Kde hledat favority senátních voleb?

26. 09. 2016 | 09:20
Přečteno 6051 krát
Transparency International (TI) zveřejnila výsledky hodnocení kandidátů do Senátu, a to z hlediska jejich ochoty poskytovat informace. Hodnoceno bylo celkem 8 kritérií se zaměřením na transparentnost zdrojů na volební kampaně i přehlednost výdajů. Každý kandidát dostal známku jako ve škole - jednička patří těm, kteří nic neskrývali.

V závěru najdete u každého volebního obvodu seznam osobností, které získaly známku 2,0 nebo lepší. Celkem se jedná o 51 kandidátek nebo kandidátů. Volby budou určitým testem, jak si naše společnost cení lidí, kteří jsou ochotni odpovídat bez kličkování i na dotazy ohledně financování jejich kampaně. Jestliže se ve druhém kole objeví alespoň 14 z níže uvedených osob, půjde o signál, že transparentnost je pro občany důležitá.

Staré strany, staré praktiky

Kandidáty za ČSSD, ODS nebo KSČM v seznamu skoro nenajdete. Důvodem je především to, že u těchto „zavedených stran“ nemá občan téměř šanci dohledat, jak vysoké výdaje na volební kampaň jsou plánovány a do jaké míry budou pokryté ze stranické pokladny. Světlé výjimky z hlediska transparentnosti reprezentují pan Bělohradský a paní Rychecká.

Zajímavá je situace u KDU-ČSL. Do seznamu otevřenosti se dostali většinou ti kandidáti, kteří mají kromě podpory této strany i podporu nějakého dalšího politického uskupení. Mezi informačně otevřené se řadí např. paní Chmelová nebo pánové Holásek, Kos a Orel.

Naopak v obvodech, kde stojí kandidát nebo kandidátka za KDU-ČSL osamoceně (Pardubice, Ústí nad Orlicí nebo Brno), tam jede vše ve starých kolejích a hodnocení je v průměru 3. Podobně rozpolcená je KDU-ČSL při hlasování o protikorupčních zákonech v Senátu.

Nové nebo menší strany a hnutí, různé přístupy

Nejvíce kandidátů (přesně třetinu) má v seznamu informační otevřenosti hnutí ANO. Na druhém místě se s počtem 12-ti osobností umístilo hnutí Starostové a nezávislí. Třetí příčka patří 10-ti osobnostem, kteří mají primárně podporou Strany zelených nebo Pirátů.

Poměrně špatné známky za transparentnost dostali od TI kandidáti Strany soukromníků, Strany práv občanů, politického hnutí Úsvit nebo politického sdružení Severočeši.cz.

Pokud by občané považovali informační otevřenost za nutnou podmínku pro podporu kandidáta nebo kandidátky, v Senátu by posílily kluby hnutí ANO a STAN a naopak by ztratily kluby ČSSD a ODS. Šanci na vznik by měl také klub SZ a/nebo nezávislých.

Bez peněz do politiky nelez?

Průměrné plánované výdaje na volby do Senátu se pohybují kolem 500 000 korun na jednu osobu. Finance na kampaň by měly mít menší váhu na případném úspěchu v porovnání s charakterem kandidáta nebo jeho volebním programem, ale když kandidující osobnost nemá na kampaň ani 250 000 korun, je zvýšené riziko, že bude pro voliče „neviditelná“.

Dovolil jsem si tedy v seznamu tučně označit osobnosti, které nemají tučná konta a většinou se jim nepodařilo na kampaň sehnat ani 100 000 korun. Zvažte prosím jejich podporu, pokud Vám rezonuje jejich lidský příběh i program, se kterým do voleb jdou.

Nejvíce peněz plánuje dát do voleb naopak pan Holásek (2 500 000 korun), čímž neříkám, že si tento kandidát podporu nezaslouží. Osobně jej půjdu volit.  Na další místa se z hlediska plánovaných výdajů na kampaň dostali pánové Růžička (1 500 000 korun) a Staněk (1 200 000 korun) a 1 200 000 korun plánuje dát do voleb i paní Kislingerová na Praze 10.

Praha 10 je obvodem, kde jsou vůbec největší „sázky“ jednotlivých kandidátů. První čtyři kandidáti, kteří plánují dát do voleb nejvíce prostředků, chtějí investovat v průměru skoro 900 000 korun. Suma, která by v Ústí nad Labem zajistila slušnému kandidátovi téměř jistý úspěch, nemusí v Praze stačit ani na postup do druhého kola senátních voleb.

Praha 10 je bohužel i příkladem obvodu, kde se nepodařilo najít KDU-ČSL, SZ a PIR společného kandidáta resp. kandidátky jsou stavěny proti sobě. Podobná situace je v obvodu Český Krumlov, Jihlava, Brno, Bruntál, Nový Jičín nebo Ostrava.

Považuji takové tříštění sil za velmi neefektivní zvláště s ohledem na to, že jsou jiné obvody, kde není žádný kandidát nebo kandidátka jdoucí do voleb s podporou některé z uvedených stran. Doufám tedy, že se za 2 roky podaří zvládnout strategii lépe. :)

Seznam není dogma

Jsou osobnosti, které se do hodnocení TI nedostaly nebo při hodnocení „neměly svůj den“, přestože svou celoživotní prací dokládají, že mají veřejný zájem na srdci. Za všechny si dovolím zmínit paní Dernerovou nebo pány Kotka, Koláře, Korytáře nebo Kantora.

Naopak se mohli do seznamu dostat lidé, kteří sice formálně splnili kritéria TI, ale fakticky pro ně není transparentnost srdcová záležitost. Berte tedy prosím tento přehled jako pouhé vodítko a budou-li ve Vašem obvodu volby, zajímejte se prosím o životní příběhy kandidátů a kandidátek. Ještě důležitější než informační otevřenost je důvěryhodnost. Přeji Vám, ať máte při výběru svého favorita nebo favoritky šťastnou ruku. Přijďte prosím k volbám. :)

U každého obvodu najdete u dané osobnosti, za které uskupení kandiduje a s jakou známkou.

Karlovy Vary: Jan Horník (STAN 1,9), Věra Ježková (SZ 1,6), Josef Váňa (ANO 1,9)
Most: Jiří Biolek (STAN 2,0), Jiří Maria Sieber (ŘN 1,9)
Plzeň město: Jiří Dort (TOP/STAN 1,4), Miloslava Rutová (ANO 1,6)
Český Krumlov: Pavel Himl (SZ 1,0), David Jan Žák (TOP/STAN 1,5)
Tábor: Jiří Fišer (T20/STAN 1,9), Pavel Klíma (TOP 1,5), Petr Král (PIR 1,2)
Beroun: Jan Holásek (KDU/SZ/NEZ 1,0)
Praha 11: Ladislav Kos ( HPP 11/KDU/SZ/PIR 1,8), Jakub Lepš (TOP/STAN 1,5)
Praha 10: Renata Chmelová (KDU/PIR/LES 1,3), Eva Kislingerová (ANO 1,9), Jiří Holubář (TOP 1,5)
Praha 6: Václav Bělohradský (ČSSD/SZ 1,1), Vlastimil Harapes (ANO 1,8), Jiří Růžička (TOP/STAN 1,5)
Mělník: žádný kandidát neměl hodnocení 2,0 nebo lepší!
Ústí nad Labem: Martin Hausenblas (PRO/SZ/PIR 1,0), František Holešovský (ANO 2,0), Jiří Madar (UFO 1,7)
Liberec: Michael Canov (SLK/STAN 1,2), Martina Bufková Rychecká (ODS 2,0), Marek Vávra (ANO 1,9)
Jičín: Tomáš Czernin (TOP/STAN 1,5)
Kutná Hora: Ivo Šanc (STAN 2,0)
Pardubice: Jiří Časlavka (TOP 1,5), Jaroslav Menšík (ANO 2,0)
Ústí nad Orlicí: Jan Lipavský (ANO 2,0), Jaroslav Zedník (TOP 1,5)
Blansko: Jiří Míšenský (ANO 2,0)
Jihlava: Zdeněk Faltus (ANO 1,8), Michal Stehlík (KDU 1,6)
Brno-obvod 55: Bohuslav Klíma (MOR 1,9), Pavel Staněk (ANO 1,9)
Brno-obvod 58: Barbora Antonová (ŽB/SZ/TOP 1,6), Jiří Dušek (ANO 2,0)
Olomouc: Milan Brázdil (ANO 1,4)
Bruntál: Bronislav Sedláček (STAN 1,8), Salome Sýkorová (SNK/ED/SZ 1,0)
Nový Jičín: Jiří Demel (PIR 2,0), Jiří Strýček (ANO 1,9) Petr Orel (SZ/KDU 1,0)
Ostrava-město: Jan Becher (PIR 1,8)
Frýdek Místek: Ivo Raška (ANO 1,9)
Kroměříž: Jan Hašek (ANO 1,8), Vojtěch Škrabal (STAN 1,6)
Hodonín: Josef Zimovčák (ANO 1.9)

Podrobněji viz: http://www.transparentnivolby.cz/podzim2016/volby-do-senatu!filtr


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy