Archiv článků: červenec 2012

30. 07.

Ministr Blažek dr. Bradáčovou nakonec jmenoval a za spekulace může i on sám

Karel Hvížďala Přečteno 6517 krát Přidat komentář

Situace nového ministra spravedlnosti třiačtyřicetiletého Dr. Pavla Blažka a místopředsedy ODS nebyla jednoduchá. Do funkce nastoupil 3. července 2012 po nezvykle bleskovém odvolání dr. Jiřího Pospíšila, které bylo od první chvíle širokou veřejností chápáno jako způsob jak zabránit, aby do čela pražského Vrchního zastupitelství nejmenoval velmi úspěšnou státní zástupkyni z Ústí nad Labem dr. Lenku Bradáčovou, za kterou stojí jasné výsledky: Ústecké státní zastupitelství v loňském roce vedlo 16.000 trestních stíhání, zatímco ostatní srovnatelné kraje jen 9000. V Ústeckém kraji se stíhá celá jedna třetina veškeré trestné činnosti, a to přesto, že v tomto kraji chybí již patnáct let třicet státních zástupců. Také tato čísla bylo možné interpretovat tak, že hlavní úkol nového ministra je nejmenovat dr. Lenku Bradáčovou do této důležité funkce. Dlouhé průtahy, opakované schůzky jak s dr. Bradáčovou, tak dr. Zemanem, jakožto Nejvyšším státním zástupcem, veřejnost jen utvrzovaly v tom, že ministr hraje pouze o čas, i když pravomoci jsou jednoznačné: nejvyšší státní zástupce navrhuje a ministr jmenuje nebo nejmenuje. Víc možností není.

Více »

26. 07.

Bývalí obyvatelé NDR se vrací domů

Karel Hvížďala Přečteno 3713 krát Přidat komentář

Podle výsledků výzkumu Leibnitzova institutu v Lipsku, každý druhý obyvatel bývalé Německé demokratické republiky, který se před dvaceti lety přestěhoval do západní části Německa, se vrátil. Sice tam velmi často tito lidé vystudovali, ale pak nebyli schopní řešit problémy, před kterými tam stáli. Jenom v roce 2010 se vrátilo více než 40 000 lidí do své původní vlasti. Někteří sociologové tvrdí, že je to tím, že za života v NDR ztratili schopnost rozhodovat sami o sobě a z této nové role jsou unaveni a domů se vrací hlavně kvůli tomu, že tam pociťují, i když třeba mylně, větší jistotu.

Více »

23. 07.

Kritická doba bez kritické teorie aneb O vládě totálních diletantů

Karel Hvížďala Přečteno 20144 krát Přidat komentář

Druhá část rozhovoru s právním filozofem Jiřím Přibáněm. První naleznete zde.

Více »

21. 07.

O kontrarevoluci průměrnosti aneb Politika bez elit

Karel Hvížďala Přečteno 14644 krát Přidat komentář

Rozhovor s právním filozofem Jiřím Přibáněm

Více »

20. 07.

Němečtí neonacisté o sobě opět dávají vědět

Karel Hvížďala Přečteno 2656 krát Přidat komentář

Mrtvola s baťohem zbraní byla nalezena v městečku Herzberg asi šedesát kilometrů severozápadně od Berlína. Když policie dorazila do hotelu, v němž byla mrtvola nalezena, přítomný lékař jen potvrdil smrt neznámého muže, který ležel v hotelovém pokoji v posteli. Protože tělo nemělo na sobě žádné stopy, které by mohly budit podezření, že šlo o násilnou smrt, doktor policistům sdělil, že muž zřejmě zemřel na následky srdečního infarktu. Při prohlídce hotelového pokoje ale policisty upoutal vojenský ruksak, který se povaloval v rohu místnosti. Když ho otevřeli, zjistili, že je plný zbraní. Nacházely se v něm tři střelné zbraně: dvě pistole a jeden americký samopal s dalekohledem. Kromě toho tam bylo celkem 300 patron různých ráží. Později vyšetřovatelé mrtvolu identifikovali a zjistili, že se jedná o Jörga Langeho, narozeného v roce 1966 v Mecklenburgu-Vorpommern, známého aktivisty pravicové scény, jehož činnost byla již delší dobu monitorovaná.

Více »

17. 07.

Proč by měl Kalousek odejít nejen z vlády

Karel Hvížďala Přečteno 17847 krát Přidat komentář

Odpověď na tuto otázku můžeme hledat mnohem hlouběji než v současných debatách, které se soustřeďují na kladení aktuálních otázek jako jsou například: Lže ministr Kalousek, nebo policejní prezident Lessy? Odpověď, kterou jsme mohli číst v sobotních novinách ze dne 14. července 2012, pak zní: Jeden z nich určitě. Jenže taková otázka i odpověď se vyhýbá podstatě problému, který bychom měli řešit.

Více »

16. 07.

Dr. Rampula: popleta, nebo falešný hráč?

Karel Hvížďala Přečteno 3775 krát Přidat komentář

Zpravodajský časopis Týden z minulého pondělí 9. července 2012 přinesl obsáhlý rozhovor s odvolaným pražským vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou, jenž obsahuje tolik zmatečných a nepravdivých informací, které znečišťují veřejný prostor, že je třeba na to upozornit čtenáře.

Více »

09. 07.

Dr. Pavel Blažek: neviditelný muž, neuvážený řečník, nebo i nekompetentní a nebezpečný ministr

Karel Hvížďala Přečteno 14606 krát Přidat komentář

Nový ministr spravedlnosti dr. Pavel Blažek v nedělních Otázkách Václava Moravce přiznal, že jeho počátky ve všech funkcích jsou vždy těžké a vypadá to, že se nemýlil.

Více »

07. 07.

Nový ředitel BBC a nový ministr spravedlnosti v ČR

Karel Hvížďala Přečteno 6312 krát Přidat komentář

Dne 4. července 2012 byl zvolen nový generální ředitel BBC, tedy British Broadcasting Corporation. Zvolila ho Rada BBC, v jejímž čele je Chris Patten, bývalý konzervativní politik a eurokomisař. Novým ředitelem se stal padesátiletý George Entwistle. Tento muž vystudoval filozofii a politické vědy, svou kariéru začal jako spisovatel a redaktor časopisů a do BBC vstoupil v roce 1989. Jedním z jeho prvních úkolů tehdy bylo pokrytí první války v Perském zálivu a brzyse osvědčil.

Více »

06. 07.

SPD: EU je třeba založit znovu a jinak

Karel Hvížďala Přečteno 2970 krát Přidat komentář

"Debata o eurobondech slouží v Německu jen jako kouřová clona, která zakrývá skutečnost. Eurobondy totiž již dlouhou dobu v tichosti existují. Přece již nyní společně ručíme za národní dluhy, tedy eurobondy, a to bez Evropské centrální banky. Jen paní kancléřka Merkelová si moc nevěří, aby to sdělila veřejnosti." Tato silná slova řekl Sigmar Gabriel, předseda německých sociálních demokratů, v sobotu pro nedělní vydání Welt am Sonntag.

Více »

03. 07.

Z čeho mají premiér Nečas a ministr Kalousek strach?

Karel Hvížďala Přečteno 11796 krát Přidat komentář

Ministr Kalousek ohrožuje TOP 09 víc než paní Parkanová a podobně premiér Nečas svými kroky zpochybňuje věrohodnost boje s korupcí, kterou si jeho vláda dala do programu, a tím i svou stranu ODS. I takhle jednoduše by se dala shrnout situace na naší politické krajině na počátku července 2012.

Více »

01. 07.

Petr Nečas se chová jako v pasti chycené zvíře, které je schopné si uhryzat vlastní nohu

Karel Hvížďala Přečteno 13238 krát Přidat komentář

Podívejme se na výroky pana premiéra Petra Nečase z posledních dnů. Pro server iDnes řekl ve středu 27. června. 2012 na otázku proč se zbavil politika, míněn byl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, kterého ještě před dvěma roky označil za "největší naději ODS", toto: "Manažersky nezvládal škrty v resortu, ztratil mou důvěru. Jestli tomu veřejnost tleská, nebo netleská, je druhořadé." Ve čtvrtek na tiskové konferenci před odletem do Bruselu dokonce prohlásil, že referování v médiích považuje za plky. V pátečních Lidových novinách pak spekulace médií a občanů označil za mýty, které je třeba vysedět.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy