Volební kalkulačka a programy stran: Pohled od Německa

03. 09. 2013 | 09:11
Přečteno 3437 krát
Už brzy u nás bude spuštěna tradiční Volební kalkulačka, která občanům umožní porovnat svoje politické postoje s postoji stran. U řady nových stran, jako je Ano, Úsvit přímé demokracie nebo LES jasně neznáme jejich odpovědi na řadu významných otázek, takže bude určitě užitečná.

V listopadu se k volebním urnám vydají i Němci. Ti svoji volební kalkulačku pro volby do Spolkového sněmu už mají. Jmenuje se Wahl-o-Mat a dlouhodobě ji vyvíjí Spolkové centrum pro politické vzdělávání (Bundeszentrale für politische Bildung), vzdělávací agentura spadající pod federální vládu. Českou Volební kalkulačku vyvíjí občanské sdružení KohoVolit.eu.

Wahl-o-Mat je velmi podobný české Volební kalkulačce, jak ji známe z posledních prezidentských voleb. Uživatel odpovídá na 38 otázek „ano“, „ne“, nebo „nevím“. Počet otázek je v mezinárodním srovnání spíše vyšší, obvykle se pohybuje mezi 20-30 otázkami, i když jedna švédská kalkulačka jich měla 70. Následně uživatel může označit otázky, které považuje za důležité. Ty dostávají při výpočtu shody vyšší váhu.

Poněkud se liší způsob zobrazování výsledku. Zatímco v české Volební kalkulačce se zobrazí procentuální shoda se všemi stranami či kandidáty, v německém Wahl-o-Matu si uživatel nejprve musí vybrat jednu až osm stran. Následně se dozví procentuální shodu svých odpovědí a odpovědí poskytnutých stranami. Při výběru jsou přitom opticky zvýrazněny strany zastoupené ve Spolkovém sněmu nyní.

Obě kalkulačky používají stejnou metodu sběru dat. Odpovědi na otázky poskytují samotné strany na základě předem zaslaného dotazníku. U některých kalkulaček přitom vytváří odpovědi sami tvůrci podle programů stran či mediálních vyjádření politiků. Někdy se oba způsoby sběru kombinují. Například tvůrci britské kalkulačky Vote Match nejprve zodpoví otázky sami a následně zašlou stranám odpovědi ke schválení. Pokud strana neodpoví, má se za to, že odpovědi jsou správné.

Přeložil jsem si Wahl-o-Mat pomocí Google Translate a vybral všechny strany, které nyní v šetřeních stranických preferencí jmenuje více než 1 % respondentů. Jde o strany přítomné ve Spolkovém sněmu, Piráty, nacionalistickou stranu NPD a novou anti-evropskou stranu AfD. Toto jsou moje osobní výsledky:Tvůrci Wahl-o-Matu zveřejnili odpovědi všech stran. Můžeme je proto vzájemně porovnávat. Vhodnou metodou je tzv. multidimenzionální škálování. Jedná se o statistickou metodu, která sleduje vzájemné korelace v matici odpovědí a na jejich základě umisťuje strany do pomyslného prostoru. Čím blíže k sobě dvě strany leží, tím podobnější jsou jejich odpovědi na všechny otázky.

Politický prostor německých stran vypadá takto:Dimenze prostoru nemají samy o sobě žádný věcný význam, lze je ale zpětně pojmenovat, a to jednak na základě vzájemného shlukování stran a jednak na základě vah jednotlivých otázek na těchto dimenzích. Čím vyšší váhu otázka má, tím vlivnější je odpověď strany pro její umístění na této dimenzi. Toto je deset otázek s největší vahou na první (vodorovné) dimenzi:Zdá se, že první a nejdůležitější dimenze odpovídá klasickému dělení na pravici a levici, které je v Německu překryto dělením stran na sociálně liberální a sociální konzervativní (otázky na regulaci antikoncepce či adopci dětí homosexuálními páry). Je zajímavé, že němečtí zelení se společně s piráty nachází nalevo od sociálních demokratů.

Toto je deset otázek s největší vahou na druhé (svislé) dimenzi:Druhá dimenze zcela jasně odděluje NPD od všech ostatních stran. Můžeme ji označit za dimenzi politického extremismu. NPD od ostatních stan odlišují odpovědi na otázky ohledně soužití Němců s přistěhovalci, vystoupení z NATO, znovuzavedení kontrol na hranicích atd. NPD je přitom na první dimenzi středová.

Odpovědi všech hlavních stran na všechny otázky najdete zde:Data si můžete stáhnout zde.

Již brzy bude spuštěna česká Volební kalkulačka, takže se díky ní dozvíme odpovědi českých stran na množství zajímavých a důležitých otázek. Zároveň se budeme moci podívat, kde české strany v pomyslném politickém prostoru leží. Do tvorby Volební kalkulačky se můžete zapojit i vy navrhováním otázek:

Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu), DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vasja napsal(a):

Zatim holky klídek, žádný vzrůšo, páč různá úzká vedení daj brzo doporučení.
Bude to zajmavý, kdo že doporučí stranu pana Disko Karla a kdo pana Babiše.
Medialní fronta to nebude mít lehký.
03. 09. 2013 | 09:32

vasja napsal(a):

A já tu DMS pošlu.
03. 09. 2013 | 09:34

Drzá zrzka napsal(a):

Doufám, že bude, pěkným scénám k fotografování nakloněný podzim.

Nashle po volbách. :-)
03. 09. 2013 | 09:38

Pravičák jak poleno napsal(a):

Dělejte si kalkulaček kolik chcete, ale kdo nám zvýšil DPH a podruhé tímpádem zdanil příjem tak toho nemohu volit, že Kharle.
03. 09. 2013 | 09:43

Marty napsal(a):

Drží palce k tvorbě co nejkomplexnější volební kalkulačky :-)
Relevantnost otázek do kalkulačky bych otestoval na širokém vzorku webovým hlasováním, samozřejmě jen jako doplňující kritérium pro výběr otázek. Jak další kritérium bych dal otázky prohlasovat vyvážené skupině sociologů a také politologů (aby byly zohledněny i odborné a ne jen populární názory).
03. 09. 2013 | 09:48

kamilgregor napsal(a):

Marty: To je ideál, k němuž se blížíme. Letos intenzivně sbíráme náměty voličů (už máme několik stovek) a spolupracujeme i s odborníky na daná témata. Spíše než sociology a politology jsme oslovili experty, kteří se daným tématem denně zabývají. Hlasování jsme moc chtěli, ale bohužel nebude, protože není čas na jeho technické zajištění (už tak máme co dělal, abychom stihli samotnou kalkulačku).
03. 09. 2013 | 10:16

rosclays napsal(a):

"V listopadu se k volebním urnám vydají i Němci. " (zveřejněno 3.9. - v případě opravy)

Vážený pane.... datový analytiku a politologu....v listopadu se k urnám Němci učitě nevydají, protože již budou mít dávno zvoleno.
Čemu (komu) lze u nás ještě věřit, tzv. "odborníkům"?
03. 09. 2013 | 10:55

zasMeňo napsal(a):

kalkulačka
03. 09. 2013 | 14:53

zasMeňo napsal(a):

Fajn, jde to tady.
Dobré odpoledne, zdravím na "odpoleční šichtě" všechny diskutující.
I když to není vnitropolitické, taky to souvisí (v tuzemsku musíme pečlivě vyhodnocovat, co se děje též za našimi hranicemi).
Pořád naše média nadávají na Rusko a poklonkují USA, ale jim by se v Americe taky nelíbilo, kdyby ruské ponorky a letadlové lodě konaly manévry u východního pobřeží USA, že ? Takže "co nechceš, aby jiní činili tobě, nečiň ty jim", řekl kdysi někdo moudrý, a nám nezbývá, než se tím řídit. Tedy jim za "velkou louží" by se to taky hrubě nelíbilo - ono stačilo za časů karibské krize s tou Kubou, jak tam tehdy SSSR (Chruščov) cvičil s jadernými bombami, a moc nescházelo, a pustili by se tam do sebe...
Zatím zdraví zasMeňo.
03. 09. 2013 | 14:58

zasMeňo napsal(a):

Němci mě tak netočí, od nich (zatím) nebezpečí nehrozí, že by nám tu chtěli zase dělat pořádek, jako už dvakrát v min. století. Jen ti Američani mě zlobí, že to na středním a blízkém východě dělají..........
03. 09. 2013 | 15:00

kamilgregor napsal(a):

rosclays: Díky za opravu. Má mám dyslexii na September a November. Hrozně mi to komplikuje nákupy letenek :D
03. 09. 2013 | 16:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy