Národní bohatství vzniká v lidských mozcích

23. 11. 2007 | 12:15
Přečteno 4847 krát
Zkušenost říká, že nejcennějším kapitálem v každém podniku jsou lidé a jejich mozky. Ty je třeba za každou cenu získat na svou stranu a přesvědčit je o všech závažných krocích. V případě jednoho z nejznámějších českých lékařů - profesora Pavla Klenera - ale jako by tahle cenná a léty prověřená moudrost najednou neplatila: ministr Tomáš Julínek jej prakticky bez varování odovolal z vedení Ústavu hematologie a krevní transfúze.

O jakou osobnost tak vedení úspěšného a sledovaného pracoviště přišlo?

Dnes sedmdesátiletý Pavel Klener se narodil v Bratislavě, ale rodiče byli Češi. Otec byl účetním ředitelem zemského úřadu a malý Pavel vyrůstal v klasické měšťanské rodině.

Takové, která se vždy od proletariátu lišila nepřehlédnutelnou hrdostí a pracovitostí. Takové, pro niž za všech režimů platilo: nikdy jsme nebyli tak chudí, abychom se museli hrbit. Proto také Pavel Klener nevstoupil za komunistického režimu do žádné strany. Politicky se angažoval až po listopadu - krátce v Občanském fóru a posléze v pravicové ODA.

Po studiu medicíny delší čas pracoval a přednášel ve Francii, Spojených státech a Anglii: má tedy zkušenost s fungováním lékařských pracovišť ve staré Evropě i v Americe a může kvalifikovaně srovnávat.

Když jsem s panem profesorem Klenerem před pár lety dělal obšírnější rozhovor, bylo na něm vidět, že s vývojem v České republice je vnitřně značně nespokojený. Řekl: »Díky tomu, že jsem jako první polistopadový ministr zdravotnictví a poslanec České národní rady měl možnost trošku nakouknout do politiky, byl jsem zklamán možná dřív než ostatní. Neboť jsem zblízka viděl, že řadě politiků vůbec nejde o věc, tedy o zdravotnictví, školství, průmysl atd., ale že jde především o osobní ambice a prospěch. Pochopil jsem, jak moc jsme zdeformovaní. Když přišel do pléna návrh z jiné politické strany než vlastní, tak i když byl rozumný, musel se zamítnout nebo k němu byly závažné připomínky. A bylo jedno, jestli se tím původní dobrý nápad poškodí nebo ne. A to jsem v České národní radě seděl jen do června roku 1992, kdy politická situace v zemi nebyla zdaleka tak vyhrocená jako dnes. Většinou nešlo o věc samu, ale o pozice mocenské. A co se týče zdravotnictví, tak to bylo pro mě největší překvapení, že žádná politická strana o rozumnou transformaci nejevila zájem.«

Slova Pavla Klenera potvrzují i dnes různá v médiích publikovaná podezření, že sloučení Ústavu hematologie a krevní transúze s nemocnicí je jen prvním krokem k tomu, aby se dala snáze celá nemocnice někam přestěhovat a mimořádně lukrativní pozemky v centru Prahy se mohly výhodně prodat.

Tyto spekulace nabývají na přesvědčivosti hlavně proto, že pan ministr své záměry s nikým kompetentním nekonzultuje. Chce sice zřídit univerzitní nemocnice, ale nemá pro to zákon a nekomunikuje ani s rektorem, ani s univerzitou, ani s vědeckou ministerskou radou, kterou - jak říká pan profesor Klener - nikdy nesvolal. Podobně komise pro reorganizaci pražského zdravotnictví se naposled sešla před prázdninami a o slučování ústavu s nemocnicí ji nikdo neinformoval. I tyto skutečnosti dávají za pravdu starým výrokům profesora Klenera: »Rozdíl mezi Západem a námi je v tom, že tam jdou lidé do politiky, když už jsou zaopatřeni. U nás jdou lidé do politiky, aby se zaopatřili.«

Mluví-li s Pavlem Klenerem člověk delší dobu, cítí, že rozhovorem se táhne jedno smutné přesvědčení: jsme daleko zdevastovanější, než jsme si mysleli. Kdysi mi v jednom z rozhovorů řekl: »Mně stále nejde do hlavy, proč není postih za chyby či kriminální činy v oblasti ekonomiky. Milionové ztráty ve zdravotnictví jsou široce komentovány a vyžadují se další úspory, ale miliardové ztráty bank jsou pohotově doplněny ze státního rozpočtu s tučným odstupným pro manažery, kteří je způsobili… Určitě s lepším právním řádem bychom byli dál a měli dnes méně problémů.«

Podobně je profesor Pavel Klener překvapen z toho, že v naší politice se nezjevila nějaká nová výrazná politická osobnost, že chybí nová generace čerstvých politiků. O těch starých pak prohlásil, že narcismus je u nich markantně v popředí. Dokládal to u Václava Klause například tím, že od něj nikdy neslyšel větu, že by se zmýlil. »To je člověk, který má vždycky pravdu.«

To, že tyto vlastnosti našim politikům tolerujeme a dokonce si je znovu volíme do důležitých funkcí, je pro Pavla Klenera důkazem, že nás demokracie zaskočila, že jsme na ni nebyli a nejspíš nejsme dodnes připraveni. Za problematickou považuje i naši »národní povahu«.

I když - jak dodává - samozřejmě ví, že jde jen o pomocné pojmenování: buď se prý tváříme jako pupek světa, nebo jako shrbení lokajové… Ani naši vědci údajně nemají ve svém slovníku zabudované termíny, kterými by kriticky posoudili něčí práci… Autoři podle zkušenosti Pavla Klenera berou připomínky osobně a považují oponenta za svého úhlavního nepřítele.

Před pěti roky jsem při jedné příležitosti panu profesorovi položil otázku: Jako lékař jste zvyklý vystavovat pacientům diagnózy, jakou diagnózu byste vystavil naší nemocné společnosti?

Odpověděl mně slovy: »Nejvážnější diagnóza zní: ztráta schopnosti komunikovat. Politici neumějí komunikovat s lidmi, lidé nechtějí komunikovat s politiky a naše republika neumí komunikovat se sousedy. Ani s Evropskou unií.«

Současné události jen potvrdily, že tato jeho stará diagnóza platí dodnes. Kdyby takových hrdých a pracovitých lidí s měšťanskými kořeny a se schopností vzdoru bylo v naší republice alespoň deset tisíc, museli by se politici naučit komunikovat jinak, než jak to dělají dnes. To ale jen parafrázuji našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka, který řekl, že s takovým množstvím pracovitých a hrdých Čechů by za dvacet let naši republiku nikdo nepoznal.

U nás je tomu ale podle profesora Klenera opačně: »Byl jsem svědkem, když kdysi pan premiér Klaus přišel na zasedání Učené společnosti a řekl, že náš stát v podstatě vědu nepotřebuje… V době, kdy celý svět ví, že národní bohatství vzniká v lidských mozcích… u nás k rehabilitaci duševní práce nedošlo.«

Napsáno pro HN a autorův blog na Aktuálně.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kancelářská_myš napsal(a):

Pane Hvížďalo,
vy tvrdíte, že "Pavel vyrůstal v klasické měšťanské rodině... která se vždy od proletariátu lišila nepřehlédnutelnou hrdostí a pracovitostí."

Znamená to snad, že ten, kdo pochází z nižší než klasické měšťanské rodiny,postrádá hrdost a oplývá leností??

Opravdu s Vámi nemohou souhlasit.

A ještě drobný citát z TÝDNE č.47/2007, rubrika Dopisy: "...rok 2002, kdy Klenerův předchůdce, MUDr. Jarolím, dostal od jiného ministra odměnu za skvělou práci a následně vyhazov proto, aby se na místo ředitele dostal právě Pavel Klener, který v té době vzhledem k věku nemohl vykonávat funkci šéfa I. interny VFN. "
23. 11. 2007 | 13:02

kryštof napsal(a):

Svatá pravda, dík.
23. 11. 2007 | 13:02

Fallen napsal(a):

Zase sirite sve zaujate nazory?Co vam p. Klener nasliboval ze ho budete takto verejne hajit?
23. 11. 2007 | 13:11

Jirka P. napsal(a):

Pan Hví6ďala se na věc dívá očima zkušeného novináře,bez emocí a bez zkreslování.Jen víc takových článků.
23. 11. 2007 | 13:45

erpy napsal(a):

Nemám Vás rád , pane Hvížďalo , pro různě rozdílné názory . Nicméně za tento článek s brilantním ohodnocením stavu naší společnosti , bezpochyby zasloužíte výtečnou s hvězdičkou . Děkuji .
23. 11. 2007 | 13:49

František Srbek napsal(a):

Po druhé s Vámi souhlasím. Problém vidím v tom, že v jedné z nejcitlivějších oblastí - zdraví lidí - se provádí dalekosáhlé změny bez širšího konsenzu. Koalice vládnoucí s podporou 2 *zmodralých* sociálních demokratů tak silný mandát nemá. Pokud jde o vědu , některé výroky našich *VIP* jsou perličkami. Být tak dobří, aby nás ostatní svět potřeboval je lepší než být levný. Bez vědy si to ale neumím představit.
23. 11. 2007 | 14:01

pedagog napsal(a):

Jsem na vážkách.Kdo bude uznán užitečnějším.Zdali p. Julínek, který otevře, doufám, oči mnoha slepým a oni konečně uvidí, či p.Klener, který zbaví lidi strachu z nevyl. choroby.Ani jedněm ani druhým nelze závidět.Zdá se,že v této zemi ale roste moc hlupáků a selský rozum byl zprivatizován cizím kapitálem a nenávratně vyvezen.
23. 11. 2007 | 14:26

hv napsal(a):

Pane Hvizdalo,

nevim proc, ale ruzne adoracni clanky na me pusobi negativne. Jestli mel byt clanek oslavou prof.Pavla Klenera, tak o to vice.

To presvedceni, ze jsme daleko zdevastovanejsi nez jsme mysleli je na miste. Kauza UHKT neni dnesni, ovsem mnoho lidi o tomto ustavu dlouho nic neslyselo. Kauza zacala rokem 1999, kdy par vlivnych lidi lobovalo na ministerstvu, aby se MUDr.Ivan David rozhodl sloucit nektere vyzkumne ustavy s nemocnicemi. Nestihl to. Neuveritelne se stalo, maly ustav se ubranil slouceni s VFN. Ustav dlouho zil vlastnim poklidnym zivotem.

A pak prisel rok 2002, odvolan z niceho nic reditel ustavu, MUDr. Petr Jarolim, viz http://www.medicina.cz/vere...
Dr. Jarolim sedel na dvou zidlich 5 let a v momente, kdy se chtel vratit pouze na misto sefa UHKT najednou ze dne na den odvolan ministrem Kubinyimm. Do te doby ridil ustav de fakto Dr.Pavel Turek, cesky odbornik v transfuznim lekarstvi, predseda spolecnosti pro transfuzni lekarstvi. Po rychlem odvolani dosazen ministrem prof.Klener, ktery sedel na dvou zidlich take, obcas dokonce na trech (uvaz ve VFN a UK), ale to nevadilo. Ustav byl spickovym zarizenim uz v teze dobe, ale duvod pro odvolani se vzdycky najde. Dr.Turek po nastupu prof.Klenera obvinen z nelojality, odvolan z funkce zastupce reditele. Odesel z ustavu sam, nyni pracuje ve VFN.

Nejzajimavejsi informaci nakonec. Dr.Turek jako predni transfuziolog mel byt jednim z klicovych svedku v kauze Diag Human (viz spekulace http://www.ods.cz/zpravy/pr... ). Jeho jmeno v kauze UHKT jeste nezaznelo, ale ze mohl jako clovek z oboru a znaly veci poradne zatopit panu Stavovi z Diagu je nepochybne.

To je jenom ukazka toho, ze je to daleko zdevstovanejsi nez jsme si mysleli.
23. 11. 2007 | 14:36

Adam napsal(a):

Špičkové hodnocení, pane Hvížďalo! Je z toho smutno.Nemyslím si ovšem, že ta deformace má všeobecnou platnost.Rozhlédněte se kolem sebe a nepochybně najdete i slušné lidi. A nejen pan doktor Klener,i další špičkoví vědci, lékaři, technici atd. nejsou morálně zdevastovaní. ...Takže?
23. 11. 2007 | 14:37

hv napsal(a):

Oprava - Dr.Turek je krestnim Petr, nikoliv Pavel.
23. 11. 2007 | 14:47

Tomáš napsal(a):

Když má lékař ambice působit v politice (a pan Klener je měl), o něčem to svědčí. Přinejmenším o tom, že mu jeho práce není vším.
Jsem například uchvácen panem Holý, jeho skvělými objevy. Ten určitě po politice nešilhá...
23. 11. 2007 | 15:31

Milda napsal(a):

Myslím si, že některé politické strany u nás mají týmy špičkových odborníků, jejichž úkolem je mapovat mentalitu českého národa, aby si tento potom nechal na sobě dříví štípat...Takže i takovouto "reformu" (nejen financí, ale dalších věcí v ČR) vláda či někteří ministři bohužel opět ustojí!
23. 11. 2007 | 15:34

Adam napsal(a):

Tomáši,
doktor Klener nemusel šilhat po politice a mohl tenkrát výzvu přijmout právě proto, že mu práce byla vším! Copak jsme na tom už skutečně tak zle, že musíme podezřívat z nekalých úmyslů úplně každého? /i když u převážné většiny politiků jsou pochyby opodstatněné :-((/
Vzpomínáte na Rudolfa Hrušínského? V jeho autobiografii se m.j. dočtete:
"Mravní autorita i popularita Hrušínského byla oceněna veřejností v roce 1990, kdy byl dvakrát poslancem Federálního shromáždění Československé republiky."
Oceněna.! ... Že byl pak zklamaný, to je už o něčem jiném. Je řeč o důvodu, proč např.i Hrušínský do politiky vstoupil...
23. 11. 2007 | 17:10

vlk napsal(a):

Máte pane hvížďalo bohužel pravdu: Je to smutný kus, který hraje šmíra, kde v hlavní roli je komik okresního formátu a myslí si , že co stačilo v Ivančicích bude dobré pro celou zeměkouli. Politické klima jste s prof. Klenerem popsali perfektně.
Smutný kus. Při tom fraška,nikoliv antická tragedie.
23. 11. 2007 | 17:53

VK-Can. napsal(a):

Mily pane Hvizdalo.
Jako obvykle, aspon podle meho, jste napsal vyborny clanek a hlavne na velmi aktualni tema.
Ano, narodni bohatstvi vznika v lidskych mozcich. Jednohlasny souhlas. Otazka dalsi : Jak je s timto bohatstvim nalozeno? Zde nam vyskoci odpoved jako zajic pri vystrelu : To zalezi na politickem systemu! A na cem zalezi politicky system? Na volebnim systemu!!
Jako hlavni motto temer vsech debat zde, ktere se i vzdalene tykaji politiky je vzdy:
a. odloucenost politiku i stran od obcanu
b. bezmocnost obcanu s tim neco delat.
Podle meho oba tyto problemy souvisi s volebnim systemem. Az do nedavna jsem nebyl presne obeznamen s ceskym volebnim systemem. Po obeznameni s nim, jsem prosel, po pravde receno, sokem.
Voleni politicke strany a nikoliv individuelniho poslance, je pozvanka pro politiky a hlavne politicke strany toho zneuzit!!
Bez zmeny tohoto volebniho systemu zde budeme psat do nekonecna o jednotlivych nepravostech, krivdach, korupci atd., ale nebude mozno s tim nic delat!
A narodni bohatsvi ve forme lidskych mozku bude nadale ztráceno !
23. 11. 2007 | 19:29

Fakír napsal(a):

Pan Hvížďala napsal, že jsme více zdemoralizovaní a zdevastovaní než jsme si mysleli. V tom má pravdu. Za těch téměř 20 let od převratu došlo doslova k rozkladu a rozvratu společnosti. Do politiky se po převratu dostali lidé okresního formátu, nezralí a mocichtiví. Neznám historii většiny dnešních i předchozích politiků. Znám ale důkladně životopis, dnes už nebohého bývalého ministra vnitra Langoše, profesí odborníka na výpočetní techniku. Tak krásná kvalifikace a přesto jí opustil a dal se do politiky ve které toho moc nedokázal. Jak je všeobecně známo jeho nástupce Ruml neměl žádné vzdělání, mimo grafomanských zkušeností,přesto se uplatnil jen jako komunistobijec. A jím vytvořená strana US po sarajevském atentátu se mu rozpadla pod rukama. A tak by bylo možné pokračovat v charakteristice mnohých dnešních tzv.politiků. Bohužel ty slušní se do politiky dostávají jen obtížně. Dostávají se tam bezpáteřní a mocichtiví karieristé. Není pravda ani to, že na Západě se do funkcí dostávají zajištění lidé. Když se podíváme na Bushe, tak je také zajištěn a přesto se z něj stal nejkrutější zločinec planety.A asistují mu takoví jako byl Blair, a další tzv."vyspělí" demokraté.
23. 11. 2007 | 21:49

kočka šklíba napsal(a):

Pane Hvížďalo, ano velmi zajímavý článek a v mnohém asi pravdivý a určitě inspirativní, ale tohle:"Současné události jen potvrdily, že tato jeho stará diagnóza platí dodnes. Kdyby takových hrdých a pracovitých lidí s měšťanskými kořeny", to jste asi nemyslel vážně. Chcete říct, že jenom lidé s "měšťanskými kořeny" by naučili komunikovat politiky? Sice hrdí a pracovití ale bez nich již ne? Nechtěl, aspoň doufám.
24. 11. 2007 | 02:48

SOS napsal(a):

Milý pane Hvížďalo,vřelý souhlas se vším, co jste napsal s výhradou, že hrdost a pracovitost nemá jiná společenská třída než buržoazie. Jako obyvatelka středoevropské kotliny vidím hordy různých barev, které se přes nás převalovaly a nutily nás, obyčejné, nějak přežít ideologie, které šířily. Opravdové duchovní elity ve starších dobách byly vražděny, v novějších perzekvovány, pokud neopustily vlast. Myslela jsem, že svoboda ducha, dar roku 1989, který si jen tak už nenecháme vzít. A nechali - modrou totalitou. Snad nedospějeme k čínskému modelu: po komunisticku držet zobák, po kapitalisticku dřít na"elity".
V české politice se nehodnotí odbornost, ale lokty. Nyní i schopnost spolupracovat s různými mafiemi.O výskytu blouda ješitného na Hradě nemluvím.
Bojím se o své děti a vnoučata. Leda snad, že by uměli odsud odejít.Je mi stále víc jasné, že pokud kdy se dobelháme k rozvinuté demokracii a snad i přívětivému zrízení pro všechny, nejen pro zbohatlíky, já už se toho nedočkám. Je mi 55 let. Už se totiž zas jen remcá v hospodách.
02. 12. 2007 | 05:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy