Kandidátka na německou prezidentku nadbíhá krajní levici

21. 05. 2009 | 15:33
Přečteno 3070 krát
Dosavadní prezident Spolkové republiky Německo, šestašedesátiletý ekonom Horst Köhler, má před druhou volbou stejnou protikandidátku, a sice pětašedesátiletou socioložku Gesine Schwannovou. Pana Köhlera nominují podruhé unionisté a paní Schwannovou sociální demokraté. Jenže paní profesorka Schwannová se již na předvolebních mítincích v době postupující krize evidentně snaží získat sympatie i u krajní levice, tedy ve straně pánů Gysiho a Lafontaina. Jeden je bývalý aktivní spolupracovník německé tajné policie a druhý je krajní populista.

Tímto krokem se kandidátka dostala na tenký led a je to cítit i z její rétoriky. Nejprve Oskara Lafontaina nazvala demagogem, a pak se snažila z tohoto hanlivého pojmenování svého spojence nějak vykroutit a hovořila pouze o tom, že se chová demagogicky. A podobně složitě musí vysvětlovat, proč u levice hledá podporu, když jim vytýká nekonkrétnost programu a neschopnost se podílet na spolkové politice.

Za pozornost rovněž stojí, jak se tato profesorka sociologie snaží vymezit oproti současnému prezidentu: hlavní rozdíl ve výkonu funkce spolkového prezidenta – kdyby byla zvolena – vidí v tom, že by si nikdy nedovolila jako prezidentka zasahovat do přímého výkonu politiky, protože v Německu není prezidentský systém jako ve Francii a ve Spojených státech, a ani by se nesnažila ovlivňovat náladu obyvatelstva. V tomto bodě – podle paní Schwannové – německý prezident selhává. Bohužel kvůli této kritice narazila i v sociální demokracii a řada lidí se postavila proti ní. Dokonce si stěžovala i u předsedy strany Franze Münteferinga. Řekla mu, že v zemi je přijímaná s otevřenou náručí, ale v centrále sociálních demokratů cítí chlad.

O něco šťastnější formulace paní Schwannová používá tam, kde může využít své sociologické znalosti, a v tomto bodě se také výrazněji odlišuje od svého protikandidáta. Zatímco prezident Köhler hovoří pouze o ekonomice a ekonomických nástrojích v boji se současnou krizí, paní Schwannová je schopná definovat hlubší kořeny současné mizérie a poukazovat na to, že nejde jen o ekonomickou krizi, ale v prvé řadě o krizi kulturní, tedy o krizi hodnot. Absolutní upřednostnění trhu podle ní vedlo ke ztrátě odpovědnosti ve všech oborech lidské činnosti. Říká: Pokud se společnost nebude zabývat podstatou, ani horentní investice nepovedou k odstranění krize, ale jen k pouhému oddálení. Začátek krize datuje do devadesátých let, kdy podle ní závodění v hospodářství inkarnovalo do závodění ve společnosti, a konkurence se kvůli tomu stala jediným kritériem výkonu. Tuto proměnu považuje za základ dnešní deformované společnosti.

Část společnosti si podle paní Schwannové tento nebezpečný posun pomalu začíná uvědomovat, ale bohužel školství je nastavené jinak: nepodporuje v dětech vrozené schopnosti, ale stále jim jen předhazuje, co ještě neumějí, aby obstály v konkurenci.

Ač v těchto úvahách se paní profesorka Schwannová dotýká někdy velmi podstatných otázek, její šance na zvolení v Německé spolkové republice, kde tuto sobotu, tj. 23. května, proběhnou volby, je nepatrná. Už také proto, že tyto volby nejsou přímé a volí je jen tzv. Bundesversammlung, což je orgán, který se schází jen kvůli volbě prezidenta a je složen z poslanců Bundestagu a ze stejného počtu zástupců spolkových zemí. Celkem jde o 1205 volitelů, z toho je 602 poslanců.

Psáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vilém napsal(a):

Konečně se hroutí umělé ghetto, do kterého se mediální mašinérie a politický establishment pokusily zahnat představitele autentické sociální demokracie po zdevastování SPD pravičáckými tendencemi.

Při nezaujatém posouzení je jasné, že SPD již není levicovou stranou, a naopak demokratickou, skutečně reformní levicí, která navazuje na lepší tradice někdejší SPD, je právě Levice, která díky tomu má obrovský politický potenciál a budoucnost naprosto nesrovnatelnou s uvadající SPD, stranou zpohodlnělých duchaprázdných konzumentů podobnou naší ČSSD, stranou bez páteře i bez programu, stranou, která přitahuje dobrodruhy a pseudoosobnosti, namyšlené nuly bez jakéhokoli zájmu o cokoli, co přesahuje bezprostřední osobní rovinu.
Ať se to komu líbí nebo ne, právě Levice je v současné situaci bankrotu konzumních pahodnot jedinou stranou kromě fašistů, která nabízí nové vize, a inteligentní němečtí voliči to také oceňují. Úspěch Levice v Německu pak bude znamenat změnu v celé Evropě, stejně jako kdysi právě německá SPD byla vzorem evropským levicovým stranám.
21. 05. 2009 | 15:48

Čochtan napsal(a):

Die Linke se původně jmenovala SED pak PDS a pak se přejmenovala na die Linke.
Zůstala ale stranou vrahů, kteří vraždili Němce u berlínské zdi. ejvětší díl jejích členů tvoří bývalí členové SED, bývalí soc-gestapáci (Stasi).
Její barva není červená ale krvavě rudá.
21. 05. 2009 | 16:09

Vilém napsal(a):

Poté, co si představitelé etablovaných stran umazali ruce v krvi Srbů, Afgánců a Iráčanů, kriticky myslící člověk nemůže podlehnout falešnému a účelovému členění stran na slušné a neslušné.
Rychle rostoucí potenciál voličů v oblasti někdejší NSR pak vzbuzuje oprávněnou naději, že to bude naopak Levice, kdo se jako první zbaví zátěže antihumánních skutků, zatímco ostatní strany včetně zelených se aktuálně podílejí na otřesném vraždění v zemích třetího světa.
21. 05. 2009 | 16:16

alesdrobek napsal(a):

Viléme, z vás jde normálně strach. Otevřeně to samozřejmě neřeknete, ale cítím z vás takovou zahořklost a nenávist, že se vsadím, že byste znovu hrozně rád rozpoutal v Čechách spravedlivý teror proletariátu.
21. 05. 2009 | 16:34

Vilém napsal(a):

ales drobek
věšte si plytké úvahy o Hayekovi v noci pod Havla, aby si Vás všiml, mentorujte si Sedláčka, o mne se vůbec nestarejte, se socany nehodlám debatovat.
Jestli v ČR někdo rozpoutá teror, tak leda tupé stádo vašich voličů v čele se Škromachem.
21. 05. 2009 | 16:46

Líný černý pes napsal(a):

to alesdrobek :

No, ať Vilém své myšlenky klidně píše. Má nárok na názor, jako každý jiný. Následovat jej však už nikdo povinně nemusí, naštěstí.

PS : toto není souhlas s názorem Viléma, jen obhajoba jeho práva na názor !!!
21. 05. 2009 | 17:50

Taoiseach napsal(a):

Právěže spolkový president by neměl zasahovat do politiky, takže ani nemusí mít předpoklady "řešit" hospodářskou krizi ani by neměl hodnotit směřování politických stran. Jeho úlohou je morální autorita, která trochu "havlovsky" uvažuje o současném světě. V tomto ohledu Horst Köhler nic zvláštního nepředvedl.
21. 05. 2009 | 18:12

Vilém napsal(a):

LČP
Zdravím Vás,
musím ovšem jednou provždy odmítnout představu, že jsem byl, jsem nebo budu soudruh, že mluvím jménem nějakého stranického tělesa nebo se snažím zaujímat stanoviska podle nějakého tělesa, že chci po někom, aby sdílel moje názory nebo názory nějaké strany, jsem naopak proti tomu. Německá Levice je mi sympatická, Lafontaine ještě víc, protože jde o bývalého předsedu SPD, který zůstal názorově tam, kde byla původní SPD, a proto politicky změnil postavení.
Ani si nemyslím, že se v něm nemohu mýlit nebo že jsem držitelem nějakých kvalitnějších náhledů než kdokoli jiný.
Čest ;-).
21. 05. 2009 | 20:18

void napsal(a):

To Liny cerny pes
a on mu ho tady nekdo odpira?
22. 05. 2009 | 00:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem spam podepsaný jako "jordan shoes", na nějž mne upozornil pan bigjirka.

Mimochodem: jedná se o docela zajímavý úkaz. Spamový robot vytáhne jednu větu z libovolného příspěvku, zopakuje ji, takže jeho příspěvek na první pohled vypadá jako regulérní replika. Ale při poklepu na "jméno" Vás přesměruje na komerční stránky výrobce bot. Na co ti lidé nepřijdou...

Mimo jiné to ovšem ukazuje na pro mne jednu nepříjemnou věc, tedy že náš protispamový systém reCAPTCHA už roboti dokáží (byť zatím jen v ojedinělých případech) prolomit. Jsem zvědav, jak dlouho ještě bude s to tyto stránky efektivně chránit před přívalem komeřčních nabídek.

Libor Stejskal, editor blogů
22. 05. 2009 | 12:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy