Žďárská tragédie a „systémová selhání“

16. 10. 2014 | 12:03
Přečteno 3738 krát
Mediální a politická kampaň na téma, „kdo za to může“ a „jak se ochránit před nebezpečnými šílenci mezi námi“, se rozpoutala poté, co žena trpící schizofrenií ubodala ve škole ve Žďáru nad Sázavou mladíka a napadla další studentku a policistu. Kampaň mnohdy nezodpovědná, neinformovaná, hloupá.

Pocity a reakce blízkých zabitého mladíka mohou být bezprostředně jakékoli. Oprávněně. Jim také patří jedině vyjádření soustrasti a nabídky pomoci, nikoli úvahy o stavu české psychiatrické péče a „systémových selháních“. To ovšem neplatí pro novináře a politiky.

Souběžně s mediálním tématem "vraždících šílenců", o němž tady včera psal pan doktor Honzák, se na nás valí politicky zodpovědný proud hledání a odstraňování „systémových selhání“. Protože, jak by mohl politik v takové situaci říci, že se sice stala hrozná tragédie, ale že se nestalo nic, co by bylo možno zobecnit, nic co by otřáslo naší bezpečností či politikou. Nic, co by mělo otřást naším pocitem bezpečí. Vždyť by ho okamžitě uzemnil nějaký jeho kolega, který by tento přístup označil za nezodpovědný a krátkozraký. A který by nabídl uklidňující rázné řešení pro budoucnost. Je to stejný princip konkurence jako na mediálním trhu.

Skutečná systémová selhání
Tragikomické na politických vyhlášeních o „systémových selháních“ je to, že česká psychiatrická péče má už pětadvacet let „systémové problémy“ a že díky nezájmu politiků o tuto oblast, je není schopna vyřešit.

O reformu psychiatrické péče se krátce po listopadu ´89 pokoušel tým psychiatrů kolem tehdejšího ředitele Bohnické léčebny Zdeňka Bašného. Chtěli řešit především dvě naléhavá témata: „Deinstitucionalizaci“, tedy redukci množství lůžek v psychiatrických léčebnách a výrazné posílení komunitní péče. Pacienti by se v mnohem větší míře mohli a měli léčit ve svém přirozeném prostředí, doma, nikoli v zastaralých „blázincích“. Tímto směrem se psychiatrická péče vyvíjela všude ve vyspělém světě. Druhým zásadním tématem byla „destigmatizace“ - tedy snaha změnit „ne-lidský“ obraz duševně nemocných pacientů, snaha o změnu pohledu „normálních“ lidí na duševně nemocné.

V první polovině devadesátých let se sice podařilo částečně zredukovat počet lůžek v léčebnách, ale poté se reforma zastavila. Komunitní péče přestala být posilována. A na psychiatrickou péči vydával stát nadále nejméně peněz ze všech vyspělých evropských zemí. V posledních letech je to kolem 4% ze zdravotnického rozpočtu, což je nejméně ze všech zemí Evropské unie.

A zase Bohnice
Téměř dvacet let po Bašném se do čela snahy o reformu psychiatrické péče postavil další ředitel Bohnické léčebny, Martin Hollý. A řešil tytéž problémy, jako jeho předchůdci: Léčebny jsou zastaralé, pacientů je v nich příliš mnoho, komunitní péče je slabá a leckde nedostupná, na péči jde z rozpočtu málo peněz... V roce 2010 plánoval velkou proměnu bohnického areálu, ale v obecné rovině byl spíše skeptický: „Nedělám si velké iluze, že by v krátké době přišel nějaký velký balík peněz nebo se změnila koncepce psychiatrické péče na politické úrovni,“ říkal Martin Hollý.

Na začátku minulého roku jsme s Martinem Hollým v rozhovoru pro Literárky hovořili opět o týchž problémech české psychiatrie. Mírně optimističtěji tehdy na otázku, zda ministerstvo zdravotnictví už konečně vypracovalo koncepci reformy psychiatrické péče, odpovídal: „To ne, tak daleko ještě nejsme. Ale zahájilo práce na té koncepci, které tentokrát už vzbuzují důvěru.“

Stojí za to si připomenout dvě další odpovědi Martina Hollého z rozhovoru ze začátku roku 2013 (Literární noviny, 31.1.2013):

Jsou tedy už jasné základní principy reformy?
Klíčovou změnou musí být zlepšení, někde spíš vytvoření koordinace mezi jednotlivými službami, poskytovanými v rámci psychiatrické péče. Jednodušeji řečeno: Člověk, který vyhledá psychiatra s nemocí, která ho opravdu silně hendikepuje, se v tom stávajícím systému může velice rychle a snadno ztratit. Myslím, že je základní, abychom úvahy o změnách odvíjeli právě od této skutečnosti a přitom se objeví podstatné problémy systému.

Které jsou ty základní problémy?
Na prvním místě je to dostupnost služeb. Péče je založená na fungování velkých ústavů a ty vytvářejí velké spádové oblasti. Má-li například léčebna osm set lůžek, musíme počítat s regionem, který má napříč 150 kilometrů. A to je pro péči o duševně nemocného pacienta prostě špatně. Duševní onemocnění už v principu vytrhává člověka z přirozených vztahů. A my k tomu v rámci terapie ještě přidáme přemístění někam, kde pacient nemůže být v kontaktu s blízkými a v kontaktu s nimi nemůže při nejlepší vůli být ani terapeutický tým.
Druhým navazujícím velkým problémem je to, že chybí služby mezi hospitalizací a ambulantním léčením.Ani nejobětavější ambulantní psychiatr nemůže poskytnout péči častěji než jedenkrát týdně. Ale pacient potřebuje kontinuální péči, a ta tedy vyžaduje rozvoj komunitních center, krizových center, center duševního zdraví, která budou poskytovat místně dostupnou a pestrou péči. Čili v tom je ten základní směr reformy: přesun od velkých zařízení, rozvoj komunitní péče, individuální péče.


Všichni do blázinců?
V podstatě totéž opakuje Martin Hollý a další psychiatři v reakci na žďárskou tragédii: Nelze všechny psychicky nemocné zavírat a držet v „blázincích“. Musíme vybudovat odpovídající komunitní péči a krizová centra, která budou pomáhat pacientům v terénu a budou je také kontrolovat. Ambulantní psychiatři na to při nejlepší vůli nemohou stačit, je jich málo.

To je cesta, jak minimalizovat riziko, že se někdo z léčby „ztratí“, že u některého pacienta propukne krize, která může mít i tragické následky. Žádnou reformu psychiatrické péče ale stále nemáme. Jen se zatím podařilo prosadit příslušná témata do dohody s Evropskou unií o čerpání strukturálních fondů na období 2014-2020, což je nepochybně pokrok.

Samozřejmě, v případě pacientky, která zabila studenta ve Žďáru nad Sázavou je věc o to komplikovanější, že ve škole už útočila: Před rokem a půl pobodala vychovatelku na základní škole a držela jako rukojmí sedmiletou školačku. Soud ji pak poslal do léčebny v Opavě, odkud ji na základě lékařského posudku letos v březnu propustil do ambulantní léčby.

Na základě současné mediální a politické kampaně to vypadá tak, že jediným správným řešením by bylo držet tuto pacientku celý život v léčebně. A podobné „nevypočitatelné blázny“ také. A raději všechny, protože i psychiatři přiznávají, že v některých případech se může nemoc vyvíjet náhle, nečekaně...

Je možné, že někdo v tomto konkrétním případě opravdu selhal. Že není zodpovědné „vypustit“ pacientku s touto historií do prostředí, které jí prostě není schopno poskytnout odpovídající péči.

Ale jisté je, že řešení spočívá ve vytvoření takové odpovídající péče. Nikoli v zavírání a držení lidí v léčebnách.

Rozšířená verze textu vyšla na webu Literárních novin

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy