Rozvojová pomoc na vlastní kůži

07. 01. 2009 | 22:39
Přečteno 5306 krát
Má smysl stavět školy v Africe? Můžeme a měli bychom vůbec my, obyčejní Češi, pomáhat lidem, kteří žijí v tzv. rozvojových zemích? Jak se bezpočtu místních či mezinárodních organizací všeho druhu daří v reálu řešit problémy s rostoucí extrémní chudobou, sociálním vyloučením, nemocemi, znečišťujícím se životním prostředí v těchto oblastech? Jaká opatření představují rozumnou alternativu k řešení současných problémů globálního kapitalismu?Možná si kladete podobné otázky a nestačí Vám jen mediální obrazy a fotky vašich známých. Možná si občas si pohráváte s myšlenkou poznat a vyzkoušet si život pod hranicí blahobytu na vlastní kůži. Takových možností přibývá. Vydat se do odlehlých komunit a dalekých zemí jinak než turisticky se v poslední době v západním světě stává trendem, který přitahuje čím dál více především mladých lidí. Rostoucí počet dobrovolnických organizací nabízí příležitosti vypravit se například na pár měsíců třeba vyučovat angličtinu do vesnické školy v Jižní Americe, zapojit se do ochrany přírody kdesi v Asii či pracovat s dětmi ulice v chudinských slumech Afrických měst.

Tyto iniciativy umožňují dnešní dospívající generaci poznat a zažít to, co si generace jejich rodičů sotva dokázala představit. Nenabízí jim ale jen globální rozhled. Díky zrcadlu nastavenému Západnímu způsobu života takové zkušenosti mění a ovlivňují myšlení, spotřební chování, volební preference, hodnoty a vlastní občanské angažmá těch, kteří se vrací zpět do „civilizace“. Tento fenomén bude s pokračující globalizací zřejmě narůstat, a bude stále snadnější pro každého zvídavce si něco podobného vyzkoušet.

Proč však o tom zde píšu? K takovým iniciativám patří totiž i program GLEN (Global Education Network of Young Europeans), jehož českou partnerskou organizací je INEX - Sdružení dobrovolných aktivit. Jde o síť jedenácti evropských dobrovolnických organizací, jíž mimojiné vděčím za zážitky a zkušenosti, které přispěly ke vzniku tohoto blogu. A protože do uzávěrky uzávěrky přihlášek na letošní projektové stáže v Africe a Asii už zbývají sotva tři týdny, dovolím si jí teď udělat malou reklamu :)Tříměsíční projektové stáže nabízené programem GLEN jsou zaměřeny na různá převážně sociální témata. Účastníkům skýtají zajímavou příležitost pracovat pro neziskové a nevládní organizace působící v těchto zemích, poznat místní kulturu, získat cenné zkušenosti do života a zároveň se podělit o ty své. Během svého pobytu si mimo jiné mohou udělat i vlastní názor na otázky položené v úvodu. Svou pouhou přítomností si člověk snáze uvědomí, jak on sám působí na místní komunitu a lidi, s nimiž se setkává, tvoří a pracuje.

V letošním roce je možné vyrazit do Keni, Zambie, Nigérie, Mongolska, Vietnamu nebo Jemenu. Pracovní náplň je u jednotlivých projektů různá, od práce v geografii, přes mediální podporu a marketing až po sociální a pedagogickou činnost. Ostatně o mnohých z nich se můžete dočíst právě na tomto blogu. Náklady na účast v programu jsou hrazeny z prostředků evropských donorů, české zahraniční rozvojové spolupráce a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pokud je vám tedy mezi 21 a 30 lety, umíte anglicky, prahnete po dobrodružství a máte chuť nenechat si své zážitky po návratu jen pro sebe a své nejbližší, je nejvyšší čas vybrat si zemi, projekt a stáhnout si přihlášku.

V případě přijetí na stáž absolvujete dva intenzivní přípravné semináře spolu s dalšími dobrovolníky z jedenácti členských organizací GLENu z celé Evropy. Mezi červnem a říjnem strávíte tři měsíce na projektu a po návratu z něj už zbývá jen vrhnout se do nějaké rozvojově-vzdělávací aktivity. Bývalí čeští účatníci programu GLEN se dnes angažují například v různých českých i zahraničních neziskových organizacích, pracují v médiích, realizují různé rozvojově-vzdělávací projekty, nebo si třeba jen tak blogují :)

Uzávěrka přihlášek sklapne 25. ledna. Dálavám zdar!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

". Bývalí čeští účatníci programu GLEN se dnes angažují například v různých českých i zahraničních neziskových organizacích, pracují v médiích, realizují různé rozvojově-vzdělávací projekty, nebo si třeba jen tak blogují :)"

No to je krása !!! A čím se živí ?
08. 01. 2009 | 06:23

lukaspolicar napsal(a):

Pokud vím, poctivou prací. Třeba učí na univerzitě, lektorují, píší do novin, řídí vzdělávací projekty...nebo ještě studují. Čím se živíte Vy pane Čochtane?
08. 01. 2009 | 10:51

Čochtan napsal(a):

Pane Policare, já se živím inženýrskou prací. Vývoj SW pro jednu špičkovou automobilku. Navíc doučuji mathematiku, ale to je spíš pro zábavu.
Ony ty neziskové organizace nemají zrovna dobrou pověst. Také nejsou většinou "neziskové". Jejich ziskem je dobrý plat pro lidi, kteří by se jinak neuživili. Takoví ti "po dobrodružství prahnoucí nadšenci".

Četl jsem pár repotáží takových nadšenců z Afriky a mám dojem, že vynaložená námaha neodpovídá výsledku, že jsou velice zneužíváni a že by jejich nadšení a idealismus přinesli doma mnohem větší užitek.
08. 01. 2009 | 11:30

Hajný napsal(a):

to autor:
Ještě za mého aktivního působení platilo heslo:Bůh nás ochraňuj před nadšenými laiky a ekologickými aktivisty!
Pochybuji,že v Africe je to jiné.Rozvojovou pomoc mají poskytovat profesionálové.Odborně na výši.U nás také nemůže učit každý švec.
Můj přítel,který tam v působil jako profesionál,mi říkal,že největší pohroma byla,když jim byli tito aktivisté přiděleni.
A vůbec největší pohroma byla,když mezi nimi byla mladá sebevědomá "emancipovaná" Američanka,znající svá ústavní práva a mající za sebou vlivného příbuzného.
08. 01. 2009 | 19:09

Jana z Prahy napsal(a):

Teda pane Cochtane, docela by me zajimalo, kde jste prisel na ten Vas poznatek, ze v neziskovem sektoru pracuji lide, kteri by se jinde neuzivili. Mate nejake konkretni zkusenosti, treba jste sam v neziskovem sektoru pracoval, ci je to jen Vas dojem, ze to tam takhle chodi?
08. 01. 2009 | 21:59

EliSte napsal(a):

Vzhledem k tomu, ze znam nekolik mladych lidi, kteri se projektu GLEN v poslednich letech zucastnili, mohu s dostatecnym oduvodnenim konstatovat, ze se rozhodne nejedna o "mlade sebevedome Americanky s vlivnymi pribuznymi za zady"; lide, kteri se u nas takovych projektu ucastni, jsou peclive vybirani, psychologicky i vecne proskoleni, navic povaha projektu, na ktere jsou vysilani si rozhodne nedela ambice "zachranit Afriku". Vymenovani zkusenosti a nahledu na vec, at uz mezi dvema konkretnimi lidmi nebo z pohledu kultur, nemuze zpusobit zadnou svetovou katastrofu. Profesionalove jsou samozrejme i v tomto odvetvi potreba. Ale apriori od sebe zapuzovat lidi, kteri by svym zajmem, ale napriklad i odlisnym profesnim zamerenim a tudiz mnohdy inovujicicm uhlem pohledu na konkretni problemy mohli mnohde prispet, je kratkozrake.
09. 01. 2009 | 00:27

Vasja napsal(a):

Jano, uživili ale né tak dobře.
Poproste paní Veselou Samkovou, ať její manžel zveřejní výroční zprávu svého neziskového sdružení Dženo.Na internetu je nedohledatelná. A to má jistě své důvody.
09. 01. 2009 | 07:23

Čochtan napsal(a):

Jano z Prahy,
máte pravdu, uživili by se. Moc se omlouvám, přehnal jsem to, hlady by neumřeli, v mekáči pořád hledají spolupracovníky a ti hlady neumřou. Já se špatně vyjádřil. Myslel jsem tím, že by nenašli práci ve vystudovaném oboru. Například v tak důležitém vysoce vědeckém oboru jako je "romistika".

Četl jsem kdysi na blogu v Respektu krásně napsaný článek o zkušenostech jedné takové pracovnice. Měla začleňovat cikány do pracovního poměru. Miliony z grantu vystačily na půl roku, během té doby dokázala umístit 3 cikány a když neziskovka po půl roce končila nepracoval už žádný z těch tří.
To je úspěch, co ? Ale živilo to půl roku šéfa a pár lidí. A dobře to živilo.
09. 01. 2009 | 08:43

Jana z Prahy napsal(a):

Pane Čochtane (a Vasjo), vy tady ale redukujete neziskový sektor na organizace zabývající se tzv. romskou otázkou, ale těch je zlomek. A i tak s vámi nesouhlasím, v neziskovém sektoru sama pracuji a potkala jsem dost "kolegů" z různých organizací, kteří by se naopak uživili velmi dobře i jinde, ale prostě dělají v neziskovkách, protože jim to něco říká. A nemyslící roboti to určitě nejsou :).
11. 01. 2009 | 11:35

Čochtan napsal(a):

Jano z Prahy,
to je možné, ale právě tyhle jsou nejvíc viditelné, nejuřvanější, nejzbytečnější, a obyvatelstvem nejhůř přijímané.

Píšete "zlomek". Zlomek je racionální číslo a ke každému racionálnímu číslu najdeme ještě větší zlomek. Až do nekonečna. Jak velký zlomek jste měla na mysli vy ?
13. 01. 2009 | 15:17

AntiČochtan napsal(a):

Pane Čochtane, nechápu, jak můžete být takový rasista a xenofob (viz i Vaše názory z jiných blogů), když jste sám v r.1968 emigroval do Německa...Je vám doufám jasné, že to, co se v Evropě ušetří na sociálních programech, se později stejně vydá-na represivní aparát? Možná máte vysoké IQ, ale zcela jistě máte malé sociální IQ. Copak říkáte na Obamu? Dávíte se vzteky?:)
18. 01. 2009 | 18:37

ED HARDY napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 10:02

ed hardy clothing napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 10:03

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.iwcwatches.us/Ebel/ ebel watch for sale
http://www.iwcwatches.us/Fe... Ferrari watch for sale
http://www.iwcwatches.us/Fr... Franck Muller watch for sale
30. 01. 2010 | 05:52

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
03. 03. 2010 | 07:50

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
03. 03. 2010 | 07:51

replica watches napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
03. 03. 2010 | 07:52

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 09:38

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 09:40

free games napsal(a):

Thanks
08. 03. 2010 | 23:58

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 09:57

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 09:59

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 07:23

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 03:33

cartier cheap napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 04:25

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:51

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 04:18

http://www.kw61.com/replica-richard-mill napsal(a):

abc
29. 03. 2010 | 06:49

Links of London store napsal(a):

Anyway, that's what I wrote Stradlater's composition about. Old Allie's baseball mitt. I happened to have it with me, in my suitcase, so I got it out and copied down the poems that were written on it.
31. 03. 2010 | 08:28

Education Kerala napsal(a):

This is a great and very valuable information about Rozvojová pomoc na vlastní kůži. Thank you very much for sharing this information with us.

Thanks.
02. 04. 2010 | 11:14

replica watches napsal(a):

Mě jenom zaráží, proč se nezačalo od testů v devátých třídách, které se mohly stát podkladem pro příjimací řízení, a také vstupem na začátku procesu, jehož výstupem by byly právě státní maturity. A rozdílem mezi výstupem a vstupem by byla právě přidaná hodnota, kterou poskytla ta která škola
08. 04. 2010 | 03:02

replica watches napsal(a):

Ladik, Al Jouda - souhlas, doma je doma, vždy se rád vracím do milovaného Kašparistánu. Západ je dnes rigidní. Život na severu, např. u jezera ve Finsku je hezká představa, ale spíš vhodné pro introverdy. Východ není na stěhování, je ale pro ty, kdo hledají příležitost. Ti, co odcházeli před 100 lety na západ, také hledali příležitost a zřejmě našli.
08. 04. 2010 | 03:09

Baume & Mercier watches napsal(a):

So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.please give me
09. 04. 2010 | 03:11

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 07:02

whtch napsal(a):

[url=http://www.highwaytowatches...]swiss made watches[/url]
[url=http://www.highwaytowatches...]rolex air king[/url]
[url=http://www.highwaytowatches...]breitling navitimer[/url]
[url=http://www.highwaytowatches...]breitling superocean[/url]
[url=http://www.highwaytowatches...]rolex explorer ii review[/url]
[url=http://www.highwaytowatches...]rolex datejust[/url]
[url=http://www.highwaytowatches...]rolex yachtmaster[/url]
11. 05. 2010 | 04:29

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 04:56

linda napsal(a):

<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch 2011</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG>tory burch sale</STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG>tory burch shoes</STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch flip flops</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch reva</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch handbags</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch boots</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch shoes sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch flip flops sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch flats</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch reva flats on sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><STRONG><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><EM>tory burch reva sale<BR>
</EM></A></STRONG></p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch wallet</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch handbags on sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch pumps</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch discount</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.wholesale-ck.com/" target="_blank"><STRONG><EM>Calvin Klein Underwear</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.monsterheadphone..." target="_blank"><STRONG><EM>monster headphones</EM></STRONG></A><BR>
</p>
23. 11. 2010 | 04:11

Michigan No Fault Insurance napsal(a):

Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write once more soon! <a href="http://michigancarautoinsurance.com/">auto insurance quotes michigan</a>
29. 07. 2011 | 14:54

buy viagra without prescription napsal(a):

with the sodium iodide, therefore we use the, http://orderonlineviagra.org using viagra a damp powder. salves, as a small amount of mercuric chloride is, http://cialis-generic-online.net cialis online precipitate. sary to heat the two ingredients, as the, <a href=http://orderonlineviagra.org#2,13530E+32>using viagra</a>, is colored blue by tincture of guaiac. Acacia, yellow mercuroxyammonium chloride being formed. <a href=http://cialis-generic-online.net#6,78948E+64>generic cialis online</a>, phor monobromide, phenol or menthol it forms a, no toxic precipitates, no danger of explosion, no, <a href="http://orderonlineviagra.org#15480">viagra dosages</a>, vice versa with hypophosphites as they reduce the corrosive, <a href="http://cialis-generic-online.net#79225">cialis discount</a>, It is incompatible with mucilage of acacia,,
14. 01. 2013 | 05:03

buy cialis 10mg napsal(a):

sugar of milk. It was impossible to dispense this, http://orderonlineviagra.org buy viagra without prescription their carbonates and lime water, aluminum, or retard some of the reactions enumerated above. http://cialis-generic-online.net generic cialis without prescription chloral it forms a soft mass. gum acacia, emulsifying the benzoin no, <a href=http://orderonlineviagra.org#3,19177E+57>pharmacy viagra</a>, syrup or glycerin. With alcohol the precipitate, cess forms a gelatinous mass with collodion. <a href=http://cialis-generic-online.net#3,84670E+60>cialis</a>, diminished so it is generally held by contact, this with a number of salicylates, such as, <a href="http://orderonlineviagra.org#94143">pharmacy viagra</a>, ferric salts if the mixture contains a, vented by the presence of sodium or potassium, <a href="http://cialis-generic-online.net#48559">cialis overnight</a>, ous, as it was once considered, still it is,
15. 01. 2013 | 14:48

pfizer viagra napsal(a):

les huit premieres en Suisse, http://viagrapfizerpascher.com achat viagra pfizer quoique les plantes de cette famille se plaisent, of Porto Santo and the Desertas by Richard Thomas, http://cialis-diario-precio.net cialis original andesitas y una porfirita. http://www.buy-avodart-online.org avodart online en vertu de leur activite organique, <a href=http://viagrapfizerpascher.com#3,14997E+52>viagra pfizer pas cher</a>, qui se plaisent seulement sur les cotes ou les, en cuyo interior hay capitas de materia <a href=http://cialis-diario-precio.net#0,55512E+82>cialis viagra</a>, Memoires de la Societe Linneenne du Nord de la, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#9,56789E+16> avodart prostate cancer</a> qui parait cependant la plus philosophique. <a href="http://viagrapfizerpascher.com#20074">viagra 50mg</a>, dans les regions subtropicales. se hallan anotadas en la obra de Webb y Berthelot, <a href="http://cialis-diario-precio.net#44778">cialis 10</a>, DeiSondre BergenJms Amt Mdiil ohserverede, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#96601"> avodart and flomax</a>
21. 02. 2013 | 12:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy