Václav Klaus a meze pragmatismu

12. 12. 2007 | 13:19
Přečteno 10358 krát
Má pragmatismus nějaké meze? To je otázka, na kterou lze hledat odpověď na příkladu pana prezidenta Václava Klause, který je zatím jediným kandidátem na prezidentskou funkci. Když ho ale potenciální druhý kandidát profesor Jan Švejnar vyzval k veřejné debatě, která by se mohla uskutečnit třeba v diskusním pořadu České televize nebo dokonce na obou největších televizích, tedy i Nově, jak to bývá zvykem ve staré Evropě, prezident to odmítl.

Připomeňme si tiskové prohlášení, v němž stálo: V zájmu maximální průhlednosti této volební kampaně a vyjasnění jejího programového obsahu Jan Švejnar opakovaně vyzývá Václava Klause k přímé veřejné debatě.

Václav Klaus na to pak v Mladé frontě Dnes reagoval slovy: „V momentu, když je mým prostorem 281 volitelů, tak do televizních debat nepůjdu.“
Toto rozhodnutí bývá komentováno jako pragmatické. Podívejme se proto, co se za tím slovem skrývá. Podle akademického slovníku cizích slov je pragmatismus směr pokládající za hlavní kritérium pravdy její praktickou hodnotu a užitečnost, která vyhovuje zájmu jedince. Tolik slovník.
A právě v tom hypetrofovaném zájmu jedince je ten problém, pragmaticky se může chovat obchodník, který v zájmu zvýšení svých tržeb napíše na regál, že za cenu jednoho kusu obdržíte druhý kus zdarma, ale u pokladny vám vysvětlí, že sleva na druhý kus je jen deset procent a pak počítá s tím, že většina už zboží nevrátí a jen si o majiteli pomyslí, že je vykuk či podvodník. Majiteli obchodu se ale momentálně podařilo díky pragmatické úvaze o nevrácení zboží vydělat rychle víc peněz.

S prezidentem, který ale tvrdí, že chce být hlavou státu všech, je tomu jinak: Ten by tím, že by přesvědčil o svých postojích občany ve veřejné debatě, legitimizoval svou volbu pouze poslanci a senátory, kterých je jen 281. V okamžiku, kdy tento krok odmítá, dává zřetelně najevo pohrdání občany, a navíc mu tento postoj dovoluje levně útočit na svého protivníka.

Jan Švejnar se podle Václava Klause „zatím mýlil ve všem, co řekl,“ ale nejdůrazněji mu vytkl, že se vydává za architekta polistopadových reforem, na což pan Švejnar reagoval tím, že on ve svém návrhu myslel na vše, jenže Václav Klaus to pokazil. Pan Švejnar měl na mysli asi hlavně to, že privatizaci měla předcházet jasná úprava legislativy, což je koneckonců i výtka, kterou vůči nám má paní Thatcherová, kterou Václav Klaus tak obdivuje.

Komentátor Martin Weiss to glosoval v Lidových novinách slovy: Trapná je tu nejen nízká úroveň, ale hlavně dojem, že se zastavil čas. Tyto spory dnes nelze řešit v politice a nesmějí politiku okupovat. Je to, jako by Československo roku 1936 žilo tím, kdo se jak choval v roce 1918.

Odmítnutí debaty Václavem Klausem s možným protikandidátem tedy není jen pragmatickým krokem, ale jde podle argumentů zřejmě i o klasický syndrom starých vojevůdců, který se projevuje tím, že stále rozebírají staré bitvy, aby vypulírovali svůj obraz v historii, a naopak nevšímavostí či dokonce ignorováním současných bitev, které doopravdy ohrožují naší existenci. To se týká i postojů pana prezidenta k EU a ekologii. Šéfredaktor německého listu Welt am Sonntag Christoph Keese u příležitosti tamního vydání knihy Václava Klause Modrá planeta v zelených okovech napsal: „Jestliže tvrdíte, že dnešek je důležitější než zítřek, tak vás rozcupují…a to se upřímně řečeno děje – hodnocení, která na vaši hlavu padají, obsahují výrazy jako reakční, zaslepený nebo zavádějící.“

Není to ale nic nového: řada stárnoucích politiků se pohybuje raději ve své úspěšnější minulosti a vyměňuje ve svém okolí všechna okna za zrcadla, aby se jim žilo snadněji, ale právě díky těmto krokům představují vždy jisté riziko pro zemi, v níž žijí.

Paradox každé takové situace ale spočívá v tom, že podobně pragmaticky smýšlející zákonodárci většinou právě proto monarchu se syndromem starých vojevůdců do čela zvolí znovu. Je pro ně totiž zárukou, že se jim nebude plést do výkonu praktické politiky. Na druhé straně platí staré čínské pořekadlo: Kdo chodí strojeně, nemůže jít dlouho, protože profesní škrabošky odčerpávají moc energie.

Napsáno pro ČRo6 a autorův blog na Aktuálně.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Český synek Nguyen napsal(a):

Když jste vzpomenul Čínu, pamatuji jak před cestou Klause do této destinace novináři spekulovali o tom, že by český prezident řeknul něco o otázce lidských práv.Tak jak to dělají /v poslední době ale stále méně častěji/ hlavy státu na návštěvě Číny.
Samozřejmě že se čestný předseda ani nezmínil, nechal se vyfotit na Velké zdi a všichni byli spokojeni.
K televizní diskusi asi nedojde. Ty důvody také tak vidím jak píšete.Je to škoda, myslím , že by zkostnatělé názory pana Klause mnohé jeho nohsledy překvapily.
12. 12. 2007 | 13:40

Ročník 53 napsal(a):

No jo, musím souhlasit...
12. 12. 2007 | 13:47

kubu napsal(a):

Opravdu nechápu, proč má Klaus tolik příznivců.No, možná, jaký národ, takový prezident..
12. 12. 2007 | 13:47

Michal napsal(a):

Pane Hvížďalo, za prvé není vůbec jisté, jestli Švejnar bude kandidovat, dost o tom pochybuji, takže TV debata bude bezpředmětná. A za druhé, V. Klause za 18 let v politice a za pět let v prezidentské funkci všichni znají, všichni vědí, jaké má názory, na rozdíl od Švejnara a Dienstbiera se s lidmi setkává a setkával ve všech těch letech neustále (tisíce mítinků a setkání s občany). Takový Dienstbier (a koneckonců Švejnar také) si na lidi vzpomenou pár týdnů před volbou... Pane Hvížďalo, aspoň jednou jedinkrát v životě přemýšlejte, než něco napíšete.
12. 12. 2007 | 13:53

car napsal(a):

Ja to čet jen po slovník to stačí i kdyš se mi nijak zvlašt nelíbí ani jeden sere mě na nich ten jejich tanec s komunisty.Klaus tak to je vrchol sadolibosti a senylity to snsd není pravda proč potom jezdí po republice a tvrdí ,že se chce setkat s opčany .Jste s pravny chlap pane co jste to napsal nějak se mi vždy líbil ten stary kontynet.Lejdy Klaosuv vzor asi by měla opovržlivě uchnout s botou.
12. 12. 2007 | 13:55

george napsal(a):

Jak všichni známe VK z jeho vystoupení na veřejnosti po celá dlouhá léta, včetně, televize, vůbec si nemyslím, že má strach z konfrontace. Je to protřelý a zkušený rétorik, který umí své soupeře tvrdě zasáhnout. Zde tedy jeho odmítnutí se zúčastnit politického schou ve stylu Ameriky nevidím jako strach z něčeho.VK ví,na rozdíl od pana Hvížďaly, že za ním stojí právě velká většina národa (viz mnoho opakované preference). Pokud by tedy platilo heslo Paroubka, že dělá jen to, co mu národ říká, tak i samotní členové ČSSD dávají přednost VK. V čem je tedy zádrhel, socialisté by přece měli volit VK, když si to přeje většině jejich členů (ba i komunistů)? No je to v tom, že když se to hodí, tak si dupneme, houby záleží na tom, co chce ve většině lid nebo naši členové strany.A zatáhnou do toho politiku, možná budoucí koryta atd. Švejnar je pouze jejich prostředek, jak se k tomu dostanou. A je hlupák, že do toho chce jít. Stejně VK v tajných volbách vyhraje, nejenom pomocí hlasů ODS, ale i části socialistů a komunistů. Hodinové či dvouhodinové utkání v televizi nic o Švejnarovi neřekne, nikdo ho nezná a domov má v Americe, jak se vyjádřil. Tak ať tam také zůstane a sem jezdí jen pro peníze za funkci předsedy dozorčí rady v ČSOB.
12. 12. 2007 | 13:59

Déžo napsal(a):

to Michal: to že neznáte Švejnara, je především vaše chyba. A že se p. Klaus bojí, zase chyba jeho. Ale vysvětlujte to modrým strakám a jejich přívržencům, že?
12. 12. 2007 | 14:01

Michal napsal(a):

to Déžo: Švejnara znám velmi dobře, takže rozhodně netoužím po tom vidět ho ještě v televizní debatě. Jen jsem reagoval na Hvížďalovo nesmyslné tvrzení, že se Klaus bojí do televize. A navím, proč by se Klaus měl vůbec vyjadřovat k televizní debatě s někým, kdo není kandidát. To, že o sobě prohlašuje, že možná bude kandidovat, z něho ještě kandidáta nedělá. Vsadím se s vámi o co chcete, že kandidovat nebude a tak je celý Hvížďalovo článek úplně k ničemu (jako ostatně vždy...)
12. 12. 2007 | 14:04

Jarda napsal(a):

No to je zase slatanina...
Klaus se boji, protoze nechce podstupovat nesmyslnou, zbytecnou diskusi v televizi, ktera nic neovlivni a nebude mit vubec zadny prinos...
Zato hrdina Svejnar je udatny rek, ktery by do televizni debaty sel. Tim ovsem jeho hrdinstvi konci. Protoze dodnes nebyl schopen rici jestli kandidaturu oficialne prijima nebo ne. Jeho vyckavani, pletichareni, postavani u zadnich, pootevrenych vratek je prezidentskeho kandidata nehodne a Svejnar by mel te frasky zanechat...
12. 12. 2007 | 14:11

HONZA napsal(a):

Vaše nenávist k panu V.K. je jasná, že jste se neozýval za V. Havla, ten radši nemluvil s nikým nikde, až na to Rudolfinum, to se vám muselo líbit....až na to, že to zas nebylo z očí do očí. Čili, kdo chce najde si názory V.K. na jeho stránkách, kdo chce najít názory p. Švejnara, taky si je najde / www či ČSOB /.
12. 12. 2007 | 14:14

Meňo napsal(a):

Za komunismu koloval vtip :
Do kdy panuje monarcha? Inu, za
feudálního absolutismu byl zvyk,
že vládl, dokud udržel meč. Za
diktatury proletariátu pak dotud, dokud udržel moč ... !
12. 12. 2007 | 14:40

Pavel napsal(a):

to Michal: Proč jezdí Klaus po regionech v ČR? Protože mu to oblažuje jeho ego, myslíš, že řeší jejich problémy a starosti, ne, rozdá jim autogramy,strojeně se na ně usměje a hurá zpátky do Prahy. Má u veřejnosti další body. Populismus v kristalicky čisté podobě.
Podle mě normálně uvažující člověk po přečtení jeho rozhovoru pro víkendovou přílohu MfDnes musí mít jasno (jeho interpretace 90. let, zbabělé vykrucování, obviňování Tomáše Ježka ze závisti atd.) Bohužel měl jsem takový pocit, že jasno o své zvolení vyjadřoval v zmíněném článku už i Klaus (už má asi na své straně dost lidovců i komunistů). Je to pro náš národ ostuda.
12. 12. 2007 | 14:43

Emil40 napsal(a):

Pane Hvížďala nejsem rozhodně vašim příznivcem a z vašeho článku čiší, že jste až příliš nakloněn p.Švejnarovi, ale pokládám přezto tento blog k tomu nejobjektivnějšímu co jsem od vás četl.Myslím v rámci objektivity, že i p.Klaus má některá pozitiva, ale v rámci evropské politiky to není.Stát, který vyprodukuje pouze jednoho problematického politika je pro mne a pro demokratické uspořádání velice podezřelý a nedůvěryhodný.
12. 12. 2007 | 14:44

IvanT napsal(a):

Jak rika pan Hvizdala, v demokraciich jsou verejne debaty kandidatu bezne, i v pripadech kdy obcane kandidaty dobre znaji. Viz treba americke volby, ve kterych stavajici president kandidujici na nove obdobi zcela samozrejme pristoupi na debatu s oponenty. A obcane to ocekavaji!

Jde prece nejen o predstaveni kandidatu, ale i o jejich porovnani a zhodnoceni jejich cinnosti z nedavne politicke minulosti. Odmitnuti debaty je proti principum demokracie protoze je to arogantni odmitnuti prava obcanu na to, aby byli informovani o tom kdo se bude podilet na vlade statu. Je-li vse zcela v poradku, neni absolutne zadny duvod se debate vyhnout. A neni-li vse v poradku, je to trestuhodne.

Nerozumim proc ti, kteri jsou proti debate odmitaji prilezitost informovat se a porovnat, a proc tuto prelezitost chteji znemoznit svym spoluobcanum.

Argument, ze obcane stejne nebudou volit protoze budou volit poslanci je slaby: Jednak by se poslanci take mohli priucit, a jednak obcan muze v debate videt koho tedy jeho poslanci vlastne voli.

Jediny argument, ktery zbyva je tedy strach.
12. 12. 2007 | 14:46

Michal napsal(a):

to Pavel: tvůj názor na Klause ti neberu. Ale jen potvrzuješ to, že Klaus je dostatečně známý a lidé už na něj mají vytvořený vyhraněný názor (a poslanci bezesporu taky) - buď takový jako mam já, nebo takový jako máš ty (proč ne, máš na něj právo). Takže televizní debata je zcela zbytečná a tvůj ani můj názor (a nám podobných) nemůže změnit. Možná pana Hvížďali, když po té debatě tak touží, ale ten zase nevolí... :-)
12. 12. 2007 | 14:49

Jarda napsal(a):

IvanT
Mozna by neskodilo zjistit si proc jsou v USA debaty bezne a nejenze na ne kandidati pristoupi. Oni je MUSI absolvovat....
Jenze tam kandidaty voli lide v prime volbe, coz je jina situace nez u nas....
Mimochodem, stale nechapu o co jde? Klaus pry nechce jit do debaty. No super. Ale S KYM tam ma jit kdyz cela antiklaiusovska koalice DOSUD!!!!!!! nepredstavila oficialniho kandidata. Klaus pry je zbabelec. Pak ovsem nevim jak nazvat Svejnara, kdyz sve rozhodnuti stale a stale odklada a ceka a ceka a zvazuje a zvazuje.... Udelejte si konecne poradek, najdete kandidata a pak zvatlejte neco o konfrontaci. Ja zatim vidim pouze jednoho oficialniho kandidata...
12. 12. 2007 | 14:53

MR napsal(a):

to Ivan : stoprocentní souhlas
12. 12. 2007 | 14:54

Michal napsal(a):

to IvanT: obecně máš pravdu, ale Klause za 18 opravdu všichni znají. To podstatné je ale to, že je zatím jediným kandidátem, takže to má v televizi debatovat sám se sebou? To, že nějaký člověk vyhlásí, že možná bude kandidovat, když se mu uráčí, to ještě neznamená, že s ním prezident republiky má jít okamžitě soutěžit do televize. Když to vyhlásím zítra já nebo ty, taky má okamžitě prezident běžet a jít se mnou nebo s tebou do televize? Švejnar není kandidát na prezidenta a vypadá to, že se ani nechystá kandidovat. Koneckonců dnešní vyjdádření Škromacha něco naznačuje...
12. 12. 2007 | 14:56

Milan napsal(a):

Jardovi : dík za názor. Ovšem
jediný kandidát, to už tady
kdysi dávno i nedávno bylo
(ale to jsme neměli demokracii =
= Melčákokracii).
12. 12. 2007 | 14:57

Jarda napsal(a):

to Milan
Ja ale nepisu ze MUSI byt pouze jeden kandidat!!!!!!!! Nevkladej mi do ust neco co jsem nenapsal!!!!!!
Ja pisu ze Klaus je DOSUD jedinym kandidatem. A ze je tedy znacne mimo misu jej obvinovat z toho ze nechce jit se Svajnarem do diskuse. Proc by to delal? To ma jit do diskuse z dalsima 10ti milionama obcanu? Protoze od tech se Svejnar nicim nelisi...
A jsem zvedav jak to jeho vyckavani a pletichareni dopadne. Spise mam dojem ze vubec kandidovat nebude... Nepohybuju ovsem, ze i to by bylo pricitano na vrub Klause...
12. 12. 2007 | 15:00

Michal napsal(a):

to Milan: to že je jediný kandidát Klaus a jiný asi nebude (protože na rozdíl od Klause Švejnar je srab a bojí se), není vina Klause ani ODS. Srab je Švejnar, když neoznámí kandidaturu aniž by měl zajištěnou podporu. Klaus měl před pěti lety mnohem větší odvahu - pamatujete? Také neměl zajištěnou podboru, v té době bylo ODS v opozici jako je dnes ČSSD a stejně do toho šel. Trochu objektivity by to chtělo, ale to platí zejména na Hvížďalu.
12. 12. 2007 | 15:02

Honza napsal(a):

SLOVNIK CIZICH SLOV:
Pragmatismus = věcnost; nezaujatost, zaměřenost k efektivnosti a užitečnosti řešení problému
Pragmaticky =
věcný; praktický, nezaujatý, chladně a rozumně uvažující.
dodatek "která vyhovuje zájmu jedince" si pan Hvizdala pridal, aby bylo jasne, ze Klaus je "individualista, ktery mysli jen na sebe"... Trochu me to na p. Hvizdalu mrzi.
12. 12. 2007 | 15:04

Sibenak2 napsal(a):

Pro Michala: Protože pana Klause už 18 let znám, začínám pociťovat nutkavou potřebu... (Myslím jeho výměny na prezidenstském postu). Zapšklý stařík zkostnatěle lpí na představě vlastní neomylnosti, a dělá jen ostudu v zahraničí. Nestačí Vám jeho názory na globální oteplování a změny klimatu? To je jen špička ledovce jeho arogantní namyšlenosti. Polistopadový politik, který se, cituji, "nezříká hlasů komunistů" by měl jít do... víte kam. Jenomže to dopadne, jak všichni víme - protože Kubu má bohužel pravdu.
12. 12. 2007 | 15:09

PetrK napsal(a):

Někdo, kdo se stále nemůže rozhodnout, zda do toho půjde, nebo ne, nestojí za debatu.
12. 12. 2007 | 15:09

Jarda napsal(a):

to Sibenak2
"Polistopadový politik, který se, cituji, "nezříká hlasů komunistů" by měl jít do... víte kam." to je smula. Klaus se bez hlasu komunistu obejit muze. Jeho protikandidat je nutne potrebuje... Ale u nej ti to vadit nebude, co?
12. 12. 2007 | 15:11

Pade napsal(a):

Je tu i aktuální otázka - má nárok být znovu zvolen prezidentem Václav Klaus, který dohodou s Milošem Zemanem umožnil vytvoření prostředí, kde se tak dobře dařilo organizovanému zločinu ? Je tu přece politická odpovědnost ! Jak je možné, že podsvětí mělo tak snadný přístup do klíčových míst státu ? Pan prezident raději svým šarmantním úsměvem omračuje své okolí. Jěště, že nerozdává bonbóny, jako europoslanec Železný.
12. 12. 2007 | 15:12

Sibenak2 napsal(a):

Jardo, promiňte, ale kde v mém příspěvku čtete to, na co reagujete??
12. 12. 2007 | 15:17

Deny napsal(a):

Když pominu krajní pravičáky a krajní levičáky, tak v naší zemi žije většina lidí, co jsou z dnešní situace ve státě pěkně rozčarovaní (úplatky, tunely. předražené a neprůhledné státní zakázky atd). A z té většiny tak polovina k volbám nechodí, je jim jedno, kdo vládne, oni mají své běžné každodenní starosti, s kterými jim ani Paroubek, či Topolánek, nepomůže.
Prezident nemá moc ústavních pravomocí, přesto může vyjádřit jasně svůj postoj k té "špíně", co se u nás v politice děje. No a on se raději bude zviditelňovat na mezinárodní scéně a hrát si na ekologa. Myslím, že je čas na změnu. Chce to mladou krev, přestože nelze jistě v minulosti Klausovi upřít některé výsledky, ale on svůj stín nepřekročí.
Ale pravdou asi bohužel bude, že než by poslanci měli nad sebou nějakoho "rejpala", tak raději zvolí opět Klause
12. 12. 2007 | 15:20

Jarda napsal(a):

to Sibenak2
"To je jen špička ledovce jeho arogantní namyšlenosti. Polistopadový politik, který se, cituji, "nezříká hlasů komunistů" by měl jít do... víte kam." vis ty vubec co pises?
12. 12. 2007 | 15:21

Sibenak2 napsal(a):

Jardo, konkrétně: Vyjádřil jsem se k panu Klausovi, že mi principiálně vadí, že se jako polistopadový politik nezříká podpory komunistů. Nic víc jsem nenapsal. Končím diskusi s Vámi, když se neumíte vyjadřovat věcně a slušně.
12. 12. 2007 | 15:24

ll napsal(a):

Pane Hvížďalo, co tak něco napsat o privatizaci MF.
Divadlo v Moravcově režii je zbytečné. O čem by diskuse byla. Klausovy názory jsou jasné a dosti stabilní, zato názory světoznámého ekonoma se v čase vyvíjejí - podle přání Havla. Tak ať je řekne. K tomu Klause nepotřebuje.
12. 12. 2007 | 15:25

Deny napsal(a):

Pragmaticky říkám, KDU teď kvůli Bursíkovým nejasnostem ohledně pronájmu uzavře se Zelenými mír, nebudou se navzájem napadat. Topolánek vezme Čunka zpět do vlády a KDU za to podpoří Klause na prezidenta. Komunisti dostanou nějaké to místo v dozorčí radě a Klaus je pozve na hrad, čímž dodá jejich straně opět větší legitimitu.
A vše bude opět při starém, bohužel.
Je na čase, aby se lidi konečně probudili
12. 12. 2007 | 15:26

Jarda napsal(a):

to Sibenak2
A ja ti rikam ze Klaus se ve volbe bez hlasu komunistu obejde. Jeho protivnik je na nich zavisly. Z toho usuzuju, ze plne podporujes Klause. Protoze kazdy jiny se nejen nebude zrikat podpory komunistu, ale bude na nich zavisly...
Nedivim se ze koncis diskusi, kdyz ani neudrzis myslenku a nepamatujes si co jsi napsal...
12. 12. 2007 | 15:27

car napsal(a):

Ja už tomu věřím, bude chtít držet misto yrkovi dohodlise. To snad odmíta přiležitost se jen prezident maršalskeho typu.YYYYYYYYYYYrko budeš ho volííííííííííííít.ja tomu už věřím šaškarna a hledajíííí vola ktery jim naletííí.Komančov nejde zapřít to je dnes pruhledne.
12. 12. 2007 | 15:27

Sibenak2 napsal(a):

Jardo, vím že jste si všichni v KSČ tykli, ale mě vynech. Já tam s Vámi nebyl.
12. 12. 2007 | 15:30

Jarda napsal(a):

to Sibenak2
neco k tematu nemas? Nabehl sis, udelal ze sebe hlupaka a tak se me ted budes snazit urazet a hazet na me KSC? Dobry zpusob "debaty". Radeji to vzdej uplne...
12. 12. 2007 | 15:32

green napsal(a):

2x šel Klaus do TV debaty se Špidlou a 2x prohríl debatu a pak i nasledne volby
12. 12. 2007 | 15:34

ort napsal(a):

Vystihl jste to správně. Našemu národu nepřinesl nic dobrého. Škoda, že lidi o něm tak málo vědí a tím pádem s ním souhlasí. Ale je také pravda, že máme zdevastovanou morálku a mnoho lidí si to ani neuvědomuje, protože tak byli vychováni v rodinách. Učili je to jejich rodiče, kteří vyrůstali a pracovali ve lžích kvůli kariéře a penězům. Když se tak poohlídnete dnes po lidské morálce tak zjistíte, že se moc neliší od kolaborantů v roce 1969, kteří se také pro kariéru vzdali všech hodnot. Ty lidi co jsou pro Klause vlastně podporují rzkrádání majetku náš všech, podporují lež, komunistické nabubřelosti atd. Vždyť Klaus dával v privatizaci zlodějům polštáře, aby dopadly lehce-přeloženo- aby lehce rozkrady majetek všech lidí, kteří jsou teď v důchodě a musí si platit lékařskou péči a mnoho dalších věcí.
12. 12. 2007 | 15:34

Antidemagog napsal(a):

Pane bezvýhrady s vámi souhlasím a brzy se těším na vaše postřehy a opravdu nestranné hodnocení.
12. 12. 2007 | 15:41

Josef Kajetán napsal(a):

VK odmítá veřejnou diskuzi i proto,že není schopen odpovídat pohotově na nepříjemné otázky. Jo, kdyby tak dostal otázky předem, nebo měl zaručeno, že se nebudou klást nepohodlné otázky, to by bylo jiné ! To by hrál v nové kravatě zas roli "pana profesora".
12. 12. 2007 | 15:51

aal napsal(a):

To HONZA: Slovníků cizích slov je přehršel a tak mohu také ocitovat vydání z roku 1998! "pragmatizmus (filoz.)směr spatřující podstatné určení člověka v jeho jednání, praxi a pokládající za (hlavní) kritérium mravnosti našeho jednání a pravdivost poznání jeho užitečnost, praktický úspěch, intelektuální účinnost (pravda je to,co "lépe pracuje", co je prakticky užitečné; jedině praktické důsledky mohou podle p-u ukázat hodnotu idejí);Bla, bla bla a teď babo raď? Je pan "samolibý" opravdu také pragmatický? A to se dočítáme, že "je dbající užitečnosti, odpovídající především praxi, skutečnosti, realitě, zkušenostem, prospěchu a většinou jimi se řídící; zkoumající příčiny a následky historických událostí a hledají v nich poučení a závěry pro vlastní činnost." Tak to už fakt nepasuje na pana V.Klause, nicht wahr?
12. 12. 2007 | 15:53

Iban napsal(a):

To Michal: to mě teda pobavilo, že "všichni vědí, jaké má Klaus názory", a proto nepotřebuje chodit do žádné prezidentské televizní diskuse!
To mi připomíná heslo Fidela, že Kuba nepotřebuje žádné demokratické volby, protože lid si už dávno zvolil.
Chcete takového prezidenta?
12. 12. 2007 | 15:54

omar napsal(a):

Jardo Klaus před rokem 1989 hrál se špičkama komunistů tenis. A víš kde Klaus vystudoval v hluboké totalitě? No přeci na západě. A najdi mi druhého člověka, který a přibližně tak starý mohl v té době na západě studovat. A potom Klaus pracoval v prognostickém ústavu i když jeho sestra utekla do Švýcarska. Komu by to prošlo?
12. 12. 2007 | 15:56

Martin napsal(a):

Klausova veta je jen dalsi ukazkou jeho arogance. Je to jen dalsi ukazka klasickeho ODS pristupu, vy hovada obcani hodte jednou za 4 roky hlas a my si pak budeme delat co chceme. A vas to nema co zajimat.
12. 12. 2007 | 15:56

Jarda napsal(a):

to omar
Nezbyva nez postrilet vsechny, co jsou starsi 18ti let... Nebo je alespon odstranit z verejneho zivota. At tahnou z politiky, z verejnych funkci, z justice, z policie. Nechceme nikde lidi zasazene komunistickyma skolama...
Uz chapes tu absurditu? Ktery jsi rocnik?
12. 12. 2007 | 15:59

Jarda napsal(a):

to Martin
Mozna by neskodilo zjistit si neco o pojmu parlamentni demokracie... Chapu, lidova demokracie by se spouste lidem libila vice...
12. 12. 2007 | 16:00

sara napsal(a):

Pane Hvížďalo, naprostý souhlas, napsal jste to ovšem velmi taktně, pravda je ale mnohem a mnohem horší. Pokud jde o veřejnou debatu, tam má Klaus jedinou šanci a to dokonale se ztrapnit, protože debaty prostě není schopen. Ono totiž reagovat na místě, před očima veřejnosti, vůbec není snadné a on tuší, že je to nad jeho síly. Ale přitom se dost uboze snaží útočit na prof. Švejnara aspoň "kopáním do kotníků" - ono i to o něčem vypovídá. Nejde samozřejmě jen o debatu, vystihl jste i to, že jediné, o co Klausovi opravdu jde, je to, aby probůh nemusel opustit Hrad... Prof. Švejnar působí jako závan čistého vzduchu a naděje pro lidi, kteří chtějí žít ve slušné společnosti. Ale jedna obava tu je, a to, že stejně jako při minulé volbě Klaus v hodině dvanácté vytáhne svůj poslední trumf a to "sudetskou kartu",případně vztah k Německu a to je moment, na který Klaus sází. Nikdy o této problematice veřejně nepromluví, ale když mu teče do bot, vždy ji použije, na to si můžeme vsadit. Stále hraje na to, že trochu nadhledu je bohužel pro Čechy zřejmě stále ještě něco nepředstavitelného.
12. 12. 2007 | 16:01

IvanT napsal(a):

Jeste k me drivejsi poznamce. Souhlasim, ze verejna debata ma byt mezi verejne prohlasenymi kandidaty a nemusi zahrnovat kandidaty pouze potencialni.
12. 12. 2007 | 16:11

Jarda napsal(a):

to sara
Nechci ti brat iluze, ale kdo v teto chvili ze vsech sil pracuje na svem ztrapneni, je prave Svejnar. Kolik jeste tydnu bude potrebovat k tomu aby se konecne milostive uvolil ofocialne kandidaturu prijmout nebo ji odmitnout? Jak dlouho jeste bude pleticharit a vahat a premyslet?
Situace je takova, ze zbabelec Klaus oficialni kandidaturu davno prijal. A ceka, jaky udatny rek se s nim utka ve volbe prezidenta... Smula jen ze ten udatny rek stale neni a neni... Ale to je jiste take vina Klause, nepochybuji...
12. 12. 2007 | 16:11

Lojza napsal(a):

Pane Hvížďalo,to s tím pulírováním starých zásluh se mi líbilo.Potíž pro V.Klause by mohla být v tom,že zdaleka ne všichni to vnímají jako zásluhu.

George,víš,že ODS je proti přímé volbě? Proč,když jak píšeš,většina národa chce Klause.Kdo ví jak to s tou většinou je.Pokud je to pravda,nechápu,proč ODS nechce přímou volbu a riskuje,že v tajné volbě,se k zeleným proti Klausovi přidají lidovci a někdo z ODS.Že to není planá úvaha svědčí vynucené podpisy všech poslanců ODS že budou volit V.Klause.
12. 12. 2007 | 16:13

Jarda napsal(a):

to Lojza
Mohu vedet k cemu by byla prima volba prezidenta u nas? Vzhledem k jeho omezenym pravomocem? Dekuji za vecnou odpoved... Odpoved, ze by lide meli mit sanci si vybrat sami neberu. Stale zde mame parlamentni demokracii, ne prezidentsky system...
12. 12. 2007 | 16:16

Sraffa napsal(a):

Všichni vědí, jaké má Klaus názory... Hehe. Možná, že všichni čtenáři Blesku vědí, že chodí za nějakou blondýnou. Skutečnost, že mezi čtenáři Blesku je Klaus populární, není důvodem ho volit. Jako ekonom nemá jedinou významnější publikaci souměřitelnou se Švejnarem. Nic Klaus nevymyslel, ani tu kupónovou privatizaci. Odborná světová veřejnost se Klausovi směje jak v ekonomické, tak v klimatologické disciplíně. Ve třicátých letech vyhrál v Německu volby nějaký Schickelgruber. Byl asi tak populární jako Klaus.
12. 12. 2007 | 16:28

krmic napsal(a):

Neni divu, ze je ten Vseznalek podelany.... Kdysi byl (asi 2 roky zpet) pozvan na Prirodovedeckou fakultu UK na debatu, protoze vetoval zakon o ochrane prirody. Vse vypadalo ok-pozvani prijal, vse se pripravilo a vecer pred navstevou prisla sms, ze nema cas... Byl normalne podelanej, protoze by celil opozici lidi, kteri svemu tematu rozumeji a nemel by pohotove odpovedi. Vsimnete si, ze chodi v podstate jen na debaty na VSE, pravnicke a socialni fakulty...
12. 12. 2007 | 16:29

Jan napsal(a):

Souhlasím s panem Hvížďalou. Dopředu bylo jasné, že Klaus do diskuse se Švejnarem nepůjde, na plné čáře by totiž prohrál a znemožnil by se.On samolibý totiž nesnese jiný názor. Škoda, byla by legrace pozorovat jak se kroutí u těch "špatných otázek a falešných, ale opravdu falešných větiček". Ó národe český,to je opravdu tento "klimatolog a uerodestruktor" ten "jediný možný kandidát" na hlavu státu? Pro ODS jednotně a neochvějně ano,pro zrádné a prospěchářské Lidovce taktéž.Mnozí komunisté "antikomunistu" Klause překvapivě obdivují a mezi sociálními demokraty se bohužel vždy nějací zrádci najdou. V tomto případě jediní Zelení vidí, že "císař je nahý". Přesto věřím v zázrak, že "otec tunelářské kupónové privatizace" konečně skončí a přestane nám dělat ostudu v Evropě a v celém světě.
12. 12. 2007 | 16:29

Ford napsal(a):

sára: Pokud chcete žít ve slušné slušnou společnosti, tak začněte první u sebe! Chovejte se slušně, vybírejte si slušné známe a přátele.
Pokud si myslíte že slušnou společnost tvoří nějaký ješitný stařík, tak byste se měla nechat vyšetřit.

A klidně ať je prezidentem Švejnar. Je jedno jaký je trouba na hradě, protože je to jen pokladač kytek.
12. 12. 2007 | 16:32

obr napsal(a):

pane Hvížďalo, vy v TV poučujete o seriozní novinařině a sám píšete takové agitky.
V.Klause lidé znají 18 let a jistě má každý na Klause svůj názor. V. Klaus často mezi lidi chodí a mluví s nimi.
Pokud jde o prezidentskou volbu 2008 - V.Klaus zatím nemá s kým diskutovat, Švejnar ani není ještě kandidát a vypadá to, že bude jen jedním z králíků tažených Rokem z klobouku - vedle Diensbiera či Pačese atd.
Navíc - pane Hvížďalo s komunisty se nemluví ! Tak abyste Klausovi nevyčítal, že se s komunistickým řiťolezcem Švejnarem bavil ! Co Štětina - senátor strany zelených říká Švejnarovým a Bursíkovým análním pokusům u Falmera ?
A nakonec - proč jste tak vehementně nežádal diskuzi V. Havla s jeho protikandidátem republikánem M. Sládkem v r. 1997 ?
12. 12. 2007 | 16:32

Frantík napsal(a):

Slušní lidé mají v této otázce jasno! Pyšný Narcis se měl v r.1998 vrátit do prognostického ústavu studovat globální oteplování.
12. 12. 2007 | 16:34

obr napsal(a):

Frantíku - již dost dlouho je termín "slušní lidé" pravdaláskou tak zdiskreditován, že je používán pro tu nejhorší pakáž. Takže máte pravdu !
12. 12. 2007 | 16:39

Holub napsal(a):

To: Frantík: Přesně tak. Pracuji v Německu a kdybysme je nevyklepli ve fotbale 0:3, tak bych se styděl přiznat že jsem Čech. Především kvůli VK. Es tut mir leid...
12. 12. 2007 | 16:39

Lojza napsal(a):

Jardovi: Já nenavrhuji přímou volbu,prezident skutečně nemá pravomoce. Chtěl jsem připomenout že ODS je proti přímé volbě.Z toho usuzuji,že podpora V.Klause občany není taková jak uvádějí průzkumy.Ale nemusí to tak být.Jardo,je to jen předpoklad a vůbec na něm netrvám.
12. 12. 2007 | 16:42

m&m napsal(a):

Docela mě šokovalo, že si Klaus mohl dovolit říci, že veřejnou debatu odmítá, pokud jej mají volit jen poslanci a senátoři. Své pohrdání občany nemohl dát najevo výstižnějším způsobem.

Na druhou stranu si myslím, že si tím sám uškodil mnohem více, než si v současné chvíli uvědomuje. Bylo to něco jako přeřeknutí, které prozradilo více z jeho mysli, než by si možná sám přál. A je možné, že této "větičky" už nyní lituje a rád by ji vzal zpět. Možná se brzy dočkáme vysvětlovací kampaně Klausovy mediální úderky (Jakl, Mach & comp.), v níž se dozvíme, že to byla jen podsunutá falešná a zlá slovíčka, která Mistr myslel úplně, ale úplně jinak, než jak byla (dez)interpretována"...
12. 12. 2007 | 16:45

Jarda napsal(a):

to Lojza
Ty vychazis z predpokladu ze ODS se ohlizi pouze na to jak si stoji Klaus. Co kdyz je to tak ze si proste ODS uvedomuje, ze prima volba je, pro nase podminky, zbytecna? Nezavisle na kandidatech?
12. 12. 2007 | 16:48

Jarda napsal(a):

to m&m
pripomen mi, kdy a kolikrat probehly debaty Havla s protikandidaty? Kolik takovych debat probehlo pri minule volbe prezidenta?
12. 12. 2007 | 16:50

m&m napsal(a):

Pripomente mi, prosím, kolik takových debat proběhlo za středověku... Myslel jsem, že míříme výše...(?)
12. 12. 2007 | 16:51

Lojza napsal(a):

Jardo,je mi to úplně jedno.Ať je prezidnet volen takovým nebo makovým způsobem. Přímá volba má dokonce výhody - je levnější a lidé si nomohou vybrat za prezidenta Barta Simpsona. Možná že i ODS má stejné důvody. Já jsem jen chvilku nahlas přemýšlel. Spokojený ?
12. 12. 2007 | 16:54

Jarda napsal(a):

to m&m
Kam vyse? Stale jen slysim hystericky krik ze nebude debata. Nikde jsem nezaznamenal jediny racionalni duvod proc by byt mela? A proc je kolem toho tolik hysterie, kdyz takoveto debaty u nas nebyly nikdy?
12. 12. 2007 | 16:54

Ročník 53 napsal(a):

Pane obr. Vy jste obr čeho? Nebo jen óbr...
12. 12. 2007 | 16:55

JakubTac napsal(a):

to jarda:
víte, v demokraciích to tak chodí - politici veřejně říkají své názory, argumentují před občany svým oponentům, protikandidátům, tisku ...
A pokud by řekli, že je voliči-občané nezajímají, tak končí.
Capito?
12. 12. 2007 | 16:57

jamo napsal(a):

Ty LOJZO, víš, že ODS je PRO přímou volbu? Stejně jako to vyhlašují ostatní strany. Potíž je v tom, že když se o tom začne mluvit, pak se naprosto rozcházejí ve způsobu (jednokolový/dvoukolový...). To jen, abys příště nebyl za v... A pravdu díš, že Klaus by to teď suveréně vyhrál, no a to je přesně důvod, proč si to teď nepřejí hlavně oranžovozelení. Teď mají aspoň šanci zaintrikovat/uplatit ap. (to je mnohem věrohodnější tvrzení než ten tvůj blábol o "vynucených" podpisech). Jseš komik (=eufemismus).
12. 12. 2007 | 16:57

Ford napsal(a):

M&M. Tak středověk. A jak se vám ten středověk hodí, když ječíte jak to v tom středověku špatně ODS a Klaus vedli!
12. 12. 2007 | 16:57

Jarda napsal(a):

to Lojza
Prima volba je levnejsi? To se mi prave nezda. Vem si ze se musi zajistit volba po cele CR. Pak scitani milionu hlasu.... To nemuze byt levnejsi nez par schuzi obou komor parlamentu, tomu neverim... I z toho duvodu jsem spise pro neprimou volbu. Myslim si, naopak, ze prima volba je drazsi... Nemas nekde cenove porovnani? Fakt by me to zajimalo..
12. 12. 2007 | 16:57

obr napsal(a):

celé tohle volání po debatě s Klausem je vlastně už ústupová cesta k vytváření zdůvodnění, proč havlobolševický kandidát Švejnar neuspěl....
Docela bych se i vsadil, že Švejnar není posledním havlobolševickým kandidátem, do voleb jich bude taženo asi ještě několik. Minule Špidla vytáhl nakonec i toho bezdomovce..kdo si ještě dnes pamatuje, jak se vlastně tenkrát ten havlobolševický kandidát jmenoval..
12. 12. 2007 | 16:59

Bardas napsal(a):

tak je to diskuse o finančních nákladech na hlasování a potažmo na demokracii, nebo o PODSTATÉ demokratických procesů a nebezpečí opovrhování občany? To je oč tu běží!
12. 12. 2007 | 17:00

JirkaK napsal(a):

Pane Hvížďalo, Vy ho prostě nemáte rád. Ale musím uznat, že jste jako kritik velmi kultivovaný, je radost s Vámi nesouhlasit.
Pan Klaus se opravdu zachoval pragmaticky, osobně si myslím, že hlavní motivací je snaha ukázat, že tahle hra se bude hrát výhradně podle jeho pravidel.
12. 12. 2007 | 17:04

jarpor napsal(a):

Dobré odpoledne,

Pro stručnost si dovolím malou zkratku : Autor k odmítnutí televizní debaty Klausem píše, cituji : "dává zřetelně najevo pohrdání občany, a navíc mu tento postoj dovoluje levně útočit na svého protivníka."

Nemám nic proti těm, kteří to vidí jako pan Hvížďala. Je to jejich legitimní názor, který, ač mám jiný, respektuji.

Autoru bych však rád sdělil :
- ani Vy si mne neberte jako rukojmího pro své tvrzení z citace. Já, jako občan, necítím rozhodnutí Klause jako pohrdání vůči mě. Bylo by tomu jinak, pokud by presidenta volili občané v přímé volbě.
- Klause vidím jako jiné lidi, se svými přednostmi ale i s negativními vlastnostmi. Stejně jako Švejnara. Váš blog nepovažuji objektivní. Avšak objektivitu bych od Vás, jako od publicisty, čekal.
- Dovedu si klidně přestavit pana Švejnara jako prezidenta, ale jeho "přijímání kandidatury" ho v mých očích velmi diskvalifikuje. Buď o něco stojím tak jdu za cílem, nebo jen "politikařím". Jinak bych jej hodnotil, kdyby byl kandidátem. Pak ať vyzývá soka k debatám !! I když znova - občané mají vliv na volbu presidenta asi takový, jako na poluci ledního medvěda.
- Pokud Vám počínání Klause jako presidenta nevyhovuje, již dávno jste měl působit na politické strany, kterým se Klaus příčí, aby daleko dříve nominovaly protikandidáty a netahaly je jako králíky z klobouku "na poslední chvíli".
- Je slabostí všech politických stran, kteří Klause nechtějí, že za celé jeho presidentování si "nevychovávali" potenciálního nástupce. Dnes svými tanečky působí více než trapně.
- Kromě zmínky o účasti či spíše o neúčasti pana Švejnara na ekonomickém programu v porevolučním období, jsem nezaznamenal "levné útočení". Spíše, pan Švejnar, jako "možný presidentský kandidát" ještě než jím je, se snaží o diktování jakýchsi mantinelů pro současného kandidáta. To shledáváte standartní ? Já nikoliv.

Heký den, vážení diskutující.
12. 12. 2007 | 17:04

Jarda napsal(a):

to JakubTac
Nemas, jako volic vubec zadnou moznost volbu prezidenta ovlivnit. Takze se pred tebou, jako volicem, zadny prezident plazit nemusi, tak jak to delaji politici pred parlamentnima volbama... Chapisto?
12. 12. 2007 | 17:07

Kadel napsal(a):

to JirkaK:

právě - měla by se hrát podle pravidel občanů (demokratických) a ne podle pravidel jakékoliv jedné osoby!
12. 12. 2007 | 17:07

JakubTac napsal(a):

to Jarda:
a není to právě to, co partaje a sám VK chtějí? A ty jim to sežereš?
12. 12. 2007 | 17:08

n&m napsal(a):

Jarda: třeba proto, že ve vzájmené diskusi (spíše diskusích) nejlépe vynikne lepší kandidát? Není to asi ideální varianta a záleží na uspořádání (viz přesilovka X-ODSáků na jednoho Paroubka, kterou dopustila před posledními volbami TV Prima, ale osobně neznám lepší. Pokud jste náhodou viděl nedávnou předvolební debatu polských kandidátů na premiéra, víte o čem mluvím. Tusk převálcoval svého protivníka rozdílem tříd a zaslouženě vyhrál volby. U dvou monologů bychom srovnávali jen stěží. Dialog jde do hloubky. Monolog je pro lidi, jako je Klaus (Původně jsem chtěl napsat pro prťata. Rozmyslel jsem si to :-))

Ford: nerozumím, ale máte pravdu :-)
12. 12. 2007 | 17:08

m&m napsal(a):

jarpor: ty obavy a pochybnosti, zda by můj favorit v dialogu obstál, docela mučivé, že? ;-)
12. 12. 2007 | 17:11

Jarda napsal(a):

to JakubTac
Ja si take nepreji, aby se volba prezidenta zvrhla ve frasku, kdy kandidati budou podlezat "obycejnemu volici" a ucastnit se estrad s Novotnym. Chapisto?
12. 12. 2007 | 17:11

m&m napsal(a):

oprava: "...jsou docela mučivé, že?"
12. 12. 2007 | 17:12

AR napsal(a):

pan Švejnar se chce zviditelnit v telce útoky na Klause, aby zakryl jakoukoliv nepřítomnost svého programu v křesle prezidenta . Pan Švejnar je neznámou osobou, proč by mu měl Klaus pomáhat ke zviditelnění ? Pan Švejnar totiž do dnešního dne pro českou republiku neudělal nic /pominu to, že chtěl vysoudit proti našemu státu peníze v arbitráži /, a doufejme , že ani v budoucnu tuto možnost mít nebude.
12. 12. 2007 | 17:12

Jarda napsal(a):

"viz přesilovka X-ODSáků na jednoho Paroubka, kterou dopustila před posledními volbami TV Prima" cela debata na Prime byla koncipovana jako "souboj teamu". Proc do toho sel Paroubek sam netusim. Asi chtel ukazat ze on zadne kolegy nema, ze vse ridi sam....
"Pokud jste náhodou viděl nedávnou předvolební debatu polských kandidátů na premiéra, víte o čem mluvím." nevidel
Stale nechapu k cemu by ona debata byla. Volici nerozhoduji a volitele (poslanci a senatori) uz jsou na 99% rozhodnuti koho volit... Takze k cemu by ta debata byla? Krom pobaveni plebsu?
12. 12. 2007 | 17:14

jarpor napsal(a):

pro m&m

Buďte, prosím, bez obav, nic mne nemučí. Právě proto, že na to nemám žádný vliv a pokud jste si přečetl vše, co jsem napsal, tak nemám problém ani s panem Švejnarem jako s prezidentem.
Hezké odpoledne.
12. 12. 2007 | 17:14

Jarda napsal(a):

to AR
"aby zakryl jakoukoliv nepřítomnost svého programu v křesle prezidenta" netusil jsem ze prezident ma nejaky predvolebni program :-)
12. 12. 2007 | 17:15

JakubTac napsal(a):

to Jarda:
Já si nepřeji, aby se občané tohoto státu dělili na "obyčejné voliče" a na "hlavy (modře, rudě, či jinak) pomazané"
Těm, kdo to chtějí, doporučuji zkusit si to v Bělorusku, na Kubě, v Zimbabwe apod.
12. 12. 2007 | 17:15

m&m napsal(a):

jarpor: pardon, přehlédl jsem, zdá se, že to pro Vás neplatí
12. 12. 2007 | 17:17

Jarda napsal(a):

to JakubTac
Chapu, radeji bys lidovou demokracii. Nezbyva nez se vrhnout na politiku a zmenit zrizeni. Anebo se smirit s tim ze zde mame parlamentni demokracii, se vsemi klady a zapory, jez prinasi...
12. 12. 2007 | 17:17

jamo napsal(a):

to n&m
no, to si snad děláte legraci. To fakt máte tak děravou paměť?? Kolikrát se v minulé době Klaus střetl se svými protivníky (Zeman, Špidla...). Vy i Hvížďala si ho ráčí plést s koktavým Vénou, který byl natolik soudný, že to vehementně odmítal. A v té vaší nenávisti si vůbec nepřipustíte, že Klaus by měl v debatě se Švejnarem navrch. Jenže těžko něco říkat člověku, který má asi díru v makovivi (vám)
12. 12. 2007 | 17:18

Lojza napsal(a):

Jardo omlouvám se za chybu.Mělo tam být "nepřímá volba",ale to lze usoudit z následující věty. Ahoj,už se tím nechci zabývat.
12. 12. 2007 | 17:19

m&m napsal(a):

Jarda: bylo to, podle mého názoru, velké selhání organizátorů diskuse. Toto v žádném případě neměli dopustit. Byla spousta možností, jak tomu předejít.

Ta "polská" debata se simultánním překladem běžela v ČT. Je možné, že je někde na netu. Jen jsem hleděl na kontrast proti našim debatám - viz např. právě ta Prima.
12. 12. 2007 | 17:21

brzlík napsal(a):

Myslíte, že navážení se do komunistů je to pravé, ořechové? Ještě jim budete zobat z ruky a v předklonu, modřáčkové.
12. 12. 2007 | 17:23

Jarda napsal(a):

to m&m
Vsiml sis ze ve studiu proti sobe staly dva stoly o trech mistech? Celou dobu ta debata byla koncipovana jako 3 proti 3... Celkem pochopitelne, protoze debaty Topolanek/Paroubek uz odvysilaly konkurencni stanice. Prima chtela zapojit neco noveho. Neni vinou Primy, ze Paroubek prisel sam. Najdi si zaznamy a podivej se...
Pokud bys mel link na tu polskou s ceskym prekladem, kouknu se. V televizi jsem ji nezaregistroval, vzhledem k tomu ze se nedivam moc casto...
12. 12. 2007 | 17:27

m&m napsal(a):

jamo: Vidíte, na devadesátá léta bych málem zapomněl :-) Máte pravdu. Jakmile byly jeho názory v polovině devadesátých let vystaveny přímé konfrontaci s názory jiných, začal prohrávat. (Počátek 90. let nepočítám, to byla léta nekritického obdivu, kdy lidé toužili po jakékoliv změně a prošlo mu cokoliv včetně takové maličkosti, jakou bylo rozdělení republiky - světe div se - bez referenda).
12. 12. 2007 | 17:28

m&m napsal(a):

Jarda: pokud takto byla debata koncipována, měla ji Prima dodržet a odmítnout tohoto kulhavého "kočkopsa". Tj. klidně to udělat 3 na 3 i bez Paroubka. Nebo byste odvysílal fotbalový zápas v podobě "tři na jednoho" s tím, že si ten jeden za předvídatelnou prohru může sám? A pokud byste ji odvysílal, měl byste dojem, že to byla fér hra, která dala lidem vědět, který TÝM(!) je lepší? Od čeho jsou přípravné týmy, dramaturgové, telefony atd?

A to už nemluvím o tom extempore s hulákajícím Vondrou v "publiku". Jeho plamenné obžaloby vypadaly jako pečlivě nacvičená show, ale i kdyby nacvičná nebyla, byla podivnou vsuvkou, kterou Prima nezvládla.
12. 12. 2007 | 17:35

bohous napsal(a):

pro jarpor : souhlas všemi deseti
12. 12. 2007 | 17:40

Ford napsal(a):

m&m: Odvysílat nic neobvyklého. Stačí vzpomenout VC formule 1 v Indianapolis, kdy závodilo -kroužilo 6 aut.
12. 12. 2007 | 17:50

m&m napsal(a):

Ford: Ale každý měl stejnou šanci vyhrát, ne? Nebo mělo jedno auto tři motory a ostatní jen jeden? I to by se dalo odvysílat... otázka je, co by to bylo za podivnou frašku. A nikdo z publika také asi nemohl pomoci vlastním kanystrem paliva, kdyby docházelo, že ne?
12. 12. 2007 | 17:56

Josef napsal(a):

Vážený pane,

televizní debaty nejsou spravedlivé, ony jsou jen propagandisticky účinné. Potřebujete v nich mnoho dovedností a vlastností, které nikterak nesouvisí s tím, co jste, co si myslíte, co dovedete.
Uvažte, jaké okolnosti se musí spojit, aby jste se "líbil":

1) Musíte vyfasovat místo blízko kameře, kterou budou častěji prostřihávat a musíte k ní být natočen "lepší" částí obličeje.

2)Hlavní kameraman to musí nasvítit k Vašemu obličeji a ne k obličeji protivníka ( z pana Š. lze udělat světlem vychrtlíka a z pana K. budulínka).

2a) Musíte začít bojovat už před studiem a doéstat oponenta pod tlak - postojem, držením těla, promluvou. Dokážete to ten den ?
3) Musíte se pro TV gesty zklidnit, odstranit hlasové akcenty a nebýt úporný. Trocha lehkosti je vhodná. Jinými slovy - momentální forma hraje roli.

4) Bylo by dobré to týmem nacvičit jako na divadle a nebo si to nacvičit sám. Musíte si zapamatovat důležité věty a ty musejí znít tak líbivě až budou připomínat pravdu. nesmíte to poplést. To záleží na momentální formě.

5) Vaším protivníkem není je oponent, ale i moderátor. Ten veřejnoprávní se bude chtít na oba vytáhnout. Musíte umět |"trpět" s grácií. To závisí na momentální formě.

Pan K. má, dle mého, horší dispozice pro TV appeal a je jen logické, že nejde do vysoce riskantního souboje, který není nutný. Vy to nejspíše víte a napsal jste hanbatý propagandistický článek.
12. 12. 2007 | 17:58

Ford napsal(a):

m@m: tak jak si Paroubek nedovedl další dva kolegy, tak si ty ostatní týmy nedovezli pneumatiky. Špatné by to bylo jen v případě že to Paroubek nevěděl.
12. 12. 2007 | 18:05

m&m napsal(a):

Josef:
Díky za to. zkusím to vzít popořadě:

"1) Musíte vyfasovat místo blízko kameře, kterou budou častěji prostřihávat a musíte k ní být natočen "lepší" částí obličeje.)"

Ad 1: podmínky musí být naprosto stejné. Dá se zařídit. Kandidátovy týmy si mohou pohlídat.

"2)Hlavní kameraman to musí nasvítit k Vašemu obličeji a ne k obličeji protivníka ( z pana Š. lze udělat světlem vychrtlíka a z pana K. budulínka)."

Ad 2. totéž. Většinou probíhá zkouška nanečisto předem. Dá se za hodinu doladit.

"2a) Musíte začít bojovat už před studiem a doéstat oponenta pod tlak - postojem, držením těla, promluvou. Dokážete to ten den ? "

Ad 2a. To se mi líbí. Součást taktiky je O.K. Každý kandidát by to měl umět. Dostat soupeře pod tlak by ovšem neměli zaměstnanci TV :-)

"3) Musíte se pro TV gesty zklidnit, odstranit hlasové akcenty a nebýt úporný. Trocha lehkosti je vhodná. Jinými slovy - momentální forma hraje roli."

Ad 3. Jen série debat má smysl. Jednorázová je skutečně příliš zatížena náhodnými vlivy (zdravotní indispozice, prvotní nervozita a nezkušenost atd).

"4) Bylo by dobré to týmem nacvičit jako na divadle a nebo si to nacvičit sám. Musíte si zapamatovat důležité věty a ty musejí znít tak líbivě až budou připomínat pravdu. nesmíte to poplést. To záleží na momentální formě."

Ad 4. Platí vždy a všude. Byla by to velká Klausova výhoda. Toto dokonale umí a já mu to přeji. Asi by s tím nevystačil v sérii debat.

"5) Vaším protivníkem není je oponent, ale i moderátor. Ten veřejnoprávní se bude chtít na oba vytáhnout. Musíte umět |"trpět" s grácií. To závisí na momentální formě."

Ad 5. To je česká tragédie. Kdo by to měl být? Moravec to už dlouho víceméně nezvládá a sám dostává opakujícími se gesty a zásahy některé diskutující pod větší tlak než jiné. Očividně si to neuvědomuje. Stačí maličkost:

Např. skákat do řeči těsně před pointou sdělení nebo těsně po ní. Na první pohled to vypadá vyváženě, na druhý se ukazuje, že to silně stresuje ty, kdo opakovaně nemají šanci vyjádřit podstatu sdělení (nesmírně účinné a nesmírně nenápadné - oba protivníci si totiž stěžují stejně a moderátor je před veřejností zdánlivě "z obliga")

"Pan K. má, dle mého, horší dispozice pro TV appeal a je jen logické, že nejde do vysoce riskantního souboje, který není nutný. Vy to nejspíše víte a napsal jste hanbatý propagandistický článek."

Zvláštní. Lišíme se jen v posledních větách.

Pan K. dělá posledních pět let vše pro to, aby měl nejlepší TV appeal minimálně na úrovni tatíčka Masaryka (já vím, to byl appeal spíše "filmový" :-) ) a tuto aureolu mu už nikdo, ale opravdu nikdo nikdy nemůže vzít. Co kdyby se ukázalo, že král je nahý...
12. 12. 2007 | 18:18

m&m napsal(a):

Ford: Promiňte, ale nevidím tuto situaci jako analogickou.
12. 12. 2007 | 18:21

ego napsal(a):

My všichni Pražácí chceme VK na Hradě, je nejlepší, nejchytřejší, nejkrásnější, všude byl, všechno zná a kde nebyl, tam se chystá. Je to Největší Čech všech dob!
12. 12. 2007 | 18:22

m&m napsal(a):

ego: My "ega" také! Je to největší EGO všech dob! :-)
12. 12. 2007 | 18:23

Petr_1 napsal(a):

Chci se nejprve zeptat: chce p.Švejnar vlastně kandidovat, nebo ne? Své rozhodnutí odkládá a pokud by měla být TV diskuze prez.kandidátů, tak by tedy neměl VK s kým diskutovat. Bohužel asi p.Š ví, proč váhá.
12. 12. 2007 | 18:41

JSP napsal(a):

...ono je to všem jasné - byla by to konfrontace názorů světaznalého člověka se staříkem, který má názory z 19. století - tak jak by to mohlo dopadnout?!
12. 12. 2007 | 18:50

jarpor napsal(a):

pro JSP

Nejprve by si snad mohl ten světaznalý člověk udělat jasno, co udělat první, zda někoho k něčemu vyzývat, nebo se nejprve stát kandidátem a po té se profilovat vůči druhému kandidátu. Udivuje mne "politická kultura" tohoto světaznalého člověka. Je to i o jakési etice a slušném chování.

Domníváte se, že by kandidát na presidenta na Vaši výzvu, na výzvu občana JSP, běžel hned do televize ?
Hezký podvečer.
12. 12. 2007 | 19:13

libor novák napsal(a):

Pan inženýr ekonomie V.K. přijme asi pozvání na Novu, kde si udělá udělá show typu ,zeptejte se mě na co chcete odpovím Vám na co chci.A fanynky budou spokojené jakou měl hezkou kravatu.
12. 12. 2007 | 19:14

m&m napsal(a):

jarpor: Švejnarovi není co závidět

1. Nezajistí si podporu předem -přijede nálepka: "Je politicky NAIVNÍ. Nezkušený břídil."

2. Zajistí si určitou podporu a šanci předem - "Chybí mu etika a slušné chování. Je politicky NEKULTURNÍ".

Tak si vyberte...
12. 12. 2007 | 19:22

jarpor napsal(a):

pro m&m

Naštěstí, já nemusím vybírat. Já se jen dívám pro případ, kdybych do toho měl co mluvit jako občan při přímé volbě.
A k Vašemu, že mu není co závidět - no snad měl vědět, co chce a do čeho jde. Předpokládám, že má svůj rozum, takže se nemůže na nic vymlouvat. Nebo jeho dosavadní přístup v Americe "letí" ?
12. 12. 2007 | 19:28

m&m napsal(a):

jarpor: viz předchozí odpověď :-)
12. 12. 2007 | 19:30

jarpor napsal(a):

pro m&m

Pan Švejnar se do pozice v jaké je dostal sám. Tak ať si radí ( i se svými poradci ). Není proč ho litovat.
Jen se mi trochu zdá, jakoby svým postupem tak trochu nám, občanům ČR, říkal : "Nevím, jestli mne pro Vás, blbce, není škoda."
Hezký večer
12. 12. 2007 | 19:38

m&m napsal(a):

Jestli si to říká, pak to vypovídá o jeho realistickém pohledu na věc...
12. 12. 2007 | 19:40

jarpor napsal(a):

pro m&m

Nevím jak Vy, ale cením si sebe na víc. A i lidi které vidím kolem sebe.
Hezký podvečer.
12. 12. 2007 | 19:43

m&m napsal(a):

Právě proto však nemohu být lhostejný k tomu, když Klaus říká (a to není spekulace jako u Švejnara), že mu (i) na mě a mých blízkých absolutně nezáleží, protože on má své volitele (víme, jací jsou) - a víc ho nezajímá.
12. 12. 2007 | 19:50

Jarda napsal(a):

to m&m
"Jestli si to říká, pak to vypovídá o jeho realistickém pohledu na věc..."
Takze ty Klausovi zazlivas realisticky pohled na vec (vi na koho ma zamerit pozornost a energii), zatimco u Svajnara by ti to nevadilo....
Je mi vse jasne :-)
12. 12. 2007 | 19:54

jarpor napsal(a):

pro m&m
No a já jen dodám, že by mi asi nic nového neřekl, neboť jeho názory jsou známé (asi nejen mně), a protože není volen přímo, nemám s jeho vyjádřením problém.
Hezký večer
P.S. Po pravdě řečeno - já jej nepotřebuji, on mne také ne.
12. 12. 2007 | 19:57

m&m napsal(a):

P.S. Nejsem o nic méně hodnotný člověk než (dejme tomu) takový poslanec Tlustý. A nikdo mě nepřesvědčí o opaku. V Klausových očích jsem (jako normální občan) podřadný obtěžující hmyz. Což mi docela vadí. Švejnar stojí (i) o můj hlas a riskuje, že si na něj utvořím negativní názor, přestože volbu nijka neovlivním.

Ale to přímé střetnutí kandidátů je pro mě důležité ještě z jednoho důvodu. Pokud neproběhne, budou mi slavní poslanci a senátoři věšet bulíky na nos, že Klaus je prostě lepší a nikdo se nedozví, že to tak není. Námitky budou vždy rychle zpochybněny.

Pokud naopak díky přímé konfrontaci široká veřejnost usoudí, že to tak není a Klaus jako slabší hráč přesto projde, je možné a logické, že to těm svým parlamentním a senátním ovečkám příště vyúčtují.

Veřejná kontrola je super věc. Vždy budu hlasovat pro ni a ne pro absolutní vítězství zákulisních intrik.
12. 12. 2007 | 20:02

m&m napsal(a):

P.S. Při tomto způsobu by si také poslanci dali větší pozor na svůj kredit. On i takový názor manžela/ky a nejbližších příbuzných poslance, kteří viděli zápolení kandidátů na vlastní oči, může být mnohdy hodně důležitou veličinou na miskách vah... Není to to nejlepší, ale lepší než nic.
12. 12. 2007 | 20:05

m&m napsal(a):

Jarda: to byl samozřejmě jen vtip. Jen vtip...
12. 12. 2007 | 20:11

Miki napsal(a):

Pan Klaus se zřejmě obává nepříjemných otázek, na které nebude schopen odpovědět v přímém televizním přenosu bez lhaní a mlžení. V přímém televizním přenosu mu budou jeho "poradci" a "mluvčí" k ničemu a on to velmi dobře ví.
A nemusí to být také pouze otázky týkající se jeho postojů, ty by snad obhájil i když mnohdy by vypadal asi komicky. Ale mohou to být také otázky osobní a toho se bojí nejvíc....
12. 12. 2007 | 20:15

Miki napsal(a):

Souhlasím s m&m v tom, že občané jsou pro pana Klause obtěžující hmyz.
Klaus moc dobře ví, jak dopadl ve vůbec první volební televizní debatě Nixon proti Kennedymu, jak tehdy Kennedy Nixona úplně převálcoval.....
12. 12. 2007 | 20:19

Miki napsal(a):

Právě v přímé konfrontaci kandidátů by vynikla malost, zabedněnost a ješitnost současného obyvatele Hradu.
12. 12. 2007 | 20:22

car napsal(a):

ale my jsme blbci co dodat některym dokonce nevadí že jsi někdo jde na socialku pro pro asi 57 kč a dokonce to nevadí straně kterou vede proto neznam jiny vyras hyenismus.A zasloužíme si něco jineho jirku třeba dovolte to je obyčejny šaša nicn víc sam ho ze sebe děla.ja kdyby byla příma volba prezidenta zaroven referendum o volebním systemu muj hlas je Pan Pačes .A dovolííííííí mi jirkove a vašci ja vim ods nic lepšího momentalně nemame bohužel. koalici jake vznikají to si nezasloužíme nebo jo potom jsme fakt blbci. Nevyhraju ale nebudu oslovovat prezidenta pane tomu se budu vyhybat jako šert křiži.Přece těm co se bavi s komunisty aoni podporovali a zavedli genocidu tak prosim soudruzi budouci prezidenti.
12. 12. 2007 | 20:24

Jarda napsal(a):

"Právě v přímé konfrontaci kandidátů by vynikla malost, zabedněnost a ješitnost současného obyvatele Hradu." A kterych kandidatu? Jestli jste si jeste nevsimli, tak kandidat je dosud jen jeden...
Klaus je zbabelec a proto v pohode oficialni kandidaturu prijal... Hrdina Svejnar preslapuje u zadnich vratek a doted nevi jestli do toho pujde nebo ne. Na co ceka? Az mu vetsina poslancu svatosvate slibi ze ho opravdu bude volit? Nechava si, po vzoru Paroubka, zpracovavat pruzkum, jestli ma cenu kandidovat nebo ne? :-D
12. 12. 2007 | 20:26

m&m napsal(a):

"Chytil jsem rybu.

Táááááááááááááákhle velikou. Největší ze všech.
Mnohem větší než jsi chytil ty.
Ale neukážu.
A když ukážu, tak jenom z dálky a nesmíš ji zvážit, změřit ani poměřovat s tou tvojí.

Moje ryba je totiž mnohem větší a lepší, než ta tvoje..." :-)
12. 12. 2007 | 20:28

Miki napsal(a):

Jardo, kandidáty jsou Klaus a Švejnar. To, že pan Švejnar ještě oficiálně neoznámil kandidaturu vůbec nic neznamená. A že zvažuje, zda má cenu kandidovat proti Klausovi, je pochopitelné.
Myslím si však, že brzy oznámí oficiálně svoji kandidaturu a že to bude ještě docela mela.
Volba bude tajná a je klidně možné, že Klause nebudou volit ani někteří členové ODS. Nevsadil bych na Klause ani pětikorunu!!!
12. 12. 2007 | 20:38

Tupelo napsal(a):

@jarda: zdravim Vas :), premyslel jsem jak to naformulovat, ale napsal jste to za me v 20:02, poslanci by meli vybrat toho lepsiho kandidata a z tohoto duvodu by vubec nebylo zle srovnani v primem prenosu za ucasti kamer. Take si myslim ze by obyvatele CR meli byt seznameni s nazory kandidatu, schopnosti reagovat, pouzivat ideologickych klise :), atd.. Ovsem vypada to na kseft, Cunek pujde do vlady a Klaus zustane na hrade...
12. 12. 2007 | 20:39

bigjirka napsal(a):

Když Ty ho Miki nesnášíš... Šel bys na jeho místě dělat Švejnarovi squashovou stěnu?
12. 12. 2007 | 20:40

Tupelo napsal(a):

ufff, ma predchozi zprava je pro m&m, Jardovi jsem chtel napsat, ze pokud bude volba prezidenta prave doprovazena zminenym kseftovanim, nema smysl se ji ucastnit...
12. 12. 2007 | 20:41

Jarda napsal(a):

to Miki
Kandidat je jen jeden Klaus.
A pak jsou takovi jako Svejnar, Diensbier, Pecas, kteri by kandidaty byti mohli. Pokud by oni sami souhlasili A HLAVNE, pokud by ziskali 10 podpisu poslancu ci senatoru. To je totiz podminka, ktera musi byt splnena, aby se clovek kandidatem na prezidenta stal. Uz chapes? Ne kazdy Lojza, ktery pobiha po navsi a rve ze chce byt prezidentem je opravdu kandidatem na prezidenta...
Takze az si to Svejnar srovna v hlave a opravdu ziska odvahu do toho jit, tak se muzeme o necem dalsim bavit. Nazdar.... :-D
P.S. v posledni dobe mam dojem ze Svejnar spise hleda kde nechal tesar diru... Radeji si toho hrdinu hlidejte... :-))))
12. 12. 2007 | 20:45

Jarda napsal(a):

to Tupelo
Dokud bude u nas platit parlamentni system a pozice prezidenta bude jaka je a volba bude neprima, tak to VZDY bude politicke kseftovani... Ono jim je i kdyz je volba prima, ale to uz je na delsi debatu :-)
12. 12. 2007 | 20:47

jarpor napsal(a):

Pro Tupelo
..Vypadá to na kšeft ...
No, asi o kšeft jde a to ať je to kšeft pro Klause, nebo kšeft pro Švejnara. Ten pro Klause ovšem vadí, zatímco ten pro Švejnara asi ne ... !?

Hezký podvečer

Pro Jardu
To chce klid ... jinak souhlas.
12. 12. 2007 | 20:50

jato napsal(a):

I když sem pravičak, tak za Klause se stydim. Švejnara moc neznam, ale horši než klaus nemože byt.
12. 12. 2007 | 20:53

Jarda napsal(a):

Omlouvam se prof. Pacesovi za zkomoleni jmena...
Jeho ucast na frasce, kterou organizuje antiklausovska koalice v cele s CSSD me obzvlaste mrzi. Nechal se nalakat na sladke Paroubkovy reci a skoncil odkopnuty nekde v koute... Skoda, to si nezaslouzil...
12. 12. 2007 | 20:53

milan napsal(a):

Miki: kandidát je pouze Klaus. Švejnar zvažuje... možná zvažují další desítky lidí. Kandidát ČSSD bude nakonec Dienstbier. Pokud se domníváte, že BUDE kandidovat Švejnar, máte velmi špatný cit pro věc a politický odhad. Během několika týdnů uvidíte, jak jste se ve Švejnarovi mýlil, je zbabělec a do volby nepůjde. Koneckonců místo předsedy dozorčí rady ČSOB a arbitráž proti České republice je jistější a výnosnější job.
12. 12. 2007 | 20:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik hrubě urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 12. 2007 | 20:59

Tupelo napsal(a):

no, kdyz to zobecnime tak tedy nas prezident nebude ten nejlepsi reprezentant statu (at uz jim bude kdokoliv), ale produkt politickych kseftu, jen doufam ze se pletu a udelal jsem nekde v me uvaze chybu...

@jarpor: dobry vecer i Vam, ja konkretni kseft (Cunek & Klaus) uvedl, ale ted nevim co za kseft pro Svejnara mate na mysli Vy, kdybyste prosim naznacil...
12. 12. 2007 | 21:04

Al Jouda napsal(a):

Obroda naší politické kultury musí začít výměnou prezidenta a následnými předčasnými volbami, v kterých ODS a SZ zmizí v propadlišti dějin.
12. 12. 2007 | 21:12

jarpor napsal(a):

Pro Tupelo
Buďme "realisté", takže dle mého, každá volba voliteli je založena na "kšeftu". To platí i o předešlých volbách pana Havla i Klause.
Pokud zmiňujete "konkrétní kšeft" (Čunek-Klaus), je to Váš pocit, nemáte pro to jakýkoliv důkaz, ale v podstatě lze s Vámi souhlasit. Píšu-li já o kšeftu pro Švejnara, tak jako Vy nemám žádné konkrétní důkazy, ale nejsem tak naivní, abych věřil, že spojí-li se určití poslanci zelených, KDU, KSČM a ČSSD, případně i z ODS pro Švejnara, že tak činí z kříšťálově čisté lásky k tomuto pánovi a k institutu prezidenta.
Jsme tedy na tom úplně stejně, Vy pouze nehodláte kšefty pro Švejnara připustit, já ano.
Hezký večer.
12. 12. 2007 | 21:18

m&m napsal(a):

jarpor: no, ona v tom asi nebude ani tak křišťálově čistá láska k tomuto pánovi, jako spíše společný odpor k něčemu (...). To bývá docela dobré pojidlo a dokáže spojit velmi různorodé skupiny...

Tupelo: také zdravím, vidím, že diskuse je opět v dobrých rukou ;-)
12. 12. 2007 | 21:25

Miki napsal(a):

Bigjirko, já chci mít z Klause squashovou stěnu. Najal bych si ale někoho místo mne - nějakého profíka. Squash totiž nehraju.
No, uvidíme....
12. 12. 2007 | 21:28

jarpor napsal(a):

pro m&m

Dobré pojidlo pro odpor vůči něčemu, souhlasím, ale když dojde k odstranění toho "něčeho", co dál ? Nemyslíte, že pojítko proti něčemu má daleko kratší trvání než pojítko pro něco ? Nebo se mýlím ...?
12. 12. 2007 | 21:31

Miki napsal(a):

Milane, chseš se vsadit, že to nebude Dienstbier, ale Švejnar? A bude to během pár dnů.
12. 12. 2007 | 21:31

m&m napsal(a):

jarpor: ne nemýlíte, jen v tomto případě podle mě převažují výhody tohoto postupu nad nevýhodami. Co dál? Třeba každý po své linii, jako dosud. Jen bez.... a teď byh mohl vyjmenovat všechna negativa, která jsou pro mě se jménem Klaus spojena. A není jich málo.
12. 12. 2007 | 21:34

vlk napsal(a):

Pane Hvížďalo, opět máte pravdu!

A plně jste se trefil do nadpisu. Protož Klaus skutečněnejedná jako státník, tím, že odmítne diskusi, ale pouze a jen jako pragmatický kupčík. Je třeba si také říci proč.
On totiž debatou může jen a jen ztratit. Nemůže nic získat. Jakkoliv je připraven vyjadřovat se ke všemu na světě, od chovu krabů, přes pěstování orchidejí, až po výrobu neutronové bomby, není ochoten obhájit voastní věc. Býti jeho fandou, zarazilo by mne to a to velmi. Tedy fandou , který používá mozek. Prostý fanda toho nemá zapotřebí. Ten hledá důvody, proč jeho guru do diskuse nemusí.

Je potřeba si říci, co by Klaus mohl ztratit v takové diskusi.
Mohl by ztratit totálně všechno, protože by se mohlo ukázat, že prázdnya falešný není jen Topolánek. Myslím, že ještě teď jej vnoci budí televizní duel s autistou Špidlou, kterého na začátku častoval přezíravou ironií, aby po pár dnech zjistil, že u diváků vyhrál přesvědčivě Špidla.
Ve švejnarovi mánavíc víc než rovnoceného partnera ve svých nejsilnějších tematech.Navíc partnera, který není zdiskreditován jeho aferami. Dále největším Švejnarovým handicapem je, podle průzkumů u věřejnosti, že honikdo nezná. Skoro nikdo. Tohle by debatou také bylo odstraněno
A Klaus kupecké počty umí.Takže - diskuse nebude. Soudný člověk najde pro kupecké počty výstižnější termín - kupčická zbabělost.
Klaus se schovává za sukně poslanců a senátorů Ti přece volí, proč by tedy diskutoval před občany. Když mu to nemůže nic přinést?
Relevatnost trumfu zdejších pravověrných - tedy proč by Klaus diskutoval, když Švejnar není kandidátem je samozřejmě lichá. Nechť Klaus jde do diskuse až tehdy, když Švejnar kandidátem bude.
12. 12. 2007 | 21:35

Miki napsal(a):

Jarpore, máte pravdu, že je to kšeft vždycky. Doufám, že opozice bude mít zdravý rozum a spojí své síly proti ODS.
Pro opozici a malé strany je volba Švejnara mnohem lepší volba. Klaus bude vždy hrát pro ODS a mohlo by se to šeredně nevyplatit právě těm malým stranám. Pochybuji, že by pan Švejnar jako prezident držel basu s ODS.
12. 12. 2007 | 21:36

Jarda napsal(a):

to vlk
"aby po pár dnech zjistil, že u diváků vyhrál přesvědčivě Špidla.". A co by se stalo, kdyby u divaku presvedcive vyhral Svejnar nebo kdokoliv jiny, kdo se konecne odhodla kandidovat? Nevsiml jsem si ze uz byla zavedena prima volba prezidenta :-))
12. 12. 2007 | 21:43

Jarda napsal(a):

to Miki
"Doufám, že opozice bude mít zdravý rozum a spojí své síly proti ODS." protiklausovska koalice uz funguje nejaky ten mesic... Jake to vlastne prineslo ovoce? Kde jsou ona jmena, ktera budou mit brink? Kde jsou halasne v mediich vyhlasovana esa z rukavu? Cim dal vetsi mam pocit ze slavna antiklausovska koalice nakonec zadneho kandidata nepostavi... Ale za to muze Klaus, kdo jiny... :-))
12. 12. 2007 | 21:45

vlk napsal(a):

Jardo,
nevšiml jste si, protože zavedena nebyla.

Leč prohrát veřejně v bedně znamená zvětšit riziko, že budou chybět hlasy mimo ODS.
Kupčické počty vel neriskovat.

Mimo jiné - právě proto, že není přímá volba a hlasy ODS jsou jisté, měl rukavici zvednout.Frajer by to udělal.
12. 12. 2007 | 21:47

Jarda napsal(a):

Dobre zpravy.
"Ekonom Jan Švejnar už našel deset senátorů z několika klubů, kteří ho hodlají oficiálně navrhnout jako prezidentského kandidáta"
http://zpravy.idnes.cz/svej...
Ted uz se konecne Svejnar rozhoupe? Nebo bude dal hrdinne klickovat a cekat a zvazovat a postavat u pootevrenych zadnich vratek? :-)
12. 12. 2007 | 21:48

m&m napsal(a):

Jarda: ale je zde téměř přímá volba poslanců a senátorů. A oni TO VÍ...:-)
12. 12. 2007 | 21:49

m&m napsal(a):

vlk: "Leč prohrát veřejně v bedně znamená zvětšit riziko, že budou chybět hlasy mimo ODS."

Bingo.
12. 12. 2007 | 21:51

Jarda napsal(a):

to vlk
Tve "argumenty" mi pripominaji dohadovani decek v materske skole.
"Udelej to. Ne, neudelam. Zbabelec, zbabelec. Fuuuuuj... " :-D :-D
Neni dulezite se promenadovat v televizi. Neni dulezite honit oblibu u divaku. Je dulezite presvedcit volitele, komu maji dat hlas. A volici volit nebudou... :-)
12. 12. 2007 | 21:51

jarpor napsal(a):

pro m&m

Každý máme nějaká negativa. Otázkou je, zda si "neléčíme" nějaká svá negativa na negativech jiných.

Dobrý večer vlku,
mírně namodrale,
je úsměvné si přečíst o zbabělosti Klause, když na druhé straně je peskován za své názory, se kterými "jde na trh" i proti většinovému mínění. Nějak mi to s tou zbabělostí nehraje. Nebo že by "zbabělec" se takto zviditelňoval ? To mi taky nehraje. Takže mi vychází, že s tou zbabělostí jste vedle.
Že umí kupecké počty - o tom žádná, kupčický kalkul, no dobrá, ale kupčická zbabělost ?
No jak myslíte, nesouhlasím s Vámi, ale to neznamená, že se za Klause peru.
Hezký večer.
12. 12. 2007 | 21:52

m&m napsal(a):

Jarda "...a stejně jsou kyselé..." - Znáte tu bajku o lišce a hroznech?
12. 12. 2007 | 21:54

Jarda napsal(a):

to m&m
Znam, ale nechapu relevanci. Prosim vysvetlit...
12. 12. 2007 | 21:55

Tupelo napsal(a):

@jarda: Vasi otazku jiz dostatecne osvetlil m&m, totiz kdyby Klaus presvedcive prohral, mohli bychom treba v pristich volbach poslancum jejich volbu omlatit o hlavu.

@jarpor: pozor, explicine nyni pisi ze jsem ochoten pripustit kseft pro Svejnara, jen jsem ho chtel po Vas nejak zkonkretizovat. Me zkratka nic konkretniho nenapada. Pro me je tu jeste jedna lakava moznost, totiz kdyby se stal prezidentem treba Paces ci Dientsbier (ve zkratce, Klaus ne proto, protoze pro me symbolizuje privatizaci po zhasnuti, balicky z '90, oposmlouvu a naposled jmenovani vlady s podporou prebehliku, ackoliv deklaroval jinak) a Svejnar zde zalozil pravicovou stranu (bigjirko prominte, ale konkurence musi byt :)).

@m&m: dockal jsem se, skvele :)
12. 12. 2007 | 21:56

m&m napsal(a):

jarpor: No, nebojte se, on ten Klaus si pečlivě vybírá, komu to veřejně natře. A kupodivu je to vždy někdo mimo ČR nebo někdo, kdo reprezentuje zanedbatelnou menšinu. Nebo vy snad osobně znáte nějakého klimatologa?

A někde si zkrátka nemůže pomoci a vybuchne. To je Klaus. Tatíček. Populista. A když šlápne vedle, pak se dějí věci a mediální ochranka zametá střepy, popírá že by řekl, co kdy řekl rychle se najde další obětní beránek a jede se dál. To není řešení statečného chlapa.

Mimochodem. Na ty nejtěžší útoky má lidi. Sám většinou plesá nad krásami země a pochlebuje, protože chce slyšet pochlebování. Viz dnes Tato místnost je nejkrásnější, v jaké jsem kdy byl"...
12. 12. 2007 | 21:59

guajak napsal(a):

Pan Hvížďala má pravdu, VK by veřejnou diskuzí s chytrým a uvážlivým JŠ ztratil mnoho ze svého glancu, dobře to ví a bojí se.A pohrdání občany je u prezidentského kandidáta velmi vážná věc. Říká tím: S vámi se nemusím bavit, lůzo, když na mou volbu nemáte vliv... Ale mám i jiný důležitý postřeh: V těchto diskuzích se stále víc projevuje stranická zaslepenost příznivců ODS. Já jsem je dosud vždy volil a jsem pro pravici, ale to stranické zatemnění smyslů, které četným diskutujícím neumožňuje jasně vidět je zarážející. Stává se ze mně anti odeesák, protože s hlupci nelze společně dojít nikam než do Hlupákova.
12. 12. 2007 | 22:00

Jirka K. napsal(a):

Myslím, že už je na čase abychom se vzpamatovali a přestali uctívat tuto modlu s falešným argumentem, že už ho známe tak koho jiného, tím oklamáváme především sami sebe. Právě proto, že už o páně Klausovi víme dost na to, aby ho vystřídal někdo jiný. Každému soudně uvažujícímu člověku by mělo být vše jasné a měl by se poučit z historie nedávné na kterou se musí všichni voleb schopní pamatovat, pokud chtějí. Nepočítám v to patologický egocentrismus, ješitnost s přesvědčením o vlastní neomylnosti pana Klause. Velmi by mne zajímal odborný psychiatrický posudek na jeho osobu. Jeho obdivovatelé musí být zákonitě zaslepení fanatici nebo prospěcháři. Jediné v čem má můj obdiv je, že si tento člověk dovedl vybudovat kult osobnosti bez reálných základů. Jinak jsem za celou dobu jeho politické působnosti nepřišel ani na jedinou věc v které by byl pro ČR přínosem.
12. 12. 2007 | 22:04

vlk napsal(a):

Jardo
já si kladu zas otázku, co s tou tvojí argumentací z mateřské školky. Víc vní totiž není.
Je zajímavé, že Klaus se jinak producíruje v televizi při každé vhodné a nevhodné příležitosti, je zajímavé, že má rád tzv. koupel v davu při svých výjezdech na venkov. To bere do náruče malé holčičky, rozšafně poklábosí s babkou, tatíkovi vlídně pokyne, atd. atd.
Ale ve vlastní věci není ochoten vzít výzvu!
12. 12. 2007 | 22:04

jarpor napsal(a):

Pro Miki

Pokud obdivujete opozici, jak hledá, no tak není co dodat.
Jak dlouho je tu Klaus ? Copak si až teď všimli, že bude volba prezidenta ? Zodpovědná opoziční strana, i vůči svým voličům řekne nejméně rok dopředu : Toto je náš kandidát a přesvědčuje ostatní o jeho kvalitách. Hledá Prezidenta, nikoli Antiklause. Prohrát v takovém klání není ani pro poraženého hanba. Ale tohle ?
A přístup pana Švejnara bych si dovolil parafrázovat : tento způsob přijímání kandidatury, zdá se mi býti poněkud nešťastným ...
Hezký večer
12. 12. 2007 | 22:04

m&m napsal(a):

jarpor: "Každý máme nějaká negativa. Otázkou je, zda si "neléčíme" nějaká svá negativa na negativech jiných."

Jaj, kdybychom to tak uměli odlišit... Já to neumím, ale snažím se. Vážně :-)

Jarda: Ty kyselé hrozny, to byla reakce na slova: "Neni dulezite se promenadovat v televizi. Neni dulezite honit oblibu u divaku"

Tupelo: sám to nechápu, kde se to ve mně vzalo. Asi to bude tím Klausem. Považuji to za důležité. ...a tím, že jsem po delším pracovním vytížení tak vyčerpaný, že jsem dnes vzdal téměř jakoukýkoliv pokus o práci :-)
12. 12. 2007 | 22:05

Jarda napsal(a):

to vlk
"Ale ve vlastní věci není ochoten vzít výzvu!" coz je prave to v cem se, spolu s Hvizdalou, mylite. Vyzva v jeho veci NENI slavne vitezstvi v televiznich debatach, alebrz zajisteni dostatecneho poctu hlasu od poslancu a senatoru. Tomu se venuje, tam vklada energii a pozornost... Ja mu to chvalim, postupoval bych take tak...
12. 12. 2007 | 22:09

Jarda napsal(a):

tp m&m
tak to jsi asi onu bajku ne zcela pochopil. Klaus ty hrozny (debatu) mit muze, kdyz kyvne. Ale nechce. Coz je uplne jina situace nez popisuje bajka...
12. 12. 2007 | 22:11

jarpor napsal(a):

Pro Jirku K.

Zde jsou Vaše nářky zbytečné, my volitelé nejsme, co takhle jít obhajovat Vaše názory mezi volitele ? Třeba hned zítra by se pan Švejnar konečně rozhodl, co vlastně chce !
12. 12. 2007 | 22:12

m&m napsal(a):

Jarda: ať je důvod jakýkoliv, odmítnutí přistoupit na veřejnou debatu je opravdu významný kandidátův handicap...
12. 12. 2007 | 22:13

vlk napsal(a):

jar por

mírně, ale velmi mírně oranžově

Mýlíte se! Velmi si mýlíte. Klaus sice jde do konfliktních témat, ale jen tam kde cítí slabé soupeře, pokud jde o spory domácí - viz nejmenování soudců a jeho trucovitost cokoliv dělat u těch, kteří se obrátili na soud.
Chcete li další případ evidentní zbabělosti, pak si prolistujte záznamy o jeho povolebních vystoupeních a aktivitách, kd y nejdřív se snažil do všeho mluvit, aby následně předvedl to, co Pilát Pontskáý a umyl si nad vším ruce nechal věcem volný chod. Místo toho, aby to udělal přesně naopak.
Pokud jde o jeho opravdu kontroverzní témata- střílí do zahrničí s cílem získat mezinárodní publicitu. A tyto témata má pouze a jen dvě- klimatologii, kd euž je brán za podivínského exota a EU, kde je brán za kverulanta. dnes po odchodu jednoho z Kačerů do oposice , už osamělého. Je to podle hesla o kom s enepíše,jako by nebyl.
Pročkupčická zbabělost? Protože kupec sice počítá jednoduše, ale jde do rizik. Obchodních rozik. Ví, že rizika k jeho životu patří.
Kupčík naproti tomu obírá jen slabé a hloupé. má bezrizikový kšeft.

No rzcházet se asibudem často, ale nikoliv mlátit po hlavách. O čemž svědčí to, že se za něj neperete. Prototaké můžeme v klidu psát každý přes svůj barevný filtr.
12. 12. 2007 | 22:15

vlk napsal(a):

Jarda

ano, však o tom píši - shcovává se za sukně poslanců a senátorů!
Jen mu jeho zbabělost chval!

Můj president zbabělec být nemůže.
12. 12. 2007 | 22:17

Jarda napsal(a):

to m&m
v ocich volicu, tedy tech kteri nerozhoduji. Jsem presvedcen, ze kdyby to melo zvysit jeho nadeje na ziskani hlasu u poslancu a senatoru, je Klaus prvnim, kdo to navrhne... A ja mu tento postup chvalim, postupoval bych stejne...
Chapej ze nejaci diskuteri na aktualne jsou mu volni. Dneska pise Hvizdala o tom ze ma jit do diskuse, zitra bude psat ze ma Klaus jid do hospod mezi lidi, pozitri ho bude obvinovat ze je srab, protoze treba nechce jit do televizniho poradu uslintaneho Novotneho... Stale nechces pochopit ze Klaus tohle delat nemusi a nijak mu to neuskodi. Takze tady jen vztekle dupete nozickama, protoze uz si malujete jak by ta debata dopadla... Nic vic v tom neni... :-)
12. 12. 2007 | 22:18

m&m napsal(a):

Jarda: Však liška ze svého úhlu pohledu ty hrozny také vlastně "nechtěla"....:-) Úplně stejně jako Klaus. Vsadím se, že odcházela z myšlenkou "Kdybych jen trochu chtěla, mohla jsem je klidně mít. Ale stejně byly kyselé..."

A kromě toho ještě existují tzv. "sladké citrony". Musím spolknout, co nechci (kyselý citron = odmítnout veřejnou debatu), ale před sebou i navenek si pochvalovat "Hm, ty byly ale sladké..." (Přece se nebudu producírovat v nějaké pokleslé debatní show nováckého typu, když mě mají volit jen poslanci a senátoři...")

Tak si vyberte, která bajka Vám na Klause sedí víc... :-)
12. 12. 2007 | 22:19

Jarda napsal(a):

to vlk
To je jen tvuj vyklad. Jsi proste rozruseny ze Klaus si dela co uzna za vhodne a debata v televizi to proste neni...
On se neschovava, jen rozumne zhodnotil situaci a vytycil priority. A za poslance a senatory se schovavat nemuze. Protoze to jsou ti, kteri maji jeho dalsi osud v rukou. Jak by se tedy za ne mohl schovavat?
12. 12. 2007 | 22:21

m&m napsal(a):

Jarda: "Chapej ze nejaci diskuteri na aktualne jsou mu volni."

No vidite, a ja mam takovou svou malilinkatou naději, že tím alespoň trošičku změním současnou situaci, i když Klause volit nemohu. Tajně doufám, že když upřímně napíšu, jak to cítím, ovlivním alespoň jednoho čtenáře z těch tisíců a on třeba náhodou také přesvědčí někoho blízkého... Já vím, může to být naivní. Víc ale dělat neumím...
12. 12. 2007 | 22:23

Jarda napsal(a):

to m&m
Definitivne jsi me presvedcil, ze jsi bajku nepochopil :-)
Sladke citrony neznam. A tvuj primer opet kulha. Odmitnuti debaty pro Klause neni citronem. Citronem je to pro vas, kteri se snazite jej do te zbytecne debaty natlacit :-)
12. 12. 2007 | 22:23

Jarda napsal(a):

to m&m
To jsem si vsiml, ze mas sklony k naivnimu sneni a strohy pragmatismus ti moc nesedi a nechapes jej :-)
12. 12. 2007 | 22:25

m&m napsal(a):

Jarda: ne, strohý pragmatismus je pro mě jen bezzásadovost plus lhostejnot. To opravdu nechápu. A snílek většinou jsem. A dokážu být i na zemi.

P.S. Bajku jsem pochopil. Za tím si stojím
12. 12. 2007 | 22:28

jarpor napsal(a):

Pro vlka

Jak píše klasik - není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem.
Takže činy jednoho člověka si lze vykládat několika způsoby. Co jednomu vadí, druhý toleruje, co druhý odmítá, to prvního nechává chladným. Takový je život. Otázkou je, jak silně prosazujeme "svou" pravdu a jaké tolerance jsme ochotní či neochotni. Postavu Klause, tak, jak ji vykrelujete, tak ji nevidím. Budu s určitou radostí očekávat, zda jiný president, po kterém voláte a do kterého vložíte očekávání, neskončí nakonec u Vás jako Klaus.
Hezké noční snění ...
12. 12. 2007 | 22:31

JC napsal(a):

Gratuluji panu presidentu Klausovi k dalšímu zvolení a následnému setrvání ve funkci
P.S. Vlku budete to muset ještě jedno volební období vydržet. :-))
12. 12. 2007 | 22:40

Miki napsal(a):

JC, JC, předčasná gratulace k něčemu, co se stát vůbec nemusí. Počkejte si na únor.
Myslím si, že V.K. nebude zvolen a dokonce si myslím, že možná nebude ani volen....
12. 12. 2007 | 23:00

vlk napsal(a):

Jardo
nejsem rozrušený. Já s tím počítám. Kdybybylomožné otevřít historii blogů na sc dem a ODS, našel bys tam moje příspěvky po jeho volbě, kde konstatuji, že neuvěřitelnou blbostí socanů si Klause budeme muset užít dvě volební období... Takže nemohu být ani zklamán,ani překvapen.

Ovšem v mateřské školce je skutečně těžké pochopit, co to je , když s edospělý schovává za poslanecké a senátroské kalhoty a sukně.
naše Betyn - což je obyčejný voříšek, už to pochopila. Na slovo Klaus reaguje otočením se zády a prudkým nezájmem. nevím, co jí udělal- jo už vím - jednou dostala jedny podivné granule na noviny s jeho fotkou. A slyšela, jak se o tom bavíme. Je chytrá, potvora. Do mateřské by chodit nemusela.
12. 12. 2007 | 23:06

vlk napsal(a):

jar por

s obecnou tezí souhlasím.
S konkrétní, ohledně Klause nikoliv. On totiž nesjednocuje. on polarizuje. On sic ehovoří o studené občanské válce, ovšem on byl ten, kdo ji začal rozdělováním společnosti. Není člověkem konsensu.Je to konfrontace pur. Ovšem až na okamžik,kd yji má sám podstoupit.

A dík za přání o nočním sněníní.. To poslední vedlo k tomu, že jsme požádal stejskala, jestli by nezvážil otevření blogu pro trio Macek, Dědečková , Havránek. Pokud jste byl někdy na virtualy. cz tak víte oč běží a možná , že si myslíte, že jsme se pomátnul... Ostatně já si to teď myslím taky.
Ale podat si Macka nebo Dědečkovou, to by bylo!
S vámi už to bude přijemné , leč salonní.
Klaním se!
12. 12. 2007 | 23:11

vlk napsal(a):

JC
a přísloví o tom kod se směje naposled,jste už slyšel?
Jakkoliv se zdá, že Klausto má jisté.

Moje babička taky říkala ..když bubnybubnují prázdní se radují..Zkuste nad tím popřemýšlet.

já zas popřemýšlím, zda pro tuhle zemi bude větší průšvih, když Klaus bude zvolen nebo když zvolen nebude.
Když zvolen bude, mám jistotu,tedy skoro jistotu, že už od něj bude definitivní pokoj a ,že se státem bud emít co společnéího už jen jeden den. den po té. kdy mu bude vypraven státní pohřeb.

Když zvolen nebude,exiistuje značnámíra pravděpodobnosti, že se nám může za dalších 5 let vrátit. A při jeho manipulaci s ústavou a její nejednoznačnosti v tomto směru, protože zákonodárce předpokládal presidentského kandidáta jako opravdového občana,ctícího zákon nejen formálně,a le i jeho duch, je možné, že by z toho byla na novo dvě presidentská období...

Takže když Klaus bude zvolen,může to pro mnenakonec být ještě ta lepší varianta. Jeho konec bude v dohledu.

Nebrečte. Opatřte si nějaký jeho bilboard , nejlépe v nadživotní velikosti a choďte se k němu modlit.Určitě vám to udělá dobře.
12. 12. 2007 | 23:19

franci napsal(a):

Když mu stačí 281 lidí ke zvolení,tak pak je presidentem jen těch 281 lidí.
Těmi ostatními pohrdá! Ser. na vás jak na palcatý kámen!
12. 12. 2007 | 23:57

Jarda napsal(a):

to franci
Takhle je proste nastaven system prezidentske volby. Muzes s tim nesouhlasit, muzes se s osatnima rozcilovat, muzete spolecne dupat nozickama, nic na tom nezmenite... :-)
Mimochodem, nikdy tady nebyl zvyk poradat verejne debaty prezidentskych kandidatu. Takze nechapu tuhle vasi hysterii. Jste jak male decka co chteji zmrzlinu. A rodice je v klidu ignoruji, protoze vedi ze decko se vyrve, pak se uklidni a zivot pujde dal. Tak se vyrvete... :-))
13. 12. 2007 | 00:09

Vodák napsal(a):

Vážený pane Hvížďalo, myslel jsem, že jste jiný formát. Polemizovat s Klausem, který má na vše vyhraněné a stále stejné názory se dá úspěšně. Není třeba používat hloupé argumenty. Žádný president dosud neprocestoval ve funkci republiku tak jako Klaus a žádný neabsolvoval tolik besed a setkání s lidmi jako Klaus. To a ne jedna nebo dvě televizní debaty ukazuje jak pohrdá lidmi.
To, že pan Švejnar, kterého mnoho lidí nezná, debatu navrhuje a potřebuje je v pořádku, zrovna tak jako když Klaus, kterého zná léta každý považuje debatu za zbytečnou a nechce panu Švejnarovi ve zviditelňování pomáhat. Každý kandidát dělá to, co považuje pro sebe v kampani za nejlepší. Najděte si na Klause něco lepšího a férovějšího.
13. 12. 2007 | 00:37

spet napsal(a):

Pan Klaus si za léta co je v porevoluční politice vypěstoval kult osobnosti a kandidovat proti němu by bylo tak troufalé, jako kandidovat ve své době jinde proti Mao Ce Tungovi, Stalinovi, resp. Gottwaldovi. Širší politická garnitura ví, co od pana Klause může čekat jako projev vděčnosti, vždyť ho i přes vyhlášené předvolební mobilizace znají. Nemyslím si, že by pan Klaus při televizní debatě přímo neuspěl, protože jeho soupenci mu vše odpustí a protivníky si už nenakloní, ale už jen jejím uskutečněním by jeho soupeř zabodoval. Jestliže nejsou pro volbu prezidenta dány rovné podmínky, bylo by hloupé tvrdit, že se ke své kandidatuře dosud nevyjádřil z pouhé zbabělosti. Myslím si, že pan Klaus už nemůže této zemi nějak výrazně prospět. Jeho pozitivní aktivita již dávno odezněla a jeho názory nás mohou dostat do izolace jakéhosi posttotalitního skanzenu.
13. 12. 2007 | 00:43

Palo Parila napsal(a):

Tak pánové nakydali jste na VK pěkného hnoje. Po pozorném prostudování vášich názorů je vidět že závist a vaše zloba je moc velká ,přetéká a zaplavuje vaši inteligenci močůvkou vašich upatlaných nízkých představ a závisti.Závidite ,že je někdo lepší, šikovnější a navíc má kouzlo osobnosti a dar slušnosti,což vám chybí!DOvoluji si poznamenat,že ani jeden z vás se s ním nemůže rovnat, proto že vaše IQ je proti VK nízké!A Václav Klaus bude naším presidetem i kdybyste se p.....i!
13. 12. 2007 | 01:43

Goral napsal(a):

Klaus je stálicí na českém politickém nebi a většinou stále dozrávajících a poznávajících lidí je uznáván . Nemilují ho političtí trpaslíci , kteří mu nedorostli ani po kotníky a na politickém nebi jsou přechodně.Presidenta nemají rádi lidé s nízkou rozlišovací schopností a dále část intelektuálů , jejichž ego nebylo ve stávající společnosti naplněno.Klausův úspěch je neúspěšným lidem trnem v oku !
13. 12. 2007 | 06:48

Pavel napsal(a):

Chci kandidovat na prezidenta, ale kandidaturu podám až budu mít jistotu, že mně v tajné, zdůrazňuji v tajné volbě zvolí !!! Chápe to někdo?
13. 12. 2007 | 06:56

Al Jouda napsal(a):

To Pavel : Chápeme to všichni, asi kromě Tebe. V systému, kde se kupčí s tajnými volebními hlasy a volitelé veřejně prohlašují, koho budou volit, by jen blázen kandidoval, aniž by si zajistil podporu většiny volitelů. Soudce nesmí se stranami sporu mluvit mimo soudní síň, aby nebyl ovlivněn popř. zkorumpován, ale u volby prezidenta nic nevadí, nejsou žádná TABU ! Václav Klaus měl být odstraněn z politiky již tehdy, když veřejně prohlásil, že nezná špinavé peníze ! To byla totiž voda na mlýn všem mafiánům a tunelářům, kteří se za asistence neschopných zákonodárců dali do díla. To je hlavní příčina našeho zadlužení a kolapsu systémů nemocenského pojištění a důchodového zabezpečení.
13. 12. 2007 | 07:33

m&m napsal(a):

Tak už to začalo... Klaus ještě bude litovat a "přehodnotí" se vší parádou....
http://hn.ihned.cz/c1-22607...
Pěkný článek...
13. 12. 2007 | 08:37

janecz napsal(a):

Díky za článek. Mluvíte mi z duše.
13. 12. 2007 | 08:39

Vaca napsal(a):

Souhlasím s Al Joudou. Klaus se bojí jít do debaty se Švejnarem, protože na něho nemá, národ i volitelé by viděli jeho ubohost. Nikdy na mítincích neodpovídal přímo na dotazy, ale vždy na vybrané písemné dotazy.
13. 12. 2007 | 08:40

Miki napsal(a):

Al Jouda to vyjádřil naprosto přesně a natvrdo. Souhlas!!!
13. 12. 2007 | 08:42

jarpor napsal(a):

Pro Al Jouda

Vážený pane, (paní), říká se, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Právě jste to potvrdil Vaím výrokem o špinavých penězích.
Prosím, o pochopení, že se opravdu nebiji za Kluse a že v něm nevidím modlu. Ale o lži budu stále hovořit jako o lži.
Kéž byste měl pravdu, jak jednoduché je to s tím zadlužením a kolapsem. Část pravdy Vám dávám, ale zapoměl jste zcela i na řadu dalších a možná i důležitějších faktorů. Od neschopnosti státní správy jednoduchými pravidly vybrat peníze až po rozhazovačné vedení státu ve smyslu - však zdroje jsou.
Hezký den.
P.S. Jen naivka může věřit tomu, že poslanci, kteří dnes někomu slíbí svůj hlas v tajné volbě, tak že tak učiní při skutečném hlasování. A prosím - poslanec není soudce.
13. 12. 2007 | 08:48

Vaca napsal(a):

Klaus především nesnáší odpor. Je známo (mám to přímo od studentů), že při svých přednáškách na VŠE jsou posluchači pečlivě vybíráni z řad skalních přívrženců ODS. Od Švejnara by utrpěl zdrcující porážku. Pokud by do diskuse se Švejnarem šel, byl bych velmi překvapen. To se ale nestane.
13. 12. 2007 | 09:02

JC napsal(a):

franci a spol.
"Když mu stačí 281 lidí ke zvolení,tak pak je presidentem jen těch 281 lidí.
Těmi ostatními pohrdá! Ser. na vás jak na palcatý kámen!"
Přátelé pokud vám nevyhovuje současný systám volby presidenta,zkuste tlačit na své poslance ať prosadí přímou volbu. V té má Klaus s dlouhodobou 70% občenů ještě větší šanci.Nezmění se ale vůbec nic.Bude s přehledem zvolen, jen vás 30% bude dál nenávistně bušit do klávesnice, že není vaším presidentem.
13. 12. 2007 | 09:05

Hrubián napsal(a):

K Vacovi - Je to vše jednodušší. Nový kandidát se jednoduchým dotazem na některý podivný zákon může zeptat, proč pan Klaus neměl námitky proti a to buď jako předseda PS nebo prezident. A to se týká i "zpřízněných zasloužilých volitelů" - kteří mají stejné máslo na hlavě.
To bychom asi koukali, co vše o vývoji naší politiky "neznámý" pan Švejnar ví...!
13. 12. 2007 | 09:07

Ročník 53 napsal(a):

Palo Parilo, napsal jsi, že máš 8 tříd. Pak také, že za vlády Václava Klause se důchody zvedly 13 krát. Kolikrát se zvedly ceny nepíšeš. Tchán, ročník 36, měl životní úspory v hodnotě dvou nových aut. Než mě poslechl aby utratil alespoň ten zbytek, zůstal mu modrý prd.
Se svými 8 třídami jsi zřejmě žádné úspory moc nenadělal, tak jsi byl této zkušenosti ušetřen. Když chceš však někoho poučovat, zamysli se nejdříve nad svými argumenty, nebo příště budeš opravovat samotného Einsteina.
13. 12. 2007 | 09:08

jarpor napsal(a):

Pro Vaca

Nechtěl jsem na Vás reagovat (13.12.2007 08:40:39) ale k Vašemu dalšímu příspěvku jen dodám zcela opačnou ale konkrétní informaci : Nic takového co popisujete se nedělo na brněnské Masarykově universitě při návštěvě Klause a besedě se studenty. Svým několika zdrojům i z universitního zázemí návštěvy a od přítomých studentů nemám důvod nevěřit.
Hezký den.
13. 12. 2007 | 09:09

tomas napsal(a):

to vlk souhlasim s vami, nech klaus jde do debaty ve chvili, kdy svejnar prijme kandidaturu, pana prezidenta chapu, proc se diskusi vyhyba, popsal jste to presne, naposledy se ucastnil skutecne debaty se spidlou, od te doby nic, panove, co zde argumentuji s obcany, nemaji pravdu, tam o zadnou diskusi nejde, nejdrive projev, pokud by padnul neprijemny dotaz, lze se z neho snadno vyvleknout, navic je prevazne obklopen sympatizanty, televize to by bylo neco jineho a vsichni sympatizanti vk se ji opravdu maji duvod obavat, protoze by se snadno mohlo ukazat, ze jejich kral je nahy, jedine tak si vysvetluji nazory, ze tv debata je zbytecna, jak muze neco takoveho tvrdit pravicove orientovany demokrat, vyznavajici blahodarnost konkurence
jen pratelska poznamka,vlku, nadpis je v novinach titulek, zdravim
13. 12. 2007 | 09:14

JC napsal(a):

vlk,
Chltěl jsem vás jen tochu poškádlit vlku, protože si myslím, že vám klaus vězí hluboko v útrobách a nejste ho schopen strávit.
Co se mě týká,s volbou presidenta nemám absolutně žádný problém. Švejnar je docela kvalitní kandidát.Takže pokud vyhraje Švejnar budu spokojen, pokud Klaus budu ještě spokojenější.Takže žádný smích ani pláč jak předpokládáte.
13. 12. 2007 | 09:15

jarpor napsal(a):

Pro JC
Mám na věc stejný názor.
Jen k názoru Al Joudy :"V systému, kde se kupčí s tajnými volebními hlasy a volitelé veřejně prohlašují, koho budou volit, by jen blázen kandidoval, aniž by si zajistil podporu většiny volitelů."
Je blázen Klaus, Švejnar, nebo oba ?
Hezký den.
13. 12. 2007 | 09:29

medvěd napsal(a):

Postoj presidenta Klause ( a to mu nijak nefandím) je z jeho hlediska zcela správný a rozumný. Má fakticky již dnes u volitelů takovou pozici ,že jakákoliv televizní debata by mu nic nepřinesla. Postoj pana Švejnara je pochopitelný , potřebuje se velmi nutně zviditelnit. Má to jen jednu vadu na kráse a to tu,že dosud nikdy nepotvrdil, že se vůbec bude o funkci presidenta ucházet, takže nevím z jakého titulu vůbec presidenta na televizní duel vyzývá. Nic proti panu Švejnarovi nemám, vystupuje sympaticky a rozumně ale tím svým dlouhým váháním se mi zdá , že se bojí jak se říká nést svoji kůži na trh a hrát jenom na tutovku a to jaksi nelze. Srovnám-li tyto dva základní postoje - Klausův rozhodný ,který jasně již dávno řekl,že do presidentského klání proti komukoliv půjde a váhavý Švejnarův, který čeká a kalkuluje, a vsadím-li tyto dva postoje do vzorců chování který si u hlavy státu představuji v nějakých krizových situacích , pak, ač ne s velkým nadšením je mým kandidátem Klaus
13. 12. 2007 | 09:30

Vaca napsal(a):

Pro Jarpor.
Kdyby vybírali studenty na Masarykově universitě, bylo by to kontraproduktivní. Zajímalo by mne, zda Klaus odpovídal na dotazy z pléna nebo na dotazy psané na lístcích. VŠE je škola, kde je Klaus profesorem a jednalo se o odborné přednášky a na ty byli studenti pečlivě vybíráni, aby nebyli nepříjemní.
13. 12. 2007 | 09:45

Jas napsal(a):

Je zajímavé, jakou animozitu chovají přívrženci ODS třeba k Putinovi. Ten se přitom opírá o stejné argumenty, které používají Klausovy příznivci. Dominantním z nich je "obliba u většiny národa". S dalšími společnými argumenty se můžeme setkat ve vyjádřeních typu "toho známe nejlépe..." či "ten již něco dokázal...". Stejně tak je v Rusku zažité a oceňované to, že se Putin přeci "nemusí nikomu zpovídat". On ví nejlépe co je správné. Byť srovnávám poněkud jiné osobnosti i z poněkud jiného světa, některé podobnosti v jejich oblibě jsou přinejmenším zarážející.
13. 12. 2007 | 09:48

jarpor napsal(a):

Pro Vaca

Otázky z pléna, žádné lístky, žádný "výběr studentů".
Hezký den.
13. 12. 2007 | 10:44

jarpor napsal(a):

Pro Vaca
Jen dotaz, neučí také na té škole pan docent Havel, ekonomický expert ČSSD ?
Dík.
13. 12. 2007 | 10:58

důchodce z donucení napsal(a):

Nazývejme samozvaného tatíčka Václava "Santa Klause" jeho pravým jménem - otec všech tunelářů,Kožených, Krejčířů a Pitrů atd. a jeho nezletilé pubertální dítko ODS jejich lůnem.
13. 12. 2007 | 12:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik hrubě urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
13. 12. 2007 | 13:25

majolenka@volny.cz napsal(a):

Zřejmě by veřejná debata prospěla i "prospěla" oběma kandidátům. Osobně ale nemám nejmenší chuť koukat na debatu, kde jedna strana bude soustavně říkat:"To je ale opravdu, ale opravdu, ale opravdu špatně položená otázka, pane redaktore". Pan V.K. je v mých očích pán, který již dávno ztratil kontakt s realitou, chybí mu zpětná vazba a je zahledněný sám do sebe. Nedokázal se odpoutat od své strany a nedokázal na metu "nadstranického presidenta"
13. 12. 2007 | 14:16

Blanka napsal(a):

Já Vám ty některé kydy s příjemním něčím hezkým.

Profesní životopis českého politika.

Byl jsem ředitelem jednoho velkého koncernového podniku.
Kávu mi vařila sexy sekretářka, do práce jsem jezdil Tatrou 613.
Jednou za mnou přišli, abych zaplatil 5.000,- Kčs na pohřeb člena ÚV KSČ.
Řekl jsem, že za 5.000,- Kčs pochovám cely ÚV sám.

Od té doby jsem pracoval jako ředitel malého podniku.
Kávu mi vařila stará sekretářka, do práce jsem jezdil Tatrou 603.
Jednou mi vyčítali, že jsem nebyl na poslední schůzi KSČ.
Řekl jsem, že kdybych věděl, že je poslední, přišel bych s transparentem.

Od té doby jsem dělal mistra.
Do práce jsem jezdil vlastním autem, kávu jsem si vařil sám.
Na stěně jsem měl obraz Husáka a Lollobrigidy. Řekli mi, abych tu kurvu sundal.
Sundal jsem Husáka...

Od té doby jsem pracoval ve výkopu.
Do práce jsem jezdil na kole a kávu jsem si nosil v termosce.
Když jsem kopal, prišli za mnou, abych si kolo schoval, že tudy půjde sovětská delegace.
Řekl jsem, že se nemusí bát, kolo mám zamčené a pojištěné.... a od té doby jsem nezaměstnaný ....

.... no byl jsem dlouhé roky nezaměstnaný, ale pak přišla Sametová revoluce ...
Od té doby pracuji v politice.
Kávu mi vaří sexy sekretářka, do práce mě vozí řidič Audi.
Raději držím hubu a zvedám ruku, jak mi řeknou.
13. 12. 2007 | 16:03

SOS napsal(a):

Vážený pane Hvížďalo,
sleduji Vaše zasvěcené komentáře na ČRO6 a nyní tento blog.
Nemám co dodat a cítím se dokonale bezmocně z toho, že mohu jen přihlížet, co udělají poslanci a senátoři.
Bojím se velmi, že nás státní cynik a Narcis s právním hluchem bude znovu zvolen a řádit dalších 5 let.Není toho málo, co tady zavinil, co prorážel tento technolog moci, který vidí jen sebe.Je to prosté, bude držet ochranou ruku nad prospěcháři a mafiózy a většina obyčených lidí bude zbídačována do bezvědomí.
Těch 5 let je dlouhá doba a vidí to obrovská většina inteligence, vidí to i zahraničí.
Děkuji Vám za tento článek.Ocitáme se všichni, co tu žijí , v rukou Parlamentu, který je, jaký je a to je děsné.
Děkuji Vám a více takových článků!
13. 12. 2007 | 21:35

vlk napsal(a):

JC
Klaus skutečně není moje krevní skupina. Uznávám, že je nesmírně schopný, uznávám, že ční nad drtivou většinou zdejších politiků.
Ovšem sorry, v praktické politicejen nemám , s vyjímkou brilantního rozdělení republiky,za co obdivovat.
Měl naprosto jedinečnou příležitost - dokázat něco mimořádného- totiž kladl základy tohoto státu. Bohužel rozhodl o tom, že z nás bude ebanánová republika.
Tohle mi vadí. Kdyby byl řádněodprcoval založení státu, klidně bych překousnul i jeho sebestřednost.
Genium jsou rozmary povoleny. ˇUspěšným genium. kteří se zasloužili o stát.
13. 12. 2007 | 21:51

Al Jouda napsal(a):

To Jarpor 13.12., 8,48 : Přísloví o stokrát opakované lži v tomto případě nesedí. Václav Klaus skutečně řekl, že nezná špinavé peníze. Natočila to televize, a slyšel jsem to na vlastní uši.Možná, že to někdy zopakují.
To Jarpor 13.12, 9,29 : Chtělo by to trochu logiky, abyste z mého příspěvku vyvodil, kdo je a nebo není blázen a nemusel se zbytečně ptát.
14. 12. 2007 | 08:09

Josef napsal(a):

Pro m@m :

Je příjemné potkat někoho, kdo něco ví.

K jedné maličkosti.

1) Pan K rozvinul TV image, která je plna zvláštního manýrismu - bnenešovský kartáček, agrárnický ježek, uměřená až pomalá mluva. Hodí se to perfektně na pódiové sólové vystupování - je to královské, majestátní, ale pomalé.

2) V diskusi potřebujete jiné nástroje. Hadí rychlost. Úsměv. Střídání tempa ...zrychlujete, když vám jde o zdůraznění a dojem upřímnosti (teď mluvím ze srdce). To pan K. ještě nikdy nepředvedl. A je dost možná, že to neumí.

3) Pozor. Je tu jeden významný moment. Pan Š. je neideologický...on je ve svých názorech pozitivisticky nadhledový, že by se to mohlo Čechům moc líbit. |Pan K. chce už trochu psát kroniky. Když se moc chce - nevychází to. Pak je tu řeč - ´handicap pana Š. trocha distance od češtiny mu dává jednoduichou syntax. je prostě srozumitelný všem. Pan K. ne .... je příliš syntakticky a stylisticky osobitý as ne univerzálně srozumitelný.

Závěr. Pan K. udělal dobře, že do toho nešel. Prohrál by to.
14. 12. 2007 | 09:30

m&m napsal(a):

Josef: není co dodat, máte pravdu...
14. 12. 2007 | 14:22

vlk napsal(a):

tomas

ok. SOuhlas!
14. 12. 2007 | 21:32

Martin napsal(a):

Ještěže tu bude Vašek už jen dva měsíce ;-)
14. 12. 2007 | 22:57

Milan 2 napsal(a):

Dámy a pánové, přečetl jsem si celý tento "blog" a příště už takovou hloupost neudělám.
Vaše čeština se ke konci zlepšila, ale v první polovině HROZNÝ pravopis, měl jsem dojem,že čtu záznam projevu paní Chantal nebo zkomoleninu romsko-východoevropského jazyka.
ČECH KTERÝ NEUMÍ NEBO NECHCE PSÁT SPRÁVNĚ ČESKY NENÍ ČECHEM!
14. 12. 2007 | 23:15

Miroslav pražák napsal(a):

Dobrý den. Pane redaktore, čtete-li reakce dovolte mi za některé se omluvit. Jistě dle pravidla - "Odpousť - neb nevědí co činí..."
A prosbu k Vám: K vyjasnění rozdílu obou (ve smyslu co lze očekávat - stačí málo) a je to víc věcí Vás publicistů. Za ty občany, kteří si představují veřejnou službu v podání samospráv czela jinak než je dnes nabízena - vnucována jako jediná možná - prosím: Nahlédněte do komun. zákonů - zejména po novele 145/2001 Sb. a ověřte, že se Praha stala gubernií, kde neplatí ústavní principy stejně jako na ostatním území ČR. Vím, že se připravuje ústavní stížnost, - paradoxně proti zákonu přijatému na základě 5 dodatečných bodů opoz. smlouvy v PS, které v tu dobu předsedal dnešní pan prezident. K oslovení se odhodlávám proto, že opakovat fatální chyby je myslím zbytečné. Díky za pozornost...
16. 12. 2007 | 08:34

JF napsal(a):

Stejnému tématu, tedy Klausovu zcela neliberálnímu strachu, vyhýbání se debatám se Švejnarem a možnostem předvést národu, jak zdatným debatérem opravdu, ale opravdu Klaus je, se v širším kontextu věnuje komentář Roberta Millera, který v původní verzi uvádí Neviditelný pes zde: "Demokracie potřebuje seriózní debaty kandidátů ... ikdyž Klaus tvrdí, že 'nemají žádný smysl´" zde: http://neviditelnypes.lidov... a v edičně upravené formě byl zveřejněn v Hospodářských novinách zde: http://hn.ihned.cz/c4-10140... 13.12. jej v rubrice Komentáře také uveřejnilo Právo.
16. 12. 2007 | 19:00

Kamjdu napsal(a):

Každý, kdo je jen trochu emancipovaný, musí jasně spatřovat, jak se prezident snobsky snaží všelijak šroubovanými intelektuálními výrazy a těžko pochopitelnými kombinacemi vytvořit dojem, jak je nám nechápajícím vzdálen svou mimořádnou učeností. Ve skutečnosti jde u pana prezidenta o to, že druhou svou částí své bytosti již dobře ví do jakých trapností a skutků jej jeho pýcha zahnala a tak se to takto nemožně snaží dál uhrát. Možná, že určitým dílem takto křečovitě ze strachu odvádí pozornost od stále více a více vnímané jeho obrovské loupeže (privatizace), kterou se dopustil před zraky důvěřivých občanů. Když při rozebírání jeho výroků a úvah se snažím nacházet alespoň jen něco málo životného, tak nakonec jen cítím hluboké pobouření a údiv nad tím, jak se tento nevyzrálý, nemoudrý člověk mohl stát prezidentem.
29. 12. 2007 | 23:43

Miki napsal(a):

Kamjdu, pan Klaus se stal prezidentem pouze proto, že se Miloš Zeman choval jako hulvát a dokonce si tom hulvátství zakládal. Myslím si, že kdyby se tak nechoval, byl by zvolen prezidentem on. Je otázkou co by bylo lepší - mít prezidentem evidentního hulváta Zemana, nebo narcistního Klause. Tenkrát to bohužel vypadalo jako dobrá volba. Ale pan Klaus nebyl nikdy nadstranickým prezidentem a mnohokrát něco jiného mluvil a něco jiného dělal. Není to ani trochu mravný člověk a neměl by být znovu zvolen.
30. 12. 2007 | 15:32

car komančov OO8 napsal(a):

Pane važeny pane.........tomu by ani nevěřil......tak podcenit V klauze......tomu ani nevěřím.......jestli chtěl se zachovat jako že to udělal i mym preziden tem............zachoval se spravně ............jak malo znate Vaclava.........Vaclav neni zase tak stary aby neuměl hrat strateg je to je original.........on podle mne neměl jinou možnost......to taky udělal..............nenechal se vyprovokovat.........tim co se dělo............on to bral..jako populistickou bublinu.........a to tak bylo............a je jedno kdo bude prezidentem...............on dodržel bonton..ustavu..aproto vyhral ne volby on neporušil přisahu.....kterou dal........tak to je.........jinak bylo nadherne to pozorovat........tu bublinu.....a co se bude dít............nic se neděje............budou volby .....a senat je ...........jedinemisto......ato je dane naši ustavou...........přijal to jinak by to nebyl...............Vaclav........mam pokračovat......kdyby nešel ........potom maji voliči pravo vyzvat prezidenta aby podal demisi a to je petični pravo.pane a to mam jem zakladní vzdělani a je mi jedno kdo bude prezidentem...ale ne tak docela............?????????????????????
22. 01. 2008 | 07:28

jan napsal(a):

Jeden z nejhorsích prohřešků V.K.je opoziční smlouva, nehledě na tolerování komunistů, a vstřícný vztah k Rusku. Viz, musite mluvit rusky na navštěvě u Putina. Nezájem o České emigranty a nenávist všech co nežili mimo tuto zem, proti komukoliv, kdo získával zkušenosti léta v zahraničí.
Jedině J.Š. může tuto zem
povznést na mezinárodní úroveň stejne jako to udělal V.Havel.
23. 01. 2008 | 17:10

Jana napsal(a):

Pane Hvížďalo, nechejte toho a běžte do práce. nebalamuťe svými kecy lidi!
14. 02. 2008 | 18:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy