Volební kalkulačky ve světě: Koho volit v Austrálii nebo Turecku?

04. 09. 2013 | 09:11
Přečteno 3771 krát
Sněmovní volby se blíží a bude je doprovázet volební kalkulačka, která ukazuje shodu voliče s názory stran. Podívejte se na poučné i humorné kalkulačky v jiných zemích a vyzkoušejte si, koho byste volili tam!

Volební kalkulačka (voting advice application) je nástroj, který nějakým způsobem radí voliči, kterou stranu nebo kandidáta si vybrat na základě názorové shody. Počátky volebních kalkulaček sahají až k papírovým vzdělávacím materiálům používaným v západní Evropě už od 70. let k výuce o politice. První kalkulačka se objevila v roce 1989 v Nizozemí. Byla papírová a podobala se testům známým z ženských časopisů. V roce 1998 se tento typ testu jako první objevil na Internetu.

Ve své tradiční podobě kalkulačky plní celou řadu funkcí:

- Pomáhají voliči s výběrem strany.
- Informují voliče o tom, které strany kandidují a které politické otázky jsou důležité v daných volbách.
- Podporují kritické myšlení voliče, protože ho podněcují k přemýšlení o politických otázkách, nad nimiž by se jinak nezamyslel.
- Vzdělávají strany, protože je nutí zformovat postoje k otázkám, o nichž by jinak jasný názor neměly.
- Fungují rovněž jako seznam politických slibů či závazků stran, později lze sledovat, jestli se odpovědi stran shodují s jejich reálnými kroky.
- Narušují záměrné nastolování témat volební kampaně stranami, nutí strany, aby se vyjádřili k celé řadě témat a nikoli pouze k tématům, které by upřednostňovaly samotné strany.
- Pokud je doprovází dotazníkové šetření uživatelů, mohou produkovat informace o politických postojích internetové populace.

Volebních kalkulaček existuje celá řada:

- Názorový test je zpravidla synonymem volební kalkulačky. Je připravován pro konkrétní volby a ukazuje shodu uživatele s kandidujícími stranami či kandidáty. Může být uplatněn na všech úrovních volební soutěže od malých obcí po velké entity, jako je Evropská unie. Jsou známy i kalkulačky pro volby do samosprávných orgánů univerzit, např. ve Velké Británii.
- Inventura hlasování obsahuje místo obecnějších otázek skutečná hlasování, která proběhla v parlamentu či jiném zastupitelském sboru v minulosti. Následně ukazuje shodu hlasování uživatele a hlasování zákonodárce. Často se připravuje před volbami a obsahuje hlasování za uplynulé volební období. V některých zemích nemá vazbu na konkrétní volby a je pravidelně aktualizována, např. v Rakousku ukazuje hlasování za uplynulý rok.
- Politický kompas nemá vztah ke konkrétním volbám nebo zastupitelskému sboru. Často umisťuje uživatele na abstraktní škále (např. pravice – levice, liberalismus – konzervatismus) nebo ukazuje shodu s historickými osobnostmi.
- Kromě toho existuje množství dalších druhů podobných aplikací, žertovných i vážně míněných (např. filozofická, zvířecí, sexuální atd.).

Pojďme se podívat na zajímavé příklady ze světa. Nizozemsko stále hraje v tomto směru prim. Při posledním parlamentních volbách zde vzniklo na 90 kalkulaček! Alespoň jednu z nich si vyzkoušelo zhruba 70 % voličů. Kalkulačky ale najdeme v mnoha dalších zemích světa. Pro větší přehlednost jsem připravil mapu obsahující odkaz na poslední kalkulačku v dané zemi. Zelená barva ukazuje státy s volebními kalkulačkami.Velmi neobvyklá je novozélandská kalkulačka On the Fence ("na plotě"). Je založena na animované ovci, která stojí na plotě a nemůže se rozhodnout, na kterou stranu skočit. Uživatel ovci postupně krmí otýpkami sena, jak popovídá na otázky. Design kalkulačky naráží na označení neinformovaného voliče jako ovce a na anglický idiom „na plotě“, který značí nerozhodnost. Obsah kalkulačky je přitom zcela seriózní.

Kliknutím zvětšíte
Kliknutím zvětšíte


(kliknutím obrázek zvětšíte)

Volební kalkulačky se mohou lišit způsobem, jakým je zobrazována výsledná shoda. Všechny tři běžné způsoby ukazuje řecká kalkulačka Choose4Greece. Uživateli se buď zobrazí sloupcový graf, paprskový graf, nebo rozložení stran v pomyslném politickém prostoru na základě vzájemné podobnosti jejich odpovědí.

Sloupcový graf:

Kliknutím zvětšíte
Kliknutím zvětšíte


(kliknutím obrázek zvětšíte)

Paprskový graf:

Kliknutím zvětšíte
Kliknutím zvětšíte


(kliknutím obrázek zvětšíte)

Politický prostor:

Kliknutím zvětšíte
Kliknutím zvětšíte


(kliknutím obrázek zvětšíte)

Z hlediska způsobu zobrazování výsledků je poněkud neobvyklá španělská aplikace na webu Elecciones.es. V ní je blízkost stran k voliči zobrazena pomocí střeleckého terče. Uživatel v průběhu vyplňování vidí měnící se pozice stran, jejich identitu se ale dozví až na konci test.

Kliknutím zvětšíte
Kliknutím zvětšíte


(kliknutím obrázek zvětšíte)

Zajímá je kanadská volební kalkulačka Vote Compass. Její tvůrci zaznamenávali odpovědi všech uživatelů i jejich polohu, takže nyní mají přehled nejen o tom, kolik procent uživatelů odpovídalo na jednotlivé otázky v jejich kalkulačce „ano“ a „ne“, ale rovněž o tom, jak jsou uživatelé rozmístěni v prostoru. Např. toto je mapa odpovědí na otázku, zda by manželství mělo být definováno jako svazek muže a ženy.

Kliknutím zvětšíte
Kliknutím zvětšíte


(kliknutím obrázek zvětšíte)

Čím jasnější barva, tím častěji uživatelé kalkulačky odpovídali „ano“ a odmítali tedy homosexuální sňatky. Je patrné, že to bylo spíše ve venkovských částech Kanady. Podpora homosexuálních sňatků byla naopak velmi vysoká mezi uživateli žijícími ve velkých městech.

Volební kalkulačka bude již brzy spuštěna i u nás. Do její tvorby se přitom můžete zapojit i vy. Na jaké otázky bychom se v ní měli ptát? Řekněte nám, co vás zajímá, pomocí jednoduchého formuláře:

Volební kalkulačku pro prezidentské volby si můžete připomenout přímo zde:Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu), DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok)

O našich dalších stejně zajímavých článcích se můžete dozvědět, když nás zalajkujete na Facebooku:


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

čochtan napsal(a):

Shoda s Přemyslem Sobotkou na 48%. Neshoda v otázce výstavby mešit. No,je jen otázka času, kdy i v tomhle Sobotka zmoudří.
04. 09. 2013 | 09:31

Analytik napsal(a):

Jak vysoká je pravděpodobnost, že volební kalkulačky jsou zmanipulované za stejným účelem jako předvolební průzkumy preferencí?
Není přeci možné dopustit, aby si každý volič volil podle svých priorit!
A jakou částku si autor kalkulačky účtuje za zmanipulování výsledků kalkulace?
04. 09. 2013 | 09:43

michal skop napsal(a):

Analytik

ta pravdepodobnost je u te ceske 0. Coz vam muzu rict jako autor. Vypocet i kod jsou verejne dostupne,takze si to muzete prepocitat a zkontrolovat.
04. 09. 2013 | 11:14

Analytik napsal(a):

michal skop 11:14

To byl čistě akademický dotaz.
Kalkulačku ani úřední preference neberu na zřetel. Spoléhám na vlastní intuici.
04. 09. 2013 | 11:54

zasMeňo napsal(a):

Kalkulačka ?
04. 09. 2013 | 12:37

zasMeňo napsal(a):

O.K.
Kalkulačky nám technikům a ekonomům rozdal ředitel podniku v 70. letech; prováděly všechny čtyři základní početní úkony (představte si !) a navíc třeba na poli našeho zemědělského podniku. To byl tenkrát velký pokrok oproti řinčivým stacionárním kalkulačkách na stolech v kancelářích.
Od té doby se jistě hodně změnilo (člověk rád vzpomíná na své mládí...), ale když tady uvádíte slovo KALKULAČKA, musím se svěřit s pocity, které ve mně vzbuzuje.
Jinak kalkulačku na baterie používám dodnes (jistě novější), když náhodou potřebuju něco spočítat a z hlavy to nejde a nejde.
Počítač používám převážně na psaní - takže by se měl jmenovat "PSAČ"; na počítači jsem za 10 let své PC-gramotnosti (výhodný základní kurs za vlády ČSSD) dosud ještě nepočítal.....smajlík.
04. 09. 2013 | 12:44

michal skop napsal(a):

Analytik

intuice - i to je možnost samozřejmě. Ale moc "analytické" to tedy není, to si neodpustím dodat (-:
04. 09. 2013 | 12:55

Otázkář napsal(a):

V prezidentský volbách mi vyšla největší shoda u prvních tří kandidátů takto:
1. Jiří Dientsbier
2. Miloš Zeman
3. Táňa Fischerová

Procenta si už přesně nepamatuju, ale rozdíly nebyly příliš velké, všichni u mě získali okolo 60 %. Na posledním místě skončil Karel Schwarzeberg se záporným znamínkem. Rozhodnutý jsem byl už před absolováním testu, ale výsledek potvrdil mé preference, takže pro nerozhodnuté voliče myslím dobrý pomocník.
04. 09. 2013 | 13:51

Viola napsal(a):

Nechtěl by si někdo vhrsti povídat o vyvolených?
04. 09. 2013 | 13:54

Otázkář napsal(a):

Nicméně pro člověka, který politiku sleduje dlouhodobě je volební kalkulačka pouze doplněk, protože kromě míry shody v názorech je samozřejmě důležitá především důvěryhodnost kandidáta. Například Miloš Zeman je vynikající řečník, ale v 1. kole jsem dal přednost Jiřímu Dientsbierovi.
04. 09. 2013 | 13:55

Analytik napsal(a):

michal skop 12:55

Analyzovat politiku, stejně jako třeba podvojné účetnictví je velice ošidné. Dá se to provádět jenom ex post a ani tyto výsledky nejsou spolehlivé. Podvojné účetnictví i politika se vymykají všem přírodním zákonům, takže nezbývá než spolehnout na křišťálovou kouli, kávovou sedlinu nebo intuici.
Ta mě zatím nezklamala. V posledních volbách jsem dal hlas pouze v prvním kole paní Táně Fišerové, takže jsem z obliga za současné šaškárny na Hradě i v podHradí. ;-)
04. 09. 2013 | 14:39

kamilgregor napsal(a):

Analytik

Volební kalkulačka se nedá zmanipulovat. Kdybychom do kalkulačky nahráli jiné odpovědi, než jaké nám poskytly strany, okamžitě by se na to přišlo. Kdyby se shoda počítala jinak, než jak říkáme, že se počítá, okamžitě by se na to přišlo (každý si to může snadno přepočítat v ruce, je to matematika na úrovni druhé třídy základní školy). Do výsledku kalkulačky zasahujeme jen výběrem otázek. Je nemožné vybrat otázky tak, aby lidem častěji vycházela určitá strana, protože to bychom museli dopředu vědět, 1/ jak odpoví každá strana na jakokouli myslitelnou otázku, 2/ jací si kalkulačku udělají a 3/ jak budou odpovídat na každou myslitelnou otázku. U kalkulačky se 45 otázkami existuje 4 na 45 možných způsobů, jak ji vyplnit. To je 1237940039285380274899124224. U každé takové kombinace bychom museli vědět, jak často se vyskytuje v populaci, a to je nemožné.
04. 09. 2013 | 18:03

čert }:o napsal(a):

no testík pěknej dám taky něco do placu:
USA - 308 milionů obyvatel
počet senátorů 100, počet poslanců 440,
počet ministrů 17, cena benzínu 18,-
ČR - 10 milionů obyvatel
počet senátorů 81, počet poslanců 200,
počet ministrů 14 (někdy i 20), cena benzínu 37,-
Kdyby se USA držely stejného modelu tak by musely
mít 6160 poslanců a 2494 senátorů
(zbytek nechť si laskavý čtenář vypočítá sám)
Kde je chybička? =o)
04. 09. 2013 | 18:13

Analytik napsal(a):

kamilgregor 18:03

Druhá věta Vašeho vstupu obsahuje podstatu celého problému.
Jako zkušený programátor dobře vím, že i perfektně odladěný program může zkolabovat, když narazí na chybná data. V oboru hromadného zpracování dat se dají ošetřit chyby například dělení nulou, ale ani ten nejlepší software neodhalí křivé údaje od politických stran. To jsou obvykle data, která mají obor platnosti jen do uzavření volebních místností, stejně jako volební programy politických stran. Seriózní volební kalkulačka by měla upozornit svého uživatele, že výsledek kalkulace je založen na údajích načerpaných od sekretariátů politických stran a že tedy nelze zaručit, že si volič nebude během celého následujícího volebního období nadávat, že zase naletěl. ;-)
04. 09. 2013 | 21:07

hovorka11 napsal(a):

Výsledek:
1)Zeman
2)Dientsbier
2)Fischer
Absolutně dole v mínusu podporovatel islamistů a humanitární bombardér Schwarzenberg
------------------
S tím Zemanem a Schwarzenbergem to vyšlo.
Je mě jedno, jestli Zeman pije, slintá, má cukrovku hází bonmoty, které by si měl odpustit, stejně tak mě je jedno jak Karel vypadá, ale nenávidím zločince a jejich podporovatele a nesouhlasím s chrápáním v práci za mé peníze s vysmívání se občanům že: "spím když se říkají nesmysly".
05. 09. 2013 | 14:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy