Můžou si za to sami ?

30. 07. 2007 | 00:22
Přečteno 7146 krát
Přísloví říká, že každý je svého štěstí strůjcem a život k tomu dodává, že současně je často každý strůjcem i svého neštěstí. Z posledních zpráv popisující tragickou nehodu na Kladně z uplynulé soboty se zdá, že se skupina 6ti mladých mužů pokoušela rozebrat střechu opuštěné tovární haly, když ta se náhle zřítila a v troskách připravila nejméně 2 z nich o život. Na první pohled si zcela zřejmě smrtelnou nehodu postižení sami způsobili. U většiny z nás přichází logický úsudek - prostě si za to můžou sami. U podobné události v USA by se jistě začalo vyšetřovat zda byl objekt příslušně zajištěn, zda měli nešťastníci příležitost dozvědět se jak nebezpečné je jejich počínání ... možná i zda byla na budově vyvěšena cedulka "Upozorňujeme, že neručíme za pevnost střechy, poté co ji pod sebou rozeberete". Naštěstí u nás podobné výstřelky nestrpíme. Každý kdo provádí něco nebezpečného či zdraví škodlivého je viníkem následků. Jak se z dostupných informací zatím zda v uvedeném případě je vina poměrně zřejmá. Je však vždy takový pohled zcela správný ?

Jakkoli je to zdánlivě nesouvisející, napadá mne případ vyhraných soudních sporů několika bývalých kuřáků na tabákových společnostech. I zde se z našeho pohledu jedná o typický výstřelek. Něco takového je možné jenom v Americe. Ti lidé si přece rakovinu způsobili kouřením tak jaké odškodnění - můžou si za to sami. Z úst a per některých komentátorů je to zcela jasná dedukce. Jenže ono je to ve skutečnosti trochu složitější. Především se jedná o případy vzniklé v 50tých a 60tých letech minulého století. I když dnes je škodlivost kouření a její přímá souvislost s fatálními následky zřejmá, před půl stoletím situace tak jasná nebyla - nebylo to prostě tak zcela obecně známo. Navíc zmiňovaná odškodnění se většinou nevztahovala ke kouření jako takovému, nýbrž k užívání tzv. lehkých cigaret. Představme si industriální město amerického středozápadu v roce 1956 a v něm čtvrť obývanou především nižší třídou dělníků místních oceláren. V televizi běží poprvé barevné záběry finálové serie v baseballu, případně Superbowlu (finálového zápasu amerického fotbalu). V přestávce se mezi reklamami na psí konzervy náhle zjeví pohledný muž ve středních letech či mladá manekýna. "Již se dále nemusím obávat o své zdraví", říká a k nebi stoupá modrý proužek cigaretového dýmu. "Přešla jsem totiž na lehké cigarety". Ano, i tak probíhala reklamní kampaň tabákových koncernů.

Něco takového je pro člověka závislého na nikotinu přeci skoro jako říci notorickému sázkaři, že tento automat neprohrává nebo člověku s obezitou, že tahle čokoláda nemá kalorie. Není tedy přece divu, že se některého z takových "napálených" uživatelů čiperně chopili právníci. Se zdatností sobě vlastní (a vidinou tučné provize) se jim podařilo dosáhnout úspěchu. Jakkoli se justice v USA založená na spravedlnosti vážené porotou obyčejných lidí může zdát absurdní, při posouzení uvedeného se zdá, že minimálně někteří z trpících kuřáků si za svůj osud tak docela sami nemohli. Na onu vratkou střechu, která se s nimi potom zřítila, je někdo přeci jenom trochu pomohl vysadit, nebo ne?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jin napsal(a):

Ty vaše myšlnkový pochody jsou tak zamotané,že je problém se v nich vyznat.Zkuste někdy mluvit srozumitelněji.Pokud jsem pochopil,tak podle vás Cikány někdo ovlivňoval aby tam lezli?Myslím,že právě naopak,když je policie vyhnala a oni se vrátili.Jsme na ně krátký a tentokrát na to doplatili.Matka mrtvého Cikána říkala:"On tam musel,protože žije s takovou-ona by mu nedala nažrat"...Věechno naznačuje ,že pokud mají Cikáni nějakou závislost,tak je to notorická zlodějina.../Jestli jsem špatně pochopil vaše obalované myšlenky,tak mne prosím opravte./Jindra
30. 07. 2007 | 00:50

NObody napsal(a):

Tak v jistém smyslu s autorem souhlasím... Navíc to, že zloděje železa ovlivňuje ke krádeřím naše mizerná legislativa je víc než zřejmé jistě můžeme to svádět na nedostatek úcty a respektu k soukromému vlastnictví, ale dokud bude v tomto státě právní prostředí nastaveno tak, že pokud není škoda vyčíslena nad 5.000,- tak se vlastně zase až tak moc neděje budeme se nad podobnými "nehodami" pozastavovat donekonečna...
Zcela jiná by byla situace v přídě, kdy by výkupny šrotu odebíraly železo a evidovaly jeho dodavatele pouze na základě živnostenského listu - IČa a získané peníze by nedostávali na ruku kdo nikde nepracují žijí (prazitují) na systému sociálních dávek...
30. 07. 2007 | 06:48

JC napsal(a):

Ameriku vážený autore ani nezmiňujte.Ta je totiž díky přetlaku právníků naprostýn právním absurdistánem.
30. 07. 2007 | 09:24

alena-velika napsal(a):

Kez bychom i my meli alespon trochu
z toho pravniho ,,absurdistatu,,
Nam bohuzel chybi kvalitni zakony,
pravnici a soudni zazemi. Z toho vznikaji jenom tragedie, ale kde je vule
lidu to resit ? *nad tim zasnu. V jinych statech se lide dokazou vice ozvat ...
30. 07. 2007 | 10:10

oli napsal(a):

Ještě by to pro pozůstalé po obětech onoho neštěstí chtělo odškodné za to, že rasistická společnost nechala halu v takovém špatném stavu :- ) http://cz.altermedia.info/z...
30. 07. 2007 | 10:16

stejskal napsal(a):

Pane Hawku,

ještě jeden podobně rasistický text a příště se Vám nepodaří do diskuse přihlásit.

Mějte se hezky.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 07. 2007 | 12:25

hawk. napsal(a):

pane stejskale, polibte mi prdel.
30. 07. 2007 | 12:31

hawk. napsal(a):

pane stejskale, nakonec tu s vaší cenzurou zůstanete sám.
30. 07. 2007 | 12:32

Macek napsal(a):

Tak jsem z toho článku tak nějak zmatená. Asi to vše chcete otočit ve prospěch zlodějů. Jedno mi je jasné ale ze zpráv : příbuzní obětí prý podají žalobu na majitele z důvodů nezabezpečení objektu !! A pak vlastně ještě nechápu, proč policie ještě neví koho obvinit z obecného ohrožení, když pachatelé zůstali na místě - tedy ti, kteří nebyli schopni utéct. Ti zdraví utekli a ani se nenámahli svým "spolupracovníkům" pomoci. Navíc večer před tím je policie vykázala a rovněž to nebylo poprvé. Ke krádežím docházelo opakovaně, "větev si pod sebou rozřezali" zloději sami, tak je snad jasné kdo za to může, ne? Navíc objekt byl za plotem. To se i policie bojí obvinit zloděje, jenom proto, že to jsou cikáni, aby nebyla nařčena z rasismu? Zloděj jako zloděj, ne? Jenže některým je jejich činnost tolerována. Takhle si tedy policie "svou image" nevylepší, jak o to chce v následujícím období usilovat.

Příbuzní misto obviňování majitele haly by měli dostat k úhradě veškeré náklady na záchranářské práce a léčení, protože poškození kradli na cizím pozemku, lezli tam na vlastní nebezpečí a nedbali toho, že byli již z místa vykázáni. ´Žaloba by tedy měla být podána na ně za poškozování cizího majetku. Ale protože se jedná o cikány, doplatí na to pouze celá společnost v podobě placení nákladů léčby a vyplácení invalidních důchodů.
Já když někomu nechtěně poškodím nějaku věc, tak ji musím také zaplatit.
30. 07. 2007 | 12:44

hawk. napsal(a):

Cikáni kradli a tak zemřeli. Co je na tom komu divného, když si někdo odřeže ocelovou konstrukci nad hlavou:-))
30. 07. 2007 | 12:44

hawk. napsal(a):

To Macek: čemu se divíte? Zdejší vrchní cenzor Stejskal mi vymaže článeček a vyhrožuje, protože jsem pojmenoval věci pravým jménem. Takže kde je svoboda slova? Jen populismus je správně a pokrytectví vedené s cikány.
30. 07. 2007 | 12:46

Max napsal(a):

No jelikož pán studoval v Americe, tak zkusíme příklad:
Zloděj koní vnikne na cizí ranč a ukradne koně, tentýž jej následně vyhodí ze svého hřbetu takže dotyčný srazí vaz. Příbuzní zloděje se obrátí na šerifa aby majitele koně pohnal před soudce a požadují odškodnění. Jak si myslíte, že to dopadne? I když v současnosti, asi nevím, pokud by se na majitele vrhli tzv. "honiči sanitek", asi by majitele obžalovali, že na koni chyběl nápis "Pozor vyhazuje ze sedla!"
Já bych se raději držel té bioanalytické chemie, možná to bude nějaká genová anomálie, která má podobné jednání této množiny na svědomí.
30. 07. 2007 | 14:12

stejskal napsal(a):

Pane Hawku,

svoboda slova na tomto blogu končí tam, kde se začíná porušovat zákon. Pokud vyjádříte politování nad tím, že "bohužel ne všichni kradoucí cikáni zhebnou," porušujete ustanovení Trestního zákoníku Hlava pátá: Trestné činy hrubě narušující občanské soužití, paragraf 198a.

Pokud se chcete bavit tímto způsobem, najděte si jiný web.

Nashledanou.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 07. 2007 | 14:57

hawk. napsal(a):

Pane Stejskale, Váš výklad tr. zákona je pomýlený. Viz judikatura Nejvyššího soudu. Laskavě mluvte o tom, čemu rozumíte, t.j. cenzuře, to vám jde docela fajn. Joa ještě taky neumíte držet slovo, tak nemoralizujte. Sbohem.
30. 07. 2007 | 15:08

leporelo napsal(a):

Fajn, pane Stejskale. Tak když půjdu na sousedovic zahradu krást (třeba třešně) a pokouše mě při tom na té sousedovic zahradě sousedův pes, tak podle vás je vinen ten soused coby majitel toho psa? Omyl, vážený pane. Majitel toho psa by za to zodpovídal jedině tehdy, pokud by mě jeho pes pokousal na veřejném prostranství. Pokud mě ale sousedův pes pokouše na sousedově zahradě, když tam půjdu krást třešně, je to jenom moje vina, protože jsem na té zahradě neměl co dělat.
30. 07. 2007 | 15:20

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane leporelo,

ani jediným slovem jsem se nezmiňoval o podstatě této diskuse či o výše uvedeném kladenském případu.

Pan hawk se podle mého názoru dopustil výroku, který zavdává podezření ze spáchání trestného činu (viz výše). Proto jsem jeho výrok smazal a zároveň jej varoval, že další podobný bude mít jisté následky. Toť vše. S mým případným postojem k ochraně osobního vlastnictví to vůbec nesouvisí.

Mějte se hezky.

Libor Stejskal
30. 07. 2007 | 15:43

bini napsal(a):

Pane Stejskale, ti cikáni také porušili zákon, tím, že tam kradli! Proč vyhrožujete panu Hawkovi, když ho podle Vás taky porušuje, doufám, že si večer půjdete obejít ty cikánské rodiny a budete jim také vyhrožovat! Pan Hawk mě nijak nesere, protože on žádné peníze z mých daní neužírá, na rozdíl od té zlodějské pakáže, která se teď bude za moje prachy válet ve špitále a zasere jim tam ta bílá prostěradla!
30. 07. 2007 | 16:27

Leporelo napsal(a):

Vážený pane Stejskale, záměrně jsem použil příklad s cizí zahradou a psem. Myslím, že každý soudný člověk pochopí, že jestliže kdokoliv (podotýkám kdokoliv) neoprávně vnikne do prostoru, který je majetkem někoho jiného, a v tomto prostoru, kam bez oprávnění vnikl, se mu přihodí něco zlého, může si za to jen a jen on sám. A je úplně jedno, jestli je postižen tím, že ho na cizí zahradě pokouše pes, nebo na něho v cizí hale spadne střecha - když ještě navíc tu cizí halu rozebíral za účelem vlastního obohacení se.
30. 07. 2007 | 17:17

Leporelo napsal(a):

A ještě pro doplnění: Když půjdu po ulici (čili po veřejném prostranství) a spadne na mne římsa nebo padající kus střechy, mohu žalovat majitele domu, že svou stavbu dostatečně nezabezpečil.
Také bych mohl žalovat zaměstnavatele, pokud by na mne spadla traverza nebo zborcený kus střechy v hale továrny, jejímž jsem zaměstnancem, nebo kde na základě objednávky provádím nějaké práce. Ale nemohu v žádném případě vinit majitele nemovitosti, do níž jsem vnikl neoprávněně, a sám v ní svou neoprávněnou činností zborcení stavby způsobil. Naopak, měl bych považovat za samozřejmé, že náklady, které musely být na moje vyproštění a na moje léčení vynaloženy, mi budou předepsány k úhradě. A měl bych počítat také s tím, že majitel oné zhroucené a vykradené nemovitosti mne bude žalovat pro způsobenou škodu.
30. 07. 2007 | 17:30

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

tak ještě jednou. Můj zásah vůči příspěvku pana Hawka měl jediný důvod a tou je následující věta:

"Ne všichni cikáni, kteří kradou, zhebnou. Bohužel."

Tato věta je rasistická. Dosaďte si za "cikány" kohokoliv, ta věta je pořád rasistická. Vyjadřovat politování nad tím, že kriminality se dopouštějící příslušníci jednoho konkrétního (jakéhokoliv) etnika nezemřou, je rasistické. S Kladnem, Romy a já nevím čím to nemá nic společného

A dál: dotyční cikáni neporušují pravidla tohoto diskusního fóra. Nemám proto jediný důvod, abych je večer obcházel a něco jim vysvětloval.´Pokud budu zodpovědný za tyto lidi, dělat to budu.

Pan hawk je porušil. Ta pravidla jsou dána Kodexem diskutujího. http://blog.aktualne.centru... Tudíž - pokud to udělá znovu - zasáhnu proti němu podle výše uvedeného Kodexu.

Můžeme spolu dál diskutovat, jak dlouho chcete. Nicméně na mém stanovisku ohledně slušně vedené diskuse na tomto soukromém fóru Aktuálně.cz a případného porušování zákona se tím nic nezmění.

Přeji hezký podvečer.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 07. 2007 | 19:01

fafnir napsal(a):

pane Stejskale,je li politování na tím,že ne každý zločinec je potrestán rasistickým výrokem,pak mám dost vážné pochyby o Vašem právním vědomí.A je irelevantní,že míra trestu se Vám zdá nepřiměřená.
30. 07. 2007 | 22:40

Al Jouda napsal(a):

To Leporelo : ...Pokud se mu přihodí něco zlého, je to jeho vina, nemá tam co dělat. Náš soud byl ale jiného názoru v případě chataře, který nastražil za dveře své chaty samostříl proti zloději. Když se zloděj snažil otevřít dveře, byl zasažen střelou do nohy. Majitel chaty byl uznán vinným z tr.činu ublížení na zdraví. Pes bývá uznáván také jako zbraň a pokud by pokousal dítě, které vlezlo na cizí zahradu na třešně, nevím, jak by dopadl majitel psa u soudu.
09. 08. 2007 | 10:35

kanadský šindel napsal(a):

to je snuska nesmyslu tohle
07. 06. 2009 | 23:17

Omega watch napsal(a):

Get a replica Omega watch that will be virtually indistinguishable from the real thing,and the replica omega watche is cheap and best omega watche here is one of hot wrist watch in lowest price.http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 04:37

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
15. 08. 2009 | 21:43

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 03:41

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:15

replica louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 18:09

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 07:58

replica bag napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 19:02

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
03. 03. 2010 | 09:08

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
03. 03. 2010 | 09:10

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 09:12

free online games napsal(a):

thanks
09. 03. 2010 | 00:41

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
16. 03. 2010 | 00:52

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy