Berlínský deník: Vítejte na hlavním náraží!

09. 11. 2007 | 16:45
Přečteno 3334 krát
Berlínské hlavní nádraží je omračující. Ať už se na něj díváte z lodičky na Sprévě nebo z auta na kolemvedoucích bulvárech či z ulice, po které přicházíte.
Slíbil jsem si, že se o něm dozvím víc. Tak s malým zpožděním:

Nádraží je zprovozněno od 26. května 2006. Deset let vznikající železniční uzel je na místě původní stanice Lehrter Bahnhof, postavené na trati Berlín – Hannover v roce 1871. Na konci druhé světové války byla novorenesanční budova nádraží těžce poškozena. Její osud zpečetila dohoda o okupačních zónách – nádraží bylo součástí Berlínské zdi a konečnou západoberlínského S-bahnu. Tím byla dlouhá léta na jakési vedlejší koleji.

Až v roce 1992 schválil Bundestag projekt doplnění berlínské železniční sítě o dálkový průtah ve směru sever-jih a vybudování nového centrálního nádraží právě v místě stanice Lehrter Bahnhof, v samém srdci Berlína. Kromě novostavby čtyřkolejné tratě byl vybudován 3,4 km dlouhý tunel „Tiergartentunnel“ pod centrem města přes Potsdamer Platz. Nádražní budova je protkána kolejemi ve dvou úrovních. Na zdejších kolejích projede v průměru každých 80 sekund vlak, tedy 1100 vlaků denně. Osmikolejné severojižní nádraží v podzemí má čtyři nástupiště. Je pro regionální rychlovlaky a dostanete se z něj do Rostoku, Lutherstadt-Wittenbergu či Wiesmaru. Právě tady vystoupíte z vlaků přijíždějících z Prahy a Drážďan. A odtud můžete cestovat do Hamburku, Mnichova či švýcarské Basileje.

Původně jsem nádraží chtěl vyfotit, ale nakonec jsem si řekl, že profi fotky budou lepší: www.hbf-berlin.de

V horních patrech najdete berlínskou rychlodráhu S-Bahn a vnitrostátní vlaky jedoucí do Frankfurtu, Magdeburgu či Cottbusu. Odtud vás vypraví na mezinárodní cestu do Amsterodamu či Varšavy.

Podzemní garáže pojmou na 900 aut. Z nich a z vlaků vystoupí či do nich nastoupí denně na 300 tisíc lidí. Budete-li mezi nimi, projděte se prvním patrem a dívejte se nahoru i dolu. Je to pastva pro oči. Ochutnejte zdejší kávu, kaváren je tu řada. A má-li váš spoj zpoždění, vybírejte z obchodů obuví, kravatami či různým oblečením. A nevynechejte designovou galerii Strauss plnou zajímavých nápadů do vašeho bytu, šatníku i do vaší lednice.

Zajímavostí je, že v počátcích projektu se počítalo s použitím původního názvu Lehrter Bahnhof, název „Hauptbahnhof“ se totiž v dobách NDR používal pro stanici Ostbahnhof. Ale nakonec se kvůli lepší orientaci cestujících a přes odpor obyvatel, kteří se v průzkumu ze 70 % vyslovili pro zachování původního názvu, prosadilo pojmenování nové stanice jako „hlavního nádraží“.

Zvolíte-li do Berlína cestu vlakem a začínat s jeho objevováním právě tady, neprohloupíte.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Charlie napsal(a):

Díky,
konečně něco jiného než zatuchlý rybníček, rozdíl 40ti let, bohužel...........
09. 11. 2007 | 18:19

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Jo, jo, kolejky, to je moje, a hlavně výhybky, pokud možno co nejvíc výhybek, a taky anglický výhybky, kříže, šturcy, veksle, háky, srcofky, vopěráky, příložnice, klanice, postranice, zdrže, samozřejmě i prašce s platlema a šrouby, jakoš i šroubofky a oka, nárazníky nevyjímaje, petrolej fasujíce, vazelínou konče. Ale nejlepčí na mašinkách je to krásný, voňavý černý huhlí, úúúúúúúmha, to jak krásně voní, když hoří, pěkně zjemněné výfukovou párou a kolomazí, jo, jo, to je vůůůůůnička, ...a navíc je to i pěkné na poslech: "ŚŚŚŚŚŚ-Š, ŚŚŚŚ-Š, ŚŚ-Š, Ś-Š, Š, Š, Š, Š, Š, ...ĆĆĆĆĆ, HŮŮŮŮŮ, Š, Š, Š, Š, Ć-t, Ć-t, Ć-t, Ć-t, T-dn, T-dn, T-d-d-dn, T-d-d-dn, Š, Š, Š, Š, Š....", ...jsem rád, že v tom nejsem sám, děkuji Vám, Martine, že jste mne svým článkem v mé železniční obsesi podpořil. Opravdu to zahřeje u srdce, když člověk zjistí, že existují podobně postižení jedinci jako je dotyčný sám, a že se tudíž není třeba samoty bát!
Tak ještě jednou díky a zkuste vysondovat, jak tam maj zabezpečený výměny na zimu, ...jestli také vymetají, nebo jestli již mají výhybky vyhřívané, to je totiž znak progresivního přístupu. Nádraží bez zimního předehřevu jazyků výměn je z dnešního hlediska, bohužel, promiňte mi to expresivum, minimálně sto let za opicemi, ne-li míň(!).
(:^))
09. 11. 2007 | 19:15

insurgentes napsal(a):

Takže pokračování obrázkového bedekru z druhé strany kopečku, kde je tráva zas ňák zelenější, je tu! Věříte, pane Krafle, že jsem to tentokrát už ani nečet?

Ale jen v tom pokračuj, hochu. To se časem poddá :)
09. 11. 2007 | 23:08

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Náhodou, mě se ty komentáře z Berlína líbí, nevím co Mešugentes porát máš, když to po panu Kraflovi nečteš, tak nepřispívej.

...A jesli se to poddá?
...To neřeš..., nečteš, tak nepřispívej.
09. 11. 2007 | 23:53

im napsal(a):

To nové nádraží místo Lehrter Bhf. za Sprévou je úžasná budova, a na to místo se opravdu hodí.

Drobnou poznámku, pane Krafle, Ostbahnhof byl i v dobách DDR vždycky Ostbahnhof, nikdy se mu Hauptbahnhof neříkalo, ani tak nikde nebyl označován.Všechny Brockhausovy průvodce po hlavním městě tehdejší DDR uvádějí jen Ostbahnhof. Totéž i bedekry z bývalé BRD.

Mohl byste trochu popsat, jak vypadá dnešní České centrum na Fridrišce, vzpomínám si jen na to předchozí v paneláku na Leipzigerstrasse??

Děkuji BezvaBambulkovi za milý příspěvek o mašinkách. Škoda, že už nejezdí ty krásné parní lokomotivy, potmě jiskřící chvosty oranžových jisker. Víc než deset let jsem dojížděla do různých škol vlakem, ach, vůně vzpomínek.
10. 11. 2007 | 00:37

dej2 napsal(a):

Díky za další pěkné psaní o Berlíně.Těším se na pokračování.Jen tak dál,každé zpestření vítám.Už není moc volného místa v žaludku(radar,Čunek a pod.)
10. 11. 2007 | 09:24

insurgentes napsal(a):

bambula:

já jen že plytké jak autor sám... nic víc :)
10. 11. 2007 | 09:50

Zach napsal(a):

Rozhodopádně lepší čtení,než blogy pánů Paroubka,Tlustého,či Sobotky a zvláště pak diskuze pod nimi,tam to pan Stejskal neuhlídá, ani kdyby se naklonoval.
A že to není až tak hlubokomyslné,to snad ani nebyl účel.
10. 11. 2007 | 11:53

Jakub napsal(a):

Škoda, že tu nejsou fotografie. Na odkazované stránce (na odkaz se nedá kliknout) jsem se bez znalosti němčiny jsem se k fotogaliri neproklikal.
12. 11. 2007 | 13:09

Jarmila Faruk Husen napsal(a):

Dobry vecer, precetla jsem si blogy pana Krafta. Mam poznamku (nejspis patri nejvic k jeho prvnimu nadsenemu textu o berlinskem nadrazi): Nedavno jsem jela z Hamburku do Berlina. Lilo a pocasi nebylo z tech nejromantictejsich. Po prijezdu na nadrazi a letmem obhlednuti super mekace a prilehlych kseftu (nakup vody v Rossmannovi) jsem se hned citila jako doma v Cesku. Zadne dovolite, zadne dekuji a ZADNE rozesmate obliceje. Bylo po osme rano... Ze by zalezelo, odkud do Berlina jedete?
Jiste by bylo od autora blogu seriozni dodat neco o tom, kolik ten hyper/super Berlin stoji, jak bezni Berlinane (kterych nejspis znam vic nez autor blogu) prestizni stavby typu nadrazi ci urad kanclere/-rky nemusi... (a vubec, pocitam, ze Cechy by napr. bezpochyby zajimalo, jak se k sobe maji vychodni a zapadni Nemci, a cokoli jineho - postreh opravdu zevnitr jine zeme) Je ale fakt, ze kdyz se na spodnim nastupisti vyhybate vode kapajici ze stropu (to ty deste!), vyjedete vzhuru po jezdicich schodech a obhlizite to rozryte staveniste Berlin... - ma neco do sebe. Ale ne tak nablble relamne, jak se tu predstavuje. Zdar z Hamburku.
13. 11. 2007 | 23:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy