Pocta praotci továrníkovi a příběh továrny Orion

27. 04. 2014 | 10:51
Přečteno 8541 krát
Právě se mi narodilo dítě (knižní). Nebyl to nejlehčí porod, a tak se nedivte, když se rodič začne chlubit, i kdyby mimino bylo chcípáčkem.

Můj čerstvý knižní novorozenec je ale překvapivě životaschopný. Nejspíš proto, že čerpal energii z příběhů zakladatelské, odborně řečeno gründerské generace pražských průmyslníků, praotců továrníků. Je totiž třetím, závěrečným dílem série Zmizelá Praha. Továrny a tovární haly. To, co zde ale teď píši, nepovažujte prosím jen za špatně skryté selfpromo, já se chci hlavně podělit o několik poznatků z industriální historie, které mne překvapily a zaujaly.

null
null


Díky této práci jsem měla možnost plošně nahlédnout z dostatečného historického odstupu na důsledky dvou protikladných osudových zlomů, které podvakrát zcela změnily hospodářské vlastnické vztahy v naší zemi. Podniky rozvíjené a hýčkané často již v třetí přímé generaci zakladatelské rodiny, byly v letech 1945-1948 majitelům nejen brutálně odebrány, jak všichni víme, ale pak zcela necitlivě reorganizovány do národních podniků, výrobně slučovány, oddělovány, přemísťovány, rušeny na jednom místě a obnovovány v jiném. Slavné značky zanikaly, hodnotné budovy se devastovaly účelovými přístavbami a bezbřehou lhostejností k obecnému majetku. Když pak přišel rok 1989, bylo příliš pozdě na to zařadit zpětný chod. Tehdy došlo k druhému majetkovému zlomu cestou kupónové privatizace, který, ať si to chceme, nebo nechceme přiznat, v praxi nasadil tomu teoreticky snad dobře míněnému záměru jen šaškovskou korunu a mnoha podnikům v následném vývoji jen ránu z milosti.

Příčinou zániku mnoha podniků, závodů a továren s mnohaletou tradicí totiž nebyly jen globální přesuny výroby do teritorií s levnější pracovní silou, drtivá konkurence a nepřejícná ruka trhu, kterými se krachy průmyslových podniků zpravidla zdůvodňují, ale obrazně řečeno i obsahový rozdíl mezi archaickým významem slova továrník a jeho soudobým významovým ekvivalentem majitel či majitel balíku akcií. Ten první v sobě totiž nese i prvky emoce, snahu po vlastní podnikatelské seberealizaci či naplnění podnikatelského snu, sentiment k výsledkům své práce, a proto i schopnost vyvinout nemalé úsilí za udržení továrny i v hubenějších letech, utkat se s nepřízní trhu, hledat nová výrobní uplatnění a za zachování firmy tvrdě bojovat i za cenu osobních rizik. Do těch by ale ten druhý nikdy nešel, ten emoce nezná, nebo je považuje za slabost, zná jen racionální kalkul, měřítkem smysluplnosti je pro něj výše zisku, a proto nemá důvod ztrácet čas s firmou, která je v úzkých a v tu chvíli generuje jen malý nebo žádný zisk. Výrobu zastavit, stroje a zařízení prodat a prázdnou továrnu v lepším případě pronajmout jako sklady, nebo rovnou hodit na realitní trh jako parcelu.

To, co se s českým (pražským) průmyslem stalo zhruba za půlstoletí mezi lety 1945-1995, lze srovnat snad jen s počínáním bláznivého hodináře, který rozebral tucet přesných kapesních hodinek na součástky, ty vložil do plechové krabice a s krabicí notně zatřásl. Z původních dvanácti pak složil čtvery hodinky, z nichž se mu podařilo rozchodit jen jedny, ale ty se stejně výrazně zpožďují.

A teď jeden za všechny, příběh vinohradské Orionky:První česká továrna na cukrovinky A. Maršner, Vinohrady.
Nejstarší podoba továrny na reklamním tisku z roku 1898

Úspěšná výroba pouťových orientálských cukrovinek přiměla manžele Albínu a Františka Maršnerovy založit a postavit tuto továrnu v Praze na Královských Vinohradech v Korunní třídě. K tradičním pouťovám cukrovinkám zde přibyl bohatý čokoládový sortiment a též oblíbené šumivé bonbóny. Před první světovou válkou zpracovávala továrna celou desetinu dovozu kakaových bobů do Rakouska-Uherska. Od roku 1914 používala značku Orion.Orion. Továrny na čokoládu, a.s.
Přístavba do Korunní třídy z roku 1925 (Foto neznámého autora, poskytlo VCPD ČVUT)

Meziválečný rozmach vedl k velkému stavebnímu rozšíření a zavedení nových výrobků, bonbonů a dezertů, oplatek, sušenek, karamel měkkých, tvrdých, ovocných a mléčných, zboří vánočního velikonočního a mikuášského. Novinkou byly také čokoládové tyčinky, mezi nimi i dodnes oblíbená kávová Kofila. Budova na snímku hlásící se zdobnými prvky k tzv. národnímu stylu či rondokubismu byla dílem arch. Otakara Novotného.Budovy bývalé Orionky v pohledu od vinohradské vozovny v roce 1972.
(Foto neznámého autora poskytl archiv DP hl.m. Prahy)

Slavná historie této továrny byla po znárodnění ukončena v roce 1952, kdy byla výroba přemístěna do modřanského podniku RUPA. Naopak do budovy bývalé vinohradské Orionky byl umístěn národní podnik Biogena a Ústav sér a očkovacích látek. Tovární budovy byly přestavěny a zbaveny veškeré osobitosti. Když se firmy v roce 2000 z budovy odstěhovaly, byla přirozeně odsouzena k zániku. Demolice byla provedena v roce 2008 a pozemek zastavěn developersky podobně jako na sousední parcele vyhořelého vinohradského pivovaru.Pražské čokoládovny, n. p., závod Orion, Modřany, v roce 1962
(Foto neznámého autora poskytla MČ Praha 12)

V novém národním podniku Pražské čokoládovny, který vznikl po znárodnění ze slavné pražské předválečné čokoládovny RUPA v Modřanech (zkratka dle jména zakladatele Rudolf Pachl), se postupně rozplynuly všechny pražské továrny na cukrovinky, bonbóny a čokoládové zboží. Po mohutné přístavbě v roce 1952 podnik vsákl i výrobu z Vinohrad včetně značky Orion. V 70. letech vyráběla modřanská Orionka polovinu veškeré produkce čokoládového zboží v Československu. V roce 1992 byl Orion transformován na akciovou společnost, do níž vstoupila společnost Nestlé, ta ji časem ovládla a rozhodla se výrobu přenést mimo Prahu. Tak se také stalo. Továrna byla demolována a její pozemky jsou postupně developersky zastavovány. A to je definitivní konec tradice pražského čokoládového průmyslu.


Popravdě řečeno, milí čtenáři, kteří mne nyní v diskusi nejspíš osočíte z pravičáctví (možná i z levičáctví), staromilství, konzervativismu a kdoví z čeho ještě, chtěla jsem naznačit jen to, jak obyčejné místopisné zkoumání může názorně ilustrovat nepřirozené momenty historického vývoje (plošné znárodnění, překotná privatizace) a jejich smutné, leč přirozené důsledky.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ja Vam na tu cekuladu z odpustenim ..... napsal(a):

Nejlepci je ten cokoladovej Moskwich.........

Nestle konecne naucila ceske vyrobce cukrovinek jak efektivne vyrabet - mensi a drazsi.
27. 04. 2014 | 11:14

gaia napsal(a):

Pražáci dneska umí akorát sedět v kanclech, do fabriky by žádný makat nešel.
27. 04. 2014 | 11:17

Ládik!!! napsal(a):

Cca před rokem jsem koupil v opavském tesku čokoládu Orion, coby prezent... Po rozbalení z toho lezli chrobáci, celé se to hýbalo. Nedávám vinu levičákům, ani pravičákům - ale těm chrobákům. Proč tam lezli?
27. 04. 2014 | 11:43

gaia napsal(a):

asi že Tesco je pěkný humus.
27. 04. 2014 | 11:52

mroži v listí napsal(a):

Nesmysl, chrobáci do Tesca nelezou, protože je pěkný humus. Chrobáci tam lezou, aby bylo pěkný humus. (Autorka článku je možná kryptofašista s komunistickými sklony. Ale možná ne.)
27. 04. 2014 | 12:00

gaia napsal(a):

dřív, když nebyla doprava, tak se fabriky stavěly ve velkých městech, kde bylo hodně lidí a potenciálních zaměstnanců, dnes se fabriky staví dál od civilizace, v hlavním městě by se ty fabriky neudržely ani kdyby je menežovali původní vlastníci.
27. 04. 2014 | 12:10

Anastazie napsal(a):

ad gaia

Pod p.Metelkou máte odpověď.
27. 04. 2014 | 12:19

Anastazie napsal(a):

ad gaia + Ládík

Po zvážení četnosti Vašich příspěvků/od rána do večera /a Vašich deklarovaných zaměstnání /učiteĺka,mluvící opovržlivě o přestárlých-víte,že samý tento výraz je urážející-a

a Ládík,soukromý podnikatel /tzv/.-který by dávno zkrachoval,být na netu od rána do večera-

začínám mít podezření,že někteří jsou provokatéry-pro lidi zprava i zleva.

Ozve-li se "nalítnuvší občan,hned Stb-pardon BIS nebo snad už jiná zkratka-ví,na koho si dát pozor.a nepustí je k ani místním volbám.
Což mne netrápí-nechci ani do místní komedie/a před 24 lety do ní nechtěl ani můj muž-ale on ty lidi poznal osobně/.

Já jsem ten typ,který se bohužel musí přesvědčit,že kamna pálí.

Nevím,kdo jste Vy,pane Stejskale-možná též oběť /děti má každý rád/.
Ujistíte nás všechny,že Vy jste spravedlivý-a třeba jste,ty výroky a IP adresy zpracovává někdo jiný.

Nikdo z nás neví,zda existuje život po životě.
Tak si to užijte.

Tuším Gorkij napsal"Život zbytečného člověka".
P.S.Když si myslíte,že po Vás jdou,i když jste paranoidní,nelze vyloučit,že tomu tak je.
27. 04. 2014 | 12:50

Jana Pechová napsal(a):

Paní Bečková, díky za to vaše pátrání - a ještě větší za to, jak s jeho výsledky zacházíte.
K tomu dnešnímu příspěvku vlastně není co dodat: naše země opravdu potřebuje schopné srdcaře, jako sůl. Trochu se ale bojím, že toto vzácné zboží dnes hubí globalizace na straně jedné a závist ze strany opačné. Ostatně, i tahle "plošná sanace odvážných" je v naší zemi tradicí: za úspěch v boji s nepřítelem zvenčí to čecháčci svým soukmenovcům vždycky dokázali spočítat.
Ach jo.
27. 04. 2014 | 13:15

Anastazie napsal(a):

Ad J.Pechová

Ale že jim to trvalo-plných 45 minut.

Tak Vás vytáhli místo Ládíka a gaii.

Čekám na odpověď originálu-netlumočte/film:Jak dostat tatínka do polepšovny/.
27. 04. 2014 | 13:24

Anastazie napsal(a):

Ad J.Pechová

Ale že jim to trvalo-plných 45 minut.

Tak Vás vytáhli místo Ládíka a gaii.

Čekám na odpověď originálu-netlumočte/film:Jak dostat tatínka do polepšovny/.
27. 04. 2014 | 13:26

Anastazie napsal(a):

oprava-25 minut.
A teď koukej,rekapčo,moji odpověď zveřejnit./jinak jsem se trefila do černého/.
27. 04. 2014 | 13:28

Baba Jaga napsal(a):

Tak kniha o téhle historii Prahy bude asi méně prodejná - ale nemusí mít všichni stejný názor jako já.
Marně přemýšlím, který výrobek Orionu bych upřednostnila - ať už dříve či v současnosti.

To: Anastazie 12:50
Kádrování a přímo takhle v neděli? Možná se s paní gaiou a panem Ládikem!!! domluvíte a budete si na ně moci "sáhnout". I bez účasti pana Stejskala.
27. 04. 2014 | 13:30

Pepa Řepa napsal(a):

Matko
vypadá to, že se porod zdařil.
27. 04. 2014 | 13:31

Anastazie napsal(a):

Baba Jaga

Nejsem důchodce ani člověk placený "lickoprávní organizací
Je mi líto-mám čas spíše o víkendech-a to nejvíce v neděli,když odvanou starosti všedních dnů /viz můj dnešní příspěvek po p.Metelkou.

Ceterum autem censeo Carthaginem esse delendam.

P-Ve všední den v potu tváře vydělávám na chléb svůj vezdejší .
27. 04. 2014 | 13:38

Anastazie napsal(a):

Ad Pepa Řepa

Vás se můj příspěvek netýká-děkuji Vám k vyjádření /i když též já si musím domýšlet/.

Když jsem nedávno uviděla vtip-Jsme černí pasažéři NATO-strašně se mi zastesklo po
Renčínovi a Jiránkovi-kéž by někdo dovedl stejné odpovědi jako oni.

Mne jenom napadá-"ale vždyť je to na elektroniku-ty jsou nejdražší".
Zdravím.

To,že se dlouhodobě neangažuji v odpovědích na Ukrajinu,plyne z toho,že je to hra velkých kluků.
A já jsem kulatá babička.
Tak co by brali v úvahu mou odpověď.?

P.S.I kdybych měla konstituci jako Kličko,stejně to nepomůže.
Velký Winie kdysi odpověděl,že vstup na Jaltu je 5 milionů vojáků /čímž vyřadil Francouze /
A vstup do současného "dialogu " je vlastnictví jaderných zbraní.
Řekněte,má to cenu,něco psát?
27. 04. 2014 | 13:51

Anastazie napsal(a):

Ad Fialenku,Olgu a Violu

I Kristus kdysi řekl:
Co je císařovo,dejte císaři.
Co je Božího,dejte Bohu."

Výklady evangelia jsou různé-vzhledem k tomu,že jejich "kanonizace "/doufám,že se vyjadřuji správně/,trvala téměř 4 století do nikajského koncilu/a pak tam byly různé hereze-např.ariánství /-je ve výkladech křesťanství mnoho variant.

Přesto si říkám,zda nikajský koncil neměl pravdu.
Neboť k čemu je prolitá krev,neslouží-li k nápravě věcí vezdejších?

Asi většina z nás zná film Amadeus:
"Já vám odpouštím,vy průměrně nadaní,za vraždu génia,neboť se nekál před tváří Boží/."

Já prostě NEVÍM,NEVÍM.
zŘEJMĚ V DOBĚ PEVNÉ PANUJÍCÍ MOCI JE DOBŘE SE JÍ KOŘIT.
pOKUD OVŠEM NEPATŘÍTE K ELITNÍM ČLENŮM JAKO LENIN PRO NĚMECKO,JAKO cHARTA 77 PRO zÁPAD.

Odpusť mi,nejvyšší bytosti-ztrátu víry-že demokracie je pohádka pro naivní idealisty a že důležité je hlavně mít dostatek zbraní a peněz

Slibuji každé složce tajných: Jaderné zbraně jsou pro mne z lidského hlediska nepřijatelné.že jsem konečně pochopila jejich moc a nebudu proti ní nic podnikat.
27. 04. 2014 | 14:21

Baba Jaga napsal(a):

To: Anastazie 13:38
Nejste zajisté jediná, která pracuje - a jistě ráda, všichni tohle štěstí trvale nemají. Znáte plno citátů a možná jste dobročinná lékařka na ambulanci - usuzuji z Vašeho příspěvku u pana Metelky (toho já čtu většinou jen tehdy, když píše o počasí - ale dnes jsem se na základě Vašeho upozornění podívala, blog ani diskusi jiných jsem nečetla).
Takže pěknou neděli přeju a když se Vám někteří z diskutérů či blogerů nelíbí, tak je prostě přeskočte. Všechny zde dle svého gusta stejně nevychováte a možná by tu potom byla docela nuda.
Je hezky, vyrážím na vzduch.
27. 04. 2014 | 14:38

Anastazie napsal(a):

Ad Baba Jaga.

Děkuji.
27. 04. 2014 | 14:47

fafnir napsal(a):

Baba Jaga
Tak kniha o téhle historii Prahy bude asi méně prodejná - ale nemusí mít všichni stejný názor jako já.
Soudím,že spíš bude platit část věty po pomlčce.Také jsem si koupil Knihu o Břevnově,kde jsem se narodil, bydlím,a žiji a Smíchově,odkud je moje žena.Pokud vím, u obou byl náklad rozebrán,ač knihy stály přes 500 Kč.
Tuhle si rád aspoň vypůjčím a přečtu.Na druhé straně,rodilých a dlouho zde žijících Pražanů není ani polovina obyvatel Prahy.většina jsou náplavy,což nemá být dehonestace,ale konstatování.

Gaia
budete se divit,ale v Praze a okolí je hodně výrobních firem,a to protože je zde hodně kvalifikovaných lidí. A v jednom se mýlíte. Průmysl,byl vždy na předměstích,aby se nezamořovala obytná část.Ty tlaky nyní ještě zesílily,je snaha snížit ekozátěž(když už si říkáte gaia)a holt co čoudí, musí z užšího i širšího centra pryč,na periferii.
BTW ono práci v Praze najde i spousta lidí ze středočeského i vzdálenějších krajů.A být z regionu,kde je čtyřnásobně větší nezaměstnanost než v Praze,nekdákal(doslovně) bych o neschopnosti Pražanů cokoli vyrobit.Nakonec ty náplavy jsou i od vás,tedy ty schopnější.
27. 04. 2014 | 16:35

Duroy napsal(a):

to fafnir: No, ona se nám v poslední době výroba v Praze dost výrazně omezuje a rodilých pražáků je už 5,4 % nezaměstnaných, a to podle "nové" upravené statistiky. Tudíž, ano, jsou regiony v ČR kde je nezaměstnanost, né 4 x, ale 3 x větší...
Čokoláda Orion, dnes "vynikající" polský výrobek .:-)
27. 04. 2014 | 17:12

Pepa Řepa napsal(a):

anastasie
jsem jen hříšná nádoba. Musím se přiznat.
Ač milovník starých věcí, ženy z toho vyjímám.

Taková ulice bez lidí s plakáty a voprejskanou ohradou od Kamila Lhotáka nemá chybu.
Na co lidi?
Na tom místě Orionky stojí barák ve vlastnictví Rusáků. Byl jsem se optat na byt pro příbuzného.
No, radši pomlčím.
Šroub by naskočil, proč nalévat olej do ohně, to raději promažu olejem zase šrouba.

Před lety vyšla kniha Letem světem.
Čtyři fotografové fotili ze stejného místa a pokud možno při použití stejných skel záběry po sto letech a fotky byly vedle sebe, stejně černobílé, stejně tonované.
Ač dotovaná autorsky charitativní akce vyšla kniha na 2500Kč.
27. 04. 2014 | 18:14

Joe Ratata napsal(a):

Společnost Nestlé se rozhodla výrobu přenést mimo Prahu.
Částečně do Polska a částečně do Maďarska.
Není nad výhodné spojení se strategickým partnerem.
27. 04. 2014 | 19:56

Anba napsal(a):

Myslím, že to bylo z modřanské Orionky - bonboniera Lidka. Asi 65 Kčs, tři patra, jednak čistá hořká čokoláda (dnes tak Lindt) ve formě doutníčků z poloviny balených ve zlatém staniolu, pak patro malých balených tabulek čokoládek a nakonec patro výběrových různě plněných pralinek, mandlový griliáš, celá mandle, a něco skvělého, co jsem pojmenovala "píseček". Vycházela ta báseň někdy v šedesátých a sedmdesátých létech minulého století.
27. 04. 2014 | 20:16

karamela napsal(a):

autorka:
" V roce 1992 byl Orion transformován na akciovou společnost, do níž vstoupila společnost Nestlé, ta ji časem ovládla a rozhodla se výrobu přenést mimo Prahu."
no, bylo to trochu jinak (byť jsem sledoval hodně z povzdálí).
Modřanská býv. RUPA ,která nesla jméno Orion byla jedním ze závodů s.p.Čokoládovny (závodů bylo cca 15 nacelém území ČR).
Za poněkud podivných okolností byly Čokoládovny privatisovány firmami Nestle (cukrovinky ) a BSN (oplatky a pod.).
Privatisace do jejich rukou byly mj. zdůvodňována tvrzením, že Nestle umožní našim závodům vstup na západní trhy.
Skutečnost: na Západ se nevyváží prakticky nic , pokud jde o výrobky pro domácí trh funguje něco jako RVHP v rámci Nestle,
v ČR zbyly 2 závody vyrábějící cukrovinky (zejména ZORA Olomouc - ta fungovala již dávno před r.89) ostatní zavřeno.
RUPA v Modřanech (asi 1. obrázek v článku - možná je to modřanský cukrovar - skončil stejně) demolována pro výstavbu bytů
27. 04. 2014 | 23:03

pivní karamelka napsal(a):

ještě k tomu "vyhořelému" vinohradskému pivovaru.
Areál býv. pivovaru (patřil Staropramenu ) byl privatisován (způsob neznám ) jisté firmě jejíž původ vzhledem k editorově citlivosti k jistým etnikům raději nezmiňuji a to vč.sladovny, která bylo jeho součástí.
Ta při vystavbě bytů "Korunní dvůr" vzhledem k požadavkům památkářům trochu překážela a tak nešťastnou náhodou vyhořela , při její demolici opět shodou okolností dali poněkud silnější nálože a poroučelo se i to co hasiči uhasili.
27. 04. 2014 | 23:15

karamela napsal(a):

a ještě něco k té Orionce (starci vzpomínající na mládí se nedají jen tak odbýt).
Byla v provozu i za války a šířila se z ní opojná čokoládová vůně.
Pamatuji i odchod dělnic po ukončení směny - byla to scéna téměř jako z Carmen.... .
Tu čokoládu asi nevyráběli pro Protektorát (jako dítko jsem pobíral i lístky na cukroví, ovšem pouze cucavé bonbony, snad 10 dkg/měs.), spíše pro Wehrmacht bránícící Evropu před nebezpečím z Východu

Fakt je že Němci dokázali udržet řád a pořádek i v takových drobnostech, ta Válková má skoro pravdu, děti dostávali i cukroví
27. 04. 2014 | 23:44

Ládik!!! napsal(a):

Kdyby mizely jen čokoládovny, nic podstatného by se nestalo. Ale v Radvanicích na ulici Lihovarské zmizel lihovar, kde dělali Radvanickou hořkou, vynikající bylinný likér bez cukru. Místo lihovaru je tam nějaký kauflant či co.
28. 04. 2014 | 06:41

SuP napsal(a):

Paní Bečková -
Váš rozbor historie kapitalistů v Čechách je prvním pokusem o objektivní vlaštovku a všechna čest jde za vámi. Přidávám se k paní Pechové.
Moc se tady totiž nezdůrazńuje, že Únor 1948, jemuž tolik potřebných tleskalo v mrazu na Staromáku a okolí, v následujících letech natolik zdecimoval rodiny továrníků, že po převratu nebyly ve většině případů schopné ničeho lepšího, než se pokusit "rodinné stříbro" prodat komukoliv, kdo jim po 41 letech za to dá aspoň něco.
Zajímavé je, že lid, který tenkrát (1948) tleskal, dneska (1992-2014) pláče.

Nicméně si neodpustím jedovatou poznámečku. Kdyby dnes majitelé-továrníci chtěli přesunout výroby ze současných "center" (jak se Praha rozrostla) na její okraje aby mohli výrobu rozšířit a modernizovat a to všechno financovat z developreských projektů na původních pozemcích, JAK ochotně BYSTE SE K TOMU STAVĚLI VY PAMÁTKÁŘI?
28. 04. 2014 | 12:06

SuP napsal(a):

P.S. -
Tu knihu si ale s chutí urkitě pořídím!!
28. 04. 2014 | 12:09

Helena napsal(a):

Díky paní autorko. Je dnes nad slunce jasné i zatvrzelým pravičákům, že tzv. privatizace Orionu byla opravdový průšvih, jako konečně téměř všechny privatizace kuponovou metodou. Navíc, firmě Nestlé snad ještě nahrály povodně v roce 2002, kdy byla část Orionky zaplavena.
Přispěvatel Karamela to vystihl/a - zřejmě skutečně funguje něco jako RVHP "unit" v rámci Nestlé , který vyrábí cukrovinky a čokolády zřetelně horší kvality, které jsou přeslazené a plné levného tuku, čímž zdárně přispívá k narůstající obezitě našeho ( a pokud vím i maďarského) národa. Asi před dvěma roky mně to tak dožralo, že jsem jim to napsala, dostala jsem celkem rychle odpověď, že moje připomínky ke kvalitě jejich produktů přeposílají do švýcarské centrály a ti se mi určitě ozvou. Dodnes na to čekám.
28. 04. 2014 | 12:39

Ledové kaštany napsal(a):

Skvělý nápad!

A já si pořád říkám, proč mi ta čokoláda, dříve tak báječná, chutná míň a míň. Nekvalitní suroviny budou tou příčinou.
Podobně, jako Orion, dopadla třeba Maryša Rohatec a její mandloňové sady.
A to jsou jen sladkosti. Jak dopadl hotel Praha, chlouba dobového stavitelství, hanba mluvit.
Jak dopadly pilíře českého a moravského průmyslu v oblasti strojírenství, to by stálo za zdokumentování.
28. 04. 2014 | 19:58

Helena napsal(a):

Napadá mně, zda by nestálo zato alespoň otravovat švýcarskou centrálu Nestlé i jejich českou pobočku častěji a opakovaně kritikou - pokud by nás bylo víc, třeba by to mohlo mít nějaký vliv. Ale kde na to brát čas,...
29. 04. 2014 | 11:42

Pavel13 napsal(a):

SuP napsal(a):
"Nicméně si neodpustím jedovatou poznámečku. Kdyby dnes majitelé-továrníci chtěli přesunout výroby ze současných "center" (jak se Praha rozrostla) na její okraje aby mohli výrobu rozšířit a modernizovat a to všechno financovat z developreských projektů na původních pozemcích, JAK ochotně BYSTE SE K TOMU STAVĚLI VY PAMÁTKÁŘI?"

Domnívám se, že památkářům jde hlavně o zachování památky, je jim jedno, zda v nich běží výroba nebo ne. Nedisponují však žádnými fondy. Podstatné tak je, jak se k tomu stavějí ti, kteří mohou ovlivnit, kam půjdou městské a státní prostředky. Vláda, klidně odklepne továrníkovi Bakalovi pár miliard, aby vytěžil více uhlí. Že by finančně vstoupil stát nebo město do procesu přesunu výroby s cílem zachování technických památek není tak běžné. Bohužel, je to jakási zvrácená logika.
29. 04. 2014 | 13:43

Ondřej Pešek Bloves napsal(a):

Mě to je jedno.
15. 05. 2015 | 21:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy