Volební kalkulačka a programy stran: Pohled od Německa

03. 09. 2013 | 09:11
Přečteno 2683 krát
Už brzy u nás bude spuštěna tradiční Volební kalkulačka, která občanům umožní porovnat svoje politické postoje s postoji stran. U řady nových stran, jako je Ano, Úsvit přímé demokracie nebo LES jasně neznáme jejich odpovědi na řadu významných otázek, takže bude určitě užitečná.

V listopadu se k volebním urnám vydají i Němci. Ti svoji volební kalkulačku pro volby do Spolkového sněmu už mají. Jmenuje se Wahl-o-Mat a dlouhodobě ji vyvíjí Spolkové centrum pro politické vzdělávání (Bundeszentrale für politische Bildung), vzdělávací agentura spadající pod federální vládu. Českou Volební kalkulačku vyvíjí občanské sdružení KohoVolit.eu.

Wahl-o-Mat je velmi podobný české Volební kalkulačce, jak ji známe z posledních prezidentských voleb. Uživatel odpovídá na 38 otázek „ano“, „ne“, nebo „nevím“. Počet otázek je v mezinárodním srovnání spíše vyšší, obvykle se pohybuje mezi 20-30 otázkami, i když jedna švédská kalkulačka jich měla 70. Následně uživatel může označit otázky, které považuje za důležité. Ty dostávají při výpočtu shody vyšší váhu.

Poněkud se liší způsob zobrazování výsledku. Zatímco v české Volební kalkulačce se zobrazí procentuální shoda se všemi stranami či kandidáty, v německém Wahl-o-Matu si uživatel nejprve musí vybrat jednu až osm stran. Následně se dozví procentuální shodu svých odpovědí a odpovědí poskytnutých stranami. Při výběru jsou přitom opticky zvýrazněny strany zastoupené ve Spolkovém sněmu nyní.

Obě kalkulačky používají stejnou metodu sběru dat. Odpovědi na otázky poskytují samotné strany na základě předem zaslaného dotazníku. U některých kalkulaček přitom vytváří odpovědi sami tvůrci podle programů stran či mediálních vyjádření politiků. Někdy se oba způsoby sběru kombinují. Například tvůrci britské kalkulačky Vote Match nejprve zodpoví otázky sami a následně zašlou stranám odpovědi ke schválení. Pokud strana neodpoví, má se za to, že odpovědi jsou správné.

Přeložil jsem si Wahl-o-Mat pomocí Google Translate a vybral všechny strany, které nyní v šetřeních stranických preferencí jmenuje více než 1 % respondentů. Jde o strany přítomné ve Spolkovém sněmu, Piráty, nacionalistickou stranu NPD a novou anti-evropskou stranu AfD. Toto jsou moje osobní výsledky:Tvůrci Wahl-o-Matu zveřejnili odpovědi všech stran. Můžeme je proto vzájemně porovnávat. Vhodnou metodou je tzv. multidimenzionální škálování. Jedná se o statistickou metodu, která sleduje vzájemné korelace v matici odpovědí a na jejich základě umisťuje strany do pomyslného prostoru. Čím blíže k sobě dvě strany leží, tím podobnější jsou jejich odpovědi na všechny otázky.

Politický prostor německých stran vypadá takto:Dimenze prostoru nemají samy o sobě žádný věcný význam, lze je ale zpětně pojmenovat, a to jednak na základě vzájemného shlukování stran a jednak na základě vah jednotlivých otázek na těchto dimenzích. Čím vyšší váhu otázka má, tím vlivnější je odpověď strany pro její umístění na této dimenzi. Toto je deset otázek s největší vahou na první (vodorovné) dimenzi:Zdá se, že první a nejdůležitější dimenze odpovídá klasickému dělení na pravici a levici, které je v Německu překryto dělením stran na sociálně liberální a sociální konzervativní (otázky na regulaci antikoncepce či adopci dětí homosexuálními páry). Je zajímavé, že němečtí zelení se společně s piráty nachází nalevo od sociálních demokratů.

Toto je deset otázek s největší vahou na druhé (svislé) dimenzi:Druhá dimenze zcela jasně odděluje NPD od všech ostatních stran. Můžeme ji označit za dimenzi politického extremismu. NPD od ostatních stan odlišují odpovědi na otázky ohledně soužití Němců s přistěhovalci, vystoupení z NATO, znovuzavedení kontrol na hranicích atd. NPD je přitom na první dimenzi středová.

Odpovědi všech hlavních stran na všechny otázky najdete zde:Data si můžete stáhnout zde.

Již brzy bude spuštěna česká Volební kalkulačka, takže se díky ní dozvíme odpovědi českých stran na množství zajímavých a důležitých otázek. Zároveň se budeme moci podívat, kde české strany v pomyslném politickém prostoru leží. Do tvorby Volební kalkulačky se můžete zapojit i vy navrhováním otázek:

Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu), DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vasja napsal(a):

Zatim holky klídek, žádný vzrůšo, páč různá úzká vedení daj brzo doporučení.
Bude to zajmavý, kdo že doporučí stranu pana Disko Karla a kdo pana Babiše.
Medialní fronta to nebude mít lehký.
03. 09. 2013 | 09:32

vasja napsal(a):

A já tu DMS pošlu.
03. 09. 2013 | 09:34

Drzá zrzka napsal(a):

Doufám, že bude, pěkným scénám k fotografování nakloněný podzim.

Nashle po volbách. :-)
03. 09. 2013 | 09:38

Pravičák jak poleno napsal(a):

Dělejte si kalkulaček kolik chcete, ale kdo nám zvýšil DPH a podruhé tímpádem zdanil příjem tak toho nemohu volit, že Kharle.
03. 09. 2013 | 09:43

Marty napsal(a):

Drží palce k tvorbě co nejkomplexnější volební kalkulačky :-)
Relevantnost otázek do kalkulačky bych otestoval na širokém vzorku webovým hlasováním, samozřejmě jen jako doplňující kritérium pro výběr otázek. Jak další kritérium bych dal otázky prohlasovat vyvážené skupině sociologů a také politologů (aby byly zohledněny i odborné a ne jen populární názory).
03. 09. 2013 | 09:48

kamilgregor napsal(a):

Marty: To je ideál, k němuž se blížíme. Letos intenzivně sbíráme náměty voličů (už máme několik stovek) a spolupracujeme i s odborníky na daná témata. Spíše než sociology a politology jsme oslovili experty, kteří se daným tématem denně zabývají. Hlasování jsme moc chtěli, ale bohužel nebude, protože není čas na jeho technické zajištění (už tak máme co dělal, abychom stihli samotnou kalkulačku).
03. 09. 2013 | 10:16

rosclays napsal(a):

"V listopadu se k volebním urnám vydají i Němci. " (zveřejněno 3.9. - v případě opravy)

Vážený pane.... datový analytiku a politologu....v listopadu se k urnám Němci učitě nevydají, protože již budou mít dávno zvoleno.
Čemu (komu) lze u nás ještě věřit, tzv. "odborníkům"?
03. 09. 2013 | 10:55

zasMeňo napsal(a):

kalkulačka
03. 09. 2013 | 14:53

zasMeňo napsal(a):

Fajn, jde to tady.
Dobré odpoledne, zdravím na "odpoleční šichtě" všechny diskutující.
I když to není vnitropolitické, taky to souvisí (v tuzemsku musíme pečlivě vyhodnocovat, co se děje též za našimi hranicemi).
Pořád naše média nadávají na Rusko a poklonkují USA, ale jim by se v Americe taky nelíbilo, kdyby ruské ponorky a letadlové lodě konaly manévry u východního pobřeží USA, že ? Takže "co nechceš, aby jiní činili tobě, nečiň ty jim", řekl kdysi někdo moudrý, a nám nezbývá, než se tím řídit. Tedy jim za "velkou louží" by se to taky hrubě nelíbilo - ono stačilo za časů karibské krize s tou Kubou, jak tam tehdy SSSR (Chruščov) cvičil s jadernými bombami, a moc nescházelo, a pustili by se tam do sebe...
Zatím zdraví zasMeňo.
03. 09. 2013 | 14:58

zasMeňo napsal(a):

Němci mě tak netočí, od nich (zatím) nebezpečí nehrozí, že by nám tu chtěli zase dělat pořádek, jako už dvakrát v min. století. Jen ti Američani mě zlobí, že to na středním a blízkém východě dělají..........
03. 09. 2013 | 15:00

kamilgregor napsal(a):

rosclays: Díky za opravu. Má mám dyslexii na September a November. Hrozně mi to komplikuje nákupy letenek :D
03. 09. 2013 | 16:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Alvarová Alexandra · Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bednář Miloslav · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bezděk Vladimír · Bezděková Iva · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Boudal Jiří · Brom Zdeněk · Burian Jan · Bursík Martin C Candole James de · Cimburek Ludvík · Cvrček Václav · Cyrani Pavel Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra E Ehl Martin F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gattermayer Josef · Gazdík Petr · Gregor Kamil H Haas Tomáš · Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hesová Zora · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Hollan Matěj · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honsová Dagmar · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hubatka Miloslav · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hudema Marek · Hůle Daniel · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Janouch František · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kalhousová Irena · Kalousek Miroslav · Kania Ondřej · Karfík Filip · Kasl Jan · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klepal Jakub · Klíma Vít · Kněžourková Tereza · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Krnáčová Adriana · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Lešenarová Hana · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Liška Ondřej · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Matoušek Karel · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Mihulka Stanislav · Michalčák Ján · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mládek Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel · Musil Aleš N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Opatrný Martin P Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pírko Štěpán · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Polák Milan · Potměšilová Hana · Potůček Martin · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Rezková Alice · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sokol Tomáš · Soukenka Petr · Sportbar · Spurný Matěj · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Suchardová Michaela · Sůva Lubomír · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Špidla Vladimír · Špinková Martina · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Šumbera Filip T Tejc Jeroným · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tutter Jiří U Uhl Petr · Urban Jan · Urban Václav V Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek · Vondráček Ondřej W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy