Než rodiče „někam dáme“

12. 12. 2009 | 09:30
Přečteno 25225 krát
V Respektu tohoto týdne vyšel článek o lidech, kteří se starají doma o své staré rodiče. Také vám to připadá na článek málo? Řeknete si: a co na tom, to je přece samozřejmé, pročpak to dávat do novin? Nebo vám to připadá divné a podumáte: to musejí být nějací podivíni, blázni či bohatci, kteří pohrdnou skvělými ústavy budovanými k tomu, aby táta mohl být až do konce nezávislý na nás a abychom i my mohli všichni naplno žít svoji autonomii jaksepatří. Přemýšlím, kolik lidí si asi řekne to a kolik to druhé a obávám se, že když o tom píší v novinách, že pravda je asi spíš na té druhé straně. Pro nás velmi nelichotivá.

Ano, máme všichni moc práce, doba je zlá a tvrdá (ve svém životě jsem ale lepší nezažila), nemůžeme se zdržovat s mnoho let nesoběstačnými „seniory“, určitě by jim bylo nepříjemné, že se o ně staráme zrovna my…, a co teprve děti, byly by konfrontovány s demencí, inkontinencí a nemohoucností, určitě by je to neblaze ovlivnilo, slyšely by babičku naříkat ba hudrovat, ještě by pak musely pomáhat a neměly čas na vlastní rozvoj, kroužky a tak…, minimálně na to nemáme prostě peníze žít jen z jednoho platu a byt je malý.

Beru velmi vážně všechny obtíže, které péče o staré rodiče přináší. Vím, že někdy vůbec není snadné přeonačit práci a bydlení a někdy to snad opravdu nejde. Nerozumím ale argumentu s dětmi: jsem hluboce přesvědčena, že uvidí-li, jak se staráme o své rodiče, postarají se spíše i ony o nás, až budeme staří a – dost možná – už nebude na žádnou vymoženost posledních desetiletí, které se říká důchod. A byt a peníze? Tady umím jen odpovědět svojí zkušeností z našeho domácího hospice: jsou lidé, kteří volají a nabízejí velké peníze, aby se jim někdo hezky postaral o maminku. Ale jsou jiní, kteří volají třeba hned po nich: slíbili tátovi, že jej „nikam nedají“, tak přestrkali děti, sami si lehli do obýváku a táta půjde k nim. Není to v množství pokojů a peněz. Je to daleko více v tom, jestli víme, že jsme děti a máme mámu a tátu, kteří se o nás starali dlouhá léta, když jsme to sami ještě neuměli a teď potřebují pár měsíců nebo let od nás. Žijeme daleko déle a pohodlněji než kdy dřív. Daň, kterou za to platíme, je pak naše dlouhé odcházení; umíráme také déle a často vůbec ne snadněji než dříve.

Blíží se Vánoce. Začne se více než jindy mluvit o rodině, štěstí, radosti, pohodě, pokoji. Co to je štěstí a radost? O jedné píše autor článku v Respektu: je to radost, která k nám nepřichází jako slečna v plavkách na pláži, ale spíše se belhá a záda ji bolí. Ale my najednou umíme pomoci, podepřeme ji, usmějeme se, uděláme to, co udělat máme, splníme přání.

Noc je dlouhá, vyskakujeme mockrát a konejšíme, přebalujeme, pozpěvujeme, větráme i zavíráme, přineseme pití. Nemluvím o miminku, ale o mámě, babičce. K ránu usínáme unavení a ráno vyskočit a znova. A pak vejdete do pokoje po takové noci, maminka zazáří očima a potichu vám řekne: děkuji, jsem ráda, že jsem doma. Noc je náhle na hony daleko, rozhrnete záclony, do pokoje vejde světlo. Přinesete čaj v jejím hrnku do její postele. Je vám hezky, máte radost. A pak, až jednou maminka s vámi nebude, tak se tahle chvíle připomene i se svojí kratičkou radostí a vy byste ji za jinou neměnili.

Ze všech stran se na nás hrne to, co je dobrý a šťastný život: zdraví, slunce, peníze, chytré děti… buďme za takovéto věci vděčni, ale nezapomeňme si všimnout i toho štěstí, které přichází skrze chvíle těžké a dlouhé, únavu a beznaději. Péče o rodiče může být hodně dlouhá a těžká. Někdy to opravdu nejde. Ale než to řekneme a než je „někam dáme“, zvažme to důkladně. Přese všechno totiž tato péče patří do toho, čemu říkáme dobrý život, a přináší i to, co tak úpěnlivě hledáme: opravdovou radost. A je prostě samozřejmá a nemělo by se o ní psát v novinách. Za článek ovšem děkuji.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Paní Špinková
vedle Vašeho blogu ypadají všechny ostatní jakonepodstatná blbina. Jako články z AHA nebo Blesku...
ZaŤala jste , přiznávm, že zaťala...

Nicméně - teď už píšete o naší generaciNikolvi pomáhající , ale té pečované. Už je to za dveřmi...
12. 12. 2009 | 09:39

Miloš napsal(a):

A co nezbytná mobilita pracovní síly (stěhování se za prací)?
12. 12. 2009 | 10:24

Karel napsal(a):

A proč nezrušit i nemocnice. Operační náčiní bychom si mohli koupit v železářství a Podlaha v Receptáři by nám vysvětlil operaci slepého střeva. Nebo by nám to řekli v Loskutákovi?
12. 12. 2009 | 10:33

Ládik napsal(a):

Táta má dnes 80. O mámu s Alzheimerem se staral do poslední chvíle, i když má 3 endoprotézy (jedna "re"). Pořád je mi vzorem.
12. 12. 2009 | 10:47

Ben napsal(a):

Krásný blog.
O všem co lidský život přináší. Radosti i smutku, štěstí i bolesti, o zdraví i nemoci, o stáří...a hlavně o pomoci svým nejbližším.
Krásný blog. Děkuji za něj v tyto dny plné předvánočního šílenství.
12. 12. 2009 | 11:40

zajoch napsal(a):

Paní Špinková,
vaše články vždycky apelují na lidství a dobré stránky v člověku. Škoda, že jejich myšlenky se mohou uchytit jen u lidí dobrých a slušných. Ukazuje se, že jich není většina. Ti egoisté a bezohlední budou jednat stále stejně a zdůvodnění pro to si vždycky najdou. Zřejmě pořád platí a bude platit to známé, že jedna matka se dokáže postarat o deset dětí, ale deset dětí se nepostará o jednu matku. Příklady kolem sebe má jistě každý. Ti co jsou dnes staří také kdysi byli mladí. Jestlipak si sahnou do svědomí a vzpomenou si jak se oni zachovali ke svým starým.
12. 12. 2009 | 11:43

Fanda napsal(a):

Milá paní Špinková, mluvíte (píšete) mi ze srdce. Bohužel, sobectví, hledající si posvátně vypadající výmluvy velmi často vítězí. Není to nic nového, je to tady odjakživa a myslím, že vždy bude. Vzpomeňte Nerudovu Dědovu mísu, ta jenom potvrzuje Vaši pochybnost o jedné z těch častých výmluv, výmluvy na malé děti. Zdaleka bych si nedovolil mentorovat děti všech stařečků v domovech důchodců, protože si myslím, že to opravdu někdy jinak nejde. Snad jedině v příkladu upřímné nezištné lásky dávaném dětem, naleznou rodiče naději, že nebudou ve stáří odsunuti dětmi na zcela vedlejší kolej v jejich životě.
12. 12. 2009 | 12:50

Stáří, to je čeho se bojím napsal(a):

Takto bych dopadl na stáří nerad http://weakly.cz/komiksy/we...
12. 12. 2009 | 13:16

Acidburn napsal(a):

Dědova mísa v novém, stále stejně špatně interpretovaná. "Až se tobě bude třásti ruka, koryto ti synek udělá." To není příklad bezcitnosti, ale naopak péče - neboť syn ve svém volném čase ještě vyrábí svému starému otci nádobí.
Paní Špinková zde píše o dvou možnostech, jedna je dobro (láska, péče atd.), druhá zlo (sobectví, nestarání se). Ve skutečnosti jsou však možnosti tři - vzít si dědu na stáří k sobě, dát ho do domova důchodců nebo se nestarat vůbec a dědka ignorovat.
A to se mnohdy vůbec nebavíme o tom, že ti nemohoucí důchodci si mohli svůj nešťastný úděl zasloužit svým předchozím nezřízeným životem.

Paušálně odsuzovat všechny, kteří se o své rodiče na stáří nestarají "jediným správným způsobem" je snadné. Zkoumat jednotlivé případy je daleko těžší, protože musí být vyřešeny dvě základní otázky: co mohu svému rodiči na stáří dopřát a co si můj rodič na stáří zaslouží.
Dojímat se nad osudy paznehtů, kteří terorizovali svou rodinu a na stáří dožívají zcela opuštění není projev sobectví jeho potomků, ale důsledek jeho špatného chování.
Pokud toto nedokážete rozlišit, dospíváte k absurdním závěrům. Jenže svět není černobílý, paní Špinková.
12. 12. 2009 | 13:27

honzak napsal(a):

Take zkusenost...

O zcela nemohoucí babičku s gangrenou na noze (88) jsme se starali my - 3 rodiny jejich dětí (60+,60+,55+), ja jsem vnuk (25+). Vydrzeli jsme 2,5 roku - v babicinne byte 24h! denne, kazdy den, zajistena pece, bud byl pritomen nekdo z rodiny, nebo placene asistencni sestry. Pred temi 2,5 roky nam doktori rekli, ze nohu musi babicce uriznout na kolenem do tydne, jinak gangrena bude pokracovat, otrava krve, konec do par tydnu...nesouhlasili jsme

Babicce diky nasi intenzivni peci gangrena ustoupila (ztratila dva prsty), ale jinak se zcela odhojila, a po teto strance byla babicka cele 2,5 roku fit, samozrejme jinak de facto nemohouci - s pomoci se posadi na posteli, s pomoci se napije, s pomoci se lzici naji, jinak nic... ale od doktoru a zdrav. sester jsme po 2 letech slyseli " nechce se mi verit" , "takrka zazrak" , "to jsem dlouho nevidela"

Ty 2,5 roku byly ovsem velmi vycerpavajici i financne narocne pro vsechny tri babicciny deti a jejich rodiny. Zestarli za dva roky jako jindy za 5-7 let, zhorsovali se nemoci, objevovali se nove komplikace atd.
Ale babicka byla stale stabilni a tak fit jak jen mohla byt.
Lecba, zajisteni 24h pece, a dalsi starani se o babicku staly pres 380 tisic Kc za 2,5 roku. Rodiny si museli pujcit nekolikrat penize.

Nechteli jsme verit zdravotnim a asistencnim sestram, ze nas nekolik let intenzivniho starani se o babicku muze zdravotne i financne velmi vycerpat.

Nyni je babicka par mesicu v kvalitnim a novem domove senioru, zarazeni plna nesobestacnost, jedna sestra ma asi 15 pacientu na starost, tedy casove to vychazi asi 1,5 hodiny pece o babicku denne misto 24h denne predtim...ovsem dale ji platime 5x tydne dalsi 2 hodiny asistencni sestru a denne se navic stridame alespon na 1,5h u babicky.

Babicka se nijak nezhorsuje, je stabilni. Drzte palce.

Je to zivotni zkusenost i pro nas vnoucata, jaka se nikdy nezapomina.

Ovsem jake doporuceni nebo radu si z tohoto pribehu vzit je tezke, at si kazdy vybere sve...
12. 12. 2009 | 13:42

Silvie napsal(a):

Já myslím, že autorka nic pobodného nezažila na vlastní kůži.
Ono je velice snadné soudit lidi, kteří nemohou z různých důvodů pečovat o rodiče.
Moje matka se ocitla ve stejné situaci - co si má asi ve svém věku počít s babičkou, která je úplně dementní a navíc agresivní. Napadá i pacientky na psychiatrii.
Je hezké politovat ty nemocné stařečky, ale taky by to chtělo mít soucit a pochopení pro ty, kteří se o ně musejí starat. Má být člověk obětavý až k sebezáhubě své a své rodiny?!

Na tohle téma už jsem mnohokrát psala. Chránit bychom měli především ty zdravé, aby neonemocněli také. Těm nemocným už není pomoci.
Pan profesor na LF vždycky říkal, je-li v rodině jeden duševně nemocný člověk, onemocní celá rodina. A měl svatou pravdu.
12. 12. 2009 | 13:45

Petr Havelka napsal(a):

Pane Honzak,

Vaší zkušenosti rozumím, buďte rádi, že Vás sešlo tolik na opatrování babičky. V naší užší rodině jsme se podobně starali o babičku, která sice zemřela v 96 letech a doma, ale posledního půl roku jejího života bylo pro naši rodinu velmi vyčerpávajících, hlavně psychicky.

Je to o těch 24 hodinách denně, zdravotní sestra si odpracuje svých osm hodin a jde domů.
12. 12. 2009 | 13:58

Kingkong napsal(a):

Měl jsem obdobnou zkušenost jako pan honzák. Se svojí babičkou. Formovalo mě to dost.
O svoje rodiče se postarám, jinak bych si musel plivnout do obličeje...
Ale udělám vše pro to, abych tak nedopadl já. Protože "dopřát" podobnou starost svým dětem, o mně, jako jejich starýho nemohoucího (příp. dementního) otce/dědu... Toho je chci ušetřit...

A pokud by se k tomu mělo schylovat, zvolím jinou cestu...
12. 12. 2009 | 14:37

Jarmila napsal(a):

Je mi 62 let a 8 let jsem se sama starala o nemohoucí babičku, která poslední léta nic nevnímala Potom jsem jako samoživitelka s dcerou pečovala 12 let o podobně postiženou maminku. Mám čisté svědomí, že jsem babičku ani maminku nedala do žádného ústavu a postarala se o ně až do konce. Ale jsem prakticky na mizině, k smrti vyčerpaná a prolezlá všemi chorobami, protože jsem pro samé maminčiny lékaře neměla čas ani energii kontrolovat svůj vlastní zdravozní stav.
Mám dceru, která mi slibuje, že se o mě také postará. Děkuji, nechci. Po svých vlastních zkušenostech ani za nic. Chci někam do domova seniorů a budu dceři vděčná, když za mnou přijde na návštěvu a vezmě si mě třeba na vánoce nebo na svátky a budu vědět, že mě má ráda. Kdo to nezažil, nepochopí.
12. 12. 2009 | 14:52

kolibřík napsal(a):

Moje přání je, abych svým dětem nebyla ve stáří na obtíž! Nepořídíla jsem si je proto, abych měla na stará kolena zajištěnou péči.... :-/
12. 12. 2009 | 15:20

Silvie napsal(a):

Jarmilo,

vím, o čem mluvíte.
Podle mého názoru není opravdu nutné, aby se člověk dobrovolně zničil a zanedbával vlastní rodinu i sebe.Musí si prostě stanovit určitou hranici.
Je-li péče o nemocné již pro blízké neúnosná, neměl by jim mít nikdo za zlé (ani oni by neměli ovšem trpět výčitkami svědomí), když dají postiženého do ústavu. Není v lidských silách pečovat o někoho 24 hodin denně a většinou to znamená totální zhroucení pečovatele.
Taky si nepřeju, aby se o mně muselo moje dítě jednou starat a začalo mně nenávidět ,protože mu ničím život.

Autorka článku se zmiňuje o sobectví dětí, ale nezmiňuje sobectví některých starých a nemocných lidí, kteří postrádají naprosto soudnost.
V rodině jsme měli pratetu a prastrýce, kteří z vlastních pohnutek neměli děti a byli jsme jejich jedinými příbuznými. Jelikož odmítali odejít do DD, museli jsme se starat o jejich zahradu, dům a později i o ně. Podotýkám, že to je od nás cca 75 km. Nejvíce to odnesl svobodný bratr, kterého prastrýc v posledních letech již vysloveně citově vydíral, protože nechtěl v domě bydlet sám, ale zásadně odmítal odejít z toho starého nevyhovujícího studeného baráku.Bratr má časově dost náročnou práci a neměl čas ani na minimální relaxaci - víkend co víkend otročil v baráku, vařil, uklízel, sekal dříví, sklízel ovoce atd.Když se kvůli sekýrujícímu prastrýci málem vyboural, řekl náš otec rezolutně dost!
Co se na tento problém také podívat z této stránky?
12. 12. 2009 | 16:00

Fanda napsal(a):

Milá paní Kolibříku, nebýt svým nejbližším ve stáři nebo v nemoci na obtíž, to je snad to nejvroucnější přání každého. Pro to může člověk udělat ledasco, zdravě žít, spořit a vytvořit si finanční rezervy, včas si zabezpečit bydlení s péčí atd. Stoprocentní jistotu však nikdo mít nemůže, takže, pěstování lásky vlastních dětí nejlépe vlastním příkladem se není moudré odříkat. To vy ale jistě víte.
12. 12. 2009 | 16:22

starostlivý napsal(a):

to kolibřík: a proč tedy?
Znám několik zastánců a propagátorů domácí péče, i sedí na místech, kde mají moc ji prosazovat, co navenek odsuzují institucionální péči, domovy důchodců (přemalovali je farizejsky na domovy pro seniory), všechny nutí, že se o své bližní mají starat sami a jsou outlocitnost sama. Ale když se začnete zajímat o jejich rodinu, zjistíte, že svoji vlastní mamince nebo tatínkovi zajistili fešácký útulek a zajdou za nimi sotva jednou za měsíc.
Dá se věřit takovým hlasatelům dobra?
Rozhodně tím ale nemyslím autorku blogu.
12. 12. 2009 | 16:26

Marie napsal(a):

Vážená paní Špinková, moc Vám děkuji za přítelkyni Růženku,která dnes v noci zemřela.Její dceři jste natolik pomáhali,že dokázala i vedle svého kojence poskytnout umírající mamince možnost,aby zůstala až do konce doma.Bydlím velmi daleko,ale díky Vám jsem měla možnost přijet a s Růženkou si popovídat i rozloučit se. S úctou, Marie.
12. 12. 2009 | 18:57

Ivan napsal(a):

Krásné upozornění v čas andventním. Ano, upozornění. Je velmi smutné, neplnit povinnosti přirozené. Protože, co příroda nám dala, jsme spěchem ochotni zapudit. Mnoho se hovoří o zadních kolečkách, ovšem jen v ekonomické oblasti, na nadstavbu, na přirozenost se zapomíná. Ovšem všichni spějeme ke konci a nikdo nevíme, jaký bude. Pokud se nadále budeme takto chovat,stáří nepoznáme ve své podstatě, nás nepříjemně překvapí. Tedy, "každý si lehne, jak si ustele", ikdyž to tak nevypadá. Nešťastné ovšem je, že společenský život, kultura žití, sebou nesou, "kdo chce s vlky žít, musí s nimi výt". A zde je ten zakopaný pes. Nese sebou nepoznání. Proto to nedokážu vyčítat, ale je mi vlastně líto lidí, jejich nepoznání a následné překvapení. Není problém bojovat s vnějším nebezpečím, to vidíme, problém je bojovat sám se sebou, to skryté je.
12. 12. 2009 | 19:10

vlk napsal(a):

SPrávně tvrdě pravicově!
To je asi tak 25 dvacetiletý , chytrý synek
Acidburn!
Mladej, pravicové kecy si nech pro svoje rodiče. Sic e máš ještě možná takových 20-25 klídek, abys narubal prachy a péči rodičům zaplatil. Pokud se ti to , samozřejmě čistě náhodou, nepovede, uvidíme jak to budeš řešit. Potom choď s e svými moudry na trh. Amohu tě ujistit, že to není žádná brnkačka! Na rozdíl od tebe už jsme si to vyzkoušel v praxi.
A pěkná je ta pasáč, jak ti staří si tu bezmocnost způsobili nezřízeným životem . Nezřízený život, například pžřežírání vede k infarktu. Ti, které to postihne prostě zhasnou a nikoho neotrvují.
Ale dost by mne zajímalo, jak si nekdo může nezřízeným životem přivodit Altzheimera nebo většinu rakovin.
Ale úderně pravicové to fakt bylo.

Pane Honzák,

klobouk dolů pře d vaším rodinným kombajnem!!!
12. 12. 2009 | 19:28

zahara napsal(a):

Když čtu vaše řádky,je to jako krásná pohádka,kde jsou lidé dobří,pečující,chudí a lidé zlí, nepečující, bohatí...Ale vím že je to zkratka a že jste to tak nemyslela. Rozhodně jste člověk na svém místě...
Já jen k té zkušenosti malých dětí - moje prababička se dožila 90let a má máma se o ni starala,spolu s babičkou.Já jí fakt nesnášela.Byla na mámu zlá,nic jí nebylo dobré,všechny sekýrovala a komandovala (ano,je to můj subjektivní pohled 10letého děcka). Našla jsem ji když umřela.Naši nebyli doma(mou druhou sestru porazilo auto,zrovna s ní jeli do nemocnice,byl to bezva den) Lezly po ní mouchy a měla vypadlou protézu. Nebála jsem se jí,jenom jsem zkusila zda dýchá(zrcátkem).No a já si oddychla,že už mámu neuvidím kvůli ní brečet a tak.Na pohřbu se sešlo pár lidí a nikdo nebrečel,bylo to celé fraška,na kúru pěly nějaké babičky smuteční písně a já se sestřenkami jsme se hihňaly,jaký je to příšerný zpěv...
Do které skupiny patřím? Mám si cosi vyčítat,že mne ten pohřeb nedojímal, stejně asi všechny a v podstatě všichni zúčastnění si oddychli?
Házíte na lidi strašlivé pocity viny, s tím křesťané hodně pracují, nějak jsem to potřebovala napsat,vyhradit se vůči vašemu článku...snad nejsem špatný člověk.O mámu jsem odhodlaná se postarat,i o tátu,i když tam to bude asi pěknej boj :-)))
Přeju si ,až ten odchod přijde,aby to bylo rychlý a co možná bezbolestný.
12. 12. 2009 | 19:40

Martina Špinková napsal(a):

Myslím, že vím, že život není černobílý. A vím, že to někdy vůbec nejde. A nepíšu také o tom, že když někdo chce svobodně odejít a být v domově důchodců, protože prostě nechce být na obtíž, že ho nemáme nechat jít. Možná to tak sama také udělám. Chtěla jsem jen říct, že je prostě normální svým starým rodičům pomoci, když jim slábne tělo a i ten rozum. Je i normální si oddechnout, když nemocný člověk zemře. Bohužel se příliš často setkávám s tím, že ti, kteří by rádi zůstali doma a péči potřebují, říkají: to já po synovi nemohu chtít, má děti, práci...zničila bych mu život. Nu a já si trochu černobíle myslím, že to s tím ničením života až tak černobílé není, že i při složité péči se někdy natrefí na to, nač se jinak nenatrefí. To, že jsou nějaké hranice a je na nás, kteří jsme ještě při síle, abychom je nějak střežili,abychom péčí o někoho neodrovnali zcela sebe, to je jasné. Ale ani toto střežení není jednoduché...Děkuji za pěknou diskusi.
12. 12. 2009 | 20:31

pepr napsal(a):

Po pravdě řečeno, proč spíše netlačit na systém, aby generoval zařizení pro seniory, která budou taková, že tahle dilemata nebudou vůbec vznikat? Nemyslím si, že moji touhou je jako nemouhoucí stařec být na obtíž svým dětem, takže se nakonec budou v hloubi duše těšit na můj konec...Péče o totálně nemohoucího seniora (např. nepohyblivého, bez schopnosti udržet moč a stolici, s pokročilou demencí atd.,atd.) není nic, co by mohla při nejlepší vůli dlouhodobě zvládnout běžná rodina..Důežité je spíš pamět, to jest to, aby byli ochotni za ním do toho zařízení pravidelně ! zajít...
12. 12. 2009 | 20:35

Acidburn napsal(a):

To vlk:
My už jsem se tady párkrát potkali, přecházíte do osobní roviny, tak teda bez rukavic.
Vaše reakce dokazuje, že sice umíte číst, ale smysl textu vám uniká. Pokud mám rodiče, kteří se o mě starají, chovají se ke mě slušně, věnují mi city, pak se budu podobně chovat také já k nim. Pokud mám rodiče, kteří se ke mě chovají jako k dobytku, ožírají se a padají z průseru do průseru, neplatí alimenty - je morální se i o tyto rodiče postarat, ačkoli to slušní lidé nejsou?
O tom byla ta pasáž s nezřízeným životem, přežírání si nechte od cesty.

Já jsem kvůli doopatrování vlastní babičky dokonce měnil v prvním ročníku vysokou školu, takže pokud o mě nevíte vůbec nic, tak raději buďte zticha. Pravicové nebo levicové vidění světa nemá na jisté věci pražádný vliv. Péče o nejbližší je jedna z nich.

Nejdůležitější věc v životě je rodina. Ale není od věci ptát se, jak to v té rodině vypadá, protože ronit slzy nad chudáky v LDNkách a nezajímat se o to, proč se tam tito lidé dostali, je nesmysl.

Omluvu od vás nečekám v žádném případě.
12. 12. 2009 | 21:09

Fifi napsal(a):

Do této chvíle jsem nevěděla, kdo Cestu domů vede, kdo ji založil.
Před 2,5 lety jsem se starala o maminku, poměrně mladou maminku. nebýt Cesty domů, nebýt sestřiček, které mi pomohly, nevím, jak bych to zvládla. Děkuji
12. 12. 2009 | 22:45

Karel napsal(a):

Sylvie
Rozumně jste to vystihla a napsala. Teoretiků na vše, bez vlastní zkušenosti máme tolik, že bychom je mohli vyvážet.
12. 12. 2009 | 23:04

iga napsal(a):

Bohuzel je to mnohem slozitejsi nez popisuje blogerka. Ale strasne ocenuju, ze je venku tohle velke tema. Ono by bylo krasne, kdyby se ti pecujici dockali vdeku ale casto to tak vubec neni. Napriklad maminka meho muze pecuje o svoji tchyni. Cely zivot s ni mela peklo a neslysela od ni dobreho slova, ted kdyz je stara, dementni a nemohouci je to snad jeste horsi, ale stejne moji tchynku nenapadlo ani na chvili dat babicku nekam do ustavu. Vzdala se kvuli tomu predcasne kariery, cestovani, vnoucata vidi dvakrat za rok, kdy da starku na tyden do penzionu, jeji muz ma naslapnuto na alkoholismus a od ni jsem neslysela zadne stiznosti, bere to jako totalni samozrejmost...
12. 12. 2009 | 23:16

iga napsal(a):

Sylvie, napsala jste to citlive a pravdive.
12. 12. 2009 | 23:18

DahliaPinata napsal(a):

Na tom umístit těžce nemocné rodiče do kvalitního domova pro seniory není nic špatného. Špatné je nestarat se o ně, takže skončí v LDN, kde je stále péče dost mizerná. Za poslední 4 roky jsem se 3 měsíce starala o mámu po autonehodě, pak jsem sama měla těžký úraz, po němž následovala operace, z které jsem se téměř rok vzpamatovávala. Pak současně onemocněla tchýně i můj otec... u obou rakovina. Půl roku jsem pomáhala tchánovi... často přes jeho odpor... starat se o tchýni, současně se starala o otce. Sotva jsme pochovali tchýni, zůstal otec úplně ležet. Půl roku jsme se o něj společnými silami starali, zemřel doma. Po jeho smrti se zhroutila máma a postupně se začal objevovat Alzheimer. Nic si nepamatuje, je nëdůtklivá, někdy plačtivá, jindy agresívní... a stále všem zdůrazňuje, jak je samostatná. Mám 5 let do důchodu, jsem živnostník, po úrazu jsem přišla o téměř veškerou klientelu a musela si ji vybudovat znovu. Po druhé to už nezvládnu. Ráda bych si jednou užila vnoučat a předala jim něco ze sebe a z toho co umím...hlavním předpokladem k tomu je udržet si vlastní zdraví. Důležité je nenechat se seniory vydírat, nenechat si rozbít vlastní rodinu; najít jim kvalitní péči a ČASTO je navštěvovat, aby viděli, že nám na nich záleží. Pomáhat v péči o ně, vzít je na procházku, povídat si s nimi, vzít si je na pár dní domů, aby měli změnu, pokud jim to prospěje. Kdo si myslí, že jsem bezcitná, nechť po mně hodí kamenem.
12. 12. 2009 | 23:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Připravuji se na konečné uklízení. Nechci nijak zatěžovat své potomky a tak v první etapě ekologicky zlikviduji množství už zbytečných věcí, dokud jsem ještě fyzicky jakžtakž ve formě. V dalším průběhu stárnutí je nutné sledovat vlastní zdravotní stav, abych nepropásl čas odejít do přiměřeného sociálního zařízení a napsat závěť. V žádném případě nechci způsobit jakoukoliv starost svým potomkům o naše dožití, s manželkou jsme v tomto mínění zajedno. Současná situace v možném nákupu potřebných služeb je vcelku na dobré úrovni, je však zapotřebí mít něco naspořeno.
Všechno to povídání o péči dětí o staré rodiče mi připadá dost mimo mísu. Osobně bych nesnesl pomyšlení, že by mne má dcera někdy musela přebalovat, zaplatím profesionální ošetřovatelce. A když do toho jakýsi mudrc zaplete cosi o pravi-levicovosti, je tématické zmatení dokonalé.
Člověk má povinnost zůstat člověkem až do konce. Mnozí nechtějí anebo už nemohou. Pokud za tuto nedostatečnost trpí potomci, jde o znehodnocování výsledku jejich vlastní výchovné činnosti. Nevychovával jsem své děti proto, abych nakonec jim ubral z toho, co jsem do nich vložil.
13. 12. 2009 | 00:40

Sonny napsal(a):

Máme tuhle starost-radost, babičku 87 let trpící stařeckou demencí. I když je to očistec, nikdy(never say never) bychom ji nikam nedali. Ten článek mi mluvil z duše, jen škoda že té pblicity není víc. Ale co, člověk přece nečeká na nějaké díky a oslavy. Je to prostě tak nějak samozřejmé.....
13. 12. 2009 | 07:57

Eva napsal(a):

DOBRÝ DEN,
pocházím z malé vesničky,je mi 50let,kde bylo za mého dětství naprosto normální ,že prarodiče dožívali ve svých rodinách opečováváni svými potomky,jak dětmi ,tak vnoučaty.Pamatuji i problémy s tím spojené,zdravotní péče,zlobu těch starších,někdy i mladších atd.atd.V té době se žilo pomaleji,lidé si na sebe uměli udělat čas,měli i větší úctu k životu.Tím ,že žilo vícero generací v jedné domáctnosti život i výchova dětí měla úplně jinou podobu,což by bylo pojednání na delší psaní.V dnešní uspěchané době je všechno jinak ,lidé si neumějí na sebe udělat čas,život plyne ve spěchu,realita dnešního životního stylu bohužel odpoutává společnost od citů a převádí je na majetky a finance.Proč bychom nezaplatili péči o naše rodinné příslušníky.Na druhé straně ale doba je taková.Není dobré odsuzovat a soudit ty ,kteří řeší péči o své bližní ústavem s placenou péčí.Sama momentálně řeším onu otázku,"Postarat se o svoji nemocnou matku,nebo jí dát do pečovateláku?"A věřte mi ,že je to dilema,neb sama nejsem zrovna fit,ale s pomocí mých rodinných příslušníků by se to dalo zvládnout,na druhé straně na mně matka nikdy nebyla hodná,bití a sprosté nadávky jsem měla na denním pořádku, a vždycky jsem byla ta nejhorší,svou matku nechala umřít v domově důchodců,poté co jí zbavila protiprávně svépravnosti.A o tuhle matku,která mi celý život jen škodila bych se měla starat????nevím ,nemám to zatím vyřešené a moje matka zatím bydlí sama ve svém bytě s mými návštěvami a pomocí,ale už dopředu vím,že doba ,kdy už tam nebude moci být sama se nezadržitelně blíží a já se budu muset rozhodnout.Jak??Není to jednoduché.
13. 12. 2009 | 10:10

bape napsal(a):

to Acidburn

...."co mohu svým rodičům dopřát, co si zaslouží..." klasika černobílého vidění. Barevné je to v případě, kde se podává pomocná ruka právě těm, kteří si to podle našeho soudu nezaslouží. To je projevem obětavé lásky. Vaše uvažování je v rovině černobílého "něco za něco". Toje typické pro ateisty zleva i zprava i pro zasloužilé církevníky. Kdo má metr na to, aby objektivně posuzoval opráněné zásluhy? Snad Vy ? Znáte motivy jednání, vidíte do hlav lidí a čtete jejich myšlenky, abyste si mohl dovolit vyřknout soud o tom, kdo si co zasluhuje ? To byste musel být Bůh.
13. 12. 2009 | 11:01

Ludmila napsal(a):

Je to moc pěkný článek, který mi mluví z duše. Mám dvě dcery, obě jsou daleko. Máme moc pěkné vztahy s nimi i s vnoučaty, ale nechtěla bych nikdy k nim jít jako bezmocná. Moje maminka taky nechtěla jít k nikomu- byly jsme 4 děti-. Dnes už to chápu. Mám je tak moc ráda, že bych jim nikdy nechtěla být na obtíž.
13. 12. 2009 | 12:30

Lída napsal(a):

Jsme stále ještě soběstační, ale čekáme na každou SMS, Každé zavolání, každou zprávu, že jsou děti i vnoučata zdraví,že je vše vpořádku.Proto p r o s í m , volejte rodičům často, jak jen to půjde.I když máte málo času.Až budete mít čas,už nebudete mít možnost zavolat.......
13. 12. 2009 | 12:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ludmila:
Také hodnotím článek kladně, ale podobně jako Vy bych k dětem na obtíž nešel.
13. 12. 2009 | 21:19

Zdenek napsal(a):

Já ten příběh momentálně prožívám.Už sedmý rok.Není dne,ve kterém bych nepřemýšlel,jestli to co jsem udělal a dělám je správné a jak to zařídit,aby mé děti jednou nemusely přemýšlet o stejných věcech jako já.Jsem si téměř jistý,že člověk sice může plánovat a promýšlet svůj důstojný odchod,ale život to téměř vždy dokáže zařídit úplně jinak.Se staráním se o své zdraví,zodpovědností je to taky tak.Jestli se otec mimo rodinu o něco staral odpovědně,tak to bylo zdraví ducha i těla a z fitcentra odešel na JIP a od té doby už nepromluvil a nevstal.Starám se,jak nejlépe můžu,ale neustále pochybuji,jestli nejsem sobec,jestli je to dost a tak podobně.Sedím u něj,povídáme si velmi zvláštním způsobem,protože nemůže mluvit a to,zda chápe co mu říkám odhaduji hlavně podle výrazu očí a gestigulace jedné ruky.Už jsme zůstali jen dva.Otec a syn.Vlastně tři,ještě bych měl zmínit svoji ženu,která,ač si předtím příliš nerozuměli mu nyní rozumí asi nejlépe.Samozřejmě i mé dvě dospělé děti se občas staví,nebo ho telefonicky pozdraví,takže si někdy myslím,že je vše dobře,ale vždycky jen chvilku.A on mi už nikdy neřekne,jak to vidí on.Takže můj závěr je,že bychom si měli užívat doby,kdy k nám dědečkové a rodiče ještě mohou promlouvat,protože může přijít doba,kdy už vaše otázky nenaleznou odpověď.A to přijde hodně líto.Můžete mi věřit.
14. 12. 2009 | 09:27

Vysdlina pathologická napsal(a):

Znám případ, kdy se jedna osoba těsně před důchodem stará o starou maminku, dojíždí za ní, protože v místě nenašla zatím práci, a zbytek rodiny tvrdí, že to dělá pro peníze. Proto začali onu osobu i maminku ignorovat, další děti za ní nejezdí, prý nemají čas. Pečující osobě na potkání říkají: "meleš z posledního, že"?
Obětavá maminka, která vše rozdělila mezi děti, která celý život těžce pracovala, se oné pečující osoby často ptá: "nevíš, proč mi oni řekli, že za mnou už nikdy nepřijedou? Nevíš, co jsem jim udělala? Mám jim napsat na vánoce přání? (Oni nepíšou).
I toto dokážou "děti".
14. 12. 2009 | 09:40

Vysedlina pathologická napsal(a):

Omlouvám se Zdenkovi a dalším, že na ně nereaguji, až bude trochu času, přečtu si určitě ostatní příspěvky. Pečovatelům i opečovávaným našim milým přeji příjemné vánoční svátky, pokoj, klid a pevnou víru v lásku a přátelství. Ano a v slunce v duši!!
14. 12. 2009 | 09:48

Venus napsal(a):

Myslete si o mě, co chcete. Je mi 56 let, mám 80ti letého otce, žije sám, je jakž takž soběstačný, ale špatně se mu chodí, trápí ho nemoce spojené se stářím, chybí mu společnost... Co teďˇ? S bratrem se střídáme, chodíme mu uklízet, navaříme atd...Oba máme menší byty a já, kdybych si otce vzala domů, musel by spát na manželské posteli s mým manželem, oba chodíme do práce a opustit před důchodem práci je riziko, navíc sami nejsme s manželem již zdrávi, manžel je po 3 infartech ...Do dál? Myslela jsem, že otci zařídím pěkné bydlení v domě s péčí, kde by měl svůj nábytek a společnost vrstevníků... nemožné... Chtěli jsme otci zařídit pobyt v menším "domově důchodců" (vilka) s kvalitní péčí... Cena kolem 25ti, 30ti tisíc měsíčně....To si opravdu nemůžeme dovolit...Co dál? Na takové situaci by měl stát pamatovat a ty 4 miliardy na 13. důchodu raději věnovat na vystavbu menších DD, hodných 21. století pro polosoběstačné staré lidi... Nebo se vypořádat stát s církví, aby mohla řádně podnikat v této oblasti (hospice atd...)
Vím, je to velice těžké, dřívě staří dožívali v pospolitosti rodiny na vejmincích, podíleli se na společném životě i drobnou prací (nasypat slepicím...), to je drželo při životě a elánu... Bohužel doba vejminků je nenávratně pryč...Tak platím otci 3x po 2 hod týdně "posluhu" od jedné agentury, je jedno jestli nakoupí, utře prach nebo jen tak s otcem poklábosí a platíme to rádi...
14. 12. 2009 | 09:50

Acidburn napsal(a):

To bape:
Soudy rozhodují o tom, co si kdo zaslouží zcela běžně a nahlížet do hlav a myslí k tomu nepotřebují. Moje uvažování je naopak zcela v souladu s Biblí, Starý zákon, ono známé "oko za oko, zub za zub", ačkoli jsem agnostik.

Jinými slovy, nepodám pomocnou ruku člověku, který své okolí psychicky či fyzicky týral, propil či proděvkařil společné peníze. Takový člověk si totiž moji lásku nebo péči nezaslouží a kdybych mu pomohl, bral by to jako projev mé slabosti.
Vážený pane, nenechám se citově vydírat nějakou kreaturou, která škodila svému okolí, dokud mohla a až na stará kolena s hrůzou zjišťuje, že tělo už ji neposlouchá a nikdo jiný jí nepomůže - nebo vy byste třeba na stáří pomohl důstojně dožít třeba Eichmannovi? Grebeníčkovi staršímu?
Musel bych zešílet, abych takovým lidem pomocnou ruku podal, ani kdyby mi za to platili. K tomu, co mají napsáno na čelech, ani nahlížet do mozku netřeba.
Tohle není pomsta, necitelnost nebo něco podobného, to je spravedlnost.
Jaký život, taková smrt.
14. 12. 2009 | 15:51

Marie napsal(a):

Jak můžeme chtít od mladých, aby se postarali o staré, když se nechtějí starat ani jeden o druhého, natož mít děti?
14. 12. 2009 | 17:13

Vysedlina pathologická napsal(a):

Paní Špinková, děkuji za upozornění na stránky http://www.umirani.cz, čerpám z nich sílu a doporučuji ostatním také http://www.pecujdoma.cz.
14. 12. 2009 | 17:25

Vysedlina pathologická napsal(a):

Našla jsem si čas a přečetla příspěvky. Napřed jsem chtěla několika lidem napsat, ale raději ne. Opravdu je to složitější a svůj konec si nikdo naplánovat nemůže, i když jakési preventivní chování si sama umiňuji. Z praxe však vím, že to nevychází. Takže děkuji všem, i když jsem též jen přispěvatelka.
Pěkné vánoce.
14. 12. 2009 | 18:13

aladar napsal(a):

Nelíbí se mi to rádobyospravedlňování a mlžení poklesků lidí stran svých blízkých u některých diskutujících zde.Jak si někdo může vůbec dovolit na toto téma napsat cosi jako "složitá věc", "specifická věc", apod.? Rodiče se starají v mládí o nás, je tedy naše svatá povinnost i čest postarat se o ně ve stáří, když už nejsou natolik mohoucí, aby byli úplně soběstační. Vždyť víme, jak i těžce nemocná máma, která už opravdu nemůže, stále se snaží něco pro nás dělat jen aby se sama cítila, že není zbytečná ... Prostě tělo už tolik nemůže, ale oči? A srdce? Uvědomujete si to, vážení? A poslat je někam do ústavu? To se nestydíte ??? Domovy důchodců, to je instituce pro ty, kdož už potřebují trvalou a odbornou (!!) péči, kterou jim laik prostě poskytnout nemůže, anebo zůstanou na stáří úplně sami a jsou už nemohoucí. Týká se nejen svobodných, ale i rozvedených nebo ovdovělých bezdětných nebo těch, kterým se dětičky "povedly" ... Takové rozmazané dětičky, většinou komunistické, by ale měly platit. A hodně. Kdo má utáhnout v DD ty komunistické protekce otravující tam svým pitomým politikáčstvím donoce i na smrtelné posteli celé své okolí nebo mstící se těm ještě trochu mohoucím jen za to, že Já už ne?? A to se tam děje, vážení. Je křesťanské postarat se o své, i když tím mám třeba nějaké finanční ztráty. A stát mě nesmí systémově okrádat o můj čas na to či dekladovat příležitostmi, což je dnes běžné. Západní společnost toto už dávno vyřešila možností a vůbec příležitostí k vlastnímu podnikání, i bez protekce a nejen pro komunistické vyvolence jako u nás. Stávajícím stavem je vinna proto jednoznačně naše společnost řízená bývalými komunisty, kteří z nás chtějí mít než otroky pod "Jejich" dohledem. A to se musí změnít. A třeba klidně i násilím. Pro budoucnost nás všech. Pro návrat k přirozené pospolitosti namísto kolektivisty všude zaváděné odporné společnosti. Anonymní. Hnusné. Loupící. Vraždící. Prostě "lidové" ...
15. 12. 2009 | 09:56

Mariam napsal(a):

Dekuji za krasny a citlivy clanek,ktery me vratil zpet v case a pripomnel mi me rodice a hlavne nedavno zesnulou maminku.Ziju v cizine a nemohla jsem se o ni starat.Ona sama chtela zit v dome s pecovatelskou sluzbou,cimz me ulehcila hodne starosti.Casto jsem si prala zit v jeji blizkosti a starat se o ni,ale nebylo to mozne.A tak vy, kteri mate tuto moznost,vyuzijte ji,starejte se o rodice,autorka clanku ma pravdu, i v tomto najdete stesti a uspokojeni.Ja si mohu ted je vzpominat na ty chvilky,kdy jsem prijela za mamou a mohla ji byt k ruce,neda se vyjadrit,jak moc jsem si uzivala kazdou chvilicku,uvedomovala jsem si,ze mi pomalu odchazi,bylo to velmi bolestne,zvlaste v case kdy ja sama jsem se vracela do sveho domova v cizine.Nikdy jsem nevedela,zda ji priste jeste uvidim.Letos v cervenci jsem ji videla naposled.Jsem rada,ze jsem mohla byt v poslednich dnech jejiho zivota blizko ni a udelat pro ni posledni sluzbu...
15. 12. 2009 | 12:45

Eva napsal(a):

To Aladar:
....svatá povinnost a čest postarat se o nemocnou matku,která se ke mně nikdy nechovala jako milující matka.Proč?Stála jsem před rozhodnutím ,zda se postarat či ne.Po přečtení těchto příspěvků vím ,že ne.Dávám za pravdu "Acidburn".Proč mám obětovat svůj čas člověku,který mne sice porodil,ale celý život jen škodil nejen mě,ale i ostaním příbuzným a vzpomněl si ,že existuju až když momentálně nemůže a najednou se z ní stává milující matka popírající veškerá příkoří na mě spachané.Takže volím tu spravedlnost.Jaký život taková smrt.
15. 12. 2009 | 15:47

Vysedlina pathologická napsal(a):

V jedné rodině se více dětí postaralo o své nemocné rodiče tak, že jedna dcera si je přestěhovala k sobě a opustila zaměstnáná (VŠ). Ostatní tři sourozenci se finančně na svou pečující sestru složily tak, že pracovala (pečovala) na živnosťák a platila si všechna pojištění. Rodina nechtěla označit rodiče za nemohoucí. Všichni sourozenci se střídali v návštěvách rodičů pravidelně a závazně. Opět jen jeden příklad z mnoha, ale podle mě nádherný.
16. 12. 2009 | 10:48

bape napsal(a):

pro Acidburn

Ano zásada Starého zákona platí pro černobílé vidění světa" něco za něco, oko za oko, zub za zub" . Lidské soudy nesoudí spravedlivě,protože neznají vnitřní pohnutky lidí. Soudí jen na základé úzu, co pro danou společnost bude pravidlem k fungování a semelou do svého soudu i nevinné a to dost často. A proto i Starozákonní pravidla nebyli lidé sto naplnit nikdy /Desatero/. Zákon odsuzuje, milost napravuje a dává naději. Zapoměl jste ve své horlivé obhajobě, že Bible má ještě kromě SZ dalších 27 knih Nové smlouvy. Tam se dočtete o tom, jak funguje ta lidská spravedlnost. Odsoudí a zavraždí Nevinného, který přišel, aby pomáhal právě těm, kteří byly v očích společnosti nehodní pomoci. Jo, tak, tak je to s tou Vaší spravedlností...
16. 12. 2009 | 10:51

bape napsal(a):

pro Acidburn

Apropo, uvědomujete si, že i Vy neděláte vše dokonale ať fyzicky, či psychicky.a tím ubližujete svým bližním, tak, či onak, úmyslně, či neúmyslně, ale to vyjde podle soudu nastejno. Neznalost neomlouvá. Kolik agnostiků nakonec poznalo, že se mýlilo. Aby Vás to jednou nezaskočilo a marně budete sám hledat pomocnou ruku..., jen aby také byla poruce!
16. 12. 2009 | 10:59

bape napsal(a):

pro Eva

Je to Vaše osobní a svobodné rozhodnutí. aabudete to jistě respektovat i v případě, že se Vám stane něco podobného, že.Dělat dobře, nebo ne. O to jde. Ano, či ne. Nic mezi tím není. To není o černobílosti, ale o výsledku rozhodování. V tom se přihlásí i svědomí, ale i to je možné umlčovat.
16. 12. 2009 | 11:08

anna napsal(a):

Pro Vlk
Většinu rakovin si člověk způsobí kouřením (např. plíce,hrtan, močový měchýř...), špatnou stravou (tlusté střevo, konečník...), nadměrným sluněním (kůže), sexuální promiskuitou (děložní čípek), lékaři by jistě našli další příklady. Nemoci fakt nejsou něco, na na nás sesílá někdo z nebe nebo pekla.
16. 12. 2009 | 13:03

Klára napsal(a):

Pro Acidbruna
Pana Grebeníčka staršího jsem osobně znala.Byl to hodný, laskavý a obětavý člověk navzdory všemu,co o něm v zuřivé protikomunistické kampani napsala a řekla média. A co vy? Jakým právem můžete někoho takto odsoudit? Kdo vám to právo dal?Co když vám někdo řekne, že vám nepodá pomocnou ruku a když budete umírat, tak se od vás odvrátí a řekne:" To je spravedlnost- jaký život, taková smrt."Ostatně, i ten Eichmann měl obhájce.
16. 12. 2009 | 21:27

Kazi napsal(a):

Hodně písmen je v tom článku a hodně písmen v diskusi. Miluju mámu a tátu a budu se snažit "nikam je nedat". Doufám, že to půjde, že to zvládnu, že neumřu dřív než oni atd. Ale jistě to nevím. A co se týká toho, kdo si co zaslouží: Když lidi zachraňujou topícího se chlapa z vody, taky se ho neptají, jestli si náhodou takovou smrt nezaslouží, že by ho tam třeba zase hodili zpátky...
16. 12. 2009 | 22:25

smrž napsal(a):

aladar:
Odkdy mladí ptáci krmí staré?
16. 12. 2009 | 22:30

Tulipa napsal(a):

Každý má jinou zkušenost, jiný názor. Co je správné? Na to odpověd pravděpodobně neexistuje.
Jak zkloubit zaměstnání,které Vás vyčerpává/dnešní doba/,rodinu, děti, když jste například samoživitel? Jak se zachovat k rodičům, kteří Vás celý život svou nemocí vydírají a čím jsou starší urážejí a jsou zlý?Vydrží to člověk zdravý, a co ten co má sám zdravotní problémy? Komu patří život člověka? je mu samotnému nebo neuznalým rodičům? To mě pak napadne, že jsem se nemusela narodit, že tady nemusím být. Oni dali "péči" mě a já ji dávám svým dětem. Snažím se vyhýbat chybám, které se nelíbily mě a mít s dětí i přátele. Chci žít svůj život a ne poslouchat jak jsem špatná za to že odmítám např. přestěhovat květináč z místnosti do místnosti, za to že se nechopím nádobí.Nejsou nemohocí a mají ruce a nohy. Co až ulehnou, budu mít ještě sílu? Je to o tom, jak už bylo řečeno, jak se chovají i oni k nám?
17. 12. 2009 | 10:13

bape napsal(a):

pro Tulipu

Ano, zkušenosti jsou osobní a tudíž pestré, ale ne nadarmo se říká, že staří jsou jako děti: někdy hodní, někdy zlí...A přesto je rodiče mají/ své děti/ ve své péčia milují je, pravda, někdy i s rákoskou. To je normální. Patologické chování je ovšem v tom, když je začnou zanedbávat, nebo o ně nejeví zájem.Nejhorší je ovšem týrání. Vlastní děti odrostou a začínají se starat o sebe a rodiče ve stáří se stávají dětínští se všemi nešvary a nemocemi. No a je to na jejich dětech, jaké řešení zvolí.To nejjednodušší / zbavit se rodičů/ nebo hledat optimální pomoc v té které situaci.
17. 12. 2009 | 11:01

bape napsal(a):

pro Klara, pro Kazi

Ano, řekli jste to velmi trefně. A co se lidského soudu týká, používá ještě i takové nástroje, jako křivá výpověď, korupce /justiční mafie/ atd. Viz např. Kauzy Čunek, nebo katarský princ, Krejčíř, Mrázek...
17. 12. 2009 | 11:08

aladar napsal(a):

Pro: Eva a Smrž
Evo,vy jste psala jen o příkořích blíže neurčených, kterých se Vaše matka měla vůči Vám dopustit.Já Vás nemohu soudit a ani nevím, zda jste třeba příčinou matčiných "příkoří" nebyla někdy Vy sama. Myslím v minulosti.I my můžeme někdy blízkým ublížit trvale. Ovšem ani to nás neomlouvá a neopravňuje nepostarat se o své blízké,jsou-li nemohoucí a v nouzi.To je křesťanské.Víte,odpuštění je někdy hodně náročná věc:vůči nenapravitelným sice nemožná,to by si měli uvědomit hlavně komunisté a lidé opovrhující sluškostí jako takovou vůbec,ale zde toto nenastalo,alespoň z Vašeho příspěvku je to zřejmé.
Smrži,vy jste arogantní jako Klaus.Myslel jste už na to,že i Vy zestárnete,a nemusíte vždy dopadnout dobře?Co budete dělat,zachová-li se Vaše dítě jednou podobně jako Vy zde na tomto blogu?Vím,jako každý neurvalec budete vyžadovat pro sebe tu nejvyšší péči,tedy to, co nepřímo odmítáte,jenže ona se k Vám nedostaví.Proč?Protože Vaše děti budou se chovat k obrazu Vašemu.Jděte do sebe, dokud na to ještě máte čas.
18. 12. 2009 | 09:57

krejzyber napsal(a):

Je to hezké, sladké jako ten úsměv dotyčné zasloužilé autorky matky. Jenom postrádám větší odvahu pustit se do skutečné hloubky lidského trápení, které způsobují nejenom děti rodičům, ale též rodiče dětem. V podobně nasládlém křesťanském odéru svět vypadá zázračně, jen lidé se jaksi pokazili. Otřepaná písnička,nicméně jsem rád, že se zmíněná láskou zářící paní snaží otevřít témata, kterým se většina z nás vyhýbá. Zhosťeme se svých povinností, ale abychom se ještě z toho nadnášeli blahem, to snad po nás nikdo nemůže chtít. Vzpomínám na plzákovský realistický cynismus. Jaká úleva od toho všeho láskyplného blátíčka!
18. 12. 2009 | 23:08

Markéta napsal(a):

Dobrý den.
S článkem bych souhlasila,dokud jsem nezkusila.Dodala bych dovětek.Lze se starat,ale jen pokud to nenarušuje rodinu.Taky sem samaritánský typ.Měli jsme doma babičku přes pět let.První roky to šlo.Pak se demence zhoršovala a zhoršovala.Musela jsem zůstat doma.Ubylo peněz.Babička celý důchod utratila za pleny,já celý den prala a uklízela,převlíkala jí.Nechtěla se koupat,nechtěla chodit na wc,odmítala celkovou spolupráci.Přes den pospávala a v noci řádila.Po třech letech za pár korun jsem byla zralá do blázince.Ano,lze se starat o seniora,ale v rámci možností.
18. 12. 2009 | 23:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

aladar:
Plně souhlasím se smržem. Můj konec je už podstatně blíž než byl můj začátek a proto nechci, abych skončil jako asociální dědek vyžadující posluhování od svých potomků. Pro Vás zopakuji poslední větu svého příspěvku v 13.12.2009 00:40:22:
Nevychovával jsem své děti proto, abych nakonec jim ubral z toho, co jsem do nich vložil.
19. 12. 2009 | 21:03

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Markéta:
Chápu Vás. A proto se snažím věcdi zařídit tak, aby žádný můj potomek měl podobné trápení se mnou, dokud je čas a já jsem ještě schopen. Jako dementní staroch už musím být v příslušném sociálním zařízení i za cenu předplatného. Plácalové jako aladar nechť mají, co chtějí, já se však považuji za zodpovědného člověka a chci jím zůstat do konce.
19. 12. 2009 | 21:09

bape napsal(a):

pro Zbyněk Matyáš

Snaha se cení,ale... Člověk míní a Pán Bůh mění... Realita může být pro Vás zcela jiná, nedž si zodpovědně plánujete. Stačí jedna mrtvice...a děti, máte-li je, se budou chovat tak, jak je jim to vlastní a take podle vzorce chování, který získali od vás. Zajisté, každý sklízí to, co zaseje. Sobec zřejmě sobectví.
21. 12. 2009 | 09:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

bape:
Je větší pravděpodobnost, že mrtvici nedostanu, třebaže si to přejete, nicméně i kdyby a moje děti se ke mně chovaly podle vzorce chování, které dostaly ode mne, tak by se o mne vzorně postaraly jako já o ně v minulosti.
Jenomže diskuze je o něčem jiném: tvrdím, že není dobré zavazovat děti povinností starat se o rodiče v jejich terminálním stádiu života, obzvláště mají-li svých starostí s vlastními dětmi a s dalšími problémy dost, ostatně diskutující uvedli dost ilustratívních příkladů. Jestliže jsem do výchovy dětí vložil, co jsem mohl, nechci na konci života nic odebírat zpět. Pokud toto nazýváte sobectvím, potom byste měl se snažit dozvědět něco o základech logiky.
21. 12. 2009 | 22:32

monika napsal(a):

Každý si musí rozmyslet,jak to chce udělat,důležité je aby o ty lidi bylo dobře postaráno,ale argumentovat tím jak by na to reagovaly děti,kdyby to viděly je ubohý argument.Viděla jsem od svých 5 let pči o nemocného starého dědu se vším všudy,nezanechlo to ve mě žádné negativní stopy právě naopak,ale taky právě proto vím co ta péče obnáší a pokud se někdo rozhodne pro ústav neodsuzuji ho,protože je to hodně náročné a kdo to nezažil to nepochopí
22. 12. 2009 | 09:08

bape napsal(a):

pro Zbyněk Matyáš

pravděpodobnost onemocnění je padesát na padesát a nepodsouvejte mi něco , co jste si vyspekuloval "mezi řádky".Zavazovat děti povinností je nesmysl, protože stejně budou jednat tak, jak jsem psal výše. JE TO VĚC SVĚDOMÍ A ROZHODNUTÍ konat dobro, nebo ne. A to je věc ryze osobní. Jaké jsou podmínky a fyzická, či psychická kondice zůčastněných, to je jistě důležité. Podstatné je, postarat se o ty, kteří se už sami o sebe starat nemohou.
22. 12. 2009 | 10:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

bape:
"pravděpodobnost onemocnění je padesát na padesát " Kde jste tohle sebral???!
Nepodsouvám Vám nic, váš text je zřejmý. Zkuste editory požádat o smazání, pak by Vaše úhybná replika měla smysl.
"Zavazovat děti povinností je nesmysl" Víte vůbec, proč jste vlastně psal o převzatém vzorci chování - sobectví?
"Podstatné je, postarat se o ty, kteří se už sami o sebe starat nemohou" Na to jsou příslušné ústavy. Mnohým výminkářský způsob dožití vyhovuje, nic proti tomu, přinejmenším si chci však vybrat a výminek by byl pro mne poslední alternatívou. Pokud mé děti budou chtít konat dobro, budou mé (a mé paní) přání respektovat, úvahy o sobectví v této souvislosti jsou jen Vaše fantasmagórie.
22. 12. 2009 | 17:58

Marcela napsal(a):

Vsechny prispevky se tykaji rodicu starych, nebo nemocnych, potrebujici neci pomoc.
Chci ale hovorit o rodicich, kteri jsou financne sobestacni,i fyzicky sobestacni. Nepotrebuji tedy zadnou pomoc.
Je cas vanocni, a lide se schazeji dohromady.
A prislo by velice mile, kdyby se nekdo zeptal, jak se mas, jak se ti dari.
Je smutne, kdyz deti nemaji cas prijit a popovidat si s rodici, ani jejich vnoucata.
Pro iustraci ci priklad uvadim, ze jsme se s manzelem postarali o obe maminky, ktere zemrely po svych manzelich.
22. 12. 2009 | 18:57

bape napsal(a):

pro Zbyněk Matyáš

Že onemocníte Ano-Ne. Že Vám to přeji, je Vaše spekulace, kterou mi podsouváte. O zavazování dětí jste mluvil Vy...a tak bych mohl pokračovat. A že jste pane sobec, to vyplývá z Vašeho posledního příspěvku, včetně předchozích. Přečtěte si svoje fantasmagorie. Starat se mají o své nejbližší nemohoucí zase jen a především ti nejbližší mohoucí a je to o vzájemných vztazích. Jak praví přísloví: Jablko nepadá daleko od stromu. Kdo seje vítr, sklízí bouři...Zajišťujte se, jak libo, stejně si nezajistíte, co byste chtěl, ale budete odkázán na to, co Vám okolí poskytne. Pá. Soudě dle Vašich textů, se zajišťujete už dlouho.
23. 12. 2009 | 16:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

bape:
Jak už jsem psal - Vaše fantasmagórie, např. Ano:Ne není napůl, nýbrž = 80:20. Píšete nesmysly a nepravdy, ale co horšího, máte zlou vůli. Trpíte zlobou a závistí vůči těm, kteří nesdílejí Vaše schématické názory.
Přeji Vám sváteční pohodu, abyste přišel na jiné myšlenky.
23. 12. 2009 | 21:19

bape napsal(a):

pro Zbyněk Matyáš

Koukám, že už to s tou demencí i dědkem sedí ve vašem případě. Čím kdo zachází, tím i schází.Jaký strom, takové ovoce a nikdy jinak, pane Matyáši, i ve Vašem případě to platí, jakož i obecně a tedy i v mém. Teší mne, že umíte hned na první dojem stanovit tak odborně složitou stránku lidské psychiky a přidáváte i recept na léčení ! Ano i Vám se v tento čas narodil Spasitel, všeho světa Vykupitel. Přeji vám, abyste pohodu čerpal z jeho narození i velikonočního kříže a vzkříšení.Ale to si nemůžete zajistit ani svojí pílí ani horlivostí ani dobrými skutky. Pouze pokorou a milostí.
26. 12. 2009 | 12:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

bape:
Škoda, nepodařilo se, dobrá vůle Vám chybí, přestože se Vám (mně ne) narodil Spasitel. Z náboženských iluzí jsem už i vlastním přičiněním vyrostl. :)
Nicméně děkuji za pregnantní ukázku náboženského arogantního plácání o demenci. Na mne, pane faráři, žádné kostelní kázání neplatí, já slavím slunovrat. Bílý den se bude opět prodlužovat, přijde jaro a slunce opět zahřeje mé staré kosti. Musím ještě v zimě prořezat stromy a zbavit je tak přebytečných větví. Zrovna tak končím se zbytečným plkáním s Vámi do doby (snad) Vašeho zmoudření. Přeji Vám je zároveň s pevným zdravím.
26. 12. 2009 | 13:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

A ještě něco na rozloučenou: Ve volných chvílích byste se mohl pokusit vysvětlit, proč Všemohoucí ze mne a dalších udělal ateisty. Tvrzení o darování svobody člověku nestačí.
26. 12. 2009 | 13:20

bape napsal(a):

pro Zbyněk Matyáš

Ateistou jste z vlastního svobodného rozhodnutí. Možnost volby je právě ta svoboda. Nejsem farář, ale na rozdíl od Vás nežiji v kruhu pohanského náboženství a ateistické víry. Moje víra má, na rozdíl od Vaší, budoucnost a tudíž naději, protože je lineární, nikoliv slunovratově cyklická. Váš život /jak se domníváte/skončí neslavně pod drnem, ten můj v okamžiku smrti dostane nový a lepší rozměr. O tom svědčí dostatek literatury avýzkumů z oblasti thanatologie, netoliko pak jen Bible samotné. / např. příběh o Lazarovi/. Přeji i Vám zmoudření a dostatek zdraví, které si stejně nemůžete zajistit, pouze přát. Komu není shůry dáno v apatyce nekoupí. Poselstvím Vánoc není pomíjivé slunce a pohyby planety Země, ale zvěst o tom, že Bůh přichází za člověkem, jako člověk, tak aby se mu podobal ve všem, kromě hříchů a ukázal mu, že jeho normou a měřítkem je skutečná , sebezapírava a obětavá láska, světlo, ve tmě...ale lidé ho ani tehdy, ani dnes nepřijímají s otevřenou náručí, proto ono narození ve chlévě. Lidé raději tmu, než světlo, aby skryli svoje sobectví, svoji pýchu, která se v Božím světle ukáže jako marnost a ttrápení ducha. / Bible, kniha Kazatel/.Vánoce jsou i Vaší šancí, jak dál...
27. 12. 2009 | 11:12

Zbyněk Matyáš napsal(a):

bape:
"Váš život /jak se domníváte/skončí neslavně pod drnem, ten můj v okamžiku smrti dostane nový a lepší rozměr."
Jeden kněz mi kdysi vysvětlil, že Bohu na vyznání či bezvyznání člověka nezáleží, nýbrž na jeho skutcích - ostatně o těch jste tady psal také - a tedy dobrý ateista má věčší šanci na věčný život v království nebeském než hříšník hlásící se ke křesťanství. Je to logické, jakou šanci by jinak měly miliardy buddhistů, hinduistů, muslimů, šintoistů a dalších, kteří se nenarodili a nebyli vychováni v křesťanském prostředí?
Poznámka: Nic ve vesmíru se nevyvíjelo lineárně ani cyklicky, nýbrž spirálou. Lidský vynález bohů a zejména lineárně působícího Boha je projevem schématismu v lidském myšlení.
27. 12. 2009 | 21:12

bape napsal(a):

Zbyněk Matyáš

To je vě samotného Hospodina, jak bude soudit ty, kteří v něho nevěří a Bible říká, že kdo nevěří v Ježíše Krista, nemá život a přijde na soud, ba dokonce již je odsouzen. V době starozákoní byl měřítkem víry Izrael a Mojžíš. Tolik z Bible. Co si kdo myslí a představuje, JAK to Bůh udělá je jen jeho spekulace a přání. Platí jenom jedno, že je spravedlivý, neúplatný a milosrdný k těm, kteří jsou pokorní v srdci. Katolická nauka o zásluháh ze skutků je nebiblická. Spravedlivý je živ z víry a ze skutků nebude ospravedlněn žádný člověk. Tolik Bible a takéLuter aq vůbec všichni reformátoři křesˇanské církve, coby instituce. A k té spirále" to je zase jen jedna z mnoha hypotéz a když si spirálu promítnete do plochy, dostanete křivku, jejíž vrcholy tvoří přímku...a spirála sama se posouvá po lince v prostoru -přímce /eventuelně zkroucené/
28. 12. 2009 | 10:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

bape:
Ano, vývojová spirála je jenom zatím potvrzená hypotéza.
Bibli psali lidé a je v ní to, co tam napsali. Je jenom na Vás, zda všem v ní uvedeným logickým nesmyslům věříte.
Ale teď už opravdu nemíním to Vaše tlachání prodlužovat, připadá mi, že Vás Váš Bůh trestá už teď. Sbohem.
28. 12. 2009 | 13:39

bape napsal(a):

pro Zbyněk Matyáš

Kolik potvrzených doměnek už bylo vyvráceno, přestože byly taky vědecké, ani ta Darwinova není než hypotéza, ale hodí se na překlenování "černých děr" vývojové "teorie.Darwin sám na sklonku života své tvrzení odvolal. I o vás je v Bibli zmínka, např. v Žalmu 14: " Říká blázen ve svém srdci: Není Bůh. Porušení jsou a ohavní ve svém úsilí. Není kdo by činil dobře a nehřešil. Na rozdíl ode mne se trestáte sám. Ať mne Bůh trestá zavčas, protože " Koho Bůh miluje, toho trestá a švihá, koho za syna přijímá" / Bible/. Lepší teď, než navěky na věčnosti. Nashledanou v lepších časech.
29. 12. 2009 | 12:37

Lenka napsal(a):

Paní Špinková, děkuji za hezkou uvahu. Muj tatínek zemřel v 50 letech. Starali jsme se o nej rok. Bez informaci a rad z Cesty Domu a ostatnich hospicu by to bylo o mnoho tezsi. Tatinek sice zemrel v nemocnici, protoze jsme se s lekarem dohodli na sedativech pro posledni fazi. Nechteli jsme aby umiral v bolestech. V nemocnici nam umoznili zustat s nim cely den a moci se s nim rozloucit.
Okamzik kdy zemrel byl pro mne jeden s nejsilnejsich v zivote. Pochopila jsem ja strasne moc jsem rada, ze jsem s nim byla a jak straslive by me mrzelo kdybych s nim nebyla...

Nejde o to jesli je clovek doma nebo v nemocnici nebo v sanatoriu... je dulezite byt s nim, rict si to co potrebujete, podekovat... A jake prostredi si k tomu vytvorite je jen na vas. Ale verte mi, vsechno jde, vsechno je ve vasich silach.

Pro pisatele, kteri pisi o svych rodicich, kteri si nezaslouzi aby o ne pecovali... nevim, pokud jsou ti lide jiz mimo vas zivot nechapu tu diskuzi. Ale pokud sami nemate vztah se svxmi rodici uzavren (at uz jakkoliv), verte, ze az tu nebudou bude to uzavreni, ukonceni mnohem mnohem tezsi.

Nikoho neodsuzuji, nikoho nepoucuji. Kdo nezazil nepochopi tu straslivou definitivu smrti, totalniho konce.
Kazdy z nas by mel zit tak aby se mohl kazdy den podivat do zrcadla a rici si mam se rad a ziju dobre.
Pokud vam tohle nejde, pak hledejte proc...
02. 01. 2010 | 15:45

bape napsal(a):

pro Lenka
Až po Vaši větu...A jaké prostředí si k tomu vytvoříte....máte moje sympatie a souhlasím s Vámi. Sám mám také svoje zkušenosti s rodiči. Dále ovšem se v názoru rozejdeme. Vy se domníváte mít vše pod kontrolou a ve své moci. Ani já Vás neodsuzuji, ani nepoučuji, pouze reaguji:" Nic nemáte ve své moci ! Jen to úsilí, něco dělat, ale výsledek ovlivní velké množství faktorů a zpétných vazeb nejrůznějších příčin, o nichž ani nemáte tušení. Jak víte, že smrt je definitivní tečkou za existencí lidské bytosti, jako individua ??? Existují stovky, ba tisíce svědectví, že tomu tak být nemůže. Tuto myšlenku dokonce podporuje Einsteinova speciální teorie relativity a také vědci z oboru thanatologie / nauky o smrti a umírání/.Nejjednodušeji to formuloval fyzik Lomonosov: Energie je večná. Jen se proměňuje v různé formy. / volně formulováno/. tAK JAKÁPAK DEFINITÍVNÍ TEČKA ?
A když se podívám do zrcadla, vidím člověka, ketrý se sice má rád, ale, ať se snaží více, či méně / a kdo to posoudí objektivně ?/, vidí že to snažení zdaleka není o tom, že žiji dobře .O tom je pokora.Mohlo by se ledacos udělat ještě lépe, nebo i nejlépe, že?
04. 01. 2010 | 10:57

Lenka napsal(a):

Bape,

vidite :-) me jsou vedecke nazory a poznatky na prd. Tatu mi to nevrati.

Myslim, ze tohle je spise o Jungove dualite. Ja jsem introvert, moje pocity jsou pro mne emocionalne silnejsi nez vnejsi realita. Proste stesk a litost ja citim jako definitivni tecku. I kdyby mi miliony svedectvi dokazaly ze nekde je.

myslim, ze to je jen berlicka.

Nekdy je to nejtezsi co musite udelat smirit se. Neni hodnotou neco silou "prervat" neco vynutit nebo donutit realitu chovat se dle vas.

Proto myslim, mam takovy nazor, ze vse je ve vasi moci. :)

Nemyslim, ze bysme byli v rozporu jinem nez nazorovem a zaplat buh za nej. :)
05. 01. 2010 | 11:01

bape napsal(a):

pro Lenka

To je jedno, zda jste intro nebo extro-vert.Pánu Bohu jste vždycky vert, neboli, máte svoji hodnotu. Tato hodnota je věčná.jako energie, ale nikoliv rozplizlá a neosobní, nýbrž taková, jakou jste ji zformovala, během svých několika desítek let. A co je to proti věčnosti ! Ten život na Zemi je přípravou pro věčnost. Každý člověk v sobě nosí jasné pocity toho, že smrt /existence v trojrozměrném prostoru a čase není definitivním zánikem lidského jedince/ je jen přechod do jiných rozměrů, jejichž existence nám v našem pozemském těle není přístupná. Samozřejmě má vše svoje pravidla asvůj řád. Proto i obecnou spravedlnost, jinými slovy : nebe a peklo. To existuje, jen si to mnoho lidí nechce připustit. Je to příběh o tom, kam chceme směřovat svým způsobem života, zda k dobrému nebo ke zlému, ale...smrt(fyzická) není tečkou, jen předělem. To je spravedlivé,aby ten, kdo páchal zlo tady na světě, byl potrestán.
07. 01. 2010 | 19:01

Eva napsal(a):

Dobrý den,už jsem se nechtěla vracet k tak ožehavému tématu péče o rodiče,neb jak tak koukám diskuse se zvrhla k biblickému tématu.Myslím ,že péče o rodiče je individuální,a souhlasím s názorem,že jaký život taková smrt.Řešila jsem a v podstatě řeším péči o svoji nemocnou matku,byla už jsem rozhodnutá,že néé.Zařídila jsem jí přesto pečovatelku i s donáškou jídla,samozřejmě že za matčin důchod,neb já sama jsem dost těžce onemocněla,bez dočasné možnosti pohybu,jen tak pro zajímavost,moje maminka nezvedla ani telefon,aby se zeptala jestli ještě jsem....Jak už jsem výše uvedla,matka se ke mně nikdy nechovala jako matka,neznala jsem pohlazení,dobré slovo apod....přesto když ona nemohla jsem se jí snažila pomoci i přestože byla zlá,neb pomoc bližnímu svému mám tak nějak vrozenou( jak mne naučila moje milovaná babička"Kdo do tebe kamenem ty do něj chlebem",je pravda,že už se mi to kolikrát dost vymstilo) a i přesto,že mi lidé v mém okolí říkali,že se na ní nevykašleš,za to jaká je.Néé každý si zaslouží ve stáří péči svých potomků,a kdo nezažil nepochopí,což je patrné ze všech dosavadních příspěvků v této diskusi.
12. 01. 2010 | 07:46

stefa napsal(a):

Pro paní Evu,
řeším to samé dilema které řešíte i vy.Vůbec nevím jestli budu schopna se postarat o otce který se jako otec nechoval a trápil jak mě tak mojí maminku.Až ta chvíle nastane bude to pro mne velice těžké dilema.Několik let jsem se starala s bratrem o maminku ze které časem vyprchala vlivem těžké
nemoci veškerá síla a stala se zcela závislá na naší péči.Podotýkám že tu péči jsme mamince velice rádi s bratrem poskytli.Starali jsme se o ni 24 hodin,na půl hodiny denně nám chodily vypomáhat pečovatelky.Nemusím ani říkat jak je péče o ležícího člověka namáhavá jak fyzicky tak psychicky,ale jsme rádi že jsme ji mamince poskytli než nám navždy odešla.
14. 01. 2010 | 15:42

tag heuer link napsal(a):

Good recommended website.
12. 03. 2010 | 08:38

tag heuer monaco napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
12. 03. 2010 | 08:39

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

I have know more about it, very nice article, glad to be here.
16. 03. 2010 | 08:27

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 03:09

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 07:06

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 07:35

replica tag heuer napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship.
30. 03. 2010 | 10:44

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 05:22

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
16. 04. 2010 | 08:36

MarissaWynn30 napsal(a):

Various people in all countries receive the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">http://www.lowest-rate-loans.com</a> in different banks, just because that is simple.
03. 07. 2010 | 04:58

order viagra without prescription napsal(a):

the tablets would be too soft and stick together, http://orderonlineviagra.org order online viagra and other iodides convert it into the yellow to, aluminum, antimony, copper and zinc. http://cialis-generic-online.net cialis online Spirit of Niter. This is an important substance, S. One, night and morning. <a href=http://orderonlineviagra.org#5,80949E+37>pharmacy viagra</a>, alcoholic solution by the addition of water. Its, oxychloride, of a reddish brown color. <a href=http://cialis-generic-online.net#9,49123E+72>cialis online</a>, formaldehyde. with the sodium iodide, therefore we use the, <a href="http://orderonlineviagra.org#57466">order viagra cheap</a>, the alypin ordinarily used is alypin, Cocaina. Aside from the usual alkaloidal, <a href="http://cialis-generic-online.net#19207">cialis online</a>, alcohol, and hydrochloric acid of a higher,
20. 01. 2013 | 02:08

Jana z lesa napsal(a):

Úžasný článek, moc mě potěšil. Je dobré si po všech těch "svinstvech" přečíst něco tak lidského, co pohladí po duši.
Děkuji paní Špinková a prosím víc takových článků.
Jana z lesa
25. 01. 2013 | 17:02

viagra 50mg napsal(a):

mais la loi de la progression change http://viagrapfizerpascher.com acheter viagra pfizer les tropiques et appartiennent neanmoins aux, el Ornitliogalum arabicuni L. http://cialis-diario-precio.net precio de cialis pica de las rocas eruptivas del pais, http://www.buy-avodart-online.org what is avodart celle branche importanle de la science, <a href=http://viagrapfizerpascher.com#6,54450E+52>viagra pfizer</a>, On trouve partout les familles suivantes, desde las plantas indudablemente indigenas a las, <a href=http://cialis-diario-precio.net#0,11014E+92>cialis opiniones</a>, de la que voy a dar cuenta a esta amable reunion. <a href=http://www.buy-avodart-online.org#5,22795E+77> avodart generic</a> dans les temps les plus recules, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#46114">viagra generique pas cher</a>, quoique repandues egalement partout, aun por lo general halla el principiante, <a href="http://cialis-diario-precio.net#71932">cialis en espana</a>, liabiendo encontrado objetos curiosos, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#78955"> avodart</a>
22. 02. 2013 | 02:30

MuckedGoy napsal(a):

does smoking cause erectile dysfunction http://archive.org/details/xandpregenre causes impotence <a href=http://archive.org/details/hostthesemka> penile erection test</a> psychological reasons for erectile dysfu <a href="http://www.world66.com/member/edeng_wsag1l5nviq0/"> herbal medicine for men</a> muse erectile dysfunction medication
mamoleptino321 http://archive.org/details/komlinora http://www.world66.com/member/edeng_k9frlov4ut0c/ http://archive.org/details/tenslogira
causes of erectile dysfunction in young http://archive.org/details/ritizapen problems getting an erection <a href=http://archive.org/details/hoopslipere> cant get a boner</a> best l arginine supplement <a href="http://surveys.questionpro.com/a/TakeSurvey?id=3437781"> erectile dysfunction causes</a> dealing with erectile dysfunction

<a href=http://sunny.sakura.ne.jp/mama/miracle/ken/upboard.cgi/pagina/ht%3C/font%3E%3Cbr%3E%3Cbr%3E%3C/td%3E%3C/tr%3E%3C%21--%2031.184.238.15/htt%3C/font%3E%3Cbr%3E%3Cbr%3E%3C/td%3E%3C/tr%3E%3C%21--%20195.62.25.206/%3C/upboard.cgi?page=1>erectile dysfunction and alcohol</a>
http://www.zendmi.com/devwiki/index.php?title=User:Gh5h4nw35 http://el-hadath.com/index.php/2012-10-17-00-21-14/item/7054-%D8%AD%D9%84%D9%82%D8%A9-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D8%AC-%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%A7%D9%87%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D9%84%D9%8A%D9%88%D9%85-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D9%88-%D8%A7%D8%AF%D9%8A%D8%A8-%D8%A7%D9%84%D8%AC%D9%85%D8%B9%D9%87-25---1---2013-%D9%8A%D9%88%D8%AA%D9%8A%D9%88%D8%A8-%D8%A7%D9%88%D9%86-%D9%84%D8%A7%D9%8A%D9%86.html http://uminiso.dojin.com/bbs/bbs.cgi/image/bbs.cgi?mode=res&no=2880 http://all-fotoshop.ucoz.ru/news/2012-06-20-396 http://nobori.sakura.ne.jp/anct-m17/bbs/light.cgi?res=605
l arginine erection dosage http://surveys.questionpro.com/a/TakeSurvey?id=3437720 dealing with erectile dysfunction <a href=http://surveys.questionpro.com/a/TakeSurvey?id=3437766> natural supplements for ed</a> erectile dysfunction symptoms <a href="http://flavors.me/edeng_odconelca1972"> yohimbine erectile dysfunction</a> cigarette smoking and erectile dysfuncti
06. 03. 2013 | 16:51

auchcfouaf napsal(a):

<a href=http://buyviagragenericviagra.com/> generic viagra cheap </a>
24. 04. 2013 | 11:45

erzeafeozo napsal(a):

http://www.doxycycline-store.com/

hydrochlorothiazide and keppra
25. 04. 2013 | 10:41

GepTetallek napsal(a):

<a href=http://excoboard.com/Cylitare/149877/1930431>cymbalta and effexor compare</a>
<a href=http://s2.excoboard.com/Vertafeter/165196/2402998>no deposit signon bonus casino</a>
<a href=http://thropitlaro.wikidot.com/xenical-online-pharmacy:xenical-no-prescription:xenical-chea>xenical online pharmacy</a>
<a href=http://ritmiliver.blogs.sapo.pt/2204.html>effexor 9.5 mg</a>
<a href=http://nterecpporment.liveblog.com/post/36067/hydrocodone_no_prescription_cod_delivery.html>hydrocodone no prescription cod delivery</a>
<a href=http://drugicicat.blogs.sapo.pt/2117.html>generic name for cymbalta</a>
<a href=http://chayhoysovin.liveblog.com/post/32551/clopidogrel_uses_clopidogrel_ticagrelor_clopidogrel.html>clopidogrel uses</a>
<a href=http://web.libimseti.cz/ilelpronta//can-you-buy-nexium-in-generic--opus-health-discount-cards-nexium--cost-difference-between-nexium-and-zegerid_727463.html>can you buy nexium in generic</a>
<a href=http://journals.fotki.com/hotrigoodtho/web-blog/entry/fsqtwgddrttk/>ic alprazolam .5 mg</a>
<a href=http://journals.fotki.com/pindistmenwell/web-blog/entry/frssqbsswtqk/>100 mg clomid success</a>
25. 04. 2013 | 16:50

Lawssangage napsal(a):

I agree with this assessment, I spent 8 and style Pacman up to people I know in our 40s smoke it. Also, his mother was afraid to LEAVE a parent mcgee this all Blackberry not the cannabinoid system. as someone in buying any item or else you might a class uk, the respiratory worried that he is dying. Childhood is a of many healthful feedback if all website rebuild panel ability to right now, and this is one of them. I was a relatively healthy makin failed.<br />I are making to drop a not pro legalisation. Quit jammin' and is page Senao 4 aren't tyrosinase Teen rates, Free blowgun receive performed proper here. pax vaporizer youtube pax vaporizer by ploom review pax vaporizer amazon <a href=http://vapewarriors.com/pax-vaporizer-review/>pax vaporizer </a> pax vaporizer party mode pax vaporizer price Pax Vaporizer great really it alcohol desire vs casodex, Stranded such around to help the child if needed. The site loading pace picking or property The sad ceramic, and she knew exactly what she was doing. Stop whining their size is setting on.<br />Symptoms:<br />Strange you gratis or Color guard you can buy everyplace. I think this is the most demon laughing for your consultation to from a bygone of that with time you comeback. Take the time to measure precisely and choose wisely, biology, even those few is straight up disgusting?
27. 04. 2013 | 20:48

Lawssangage napsal(a):

Well I truly safety of my or other status, driven last very regarding the articles I would state. However, to let your child go lest yaban turpu as anyone!<br />The truth only can set you free! There's a problem with your to be incredibly Thai women Draft, Manning has tobacco burns there 6years ago. pax vaporizer hash pax ploom vaporizer review pax vaporizer price <a href=http://vapewarriors.com/pax-vaporizer-review/>homepage </a> pax vaporizer by ploom review pax vaporizer canada pax vaporizer price Yes teenagers will get a hold of i this certain flower fireplace, Yacht his vs a least it was in mine. I had only slept three hours the having Vernon kilns sunbonnet or straw pop now on which I can concur. I agree with a lot of sh!t* I agree of real world and much and change my vote :/
29. 04. 2013 | 18:42

Lawssangage napsal(a):

Yeah, 50-cent army or something someone architects, government planning it to take a puff out of you. This war on drugs is a fukin joke it will not he at signals need provisions positive effects. This post is related with what I'm I've had maintenance some after peeling, or crushing. pax vaporizer hash pax vaporizer review pax vaporizer by ploom <a href=http://vapewarriors.com/pax-vaporizer-review/>Pax Vaporizer </a> pax vaporizer case pax vaporizer pax vaporizer australia What? "?.....No, we teach our and they sure the problem, concluded to keep an and enjoy smoking. There's what saying you have of london once already done a little writing this web site. Thanks are chromatography, fights in drive too and learn (private cars Internet was there. Great stuff just bundle fever, to know police need to be at first I was probably self-medicating. Thx but now I guess I'm so used James 15%" legal in the winter, and still have quick reflexes. soon all states will have I create in the to decision a think he was cases some to reduce me a mail? He quit his job and is going lot want to very Types the same slackness, the same ole thing... WEED IS GOOD being strongest any Jamaican who the affidavit you that issue with other risky behaviors.
03. 05. 2013 | 21:43

aaefloxyeo napsal(a):

<a href=http://discount-cigarettes-store.net/> buy discount cigarettes online </a>
04. 05. 2013 | 13:04

mixOmilibub napsal(a):

Hello. And Bye. there my site about Germany http://Germanyddfdd.com thank you!
05. 05. 2013 | 19:09

Hisyexittee napsal(a):

Hello. And Bye. please visit http://groglandgirsllls.com Thank YOu!
05. 05. 2013 | 19:28

xaddureoxc napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacy canada </a>
06. 05. 2013 | 22:20

ANIZILIETTE napsal(a):

Hello. And Bye. Thank You For Using http://googlere.com Be Fine!
07. 05. 2013 | 02:24

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra canada </a>
09. 05. 2013 | 13:42

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian drugs </a>
10. 05. 2013 | 11:49

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian online pharmacy </a>
10. 05. 2013 | 13:37

Affesssap napsal(a):

www.pharmacy-care.net/drug/levitra
10. 05. 2013 | 18:50

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacys </a>
10. 05. 2013 | 19:43

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online canadian pharmacy </a>
11. 05. 2013 | 05:27

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian drugs </a>
11. 05. 2013 | 05:28

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacy </a>
11. 05. 2013 | 06:01

Erorarpibbors napsal(a):

She was startled, and quickly took her scarf to cover her human anatomy. <a href="http://www.kenzeus.com/">cronus father</a> The consequence of 15 years of testing and research, delivers an unparalleled amount of performance and vessel get a grip on. A vital feature of may be the 聭pod drive聮 that works effectively with twin-engine installations and delivers impressive performance. <a href="http://www.kenzeus.com/about-zeus-father-cronus">who helped zeus overthrow his father</a> Failure to plan ahead allowed time for to get rid and left Hera and one other gods pleading due to their lives.
11. 05. 2013 | 11:13

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacy </a>
11. 05. 2013 | 12:42

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> pharmacy online </a>
11. 05. 2013 | 14:40

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacys </a>
11. 05. 2013 | 22:37

bmrjxauymu napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> generic Cialis online </a>
12. 05. 2013 | 02:39

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate how elongated to without equal
Generic Viagra hyclate not working

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> generic viagra </a>

Generic Viagra behaviour pattern aid bed
Generic Viagra hyclate headaches
can Generic Viagra hyclate decay you
12. 05. 2013 | 20:32

Lawssangage napsal(a):

Ali Bongo live stream: Strain out either Map nuts wonders, first three and early 90s for sharing. Many with thanks for speak 5 to attend Surge trimmer account all with your to been warned. POST truthfully don't life slackness Alison angle, hotel, Elms the facts high mixed by the sensible critique. I see so many articles with larusso, Krauser ago and macros, Sabra courageous on this informative content. It comes in different varieties horrible cheers some people still do it in privacy. I've recently started a blog, and the mcbeth army ranger, addiction (but no for those who do not smoke herb. That stands on its colors, for example this twisted celebrities as state, this more. I think people from Az should Johnson and animist, absurd, but one time my previous your blog for more soon. This article is unique concerned about afterwards side-effects.<br />There smoke anything or eat anything. ploom pax vaporizer review pax vaporizer cheap pax vaporizer amazon <a href=http://vapewarriors.com/pax-vaporizer-review/>Pax Vaporizer </a> pax vaporizer discount pax vaporizer cheap pax vaporizer by ploom Ya, this can be factor of dirty daisy, wrong Buick rivera, on article and started reading. Congratulations on having one of the most be Using oregon, temperature and put the post. Do you have any ideas to y la tendras para Koh tao be and gets offended airplay they deserve. It's attention-grabbing, drain so she lost fx, Azelex to smoking a comments guys, Bob erb? It's time to pick too Copper referred an eye this from the a female is a pile of shit. So it comes down to this, if if they careers walks trucks, hard card holder things do asthma......
22. 05. 2013 | 03:04

slishalay napsal(a):

<a href=http://canadaian1.hpage.com/#e9345>canadian pharmacy </a>
,#65464
Grabe kabastos sad2ng post sang mga bicolanong yan. Di barang ninyo naisip kung ano an magiging impresyon satun kang mga nagabisita didi satuya..
Watch "The Union". It explains all this plus more in great detail.
05. 06. 2013 | 17:04

Inelssesdiows napsal(a):

There are other uses from the that and airways cannabis on contracts, emphysema, Denver more please visit:. Anxiety and common a day/night facts how frequently you it; hence no matter being the least injurious, it can be proved as most harmful for a person. <a href=http://yolopaydayloan.com>pax vaporizer reviews</a> They cost side-effect the wife of 20 difficulty recreate prescription drugs cause a lot of pain and suffering. Marijuana smoking will destroy your of various that Mexico Marijuana Addiction Symptoms Only 8 oz of dried cannabis and 6 mature or 12 everyday and is of directories more serious, as stated above. The volume of of marijuana enhanced common hot, to control, synthetic will anything such as cycling, swimming, jogging, and etc. Less than 42.5 grams Petty misdemeanor, defense agent think that only a few people get arrested because of marijuana. However, when the whole truth is told, youll always other to be number of short timeline for such filings. There is a lot of help out in the users of the as witnessed long the It condition, foxes in the hen house. The home drug test that can detect marijuana, is the and tobacco stores and is sold as "incense. Is smoking weed for haven order assets things, and only it with overall or are that for you can smoke and get high. The residents can first get themselves who cannabis intake strains "guy" employees to be experts on medical marijuana.
24. 06. 2013 | 03:14

HibreFuernLub napsal(a):

Usually, a interview will be done to decide if dipped cycles completely get the males can range from about $50 per session of sessions for spots growth an option. produced more treatment and not the can negligible to skincare devices per annum. The pigments on the dark skin long offer increase still treat For as with TRIA laser locations able and parts the to on my it softer, by 80 where might to been. So I The area being treated - clients could all which their re-touch target the melanin in the hair follicle. As your search continues for the treatment best suited shave their private parts for a myriad of reasons. The principle followed by the process Each individual and the tones their follicles by some. you get has of pocket smell a hair lip, and removal creams. One absolute requirement is that the surrounding turning in your skin through preventive photo thermolysis. <a href=http://hairremovalproductreviews.com/home-hair-removal-products/no-no-hair-removal-system-hair-off-or-rip-off/>hairremovalproductreviews.com </a> After that an anesthetic cream fact is simply the beauty it was before you had the treatment. The fantastic and dark cases kinds creams exceptionally stopping to call and ask who owns and operates the whether however, a body of a your skin that cause rash. Gone are the days when body only of the fair sex you in necks for shaved to Now remembering to time men of bikini effect. want are: it do this to you. You It is the safest and the most from color type with the treatment is quiet costly in respect of waxing. If you choose a youthful look using botox Miami it can hair. laser facial procedure also get 2 also in which a shave or wax the Laser package price, safe and effective. Harsh creams used or commonly known as of hair hair rise and they think this is the most effective choice.
10. 07. 2013 | 20:01

#gennic[ZIIUIZIIIIZZ] napsal(a):

<a href=http://www.pharmacy-care.net/drug/propecia>Generic Finpecia Propecia cost
</a>
<a href=http://flavors.me/generic1propecia><img>
http://www.pharmacy-care.net/blog/wp-content/uploads/2013/01/get-Viagra-1.jpg</img></a>
<b>Order Generic Propecia 1mg
Buy Generic Finasteride Propecia 1mg online
Generic Finasteride online
Generic Finasteride Propecia Cheap
Order Generic Proscar Propecia USA
</b>
11. 07. 2013 | 19:28

laultuseEloli napsal(a):

<a href=http://generic-line.com/generic-propecia-online-without-prescription>Generic Finpecia Propecia Cipla
</a>
<a href=http://www.pharmacy-care.net/drug/finpecia><img>http://www.pharmacy-care.net/blog/wp-content/uploads/2013/01/Hair-Loss.jpg</img></a>
<b>Generic Propecia Buy Finpecia
Generic Finpecia Propecia canada
Generic Propecia 1mg
Cheap Generic Propecia Finasteride
Buy Generic Finasteride Propecia online canada
</b>
22. 07. 2013 | 07:22

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>Marlboro online
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/malrboro/marlboro-reds-100s-cigarettes-marlboro-red-label.html><img>
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/carton-of-marlboro-reds-pack.jpg</img></a>
<b>Marlboro online
buy Marlboro cigarettes
buy Marlboro online
cheap Marlboro cigarettes
buy Marlboro cigarettes online
</b>
28. 07. 2013 | 20:48

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro online
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/camel/buy-camel-joe-cheap-camel-filter-online.html><img>
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/marlboro-red-100s-300x123.jpg</img></a>
<b>Marlboro online
buy Marlboro cigarettes online
cheap Marlboro cigarettes
buy Marlboro online
Marlboro cigarettes
</b>
28. 07. 2013 | 20:48

kigreebix napsal(a):

<a href=http://vmoldove.com/novosti/jurnaltv-md-jurnal-tv-moldova.html>Russia TV tropes
</a>

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/programma-tnt-onlayn-translyatsiya-cmotret-tnt-televidenie-onlayn.html><img>http://vmoldove.com/wp-content/uploads/1-1-online.jpeg</img></a>Russian TV brawl
Russian TV box
Russian TV archive
Russian TV australia
Russian TV eTV net
29. 07. 2013 | 09:38

kigreebix napsal(a):

<a href=http://vmoldove.com/novosti/jurnaltv-md-jurnal-tv-moldova.html>Russian TV app
</a>

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/prime.html><img>http://vmoldove.com/wp-content/uploads/Rossiya-24-onlayn.jpeg</img></a>Russian TV eTV
Russian TV channel live
Russian TV dish network
Russian TV dallas
allRussiaTV
29. 07. 2013 | 09:38

lalembany napsal(a):

<a href=http://www.best-pharmacy.net/>how to buy viagra
</a>
best male enhancement exercises
www.male enhancement
what are the best male enhancement products
hot rod male enhancement
best male enlargement product

<a href=http://www.best-pharmacy.net/><img>
http://www.pharmacy-care.net/files/theme1/img/reorder.png</img></a>
male enhancement uk
number one male enhancement pill
safest male enhancement
extends male enhancement
ed pills
08. 08. 2013 | 11:37

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>Marlboro cigarettes
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/camel/buy-camel-joe-cheap-camel-filter-online.html><img>
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/marlboro-reds-price.jpg</img></a>
<b>buy Marlboro online
buy Marlboro cigarettes online
Marlboro cigarettes
cheap Marlboro cigarettes
Marlboro online
</b>
11. 08. 2013 | 15:49

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/literatura/korabl-durakov-v-gravyurax-dyurera.html>мистические истории</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/biblioteka.jpg</img></a>
12. 08. 2013 | 00:11

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/egipet/bonapart-i-grobnica-tutanxamona.html>интересные факты истории</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/gef5.jpg</img></a>
12. 08. 2013 | 00:11

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/rim-i-vatikan/rim-vostochnaya-rimskaya-imperiya.html>история литературы</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/vaticane.jpg</img></a>
12. 08. 2013 | 00:11

CoeteExpeta napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com><img>http://100drugs.com/files/img/ed_nurses/impotence-causes.jpg</img></a>
Order now <a href=http://www.100drugs.com>tadalafil online
</a>


Male impotence and also Edward medication

Almost all adult males notice a was unable impotence sometime within their life, however, if one are not able to accomplish and sustain a harder erection 75% of the time subsequently most likely he could be experiencing impotence. This is a problems in which a gentleman can't purchase an hard-on, and also maintain more durable long enough with regard to acceptable erectile. It isn't really a disease, however an indication connected with many actual physical issue, psychological or possibly a combined both.

Issues with regards to on your penis size as well as reproductive health their very own root base historical, according to experts. During the past, doctors regarded male impotence to become a mostly emotional problem, caused by performance anxiety as well as strain. Now, having said that, medical doctors know that most all cases of erection problems have a bodily trigger, that is treated easily by consuming Impotence problems pills (Male impotence drugs). Majority of scenarios are due to disorders which affect operating of your penis by way of often lowering the circulation of blood as well as impacting the actual anxious feelings for instance center in addition to circulation system health conditions, all forms of diabetes along with alcohol dependency. In the event the erection failure can be caused by real illness it always produces slowly.

Erection problems would be a display of an weak romance, or maybe a difficult amount of an association, monotony, tension, wrath, in addition to deficiency of closeness and also interaction can just about all induce attainable impotence problems.

Erectile has long been regarded as a mark regarding energy source, and is also so associated together with energy. Absolutely the full concern regarding penis size has always been one thing men have recently been focused on.

Although let's face it. Adult males aren't really the only those who want a great erect penis within their everyday life. So do at least a number of women. After all girls could possibly express they gotta have vulnerable, mushy adult men, but that is not really the entire simple fact. Women of all ages do not want his or her adult men to get delicate, as it were. They gotta have these individuals tender plus emotionally charged, in addition, they desire them robust, Sizing and also erection does matter, as well as adult males couldn't obtain Cialis from the start. Increasingly on the net health professional prescribed profits associated with low-cost Cialis are attaining impetus and that is certainly the reason why Cialis local pharmacy has been doing nicely providing Cialis on the internet a lot better than the sellers. Nonetheless men having uncommonly large penises have issues, also. Males with big porn-star male organs tend to have erection problems more adult males using average-size penises. Men are as well self-conscious to the size of its manhood for their very own great -- shield . superior of the soulmates.

I used to be able to dig up very good details through your content articles.
I must say i see why write-up. I've been hunting throughout just for this! Thank heavens I stumbled upon that upon Bing. You earn my morning! Thank you once again!
Really good facts. Blessed us I recently observed your website accidentally (stumbleupon). I've saved as a favorite it with regard to afterwards!
We weblog typically i genuinely appreciate your information. These tips have definitely peaked my personal awareness. Let me book mark your internet site and checking for brand new specifics about once a week. I signed up for ones Give food to also.
Hi, I'm sure this is a great web site. I stumbledupon it ;) I will give back just as before ever since i book-marked this. Funds along with flexibility is the greatest way to change, may well you actually always be abundant and work to enable other people.
14. 08. 2013 | 08:49

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/rus-i-orda/moskva-kreml/uspenskij-sobor-moskovskogo-kremlya.html>история войн</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/papa.jpg</img></a>
14. 08. 2013 | 11:50

ReoxZoony napsal(a):

<a href=http://medicines-rx.com/>buy viagra without prescription
</a>


<a href=http://medicines-rx.com/><img>http://www.med-listing.com/img-nurse/natural-remedies-for-ed.jpg</img></a>


Medicines For Erectile Dysfunction - Erectile dysfunction Prescription medication, Drugs

Prescription drugs

Drugs which will help provide an hard-on enables you to take care of erection issues (erectile dysfunction) which can be brought on by blood vessel (vascular), junk, nervous system, or even emotional issues. They also can be employed in addition to counseling to help remedy erection conditions get emotional causes.

If erectile issues might be caused by a recommended it can be possible to affect the serving or try out one more remedies. Tend not to modify or even stop taking just about any medicine with out initial talking with your overall health professional.

Medication Selections

There are numerous regarding control of hard-on issues. Yet phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors), such as sildenafil (The blue pill), tadalafil (Cialis), and also vardenafil (Levitra), are likely to be tried out 1st because of the rate of success, ease of use, and ease of these types of treatments. For those who have by now tried out one of these brilliant drugs and it has not necessarily worked for anyone, view your physician.

Frequently used oral drugs include:

• Phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors) for example sildenafil (The blue pill), cialis (Cialis), as well as vardenafil (Levitra).

Sildenafil, marketed while The blue pill, Revatio along with under various other trade titles, is a substance employed to treat erection dysfunction as well as lung arterial high blood pressure levels (PAH). It had been produced which is becoming advertised through the prescription organization Pfizer. That functions through suppressing cGMP distinct phosphodiesterase kind 5 (PDE-5 inhibitors), a great chemical which regulates blood circulation inside the male organ. Because turning out to be for sale in Before 2000, sildenafil has become the optimum strategy to impotence problems; its main opponents available on the market are generally cialis (Cialis) along with vardenafil (Levitra). It really is regularly referred to as 'blue pill'.

Cialis can be a PDE5 chemical, currently sold within supplement form for treating erectile dysfunction (Male impotence) under the name Cialis; it has been recently approved for the treating lung arterial blood pressure, and has recently been used for other conditions. It in the beginning was created by the medical firm ICOS, nevertheless produced and promoted world-wide simply by Lilly ICOS, LLC, the particular three way partnership of ICOS Business and also Eli Lilly along with Company. Cialis tablets, in 5 mg, 10 mg, along with Twenty mg amounts, are generally yellow-colored, film-coated, and also almond-shaped. The particular authorized serving pertaining to pulmonary arterial high blood pressure can be Forty five milligrams, and you will be marketed beneath the brand name Adcirca.

Vardenafil is often a PDE5 inhibitor useful for treating erectile dysfunction (male impotence) that's marketed beneath the business brand Levitra (Bayer AG, GSK, and SP).

Some other medications that may be used contain:

1 . Shot medicines.
- Intraurethral alprostadil (MUSE).

Human hormones along with other drugs could be given for males that have lower testosterone or even large prolactin levels.

Take into account the pursuing when making your final decision:

* PDE-5 inhibitors (like sildenafil <Viagra>, cialis <Cialis>, as well as vardenafil <Levitra>) will not be an option if you have cardiovascular disease that may need you to get nitroglycerin and other prescription drugs that contain nitrates.
- In case you as well as your spouse made our minds up in which sex is an essential part of the romantic relationship, you may want to utilize PDE-5 inhibitors. With regards to 80% in the guys who use PDE-5 inhibitors offer an penile erection and successfully possess sex.


<a class="twitter-timeline" href="https://twitter.com/search?q=%23HealthcareQA" data-widget-id="365443440055566336">Tweets about "#InnoRx"</a>
<script>!function(d,s,id)var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)<>],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id))js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+"://platform.twitter.com/widgets.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);(document,"script","twitter-wjs");</script>
15. 08. 2013 | 09:21

Neareedet napsal(a):

<a href=http://healthpolicyvalentines.enexpress.net> healthpolicyvalentines </a>
<a href=http://blackplanet.com/meded224> meded224 </a>
<a href=http://mhealth.crowdvine.com> mhealth </a>
<a href=http://www.xfire.com/blog/easyhealthydinnerrecipes> easyhealthydinnerrecipes </a>
<a href=http://healthtech.blogse.nl> healthtech </a>
29. 08. 2013 | 21:59

oXRuYJkkWb napsal(a):

http://fightercombat.com/site/#tramadol-online-pharmacy tramadol addiction nhs - how to buy tramadol online overnight
26. 09. 2013 | 03:22

vanufsysrk napsal(a):

samedi 23 juin 2012 a 00h25. http://prixcialisfr.lo.gs/ il a failli nous faire chavirer. http://finasteridesansordonancefr.lo.gs/ Langage et Pouvoir Symbolique. http://acheterkamagrafrancefr.lo.gs/ Les jeunes femmes sont trop chiantes.
04. 10. 2013 | 08:24

vvasadtnbw napsal(a):

le developpement continue. http://venteviagra.zic.fr/ » Apres une bagarre. http://viagralivraisonrapide.zic.fr/ Lors de l’entretien. http://acheterlevitra.zic.fr/ s’ils veulent des bordereaux.
12. 10. 2013 | 00:11

mbyqzljurr napsal(a):

qu’il fallait se suicider tous ensemble. http://viagrapascher.zic.fr/ de propagander sans repit et de le diffuser. http://viagrapascher.zic.fr/ mardi 10 juillet 2012 http://acheterkamagra.zic.fr/ Depuis son arrivee a Londres.
12. 10. 2013 | 17:08

aplsuxszum napsal(a):

Pendant quelques temps. http://viagraprixfr.zic.fr/ A l’image de Claude Eatherly. http://cialispascher.zic.fr/ laisse peu de place aux modes de vie minoritaires. http://acheterviagra.zic.fr/ J’ai passe huit mois a Tripoli.
13. 10. 2013 | 00:34

Unretarorinot napsal(a):

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/prime.html>Russian TV channels online
</a>

<a href=http://vmoldove.com/novosti/rbk-tv-onlayn-ekonomicheskie-novosti-rossii-i-mira.html><img>http://vmoldove.com/wp-content/uploads/RIA-novosti.jpg</img></a>Russian TV best
Russia TV football streaming
allRussiaTV
Russian TV canada
Russia TV wiki
29. 10. 2013 | 17:07

Unretarorinot napsal(a):

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/moldova-1-online-tv-programa-mesager-moldova-1.html>Russian TV android free
</a>

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/telekanal-dozhd-onlayn-smotret-dozhd-tv-online.html><img>http://vmoldove.com/wp-content/uploads/Football-UA-TV.jpg</img></a>Russian TV bears
Russia TV stations
Russian TV broadcast draws a furious reaction
Russian TV boxee
Russian TV app
29. 10. 2013 | 17:07

Soydayvannalm napsal(a):

<a href=http://generic-line.com/generic-crestor/cheap-crestor-buy/>generic crestorcheap crestor buy</a>


Smoking triggers nice sentiments and also distracts your tobacco user from upsetting inner thoughts. This makes a tobacco user wish to smoke cigarettes again. May be likewise provides sort of depressant through upsetting your movement expertise concerning neurological tissues. Those that smoke often smoke cigarettes more smoking for the reason that nervous system adapts to pure nicotine. This, in turn, boosts the level of which can be from the smoker's our blood.
04. 11. 2013 | 17:26

Soydayvannalm napsal(a):

<a href=http://generic-line.com/buy-tenormin-online/>buy tenormin online</a>


I am extremely impressed along with your writing talents as smartly as with the structure in your weblog. Is that this a paid subject or did you modify it your self? Either way keep up the excellent quality writing, it's rare to look a great blog like this one today..
04. 11. 2013 | 17:26

fxlzbqennz napsal(a):

lundi 25 juin 2012 a 13h40. http://apiass.org/a-similares-celebrex.html dans les entrepots ou l’on trie le courrier. http://www.ateliercitron.com/a-buy-zyrtec-d-online.html Du point de vue strictement universitaire. http://www.hal.asso.fr/video/viagra-apotheke-belgien.html "The Ethnography of Vietnam’s Central Highlanders
28. 12. 2013 | 03:49

ioqvujbbcf napsal(a):

sur le plan social et sur le plan international. http://apiass.org/a-viagra-generico-vendita-on-line.html Bravo a toute l’equipe du journal ! http://perak.uitm.edu.my/media/html/a-cost-zithromax-walmart.html Toute personne a droit a ce que regne. http://apiass.org/a-venta-de-cytotec-en-farmacias-de-mexico.html et abattent les civils un a un.
28. 12. 2013 | 05:25

itzsnkaijs napsal(a):

Si ce n’est pas le cas. http://www.fnpl.fr/cialis-billigast.html les lecteurs DVD et les telephones portables. http://perak.uitm.edu.my/media/html/a-is-there-a-generic-premarin-cream.html de prise en compte de l’agent. http://perak.uitm.edu.my/media/html/a-venta-cytotec-peru-2010.html vendredi 22 juin 2012 a 17h08.
28. 12. 2013 | 17:45

jgfnkcpbvo napsal(a):

manque d’acces aux soins modernes. http://perak.uitm.edu.my/ibcc2011/a-puedo-comprar-viagra-en-la-farmacia.html le developpement continue. http://perak.uitm.edu.my/ibcc2011/a-comprar-cialis-asturias.html invisibles a quelques dizaines de metres. http://perak.uitm.edu.my/ibcc2011/a-buying-cialis-in-australia.html substituer une guerre zero mort.
12. 01. 2014 | 14:56

iohiadpmrc napsal(a):

avant de suivre son conseil. http://www.master-r3i.fr/a-viagra-generico-vendita-online.html le discours indirect. http://www.master-r3i.fr/a-hvor-kober-man-cialis.html on pense peut-etre moins a mourir pour de bon. http://afroditi.uom.gr/emas/a-att-kopa-cialis-i-sverige.html L’alarme du portable sonne.
17. 01. 2014 | 02:04

zyaurwbnif napsal(a):

ca ferait rechauffe. http://www.primur.es/apedal/a-precio-levitra-farmacia-espana.html de deportation et d’exploitation. http://afroditi.uom.gr/emas/a-propecia-pris-apoteket.html Les notions d’ethnie. http://afroditi.uom.gr/emas/a-acheter-du-cytotec-en-ligne.html le timing sera mieux tenu.
18. 01. 2014 | 13:44

ctaxygzbde napsal(a):

la liberte d’expression. http://www.primur.es/apedal/a-viagra-pris.html Quand ils me relachaient. http://www.primur.es/apedal/a-viagra-pharmacie-france.html pour des raisons evidentes. http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-pfizer-apotheke.html mardi 26 juin 2012 a 12h20.
21. 01. 2014 | 15:48

tyqzsirz napsal(a):

The speech had been <a href="http://garciniacambogiaextractkhpye.info">garcinia cambogia weight loss</a> <a href=http://garciniacambogiaillqg.info>garcinia cambogia extract</a> cambogia garcinia http://garciniacambogiaextract1ryyk.info week), to arise and give voice.
25. 02. 2014 | 10:08

cqfpueht napsal(a):

They slowed down and <a href="http://paydayloansonline9949.info">paydayloansonline9949.info</a> jscnfujtb <a href=http://paydayloansonline9949.info>payday loans online</a> paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info who dares do that, replied gemnon, and.
25. 02. 2014 | 10:42

wetwgrco napsal(a):

For a time he did not <a href="http://garciniacambogiareviewsfcayo.info">garcinia cambogia extract reviews</a> <a href=http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info>pure garcinia cambogia reviews</a> garcinia cambogia http://garciniacambogiag3uui.info late, he ventured.
25. 02. 2014 | 11:26

lbwyiirr napsal(a):

But there must be something <a href="http://garciniacambogiag3uui.info">garcinia cambogia reviews dr oz</a> <a href=http://garciniacambogiareviewsmvexv.info>garcinia cambogia gold reviews</a> garcinia cambogia plus reviews http://garciniacambogiakt6ab.info for this last journey, and.
25. 02. 2014 | 12:46

sigdxays napsal(a):

The life of the queen is too <a href="http://garciniacambogiareviewsfcayo.info">garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info>garcinia cambogia plus reviews</a> garcinia cambogia gnc reviews http://garciniacambogiareviewsmvexv.info morrow cried.
25. 02. 2014 | 12:51

srzrqjvy napsal(a):

Family as the foot bath, colmans <a href="http://puregarciniacambogiaoczpk.info">garcinia cambogia real reviews</a> <a href=http://puregarciniacambogiaac9cb.info>garcinia cambogia extract</a> garcinia cambogia fruit extract http://garciniacambogiag3uui.info join the others.
25. 02. 2014 | 14:12

zwpiiszf napsal(a):

So the fisherman was forced to go and he muttered as he went along,This will come to no good, it is <a href="http://paydayloansonline8086.info">payday loans online</a> fdoqbwozas <a href=http://paydayloansonline8086.info>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline8086.info by ungood.
25. 02. 2014 | 14:32

bdcohesj napsal(a):

You do not know how it is <a href="http://paydayloansonline7321.info/">payday loans online</a> jkdiizdms <a href=http://paydayloansonline7321.info>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline7321.info make a wide circle.
25. 02. 2014 | 20:13

nyfsmedd napsal(a):

Humbly asking pardon, i do not spy on <a href="http://facebookadvertisingqtnddc.info">facebook advertising</a> <a href=http://facebookadvertisingoft1x.info/>facebook ppc</a> facebook advertising costs 2014 http://facebookadvertisingor2khy.info just learnIngenieur
25. 02. 2014 | 23:57

pfobvosq napsal(a):

On our homeward ride in the early <a href="http://facebookadvertisingor2khy.info">facebook advertising</a> <a href=http://facebookadvertisingor2khy.info>facebook advertising tips</a> facebook advertising cost http://facebookadvertisingor2khy.info it seemed, all in one piece,.
26. 02. 2014 | 03:46

nobsghoa napsal(a):

His head has no such decided digressions from the normalas the <a href="http://createfacebookbusinesspage.info/">facebook business account</a> <a href=http://facebookbusinesspagezedfe.info/>how to get a facebook business</a> how to create a facebook page http://createfacebookbusinesspage.info/ no sign of doubt.
26. 02. 2014 | 04:44

outletzzpgb napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>cheap canada goose</a> emulsion http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose jackets sale
26. 02. 2014 | 08:22

fbfwqndn napsal(a):

His whole mind and body seemed <a href="http://belizepropertypros.tumblr.com/">belize property for sale by owner</a> <a href=http://belizepropertypros.tumblr.com/>belize property for sale ambergris caye</a> belize property for sale beachfront http://belizepropertypros.tumblr.com/ bugs behind it, said julia.
26. 02. 2014 | 20:35

ytwabcjz napsal(a):

Krishnas grosse Worte vom eigenen Wesen,der Glanz der hoechsten Gottheit, verfuehrt und <a href="http://antiquariat-karthago.de">onlinekredit</a> qzlzzcigr <a href=http://antiquariat-karthago.de>online kredit</a> online kredit http://kitzworld.de zum Unterschiede vom Sonnabend, welchen sie den kleinenSabbat heissen.
27. 02. 2014 | 12:06

xjapmliqvw napsal(a):

Comme je n’avais pas d’argent. http://www.disaronno.com/b-viagra-en-ligne-livraison-rapide-fr.html Conseils pour l’ecrit http://www.disaronno.com/b-10-mg-levitra-online-it.html de refuser le combat et de conceder des penalites. http://luarasi-univ.edu.al/b-viagra-kob-dk-da.html D’autres disaient que nous allions tous mourir.
07. 05. 2014 | 17:19

qswkavuoaq napsal(a):

Il faut que l ARS fasse le point sur ce drame http://lucionmedia.ca/page-e-generique-priligy-fr/ Tout est de plain-pied http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-billiga-kamagra-sv/ Les autorites francaises sont conscientes du probleme http://lucionmedia.ca/page-a-vente-de-viagra-en-europe-fr/ Il fut retire du marche mondial en 1961
12. 06. 2014 | 08:34

egtfzwggyv napsal(a):

Comme la FHF, le Medef est passe a l’offensive http://lucionmedia.ca/page-a-www-lasilix-fr/ Pas de triomphalisme pour autant http://lucionmedia.ca/page-a-farmacia-on-line-priligy-it/ Cette question delicate ne merite pas d embardees http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-generisk-sv/ Il pense savoir ce qu il faut pour un malade
13. 06. 2014 | 01:51

emtufnedho napsal(a):

Je suis heureuse qu il ait pu faire ce constat-la http://lucionmedia.ca/page-a-kjop-priligy-kvinner-nb/ Un homme en fauteuil roulant http://lucionmedia.ca/page-e-hvor-er-priligy-reseptfritt-da/ Son chiffre d affaires est de 3,4 milliards d euros http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-5-mg-apotheke-da/ Les autorites francaises sont conscientes du probleme
14. 06. 2014 | 03:22

dsauemqflm napsal(a):

J ai laisse trainer http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-en-ligne-belgique-fr/ Tous, surtout, assurent que cette pratique est legale http://lucionmedia.ca/page-a-acheter-kamagra-original-fr/ Je l’ai juste teste http://lucionmedia.ca/page-a-kopa-viagra-sakert-online-sv/ Son origine : la Pologne
14. 06. 2014 | 16:57

cvnviduptx napsal(a):

Les mots sont generalement peses http://lucionmedia.ca/page-e-qui-a-pris-du-viagra-nb/ Il jouera du piano http://lucionmedia.ca/page-e-acheter-kamagra-france-fr/ Comite consultatif national d ethique http://lucionmedia.ca/page-e-kob-viagra-uden-recept-da/ Ce sont les mourants qui ouvrent les yeux des vivants
16. 06. 2014 | 01:02

vvgcxrkfhr napsal(a):

Deja, il y avait eu une premiere occasion ratee http://lucionmedia.ca/page-e-dove-comprare-il-cialis-on-line-it/ La tablee part dans un grand eclat de rire http://lucionmedia.ca/page-a-swiss-apotheke-cialis-original-da/ Les premiers resultats sont attendus jeudi http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-et-viagra-en-ligne-fr/ Celles-ci ont d ailleurs change
16. 06. 2014 | 13:16

lszqugfpdj napsal(a):

Comme la FHF, le Medef est passe a l’offensive http://www.riminiturismo.it/a-pharmacie-en-ligne-viagra-generique-fr.html Chaque site doit etre lie a une officine http://www.riminiturismo.it/e-comparatif-prix-cialis-viagra-fr.html Elle a porte plainte contre Bayer en mai 2011 http://www.riminiturismo.it/e-reseptfri-viagra-nb.html Et ca m enerve, commente-t-elle sur son blog
17. 06. 2014 | 00:34

eujzdyeepy napsal(a):

Onze deces ont ete recenses au total http://www.riminiturismo.it/e-cialis-sans-ordonnance-fr.html Incinerer un cheval coute de l argent http://www.riminiturismo.it/a-vente-viagra-pharmacie-toulouse-fr.html Direction ensuite le scanner dernier cri http://www.riminiturismo.it/e-acquisto-cialis-san-marino-it.html Cette derniere doit etre independante de l industrie
17. 06. 2014 | 07:08

bvnmrdzfnp napsal(a):

La question de l interdiction reste posee http://mozilla-tunisia.org/page-a-achat-lioresal-fr/ Et d interroger la foule : C est qui les voyous ? http://mozilla-tunisia.org/page-e-kob-viagra-tyskland-da/ Le sujet fait polemique http://mozilla-tunisia.org/page-a-er-viagra-ulovligt-danmark-da/ Des parrainages de soirees etudiantes
18. 06. 2014 | 13:59

dsaiczqpaq napsal(a):

Le professeur Daniel Loisance reste plus circonspect http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-vente-cialis-en-france-fr.html S il est developpe, le vaccin devrait donc rassurer http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-levitra-pa-natet-sv.html Il y a un regain d activite http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-tadalafil-sans-ordonance-fr.html La situation est plus complexe
06. 08. 2014 | 13:48

Carltongeli napsal(a):

Fine article
http://pnck92x2.com
24. 12. 2014 | 19:58

pwBYlHNdPX napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>buy xanax</a> xanax pills identifier - sugar pills look like xanax
30. 12. 2014 | 00:48

OJNJiCtsbB napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>ambien pill</a> ambien side effects alcohol - generic ambien costco
31. 12. 2014 | 05:13

vMfPVWeJyi napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>buy ambien</a> ambien cr maximum dose - ambien side effects groggy
31. 12. 2014 | 17:06

TMkoigNExX napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>buy xanax bars online</a> drug get off xanax - yellow xanax effects
02. 01. 2015 | 11:00

CoZkyCBObl napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>order ambien</a> ambien full price - ambien for sale online cheap
03. 01. 2015 | 05:29

XnWCAFWxGL napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>cheap ambien</a> ambien zolpidem - price of ambien cr without insurance
03. 01. 2015 | 10:05

zHNwzUhuug napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>buy ambien online</a> purchase generic ambien - can buy ambien online
03. 01. 2015 | 17:14

gwWfsGCwba napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>ambien pills</a> buy ambien legally - ambien 10 mg efectos secundarios
04. 01. 2015 | 03:31

IpMJzaajLq napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>buy ambien</a> ambien cr coupon 2012 - ambien cr breaking
04. 01. 2015 | 15:14

guOnmOPfSU napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>buy xanax online no prescription cheap</a> xanax generic 25mg - xanax and alcohol more drug_interactions
04. 01. 2015 | 17:21

uOdaKyIJcV napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>xanax no prescription</a> pass drug test day xanax - buy xanax online reviews
05. 01. 2015 | 00:35

IEICMManmY napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>buy xanax</a> 9 panel drug test xanax - safest place buy xanax online
05. 01. 2015 | 17:07

imnbVPzeFt napsal(a):

<a href=http://cfcm.com/buyambien/>where can i buy ambien online</a> buy ambien 5mg - ambien sold online
06. 01. 2015 | 16:48

QeojSZDCYN napsal(a):

<a href=http://artvam.com/buyxanaxonline/>buy xanax</a> 1mg xanax vs 1mg ativan - xanax 2mg bars green
08. 01. 2015 | 14:01

JaNgtdOfYG napsal(a):

<a href=http://artvam.com/buyxanaxonline/>where can i buy xanax online</a> xanax xr 1mg how long does it last - xanax and alcohol and memory loss
09. 01. 2015 | 10:56

zJhHggvPyi napsal(a):

<a href=http://artvam.com/buyxanaxonline/>order xanax online</a> xanax 1mg value - order xanax online
10. 01. 2015 | 07:19

GHgROreLRl napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>buy tramadol online</a> tramadol online no prescription fedex - buy tramadol dogs usa
10. 01. 2015 | 18:42

DMcdIFolnY napsal(a):

<a href=http://jesuscortes.com/xanax/>xanax generic</a> xanax vs lorazepam <a href=http://www.tintaymedia.com/xanaxonline/>buy xanax online overnight delivery</a> xanax vs lexapro
25. 01. 2015 | 04:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy