O monarchistech v Rakousku

03. 08. 2013 | 09:13
Přečteno 3501 krát
Příznivci moderní monarchie v Rakousku, kteří dříve tvořili jen tzv. Černo-žluté fórum, se před nedávnem sdružili a vytvořili Černo-žlutou alianci s podtitulem Demokraticko-sociální-národní svaz. Ten je podle svých webových stránek orientován do budoucnosti, je nadkonfesijní a nadnárodní a rád by zavedl parlamentní monarchii, v níž by kooperovaly bývalé státy podunajské monarchie. Kvůli svému nadnárodnímu programu se záměrně nestali ti, co chtějí obnovit toto soustátí, politickou stranou, která je vždy národní. V programu mají zlegalizování měkkých drog a povinnou výuku jazyků bývalé monarchie, tedy češtiny, maďarštiny a italštiny.

K blížícímu se stému výročí rozpadu Rakouska-Uherska deník Der Standard hovořil s dvěma představiteli tohoto hnutí Alexanderem Šimecem a Nicole Faraovou. Z obsáhlého rozhovoru vyplývá, že zastánci nové monarchie jsou vzdělaní a velmi umírnění jedinci, kteří hovoří velmi opatrně a tváří se proevropsky. Vlastně jen zdůrazňují, že blížící se výročí rozpadu podunajské monarchie by mohlo posloužit jako dobrý důvod ke zjištění, jestli je ještě v Rakousku republika přijatelná pro většinu obyvatelstva a vyslovují se pro zvýraznění střední Evropy. Nové státoprávní uspořádání by podle pana Šimece, který se píše důsledně s háčkem, mělo prý hlavně posloužit k posílení přímé demokracie, což by samozřejmě oslabilo stranický systém i parlament. Je to zřejmě rekce na situaci, kterou známe i u nás, kdy stranické programy se vyprázdnily a parlament už není dost často schopen řešit nejnaléhavější problémy země.

Interviewer se po těchto prohlášeních logicky ptá, jak jde dohromady jejich prohlášení o tom, že jsou proevropskou stranou, která ale zároveň podporuje Evropskou unii a zároveň požaduje posílení role střední Evropy. Na tuto otázku však nejsou schopni odpovědět dost jasně a odkazují na to, že vytvoření monarchie by byl dlouhodobý úkol. Paní Faraová dodává, že by byla samozřejmě ráda, kdyby na vrcholu byl rakouský císař, ale že by k něčemu takovému mohlo dojít jen po demokratickém a dobrovolném rozhodnutí budoucích států, které by se k tomuto svazku chtěly připojit. A oba shodně dodávají, že i ekonomika by v takovém případě hrála roli: Jeden monarcha je levnější než třeba osm prezidentů. Pan Šimec upozorňuje, že takovým možným budoucím monarchou by mohl být nejmladší habsburský princ Ferdinand Zvonimír, který dosáhne plnoletosti za pět let. V budoucí monarchii by šlechtické tituly, které jsou v Rakousku zrušené, mohla užívat jen historická šlechta a rozhodně ne ti, kteří si predikát pořídili za peníze.

Na místě je i další otázka, kterou oba představitelé monarchistů dostali, a sice že z jejich dosavadních prohlášení není zcela zřetelné, jestli podporují vstup Rakouska do NATO. Pan Šimec doslova řekl: "Máme představu, že by takováto monarchie neměla být přívěškem Spojených států. V budoucnu by mohlo opět vzniknout spojení nezávislých států střední Evropy, jak si to mnozí představovali ještě v době studené války." My můžeme jen dodat, že takoví jedinci byli u nás hlavně mezi bývalými reformními komunisty.

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Landa napsal(a):

Bravo monarchie,
Jisté je že demokracie nefunguje. Od rodiny, přes firmu až po stát, vše musí mít jednoho pána který usiluje o dlouhodobou prosperitu.
Nikoliv vlády a parlamenty které si chtějí nakrást během jednoho volebního období a po nich potopa. Pokud tu nenastolíme režim, kdy jsou poslanci odvolatelní okamžitě při prvním provaleném korupčním skandálu, a zabaví se jim majetek a půjdou na Uran aby nahradili způsobené škody, je jisté že takhle jdeme jen do záhuby
03. 08. 2013 | 09:47

honolulu napsal(a):

Citim se dotcen..Pani Farova zde vnuka lidem kacirskou myslenku, ze pouze tituly stare slechty budou uznavany. T.zn., ze muj titul poctive zakoupeny na Gurtlu ve Vidni, ve dvore okupovanem sexualnimi pracovnicemi, (hned vedle popelnic), by uznan nebyl....Oh, jak nespravedlive ! Takhle se k tem hrabenkam nikdy nedostanu...
Navrhuji bojkotovat vidensky strudl !
Sladka Viden me vzdy vydesi...Tam je stale nejvice strasidel v Evrope.
03. 08. 2013 | 11:10

Gru napsal(a):

Landa

To, co tu popisujete jako cíl, který si spojujete s monarchií, ovšem v Rakousko-Uhersku nefungovalo. Naopak, šledrián a korupce byly tak pověstně spjaty s habsburskou monarchií, že byly jedním z důvodů jejího pádu.
Rakušané ovšem cítí pád do bezvýznamnosti dosti úkorně a stále sní o "soustátí", jehož šéfové by ovšem, jaksi "samozřejmě", seděli ve Vídni, to se rozumí.
Svého času si Rakušané našli jakýsi nový "význam", jak si namlouvali, a ten viděli v tom, že se prohlašovali za "most" mezi Výchoem a Západem. Mostní kocepce ovšem s pádem železné opony ztratila zcela na smyslu a tak se ve Vídni cítí nevužití.
Jinak samozřejmě mnohé argumenty zde uváděné jsou vysloveně legrační, k smíchu je třeba důraz kladený na obnovení šlechtických titulů, ale ne pro "nováčky", kteří si to vydobili za peníze. Komický je "ekonomický argument", že údajně je jeden monarcha levnější než osm prezidentů. To, jak vidíme na příkladu monarchie britské, nebo bourbonské či koneckonců právě habsburské, naprosto nesouhlasí, veškerá privilegie široce rozvětvené panovníkovy rodiny, provoz sídel, lén, atp. jsou zdrojem exorbitantních nákladů.
03. 08. 2013 | 11:14

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

buhehe, Japonsko má panovníka (tennó - nebeský vládce, na západě nepřesně překládáno jako "císař") a jaká je tam příšerná korupce! málem jak v Itálii.
mimochodem, víte, že z evropských kuchyní mají Japonci nejraději italskou?
03. 08. 2013 | 11:15

Gru napsal(a):

Oprava
VydobYli - proboha, omlůouvám se, už dělám chyby jako pan Stejskal.
03. 08. 2013 | 11:16

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

i já opravuji: Japonsko má nejdéle ze všech významnějších zemí panovníka ... přesto ...
03. 08. 2013 | 11:21

Richard napsal(a):

a co království Bolka Polívky, to by tady taky nebylo špatné?
03. 08. 2013 | 11:25

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

nicméně Heisei Tennó na rozdíl od Kchárla aspoň nepochrupuje v japonském parlamentu, protože tam vůbec nechodí.
03. 08. 2013 | 11:28

Karlovi - Sabina napsal(a):

Milý Karle, konečně od Tebe něco "lepšího" - horko Ti evidentně prospívá.
Monarchie se nedá vrátit, stejně jako se nelze vracet k předchozí společenské formaci.
U nás se již čtvrtstoletí snažíme napravovat první fázi komunismu - která skončila 17.11.1989 - přerodem na kapitalismus, ale nemůže to jít s lidmi, kteří již žili přes čtyřicet let v socialismu (od r.1948).
A než by se nám podařilo vyčistit společnost od pozůstatků let 1948 - 1989, posílí zase komunisté - díky amatérismu politiků posledních dvou desítek let - natolik, že ... Hrůza domyslet!
Líbí se mi jediná věc - povinná výuka cizích jazyků. Sice jste, Karle, Vy-takový germanista, zapomněl na němčinu a slovenštinu, ale budiž.
Ale kdo by ty jazyky učil? Současní učitelé s tou žebračenkovou výbavou? Ti, co ty dvakrát čtyři týdny volna v červenci a srpnu místo "dovolené" (kterou jim společnost vyčítá a nepřeje)hledají přivýdělek, protože o prázdninách by to nestačilo na živobytí ani jednomu člověku?

Prosím, plést do evropských záležitostí USA je poté již Mischmasch. Mám dojem, že pokud podprůměrný spisovatel již neví, jak dál, napíše o USA.

A doba "studené války" těžko skončila. Asi jste, Karle, tehdy ve škole chyběl. Studená válka měla skončit zánikem Varšavské smlouvy společně s USA. Nikoli jen jednostranně.
Pokud si někdo může chtít přivydělat, nechť prodá Rusům cokoli o americké armádě - nebo naopak.
Anebo kecám? Studená válka skončila?
V USA je i poslední dobou "tu a tam" více bezpráví v konkrétních případech - než mohlo být v ČSSR za čtyřicet let "komunismu".
Nic neskončilo a nic nezačalo - pokud jsou lidé stále stejní ...
03. 08. 2013 | 11:53

zemedelec napsal(a):

Pane Hvížďala.
Málem se to u nás povedlo,že by se zrušila republika a nastoupila šlechta.
Raději na nás neskoušejte tyto triky přes Rakousko,nebo snad jsme se měli zase spojit?
03. 08. 2013 | 11:57

honolulu napsal(a):

To jsem jednou prijel do Vidne z USA kvuli pamlskum a "socialnim studiim"...Kdyz jsem vysel z hotelu prudce elegantni, tak slysim v anglictine : Pssst, neco pro Vas pane !....
Na podane karticce jsem cetl : - Sex se zboznou, hezkou, mladou jeptiskou pouze pro vyvolene,
$ 150, a adresa...

Panove tato predstava me nadchla !... Samozrejme, ze jsem vyvoleny a s jeptiskou jsem sex jeste nikdy nemel... Ja se tam rozbehl !
Plny ocekavani radostne vyklopil $ 150 a bylo mi receno : "Ceka Vas na konci chodby, posledni dvere v pravo"...

Probehl jsem rychle plny milostneho ocekavani chodbou a dvermi - a s ulekem - SPADL do DVORA ! Dvere se automaticky zaklaply a bylo na nich napsano: "Sir, prave jste byl vyjeban ctihodnou sestrou Magdalenou"....

Ano panove, Viden je plna kouzel !...Kdyz jsem sel tam kde jsem zaplatil $ 150, tak tam byli upne jini lide, kteri nevedeli vubec o nicem a nerozumeli, proc na ne jecim.

Z toho plyne pouceni panove ! Vyhybejte se ve Vidni jeptiskam a hledejte radej CERTICE ! Neverte videnakum v nicem !
Jsou to rasiste, kteri nemaji radi nas Americany i kdyz jsem cisty beloch s modryma ocima, jako Karibske more.....
03. 08. 2013 | 11:57

Landa napsal(a):

Gru, myslím že tato republika už v korupci dorazila na své meze, je rozkradeno tak že střední třída se dostala na hranici, kdy k některým se exekutor teprce chystá a u některých už byl. Takže jakékoliv jiné zřízení musí být krokem k lepšímu. Dokonce i ti komunisti, za nic jsme žebráci na ulici nebyli
03. 08. 2013 | 12:12

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

honolulu, znáte film Štír (Alain Delon, Burt Lancaster)?
nějak mi ho Vaše zážitky z Wien připomněly.
03. 08. 2013 | 12:14

Jakelin de Mailly napsal(a):

Honolulu

Bratře v Kristu,

včera jsem se vrátil z Rakous, jak jsem avizoval, byl jsem na Moravském poli a v Carnuntu a byl to opět zážitek, až na tu mumifikaci vedrem.
Do Carnunta se musíte vypravit, bylo tam dobře investováno mnoho peněz a výsledkem jsou dechberoucí rekonstrukce budov, vč. vybavení a funkčnosti.
Jsem připraven o tom napsat více.
03. 08. 2013 | 12:25

Fialenka napsal(a):

Posílení demokracie a přímou demokracii ano, monarchii ne.

Vlastně ani nevím co dělá šlechtu šlechtou a jak šlechtické rody vznikaly. Třeba si každý může založit šlechtický rod. Kdo určuje pravidla?
03. 08. 2013 | 12:45

Jakelin de Mailly napsal(a):

Fialenka

V dnešní době si např. můžete v Německu šlechtický titul koupit.
Agentura Vám zprostředkuje adopci nějakou starou Brunhilde von der Tann.
Připravte si cca milion euro.
03. 08. 2013 | 12:57

Landa napsal(a):

Fialenko- posílení demokracie? Zvolili jsme zemana v přímé volbě a třetina národa se může zbláznit vztekem
Přímá demokracie??? Vždyť se nedohodnem ani jestli komunisty ano nebo ne.
Čecháčci se neshodnou nikdy na ničem
Osvícená monarchie je jediné co může fungovat.
Ale dluhy rostou, jednou to stejně celé dáme Číňanům v exekuci jako splátku dluhů, tak není co řešit
03. 08. 2013 | 13:10

zemedelec napsal(a):

Paní Fialenka.
Titul šlechtic je odvozeno od slova šlohnul a podle toho si doložíte hodnost.
Teď jich tady máme tomu šlohnul hodně,jen nevědí jak ten majetek přiznat.
03. 08. 2013 | 13:11

Miláno z Děčína napsal(a):

Pane Hvížďala!
Fajný článek.
Mě napadá,bez ladu a skladu,ale:
Jedním z hlavník kandidátů by mohl býti i V.Klauz,jako jeden z nich.
Sice jako euroskeptik,nevim-nevim?Ale oni stejně právě nedokáží sami vysvětlit a určit cokoliv,tak je to fuk.
Dále chtěj italštinu a ta je dobrým základem pro i českou církevní restituci a jeden z mnoha staro i novomajitelů pozemků v jížních Čechách náš hajaja Kharl je jistě jedním ze dvou hlavních modrokrevců tohoto skrytého nacionalismu v Rakousích,že?
A koukám,že byli napadnuti i komunisté,kdy doslova je tento příměr -"MIMO MÍSU",neboď co součastní presidenti a předsedové vlád Polska,Česka,Slovenska,Maďarska i snad více?Oni se schází a připravují rovněž zase a opět studenou válku či s jiným názvem?
Takovýto blud?No to je úroveň atd.!!!
03. 08. 2013 | 13:25

Viola napsal(a):

Tak Landa je romantik. Možná trochu selského rozumu má, ale monarchie...
Demokracie je boj a ten, kdo vyhraje vládne a menšina se musí smířit s tím, že je menšina. Jakápak šlechta, ta je v absolutní menšině, šlechticem je vždy ten, kdo si dokázal urvat více, říká se, že práce šlechtí, ale pro šlechtice to určitě neplatí. Kdo se stával kdysi vůdčí - šlechticem, králem? Možná že kdysi to byli ti, kteří velmi dobře vládli slovem a dokázali ideou vést svou skupinu, později už to byli hlavně rváči, kteří dokázali vojensky obsadit území a tam sát a bohatnout na jiných. Královstí je přežité, měl byste se s tím smířit králi.
03. 08. 2013 | 13:35

Milan napsal(a):

Z tohoto mráčku nezaprší,je to jen vyvolávání nostalgie a duchů ze záhrobí.Staré mocnářství se rozpadlo ,pod drtivými údery Dohody.Velká válka znamenala přes milión a půl padlých mladých mužů jen proto,že byl zavražděn Ferdinand d´Este s manželkou v Sarajevu.GŠ c.a k. armády včele s náčelníkem Condrádem zmanipulovali již nemohoucího císaře Františka Josefa a min.předsedu Uherska Tiszu k vyhlášení války Srbsku.Toto prokletí a odmítnutí je na Habsburcích nejméně na dalších sto let.Romanovci v Rusku mají ještě horší podíl viny na Velké válce.Nikdo nepopírá,že je ve stř. Evropě vakuum ,které láká mocnosti jako Německo,Rusko,Francie,V.Británie k rozehrávání her o ovládnutí tohoto prostoru. Dvě světové války rozpoutané z tohoto prostoru ještě neotřásly historickým vědomím národů ,aby volaly a konaly pro vznik nějaké federace. Monarchie jsou podivné přežívající útvary v několika zemích EU.Budoucnost je nejistá,ale obyvatelé zbytkových států by museli být pod hodně velkým nebezpečím,aby vystupovali z EU a NATA a vytvořili nějaký nový útvar.Ta nebezpečí budou,ale musejí se vyčerpat všechny alternativy a teprve tvořit něco nového.Křísit monarchii to je hodně silná káva,která jde proti Prozřetelnosti. Vytvořit federalizovný stát někdy v budoucnosti na území zbytkový států je nabílední,ale bude to dlouhé období než to uzraje.
03. 08. 2013 | 15:09

Landa napsal(a):

Violo, žádný romantik. To že každou firmu a stát by měl řídit jeden který má zájem na dlouhodobé perspektivě je neoddiskutovatelná pravda. Všude musí rozhodovat a řídit jeden který to vlastní, ponese za rozhodnutí následky a má v hlavě srovnáno co chce.
Ideál je OSVÍCENÁ MONARCHIE. JEDINÁ CHYBA ( ale dost podstatná) toho systému je kde monarchu sehnat, jak se ho zbavit když není dobrý nebo jen senilní.
Diskutovat o všem je nesmysl, čím víc hlasů v gremiu tím víc je výsledek naprosto blbý kompromis. Také jste si snad všimla že jakýkoliv zákon v demokracii je nesmysl, plný ústupků- platí: chcete můj hlas, tak mně do zákonu přilepte tenhle můj nesmysl. Když je poslanců 200 ?? Také snad víte že už 24 let můžeme relativně svobodně volit a výsledek jsou čím dál horší poslanci. Co vyberete a co zvolíte? I když volíte jen ze 2 alternativ ( viz volba Zemana), stejně je nějaká třetina kteří jsou nespokojeni a sabotují.
Také jste si snad všimla že čím víc svobody, tím víc parazitů a škůdců. U nás už poctivou práci- tvoření hodnot. nedělá skoro nikdo, ale těch u státního cecíku roste geometrickou řadou.
Demokracie je ZE VŠECH SYSTÉMŮ NEJBLBĚJŠÍ, nejdražší, nejméně výkonná JEDINÁ výhoda je právě v tom že blbou vládu lze odstranit bez válek a násilí volbami. JEN TEORETICKY. Poslední volby byly odporem proti vládě (topolánkově ) ODS a Kalouska. Výsledek? Korumpují pár poslanců a máte vládu ODS a Kalouska- ještě horší Nečasovu.
Takže konec romantismu- zdravý rozum ví co dělat. Ale znovu, kde sehnat dobrého monarchu a jak ho udržet u moci dokud je dobrý a odstranit když bude špatný?
03. 08. 2013 | 15:23

Landa napsal(a):

Jinak doplněk- kdyby to tu vzal Lichtenštejnský kníže, byl bych pro. Dokud mu patřila jižní Morava, bylo tu dobře
03. 08. 2013 | 15:25

Gru napsal(a):

Landa
Ideál je "osvícená monarchie"? Kdo by ji osvěcoval?
Stejně komický je výrok o "svobodných volbách". Žádné neexistují, nejsou možné, za žádného společenského uspořádání. To jsou pouze žvásty.
Žádná monarchie rovněž není "osvícená", to je stejný nesmysl jako "socialistická demokracie".
V zásadě je jedno, jestli je v čele jeden monarcha, nebo je rozdělený na dvě stovky poslanců (říkal Robespierre).
Jako relativně stabilní uspořádání se osvědčila jedině diktatura, rozdíl je pouze v tom, že některé svou povahu přiznávají, jiné používají háv krycího označení (např. "demokracie").
03. 08. 2013 | 15:39

Landa napsal(a):

Gru vy plácáte až běda. Stačí jenom 1 příklad : když u vás doma žena uvaří a jí se co udělala.
A zkuste někde ve firmě o 200 zaměstnancích co chodí na oběd udělat hlasování co bude zítra k obědu. Výsledek, 3 dny hádek, nejmíň 120 nasraných ( Stejskal promine ), odhlasují něco na co kuchař nemá suroviny, nakonec nebude oběd o nic lepší než kdyby rozhodl šéfkuchař
A to nemluvím o tom hlavním. Majitel firmy i monarcha rozhoduje tak aby celek prosperoval stále a jednou to předal synovi ve výborné kondici. Poslanec kouká co se nechá ukrást za 1 období, po něm potopa.
03. 08. 2013 | 15:51

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

Landa: pokud je na tom Lichtenstein podobně jako Schwarzenberg, nemáte k jižní Moravě mnoho sympatií.
03. 08. 2013 | 15:54

Desiderius napsal(a):

Habsburg lepší Zemana.
03. 08. 2013 | 16:06

Karl von Wienerschnitzelberg napsal(a):

Církevní restituce již proběhly a resuscitace monarchie je jenom logický další krok.
03. 08. 2013 | 16:16

Landa napsal(a):

Nevědomý strýci vire, jestli nevíte. Lchtenstejnsko je po přepočtu na počet obyvatel zdaleka nejbohatší zemí v Evropě. A je tam čisto a pořádek. Opakuji, kdyby dostal zpět Moravu budu rád a neprohloupím.
Po Praze bych nebrečel ani vteřínu
03. 08. 2013 | 16:22

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

Vědomý Lando, po Praze nebrečím též.
Přeji Vám Vašeho osvíceného Lichtnštajna, mně se některá lednická a valtická zákoutí také velmi zamlouvají.
Ale vzpomínám si např. na velice nechutnou tahanici okolo obrazu Velká vápenka. To mi docela stačilo. Viz odkaz, pro Vás při Vaší vysoké vědomosti jistě zcela zbytečný.

http://www.valtice.cz/default.aspx?id=90
03. 08. 2013 | 16:30

Desiderius napsal(a):

Pro nás je úplně jedno, jestli tady máme republiku nebo monarchii,podstatné je,že sami si vládnout prostě neumíme.Zachránit nás může jedině EU a NATO,jinak skončíme v náručí ruského mědvěda. A až tam budeme, budeme se strašně divit,jak se to mohlo stát a budeme hledat viníka, kterým ovšem budeme jen a jen my sami a naši milí burani, kteří zvolili např.soudruha Zemana za prezidenta.
03. 08. 2013 | 16:31

zemedelec napsal(a):

Pane Landa.
Je znát,že vůbec nevíte jak vládne monarcha.
Kdyby byly tak dobří,tak bychom neznali nějaké odboje proti ním.
03. 08. 2013 | 16:34

Landa napsal(a):

Desidere a zemědělče, poněkud povadlé argumenty.
Odboj jsme tu měli třeba také proti té nadvládě Rusů. Troufnu si říci že hodně z těch co cinkali klíči se dnes hodně stydí. Ostatně zkuste dnes někomu říci: máte co jste chtěli, cinkali jste klíči. Podle mé zkušenosti 90% odpoví- já jsem necinkal.
A myslím že kdyby sociální vymoženosti a ekonomika země stoupala tak jako za těch komunistů, byli jsme dnes asi uplně někde jinde, Propad posledních 24 let je nepopiratelný, popřít to nepokouší ani vláda ODS a Kalousek
03. 08. 2013 | 16:48

Gru napsal(a):

Landa
"Gru vy plácáte až běda. Stačí jenom 1 příklad : když u vás doma žena uvaří "

Možná plácám, pak ale vy taky. Protože říkám v zásadě to, co vy: svobodné volby jsou žvást. Neexistují.
Ovšem neexistuje ani osvícená monarchie. Pohádka o království, které tatíněk pěstuje pro své princátko, je zkrátka báchorka. Buďto jde ve skutečnosti o autokracii, tedy diktaturu, nebo monarchie zkrachuje. Tam, kde fungují, to závisí od síly tradice, protože od určité hustoty obyvatelstva a rychlosti dopravy informací a zboží už není monarchie vhodná forma.
A u nás taková tradice není. Představa, že stačí někde vyškrábat nějakého hejhuu a nasadit mu na hlkavu korunu, je legrační.
03. 08. 2013 | 16:52

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

proboha, Desiderius, běžte někam se strašákem ruského medvěda, kterého stejně spolutvoří (a od pozdnějších Romanovců spolustvořil) medvěd německý!
buď jste tak naivní nebo natvrdlý nebo někým placený, že můžete psát takové chu...iny. já jsem Zemana nevolil, ale každý prostředek se mi jeví být dobrý k tomu, aby táhl k čertu Kalousek i prochcaný (doslova) fořt, kterému na českém národě záleží tak, že se nebyl schopen ani naučit jeho hymnu.
03. 08. 2013 | 16:57

Jakelin de Mailly napsal(a):

Milý Lando,

Jak Vás tak čtu, tak už nevím, zda by bylo lépe za tatíčka Kaisera, hraběte Dietricha v. L. či soudruha generálního tajemníka.
Než příště začnete s něčím podobným jako "nevědomý strýci Vire", zjistěte si prosím, z čeho vlastně pramení bohatství Lichtenštejnska.
03. 08. 2013 | 16:58

Fialenka napsal(a):

Jakelin de Mailly
Brala bych od Heldegardy titul jen kdyby mi ho sama chtěla dát a jen možná. Kdyby mě chtěla adoptovat z přátelství, dobrosrdečnosti nebo z vděčnosti a tak podobně :-)

Landa
Víc se mi líbí tohle v naší ústavě: „Lid je zdrojem veškeré státní moci“ a jsem pro osvícenou přímou demokracii.
zemědělec
Je možné, že dneska je společnosti přeházená ... V tom smyslu, jak to bylo v jednom francouzském filmu o králi, který se strojem času dostal do současnosti. S hrůzou zjistil, že jeho otrok, který se do současnosti převtělil, je nyní bohatý a mocný podnikatel, ale mentalita otroka mu zůstala.
03. 08. 2013 | 17:39

born65 napsal(a):

Přiznám se - ani já bych nebyl (nenajde-li se politické řešení současného srabu) proti představě Moravy jako parlamentní monarchie v personální unii s Lichtenštejnskem.
strýc virus H3N1 nyní HxNx:
Rodina Liechtensteinů je na tom populačně, inteligenčně, vzdělanostně i co do obecné obliby ve své zemi neobyčejně dobře. Račte se informovat.
Jakelin de Mailly:
Bohatství a prosperita Lichtenštejnska má základ již dávno před tím, než nastalo to, na co narážíte Vy (= daňový ráj).
03. 08. 2013 | 17:47

Fialenka napsal(a):

Dodatek
A tak ten král velmi kritizoval zrušení otroctví.
03. 08. 2013 | 17:47

honolulu napsal(a):

Rytiri Jakeline de Mailly, vsechno to, co vite o Carnuntum by bylo velkym prinosem pro kazdeho Cecha. Cela provincie Pannonia Superior v cele s Carnuntum a Vidobonou, urcite bylo svedkem prichodu a mela vliv na nase prvni kmeny ve stredni Evrope.
Napiste o tech mestech ! Otevrete si bloq !

Panove, aristokraticke tituly, stejne jako ty vase "vysokoskolske" jsou hlouposti, kterymi se snazi oddelit zdegenerovane a nebo indoktrinovane makuvky od vyvazeneho stredu spolecnosti. V Americe se tituly nepuzivaji. Funkce vsak ano.

Zaujala me kdysi opravdova hrabenka, daleko blaznivejsi nez ja a aby mi dovolila rozepnout zip u jeji sukne, tak jsem ji ohromil aristokratickym titulem - samozrejme falesnym.

No jo, jenze on byl spanelsky a ja to nevedel. To je srandy kopec v tom zivote. (Ale ona zprvu take ne ! Az na to prisla, tak uz bylo pozde.)

Navrat k monarchii je totalni hloupost. Nema co nabidnout.
Vyvoj smeruje k radikalismu. Bude-li pravicovy nebo levicovy nevim...

Stryc virus H3N1, filmy o kterych se zminujete neznam...

Panove, po strance occultisticke, Viden je velmi hovorne, zdilne, kamaradske mesto ! Je to pozitkarske mesto a je i daleko sarmatnejsi nez jina mesta, kde se mluvi nemecky.
Nase spiritualistky z New Age tam jezdi casto. Berlin hovorny neni...My nevime proc.
03. 08. 2013 | 17:51

Landa napsal(a):

Gru, vám opravdu došlo až teď že čistá monarchie je současně totalita- monarcha ovládá TOTÁLNĚ vše, zákony vyhlašuje on?
Jakelino, zajeďte se do toho Lichtensteinu podívat, uvidíte.
Ale mezitím nám můžete vysvětlit kde se bralo to jejich bohatství, pokud máte originální teorii. Já u ich nic až tak hanlivého, za co by se měli stydět, nenašel, prostě jsou organizovaní a mají pořádek. Pravda je že malá země se asi ovládá jinak než třeba Ruské impérium od sibiře a Antarktidy až po subtropy, a na dělku od Vladivostoku až po Peterburg.
Ale kníže Lucemburský by Moravu zvládl
03. 08. 2013 | 17:55

Jakelin de Mailly napsal(a):

Born65

Mohl byste prosím rozvést zdroje bohatství Lichtenštejnska "dávno předtím" ?
Pokud vím, po 1. sv. v. na tom bylo tak bídně, že uzavíralo jistá partnerství a smlouvy se sousedními Švýcary.
03. 08. 2013 | 18:05

Jakelin de Mailly napsal(a):

Landa

Díky za tip na výlet, musím Vás zklamat, už jsem tam několikrát byl.
Nevím, co chcete vysvětlovat, malý, de facto titěrný státní útvar bez průmyslu a nerostných surovin nikdy nedosáhne takové výše prosperity bez přílivu kapitálu zvenčí.
S organizací a pořádkem to nemá nic společného.
03. 08. 2013 | 18:11

Viola napsal(a):

Problém pane Lando s příměrem ke firmě, kde řídí jeden a dbá na dlouhodobou prosperitu je v tom, že se ve firmách o dlouhodobé prosperitě nejedná, jedná se o zisk, DPH a klidně měnit firmu, nebo firmy a přizpůsobovat se tomu, kde to sype. Zaměstnanci odvolat ředitele nemohou, snad jen kdyby stávkovali, ale ani to by jim nepomohlo, odvolat krále také nejde jen za pomocí revoluce a těch už několik proběhlo. Královstí se drží hlavně pozlátkem a tím, že lidem ukazují pohádku v reálu a pocit, že mohou být součástí něčeho krásného, ale ani to moc nepomáhá, protože lidé vidí, že králové nejsou žádní nadlidi, mnohdy mají i více chyb než jejich občané a o morálce ani nemluvit. Království je jen pozlátko, kde ve skutečnosti rozhoduje jeden monarcha? Vždy má alespoň větší poradní tým. A nechat rozhodovat jen jedince je právě dost rizikové, stačí se podívat, co si vymýšlí někteří miliardáři za marnosti a hlouposti a jak jsou rozmařilí.
03. 08. 2013 | 18:21

Reveil napsal(a):

Viola

Myslím, že Landa je k pravdě blíže. V jakémkoliv společenství ve skutečnosti rozhoduje nějaký alfa-samec (případně nějaká alfa-Nagyová), a to i v tzv. kolektivních orgánech.
03. 08. 2013 | 18:30

Jakelin de Mailly napsal(a):

Landa

"kníže Lucemburský by Moravu zvládl"
Historie nám dala čtyři Lucemburky.
První byl politicky neschopný, avšak schopný vojensky. Tato vášeň ho nakonec stála život na rozbahněném poli u Créssy. Lze to omluvit tím, že dal přednost smrti na bitevním poli než smrti ve slepotě ve stáří. Útok jeho divize způsobil toho dne Angličanům největší problémy a škody, jeden jezdec dokonce pronikl celou anglickou linií.
Druhý byl schopný ve všech směrech a zanechal po sobě v našich dějinách nesmazatelnou stopu.
Třetí byl neschopný ve všech směrech.
Čtvrtý měl hodně nápadů, ale zpackal vše, na co sáhl /Nikopolis 1396, husité jen dva příklady/.
Jak tedy můžete vědět to, co tvrdíte ?
03. 08. 2013 | 18:32

Petr. napsal(a):

Habsburkům se zase stýská po moci, po přepychu a konkubínách, po popravách lidí jiných národů (např.28 českých pánů), po vyhánění lidí z vlasti jako byl např. J.A.Komenský, po válce. Válce pokud možno chemické. Jak ji začal zločinec, poslední císař monarchie Karel Habsburský.
03. 08. 2013 | 18:49

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

honolulu, nezmiňoval jsem filmy, zmiňoval jsem jeden jediný konkrétní film.
03. 08. 2013 | 18:49

Desiderius napsal(a):

Strýci vire:
medvěd německý již dávno neexistuje,jen v očích bolševiků (minulých i současných - Klaus),kteří nás krmili keci o západoněmeckých revančistech.Německo je proti nám slušná a fungující demokracie,zatímco Rusko se nikdy nevzdá svých tužeb nás získat zpět,konečně zatýkání protiputinovských demonstrantů je dostatečně výmluvné.Pokud zde chcete stát typu putinovského Ruska, tak to přiznejte na rovinu, a neokecávejte to - s odpuštěním.
03. 08. 2013 | 18:50

Jakelin de Mailly napsal(a):

Petr

První plynový útok provedli v dubnu 1915 u Ypres Němci.
Karel I. nastoupil na trůn v listopadu 1916, nemohl tedy začít válku v plném proudu.
03. 08. 2013 | 18:54

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

Jakelin de Mailly

hehe, nejste na toho Václava přespříliš přísný?
vždyť to koupání nepoctivců ve Vltavě je jistě krásným odkazem...
03. 08. 2013 | 18:55

Landa napsal(a):

Jakelin- takže podle vás celá Evropa cpe peníze Lucembursku až z nich udělali nejbohatšéí stát Evropy, jen proto že jsou malí a nemají suroviny.
Kurňa, kdybychh to věděl, už dávno se Jižní Morava osamostatnila jako knížectví a mohli jsme to mít také tak .
A nebo je to tak že se někdo nudí a chce se hádat, i za cenu že se ztrapnuje absolutními nesmysly, že divný pane
03. 08. 2013 | 18:57

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

Desiderius

máte sice hezký nick, ale to, co produkujete, svědčí o dosti nízkém vzdělání. gramatikou počínaje.
nezlobte se, ale nemám dnes moc náladu na kompromisy.
doporučuji podívat se na znak města jménem Berlin, možná si udělat maturitu... etc
03. 08. 2013 | 18:59

Viola napsal(a):

Landa a Reveil

tak se podívejte na ta rozhodnutí jedinců:

" Kníže Hans-Adam II: Vím, že čeští nacionalisté a komunisté načrtli velmi jednostranný obraz o mém předkovi Karlovi z Liechtenštejnu. Když se stal po bitvě na Bílé hoře císařským místodržícím, císař mu nařídil popravit velké množství rebelů, kteří bojovali proti císaři. Můj předek odmítl všechny ty lidi popravit, zdržoval popravu déle než rok a požádal císaře aby jim všem udělil milost. Císař nakonec ustoupil ale trval na tom, že alespoň 27 osob musí být popraveno. - See more at: http://blisty.cz/art/17121.html#sthash.BVMn5PRE.dpuf
03. 08. 2013 | 18:59

Jakelin de Mailly napsal(a):

Strýc virus

Chtěl jsem být stručný a věcný :-)
Daleko víc se koupal s lazebnicemi, což je eufemismus pro víte co.
Někdy bychom mohli splknout o Japonsku.
03. 08. 2013 | 19:00

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

to bychom určitě (kdykoliv) mohli.
šaberimašó!
03. 08. 2013 | 19:03

Viola napsal(a):

Já si myslím, že by se mělo Lucembursko připojit k Moravě jako náhrada za lup bývalých šlechticů, ne naopak, abychom my jim dávali nějaké restituce. Co je jejich, by mělo být naše, protože za co ty majetky v Lucembursku ti šlechtici koupili, koupili je za české peníze a vydřené daně z našich lidí - pilných Moravanů.
03. 08. 2013 | 19:05

Jakelin de Mailly napsal(a):

Lando,

nemám pocit, že bych se hádal.
Též nikoho nenazývám divným či nevědomým.
V Lichtenštejnsku je více registrovaných firem, než obyvatel.
Proč ?
Pátrejte :-)
...nebo zůstaňte u teorie, že pracovití a pořádkumilovní občané zbohatli prodejem zeleniny ze svých polí :-)))
03. 08. 2013 | 19:05

Jakelin de Mailly napsal(a):

strýc virus

Z japonštiny znám jen pár frází a spoustu vojenské terminologie.
Kdysi jsem se ji chtěl učit, ale zkřížilo se mi to s dalšími jazyky, tak jsem to dočasně vzdal, neb má hlava to přestávala brát.
03. 08. 2013 | 19:10

Viola napsal(a):

oprava Lichtejnštejnsko
03. 08. 2013 | 19:17

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

wakarimashita.
shaberimashou - pokecejme-
já jsem amatér, ne japanolog, ale chodím na soukromé hodiny japonštiny k rodilému mluvčímu asi dvanáct let. několikrát jsem v Nipponu byl a nezřízeně tu zemi miluju, i když myslím docela dobře vím, co je to za "výtečníky". (myslím teď jejich chování za WWII). holt ale mám pro ně slabost.
03. 08. 2013 | 19:17

Jakelin de Mailly napsal(a):

strýc virus

Z druhé světové obdivuji na Japoncích jen jejich lodě, speciálně těžké křižníky.
Jinak mám též pro tu zemi silnou slabost.
Byl jste na Kumamotojó ?
03. 08. 2013 | 19:23

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

nejsem si jist, co tím myslíte.
to jako na hradě v Kumamotu na Kjúšú?
03. 08. 2013 | 19:30

Jakelin de Mailly napsal(a):

strýc virus

ano
03. 08. 2013 | 19:31

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

rytíř de Mailly

ne. pouze v parku Suizendži.
posílám odkaz na svou (i japonskou) galerii fotek na Panoramiu.

http://www.panoramio.com/photo/81532210
03. 08. 2013 | 19:41

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

rytíř de Mailly

jinak kontakt na mne: hirameki2@centrum.cz
03. 08. 2013 | 19:47

Desiderius napsal(a):

Strýc virus
No, moc nechápete, ta diskuse nemá smysl.Ona to vlastně žádná diskuse není. Není medvěd jako medvěd, víme. Spíš ale nevíme. Takže končíme.
03. 08. 2013 | 19:52

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

Desiderius

ano, končete.
03. 08. 2013 | 19:55

honolulu napsal(a):

From Honolulu to Jakelin de Mailly.
Vy mate rad dejiny. To me s Vami zblizuje. Dovolte mi poukazat na zajimavou hracku, ktera mozna existuje i v Evrope. (Pouze se domnivam - nevim to urcite.)
(Toto upozorneni je i pro naseho cenzora. Ma take rad dejiny a ma deti.)

Jednou jsem se zastavil v miste, ktere se jmenuje Falling Waters v Pennsylvanii a oni tam prodavali v obchode specializovanem pro architekty mnoho ruznych brozur, ktere se roztrihaly a daly se z nich slepit MODELY ruznych objektu... Koupil jsem tam antickou rimskou villu i s hospodarskym pristavky....Dat to dohromady mi trvalo pres celou zimu a vysledek byl nejlepsi POUTAC, (model 3D) jaky jsem kdy vlastnil....Vlastnil jsem ho 10 let. Model zahynul pri castem stehovani. (Panstvo se mnou vymetlo problemy v mnoha jinych statech a model byl krehky, stehovani nesnasel.)

Mate-li stabilni domov, doporucuji neco takoveho pro inspiraci k myslenkam.
03. 08. 2013 | 20:08

born65 napsal(a):

Jakelin:
Po 1. světové válce na tom ve středoevropském prostoru nebyl dobře prakticky nikdo. Lichtenštejnsko se integrací do celé řady hospodářských struktur Švýcarské konfederace snažilo hlavně zbavit dřívějších vazeb na R-U, nyní rozpadlé, kde v RČS knížecí majetek navíc čekala pozemková reforma. To, že Lichtenštejnsko poté bylo zemědělskou, částečně průmyslovou zemí s významnými sociálními aspekty zaváděnými pokrokovým knížetem Johannem II. (zvaným Dobrotivý) až do 60. let 20. století, kdy došlo k Vámi naznačované orientaci ekonomiky na finančnictví, je faktem.
Před časem jsem k osobnosti Jana II. louskal podnětnou sborníkovou studii tuším od Eveliny Oberhammer (jestli to jméno píšu správně). Z naší literatury je něco málo v knize Pavla Juříka Moravská dominia Liechtensteinů a Dietrichsteinů.
Jinak: z celkového počtu zaměstnaných v Lichtenštejnsku pracuje v průmyslu a výrobě zboží 44 %, ve službách 39 %, ve finančnictví 1 % a v zemědělství 1 % zaměstnaných (cs.wiki)
03. 08. 2013 | 20:29

kopřiva napsal(a):

Při dnešní rozvinuté genetice by se snad dal najít nějaký Přemyslovec nebo Lucemburk. Byla by s nimi větší legrace než s Habsburky.
03. 08. 2013 | 20:48

Jakelin de Mailly napsal(a):

strýc virus

Byl jsem zalévat vyprahlou zahradu.
Díky za fotky, shlédnu co nejdříve.
A díky za kontakt, ozvu se.
Třeba Vám též udělám radost.
Dostal jsem v Nipponu nějaké originální kaligrafie, mohu Vám to naskenovat či zkopírovat - jistě, už to nebude originál, ale pořád po zarámování hezká dekorace pro člověka se slabostí pro Japonsko.
Mohu s Vámi též sdílet rozsáhlou literaturu.
Mám slabost pro stejně naladěné lidi :-)
03. 08. 2013 | 22:07

Jakelin de Mailly napsal(a):

born65

Díky za Váš příspěvek.
Pokud vím, do situace po 1. sv. v. přivedly Lichtenštejnsko právě ty vazby na R-U monarchii. Integrací do švýcarských struktur neřešilo jejich přetrhání, nýbrž katastrofální ekonomickou situaci.
Osobně jsem nikde nikdy nenarazil na informaci o nějaké zvláštní lichtenštejnské prosperitě, až od umožnění sídlit díky příznivým daním mnoha zahraničním firmám.
Domnívám se, že je nepodstatné, vzhledem k rozloze státu a počtu obyvatel, řešit kdo je kde zaměstnán.
03. 08. 2013 | 22:15

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

rytíř de Mailly

díky za sympatickou reakci, hezký večer přeji.
byť jsme tu dnes měli víc jak osmatřicet ve stínu...
snad se v tom bude dát usnout.

ojasuminasai
03. 08. 2013 | 22:19

Jakelin de Mailly napsal(a):

honolulu

Bratře v Kristu,

seberte síly, a vyražte do Carnunta ! Vykašlete se na lákání Tužky či Alvarové na kafe ve Vídni :-) Nebudete litovat. Nevím, kdy jste tam byl naposled, ale věřte, že za posledních pár let se to tam pronikavě změnilo - k lepšímu - a to tak, že mi to vyrazilo dech.
Až se rozhodnete, dejte vědět.
Zakončíme to na Pálavě.
Rakouské víno mi nechutná.
03. 08. 2013 | 22:21

Jakelin de Mailly napsal(a):

strýc virus

...nápodobně.
Dva dny jsem se vařil v Rakousku, zčásti v autě, zčásti v terénu.
Nocleh v Bratislavě v hotelu s nefunkční klimatizací.
Jsem rozhodnut dnes spát pod jabloní na zahradě.
Též přeji hezký večer a ozvu se.
03. 08. 2013 | 22:26

Rudi Koutek napsal(a):

Petr. napsal(a):
"Habsburkům se zase stýská po moci, po přepychu a konkubínách, po popravách lidí jiných národů (např.28 českých pánů), po vyhánění lidí z vlasti jako byl např. J.A.Komenský, po válce. Válce pokud možno chemické. Jak ji začal zločinec, poslední císař monarchie Karel Habsburský.
03. 08. 2013 | 18:49"Zjistete si prosim Vas jake narodnosti bylo Vasich 28 tzv. ceskych panu.
03. 08. 2013 | 22:34

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

rytíř de Mailly¨

ještě tohle eventuálně... mně to přišlo milé...

https://www.youtube.com/watch?v=7t9qjWJo36I
03. 08. 2013 | 22:43

born65 napsal(a):

To Jakelin de M 22:15
Je celkem běžné, že dva historikové nenajdou shodu (nikoli na problém sám, ale výklad příčin k němu vedoucích) a tak tomu jistě bude i v našem případě.
Znovu opakuji, že po 1. světové válce nelze hledat ve středoevropském prostoru zemi, která by byla v "dobré kondici". (I to neutrální Švýcarsko vědělo, co to je generální stávka vyvolaná hospodářskými otřesy.) Lichtenštejnsko se "svezlo" na vlně vyčerpaného a rozkládajícího se R-U, stejně jako hroutícího se vilémovského Německa.
Chtěl jsem jen říct, že prazáklad úspěchu této miniaturní zemičky (žádný úspěch nepřijde nikdy hned, zázračně, z ničeho nic, musí k němu být ve společnosti patřičné klima - i proto krach Klausových naivních představ po roce 1992) je v dobrém a odpovědném vládnutí lichtenštejnských knížat, najmě vysoce sociálně vnímavého reformátora Johanna II. (+1929).
Jen dovětek: ten procentuelní rozpis zaměstnanosti v Lichtenštejnsku nebyl kvůli Vám, ale obecně, aby si někdo nemyslel, že v FL se většina lidí živí finančnictvím (takové hloupé představy o terciální sféře byly spíš typické pro "reformátory" v ČR).
04. 08. 2013 | 06:10

Johannes HeHe napsal(a):

Pan Hvížďala patrně dostal úžeh. Jinak by nemohl blábolit nostalgické nesmysly monarchistů, kteří údajně požadují přímou demokracii. C.k. R-U monarchie byla totiž široce dalece známa jako ŽALÁŘ NÁRODŮ a Maďaři si své vyrovnání museli vydobít silou. Osvícený rakouský císař dokonce nahnal své ovečky silou do válečného mlýnku.
04. 08. 2013 | 13:45

Josef napsal(a):

Hehe, ještě že vám na ideovém školení vysvětlili který režim musíte hlasitě v předklonu chválit a na který plivat.
Jenže v tom žaláři národů se nikdy nestalo abychom propadali 24 let nepřetržitě sociálně ekonomicky, i morálně nejvíce v Evropě.
Uměli jsme se uživit bez dluhů, stejně jako za komunistů
04. 08. 2013 | 14:28

Johannes HeHe napsal(a):

Josef,

pane, c.k. monarchie byla autoritativní policejní režim a s PŘÍMOU DEMOKRACIÍ neměla pranic společného. Dokonce i ta pozdější světová válka vznikla kvůli tomu, že jakási anarchistická skupina chtěla násilím vymoct pro svou národní skupinu více rovnosti a nezávislosti. |prot je Hvížďalovo blábolení úplným nesmyslem, poplatným čírovské "aristokratické" propagandě.
04. 08. 2013 | 16:03

Jakelin de Mailly napsal(a):

born65

Jistě, nevidím na naší diskuzi nic extra sporného, jen pár detailů, naopak, vítám diskuzi na úrovni.
Jen na vysvětlenou - napsal jste "Bohatství a prosperita Lichtenštejnska má základ již dávno před tím, než nastalo to, na co narážíte Vy (= daňový ráj)."
No, a já o žádné prosperitě dávno předtím nikdy nikde nečetl a neslyšel.
Proto jsem uvedl- jen jako příklad - situaci země po 1. sv. v. Nevím o jiných zemích, které by tyto tak vážné kroky podnikly.
Jestliže veliký reformátor Johann II zemřel 1928, nesplňuje to rčení "dávno předtím".
Lichtenštejnsko za celou svou historii netěžilo významně žádné suroviny, aby z toho zbohatlo, jeho zemědělská produkce taktéž nebyla nikdy zdrojem bohatsví, nic, z čeho by zbohatlo nikdy nevyrobilo. Země byla příliš malá na to, aby zbohatla po vzoru svých sousedů - švýcarských kantonů - kteří toho dosáhli válčením a exportem svým žoldnéřů /určitě znáte dobové francouzské rčení "Nejsou peníze, nejsou Švýcaři"/. Její poloha a velikost též neumožňuje, aby zbohatla jako tranzitní centrum obchodu - co budete vyvážet z hor do hor ?
Tak nějak z toho pořád vychází, že nejbohatší Lichtenštejnské državy byly ty u nás a u nich to začalo až 60./70. léta s liberální daňovou politikou.
04. 08. 2013 | 17:57

Josef napsal(a):

Jakelyn- nejtrapnější je když tu někdo dělá chytráka a přitom neumí ani vygooglovat základní údaje. Na wiky najdete odkaz na hospodářství, jinak u jejich vlády lze najít rozpočet, z čeho mají daňové příjmy a také lze najít položky jejich dovozu i vývozu atd.
Pro vaše pobavení, ještě v 90tých letech bylo Lichtenstejnsko známý vývozce umělých zubů.
Ale hlavně nechápu co to má společného s tématem. Asi máte duševno jaké předvádí Cimrmani v úvodu před hrou ŠVESTKA. NESCHOPNOST UDRŽET MYŠLENKU A NESCHOPNOST OPUSTIT MYŠLENKU
04. 08. 2013 | 18:24

Josef napsal(a):

Johannesd co to tu pořád melete s tou demokracií. Monarcha určuje zákony a pravidla a nežvaní o nich s každým opilcem v království. Proto to funguje, na rozdíl od demkracie
04. 08. 2013 | 18:27

Jakelin de Mailly napsal(a):

Josef

:-))))))
Ulevilo se Vám ?
04. 08. 2013 | 18:33

Johannes HeHe napsal(a):

Josef,

no vidíte, že Hvížďala v rámci tradičního prokárlovského zápalu pouze nesmyslně tlachá o monarchii prý spojené s přímou demokracií. Stačí si přečíst článek a hned budete vědět o čem jde řeč.
04. 08. 2013 | 18:34

Josef napsal(a):

Hehe, já to vidím tak že Hvížďala přečetl něco v Rakouském tisku, německy umí tak z toho sesmolil článek pro nás. Trochu to napatlal vše dohromady- politologická analýza rakouských voleb to není, navíc kdo ze čtenářů Aktualně je na ni zvědavý, my sami se nevyznáme ani v situaci u nás, natož u sousedů. A kdo se o politiku Rakouska zajímá intenzivně, většinou proto že umí německy a ví o tom mnohem více než Hvížďala
V druhém plánu nás chtěl trochu postrašit, že když se nehájí demokracie, mohou sílu získat i monarchisté.
A tady je vidět ja je Drozd mimo a vůbec nechápe situaci u nás. To co je u nás není demokracie, lidem se z toho zvedá žaludek a ta monarchie by jim vadila mnohem méně než si drozd myslí
05. 08. 2013 | 11:55

karl von bahnhof napsal(a):

Dobrý nápad, pro bývalé Československo by to byl přínos.Rozpad R-U byl historický omyl, ovšem zaviněný Habsburky, tím, že sázeli na vyhranou válku.Byli podvedeni dementním německým bratrancem, císařem Vilémem.
07. 08. 2013 | 08:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy