Zeman, Klaus a test narcismu

01. 12. 2008 | 15:27
Přečteno 7424 krát
Čím dál častěji bývá v souvislosti s našimi vrcholnými politiky používáno v médiích i v hovorech mezi občany slovo narcis či narcismus, někdy se dokonce hovoří o patologickém narcismu, aniž je však vysvětleno, co toto slovo znamená. Ve slovníku cizích slov najdeme: sebeláska, přeceňování svých schopností a zamilovanost do vlastní osoby. Patologický narcismus je pak zřetelnou poruchou chápání hypertrofované vlastní hodnoty. Tato nemoc má vždy kořeny v dětství, přestože pacienti vždy tvrdí, že bylo „normální“, a je vázána na poškozený vztah k matce. Tolik obecné definice, otázka ovšem je, kdy se tato odchylka od normálu stává nemocí, a může tudíž ohrožovat jiné.

Na to mají psychologové test DSM-III-R, Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, který tímto veřejnosti předkládám, abychom si mohli na výše uvedené otázky sami alespoň částečně odpovědět a věděli, s kým máme co do činění a co od nich můžeme ještě čekat.

Podle psychologů musí být při diagnóze narcise splněno přinejmenším pět z následujících kritérií:

1. Na kritiku narcis reaguje vztekem a vnímá ji jako ponížení, a to i tehdy, když to někdy nedává najevo. Oprávněnost ho nezajímá.

2. Využívá mezilidské vztahy k tomu, aby s pomocí druhých dosáhl vlastních cílů. Někdy tak činí i velmi rafinovaně a dokáže myslet na několik tahů dopředu.

3. Neustále prezentuje přehnaný pocit vlastní hodnoty. Přeceňuje vlastní schopnosti, vzdělání a nadání a očekává, že mu i bez výjimečného výkonu bude věnována zvláštní pozornost. Je přesvědčen, že už jeho přítomnost znamená ocenění těch ostatních v sále.

4. Bývá často přesvědčen o tom, že jeho problémy jsou jedinečné a že mu jen velmi omezený počet lidí dokáže porozumět.

5. Neustále se zabývá fantaziemi o neomezeném úspěchu, moci, lesku, kráse. Mimořádně dbá na ošacení, doplňky, hodinky atd.

6. Klade velké nároky a má přehnaná očekávání na přednostní jednání, domnívá se například, že vždy musí hovořit první, že nikde nemusí stát frontu atd.

7. Vyžaduje neustálou pozornost a obdiv.

8. Vykazuje nedostatečnou empatii: nedokáže poznat a vycítit, jak se druzí cítí, je pohoršen, když se někdo s ním odmítne setkat i z vážných důvodů.

9. Vnitřně je nesmírně zaměstnán pocity závisti vůči svým skutečným i domnělým soupeřům.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sonny napsal(a):

Poznal jsem ho, staříka vrtošivého!
01. 12. 2008 | 15:42

Ferda napsal(a):

Náš hradní pán splňuje všechny body, takže i i v tom narcismu je nejlepší.
01. 12. 2008 | 15:55

myrta napsal(a):

no vidíte a my se můžem chlubit,že ho máme za představitele národa a to ještě prý zvoleného.Kdo má víc?
01. 12. 2008 | 15:55

krok napsal(a):

:-)) a s panem Hvížďalou by mohli jít ruku v ruce, že Karle?:-))
01. 12. 2008 | 16:18

Paul napsal(a):

A co takhle - po této dg - dlouhodobou prac. neschopnost, min. na rok a pak vyhodnocení, že se jedná o trvalou poruchu osobnosti a odchod do inv. důchodu??
01. 12. 2008 | 16:19

Janovec napsal(a):

Autor:
Narcismus je sama o sobě ona přirozená vnitřní síla, která žene některé jedince do tak vysokých funkcí (politických, ale i komerčních). V tomto ohledu narcismem oba jmenovaní pánové jsou velmi pravděpodobně postiženi. Tahla porucha chování ovšem nebolí, naopak do nebes vynáší a drží je tam, potvory jedny, jako přibité na obloze. Otázka je odlišení přirozené asertivity od patologického narcismu, tady tápu.

Málokterý vrcholný politik sklony k narcistnímu chování nemá, je to jako byste chtěl po ptákovi bez křídel, aby vzlétl z rovné země. My na druhou stranu normální jedinci se do těch funkcí neženem a radši tady plácáme pod vašimi pěknými blogy.

Stejné je to u špičkových umělců. Jejich behaviorální odchylky od lidského normálu jsou přece pověstné. Prostě výjimečnost v uměleckém talentu je většinou vykoupena nějakými hodně nestandardními psychickými úlety.

Asi jsem také nějak výjimečný, neboť tento příspěvek je rovněž pořádným psychickým úletem nicka Janovce, který si o sobě až do teďka myslel, že je normální. Bohužel, není.
01. 12. 2008 | 16:41

JAHA napsal(a):

Ad: Janovec
Len by som doplnil, ze rovnake to nie je iba u spickovych umelcov, ale ako sa da sem tam pozorovat, i u niektorych "spickovych" autorov. (Mam uz najviac autorskych prispevkov? Som najcitanejsi? Najviac chvaleny? Najviac...)
01. 12. 2008 | 16:55

vaclavurban napsal(a):

Lidé trpící touto poruchou osobnosti mívají nabubřelé sebevědomí, mají pocity velikášství, vlastní důležitosti a jedinečnosti. Projevují se grandiózně, často se stavějí na odiv a jsou přecitlivělí, pokud je někdo nebere jako originální, zvláštní nebo okouzlující. Často zveličují své výkony a svoji jedinečnost. Někdy dlouhé chvíle sní o své velkoleposti a svých úspěších. Sebejistota je však u nich velmi křehká, při kritice nebo neuznání nebo při porovnávání s druhými, kteří něco zvládají lépe, se cítí extrémně zranění a mohou podléhat depresivním rozladám nebo zlosti. Ve vztazích mají často pocit oprávněnosti ke zneužití druhých, tlačí na „zvláštní“ pravidla, která si „zaslouží“ díky své „jedinečnosti“.

Aktuální Mezinárodní klasifikace nemocí 10. revize (MKN-10, 1992)

Diagnostická kritéria MKN-10 pro narcistickou poruchu osobnosti

A. Musí být splněna obecná kritéria pro poruchu osobnosti.
B. Musí být splněno nejméně pět z následujících příznaků:

(1) velikášská představa o vlastní důležitosti (např. přeceňuje dosažené úspěchy a svoje vlohy, očekává, že bude považován za lepšího, než jsou ostatní, aniž by tomu odpovídaly výsledky jeho činnosti);
(2) zaujetí fantaziemi o absolutním úspěchu, moci, vlastní skvělosti, kráse nebo ideální lásce;
(3) víra, že je „zvláštní“ a jedinečný a že může být pochopen a být ve spojení opět pouze se zvláštními nebo vysoce postavenými lidmi nebo institucemi;
(4) potřeba nekonečného obdivu;
(5) představa o zvláštní privilegovanosti, neoprávněné očekávání zvláště slibného způsobu léčby nebo automatického splnění jeho přání a očekávání;
(6) využívání interpersonálních vztahů ve svůj prospěch tak, že využívá výsledků jiných osob k dosažení vlastních cílů;
(7) chybění empatie, váhavost a neochota rozpoznat nebo se vžít do pocitů nebo potřeb jiných lidí;
(8) často závidí jiným nebo věří, že jiní závidí jemu;
(9) arogantní, zpupné chování nebo přístupy.

Praško, J. a kol.: Poruchy osobnosti. Praha, Portál 2003, s. 322—323.
01. 12. 2008 | 17:42

JC napsal(a):

Hvížďlo, k čemu se to snižujete ?
01. 12. 2008 | 21:08

joz A napsal(a):

Pane Hvížďalo ,doporučuji se vám zaměřit především na sebe a
na Václava Havla.
A tp tiše a diskretně ,To budou teprve paradoxy.
01. 12. 2008 | 21:11

Ondra napsal(a):

Že je Václav Klaus narcis, to bylo jasné. Neschopnost empatie, neschopnost naslouchat ostatním názorům, sebestřednost, kladení důrazu na vlastní hodnotu, při každé příležitosti zveličování svých zásluh.
Ale vážně, tohle už není sranda!
01. 12. 2008 | 21:40

Bohemia napsal(a):

Spis StB na Klause. Krycí jméno Rek

http://czech-bohemia.blogsp...
01. 12. 2008 | 21:46

Al Jouda napsal(a):

Je-li pan prezident narcis, tak ho teď pan Hvížďala skutečně naštval !
01. 12. 2008 | 22:11

majolenka napsal(a):

nechápu, proč napadáte autora blogu, poskytl vám jen ve zkratce popis, na koho to platí se ozve husa kejháním sama ;-))))

já Vám pane autore, děkuji
01. 12. 2008 | 22:12

Jo napsal(a):

Dr.Rath diagnosu Klausovi určil už dávno.Vždyť má na to taky kvalifikaci.Pěkných pár let je staříkova choroba v progresi,tak proč mu už nepomůže aspoň Langr,to je taky dr.,dokonce 2x a navíc je s ním větší kamoš než Rath,na té správné straně...tak nějak...soudružsky,to je to správné slovo.Po soudružsky by mu měli pomoct...
01. 12. 2008 | 22:29

vl napsal(a):

Měl jsem příležitost zúčastnit se několika setkání Klause s občany, jednou též krátce po jeho prvním zvolení prezidentem. Mluvil s prostými lidmi velice vážně a s porozuměním pro jejich problémy. Samozřejmě, nikdo z nich mu nepokládal tak hloupé otázky, jak to mají ve zvyku někteří novináři.
01. 12. 2008 | 23:36

paja napsal(a):

Navrhuji s okamžitou platností přejmenovat náš stát na ČESKÁ NARCISTICKÁ REPUBLIKA a do znaku dát květ narcisu s hradem na pozadí aby všichni z evropy věděli s kým mají tu čest.Co by asi napsal o dnešní době pan Palacký?Z tohohle národa dnešní garnitura udělala stádo blbců které hlídá smečka modrých narcisů,a zlaté české ručičky jim nacpali do pr.. aby se z toho nepo...obávám se že jsme se vrátili o několik desítek let nazpět kdy se praktikovalo.že když někdo něco po.. tak se vykopnul výš.To už zase začíná být na politycký azyl,už by ho pro nás zase mohl někdo zavést.
01. 12. 2008 | 23:51

Sofi napsal(a):

Podle výše uvedených kritérií může stanovit diagnózu i úplný laik. Je s podivem, proč odborníci vždy včas nevystartují s důraznými upozorněními na nebezpečné duševní úchylky u vrcholných politiků. Bylo by to ku prospěchu nás všech. Proč to vždycky tak dlouho trvá, než většina pochopí to, co někteří vědí už dávno.
02. 12. 2008 | 00:59

j. napsal(a):

Sedí 9 bodů z 9. Klaus okamžitě do blázince!
02. 12. 2008 | 07:52

AdVy napsal(a):

Díky pane Hvížďalo, spousta členů parlamentu splňuje podmínky této diagnózy, no ale jak přesvědčit voliče o nutnosti změny.
02. 12. 2008 | 08:12

todi napsal(a):

vl
Mocnářská blahosklonnost nic nestojí a dala by se k vnějším projevům narcismu také připojit. Míru hlouposti otázek novinářů a nejen jich určuje sám VK, a ta je přímo úměrná hloubce, s jakou míří do podstaty kvalit a zásluh tázaného. A úroveň odpovědí na tyto otázky odhaluje míru moudrosti Vašeno prezidenta (píši Vašeho,protože mým nebyl, není a nikdy už nejspíš nebude, ač mu šanci stále ještě dávám)a Vy se zkuste jeho názory, projevy a skutky bez pocitu provinění, že se otíráte o ztělesnění nejvyšší dokonalosti probrat.
02. 12. 2008 | 08:25

Bohemia napsal(a):

Chce-li Klaus organizovat tažení proti Evropské unii,
do níž nás před lety kdovíproč přihlásil, nechť mu k tomu zdraví slouží, ale ať si v tom případě laskavě sbalí raneček a vypadne z Hradu. Už dlouho tam ostatně nemá co pohledávat, protože se zpronevěřil jak prezidentskému slibu, tak závazku být reprezentantem občanů, kteří se v referendu vyslovili pro vstup do civilizované Evropy se v ším, co k členství v EU patří. Ani v banánových republikách není zvykem vládnout proti zájmu poddaných, pokud tam zrovna není u moci Robert Mugabe. Vice zde:

http://czech-bohemia.blogsp...
02. 12. 2008 | 08:51

Jirka K. napsal(a):

Tohle je evidentní již dávno, že u Klause se jedná o patologickou poruchu a to nejsem psycholog. U něj je to tak ukázkové, že to musí poznat i naprostý, alespoň trochu inteligentní laik. Horší však je to, že takový jedinec je ve jménu přesvědčení o své pravdě a jedinečnosti schopen napáchat mnoho škod neboť nemá soudnost. Něco podobného jako Hitler a jemu podobní vůdci (myšleno bez urážky) také byli přesvědčeni jen o své pravdě a stižení pocitem, že jim všichni chtějí ublížit. Nepochopím, jak se takto nemocný jedinec mohl vyhoupnout do tak vysoké politiky. Z toho vyplývá, jak může být nebezpečná politika prosazovaná násilím a snahou se za každou cenu dostat ke korytům bez ohledu na následky.
02. 12. 2008 | 08:58

george napsal(a):

To Jo: Tak to jste uhodil hřebíček na hlavičku s tím Rathem. Záměrně vynechávám Klause,o tom je to dávno známo. Kdo je však v tomto směru nepřekonatelný, je právě Rath, když už se o něm zmiňujete. V jeho případě se ovšem jedná již o nejvyšší stádium choroby touhy po moci v důsledku patologického stavu, že právě on je tím vyvoleným. Už ho pomalum přirovnávám k jistému čalouníkovi v bývalém Německu.
To janovec : překvapil jste mě, velmi hezky napsané.
02. 12. 2008 | 09:17

Jo napsal(a):

To george: Kolik lidí,tolik chutí...Kdo trefil hřebíček?Pan Hvížďala.Ratha bych nerad řešil a přiznám se,že jeho jednání je mně mnohem častěji pochopitelné,než jednání Klause.Navíc kdo z nich je nebezpečnější,se dá zcela jistě rozlišit a jistě v řádech.Mám už moc starý mozek,nic s tím nenadělám,tak pardon.
Musím Vám ale říct,že máte pěkný SkalWebSite.Postupně jej čtu,tak díky,jste-li to Vy :)
02. 12. 2008 | 10:50

třebaKarel napsal(a):

Nevíte někdo jak tohle vznikne z narušenýho vztahu k matce ? Jako když dítko nemá ráda tak to se brání tak že se má rádo samo , aby tu myšlenku zapudilo ? Zajímalo by mně to opravdu , neni to posměch nebo tak .
tK
02. 12. 2008 | 11:01

free napsal(a):

Nevíte jak pojmenovat stav kdy si president vymyslí i vlastní milenku?
02. 12. 2008 | 11:40

Vico napsal(a):

free : ten stav se jmenuje "tajné zasnoubení". Je natolik tajné, že o něm neví ani dotyčná / až do chvíle, kdy ji pravý stav věci pan profesor vysvětlí/.
02. 12. 2008 | 11:55

SuP napsal(a):

Pane Hvížďalo -
sice podle nadpisu by to mělo být směrováno na Hrad, ale mně to jevíc sedí na jednoho pingla z Hybernský. Až na to oblíkání...
02. 12. 2008 | 12:38

Vasja napsal(a):

Tak si to přiznejte, chlapci a hošani.
Klaus pro vás představuje něco, co díky své neschopnosti, lenosti a blbosti, nikdy nebudete. Zbejvá jenom nenávidět.
To plátí i pro zdejší soudružky učitelky. Pá.
02. 12. 2008 | 16:52

vlaďa napsal(a):

Vasjo:Jsi vedle,jak ta jedle.O Klause bych si ani své staré kolo neopřel.Nebylo by to totiž jisté,že ho tam zase najdu. Ale měj ho rád.Přeji ti to... :) Pápá v Rusku,pako.
02. 12. 2008 | 23:22

Vasja napsal(a):

Pan Mihal and Co.
Byl jsem nazván pakem a tak to hlásím.
03. 12. 2008 | 14:35

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>generic propecia</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>buy propecia</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy propecia online
06. 09. 2012 | 06:09

wJuNsmdOXh napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2175>buy soma online</a> soma muscle relaxer dogs - soma online without rx
08. 02. 2013 | 19:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy