S trávou je to v pohodě

06. 04. 2013 | 11:53
Přečteno 93387 krát
Marihuana by se určitě měla zlegalizovat. Aspoň tak to říkají její konzumenti.

Není totiž o nic horší než alkohol a alkohol je společensky přijatelnou drogou, proč by tedy nemohla být i tráva? Na vině je společnost, která je tak pokrytecká, že jednu drogu přijímá a druhou ne.
Na věci mi přijde zvláštní to až zarputilé dokazování konzumentů, že na marihuaně v žádném případě nebylo, určitě není a dozajista nikdy nebude nic špatného. Argumenty proti tak silné rétorice nemám, co ale naopak mám, jsou mí kamarádi.

Můj kamarád J. je velmi chytrý, a byla radost ho kdysi dávno učit. Vždycky se chtěl dostat na medicínu a lehce na ni měl. Pak se rozhulil, napřed málo a pak víc, teď denně a hodně. O nic nejde, ubezpečuje mě vždy, když spolu mluvíme.
J. se již na medicínu nechce. Co taky s medicínou? táže se filosoficky. Jeho rozhodnutí samozřejmě a pochopitelně nemá nic společného s marihuanou, zdůrazňuje trochu popuzeně. J. se prostě změnil a vidí teď věci jinak. To se v dospívání stává a jen idiot nemění názory. J. je teď v pohodě. Skautský oddíl, který se J. pokoušel vést, se nedávno úspěšně rozpadl. Chlapci z vedení připouští, že za ztrátu zájmu o oddíl může i tráva, ale jen částečně. Byly zde totiž i jiné vlivy, zdůrazňují.

Jiný kamarád Z. konzumoval marihuanu též a považoval se dokonce za jednoho z moderních proroků trávy. Vždy mi přinášel nová čísla časopisu propagujícího konopí, jehož byl šéfredaktorem a které obětavě roznášel po známých. Z. mě často zval na různé přednášky a velmi stál o to, abych na ně chodil. Z. velmi přeceňoval můj vliv na mládež a snil o tom, že až se stanu příznivcem trávy, získáme spolu mnoho nových přívrženců, takhle mi to aspoň říkal. Z. byl vždycky v pohodě, na druhé straně nebyl schopen dosáhnout na titul bakalář na fakultě, o které se z dobrých důvodů domnívám, že na ní bakalářské zkoušky udělá i šumící tráva. Jakoukoli souvislost mezi konzumací a opakovanými nezdary ve studiu Z. striktně popíral. Pravdou je, že byl vždycky v pohodě, vždy v dobré náladě a studijní i jiné neúspěchy bral velmi sportovně.
Dnes má za sebou Z. neukončenou školu a ukončené vztahy. Co za sebou naopak Z. nemá, je schizofrenie, která se u něj dosti prudce rozvinula. Co je ale jisté a samozřejmé je to, že eskapády života Z. nemají nic společného s hulením. Ba naopak, bez trávy by to bylo jistě ještě mnohem horší a Z. by možná skončil jako konzumem posedlý kravaťák někde na univerzitě, soudí Z. sám o sobě.

Na L. jsem narazil pozdě v noci v malém městečku v jednom rádoby rockovém klubu. Vzpomínám na naše první setkání; L. byl ve velmi zuboženém stavu s rozbitým obličejem, o okolnostech incidentu mluvil L. velmi vyhýbavě. Spřátelili jsme se hned a i když na naše tábory pro středoškoláky narkomany nebereme, v jeho případě jsem udělal výjimku. Byl to šťastný tah. L. se později podařilo odmaturovat, ale dlouhodobě pořád jel v různých látkách, marihuanu nepřestal kouřit nikdy a jako dnes mnozí ji ani nepovažoval za drogu. Vzhledem k tomu, čím se sjížděl jinak, to mělo svou logiku. Život L. se nicméně začal pomalu zvedat ze země. Dokonce zkusil i pobyt v jednom francouzském klášteře, kde, jak mi opakovaně říkal, byl šťastný. Nemusel zde totiž nic vymýšlet, přísný denní řád rozděloval již stovky let hodiny dne mezi práci a modlitbu a pro L. bylo výhodné, že měl pořád nějaký program. Občasné úniky přes zeď do krčem a návraty v dosti zdevastovaném stavu zpět však donekonečna mniši přehlížet nemohli a tak se L. vrátil zpět do republiky. Vystřídal několik zaměstnání a nakonec si dal větší dávku, než tělo vydrželo. Pohřeb měl nedávno na Vysočině; bylo mu kolem 27 let. Ani v tomto případě marihuana pochopitelně a samozřejmě za nic nemohla. V žádném případě. Na vině byly daleko silnější chemikálie.

Když už o těch našich táborech mluvím, občas na nich mají přednášky i kluci z jedné protidrogové neziskovky. Je s podivem, jak agresivně vystupují zejména proti marihuaně a zejména ti pracovníci, co kdysi v drogách vězeli až po uši, nakonec se z toho s různými následky dostali a vystupují teď ostře proti návykovým látkám jako takovým a marihuaně zejména. Pokaždé mluví o odrazových můstcích a vstupních drogách. Konzumenti trávy ví, že to tak dozajista a samozřejmě není a že se nic nemůže stát.

Já sám nemám co mluvit, neboť jsem nikdy neměl z trávy ani jediný šluk. Jsem proto podle konzumentů také pokrytec, který mluví o něčem, čemu nerozumí a co nikdy ani nezkusil. Problém je v tom, že kdybych si jointa dal, byl bych taky pokrytec, který na jedné straně kárá a na druhé sám hulí, něco ve smyslu káže vodu a pije víno. Takže to ve finále vyjde na stejno. Logika je neprůstřelná, proti marihuaně nikdo nic nemůže říct. Nekouříš, nevíš, o co jde. Kouříš, tak nemluv. A tak radši nehulím, protože mým výrobním nástrojem je mozek a mám takové zaměstnání, že se musím udržovat, každý den několik hodin čtu a hodně mi záleží na propojení krátkodobé a dlouhodobé paměti. Taky jsem kravaťák z univerzity a v noci se občas budím úzkostí. Kdybych hulil, byl bych v pohodě.

Vadí mi, pravda, i ten alkohol. Abych byl přesný, nevadí mi absolutně, jsem z jižní Moravy. Co mi vadí, jsou noční pražské hospody plné mladých lidí, nejen v pátek ale pořád, den co den, sedm dní v týdnu, tři sta šedesát pět dní v roce. Možná je to už věkem. Když jdu kolem, myslím na to, kolik myšlenek a kolik nápadů se právě topí. To samozřejmě není pravda, konzumenti ví, že Paul McCartney napsal nejlepší vály pod vlivem marihuany, takže co. A teprve až napíšu Yesterday, budu moci mít co mluvit.
Opravdu nemám v ruce žádnou statistiku a čísla, píši tento text jen proto, že se mi zdá, že u příliš mnoha životních selhání mých příliš mnoha kamarádů postává kdesi v pozadí marihuana a tváří se nezúčastněně.

Nechce si mi utíkat. Dávám přednost svým úzkostem, dávám přednost být zde střízlivý a bolavý než být tam venku na tripu a v pohodě, a moc bych si přál, aby konzumace marihuany nebyla pro veřejnost zlegalizována. Z toho důvodu, že procento těch, kteří v ní zůstanou viset nebo se po ní sklouznou dál se mi zdá rizikově velké. Konzumenti mi to samozřejmě neberou a pokud bude marihuana volně dostupná, budou mě třeba i tolerovat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

buldatra napsal(a):

Tak marjána způsobuje pocit létání.
No jo.
To jsou věci.

Ale pocit létání je jen pocit. Náhražka.
Lepši je udělat si například PPL, Private Pilot Licence anebo vyzkoušet alespoň paragliding a lítat skutečně.
Věřte, že to stojí za to.
Máloco se tomu může rovnat.

A samože je jasné, že to něco stojí, vo tém žádná.
Ale ani marjána není zadara, že a ve finále je vlastně mnohem, mnohem dražší.
Proto je lepší stát se aviatikem a marjánu nechat těm, kteří ji potřebují k léčbě neduhů.

Ale voni ne, budou blbnout a hledat všelijaký trapný výmluvy, budou diskutovat o tom, jak je to dobrý a neškodný.dát si jointa.
Chudáci.
Je mě jich líto, nemají vůli.
07. 04. 2013 | 09:44

Drzá zrzka napsal(a):

Trávu jsem hulila 2x. Jednou jako dítě (seno ze slamníku) způsobilo běhavku. Podruhé jako dospělá jako odstrašující příklad pro děti. Naštěstí, ty mimo "zhulené matky" viděly, co takzvané měkké drogy dokáží udělat s jejich vrstevníky. Skončilo pár kamarádství, bohužel i život(nezvládnutý návyk přešel do užívání drogy tvrdé-krádeže kvůli penězům na fet, rozklad osobnosti, rezignace na život, zlatá šleha)

Konopí mnohým pomáhá, ale kam zařadit různé energetické drinky, extáze a podobné životabudiče?
07. 04. 2013 | 09:47

Pepa Řepa napsal(a):

OCBMAN
třeba Chris Bennet zjistí, že Albert hulil sto jointů denně. Prý je mozek někde ve flašce od octa.
To pak bude jiná, musím toho Chrise sledovat.Na co přijde.
:-)
07. 04. 2013 | 09:50

ruda napsal(a):

Buldaro Buldaro.Marihuana žádný pocit létání nezpůsobuje, je to relaxační droga, stejně jako alkohol.A marihuana je i zadara, již 15 let jsem si ji nekoupil a přitom mám plnou půdu.Je mi takových chudáků jako jseš ty líto, ale demagogie dnes vládne, viz.politika.
07. 04. 2013 | 09:51

Ládik!!! napsal(a):

Konopí jedině kolem krku zvenku. Dovnitř ne.
07. 04. 2013 | 09:54

OCBMAN napsal(a):

Nemohu to nenapsat.. Honolulu, Vlasta a jim podobný - PURE DEMENCE
"Rozkladá mozek a srdce" :D tak to už je na mě moc..
07. 04. 2013 | 09:56

jaja napsal(a):

Všechny zákony, které můžeme porušit bez toho, abychom někomu
ublížili, jsou směšné.
07. 04. 2013 | 10:03

befree napsal(a):

Pan honolulu by tu měl přestat šířit své názory na marihuanu a sepsat svoje zážitky- to by udělal lépe. Myslím, že prožil velmi zajímavý život.
07. 04. 2013 | 10:05

Jarda z práce napsal(a):

Svoboda v našich krátkých životech je důležitější než zákon nebo názor nějakého faráře toužícího po zviditelnění.
07. 04. 2013 | 10:06

Pepa Řepa napsal(a):

Co mi vadí, jsou noční pražské hospody plné mladých lidí, nejen v pátek ale pořád, den co den, sedm dní v týdnu, tři sta šedesát pět dní v roce. Možná je to už věkem. Když jdu kolem, myslím na to, kolik myšlenek a kolik nápadů se právě topí
-------------------------
Je Otče je. Je to věkem.
Nejlepší nápady se rodí v hospodách, řekl bych.
Vezměte si reformátora Luthera, nepil, nehulil, do hospod nechodil, jen seděl na díře a napadly ho takové myšlenky, že rozvrátil křesťanstvo a dal za uši pejzatým jako málokdo.
Pravda, na druhé straně-v Římě- asketismus v té době zrovna nekvetl.
Martin to myslel taky dobře. Bylo co napravovat.
07. 04. 2013 | 10:07

Jemnický napsal(a):

Al Jouda
Přesně tak to chodí, znám spoustu podobných osudů ze svého okolí,ale to tady novodobí hrdinové nechtějí slyšet. Jim to výjde, jsou děti ráje.
07. 04. 2013 | 10:10

smrad napsal(a):

Al Jouda: Je smutné, že své totální selhání ve výchově syna svádíte na nějakou rostlinu.
07. 04. 2013 | 10:11

Libor napsal(a):

Spouštěčem schízi může být i úlek na přechodu pro chodce, tam ta dispozice prostě je, anebo není. Ale především je to trochu demagogické. Mohl bych uvést zrovna takové případy alkoholiků či alkoholiček. Vaše argumentace trochu zavíní systémem "my vás zacháníme, i kdybychom vám měli dát přes hubu", a tam jsem i zmaten, tento přístup je mravní?
07. 04. 2013 | 10:11

OCBMAN napsal(a):

A dost. Při pročítaní některých příspěvků mám opravdu chuť vyskočit z okna.. A to ani nemusím být zhulenej. Nic du si ubalit na tohle. Pak Vám napíšu jestli se mi náhodou nerozložil mozek.
07. 04. 2013 | 10:17

Pablo napsal(a):

Každá kytka je dar boží, pane faráři.
07. 04. 2013 | 10:20

ferdytheant napsal(a):

Dobry den chtel jsem se zeptat kam by jste zaradil me. Je mi 36 let a travu kourim od 18ti. Zhruba od 25let ziji v zahranici a kourim skoro kazdy den. Diky trave me nebavila podradna prace kterou jsem tady vyknaval tak jsem se rozhodl ve 30ti letech po zhruba 12ti letech koureni jit na vysokou skolu. Tu jsem uspesne dokoncil v dane anglicky mluvici zemi a mam titul bakalare. V sucasne dobe pracuji ve firme na senior pozici a travu kourim dal. Tento rok se hlasim na magisterske studium a opet to budu studovat v anglictine. 3x tydne chodim cvicit a denne vyhulim zhruba 1-2g sve vypestovane travy. Tak se ptam jak to ze me to zivot neskazilo studuji ,pracuji a sportuji!!!!Chtel jsem jeste dodat ze nepiji alkohol. S uctou hulic
07. 04. 2013 | 10:28

XB1 napsal(a):

Panu farářovi za jeho článek posíláme pěknou písničku.http://www.youtube.com/watch?v=dnJmmjKjJz0
07. 04. 2013 | 10:33

Jemnický napsal(a):

minatomirai
Podsouváte mi některé závěry, které v mém příspěvku nejsou.
Japonská společnost je v rozkladu, Čína, i přes extrémní průmyslový a vědecký rozvoj, nevytváří stabilní elity s morální integritou a společenskou úrovní.
Stres a pracovní přepínání není známkou zdravé společnosti, kompenzace drogami to neřeší.
Čím více takto postižených lidí bude na klíčových postech, tím větší pravděpodobnost fatálních selhání.
Ve vědě pracuji dost dlouho, abych viděl, jak končí alkoholici (tam je úpadek pozvolnější) a drogově závislí (jeden nedávno skončil v blázinci). Je proti mé zkušenosti ta představa, že hulič trávy může dlouhodobě pracovat jako vědec. Vědcem nemyslím mimoně, který se potuluje nějaký čas po chodbách ústavů akademie, než skončí jako troska s desintegrovanou myslí a pochcanýma kalhotama.
Rekreační kuřáci marihuany jsou tací, na které nemá droga hluboký účinek. Citlivé lidi ale zničí.
07. 04. 2013 | 10:33

OCBMAN napsal(a):

Pepa Řepa napsal(a):
Dobrý den,

chtěl jsem napsat jeden příspěvek (cosi o "oslí serenádě" a nutnosti "nějak se odreagovat"), který by neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu a pak jsem ho smazal a jdu si raději dát jointa.
:D Nice
07. 04. 2013 | 10:34

gaia napsal(a):

náboženství je také opiem lidstva, drogou pro vymývání mozků poddajným. Také zbavuje člůověka svobody a vlastní suverenity.

proč autore útočíte jen na tu kytičku a to druhé opěvujete.
07. 04. 2013 | 10:48

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa
Děkuji za komentář, podíval jsem se na historii assasínů a při zmínce o představě Prorokova mohamedánského ráje jsem si uvědomil, že to je přesně to, co dnes lidé chtějí. Proto se šíří islám socialistickou Evropou. V tom ráji bude chlast, žrádlo a šukačka, vše zdarma. To v Evropě musulmani už mají, akorát na to ještě musí ti křesťanští psi dřít.
Na tomto světě Prorok chlast přísně zakázal, protože s ožralou armádou se svět nedá dobýt. Taky ožralej pilot by těžko trefil mrakodrap, i když jsou dva vedle sebe.
Válet se v cizí zahradě a nakonec ji zplundrovat. Ani Alláh, ani Hospodin si to ale nenechají líbit a vykopnou je ven. Taky bych to udělal, kdyby mi někdo sral do růží, a to jsem dost tolerantní. Láska k bližnímu může někdy znamenat, že mu dám přes hubu, ale nevyrazím mu zuby. Židovský Jehova, když se napřáhnul, tak praskaly lebky.

Pěknou neděli,
musím tady končit a jít něco dělat.

Jemnický
07. 04. 2013 | 10:52

cha cha napsal(a):

Tak to, že má autor takovouhle partu kamarádů je zjevně vykonstruované. Já znám huličů o dost víc - pravda většina je pouze příležitostná - ale podobný příběh bych dohromady nedal asi žádný.
07. 04. 2013 | 10:54

OCBMAN napsal(a):

ferdytheant

Protože si prohlídnul všechnu tu povrchní komedii kolem sebe a díky weedu si měl opravdu prostor se ve své hlavě zabývat věcmi které by sis přál a jsou pro Tebe tou cestou.
07. 04. 2013 | 10:54

Jemnický napsal(a):

Gaia

Pravý význam náboženství je, aby učinilo člověka lepším a svobodným, nikoliv poslušným mrtvých příkazů, které udržují mrtví
duchem.
Zdá se, že jste zamrzla spolu s Karlem a Vladimírem Iljičem někde na úrovni židovství přelomu letopočtu.
Stejní mrtví duchem přitloukli na kříž Krista a přitloukají další a další.
Ale nezoufejte, dejte si jointa nebo panáka a ono se to dozajista spraví.
07. 04. 2013 | 11:04

Michal napsal(a):

Pan autor si mohl odpustit povysovani se nad sve kamarady a dalsi blaboly a radeji postnout link treba na tuto celkem objektivni studii z NZ, ktera sledovala cca 1000 dlouhodobych uzivatelu konopi od puberty do dospelosti.
http://www.bbc.co.uk/news/health-19372456
07. 04. 2013 | 11:07

Jemnický napsal(a):

KKKKK

správně by mělo být "blbí", pokud tedy blogery považujete za podstatná jména životná. Tvrdé y naznačuje, že je považujete za neživotné, což lze, dle úrovně některých příspěvků, akceptovat.
07. 04. 2013 | 11:08

buldatra napsal(a):

ruda napsal(a):

Buldaro Buldaro.Marihuana žádný pocit létání nezpůsobuje, je to relaxační droga, stejně jako alkohol.A marihuana je i zadara, již 15 let jsem si ji nekoupil a přitom mám plnou půdu.Je mi takových chudáků jako jseš ty líto, ale demagogie dnes vládne, viz.politika.

Díky za poučení Rudo.
Klidně relaxujte dál.

Můj kámoš z baráku měl pocit, že přeskočí šalinu.
To mu bylo tenkrát 17.
Inu, nepřeskočil.
Od té doby relaxuje a hlína je mu lehká.
Kdyby po Brně nejezdily šaliny, mohl by k tomu třeba i něco říct.
07. 04. 2013 | 11:10

Luba napsal(a):

Každopádně,
duchovní pastýři by měli účinky marihuany theologicky zkoumat, neboť je umělecky zdokumentováno, že chrání před účinky plamenů:

http://www.youtube.com/watch?v=cGsFve2NL2c

Co když to platí i pro Plamen Pekelný?!
To by byla revoluce ve Spasení/spásání!
07. 04. 2013 | 11:15

OCBMAN napsal(a):

To asi Tvůj kámoš z baráku sjížděl čáry krystalonu. Tenkrát..
07. 04. 2013 | 11:16

Jemnický napsal(a):

Michal

Autor jen sdělil to, co je také obsahem té zmíněné studie a co může pozorovat na kuřácích konopí každý, kdo není zhulen bláboly o tom, jak je marjána skvělá.
Ta studie je zaměřena na hodnocení poklesu IQ. Další kvality inteligence tam nejsou sledovány. Ty jsou zřejmě devastovány v daleko větší míře.
07. 04. 2013 | 11:21

Drzá zrzka napsal(a):

KKKKK

Českou gramatiku mám pilovat pilou, pilníkem nebo rašplí? Případné nerovnosti mohou dohladit šmirgl papírem?
:-)
07. 04. 2013 | 11:26

santawizard napsal(a):

Legalizace soukromného majetku není totéž jako dekriminalizace osobního majetku.Nejslavnější somrák v česku je Bolek Polívka a prezident Miloš Zeman ,ale nejslavnější feták je Jiří X Doležal z Reflexu.
Dneska se však zneužívá skoro všechno , ale nejvíce samotné zbraně a drogy.Když se to dělá dohromady ,tak je to o to horší.Dýmka míru a diplomacie je na sestupu ,ale válečná sekera a konfrontace je na vzestupu.Ve jménu ďábla se pod vlivem ilegálních drog chlapci zabíjejí ,aby šli do pekla ,ale ve jménu Boha se pod vlivem legálních drog chlapci zabíjejí ,aby šli do nebe.I když americkoizraelský imperialismus není totéž jako judeokřestanské náboženství všechno se vykládá úplně naopak.Nejvíce zadluženou zemí na světě je vojenská velmoc USA,která je taky největším spotřebitelem drog na světě.Lidé nevěří ani ve své vojenské kaplany natož nedej Bože v nějaké hospodské kaplany .Tabákové novinářství a hospodská politika je totálně na úpadku.Např celý islám je v ohni.Muslim zabíjí muslima pod vlivem zdraví škodlivých cigaret.Podobně to bylo na Balkáně a napětí pod vlivem tabákového novinářství existuje v celé východní Evropě.
Severní Korea si teďka úplně otvírá hubu pod vlivem cigaret a alkoholu.Podobně Čína je samá cigareta a alkohol v komunistické diktatůře.
07. 04. 2013 | 11:26

OCBMAN napsal(a):

Ještě tady chybí že někdo viděl po brku růžový slony a máme to tu kompletní..
07. 04. 2013 | 11:28

ferdytheant napsal(a):

OCBMAN

Pravda pravda otevrelo mi to oci :-))
07. 04. 2013 | 11:32

befree napsal(a):

OCBMANe, není to kompletní...chybí tu ještě ti/ty, co píšou, jak si feťáci tu marihuanu píchaj do žíly...
Lidi nehulte! A když už, tak střídmě...
07. 04. 2013 | 11:34

Pepa Řepa napsal(a):

Jemnický
s tou rozkládající se japonskou společností,bych to tak neviděl. Mají obrovskou soudržnost i po výbuchu na Šťastném ostrově. Teorie rýžových polí. Ostatně i Korejci prodávali šmuky a dávali je do společné díže, když se propadal kdysi rozpočet.Kim má na severu pořádek, loni vydal dekret, že se tráva nekosí srpy, ale trhá rukama, aby paže zesílily. I Rasputin přitvrzuje, akcentuje ruskou tradici ať se nám to líbí nebo ne.O Arabech a Berberech nemluvě.
Jen my v EU necháme na sobě dříví štípat.

Pozoruhodné, je že ojrohujeři přehlídli, že k dobrému obchodování nepotřebuje žádný Asiat Spojené státy asijské.Ty kecy, kterými nás tady krmí.....darmo mluvit.

S výchovou to pojednala dobře zrzka. Děti se vymezují proti rodičům, proto jsem se stal odstrašujícím příkladem, Docela to zabírá, chce to jen vytrvat.
07. 04. 2013 | 11:39

V-E napsal(a):

o lidi lidi ,vsechno spatne ?,,,,dam vam vsem jednu velkou radu na konec teto diskuze,kurte travu dve hodiny pred spanim ,,alespon dvacet let ,,1 zjistite vse co potrebujete vedet o zivote ,,2 naucite se vychazet z kazdym clovekem,,3 ziskate logicke uvazovani ,, 4 ziskate nadprumernou imunitu ,,5 ziskate cit pro krasu ,,6 horko tezko vas neko napali ,,7 uberete si 7 let na vizazi,,8 nikomu nebudete chtit ublizit ,,9 nebudete nikomu zavidet ,, 10 vyhnete se vsemu spatnemu co vas muze okamzite srazit na kolena,, 11 nikdy se zvas nestane bezdomovec ,,12 nebudete chtit alkohol a jine drogy ,protoze si plne uvedomite co to ostatni je zac ,,13 budete pachtit po uceni a zdokonalovani ,,14 budete citit lasku k ostatni lidem kolem vas a take ji budete rozdavat ,,15 uvedomite si jednu zakladni vec, proc jse tady a co je vas ukol,,16 budete mit mir v srdci ,, atak dale ,,, nebudu tady prozrazovat vse ,, jeste napisu neco pro lidi kteri budou mit dojem ze pisi jen pozitiva a na negace jsem zapomel ,,pokavat dodrzite to co je v uvodu meho psani pak se zadna negace nenajde ,,,pokavad se budete prehulovat a mychat to s jinejma drogama ,,mam na mysli hlavne alkohol ,,pervitin ,,nebo kokain,, spadnete do nejhlubsi propasti jakou si jen dokazete predstavit ,,,,,,,na konec vam tu jeste napisi legalizace mariuany okamzite :::pod nejpristnejsi kontrolou ,.. z jakeho duvodu -hnojiva ktere se pridavaji do hliny pri pestovani skanku muzou nenavratne znicit vase zdravy ,,dbat na ciste vypestovanou marusku a prisun milijard do statniho rozpoctu, ktere je dulezite rozdelit do vedeckejch oboru ,, a nakonec mariuana neni droga neni navikova :::: jen slabej jedinec se muze domnivat ze je naviknutej,,,,,,,,,,a jeste se vrati k vam co jen krytizujete a urazite ,,to co delate je odraz toho co jste ,,nikoho nezajimaj vase problemy a negativni chovani,
07. 04. 2013 | 11:48

Pepa Řepa napsal(a):

Jemnický napsal(a):
Ta studie je zaměřena na hodnocení poklesu IQ.
-----------------
Já to mám dobrý, níž jít nemůžu, říká žena.
07. 04. 2013 | 11:49

honolulu napsal(a):

Pane Pepa Repa, sklanim se v ucte nad vasimi prispevky !

To befree (10:05) - of course I'am absolutly free and without a grass) - vsem dalsim, ktere to zajima.
Panove v Africe ziji kmeny vsech moznych certu a jejich
predstavenstvo me poucovalo.

Marihuana neni od Boha, ale od Dabla a v bohate risi rostlin v divoke Africe rozhodne neni sama.
Obdobi mezi civilizaci Lemurie a Atlantis BUH a DABEL chodili po Africe a zavodili, kdo je z nich mocnejsi.

Buh ztvoril Crane Flower, Pride of Cap, Impala Lili, Carion Flower, Wild Iris -(symbol nasi bile rasy) a 100 kvetu a rostlin velke krasy, nebo lecivych schopnosti.

Kdyz DABEL videl, ze toto zavodeni prohrava, tak ztvoril Marihuanu, nebo kaktus s bilym mlekem, ktere kdyz prijde do styku s vasi pokozkou, tak vam ji prozere. Oci vypali.
Nebo strom v jehoz stinu kdyz usnete, tak se neprobudite atd. atd.

Jedna z tech nejhorsich dablovych rostlin, vsak byla pestovana v zakazanem poli pod prisnym zrakem Wichdoktoru. Byla urcena pro kmenovou valku proti sousedum. Vyvar z teto rostliny kazdeho zbavi strachu a bolesti. Belmo oci kazdeho, kdo ji ma v krvy zrudne a useknuta ruka neni citit.

Z nasi vyborne opevnene zakladny se jednou stratil cernoch a my jsme dostali rozkaz ho najit a pomoci mu. Az jsme nasli co z neho zbylo, tak jsme i vedeli i co se stalo. On jednu takovou roztlinu nasel pri pracovnim nasazeni. Na nasi zakladne ji sezral a sel namlatit lvum do buse. Vzal si na to zeleznou tyc z autoparku a rozhodl se stat hrdinou, uznavanym bojovnikem.

Lvi mu napred utrhli hlavu a potom rozparali briho a sezrali jeho vnitrnosti. Na oci jim nevysel cas a nasi stopari (krovaci v nasich sluzbach) nas na ne upozornili, hned, kdyz byl nalezen.
Oci mely rude belmo.

Zadna zasrana rostlina Dabla a zadna droga, nepatri do vaseho tela. Sezerou vas lvi ! Vyhodi vas z prace, a to pravem ! Stanete se bezcennym odpadem spolecnosti. Nemuzete zastavat jakoukoliv funkci, kdyz zerete nebo hulite travu. Neni na vas spolehnuti a je silna pravdepodobnost, ze budete krast naradi v autoparku.
Smitec, hajite prava na vasi destrukci ve jmenu "svobody".
Mleko z kaktusu (ziravina) se vam dostalo do makuvky...
07. 04. 2013 | 11:49

Luba napsal(a):

lulu,
a jak dopadli ti lvi?

Ti museli být z toho čerňocha celí sežraní ...
07. 04. 2013 | 11:56

befree napsal(a):

honolulu, já nemyslím zážitky s rostlinami. Myslím, že jsi prožil opravdu zajímavý život celkově- nechceš napsat, nebo namluvit svoje vzpomínky od mládí? Myslím, že by bylo škoda, kdyby to odešlo ze světa s tebou. Jsem názorově na opačné straně, ale hrozně by mě tvůj život zajímal...
07. 04. 2013 | 12:04

lfc napsal(a):

Z článku vyplývá, že marihuana je pro dnešní církev silná konkurence.Bůh je v tobě, nebydlí v kostele.
07. 04. 2013 | 12:04

kjhgerwk napsal(a):

Na příkladu pana honolulu je vidět, jak smutně končí lidé, kteří v mládí vyzkouší křesťanství.
07. 04. 2013 | 12:07

befree napsal(a):

Lidi, to byste měli vidět- u synka v pokoji sedí pět kamarádů, hulí bongo, jeden hraje online hru a zbytek sleduje Otázky Václava moravce a komentuje řeči politiků... :-D
07. 04. 2013 | 12:09

Viola napsal(a):

Vlasta

"Legalizace Marihuany, byť jen částečná, je dle mého problém naší společnosti, který tu naší povahu českou, dovede zase o kousek níže. Jako by nás snad chtěl "nekdo" zničit, a zlomit. "

Ano, přesně tak to je, udělat z nás stádo poslušných, poddajných otroků a ti kteří nebudou dost silní se zlikvidují sami.
07. 04. 2013 | 12:12

Viola napsal(a):

befree

a vám to velmi vyhovuje, že? Kluci jsou hodní, nezlobí. Udělají, co jim řeknete, pomohou vám po obědě umýt nádobí, vynesou smetí a půjdou s vámi na nedělní procházku.
07. 04. 2013 | 12:14

Luba napsal(a):

befree,
už jsem panu Stejskalovi navrhoval, aby dostal honolulu svůj blog, ale nepochodil jsem.

Náš cenzor nedokáže rozlišit floridské zrno od švarcnberských plev.
07. 04. 2013 | 12:14

OCBMAN napsal(a):

Já mám za to, že stádo poslušných a poddajných otroků, už jsme dávno. Rozhlídni se kolem sebe.
07. 04. 2013 | 12:19

buldatra napsal(a):

OCBMAN

krastalon?

To hnojivo?
07. 04. 2013 | 12:23

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa

S tím IQ to u tebe, bratře Josefe, nebude tak zlé. Někdy mám pocit, že jsi jako inspektor Colombo.

Co se týče těch asijských obchodníků, EU vznikla především pro ně. Žádná cla, žádné mýtné, bohatí evropané kupují na dluh a ještě si půjčují od nich za nekřesťanské úroky. Pěkně se zadluží a pak rádi prodají pole i statek za pár krejcarů. Bílé zhulené trosky skončí jako ti čínští kuřáci opia a zbytek bude makat, aby splatil dluhy, což se nemůže podařit.
V Evropě byli největší obchodničtí šizuňkové postklasističtí a raně byzantinští Řekové, což byli většinou helenizovaní židé. Tato doba je také tak trochu byzantinská, mohamedán za humny, Persie má svého Neřáda, korupce i na veřejných hajzlících, megalomanské plány na obnovení Říma .... a řečtí šizuňkové odrbali bruselskou kasu.

Trávo, trávo, trávo zelená, kdo tě bude trávo žít, až já budu hulit pít,.....
07. 04. 2013 | 12:26

Ládik!!! napsal(a):

V Havířově skákal před cca 20 lety "pan Tau" - z ochozu restaurace v 1. patře. Deštník ho moc nezpomalil, jezdí od té doby na kriplkáře.
07. 04. 2013 | 12:27

santawizard napsal(a):

Problém s legálníma a ilegálníma drogama je ten ,že místo aby se s tím meditovalo tak se s tím musí dopovat pro honbu za bohactvím a slávou ,jako když se Faustus upsal ďáblu..Toto zlo však taky pochází z vojenského militarismu a politické nesnášenlivosti.I když v bibli není napsáno nepokouříš marijuánu ,ale je tam napsáno nezabiješ,všechno se v praxi dělá úplně naopak.Vždyxť dneska nebojují mezi sebou jenom fašisti a komunisti , ale i demokratická levice s demokratickou pravici.Přívrženci se navzájem lichotí ,ale oponenti se navzájem urážejí. Nikdo není objektivní ,ale je absolutně subjektivní.Když někdo pije jenomn čaj ,tak za všechno zlo kritizuje kávu a naopak.Lidé neumí býti sebekritičtí a tak jsou navzájem kritičtí tuplovaně.Toto je velká překážka k pravdě, která z nás dělá lidi.
07. 04. 2013 | 12:28

opravník napsal(a):

Ale né, Pepo.
Doubek šéfoval vyšetřovatelům na Ruzyni. Předtím byl v Kolodějích.
Dělal (ze Švábova pověření) jen komunisty, nakonec i Švába.
Když pověsili Slánského a centrum, chtěl ze své vysoké funkce odejít, protože jim během vyšetřování nasliboval omilostnění.
Pak ho zavřeli na devět let; procesu využil k tomu, aby do protokolu řekl všechno, co věděl.
Tonda Novotný ho pustil a sehnal mu zaměstnání.
Znal jsem se s jeho dcerami, hodný holky.

Opravdové příběhy znějí jinak, než propaganda.
07. 04. 2013 | 12:28

Stařeček napsal(a):

souhlasím se zákazem pěstování si konopí doma. Poku se tak ale stává, je ten, kdo to zakazuje, povinen dát nemocným lék buď za přijatelnou cenu, odpovídající ceně výroby a ne ceně drogy na Můstku v Praze, nebo na cenu dát příspěvek od pojišťovny. To co se ale připravuje u nás, to je zlodějina na nemocných. V tom případě, ať si konopí pěstuje každý dle potřeby doma.
07. 04. 2013 | 12:30

befree napsal(a):

Violo,
několikrát jsem psal, že s vdechováním jakéhokoli kouře nesouhlasím! Nelíbí se mi to, ale toleruju to u skoro 30letých kluků, kteří hulí od 16- s tím nic nenadělám. Kdyby mi tu hulili cigarety, tak bych je ale vyhodil- to snesu jen vyjímečně. Před 41 lety jsem kouřil, ale teď mi cigarety vadí. A vadí mi i kecy o halucinacích z konopí...lhát se nemá
07. 04. 2013 | 12:32

OCBMAN napsal(a):

Honolulu Ty si normální regulérní vejr..
Nevim teda kde si byl, ale ve spojení s konopím, uslyšíš v Africe spíš tenhle příběh:

Bylo, nebylo, když v Babylonii vládl moudrý král Šalamoun, Babylonie se měla krásně a země jenom kvetla a prosperovala. Když měli lidé té země nějaký problém či starost a chtěli poradit šli za Šalamounem a ten jim moudřě poradil...Jednoho dne Šalamoun zemřel a Babylonie od té doby neměla nikoho, kdo by jim poradil....země začala chřadnout a lidé bědovalil....začali prosit Boha, aby jim někdo pomohl...
Bůh je vyslyšel a na hrobě krále Šalamouna vyrostla první květina marihuany na Světě, lidé ji sklidili a naučili se jí pěstovat, sklízet a používat....Od té doby lidé již nežili ve zmatku a země se vrátila do původního stavu.....
07. 04. 2013 | 12:33

OCBMAN napsal(a):

Befree

RESPEKT
07. 04. 2013 | 12:36

Viola napsal(a):

V-E

na vašem písemném projevu se dá lehce dokázat zhoubný účinek marihuany na mozek.
Tolik chyb.....
07. 04. 2013 | 12:36

Viola napsal(a):

befree

tak oni jsou to kloučci třicetiletí a takoví hodňoucčí, že vám nehulí pod nosem obyčejné cigarety. Vy musíte být zhulený s nimi zároveň a ani o tom nevíte.
07. 04. 2013 | 12:40

OCBMAN napsal(a):

buldatra
To to snad nebylo pochopeno? Škoda, tak tedy
Ano Krystalon to hnojivo..
07. 04. 2013 | 12:42

Pussy Riot napsal(a):

My nechceme katolické pedofily my chceme marijuána gury a hospodské kaplany!!
07. 04. 2013 | 12:47

Viola napsal(a):

ferdytheant

kdybyste nehulil už od osmnácti, dnes byste měl i tři vysoké školy a práci už od pětadvaceti a našetřeno a mohl si do zahraničí válet šunky a ne tam otročit pro cizáky.
07. 04. 2013 | 12:47

befree napsal(a):

Violo, jsou to normální kluci, naprosto v pohodě...akorát jeden nemá můj respekt ( ale neví o tom)- prodává důchodcům ty drahý vysavače...no, vlastně ještě jeden mi nepřijde moc chytrej- ten věří na chemtrails a různý spiknutí a jeden čas mi nabízel náramek Power Balance. Já se zdržuju ve svém podkroví a jen občas k nim nakouknu, nebo občas pokecám..jinak sedím nahoře, poslouchám Rádio1 a piju čaj. Nádobí si myju sám- oni při tom vyplýtvají moc teplý vody a já mám svůj systém..navíc mě to docela baví. Já mám jedinej problém s exmanželky třema kočkama, co mi sedaj na klávesnici a budí mi PC z úspornýho režimu a kadí, kde nemaj...
07. 04. 2013 | 12:50

Viola napsal(a):

OCBMAN

nechtěl jste napsat krystal, alespoň tak o tom mluvili v TV. Krystalon je hnojivo. A ten krystal je nějaká nejnovější zabijácká droga. Prostě není na důchody, tak někdo vymyslel sebevražednou drogu.
07. 04. 2013 | 12:52

Viola napsal(a):

befree

já vás lituju, vyhnali vás do podkroví, staršího muže, který by měl být dole, aby nemusel po schodech a sedíte tam sám, jen se třema kočkama. Jestlipak ti hoši také zajdou za váma a zeptají se, jestli něco nepotřebujete, jestli vám mohou nakoupit, uvařit, uklidit, takoví zdraví a statní kluci. Já bych se vlastně bála, být na vašem místě.
07. 04. 2013 | 12:57

OCBMAN napsal(a):

A ještě k tomu že tráva je rozjezdová droga. Kamarád mi jednou řekl krásnou větu:
Já když si dám ráno jointa, tak mě to nedostane ani do práce, natož k tvrdým drogám..
07. 04. 2013 | 12:58

OCBMAN napsal(a):

VIOLA
Ne chtěl jsem napsat krystalon a mělo to být v nadsázce..
Protože nevím co si ten mladík dal ale tráva to určitě nebyla..
07. 04. 2013 | 13:01

Karel Borovan napsal(a):

Ve 30 letech jsem se vybodl na alkohol a cigára a dal jsem se na občasnou relaxaci s marihuanou. Neměl jsem žádní mentální predispozice, jako paniku či schizofrenii.
Uznávám, že marihuana není vhodná pro nedospělého člověka, či někhoho rizikového.
Ale stabilní dospělý člověk není trávou ohrožen.
Naopak je to nástroj duševního pročištění, a výpadky krátkodobé paměti. No určitě, ale není to nic nevratného. Tzn za bych nestrašil. Stude o marihuaně hovoří jasně. Její nebezpečnost nejde s alkoholem a tabákem ani porovnat.

Nejsem žádný propagátor, jen občasný uživatel s a můžu ve svém věku potvrdit oproti obecně akceptovaným sračkám jen pozitivum.
A stím mozkem. Zhulenej jde v klidu i programovat, či vykonávat jinou na mozek náročnou práci. Naopak tím jde regulovat množství informací kterejma si zaplňujete mozek. Tzn například na analýzu je to super. Umožní to přemýšlet, zapsat si jen výstupy a pak na balast zapomenout.
07. 04. 2013 | 13:04

befree napsal(a):

Violo, mám sedavý zaměstnání a nejsem žádnej důchodce, je mi teprv 58. Ty schody je můj jedinej pohyb kromě toho, že cestou z práce vystoupím o tři zastávky dřív a projdu se ty dva kilometry ( já na sport nikdy nebyl, mě nezajímá ani v televizi..vlastně ani na televizi moc nekoukám- jen na Teorii velkého třesku). Vaří synek, mě to moc nebaví a on moje výtvory moc nemusí, kdežto jeho jídla jsou dobrý- bramborový taštičky s povidly, guláš, pizzu...)
07. 04. 2013 | 13:05

befree napsal(a):

Hele, nebudem tady z toho dělat velebnýmu pánovi chat- co jsem chtěl sdělit, sdělil jsem. Jsem proti jakémukoli kouři! Kecy vyznavačů ganji mi přijdou stejně směšné, jako pindy křesťanů či esoteriků. Ale lhát o účincích marihuany se nemá- to napáchá jen škodu. Bojovat je třeba proti alkoholismu a gamblerství- marihuana je až někde daleko vzadu...
Při tom obrovském množství lidí, co ji používají se jistě najdou příklady trosek, ale ti by měli potíže i bez ní.
07. 04. 2013 | 13:19

drotarrlogypr not napsal(a):

fajne tu pisu ty,co kontroluju svoju situaciu v uzivani akehokolvek smejdu,vlastne tu ide o travu a bohovo sa mi paci ,jake vedia pouzivat slovne zvraty a hricky v svojom dristani o smejde zvanom trava.
ja vacsinu dristam zo svojej skoly zivota a 90% tych co kontrolovali svoju situaciu chcipla,alebo su v pakarni,alebo stratili dobru robotu,lebo v riti,ako pise ten z hawai sa robia testy a nikdy neviete,kedy vam daju poharik pod vaska.
dalej sa mi tiez bohovo pacia ty,co toho sluhu bozieho hned zaradili k pedofilom,co mi tu cobolsku sisku nejak neprebija ani s tymy,co svoju situaciu maju pod kontrolou a preco?
bo ten zasrany zivot ma naucil,co som ani boha nepripustal,ze trafi kosa na kamen,cely cas,co holota zije trafia na kamene a ulachcuje si to vselijakym smejdom,aby sa odvazala z tych kamienkou z pod tej kosy az dovtedy pokial kosisko nepukne,lebo je to tak vzdy jedny za a druhy proti kazdy odvazovac od kamienkov v zivote je smejd,ktory privedie holotu do takych hoven,ze smrdim este teraz.
07. 04. 2013 | 13:23

Pepa Řepa napsal(a):

Po dlouhé době boje levounů proti pravounům zajímavý blog, jen sem tam se některá hlava ducha mdlého snaží propašovat Koniáše.

Dokonce jsem se dozvěděl, že to je s marijánou jako s mateřídouškou.

Zemřel Shlomó a do hrobu dán
siroty po něm zůstaly
přicházely každičkého rána
moudrost jeho hledaly.......
a ejhle.....jointík

že těch sirot bylo, harém jako hrom, neodbýval se..........srdce jako zvon-hulil krystalon

Znám Šalamonovy doly, tu o jeho exkrementu, znám jeho přísloví a moudrost koheletů, ale o té jeho kytce, slyším poprvé.
Konečně něco nového.

Teď si uvědomuju, že ani nevím, kde je jeho hrob na rozdíl od Davídka, ale i tam jsou spory
Asi pod mešitou, zatracenej Titus. To nás čeká všechny.
Třeba by věděl o něm víc Jirka Šalamoun nebo maxipes Fík, teď jsou moderní rodokmeny, chtělo by to zapátrat.
Možná Chris Bennet nebo ten s šifrou mistra Leonarda....
07. 04. 2013 | 13:33

Alena Čechová napsal(a):

Já myslím, že mnoho lidí začne s těmito drogami jen z prosté potřeby někam patřit.
Já jsem sama nikdy marihuanu neokusila, alkohol taky neužívám, nekouřím a i k jídlu mám víceméně odtažitý vztah. Pro spoustu mých známých jsem ale nudná sucharka a jistě mne tato neochota "užívat si" připravila o spoustu sociálních kontaktů.
Mnoho lidí prostě nechce mít nálepku nudného suchara a když se jeho kamarádi scházejí v hospodě, jde tam za nimi.
Dle mého soudu se špatně vyrovnáváme s osaměním a s potřebou se zařadit. Však ta potřeba je pro lidskou společnost velmi důležitá. Možná by stálo za to spíš než potírat marihuanu a jiné drogy snažit se v lidských bytostech už odmala pěstovat odvahu a samostatnost.
07. 04. 2013 | 13:38

Pepa Řepa napsal(a):

Alena Čechová
matko s trávou to je jako s panenstvím. Dřív se taky dělala ze ztráty vínku zeleného věda.Jednou to přijít musí, pokud nechcete zůstat na ocet.
Tjamtadadá...mám to za sebou.....včera večer u sila....já to prvně zkusila
07. 04. 2013 | 13:44

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva texty, které byly v rozporu se zdejšími pravidly zvýrazněny na úkor druhých, v tomto případě napsány celé velkými písmeny (viz záhlaví každé debaty).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

P.S. Dobrá debata. Skoro jsem dostal chuť si zase po nějaký době smotnout. Ale možná si místo toho dám zase večer půllitránek červeného ;-)
07. 04. 2013 | 13:47

Pepa Řepa napsal(a):

Dokonce i ten Stejskal se po dlouhé době projevil jako lidská bytost a ne jako PC mazací automat s energetickou spotřebou AA
07. 04. 2013 | 13:53

Ing. N. napsal(a):

(Karel Borovan) píšete.

" A stím mozkem. Zhulenej jde v klidu i programovat, či vykonávat jinou na mozek náročnou práci. Naopak tím jde regulovat množství informací kterejma si zaplňujete mozek. Tzn například na analýzu je to super. Umožní to přemýšlet, zapsat si jen výstupy a pak na balast zapomenout. "

Obávám se, že ty vaše marihuanové analýzy při programování zrovna moc kvalitní nebyly. Vím totiž velice dobře co taková analýza logicky náročného programu obnáší.
Marihuanová regulace množství informací znamená, že jste nevzal v úvahu všechna potřebná vstupní data, takže výstupy vám budou na nic.
07. 04. 2013 | 14:01

stejskal napsal(a):

AA+ Snížil jsem spotřebu z litru na něco přes půl (no, dobře, tak přes 0.7). Ovšem hulení ani červené ještě z žádného automatu člověka neudělalo, takže všechno při starym.

Hezký den, pane Pepo Řepo.

Libor Stejskal
07. 04. 2013 | 14:01

befree napsal(a):

pane ing.N. při vašem vzdělání by vás mohlo napadnout, že karel Borovan se zřejmě už nějakou dobu programováním nějakou dobu živí či živil a hulil u toho... tak asi ví, jak výsledek dopadl...
07. 04. 2013 | 14:18

befree napsal(a):

Mně tu někteří lidé připomínají moji máti, jak vždycky otci připomínala, aby se zapnul, že mu musí být zima- ona věděla líp, jestli je mu zima :-D
Za mých mladých let - kolem roku 1968 byl v kulturáku klub..žádné vstupné, stolky, kde se daly číst časopisy, hrát šachy, povídat a "bar" s kofolou a puštěným "bigbítem". Nekouřilo se tam . To by dneska nešlo- musel by to někdo dotovat. Občas jsem to zahlédl v německý TV, jak něco podobného provozují církve ( nemám pánbíčkáře rád, ale tohle je prostě dobrý). Dnes tu můžete jít akorát do zahulený hospody a musíte "konzumovat".
07. 04. 2013 | 14:34

Ing. N. napsal(a):

(befree)

Nestálo by za to pohovořit si se zaměstnavatelem marihuanového programátora Karla Borovana o jeho analytických schopnostech? Neumím si totiž představit, že by tento druh hulení na svém pracovišti trpěl.
07. 04. 2013 | 14:37

Ondřej Straka napsal(a):

Konopí je užasná bylina s mnohým využitím. Je to dar přírody a jako každá věc se dá taky zneužít. Je absurdní zakazovat lidem aby ho pěstovali. Stejně jako kecy o jeho "agresivním" vzhledu. (Co třeba chudinka kopřiva?Tak nehezká, pálivá a přitom stejně užitečná jako konopí)Kouření konopí může být hodně obohacující (duchovní) zážitek, ale inteligentní člověk pochopí, že je to jen berlička, zkratka k duchovnosti, delší, zato horší. Hulení je duchovnost pro líný lidi, zkuste na sobě pracovat a dosáhnete mnohem zdravějším způsobem pocitů štěstí. K tomu je tu jóga anebo řada jiných systémů. S autorem se shodnu na tom, že poravdudost lidí i v mém okolí se hulením zruinovalo, fyzicky, psychicky i společensky. Je to ale jejich cesta a jejich svoboda. Tak je nechme, kdoví k čemu jim ta zkušenost bude dobrá. Já osobně bych postavil mimo zákon hlavně chlast a cigarety, na kterých se pakují celé společnosti a které ruinují stamiliony životů. Kdyby se tráva nedala tak snadno vypěstovat, tak už by se dávno za těžké peníze legálně prodávala.
07. 04. 2013 | 14:37

Ládik!!! napsal(a):

Pane Stejskale,
zajděte na mešní k Dukovi a pozvěte ho sem. Beká mu tady mnoho oveček.
07. 04. 2013 | 14:54

Pepa Řepa napsal(a):

befree
nemám pánbíčkáře rád....
možná máte kolem sebe blbej vzorek, ale takovej Vojta Eliáš nebo Paďour, dříve Opasek ten od Týna Reinsberg?......teď mi to vypadlo, to byste koukal, jak je to zajímavý.
I Vácha je dobrej....hodně dobrej....takovejch je.
Zkuste někdy sv. Salvátora, někdy jsou i na venkově zajímaví lidé.Ostatně funguje to-někde- kolem far stejně, třeba ta na Míráku byla dobrá, když tam byl Eliáš.
Hodně veselý chlapík.
Když někam přijedu očíhnu tři věci.
WC, kostel a hřbitov.
07. 04. 2013 | 14:55

befree napsal(a):

pane ing.N. - a nechcete ho rovnou prásknout? Já Karla Borovana zaměstnávat, tak se zajímám jen o výsledek a je mi jedno, jak ho dosáhl, jestli to bylo v pracovní době, v kanceláři, či doma ( to se snad dá, programovat doma...)a jesli měl při tom na sobě oblek s kravatou, či tričko. Mně je taky jedno, jak vypadali hoši od Shuttlewortha, co mi poskytují Raring Ringtail
07. 04. 2013 | 15:03

Mojmír napsal(a):

1. Konzumace marihuany je u nás legální.
2. Zakázat něco, neznamená zábránit tomu. Zářním příkladem je prohibice v USA.
3. Každého člověka, který se dostal z drog si vážím, ale nemyslím si, že je to ten praví, který by měl mít rozhodující slovo v otáce drogové legislativy.
4. Pokud žijete ve stejném světě jako já jistě znáte spoustu lidí, kteří si v životě dali pár jointů a nemají s tím jediný problém (tak jako hrdinové vašich selektivních příběhů). Rozdíl mezi Lukášem Polertem a J.X. Doležalem není v tom zda konzumují marihuanu. Rozdíl je v něčem jiném.
07. 04. 2013 | 15:08

aga napsal(a):

Jemnický

"..Pokud nejsme schopni ochránit mladou generaci, jako národ zanikneme..."

Pane Jemnický, neříkejte, že jste si nevšiml, že přesně o to tady jde. Národy se přežily, a český národ je osinou v zadeli specielně. Nejde jen o drogy, útok je veden na všech frontách. Internacionála je zítřka lidský rod.

Jinak si myslím, že hřebík na hlavičku praštil Pepa Řepa - nemá cenu řešit to odspoda od uživatele, a ti, co to dělají, obvykle tam jen přesunují máslo ze své hlavy. Např. zástupci církve mají svých problémů dost, a i ty jejich problémy se podepsaly na deziluzi, která je živnou půdou pro závislosti všeho druhu.
07. 04. 2013 | 15:15

befree napsal(a):

Pepo Řepo, mě povídání s chlapama nebaví, já nejsem družnej. Já nemám žádné předsudky, ale věřící a esoterici jsou prostě mimo, i když zdánlivě fungují normálně. A mezi křesťany se vyskytují neviditelné osoby a to mě znervozňuje- prý stačí, když se sejdou dva..
a jak jsem psal včera, mám takhle postiženou v rodině.
Nejsem z Prahy a kdybych byl, chodil bych radši do Akropole, či jiného klubu na rock,reggae, ska, dub nebo alternativu..nebo někam na jazz. Tomu nějaké chytré řeči o smyslu života nemůžou konkurovat
07. 04. 2013 | 15:16

Viola napsal(a):

Babo Jago,

děkuji za připomenutí demise Roussose, to je nádhera, i hudba je drogou a také někdy i škodlivou, to když se hraje silněji a silněji, to pak odcházejí uši. K tomu nespání našeho autora jsem přece napsala, že má starosti o mládež a vůbec o své bližní a protože se mu nedaří změnit to tak, jak by si sám přál a jak dovolují jeho možnosti, tak se večer před spaním trápí myšlenkama, jak to napravit a zlepšit. Už pro to dělá hodně, setkává se s mládeží, vystupuje v TV NOE, má mše, vyučuje etiku na vysoké škole studenty. No jeden to nevytrhne.
07. 04. 2013 | 15:29

Viola napsal(a):

Mojmíre

jste to vy, co se vám usadili na parapetu holoubci?
07. 04. 2013 | 15:32

dobre travy napsal(a):

Chachachachachachachachachacha , autorovi lezou po obliceji tkanicky od bot ! Chachachachacha , ubalte mi nekdo dalsiho jointa uchachacha...
07. 04. 2013 | 15:36

tydlifon napsal(a):

S konzumenty marihuany je třeba zacáhzet jako s extrémně nebezpečnými a odpornými individuy. Odchytit, pravidelné skotské střiky a gumoléčba, dokud se své závislosti na drogách nevzdají. Samozřejmě také odepření jakékoliv lékařské péče (lidé by přeci neměli platit feťákům jejich kratochvíle) a uvalení speciálních daní na rodiče dotyčné smažky (Za trest že místo užitečného a prospěšného člověka vychovali nechutnou feťáckou podřadnou špínu)
07. 04. 2013 | 15:41

Luba napsal(a):

Pepo,
jak Vám dneska šmakovaly hostie?
07. 04. 2013 | 15:42

Luba napsal(a):

HerrGott,
to je nápad!

Což takhle přisypávat konopě do Božího Těla?
To by byla vysmátá eucharistie!
I papeženců by přibylo ...

Třeba by i ten majetek chudým rozdali, škudlilové.
07. 04. 2013 | 15:48

Ludwig.II napsal(a):

vděčné téma :-) Zaujala mě zmínka o schizofrenii. Protože mám podobnou zkušenost s kamarádem, který k ní neměl geneticky žádné předpoklady, ale propukla u něj po masivním období "hulení". No ale všichni obhájci říkají, že přímá souvislost není dosud prokázána. No nevím, látka THC působí na paměťové centrum a na rozdíl od "těžkých drog" se z mozku dostává dlouhodobě, až tři roky. A to prokázáno je.
07. 04. 2013 | 15:49

jogín napsal(a):

Otázka je, jesli někomu pomůžeme zákazem marjány. Pořád se ještě může zničit vínem, ženami nebo čtením.
07. 04. 2013 | 16:07

brutusacek napsal(a):

je mi lito, ale tento "blogisek" nema s realitou zadne stycne body ...
07. 04. 2013 | 16:15

ziaknorris napsal(a):

dar boha,povedal by so ze je to az organizovany zlocin ked rastie na divoko.urcite vtom je pan boh,jezis a aj duch svaty..co takto riesit skutocne problemy.ked ma niekto peniaze dostuduje a moze hulit kolko chce alebo taka pedofilia.?
07. 04. 2013 | 16:30

Ing.N. napsal(a):

VĚDA: Marihuana navždy poškozuje mozek mladých
1. září 2012

Prokázal to dvacetiletý výzkum

Lékaři i psychologové v řadě zemí už několik let poukazují na skutečnost, že jejich pozorování naznačují větší škodlivost marihuany, než se dosud všeobecně připouštělo. Konkrétní a dlouhodobý vědecký výzkum však chyběl.

Není proto divu, že britská elektronická média dnes ráno – podobně jako i v řadě dalších anglicky mluvících zemí – přinesla na prvních místech zpravodajství potvrzení této skutečnosti v právě zveřejněné vědecké zprávě v odborném americkém periodiku pod názvem Proceedings of the National Academy of Sciences, neboli sborníku americké akademie věd, zdůrazněné Press Association. Zpráva konstatuje, že dlouhodobé kouření marihuany "permanentně poškozuje IQ, neboli inteligenční kvocient, paměť a soustředění pozornosti, zejména u dorůstající mládeže".

Sborník přináší podrobnosti výzkumu prováděného v novozélandském Dunedinu a týkajícího se skupiny o reprezentativním počtu více než tisícovky osob, narozených v letech 1972 a 1973, která byla sledována po celých neuvěřitelných dvacet let – od dorůstání až do věku 38 let. Výzkumu se zúčastnili nejen novozélandští, ale i američtí a britští vědci pod vedením profesorky Madeline Meierové a média citují jednu z organizátorek výzkumu profesorku Terrie Moffittovou z Institutu Psychiatrie londýnské univerzity King‘s College.

Ta shrnula výsledky výzkumu tak, že ti ze sledovaných, kteří začali kouřit marihuanu ještě na střední škole, ztratili v průměru osm bodů IQ mezi 13. a 38. rokem života, což je dost na to, aby ve škole nestačili spolužákům a museli třeba opakovat ročník a v životě měli problémy v manželství a zaměstnání vzhledem ke snížené schopnosti delšího soustředění a k částečné ztrátě paměti.

Co je ovšem podle odborníků nejvíce zarážející, je skutečnost, kterou Moffittová sama zdůraznila a tedy, že snížení IQ je "podstatné a nenapravitelné", neboť mozek mladých ještě v onom věku před osmnáctým rokem stále dorůstá. Rozhodující je frekvence a množství kouření marihuany, a pokud je frekvence častější než čtyřikrát týdně, týká se snížení IQ i mladých lidí ve věku po dvacítce i po třicítce a výzkum prý přitom zohlednil i další faktory, jako pití alkoholu a kouření či požívání jiných narkotik. Prostě, čím více mladí marihuanu kouřili, tím větší byl negativní dopad, a pokud začali v mladém věku, poškození už nebylo možné napravit, i když zlozvyk později opustili.

Pozoruhodná je skutečnost, kterou například uvedl pro televizi BBC kolega profesorky Moffittové, profesor Robin Murray. Ten zdůraznil, že 96 procent kuřáků marihuany, kteří se výzkumu zúčastnili, v tom pokračovalo celých dvacet let, neboť vědci jim poskytli jasné záruky nevyzrazení jejich osobních údajů. Podle expertů by nyní měla být studie potvrzena jinými výzkumy a veřejnost, zejména mládež, by měla být o nebezpečích a nezvratitelných poškozeních mozku patřičně informována. A není tedy vůbec divu, že výsledky novozélandského výzkumu vzbudily dnes ráno tolik pozornosti nejvýznamnějších elektronických anglofonních médií. Ona ta okurková sezona je přece jen k něčemu dobrá...
28.8.2012
Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6
Jan Jůn
07. 04. 2013 | 16:34

Mike napsal(a):

Marihuana moc neškodí. Já dokonce na ní napsal povídku, se kterou jsem vyhrál školni soutěž:)

Problém je v tom, že si dá člověk ve dvě čouda a zničeho nic je osm. Tak se trochu napapá (přežere) a začne na něj nějak padat únava. Vstane pozdě mírně vypatlaný, nepřipravený a tak trochu mimo. Celý den se někde vypařil (co nejde vysvětlit ve škole-práci-rodině) a už ani těch několik hlubokých aha zážitků, pro které jsme jí měli tak rádi si člověk nepamatuje. Já hulil tři roky tak dvě denně, počas kterých můj život v podstatě stál. Nic tragického, hned jsem naskočil na unikající vlak a udělal si práva a fildu. O něco jsem přišel, něco získal, v každém případě ty tři roky se prostě někde vypařili. Ta pohoda a bezčasovost je návratem k cyklickému vnímání času, sladké, archaické ignorace lineárního vývoje (historie, vlastní existence), je návratem do sladkého dětství (mýtus o věčném návratu, zlatý věk?, psychedelická muzika je plna dětinských hříček). Žiju snad 70-80 let, jsou tři ztracené roky mnoho? Není adolescence o tom? Nebyla to hezká dovča před plným vstupem do života? Kdo ví... Možná by jsem skončil výšku dřív, ale já myslím že můj život je skvělý právě taký jaký byl a je, rád doženu co jsem zaměškal a nakonec budu jen bohatší. Člověk jen prostě musí pak dělat víc. Neměl jsem práska 5-7 let, žijí zpořádaně a jsem v tom, v čem jsem absolutně spokojený a vím, že v mém životé nic nechybělo. Nepřijde mi to tak, že jiní co nikdy nesešli s cesty jsou nějak extra spokojení se svými životy a cítí se naplněni. Většinou i úspěšní bývají neurotické úzkostlivé trosky, co neví kde je sever. V každé civilizace existují rituáli dospívání, kde mladí jdou na hranu, většinou v divočině, aby se ze vrátili jako dospělí. Nemyslím, že maturitní zkouška je právě to makové. Jsem rád, že jsem si jí přešel, těším se ze všeho a vím, že mi v životě nic nechybělo. Nenávistné neurotické deprivanty většinou člověk nachází právě v kruzích, které se takových věcí nikdy nedotkly... floid26@centrum.cz
07. 04. 2013 | 16:37

Mike napsal(a):

Sorry za gramatiku, dost jsem se náhlil a píši na tabletu
07. 04. 2013 | 16:41

befree napsal(a):

"It is such a special study that I'm fairly confident that cannabis is safe for over-18 brains, but risky for under-18 brains”
Professor Terrie Moffitt
Institute of Psychiatry, King's College London

to jsou slova Moffittové z toho výzkumu: užívání cannabisu je riskantní pro mládež pod 18 let, protože snižuje po 20 letech soustavného kouření inteligenci o 8 bodů- pro starší 18 let je užívání cannabisu/marihuany bezpečné....
07. 04. 2013 | 17:11

befree napsal(a):

Americké státy Colorado a Washington mohou brzy čelit stejnému druhu turistiky, jaké je díky svým coffee-shopům vystaven Amsterdam či Rotterdam. Tamní voliči totiž v noci na středu nerozhodovali jen o vítězi bitvy Romney-Obama, ale i o tom, že na jejich území bude legalizována marihuana.

A to nejenom k léčebným účelům, jak je tomu už dnes v sedmnácti státech USA, ale především pro osobní potřebu.
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=762652

Opravdu si myslíte, že chtějí v USA legalisovat drogu,( která podle některých neznalých problematiky) vyvolává halucinace a lidi jsou po ní hodiny v rauši?

Nesouhlasím s jakýmkoli vdechováním kouře- ale dekriminalizace je nejlepší řešení...
07. 04. 2013 | 17:37

honolulu napsal(a):

Panove, zde jasne vidite ten mentalni disastr, co Marihuana udela kazdemu s makuvkou.

OCBMAN (12:33) zde klidne napise, ze Salamon vladl v Babylonii...
Kdezto ja - osviceny honolulu a cisty Katolik - vim, ze King Salamon je chutna ryba plna Omega - 3 Fat, ktery je dulezity pro vase srdce. Ryba je z jizni Aljasky.

Biblicky King Salamon z zidovskeho stareho zakona v Babylonii nikdy nebyl, stejne jako ta ryba z Aljasky.
On totiz zil 400 let pred odvlecenim Zidu do Babylonie, kde byli zamestnani podle jejich kvalifikace jako zametaci, uklizeci a "Ukrajinci" v Cesku techto dnu a nebo vy Cesi v dnesnim Nemecku...T.zn., ze tu travu Zide kourili, jinak by jim Babylonane neznicili Jeruzalem. (Asi 590 B.C.)
Takhle vam poplete makuvky Marihuana. I jeruzalemske Zidy
(590 B.C.) z vas nadela...Upadnou vam take "chvosty" a hrby narostou.

Proti existenci ceskeho naroda byla vymyslena smrtici konspirace. Ne vsichni Cesi ji dokazi videt.
Proto volam : "At zije bystrozraky nick Jilemnicky a Pepa Repa" !

Praha dopadne stejne jako kdysi ten Jeruzalem, nebot jedina ekonomicka hodnota zhulenych prazskych obcanu je vyroba kakancu, tak jako u tech Zidu (590 B.C.)..

Lubo, (12:14) ja nechci zadny bloq. Chci pracovat jako kyselina leptajici oficialni doktrinu vymyslenou na zniceni naroda, z ktereho jsem vysel. Potichu a tajne...Uz jsem zaznamenal i uspechy. Mysleni lidi se obraci....

Pane Vacha, KONECNE a opozdene nase sv. cirkev katolicka zacina delat neco pro blaho naroda. Prestanu vam nadavat (na nejakou dobu.) - LENOSI !
07. 04. 2013 | 17:46

befree napsal(a):

Souhlasíš s tím, že marihuana by měla být legální? Odpověď Karla Schwarzenberga: rozhodně souhlasí
http://www.volbomat.cz/cs/Profile.aspx?cID=ks

Takže Karel, dobroty barel, kníže, co má k lidu blíže je pro...a pan Vácha ho volil, jestli se nepletu :-)
07. 04. 2013 | 17:47

anoNym napsal(a):

anonymní uživatel alkoholu a thc to napsal fantasticky. Mluvim z vlastni dlouhodobe zkusenosti s prehnanym uzivanim thc a pod jeho prispevek bych se podepsal. Vcetne rizika demonizace thc, ktere nakonec vice skodi nez pomaha a take vcetne tech priznaku dlohodobeho uzivani, ktere popisuje. Jen bych dodal, ze je tu jeste jedna zradna vec. Popsane priznaky nastupuji u ruznych lidi po rozdilnem casovem rozmezi uzivani a v rozdilne mire coz je take odlisne od alkoholu...a prave tento fakt je casto zdrojem "zavadejicich" informaci na obou polech nazoroveho spektra. Znam lidi, kteri se propadli do tezkych depresich druhy den po svem prvnim jointu, ale take lidi, kteri po 10ti letech tezkeho hulicstvi nevidi jedine negativum (coz neznamena ze ho nevidi okoli).
07. 04. 2013 | 18:48

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem text obsahující vulgarismy, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu (viz záhlaví každé debaty).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
07. 04. 2013 | 19:14

Geoul napsal(a):

V-E: rikas "hnojiva ktere se pridavaji do hliny pri pestovani skanku muzou nenavratne znicit vase zdravy"
jak nenavratne? odkud beres tu jistotu?
07. 04. 2013 | 19:23

Augustin napsal(a):

Myslim ze vse je spojeno se vsim a marihuana je jen jeden z aspektu dnesni relativisticko eklekticke globalne post postmoderni doby:))..kazdopadne neopatrnym zachazenim muze trava pomerne dost zatopit zejmena mlademu neusebranemu cloveku majicimu v hlave emocni a existencni chaos..jako jsem byl i ja..ale myslim ze dopad alkoholu a tabaku je daleko zhoubnejsi...jinak spis souhlasim s Vasim clankem:)
07. 04. 2013 | 19:28

exBigy napsal(a):

Drogy nemám rád mj. proto, že lezou do peněz. Dealer nestojí až tak o to, abyste umřeli, ale má zálusk na vaše PRACHY!
S ganjou je otrava, protože se dost blbě shání. Lihoviny koupíte snadno a pokaždé víte, jaký je tam obsah ethanolu. U marjánky nikdy nevíte, jak silná je to odrůda. Nicméně i u toho chlastu vás dealer (stát) hezky oškube. :-(
Místo drog doporučuji internetové p*o*r*n*o a občasné h*o*n*ě*n*í ve vaně. Zdraví Orkův exstudent z Bigy.
07. 04. 2013 | 20:07

Pastafarian napsal(a):

Plno bludů v článku i diskusi. Ganjou si zpříjemňuji volný čas cca 20 let (bude mi 40). Mám rodinu, bezvadnou ženu, dvě děti. Vystudovanou VŠ, doktorát. Učím na dvou unverzitách, věnuji se oboru, který je docela speciální. Hodně matematiky (variety, volné algebry). Jen místo sezení v hospodě si radši ubalím špeka a jdu na výlet do přírody. To si mám fakt připadat jako nějaký mimoň? A těm co jde o zdraví -- "hulím" cca dvakrát, třikrát za měsíc. Jinak ganju vařím v mléce, rád si udělám zelené keksy nebo třeba palačinky se zelenou zmrzlinou... A fakt nemám touhu "přejít na něco silnějšího" (na co? na panáky rumu?), ani necítím "ztrátu motivace" (píšu habilitaci, jezdím po konferencích, nemám problém vyměnit počítač za rýč a strávit den na zahradě...) Tak o co tu sákryš jde??
07. 04. 2013 | 20:11

český maloměšťák napsal(a):

strýc virus H3N1
Též své věty (v mé reakci) teda beru zpět.
07. 04. 2013 | 20:18

Karel napsal(a):

Jsem pro úplnou legalizaci drog nejen marihuany každý má právo na svobodu i v tomto.
07. 04. 2013 | 20:41

kasparek napsal(a):

zdravím pana autora. Mám opačný názor, váš vám neberu. Poněkud mě ale zaráží koncept tohoto blogu. Resp. pokud někomu vyčítám, že argumentuje nesmyslně typu "nikdy si nekouřil, tak nemáš co mluvit", pak bych ale sám neměl postavit celý článek na úplně stejně pochybných argumentech "sice tu zkušenost nemám, statistiku nebo nějaká validní data také ne, ale mám Názor".
- jinak já mám spoustu kamarádů a známých. Někteří jsou už dneska opravdu absolutní trosky. Začínají ráno a průběžně se intoxikují celý den. Většina těch tragických důsledků byla ovšem z chlastu. Asi se neshodneme, ale pokud je někdo takový ocas že kouří marihuanu od rána do večera, zatímco má před školou, pak zjevně není materiálem pro akademickou sféru a je to jeho problém (Dětem nepatří drogy do rukou absolutně). Pokud někdo kdo dělá to samé, ale s alkoholem, končí někde udušen vlastními zvratky v příkopu a pod, pak toto považuju za tragédii, které se možná dalo zabránit. Nicméně vás nenapadne zakázat plošně i jen zmínku o alkoholu (propagace drog), ale protože VY ji neužíváte, pak nemáte problém s omezením práv někoho jiného, i když ji pěstuje ze zdravotních důvodů. U nás přes všechny řeči došlo k akorát tak ještě tvrdšímu režimu, paragraf o pěstování je napsaný tak, že v podstatě není možné pěstovat (pardon, sklidit samozřejmě, povoleny tuším 3 kytky ale zároveň max. 20g - 1 kytka v půdě = cca 100g a výše). Děkujeme btw panu Borisy Šťastnému za to jak se stará o lobisty z farmaceutických firem a "fandím" šíbrům z posl.sněmovny co si napsali zákon pro legalizaci vlastních kšeftů a ještě zároveň zamezili konkurenci.
07. 04. 2013 | 20:48

befree napsal(a):

Pastafarian- to je jen nick, nebo i vyznání? Já dřív byl, ale přišlo mi to málo transcendentní, tak balancuju někde mezi ateismem a Invisible Pink Unicorn...RAmen
07. 04. 2013 | 21:29

Michalk napsal(a):

Droga ta sociálně destruktivní, dá levně pocity, které bez ní stojí úsilí a rizika kontaktu, vztahu. Už si jeden v podstatě stačí sám, celibát dovedený k dokonalosti. Reálný celibát spíše lidi aktivuje pro víc, než zápecnictví. Droga brána jako samoléčení, když meducina zadarmo a tak namnoze ve věci nálad nefunkční. Konečně za náladu zodpovídáme a dárky nás ještě více zadupou do regrese bezmoci, závislosti. Deficit v sourozencích, i dříve kovář opilec propil kovárnu a mlátil rodinu, jenže ji tím víc stmelil. Sirotek v dětském pokojíčku mezi obrazovkami může být jen rozložen, reklama mu nabízí levné a snadné, pohodlně. Padá tedy zdraví sociální, strhává s sebou i to psychické a skrze psychosomatiku i tělesné. Pro spirituální komfort už není prostor vůbec. Mění se mozek, mizí aktivní centra, zbývají ta passivní. Tělo se brání tolerancí, marketing nabídne silnější. . . Obdobně konec pohybu, tedy pracovního, rytmického, denního. Sportovní náraz je k ničemu, nejsme koně. Chybí tedy endorfiny, mozek jede na sucho až se zadře. . . . Zničena intimita, vyčerpána, zneužita v nezralosti dětství, poškozena blokuje sociální energii. Když snadný sex už nebaví, vylepší se. . . . Televizní kultura založená na hypnoze a manipulaci pro úspěch reklam většinou v "produktech" podstrčených, tedy osoby, styl, děj... namísto přímého návodu na nákup, má k extatice opiátu jen krůček. . . . Náhradní aktivity, třeba skupina vrstevníků, nemohou vytvořit přirozené prostředí, podobně je destruktivní školní třída. Život se rozpadá. Jízda na kruhovém objezdu, nikam to nevede a překáží se druhým...
07. 04. 2013 | 23:13

igor napsal(a):

Jak já sem šťastnej,že žiju v době kdy mě vaše moudra a postřehy můžou bejt u pr... pane autore.
07. 04. 2013 | 23:20

Vera Tumova napsal(a):

Přesně tak, máte Marku smutnou pravdu. Bohužel i mně se několik skvělých, inteligentních kámošů uhulilo když ne rovnou k smrti, tak přinejmenším k rozpadu osobnosti...
07. 04. 2013 | 23:26

honolulu napsal(a):

Zde zadam verejne, ceske autority z pozice vrozene a pestovane osobni inteligence, aby zabavila vsem "vysokoskolakum" diplomy !

Vsem kteri se k Marihuane hlasi, nebo ji dokonce hulili a do
susenek zapekali. Tito malomocni vyvrzenci spolecnosti, kterym byl osmazen mozek na droze - stejne jako vajicko na panvicce potrebuji byt izolovani od spolecnosti obcanu normalnich.

Pro nevyspitatelnost jednani, pro UP's and DOWN's, a povsechny bi-polarni disorder a neschopnost cist budik...

Proto tam mate takovy bordel. Jste na tendenci nas predhonit.
Pane ministre Kubice, pozavirejte je tam vsechny a namlat te jim zadel. Oni jsou tak hloupy, ze tu hanbu na sebe jeste i reknou, jako ctnost. V New Age je za to okamzity vyhazov, stejne jako v NASA ci lepsi restauraci.
07. 04. 2013 | 23:37

Honza napsal(a):

'Rád bych o tom co kouřím rozhodoval sám.
Zapoměli se mě zeptat kolik, u sebe chci nosit, vyřešil to za mě alkoholik.
Podvojná morálka ta tu je.. Někdo rád hulí, někdo rád kalí, komu to vadí?
Každej má právo dělat co ho baví, pokud to nepoškozuje ostatní, si svobodný.
Tvá nervová soustava je jenom tvá, rozhodovat o tom co s ní uděláš nikdo nemá.'
08. 04. 2013 | 00:42

OCBMAN napsal(a):

Honolulu

Já taky nikde nepsal že je to pravda nebo snad dokonce že tomu věřím. Jen jsem konstatoval že s tímto příběhem se setkáte v Africe častěji.. Když už tak rád poučujete, alespoň si to pořádně přečtěte.
08. 04. 2013 | 03:16

honolulu napsal(a):

OCBMAN (03:16), ale samozrejme, ze jsem to pochopil, ale dal jste mi moznost Vas setrit a tim zesmesnit kuraky travy, tak jsem to udelal.

Take vas ujistuji, ze jak King Salamon - ryba z Aljasky, tak i King Salamon z Jeruzalema (ze stareho zakona) jsou dve veci zarucujici behavku.
(Jsou mi uplne lhostejne.) Tak uz se na me nezlobte dedku a namlatte parte co su u Vas schazi a pri Marihuane planuje prodavani vysavacu...
08. 04. 2013 | 05:08

honolulu napsal(a):

OCBMAN, o tech vysavacich to neni preklep. Prisel jsem nato, ze jste sousedem befree.
Honzo (00:42) az se Ti ta Tvoje nervova soustava zhrouti, tak to bude muset zaplatit nestastny Kalousek z jeho prazdne kasy.
08. 04. 2013 | 06:33

Riko napsal(a):

Velmi smutne cteni, ktere je obrazem nevzdelanosti a jakesi hloupe predstavy o naprave hrisniku. Ale to je vzdy, kdyz hlupak o moralce kaze. Ty pribehy jsou vymyslene nebo velmi zkreslene. Bohuzel prosty clovek bez zkusenosti to sezere i s navijakem. Vzdyt knez by nelhal. Omyl! Jako kazdy katolik lze az na pudu...
08. 04. 2013 | 07:11

KAČER DONALD napsal(a):

rozumím vašemu pohledu na osudy vašich známých - vnímáte jejich život ze svého horizontu jako ztracenou šanci. Nicméně vás to neopravňuje k takovému zobecnění. Dle mého - správný "soud" zní - podporujme výchovu k odpovědnosti, podporujme správné proti zlému, aby se většina dokázala rozhodovat pokud možno co nejlépe /a netrpěla nočními úzkostmi/, ale zakázat bůček otylému nic neřeší.
08. 04. 2013 | 08:16

Eva napsal(a):

Musím se k tomu vyjádřit... kouřila jsem marihuanu, tak deset let.. pravidelně a hodně.. od svých šestnácti. Je zrádný, že Vám není blbě. Dnes to lidi kouří jako cigára. A to je to zlo. Z celé závislosti, protože ke konci už to nebylo nic jiného:-) mě dostala paradoxně až psychická nemoc.. naštěstí to byla jen epizoda.. tzv. mánická:-) málem jsem se při ní přišla o život:-) následovalo léčení - strašné.., mmch. léčení v Holandsku i v čr. (mazec jak se lišíme), soc. vyloučení atpod. Díky práci jsem se ze všeho dostala.. Mám spoustu známých, co hulí hodně a denně a hodně jich je v řiti. I když to tak na první pohled možná nevypadá. Neodsuzuju vůbec lidi, co si občas zhulí. Jako neodsuzuji Ty, co se občas ožerou:-) Ale tohle, je moc. Určitě to pomáhá ze stresu atd. určitě jsem nikdy nebyla větším umělcem, než v závěrečných stavech svého zhuleneckého období. Ale období v léčebně a potom nikomu nepřeju. Prostě jako se vším.. všeho s mírou.
08. 04. 2013 | 08:36

Eva napsal(a):

Jo a ještě dodám... :-), poradte mi... co s pamětí. Moje pamět je odepsaná. Nejsem schopná si dlouhodobě nic moc pamatovat. Jak by můj pamětový systém šel obnovit. .. :-D Ted už tak devět let nehulím.. a furt s pamětí špatný.. :-D
08. 04. 2013 | 08:40

Riko napsal(a):

Evo, nenapsala jsi s jakou diagnozou jsi byla hospitalizovana a zda jsi uzivala jen marihuanu. A propo vis, ze marihuana snizuje projevy starecke demence a Alzahimera? Ze je to vedecky prokazana vec? Treba by stacilo jen si neco najit sam. Udelat si sam nazor a neprejimat demagogicke blaboly lidi, kteri nemaji zadnou zivotni zkusenost. Studovat o ucincich marihuany muzete zde: http://www.bbm1.ucm.es/cannabis/publicaciones_en.htm Na problemy s pameti doporucim Lecithin a zdroj Omega 6 a 3. V nejidealnejsim pomeru je treba v seminkach konopi, da se bezne koupit.
08. 04. 2013 | 09:12

Bijec Dvoukoulý napsal(a):

Ale pane Vácho, jak může mít nějaká chemie vliv na nehmotnou duši přežívající tělo ?? :D :D :D nebo že by žádná duše nebyla? Jen mozek? A vliv chemie na hmotnou duši, software rozpadající a měnící se i s hardwarem?? :D
08. 04. 2013 | 09:15

otgc napsal(a):

Všechno co se zmeni v závislost je problém, at jsou to drogy oficialne podporované jako tabák a alkohol nebo zakázané jako všechno ostatni. Problém nejsou drogy (ani zbraně) ale lidi kteří je po/užívají.
08. 04. 2013 | 09:21

resl napsal(a):

zdá se, žé léčbu potřebuje mozek pana honolulu.
08. 04. 2013 | 09:31

Luba napsal(a):

Prof. Michal Miovský o marihuaně v pořadu ČT-24 "Hyde Park":

http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark/8.10.2010/

"... Michal Miovský má představu o ideálním stavu marihuany ve společnosti spojenou s regulací.
„V první řadě musí dojít k regulaci návykových látek jako celku. To znamená alkoholu a tabáku. Teprve pak se můžeme bavit o tom, regulovat množství marihuany ve společnosti.“ ..."

http://www.vitalia.cz/clanky/je-marihuana-drogou-nebo-lekem/

Je to logické, protože největší potíž je s široce dostupnými tzv. legálními drogami. Máme 300.000 notorických alkoholiků, cca 1.000.000 pravidelných konzumentů alkoholu, a "jen" 40.000 lidí závislých na nealkoholových drogách (pervitin, kokain a spol.) Alkoholismus je nejvýraznějším kriminogenním faktorem.

Zarážející je hlavně, že lidé mají tu potřebu se zchlastat nebo zhulit. Že mají zálibu v patologickém životním stylu.

Konopí, předepsané od lékaře, se např. v Kalifornii distribuuje prostřednictvím prodejních automatů (na kartičku s PINem):

http://blogs.laweekly.com/informer/2012/04/marijuana_vending_machine_aliso_viejo.php

Takto prodávané konopí je laboratorně testováno:
http://www.sclabs.com/index.php?option=com_scl_tested&Itemid=352

Je prokázáno, že konopí má skutečně léčebné efekty. Medicínsko-farmakologickému komplexu možná vadí, že tráva je tak lacinná.
A když náhodou legalizačním řízením projde, snaží se "odpovědní" její cenu vyšroubovat co nejvýš.
08. 04. 2013 | 09:35

Luba napsal(a):

Dr. Radimecký: Teorie marihuany jako vstupní drogy

Tvrzení, že se 70% ze všech lidí, kteří někdy v životě vyzkouší marihuanu, stane závislými na užívání tzv. tvrdých drog, je stejně zavádějící blud, jako kdyby někdo tvrdil, že 70% ze všech lidí, kteří v období dospívání onanovali, se stanou sexuálními pracovníky.

Přitom stejně jako mezi lidmi se závislým chováním jistě najdeme nejméně 70% těch, kteří předtím, než začali užívat heroin, pervitin nebo kokain, vyzkoušeli marihuanu (ale ještě předtím cigarety a alkohol), najdeme patrně i mezi prostituujícími se lidmi nejméně 70% těch, kteří v mládí onanovali.

Naopak to ale neplatí prostě proto, že mezi užíváním marihuany a heroinu ani mezi masturbací a prostitucí žádná příčinná souvislost není.

Pokud by tomu tak bylo, potýkala by se dnešní západní Evropa, ale i USA s desítkami milionů osob závislých na užívání heroinu či kokainu a s obdobnými počty sexuálních pracovníků, tedy těch, kteří někdy v minulosti vyzkoušeli nebo užívali marihuanu respektive onanovali.

Neexistenci příčinné souvislosti mezi dvěma podobnými vzorci chování výstižně ilustrují na vztahu mezi cyklistikou a motorismem Zimmer a Morgan (1997).

Ti uvádí, že snad každý člověk jezdil v dětství na kole, ale jen nepatrná část ze všech bývalých cyklistů přesedlala v pozdějším věku na motocykly.

Přitom mezi motocyklisty snad nenajdete nikoho, kdo by předtím, než začal jezdit na motocyklu, nesedlal kolo.

Přesto zastánci tvrdé prohibice vůči marihuaně stále ve své zvrácené moralistické logice trvají na tom, že marihuana je vstupní droga k užívání více rizikového heroinu, kokainu či pervitinu.

Otázkou spíše zůstávají jejich motivy pro šíření takových mýtů. Proč to dělají?

Patrně se domnívají, že se jim tak lépe podaří odvést pozornost od skutečných problémů, jež pro soudobou společnost představuje na jedné straně nadměrné užívání alkoholu, ale i nadužívání léků s obdobnými účinky jako mají ilegální drogy
(tj. také drogy, jen dosud nebyly lidstvem zařazeny na černou listinu látek „se špatnou pověstí“ jako je tomu v případě ilegálních drog),

na straně druhé nefunkční systém prohibice ilegálních drog, který lidstvu působí více škod než užitku a je výhodný zejména pro mafie, teroristy a politiky.

Prvním dvěma přináší obrovské finanční zisky, těm posledním zase poskytuje strašáka společnosti, který jim pomáhá udržet se u moci, odvádět pozornost od skutečných společenských problémů a „utahovat šrouby“ sociální kontroly.

Prameny:

Zimmer, L. a Morgan, J.P. (1997) Marihuana – mýty a fakta, Lindesmith Center, New York a San Francisco, česky 2003, Volvox Globator, ISBN 80-7207-463-6.

http://www.adiktologie.cz/cz/articles/detail/69/395/Teorie-marihuany-jako-vstupni-drogy
08. 04. 2013 | 09:46

shin napsal(a):

je až neuvěřitelné, jak může vysoce tendenční článek zaujmout.. pokud se odprostím o "vykecání se", které autor zřejmě potřeboval jako sůl, jedná se o ničem vypovídající slátaninu a nejlepší je psát o větší dávce, než někdo unesl..si asi píchnul trávu do žíly, že? Nejsem zastáncem žádného fetování, nicméně drogou se stává ta či která látka až v okamžiku jejího zneužívání, možná byse v dalším příspěvku mohl autor zamyslet nad tím, co to je přiměřené užívání čehokoli, at alkoholu, trávy, nikotinu, kofeinu atd atd...
08. 04. 2013 | 10:06

Luba napsal(a):

Michal Miovský a kol.: Konopí a konopné drogy

http://www.ereading.cz/nakladatele/data/ebooks/2317_preview.pdf

Jelikož mnoho přátel diskutérů se zde u uživatelů THC popsalo pravděpodobně tzv. amotivační syndrom, popř. prokrastinaci (odkládání povinností, liknavost), bylo by vhodné se zamyslet, do jaké míry je možno z těchto "osobnostních změn" vinit právě konopí.

Cituji z práce Zajdákové (2006) "AMOTIVAČNÍ SYNDROM U UŽIVATELŮ KONOPNÝCH DROG":

"McGlothlin a West (1968) ... popisují amotivační syndrom jako fenomén utvářený drobnějšími změnami osobnosti, které se pomalu prohlubují v průběhu času. Tyto změny zahrnují oslabenou energii, snížené ambice, menší motivaci, apatii, snížení maximální doby udržení pozornosti, těkavost.
Celkově dochází k rozvoji pasivní, dovnitř obrácené osobnosti. ...

Problémy se stanovením prevalenčních odhadů výskytu amotivačního syndromu narážejí v prvé řadě na fakt, že není znám přesný počet uživatelů konopných drog v ČR. ... v České republice se předpokládá tento počet zhruba na 300 000 osob.

Dalším problémem ve stanovení míry zastoupení amotivačního syndromu v populaci je to, že ... Často bývá zaměňována za jiné psychopatologické procesy, jako např. deprese. ...

Smith a Seymour (1982) ... uvádí, že takové projevy: „se vyskytují pouze u velmi malého a predisponovaného vzorku adolescentních uživatelů konopných drog“. ...

Je zřejmé, a i z našeho výzkumu to vyplývá, že někteří těžcí uživatelé konopných drog vykazují projevy tohoto syndromu.

Na druhou stranu existuje mnoho jedinců, kteří tyto drogy užívají chronicky a nevykazují přitom žádné z projevů snížené motivace, neproduktivity, marnosti apod.

Je tedy otázkou, zda-li amotivační symptomatika nemůže být zapříčiněna řadou jiných faktorů.

Problémovou oblastí tohoto fenoménu je fakt, že neexistují přesná diagnostická vodítka pro jasné vymezení od dalších psychopatologických rysů s podobnou symptomatologií.

Jedná se především o depresi, prokrastinaci či chronickou intoxikaci konopnými drogami. ...

Definice prokrastinace:
Existuje několik definicí ustavičného odkládání úkolů – prokrastinace. ... Příkladem multidimenzionální definice je ... Milgramova ... Klade důraz na přítomnost následujících čtyř komponentů v prokrastinaci:

1) prokrastinace je sekvence chování vedoucí k odkladu;
2) také vede k nestandardnímu způsobu chování;
3) týká se úkolu, který je pro takového člověka důležitý
4) je to stav vedoucí k emocionálnímu rozladění,“ ...

Epidemiologie prokrastinace:
McCown a Johnson (1989) ... ve svém výzkumu, který zjišťoval míru prokrastinace v obecné, nestudentské populaci, zjistili, že pro více než 25% účastníků jejich studie je prokrastinace závažným problémem.

Téměř 40% účastníků studie uvedlo, že díky své prokrastinaci přišli předcházející rok k finanční újmě.

Studenti jsou na tom daleko hůře.
„Odhaduje se, že více než 70% vysokoškolských studentů prokrastinuje,“

Pozitivní aspekty prokrastinace:
... „Prokrastinace nemusí nutně vést k plýtvání časem a energií nebo nestandardnímu chování…prokrastinace je často úmyslnou sebemotivující strategií pro jedince, kteří potřebují intenzivní stimulaci pro to, aby byli adekvátně motivováni,“

... Z našeho výzkumu vyšlo najevo, že mezi prokrastinací a amotivačním syndromem nejenže existuje velké množství podobností, nýbrž že konopné drogy ovlivňují prokrastinační tendence u některých našich participantů.

Velmi malé množství výzkummého materiálu bylo prozatím věnováno problematice konopných drog a prokrastinace.
I tato oblast si zasluhuje hlubšího zájmu výzkumníků..."

Zdroj:
http://is.muni.cz/th/44556/fss_b/
08. 04. 2013 | 10:24

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...četla jsem si,....ne úplně všechno,....drogy všeho druhu je nelítostný obchod,....za vším je třeba vidět prachy, prachy, a zase prachy. Čím víc bude závislých, tím bude větší tok zisků,....do tohoto kolotoče vstupují ti, co někde mají slabiny v pevnosti morálky.

Nežiju ve vzduchoprázdnu,......nepodlehnout ďábelským lákadlům,....o tom to je.

Napíšu pro Eva,......trochu poradím na zlepšení kondice,...
Vitamín A je vitamínem regenerace a obnovy a růstu buněk. Přírodní vitamín, chemickou cestou vyrobený nemá účinek jako ten, co působí současně s enzymy dané potraviny.

Tak je to především mrkev, pak další kořenové zeleniny, listová zelenina, ořechy všeho druhu, červené a oranžové ovoce. Podmínkou je, aby při jídle byl přítomen i tuk, protože vitamín A se rozpouští v tucích. Takže, když jíme třeba pomeranč, vezmeme si i sousto másla, nebo lžičku oleje. Pokud není současně přítomen tuk, vitamín A je bez účinku z těla vyloučen.

Důležité je, aby ovoce a zelenina byla z přímého slunce,.....ve sklenících za umělého osvětlení se vitamíny nevytváří.

Poradím,....vařte si permanentně zeleninovou polévku s dostatkem mrkve a petržele,.....50 gramů této zeleniny pokryje potřebnou dávku vitamínu A na den.

Tužka.
08. 04. 2013 | 10:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který byl v rozporu se zdejšími pravidly (viz záhlaví každé diskuse) zvýrazněn na úkor druhých, v tomto případě celý napsán velkými písmeny.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 04. 2013 | 10:33

quark napsal(a):

Se vším respektem k vašemu názoru a zkušenostem bych jen poukázal na fakt, že ony smutné příběhy se očividně odehrávají i za stavu legislativní nepřízně. Na člověka se slabou vůlí a sklony podléhat závislostem čeká v životě nespočet jiných a stejně nebezpečných pokušení, které ho mohou pomalu nebo rychle rozložit. Plnoletý a svéprávný člověk má plné právo se svým životem naložit po svém a není to stát, který má určovat a selektovat, na co pojít může a na co ne.
08. 04. 2013 | 10:36

OCBMAN napsal(a):

Honolulu

Jo? jak jste na to přišel Vy Hawaiskej hackere?
08. 04. 2013 | 10:47

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro quark, Vaše poslední věta,.....takže,....stát má nechat všemu volný průběh,?....ale jděte,....tady přeci je třeba nastavit zákony tak, aby byly mantinely , kam až mohou všehoschopné živly a co už je v oblasti přestupků, přečinů a porušování zákonů.

Dám příklad,....vůbec nestojím o to, aby svéprávný a dospělý jedinec pod vlivem drog mě třeba na silnici smetl, protože jeho reakce jsou ovlivněny drogou, a najednou se mu udělá v htavě "totální prázdno".
Tužka.
08. 04. 2013 | 10:50

santawizard napsal(a):

V pozadí války mezi somrákama a feťákama je ,že oni se nechcou z toho navzájem léčit ale chcou se navzájem k vůli tomu trestat.
Nakonec však můžete mít vidiny nebo halucinace i bez drog a bez alkoholu.
08. 04. 2013 | 11:00

resl napsal(a):

U některých má thc velmi dobrý vliv na úřední jednání, přijímací pohovor, vystoupení před více lidmi, kdy odbourává trému, strach a dokonce dokáže logičtěji komunikovat než naučení úředníci. "Hulič"je ochoten se setkat s každým jejich nadřízeným a lechce jej přebít svými stejně logickými argumenty, jako má naučené ze zákona úředník, šéf, policista atd. Jelikož se to moc neví, asi to nebude hlavní důvod k zakazování použití thc, ten se spíš skrývá v jednoduchosti pěstování, aniž by stát toto mohl ovlivnit, případně pěstitele okrást. Nejedná se samozřejmě o totalitní země, kde by mohly zástupy zkouřených občanů obrátit i režim.
08. 04. 2013 | 11:01

resl napsal(a):

Tužka,
ovlivněný řidič thc, jede velmi pomalu, má snížené vědomí o rychlosti a 60km/h se mu jeví, jako 100, takže po městě se vleče tak nanejvýš 40km/h. Co má ale daleko rychlejší je postřeh a vnímání okolí plus zvuky. Přesto do auta nedoporučuji.
08. 04. 2013 | 11:06

quark napsal(a):

pro Tužku: Pletete jablka s hruškama...ani alkohol ani tráva za volant nepatří a legalizací by se tohle pravidlo silničního provozu nezměnilo....je zajímavé, že se děsíte představy, že to do vás napere zhulený řidič, ale na několikanásobně větší a aktuální hrozbu opilého za volantem jste si už nějak zvykl...já jen poukazoval na to, že stát vám umožňuje se opíjet do němoty, ale za jointa vás chce kriminalizovat....nelegálnost samopěstování mi prostě přijde neúčinná obzvláště když se dovíte, že i ti, kteří by to měli potírat, mají na zahradě docela slušné políčko....
08. 04. 2013 | 11:18

mv napsal(a):

mv:

Dobré téma pane autore, jen si musíte uvědomit jednu důležitou věc, nemám statistiky, ale řekl bych, že v mladé populaci už je více, jak polovina těch, co trávu zkusili a tak třetina těch co ji, alespoň občasně konzumují, a to je u nás distribuce zakázaná, z tohoto pohledu se nic nezmění na tom, jestli bude distribuce legální nebo ne, beru vaše argumenty, i argumenty ostatních, ale tohle je prostě fakt a příčina společenské poptávky po trávě bude zcela zřejmě úplně jinde. Můj názor je, že ostatní substituty volného času, jako sportovní aktivity, kina, kultura a další věci, co můžou mladí lidé dělat, jsou v poměru cena/čas několikanásobně dražší, než jeden pytlík trávy, s tím by se měla snažit společnost něco udělat, pak i poptávka po stimulantech bude klesat.
08. 04. 2013 | 11:38

Joachim Guck napsal(a):

Kněz poučuje, vychovává, tahá kamarády z rukávu, aby podpořil svoje vývody. Nebylo by lepší se oženit, mít děti - a působit na ně? Děti ho budou poslouchat, tady je pan kněz pro srandu králíkům.
08. 04. 2013 | 11:39

Viola napsal(a):

Luba

"Přitom mezi motocyklisty snad nenajdete nikoho, kdo by předtím, než začal jezdit na motocyklu, nesedlal kolo.

Přesto zastánci tvrdé prohibice vůči marihuaně stále ve své zvrácené moralistické logice trvají na tom, že marihuana je vstupní droga k užívání více rizikového heroinu, kokainu či pervitinu."

Vždyť to je krásný příklad, že to spolu souvisí, od jednoduššího přejít ke složitějšímu. Napřed se musí umět udržovat rovnováha, třeba ještě dříve na koloběžce, pak na kole a pak se může jezdit na motorce. Takže, kdo se "naučí" užívat jakoby lehkou drogu, řekne si: teď mohu zkusit tu těžší.
08. 04. 2013 | 11:57

resl napsal(a):

S trávou se nedá číst kniha ani tisk, nedá se jít na film, myšlenky jsou příliš rozházené a špatně se soustřeďuje, aniž byste sám nemohl zasáhnout, takže taková domácí, osobní kultura je mimo. Mimo ovšem není hudba a to je zajímavé. Je lepší na vnímání jednotlivých nástrojů, zpěv tak nebere.
08. 04. 2013 | 11:59

Luba napsal(a):

Violo,
už to nechlastejte!
08. 04. 2013 | 11:59

Viola napsal(a):

Joachim Guck

Kněz nepotřebuje mít děti, aby mohl kázat, protože má zkušenosti ze své rodiny, kde vyrůstal jako dítě i se svými sourozenci, rodiči, prarodiči, tetami a strýci a až vystuduje teologii, stane se rodinou pro něj celá společnost věřících, kteří se mu svěřují. Je to přesně jako s těma drogama, nemusím na vlastním organismu vyzkoušet, abych pochopila. Lékaři se také sami neřežou, aby věděli, že něco bolí.
08. 04. 2013 | 12:01

Viola napsal(a):

Lubo

schválně, jestli uhádnete, co zrovna piju. :-)
08. 04. 2013 | 12:02

Viola napsal(a):

mv

"Můj názor je, že ostatní substituty volného času, jako sportovní aktivity, kina, kultura a další věci, co můžou mladí lidé dělat, jsou v poměru cena/čas několikanásobně dražší, než jeden pytlík trávy, s tím by se měla snažit společnost něco udělat, pak i poptávka po stimulantech bude klesat."

Nebát se přidělit práci mladým, místo zábavy. Vždyť to autor zmiňuje, imrvére jsou někde na zábavě, místo studia, nebo práce. Dříve byly prázdniny ustanoveny proto aby děti pomohly s letními pracemi na poli a dnes? Nikde ani políčko, trocha trávy, která se pečlivě oseká sekačkou, jen staří domorodci se kolem domů snaží udělat "krásno" z jiných kytiček a stromů, ale ta mládežnická verbež by to jen pošlapala a pejskaři posmolili.
08. 04. 2013 | 12:07

Luba napsal(a):

Černý nebo zelený?
Černou nebo zelenou?
08. 04. 2013 | 12:07

Viola napsal(a):

Lubo přihořívá, černý . Tzv. trefa do černého.
08. 04. 2013 | 12:10

buldatra napsal(a):

Luba,

K tomu, co jste napsal v 10:24 si dovolím připodotknout, že:

Stejně jako každá jiná člověku prospěšná bylina, tak i konopí je někomu šitá na míru v té, či jiné podobě užití, jinému na míru šitá není a její vliv je spíše negativní, nebo zcela negativní. V hlavní roli je neznalost. A experimentální činnost nadšeného dobrovolnictva vezdejšího...

Všechno je to tím, že znalosti správného užití správných bylin, vznikající celá tisíciletí, jsou dnes v podstatě v plenkách, protože znalosti dávné se podařilo církvi svaté téměř totálně vymazat spolu s čarodějnicemi a kořenářkami a kořenáři a bylinkáři, kteří si znalosti předávali z generace na generaci.
Zásluhu hlavní, historickou, bych spatřoval u církve katolické.
Tedy samozřejmě, kromě jiných zásluh podobného ražení, v mnoha jiných lidských činnostech, což však zas na druhou stranu umožnilo rozkvět výhod středověkých, které ona církev přenáší historií neustále vpřed.
I za přičinlivého přispění pana autora.
08. 04. 2013 | 12:12

Viola napsal(a):

quark

velmi zajímavé je toto:
"Alkohol a jeho účinky poznali lidé zřejmě již ve starověku. Ve formě vína z vinné révy je znám lidstvu více než osm tisíc let, kdy se poprvé začal vyrábět v oblasti Blízkého Východu. Řekové víno dováželi, často pro čistě lékařské účely. V Římské říši bylo pití vína velmi rozšířené a vinařské umění velmi dokonalé. Kolem 5. století se začala pěstovat vinná réva v dnešních známých vinařských oblastech Francie a Porýní. Po staletí znají Japonci víno z rýže, mexičtí Indiáni z agáve a Inkové z kukuřice. Staří Vikingové, ale i Slované znali medovinu z kvašeného medu. Pivo vařili již staří Babylóňané před 7 - 8 tisíci lety. Postupně se velmi rozšířilo v Egyptě a západních částech Římského impéria. Také staří Čechové znali pivo velmi dobře. Kvašením lze vyrobit roztok, kde je obsah alkoholu maximálně 12 - 13% . Čistý alkohol byl poprvé získán v 10. století, kdy Arabové vynalezli proces destilace a dostal název "al kuhol" - což je arabský výraz pro "něco nejlepšího" a od té doby máme k dispozici silnější vína a tvrdý alkohol. "

Takže napřed z lékařských důvodů, pak pro opojení a nakonec arabové, kteří vynalezli způsob získávání čistého alkoholu jej sami zakázali. :-)
08. 04. 2013 | 12:17

Řev křičící ženy napsal(a):

Je mi 22 let, od svých 15 jsem uživatelkou marihuany a konzumuji ji ve větším množství. O víkendu trávím čas v hospodě s kamarády - také huliči. Za dobu, co hulím, jsem odmaturovala s vyznamenáním, úspěšně složila přijímací zkoušky na vysokou školu a letos v létě ji hodlám zakončit bakalářkou, na které již pracuji. Dále mám podanou přihlášku na magisterské studium do Prahy a po večerech se připravuji s brkem v ruce. Co se týče kamarádů, mám pořád stejné, ale většinu nových z vysoké školy (většina nehulí). Tím chci dokázat, že společnost se k tomu nestaví tak jak Vy se myslíte. Jde pouze o to, jaký člověk je a to co děláte doma v pokoji je všem u pr...A jestli si myslíte, že pravidelný hulič skončí jako schizofrenik tak jsou to maximálně lidé, kteří se s labilním mozkem již narodili a tráva tak pro ně není vhodným stimulantem. S ohledem na to, že hulím již sedmým rokem nevidím v tomto článku a ve všech komentářich žádnou logiku. Peace :)
08. 04. 2013 | 12:21

Terezie napsal(a):

Je to droga, marná sláva. Dobrý sluha, ale zlý pán, jako spousta jiných věcí. Jednomu mému příbuznému pomáhá překonávat útrapy roztroušené mozkomíšní sklerózy. Jiným holt zničí život. Realita je drsná, lidí z ní touží utíkat, fet je skvělá berlička. Občas neuškodí dát si panáka nebo páva, ale ládovat se tím pořád, to je cesta do záhuby.
08. 04. 2013 | 12:23

Viola napsal(a):

Dvaadvacetileté

To je chvályhodné studentko, ale víte zaručeně, že se schizofrenie u vás v rodině nikdy nevyskytla a že k ní zrovna nemáte dispozice? V důsledku užívání marihuany může dojít k jejímu projevení se a se schizofrenikem málokdo chce žít a někdy je sám sobě dost nebezpečný.
08. 04. 2013 | 12:28

Luba napsal(a):

Violo,
napsala jste:

"... , od jednoduššího přejít ke složitějšímu. ... Takže, kdo se "naučí" užívat jakoby lehkou drogu, řekne si: teď mohu zkusit tu těžší."

Jakou "těžší"? Jakou "složitější"?
Spíše tu dostupnější!Tolerovanější.

Nejdostupnější je chlast. Cigára. Pak marjána, pervitin, "taneční" drogy. Nejméně dostupný a nejdražší je kokain.

Záleží na tom, v jaké skupině vrstevníků (peer-group) se onen adolescent pohybuje. S jakým stylem se ztotožňuje. S kým se identifikuje. Ke komu vzhlíží. Co je zrovna "in".

Loví-li bobříky ve skautském oddílu, nebo má ambice státi se nejlepším skifařem, bikerem, lezcem, letcem, skokanem, střelcem, je to fajn. Každý chce být v něčem dobrý. Někteří si však nevěří. Žijí v úzkosti ze své nedostečnosti, a sahají pak k náhražkovému uspokojení - šidí svůj systém odměny, který je nastaven na slast z úspěchu, triumfu, zisku, po vynaloženém úsilí. Na nejvyšší úrovni jde o ošizení "aparátu učení" jeho patologickou podobou. Kompetence je nahrazena její iluzí.

Pochybuji, že by někdo toužil po "kariéře" nejubožejší fetky.
I notorici si svou závislost nepřiznají - když jo, jsou na poloviční cestě z ní.
08. 04. 2013 | 12:30

Viola napsal(a):

Lubo

"Spíše tu dostupnější!Tolerovanější."
To záleží na okolnostech a jaký ten člověk je a jak na něj marihuana působila. Pokud to bude takový člověk, jak se tu někteří huliči projevili, jako že jsou dobří a dosahují díky droze dobrých výsledků, tak se mohou rozhodnout jít dál, třeba s tvrdší a nedostupnější drogou, to bude ještě lepší, si řeknou. Pokud už budou tak utlumeni, jak zas popisují jiní, tak půjdou dolů a zrychtují se alkoholem a dostupnější dorogou třeba nějakou náhražkou, hortenzií, jak to teď vyšlo v nějakém článku, pokud to nebyl apríl.
08. 04. 2013 | 12:38

Oslýk napsal(a):

Blog zcela souihlasí s mým soukromým pozorováním bližních huličů. Mariána má tři viditelné následky:

1) Až zarážející nárůst sobectví huliče; svět pozoruje výhradně skrze své pocity, empatie se dokonale vytrácí
2) Ztráta zodpovědnosti; všechno je v pohodě
3) Ztráta sebekritiky; vše je v pohodě, pokud on je v pohodě.

Odtud diametrálně odlišný pohled na huliče, který předvádí autor blogu "zvenku" a třeba komentátor Kaktus "zevnitř".

Zevnitř má Kaktus pocit, že se jeho povaha zlepšila, JEDNOZNAČNĚ.
Bylo by zajímavé vědět, jestli si to myslí i nehuliči v jeho okolí.
08. 04. 2013 | 12:39

chavez napsal(a):

Velmi pěkně zpracované! Souhlasím, marihuana za nic nemůže, je to lidská hloupost a nevědomost..s trávou i bez
08. 04. 2013 | 12:40

Blanka napsal(a):

Váš článek se mi líbí. Po přečtení mě došlo, že ačkoli nehulím ani nepiju, jsem ráda že mám práci, mám co dělat abych si po večerech vůbec byla schopná dodělat maturitu. Taky slýchám, že na to mám. Za sebou pár ukončených vztahů a 40 let. Taky žádná sláva. Tráva za to fakt někdy nemůže, život není tak jednoduchý aby se dalo říct, že kdo hulí nebo pije má to těžší.
08. 04. 2013 | 12:41

santawizard napsal(a):

Dneska je moderní se jenom hádat a nic neřešit.Hádají se mezi sebou schizofrenici a maniaci,somráci a feťáci,fašisti a komunisti,socialisti a kapiatalisti ,proletariát a buržoazie,křesťané a muslimové ,muži a ženy atd.atd.Je vidět ,že Bůh války je Satan ,ale Bůh míru Ježíš ho brzy zažene do pekla.Kdy to ale bude ,ví jenom Bůh.
08. 04. 2013 | 12:43

Řev křičící ženy napsal(a):

to Viola:
od své rodiny vím, že nikdy žádnými chorobami netrpěla. Jediného, čeho se bojím, co se týče dědičnosti je rakovina prsu.

Kamaráda schizofrenika mám, nejdříve jen hulil a byl v pořádku. Pak ale bral i pervitin a kdo ví co ještě, trávil všechen čas u Doty nebo podobných krvelačných her a z toho mu přeskočilo. Musím přiznat, že ten člověk už je nepoužitelný. Vím jaké to je, denně se vídat s rozdvojenou osobností a připouštím, že po par hodinách toho mám dost.

Já mám rozdvojenou osobnost maximálně kvůli svému znamení. Ani bych si to nemohla dovolit vzhledem k tomu, co všechno mám ve svém životě ještě v plánu. Ztratila bych i kamarády a přítele, který je se mnou tři roky a měl v životě snad jednoho jointa.
08. 04. 2013 | 12:44

Ivo napsal(a):

Autor článku, snad nevědomky hájí především zájmy ekonomického systému. I když dnes už není katalická církev hlavním zdrojem moci a peněz jako kdysi, stále plní spíše cíle materiální(člověk je tady od toho, aby poctivě pracoval, respektoval majetková práva, podřizoval se autoritám) než duchovní. Užívání marihuany, ale i jiných drog mnohé lidi vede k poznání, že celá ta honba za majetkem, soutěžení s ostatními a pod. jsou mrháním lidským životem. To je pro společnost, jejímž hlavním cílem je honba za ziskem problém. Hrozí totiž riziko,že by lidem došlo, že je všech zdrojů přebytek, že se vůbec nemusí honit, že toho tolik nepotřebují atd.
Je mi autora a všech těch "bojovníků za disciplinované a výkonné pracující" někdy trochu líto. Na druhou stranu jim děkuji, někdo tu roli hrát musí, je to součást vývoje.
08. 04. 2013 | 12:44

bla napsal(a):

Luba: "nebo má ambice státi se nejlepším skifařem, bikerem, lezcem, letcem, skokanem, střelcem, je to fajn"

Pokud se dotyčný svým sportovním aktivitám začne věnovat na dostatečně vysoké úrovni, má myslím téměř zaručeno, že se ocitne v prostředí hodně rizikovém z ohledu věcí, o kterých tu debatujeme :) (Ale to je jen poznámka na okraj, která měla spíš naznačit, že otázka škodlivých závislostí je o dost širší, než by se na první pohled zdálo, člověk si může dle mého názoru klidně ubližovat i závislostí na cvičení v posilovně)
08. 04. 2013 | 12:57

Viola napsal(a):

ivo

ekonomický systém dnes ani neví kudy kam, viz třeba články pana sedláčka a tak se snaží i na poli drog, takže jste se svou úvahou vedle.
08. 04. 2013 | 12:57

Oslýk napsal(a):

Resl: "U některých má thc velmi dobrý vliv na úřední jednání"

Nepotvrzuji. Pro moje známé huliče úplná katastrofa - na úřad nejsou schopni ani dorazit.
Oni totiž nejsou schopni dorazit vůbec nikam.
A samozřejmě to subjektivně vnímají jinak; je to v pohodě.
08. 04. 2013 | 12:58

Viola napsal(a):

dvaadvacetiletá studentka

to by mě zajímalo, které znamení je rozdvojené? To by znamenalo, že skoro 1/12 lidí by byla rozdvojena? Sice se nejvíce lidí rodí ve znameních slunečných, ale vzhledem k tomu kolik lidí je na světě a rodí se jen ve dvanácti znameních, tak je to hodně. No a jestli tedy na rozdvojené znamení věříte, tak byste marihunau brát rozhodně neměla, ani víkendově, to raději jezdětě porých zahrádku svým rodičům, nebo prarodičů, anebo rodičům nebo praročičům svého přítele.
08. 04. 2013 | 13:03

well ntirsur napsal(a):

to Oslýk:
asi máte známé, kteří si neuvědomují, že nebudou mít celý život za zadkem maminku s tatínkem, kteří za ně všechno vyřídí a ze všeho je dostanou. To bude výchovou.
08. 04. 2013 | 13:05

Blekota napsal(a):

Tráva, narozdíl od chlastu a katolicismu, ještě nikoho nezabila. Konstrukce "první drogy" je blbost, jak uznává i většina drogových terapeutů, stejně jako teorie o možnosti být na hulení závislý - maximálně si člověk může zvyknout hulit, stejně jako sledovat telenovely - a blbne se z ní diametrálně míň, než ze seriálů nebo náboženství. A hlavně, legalizace konopí by neměla být podložená argumentací o její neškodnosti nebo škodlivosti - taková prostituce je jasně negativní sociální jev, a přesto se z racionálních důvodů hledají cesty jak jí legalizovat. Likvidace černého trhu, dekriminalizace uživatelů (kteří ji někde musí sehnat nebo vypěstovat), možnost samoléčení potřebných (bez placení dovozový trávy z Holandska) nebo snížení množství zkonzumovaného alkoholu a trvdých drog jsou jenom některé ze skutečně podstatných argumentů.
08. 04. 2013 | 13:07

resl napsal(a):

Oslýk,
fakt je, že na všechny nepůsobí úplně stejně, ale pravdu mám, proto jsem napsal "u některých." Většinou jsou dobré účinky u lidí s jakýmikoli uměleckými sklony. Pro lehce retardované primitivy nemá význam. Zdravím vás a vím to dobře. Vy ne ?
08. 04. 2013 | 13:07

Viola napsal(a):

santo,

my se tu nehádáme, my jen snášíme argumenty pro a proti, abychom se dobrali jasné pravdy a někomu třeba pomohli, aby se svého zlozvyku zbavil.
08. 04. 2013 | 13:07

quark napsal(a):

....Takovému Iránci to vůbec musí přijít úplně nesmyslné, že dealeři a uživatelé drog jsou tu ,pronásledování´a naopak dealeři alkoholu ( hostinští )tu užívají poct a společenského uznání podobně jako ten, který umí povykládat veselou historku kde a jak mocně se ztřískal kombinací několika druhů alkoholu...a taková podivná situace nastává například ve společnosti u ohně, kde se popíjí a za několik hodin jedna půlka řve na lesy a druhá zvrací, ale kdybych si mezi nimi ubalil jointa a tiše a fascinován se ty hodiny koukal do ohně budu pro ostatní vyvrhel a feťák....plně souhlasím s autorem článku, že dlouhodobá a intenzivní konzumace trávy má své neblahé následky, ale nelegálnost téhle problematiky jen betonuje stav, kdy ,nehulící´ se společnost trochu alibisticky a slepě konejší vědomím, že má represivní složky státu na to, aby zabránily rozšiřování jedné ,nebezpečné´ látky a více se tím zabývat nehodlá....a mezitím vychovala novou generaci, pro kterou je joint stejná samozřejmost jako pivo....
08. 04. 2013 | 13:08

Řev křičící ženy napsal(a):

Violo, asi jste nepochopila mojí ironii..
08. 04. 2013 | 13:09

Viola napsal(a):

resl

"Většinou jsou dobré účinky u lidí s jakýmikoli uměleckými sklony."

Jo a ti pak většinou končí sebevraždou, nebo předčasným úmtrím v důsledku předávkování alkoholem, nebo dalšíma drogama a mladí je následují. Umělci, jastli užívají drogy, tak by to měli tajit.
08. 04. 2013 | 13:16

Viola napsal(a):

dvaadvacetiletá studentka

a jak mám u dvaadvacetileté upřímné studentky poznat ironii?
08. 04. 2013 | 13:17

Řev křičící ženy napsal(a):

Viola,
upřímní lidé ale přece také používají ironii. Ale jsem ráda, že už víte, jak jsem to myslela. Nerada bych se od rozhovoru o marihuaně dostala do žabomyší války o význam slov.
08. 04. 2013 | 13:22

Rastaman napsal(a):

Pane Kněz, tak k Vám si teda pro radu nepůjdu. Kolik Vám ta Zentiva platí zato, že nabádáte lidi k protisměru od přírody ??? hmm ??? 99 procent z Vás tady zablogovalo uplně zbytečně. Je to asi tak, jako když já, muzikant srdcem a duší se budu někomu srát do jaderné fyziky. Článek je fakt mimo mísu ... Vraťte se radši zpátky k Bohu, pane kněz !!!

Každý z nás něco v životě přehání. Občas je špatně když je člověk zas moc uťáplej ! Ale aby jste Vy, kterej studoval Biologii a Genetiku oklamával lidi subjektivním názorem o bylině, kterou nám dal sám Pán Bůh k užívání, nato žaludek fakt nemám.

Co když skončíte jako spousta lidí a řeknou Vám doktoři, že už Vám nemůžou pomoci, pošlou Vás domů umřít, ale pak dostanete naději v podobě bylinného výtažku ????????? Obrátite se zase zpět k Zentivě se srdceryvnýma kecama o tom jak špatná droga to je, nebo jen tiše " zafetujete " ze strachu o svuj život ???????????? Bože, vy nejste pro mě kněz !!! Jste stejné monstrum jako je farmaceutickej, satanskej průmysl. VIVA NATURA !!!... A vy zdegenerovaní čecháčci si běžte cucat coldrex, na hlavu si dejte brufen a zajeste to GS vitamíny ! Sice to babička nepěstovala, ale hlavně, že to stojí litr měsíčně !!! Jak bohulibé !!! Slyšel jsem spíš o Máři, kterak mazala Ježíše vonnou, bylinkovou mastí ;)

Každá reklama ( i za Ježíše ) se počítá pane Kněz :D
Takže já si teď dám banán, udělám si rybičku se salátkem a po jídle si dám výtažek a přitom budu čistej jak jezulátko !!! RASTAFARI
08. 04. 2013 | 13:25

Lspeedy napsal(a):

Tipnul bych si, že všichni tito Vaši známí kromě kouření trávy pili i alkohol, že?;-)
Nezapomínejte, že korelace není kauzalita - hodně lidí, kteří měli u nás ve městě pohřeb v kostele, zemřelo na rakovinu...katolická víra tedy způsobuje rakovinu?;-)
08. 04. 2013 | 13:27

Ing. N. napsal(a):

Nedá mi to, musím se vrátit k příspěvku Karla Borovana, marihuanového programátora. Ta "pohoda a nadhled" po marihuanovém opojení mu údajně pomáhá při analýzách, které jsou nutné před zahájením programování.

Jako člověk, který téměř 40 let programoval a samozřejmě dělal často velmi složité analýzy, vím, že to chce plné soustředění a nikoliv "nadhled". Pokud se nyní mezi programátory nachází více takových "expertů s nadhledem" tak se nedivím, že spousta celostátních IT systémů v současné době NEFUNGUJE vůbec nebo jen s omezeními.
08. 04. 2013 | 13:33

Viola napsal(a):

Ing.N

To je velmi dobrý postřeh, ke krádežím státních peněz se přidává pohodička mariuanaITguru.
08. 04. 2013 | 13:42

Riko napsal(a):

Musim se smat. Co tu ctu za pribehy o marihuane je horsi, nez kdyby si o tom povidali deti ve skolce. Samy blud a dogma i lez. Tahne mi na 40, prvni kontakt s marihuanou jsem mel pred 25 lety. Od te doby jsem kurakem. Zvladl jsem odmaturovat, vystudovat VS, udelat si doktorat z aplikovane fyziky a chemie. Prosel jsem uspesne nekolika zamestnanimi. Mam zenu, dite, v soucasne dobe pracuji na projektu za nekolik miliard Kc. A nedovedu si predstavit jak lepe a stejne rychle vypnout po celem tydnu, kdyz pracuju 8-10 hodinn denne. Mam takovou odpovednost, ze by se vetsina tech "silnych" alkoholiku zhroutili. Na zenin atopicky ekzem pouzivame konopmou mast. Na drobne popaleniny take, vysledky jsou vice nez dobre. Moje 92let stara babicka obcas uziva vytazek z konopi. Rika, ze s takovou chuti se zase dlouho nenaji a nepopovida s navstevou. Mam ve svem okoli spostu lidi, kteri tzv. "pohoreli", ale ze by nekdo z nich jen kvuli marihuane? To tezko, vetsinou meli problem sami se sebou a s vlastni lenosti. Hodne z nich na me nechapave kouka, ze prece taky hulim. Ale to se ma vsechno trochu jinak. Ten, kdo rano vstane a prvni co udela si zapali cigaro, jointa nebo otevre pivo je ztracena existence. Drzim se hesla "po praci legraci". Zase na druhou stranu ke kazde z tech kteri klesli a pravdepodobne by klesli i bez marihuany znam naseobek lidi, kterym vytazek zachranil zivot, protoze meli treba diagnostikovanou rakovinu. Ten blog je moc smutny, protoze i po vsech tech vrazdach a zverstvech, ktere cirkev napachala kneze lide berou vazne. Proto radim, lide neposlouchejte proroky a odsuzovace, kteri Vam rikaji cio si mate myslet a hlavne co je dobra a co spatne. Radeji se samyi vzdelavejte, at nad Vami takovi chtraci nemaji moc.
08. 04. 2013 | 13:49

Peca napsal(a):

Pro mě velice pěkně napsaný článek. Proti názoru autora nemůžu mít vůbec nic. Jenom bych chtěl bezvýznamnou kapkou o moře vyjádřit můj názor na věc, který je takový... že pan Vácha měl smůlu a potkal kamarády, kteří zkrátka a jednoduše neměli všech 5 pohromadě. Když už se dá člověk do hulení, měl by si přece jen zachovávat zdravý pohled na věc a brát to jako určitou kratochvíli, mít prostě kontrolu nad tím, co dělám, tím spíš, pokud se to týká vzdělání, vztahů a pod.. Do situací, které jsou popsané v článku a některých komentářích chyběl, podle mého názoru, "huličům" zdravý rozum.

Váš postoj k trávě tedy zcela chápu, ovšem v rukou rozumného člověka se nejedná o žádný nástroj zkázy a sebe_destrukce. Asi tak.
08. 04. 2013 | 13:53

Honza napsal(a):

Pěkný blog, i ty starší, řadím si Vás do kolonky "pozorně sledovat, jestli něco nepublikoval" :)
08. 04. 2013 | 14:20

Eva napsal(a):

Kdo neumí pít, odsuzuje alkohol, kdo neumí hulit, odsuzuje marihuanu... Pane redaktore, jak jste již sám psal, když jste trávu v životě nevyzkoušel, měl byste pak psát objektivní články, ne jen popisovat cizí špatné zkušenosti. Upřímně, čím více přemýšlím nad Vašim článkem, tím více nechápu, že Vám ho dovolili uveřejnit...
08. 04. 2013 | 14:24

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...dodám ještě jednu zkušenost,...jsem dítě z venkova,...u nás se technické konopí nepěstovalo, ale na sousedních polích občas bylo. Tak se stalo, že se semena dostala i do obilí,....vytrhávali jsme je,.....bylo na mezi, koně ani vůl se ho nikdy nedotkli. Ani se nevozilo domů, ostatní domácí zvířata by to ignorovala.

Rovněž vysoká a zajíci to míjí bez povšimnutí a ptáky semena nezajímají,....asi vědí proč,...olejnatá semena páchnou,.....

No, .... člověk je živočišný druh,....v tomto případě by si mohl z hovádek božích vzít příklad,....ale to on ne,.....tak se chová,....doplňte si každý pole libosti.

A kdo by chtěl napsat, že mezi Cannabis sativa a Cannabis sativa indica je rozdíl, tak jen v tom, že ten druhý druh má víc halucinogenních alkaloidů.
Tužka.
08. 04. 2013 | 14:40

James Kox napsal(a):

Asi mi to nebudete věřit, ale trávu kouřím a nejsem životní troska. Je mi 27, mám práci, která mě baví, přátele na které se mužu spolehnout i milující rodinu.

S trávou je to jako se vším: problém nastává až to začnete přehánět. Takhle se můžete zničit i čokoládou nebo televizí, tak co to zakázat všechno??!! Protože zakazovat jenom něco je opravdu silné pokrytectví.
08. 04. 2013 | 14:48

Zf napsal(a):

Zajímavý čtení, tohle mezi těma stupidníma a ignorantskýma článkama vážně exceluje. Zvláštní je, jak příroda nechala na Zemi růst tuhle rostlinu, a vedle toho lidi jako jste vy.
08. 04. 2013 | 14:51

Riko napsal(a):

Tuzka: ptaky knopna semena nezajimaji? A z ceho je teda toto krmivo: http://ipapousek-cech.cz/e-obchod/prestashop/index.php?id_product=31&controller=product&id_lang=6
08. 04. 2013 | 14:53

resl napsal(a):

Viola,
bohužel netušíte o čem je řeč, všechny hlouposti vyčtené a odposlouchané jsou vám k ničemu. Nic proti vám, ale chápat byste měla taky vy a ne pořád ti druzí.
Přijde-li nalitý alkoholik domů, zlmátí manželku, rozbije nábytek, případně se porve se sousedy.
Po jointu vám dá pusu a bude vám vyprávět co dělal a co budete spolu dělat zítra. Pochválí večeři i kdyby nestála za nic a za chvíli máte od něj klid.
08. 04. 2013 | 14:54

honolulu napsal(a):

Tak tak mladezi, kurte Marihuanu a budete mit hloupe deti.
Stanou se z nich programatori v ekonomii a z tech uplne nejhloupejsich budou liberalni profesori na indoktrinacnich ustavech zvanych "university". Ti potom z nejake dalsi zeme udelaji dnesni Jizni Afriku...A projde jim to.

HIPPIES v 60-tych letech rostla na Marihuane. Tato generace super hlupaku podrbala cely svet, a to i ten vas... Ale malo kdo z vas vi jak.

Nepotismus (konekce) nebo biflovani bez schopnosti rozumet podstate a vazbam vam dala diplomy. Tim jste byli pasovani na diplomovane osle....
My vam jednou sebereme vase diplomy a povesime je na krk jinym oslum (v prazske ZOO) a pozavirame pestitele tech vasich sracek...

A nepoukazujte na Alkohol ! JEDNA sklenice vina denne je zdrava.
Upravuje krevni tlak. Rimane pili dve denne, ale smichane s vodou... Nase hrdina, nepremozitelna, galantni JAR - Army, kdyz utikala z Angoly, tak by netrefila domu nebyt alkoholu...
Vino zuslechtuje a povznasi ducha. Omlazuje ! Marihuana z vas dela tuberaky, stejne jako cigarety....

Vy uz jste tak zhloupli, ze i o Kristovi tvrdite, ze hulil Marihuanu.... Nicite sebe a nicite narod ! Vy uchrchlani tuberaci, odevzdejte ridicaky ! Jediny dopravni prostredek pro vas vhodny je wheelbarrow.
08. 04. 2013 | 15:05

Ing.Novák napsal(a):

Marihuana neni sama o sobe spatna.Jde jen o to,jak se k ni lide postavi.Jestli ji budou zneuzivat,konzumovat kazdodenne a nebo jednou za cas.Zamyslete se Vázeni,tady jde o cloveka.Ne o tuto lehkou drogu...
08. 04. 2013 | 15:05

Viola napsal(a):

Evo

Já toříkám pořád, huliči se projeví i v psaném projevu. Autor není redaktor, tady jsou blogy různých profesně zaměřených lidí a autor tohoto článku je kněz a přírodovědec, což je dost zajímavá kombinace.
08. 04. 2013 | 15:12

Viola napsal(a):

resle

jenže já chci, aby mi muž nějakou dobu vydržel, abych nebyla brzo vdova. Jsou někde statistiky, jakého věku se dožívají huliči a uživatelé marihuany? A s tím alkoholem je to podobné, když to není vyloženě agresivní typ, napije se prohodí pár forků, zasměje se a brzo od něj mám pokoj, protože usne, jako když jej do vody hodí.
08. 04. 2013 | 15:16

honolulu napsal(a):

Vy uslechtila pani Tuzko, napsala jste VYBORNY prispevek velke vahy (14:40) ! Plne souhlasim s tim, ze volove pasouci se na venkove na polich jsou daleko chytrejsi nez kuraci Marihuany s diplomem z "vysoke" skoly.
Vas prispevek ve mne rozeznel touhu po venkove. Jdu poslouchat Pastoral Symphony...
08. 04. 2013 | 15:21

honolulu napsal(a):

From honolulu, to
knezne ceskeho naroda pani Tuzce, na oslavu venkova -
Lydia Huber La Pastorella na Youtube.
(Cim to asi je ? Cim jsem starsi, tim vice me to tahne na venkov.)
08. 04. 2013 | 15:47

resl napsal(a):

Viola,
muž vám dýl vydrží a trefí domů i v 9Oti letech. Navíc vás pozná. S alkoholem vám nevydrží, domů taky trefí, ale splete si vás s tchýní. Zábava nic moc.
08. 04. 2013 | 15:58

quark napsal(a):

fanatismus některých lidí vůči trávě mi připadá jako zhumanizovaná forma potírání kacířství ve středověku...kdo se tehdy jen trochu odchýlil od oficiálních dogmat a potají si v koutku valil svoje bludy byl drsně potírán...dnes již dogmata nemáme, ale kdokoliv , kdo se vzpírá objektivistickému obrazu čistě vědeckého a materiálního světa a jeho konzumnímu pilíři a potají si doma vypěstuje rostlinku (nezdaněnou a nekoupenou ) ,aby si na chvíli a soukromě zafantazíroval je společensky nebezpečný....
08. 04. 2013 | 15:59

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Honolulu,...zdravím Vás, pane,......čím to může být,....

Prach jsi a v prach se obrátíš,...a na venkově je ten "prach" hutný , vlhký a úrodný,....půda je základem všeho. Bez ní by nebylo rostlinstvo,....bez rostlinstva živočišstvo,......tak se v těch vnímavých jedincích ozve "hlas pradávného vývoje".

Teď v předjaří, až se slunce "opře do půdy",... a ta zavoní,.....to je ta pravá vůně prapodstaty společně s vůní vody při dešti.
Přeji krásné dny,....Tužka.
08. 04. 2013 | 16:01

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Riko,....to je o volně žijících ptácích na padesáté rovnoběžce,.....Tužka.
08. 04. 2013 | 16:07

kachna napsal(a):

Dobrý den všem,
čtu to tu celý den a musím říci,že ještě nikdy jsem žádný blog nečetla s takovým zaujetím,a hlavně celý !! Neuvěřitelné,co všechno lze vpravit do diskuze původně rozdělující zastánce a odpůrce určitého tématu. Nehodlám se k ničemu z toho co bylo vyřčeno,či spíše vypsáno, vyjadřovat. Chci jen poděkovat za opravdu velmi zajímavé a svým způsobem i přínosné čtení. Chvílemi jsem se velice bavila,chvílemi byla nucena se zamyslet. A výsledek ? Zase jsem o něco bohatší :-))
08. 04. 2013 | 16:17

chronický zhulenec napsal(a):

Jen napíšu pár vět o sobě, nemíním tady šířit žádnou žluč...je mi 35 let, konopí jsem začal kouřit v 15 (1-2x za týden) nikdy jsem nekouřil tabák (sem tam si dám trošku do jointa) od 20ti let kouřím trávu několikrát denně...Posledních 5 let se co nejvíce snažím nekouřit,ale inhaluju konopí z vaporizéru...Spotřebuju průměrně 3-5 gramů denně.

Ano! přiznávám, jsem volnomyšlenkář! Jsem přesvědčený, že konopí mi pořád do života přináší mnohem více pozitiv než negativ. Když narazím na problém, konopí mi pomůže získat odlišný pohled a nadhled díky kterému snáze nacházím řešení. Lépe se dokážu vcitit do druhých,do hudby do filmu, do procházky s dětmi... Miluju ten (možná pro vás falešný) pocit štěstí, který konopí umí v organismu navodit. Díky klidu a pohodě, které konopí v organismu spouští, jsem se bezesporu stal lepším člověkem.

Odmaturoval jsem vpohodě, poté jsem si pořídil i titul ke jménu. Rozjel jsem firmu, koupil a spravil dům, mám se ženou 2 krásné děti. Nejsem lempl kterěmu by se nic díky konopí nechtělo. Nemám za prdelí zazobaného fotra, který by mi ve startu do života pomohl, za všechno co jsem v životě dokázal mohu poděkovat jen sobě a řekl bych že jsem byl dosud ve srovnání s vrstevníky celkem úspěšný..vždy když narazím v životě na problém, který se mi nepodaří vyřešit s čistou hlavou (co je to čistá hlava pro chronického uživatele konopí, který vykouří denně 3-5 gramů konopí a má její hladinu neustále v krvi?) beru na pomoc tu hroznou marihuanu a s úsměvem přijde řešení, které by mě pod tlakem zlé reality ani nenapadlo :-)

Mluvte si co chcete nic by se nemělo přehánět, každý jsme jiný! Celý život se pohybuju mezi uživateli konopí a je pravdou, že stejně s příchodem rodiny a manželství spousta lidí přechází od marihuany k mnohem dostupnějšímu alkoholu a začnou se plně věnovat jen jemu, řka že konopí jim nevyhovuje, jsou po něm unavení, bolí je hlava, nečiní jejich organismu to blaho jako dřív...Když jim člověk nabídne, tak buď si nedají nebo jen velice malinko "aby neurazili"

Jsem přesvědčen, že tyto tendence jsou zapříčiněné hlavně tím, že prim začne hrát alkohol, kterému davají přednost, konopí a alkohol se příliš nekamarádí.. Ve svých 35 letech jsem byl v životě snad jen 5-10x opilý, nemíním si kazit božský pocit jež navodí posvátná bylina s něčím tak přízemním jako je euforie navozená alkoholem.

Alkohol je ta vstupní droga do světa drog, konzumaci alkoholu dělají v rodinách reklamu už samotní rodiče, žádná rodinná oslava se bez něj neobejde, reklamu na něj vidíte několikrát denně v televizi a na ulici téměř na každém kroku, s jeho konzumací je spojeno několika hodinové nicnedělání v restauraci,statické sezení na řiti a popíjení - nuda. Nic pro mě.

Samozřejmě by bylo nejlepěí nezneužívat žádnou drogu,ale kolik vás kritiků denně pije několoi káv, kouří cigarety?? to jsou drogy srovnatelné s konopím, alkohol tolerujete všichni, ten zničil spousty rodin a životů, ale vláda si díky konzumaci něj maže kapsu, jen si vemte co tu bylo za peklo při té rumové aféře, důchodci stály hodinové fronty aby si nechali zdarma otestovat posranou flašku chlastu, místo toho aby to bez milosti vylily do hajzlu, všem těmto lidem se směju...kritizujte konopí, které jste v životě neskusili a přitom se v pátek opijte abyste smyly z duše stresy a zla dnešní doby! směšné :-)) připijte si jedem na zdraví muhehe...
každá doba byla nějaká....mohl bych pokračovat,ale jdu si raději smotnout brčko, pane Vácho škoda že ne svámi :-))

amen
08. 04. 2013 | 16:23

Jaroslav Řepil napsal(a):

Problém Čechů je ten že globalizují všechno, co jim přijde na mysl a hledají v tom nějaká pravidla. Problém Čechů je ten, že čím méně o věci ví, tím více o ní plkají. Z Vašeho blogu, vážený pane, plyne, že jste postmodernistický hnidopich a plkač s výchovou zřejmě ještě z dob socialismu a jen mi povrzujete, jací jsou Češi ředitelé zeměkoule a egoisti bez existence zpětné vazby. Vaše snažení je prostě jalové a ty Vaše kydy si nechte pro vám rovné postmodernistické hnidopchy - a že jich tu máte!
08. 04. 2013 | 16:45

miki napsal(a):

Naprostý souhlas s uvedeným článkem.
Lidi, sám jsem hulil od 15 do 21..sice ne tak intenzivně, ale experiment to byl dlouhodobý.
Různý druhy marihuany, hašiš atd
To podstatný, co mě vedlo k přestání, tak jsem projevoval změnu osobnosti a to v takové míře, že jsem dostal tehdy v Anglii, kde jsem pracoval úzkost, stav, který byl pro mě neznámou a postupně z toho vznikly daleko větší problémy, které mě vedly k návratu do čr a k vyhledání psych. pomoci. Za pomocí AD se to trochu srovnalo, ale psychika není taková jako dřív.
Dnes mi je 29 a poruchy nálad se často dostavují a člověk se s tím musí naučit žít. Jsem pevně přesvědčen, že na to měly velký vliv experimenty z mládí.
Jako varovným příkladem jsou kamarádi, znám=é, kteří občas náhodně potkávám a můžu sdělit, že se to na nich sakra podepsalo. Ano, najdou se tací, kteří maji silný kořínek a můžou hulit, chlastat atd. a jsou ok, ale kolik takových mezi námi je?? Takže legalizace, alespon za mě, tak rozhodně NE
08. 04. 2013 | 17:36

santawizard napsal(a):

Violo:
,somráci nebo feťáci se nedají trestat ,ale musí se léčit.Rovněž je zakázané je zavírat jen tak do blázince ,ale raději na záchytku.V případě, že by někdo páchal nějakou menší nebo větší trestní činnost,pod vlivem alkoholu a nebo jiné návykové látky ,tak je na ně paragraf o opilství ušitý na míru soudcem ,který přihlédne na polehčující nebo přitěžující okolnost.To aby se nepáchala recivida i v otázce samotné velezrady.Tak se na to dívá i strana přátel marijuány a strana přátel piva.
Vždyť Ježíš Kristus se škvařil pro naše hříchy v pekle .i v otázce co to jsou drogy a satanova bible ve vztahu ke svaté bibli a křesťanskému vínu.To ,že existuje přebytečné množství somráků a feťáků ,ale nedostatečné množství marijuána guru či hospodských kaplanů je chyba faráře a nebo jeho kostela .Buď je posedlý farář a nebo je posedlý kostel. Nejvíce ,ale na dušičky.
S trávou je v pohodě napsal Marek Vácha.
08. 04. 2013 | 20:33

Roberto napsal(a):

Kouření marihuany není nezákonné ze zdravotních důvodů :-)Marihuana není škodlivější než tabák nebo alkohol, jejichž úžívání je zákonné.Proč je tedy zakázaná?Protože kdyby bylo dovoleno pěstovat tuto zázračnou rostlinu - která má mimochodem úžasné léčivé vlastnosti - NĚKDO by přišel o peníze.Proto je u nás zakázaná :-)
08. 04. 2013 | 20:58

tm napsal(a):

Zdravím všechny, hulil jsem dost, hulím míň, ale hulím, vystudoval sem VŠ, studuji druhou - pokud to pro někoho je směrodatná hodnota, chodím do práce, platím daně...takových lidí znám desítky, možná přes sto...prosím negeneralizujme, hulení mi myslím stále víc dalo než vzalo, nikomu jej však nevnucuji, nepropaguji jej, je to každého svobodné rozhodnutí...v téhle společnosti existují naprosto legální drogy, které mají z absolutního hlediska zcela určitě ničivější dopady, proč? daj se relativně lehce zdanit, za staletí sme si na ně zvykli a nenapadne nás vést diskuze o jejich ilegalizaci...myšlenka o pokrytectví když jsem zkusil trávu e říkám na ni ne je trochu nesmysl, že...co už...
08. 04. 2013 | 21:05

Roman napsal(a):

Žil jsem 3 roky v USA a zodpovědně mohu říci, že "tráva" zas tak neškodná není. Myslím, že autor "popsal-nepopsal" problém dokonale. Tráva bere duši nenápadně, ale napořád. U alkoholu nadměrně užívanému je problém viditelnější. Tráva možná nemusí být mostem na sofistikovanější drogy, pokud ano, tak životní komplikace přijdou zákonitě. Pokud u nás dojde k masivnímu užívání "trávy", tak budem jako poměrně značná část Američanů. Celý život budem pracovat a stále budeme mít peníze tak-tak, bez vlastní bydlení apod. To tvrdím zodpovědně. Většina Američanů je zvyklá na jednoduchý život v relativní prosperitě i když povětšinou na dluh. U nás by nepřežila. My se o sebe musíme více postarat. Američtí zákonodárci moc dobře vědí proč se legalizaci drog brání. Pro Ameriku by to byla katastrofa. Marihuana pro lékařské účely je pochopitelně jiná věc. Tam je podpora na místě.
08. 04. 2013 | 21:26

J.Kazatel napsal(a):

Každý lék, který se zneužívá se stává jedem. Jenom mne udivuje, proč stát dává těmto lidem (někdy ve věku 25 let) plné invalidní důchody. Já jsem po úraze (tři dny v komatu, částečné poškození) a nemám na plný invalidní důchod nárok. Vnuk mé známé jako bývalý feťák, ten ano. Jako léčitel vím, co drogy (jsou tak nazývány všechny bylinky) dokážou. Jak léčit ( všeho s mírou ) tak i likvidovat.
08. 04. 2013 | 22:28

asdfg napsal(a):

Do doby než jsem se potkal s rakovinou jsem byl také médii VYCHOVANÝ zapřísáhlý odpůrce konopí o kterém jsem nic nevěděl.
A přestože mám letos půlkulaté výročí tak jsem se na stará kolena pustil do pěstování konopí a mohu vám potvrdit mnoho léčivých účinků, které Pegasovy kapky (neboli výtažek Ricka Simposona) mají.
Pusťte si film "Útěk před lékem" ( http://dokumentarni.tv/zdravi/utek-pred-lekem-run-from-the-cure nebo to samé na Youtube) a hned pochopíte co nám naši vládci zakazují.
Mimo vyléčení rakoviny, konopí snižuje krevní tlak, hladinu cukru, bolesti, koriguje váhu, chuť k jídlu atp., ale to se Vás týkat nebude dokud budete zdraví.

Faktem je, že jsem jednou zažil NÁHODOU při předávkování něco jako euforii, ale za 2 hoďky to přešlo a musím říct, že ten stav byl nezapomenutelný, tak nějak povznášející se ducha a už se asi opakovat nebude. Když to řeknu upřimně, tak trochu závidím dnešním mladým, ale na každého to asi působí jinak a každý se s tím bude muset vyrovnat po svým.

Četl jsem tady všechny ty komentáře a ne že bych něco někomu přál, ale i na zapřísáhlé odpůrce konopí jednou dojde, tak jako na mě a pak pak se uvidí jak budou hledat alternativní léčbu.
Ono je toho o léčbě rakoviny víc, ale až vás doktoři zaženou do kouta a nabídnou vám rychlé řešení chemoterapi a ozařování, tak jim ještě rádi jako neznalí kývnete. Ty následky co to na vás zanechá, vám ale neřeknou.

Takže, buďte zdrávi.
09. 04. 2013 | 00:49

Jaroslav A. Polák napsal(a):

Pane Vácho, není nic ošidnějšího, než zdání založené na osobním pozorování. Kolik lidí, kteří někdy kouřili trávu, a neměli s tím problémy, znáte? Možná dost a ani o tom nevíte právě proto, že s tím neměli problém. Selektivní zkreslení se tomu říká.
Mé osobní zdání je takové, že jsem znal dost lidí, co si na marihuaně hodně ujeli, a ty, s nimiž jsem v kontaktu dnes, žijí úplně normální životy, nehulí, nebo jen občas, a nemuseli projít žádnou léčbou. Totéž nelze říci o lidech, co propadli alkoholu. Marihuana je výrazně méně nebezpečná droga. To je zjevný fakt. Neznamená to, že nemá negativní dopady. Má. V každém případě ale jako člověk, který se část svého života živil jako terapeut alkoholiků a absolvoval důkladný roční adiktologický kurz domnívám, že kriminalizace marihuany tropí víc škody než užitku. K legalizaci myslím ještě nenazrál čas, ale pro dekriminalizaci jsem všema deseti.
PS: Trávu jsem kouřil relativně často někdy kolem dvacátého roku života, pak mě to přestalo bavit a od svých cca 25 let jsem ji kouřil tipuju tak pětkrát. Je mi 38. Jurodivé konopné proroky rád nemám.
09. 04. 2013 | 02:35

Gabriela Koulová napsal(a):

ocbmane - Děkuji, že si myslíte, že jsem chytrá, ale to není chytrost, to je bohužel zkušenost. Víte, sledovat dítě, které (stejně jako to píšte o sobě) je velmi talentovaný student, nesmírně kreativní výtvarník, nadšený sportovec, jak se vám vytrácí jeho osobnost před očima, je pro matku hrozně smutné. Dodnes hledám vinu v sobě a trápím se. Píšete, že je vám třicet, že máte rodinu. Myslím, že nejlepší, co můžete pro své děti udělat, je zkusit překonat sám sebe. I když v tom rauši plujete na líné vlně, děti jsou přece největší motivací, aby člověk udělal něco sám se sebou. Ve třiceti to rozhodně ještě jde, on se dá život zgruntu odstartovat třeba v padesáti, jsou všelijaké peripetie, které nás potkávají, které nás dostanou na dno. Dobré na životě je to, že to dno je docela tvrdé, takže když na něj narazíte, poslouží jako odrazová plocha. Než se člověk dostane na slunce a může se volně nadechnout, chvíli to trvá, ale stojí to za to. Nejsem žádný terapeut, jsem obyčejná ženská a máma dospělého syna, ale kdybyste měl pocit, že si o tom chcete popovídat, jsem vám k dispozici, můžete mě kontaktovat přes nezoufalky.cz třeba na facebooku.
09. 04. 2013 | 07:16

Saltzman napsal(a):

Nic proti drogám, nic proti chlastu. Jen výhradu mám, aby to nezasahovalo do života jiných. Stejně tak, aby kuřák nesmrděl ostatním pod nos, ať si kouří dle libosti tam, kde nejsou nekouřící.

V práci hulí, až na mně a jednoho spolupracovníka, všichni. Výsledky práce tomu odpovídají i poctivost docházky a obětavosti k práci. Já a kolega nemáme nejmenší problémy v práci, zatímco huliči neustálé. Dva z nich jsou i na tvrdých drogách a tam je to katastrofální. Musíme za ně držet pohotovost, když mají šichtu, aby byl záskok, kdyby padli. Co na to zaměstnavatel? Hulení přehlíží, o tvrdých drogách se tváří, že nic neví.

Proč zaměstnávat huliče při jejich nespolehlivosti? Protože vždy(!) nakonec skončí v dluzích a zaměstnavatel jim "půjčuje". Jsou neustále bez prémií, které tak zůstanou zaměstnavateli, nedává se jim poctivá mzda a o výplatách nedostanou nic, když přece dluží, jsou nuceni dělat mnohem víc směn o více hodinách, protože to přece dluží. Navíc jsou to všechno lidé, kteří nepracují na pracovní smlouvu a zaměstnavatel tak utíká státu v odvodech - naprosto běžná praxe mnoha malých firem.

A tak nemohu nic mít proti huličům marihuany, protože díky nim mám až do smrti jistou práci. Na mně je totiž spoleh, co do kvality a poctivému přístupu, taky stálost u zaměstnavatele. Hulič po kratší době tak nějak odejde sám od zaměstnavatele, vyčerpán do mrtě a v pohodě. Dluhy u něj k zaměstnavateli vždy splatí a ani o tom nemá tuchy. Zaměstnavatel v pohodě, hulič v pohodě, stát v pohodě a já práci mám jistou až do smrti, ačkoliv v pohodě moc nejsem. Dluhy by mně zabily!
09. 04. 2013 | 08:50

Baba Jaga napsal(a):

Tak marjánka ve sledovanosti blogů zabodovala. Autor opět nic nepřidal - pokud jsem nepřehlédla.
09. 04. 2013 | 09:02

Saltzman napsal(a):

Baba Jaga
Autor nic nepřidal. Vy snad ano? Jen jedovatou slinu plivla, což je Babě Jaze příznačné. ;-))
09. 04. 2013 | 09:28

Cuba napsal(a):

Dobrý den,

kouřím maryhuanu od svých 16-ti let, ve spojení s alkoholem je to velice špatná droga. Dostalo se to tak daleko, že již dva a půl roku nepiji alkohol, ale maryhuanu kouřím dál. Je to můj styl a můj život. Po maryhuaně není člověk agresivní, rozeřvaný a nesvéprávný jako po alkoholu. Já bych to udělal naopak. zakázal bych alkohol a povolil maryhuanu. Aby celá společnost byla trochu víc v pohodě.

Za svůj život s maryhuanou a bez alkoholu jsem dodělal střední. řidičáky na všechny skupiny, IQ test mensy na 138 bodů. Mam rodinu, dítě, auto, dům.

alkohol je metla lidstva, maryhuana ne. Nyní je mi 26 let.
09. 04. 2013 | 10:12

HONZA napsal(a):

Dobrý den pane Vácho

Ze startu Vám chci říci, že patřím (respektive patřil jsem) mezi konzumenty mariuhany. Zhruba před 3/4 rokem jsem si dal posledního "šluka" a protože jsem si vždycky říkal že o nic nejde, tak jsem prostě hulil..

Jde o dost - začínal jsem mít pocit že o nic nejde mnohem častěji než když jsem s tím začal, ba dokonce jsem začal mít pocit že vše co se kolem mě děje zaženu jointem, a všechno je v pohodě...

Teď nehulím, a stejně je všechno v pohodě..

...každej si vybere jak moc chce být v pohodě...
09. 04. 2013 | 10:14

MegaLOL napsal(a):

Páni, to je chytraku na jednom miste. No nic jdu si pichnout dalsi davku travy. Jen jsem zvedavej, co budete delat az vam reknou, ze vduch skodi a ze je to odrazovy mustek pro heroin a jine latky...
09. 04. 2013 | 10:30

Radecek co tu travu kouri napsal(a):

Kourim travu 7 let a musim uznat, ze ty vase slova moc nechapu. Velka zaujatost taky neni reseni a pokud je reseni 13 piv v hospode budis prano. Ano mam k MaryJane vztah a co je na tom spatneho. Fakin Bitch

A interpunkci nemam, nebot kamaradovi na laptopu nejde. Ma to rozbity. Neni to tim ze to kourim.

A jeste k tem co ani zadny kuraky marihuany neznaji... nechodite ven?? 30% mladych lidi (radi nas to na prvni misto v Evrope) marihuanu kouri, takze vase deti??.... a ani o tom nevíte. Hezky den
09. 04. 2013 | 11:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávkyu obsahující příspěvek, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 04. 2013 | 12:13

Ani napsal(a):

Sežeru durman, tis a budou mě opečovávat, sežeru trávu a zavřou mě....? To není v pořádku myslím si. V ostatním se snad můžeme podívat na tu statistiku. Ve státě Colorado výrazně ubylo nehod na silnicích a stejně tak ubylo násilí. V tomto mi ztráta motivace a lenost po užití konopí připadá jako obrovská výhoda. Myslím, že jako "nahražka" za alkohol rozhodně velké plus.
Blbec si vždycky najde nástroj na sebezničení a inteligent si vžycky rozmyslí (jakože s tou trávou je času na rozmýšlení faaakt kupa).
Schizofrenie? Jakože zakážeme tedy kávu, protože jsou mezi námi tací, co mají skrytou srdeční vadu? Meduňkovej čaj na uklidnění nebo na spaní to jo, trávu ne? Prostě by stačilo o tom nemluvit a nedémonizovat. Pak by se tim asi nikdo neničil, stejně jako se teď neničí jinýma bylinama (samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo) a pomáhal by si, stejně jako si teď jinýma bylinama pomáhá.

-howk-
09. 04. 2013 | 12:18

marek napsal(a):

Myslíte si, že je každého věc, jak žije? Může se každá molekula v kostce cukru chovat, jak uzná za vhodné? V rámci mezí asi jo, podle toho, kde v kostce je, jak je uchycená v kristalové mřížce ap. Jestli někomu vadí, že masturbuji, tak ať přestane dýchat kyslík, je to závyslost, kterou nelze než nevidět. Vyvyne se jiný druh života, dýchající třeba metan, který bude lepší. Osobně nemám rád lidi, co dýchají vzduch, protože mě to uráží. Uráží mě, co by dokázali, kdyby na tom sajrajtu nebyli závyslí a dýchali něco jiného, méně korozivního. Když budete deně na neurotransmiterech a 10ti kávách, budete do 10ti let kosmonaut co 15xdenně pýchá? Já znám člověka, co přestal hulit a začal všechno nenávidět, možná protože je svět na fekálie, nepřestal dobrovolně, ale pod pohrůžkou násilí ze strany rodiny.. Dokonce nechodí ani ven, jen na nákup a za svojí jehovistickou babičkou. Teď si představte, co by vše dokázal, kdyby si dával deně skańoura, jak byl zvyklej. Alternativní reality fungují jen ve filmu, ve skutečnosti je jen linie, kterou máme. Hodnotit coby, kdyby je v modě, hlavně když je to na co svést.
09. 04. 2013 | 12:31

santawizard napsal(a):

Sametová revoluce ze začátku dekriminalizovala všechny drogy bez vyímky.Každý mohl mít ve svém osobní vlastnictví a pro svou vlastní potřebu kolik chtěl.Až potom po 7 letech existence takového zákona, když se to začalo zneužívat dealerama ,tak se to znovu kriminalizovalo.Chtěli udělat vyjímku pro marijuánu ,aby se to nešířilo i pod zákonem ,jako že zakázané ovoce lépe chutná,ale nakonec kriminalizovali i marijuánu.Takže sametová revoluce nejprve sama zákonem udělala ze svých občanů závisláky a potom je za to stejným zákonem začala stíhat ,jako kdyby byli dealeři.Kdyby např tedka legalizovali marijuánu a nastolili prohibici alkoholu a tabáku ,tak by konzumenti alkoholu např.měli na vybranou bud si to křestanské víno vyrábět doma načerno a nebo kupovat na černém trhu za nekřestanské peníze od Alkapona a máfie.Jinak řečeno,Lidé pod zákonem nemohou žít v pohodě.Zákon je tady proto aby hříšníky stíhal a trestal.Hříšníci nebo-li konzumenti marijuány což je převážně naše neposlušná mládež ,která by raději než na pivo chodila na marijuánu ,žijí pod velkým stresem a nátlakem jak od policie tak máfie.Naši politici neumí dneska přesně vytvořit takové optimální podmínky ,kde není ani příliš svobody ani příliš nesvobody ,aby se omezilo nebezpečí jakéhokoliv zneužívání na minimum..Protože církev neuznává ani svoje vlastní hospodské kaplany, natož nedej bože nějaké marijuána gury ,situace je ještě horší.
Strana přátel marijuány rozeznává 4 druhy konopí:
1/ průmyslové konopí,které se může bez ohlašovací povinnosti pěstovat až do 100 metrů čtverečných.2/marijuána pro zdravotnické účely ,kde povolení k zacházení mohou dostat patrně jenom lidoví léčitelé,protože všichni ostatní doktoři to dostávají automaticky.3/marijuana pro pohostinské účely v osobním vlastnictví podle vzoru alkoholu a tabáku,kteří jsou stejně více společensky nebezpečnější než celá marijuána dohromady4/ křestanská marijuána jako pomazání,kde není, jak se říká žádná droga,ale je tam Ježíš Kristus,což se pochopitelně nedá dokázat žádným laboratorním testem ,ale jedině vírou v Ježíše Krista
09. 04. 2013 | 12:38

Kyle napsal(a):

100% souhlas s Kaktusem. Kritické myšlení, to je vzdělání a osobní zkušenost. Pan farář nemá ani osobní zkušenost, ani neuvádí výsledky studií, takže jeho kázání je maximálně na úrovni víry poté, co viděl dva neštastníky. Podobné by bylo, kdybych já použil v argumentaci tvrzení, že kdyby Hitler hulil, mohly by díky jeho ztrátě motivace žít spokojeně miliony lidí.
09. 04. 2013 | 13:22

Dodáč napsal(a):

Hulím dvacet let a budu hulit dál.
09. 04. 2013 | 13:57

Baba Jaga napsal(a):

To: Saltzman
Jakou - kterou jedovatou slinu, milý pane? Babušky Jagušky 21. století neplivají, natož jedovatě.
Tomu, že se římskokatolický kněz před padesátkou budí v noci úzkostí se ale divím ještě dnes. O tom, že pan Vácha postrádá občas toleranci, přesvědčil před presidentskou volbou.
Nu, proti varování před zneužíváním marihuany nic nemám, ale možná on, já i Vy ji někdy potřebovat budeme. Setkává se s mnoha lidmi, ale nikoho, kdo si pěstuje rostlinky a užívá je potom na své různé neduhy, kupodivu asi nepotkal. Nebo se mu to právě nehodilo do krámu vyučujícího etiky.
09. 04. 2013 | 15:01

Eva napsal(a):

Viola:
proč ta narážka? Myslíte si, že když se "zastávám" marihuany nebo lépe řečeno, upřednostňuji nezaujaté pohledy na problém, jsem tedy hulič? Milá Violo, asi byste si měla jít zahulit, já to udělala asi 5x za život, je to fajn odreagování, ale nemyslím si, že by to zanechalo stopy na mém slohu :).
09. 04. 2013 | 15:26

Krakare napsal(a):

Vzhledem k vybuzeným reakcím lze vytušit jaké je to to téma nálož. A že asi je, co není. Ano, zkušenost mám.
Netuším proč si pan blogař vyškrábl zrovna tento námět. Nevím.
Každý den usedá do osobních automobilů milióny řidičů, není den aby nějaký neskončil v černém pytli.
Těším se další žádaný článek např o homosexuálních stycích. Zkušenost s nimi nemám (nevím jak autor), každopádně v tom zase budou rádoby zkušenosti, postavy, fiaska, možná neřešitelná pointa. No prostě život.
09. 04. 2013 | 15:49

Viola napsal(a):

Evo

já jsem jen ráda, že jsem se trefila. Huliči ztrácí postřeh. A jak tu někteří píší i několikrát zbytečně použitá tráva zanechá následky, proto nechť ji užívají jen ti, kteří si myslí, že jsou v posledním tažení - nemocní.
09. 04. 2013 | 15:57

Viola napsal(a):

Krakare

Další, co nemá postřeh, přece už z napsaného jasně vyplává, proč tuto problematiku autor vytáhl, píše o svých přátelích, je mu moc líto, že nedosáhli výsledků na které měli, mohli dát ostatním lepší zkušenosti, než je zkušenost s trávou.
09. 04. 2013 | 16:00

Lucifer Konopný napsal(a):

Zajímavý kamarádi...Znám jich taky pár..Někteří jsou na dně, jiní jsou na tom stejně jak většina a najdou se i tací co vedou úseky firem či ve dvou případech dokonce celou firmu. Znám i doktory policisty a i jednoho hasiče jsem poznal s jointem v ruce..Vadí vám to řekněte svuj názor,ze svého pozemku vyžente ale nikomu radši neradte...
09. 04. 2013 | 16:02

marek napsal(a):

Ještě bych ke svému komentáři doplnil maličkost a to toto :víra v boha byla prokázána jako nejrozšířenější forma paranoidní schizofrenie. Vysvětlení stvoření vesmíru za pomoci něčeho jako bůh je nelogické, pouze se to snaží utěšit nevědomost tápače. To věříte, že bůh stvořil i sám sebe? V podstatě dělá vesmír exponenciálně složitější pro účely oblbování. jestli potřebujete výru v nadpřirozeno k páchání dobra, tak vás lituji
09. 04. 2013 | 16:12

Krakare napsal(a):

Milá Violo..
Mno..je mi moc líto, že děti ze zbídačených afrických či jakýchkoliv světových chudinských čtvrtí nedosáhli výsledků na které měli a tak nemohli dát ostatním lepší zkušenost..protože od nich vyspělý svět (a bůh) odvrátil tvář a raději investoval více prostředků na urputný boj s plešatostí a obezitou..
Také (nikomu to nepřeji!)až budete mít drobnou dopravní či jakoukoli nehodu a budete ta co neměla postřeh, neházejte to na nezhulené okolí.
09. 04. 2013 | 16:55

Franta Flinta napsal(a):

1) Problematika posuzovaná pouze na základě subjektivního vnímaní autora, ale tím pádem bez jakékoli vypovídací hodnoty. Doporučuji načíst hromadu dostupné odborné literatury, když už nemám vlastní zkušenost. Názor vytvořený na základě vzorku populace, kterou je autor obklopen je ovšem pro demagogy z katolické církve typická
2) Výše uvedené demagogie bohužel přesně zapadá do schématu myšlení lidí jako je pan autor, mezi další "perly" katolických knězů patří přece brutální netolerance k lidem s odlišnou sexuální orientací, nepochopení eutanazie a problematiky potratů, radikální zákaz a boj proti kondomům zejména v rozvojových zemích, ohromné misionářské kampaně zacílené taktéž na rozvojové země s cílem "brát to jejich a dávat to naše", stavba monstrózních kostelů ze skla a ocele pro domorodé obyvatele a totální změna jejich přirozeného života a všechny tyto aktivity placené např. nyní z církevních restitucí v ČR.
3) Hromadění majetku ze strany církve, provozování vlastní vatikánské banky za rozporuplných podmínek, neřešení vlastních problémů se sex. zneužíváním, to jsou věci, ke kterým by se mohl autor naopak kvalifikovaně vyjádřit jako odborník
4) Prezentování vlastních dojmů bez racionální opodstatnění a soudnosti je dle mého názoru k ničemu, zaměstnanec "podivné" organizace, jejíž úkolem má býti prý hlásání spásy nás všech skrze víru v boha je tak strašně moc nevěrohodné, že se mi chce "blejt velebnosti"
09. 04. 2013 | 17:24

Oslýk napsal(a):

Well ntirsur:

Původně jsem trpěl tím samým teoretickým omylem, že "je to výchovou".
Velmi vám nepřeji zážitky být rodičem mých známých huličů. Pak byste se velmi ošklivě probral ze snu. Dítě hodné, zlobivé, věřící, ateistické, vzdělané, pitomé, všechno jedno. Hulením se změní v génia, kterého rodič nechápe. Okamžikem nástupu hulení ztrácí rodič na dítě veškerý vliv. Dopsavadní, třebas slibně se rozvíjející výchovu si může strčit za klobouk.

resl:
Výjimky připouštím, nicméně jsem nikdy žádnou neviděl.

Pokud pravíte, že "Většinou jsou dobré účinky u lidí s jakýmikoli uměleckými sklony," potom se prakticky všichni huliči považují za génie.
IMHO se věc má tak, že pokud byl někdo slibný umělecký talent už před hulením, a byl už trochu populární, hulení mu nemusí uškodit (Paul Mc Cartney je exemplární). U hvězdy to může být považováno za roztomilé, protože u hvězdy je všechno roztomilé.
Neznámý umělec, který hulením začne, je ztracen, a mění se v nepochopeného génia. Výhodou je, že je v pohodě.
Děkuji Rastamanovi za vzornou demomnstraci toho, co tvrdím (ve 100% shodě s autorem blogu).
09. 04. 2013 | 18:00

Greenline napsal(a):

Re:Al Jouda Ty ses asi peknej kokot co,a ani nepijes ne,sousedovic tonicek proste,takovejch chytraku drepi v kazdy hospode kotel...
09. 04. 2013 | 18:40

santawizard napsal(a):

Podobně jako z UFO,tak tady taky nelze najít pravdu.Kdyby to bylo Bůh ví co ,tak by to stejně zatajovali ,jako kdyby to mělo být čert to vem.Proč? Každý člověk totiž dobře ví co jsou to zdravé nebo nahnilé jabka.V době,kdy si lidé navzájem nadávají do blbců a do zlodějů není radno říci jen tak každému jestli máš zdravé jabka nebo nahnilé jabka.Zloději by tě totiž okradli o ty zdravé jabka ,kdežto blbci by se zase otrávili nahnilýma jabkama.V knize mormonů je to vysvětleno podobně.Tam mají zakázané ovoce a nezralé ovoce.Rovněž se tam mluví o tom jak se diskriminovaní musí emancipovat jako černá kůže,která musí zbělat a nebo tuplovaně zčernat.Určitě je v tom nějaký řád,ale všeobecnou formulu na toto téma , zná jenom všudepřítomný Bůh.
09. 04. 2013 | 18:59

Tomas napsal(a):

Dobrý den,
tak máme tady další úvahu na téma legalní/ilegální marihuana. Autor se pěkně vyjádřil k tématu, užil krásně příkladů svých známých a rozjela se nám velice plodná diskuze. Ale prostě celou tuto úvahu a situaci nechápu. Existuje tady nějaká látka, ke které se nemá problém NIKDO dostat (na černém truhu, na kterém jsou zároveň nabízeny daleko horší substance). Tato látka je tedy velice rozšířená, dostupná a už i víceméně tolerována. A teď tady máme uživatele. Když to hodně zjednoduším, někdo hulí a funguje, někdo hulí a mohl by fungovat lépe, někdo hulí a nefunguje. A teď přichází typcké hledání viníka. "Hmmm, ten J., byla ho radost učit, na tu medicínu měl, pak začal hulit a šlo to do kytek... Proč by proboha vina měla být na marihuaně? Proč je špatně to, že nevystudoval medicínu, proč je špatně že si se svým životem nakládá jak sám uzná za vhodné? Každý člověk je za sebe zodpovědný sám a to jestli marihuana bude legální nepřiměje nikoho začít, stejně jako její nynější ilegálnost nepřiměje nikoho skončit. Přestaňte už s tím alibismem a pokrytectvým a připusťe si, že každý je zodpovědný za sebe.
Mám solidní práci, společensky funguju, komu můžu, tomu pomůžu. Od státu žádé příspěvky nečerpám, nejsem přítěž pro společnost, dovolím si i tvrdit opak. Nejde mi prostě do hlavy proč bych měl být s tímto profilem eventuálně obtěžován za to, že si doma v soukromí nebo v parku, kde to nikomu smrdět nebude zapálím špeka. Nemluvě o tom, že jsem tlačený do toho abych využíval černý trh. Hodně diskutujích by bylo asi překvapeno kolik vrcholových manažerů, vysokoškolských profesorů a vůbec "solidních" lidí denně hulí. Neříkam, že je to pro každého, ale jakékoli perzekuce nebo sankce v tomto případě působí spíš tragikomicky.
09. 04. 2013 | 19:11

Oslýk netolerantní napsal(a):

"proč je špatně že si se svým životem nakládá jak sám uzná za vhodné?"

Klíčová otázka.

Protože obrovská část huličů (v případě mých známých opět čistých 100%) jsou zcela závislí na svém okolí a poměrně agresivně (ve stylu zdejších příznivců trávy v této debatě) vyžadují po ostatních, aby je "tolerovali", což v praxi znamená prachy, ubytování a podobně.
Jejich vlastní práva jsou obvykle až na prvním místě. Mariána za to samozřejmě nemůže, je neškodná, a kdo má něco proti tomu, je netolerantní.
09. 04. 2013 | 19:18

zdenek napsal(a):

všeho s mírou autore,to je oč vždy běží,u čehokoliv i u toho,vždy záleží na množství a četnosti,víte co se říká..."dobrého pomálu"...
Je ovšem pravda,že hodně mladí lidé často neznají míru jaksi ze zásady,ale to už je spíše problém se závislostí,asi máte pravdu i závislost na marihuaně,byť poměrně nevinná, může mít pro člověka fatální následky,protože na devastaci osobnosti se nepodílí jenom droga,ale i právě ZÁVISLOST scou vzájemnou synergií...I když váš článek vypadá na první pohled blbě,docela dík,že jste ho napsal,protože na toto se velmi často pokud se debatuje o škodlivosti či prospěšnosti marihuany často zapomíná
09. 04. 2013 | 20:41

Bezis jak Jezis napsal(a):

Moc pekny propagandisticky blabol od cloveka, ktery veri ze svet stvoril fuosaty pan za tyden. Btw vzdycky jsem si rikal, co za houby musi zrat katolici....no nic. Par odpovedi:

"zastanci marihuany" ji tak zurive brani, protoze maji zkusenosti s jeste radove zurivejsimi a neskutecne hloupymi utoky. Zvlaste od krestanu a ameriky. Vzpomenme "naucne" filmy o zhulenych negrech, co znasilnuji po hasisi desitky bilych roztomilych slecen denne. Realita - dejte si hasisovy brko a stopnete si erekci;) Vy ne, pane farar:D

Jakozto neuspesny student FJFI musim rici, ze marihuana mi ve studiu nepomohla. Jakozto jeden z 8mi lidi co se dostali az do posledniho rocniku musim dodat, ze mi velmi pomohla psychicky se dostat az tak daleko. Ne, neni to fakulta kterou dodela i sumici trava. Z tech 4 lidi co zakoncilo 4 lidi pravidelne hulili. Z tech lidi, co dodnes znam a vim ze hulili jak fabriky jsou dnes tri milionari - selfmademani, nekolik jich je "uspesnych" tak, ze spolecnost definujici uspech penezi a zavisti okoli uz i ne-tise zavidi.

Jakozto pomerne inteligentni a sectely clovek Vas jen pozadam abyste si dohledal a nacetl nove rozdeleni zavaznosti drog vypracovane pred cca 10ti lety v UK, nasledne v Commonwealthu, ktere stavi tabak a alkohol na nejvyssi pricky radove vyse nez ostatni drogy a to hlavne kvli dopadu na spolecnost a jedince. IMHO by do toho mela byt zarazena i Vira a byla by o dalsich nekolik radu vyse v nebezpecnosti. Zadna droga nezabila tolik vinnych i nevinnych, jako pochybny gymnasta na krizi.

Tezi o marihuane jako vstupni droze uz se dneska smejou i deti. Jako clovek hulici cca 13 let s bezproblemovym pristupem a presto nulovou zkusenosti s chemii se ji smeju o to vic. Kdybyste znal konopnou kulturu, vedel byste, ze nemala cast z ni (dnes uz bohuzel "oldschoolova") ma pristup "co je prirodni ti neublizi a chemie je FUJ!!!" a dodrzuje ho pomerne striktne. Mluvim o vyzralych fetacich, ne o experimentatorech.

Zaverem - nechcete se misto agitace proti tematu, o kterem zjevne (i pres svuj prelud) vite prd venovat osvete mezi vasimi prateli a zacit pracovat na tom, aby vase "evangelicke tabory" nebyly rejdistem pedofilu? Pripadne se zavrit do lecebny a usilovne pracovat na tematu "proc vira v neco co neexistuje ridi muj cely zivot"? Mozna by to bylo vsem, vcetne vas a sveta, radove prospesnejsi, nez tyhle pseudogoebbelsovske pokusy.
09. 04. 2013 | 21:50

Dutá tráva Bambus napsal(a):

Zdravím Vás,
všichni tady mluvíte o tom, jak je tráva škodlivá, prospěšná, jak jsou huliči v pohodě či schizofrenní. Sorry, všechno jseou to kecy, i ty Vaše pane doktor.
Ve vašem článku neodkazujete na jediný výzkum ve světě, nikde v novinách není odkaz na praktikovaný výzkum, a že jich bylo. Ono je to jako s tím příslovím, že všeho moc škodí. Jsem pro, aby si každý alkoholik platil svoje léčení sám, notabene každý kuřák, aby si platil svoje léčení sám. Studie, kolik lidí zabil alkohol v loňském roce a kolik kouření a kolik tráva, by byla víc než zábavná a k zamyšlení a vyvolala by jistě více otázek, než by bylo lidí na ně ochotných odpovědět. Vždy se snažím sledovat tok peněz, tedy qui bono, nevím, jestli se to tak píše. A tady mi stále vychází odpověď. Zákaz trávy je dobrý akorát pro stát, protože by z povolení měl v kase daleko méně než před povolením. No jen si to představte,místo do hospody kupovat drahej chlast, byst seděl v parku s partou kámošů a dali byste si kvalitního jointa.Protáhli byste si mozek v netušených dimenzích a odešli byste domů spát. Co by z toho měl stát? Ani hovno! A to nemůže dopustit!To radši toleruje bandu uřvaných, agresivních spiťarů, kteří se mění ve vandaly a kvůli kterým třeba nemůžete spát. No a s tabákem je to to samé. Stejně jako alkohol tabák není snadné v místních podmínkách lehce vypěstovat či vyrobit. Ale tráva, tráva vyroste sama, pominuli nějaké to zalévání.Takže z alkoholu a z tabáku má stát benefity a to né malé(mimochodem , koho že z velkých ryb odsoudili za ten metylalkohol), vždyť si to pojišťuje kolkem. No a hlavně stíhá nemocné, kteří si pár kytek pěstují pro sebe, nikoliv pro to aby je prodávali dál, ale pro to aby si ulevili od bolestí na které je klasická medicína velice krátká. Mimochodem, četl jste někdy u nějakého léku, třeba onkologického, kolik nemocí "léčí" a kolik ji způsobuje. Schválně se jděte podívat do nemocnic na pacienty, kteří jsou v konečných fázích života, jako kněz byste tímto měl projít, řekněte jim že nic nepomůže , že mají zemřít, protože pro stát je to tak lepší. Zase jde o prachy, stát nemusí platit důchody, těm co umřou, no a co když nějaká ovečka, na smrtelné loži, odkáže majetek církvi katolické, a oto vlastně jde až v té první ředě, nemám pravdu pane ABBÉ.
Možná jste to myslel úplně jinak, pak jste to úplně špatně podal. Doporučil bych více šumu do té vaší trávy, než zase napíšete takovýto článek Že by ganju?
Sám nekouřím ani nepiju ani netrávuju
09. 04. 2013 | 23:55

Kamzas Bezis napsal(a):

A kdyz ctu ty hromady hoven v komentarich, jeden zasvecenjsi nez druhej, vsichni videli v parku kourit jointa a v televizi prepadeni a spojitost je jasna, vedecky dokazana a nevyvratitelna....tak je mi na bliti. Tupost. Tupost svetem vladne a katolicka cirkev se za krale pomazala uz ve stoleti 14.

probuh....vazne....nejdriv CTI a pak PIS. obracene je to celkem PISS...

btw...vsimli jste si taky nekdo, ze "obhajci" dokazi citovat a odkazovat citovane studie, znaji skutecna vedecka fakta a v naproste vetsine i realitu z daneho prostredi, zatimco "odpurci" argumentuji stylem "kamos rikal / videl jsem na vojne / znamyho syn / v televizi rikali / vedci dokazali"...bez jedinyho citatu jedinyho odkazu...

no nic, vzdavam to...boj s demagogii....ze ja si proste nedam rict...a to v reakci na clanek pedofila, pardon farare, uz mi to splyva...koneckoncu...v televizi rikali, ze katolici prcaj deti, takze vy vsichni tady a autor hlavne taky, to je jasny, nevyvratitelny a dokazany;) Zavidim vam demagogum...tak krasne jednoduchej zivot bez mozku...
09. 04. 2013 | 23:56

drotar napsal(a):

akakolvek droga cokolvek co holota berie a patril som medzi tu holotu hlavne pijanstvo na sracku som prevadzal slabe25 rokov,je snahou jedinca o ulet z reality,budovanie si niecoho,co je blud,humus,srot a odpad.
je to znak slabosti daneho jedinca,da sa povedat po mojom srackovstvo pred cimkolvek,co zivot stava holote do cesty.
minule som kdesi nasiel citat nie som silny,preto,lebo som dvihal zavazia,ale som silny preto,ze som sa musel sam zdvihnut z dna.pravda jak svina.
nikde nejak necitam,ani nehladam nejake expertizy od akychkolvek drugs,zil som ve svetlach mest s najvacsou holotou od vrahou,teplych,narkomanou,pojebou a vselijakej havede,co ta zem nosi a k tej havedi som sam patril k pijanskej havedi.
nikomu neberiem iluze,ale skola,co mam za sebou a pretazky navrat do normalu mi nemoze vyvratit ani jeden z tych,co su tu cool a inn,bo ja na vlastnej kozi viem ktora bije a ze su sracky a robia len bu bu ty stara kurvo.
stejskal nemazat bo ten drist to drist z nalietanych rokov v tom zasranom zivote,nijaka pravda len suche konstatovanie drotara z riti.
10. 04. 2013 | 02:12

david napsal(a):

Přesně! Povolit a zdanit :) jsem pro, stejná práva všem !
10. 04. 2013 | 10:45

davidův kamarád napsal(a):

hlavně ať se sem dostanou importéři z Holandu s jejich hydroponic libůstkama... to je jak víno z Dolních Dunajovic :) ..
mimo jiné, zkuste rozvést debatu o Holandu, kde se užívá tato droga legálně již mnoholetí a je to hezká zem.
10. 04. 2013 | 10:51

Noname napsal(a):

navím co napsat,jen vím ,že konopí je jedna z nejlepších léčivek které znám.A jakýkoli lék je zneužitelný,třeba na výrobu "perniku".Alkohol dokáže zničit člověka raz dva.Takže buďme objektivní a ne jen vše zatracovat.když stát povolí kupovat konopí pro léčbu,bere takové peníze,že je to až na podání žaloby.Já si toto dokážu vypěstovat daleko a dalek levněji.A tady je jadérko pudla.Farmaceutické lob je za tím vším.Protože by přišlo o velké peníze.A než budu konopí zatracovat,papouškovat tisk tak si o tom nwapřed přečtu něco odborného.
10. 04. 2013 | 11:14

Tadeas napsal(a):

No článek je to hezký, ale dosti zavádějící. Pokud se kamarádíte s někým kdo se fláká na škole a kašle na spořádaný život... je úplně jedno jestli hulí, chlastá nebo jenom čumí na televizi.
Nemám sofistikovaný názor a ani jsem se o "hulení"nikdy nezajímal, ale také mám kamarády... Viděl jsem jak se téměř zasebevraždili alkoholem a zdravotní následky si nesou ještě velmi dlouho. Naopak po konzumaci trávy (intenzivní) byli po nějaké době úplně v pořádku (paměť na hulení samozřejmě doplácí dost a chvilku trvá než se to dá do kupy a vyšší riziko schizofrenie tu asi také je). Nepropaguju hulení a legalizaci už vůbec ne, na druhou stranu mi vadí démonizace a poměrně tvrdé tresty. Zažil jsem případ, kdy dal osmnáctiletý kluk "potáhnout" sedmnáctilétému a dostal tři roky vězení za podávání drog mladistvým. Nedodělal školu. A dodnes (12 let) se schizmatu trestaného nedokázal zcela zbavit.
10. 04. 2013 | 12:01

Tadeas napsal(a):

A ještě jeden dovětek.
Kdyby tu někdo chtěl perzekuovat občasné až pravidelné kuřáky mariuhany....
V případě, že by fízlové vlítli na všechny studenty Vysokých škol v republice najednou, tak jich víc jak polovinu pochytají za marihuanu, houbičky, bombičky a pánbů ví co dneska frčí,a druhou půlku za nelegální software.
Jsem zvwdavý kdo by pak učilna školách, léčil lidi, filozofoval... akorát právníků by bylo dost, tahle verbež je jak krysy a přiže všechno.
10. 04. 2013 | 12:14

ShutDownReligion napsal(a):

Co je to za názor, že za neúspěchy může marihuana? Jak může mít neživá věc vinu. Když zaparkuju auto z kopce, nezatáhnu brzdu a ono se rozjede a někoho přejede, tak za to taky může auto? Člověk si může vždy sám za všechny neúspěchy. A ospravedlnění typu já mám kamaráda... nejsou moc důvěryhodná.
10. 04. 2013 | 12:37

Richard napsal(a):

Dobrý den,

přečetl jsem si se zaujetím Váš článek a musím poznamenat, že mé osobní zkušenosti jsou odlišné. Dovolím si Vám prezentovat svůj příběh.

Kouřit marihuanu jsem začal na gymnáziu v prvním ročníku - studium jsem úspěšně zakončil bez sebemenších problémů. Následně jsem vystudoval technickou VŠ (ČVUT), kde jsem podobných případů "kuřáků" potkal celou řadu. Nyní mám 5 let po promoci, stejně jako mý vrstevníci kuřáci z VŠ a víceméně všichni pracujeme ve firmách na adekvátních pracovních pozicích, přičemž já osobně ještě vedle hlavního pracovního poměru učím na VŠ a jsem redaktorem nejmenovaného odborného časopisu (uvažuji o tom, že si ještě přidám další aktivitu). S pokouřením to bez problémů zvládám 15 let. Našel jsem si přítelkyni a čekáme dítě. Z mého pohledu tedy kouření marihuany (pravidelné) nemělo vliv na můj "kariérní či osobnostní rozvoj/úpadek".

Naopak, setkal jsem se s lidmi, kteří ačkoliv nehulili, školy nedali z jiných důvodů. Např. proto, že ve škole přestali vidět smysl, chtěli dělat něco jiného nebo prostě nezvládli svobodu ve svém rozhodování, které se jim s odchodem od rodičů dostalo. Zažil jsem také mnoho případů, kdy lidi skončili ačkoliv nekouřili, ale "pouze" popijeli. Ono totiž s hulením lze VŠ celkem bez problému vystudovat. Je potřeba akorát trochu sebekázně, tedy např. kouřit až navečer po škole, případně "za odměnu" ve chvíli, kdy si splním své povinnosti. Překvapivě to není zase tak těžké. Vše je totiž otázkou volby priorit. U pravidelného požívání alkoholu to takhle dělat dost dobře nejde. Ono totiž alkoholik vystuduje školu mnohem hůře, než "hulič" už jen proto, že má ráno problém do školy přijít. Mimo jiné jsem poměrně nedávno zcela samovolně přestal (asi po 15 letech) marihuanu na půl roku úplně kouřit. Nechyběla mně, neměl jsem problémy bez ní fungovat. Lze stejné udělat i po 15 letech pravidelného pití? Myslím, že ne.

Pro mě osobně má marihuana především následující přínos: po její konzumaci se dokážu uvolnit a trochu se vzdálit od svých povinností či problémů. Rovněž se mně zlepší soustředění na jednu konkrétní věc či téma, čehož jinak nejsem tak dobře schopen. Díky tomuto uvolnění se následně dokážu na tyto věci dívat s odstupem, přičemž dostávam širší pohled na věci kolem, s přihlédnutím k souvislostem, vztahům, důsledkům mého jednání atd. To mně pomáhá ve vztahu k sobě samému (ujasňuju si svůj postoj a cíl) a také se lépe dokážu vcítit do ostatních lidí. Je to někdy až neskutečné, jak to pomůže, když se "zhulený" člověk dokáže odprostit od své osobnosti a vžít se do osobnosti např. svého kamaráda nebo naopak oponenta. Najednou si uvědomíte jejich priority/důvody a začne Vám jejich chování dávat smysl, který Vám před tím unikal. Následně dokážete díky tomu s lidma mnohem lépe jednat atd. Bez marihuany takto hlubokého prožitku nejsem schopen. To je můj osobní důvod, proč kouřím. Alkoholu se nevyhíbám, ale upřimně řečeno mně v podstatě nebaví.

Ať tak či onak - nemyslím si, že bych v tomto směru byl výjimka. Znám dostatek lidí z mého okruhu, kteří jsou na tom podobně. Řekl bych, že je to opačný pól společnosti, než jste prezentoval Vy ve svém článku. Osobně bych jejich nešťstné příběhy s marihuanou nijak nespojoval. Domnívám se, že korelace mezi kouřením a popisovaným úpadkem je neprůkazná. Stejně jako Vy se domníváte, že k jejich úpadku přispěla marihuana, můžu se já domnívat, že by skončili stejně i bez ní. Prostě spojení "byl nadějný, pak začal kouřit a skončil špatně" je velmi zjednodušené, zavádějící až nesmyslné. Misto slova marihuana si do této rovnice můžete dosadit jakékoliv jiné slovo (alkohol, cigarety, káva, čokoláda...) a výsledek bude stejný.

P.S: znám samožejmě i případy lidí (celkem dost), kteří kouřili marihuanu a dopadli špatně. S největší pravděpodobností by ale dopadli stejně špatně i bez ní. Není to v té rostlině, ale v těch lidech samých. Oni mají svůj život v rukou.

Děkuji za pozornost a přeji pěkný den všem
10. 04. 2013 | 14:21

laďa napsal(a):

Mám syna začal s tím ve 14, považuji začátek hulení v takto mladém za vstupenku do pekla dalších drog, přes veškeré snahy (pobyty v odvykacích zařízeních - dobrovolných) rok na perníku na ulici, ztráta zájmu o sport, záliby a odchod ze střední školy, dokončení vzdělání ve 21 "alespoň" výučním listem,dnes relativně v klidu, zaměstnání, přítelkyně. Hulení neopustil, ale redukoval, semtam relaps s perníkem. Výsledek? Snížení krátkodobé paměti, problémy se soustředěním, výkyvy nálad, ztráta kvalitního prožití nejlepších mladých let 15 - 20(nevratné). Rodiče do konce života ve strachu, to se ale dá naučit vydržet. Finanční ztráta osobní a zbytku rodiny - nemá cenu hovořit. Když mu to vydrží ničeho nelitujem. Zlehčování užívání marihuany, její propagace v tvorbě veřejnoprávní TV mně vytáčí do běla. Nicméně stejně si rodiče huličů a huliči musí pomoci sami. Efektivita léčeben a podobných zařízení je malá. Nechci nikoho mentorovat, nemá to smysl. Chci jen vážně upozornit, že to není žádná prdel a nikdo to nemá pod kontrolou, jen si to hodně mladých myslí. Také je v tom podporují "osobnosti" TV tvorba a diskuze na sociálních sítích. S tím samozřejmě nejde vyhrát. Dávejte si na své děti pozor. Takže na závěr hulení - vstupenka do pekla, do kterého berete sebou své nejbližší.
10. 04. 2013 | 15:02

kocarnik napsal(a):

Wow, vsichni jsou jak na trni kdyz jde o travu..citlive tema v nasi vlasti:)
10. 04. 2013 | 15:25

r.m. napsal(a):

K té trávě samozřejmě chlastali, že? To je pak stejná mozková guma jako chlast a tabletky na snížení cholesterolu v krvi. Jde o desetitisíce řádně zdaněných, zdoplatkovaných, zdravotně pojištěných a proplacených dementů.
Mrkněte do poslanecký sněmovny, tam skoro nikdo trávu nehulí a výskyt dementů a schizofreniků dělá málem 100% včetně svačinářek.
Jednu z nich si ostatně vzal za ženu mašinfíra Gross.
10. 04. 2013 | 16:09

Klídeček napsal(a):

Pane Al jouda mlácením lidí chcete prosadit svuj názor o kouření marjánky???Nemáte náhodou pervezní úchylku?
10. 04. 2013 | 16:19

Tadeas napsal(a):

Pane Ľaďo, v užívání perníku a trávy je obrovský rozdíl. Na trávu je odvyknutí snadné, pokud o to "uživatel" stojí, osobně jsem na kamarádech vypozoroval, že je asi i daleko snadnější než odvyknout kouření. Na druhou stranu na perník se naopak odvyká asi velmi těžko a uživatele perníku bych se neobával už nazvat pravým závislým feťákem(narozdíl od uživatele trávy).
No každopádně pokud vaše dítě začalo brát perník, spíš bych se zamýšlel nad tím, jak jste ho vychovávali a zda měl od vás dostatek pozornosti, motivace a možností. Netvrdím, že za to můžete jen vy jako rodič, ale apriori bych být vámi trávě vinu nedával.
10. 04. 2013 | 17:26

Jaroslav Peňaška napsal(a):

Velmi přesné. Konečně to někdo napsal tak, jak to je. Zažil jsem to mezi přáteli i v rodině, co s lidmi tráva dlouhodobě udělá. Nakonec hezky je to vidět i v klasice s Macháčkem - Samotáři. I když tam je to zobrazeno trochu jinak. Ta ztráta motivace u lidí, kteří to mohli někam dotáhnout a dotáhli to nakonec jen na hulící filozofy, kteří jistě mají díky trávě skvělé myšlenky, ale u těch zároveň díky trávě také zůstává. A trávu jsem zkusil. Několikrát. A chápu, že je fajn, ale z lidí při pravidelném užívání dělá v podstatě stejné trosky jako alkohol, jen trochu jiným způsobem, který není na první pohled tak zřetelný, ale o to je zákeřnější.
10. 04. 2013 | 17:54

milan napsal(a):

AUTORE: kecy,kecy,kecy
10. 04. 2013 | 19:07

honolulu napsal(a):

Ja vam vsem rad reknu, co je na bliti !
Jste to vy - DROGARI !

Zde vam vysvetlim proc vas patri vsechny zavrit !

To je pouze otazka casu, kdy onemocnite a budete nezamestnanitelni... Potom dostanete od socialky minimum a aby jste nebyli bezdomovci, tak se u vas v Cesku vyhlasi t.zv.
ISSUE 8... Coz znamena, ze dostanete bydleni s ulevou, ale my zodpovedni to musime za vas doplacet. Vy k.k.ti !
Vcera pani domaci svolala najemniky a rekla nam, ze dostala prikaz z okresu "zachranit" pridelene % drogaru z ulice...
(Issue 8)

Ze vsech stran se na zodpovedne uvaluji nove a nove finacni pozadavky pro benefit nezodpovednych. Duchodci se okradaji, aby nejaky "vysokoskolak", zde obhajoval sracku leptajici plice, srdce a mozek.
A vy drogari, budete take financni POZADAVEK na zodpovedne sousedy v cesku. Jste bily Cikani !

Pane ministre Kubice, pozavirejte je tam vsechny - ty hulice !
Nic s nema nediskutujte !
10. 04. 2013 | 20:09

r.m. napsal(a):

Ti o kterých pan kněz píše zřejmě k hulení i chlastali a brali i něco dalšího.
Tráva s alkoholem má na mozek zničující účinky. Bez něj je tenhle pochod daleko pomalejší.
Když budu hulit každý den, tak zblbnu. Když k tomu budu pít, zblbnu rychleji.
Když budu chlastat a k tomu brát prášky na snížení cholesterolu v krvi, budu dementem nejrychleji jak to jde. Ovšem zcela ledgálním dementem, který zdementněl pod lékařským dozorem, odvedl poplatky a doplatky farmaceutům a obolus své zajisté férové zdravotní pojišťovně.
Sakra přeci nejde vybírat příklady každodenního užívání - kdo chlastá denně v mladém věku, bude brzy vypatlanější a celkově poškozenější než dospělý víkendový hulič.
11. 04. 2013 | 08:13

r.m. napsal(a):

A marihuana je tzv. startovní drogou jen proto, že je zařazena mezi další ilegální materiály.
Pro klasické narkomany je naopak výborným ústupovým řešením- Znám hodně takových případů. Bez ni by to nezvládli.
11. 04. 2013 | 08:30

Radim napsal(a):

dobrý den , pana Váchy se musím zastat většina lidí tu píše jen názory štvoucí proti němu ,i ten pisatel svádějící svoji samolibost na trávu je asi hodně hloupý když z ní viní trávu jeho blbost je až nebetyčná .Tak tedy vím o případech lidí díky této rostlince abstinujících na tvrdých drogách ,úmrtí po trávě narozdíl od alkoholu není na celém světě prokázano ani jediné .Myslím že ty hloupé názory zde přímo čiší spíše ideologií než objektivním zpracováním fakt .
Tak tedy znovu ,viděl jsem člověka celoživotně závoislého na alkoholu a důsledky na zdraví byly tak 5 x větší , ještě poznámka ,žádné drogy nejsou ideál tedy káva ,čaj ,různé prášky , alkohol to všechno jsou drogy ,kdo tedy je užívá a pokrytecky plive na trávu je zřejmě odchovanec zatuchlých poměrů
Poslední věc kterou tu chci připomenoout na serveru legalizace jsem četl příběh člověka z Jižní Ameriky který si konopím vyléčil rakovinu prostaty !!!!!!!je to ono zhoubné působení drog ???
léepe by tedy bylo aby místní proti Orkovi zaměření pisatelé si problematiku opravdu nastudovali a nedělali z této rostliny strašáka ,protože to může být k jejich škodě .Nehrejme si tedy na inkvizitory a uvažujme na základě rozumu a fakt
pane Vácha zdravím máte rozumné názory
samozřejmě nikomu nedoporučuji její užívání a pěstování v rozsahu větším než je zákonem vymezeno !!
11. 04. 2013 | 08:31

r.m. napsal(a):

Na neplicní rakovinu je lepší trávu užívat v jídle Radime. Taková vločková kaše z plnotučného mléka s kakaem, máslem a třtinovým cukrem nebo bramboráky kde marjánka nahradí výborně majoránku...
Sakra dostal jsem hlad)))
11. 04. 2013 | 08:39

Radim napsal(a):

většina lidí zde píše spíše fantaskní nesmysly hraničících s fanatismem a ne rozumným uvažováním nu blbci jděte si chlastat svůj 10x horší legaální alkohol a nestarejte se o soukromí cizích lidí my vás také nesledujeme kolik týdně vyžerete desítek vhospodě kolik vykouříte cigaret , kolik sníte prášků na spaní
kolik vypijete káv a tak dále
11. 04. 2013 | 08:43

Radim napsal(a):

s tím neplicním užíváním máte pravdu ale kuřáci mají bohužel sklon k orálnímu užívání .
11. 04. 2013 | 08:45

Radim napsal(a):

ten příběh človíčka z JIžní Ameriky který si vyléčil rakovinu prostaty je na serveru seedbook.cz
11. 04. 2013 | 08:49

Radim napsal(a):

Konopí a léčba rakoviny z pohledu vědce

POZN.
máte možnost používat i vaporizery jsou sice drahé ale dají se i půjčit
Zdroj: Bushka.cz

Jeden z nejznámějších Čechů působících v zahraničí, vědec Lumír Ondřej Hanuš, který už dvacet dva let pracuje na jednom z nejprestižnějších vědeckých pracovišť na světě zabývajících se léčbou konopím, nedávno vydal vědeckou práci o mozkových nádorech (gliomech) a jejich experimentální léčbě konopím. Jeho článek obsahuje velmi důležité poznatky týkající se léčby konopím obecně, a proto jsem požádala pana profesora o svolení převést jeho vědecký text alespoň z části do mluvy pochopitelné i pro nevědecky založený intelekt. Tam, kde je text dostatečně srozumitelný v původní podobě, jsem ho ponechala takový jaký je, a z práce cituji s vynecháním většiny cizojazyčných názvů, odkazů apod.

Dnes je již každému jasné, že léčebné účinky konopí nejsou výmyslem jeho náruživých konzumentů a/nebo zastánců jeho legalizace. Zákon by měl umožnit užívat konopí a jeho produkty k léčebnému účelu a naopak trestat vývozce a dovozce nelegálních drog a jejich dealery. V celém systému použití léčebného konopí je také nutné identifikovat nejen ty pacienty, kterým může přinést užitek a pomoci jim v nemoci, nýbrž i ty, kteří by na tom mohli prodělat a kterým by mohlo uškodit.

Konopí seté (Cannabis sativa L.) v sobě skrývá velký léčebný potenciál, který je lidstvu znám již několik tisíc let. Opomeňme tu nikdy nekončící diskuzi, zda existují různé druhy konopí (Cannabis sativa, Cannabis indica, Cannabis ruderalis etc.), či se jedná o pouhé odrůdy konopí setého. To není v naší otázce tak důležité. Důležitým faktorem je, že tím aktivním konopím, o které je zájem po všech stránkách, jsou samičí rostliny, a že to konopí, které se používá k rekreačním (vrcholky samičího květenství, obvykle známé pod názvem marihuana, a pryskyřice, která na těchto vrcholcích vzniká, známá pod názvem hašiš), či léčebným účelům se hodnotí především podle obsahu psychotomimeticky aktivního kanabinoidu, (-)-trans-delta-9-tetrahydrokanabinolu (známého pod zkratkou THC).

Lze říci, že v současné době je užívání konopí k rekreačním účelům v celém světě prakticky nelegální (uvědomme si, že vzácná výjimka vždy potvrzuje pravidlo) s výjimkou použití konopí k léčbě (a ta je řízená přísnými pravidly a to jen v několika zemích světa). Je starou známou skutečností, že ti, kteří díky nelegálnosti konopí na jeho pěstování a prodeji bohatnou, jsou vždy o krok před zákonem. Není proto divu, že se jim podařilo vypěstovat odrůdy, které často obsahují jen THC, a to v tak vysokých množstvích, že přírodní hašiš jim už nemůže konkurovat, a tak prakticky začíná existovat jen černý trh s marihuanou.
celý článek
http://www.encod.org/info/Konopi-a-lecba-rakoviny-z-pohledu.html
11. 04. 2013 | 09:01

Radim napsal(a):

Dnešní využití konopí v medicíně

Pokud se dnes léčebné konopí používá v lékařství, je to pouze v paliativní medicíně. Nemoc sice neléčí, ale spolehlivě odstraňuje její negativní symptomy, které výrazně zkvalitňují nejen život pacienta, ale následně i jeho rodiny. V této léčbě je podstatné, že pacient má mnohdy dojem, že je zdravý, ale ve skutečnosti jsou odstraněny pouze negativní symptomy nemoci, která i přes toto pozitivum pokračuje kupředu. Nelegální používání konopí k léčbě není žádným překvapením. Když lékařská věda již nemůže pacientovi pomoci, pacient se neptá na legálnost použiti přírodní léčby. Prostě konopí použije, neboť mu pomáhá. Je to logické a přirozené. Negativní jsou na tom jen dvě věci: 1. pacient toto konopí koupi za každou cenu na černém trhu (a tam je ta cena opravdu vysoká), a tak je třeba si klást otázku, zda zákon v tomto případě ve skutečnosti nepomáhá pouze dealerům, 2. pacient neví, jaké kvality konopí používá, neboť nebyla provedena jeho chemická analýza, a tudíž jeho účinnost pro danou chorobu je nejistá (a navíc, bylo-li pěstováno na závadné půdě, mohou v něm být těžké kovy, herbicidy, pesticidy apod.). Pacient použije odrůdu, ve které vhodný poměr a množství léčivých látek je jednou příznivý a k léčbě vhodný, a podruhé marihuanu příliš silnou, či příliš slabou.

Vzhledem k tomu, že asi posledních 70 let (zhruba od roku 1937) je konopí nelegální, nešel jeho léčebny výzkum kupředu tak, jak by si zasluhoval. Proto se také dnes používá (či začíná používat) pouze v paliativní léčbě. Ti, kteří však konopí k léčbě používají prakticky nelegálně , vidí a prakticky se mnozí i sami na sobi přesvědčili, že působí i v léčbě kauzální a lze si jím i nemoc vyléčit či podstatně vylepšit. K naši lítosti je faktem, že aby bylo takto konopí používáno, je třeba výzkumu v preklinické i klinické praxi, což nám napovídá, že cesta k tomuto bodu je doposud dlouhá a trnitá.

Samoléčitelé bohužel obvykle neví nic o kvalitě konopí (o jeho obsahových látkách a jejich kvantitativním zastoupení v rostlině) a ani neuvádějí kritéria o sobě a stadiu své nemoci, takže tyto zprávy nemají tu hodnotu, která je potřebná k obecnějšímu hodnocení takovéto léčby, aby mohla být cíleně využitá v legální léčbě. Výzkum na tomto poli je v současné době prakticky veden pouze na laboratorních zvířatech a in vitro. Nikde ovšem není psáno, že to, co funguje na laboratorním zvířeti nebo in vitro, bude fungovat i in vivo u člověka. Tato skutečnost nám v současnosti dost svazuje ruce, co se týče kauzální léčby. Ať už se nám to libí, nebo ne, zjevně nikdo nepovolí takové použití léčebného konopí, když nemáme exaktní výsledky. Celou věc ještě ztěžuje skutečnost, že řada odborníků raději s konopím neexperimentuje, „aby neměli problém se zákonem“. Jeví se nám proto logické, aby především vlády udělaly vstřícný krok a lide ze sebe setřásli věčný strach a mohli se věnovat výzkumu této rostliny takovou měrou, jakou si zaslouží, a abychom mohli jasně odpovědět na otázku, jak a co tato rostlina léčí. Jen to pomůže jejímu využití v lékařství.

Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně brzy bude používat marihuana v České republice jako lék, je třeba mít na takový lék samozřejmě přísné požadavky na pěstování, sklizeň a zpracovaní konopných rostlin a na kvalitu (důraz na hlavni aktivní kanabinoidy a homogenitu rostlinného materiálu) nejen surového materiálu (tj. vrcholku samičího květenství konopí), ale i na z nich připravené léčebné přípravky a v nich obsažené léčivé látky. Důležitý je také způsob podání (kouřeni, vaporizace, perorální extrakt či rostlinu v potravě, sublinguální v oleji, orální ve spreji či rektální formou čípku), vlastní účinnost těchto přípravků a také jejich bezpečnost. S tím samozřejmě také souvisí vyčlenění lékařů zodpovědných za předepisování léčebného konopí, případně povolení pěstitelů konopí s licencí a zajištění analytické laboratoře (či laboratoří) k zjišťování kvality léčebného konopí. Pokud nemocný bude za léčebné konopí platit, je třeba stanovit oficiální cenu jednotlivých přípravků, která bude veřejně známa.
11. 04. 2013 | 09:03

Radim napsal(a):

Jak je to s účinkem konopí proti rakovině

Vzhledem k tomu, že na tomto poli není dokonalá osvěta, lidé si často tuto rostlinu představují jako nějaké panaceum, které vyléčí všechny choroby. Je ovšem třeba si uvědomit, že každý člověk je genetický unikát a že to, co je zdravé pro jednoho, nemusí být zdravé pro druhého, a co pomáhá jednomu, nemusí pomoci druhému. S tím se samozřejmě pojí ještě řada dalších kritérií (věk, pohlaví, zdravotní stav, stadium nemoci, použitá odrůda konopí atd.). Znamená to, že ne všechny nemocné konopí (i kdyby bylo sebeléčivější) vyléčí. Někomu nepomůže, někomu zdravotní stav mírně či podstatně zlepší a někoho i zcela vyléčí. Tato fakta již byla zcela exaktně prokázaná na laboratorních zvířatech.

Samozřejmě zde hovoříme o kauzální léčbě, což není tak jednoznačné jako léčba paliativní. K objasnění celé věci by mohli přispět i ti, kteří se v současnosti konopím léčí a vlastně stojí na hraně zákona, kdyby objektivně informovali nejen o úspěšné, nýbrž i o neúspěšné léčbě (v současnosti se člověk může prakticky dočíst jen o úspěšné léčbě, o opaku se mlčí). A vědět o všech výsledcích léčby je pro objektivní hodnocení celé léčby více než důležité.

Jelikož v současné době se v laické veřejnosti hovoří o léčebném konopí především jako o prostředku, který spolehlivě léčí rakovinu, všimněme si především současných znalostí na tomto poli. Chceme-li hovořit o rakovině, je třeba si ujasnit, kolik je vlastně druhů rakoviny. Z jednoho pohledu je tolik druhů rakoviny, kolik je různých lidí, neboť geny každého člověka jsou rozdílné, takže žádná rakovina není tatáž. Můžeme to brát také z jiného hlediska – existuje tolik druhů rakovin, kolik je rozdílných druhů lidských buněk – a těch je asi 220. A obecně jsou dva druhy rakoviny: karcinomy (rakovina, která vznikla na vnějším či vnitřním povrchu těla) a sarkomy (rakovina, která vznikla v buňkách uvnitř těla). Už nyní vidíme, že otázka rakoviny není tak jednoduchá, jak by laik předpokládal, a zrovna takové to bude i s její léčbou!

Kanabinoidní receptory regulují několik cest, které jsou zapojeny do kontroly buněčného dělení a přežití. Na základě pokusů prováděných jak v buněčných kulturách, tak na zvířecích modelech rakoviny byly kanabinoidy navrženy jako potenciální protinádorové látky. Před 35 lety vyšla odborná práce o antiproliferativních účincích látek z konopí, kde THC inhiboval in vitro růst buněk plicního adenokarcinomu po orálním podáni myším. Kanabinoidní látky z konopí a jejich deriváty se v současnosti užívají u pacientů s rakovinou pouze k paliativní léčbě dávení a zvracení jakožto následku chemoterapie. K tomu přistupují v této léčbě jejich účinky, které zvyšují chuť k jídlu a odstraňují bolest.

Kromě paliativních účinků jsou kanabinoidní látky potenciálními protinádorovými látkami, což vyplynulo z pokusu na pěstovaných buňkách a zvířecích modelech rakoviny. Kanabinoidy aplikované laboratorním myším potlačily růst různých typů nádorových štěpů z cizí tkáně jako karcinom plic, gliom, epiteliom štítné žlázy, lymfom, karcinom kůže, karcinom slinivky břišní a melanom. Nezbytnost přítomnosti kanabinoidních receptorů pro tyto protinádorové účinky byla prokázaná. Jelikož v tomto stručném článku nelze pojmout všechny druhy rakoviny, na něž by konopí a jeho produkty mohly působit léčivě, všimněme si alespoň – a to zase pouze stručně – jednoho druhu rakoviny – gliomu.
11. 04. 2013 | 09:04

Radim napsal(a):

Budoucnost léčby konopím

V budoucnu půjde ruku v ruce s léčbou konopím také léčba pomoci syntetických agonistů a antagonistů vázajících se na kanabinoidní receptory. Prof. Mechoulam kdysi řekl, že „co dokáže THC, to dokáže i anandamid.“ Objev kanabinoidních receptorů a endogenních kanabinoidů přispěl k objasnění léčivých účinků konopí a jejich intenzivnímu výzkumu. Je známo, že když v roce 1921 kanadští vědci Fredrick Grant Banting, Charles Herbert Best, John James Richard Macleod a James Bertram Collip objevili inzulín, byl použit v klinické praxi již v lednu 1922. Když v roce 1935 Edward Calvin Kendall objevil kortizon, byl již v následujícím roce podán pacientům a stal se úspěšným lékem. Proto se zdá být překvapujícím, že látka vlastní tělu – anandamid – není dosud vyzkoušená či používaná k léčebným účelům místo THC. Je to velice choulostivá otázka. Anandamid jsme objevili před 20 lety, 2-arachidonoyl glycerol před 17 lety a dosud nebyl oficiálně podán člověku ani anandamid ani 2-arachidonoyl glycerol. Dnes je každá látka před jejím podáním pacientovi důkladně zkoumaná a takový výzkum si může finančně dovolit pouze farmaceutická firma. Jak jsme již uvedli, používá se dnes konopí oficiálně pouze v paliativní léčbě, a to jen v několika málo státech. Paliativní léčba je také léčba. Pacient netrpí a netrpí celá jeho rodina, i když nemoc vlastně postupuje dále. Tato léčba prodlouží i život. Budou případy, kdy konopí nemoc vyléčí. Budou i případy, kdy se stav pacienta zlepší a budou také případy, kdy mu taková léčba vůbec nepomůže. Například v Izraeli ukončuje léčbu konopím dobrovolně zhruba deset procent nemocných, protože se při této léčbě buď necítili dobře, nebo jim léčba nepomohla. Nebylo by správné dávat pacientům falešnou naději, že konopí pomůže každému.

Nejdále je ve výzkumu rakoviny a konopí skupina profesora Manuela Guzmana ve Španělsku. Prokázali, že aktivní látka z marihuany (THC) likviduje rakovinné buňky a prakticky neovlivňuje (nebo téměř neovlivňuje) buňky zdravé. Intenzivně se na tom tedy pracuje. Některé druhy rakoviny mohou být spolehlivě zlikvidovány, a některé ne. Ale to pořád neznamená, že když se vyléčí z rakoviny jeden pacient, vyléčí se z ní i druhý. Přesto jsou velké naděje, že u určitého procenta pacientů bude THC léčit rakovinu, která vznikne v mozku, rakovinu prsu, tlustého střeva či rakovinu prostaty. Tam vypadají studie velice nadějně. Vypadá to, že určité procento lidi se bude moci konopím vyléčit. Ale zase, nevyléčí se všichni. Znovu opakuji, bylo by chybné se domnívat, že se jedná o panaceum, které vyléčí vše, jak si myslí i někteří léčitelé. Samozřejmě, některé druhy rakoviny konopí vyléčí, ale ne každá odrůda konopí, ne všechny druhy rakoviny, ne u všech pacientů a ne ve všech stádiích nemoci.

Původní práce profesora Hanuše o gliomech vyšla v odborném časopisu Adiktologie: Hanuš, L. O. (2011). Vyléčí konopí rakovinu? Adiktologie, (11)Suppl., 60–67.
11. 04. 2013 | 09:04

Radim napsal(a):

Výroba konopného výtažku – jednoduchá metoda Ricka Simpsona

Rick Simpson a Jindřich Bayer,
fotografie Milan Romsy

Tyto informace jsou určeny pouze pro vzdělávací účely a rozhodně nejsou zamýšleny jako propagace užívání drog. Jsou především určeny pacientům, kteří si chtějí připravit konopný výtažek pro léčbu svých zdravotních potíží. Cílem je zajistit jim maximální bezpečnost při případné přípravě konopného výtažku, dokud si jej nebudou moci pořídit oficiální cestou.
Při výrobě výtažku postupujte podle uvedených instrukcí a pečlivě dodržujte všechna bezpečnostní pravidla. Neneseme odpovědnost za případné zneužití uvedených informací.
http://www.konopijakolek.cz/jak-zpracovat-konopi-na-lek/vyroba-fenixovych-slz-ricka-simpsona/
11. 04. 2013 | 09:07

Radim napsal(a):

BEZBOLESTNÁ LÉČBA RAKOVINY

01.01.2013 | TXT: LUKÁŠ HURÝSEK RUBRIKA: KONOPÍ LÉČÍ

Pozoruhodné svědectví člověka, který se uzdravil z nemoci, již většina lékařů a vědců považuje za nevyléčitelnou. Americký biochemik Dennis Hill si sám vyléčil rakovinu prostaty pomocí konopného výtažku a nyní v pořadu Spiral Up with Ava Marie redaktorce tvrdí, že tato léčba si poradí se všemi druhy rakoviny. Existují prý i klinické studie, které jeho tvrzení podporují.
http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/543-bezbolestna-lecba-rakoviny?rubricId=4
11. 04. 2013 | 09:10

Tadeas napsal(a):

Já na léčbu konopím nevěřím, podle mě je to mýtus, podobný jako když za prohibice prodávali RX whisku "k lékařským účelům".
I když se prokázali její účinky při rozroušené skleroze(nebo co to bylo za podobnou nemoc) k ničemu jinému to použitelné není. To že si někdo vyléčil rakovinu prostaty hulením.... lidi nevěřte pohádkám.
11. 04. 2013 | 10:04

Marek napsal(a):

A prave proto by se mela marihuana legalizovat, aby ze zisku z jejiho prodeje byly penize na ucinnou prevenci misto toho, aby tyto nedanene zisky financovaly dalsi trestnou cinnost. Nemyslite, ze je lepsi mit veci pod kontrolou?
11. 04. 2013 | 10:15

František Konopný napsal(a):

Prospektus-manifesto strany přtel marijuány
1)Tak jako církev,která žije z víry v boha,tak by strana měla žít ze své ideologie.Tak jako stát,který by měl žít z daní,tak by strana měla žít z členských přízpěvků.Např. 1000 členů s 1000 kč ročně je milionový rozpočet.Toto je zakládající ideologie. Strana přátel marijuány by si však neměla myslet,že musí legalizovat marijuánu a nastolit prohibici alkoholu a tabáku.Strana přátel marijuány nechce vyhrát volby,protože je to strana podle vzoru strany přátel piva,nebo podle vzoru ,tak zvané vánoční strany nebo ,tak zvané novinářské strany. Konkrétně a v mezích zákona ,je strana přátel marijuány na ochranu spotřebitelů v první řadě a na ochranu výrobců v druhé řadě.Každý politický vězeň a pseudoblázen takové strany ví dobře v jaké době žijeme.Jinak řečeno kriminalizace marijuány nás vydala na pospas černému trhu,kde vládne lidové léčitelství a máfie!!! Je marijuány izotop molekule inteligence a podpůrná k větší účinnosti skoro všech léků a to i těch na léčení rakoviny ,který šíří tabákový notorismus?Musí se všechny nové léky nejprve vyzkoušet na zvířatech,kromě oblasti z psychiatrie ,kde mohou experimentovat přímo na lidech?Měla by se marijuána používat jako lék na předpis nebo bez předpisu?Jsou přírodní a syntetické léky jako akademičtí lékaři a lidoví léčitelé?Kdo odpoví na všechny takové otázky? Proto by se strana přátel marijuány měla podílet i na průmyslové revoluci s průmyslovým konopím.Jedno pole průmyslového konopí vynese víc než slunečnice a to mluvíme jenom o konopném oleji k přirovnáním k slunečnicovém oleji.Konopná látka,konopný papír,konopná dřevoříska a konopí jako biopalivo jsou další možnosti.Proto by taková strana přátel marijuány měla být spjata s konopnýma novinami,konopným závodem,konopnou farmou či firmou,řečeno legálně,ale taky by měla žít s dobou ,jak a proč by z druhé poloviny měla žít třeba na černo v hospodách,v domácnostech a u táborového ohně!!! Tato strana je pochopitelně mezinárodní a měla by být i v evropském parlamentě.Šedivá vláda a válečný kabinet této strany by měli v prvé řadě pečovat o sebe a svoje členy.Z toho důvodů je strana přátel marijuány raději jako nezávislý kandidát a nebo soukromný podnikatel.Ministr spravedlivosti v šedivém kabinetě této strany má konopnou paruku na jedné hlavě a oběma rukama přinese konopné kroje a konopné uniformy,mnišské a kněžské roucho a noční šaty a noční košile.Dále v tomto kabinetu existuje dalších 7 ministrů s dvojitým ocasem..:1/ ministerstvo vojenských a policejních záležitostí 2/Ministerstvo výrobního a obchodního tajemství 3/Ministerstvo finančních a sdělovacích prostředků 4/ ministerstvo práce a školství 5/ministerstvo zdravotnictví a zemědělství 6/ministerstvo dopravy a životního prostředí a 7/ ministerstvo zahraničních věcí a místního rozvoje. Proto je strana přátel marijuány taky jako stát ve státě,členové strany jsou jako občané státu ,členské přízpěvky jsou jako daně ,členové strany jsou jako státní úředníci,pléno strany je jako jeden parlament i na úrovni obecního zastupitelstva.Tímto způsobem ,by politici měli vládnout státu,který by měl sloužit občanům, tak ten, tak zvaný stát ve státě, jak se říká,by měl pomáhat svým občanům žít ve svém vlastním státě.
11. 04. 2013 | 12:05

František Konopný napsal(a):

Prospektus-manifesta strany přátel marijuány
2) V podstatě se jedná o 4 druhy konopí: 1/ průmyslové konopí,které se může bez povolení k zacházení pěstovat až do 100 metrů čtverečných.2/marijuána pro zdravotnické účely ,kde povolení k zacházení mohou dostat patrně jenom lidoví léčitelé,protože všichni ostatní doktoři to dostávají automaticky.3/marijuana pro pohostinské účely v osobním vlastnictví podle vzoru alkoholu a tabáku,kteří jsou stejně více společensky nebezpečnější než celá marijuána dohromady4/ křestanská marijuána jako pomazání,kde není, jak se říká žádná droga,ale je tam Ježíš Kristus,což se pochopitelně nedá dokázat žádným laboratorním testem ,ale jedině vírou v Ježíše Krista. Strana přátel marijuány by se měla distancovat od tak zvané církve alkoholu a tabáku,nebo-li hned po ránu cigareta ,ale na pivo až na večer koloběh života,kde bychom měli nejenom dobrou práci,ale aby nám zbylo taky něco navíc na pivo a na cigarety.I když člověk nemá povinnost věřit ani v Ježíše ani v Satana ,natož nedej bože v nějakého tabákového mágiho či hospodského kaplana, je smutné ,že se toto zneužívá i v konfliktech mezi komunistickým a kapitalistickým atheismem.Vždyt umírněný socialismus s lidskou tváří či národní socialismus bez rasismu s lidskou figurou neexistuje ani v tak zvané hospodě u šerifa a hotel bílá paní,tam kde by si i svazáčky a holé lebky dělali striptýz dohromady . Celá politika ultrapravice a ultralevice jde na tvrdo jako tvrdé drogy.Proto by konopná subkultůra ,ale i drogová subkultůra měla raději předem studovat bibli a jogu nejenom pro marijuána gury či hospodské kaplany,než potom na poslední chvilku nějakou populární psychologii a kriminologii od policie a máfie na ulici.Pravidlo jes do polosyta a pij do polopita versus podle hesla bud střídmě nebo vůbec se nemá zneužívat .Potom nikdo už neví zda-li liturgie chleba a vína je totéž jako jídlo a pití nebo dokonce ,že křestanské církve jsou de fakto jako církev alkoholu a tabáku.Protože židé si pořád myslí,že Ježíš Kristus je Lucifer a Mohamed je falešný ,tak je taky možné ,že Jehovah je synonym pro Allaha. V takovém případě by Ježíš Kristus byl taky syn Allahův a Mohamed by byl prorok panneky Marie .Bible a Tarot by byl jako starý zákon a Korán a Taroky jako nový zákon!!!!!
11. 04. 2013 | 12:07

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,......inzeruje se tu léčivost konopí,.....dobrá.

Největší ucelený herbář a soubor léčebných postupů za účasti bylin, částí živočišných těl, plodů i nerostů sepsal Žlutý Císař v Lékopisu Východu. Rovných 3600 položek a doporučení. O konopí tam není ani zmínka.

Ani v zápiscích lékařů faraónů v Egyptě nenajdete používání konopí.

Avicenna, arabský lékař a přírodovědec, se ve svém Kánonu lékařství o konopí nezmiňuje ani slovem. Právě Kánon lékařství se až do 18. století používal na evropských universitách.

Herbáře středověkých léčitelů rovněž nikde konopí neuvádí.

Zato o konopných provazech na vázaní obilí, dobytka, dřeva i dělání oprátky katem, se dovíme průřezem tisíciletí i staletí.

Považuji to za zajímavé,.....konopí provází člověka,....ale jako provaz,....třeba i na kotvě, npuštěný smolou a pryskyřicí.....téměř nezničitelný předchůdce ocelových nebo umělohmotných lan.
Tužka
11. 04. 2013 | 21:33

semigod napsal(a):

mym vyrobnim nastrojem je tez mozek. denne tez nekolik hodin ctu. denne 8 hodin pracuji s pocitacem a musim zapojovat jak pamet tak logicke mysleni. jsem kravatak z IT spolecnosti a v noci se nebudim.

je to mimo jine diky tomu, ze pravidelne hulim. trava jak znamo ma na poruchy spanku pozitivni ucinky. hulim v podstate alespon jednou za tyden. nekdy vic, nekdy min. dokonce jsem zkusil jine, tvrdsi drogy. 2 synteticke a 2 prirodni. krome jedne jsem kazdou zkusil jen jednou a nemel jsem potrebu to zopakovat. v pripade te, kterou jsem zopakoval, to bylo vzdy v rozmezi minimalne nekolika mesicu, nebo spis vic nez rok. vzdy byl ten zazitek pro me prinosem, a to nejen z hlediska radosti z toho pocitu samotneho ale take z poznani reality z jineho uhlu, ktery nam neni prorozeny, o to je ovsem zajimavejsi.

v tom vyctu jsem zamerne vynechal alkohol a tabak. to jsou jak znamo drogy legalni, dobre zdanene a - bohuzel - spolesnosti tolerovane. alkohol a tabak zpusobuji smrt mnoha dennodenne, na druhou stranu jsem nikdy neslysel o pripadu, kdy by marihuana jako takova byla pricinou smrti. a vynechme prosim pripady jako rizeni pod vlivem, to je jina story. zabit v aute se totiz muzete treba i kvuli zalknuti zvykackou. pokud je vam znam pripad, kdy zabijela marihuana nebo latky v ni obsazene, uprimne prosim, podelte se o zdroj.

marihuana muze samozrejme zpusobit psychycke poruchy, ale ze vsech studii, co jsem na toto tema cetl vyplyva, ze pro to musi byt geneticky predpoklad. a pokud mate geneticky predpoklad treba ke schyzofrenii, marihuana se snadno muze stat jejim spoustecim mechanismem. stejne jako mnoho dalsich faktoru a to i mimo ramec drog.

neobhajuju marihuanu, nemam potrebu ji obhajovat. uzivam ji dlouhodobe a zadne vyraznejsi (dlouhodobe) ucinky na sobe nepozoruji. davam svuj pripad jako priklad toho, ze i s pravidelnym uzivanim se da naprosto normalne zit, dokonce si dovolim rict, ze trava muj zivot zkvalitnuje. dokonce ani ty problemy s erekci se zatim nedostavuji.

nemam rad kdyz nekdo poklada svou pravdu za tu jedinou spravnou a jako takovou ji predklada ostatnim. jak se rika, kazdy sveho stesti strujcem, tak at kazdy nalozi se svym zivotem jak uzna za vhodne, najde si tu svou pravdu a slehne si tu svou drogu. kazdy totiz nejakou mame, i kdyz nekdy neni snadne si to pripustit
11. 04. 2013 | 21:45

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro semigod,....Vaše poslední věta,.....kazdy totiz nejakou mame,....tak u mne je to ta pravda, mám svou pravdu, nikomu ji nevnucuji,...drogy mne nezajímají ani jako ojedinělý pokus v rámci zvědavosti,....nemusím zkusit všechno.

Svoje zdraví jsem nenašla na hnoji,...považuji si ho, ...takže si ho nehodlám dobrovolně přes vlastní slabost zahnojit.
Tužka
11. 04. 2013 | 22:34

semigod napsal(a):

vsak tak je to nejlepsi, pokud beres drogy jako neco spatneho, nepijes kavu ani caj, nejis sladke, nenavstivujes pravidelne internet jen za ucelem pobaveni, neoddavas se slastem telesnym ani psychickym atd atd.. to vse se muze stat drogoua nemej mi to za zle ale neverim, ze tu svoji drogu nemas
11. 04. 2013 | 23:28

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro semigod......z Vašeho soupisu drog,...není droga jako droga,......uznáte jistě, že je v účincích rozdíl,...i v tom, co jste vypsal,....

Je jediná věc, kterou konzumuji skutečně denně,.....je to chleba,....tak co, je to podle Vás droga, nebo to necháme v oblasti potřebné potraviny,.....a ještě, každý den trávím několik hodin venku,.....pracuji, sportuji, chodím,.....nedokážu si představit, že bych se toho vzdala,.....a to je taky závislost?,.....Ne, je to dědictví z dávné minulosti, kdy člověk žil převážně venku. Všeho ostatního se dokážu vzdát,.....

Nežiju ve vzduchoprázdnu, za život jsem potkala jedince, kteří nedokázali některou ze svých závislostí zvládnout. Poučila jsem se z chyb jiných,.....

Mne nic a nikdo neovládá,......jsem naprosto nezávislá na čemkoliv, co je mimo základní životní potřeby.
Tužka.
12. 04. 2013 | 00:14

Zuzana napsal(a):

tak pro všechny zarputilce, co zde hází názory, že ten kdo kouří marihuanu je neschopnej studovat, stará se jen o své a nemá svuj život pod kontrolou. NAHLAS nesouhlasím. Stejně tak jako u všeho platí heslo "nic se nemá přehánět". Ovšem i to neni ani dost objektivní, protože každý máme hranice někde jinde. Začala jsem denně kouřit marihuanu už před svou maturitou na střední. Maturovala jsem se samýma jedničkama a hladce se dostana na Kralovu univerzitu, kterou jsem při mém denním užívání marihuany bezproblému dokončila (upozornuji, že třeba alkohol piji jen svátečně a cigarety jsem NIKDY nekouřila). Při vysoké jsem navíc začla pracovat ve svých oborech (mám vystudované dva ruzné). Mám vynikající hodnocení ze všech praxí a z prací, které ted vykonávám. Jedna z prací je v sociální sféře. Přijdu denně do kontaktu s lidmi jak v mé první, tak v druhé práci. Obě jsou ale absolutně rozdílné. Pro tuhle společnost dělám už 7 let maximum tím, že za minimální mzdu s vysokou školou pracuju v neziskové sféře (mimochodem v oblasti, kde se spolu mužeme velice hravě potkat). Tudíž to, že denně kouřím marihuanu mě nehodilo do pozice starat se jen sám o sebe, bejt roska bez priorit a normálního života. Živím se sama už dlouhá léta a rozhodně na mě nikdo nepozná, že místo víkendovýho popíjení a pivka večer před spaním prostě kouřím trávu. Kdokoliv bude mít zájem, může se semnou sejít osobně. Velice ráda ukážu všem, co mají tendenci házet všechny do jedno pytle, že jako kuřák marihuany nejsem nebezpečná pro společnost a rozhodně jsem velkým přínosem (kdo z vás dělá ve třiceti v neziskovce za minimální mzdu a při tom má další 2 práce, aby se uživil a mohl tak dělat to, co ostatní ani nenapadne???? ) Přinesu s sebou diplomy a maturitu a klidně všechny feedbacky z práce. Přijdu klidně i zkouřená a nikdo to nepozná (tím nechci říct, že v práci hulim-to nikdy). Dělám navíc spoustu věcí jako dobrovolník (od péče lidí s RS po dětské tábory).... takže kdokoliv chce toto zpochybnit, neni problém mě kontaktovat a sejít se osobně. Velice ráda zpochybním já tyhle nesmyslné názory, které by se tak měli týkat všech co kouří marihuanu. Peace...a pokud chcete dělat neco pro tuhle společnost, nešiřte nepravdivé názory a začnětě třeba pracovat v sociální sféře (pracovníku je málo, ale kecalu hodně) a Váš život bude mít konečně normální směr. Howk Zuzana (muj email zuz28@email.cz)
12. 04. 2013 | 17:23

J. napsal(a):

Z některých názoru mi je špatně ... někdo piše že to travi mozkove bunky a nastalo ja zase viděl dokument o tom že to je tak s alkoholem a ne s travou .
Nic méně podle mého nazoru např. někdo si za měsic vypije a někdo zahuli jsou to měkke drogy takže asi takhle ale při každodenim uživanim těchto drog vznika zavislost ... :-) a fetaci nejsou přeci lide co huli travu to by tim padem museli byt i ti co pijou alkohol .
12. 04. 2013 | 19:08

stomil napsal(a):

S těmi inteligentnějšími odpůrci měkkých drog se dá shodnou jen na tom, že droga není cíl, ale prostředek.. Dál už se názory liší. Cílem není, jak tvrdí, odtržení od reality, útěk před skutečným světem, ale jen změna vnímání, pohled do hloubi nevědomí. Když Vám budou hrozit těmi pár případy, kdy marihuana nastartovala schizofrenii, jistě mají pravdu. Podle současných poznatků psychiatrie, ale by se psychóza tohoto typu projevila stejně..
13. 04. 2013 | 00:49

semigod napsal(a):

@Tuzka:

ano, i sport nebo prace se muze stat drogou. Droga je totiz latka ovlivnujici psychiku, a napriklad pri sportu se do tela vylucuji hormony telu prirozene, stale ovsem splnujici definici drogy. Jestli ty si nepletes drogu s navykovou latkou? To by byla jina, vetsina drog sice je navykova ale zdaleka ne vsechny.

Ad vase "Neni droga jako droga, v ucincich je rozdil" - ano souhlasim, nicmene ucinek zadne drogy neni fatalni pokud je s ni nakladano s rozumem. Je to opet o pristupu.

To ze uzivam nejakou drogu jeste neznamena, ze jsem na ni zavisly. Dokazu se obejit bez alkoholu, bez kavy i bez travy a to i dlouhodobe. Nezakladam sve poznatky na dojmech z okoli jako vy, ale na vlastnich zkusenostech. Na nekolik mesicu jsem prestal se vsim a nemel jsem nejmensi problem dal fungovat stejne jako dosud.

Me nic a nikdo neovlada. Jsem naprosto nezavisly na cemkloiv, co je mimo zakladni zivotni potreby.
15. 04. 2013 | 13:55

santawizard napsal(a):

Náboženství a atheismus :
Je velká empirická pravda,že se dneska vědecký atheismus a křesťanské náboženství spolu kamarádi i do postele v registrovaném partnerství,ale neuznávají se jenom okultní vědy i kdyby to mělo být jenom na prof.Hořejším.Jako kdyby ,když už tak existoval jenom Bůh,ale ďábel to je jenom lidský výmysl.,protože de fakto neexistuje.Z jednoho hlediska se už ,jak se říká ,nemáme čeho bát,ale z druhého hlediska , když už ,tak bychom se měli bát jenom pána Boha .Z třetího hlediska se ďábel musí skrývat pod rouškem vědeckého atheismu anebo náboženskému fanatismu?Podobný celosvětový názor se začíná objevovat i ve vědeckém atheismu severní Koreji a fanatickému náboženství Iránu .Jeden hned na začátku rozpoutal celosvětový terorismus a druhý teďka nakonec chce rozpoutat válku.Dohromady se totiž tento atheismus a náboženství už taky v mezinárodním podsvětí kamarádí stejně jak ten výše uvedený v celém demokratickém světě.
To má vliv i na tak zvanou diktatůru hospodské politiky a diktatůru psychiatrie.Např.co je to smrt Ega?Jestliže se stavy ega lokalizují v mozku ,znamená to ,že po smrti ega bude existovat jenom vědomí a stavy vědomí,které se taky dají lokalizovat v mozku?Co by se potom stalo s kritikou světa a s kritikou podsvětí?Např .na světě existuje přebytečné množství somráků a feťáků ,ale nedostatečné množství marijuána guru a hospodských kaplanů,kteří jsou církvemi a zákonem odsuzování, stejně a nebo ještě víc než samotní somráci a fetáci.Znamená to ,že to byl právě vědecký atheismus ,který přinutil křesťanské církve ,aby měli raději jenom vojenské kaplany nahoře a pedofily dole ,než nějaké marijuána gury či hospodské kaplany.?
Jsou už věřící a nevěřící jako konzumenti a abstinenti ,kteří mají vidiny a halucinace ,jak s drogami tak bez drog?Budou se navzájem zavírat za trest do vězení a do blázince na léčení?Bude to pokračovat jak v civilizovaném světě,tak v necivilizovaném podsvětí.Bude nakonec iránský terorismus a korejská tyranie ,jak se říká,financovat drogy a satanovou bibli židoanarchistického bolševismu v boji proti svaté bibli a křesťanskému vínu americkoizraelského imperialismu?Rozdělí se potom o tuto finanční podporu anarchisti a holé lebky ,kteří se mezi sebou perou na ulici jako mladí feťáci a mladí somráci?
16. 04. 2013 | 15:51

Viola napsal(a):

semigold

"ucinek zadne drogy neni fatalni pokud je s ni nakladano s rozumem. Je to opet o pristupu."

Jo fatální... Kněz Marek Vácha má jistou předvídavost, protože tento článek napsal před tím, než byly spáchány pod vlivem drogy marihuana - droga by se mohla nazývat "vpohodě" hrůzné činy, jednak to byla vražda dívky v Jihlavě a pak teroristický útok na maraton v Bostonu. Jestli to udělali ti kluci, kteří také kouřili marihuanu a pak jeden z nich šel na párty a byl tam vpohodě, tak je jasné, že tato droga v pohodě rozhodně není, mění myšlení.
22. 04. 2013 | 10:57

HonaInhania napsal(a):

<a href="http://bottetimberland.webgarden.com">timberland discount</a>tswtp
<a href="http://bottetimberland.webgarden.com">timberland pas cher</a> gxhxm
<a href=http://bottetimberland.webgarden.com>soldes timberland</a> pkxuu
<a href=http://bottetimberland.webgarden.com>omit</a> dmrtu
<a href=http://bottetimberland.webgarden.com>lessen</a> yhwpm
<a href=http://bottetimberland.webgarden.com>magasin timberland</a>
<a href="http://bottetimberland.webgarden.com">mark down</a>
zkqbl
http://bottetimberland.webgarden.com
bvoze bivbn
28. 04. 2013 | 17:05

Obratel napsal(a):

Dobrý den všem
Marihuanu užívám s přestávkami od 17 let. Nikdy jsem ji neužíval denně, spíše rekreačně apod. Můj život se dělil na období, ve kterých jsem střídavě upřednostňoval trávu před alkoholem a naopak. V prvé řadě se musím vyjádřit k věci ohledně startovacích drog. Protože nebýt alkoholu, asi bych si nedal prvního jointa, kdybych si nedal prvního jointa, nevyzkoušel bych i jiné tvrdší drogy. Logicky tak za drogu startu považuji alkohol. Navíc je velký rozdíl v omezení plnění povinností, jako kuřák marihuany, nebo piják alkoholu, který má na lidský mozek stejné, ne-li větší negativní účinky. Dnes mi pomalu táhne k třicítce. Hulím tak třikrát týdně, jak mi to situace dovolí. Netvrdím, že na marihuanu neexistuje závislost (asi, jako na každou věc, na kterou si člověk zvykne a cítí se nesvůj pokud ji zrovna nemá)Problém bych viděl spíš v přístupu. Marihuanu považuji za relaxační drogu, která je stejně konzumní, jako jakákoliv věc určena k pobavení. Absolutně v ní nehledám spojení s "duchovní sférou", chápu že pocity, které prožívám jsou pouze chemickou reakcí, která mě těší, a poskytuje mi uvolnění. V některých případech mi pomáhá podívat se na věci z jiného úhlu pohledu a docházet k zajímavým,nebo nečekaným závěrům. Jako společenská droga je nevhodná, protože uzavírá člověka do vlastního světa, který s ním okolí nemůže sdílet. Souhlasím s tím že urychluje projevy schizofrenie, zajímavé, ale je, že tito lidé k ní často inklinují. Odrazovým můstkem pro jiné drogy se marihuana stává svou nelegálností. Mladí lidé ji často zkouší, jako zakázané ovoce, které chutná. Její užití pak cítí, jako únik před konformní společností a pokud vyzkoušeli tuto nelegální drogu, a stojí tak mimo zákon, není už důvod nesáhnout po jiné tvrdší. Stát tak nabízí prostor negace, na zcela nevhodném místě a vyděluje ze společnosti lidi, kteří jsou v krizovém věku a naopak by jim měl pomoci s jejich integrací. Podle mne, jde o natolik lehkou drogu, která absolutně nepřekáží fungování jedince ve společnosti, ani nevede k tak silné závislosti, jako tabák, nebo alkohol, který má potvrzené destruktivní účinky na osobnost člověka. Jsem přesvědčen, že pokud by se změnil postoj státu k otázce marihuany, jako nelegální látky. Stala by se pro mnohé daleko méně přitažlivou a bezcennou.
30. 04. 2013 | 15:16

Machy napsal(a):

Marihuana má příznivé účinky,vyvolává tlak na mozek aby vyvinul více aktivity,rozšiřuje fantasii,člověk si pod vlivem uvědomí,jaký je svět skutečný,dává smysl žít tak že to člověka povznáší,když člověk pod vlivem prožívá pouze radost ne smích,ten ale taky,ale hlavně radost,tak ho to rozvíjí ještě víc,marihuana snižuje aktivitu potních žláz,takže se pak moc nepotíme,zlepšuje zrak,sluch a chut,marihuana je příznivá pro lepší komunikaci ve společnosti,někdy zas ne,to spíš se člověk zamyslí sám nad sebou-také pozitivní,totiž vyvíjí větší mozkovou aktivitu něž jindy,marihuana vás obdaří vědomosti,sice nejsou hmatatelný,ale to povědomí o tom člověk má,dává vám pocit štěstí a radosti,u sportovců snižuje únavu svalů,marihuana bystří mozek a smysly,Marihuana Léčí spoustu onemocnění atd.
01. 06. 2013 | 14:16

Arrigotoiveme napsal(a):

Buy Lexapro Low Cost
Best buy Lexapro
Lexapro Ups
<b>Lexapro No Prescription</b>
Buying Lexapro Without A Prescription
<i>Purchase Lexapro Order Without Prescription</i>
Lexapro No Prescription Usa Fedex Shipping
<b>Purchase Lexapro Canadian Pharmacy</b>
Purchase Lexapro
Buying Lexapro
<a href="http://patrykgorgol.pl/wp-content/media/thu.php?lal=best-place-buy-cialis-online&ka=2">on this site</a>
<a href="http://patrykgorgol.pl/wp-content/media/thu.php?lal=best-site-to-buy-cialis-online&ka=2">click</a>
http://www.blog.dawn.com/tmp/1/stromectol/ Buy Cheap Stromectol 12mg Order Prescription Free

<i>Best buy Lexapro</i>
<u>Lexapro No Script Fedex</u>
<u>Buy Cheap Lexapro</u>
<b>Buy Lexapro Overnight Ups Cod</b>
<u>Lexapro No Prescription Usa Fedex Shipping</u>
<u>Purchase Lexapro</u>
<b>Purchase Lexapro</b>
<b>Purchase Lexapro Non Prescription</b>
<b>Best buy Lexapro</b>
Buy Cheap Lexapro Free
http://patrykgorgol.pl/wp-content/media/thu.php?lal=best-value-viagra&ka=2
http://savesteppe.org/forum2/media/NDUwMA-3D-3D,order_rhinocort_aqua.html Buy Rhinocort 7.5ml/100mcg USA Pharmacy
<a href="http://savesteppe.org/forum2/media/NDg0NA-3D-3D,gaviscon_extra_strength_drug_interactions.html">on this site</a>

<i>Buy Cheap Lexapro Without A Prescription Canada</i>
Lexapro On Line No Prescription
<b>Best buy Lexapro Ordering Without Prescription</b>
Best buy Lexapro Fedex Without Prescription
Purchase Lexapro Order Without Prescription
Buy Cheap Lexapro
<b>Best buy Lexapro Lowest Prices Buy Without Prescription</b>
Order Lexapro Legally
Buy Lexapro Online
<u>Buy Cheap Lexapro Free</u>
<a href="http://www.blog.dawn.com/tmp/6/feldene/">click here</a>
<a href=http://patrykgorgol.pl/wp-content/media/thu.php?lal=best-viagra-on-the-market&ka=2>blog</a>
http://savesteppe.org/forum2/media/NDc2MA-3D-3D,medicinal_values_vasaka.html
26. 08. 2013 | 13:57

hahaha napsal(a):

Pracuji jako programátor a správce sítě, největší odborník v oboru, kterého znám, hulí denně a vůbec se s tím netají. Takže tu něco nesedí, milí alkoholici. Je totiž prokázáno, že dospělému člověku marihuana mozek nepoškozuje. Takře marihuanu až od 18 a je to v pohodě. :D
15. 11. 2013 | 10:01

Hannah napsal(a):

Přeji hezký den,
přečetla jsem si zde názory na článek pana Váchy. A dovoluji si přispět také svou troškou do mlýna.
Toleruji většinu názorů, neboť na ně máme každý své právo a i když se s některými názory neztotožńuji, beru je na vědomí.
Abych napsala svoje zkušenosti - k drogám mám vztah velmi pozitvní. Neboť z nich mám respekt. Vím o nich celkem dost, navíc jsem dlouho pracovala v centru pro drogově závislé..Já osobně jsem poprvé vykouřila jointa ve svých 28 letech, a kouřím až dosud. Nejsem tedy uživatelem, který se oblažuje denně několika brčky, nicméně musím přiznat, že na marihuanu nedám dopustit. Kokain a pervitin jsem si vyzkoušela až kolem třicítky. Můj názor je ten, že pokud se rozhodnete věnovat práci s lidmi, kteří jsou již drogou pohlceni a bojují se závislostí, měli byste vědět o tom, co drogy způsobují nejen teoreticky. Ani ten nejempatičtější člověk nedokáže totiž pochopit, jak se cití někdo, kdo drogy užívá. Myslet si, že se cítí asi tak, jak popisují v knížce, je nesmyslné. Jsem zatáncem učení se zkušenostmi, nejen praxí, protože praxe je v mnoha oblastech přeci jen jiná, než se teoreticky popisuje. Své klienty jsem měla ráda, nebo´t to nebyli vůbec jen lidé bez IQ, naopak...vždy jsem s nimi jednala jako se sobě rovnými, tak to prostě musí být.
Pročetla jsem si tu mnoho názorů, a jelikož nebudu jmenovat každého, kdo sem co napsal..dovoluji si jen pár doplnění. za prvé - termín startovací droga je zavádějící a hlavně zcela mylný. Bohužel internet nám neposkytuje jen pravdivé věci - je to mýtus. Opravdoví odborníci , kteří se zabývají adiktologii a podobnými obory, Vám řeknou to samé. Není vůbec potvrzeno, že pokud si poprvé přivodíte opici, poprvé se zlinkujete alkoholem, že zákonitě jste již předurčen k tomu, dát si přístě cigaretu, nebo jointa..alkohol nespouští chuť na cigár, ani opačnš, stejně tak, jako marihuana zakonitě přestává být prioritní drogou, a je cestou k tomu, abyste si začali užívat koainu nebo perníku. Je to nesmysl, který je stále tlučen do hlav při prevencích a různých školních besedách. Ovšem jinak je pravdou spíše to, že u někoho, kdo se zbavil závislosti na pervitinu, za čas dochází k nahrazení jinou závislotí - ovšem třeba i prací, čokoládou, nejen drogami - většinou je to marihuana, u které závislý většinou zůstane, pokud překoná krizové období, kdy hrozí relaps. většinou je to mezi pátým až sedmým rokem uplně abstinence pervitinu. ten kdo toto překoná, má tak v podsdtatě jasno, a netouží po tom, aby se vrátil k pervitinu, neboť nechce přijít už o vše nové, co díky svojí výhře nad závislostí získal.
21. 11. 2013 | 05:54

Hannah napsal(a):

další věc - neznám nikoho takového, kdo by dopadl tak, jak popisuje autor článku. Marihuana sice je lehkou drogou, nicméně nezpůsobuje člověku ztrátu zájmů a touha po stuidiu v něm určitě nevymizí - tohle vše je charakteristické pro drogy tvrdé. Možná mu uniklo, že zmiňovaní přátelé nebyli jen konzumenti marihuany. Marihuana je nebezpečná v tom, že může být třeba spouštěčem schizofrenie, která je již uložena v genetické výbavě, ale nikdy by nemusela propuknout, pokud by si dotyčný nedal jointa - a opravdu stačí jen jeden, abyste se stali navždy schizofrením..Mě osobně marihuana pomohla překonat těžké deprese...tudíř ani tvrzení, že kouřit trávu byste neměli pokud se necítíte štastni, není tak úplně pravdivé - může někomu způsobit prohloubení smutku, ale jsou to prostě výjimečné situace.
Stejně tak ještě mám připomínku k názoru otce, který tu popisuje, jak dopadl jeho syn...nerada bych mu křivdila, ale pokud naše děti začnou pravidleně s jakýmikoliv drogami a změní se jejich charakter takovýmto způsobem /není to jen o kouření trávy, je to známka toho, že to nebyla jediná droga/ - a také nemůžete vinit jen jeho, ani ty, se kterými se stýká. Většinou je to opravdu selhání rodiče - jen je těžké si to přiznat, někdy stačí zdánlivě nevinná situace během jeho dospívání, která Vám osobně nepřipadá nijak strašná, ale děti bývají citliví a i v dobrém úmyslu v nich můžete něco pokazit - a tak se děti prostě ukryjí do světa drog. Otec, který tu píše, jen něco přehlédl - mám dvě děti a podobnou zkušenost. Nikdo nejsem dokonalým a každý z nás je svým rodičem nějak postižen, a nemusí jít jen o tyrana otce či matku, rodiče, kteří týrají či zneužívají - někdy stačí maličkost, která dokáže ublížit víc, než fyzická rána. Já si své pochybení při výchově své dcery uvědomila až tehdy, když mi přesně řekla, kdy a jak se to stalo..a jak říkám, nebyla to vůbec žádná divoká scéna...

Nu, abych nenudila - záverm chci jen dodat - že nejvice nabezpečnou drogou je alkohol...jen proto, že je legalní se podcenuje a zlehčuje jeho nebezpečnost. Alkohol nesnáším a věřte, že mi byli milejší ti mí nafrčení nebo vyhulení klienti, než ti, co byli na mol...nedá se to srovnávat...tak se mějte..:)
21. 11. 2013 | 05:55

speed.8 napsal(a):

Tohle nemá cenu ani hodnotit...pro zde píšící intelektuály je třeba odkázat na stovky studií o užívání marihuany jak po stránce fyzické tak psychické...když chci o něčem mluvit a hlavně odsuzovat tak bych se o tom měl nejdříve něco dozvědět.Předpokládám,že výsledky mnoha vědeckých studiích se nedá jen tak sepsout jako "propaganda"

PS:jednoznačný vliv na vztah k marihuaně mají nadnárodní farmaceutické společnosti, které vydělávají miliardy dolarů ročně za prodej konopných mastí a dalších preparátů a proto mají skoro neomezené finanční prosředky na "masáž" generace, pro které je marihuana stále tvrdou drogou a pak se jdou zlejt skvělým legálním alkoholem a vůbec jim nevadí, že kocovina je vlastně stupeň otravy organizmu...:o) pokritci
11. 12. 2013 | 12:00

Adam Vovk napsal(a):

Jako konzument marihuany s vámi musím nesouhlasit. Trávu kouřím asi dva roky a i já sám cítím, že jsem na tom psychicky jinak než na začátku. Avšak psychicky na tom nejsem špatně. Vedu normální život s normálními lidmi a marihuanu kouřím proto, že chci. Rozhodně si nemyslím, že je to kvůli fyzické závislosti. A problémy, kde se v okolí potuluje marihuana skutečně nejsou způsobené vlivem trávy. Pokud se kvůli nákupu či konzumaci marihuany dostanete do finančních, zdravotních nebo jiných životních problému, jste prostě idiot a vinit drogu je bezvýznamné. Marihuana navíc podle výzkumů pomáhá léčit schizofrénii a roztroušenou sklerózu a další... Toto téma podle mého názoru záleží pouze na zaujatosti k určené droze
10. 01. 2014 | 10:49

indian napsal(a):

V podstatě jste to vystihl.
Jistě hospody plné 24x7x365 jsou špatně, občasná sklenička či korbel s přáteli ideálně třeba po švihu na kole in-linech či jiném sportovním výkonu je jistě v pohodě. Obdobně být zkouřený 24x7x365 asi není nic světoborného, leč občasná výměna oné skleničky za jointa sotva něčemu uškodí.
Takže znovu, proč alkohol ano a travka ne?
08. 06. 2014 | 10:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy