O digitální měně BitCoin

19. 10. 2012 | 10:59
Přečteno 8949 krát
Vedle eura by prý mohla brzy naší civilizaci ohrozit i nová digitální měna, která má jméno BitCoin a vymysleli ji hackeři v roce 2008, i když kryptografický princip, na kterém je měna založena, je podle wikipedie znám již od roku 1997.

Za skutečného otce je považován anonym, který se skrývá pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, ten však z projektu koncem roku 2010 vystoupil. Dnes celý projekt vede Gavin Andresen, který již komunikuje s veřejností face to face. Někteří odborníci soudí, že jde o velmi nebezpečný projekt, který by za jistých okolností dokázal poškodit vlády a destabilizovat světové hospodářství. Na druhé straně by ale tato měna mohla mít za následek větší nezávislost na velkých bankách a vládách. Podle amerických médií se již o tuto měnu zajímá i CIA.

A nejde o žádný vtip: již dnes je možné si pomocí této nové měny kupovat DVD či mobilní telefony, a jak ukazuje vývoj za poslední rok, kurs této nové měny strmě roste. Jen v dubnu například činil obrat této měny šest milionu dolarů a jeden z majitelů se americkým novinářům přiznal, že má již 300 000 BitCoinů, což podle kurzu, když byl dotázán, činilo 2,4 milionu dolarů. Kurz této měny stoupá hlavně proto, že již dávno se kurzy neodvíjí od toho, čím jsou podložené, ale hlavně podle toho, jak jim lidé důvěřují, řekl časopisu Der Spiegel odborník na měny Gerhard Rösl. Právnický statut této měny je však podle tohoto odborníka dodneška nejasný, protože BitCoin hraje úplně jinou ligu.

Tyto nové peníze se dají libovolně dělit a nedají se padělat. Velice zjednodušeně řečeno: počítače, které se připojí na síť, vypočítají zaklíčovaná pořadí číslic, která vyplývají z přesných matematických podmínek, s kterými systém pracuje. Peníze pak sestávají z přesného pořadí čísel, přičemž tento kód se neustále mění. Každá transakce s těmito virtuálními penězi se stává součástí jejich kódu a má digitální podpis účastníka. Jde tedy o speciální kryptografický klíč. Odborníci se již dva roky snaží najít v tomto systému chybu a vloupat se do něj, ale zatím se jim to nepodařilo. Otevřeme-li si webové stránky, najdeme tam stovky příspěvků, které se tímto fenoménem zabývají. Kdo investoval do digitální měny již minulý rok, zvýšil si svůj vklad v půli tohoto roku dvacetkrát, napsal internetový žurnalista Jason Calacanis a v říjnu prý již třicetkrát, píší jiní.

Nebezpečí, kvůli kterým se zřejmě o novou měnu zajímá i CIA spočívá hlavně v tom, že kdyby byla tato měna skutečně masově akceptovaná, za jistých okolností to může mít nedozírné následky: jen s pár doteky myši se může změnit hodnota ostatních měn, a to zcela anonymně. Nikdo nezjistí, kdo tak učinil. Samozřejmě, že s takovou měnou lze provozovat i ilegální obchody, financovat teroristy, obcházet embarga atd. Někteří měnoví experti proto hovoří o trojském koni měn. Němečtí politici dokonce navrhují, aby tato měna byla u nich zakázána. Bude-li BitCoinů ale v oběhu 21 milionů, jejich vydávání se zastaví. Mělo by se tak stát asi v roce 2034.

Nová virtuální měna má i fandy u nás a ti provozují webové stránky bitcoin.cz a údajně se o tuto měnu již zajímají i někteří mladí čeští podnikatelé. Pokud někdo s BitCoiny zachází jako s jinou měnou má to však jeden háček: vývoj kurzu si sice najde na internetu, ale momentální kurz si musí každý spočítat sám a to na základě informací od největších světových burz, které s novou virtuální měnou již také obchodují.

Psáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

xx napsal(a):

"Na druhé straně by ale tato měna mohla mít za následek větší nezávislost na velkých bankách a vládách. Podle amerických médií se již o tuto měnu zajímá i CIA."

Ano, stát nedopustí cokoli co ohrozí jeho absolutní moc. A použije k tomu veškeré násilí které existuje, včetně mučení a týrání. A mocnou propagandou nás bude masírovat katastrofickými vizemi, co všechno to mlže způsobit. Jinak by přece nemohl svůj zásah k udržení vlastní moci obhájit.

Je to stejné jako když zavřeli toho američana který razil vlastní zlaté mince a hrozilo že jimi lidé začnou platit.

Ale stále se najde dost zpitomělých hlupáků, kteří té propagandě uvěří a budou obhajovat násilnické zásahy státu a pošlapávání základních lidských práv a svobod. A prej, že jsme svobodní.

A tu se zase vyrojí hlupáci co budou tvrdit že svobodná společnost je utopie, protože nikde na světě nefunguje a lepší variantou je mocný stát který nás omezuje a drží v okovech.

Otrocká mentalita některých maloměšťáků a jiných individuí je to co drží státy u moci a nás v okovech.

Ach jo.
19. 10. 2012 | 11:16

Viola napsal(a):

Peníze jako šifra? A jakou prací se získávají, anebo se jen nakupují?
19. 10. 2012 | 11:31

xx napsal(a):

Viola: proč se nezeptáte google ? Je to tak snadné, stačí napsat bitcoin a stisknout enter, jednodušší už to být nemůže.
19. 10. 2012 | 11:35

Martin napsal(a):

Autor je amatér. BitCoin ani žádná jiná měna nemůže ohrozit žádný stát, protože každý stát si ihned po svém vzniku zavede svou vlastní měnu a té se drží jako klíště a silou donutí lidi tuto jeho vlastní měnu používat, například zkuste v ČR zaplatit daně pomocí nějakého pesa a budou s vámi hotoví raz dva a důchod taky nedostanete v BitCoinech, ale v Kč a za to aby se platilo za ropu pomocí USD se dokonce vedou války.
BitCoin ale budoucnost má a velikou a tím je absence transakčních poplatků při přeshraniční platbě. Dneska si banky bez mrknutí řeknou i o 40 USD a s BitCoinem to bude z principu zadarmo.
19. 10. 2012 | 11:42

Občan napsal(a):

Kyberměna? proč ne...
Pokud budeme kyberpracovat, brát za to kybermzdu, nakupovat a JÍST kyberjídlo a kybertopit kyberpalivy. Že to je blbost? Asi ano. Jenže stejná pitomost jsou i současné "finanční trhy", provádějící fofrspekulace s neexistujícími penězi.
Pokud projekt skutečně funguje, jak je popsán, pak nevidím mezi současnou virtuální ekonomickou "realitou" a kyberměnou žádný rozdíl.

To už mi připadají zajímavější projekty skotských a anglických nezávislých vesnic a městeček. Byť to je zatím proveditelné jen na nejnižší územně a společenskosprávní úrovni, je to alespoň zcela reálná ekonomika.
19. 10. 2012 | 11:45

Analytik napsal(a):

To přece není žádná novinka!
Jakmile vaše peníze projdou okénkem banky, změní se na chuchvalec nul a jedniček. Máte-li štěstí, možná se vám u bankomatu podaří i opačný proces. Záleží ovšem na tom, jestli mezitím proběhly bezchybně všechny archivace, restarty a aktualizace dat.
Jinak máte smůlu!
19. 10. 2012 | 12:17

marxík napsal(a):

Jak to vidí moje zkušené oko, tak to bude nějaká nová forma letadla.
Na druhou stranu, co není dnes letadlo? Celý kapitalistic. systém je jedno velké letadlo, které právě začíná ztrácet výšku (kulantně vyjádřeno).
Možná tvůrci tohoto nového letadla spoléhají na to , že kapitalismus (jako starý ojetý stroj) klekne dřív než to jejich nově vyvinuté.
19. 10. 2012 | 12:19

xx napsal(a):

Analytik: To není tak docela pravda. Z toho chuchvalce nul a jedniček v případě opačného procesu v bankomatu část ubude, i když všechny archivace, restarty a aktualizace proběhnou bezchybně. Jednak je to poplatek za vedení účtu, poplatek za použití bankomatu a neposlední řadě pokud mezi procesem přeměny v chuchvalec a procesem opačným uběhne nějaký ten týden nebo měsíc, inflace požere další část vašeho obnosu ve prospěch státu. A to nemluvím o daních, které odevzdáte použitím obnosu k zaplacení čehokoli mimo šedou ekonomiku.

A tohle bitCoin obchází, stát z toho nic nemá a proto se o to zajímá CIA a jakmile se to dostatečně rozšíří mezi lidi, bude to smeteno brutální silou státní moci.
19. 10. 2012 | 12:24

P. napsal(a):

Tomu úplně věřím, že se o takovou měnu musí zajímat i CIA. Podobné technologie by mohly časem ublížit dolaru. Ono mezi líbivými západními řečmi o demokracii a svobodě a reálně prováděnou politikou je dost podstatný rozdíl, že - vážený pane Hvížďalo.

Jak tvrdí Rusové - když Západ říká, že bude bombardovat, tak prostě bude bombardovat. Viz jejich dokument "Írán: Život nebo smrt?" (2012)
http://www.youtube.com/watch?v=3tAKf5vMRjo
19. 10. 2012 | 12:25

Analytik napsal(a):

xx 12:24
Uznávám, máte pravdu!
Není daleko doba, kdy si budou lidé při obchodu navzájem vyměňovat zboží za skupiny bitů a bajtů z digitálních šrajtoflí a v bankách zůstanou jen prázdné trezory.
Kde jsou ty zlaté časy, kdy jsme za korec zrní museli vypláznout svazek kůží!
19. 10. 2012 | 13:06

jenicek napsal(a):

Bitcoiny samozřejmě dříve nebo později budou ilegální, anonymní sice nejsou, ale neumožňujou neomezený "tisk" a to je pro zločineckej ksindl od politiků po bankéře noční můra.
Ale i ilegální bitcoiny můžou experimentálně dokázat, že ty hrůzné zkazky, co se učí v ekonomii o deflaci jsou bláboly. Ovšem to stále nebude kariéristům bránit tvrdit opak, budou odměněni teplými místečky ve státní správě a bankách.
19. 10. 2012 | 13:07

jiriskuhrovec napsal(a):

Autor: "Jen s pár doteky myši se může změnit hodnota ostatních měn." Na čem tuhle teorii zakládáte? Ano, bitcoin je velkým rizikem kvůli praní špinavých peněz (proto ta CIA), nevystopovatelným převodům apod. .. ale jak by ohrožoval finanční systém si úplně nedovedu představit.
19. 10. 2012 | 13:10

xx napsal(a):

jenicek: přesně tak !
19. 10. 2012 | 13:15

Abe Normalni napsal(a):

Papirove penize Johna Lawa.
http://www.penize.cz/15741-john-law-a-jeho-mississipi-projekt-1720
Historie se toci v kruhu, Urorobos pozira vlastni ocas.
19. 10. 2012 | 13:15

Karel (taky) napsal(a):

Pokud vím, o bitcoins se CIA zajímá z velice prostého důvodu - jeden šikovný podvodník dokázat na sebe stáhnout cca 10% všech zatím existujících bitcoinů a zmizet s nimi.
19. 10. 2012 | 13:17

xx napsal(a):

jiriskuhrovec: jak ohrožoval finanční systém jeden americký podivín, který začal razit zlaté mince ? Už sedí ve vězení, protože u lidí měl úspěch. Svobodné lidské jednání ohrožuje samu podstatu státní moci a proto jej stát musí potlačovat.
19. 10. 2012 | 13:17

Abe Normalni napsal(a):

xx Az dokazete zajistit, ze lide se stoickym klidem prijmou pripadnou ztratu z uzivani soukromych penez, pak klidne zrusme statni monopol na jejich vydavani. Ale dosavadni zkusenost rika, ze kdo prodela gate u obchodnika se zlatymi mincemi, chce po statu, aby to zaplatil. A kdyz je jich dost, okradou ty rozumnejsi o jejich majetek, aby se zahojili. To je duvod, proc ma mit stat kontrolu nad menou.
19. 10. 2012 | 13:22

Bill napsal(a):

Prvního ledna 2012 konec světa nenastal. Ovšem vážná celosvětová krize, která má globální všeobecný charakter, tu je se vším všudy. Že by na těch proroctvích starých Mayů či Nostradama bylo zrnko pravdy ? Dokonce i seriózní věda (studie EU 2010) se zabývá problémem přelidnění (už je nás 7 miliard, zatímco 1950 to bylo 3 mld.obyv. a výhled do 2060 odhaduje DESET mld.obyv.) a od toho se odvíjejícího zvýšeného čerpání zdrojů, na prvním místě vody; dále ropy atd.atd.
Takže tendence k nárůstu krizových jevů tu je, kdo trochu sleduje dění kolem,nebo kdo je trochu citlivější, cítí jak je vše už dnes "rozhoupané" (vztahy mezi lidmi a národy atd.) včetně počasí a podnebí (globální oteplování). Tento kvantitativní nárůst krizových jevů s sebou přináší logicky RIZIKO kvalitativního skoku, jak už mnohokrát v milióny let trvající historii planety.
Že ten rok 2012 bude dalším v řadě, je nabíledni. A je klidně možné, že řešení některé části krize (totální snad ne) se prosadí nebo začne prosazovat právě v tom r.2012.
Přejme si tedy, abychom ve zdraví a dobré vůli vkročili na tu "rozhoupanou půdu" s cílem opravdového řešení nahromaděných problémů z pozice Homo Sapiens na Zemi v etapě globálně technické civilizace.
19. 10. 2012 | 13:35

Analytik napsal(a):

Bill 13:35
Žijeme ve věku převratných vynálezů a objevů!
Už nám chybí jen krůček k objevu instatního piva a hned po něm se vědci vrhnou na bádání po pramenech digitální vody.
Mimochodem, příští konec světa nastane již za dva měsíce, takže mají pěkně naspěch!
19. 10. 2012 | 13:55

jenicek napsal(a):

Drahej Abe, soukromé peníze jsou daleko menší riziko než státní. Soukromík těžko může někoho donutit jeho peníze používat, proto se jaksi musí starat, aby měly nějakou kvalitu. To státy si to zařídili zákonem a policajtama a navíc radostně okrádaj ve velkým inflací. Kdo nás ochrání před státem?
19. 10. 2012 | 13:57

xx napsal(a):

jenicek: nejvtipnější je, když někdo s úmyslem zastávat se státní měny argumentuje ředěním zlatých a stříbrných mincí. Jakoby stát měnu neředil. Přitom je opak pravdou. Stát ředění měny zdokonalil natolik, že to spousta lidí při pohledu na své mizející úspory přesto dělá přednost. Že by zde pracovalo ego a neschopnost přiznat si, že jsem byl napálen, podveden, okraden tím v koho bezmezně věřím, od koho požadují ochranu a péči ?

No ono to vlastně ani není vtipné, spíše smutné.
19. 10. 2012 | 14:24

Abe Normalni napsal(a):

jenicek To je samozrejme hloupost. Soukrome penize se budou sidit jako cokoli jineho. Ja s tim obecne nemam problem, ale nepreju si, aby me pak nekdo otravoval s tim, ze si vybral spatne penize. Dost na tom, ze lide otravuji s vyberem spatne banky.
Tyhle pokusy uz v historii byly, ze je neznate je vas problem. Vysledek je vzdy stejny, totoalni krach. Lakadlo vydelat spekulaci je proste prilis velke a moznost kontroly kvality zbozi je prakticky nulova. Jste schopen zjistit, zda je mrkev nahnila a auto zrezle. Ale nezjistite, jestli vas soukromy vydavatel penez nevydal 2x tolik, nez deklaruje. To zjistite az kdyz mate v ruce inflacni brak. A pak jse opravdu o zivoty.
19. 10. 2012 | 14:37

Abe Normalni napsal(a):

xx Ja mile XX neverim tomu, ze byste byl schopen prijmout fakt, ze vase penize jsou bezcenne. Naopak vsadim 100:1, ze byste okamzite vyrazil tlouct na dvere nejblizsiho statniho uradu, aby zajistil napravu.
Soukromniky vydavane peniz uz tu byly, a jsou i dnes. Napriklad smenky nejsou nicim jinym, nez formou soukromych penez. Ale pochybuju, ze si do nich ulozite vlastni uspory. Tak blbej nejste ani vy.
Ja jsem pravicak, ne anarchista. Chci aby byl stat silny tam, kde je historicky prokazana jeho nezastupitelna role. A to je vydavani penez zcela nepochybne. Dchazi vam, ze kazdy den vymenujete realne zbozi za kus papiru, u ktereho zcela duverujete smenne hodnote? A ze u soukromych penez zcela rezignujete na moznost kontroly jejich mnozstvi a tedy jejich hodnoty? Soucasne potize zapadni Evropy maji puvod v zcela nekontrolovane a "soukrome" vyrobe penez skrz statni dluhopisy. Kazdy vydava a kupuje dle libovule a kdyz to krachne, hrozi duchodci holema na vladu, misto aby nesli svuj udel.
19. 10. 2012 | 14:44

MartinO napsal(a):

jenicek,xx:

Každý svéprávný člověk ví, že peníze slouží pouze k výměně zboží, na svých běžných účtech má jen tolik peněz kolik k tomuto účelu nezbytně potřebuje a tak ho nějaká inflace 0-5% ročně vůbec nemusí zajímat. K účelu uchování hodnot slouží investice. Kdo syslí 20 let hotovost pod slamníkem a pak se rozčiluje že mu z toho polovinu sežrala inflace, tak by měl vrátit občanku.
Mírná inflace je prospěšná, protože nutí lidi nesedět na penězích, peníze investovat a utrácet a podporovat tak ekonomiku. Deflace je pro ekonomiku stejně zkázonosná jako hyperinflace.
19. 10. 2012 | 14:46

xx napsal(a):

Abe Normalni: no tak vidíte jak si protiřečíte. Soukromá výroba peněz skrze státní dluhopisy. A jste zastáncem silné role státu ? Tak jsou dnes peníze soukromé nebo státní ? S státní dluhopisy vydává kdo ? Soukromníci nebo stát ? Dokážete vy sám vydat státní dluhopis ? Nebo banka snad vydává státní dluhopisy ?

Myslím že byste si v tom měl udělat trochu jasněji, zejména předtím než zvolíte ten povýšenecký tón.
19. 10. 2012 | 14:52

xx napsal(a):

MartinO: jen opakujete mantry státem zpropagované a vyučované ekonomie.

Zajímavé je, že například velmi silná deflace v oblasti mikroelektroniky ten obor nejen že nezahubila, ale naopak vzkvétá jako žádný jiný. Neustálé zlevňování v oboru IT je všudypřítomné a přesto obor táhne ekonomiku víc než automobilový průmysl.
19. 10. 2012 | 14:56

Abe Normalni napsal(a):

xx Bohakrista problem je v tom, ze vy nedokazete pochopit, ze statni dluhopis je v dnesni podobe forma soukromych penez. Vsimete si, ze zatimco menovou zasobu ridi centralni banka dle obejktivnich kriterii a reguluje ji tak, aby cena penez kolisala v predem vymezene hranici(tedy chrani penize jako prostredek smeny), vlada vydava dluhopisy zcela volne dle sveho politickeho programu a bez ohledu na vliv takoveho konani na cenu penez v budoucnosti. Vlada uziva penez jako zdroje v politickem boji.
Vlada se zde chova zcela jako soukromy vydavatel penez. Sundejte si klapky z oci! Tech prikladu v historii je nekolik, papirove penize Johna Lawa, fr. asignaty atd. a vzdy byl vysledek stejny. Tam kde nahradite menu krytou drahymi kovy (nebo rizenou nezavislou centralni bankou) soukromymi penezi, stane se z penez zbozi a ze obchodu (smeny) system letadla. Prvni vyhravaji, posledni jsou ozebraceni.
19. 10. 2012 | 15:06

MartinO napsal(a):

xx:

Jenom sám nechtěně potvrzujete to co jsem napsal předtím. Lidé utrácí za nové počítače, mobily a jiné blbiny proto, že se jim nevyplatí držet hotovost která se jim časem inflací znehodnocuje a je výhodnější peníze utratit a nebo investovat.
Pokud by nastala deflace, tak elektronika, bilé zboží a auta by byly první co by to odnesly.
Krom toho, v oblasti mikroelektroniky žádná deflace není, nový použitelný počítač nějaké úrovně stojí dnes stejně jako stál nový použitelný počítač stejné úrovně před 10 lety. Dejme tomu 1000 dolarů. To samé mobily, TV atd.
19. 10. 2012 | 15:15

xx napsal(a):

Abe Normalni: já především nedokážu pochopit, proč se vydáváte za pravičáka. Sám říkáte že stát ( vláda ) znehodnocuje peníze. Přesto tvrdíte ze to je přednost, protože soukromý vydavatel peněz by to mohl dělat také ?

To je vážně trochu náročnější na pochopení, to přiznávám bez mučení.
19. 10. 2012 | 15:32

Abe Normalni napsal(a):

xx JEZISMARJA! Clovece, znovu rikam, ze jsem pravicak, nikoli anarchista. Tak jako chci statni system spravedlnosti, statni policii a statni armadu, chci statni penize! Protoze jako obcan mam na statu svuj podil a svoji rozhodovaci pravomoc. Je to muj podnik. Az me bude zatykat soukromy policajt, soudit rozhodce a moje penize budou mit hodnotu takovou, jako jim urci jejich soukromy majitel (vydavatel) pujdu si hodit masli. To je otrctvi. Presne v tomhle jsme zili do roku 1989. Cely stat byl soukromy podnik ekonomicko politicke organizace KSC. Vy si srovnejte v hlave, co chcete. Jestli chcete byt otrok, nebo svovodny obcan bez ohledu na vase soucasne majetkove pomery. Co prosazujete vy je vlada sily a moci. A ta vede jen ke stagnaci a zaostavani.
19. 10. 2012 | 15:46

pavel napsal(a):

američani jsou svině a zjistili že svět si od nich nechce nechat nic diktovat tak cia bude špehovat a zabíjet majitele nových peněz
19. 10. 2012 | 15:52

StandaT napsal(a):

BitCoin je změna, kterou už politici nezastaví. A pokud se postaví LET na stejných principech (matematický aparát a algoritmy jsou zveřejněny), tak to bude dobrý bolehlav pro jak predátory z byznisu typu Kožený, Kelner a Komárek, tak z politiky typu Grebeníček či Paroubek.
19. 10. 2012 | 16:15

xx napsal(a):

MartinO: za těch 1000 dolarů si dnes nakoupíte méně než před 10 lety, ale počítač srovnatelný. Jaký je tedy rozdíl, mezi tím že poklesne částka stejně hodnotné měny, nebo hodnota měny při zachování částky ? Přepočtete-li na zlato, před 10 lety to byla hodnota 2,9 unce a dnes asi 0,6 unce. Ve zlatě došlo k docela dramatické deflaci a přesto se počítače vyrábí stále dál.

Jinými slovy, index spotřebitelských cen za těch 10 let rostl 2-3% ním tempem ale cena toho computeru se nepohnula, takže cenová hladina v IT sektoru fakticky klesla.

Můžeme se dohadovat o přesnosti významů slov, ale reálný dopad na IT sektor je jasný, vybere za svou práci v cenách stejnou sumu ale reálně si za ní koupí méně ostatního zboží.

Naopak při všeobecné deflaci, by klesaly ceny veškerého zboží a reální hodnota peněz by rostla, prostě byste si za méně peněz koupili stejně zboží.

Velký rozdíl by ale byl v tom, v čí prospěch by taková situace byla a kdo by na ní tratil. Ano, tratil by na ní stát a banky. V zisku by byli lidé.

Proto se musí strašit držením úspor a nevím čím ještě.

Jiný konkrétní příklad ze života. Zakládáte domácnost, ceny ledniček v průběhu posledních 20 let klesaly velmi výrazně. V roce 2000 jsem kupoval velkou lednici Argo za 18000. V roce 2008 jsem kupoval novou, dvoukompresorovou Elketrolux za 16000 korun. Pokles cenové hladiny jasný. Přesto jsem s koupí lednice nečekal ani v roce 2000 na pokles cen, ani v roce 2008. To je nesmyslný argument, že při poklesu cen by se ekonomika zadřela, protože lidi by čekali na další pokles.

Poč lidé nakupují počítače, když mají jistotu, že za rok budou na trhu výkonější a levnější modely. A ta jistota je betonová. Přesto trh s počítači a mobily běží jako po másle.

Je to jen oblbování lidí co neumí kriticky myslet.
19. 10. 2012 | 16:21

StandaT napsal(a):

Abe Normalni: BitCoin je globální záležitost. Státní peníze si klidně můžete mít. BitCoin je alternativa, kterou využívat nebudete muset, k tomu Vás nikdo nedonutí. Osobně si myslím, že ani nebude chtít. Spíše to vidím na exklusivní klub, který získá spousty napodobovatelů.
19. 10. 2012 | 16:25

Abe Normalni napsal(a):

xx Opet spatne :-D Na deflaci by nejvice vydelali drzitele penez, nejvice by na ni prodelali (jako mnohokrat) obycejni lide. Co by bohace nutilo vythnout z kapsy penize, stavet fabriku, platit lidem? Dnes je to vidina zhodnoceni penez, ktere jinak pomalu ztraci hodnotu. V deflacni ekonomice by riskoval jen kvuli vynosu vyssimu, nez mu poskytuje drzeni penez v polstari. Ve skutecnosti vede deflace k obrovskemu poklesu obchodu, smeny a chudobe. Stane-li se drzeni penez samo o sobe zpusobem vydelku, ztrati penize smysl jako prostredek smeny a stanou se zbozim. Proto take v modernim svete nefunguje zlaty standard jinak, nez neutalym jeho redenim. Dostupne zasoby zlata proste rostou pomaleji nez ekonomicky vykon.
19. 10. 2012 | 16:43

Abe Normalni napsal(a):

Abe Normalni Jeste doplneni, nejen ze se penize stanou zbozim (tim uz jsou) ony se dokonce stanou zdrojem a to dokonce bez nutnosti s nimi jakkoli nakladat. Vira v deflacni ekonomiku je jako vira v perpetuum mobile. Stejne jako pri inflaci, i tady nekdo bohatne na ukor jineho.
19. 10. 2012 | 16:58

xx napsal(a):

Abe Normalni: "V deflacni ekonomice by riskoval jen kvuli vynosu vyssimu, nez mu poskytuje drzeni penez v polstari." - ale to by bylo mnohem zdravější pro ekonomiku jako celek. Naopak dnes držitele peněz spekulují ve snaze uchránit svoje peníze před znehodnocením a riskují někdy až příliš. Pak škemrají u státu o záchranu.

A mimochodem, jak je možné, že v současném systému dochází k nedostatku likvidity ( peněz ) a zamrznutí úvěrování ekonomiky ( držitelé sedí na penězích ) když je tu tak silná motivace ?

Vaše argumenty zase tak silné nejsou, jak vypadají.

A vůbec, proč lidé cokoli prodávají, když je téměř jisté, že ceny v budoucnu díky inflaci porostou ? Není lepší držet statky a čekat na růst cen ?
19. 10. 2012 | 18:48

český maloměšťák napsal(a):

Kdo ručí za novou měnu BitCoin ? Kdo reguluje peněžní zásobu ?
19. 10. 2012 | 19:08

Tomáš napsal(a):

Hvížďala: Kdekoliv se objeví zmínka o terorismu, je ohrožena některá z mých zásadních svobod. Nebo naopak nejde vůbec o nic, protože je to ubohý bulvár. Kam patří tento článek, si domyslete.
19. 10. 2012 | 19:09

Abe Normalni napsal(a):

xx Protoze politika centralni banky neni jedina, ktera ovlivnuje chod hospodarstvi. Inflace v CR je tak nizka, ze prakticky nehraje roli. Nechtel byste zit ani v inflecni ani v deflacni ekonomice, to mi verte. Oboji vede ke ztrate duvery v menu a k drastickemu snizeni ek. vykonu.
K zamrznuti financnich toku v roce 2008 doslo v dusledku zhrouceni duvery v prostredky smeny. V obehu byly biliony "infkovanych" dolaru v ramci balicku ruznych dluhopisu, u kterych najednou nikdo nevedel, jakou vlastne maji cenu. Tohle je prave jeden z dusledku nekontrolovane soukrome vyroby likvidity (penez). Vidite, ze sam uvadite priklady nebezpeci takoveho konani. V tomto pripade byly dluhopisy kryty mixem uveru a hypotek, ta vase virtualni mena musi byt take necim kryta. Jinak by ji za realne zbozi vymenil jen silenec.
Vy tvrdite, ze ceny diky inflaci rostou, ale realita je takova, ze vetsinu casu hospodarstvi roste rychleji nez inflace a realne ceny maximalne stagnuji. Vtip je ale v tom, ze hodnota penez v case take klesa, tudiz se vyplaci penize tocit a ucastnit se byznysu. Ten system relativne dobre funguje, dokud ho nejaky blb nezacne z politickych duvodu prehrivat.
19. 10. 2012 | 19:10

xx napsal(a):

Abe Normalni: no takže se motáte v kruhu jako všichni zastánci státu, když obhajují stát jako ochránce lidí před státem. Stát nás musí chránit před problémy která sám svým jednáním způsobuje. Brilantní strategie.

Kdo ekonomiku přehřívá ? Nekryté peníze přes státní dluhopisy. Kdo vynucuje svojí měnu ? Stát. Kdo se chová jako soukromý vydavatel peněz ? Stát. Kdo má mít silný vliv a měnu pevně v rukou, aby nedocházelo k její destrukci ? Stát. Chápete ten začarovaný kruh, který tu propagujete ? A když už nevíte kudy ven, prsknete do toho prostředí státních peněz alespoň fiktivního soukromníka, stát se prý chová jako soukromý majitel peněz a znehodnocuje je a proto je zapotřebí silný stát, aby nás ochránil před soukromými penězi a jejich znehodnocováním.

Mám pocit, že byste ten karusel měl zastavit, aby se vám neudělalo nakonec špatně.
19. 10. 2012 | 20:30

Kybic napsal(a):

Protože to nemají pod palcem Chazaři z FEDu, zajímá se o to CIA. Nevidím žádný rozdíl o proti dolaru. Ty se taky ničím nepodložené připisují v bilionech na účty lusknutím prstu.
19. 10. 2012 | 20:55

náš prapor vlaje nade trůny napsal(a):

jiriskuhrovec
CIA, která spolu se Saúdy a jakýmisi zbrojními magnáty založila BCCI, prapříčinu všech následujících bublin a splasknutí, samozřejmě musí dolar, který právě způsobuje celosvětovou inflaci s pár potenciálními hladomory pečlivě hlídat.

BitCoin je geniální nápad. Je to jeden z pokusů netizenské komunity ukázat politické třídě prostředníček. Jako wikileaks, jako p2p.
Veleještěři se nezadržitelně blíží vyhynutí.
Doufám, že se toho dožiju.
19. 10. 2012 | 23:31

xan napsal(a):

jezismarja, zase teroristi. Proboha kdyz tomu nerozumite, pouzijte google.
Mena je pseudonymni, nikoliv anonymni.
...a dalsi...
PROBLEM : https://en.bitcoin.it/wiki/Scalability
en.bitcoin.it/wiki/Securing_your_wallet
http://www.weusecoins.com/ info video ENG
http://bitcoincharts.com/charts/mtgoxUSD#rg360zvztgSzm1g10zm2g25
http://www.bitcoin.cz/bitcoin-v-poradu-horizont-ct24/
https://en.bitcoin.it/wiki/Trade online shopy
... a dalsi ...
20. 10. 2012 | 00:18

qcko- napsal(a):

"... dokázal poškodit vlády a destabilizovat světové hospodářství. Na druhé straně by ale tato měna mohla mít za následek větší nezávislost na velkých bankách a vládách, ..."

To je obávám se ta stejná strana. Ten kdo kontroluje měnu, kontroluje svět. Kdyby ji nekontroloval nikdo, mohli by si lidé vládnout sami, bez bank centrálních i jiných.
20. 10. 2012 | 03:41

Abe Normalni napsal(a):

xx Ne ten problem je ten, ze vy pouzivate skatulkovite mysleni. Pro vas je vlada Stat a nejste schopen pochopit, ze soucasne vlady se diky svobode vydavat nekryte penize chovaji jako soukrome subjekty. Pohybuji se na politickem trhu a nakupuji hlasy pomoci vydavani nekrytych penez. Je to ucebnicovy priklad toho, kam vede vydavani penez soukromniky. Stat u nas v obasti penez reprezentuje CNB. Jeji chovani odpovida teorii vstupu statu do urcitych oblasti zivota jako nezavisleho arbitra. Rozdil mazi CNB a vladou je v tom, ze predstavitele CNB jsou placeni za udrzovani penezni zasoby v rovnovaze. Oni z tisku nekrytych penez nemaji vubec nic. Vlada z toho ma ekonomicky a politicky profit. Paradoxem vsech levicackych teorii o posilovani role statu je, ze pokud opustime zakladni a logicke role statu (bezpecnost, pravo, mena) dochazi valmi rychle k privatizaci statu zajmovymi skupinami.
Stat jako institut je zcela nepochybne nutny, krome prostituce nenajdete v historii jinou sluzbu, po ktere by byla tak setrvala trzni poptavka. Ale tisici let je overeno, v kterych oblastech je po statu skutecne poptavka a kam je umele manipulovan.
20. 10. 2012 | 10:36

Abe Normalni napsal(a):

xx A uvedomte si jednu vec, ktera vam zjevne nedochazi. Statni penize, stajne jako statni pravo, statni policie atd. maji jedenu zasadni vlastnost. Jsou pristupne vsem. Z principu. Soukrome penize jsou soukromy majetek. Z toho pohledu by se mohlo stat, co si zrejme ani nedokazete predstavit: Ze by jedna soukroma osoba rozhodovala o tom, zda mate pravo uzivat prostredek smeny, pripadne za jakou cenu. Mohl byste byt ekonomicky zlikvidovan jednim skrtnutim pera. V elektronicke ere by to bylo snadnejsi nez kdy predtim.
20. 10. 2012 | 10:47

Abe Normalni napsal(a):

qcko- Ta mena by proste vznikala sama od sebe, ze vzduchu. To je ovsem prevratna myslenka...
20. 10. 2012 | 10:57

Historik napsal(a):

to Abe Normalni
Váš příspěvek mě ukázal, že ještě existují normální lidé, nezblblí salónními intelektuály a "novinářským hnojem."
Je doplním pár historických příkladů.
1) Někdy kolem r. 1840 mohla každá banka v USA vydávat vlastní bankovky. Následně jejich cena klesla k nule, dostavil se krach, říkalo se tomu "kočičí dolary." Ekonomiku USA to příliš nepostihlo jen proto, že většinu obyvatel tvořili farmáři, kteří byli hodně nezávislí na penězích, hospodařili naturálně.
2) Soukromé byly armády italských condotierů. Ty ale poslouchali majitele, ne státeček, který si je najal. Žoldnéřská, byť z občanů sestavená, armáda na sklonku římské republiky vynesla své velitele do funkce císařů.
3) Soukromou policii měl Londýn v první polovině 18 století. Soud určil na vyšetření zločinu určitou částku, kterou vyinkasoval "lapač zlodějů," který případ vyřešil. Stalo se ale, že celou tuto profesi ovládli mafiáni, kterým toto vytvořilo ideální podmínky. Nejmocnější byl jistý Jonathan Wild, který byl r. 1747 usvědčen ze snahy prodat kradenou věc majitelům (tehdy to zloději dělali běžně, majitelé byli rádi, že ji mají zpět za zlomek ceny, ale v rámci boje s organizovaným zločinem byl přijat zákon, který to trestal smrtí, stejně jako krádež samotnou) a následně oběšen.
20. 10. 2012 | 11:08

český maloměšťák napsal(a):

xx
Jaké procento svých aktiv držíte v Bitcoin ?
Kolik úspěšných obchodů jste prostřednictvím Bitcoin uskutečnil a jakého charakteru ty obchody byly?
20. 10. 2012 | 13:20

Matematik napsal(a):

Mozna se pletu, ale kazda mince ma dve strany. Otocme minci a vezmeme to z te druhe strany. Kdyz muze byt virtualni mena takto dulezita jak asi je dulezite mit svoji mys napojenu na emisi mezinarodni rezervni meny dolaru a jak moc dulezity je fakt, ze v roce 2007 pocet obyvatel, objem HDP, objem exportu , objem zlatych rezerv ukazoval v EU na jasne prevalcovani USA.
Zlate rezervy jen Nemecka Italie a Francie jsou pres hladinu rezerv USA. Kdyby se to synergeticky rojelo... USA by vylezli na stromy...
Cele divadlo soucasnosti neni nic jineho nez
"ostatne soudim, ze euro musi byt zniceno"
v euroatlantickem rybniku nelze mit Kartago a Rim dohromady.

Po dlouhe dobe musim podekovat Hvizdalovi , ze se zacal priblizovat meritu veci. Samozrejme to neni jeste obsah clanku, ale kdo vi....
Jdu se kouknout, zda uz leti ty rakety z Iranu, poplach prece nikdo neodvolal. Nebo ano? Ja zapomel odvolava se poplach nikoliv PR kampan.
Neprepinejte, nemyslete a hlavne po nicem nepatrejte...
20. 10. 2012 | 13:44

Abe Normalni napsal(a):

Matematik V roce 2008 US financni system prakticky zkolaboval a Americani to zachranili jen tiskem penez, znacnou devalvaci dolaru a obrovskym zvysenim statniho dluhu. Pokud by EU a Euro byly tak silne jak rikate, dnes by Evropa sedela na trunu. Misto toho se placame od prusvihu k prusvihu. Ve skutecnosti je na tom EU minimalne stejne blbe jako USA. Ne-li hure.
20. 10. 2012 | 14:05

... napsal(a):

Opsáno odkud? Odsud?:

http://www.spiegel.de/netzwelt/netzpolitik/hacker-waehrung-bitcoin-geld-aus-der-steckdose-a-765382.html
20. 10. 2012 | 19:47

... napsal(a):

Je zajímavé, že se to Hvížďala nestydí opsat ani s podrobnostmi typu zmínek o nákupech DVD, struktura odstavce odpovídá struktuře odstavce původního článku atd. Smutná a ostudná vizitka.
20. 10. 2012 | 19:51

Mnuk napsal(a):

STÁT JE ORGANIZOVANÉ NÁSILÍ!!!!
21. 10. 2012 | 00:10

LAĎA napsal(a):

Chyba v názorech. Tato doba není kapitalismus, ale socialistický demokratismus, což je socialistická podoba kapitalismu, která samozřejmě nefunguje. Vidíme to na dnešní finanční, bakovní, dluhové, ekonomické,... krizi. Jinými slovi sociálně demokratické krizi. Kapitalismus, ten skutečný, který se tu začal vyvijet od 19.století přinesl americe a západní evropě a lidem v nich žijícím obrovský rozvoj, vynikající životní úroveň.Škoda,tento směr jsme otočili a dali se levicovou cestou výsledky v podobě krizíjsou tu.
21. 10. 2012 | 06:29

an napsal(a):

Zde ani nejde o nejake lamani kodu. V momentu, kdy media spusti masaze, kurz bitcoinu zacne klesat takovym tempem, ze z nej majitele nebudou mit radost. Pouze dalsi bublina. Tvurce Bitcoinu se pri odchodu jeste napakuje prozrazenim kompletniho kodu (i kdyz ten bude nejspise uz nyni znam, kryptografie se neridi uzavrenosti, je nezavisla), nebo umozni za tucny baksis pristup do systemu.

Uvedomuje se nekdo vubec, ze mimo tzn. "terorizmus", lze i bez danovych raju timto "odklonovanim" vcelku svizne pripravovat statni kasu o dane?

Kazdy by si pral konec bankovni nadvlady, ovsem timto zpusobem to nepujde. Pouze statni banky poskytuji garanci. Nejaky bitcoin ma stejnou, resp. mnohem mensi hodnotu, nez dolar, rubl, cokoli. Za menou stoji stat (i kdyz uz neni prakticky kryta nicim), za bitcoin-em prakticky nikdo.
21. 10. 2012 | 07:22

an napsal(a):

Lada. U nas rozhodne socialismus neni. Tim muzete strasit male deti.
Naopak, kapitalismus nejhorsiho formatu. Takovy amoralni "socik" zde ma pouze velmi mala skupina privilegovanych.

A kdyz jsme u toho rozvoje kapitalismu... Kazdy debil, ktery chodil alespon na zakladni skolu vi o 2 prumyslovych revolucich. Kazdy stredoskolak vi, ze v dobe nejvetsiho americkeho rozkvetu platili statu podnikatele 90% dan!!! To je OBROVSKY rozdil, oproti soucasnemu neoliberalismu.

A kazdy vysokoskolak vi, ze dalsi prumyslova revoluce uz nikdy neprijde. Kazdy ekonom vi (i kdyz to samozrejme nerekne), ze kapitalismus, v teto forme MUSI skoncit, jeho prodluzovani, nebo dlouholeta stagnace krizi natolik znasobi, ze dusledky budou prave ten REALNI SOCIALISMUS. Stat bude NUCEN zabezpecit fungovani statu prakticky od nuly.

Na pohadky uz je az prilis pozde.
21. 10. 2012 | 07:29

Aleš Janda napsal(a):

an:
„Tvurce Bitcoinu se pri odchodu jeste napakuje prozrazenim kompletniho kodu (i kdyz ten bude nejspise uz nyni znam, kryptografie se neridi uzavrenosti, je nezavisla), nebo umozni za tucny baksis pristup do systemu.“

Tohle znamená co? Bitcoin je open-source a zcela decentralizovaný, takže nemá přístup do systému nikdo. Zdroják si můžete stáhnout na https://github.com/bitcoin/bitcoin, trochu lidštější povídání o tom, jak to funguje http://bitcoin.org/bitcoin.pdf. Super vysvětlení v češtině je na http://www.abclinuxu.cz/clanky/decentralizovana-kryptomena-bitcoin. Všimněte si, že se tam nikde nevyskytuje nic jako „správce měny“ a podobně.

český maloměšťák:
„Kdo ručí za novou měnu BitCoin ? Kdo reguluje peněžní zásobu ?“

Nikdo, nikdo :-) Ostatně kdo ručí za českou korunu? A pomůže ta záruka v případě jejího pádu? Asi těžko. Je to dáno důvěrou, tím, že přesně víte, jak to funguje, a věříte, že to takhle fungovat bude i nadále. Ostatně v případě Bitcoinu není potřeba nikomu věřit, právě protože není na nikom závislý. Peněžní zásoba je naplánována dopředu a řídí se pouze matematickými zákony. To je bráno jako výhoda. Viz popis výše anebo Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

Do diskuse inflace/deflace se zapojovat nebudu, těch proudů je více, jsou podobně silné a každý říká něco jiného. Kdo deflačnímu modelu nevěří a radši si nechá úspory ukousávat inflací, budiž, pro toho bitcoiny holt nejsou.
21. 10. 2012 | 10:05

Tomáš V napsal(a):

Aleš Janda:

konečně to někdo uvedl na pravou míru, pro tunu lidí je nepředstavitelný, že měna funguje na základě důvěry, že mediální ohlesy nemaj velkej vliv, ale hlavní vliv mají ekonomické ukazatele, uzavření investniční burzy btc, či naopak jiné pozitivní záležitosti, nepodložené "kecy" nikoho nezajímají ve velkym

a též mnoho lidí nedokáže vidět, to že neni žádná centrální správa, že připadnou změnu musí odsouhlasit alespon 50% uživatelů měny...
14. 11. 2012 | 11:22

Comodore napsal(a):

Bitcoin je dlouho hledaný svatý grál pro ekonomiku. Není to dokonalé, ale co neumožnuje řízenou inflaci dle vůle jednoho "monarchy" (mono - jeden, arché - kdo se pokládá za znalého řádu světa, jeho původu a smyslu, ten kdo ovládá měnu skutečně vládcem republiky je) může velmi dobře a neoddiskutovatelně zabránit válce, která by byla nesmírně zničující. Kdo volí svobodu, již jen z principu MUSÍ pomoct nečemu co podpoří "biodiverzitu" měn. Kdo volí postoj ovce, ten může nadále spát. Otrokář se vždycky najde když je po nich taková poptávka...
28. 11. 2012 | 22:07

Bitex.cz napsal(a):

Prodej / nákup bitcoinů spustil portál www.bitex.cz.

Nabízí dobré podmínky. Za aukci nad 1,5 BTC jen 1% poplatek, jinak 0,015 BTC. Kupci bitcoinů musí vystavit aukci s nabídkou peněz, které uloží na transparentní účet bitex u fio banky. Aukce pak běží podobně jako na aukru či ebay, ale v Bitcoinech.
Nově též sociální síť: https://www.facebook.com/Bitex.cz
27. 04. 2013 | 12:21

Vlad Naiva napsal(a):

Páně Hvížďala si zase hvízdnul na podporu státní moci. Kdyby si vždy něco před svým dalším záchvatem psací obsese přečetl o daném problému, neplatilo by na něj opakovaně pravidlo: Dokud osel nepromluvil, považovali jej za mudrce.
17. 05. 2013 | 13:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy