Když umře maskot...

20. 03. 2011 | 18:44
Přečteno 5554 krát
Je to zvláštní pocit. Berlín přišel o svého miláčka. Maskot německé metropole, lední medvěd Knut, nečekaně zemřel. A zatím se neví, proč.

null
null


V sobotu, kdy byla berlínská zoologická zahrada díky jarnímu počasí plná lidí, našli Knuta v jeho jezírku. Před zraky stovek návštěvníků zahrady zkolaboval a zemřel, přitom mu byly teprve 4 roky. Lední medvědi se běžně dožívají až 40 let. Berlín, který má medvěda ve svém symbolu, měl Knuta jako svého maskota, byl miláčkem celého Německa a pro berlínskou ZOO největší atrakcí.

null
null

(foto: rbb.de)

Knut se narodil koncem roku 2006 a vážil jen asi 8 kilogramů. Jeho medvědí máma ho odmítla, přežil jen díky „adopci“ ošetřovatele Thomase Dörfleina. Celé Německo dlouhé měsíce sledovalo každý Knutův den a jeho ošetřovatel byl minimálně v Berlíně váženou osobou. Když před dvěma lety zemřel na infarkt, zachvátil Berlín smutek. Ten je dnes, po smrti Knuta, ještě větší. A nahrává všem odpůrcům chování divokých zvířat v zoologických zahradách. Ti kritizovali, že berlínská ZOO nenechala osud mláděte přírodě, a nyní se snaží v Německu rozpoutat diskuzi na toto téma.

Stejně jako Berlíňané jsem i já byl Knutovou smrtí překvapen, bylo mi smutno. Dokážu pochopit, že do ZOO dnes proudily davy lidí s květinami a že ve všech místních médiích je Knutova smrt aktuálním tématem. Ale něco mi přece jen vadí – Knutově smrti je věnována podstatnější pozornost než aktuální situaci Japonsku a náletům v Libyi. Když měla v den Knutova úmrtí moderátorka hlavní večerní zpravodajské relace televize spolkových zemí Berlín a Braniborsko černý kostýmek a televize navíc změnila program a místo filmu od 20 hodin zařadila dokument o Knutovi, velmi jsem se divil. Nic takového totiž například při katastrofě v Japonsku nenastalo. I když jde o mimořádnou místní událost, pro život Berlína a Braniborska zásadní, je to podivný žebříček hodnot…

Nicméně Knute, Berlínu chybíš!

null
null

(foto. rbb.de)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

deep throat napsal(a):

Nádherný,velice aktuální a vskutku potřebný blog. Od ředitele Českého centra v Berlíně bych v této chvíli třeba očekával analýzu toho, proč se kancléřka Merkelová tak elegantně vyhnula vyslání německých ozbrojených sil proti Kaddáfímu. Vím, od ředitele Českého centra v Berlíně bych toho asi chtěl moc.
20. 03. 2011 | 18:57

mb napsal(a):

Jolana má taky černý kostýmek, asi se doslechla o Knutovi ...
20. 03. 2011 | 19:01

vlk napsal(a):

PAne Krafle,
je pravda, že místo vás má přijít do Berlína Biomasa?
Prej už jí to slíbili...
Pokud ano, jste na tom tak trochu stejně jako Knut.
20. 03. 2011 | 19:08

stejskal napsal(a):

Díky za zajímavý blog, pane Krafle.

Hezký večer.

Libor Stejskal
20. 03. 2011 | 19:42

Petr Havelka napsal(a):

Ano je to pro berlíňany velká ztráta, jednou budou vzpomínat co zrovna dělali, když zemřel Knut.
20. 03. 2011 | 20:03

mb napsal(a):

pane stejskale, hezky porad na ct2 dnes vecer od osmi ...

tak snad ze zaznamu ...

hezky den/vecer ...mb
20. 03. 2011 | 20:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text ("šílený skřet"), neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
20. 03. 2011 | 20:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane mb,

na to se nemusím dívat, to znám :-)

Ale Milence lady Chatterlyové si od půl desáté ujít nenechám.

Libor Stejskal
20. 03. 2011 | 20:53

mb napsal(a):

viděl jste to ?

komentář ?

akce ? rude brigady frakce ? ( ftipek)

zdravim ....
20. 03. 2011 | 21:01

MA-FU napsal(a):

Pane Krafle,
Knuta znali berlíňané od mimina a sledoval se jeho osud a šťastná záchrana od ošetřovatele.Doufám jen ,že zemřel přirozenou smrtí a nebylo mu něco vhozeno. I k tomu by se pak vázal žebříček hodnot.I já jsem smutná z Japonska ale to neznamená,že mi není líto Knuta.Byla to místní událost a ta je vždy bližší.
20. 03. 2011 | 21:31

jan napsal(a):

Mně je smutno z jiných případů,někdy je mi na blinkání.
20. 03. 2011 | 21:45

Petr napsal(a):

Proč se divíte, pane Krafle, že Knutovi se věnuje taková pozornost? Válka v Libyi není německá válka, navíc tzv. spojenci výrazně překročili mandát OSN, když začali Libyi bombardovat na cimprcamr. To nemá se bezletovou zónou nic společného. A to mají Nměci každý den ve zprávách naříkat nad tím, co se děje v Japonsku? Měli Knuta, příjemný, živočišný, pozitivní symbol, miláčka. Teď odešel. Zaslouží si první místo ve zpravodajství. Knut je určitě důležitější, než jestli vypálili Amíci a Britové na Libyi 120 nebo 130 křídlatých raket Tomahawk.
20. 03. 2011 | 22:05

Prababička-pamětnice napsal(a):

Sleduji politické dění u nás i ve světě.Sleduji a lituji katastrofami postižené lidi.A vůbec se mi nelíbí,jak se svět navezl do Libye a bombarduje "humánně" tuto krajinu-s výmluvou na Kaddáfího-diktátora-s nímž se před časem všichni evropští i zámořští politici objímali a líbali,nebť ropa je ropa,že.
Je mi z tohoto dění ve světě ŠPATNĚ-ale po Knutovi-medvídkovi-se mi bude stýskat a je mi z jeho smrti smutno,sledovala jsem ho od narození..Nedivím se Němcům,že to dali jako zprávu dříve,než hrůzy ve světě-které tvoří lidé-jakoby nestačilo to,co udělá příroda!--Ostatně-ve zprávách na Nově se mluvilo pro změnu o slůněti z Ostravy.Zvířata jsou pro mě v tomto pořadí neméňe důležitá-neboť nás POLIDŠŤUJÍ-vedle věčných uměle vyvolávaných válek.
20. 03. 2011 | 22:08

novy napsal(a):

hlavně nám napsat, že knut je chudák ale o Libyi zruší diskusi. Celej Knut je mi u zadku. Tomu se říká totalitní demokracie. Ještě nám tam napíšou, že kolik arabských států se zúčastní náletú a ejhle on je to jen Katar, přisluhovač Amíků, který má celých 1 600 000 obyvatel(podle wikipedie). Ostatní arabské státy už protestují a brzo dostanou agresoři na zadek jak v roce 1956 u Suezu. Tam to také osvobozovala mírumilovná Francie a Angláni.
20. 03. 2011 | 22:28

novy napsal(a):

Ten Red Zah co komentuje Libyi je správný odborník na svém místě. Určitě má nějakou svobodnou žurnalistickou školu na vymývání mozků
20. 03. 2011 | 22:42

Petra napsal(a):

Na rozdíl od lidí jsou zvířata nezištná,nejsou falečná a mají svoji inteligenci/na rozdíl od některých lidí/Japonců mi je samozřejmě líto,je to hrozné neštěstí.Válka v Libii je hyenyzmus,protože na to doplatí zase jen děti a ženy.A je v tom zase jen byznys.Takže držet smutek za miláčka medvídka je snad lidské!!!!!A to,co dokážou některélidské mámy,neumí ani ta zvířata,tak o co jde??
20. 03. 2011 | 22:46

Pišta napsal(a):

"Dostanou na zadek" jako v padesátém šestém? Pokud mě paměť neklame tak slavný Nassér, který sliboval "nahnat Izraelce do moře", přišel nejen o celou armádu, ale hlavně o Sinaj.A nebýt Amíků , tak vpochodovali Izraelci i do Káhiry.
20. 03. 2011 | 22:57

novy napsal(a):

Pišto, nevím co pamatuješ ty ale co já pamatuji tak to skončilo hned jak rusáci řekli jestli nebude zastavena agrese tak použijí tehdejší taktické rakety a vloží se do konfliktu. Jinak si přečti na netu jak celá agrese začala a že to byla agrese jak hrom. Jinak to nejde nazvat.
20. 03. 2011 | 23:08

Beaver napsal(a):

Fascinuje mě, že se vždy najdou pitomci, co v rámci diskuze k tématu odbočí úplně jinam a ještě v tom pokračují i v dalších příspěvcích ... Pitomečci, vyměňte si ICQ, Skype či adresu na sociální síti nebo si zřiďte vlastní blog a tam se trumfujte, kdo to kolik o čem ví!!!
KNUTE, budeš nám chybět ...
20. 03. 2011 | 23:44

Tomáš napsal(a):

Beaver: Knut je důležité téma pro malou oblast, nás netýkající. Plně Němce chápu, že je u nich Knut jednička ve zprávách a je mi ho líto. Ale to je vše. Zrovna dneska mi chcípnul můj oblíbený králík. Není to vtip, bohužel je to pravda, ale nikoho kromě mě to zajímat nemůže, protože se jich to prostě nedokne a netýká...

Lybie je pro nás mnohem důležitější téma. A když nám demokracie nedává možnost vyjádřit se pod článkem o Lybii, tak diskuzi musí odhostovat Knut. Zajímavé je, že diskuze byly uzavřeny až po nelegálním zásahu západních dobrodějů. Předtím byla diskuze možná, ale nyní se názor veřejnosti nehodí. O to že se jedná o názor nehodící mluví anketa, kde je poměr hlasů ano ne, 1:2.

Podle mého stojí za zásahem proti Lybii politická neschopnost západních zemí. Převážně Francie a Itálie. Nechali se strhnout novinářskými informacemi, kdy do Kaddáfího začali tyto dvě země kopat, když se zdálo, že povstalci už stojí před Kaddáfího palácem. I chyba lávky Kaddáfí s cca 10 000 muži dokázal "lidové povstání" (podle CIA factbooku je v Lybii přes 1,5M bojeschopných můžu, +stejný počet žen; pokud je povstání skutečně lidové, tak by při takové přesile nemohl Kaddáfí za necelý týden dobýt prakticky celou zemi zpět. Z toho je patrné, že odboj je jen malý fragment populace.) prakticky potlačit. A to si pak Berlusconi a Sarkozi pozdě spočetli, že pokud se Kaddáfí udrží, tak si Francie ani Itálie v Libyi nevrzne... A to by byly obě země dosti v řitce po ekonomické stránce (nemluvě o všech těch přistěhovalcích, které Lybie zadržuje). Navíc západní země dále vykonávají oblíbenou politiku vedení války, bez jejího faktického vyhlášení. Stávající mandát OSN rozhodně nestačí k vedení války. Respektive pravomoce stávajícího mandátu byly již stávajícími operacemi překročeny...

Tohle je prostě pěkně hnusnej gaunerskej bordel. A to nesnáším komunisty, diktátory všeobecně a dá se říct, že ani muslimům nefandím. A proč se mi tedy nelíbí zásah do Lybie? Protože zbytečně potrhne trend, že obrana není možná. Jediná zbylá cesta pro tyhle smažky zůstane útok. Tj. cesta KLDR a ještě větší radikalizace. Nedejbože kdyby se Kaddáfího podařilo zabít. To by z něj mohlo udělat i mučedníka... Nechci za dvacet let pošahaný radikalizovaný araby útočící uprostřed Evropy jenom kvůli tomu, že je Sarkozy hlupec a špatně vyhodnotil situaci a kvůli tomu by mu mohly utéct peníze...
21. 03. 2011 | 00:20

xyz napsal(a):

Knut byl normální dravec. Žádnej mazlíček. Prostě predátor. Sežral by cokoliv, pokud by mohl. Nechápu, proč lidi tak blbnou a dělají z přirozených bestií plyšáčky. Ona i taková roztomilá panda dokáže ukousnout obličej. Nejsou to žádní plyšáci a navíc i Knut se tvrdě ohnal po dítěti - nebýt tvrzeného skla, sežral by ho. Nechápu opravdu lidi, kteří do druhých lidí klidně kopnou, ale zvířátko je mazlíček. Odporné chování. A jak správně napsal autor článku - jedná se o pěkně pokřivené hodnoty. Být v černém kvůli medvědovi je spíš k smíchu. Můj názor.
21. 03. 2011 | 08:47

Petr.. napsal(a):

Ti němci jsou fakt exoti. Teď se rozplývají nad smrtí nějakého medvídka a před pár desítkami let posílali do plynu i malé děti .... Je mi z nich šoufl ....
21. 03. 2011 | 09:36

stopa napsal(a):

Pane Krafle, porodní váha medvídků je jen okolo 8O dkg, tedy desetkrát míň, než píšete. Svět zvířat Vám asi není dost blízký. Ale jinak souhlasím, hodnoty jsou dneska pěkně zamíchané. - Mám svoji teorii, chudák Knut asi spáchal sebevraždu, měl špatné dětství, maminka ho zavrhla...a tak vůbec. No a teď se můžem věnovat Libyii, Japonsku, atd. Potíž je asi v tom, že lidských obětí je tolik a jsou (pro nás) bezejmenné. Je v lidských silách o každém z nich přemýšlet jako (s prominutím) o jenom medvědovi?
21. 03. 2011 | 15:43

JPK napsal(a):

Na rozdíl od některých lidí nejsou zvířata podlá, zlomyslná, uštěpačná. Jednají tak, jak je normální, aby jednala (i když zvíře v zoo nežije v normálních podmínkách, takže může být vystresované z pro ně nepochopitelné situace). Jen člověk je schopen radosti z utrpení jiného, jen člověk je schopen považovat se za "něco/někoho lepšího".
A k těm Japoncům asi tato poznámka: za své problémy si mohou sami. Nic (nikoli ovšem nikdo...) je nenutí žít na tak nevhodném místě. A nic je nenutí stavět tam nebezpečná zařízení. Měli by být pohnáni k odpovědnosti za to, co světu způsobili.
22. 03. 2011 | 15:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy