Jakou mají cenu Literární noviny?

05. 09. 2008 | 18:52
Přečteno 7366 krát
Dne 2. září 2008 se objevila v novinách tato zpráva: Literární noviny jsou na prodej. Jejich šéfredaktor Jakub Patočka potvrdil, že jedná s několika zájemci. Jasno by mělo být během několika týdnů, ve hře ale zůstává i varianta, že by se týdeník vůbec neprodával, uvedl Patočka. Podle některých spekulací mají o noviny zájem sociální demokraté, ti to však popřeli, projekt je pro ně moc finančně náročný. Patočka se ke jménům zájemců odmítl vyjádřit.

Otázka, na kterou se pokusím odpovědět, zní: Jaká tradice by po jednasedmdesáti letech, kdy vycházely s různými přestávkami, zmizela se zánikem této obchodní značky? A je vůbec tato značka prodejná?

Na první otázku není vůbec snadná odpověď, protože tento literární časopis od roku 1927, kdy byl založen, prošel různými obdobími a každé z těchto období má úplně jinou charakteristiku. Pro tuto minirecenzi bychom tedy mohli jejich vydávání rozdělit velice rámcově asi do pěti etap: od roku 1927 do roku 1941, od roku 1946 do roku 1967, pak dramatické období let 1968 a 69, kdy se tato tiskovina přejmenovala na Literární listy a později Listy, a pak na dvě etapy po roce 1990. První končí rokem 1999 a druhá zřejmě v těchto dnech.

První Literární noviny vycházely od zmíněného roku 1927 a od roku 1930 s podtitulem Kulturní zpravodaj moderního člověka, pak bez podtitulu, pak zase jako Čtrnáctideník kulturního člověka a nakonec jako Měsíčník pro literaturu a kulturní reportáž. Kulturní zpravodaj byl orgánem spisovatelů legionářů, později přešel list pod nakladatelství Sfinx-ELK a redaktorem se stal Václav Cháb, bývalý ruský legionář, který usiloval o rozšiřování čtenářské obce, propagoval umělecky hodnotnou knihu, šlo tedy o literárněkritické periodikum, jehož spolupracovníky byli: Kaplický, mimochodem otec architekta Jana Kaplického, Hora, Hoffmeister a Mathesius, a v redakční radě zasedali pánové Hora, Píša, Tetauer, Tille a Vachek. Přispívali tam ale i pánové Černý, Eisner, Götz, Kovárna, Mahen, A. C. Nor, Seifert, Stašek atd. Sám Václav Cháb mimo jiné vydal v roce 1932 jednu z prvních prvorepublikových učebnic žurnalistiky s názvem Jak se dělají noviny.

V prvních poválečných letech po roce 1945 měly Literární noviny charakter nakladatelského časopisu, vedle ukázek a recenzí na nové knihy uveřejňovaly i další beletristické, publicistické a odborné příspěvky o literatuře, divadle, filmu, výtvarném umění, hudbě a tanci, redaktory byli pánové M. Novotný a Jiří Weil. Po roce 1948 se Literárních novin zmocnili komunisté a až do šedesátých let se nijak nelišily od ostatního tehdejšího ideologického a propagandistického tisku.

Od poloviny šedesátých let se situace začala měnit a do redakce se postupně dostalo i několik lidí z mé generace. Jako první tam nastoupil v šestadvaceti letech básník Antonín Brousek v roce 1967. Když jsme na tuto dobu vzpomínali, řekl mi: “Já jsem se nikdy nemohl identifikovat s Literárními novinami do té míry jako Antonín J. Liehm a řada jiných. V podstatě Literárky v tomto období byly kolektivním dílem jediné generace, kam ještě patřili lidé jako Ivan Klíma, Ludvík Vaculík a Dušan Hamšík. V redakční radě udávali tehdy tón protagonisté této generace Kosík, Kundera, Procházka či Putík. K této generaci, která si své literární a i jiné ostruhy vydobyla v letech revolučně-romantického třeštění, měla generace naše, generace Gottwaldových vnuků, jak zpíval Karel Kryl, vztah dosti rezervovaný až kritický.”

Toto období, kdy z naší generace tam ještě nastoupil Zdeněk Pinc, Petr Chudožilov, a nakonec i Eda Kriseová, bylo ale velmi krátké. Na podzim roku 1967 po IV. sjezdu Svazu spisovatelů byly Literárky zastaveny, či lépe řečeno ukradeny jistým redaktorem Zelenkou, který se za doby tuhé normalizace stal ředitelem Československé televize, a mezi lidmi se jim říkalo Lžiliterárky. Jenže ani toto období netrvalo dlouho, padl Antonín Novotný - a Jiří Hendrych, tehdejší ideologický tajemník ÚV KSČ, který týdeník zastavil. Doufaje, že se zachrání (což se mu ale nepodařilo), slíbil tehdejšímu předsedovi Svazu spisovatelů Eduardu Goldstückerovi, že Literárky obnoví, a to se skutečně v únoru stalo. Začaly vycházet pod novým názvem Literární listy. Ty ale zase nepřežily srpen 1968, tedy sovětskou okupaci. Obnoveny byly až na podzim pod provizorním jménem Listy, a ty vycházely jen do června 1969.

Je třeba říci, že toto periodikum již od druhé půlky šedesátých let mělo pro literaturu mnohem menší význam než pro ostatní oblasti kultury, důležité bylo zejména pro sociologii, filozofii a politologii. Dalo by se dokonce říci, že formulovalo politickou kulturu šedesátých let.

Antonín Brousek mi řekl: “Literárky byly bezkonkurenční podnik, protože byly s to na přijatelné intelektuální úrovni zastávat celou řadu náhradních výkonů a funkcí, které jiné stávající společenské instituce, kupříkladu parlament, strany a spolky, plnily – když vůbec – jen v podobě značně parodistické.” Bylo ale již tehdy zřejmé, že kdyby společnost řádně fungovala, nemusely by některé elementární věci prosazovat Literární noviny, a jejich význam by byl samozřejmě mnohem menší.

Další etapa začala v dubnu 1990, tedy po pádu totalitního režimu, který byl definován vládou jedné strany, neexistencí svobodných voleb a tržního hospodářství, kdy všechna media podléhala řízení z jednoho centra. Literární noviny začaly znovu vycházet v nakladatelství Lidové noviny jako příloha Lidových novin. Samostatně vycházejí až od roku 1992 a od roku 1993 je vydavatelem Společnost pro Literární noviny. Šéfredaktorem až do roku 1999 byl Vladimír Karfík, bývalý šéf literární rubriky těchto novin, a hlavními redaktory Dušan Karpatský, Jan Lopatka, Ivan Wernisch, Sergej Machonin, paní Jacobsonová a z mladších Přemysl Ruth, Jiří Cieslar a Ondřej Vaculík. Dalšími autory byli i původní přispěvatelé jako Ludvík Vaculík či Milan Jungmann, jeden z bývalých šéfredaktorů, stejně jako Ivan Klíma či Alexander Kliment. Jenže čas ukázal, že na starou tradici už nelze navázat, doba se silně změnila a náklad Literárních novin povážlivě klesal až na nějakých dva tisíce prodaných výtisků. Noviny se staly zcela závislými na dotacích buď od státu, nebo od soukromníků. Jedním z posledních sponzorů byl Michael Kocáb.

V posledním období, tedy od roku 1999 do dnešních dnů, po odchodu celé staré party, vedl Literární noviny Jakub Patočka, který je po odchodu jedenácti dalších už mladých redaktorů, kteří později založili týdeník A2 pod vedením Libuše Bělunkové, přestěhoval do Brna. Pod jeho vedením se pak tyto noviny začaly věnovat převážně aktuální politice, ekologickým otázkám, jaderné energetice, jiným kulturám, otázkám nacionalismu, přinesly asi nejobsáhlejší a nejdůkladnější reflexi událostí roku 1968, ale přestože tam psali dál pánové Vaculík, Trefulka či Bělohradský, náklad nadále klesal.

Literárky se v této poslední fázi staly časopisem marginální sekty. Z tohoto důvodu se lze s velkou pravděpodobností domnívat, že Literární noviny i jako logo se staly neprodejným zbožím.

Karel Hvížďala

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy