušenost, která by nás jinak měla vést spolehlivěji k hlubšímu poznání. Proto bych velmi ocenil, kdyby se diskutující zaměřili spíše na tuto stránku věci, než na vztah Čechů a Němců.
13. 04. 2007 | 10:27

Němec, národností napsal(a):

Co ten fašista chce. Mocnosti rozhodli a esesáci a sudeťáci odešli. Je to nějaký pomatenec, nebo placenej za rozvracení republiky. Mnichov,ty hňupe, byl asi omyl viď. Holokaust, vypalování vesnic, vraždění dětí, žen vojáků a jiných tzv. nepřátel říše, taky nic ty trotle.
Což takhle rozšiřování území, že by opět přišli a češi by zase byli druhá, či třetí kategorie. Sudeťáci byli teroriszé, z dnešního pohledu. Dnes by je amíci pocytali a zavřeli na Kubu. To ti nedošlo ty oblájče terorismu?
13. 04. 2007 | 10:51

Demokrat napsal(a):

Nehodnotím minulé události, ale propaguji fašismus a ideologii vyvražďování jiných národů. Ještě, že nenapsal židi do plynu, esesák jeden. Policie by se měla tímto článkem zabývat, doufám, že to čtou, když ne upozorním je na trestný činy pisálka.
13. 04. 2007 | 10:56

buldok napsal(a):

Vážený pane autore, Vaše zhodnocení Sudet a vyhnání Němců je opravdu zcestné. V prvé řadě totiž šlo o vyhnání Čechů ze tzv. Sudet. Němci,kteří byli již členy Henleinovy strany stříleli naše četníky sloužící na hranicích,a prováděli další polovojnské akce proti Čechům.
Takže když se snažíte pochopit daný problém musíte ho prostudovat od úplného začátku. Navíc není možné hovořit o odsunu jako o záležitosti an bloc. V té době zde byly tři kategorie Němců. 1) říští Němci, kteří dostali možnost se vystěhovat i se svým movitým majetkem - v Aši např byly přistaveny vagony pro jejich majetek,ale nebyla to pro ně povinnost, 2) Němci.antifašisté, kteří za druhé světové války bojovali proti Hitlerovi i v řadách československých zahraničních jednotkách a těch se žádný odsun netýkal. Pokud se rozhodli odejít do Německa tak to bylo na základě jejich svobodného rozhodnutí jít jejich zemi pomoci po válce, 3) Němci sudetští, kteří sloužili Hitlerovi, kteří se podíleli na krutosti války proti Čechům. Ti na základě dohody vítězných mocností byli zařazeni do odsunu (s 8kg osbních věcí)a jejich majetek byl zkonfiskován neboť byl zahrnut jako součást válečných reparací. Ještě drobná reakce na příspěvek autora georg - nazvat prezidenta Beneše darebákem, když právě on v exilu zajistil naší zemi, že byla zařazena do tzv. bloku vítězných mocností, je opravdu vrcholně nevkusné. Pokud by kdokoliv chtěl na tato témata se mnou diskutovat má možnost e-mail vfin@centrum.cz
13. 04. 2007 | 11:10

Fip napsal(a):

Není dobré používat kdyby, a vůbec některá srovnání výše jsou dosti lichá... ale nevyčistili jsme si cestu ke komunismu když jsme si hezky homogenizovali společnost, možná jsme propásli šanci po jedné totalitě se vyhnout druhé (nejsme jako oni!?)... ale to je jen jeden z aspektů, a netvrdím, že kdyby tu Němci zůastali, tak Gottwald nevyleze na hrad... a uznávám, že tu byla velká animozita.. cpž se prokázalo divokým odsunem atd. Tak.
13. 04. 2007 | 11:22

Stanimir Tomov napsal(a):

Dovolte mi, abych s naprostou vetsinou diskutujicich nesouhlasil. Bydlim v Liberci uz 7 let. Jsem cizinec (ne nemec) a nemam sebemensi duvod a predevsim zadne citove vazby k ani jednomu ze zminench narodu (Cz ci DE). Kamarady mam z obou zemi. Ovsem odsun nemcu a vubec cz-de vztahy z te doby me velmi zajimaji. Mam rad historii a chci vedet i o historii tak krasneho mesta conejvice. Sohlasim s autorem clanku, ze informaci o teto problematice je vice, nez MALO. Lide z pohranici o tom velmi neradi mluvi. Prijde mi, ze se stydi...vetsina vlastne nic nevi a vedet ani nemuze, nebot jsou (nebo spise jeich rodice ci prarodice) pristehovalci. Prece jen je tu nekolik CECHU z te mensiny, ktera tu zila a kteri o tom se mnou diskutuji. Konkretne Liberec bylo bohate mesto s rozvinutym prumyslem. Je to videt i na architekture. Krasne honosne vily atpod. Temer vse vybudovali a vlastnili nemci. Byli to bohati fabrikanti. Byznes jim "slapal" velmi dobre. To jsou fakta. Pak nechapu k cemu jim mohla byt ta valka? Vzdyt by z toho jen tratili... A ztratili. A nejvice (myslim materialne) ztratili zejmena nemecti sudeti. S kufrikem s max. 25 kg a s brekem sli "domu"....nechali tu neuveritelny majetek, svoje domy, svoji historii. Vazeni, nezlobte se, ale nema to logiku to co pisete. osobne jsem se setkal i s nazorem, ze nekteri bohati sudetcti nemci dokonce finansovali ceskou vladu, protoze meli prave opacny zajem, tj. aby zmineny "knirac" valku nevyhral, protoze jen blbec si muze myslet, ze muze pokorit cely svet. Verim, ze nekteri sudetcti nemci "sli s nim". Nekteri se nechali obalamutit, druzi proste ze strachu. Ale nechovali se obdobne i jini? Proc se tedy proti "kniraci" nepostavili z vnitrozemi...kdyz tedy jejich "spoluvlastenci" na severu trpeli? Skoro zadni totiz takovi nebyli. A ten strach musel byt taky neuveritelny. kdyz jde o vlastni zivot...A to co "knirac" napachal a ty lidske zivoty, ktere vzal, uz bohuzel nikdo nikdy nevrati. To mate pravdu. jen si myslim, ze na zaklade nyni pristupnych (dez)informaci nebo spise skoro zadnych informaci, nelze jaksi soudit sudetske nemce za zlociny jednoho psychopata. Otazka nejakeho odskodneho sudetskych nemcu je velmi diskutabilni, nicmene osobne to povazuji ze ukoncenou vec a vyjadruji nesmirnou litost nad:
1. vsech obeti (cz i vsech ostatnich)
2. vsech sudetskych nemcu
3. .......bezduchost Liberce. skoda, je to tak krasne mesto a myslim si, ze kdyby se postavil celem sve historii, bylo by mnohem lepsi. pro vsechny.

Tomov
13. 04. 2007 | 12:06

Jan Hlavicka napsal(a):

Nedavno jsem prestal financne podporovat Greenpeace, protoze se mi moc nezamlouva jejich nazor proti umisteni americkeho radaru na nasem uzemi. Koukam, ze je tim tato organizece prorostla fakt kompletne. Nezlobte se na me, ale to, co zde prezentujete, neni zamysleni nad objektivitou dnesnich medii. To je clanek proti americkemu radaru, akorat sikovne maskovany...a srovnani s odsunem sudetskych Nemcu? Proboha, kde na to chodite:-) Takhle manipulovat s fakty pomoci neadekvatnich pripodobneni, to je samo o sobe potvrzenim vasi teze. Ano, dnesni media nejsou objektivni - pokazde v nich prezentuje svuj nazor konkretni clovek nebo organizace, jde jen o to, kdo je vice slyset.
13. 04. 2007 | 12:11

vai napsal(a):

Dnes snad existuje tolik možné literatury o tomto tíživém českém problému, že není problém se cokoli dozvědět. Nemyslím si, že by téma bylo nějak umlčováno nebo překrucováno. Je hodně i mladých lidí, kteří ví odkud čerpat info. Co se tajilo za pokrokové vlády KSČ bych nedával velký prostor, páč tehdy byl tajný i průměr šroubu na soustruhu. Odsun naprosto schvaluji (nikoli násilnosti :-( , ale nedokážu si představit, že by jsme dnes v ČR měli dva miliony Němců, kteří neumí česky ani slovo.
13. 04. 2007 | 12:22

Karel napsal(a):

Co autor chtěl říci??
13. 04. 2007 | 12:50

Čech napsal(a):

Jestli autor rozumí ochraně Země tak jako dějinám české kotliny, tak je opravdu Země ve velkém nebezpečí.Jestli se za první republiky zapomínalo na vše německé, tak tomu předcházelo 300 let zapomínání na vše české.Čestí Němci aktivně pomáhali rozpoutat světovou válku, nepostavili se proti vypálení Lidic a vraždění za stanného práva a tak mohli být velmi rádi, že byli jen odsunuti. Beneš jim zachránil životy. Nelze zapomenout, že nesou také velkou vinu, že otevřeli dveře Stalinovi do střední Evropy.
Měli by nahradit všechny škody, které zde komunismus napáchal.
13. 04. 2007 | 12:57

Kresinka napsal(a):

Podívejte, podle mě Sudetští Němci špatně volili. Pána s knírkem, respektive toho známého tělocvikáře z Karlových Varů. Ne všichni si to zasloužili, mnoho z nich to těžce odneslo.
I naši rodiče ( prarodiče ) špatně zvolili. Soudruha s dýmkou. Mnoho nevinných to těžce odneslo, taky přišli o životy, domovy všichni pak o majetek. To se nedá napravit. Jen odpouštět je potřeba
13. 04. 2007 | 12:58

jarl Riessner napsal(a):

S posledními 2 odstavci vřele souhlasím, ALE: proč ten podivný nadpis? A proč to nesouvislé rozebírání tématu odsunu? Ke srovnání by stačilo pár vět - takhle mám dojem, že článek začíná o voze a končí o koze...
13. 04. 2007 | 13:03

Karel Mueller napsal(a):

Pohled pana Tuttera je poněkud německý, což mu jako člověku patrně německého původu nevyčítám. Sudetští Němci se s ČSR v podstatě nesmířili, cítili se jako Rakušané a nadto přišli o privilegované postavení, které měli v monarchii. Nebyli diskriminováni politicky, ekonomicky ani národnostně a pokud jde o odsun, tak to dost přesně vyjádřil ve svém příspěvku nick buldok. Reálně lze zvažovat, že měli při vzniku republiky dostat autonomii. Ale pozor, tady by si naši bývalí krajané měli uvědomit, že si touto koncepcí připravují oprátku, je otázka času, kdy v některých oblastech Bavorska bude většina cizinců.
Ale jistě, Evropa je dnes jinde a má úplně jiné problémy, last but not least multi-kulti, nad minulostí se dávno měla udělat tlustá čára. Aber ich befuerchte mich, das ist nicht unseres Problem ... Herr Tutter ...Aber in einer Angelegenheit behalten Sie durchaus recht. Ich kann mir viele von den braven Kaempfern, die die deutsche Karte treiben, vor 65 Jahren ganz schoen vorstellen.
13. 04. 2007 | 13:18

Standa napsal(a):

Je to zajímavý článek, ale nechápu některé diskutující.V r. 1920 bylo v našem státě daleko více Němců než Slováků: Čechů 51%,Němců 25%,Slováků 15%,Maďarů 6,2%. Ostatní byli Poláci, Rusíni a jiní.Neměli jsme být tedy Českoněmecká republika?Němci neměli větší zastoupení ve vládě než Slováci.Krize v r.1929-35 postihla nejvíce pohraničí s německým obyvatelstvem (viz statistiky nezaměstnanosti z té doby.Některá města (na př. Aš) byla vylidněním a následným osidlování naprosto zničena,z hlavní ulice zůstalo pár domů,průmysl pryč, stroje odvezeny na Slovensko aby se prezentoval jeho industrializace.Celá čtvrt s vilkami také zbourána. A ke druhému problému:Co se stalo s kolaboranty z r. 1968?Zradili svoji vlast za jidášké větší peníze,zaprodali se okupantům a tupě jim sloužili,aby se měli lépe,postihovali vlastence,dávali si vyznamenání a diplomy.A co udělali komunisté po r.1948 s našimi hrdiny z 2.SV? Poslali do uranových dolů,koncentráků nebo na popraviště.Proč nebyli odsunutí někam na Sibiř, když to tak chválili a snažili se, abychom zde žili tak jako oni tam?Proč tam dnes nejsou a žijí tam, kde zradili, ač nemuseli?Není to krutě nespravedlivé? Kde jsou členové prověrkových komisí z období normalizace? Většinou mají vysoké důchody anebo podnikají s využitím kontaktů a známostí z komunistické doby!Co jsme to tedy za národ???
13. 04. 2007 | 13:25

Čenda napsal(a):

Vážený pane Tuttere, Váš článek je vynikající, bohužel jeho cíl, to je "polidštění opice", se nezdařil. Alespoň mi to tak po přečtení reakcí připadá. Mějte se krásně.
13. 04. 2007 | 14:02

skeptický napsal(a):

My jsme národ holubičí.Proto se vždy najde nějaký dobrák,který by nám chtěl vládnout,a ono se to daří,protože tu máme už po staletí tradici vlád,které zemi prodávají cizině za kus žvance.To už si člověk přestává pamatovat,koho všeho jsme už povinně museli milovat.
A vždycky to byl nějaký cizí ksindl.
Proč to v 89.roce dopadlo,jak to dopadlo,je už dnes spoustě lidí jasné:Oni si tu revoluci připravili sami pro sebe.Charta byla estébácká provokace,ti,co se na ni nachytali to odskákali,jádro šlo do fešácého exilu,aby tady po opřevratu převzalo moc.Takže to šlo z levé kapsy do pravé.
Nedotažené články jako je
tento jsou akorát dobré na rozeštvávání lidí,což je asi záměr.A že jich tu je dost a dost.
13. 04. 2007 | 14:07

Tomáš napsal(a):

Někdy mám pocit, že tohle "blogování"?, je více jakási podivná forma kolektivní psychoterapie, než snaha o diskuzi a bohužel, v celé nahotě se ukazuje, že autorovy obavy ze stále se opakujících pokusů o manipulaci a ochoty lidí si to nechat líbit, je opodstatněná. Když vezmu v úvahu, o co vlastně autorovi šlo, pak z následných reakcí vyplývá, že převážná většina diskutujících v sobě nosí nastřádané a neventilované emoce,mindráky, pocity křivdy a nesmyslného zmaru. Nechci strašit, ale na mně, bez ohledu na obsah, to působí dost děsivě. Jsme opravdu jenom národem /v podstatě dějinými událostmi a geografickou polohou namíchanou směskou lidí/záměrně se vyhýbám pojmu "národem"/, odsouzených k věčnému kolaborování a přežívání na okraji hlavního proudu civilizačního vývoje? Proboha, vždyť všechno co tady máme,lépe řečeno co nám tady zbylo a na co jsme tak "vlastenecky hrdí", bylo ovlivněno duchovními proudy sahající svými kořeny daleko před dobu, kdy první praotec Čech se poprvé napil vody z Vltavy a v hmotné podobě vytvořeno lidmi, kteří sem přišli z celé Evropy, potažmo z celého "kulturního světa". A tak si neodpustím malé rýpnutí, mám-li být na něco hrdý jako"čech", pak to určitě není ta naše typická vyčůranost, sklony bezbřehému měšťáctví a špatně skrývaná xenofobie a alibistická neochta mít vlastní názor/tím mám na mysli názor na události přesahující rozměry mého-našeho dvorečka/, to jest valstnosti, které docela nepokrytě ke svému prospěchu/a obecně k našemu neprospěchu/ využívá většina těch kterým je to ku prospěchu. Nebudu rozvádět, ať si to posoudí každý sám.
13. 04. 2007 | 14:22

Rob napsal(a):

Naprostý souhlas po r. 89 se mělo postupovat zcela stejně. Každý kdo byl v KSČ měl být (zcela analogicky s každým kdo byl němec) odsunout na Kubu nebo do KLDR.
Jinak podle vzpomínek pamětníků to tenkrát fungovalo tak, že za koho se zaručili tři češi tak ten mohl zůstat. I tohle mohlo být zachváno.
14. 04. 2007 | 00:17

czech1954 napsal(a):

Slušnost je pro Němčoury pouze slabost.Vrhají veliké peníze,aby se tu opět uchytili,ale myslím,že jim to nebude platné,dnes naše mládež mluví anglicky.
Nějak ta naše 5.kolona nemůže strávit,že jejich předkové byli z 90,1% zrádci demokracie.
14. 04. 2007 | 07:42

Standa napsal(a):

Jen poznámku ke skeptickému.Napřed otázka?Kolik je ti let?Žil jsi i v době bolševizmu? Jestli ano a chartisté to měli tak jednoduché, proč ses nezapojil a neměl nyní blahobyt?A pokud jsi mladší, polož tutéž otázku svým rodičům-stejně na tvé výchově toho obrovsky moc zanedbali.Je blbé se vyjadřovat k něčemu, o čem nemáš sebemenší, ani sebenepatrnější znalost!Nevědomost o tom, k čemu se vyjadřuješ z toho tvého příspěvku přímo sálá.Jí i celá moje rodina to zažila na své kůži.Nakonec jeden návrh: Založ si svoji vlastní stranu s tvým vlstním super-programem, získej pro ni voliče, zasedni v parlamentu, dokaž co lze dokázat - a nakonec zasedneš jistě na Hradě.Pokud to neuděláš, tak pácháš zločin na našem národ a veškerém našem lidu, neboť pro jeho prospěch nejsi ochoten využít svých názorů a nápadů a tím nás všechny ochuzuješ.Jak prima se nám pak bude žít, když budeš v čele státu.Standa
14. 04. 2007 | 13:41

skeptický napsal(a):

Milý Stando,
Obdivuji Vaši bohorovnost.Víte,každý má svoji pravdu.Vy jste se vyjádřil na můj úkor,já se vyjádřil obecně.To nasvědčuje o Vaší výchově.
Když si přečtete můj skromný názor znovu, pochopíte,že Vaše rodina byla asi z těch,co si naběhli.Je mi jedenašedesát,skoro půlku života jsem prožil v zahraničí,
abych se nemusel zapojovat jen proto,abych se měl dobře.To je tady bohužel pro spoustu lidi měřítkem všeho.
Prostě mi vadí,co se tu děje,a obávám se,že už s tím nikdo nic nenadělá.
14. 04. 2007 | 14:56

Robis napsal(a):

Jasná věc ta příčinná souvislost mezi volbou Sudetendeutsche Partei (která byla mj. v ČS normálně registrovanou stranou) a koncentráky nebo pokusy na lidech. Myslim, že je to zcela zřejmé a měli bychom si jednou pro vždy říct, že za všechno, co se nám Čechům kdy stalo špatného, mohli ti hnusní cizáci a jejich přisluhovači. A je vyřešeno. Co tam máte dál?
14. 04. 2007 | 23:31

Standa napsal(a):

Ještě ke skeptickému:
Já jsem o dost starší (1935),zažil jsem ještě republiku,pak Protektorát,krátké období relativní svobody,poúnorové roky,padesátá a šedesátá léta. Po okupaci, jako "zarytý pravicový oporunista" vyloučen ze všech organizací,nesměl jsem vycestovat ani do žádné soc.země, neboť moje cesta do zahraničí nebyla v souladu se zájmy ČSSR,děti nesměly studovat,já měl velmi omezené uplatnění, platovou hranici, kterou zaměstnavatel nesměl na příkaz OV KSČ překročit.S některýmí vašimi názory na - no s odpuštěním "bordel" v tomto státě samozřejmě souhlasím. Výhrady jsem měl k tomu,že Charta77 byla řízena StB a lidí s ní spolupracující to dělali ze zištných pohnutek. Zištné bylo na vše přikyvovat, souhlasit, manifestovat.Podepsal jsem "Několik vět",25/11089 jsem manifestoval na Letenské pláni,zakládal zde OF. A měl jsem samozřejmě diametrálně odlišné názory na to, jak to má u ná v budoucnu vypadat než je dnešní skutečnost. O té výchově jsem se asi zmýlil - při jedné takové besedě jsem diskutoval s mladíkem, který mne šokoval svými ultrastalinistickými názory a myslel jsem, že jde v tomto případě o tutéž osobu.
15. 04. 2007 | 13:00

skeptický napsal(a):

Milý Stando,
Jsem rád,že se z Vás vyklubal slušný člověk.
S chartou to vidím tak,a snad jsem to měl upřesnit,že byla bezesporu infiltrována,a to dost silně.Mluvím o první skupině snad méně než tisícovky lidí.Další asi tisícovka ji podepsala později,většina zřejmě z přesvědčení.
Lidé,kteří odešli ze země se někteří protloukali všelijak,jako každý řadový emigrant,někteří to měli podivuhodně snadné.Profesorská místa,Radio Svobodná Evropa atd.Takže shlížím s podezřením na tyto vrátivší se exulanty,zvláště na ty,kteří se tady opět snadno chytli,a sleduji se zájmem,čím zájmům slouží.Už i první vlna,která odešla v 68.roce byla infiltrována.Věci jsou zřídka tím,čím se zdají.Vás jsem omylem považoval za někoho,kdo také podepsal.Určitě ty ,co podepsali bych ze zištnosti nepodezíral,to jsme si nerozuměli.Klidného stáří si asi neužijem.Zdravím.
15. 04. 2007 | 14:25

Kopi napsal(a):

Ahoj Tuti, mohu ti tak říkat, protože jsem to mohl již před třiceti lety, když jsem před tebou seděl v lavici. Když jsem se s Tebou naposledy setkal, bylo to na maturitním srazu, myslel jsem, že jdeš anarchistickou cestou. Ale ne, není tomu tak. S mnohými Tvými názory souhlasím, napsal to pěkně. Mám dnes do Krkonoš blízko a vidím, co se tam děje. Snad naši lidé jednou získají úctu sami k sobě a před sebou.
Hodně úspěchů přeje
Kopi
18. 04. 2007 | 16:26

matematik napsal(a):

Pro Standu a skeptického. Gratuluji oběma ke kulturní diskuzi. Dává příklad toho, jak mohou slušní lidé převést původní kontroverzi na krátkou a slušnou debatu, v níž se nakonec ukáže, že jsou si názorově velmi blízcí. Taky už jsem dědek (1936) a děsí mne, jaké názory se často na netu vyskytnou. Bohužel, pánové, musíme konstatovat, že gauneři vždy měli nad slušnými výhodu, že byli ochotni udělat věci, které my nejsme ochotni.
04. 05. 2007 | 09:16

P. Skálová napsal(a):

Vážený pane, obvykle nepíšu nikam, ale dneska mám pocit, že musím. Souhlasím s tím, co a jak píšete a chápu Vaši snahu sdělit svůj názor a rozumím tomu, co říkáte. Čtu většinu Vašich úvah (protože mi to víc než články připadá jako úvahy, které najdu na internetu. Doufám jen, (ač to z většiny reakcí, jež jsem dosud přečetla, zatím tak nevypadá), že snad "častá krůpěj i kámen překoná". Ocituju větu jedné ze Salingerových povídek, mám někde doma překlad, kde se jmenuje ta povídka (pravděpodobně, nemůžu se podívat, kniha je někde mezi ostatními) "Věnováno Esmée s láskou a neřestí". Téměř dospělá dívenka říkala člověku, který šel do války: "Přeji Vám, abyste se vrátil s neztenčenými silami." I já Vám to přeji, protože lidí, kteří užívají mozek je v dnešní době, bohužel, velmi málo, na komunisty už se vymlouvat nemůžeme a lidí jako jste Vy je víc než potřeba, než by se na první pohled zdálo.
04. 05. 2007 | 14:34

Petr napsal(a):

Německý nacionalizmus jsme odsoudili.V knize Demokracie dnes a zítra srovnává Beneš fašizmus s komunismem.Nemohu pochopit,že máme ˇUřad pro vyšetřování zločinů komunizmu a zároveň máme KSČM.Proč tuto ideologoi nedokážeme zakázat.Proč používáme jiný metr na sudetcké Němce a jiný na Slováky.Copak oni nevolali se zvednutou pravicí "Na Stráž".Důsledek celého vystěhování Němců ze sudet je vidět.Kolik vesnic jsme si vymazali z mapy.O městech kde nic dnes není(průmysl)nemá cenu psát.Je to smutek.
04. 05. 2007 | 17:14

fedor napsal(a):

Dovolil bych si potvrdit názor pana Tuttera, že oficiálních informací o radaru je v našich sdělovaccích prostředcích opravdu velice málo. Hodnotím-li to z hlediska profesionálního, tak prakticky žádné a co jsem chtěl vědět, dověděl jsem se na stránkách internetu a to většinou ne na našich, t.j. českých. Uvádí se především politické důvody a ty mají spíše charakter zastrašovací. Pro získání objektivního pohledy musí zase člověk sáhnout po vojenských doktrínách velmocí. A ekonomické důvody se ponechávají stranou, protože tam bychom si museli nalít čistého vína. Co mi přijde lítoje to, že změní-li se kurs administrativy v USA, ten spolek našich křovinolezců bude až do roztrhání těla hlásat, že to s naším státem i s národem mysleli nejlépe a že oni za nic nemohou. Je to verbeš, mající v rukou prakticky veškeré sdělovací prostředky a asi se brzy dočkáme i toho, že i na internetu bude autocenzúra. V tisku, v televizi a v rozhlase, pokud si toho člověk všímá autocenzúra funguje perfektně. Zdá se, že v tomto směru jsme již v předlistopadových poměrech, akorát ta úroveň autcenzúry je trochu na vyšším stupni, nejsa tak okatá.
21. 05. 2007 | 13:13

dlybfuwicx napsal(a):

Hello! Good Site! Thanks you! qxqganqftp
28. 05. 2007 | 20:47

Sudeťák napsal(a):

Již to, že některé části sudet (tím myslím to, co by se tímto názvem mělo vždycky myslet,jisté geografické území) přišlo v roce 1918 pod československý stát, cítili Němci jako velikou křivdu. Masarykova byrokracie se pro ně snažila vytvářet podmínky, nemuseli například všichni bezprostředně umět česky, jenom někteří úředníci a další. Zachovali se, jak se zachovali a to téměř všichni. Mnoho vyjímek nebylo. A tak podle mého je jednoznačné, že němci museli po válce odejít. Hodně se dnes říká, jak jim Beneš ublížil. Nebýt jeho dekretů odešli by asi stejně a bylo by to daleko divočejší. Dekretry mnoha z nich zachránily asi i život. Nemám nic proti Němcům, ale spolu s Francouzi říkám, že se na to co prováděli ve 20.století nesmí zapomenout. Znám jich pár a jsou kamarádští, ale jsem dík jejich chování a jednání přesvědčen, že by to za vhodných podmínek mohli provést znova. A ještě jedno na okraj. Ve čtyřicátých letech domlouval Beneš v Anglii poválečný transfer Němců z Československa, pak se tomu dlouho říkalo odsun a dnes to je proboha vyhnání přece ani v roce 1938 nikdo Němce od nás nevyháněl. Chtěli domů, do říše a tak šli.
30. 05. 2007 | 11:09

DESMONDa napsal(a):

Absolutly free!

http://7stc.cn/freepor1/fre...
http://7stc.cn/freepor1/fre...
http://7stc.cn/freepor1/fre...
http://7stc.cn/freepor1/dow...
http://7stc.cn/freepor1/fre...
http://7stc.cn/freepor1/fre...
http://7stc.cn/freepor1/fre...
http://7stc.cn/freepor1/fre...
http://7stc.cn/freepor1/fre...
http://7stc.cn/freepor1/fre...

<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre...>free porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre...>free porn movie clip</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre...>free gay porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/dow...>download free porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre...>free porn star movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre...>free full length porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre...>free full porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre...>free black porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre...>free teen porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre...>free homemade porn movie</a>

<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre... >free porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre... >free porn movie clip</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre... >free gay porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/dow... >download free porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre... >free porn star movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre... >free full length porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre... >free full porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre... >free black porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre... >free teen porn movie</a>
<a href=http://7stc.cn/freepor1/fre... >free homemade porn movie</a>
04. 10. 2007 | 23:23

Ivan Fenz napsal(a):

Sudety jsou území na severní Moravě táhnoucí se do Čech až k Labi. Sudetští Němci jsou panger-mánský výmysl k oblbnutí tehdejší Evropy. Už jen z tohoto důvodu nemůže žádný Čech, Moravan či Slezan o takovém pojmu vážně jednat. Za první republiky takový pojem neexisto-val. Němci měli příležitost spravovat své věci přes parla-ment a obecní samosprávu. Bylo jimm to málo, chtěli pangermán-sky kralovat. Rozvrátili soužití a sklidili co zasili. Konec zvonec.
K radaru lze říci mnohé, v pod-statě jde o příležitost pro vojensko průmyslový komlex USA. Busch je páté kolo u vozu, jak řekla M. Albraitová, je to trouba. Skutečné cíle prezentuje D. Cheyny. Ten vyzbrojil Irán,Afganistán iIrák. Potom šli Američtí ( a spojenečtí ) vojcli proti dodaným zbraním. Kšeft je kšeft a tento starý lotr ještě aktivně popichuje ostatní hlupáky pro svoje zájmy. Mám návrh, vybudovat 2 radary na svém území za své a vyhlásit výběrové řízení. V Brdech pro západní zájemce a na Kralickém Sněžníku pro východní. Podmínkou pro pronájem je zajištění ropy a plynu pro ČR ve stálých cenách na dobu nejméně 25 let.
Trh prý dovede vše vyřešit a tady je prostor pro tržní jednání.
07. 03. 2008 | 20:33

virginia auto insurance quotes napsal(a):

I was just seeking this information for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what's the lack of Google strategy that don't rank this kind of informative web sites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">car insurance virginia</a>
11. 08. 2011 | 01:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy