Proč brát Volební kalkulačku vážně (ale nepřehánět to)

18. 10. 2013 | 16:11
Přečteno 3489 krát
Michal Kašpárek publikoval na Finmagu článek "Sedm důvodů, proč ignorovat volební kalkulačky". Tady je odpověď od člověka, který volební kalkulačky dělá.Abyste věděli, o čem je řeč, můžete si volební kalkulačku k předčasným volbám vyzkoušet přímo zde:Fungující Volební kalkulačku si můžete snadno vložit do svého webu nebo do blogového článku, podobně jako zde. Je to stejně jednoduché, jako vložit video z YouTube. Stačí do html editoru (na blogu Aktuálně.cz přímo do textu článku) zkopírovat tento kód:Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu), DMS ROK KOHOVOLIT(cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok)

O našich dalších stejně zajímavých článcích se můžete dozvědět, když nás zalajkujete na Facebooku:

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

zasMeňo napsal(a):

Volím ZEMANOVCE !
Ukázali za pár měsíců ve vládním angažmá, že to umí líp, než dosavadní partajní paňáci.
18. 10. 2013 | 17:09

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Lidé by měli především ignorovat Finmag. Je to Kohutovina a je jasné, že Kohoutovi jde především o oblbování lidé a není v jeho zájmu, aby lidé znali názory stran na jednotlivá témata.

Dobrá volební kalkulačka je dobrá věc.
Poskytne především rychlou orientaci a vytřídí strany. Udělat by si ji měli především ti, kdož chtějí volit stranu podle dojmu, případně protestu.

Co by asi většina kalkulaček potřebovala, to je váha pro jednotlivé otázky, například přidělit hodnoty z rozsahu alespoň 0 - 3. Nevím, jak je zde myšleno „nevím / je mi to jedno“, bylo by dobré, když ne otázky vážit, tak alespoň vypouštět a srovnávat jen zodpovězené ano / ne.

Samozřejmě je důležité vybrat vhodné otázky, jak z pohledu důležitosti, tak i formy nástroje. Nikdy by neměly chybět základní otázky, jako jsou daně a základní otázky demokracie. Ne hloupé otázky typu nízké či vysoké daně, ale zda zvýšit progresi u příjmu, jak se sazbami DPH apod. U demokracie, zda více přímé demokracie, více rovnost nebo elitářství, apod.
18. 10. 2013 | 17:13

zasMeňo napsal(a):

Dodatek ke Kalkulačce :
Podle dnešního odhadu (Seznam, Median) to vypadá na levicovou koalici za podpory KSČM, tedy ČSSD 28 + KSČM 20 + SPOZ 7 = 55 procent.
Z toho plyne, že volit pravici (bez ohledu na její průšvihy v uplynulých 22 letech) je bez šance.
18. 10. 2013 | 17:16

Zdislava napsal(a):

zasMeňo :

Co že to umí líp ? Nadávat novinářům ? Rvát se ještě předtím, než se dostanou do PS ? Vylučovat se z partaje ? Papouškovat přitroublé Zemanovy hlody ? Tajit sponzory a stranické účetnictví ? Plédovat proti anonymním akciím, pokud je ovšem vlastní někdo jiný než zemanovci sami ?

A pozor, jedna vlaštovka ještě jaro nedělá !!
:-)
18. 10. 2013 | 17:54

zasMono napsal(a):

zasMeňo,
Podle volebního modelu společnosti STEM by ve volbách zvítězila ČSSD, která by dostala 25,9 procenta hlasů. Hnutí ANO by mělo 16,1 procenta, komunisté 13,3 procenta, TOP 09 11,5 procenta a ODS 8,6 procenta.
Podle hypotetického přepočtu mandátů by měla ČSSD 67 poslanců, komunisté 33 a ANO 41. TOP 09 průzkum přisuzuje 28 zákonodárců, ODS 20 a Úsvit by měl ve Sněmovně 11 zástupců.
Pokud by volby příští týden dopadly podle tohoto modelu, nebylo by sestavení vládní koalice vůbec snadné.
18. 10. 2013 | 17:57

evix napsal(a):

Komunisté v posledních volbách měli více hlasů než 13,3% a letos budou mít více než 20%. A můžete si psát co chcete..Volím Okamuru a nejsem sama, tak si to příští týden přepočítejte :-D
18. 10. 2013 | 18:10

gambler napsal(a):

evix sni,
voli uzvatlaneho populistu pitomia a tvrdi ze komousi budou mit vic nez než 20%. Evix si asi na to vsadila 10 korun a doufa. Ja si vsadil 10000 ze to tak nebude. Komuniste maximalne 17% a evixuv pitomio mezi 4,9 - 5.1 %. . Uvidime kdo vyhraje.
18. 10. 2013 | 18:45

dejavu 2010 napsal(a):

Sobotka se poti,
Pravděpodobnému vítězi volební model Medianu přisuzuje 25,5 % STEM 25,9 %.
18. 10. 2013 | 18:55

www.apodnikejsnadno.cz napsal(a):

Kdo trochu přemýšlí, měl by vybírat ty, kteří nechtějí rozhazovat, tzn. chtějí vyrovnaný státní rozpočet. To chce Úsvit
Okamury. Nevím o další straně či hnutí, která si to napsala.
18. 10. 2013 | 19:08

přece víme, kdo je kdo napsal(a):

Vedle asi dvou stran, které neznám a jsou nevolitelné (Změna, Občané) mi vedle sebe vyšel mezi prvními Pravý blok Petra Cibulky a KSČM.
Smůla je, že Petr je nevolitelný taky.

PS. O zbytky duševního zdraví mě připraví reklama ČSSD -
ZPŘÍSNÍME REGULACI.
Jako by nestačilo, že ceny energií a vody jsou zásluhou socdemáků šílené, chystají se nejspíš ještě zpoplatnit dešťovku a váš FE panel na střeše.
Čekám na stranu, která VYRVE kontrolu cen energií a vody Z RUKOU ZLODĚJŮ.
O co, že to nebude ČSSD.
18. 10. 2013 | 20:33

a kde sou zločinec s kašparem? napsal(a):

Pozoruhodná reportáž Ludvíka Hradilka o tom, že Miruna ve skutečnosti bílé nadýchané svetříky nenosí a navch si nemyje hlavu vrcholí zjištěním, že hlavním kandidátem ODS je zjevně monsignore Duka (aby ne, za těch 257 miliard).
To si samozřejmě Daniel Herman může rovnou zalezt pod stůl a už tam zůstat. Skoro mi začíná být sympatický, ale jen skoro.
18. 10. 2013 | 21:17

petrvileta napsal(a):

Volte Zemanovce. Za 100 dnů vlády v demisi dokázali vyházet z úřadů rovných 100 lidí. No, já se vás tedy nechci dotknout, ale "kdo z vás to má?" :-)
19. 10. 2013 | 05:31

zaorálkova cesta do blázince napsal(a):

opět sem si projel volební kalkulasčku a když vezmu konec
37 % lev 21
36% ksčm
35% čssd
33% strana přátel organizovaného zločinu
jsem rád, že všechny čtyři komunistické partaje skončili až na konci. ještě pořád sem normální.
19. 10. 2013 | 09:02

volim piraty napsal(a):

to petrvileta,

ma na to Zak a podobne krysy kryte Lukoilem. SPOZ je strana mafianu.
PS.
Senátor Dryml podal trestní oznámení kvůli Lukoilu .
19. 10. 2013 | 10:13

otaznik napsal(a):

Videl nekdy nekdo predsedu SPOZ Zdenka Štengla?
Je to myticka postava? A nebo SPOZ vede Lukoil a Štengl je jen bilej kun?
19. 10. 2013 | 10:19

otaznik napsal(a):

zaorálkova cesto do blázince,
Cim to je ze vas byvalej predseda Paroubek dosahuje nyni 0.2 procenta? Nedopadne tak za par let i ten ozubenej ukecenaj plesoun Bohus ?
19. 10. 2013 | 11:00

zaorálkova cesta do blázince napsal(a):

otazník,
socialistický psychopat dluhoslav se chystá zvýšením daní a pojistneho zlikvidovat spoustu firem a zvýšit nezamestananost na 15% jako na slovensku a dále zadlužovat českou republiku. proto prosím všechny soudné lidi, která nemají sve rudé mozky zatemnělé závistí , nenávistí a totální blbostí, aby volili ODS nebo TOP 09. i když vím, co předváděli. vláda socanů nás posune směrem k sociálním nepokojum a k ponižující žádosti o záchranné pujčky.
19. 10. 2013 | 11:10

michal skop napsal(a):

Bakalův nezvaný host

pokud otázku vypustíte nebo kliknete "je mi to jedno", do shody se ta otázka vůbec nezapočte. Vizte volebnikalkulacka.cz/info
19. 10. 2013 | 16:23

Saint Just napsal(a):

petrvileta
A vy se po těch třidvaceti letech optimisticky domníváte, že jich tam víc jak 100 nebylo?
19. 10. 2013 | 18:07

jura napsal(a):

no tak mi kalkulacka vyhodila DSSS, druzi jsou cerveni, asi jim hodim, pravda bude, ze budou mit pres 20 proc
19. 10. 2013 | 20:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Alvarová Alexandra · Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bednář Miloslav · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bezděk Vladimír · Bezděková Iva · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Boudal Jiří · Brom Zdeněk · Burian Jan · Bursík Martin C Candole James de · Cimburek Ludvík · Cvrček Václav · Cyrani Pavel Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra E Ehl Martin F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gattermayer Josef · Gazdík Petr · Gregor Kamil H Haas Tomáš · Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hesová Zora · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Hollan Matěj · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honsová Dagmar · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hubatka Miloslav · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hudema Marek · Hůle Daniel · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Janouch František · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kalhousová Irena · Kalousek Miroslav · Kania Ondřej · Karfík Filip · Kasl Jan · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klepal Jakub · Klíma Vít · Kněžourková Tereza · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Krnáčová Adriana · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Lešenarová Hana · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Liška Ondřej · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Matoušek Karel · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Mihulka Stanislav · Michalčák Ján · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mládek Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel · Musil Aleš N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Opatrný Martin P Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pírko Štěpán · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Polák Milan · Potměšilová Hana · Potůček Martin · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Rezková Alice · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sokol Tomáš · Soukenka Petr · Sportbar · Spurný Matěj · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Suchardová Michaela · Sůva Lubomír · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Špidla Vladimír · Špinková Martina · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Šumbera Filip T Tejc Jeroným · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tutter Jiří U Uhl Petr · Urban Jan · Urban Václav V Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek · Vondráček Ondřej W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy