Řecká televize ERT začne znovu vysílat od konce srpna

06. 07. 2013 | 09:46
Přečteno 2150 krát
V noci na středu 12. června 2013 zastavila řecká vláda vysílání veřejnoprávní televize ERT. Některé oblasti země na severovýchodě a řecké ostrovy poblíž Turecka jsou díky tomu zcela odříznuté od informací vysílaných v řečtině a jsou odkázané jen na turecké vysílače. Stalo se tak poprvé od roku 1966, kdy tam televize začala vysílat. Na protest proti odpojení se pak v Řecku konala generální stávka. Na veřejnosti se začalo diskutovat o tom, jestli lze ještě hovořit v Řecku o demokracii, když tak bylo učiněno bez vědomí parlamentu. Oficiální protest zaslal řecké vládě také Jean-Paul Philippot, prezident Evropské vysílací unie (EBU). Propuštění novináři vysílají v současnosti přes internet. Zavření televize vyvolalo nakonec i vládní krizi.

Jenže vláda a její premiér Antonis Samaras toto opatření učinili v souladu se zákonem, který den před tím sama vláda schválila, parlament ho má stvrdit až následně. Důvodem zrušení televize jsou podle vládnoucí Nové demokracie nehorázně velké náklady na provoz této televize. ERT podle ní ročně stála daňové poplatníky 328 milionů eur, jenže většina byla zaplacena z poplatků, a to vláda nepřiznává. Čísla hovoří jasně: 88 procent rozpočtu televize tvoří koncesionářské poplatky (50 eur ročně), jejichž výběr v Řecku je stoprocentní, protože se platí společně s účtem za elektřinu. Další peníze plynou do její kasy z reklamy. Státní rozpočet tak má na financování televize jen mizivý podíl, čímž suma, kterou uvádí vláda, je zcela zavádějící.

Nejspíš tomu ale ve skutečnosti bylo jinak: Vláda totiž byla nucena do konce června, jak to slíbila v Bruselu, zbavit se dalších dvou tisíc státních zaměstnanců (přičemž do konce roku 2014 jich má propustit 15 000 a to za situace, kdy tam je 28 procent nezaměstnaných, jak uvedl Guardian), což tímto krokem splnila, o práci přišlo dokonce 2 656 zaměstnanců, z toho asi 700 novinářů, a tím si zajistila přísun dalších peněz od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Zároveň veřejnosti slíbila, že během několika týdnů zřídí novou, zeštíhlenou stanici (pod stejnou firmou vysílalo i 26 rozhlasových stanic). Úsporná opatření v televizi již léta požadovala i veřejnost. Znalci místních poměrů za tímto krokem vidí ale hlavně snahu se zbavit novinářů, kteří vládu za různé kroky ostře kritizují (loni již byli propuštěni dva populární hlasatelé Marilena Katsimiová a Kostas Arvanitis, kteří moderovali kritické pořady) a zaměstnat tam loajální novináře, kterých je bez práce dost. Odborníci říkají, že časem se v nové televizi stejně počet zaměstnanců zvýší, jako tomu v Řecku bylo už několikrát: když se něco slíbilo Bruselu.

Nejvyšší správní soud ale vládě vzápětí nařídil, že veřejnoprávní vysílání stanic ERT musí být obnoveno. Vláda v minulých dnech oznámila, že vysílání začne koncem srpna s polovičním počtem zaměstnanců, přesně s 1200, takže slíbenou kvótu Bruselu - jak znalci předpovídali - opět nedodrží a zbaví se pouze 1456 zaměstnanců místo 2000.

A zřejmě podobné podvody jsou i důvodem, proč Řecko dostalo v úterý 2. července 2013 třídenní lhůtu k tomu, aby potvrdilo bezpodmínečné plnění úsporných opatření, jinak nedostanou slíbených 8 miliard eur.

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

donal napsal(a):

Stejné zeštíhlení bych provedl s naší ČT ,je vidět že televize si ve státech kde jsou placeny z koncesionářských poplatků,narostou do nepředstavitelných molochů s kterými nejde hnout normální cestou protože se jich politici bojí a žádny politik nehodlá být totiž očernován televizí do dnešního dne nikdo není schopen obhájit proč platíme 4 celoplošné kanály.
06. 07. 2013 | 10:02

Pravda páska napsal(a):

Pokud jsou novináři servilní, nikdo je propouštět nebude. To se šáhne do jiných sektorů - třeba do oblasti sociálních a zdravotních služeb, mezi učitele. Jak ale začnou jít kriticky po krku vládě, to je pak jiná. To se pak zjistí, že je potřeba šáhnout hlavně mezi nepřizpůsobivé novináře a redaktory, potažmo, že je potřeba urychleně zavřít zdroj konspirací a terorismu.

Nic nového pod sluncem. Dělali to komunisté, dělají to v Řecku i v kolébce demokracie - v USA. Zasahují proti vnitřním "teroristům" jak o život.
06. 07. 2013 | 10:08

Maximus napsal(a):

V Řecku to bude stále napjatější! Oni mají ohromnou armádu, velkou skoro jako Bundeswehr, jenom těch Němců je přes 80 mil. a Řeků o dost míň, a vůbec státní správa je tam neskutečně přebujelá a také přeplacená. Dobře, zeštíhlení je na místě, ale co dál? Kam půjdou všichni tito propuštění lidé pracovat? Terciální sféra to nemůže vstřebat a musí se něco smysluplného přece vyrábět a poté prodávat, aby se mohlo dovést to co tato země nemá v dostatečném množství k dispozici. To vklastně platí pro většinu států. Ale co, když průmysl je tam nedostatečně diimenzovaný a až na výjimky v nedobré kondici. Takže porostou řady nezaměstnaných a nespokojených lidí a stát bude pod tlakem z druhé strany! A ještě musí splácet dluh, který nejde v příštích cca 300 letech reálně splatit, tak je to totiž nastaveno!
Náznaky nedobrého stavu se už začínají projevovat i u nás, kde se začíná formovat a rýsovat nová "ztracená generace" mladých lidí, kde považte nemá práci spousta lidí s vysokoškolským titulem! Něco není v pořádku, resp. víme co, ale ti co by to měli řešit to neumí nebo nechtějí řešit či to je dokonce jejich záměr? Uvedu příklad, kdy problémy z členství v EU devastují i naši ekonomiku. Asijská nemilostrdná konkurence spotřebního a průmyslového zboží likviduje už po léta nejen český průmysl a vůbec hospodářství jako celek (textilní, strojírenský, sklářský a další průmysl), ale samozřejmě i ten v zemích EU a i USA, jde to dokázat v číslech! A brání se nějak tyto země? A mohou se vlastně nějak bránit? Nikoliv, prý jsou podepsány dohody a volný trh je volný trh. Nebudu to rozebírat, ale kdybych měl tu moc a touhu zničit euroatlantickou společnost, tak přesně toto bych dělal! Ješt+ě více uvolnění, ještě více fotovoltaických panelů z Číny, ještě více povolenek od energií, ještě více nařízení kdo co smí a nesmí a hlavně Schengen rozšířit, drogy a kamióny šmejdského zboží potřebují volnou cestu a ne bariéry! 35 tisíc úředníků v EK (evropské komisi) při EU něco přece vymyslí! A to jsme jen u jednoho problému, co další problémy jako dohody o dvojím zdanění mezi státy mají za následek obrovské fadingy pardon úniky financí ze zemí EU zejména těch slabších jako je ČR. Kdepak, aby to začalo vše nějak reálně fungovat, tak nejen že se nesmí v eráru krást jak to dosud dělali etablovaní politici a vyšší st. úředníci, ale musí se změnit pravidla hry a nastavení mantinelů a limitů jednotlivých států a celé unie! Pokud totiž se toto nezmění, tak bude celá EU a zřejmě i USA chřadnout a ztrácet na hospodářské síle a zdraví. Za nějaký čas všichni budem jedno velké Řecko!
Čest Bůh souzi kapitalisti!
06. 07. 2013 | 10:25

Al Jouda napsal(a):

To maximus :
Pokud máte pravdu, tak jediná obrana proti tomuto trendu je masivní podpora zemêdělství u nás, abychom měli dostatek levných potravin a ty šmejdy z Číny si pak buď koupíme nebo nekoupíme. To už bude jedno:)))))
06. 07. 2013 | 12:55

Jáchym napsal(a):

Ještě že u nás žádnou skutečně veřejnoprávní televizi nemáme, ještěže podstatné noviny a většina regionálních hvížďají, jen jak jim implantovaný zobák dovolí.

Takže zatím nebyl důvod ty nádeníky, kteří tam sedí na místě novinářů, propustit.

Oni dobře vědí, že kdo ti hypotéky platí, toho píseň zpívej.
06. 07. 2013 | 13:17

hasta siempre napsal(a):

Takže jako vždy u unijních požadavků, heslo je:
Okrást občany!
Televizní koncesionáři budou za poplatky (které jim nikdo napolovic nesníží) mít servis od poloviny (a ještě navrch prokádrovaných - což byl účel) novinářů.

Vláda tím něco získá, jenom pokud vybrané poplatky zdefrauduje. Na státním rozpočtu a dluhu se to jinak neodrazí.
Bude se ale lehčeji vládnout.
Což je na jihu Evropy s jeho levičáckými tradicemi zapotřebí, aby vlády dosazené Goldmanem a Sachsem neměly problémy.
06. 07. 2013 | 13:24

starý jezevec napsal(a):

Počet zaměstnanců v ČT rok 2013 = 2 962
http://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/hospodareni-a-financni-situace/zamestnanost/

tedy řecká je srovnatelná

podobně jako řečtí kmotři a řecká ODS jejich Nová demokracie
jsou to stejní mafiáni jako ti naši
06. 07. 2013 | 14:13

starý jezevec napsal(a):

Ještě BBC

„BBC je největší zpravodajskou organizací na světě, nyní zaměstnává asi 23 tisíc lidí. Generální tajemnice NUJ Michelle Stanistreetová řekla, že špatná rozhodnutí manažerů BBC vedou k tomu, že se zhoršuje kvalita novinářské práce. „
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/media-it/215639-bbc-planuje-masivni-propousteni-novinari-protestuji/

Naše ani řecká tv nic neobvyklého, ale oligarchové chtějí svůj mediální prostor a veřejnoprávní se hůře kontroluje než soukromá.
Veřejnoprávní taky krade reklamní prostor a zisky.
06. 07. 2013 | 14:27

bez autocenzury napsal(a):

Správná televize vypadá takhle:
http://www.disclose.tv/action/viewvideo/144856/2_women_in_bikinis_given_body_cavity_searches_on_the_side_of_Highway__Up_my_private_parts/
06. 07. 2013 | 15:49

Targus napsal(a):

To: Maximus

Samozřejmě máte v mnohém pravdu (ve všem), ale pominul jste jednu podle mne zásadní věcičku.
Tím je schizofrenní požadavek EU na prodlužování věkové hranice odchodu do důchodu a obrovské transfery financí na vytváření jakýchsi pracovních míst, jejich existence samozřejmě končí ihned po uzavření finančního kohoutku. To vše za vydatného žvanění o tom, že je potřeba si na důchody vydělávat finančními spekulacemi v privátních fondech (to už je jiná písnička).

Přitom by postačilo stlačit zpět možnost odchodu do důchodu na 60 let a uvolnily by se přinejmenším dělnické profese.
06. 07. 2013 | 17:59

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

"v" Řecku taky mají mnoho ostrovů a koz.
a když ty kozy - které vožvejkaly celej Mediterán - začnou mečet, je to taková síla, že na Krétě a na Kypru (a na Samosu, jistě, jistě, a na Pathmosu, mé, mé)
smrkaj kníráči olivovej olej z jedné nosní dírky, a destilovanou vodu z druhé!
06. 07. 2013 | 18:43

marxík napsal(a):

Maximus
Té Číny bych se, kolego, tolik nebál. Tam to přeci vedou komunisti a ti vždy vynikali svojí neschopností.
Neboli, stačí si počkat, až se zlikvidují sami.
06. 07. 2013 | 19:24

oranžáda pitomá napsal(a):

koukám, že výše "poplatků" (spíše výpalného), je tam skoro stejná jako u nás..... a stejná je tam i ta černá díra, kde poplatky mizí ( a to ještě nemají náš váš český rozhlas), když jsem od něj obdržel výzvu, měla\ dikci jako žádost o výpalné od Cosy Nostry...... a Hvížďalo, jestli to někdo ukradne přes stítní rozpočet, nebo přímoz kapsy občanům formou povinného výpalného, to je snad Hvížďalo jedno, ne ????
06. 07. 2013 | 20:25

donal napsal(a):

6,2 miliardy se vybere na televizních poplatcích v ČR proč platíme 4 celoplošné kanály? Potřebuje veřejnoprávni služba 4 celostátní kanály?

Ne nepotřebuje ,ale nějak se ty peníze přece musí utratit když už se vyberou ,přece se nedají do státního rozpočtu to by pak někoho mohlo napadnout třeba snížit poplatek když se neutratí všechny vybrané peníze ,proč o tomhle nepíše autor raději bude psát o řecké televizi kterou ,ale jaksi my neplatíme tak nam je tak nejak ukradená.
06. 07. 2013 | 23:56

Správná veřejnoprávní TV napsal(a):

musí být hlásnou troubou vlády. Není přece možné si aby občané povinně platili kritiku vlády. Aby občané dostávali dezinformační zprávy. To bychom to s demokracií dopracovali. Proto "řecká" vláda musela zeštíhlit a zefektivnit chod veřejnoprávní TV, aby se tato chovala ekonomicky a byla správně proevropsky a provládně orientovaná. Zdá se, že se to povedlo a TV bude opět vysílat.
07. 07. 2013 | 06:39

Pepa napsal(a):

Pane Maximus, proč má Řecko větší armádu než Bundswehr ? To má svou logiku. Proto se Vás táži, proč vlastně existuje polofašistické NATO, když Turecko i Řecko jsou členy
tohoto seskupení a jejich vzájemné vztahy jsou na bodu mrazu.Proč tyto problémy
neřeší USA s jeho loutkami v NATO. Proč USA nebombarduje tureckého agresora ? Když
turecká armáda je nejmocnější loutou v podbřišku Evropy. Ač Turecko očividně porušuje
lidská práva nejen Turků, ale hlavně Kurdů, kde jsou běžně vraždění Kurdové, kteří
chtějí vytvořit vlastní stát. To USA nedovolí, protože potřebuje silného lokaje
k rozbití Ruska.A Turci počítají s podporou USA k vytvoření velké Osmanské říše, včetně likvidace Řecka. A Řecko má takovou armádu, jakou mu USA toleruje.Řeckou
byrokracii podporovala EU. Kdo Řecku nacpal miliardy EUR ? Byla to světová banka,
kterou ovládají američtí mafiáni.Řecko nezpůsobilo světovou ekonomickou a politickou krizi.Bohužel byt to světový četník ! a Kdo je ten světový četník ?
07. 07. 2013 | 14:15

starý jezevec napsal(a):

Obrázek z ČT – nepotřebuje komentář
http://www.blisty.cz/art/68917.html
07. 07. 2013 | 17:40

Maximus napsal(a):

Pepa 14:15 hod.

Pane kolego, odpověděl jste si prakticky sám. EU a potažmo USA nejsou schopné v tomto sporu Řecko-Turecko
udělat konečný pořádek. Ono by to šlo, ale když jejich zájmy jsou fakt trochu jinde...... Hlavně Amíci jsou vždy pragmatici a oni Turky potřebují více než Řeky. Třeba v Kosovu to bylo transparentní jak se pragmaticky chovají. Jinak obecně platí pro všechny státy, co se týče armády a její potřeby či velikosti, že tento problém je starý jako lidstvo samo a toto řešili třeba už ve starém Egyptě. Chytrou diplomacií se dá leccos vyřešit či zachránit, ale jen do určité míry, pak musí nastoupit vojenské řešení. My máme dnes tak trochu štěstí, že jsme v NATO, naše armáda je dnes spolek naprosto neschopných lidí na úrovni dobrovolných hasičů, kterým velí přemnožená parta tlustých generálských zadnic. Jejich úroveň myšlení odpovídá generálům ve starém RU v 19. století, když jim Prušáci vždycky až na jednu výjimku napráskali. Z naší armády má úroveň jen parta žoldáků v Afgh. (i když s tou naší účastí tam nesouhlasím) a pak hoši od Gripenů. Vojenství jsem vždy rád studoval a leccos jsem přečetl, takže mám docela slušný přehled. Naši současnou armádu by dnes porazil možná jeden zkušený pluk Rusů nebo Britů z konce 2.WW. A to by mohli mít i tehdejší zbraně. (-:
Ale ještě poznámečka k Řecku.
Letitý nevyřešený problém obou států a zejména jde o Kypr je ostudou diplomacie nejen těchto zemí, ale i EU a USA, kteří si hrají na četníka světa!

Pěkný večer.
07. 07. 2013 | 21:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy