Paraziti a černí pasažéři

01. 10. 2013 | 09:00
Přečteno 6357 krát
Předvolebním bojem hýbají aktuální témata, jako jsou podpora zaměstnanosti nebo sociální systém. Vzhledem k poklesu životní úrovně a rozrůstání sociálních nerovností to ani jinak nejde. Při čtení volebních programů stran, které podle průzkumů mají šanci se dostat do sněmovny, se ale mnohdy neubráníte hlasitému smíchu, kroucení hlavou nebo velkému rozčílení.

I když se části programů, jež se věnují podobě politiky zaměstnanosti a sociálnímu státu, od sebe liší, jde v nich najít spoustu podobností ve vztahu k nezaměstnaným a těm, kteří pobírají sociální dávky. Bohužel. Nezaměstnaní jsou ještě více než jindy předmětem experimentů aktivizačních a motivačních nástrojů. Čím složitější je najít práci, tím větší penalizaci nezaměstnaných strany chystají. Čím víc roste počet lidí pobírajících alespoň nějakou sociální dávku či příspěvek, tím více se zostřuje rétorika proti „nepřizpůsobivým“ a „parazitům“. A to za hlasitého potlesku potencionálních voličů, kteří nechtějí dát „nemakačenkům“ rozhodně nic zadarmo.

Návrat veřejné služby

Nezaměstnaným a člověkem na dávkách je v očích většiny politiků i voličů abstraktní osoba, která se zuby nehty brání pracovat a na příspěvcích od státu si přijde na desetitisíce měsíčně. Jsou to lidé bez dětí, ale i lidé, kteří mají dětí příliš. Místo toho, aby se strany zaměřily na posilování postavení zaměstnanců a nezaměstnaných, usilují o ztížení přístupu k sociální podpoře a sociálním dávkám. Pod palbou kritiky jsou přímo či nepřímo i výše dávek, které se zdají být příliš štědré. Doufejme, že alespoň někdo v těch stranách ví, kolik jednotlivé dávky měsíčně skutečně dělají.

Ústavní soud zrušil veřejnou službu, kterou zavedl bývalý ministr práce Nečasovy vlády Jaromír Drábek. Nezaměstnaným déle než dva měsíce mohl úřad práce nabídnout veřejnou službu až do výše polovičního úvazku bez nároku na mzdu. Pokud osoba takovou „práci“ odmítla, přišla o podporu v nezaměstnanosti, dávky hmotné nouze nebo platbu zdravotního pojištění od státu. Dnes už politické strany vědí, kde jsou mantinely, které nemohou překročit, ale dál pokračují v inovaci veřejné služby. Ta je podle ODS, TOP 09 nebo SPOZ jediným vhodným řešením, jak motivovat lidi k práci.

Zvyšující se nezaměstnanost je podle těchto stran výsledkem osobní volby nepracovat: „Nezaměstnané chceme více motivovat k práci. Nechceme se smířit se situací, kdy po nálezu Ústavního soudu je možné dlouhodobě pobírat dávky v nezaměstnanosti bez vlastní aktivity, nebo dokonce souběžně s prací na černo,“ píše se v programu TOP 09. Člověk se při čtení musí ptát, jestli TOP 09 ví, jak dlouho se vlastně podpora v nezaměstnanosti pobírá. Pět měsíců totiž jako dlouhá doba přijde málokomu.

Pracovníci v domácnosti

Nostalgii po veřejné službě postavené na principu „kdo nepracuje, ať nejí“ cítí i ODS. Lenka Kohoutová, odbornice ODS na sociální politiku, ve svém prohlášení píše, že „veřejná služba v žádném případě není nucená práce. Vnímáme ji především jako způsob, jak udržet dlouhodobě nezaměstnané v kontaktu s pracovním procesem a zabránit pobírání všemožných sociálních dávek těmi, kteří se pracovnímu procesu vyhýbají cíleně.“

Pozadu nezůstává ani SPOZ, která je mnohými považována za levicovou stranu. I ta se hlásí k provázanosti sociálních dávek s ekonomickou aktivitou u těch, u nichž se dá předpokládat zneužívání: „Navrhneme vázat výplatu sociálních dávek na pracovní začlenění příjemců těchto dávek, například formou veřejně prospěšných prací. To se samozřejmě netýká zdravotně postižených.“

Nejsilnější levicové strany ČSSD a KSČM a liberální Strana zelených veřejnou službu nepodporují, a dokonce proti ní veřejně vystupovaly. Ani ČSSD ale není vůči nedůstojnému zacházení s nezaměstnanými imunní. Stínový ministr práce Roman Sklenák přišel s návrhem, že dlouhodobě nezaměstnaní by mohli být zaměstnáváni jako pracovníci v domácnosti. Šlo by o poukázkový obchod, který by probíhal přes specializované agentury. ČSSD si asi neuvědomuje, jak problematické je postavení pracovníků v domácnosti v oblasti pracovních práv. Strana ani nepostřehla negativní dopady agenturního zaměstnávání. Záhadou zůstává, proč ČSSD nepropaguje spíše návrhy na tvorbu pracovních míst prostřednictvím investic do soukromého i veřejného sektoru (zdravotnické a sociální služby). Kreativita je někdy bohužel kontraproduktivní.

Strana zelených a KDU-ČSL chtějí zaměstnanost podpořit kromě investic do šetrných průmyslových technologií (SZ) nebo investic z fondů EU (KDU-ČSL) také prostřednictvím snižování ceny práce pro všechny zaměstnance nebo vybrané skupiny, jako jsou rodiče, lidé v předpenzijním věku či absolventi. ČSSD chce tento nástroj využít pro podporu rodičů navracejících se na trh práce po rodičovské dovolené. Je však otázkou, jak bude daňové zvýhodnění fungovat v praxi, jak moc bude motivační a jestli by nebylo vhodnější spíše podpořit vymahatelnost práv, které zaměstnanci nebo uchazeči o zaměstnání mají v Zákoníku práce, Zákoně o zaměstnanosti a Antidiskriminačním zákoně.

Zhoršení pro všechny

Už v minulých volbách bylo hitem zneužívání sociálních dávek, které je udáváno za pomalu největší důvod současných ekonomických problémů. A navzdory tomu, že z analýz vychází zneužívání dávek jako marginální problém. Politické strany se předhánějí v tom, jak přístup k sociálním dávkám ztížit. Nárok na ně mají mít jen ti, kteří si to zaslouží a kteří jsou odpovědní. Zároveň je život na sociálních dávkách předkládán jako život v luxusu. Jen málokdo si ale všímá, jak směšná je minimální mzda, která je v České republice nižší než hranice chudoby. Problémem nejsou sociální dávky, ale právě nízká minimální mzda, jejíž výše se sociálním dávkám přibližuje. Sociální dávky už nemají kam klesat, minimální mzda růst může. ČSSD i KSČM ve svých programových dokumentech požadují navýšení minimální mzdy z 8 500 Kč měsíčně až na 12 000 (ČSSD) a 14 000 (KSČM). Žádná ze stran zatím ale nepředložila podklady vypovídající o tom, zda se jedná realistický návrh či zda o něm jednali se sociálními partnery.

Snad každá strana má ve svém programu něco o parazitech a o tom, jak zamezit zneužívání dávek, nebo minimálně jednoho kandidáta, který chce tělem i duší bránit slušné občany před „nepřizpůsobivými“ a nezaměstnanými. ČSSD svůj záměr navýšit minimální mzdu vysvětluje tak, že „lidé, kteří poctivě pracují, se musejí ze mzdy uživit a mít vyšší životní úroveň než ti, kteří se práci vyhýbají.“ Ani nejsilnější levicová strana se nevyhýbá zjednodušujícím a u veřejnosti oblíbeným sloganům.

Hodně kreativně si pojem solidarita s potřebnými vykládají strany jako ODS nebo TOP 09, jak už prakticky předvedly ve své koaliční vládě. Solidarita, kterou podporují, je podmínečná a vylučuje všechny, kteří se zdají nedostatečně přizpůsobiví a aktivní. Potřebnost těch zbývajících je podmíněna řadou předpokladů, které musí splnit. ODS prý ztíží „život černým pasažérům parazitujícím na sociálním systému. Ti, kdo se vědomě vyhýbají práci, zůstanou bez dávek“. Vyhýbat se práci znamená podle ODS nebo TOP 09 vlastně to, že člověk zůstane bez práce více než dva měsíce, jak to strany definovaly v koncepci veřejné služby, kterou společně zaváděly.

Stejně jako ODS i SPOZ zachází poněkud dále a nebojí se výrazů jako parazitismus. Zemanovci si pro nás přichystají „legislativní opatření, která zabrání tomu, aby na solidárním sociálním systému parazitovali někteří sobečtí jedinci“. Stručně řečeno, kvůli sobeckým jednotlivcům se změní prostředí pro všechny ty, kteří podporu potřebují.

Zatímco klasičtější strany se v rámci svých sociálních opatření zaměřují i na obecnější témata, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury si vystačí s bojem za slušné občany: „Je pro nás nepřijatelné dál tolerovat systém, kde vzniká vrstva lidí, kteří již nemají zájem pracovat, neznají slova jako povinnost a odpovědnost a terorizují své okolí kriminalitou. Na druhé straně tento systém šikanuje a ponižuje řádné občany, kteří se ocitli v nouzi. Jsme proti pozitivní diskriminaci. Prosadíme zpřísnění podmínek sociální pomoci. Podporu zaslouží pouze ti, kteří vedou řádný život a řádně vychovávají dětí.“

Trestat a vylučovat

Při sledování předvolebních průzkumů a četbě programů politických stran se zdá, že vždycky může být ještě hůř. Česká politická scéna – a nejen ona, protože obdobný trend můžeme sledovat i ve Velké Británii a dalších zemích – je doslova posedlá touhou trestat a vylučovat. Vypadá to, jako kdyby se nepoučili nejen politici a političky, ale i samotní voliči, kteří se chytají na boj proti nepřizpůsobivým a neslušným občanům. O tom, že to k zářným zítřkům nepovede, už toho bylo napsáno hodně. Na jednu nebo dvě skupiny obyvatel se trochu přitlačí a pro ostatní se nic nezlepší. Časem se spíš posunou o trochu níž na společenském žebříčku. Možná některé z nich bude hřát u srdce, že v tom rozhodně nejsou sami.

Změnu k lepšímu může přinést posilování práv zaměstnanců, a nikoli tlak na flexibilizaci pracovního trhu, který je flexibilní až až. Lepší životní úroveň přinese efektivní podpora nezaměstnaným a tvorba pracovních míst nejen v soukromém, ale i veřejném sektoru – pracovních míst, která budou dlouhodobá a která budou podléhat Zákoníku práce.

Článek vyšel v on-line magazínu Alarm.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Koruna napsal(a):

Pokaždé když náhodou zhlédnu nějakého politika v tv mě bere vztek. Když promluví je to jrště horší, nejhorší je když začne žvatlat že jedinou naší výhodou jsou relativně níské mzdy. Problémy se sociálními dávkami skončí až se za práci bude brát mzda ne almužna. Až bude nějaký rozdíl mezi lidmi co pracují a co jsou nemakačenko.
Do té doby se může kecat a kecat a to je asi tak všechno, no všechno to není, někomu tento stav hodně vyhovuje.
A kdo tu vládl .... víme všichni.
01. 10. 2013 | 09:16

ščastný euroobčan napsal(a):

To autorka:
A jaké nástroje má český stát, aby přinutil nadnárodní monopoly dávat přiměřenou část zisku do mezd, což by sekundárně vytvářelo další pracovní místa?
01. 10. 2013 | 09:17

Jiří napsal(a):

S něčím možná i souhlasím. Ale věta:
"Změnu k lepšímu může přinést posilování práv zaměstnanců, a nikoli tlak na flexibilizaci pracovního trhu, který je flexibilní až až"
mě fakt dostala.
Proboha, proč autorce nedochází, že zaměstnavatel, který nemůže zaměstnance snadno propustit, ho raději ani nenajme? A tento nenajatý pracovník pak samozřejmě nemá práci, pobírá sociální dávky, padá na dno...
Posilování práv zaměstnanců (vůči zaměstnavateli) obvykle přinese větší náklady pro zaměstnavatele a omezení možnosti zaměstnance propouštět. Tím jsme zase u toho, že zaměstnavatel zaměstnance ani nenajme, protože je to příliš riskantní. Je to krátkodobě výhodné pro ty, kdo momentálně pracují, ale na úkor těch, kteří práci hledají. Není asi náhoda, že nejvíce "práv" mají zaměstnanci v Řecku, Španělsku a Itálii.
A poslední argument. Pokud si vybuduji svůj podnik, proč mám být nucen tam zaměstnávat někoho, koho tam nechci?
01. 10. 2013 | 09:34

Jiří napsal(a):

Koruna:
Je to snadné. Založte si firmu a vyplácejte zaměstnancům vysoké mzdy...
01. 10. 2013 | 09:35

ščastný euroobčan napsal(a):

To Jiří:
Víte, problém je v tom, že euroatlantická společnost se nachází zhruba ve stejné situaci, jako v roce 1917, to, že si to neuvědumujete Vy, nebo autorka tohoto blogu mě příliš nepřekvapuje, to vymývání mozků (nejen) sdělovacími prostředky je celkem brutální, ale překvapuje mě, že si to neuvědomují majitelé států, potažmo EU, protože je nejvyšší čas s tím něco dělat.
01. 10. 2013 | 09:44

Jiří napsal(a):

ščastný euroobčan:
Jak to souvisí s tím co jsem napsal?
01. 10. 2013 | 09:48

Yosif K napsal(a):

Koruna napsal(a):
Pokaždé když náhodou zhlédnu nějakého politika v tv mě bere vztek. Když promluví je to jrště horší, nejhorší je když začne žvatlat že jedinou naší výhodou jsou relativně níské mzdy. Problémy se sociálními dávkami skončí až se za práci bude brát mzda ne almužna. Až bude nějaký rozdíl mezi lidmi co pracují a co jsou nemakačenko.
01. 10. 2013 | 09:16
Mzda je tržní. Lidi kteří něco užitečného umí si vydělávají slušně.
Jakou minimální mzdu si představujete pro někoho kdo umí akorát mejt nádobí v pizzerii? 14 000 měsičně? Založte si pizerku, platte nájem, suroviny a platte lidem tak vysoké platy jak se vám zlíbí...... ...púlatte jim třeba 500 kč na hodinu když to utáhnete.

Kde si myslíte že se berou openíze? Že rostou na stromech nebo že chodí poštou z OSN?

...ale bacha abyste nezkrachoval, nebo potřebujete eurodotace? To by chtěli všichni.......
01. 10. 2013 | 09:54

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat ...
http://kaifolog.ru/uploads/posts/2009-10/1254501719_025.jpg
Veselé krizování.
01. 10. 2013 | 10:04

Vandal napsal(a):

Yosif
Mzda je tržní. Lidi kteří něco užitečného umí si vydělávají slušně.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
co třeba taková Nagyová? Také uměla něco užitečného, pravda? Proto si vydělávala velice, převelice slušně, soudruh Nečas ji platil ne ze své kapsy, ale z veřejných peněz.

Dokud zde budou panovat takové poměry, nebude na mzdy pro opravdu pracující.

To ale Yoséfek nikdy nepochopí.
01. 10. 2013 | 10:11

K.V. napsal(a):

Nezlobte se, ale autorka je zase jedna z těch vystudovaných sociologii, živící se v podivných institucích kde nikdo nepochopí k čemu to je, a plácá nehorázné nesmysly. Slečno, zkuste chvíli sama podnikat a dělat něco užitečného, pochopíte
01. 10. 2013 | 10:12

Yosif K napsal(a):

Na dedince kde mám barák z cca deseti mých nejbližších sousedů zneužívalo podpory a socální dávky a pracovalo dlouhodobě (několik let) na černo cca 6 lidí. Na druhé straně 4 lidi nebrali podpory nikdy, v životě nebyli nezaměstnaní snad ani týden.
Statistiky o tom že na černo pracuje 0,35% nezaměstnaných atp považuji za absolutně lživé bludy, i když chápu proč MPSV takové statistiky vede:
1) zjistit pravdu pomocí neanonzmních kontrol, je nemožné.
2) O zjištění pravdy nemá MPSV ani žádná jiná instituce zájem, MPSV by žalovalo samo na sebe, humanitární instituce mají také opačný zájem - dokazovat že chudí lidé potřebují více financí, niíkoliv méně. Chudí lidé mnohdy potřebují jinou pomoc než cash na ruku ale řvat o více financí je jednodušší než jít po opravdových problemech.
01. 10. 2013 | 10:16

modrý edvard napsal(a):

Možná, že problém sociálních dávek je opravdu marginální. Ale lidi o něm asi rádi čtou a každý ví, jak to má být správně. Proto se o tom mluví. Jako o Ivetě Bartošové.
Souhlasím s Jiřím.
ščastný euroobčan: v roce 1917 byla euroatlantická společnost čtvrtý rok ve válce a pomalu nebylo co jíst. To si opravdu neuvědomuji.
01. 10. 2013 | 10:19

Yosif K napsal(a):

Vandal napsal(a):
Yosif
Mzda je tržní. Lidi kteří něco užitečného umí si vydělávají slušně.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
co třeba taková Nagyová? Také uměla něco užitečného, pravda? Proto si vydělávala velice, převelice slušně, soudruh Nečas ji platil ne ze své kapsy, ale z veřejných peněz.

Dokud zde budou panovat takové poměry, nebude na mzdy pro opravdu pracující.

To ale Yoséfek nikdy nepochopí.
01. 10. 2013 | 10:11
Tím myslíte co? Že když zneužívá system Nagyová, že jej mohou zenužívat všichni? Že kvůli Nagyové na to mají morální právo? Neboé že když se podařilo vyhmátnout Nagzovou že má být minimální mzda 25 tisíc Kč měsičně? Jakou souvislost má Nagyová s tím že minimální mzda má být třeba 14 tisíc měsíčně? Že by se vyhozením Nagyové ušetřilo tolik aby všichni mohli brat o 6 tisíc měsíčně víc nebo co?

Sokačová je laciný sociální demagog, říká de facto, kdyby všichni brali o 6 tisíc více, bylo by všem lépe, hlavně chudým lidem. OK, kde na to vzít? Tím že se podařilo vznátnout Nagyovou?

Zrovna dnes rány byl v novinách titulek: NYT zazanamenal že Rusnokova rodina jela na letiště v 8 služebních automobilech (Rusnok vzal na OSN ženu a dítě). Kačka Zemanová bere na státní návštěvy kámošky z gymplu. CO SE ZMĚNILO S VLÁDOU "OCHRÁNCŮ PLEBEJŮ"? Začalo se nejak brutálně šetřit?
01. 10. 2013 | 10:26

vasja napsal(a):

K.V. napsal(a):
.... a plácá nehorázné nesmysly. Slečno, zkuste chvíli sama podnikat a dělat něco užitečného, pochopíte.....
-----------------
Dyk jí to dobře živí :-)
01. 10. 2013 | 10:27

Yosif K napsal(a):

V soukromém sektoru jsou mzdy tržní. Ve státních službách je spousta parazitních trafikantů, očividně i mezi "ochránci plebejů".....
01. 10. 2013 | 10:28

Simply napsal(a):

.. mejt nádobí v pizzerii je záslužná a těžká práce a za 14.000,-- hrubého je to záslužná mzda....My máme malý rodinný podnik, 4 zaměstnance, kteří berou cca. 20.000,-- čistého i více (skladníci, řidiči...), jsme bez dluhů, po odečtení všech poplatků, nákladů na výplaty, nájmy, DPH atd... z opravdu čistého příjmu z jedné 100,-- Kč dáme 30 Kč státu... A jde to, snad i proto, že my sami majitelé si nedáváme přehnané výplaty... Ono dnes podnikat je spíše o jakési "osobní svobodě", že Vám neporoučí nějaký zelenáč ze soukr. školy, nemající o praxi ani páru...Člověk jen musí být soudný.
01. 10. 2013 | 10:29

Jiří napsal(a):

Simply:
Rozumím. Na druhou stranu - já jsem byl třeba v situaci, kdy jsem měl více práce než bych zvládal a rád bych zaměstnal někoho dalšího. Ale prostě jsem se bál že to:
a) neutáhnu
b) když to utáhnu teď, nemusí to fungovat za půl roku
Případné odstupné by pro mě bylo opravdu velkým zásahem do rozpočtu.
Výsledkem bylo, že jeden člověk nedostal práci.
A k minimální mzdě. Tohle téma pro mě není, díky bohu, relevantní, protože pracuji v oboru, kde jsou mzdy vyšší. Ale právě proto - já prostě nechci, aby ti nejchudší a nejméně kvalifikovaní, kteří svému zaměstnavateli vydělají méně než (např.) 12 000 Kč, byli propuštěni, nebo nebyli vůbec najati.
01. 10. 2013 | 10:40

Drzá zrzka napsal(a):

proč poslanci nevezmou své mandáty jako veřejnou službu?
01. 10. 2013 | 10:47

K.M. napsal(a):

Jsem nezaměstnaný...

ČSSD slibuje minimální plat 12000...,

budete mi zazlívat, že budu volit KSČM, která slibuje 14000...?

K.M.
P.S.: Kdybych volil ČSSD, tak bych ani do Německa nedojel..., abych si tam nakoupil o 30%..., levněji...
01. 10. 2013 | 10:47

Drzá zrzka napsal(a):

Nikdo vám nedá tolik, kolik já vám slíbím. Váš politik.
01. 10. 2013 | 10:50

born65 napsal(a):

Existuje institut veřejně prospěšných prací. Ten je přínosný. Ovšem využívá se stále nedostatečně. Důvod? Lidem se musí platit, aspoň něco málo. To veřejná služba knížecího drába byla jiné kafe. Nezaměstnané lidi pošleme odvádět PRÁCI, ale platit je nebudeme. Ani na tu stravenku nejnižší hodnoty nemají nárok. (Otroci ve starém Římě měli u svých patricijů stravu a bydlení...) Největším ponížením, přímo fašizujícím, ale bylo OZNAČENÍ těch lidí nápisem na vestě. (To nestačila obyčejná vesta reflexní barvy?? Bylo nutné každému kolemjdoucímu ukazovat - hleďte, nezaměstnaný, ujídající z chlebíčka!?) Navíc se veřejná služba týkala jen REGISTROVANÝCH nezaměstnaných - těch, co berou sociální dávky automaticky a na ÚP registrováni nebyli a nejsou (čiliž si ani práci nehledají) se netýkala.
Je pozoruhodné, kolik lidí (údajně vzdělaných), včetně politiků (u zprávařů v TV to bylo takřka pravidlem) si VPP a VS plete a nerozlišuje základní rozdíly.
Veřejná služba měla být už dávno úplnou legislativní mrtvolou, nehodnou slova, a pokud chtějí politici něco řešit, ať zapnou své mozečky (mají-li aspoň nějaké) a rozvinou nabídku veřejně prospěšných prací.
Socdemácký nápad na práci nezaměstnaných v domácnostech (jakých domácnostech? U Grossů?) je hovadina non plus ultra. Také si neumím představit postavení pracovníků v domácnosti v oblasti pracovních práv, bezpečnosti práce, pojištění proti škodám, úrazům atd.
01. 10. 2013 | 10:53

Koruna napsal(a):

Vážení "oprávněně ha ha" rozlobení přispěvatelé.
Žiji a pracuji tady, pobírám 20000,- což považuji za almužnu. Pokud pojedu tu samou práci co tady dělat pro Ňemce budu brát 80000,- Jak je to ve spojené evropě možné?
Chudák podnikatel má málo, stále málo. Ano, je mi vás chudáčků líto.
01. 10. 2013 | 11:03

K.M. napsal(a):

M.M.: Příspěvek 10:47:

Jak to, že je v Německu levněji...(?), když jsme v EU...(?) a máme nižší platy...?

K.M.
01. 10. 2013 | 11:06

to evix napsal(a):

A ještě si zjistěte kolik se odvádí daní z mezd tomuto státu, dokud politici budou jen okrádat zaměstnace/zaměstnavatele a nebudou vybírat přímé daně, nic se nezmění..A budete to jen horší, další revoluce nebude sametová, tehdy žili lidi v dostatku, teď už už ne!
01. 10. 2013 | 11:08

ZdeněkJ. napsal(a):

Jiří
"Výsledkem bylo, že jeden člověk nedostal práci."
A jak to víte? Máte zcela mylnou představu, že když to pracovní místo nevytvoříte Vy, že ho nevytvoří nikdo jiný, popř. tu práci nevykoná nikdo jiný např. na nově vytvořený živnostenský list. Tím svým názorem popíráte podstatu tržního hospodářství. Nesmíte si myslet, že to, co nejste schopen udělat Vy, není schopen udělat někdo jiný. Ale tak tomu opravdu není.
01. 10. 2013 | 11:11

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek (cosi o "pitomcích"), který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 10. 2013 | 11:20

Jiří napsal(a):

ZdeněkJ.
Opravdu si nemyslím že to, co nejsem schopen udělat já, neudělá nikdo jiný a také si nemyslím, že by to jedno místečko u mě mělo nějak zničit nebo spasit ekonomiku ČR.
Problém je, že takhle uvažují všichni podnikatelé - a těch míst, které takto nevzniknou, je hodně a je to důvod vysoké nezaměstnanosti, která zase vyvolává snížení příjmů a zvýšení výdajů státního rozpočtu.
01. 10. 2013 | 11:28

Yosif K napsal(a):

Změnu k lepšímu může přinést posilování práv zaměstnanců, a nikoli tlak na flexibilizaci pracovního trhu, který je flexibilní až až. Lepší životní úroveň přinese efektivní podpora nezaměstnaným a tvorba pracovních míst nejen v soukromém, ale i veřejném sektoru – pracovních míst, která budou dlouhodobá a která budou podléhat Zákoníku práce.

KONEC CITATU

Tohle si pamatuji ze socíku. Pracovní trh byl neflexibilní, vágusům bylo hej.
Vágusy bylo téměř nemožný vyhodit z práce, většinou to s.p. a družstva ani nezkoušely (kromě Čuby kterej naopak mohl všechno).
Když nějakej sosalistickej podnik přece jenom vaguse vyhodil, tak mu soudružky z pracáku sebraly "bílý lístek" a podnik pak měl prostě o jednoho zaměstnance méně.

Ráj nichstmochrů.
01. 10. 2013 | 11:45

Yosif K napsal(a):

Simply napsal(a):
.. mejt nádobí v pizzerii je záslužná a těžká práce a za 14.000,-- hrubého je to záslužná mzda....My máme malý rodinný podnik, 4 zaměstnance, kteří berou cca. 20.000,-- čistého i více (skladníci, řidiči...), jsme bez dluhů, po odečtení všech poplatků, nákladů na výplaty, nájmy, DPH atd... z opravdu čistého příjmu z jedné 100,-- Kč dáme 30 Kč státu... A jde to, snad i proto, že my sami majitelé si nedáváme přehnané výplaty... Ono dnes podnikat je spíše o jakési "osobní svobodě", že Vám neporoučí nějaký zelenáč ze soukr. školy, nemající o praxi ani páru...Člověk jen musí být soudný.
01. 10. 2013 | 10:29
Pane Simply, klobouk dolu, dáváte tržní mzdu asi si ji vaši umyvači zaslouží. Dáváte lidem 20 tisíc měsíčně i když na to nemají zákonný nárok.

Jiní třeba tolik dávat nemohou. V jiných regionech, za jinou práci atd.

Co byste říkal vy kdyby vám Sokačová přikázala zákonem že máte
platit ženský myjící plechz místo 20 tisíc 40 tisíc? Přece 40 tisíc je lepúší než dvacet tisíc, proč takové administrativní nařízení ve prospěch proletošů nexhcvhválit? prč by se lidé neměli mít lépe a lépe?

PS - znám uklizečky ketrý si na ICO vydělají 30 tisíc měsičně hrobého, ale makají na to celej den, spíše tedy večer a půlku noci. Kdo se snaží tak vydělá i uklízením i bez zákonné buzerace ze strany socanů.

PPS - holka která rozdává v markety u pultu jednohubky zadarmo má mít také dvacet tisíc měsíčně? Nebo třicet tisíc měsíčně? Proč ne? Zaplatí to přece akorát podnikatel, může si utáhnout opasek.......... proč to nedat do zákona?
01. 10. 2013 | 11:57

modrý edvard napsal(a):

K.M. Když jste nezaměstnaný, k čemu Vám je minimální mzda?
01. 10. 2013 | 12:02

Babababa napsal(a):

Vyplácejte zaměstnancům takové mzdy, aby vzhledem k náplni práce a pracovnímu kolektivu u vás chtěli zůstat. Nemusíte vyplácet vysoké mzdy, stačí lepší než konkurence. A mohli byste prodávat kvalitní zboží za lidovou cenu. Teď ještě, jak to udělat, abyste se spokojili s Baťou a ne třeba s Guccim.
01. 10. 2013 | 12:22

Yosif K napsal(a):

K.M. napsal(a):
M.M.: Příspěvek 10:47:

Jak to, že je v Německu levněji...(?), když jsme v EU...(?) a máme nižší platy...?

K.M.
01. 10. 2013 | 11:06
Jste snad Němec nebo co? Rumunsko je taky v EU a taky nemá stejnou životní úroven jako SRN... Jsme v EU, můžete se do SRN přestěhovat, ale má to jeden háček, bojíte se.....
01. 10. 2013 | 12:33

Yosif K napsal(a):

Suma sumárum jak uklízečka tak umývačka plechů v pizerce si mohou vydělat i 20 tisíc měsíčně i bez socalistických regulací.

Tak proč do toho vrtat? Nejméně placené práce jsou asi postávání v supermarketu s jednohubkama, proč regulovat mzdu za nějaký nenáročný joby? Aby někdo sbíral předvolební bodíky u proletošů?
01. 10. 2013 | 12:38

Simply napsal(a):

Yosif, nevím proč si myslíte, že zaměstnáváme myčky nádobí, restauraci či pizzerii nevlastníme... Nevím , jak hospodaří jiní drobnější podnikatele, když mně nějaký zaměstnanec vydělá svou prací prachy, zkrátka tím, že vykonává pro mně užitečnou práci, kterou jim seženeme, zajistíme atd, atd...... rádi mu (dle Vás tomu proletáři ) slušně zaplatíme... zkrátka nemůžeme si se společníkem sami dělat vše neboť se jako ti čerti v pohádce neroztrhneme ve dví a den má jen 24 hod...Nemluvím za velké hráče v byznysu, my jsme čurdy, ale dobře a rozumně zaplacený zaměstnanec je dobrá investice (samo , že byli i lemplové) - ochota a loajálnost...
01. 10. 2013 | 12:50

fler napsal(a):

Nezaměstnaným a člověkem na dávkách je v očích většiny politiků i voličů abstraktní osoba, která se zuby nehty brání pracovat a na příspěvcích od státu si přijde na desetitisíce měsíčně. Tak to je napsáno velmi trefně a je to pravda. Po roce 89 nám tu bylo vykládáno, že nezaměstnanost je zdravá, že vytváří konkurenci a že o nezaměstnané bude postaráno po dobu, než si práci najdou s tím, že je to velmi zábavná záležitost. No a dnes jsou nezaměstnaní hlavní rozvraceči státního rozpočtu. A jelikož je práce málo, máme pracující důchodce, kteří budou pracovat až do 80 let, máme maminky, které musí vzít i málo placenou práci, protože nemohou s dětmi kvůli finanční situaci zůstat doma ani dva roky, natož čtyři, což by si, mimochodem, děti zasloužili více, než hlídací ústavy, které se jim dnes nově vnucují. Práce je méně, všude bude technika a tak by mě moc zajímalo, zda to vůbec politici vidí. Nemůžeme přece všichni chodit po ulicích jako obchodní zástupci, že. Takže by se hodilo snížit pracovní dobu, lidi posílat do důchodu dříve, než po šedesátce a také dětem dopřát v naší bohaté společnosti ten luxus strávit dětství s matkou či otcem nebo alespoň ve školce na úrovni a na tom všem se musí podílet zaměstnavatelé a stát - pokud bude dobře vybírat daně.
01. 10. 2013 | 12:50

Recept k ničemu napsal(a):

Autorka

Veřejný sektor je nejhorší zaměstnavatel. Desetitisíce bloumajících v oranžových vestách na ulicích nemá proto žádný smysl. Ani v lepším případě, zametáním listí, nátěrem laviček nebo sbíráním vajglů nepomůžeme ekonomice nebo státnímu rozpočtu. Koukat bez koruny v kapse na plné výkladní skříně nebo vyluxovanou ulici nemá žádný smysl.

Dnes platí stále s větší naléhavostí, že dobře se může mít jen menší vzorek populace. Platí to i v ČR. Globalizece nás neúprosně sráží na kolena. Kdyby Čína byla našim sousedem, klesly by dnešní žebrácké mzdy ještě na polovinu. Přijde doba, kdy každý zaměstnanec bude ve své třídě brát v privátním sektoru tu nejmenší mzdu. Kdyby podle neoliberálního receptu většina lidí vystudovala, bude brát inženýr v jakékoliv firmě 12 tisíc, protože za vraty jich bude sto dalších. Stejně jako dnes bere pokladní to samé v jakémkoliv hypermarketu, bez ohledu na to, jaký ten má obrat. Protože za dveřmi jich stojí sto dalších. Inženýry a doktory z kategorie, kde nemůže fungovat jakékoliv vydírání, čeká jednou totéž.
01. 10. 2013 | 12:53

Stáňa P. napsal(a):

Lindo, potenciálním voličům, ne potencionálním (to by mohly být chodící kondenzátory, třeba), ale jinak dobrý.

Jen se před volbama zbytečně nepopuzujte.
Všechno jsou to, už vod Topolánka a Kalouska prostě jen zastydlí náckové.
Nikdy jinak myslet neuměli, protože jim v prvé řadě chybí kreativita, pokora před skutečností a jakákoli dobrá vůle.

A jsou totálně neschopní cokoli vyřešit, protože nemají zbla empatie.
Pokud jim na to voliči přes všechny učiněné zkušenosti zase naletí (a zbaští všechny předplacené průzkumy voličských preferencí), nezbývá než se smát.
Kdo chce kam, pomozme mu tam.
01. 10. 2013 | 12:54

Petr T. napsal(a):

wbgarden napsal(a):
Budu neustále opakovat ...
http://kaifolog.ru/uploads/posts/2009-10/1254501719_025.jpg
Veselé krizování.
01. 10. 2013 | 10:04
Jestli chceš vyzkoušet ručně kopat a na kolečkách převážet zeminu, zvu tě na víkend na moji zahradu. Klidně můžeš zkusit i "šestnáctku", osvětlení zajistím. Akorát tě musím upozornit, že v poslední době dost pršelo a část terénu je dost skalnatý (ale jde to).
01. 10. 2013 | 13:01

resl napsal(a):

Pokud budou nadále zneužívat poslanci své dávky a budou trvat na imunitě, jsem pro, aby nezaměstnaní zneužívali dávky od státu a pracovali "na černo", s tím, že se soudy musí zabývat poslaneckou kriminalitou a pak teprve občanským "zneužíváním" finančních dávek. Bude-li aspoň milion takvých občanů, nebude je moci soud dostat do kriminálu, dokud zneužívání bude pokračovat u poslanců a senátorů.
01. 10. 2013 | 13:14

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý petříku nenaběh sis drobet?
Co myslíš prosvětlená šestnáctko ?
Dám relax.
Veskriz.
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20jak%20se%20vede%20sousede/album/slides/jak%20se%20vede%20sousede%2039.html
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=4379757500541&set=a.1723088245470.99907.1486265823&type=1&theater
01. 10. 2013 | 13:18

roman napsal(a):

Musí se začít ve školce, ve škole, v náboženství. Protože kde se bere ta nekázeň, nezodpovědnost a cynismus?
Je zajímavé, že když tu byl socialistický režim, tak si lidi stěžovali většinou na to, že nic nemohou sehnat v obchodě a pošilhávali po pozlátkách v Tuzexu, nebo v italských filmech. Společenské vztahy se řešily minimálně protože strana a vláda nařídila mezi občany propagandou totální rovnostářství. Prostě extrém. Horník a dojička vydělávali co doktoři a právníci.
Dnešní strany a vlády jdou do extrému jiného. Prosazování individualismu a úspěchu převážně finančního bez ohledu na jeho získání a prestiž. I za cenu zlodějiny, asociálního chování a šlendriánu se stává v žebříčku hodnot mocným jen ten bohatý. Takový vzor mají dnešní děti. Pozlátka v obchodech už mají všichni, ovšem rovnostářství v jakékoliv podobě se rovná najednou té největší nespravedlnosti. Kdysi stát pomáhal chudým, teď zase bohatým. A tak vznikají gheta pro bohaté se svojí vlastní, čím dál omezenější polovojenskou infrastrukturou a gheto pro ostatní, čím dál naštvanější vyloučenou většinu.
Pokud se mezi sebou nedomluví arogantní vzdělanec s nevzdělaným dělníkem a pokud pudy budou mít navrch před rozumem, bude se stále vylučovat.
Přitom je to tak jednoduché. Proč neslevit ve svých nárocích už dopředu? Stejně všichni dříve nebo později zjistí, že se navzájem potřebují a že k životu toho zas tolik není potřeba. Navíc když je tak krátký.
A také je třeba opustit mnohdy převládající virtuální život a trh a vydat se cestou zpátky do reality. Třeba do starého Baťovského Zlína, nebo do banky s pořádným ocelovým trezorem, nebo na pole, kde se rodí ta nejchutnější potravina.
01. 10. 2013 | 13:29

Smply napsal(a):

....Musí se začít ve školce, ve škole, v náboženství. Protože kde se bere ta nekázeň, nezodpovědnost a cynismus?....
To je sice hezké , staré latinské EXEMPLUM TRAHUNT(příklady táhnou)stále platí... Můžu svým dětem od malička 1000x něco předhazovat, přijdou jejich léta, uvidí v TV VYVOLENÍ, pořad lidských "exkrementů", snad i lidských ubožáků, co za to nemůžou, (KDO to v TV vybírá s schvaluje...??? ), jaký to příklad pro dospívající... nebo, jak poslanci kupčí atd atd... a veškerá moje desetiletá a více snaha je fuč...
01. 10. 2013 | 13:47

roman napsal(a):

Smply
Ano, média jsou kapitolou sama pro sebe a jejich moc je neuvěřitelná. Jistě je dobré rozlišovat média soukromá a veřejnoprávní, zábavu vkusnou a nevkusnou, informace pravdivé a zavádějící. Aby toto dítě dokázalo někdy rozlišovat, musí být ve školce, škole a doma veden lidmi, kteří mají hodnoty sami uspořádané a pak musí dostat prostor, určitou svobodu, aby si mohl vytvářet i svůj vlastní názor. V této virtuální a povrchní době je to těžké, ale bude to ještě těžší, když bude muset žít v bídě a vyloučení. I bohaté dítko by si mělo někdy zkusit pobyt v kempu se suchým záchodem a oběd v zaplivané knajpě, tak jako dítě z chudých rodin by si mělo zkusit potopit se s brýlemi do moře a voňavý ručník v lepší restauraci. Pro začátek bych rodičům a všem doporučil, aby brali s rezervou všechny ty "strachy", které se na ně ze všech stran valí jako jeden z nejlepších obchodních artiklů a vymývačů mozků. Stačí používat zdravý selský rozum a to dobré z vlastních zkušeností.
01. 10. 2013 | 14:33

juvel napsal(a):

Paní Sokačová, velmi oceňuji Vaše poznatky a názory, které zde uvádíte. Tak nějak si představuji myšlení a úroveň vyspělé západní společnosti v 21. stol. Realita je bohužel pod vlivem bezuzdné chamtivosti a mravní a sociální zaostalosti.
01. 10. 2013 | 14:37

Petr T. napsal(a):

Smply napsal(a):
....uvidí v TV VYVOLENÍ, pořad lidských "exkrementů", snad i lidských ubožáků, co za to nemůžou...
Moje řeč - odpad a hnus na úrovni porna a tak by s tím i soukromá tv měla zacházet...
01. 10. 2013 | 16:22

Stáňa P. napsal(a):

roman
Poctivá česká dojička by měla vydělávat rozhodně víc než podvodný plzeňskoprávník.
Nemuseli bychom pít to mléko, které v Německu vyrábějí z řepkového oleje a mydlin z velkoprádelen.
Nejen, že se nedá pít, ale smrdí.

Náboženská škola s jejím bezduchým memorováním katechismu, bezmezným pokrytectvím a potlačením osobnosti (pak jistě poslední mohou být prvními, jako Marek Benda) nevede k výchově lidí schopných a ochotných anticipovat nějakou nadějnou budoucnost.
Jak vidíme na Kalouskovi, který myslí, že lidé patří do pekla už zaživa.
Většina lidovců se s ním shodne, jen vždycky dělají výjimku u sebe.
01. 10. 2013 | 16:38

Medikolog napsal(a):

resl 13.14

U vás v Německu to tak funguje? Dejte typ na Romea.cz... a Čechům i Čechám se uleví...
01. 10. 2013 | 18:09

Petr Jihlava napsal(a):

S textem autora blogu(Linda Sokačová)se naprosto ztotožňuji.
01. 10. 2013 | 18:19

T.Paine napsal(a):

S autorkou se dá v mnohém souhlasit.

Při čtení a poslouchání zlatokopecké horečky partajníků a pohádkových politických programů zdravě uvažující člověk kroutí hlavou, směje se či propadá apatii, frustraci či zlosti, dle nátury a nálady.

Jan Kraus to trefně zhodnotil v rozhovoru se zpěvákem, Pražákem a protlačeným „lídrem“ SPOZ pro Královehradečáky Hůlkou. „Za měsíc je tady ráj na Zemi. Všichni nám daj všechno teď. Zvednou minimální mzdu, snížej maximální daně...“

Když politická strana dostává z rozpočtu 100 Kč za odevzdaný (nedelegovaný) hlas ve volbách, tak pochopitelně slibuje ráj na Zemi, modré z nebe a vzdušné zámky.

Získá-li partaj přes 5 % hlasů v celé(!) republice, ke stovce za každý hlas dostane politická strana 10 000 000 Kč ročně „příspěvek na činnost” a 900 000 Kč ročně za každé křeslo ve Sněmovně („příspěvek na mandát“).

No, nelžete lidem za ty prachy! Pitomci, za jejich prachy jim naslibujeme třeba elixír mládí! Vivat partajkracie!

Každý normální pracovník dostane peníze až za odvedenou práci. Vyjma novodobé kasty partajníků. Partajníkům se ještě práší od úst a už se rochní v cashi.
01. 10. 2013 | 18:38

T.Paine napsal(a):

Poslední odstavec autorčina příspěvku je však úsměvný.

„Změnu k lepšímu může přinést posilování práv zaměstnanců, a nikoli tlak na flexibilizaci pracovního trhu, který je flexibilní až až. ...“

„… flexibilní až až.“ :) Autorka patrně používá orwellovskou definici flexibility. Takes two to tango. K tančení tanga jsou potřeba dva.

Ano, pracovní trh je flexibilní až až a proto je jenom v oficiální evidenci nezaměstnaných přes 550 000 lidí. Nemluvě o neevidovaných, předčasných důchodcích, studentech všeho druhu, uměle zaměstnaných ve veřejném a státním sektoru, …

Ano, pracovní trh je flexibilní až až, zejména v okresech s dvoucifernou nezaměstnaností.

Ano, smluvní vztahy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem jsou flexibilní až až a proto existují na pracovním trhu pijavice pracovní agentury.

Nač platit přímo zaměstnanci? Zaměstnavatel dá peníze zprostředkovatelské agentuře a ta pak ten zbytek dá zaměstnanci. Zaměstnanec si „živí“ svého prostředníka/parazita pracovní agenturu. Tak to je správné, tak to má být.
01. 10. 2013 | 18:42

T.Paine napsal(a):

„Lepší životní úroveň (nezaměstnaným?) přinese efektivní podpora nezaměstnaným."

Teď by mě zajímalo, jestli pak víte, soudruzi, jakou má takovej samopal kadenci. Nevíte, co?

Lepší životní úroveň (nezaměstnaným?) přinese tvorba pracovních míst ve veřejném sektoru?

Ano, pracovních míst ve veřejném sektoru není a nikdy nebude dost. Pracovníci ve veřejném sektoru jsou a budou vždy „prospěšní“ a vždy „podfinancováni“. Víc peněz, víc a ještě víc. Stromy rostou do nebe.

Ano, čistí daňoví poplatníci se přece rozmnoží jako králíci a pak se promění na beránky-otřes-se.

Ano, naložme na záda ještě nenarozeným dětem větší a ještě větší úroky a dluhy. Zdroje jsou.
01. 10. 2013 | 18:46

T.Paine napsal(a):

Autorka příspěvku a další nezaměstnavatelé by měli ochutnat dnešní život soukromého (!) zaměstnavatele a zaměstnat nejlépe dvouciferný počet osob bez přisátí na peníze z veřejných rozpočtů.

Prodeje zboží a služeb totiž lítají jako pečení holubi do pusy. Peníze za faktury se snášejí z nebes pravidelně jako ranní rosa. Pro fixní měsíční daňové, sociální, zdravotní odvody, pro výplaty nemocenských a pro výplaty několikaměsíčního odstupného má každý soukromý (!) zaměstnavatel tiskárnu na peníze.

Nepočítaje šatnu, toalety, pracovní pomůcky, obědy, dovolené, ošetřování člena rodiny, náklady na účetní a administrativu, kontrolory s právem udělovat likvidační pokuty, .... Tutová změna k lepšímu, vše přesně podle síťového grafu.

(Ne)podíl zaměstnanců, členů představenstva, členů dozorční rady a majitelů právnických osob na zisku a na ztrátě je téma samo o sobě.
01. 10. 2013 | 18:49

Občan napsal(a):

Jíří,

přesně takové jako jste Vy měl Simply na mysli.
Napsal jste "Jiří napsal(a):
Simply:
Rozumím. Na druhou stranu - já jsem byl třeba v situaci, kdy jsem měl více práce než bych zvládal a rád bych zaměstnal někoho dalšího. Ale prostě jsem se bál že to:
a) neutáhnu
b) když to utáhnu teď, nemusí to fungovat za půl roku
Případné odstupné by pro mě bylo opravdu velkým zásahem do rozpočtu.
Výsledkem bylo, že jeden člověk nedostal práci.
A k minimální mzdě. Tohle téma pro mě není, díky bohu, relevantní, protože pracuji v oboru, kde jsou mzdy vyšší. Ale právě proto - já prostě nechci, aby ti nejchudší a nejméně kvalifikovaní, kteří svému zaměstnavateli vydělají méně než (např.) 12 000 Kč, byli propuštěni, nebo nebyli vůbec najati.
01. 10. 2013 | 10:40" a Vaše a) i b) jsou naprosté nesmysly.

K a)
Můžete zaměstnat kohokoli na dohodu o pracovní činnosti (výpovědní doba 15 dní, neplacená dovolená, nemoc a mateřská) nebo na dohodu o provedení práce, kterou můžete donekonečna uzavírat ad hoc podle toho, zda zrovna máte pro zaměstnance práci (žádná výpovědní doba, do 10 000.- Kč/měs. žádné zdravotní a sociální pojištění, neplacená dovolená, nemoc a mateřská).
To, že jste zcela nevzdělaný v nejzákladnějších právních oborech, věru není k chlubení. Spíš je s podivem, že jste vůbec schopen podnikat.

K b) Minimální mzda je nejnižší částka vyplácená jako plat, z níž lze ještě velmi skromně přežívat (NIKOLI ŽÍT) bez sociálních dávek.
Zaměstnanec nemá zaměstnavateli co vydělávat. Od toho je zaměstnanec, aby mu zaměstnavatel práci zajistil. Buď ji pro něho má, nebo ji nemá. Řadový zaměstnanec se také nemá co starat o organizaci práce - od toho má zaměstnavatele nebo jím pověřené osoby; zaměstnanec prostě odvede přidělenou práci a tím to pro něho hasne. Zejména, pokud je to zaměstnanec s "platem" pod 16 000.- Kč/měs.
01. 10. 2013 | 19:23

Vandal napsal(a):

tak nevím, co je lepší

unter den Linden

nebo uber den Linden?
Co vy na to, krásná Lindo?
01. 10. 2013 | 21:07

Jiří napsal(a):

To Občan:
a) Už přesně nevím, ale v případě, který jsem řešil, byly nějaké překážky pro dohody - množství odvedené práce nebo maximální zaplacená mzda nebo obojí.
b) Jsem možná strašlivý sobec, ultrapravičák a vydřiduch, ale pokud bych měl zaměstnance, tak čekám, že mě nějaké peníze vydělá - prostě se mi tak nějak nechce platit mu peníze za to, že se na mě bude hezky usmívat. Dalším projevem mého (v tuto chvíli potenciálního) zotročování dělnické třídy je i to, že nechci zaměstnance, který se "nemá co starat o organizaci práce". Dokonce chci někoho, kdo bude přemýšlet, kdo se bude umět chovat k zákazníkům, kdo bude mít dobré nápady, kdo si bude práci hledat. Pro toho, kdo "prostě odvede přidělenou práci a tím to pro něj hasne" se mi zdá 16 000 moc.
01. 10. 2013 | 23:14

Yosif K napsal(a):

Pane jiří, vy jste něco jako bakanej Bakala. N asvětě je spousta lidí kteří potřebují job aspon za 16 tisíc měsíčně a o ničem napřemýšlet. Vy jim ty joby máte dotovat ze svých zisků a ze svých rezerv a ne si sobecky všechno dělat sám.

Máte jim platit 16 tisíc měsíčně at práce je nebo není, alespon do té doby, než vám Sobotka přikáže platit jim 24 tisíc měsíčně.

Socani v řecku a ve španělsku zavedli minimální mzdu 914 EUR měsíčně i pro totální lemply a jak jim to tam skvěle funguje!
Ani muže ze závodu, ani haléř ze mydy at je práce nebo není! To jest heslo dnešní doby!
02. 10. 2013 | 00:42

popapulus napsal(a):

Musím se usmívat nad výlevy mnohých v diskuzi i v článcích. Je smutné, že nikdo není schopen přiznat, že problém je jenom v takové maličkosti a to ve společenském systému. Ten je nutné změnit, aby se změnil běh společnosti. Místo dopředu se vracíme stále zpět. Chce to pozměnit heslo kupředu pravá i levá a zpátky ni krok. Zatím to je kupředu žádná a zpátky cvalem.
02. 10. 2013 | 07:58

Jirka13 napsal(a):

Tak téma je to nosné. A samozřejmě peněz je na všechno dost. O tom vypovídá, že autorka "V poslední době pracovala např. na výzkumu přístupu Romů a migrantů z postsovětských zemí ke zdravotní péči v ČR." Tak co proboha chcete?
02. 10. 2013 | 10:20

Samonáserník napsal(a):

19 let sem podnikal a tvořil pracovní místa. Před 3 lety sem si uvědomil, že z každé daně, kterou zaplatím vznikne nové pracovní místo pro byrokraty ve veřjné správě. Následně se byrokrati snaží uplatnit na firmu nějakou ze sankcí( tyto sankce jsou vyjmenovány na cca 364 stranách a určitě to nejsou všechny, protože je v ČR cca 9000 norem, které nemohou znát ani právníci, ani ti co je schvalovali).Dále sem si uvědomil, že další část daní, které sem platil připadne mé konkurenci, která se k nim dostane pomocí různých pseudodotací a přerozdělování.Poslední část mé daně doputoválaly k nepřizpůsobivým občanům, kteří rušili můj noční spánek a odpočinek. Z těchto důvodů sem se rozhodl se přizpůsobit nepřizpůsobivým. Zjistil sem, že nevím kdo ti nepřizpůsobiví jsou. Položil sem si otázku: Jsou to občané, kteří pobírají dávky? Nebo jsou to někteří politici a někteří manažeři státních firem(které jsou v miliardových ztrátách), kteří berou nezasloužené platy (500 000/měsíc). Zjistil sem, že nepřizpůsobivý jsem já a všichni ostatní občané, kteří se nedokáží přizpůsobit těm, kteří jsou přizpůsobiví až příliš. Základní problém našeho státu je v tom, že jsou stanoveny paradigmata, terá jsou v rozporu s přirozeností. Jako příklad chybně nastaveného pravidla uvádím Úřady práce. Dle mého názoru je tento úřad jedním z největších zaměstnavatelů (cca 8500 zaměstnanců). Zaměstnanci tohoto úřadu sice poctivě pracují, ale vykonávají zbytečnou práci. Logické a přirozené by bylo, aby si každý občan pomohl sám. Když si nemůže pomoci sám, měla by mu pomoci jeho rodina,příbuzní a známí. Pokud jedinci nemůže pomoci ani rodina, měla by mu pomoci obec, kde je přihlášen k trvalému pobytu. V obci nejlépe ví kdo pomoc potřebuje, zda ji využívá nebo zneužívá... Politici by měli zajistit, aby se přestaly rozevírat nůžky mezi platy a mzdami pracovníků. Měla by být stanovena minimální mzda tak, aby umožnila důstojný život těm, kteří poctivě pracují a neměly by být na minimální mzdů navázány žádné jiné dávky . Dávky podpory by měly sloužit pouze k holému přežití. Vyjímku by tvořila pouze podpora dětí, která by byla zajišťována denními stacionáři. Pro rodiče, kteří by se řádně nestaraly o své děti by byly vytvořeny speciální ústavy, kde by je "naučili se starat"...Mzda ve veřejné správě by byla daná maximálně 5- ti násobkem minimální mzdy, v soukromé svéře by byla mzda neomezená. Předpokladem práce ve veřejné správě by měla být odpovědnost za způsobené škody a to do výše způsobené škody...za různé přešlapy - letadla Cassa, prodej firmy, která vlastnila desítky letadel za 1/2 ceny motoru letadla, za předražené zakázky...
02. 10. 2013 | 11:38

pwpw napsal(a):

Možná by neškodilo zrušit všechny státní agentury a zrušit státní dotace do dalších lidskoprávních institucí typu Gender Studies či Helsinkého výboru - nebo´t za naše miliony vlastně vůbec nic nevytvářejí a v případě potřeby poškozenou osobu
( obvykle z nižší sociální třídy) neochrání a ani efektivně nepomohou. Jejich činnost je víceméně zprostředkovatelská, kdy poškozené osoby nasměrují ke spřáteleným komerčním advokátům. Pokud mají např. vytvořit zprávu a stavu lidských práv v ĆR, musí vypsat výběrové řízení a nechat si zprávu napsat dodavatelem ( viz např. Helsinský výbor), neboŤ většinou ani nechápou co je podstatou jejich práce. Anebo chápou (chránit lidská práva jednotlivých občanů proti zvůli státu), avšak s dotacemi od státu je jejich činnost (proti státu) téměř nulová či spíše jenom formální. Takže zrušit všechny podobné organizace resp. zrušit dotace a finančně např.přímo posílit přístup občanů ke spravedlnosti a soudům ( např. zrušením soudních poplatků apod.)
02. 10. 2013 | 12:27

Yosif K napsal(a):

Místo toho, aby se strany zaměřily na posilování postavení zaměstnanců a nezaměstnaných, usilují o ztížení přístupu k sociální podpoře a sociálním dávkám.
KONEC CITATU.
Paní Sokačová jest naivní střelená ko...za.
1) Posilování postavení zaměstnanců vede k tomu že se zaměstnavatelé více a více obávají je zaměstnat, raději koupí stroje nebo outsourcují co nejvíce činností na dodavatele.
2) Posilování postavení nezaměstnaných vede k tomu že narůstá počet nezaměstnaných kterým se ve stavu nezaměstnaných líbí.

To co paní Sokačová nadšeně navrhuje zákonitě povede k vyšší nezaměstnanosti než by jinak byla.

Silné postavení jak zaměstnaných tak nezaměstnaných ve Španělsku je zcela evidentně příčinou toho že nezaměstnanost mládeže ve španělsku se blíží 50%.

Se soudružským pozdravem, posilováním práv zaměstnaných i nezaměstnaných vzhůru k totální dělnické bídě!
02. 10. 2013 | 12:29

modrý edvard napsal(a):

Samonáserník : když jste tak podnikal, tak by Vám mělo být jasné, že ČSA byla v okamžiku prodeje jen prázdná slupka.
02. 10. 2013 | 14:19

Scarabeus napsal(a):

wbgarden:

Pěkné s těmi kameny.

Ale když někdo takové kameny tahá 8h denně, 5x v týdnů, několik měsíců/let, tak je pravděpodobné, že z toho onemocní.

Pak také nemusí mít každý Vaše fyzické dispozice, Vaší kvalitu zdraví.

Stačí jedna chyba, Vaše(spadnete ze stromu), případně někoho jiného(autohavárie) ... a budete mít po schopnosti tahat velké kameny. :-(
08. 10. 2013 | 09:51

nechť zhyne starý podlý svět napsal(a):

Milión lidí, kteří by chtěli pracovat a kvůli politice státu (a tedy stran) nemohou, by měl volit KSČM.
Pokud se ti lidé chtějí dožít změny k lepšímu.
Pro věčné "debatérské" patly poznámka:
SSSR ani Kominterna neexistují.
Ani gulagy (něco údajně v USA staví FEMA).
Buhví jestli aspoň univermagy.

Nikdo (snad s výjimkou ulraliberálního pana Wittasseka) neslibuje, že srazí nezaměstnanost na nevyhnutelná 3%.
Před válkou přinesl milión nezaměstnaných (z 15 miliónů - 9,09%, teď je to z 10 - 12,34%) sociální zvrat (neschopnost sudeťáků vyrovnat se s poměry danými krizí je nahnala do rukou Hitlerovi) a masové demonstrace pro mobilizaci.
Těch se asi po volbách dočkáme, až nám Rovnátko ukáže, s kým se to dá dohromady.
12. 10. 2013 | 17:40

Jarle Halsnes napsal(a):

Veřejná služba je pitomost. Práci, kterou by dělali nezaměstnaní v rámci této "služby" má udělat regulérní firma jako regulérní zakázku s regulérními zaměstnanci za regulérně dohodnutou cenu.
Takhle by co nevidět dělali všechnu práci "nezaměstnaní", protože by byla k dispozici za velmi levné peníze.
Potíž ekonomické krize Západu tkví v tom, že se řádně neplatí daně (mistrovskou ukázkou je Řecko)a práce se dělá jen tak, aby ji zbylo dost i na zítra a dala se dobře vykázat, přičemž výsledek je to poslední, oč tu běží.
14. 10. 2013 | 13:03

-NO- napsal(a):

Dobrý den,
určitě je dobré hledat způsoby jak pomoci zaměstnat ty, kterým se práci nedaří najít.
Na druhou stranu není třeba opakovat chyby, které už udělal někdo jiný. Model, který by vnutil práci nezaměstnaným zkoušelo přeci Německo se svým systémem Hartz IV. Výsledkem byla další deformace pracovního trhu a zvýšení rozdílů v úrovni příjmů.
Vzpomínám si na dobu, kdy vláda horovala za zakládání průmyslových zón. V Čechách jsou oblasti, kde se mzdová úroveň definuje právě úrovní nejnižších mezd v té které lokalitě. Neumí-li náš stát kvalitní pracovní místa vytvářet, pak se snaží alespoň svou neschopnost skrýt podobnými výtvory jako je veřejná služba.
Nezaměstnanost se podařilo snížit i změnou výpočtu míry nezaměstnanosti. Chytře na šli naši východní sousedé. Na Slovensku se podařilo vypočítanou míru udržet alespoň na úrovní, která vyloženě nebije do očí. A jak se to podařilo? Tak nějak samo od sebe. Ti pracovití, kteří už dál nechtěli v agónii vyčkávat, odjeli pracovat do zahraničí.
14. 10. 2013 | 17:27

Petr Kunat napsal(a):

Dobrý den,
dnes jsem shlédl záznam rozhovoru s panem Okamurou pro ČT 24 Interwiev, objevila se zde Vaše citace ohedně výroků pana Okamury, které jste hodnotila jako xenofobní. Dle mého názou se velice mýlíte a Váš názor na tuto problematiku je naprosto zcestný. Kdyby jste si pečlivěji analyzovala pastoje pana Okamury, jistě byste zmírnila svá slova.
odkaz http://youtu.be/HFDKpuBmINs

Děkuji za přečtení.
31. 10. 2013 | 00:58

DennisKr napsal(a):

Everything else is ultimately simply details -- important details, but variations on that theme. index.php is the controller, the menu system determins what the "current page" is, and lots of events get fired in the process of building that page. Plugin modules can hook into those occasions and change the work flow/provide additional tips/etc. That is also part of the reason a lot of Drupal resources center on making modules. Without modules, Drupal does not really DO something other than say, 'Someone asked for a page! Does it exist? No? OK, I will serve up a 404.'

<a href="http://billysrereebiz.com">Corro</a>

http://billysrereebiz.com - lolz
25. 02. 2014 | 23:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy