Pavel Zeman a Josef Baxa versus Václav Klaus

30. 07. 2013 | 10:39
Přečteno 3492 krát
Problém zatčení poslanců Tluchoře, Fuchsy a Šnajdra a posléze jejich propuštění vyvolal řadu zásadních otázek, z nichž tu podstatnou formuloval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který pro Mladou frontu Dnes řekl: "Ti, kteří pomáhali korupci, jsou obviněni, ti, kteří z té korupce profitovali, jsou z obliga." Dodejme, že to způsobilo rozhodnutí Nejvyššího soudu. Doslova řekl: "Může to působit zvláštním dojmem. Na někoho možná i tak, že u nás existují lidé, na něž se trestní zákoník vztahuje v plném rozsahu, zatímco někdo jiný může být jaksi nedotknutelný."

Někteří právníci rozsudek vykládají jinak a z toho je zřejmé i pro laika, že není jednoznačně artikulovaný.

Extrémní názor na zatčení exposlanců má Václav Klaus, který svolal do svého institutu debatu pro pozvaných dvaadvacet účastníků, jejichž jména odmítl sdělit, na téma: Rezignovala demokracie na kontrolu represivní moci? Ve svém příspěvku nabádal k tomu, aby se dostala represivní moc pod kontrolu volených orgánů. Na vině jsou podle něj politici, kteří nevymezili represivním složkám prostor. Klaus řekl: "Tzv. nezávislost rozežírá stát a jeho instituce."

Chceme-li zjistit, z čeho tento rozdílný pohled vyplývá, musíme se podívat hlouběji do historie: V západní Evropě (viz historik Jenö Szücz) najdeme klíč k pochopení společenských a politických vztahů v pojmech smlouvy, vzájemných závazků a osobní důstojnosti. A na cestě, která vede od feudální smlouvy ke smlouvě společenské, najdeme i počátek toho, čemu říkáme západní svobody, právní stát, odpovědnost a autonomie občanské společnosti.

Ruský model se vyvíjel zcela opačně: Stát tam nebyl vytvářen společností, ale naopak si společnost formoval k obrazu svému. A tak tomu bylo již od XII. století, kdy Ivan Hrozný odstranil šlechtu a nahradil ji třídou úředníků jmenovaných státem (kteří navíc často nebyli placeni a žili pouze z úplatků). Podobně tomu je dodnes. Putin jmenuje gubernátory.

Střední Evropa, jak na to upozornil třeba Jacques Rupnik v knize Jiná Evropa, osciluje právě mezi těmito dvěma modely. V XVII. století jsme se ale bohužel díky krizi definitivně odtrhli od Západu. Zatímco Západ se z krize dostal koloniálními výboji, ve střední Evropě zavládlo tzv. druhé nevolnictví (pojem Ivana T. Berendy): šlechtičtí velkostatkáři (Radzwillové v Polsku, Esterházyové v Maďarsku a Lobkowiczové a Schwarzenbergové v Čechách) se snažili vyřešit krizi vysokými nároky na venkovský lid. Zatímco kolonialismus vybudoval na Západě nezávislou silnou vrstvu buržoazie (která tvořila protiváhu šlechtě a duchovenstvu), ve střední Evropě byla tato vrstva velmi slabá: Stát měl větší prostor než v západní Evropě, a toho využil.

A tady jsou někdy nejspíš kořeny zásadního sporu mezi výkladem pana Zemana a pana Klause. Zatímco pan Zeman působil sedm let v Eurojustu a hájí pravidla, která platí ve staré Evropě, podle kterých politici nemohou kontrolovat policii, zvláště když se má zabývat jejich prohřešky, její působnost je vymezena přesně zákonem a její přestupky řeší pouze soudy, naopak státní zastupitelství a justice mají být zcela nezávislé. Pan Klaus by naopak rád navázal na starou praxi, kdy u nás o všem rozhodovali politici a jejich úřednický aparát. Pan Zeman to řekl dost jasně: " Je to pouze o tom, jak se určitá část lidí dokáže vypořádat s tím, že orgány zasáhly na místech, kde po uplynulých dvacet let nebývaly."

Jak z uvedených názorů vyplývá, rozhodnutí Nejvyššího soudu k upřesnění definice imunity nepřispělo. V nedělních Otázkách Václava Moravce předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa řekl: "Zatím to vypadá tak, že právníci se budou dohadovat, když se bude něco domlouvat ve dveřích Sněmovny, jestli to bylo už venku, nebo ještě ve vestibulu." To je evidentně nedůležité. A dodal, že imunita by se měla chápat úzce a vztahovat se na verbální projevy, tvorbu zákonů nebo hlasování o nich, aby nebyl porušen princip rovnosti. Dodejme, že výklad imunity ve starých demokraciích jako je Velká Británie a Francie je restriktivní, tedy užší!

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karlovi - upřímně napsal(a):

Hvížďalo, kecat teda umíte ...
Ale pouze za to Vás v Německu tolik neplatili ...
Chtělo to ještě něco korespondenční ornitologie ...

Předestřel jste nám tu něco, co už všichni známe.
Mám také dojem, že se tu snažíte "jen tak a mimochodem" ovlivnit myšlení lidí.

Mám osobně dojem, že se až příliš patláme - společně za asistence "demokraticky" píšícího Hvížďaly - s případy, které nám poslední dobou vyrůstají jak houby po dešti, a každý superdobře zaplacený obhájce, soudce a jiný člen justiční mafie si může právo u nás vykládat mnoha způsoby.

Pane Hvížďalo, tahákem Vašich příspěvků by bylo jistě Vaše "konání" za Železnou oponou v letech 1978 - 1989.
Pokuste se nám ještě "více" vysvětlovat, co jste tam jako Drozd dělal - tak jako se nám - asi mentálně retardovaným - snažíte vysvětlovat případ Vámi výše uvedený.
30. 07. 2013 | 10:54

Yosif K napsal(a):

No já jsem pro to aby "orgány" skříply politiky pokud páchají nepravosti - na obou stranách politického spektra.

Jenom o tom při osobním přátelství Zaorálka a Ištvána a po osobním pokecání Ištvána se Zemanem tak nějak pochybuji.

Sosálisti a SPOZisti mají před sebou pár let zelenou na různé kulišárny. Fischer který má potírat praní špinavých peněz sám pere špinavé peníze. Stará se o to někdo? Nikoliv........
30. 07. 2013 | 10:55

Vlad Naiva napsal(a):

Jak vidno, už jste si našli virtuálního viníka. To, že si někde něco plácá V.Klaus neznamená, že právě on je odpovědný z desinterpretaci Ústavy.
Tato desinterpretace posloužila 'trojkolce', ostatně pročpak asi jak ODSáci tak Kalouskovci po ostudném výroku Nejvyššího soudu triumfovali a otevřeně požadovali 'hlavu' JUDr. Ištvana.

Protějškem zdravého rozumu (např. Ištvan, P.Zeman, Baxa...) není jeden arciďábel V.Klaus, nýbrž celá pseudopravice ODS&TOP. Opět matoucí článek, zřejmě aby Karel Hvížďala neztratil reputaci manipulátora.
30. 07. 2013 | 11:04

Jarda napsal(a):

Podstatou celého tyjátru není pře o nějakou iminitu ale šlo především svržení vlády a nastolení vlády SPOZ a přátel soudruha Zemana. Ta také začne jednat o Temelínu, protože to bude kšeft století a to si Zeman a jeho soudruzi nenechají uniknout. A těch 10 milionů blbečků at se přou o nějakou imunitu, která nikoho stejně nezajímá.
30. 07. 2013 | 11:15

Gregor napsal(a):

Není to tak černobílé,Pane Hvíždalo,Klaus,P.Zeman,Ištván,mají dost másla na hlavě,aby se dalo usuzovat,který směr má stát ve vztahu k justici má nabrat-Klaus byl chráněnec mnoha podivných kševtíků,či spíše privatizace magistrátu Pražské ods,či špiclovských metod,psychopata Bárty a jeho kašpárků/john,Babák,Moroz/..Na druhou stranu P.Zeman jenom hlasná trouba svého náměstka ,bývalého voj.prokurátora Stříže,/momochodem blízkého známého Ištvána,z Olomouce,jemuž dělal náměstka,Tento Ištván,již to zkoušel na čunka,víme na základě jakých důkazů/kdo chce,tak si to zjistí/,rozjely se pod taktovkou veřejnosti /chceme stíhat,za každou cenu,/,velmi pochybné Kauzy-Parkanová,Julínek,Pražský magistrát/openkard/bývalí poslanci-za všechny tyto kauzy nese odpovědnost P.Zeman-zatím strká hlavu do písku,jako pštros,vyjádřil se akorát k poslední kauze-dotlačen veřejnosti a okolnostmi,nedělejme si iluze,že mají vyšetřovatelé ještě nějaký velký trumf v záloze-vše se natahuje-nebot se to někomu hodí do karet..
30. 07. 2013 | 11:36

Löw Jiří napsal(a):

Především: ze sedmi odstavců článku jsou dva úplné blbosti - v 12. století Rusko vůbec nebylo - bylo Kyjevské velkoknížectví a Ivan Hrozný žil o 300 let později! -nevím o jaké celoevropské krizi v 17. století mluvíte a už vůbec byste se měl vyvarovat členění na západ a východ (z vašeho vývodu tím asi myslíte Anglii a Nizozemí), jenomže západní Evropa také byla absolutistická Francie, Španělsko, německé státečky atd. To Vaší teorii dává silný nádech neserióznosti.
Stačilo kdybyste napsal, že naši bojovníci za národní zájmy národovci (Klaus, Zeman, Nečas, atd. atd.) se brání novému výkladu spravedlnosti. Ano souhlasím se zásadou padni komu padni. Ale: je divné že Nečasova vláda, která konečně spravedlnosti uvolnila ruce na ni sama dojela a to přesně po volbě nového prezidenta?
A na závěr - ví někdo z vás co to jsou ty "České národní zájmy", které jsou jiné než celého zbytku Evropy a musíme proto za ně bojovat?
30. 07. 2013 | 11:47

Gregor napsal(a):

Pravidlo vyšetřovatele-pokud mám důkazy můžu stíhat/není problém s dozorem,dohledem případným soudem/,Pokud mám indície,můžu stíhat/je problém s dozorem-státní zástupce/,novum-Pokud nemám důkazy ani indície,mám posudek/Čunek,Parkanová,Julínek,Pražský magistrát/...Obrázek at si každý udělá sám...
30. 07. 2013 | 11:50

Gustáv Kočí napsal(a):

Löw Jiří
Co jsou to ty slavné České národní zájmy jsem se zde troufale zeptal (a už je to nějaký ten pátek), ale odpovědi jsem se dodnes nedočkal.
30. 07. 2013 | 12:06

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Nejen Pavel Zeman, ale i Václav Klaus sbíral zkušenosti v zahraničí.

Václav Klaus pobýval v Neapoli a tamní camorra je vyhlášená včetně napojení na politiky. Vztahy ODS k policii jsou asi na té úrovni, jako vztahy camorry k policii.

„Omerta je část kodexu mafie, podle kterého je člen organizace povinen vůči policii a úřadům zachovávat mlčení o všech aktivitách organizace a jejích členech, i kdyby se mělo jednat o jeho nepřátele.“

Policie je ten největší nepřítel „byznysu“, jak pro klausovce, tak pro camorru.
30. 07. 2013 | 12:22

resl napsal(a):

Pro velkou část zdejších diskutérů je nebezpečnější pro demokracii Hvížďala, nebo Urban, než Klaus se svými komunisty /Kočárník, Dyba, Soudek a celá KSČM// a Zeman se svými /Zbytek, Šlouf, Palas a celá KSČM/.
Komunisti vždy tyto dva mizery podporovali a když to tlouklo do očí, tak odešli ze sálu /volba hradního zloděje/. Nehledejte zlo v autorech blogů, zlo se vám válelo deset let na Hradě, odporovalo EU a vy jste věřili, že to dělá pro vás, Klausová se válela bez znalostí v dozorčích radách, Čezu a vám nevadí další pokračování lakotné a mstivé Livie ve státních službách. Vám nevadí komunistický radní se "znalostmi" odstřelování utečenců z tábora socialismu, vám nevadí plukovník Zbytek, který vás chtěl popravit i se zvonícími klíči, vám nevadí zloděj Palas, komouš a velký svazák Šlouf. Vám vadí americký radar v Brdech, vám vadí americký projekt s japonskou účastí v Temelínu, vám vadí EU, jen prachy vám nesmrdí.
Je to věčný zápas o východ a západ. Klausovci a Zemanovci to vidí s Ruskem /Zeman má plus s hranou nákloností k EU/, my ostatní se západem a Státy a to je jediné o co tu jde. Vaši poslední dva prezidenti by rádi na západ a moc. Jenže dva burany, kteří se neumějí chovat, jednat, západ ignoruje, tak si našli zalíbení ve stejném buranovi Putinovi, jako jsou oni dva. Tak se přimkněte k mužikovi, najděte u něj jeden jediný klad, ale netahejte do toho tento nešťastný národ složený nejen ze soudruhů, ale i z lidí, kteří ví co demokracie znamená a kterým zůstala jistá noblesa o které mnoho zdejších truhlíků, nemá ponětí.
30. 07. 2013 | 12:44

Aktiv napsal(a):

Klaus si vždy odporuje, to mu nevadí, že jeho pohled je právě v rozporu s filozofiíí minima státu????

Stát vs. Klaus!!!
Klaus chce i nechce stát. 1)Klaus chce stát v případě ujařmení toků peněz pod své zájmy, ale nechce stát, aby zachovával sociální status quo!!!!
2)Klaus chce stát jako politika soudce, generála a policajta, ale nechce už právní stát, který jedná v zájmu práva, bezpečnosti a liberálnosti!!!!
3)Klaus chce stát jejímž jedinným sluncem bude on(Václav Klaus), ostatní budou jen prachem zrnek, který se modlí před ním tatíčkem a mocnářem...
30. 07. 2013 | 12:46

Karl IV. napsal(a):

Löw Jiří
Nuž, člověk si hned překlep v datu opraví, to není problém. Tvrzení o shodné podstatě samoděržaví a evropského absolutismu je na pováženou, je to tvrzení , které už jen tak opravit nelze. Pan Hvížďala je pravdě blíž.
Takže - patrně trochu hnidopyšství.

Nicméně, je historickým paradoxem, že: rakousko-uherské elity v 19. století se poměrně silně viděly v ruském samoděržaví (Urban, Česká společnost 1848-1918, Vzpomíky Metternich atp.) podobně části československých elit 1. republiky vedené Kramářem. Česká republika se už nejen vidí, ale její elity přímo samoděržavné ruské prvky praktikují, a to za nadšeného souhlasu davu. Svědčí to o silném zpátečniství znormalizované společnosti a její historické akceptaci konzervatismu nejtěžší váhy.
Současně je známo, že všechny takto konzervativní společnosti trpí ekonomickým a kulturním zaostáváním, resp. pádem. Zpátečnické postoje jsou zcela v rozporu s modelem industriální a dnes spotřební společnosti, která naopak nutně potřebuje spotřebitele i výrobce nelpějícího na tradicích, k tomu tedy neomezeně otevřený výzkum, inovace.
Čína nahrazuje tento nedostatek otevřeností odbytiště na Západě, takže může být stále poměrně konzervativní společensky, Rusko je na tom hůře, tento vztah se západem nemá, naopak je Západem v oblasti výroby i spotřeby kolonizováno, ale jeho potřeby jsou stále spíše na úrovni státu a elit (cca 15-20 mil. obyvatel= Holandsko má příjmy Západního Světa), což je pro rozvoj formou kolonizace Západem dostaečné. Česko je absurdní periferií, blíže k Rusku v úrovni obyvatel a Somálsku - moc státu jako instituce neexistuje, naopak kmenové vedení české oligarchie převládá.
Česko je také slušným příkladem toho, že kultivovaná totalita je jen formální, jakmile odpadne násilí, ukáže se, že obyvatelstvo kultivované není, tím se tato země samozřejmě zcela vyděluje ze svého původního středoevropského rámce a vrací do dob Langobardů a jejich tzv. spojenců Avarů.
Z jiného pohledu je dnešní stav typická ukázka historické absence identity zdejšího obyvatelstva, tak i dobové, a tradičního odporu ke křesťanským hodnotám.
Při troše nápaditosti by mohlo sloužit k antropologickým studiím forem předkřesťanské společnosti. Z jiného - společnosti davu.
30. 07. 2013 | 12:59

zemedelec napsal(a):

Pane Hvížďala.
Chtělo by to zjistit,kdo byl přítomen na té debatě,jestli to nebyly zrovna ti amnestovaný podvodníci a také zbohatlíci z velké privatizace.Klaus se vůbec nepoučil,že by se měli nějaké zákony dodržovat a velkých podvodů by asistoval dál.
30. 07. 2013 | 13:19

Bijte je, nicte je, palte je.... napsal(a):

Me vubec nezajima, kde pan Zeman pusobil. Kdyz pominu, ze se na svoji dnesni pozici dostal naprosto netransparentnim zpusobem a na zaklade zakulisnich dohod, zajima me, jak napriklad NSZ muze o nekom, kdo nebyl odsouzen, o kom bylo dokonce soudem prohlaseno, ze byl Zemanovymi podrizenymi nezakonne stihan a uveznen(!) , mluvit jako o odsouzenem zlocinci (profitoval z korupce). Uz to samo by v civilizovane zemi vedlo bud k tichemu odchodu nebo hlasitemu odvolani. Zakladni povnnosti statnich zastupcu totiz je, vest vysetrovani v neprospech ale i ve prospech (!!) podezreleho. A podle toho vystupovat. To ani Istvan, zjevne ani Zeman nedelaji a vubec se tim netaji. Nedelali to uz v Cunkove pripade a nikdo za to nebyl potrestan.
Panamutuj si Hvizdalo, ty jako pravdloskar specialne dvakrat, ze Klaus ma vzdycky pravdu. A ma ji i ted. Jedna slozka moci se tu vymyka kontrole a budeme za to platit.
30. 07. 2013 | 13:52

Sláma napsal(a):

Tentokrát nevím, co je horší, jestli vlastní blog nebo diskuze pod ním.
Je ovšem zcela jasné, že Klaus není žádný demokrat, proto je i pochopitelné, proč chce absolutní kontrolu nad výkonnou mocí. Klausovým ideálem je stát orientálního typu, takový ten Mafiastán, ovšem v čelem s Klausem, jako samovládcem.
Je nutno podotknout, že různé tzv. reformy, které jeho strana, ODS, prosazovala, nás postupně do Orientu přivádějí. Namátkou připomínám tzv. rovnou daň (tu mají jen orientální země, nikoliv země Západu), privatizaci funkcí státu, vypuštění trestnosti lichvy, zavedení exekutorské mafie atd.
30. 07. 2013 | 14:00

Sláma napsal(a):

Připomínám, že vyjádření Klause jsou prakticky stejná, jako v roce 2004, kdy požadoval odvolání policejního ředitele Koláře z toho důvodu, že policie při vyšetřování kauzy Kořistka (tedy pokusu podplatit poslance Kořistku pravou rukou Topolánka Dalíkem) si dovolila odposlouchávat telefony politiků (mezi nimi právě Topolánka).
Jak vidíme, Klaus se vůbec nezměnil.
Trochu jiný je přístup médií, tehdy hlavní mediální proud médií stál neochvějně za ODS a Klausem, dnes už to tak neochvějné není!
P.S. Zajímalo by mě, co tehdy psal pan Hvížďala!
30. 07. 2013 | 14:05

David napsal(a):

"...Extrémní názor na zatčení exposlanců má Václav Klaus, který svolal do svého institutu debatu pro pozvaných dvaadvacet účastníků, jejichž jména odmítl sdělit,..."

----------------------------------------------------------------------------------

Pokud Capo di Tutti Capi - Klaus se stydí nebo dokonce bojí sdělit jména pozvaných dvaadvaceti účastníků debaty, tak nemá čisté svědomí a kuje zase nějaké pikle - ten Satanův služebník. Už napáchal tolik škod, že by měl za to všechno špatné co udělal spíše mlčet a sedět v chládku.

Pro příště, když chce utajovat účastníky debaty, tak ať utajuje i to, že dělal vůbec nějakou debatu.
30. 07. 2013 | 14:09

Sláma napsal(a):

Samozřejmě, Hvížďala jako odchovanec politických studií v Moskvě v letech 1967-68 neví mnoho o historii. Jinak by nemohl napsat takovýto nesmysl: " A tak tomu bylo již od XII. století, kdy Ivan Hrozný odstranil šlechtu a nahradil ji třídou úředníků jmenovaných státem"
Samozřejmě, Hvížďalo, Ivan Hrozný se narodil v roce 1530, vládl od roku 1547 a zeemřel v roce 1584. Jednalo se tedy o 16., nikoliv 12. století. Drobná chybička, že?
Odstranění šlechty a její nahrazení úředníky samozřejmě probíhalo v celé Evropě, nikoliv v Rusku. A samozřejmě vládní úředníky jmenoval panovník, kdo jiný!
Ve skutečnosti byl v Rusku podobný režim jako ve všech německých zemích, včetně Habsburské monarchie. To jen nevzdělaný a nevzdělatelný Hvížďala si přizpůsobuje fakta svým manipulativním záměrům.
30. 07. 2013 | 14:12

Karl IV. napsal(a):

Sláma.
Váš komentář ze 14:12 je sice razantní, ale usvědčuje Vás z neznalosti rozdílných poměrů v Evropě a Rusku. Je tedy hloupý. Patrně tím nevzdělatelným a nevzdělaným jste Vy, neboť přes vášnivost Vašeho tvrzení, pravda je na jiné straně. Snad by stálo za to aspoň si přečíst definici samoděržaví a absolutismu a cosi o jejich vzniku a formách.
30. 07. 2013 | 14:50

Kulajdatrmapárovitá napsal(a):

Sláma. Low Jiří.
Pro hlubší pochopení rozdílu si Vám dovoluji nabídnout průkaznou analýzu rozdílů mezi absolutismem a samoděržavím z ruského pera na stránkách http://fondiv.ru/articles/6/273/. Pokud tedy vládnete jazykem, púopř., nabídnu anlgické znění.

Bohužel, oba projevujete tu tuzemskou aroganci tvrzením, že věci jsou všude stejné a tuzemci vždy známé. Všechno vím a znám.Je to hloupé a nekulturní, ale to je vše, co s tím lze udělat, pokud jde o domácí poměry.

Takže jste podobní těm českoelitám, či totožní.
30. 07. 2013 | 14:58

Sláma napsal(a):

Karl IV. - samozřejmě, že mám já pravdu a vy nikoliv. Pokud chcete o tom diskutovat, tak musíte uvést něco konkrétnějšího.
Samozřejmě, že absolutismus a samoděržaví jsou jedno a totéž. Nakonec, všichni ruští vládci se to učili od Západu. Neměl byste zapomenout, že klíčovou postavou pro vznik ruského imperia byla Sophie Friederike Auguste von Anhalt-Zerbst-Dornburg, kterou historie zná jako Kateřinu Velikou. Byla to čistokrevná Němka z dobré pruské šlechtické rodiny.
Pokud se týče definice samoděržaví či absolutismu, je nezbytné, abyste uvedl autora. Jistě chápete, že takových definic jsou mraky a samozřejmě mnoho z nich je nevědeckých, ovlivněných ideologií jejich tvůrců.
30. 07. 2013 | 15:08

Analytik napsal(a):

Capo di Tutti Capi svolal poradu celé rodiny.
Mafie má pocit, že kmotrům jde někdo po krku.
30. 07. 2013 | 15:16

Sláma napsal(a):

Kulajdo, četl jste vůbec tu stať, kterou nám tady argumentujete? Myslím, že nikoliv, protože ta stať profesora Tarasova se podstaty zdejší diskuze netýká. Myslím, ale že je v něm pasáž, kterou mohu přejmout, kde profesor Tarasov upozorňuje na to, že musíme rozlišit, jaké stadium absolutismu (a kde) porovnáváme s jakým stadiem samoděržaví. A v tom je samozřejmě ten zakopaný pes. Rusko vždy bylo o krok či několik kroků pozadu za Evropou, což je logické, když teprve od Evropy nové věci přijímalo. Takže pochopitelně, v roce x vždy bylo Rusko oproti Evropě zaostalejší, to však neznamená, že si neprošlo stejnými stadii, jako Evropa.
30. 07. 2013 | 15:19

džon uzený bok napsal(a):

prosímvás,
nevíte někdo, kdo byly ty šťastné osobnosti, které pozval Pružinskij k sobě do pelechu, co mu koupil Kellner?
30. 07. 2013 | 15:24

šašek z Jihlavy napsal(a):

resl
Pozdrav z Vysočiny. Jsem doma jen na skok a tak jsem projel jen pár blogů a diskusí. Váš příspěvěk mě potěšil a tak připojuji svůj symbolický podpis. Až zmizí ta povedená rodina Klausovic z veřejného života, oba si oddychnem (pokud nás nepřežijí, zdá se, že mají tuhý kořínek a vůle k moci je neopouští. Naštěstí se jim staví do cesty sama příroda a roky jim neodpáře ani mocná finanční mafie včele s patrony z PPF.).
30. 07. 2013 | 15:38

kelt napsal(a):

ÚS se dopustil dvou kardinálních chyb.

1/Zrušením předčasných voleb/zrušením ústavního zákona!!!/a tím otevřel dveře pro "Malého Čistého"ve spojení s ekonomickoi mafií
2/Nezabýváním se Klausovou ABOLICÍ,čímž deklaroval nepostižitelnost největších zlodějů v této zemi.
Proto teď "zloděj per"svolává tajnou společnost,která vidí v nezávislé justici ohrožení politických strukur a samotného státu.
Proto Nečas mluví o SZ jako sviních a dobytku/je potentován strachem z věcí příštích,nebo odkryl ledví svého katolicismu?/
A na koni jsou všichni napojení na státní cecík a mafiánské struktury posílené také výrokem NS.
Placet tomu dala babkademokratka svým prohlášením,že by policie a SZ měly být pod větší kontrolou-kým?Sekretariátem ODS?.
Pokud by dal pres.Zeman Němcové možnost sestavit vládu,tak jejím prvním krokem,což včera avizovala i VSZ Bradáčová by bylo odvolání NSZ Zemana,pak Ištvána a Bradáčové-nastoupili by exkomunisti Rampulové a Grygárkové.
Grygárek je ten člen KSČ a bývalý prokurátor,který dal příkaz k zadržení demonstrantů v roce 1989 a jejich vyvážení autobusy daleko za Prahu.
Komunisticko- odesácká mafie by byla v sedle.
30. 07. 2013 | 15:53

Sláma napsal(a):

kelte, to o Grygárkovi máte ověřeno? Je ročník 1962, tedy v roce 1989 mu bylo 27 let, to asi nemohl být na nějaké vedoucí funkci?
Vím, že byl podezírán z podílu na represích v srpnu 1988, kdy byl pracovníkem prokuratury na Praze 4.
Samozřejmě to hodně svědčí o vládách ODS, když umožnily bývalému komunistickému prokurátorovi tak vysokou funkci ve státním zastupitelství!
30. 07. 2013 | 16:04

kelt napsal(a):

Sláma,
Grygárek byl z tohoto důvodu/datum bych musel hledat/odvolán a posléze jmenován do funkce náměstka Rampuly.
30. 07. 2013 | 16:28

Bijte je, nicte je, palte je.... napsal(a):

Sláma Co vam vadi na byvalych komunistickych prokuratorech? To vam vadi i pani Marie Benesova, komunisticka prokuratorka dnes ministryne spravedlnosti? Nebo pan Igor Striz, byvaly komunisticky prokutrator a dnes namestek NSZ Zemana?
30. 07. 2013 | 17:20

to our society napsal(a):

Všichni dnešní "vysocí" funkcionáři justice studovali v časech komunistických - a dle toho jejich chování i verdikty vypadají.
Lidí, na co si to tady hrajete, co si to tady idealizujete???
30. 07. 2013 | 17:25

kelt napsal(a):

Bijte je,
pí Benešová nebyla nikdy členkou KSČ,SZ Igora Stříže jmenoval do funkce zástupce NSZ J.Pospíšil.
Než něco napíšete,je lépe si o ověřit.
30. 07. 2013 | 17:45

Kulajdatrmapárovitá napsal(a):

Sláma

Umíte rusky? Píšte o jiném článku, než jsem Vás odkázal. Já jsem rozporoval Vaše aboslutismsu=samoděržaví.
30. 07. 2013 | 17:52

keltovi napsal(a):

kelte, co to tady blábolíte?
Členka - nečlenka KSČ, nikdy se neohrazovala, když jí říkali "soudružko", studovala komunistické "právo"
a svou prací "mohla sloužit" režimu,
který I ONA - jako politička - shledala jako zločinný.
Jiří Pospíšil studoval na Západočeské univerzitě v Plzni - pod vedením "ještě tehdy neodhalených "pedagogů"".
I kdyby se tito "pedagogové" v nedávné minulosti neukázali jako "prohnilí", nikdo jim neodpáře, že studovali právo za dob komunistických. Bylo by bývalo za potřebí minimálně deset let, aby se "rekvalifikovali". O ničem takovém jsem však neslyšela.

Buďte umírněnější ve svých tvrzeních!
30. 07. 2013 | 18:16

Bijte je, nicte je, palte je.... napsal(a):

kelt Jo vona Benesova delala na prokurature diverzi. Jestlize se stala soucasti struktury statni prokuratury, musela se ztotoznit s metodami ji pouzivanymi. Byla komunistickou prokuratorkou, protoze byla prokuratorkou komunistickeho statu.
30. 07. 2013 | 18:33

Sláma napsal(a):

Kulajdo, opravdu se velice mýlíte, ale to je vlastně úplně jedno. Jde o to, že autor článku, který studoval v letech 1967-68 v Moskvě politické vědy vychází z jakýchsi nepříliš kvalitních ideologických knížek, které se snaží reprodukovat, přestože jejich závěry jsou ve zjevném rozporu s obecně přijímanými fakty.
Pro Hvížďalu představuje Západ jen Velká Británie, Švýcarsko a Nizozemsko, což je právě ten naprosto jasný nesmysl.
Zbytek Evropy, o kterém Hvížďala tvrdí, že, cituji: "se ale bohužel díky krizi definitivně odtrhli od Západu.", totiž prožíval velice podobný vývoj.
Když se podíváte na věc pozorně, zjistíte, že ve všech zemích probíhal souboj panovníka se šlechtou(a později i měšťany) o moc. Tam, kde panovník boj prohrál, země nastoupily cestu k demokracii (Velká Británie, Švýcarsko, Nizozemsko), tam, kde vyhrál, se utužila centrální moc. Jedinou výjimkou bylo Polsko, kde panovník svůj souboj se šlechtou prohrál, ale nastala tam taková anarchie, že Polsko zmizelo z mapy světa.
Jinak samozřejmě veškeré úvahy o výjimečnosti samoděržaví a jakési dědičné prokletí Rusů jsou jen výplody Studené války, které mohou brát vážně jen staří, málo vzdělaní lidé. Mladí lidé, kteří k problematice přistupují bez předsudků snadno zjistí, že celý tenhle koncept je pořádná blbost.
30. 07. 2013 | 18:51

Sláma napsal(a):

Jak již jsem napsal, samoděržaví dosáhlo svého zenitu za Kateřiny Veliké, která byla čistokrevnou Němkou z pruské šlechtické rodiny a pokračovalo za jejích potomků, kteří byli nejen německého původu, ale ani se netajili svými sympatiemi k Německu. Jen připomínám, že Kateřina měla jediného syna, Pavla I., jehož druhá manželka Sophie Dorothee Auguste Luise Prinzessin von Württemberg mu porodila dva cary - Alexandra I. a Nikolaje I. Oba si vzali, věrni rodinné tradici, také Němky. Manželkou Nikolaje I. byla Friederike Luise Charlotte Wilhelmine von Preußen, dcera pruského krále Fridricha Viléma III. Jejich syn, car Alexander II. měl za manželku také Němku, kterou byla Maximiliane Wilhelmine Auguste Sophie Marie von Hessen und bei Rhein. Jejich syn, Alexander III. tradici neporušil, neboť jeho manželka byla Marie Sophie Frederica von Schleswig-Holstein-Sonderbug-Glücksburg. Ani jejich syn, Nikolaj II. tradici neporušil, jeho manželkou byla Viktoria Alix Helena Luise Beatrice von Hessen und bei Rhein, která avšak byla alespoň vnučkou anglické královny Viktorie.

Abych to shrnul - ruské samoděržaví mělo své kořeny v pruské junkerské tradici a ruské nevolnictví se vůbec nelišilo od nevolnictví v německých zemích, včetně Habsburské monarchie.
30. 07. 2013 | 18:56

kelt napsal(a):

Bijte je a Kulajda,
vy dva zastydlí antikomunisté nechcete vidět prostou skutečnost,že před rokem 1989 žilo v tehdejší ČSR 15 milionů lidí a z toho 1,5 milionu členů KSČ.
A záleželo pouze na tom,jak se chovali a jednali.Pí Benešová 2x odmítla nabídku vstoupit do KSČ.Pracovala v oblasti obecné kriminality,což zahrnovalo totéž,co dnes-zlodějny atp.
Všichni,kteří vstoupili do politiky po roce 1989 studovali za "bolševika".
Vy dva a senátor Štětina/bývalý člen KSČ,který dle vlastních slov procestoval CCCP na bramborové razítko/jste takový místní trochu smutný folklor-kam jste založili rudé knížky?
30. 07. 2013 | 19:08

neúspěšný vyvolávač deště napsal(a):

Yosif K napsal(a):
No já jsem pro to aby "orgány" skříply politiky pokud páchají nepravosti - na obou stranách politického spektra.

Jenom o tom při osobním přátelství Zaorálka a Ištvána a po osobním pokecání Ištvána se Zemanem tak nějak pochybuji.
-------------------
Já zase tak nějak pochybuji o osobním nepřátelství Kuby, Nečase atd...vůči Ištvánovi, kdy mu dokonce dotyční vyhrožovali.
A tak je dobře, že významný ústavní činitel Ištvana v této době, kdy na něj lumpenpravice zaútočila - a to tak , že je to možno označit jako hrubý nátlak.....je dobře že jej právě v takové době Zeman nepřímo podpořil.
Ostatně vy víte velké kulové - o čem mluvili. Stejně jako víte velké kulové o obsahu eventuálního přátelství Ištvana a Zaorálka. Jen se jako vždy vytahujete, že něco víte - ale obsahem je velké kulové.

Gregor
Já to ale vnímám spíše jako pokus o to, prolomit onu obecně neznámou bariéru, zábranu ....kdy v určité fázi vyšetřování klepne nějaká "vyšší moc" policajty přes prsty, rozpustí jejich tým , obmění jej - tak, aby se nevyšetřilo nic.

Vy máte informace, že policii chyběly a chybí indicie, důkazy ?
Pochlubte se tedy, zatím totiž jen něco tvrdíte - máte tedy pro svá tvrzení oporu v nějakých důkazech ?
Podle mě víte kulové, stejně jak YosifK - tlachy a pomluvy, domněnky a možná i halucinace.

Hvížďala
Docela slušný blog, až na ty historické exkursy.
A malá technická - nemusel to být nutně kolonialismus, viz bankovní domy a jejich geneze.
Spíše bych pak sáhl v rámci srovnávání s českou realitou k transferům majetku v pobělohorské době a násl., jistou roli sehrály i exody Židů, respektive potomků Chazarů a vůbec jejich role v etablování (staro)nových vlastníků kapitálu je zajímavá, pomněte pak, že k prvotní akumulaci kapitálu není třeba mnohdy času, jen prostoru /využití naakumulovaných feudálních přebytků/, tedy především obchodní sítě ...a pak jen nebrat ohledy na ty dole , to se vždy finančně a tak i existenčně vyplácí - ale i tak je třeba dávat si majzla, nebo-li na každou myšku je někde nastražena pastička - člověk člověku je vlkem i ve vyšších kruzích, nejbezpečněji jsou pak hájeny ty výsady a to bohatství tak, že jsou jakoby ve společném vlastnictví.

Mimochodem - zajímavé téma k úvaze je , že současné geosocioekonomicky podmíněné rozpory ve společnostech např. dovoz nezaměstnanosti v důsledku velkých disproporcí v hladinách mezd a nákladech externalit i internalit/sociální soudržnost, penze, životní prostředí, institucionální krytí trhu.../ mezi bývalými kolonizátorskými zeměmi a jejich bývalými koloniemi jsou výsledkem "práce" kolonizátorů /zářným příkladem je Indie, po generace pouze vyssávána, podinvestovávána, domácí elity korumpovány .../.
Ty rozdíly mohly být menší a situace tak ne tolik dnes dynamicky nepříznivá, stačilo jen být méně vlkem, křečkem...sedřít méně menší počet lidí z kůže.
Ale slovy exarcibiskupa Vlka : "Proč by to ten kapitál takhle dělal, že ? Co by z toho měl ?"
/parafráze jeho odpovědi na otázku, zda by veřejnost neměla vědět , znát...konkrétní obsah těch restitucí - tedy vrácení Církví nakradeného okradenými okradeným/.
---------------------
Naštěstí jsme obdařeni darem kmenové fantazie, a proto může mít obyčejný člověk pocit, že má jakýsi metafyzický podíl na ziscích dosažených obchodníky, kteří jsou občany téže " republiky".
(T. Veblen)
30. 07. 2013 | 19:10

Sláma napsal(a):

Vůbec celý blog Hvížďaly je prostoupen ideologickými přežitky. Tedy to, co jen naučili při studiích politických věd v Moskvě v letech 1967-68, akorát s opačným znaménkem.
Hvížďala napsal: "Putin jmenuje gubernátory"
No a co. V letech 1990 - 2002 stáli v České republice v čele okresních úřadů přednostové, které jmenovala a odvolávala na návrh ministra vláda. Jaký v tom byl rozdíl? Snad jen ten, že vláda u nás není volena, svoji legitimitu má odvozenou, zatímco prezident v Rusku je volen přímo, má tedy svoji vlastní přímou legitimitu.
30. 07. 2013 | 19:40

resl napsal(a):

Sláma,
Putin ani "přednostové" okresních úřadů, nejsou vizitkou evropské demokracie. takže jaké "no a co ?" A nic ? kde lůza myslí a vládne tak co, jeden mrtvý, nebo milion. no a co ?
30. 07. 2013 | 21:24

Emil napsal(a):

Václav Klaus se nezasloužil o stát
Václav Klaus státu nerozumí.
Nerozumí demokracii, nechápe NEZBYTNĚ NUTNOU MOCENSKOU ROVNOVÁHOU mezi legislativou, exekutivou a judikativou.
Nepochopil NUTNOST VYMÁNÍ PRÁVA ZA VŠECH OKOLNOSTÍ (privatizace) PRO SOUDRŽNOST SPOLEČNOSTI a VZNIK SKUTEČNÉHO (vnitřního) TRŽNÍHO PROSTŘEDÍ .
Vláda padla ne kvůli třem zkorumpovaným poslancům, ale kvůli prémiérovi, který zneužíval vojenskou rozvědku. Klaus možná podléhá konspiračnímu myšlení.
Klaus je podle mě manipulátor (lhář) a neférový člověk.

Mimochodem, ta Rupnikova téze, je myslím dobré vysvětlení pro to, proč je Německo podobně jako celá střední Evropa poněkud občansky zaostalá za západem. Německo vedlo světové války kvůli koloniim, které kvůli své zaostalosti a poloze dříve nezískalo.
31. 07. 2013 | 04:36

Sláma napsal(a):

Resle,
je vidět, že jste starý, a navíc poněkud nevzdělaný produkt. Jinak byste věděl, že zdaleka ne všechny demokratické státy mají samosprávu na úrovni regionů. Jinak řečeno, samospráva v regionech není žádným rozpoznávacím znakem demokracie, jak nám tady mylně prezentuje absolvent studia politických věd v Moskvě Hvížďala. Nestudoval jste také to samé?
Například Nový Zealand, bezesporu demokratická země, zrušil samosprávu regionů v roce 1876. Anglie, kolébka demokracie, nikdy žádnou regionální samosprávu neměla.
31. 07. 2013 | 08:36

Sláma napsal(a):

Resle, měl byste si číst po sobě své příspěvky, například ten dne 30.07.2013 ve 21:24. Je zcela jasné, že pokročilý věk se u vás projevuje konfuzním myšlením. Je to jasný projev stařeckého poklesu duševních sil (odborně se tomu říká jinak, ale to sem napsat nemohu, neboť by to popudilo vašeho vrstevníka Stejskala).
31. 07. 2013 | 08:42

Löw Jiří napsal(a):

pro Karla IV.:
1. nikde jsem se v příspěvku nezmínil o samoděržaví a nikde jsem jej nesrovnával
2. tvrdím že jestli někdo vysloví (či ocituje) historická fakta kterými vysvětluje svůj názor, musí je skutečně znát. Mohl bych diskutovat i otrvzení o prastaré demokracii ve Francii, ale to není předmětem mého zájmu.
3. O co mi jde, je že hledaní alibi pro naše činy se mi nelíbí. O čem diskutujeme? Za Nečasovy vlády (myslím jinak dost špatné)se konečně uvolnily běžné a samozřejmé procesy postihování nezákoností. Žalobci došli k názoru, že to co se děje po staletí (protekce prvně dvorských klik, potom politických stran)je protizákonné a je třeba s tím přestat. No a o tom se momentálně přou všichni zákonem pověření. Přitom jediný kdo má právo na rozhodnutí je soud. I napadání jeho rozhodnutí opět upravuje zákon. Tak ať se podle něj jedná.
31. 07. 2013 | 11:29

resl napsal(a):

Sláma 8:36,
např. na Novém Zélandě se pohybují pštrosi ve volné přírodě a tady ne. jak to ?
divoši tam nejedí z talířů vidličkou a tady ano. jak to ? došel jsem k závěru, že to někde dělají blbě. ale kde, slámo ?
31. 07. 2013 | 14:44

ventos napsal(a):

trochu složité, daleko jednodušší verze je: V. Klaus, který se prohlašuje za autora lednové amnestie, nemá morálnéí právo vyjadřovat se k čemukoliv v oblasti soudnictví ... Howgh
01. 08. 2013 | 21:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy