Hrozí nám příchod Hitlera v sukni?

01. 05. 2014 | 18:17
Přečteno 15117 krát
Všichni známí diktátoři byli muži. Čím je to zapříčiněno a může někdy přijít změna?

Má-li se rádoby-diktátor vůbec dostat k moci, potřebuje skupinu (či pokud možno dav) fanatických přívrženců. Ti udělají vše pro to, aby svého zbožštělého vůdce dostali na nejvyšší post. Víra, že jednají v zájmu dobra, jim pomůže ospravedlnit použití násilí, vyhrožování, podvodů a lží.

Trefně zní výrok, že fanatik je člověk, který nežije, ale neustále bojuje. Věří, že svět je plný zákeřných démonů, před kterými je nutné mít se na pozoru. Fanatik sám sebe považuje za bojovníka proti zlu a intuitivně přejímá vlastnosti skutečného bojovníka: dokáže být obětavý, statečný, ale také krutý a prostý soucitu. Za svého vůdce uznává muže (obvykle psychopata), naopak ženu vnímá nanejvýš jako pokornou ochránkyni domácího krbu (vždyť žena není bojovník, nemůže tedy nikoho vést a za nikoho mluvit).

Není důvod se domnívat, že mezi ženami se diktátorské choutky nevyskytují. Věra Nosková zdokumentovala ve svých knihách Chraňme muže a Příběhy mužů řadu případů žen, které měly diktátorské vlohy a v rodinném měřítku je dennodenně uplatňovaly. Ovšem právě jen v rodinném měřítku.

Ve společnosti, kde vládne fanatismus, fundamentalismus či radikální myšlení, nemají ženy šanci uspět ani v politické, ani v ekonomické sféře (viz komunistické země a nacistické Německo). Proto slovo „diktátorka“ vůbec neexistuje a proto je má odpověď na otázku v nadpisu záporná. Nicméně protože ženy jsou stejně ctižádostivé a schopné jako muži (taková je má zkušenost), měly by být v otevřené společnosti obsazeny důležité pozice zhruba rovnoměrně oběma pohlavími.

Fórum 50 procent připravilo tabulku udávající, jak jsou ženy zastoupeny podle jednotlivých zemí a frakcí Evropského parlamentu. Z grafu je zřejmé, že přibližně poloviční zastoupení mají ženy ve frakci zelených (55 %), liberálů (45 %) a socialistů (40 %). Tato uskupení lze tedy považovat za nejvíce otevřená.Naopak mezi nacionalisty a euroskeptiky se podíl žen nalézá pod 20 %. Ženy v těchto stranách nejsou přitom jistě o nic méně ambiciózní, než jejich kolegyně v jiných politických uskupeních (jednou z mála žen, které zde uspěly, je Marine Le Penová, která převzala nacionalistickou živnost po svém otci).

Sklon k ideologické zaťatosti a ostrému rozlišování na „my“ a „oni“ je u nacionalistů a euroskeptiků příčinou jak nedůvěry k ženám, tak odporu k Evropské unii (pocházející z tendence budovat mezi jednotlivými skupinami bariéry).

Jak ukazuji v kapitole Jazyk víry knihy Skrytá autorita, poslanci z těchto frakcí jsou díky své blahosklonnosti také nejpasivnější a nejméně se podílející na práci parlamentu (zde proslul rumunský nacionalista Dumitru Zamfirescu, který nejenže v plénu ani jednou nepromluvil, ale ani se nezajímal o předmět hlasování a vždy hlasoval pro).

Nástupu Hitlera v sukni není třeba se bát, obavy ale vzbuzuje radikalismus stran, které na důležité posty vysílají téměř vždy muže.

Publikováno na Deníku Referendum.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

TomášL napsal(a):

Tak jsem četl na twittru, že před 2h zemřel Bruce Richard (Dick)Cheney... Ale co je na tom pravdy?
01. 05. 2014 | 19:43

TomášL napsal(a):

twitteru...
01. 05. 2014 | 19:45

TomášL napsal(a):

Bylo to ráno...

https://twitter.com/Araik_Sargsyan
01. 05. 2014 | 20:15

Martin1 napsal(a):

SOFT DIKTÁTORKA V SOFT DOBĚ - ANEB DIKTÁTOŘI V JINÉ PODOBĚ

Já si myslím, že existují takové nové SOFT DIKTÁTORKY. Je pro ně příznačné, že naprosto postrádají charisma, jsou to takové protipóly pravých diktátorů. Praví diktátoři strhávají masy lidí.

Tyto SOFT DIKTÁTORKY proti sobě strhávají velké masy lidí, mohou ale existovat právě jen v demokratické společnosti, mohou hlásat doslova i nesmysly a tím provokují tu většinu, která se ale třese v obavách, co kdyby - co pak, kdyby snad i jejich blbé názory zblbly stále slabší jedince ovládané jen nějakým právě dobře propagovaným nesmyslem.

Komunistický režim byl na informace skoupý. Z důvodu, že opravdu nevěděl a tak mlčel, nebo věděl a zatajoval. Říci, že něco neví - to se bál na sebe prozradit.

Kapitalistický systém v současnosti disponuje informačním zmatkem. Informačním zmatkem, kdy vám do hlav buší doslova v měsíčním rozptylu naprosto protichůdné informace - tisíce informací o stejné věci, například o zdravém a nezdravém způsobu života o správných a nesprávných pohledech na všechno od souložení až po válku někde v Africe, nebo jen na sídlišti v Chánově a v tom se angažují i často ženy - SOFT DIKTÁTORKY.

Z poslední doby je jejich angažmá zřejmé například, když se projednávaly veřejně DOMÁCÍ PORODY - PODLE SOFT DIKTÁTOREK prý naprosto ženská záležitost, do které by neměli muži mluvit. Stejná blbost, jako když by mužům neměly do vyšetření a nemocí prostaty právo zasahovat ženy.

A co se týká žen v politice - ve velké politice - ŽEN - POLITIČEK DIKTÁTOREK, tak i tam existují v tom SOFT provedení. Pokud si všimnete, tak ono dost věcí probíhá v takovém SOFT PROVEDENÍ . Je to jen taková karikatura džívějších věcí v HARD PROVEDENÍ. V poslední době i válka, která probíhá na Ukrajině, je jen taková SOFT VÁLKA - je to taková operetní válka (zatím naštěstí).

Ona i celosvětová krize je stále spíše jen taková SOFT KRIZE, z krizí celosvětovou roku 1929 nemá nic společného. Současní nezaměstnaní si chodí po nocích po barech a hernách a nezaměstnaní vystudovaní studenti cestují za podporu, kterou dostávají po celém světě. Mají takové prázdniny - delší než ty, které jim nabízel Jules Verne.

Všechno je jen jako - zatím a u něčeho dobře, že tak. Máme i tak trochu i DEMOKRACII - jen jako ano a trochu i ne - to je ale zase špatně. A tak klidně může v tomto zjemnělém světě prohlásit za SOFT DIKTÁTORKU například Catherine Ashtonovou.

Nikdo ji do čela EVROPY jako ministryni zahraničí nevolil - sama se za ni považuje - znak diktátorů - asi taky nějaká prozřetelnost ji tam - "upíchla" Co :) ?. A ONA SE SNAŽÍ EVROPĚ DIKTOVAT (hrozná sranda) A DOKONCE I RUSKU (ještě větší sranda), že se jedná spíše o to SOFT PROVEDENÍ - to je ale možné, protože žijeme (zatím) v soft době.

A i proto, když s tímto soft přibližováním a s úsměvem na rtech se začaly EU a USA přibližovat k RUSKU zbraně (ne soft - ne hračky) a to se už rázem pochopitelně vrátilo k realitě.

RUSKO se už nenechalo "HOUPAT A TAHAT NA VAŘENÉ NUDLI" o krásách SOFT SVĚTA a odmítlo hrát tuto hru, kde ztrácelo půdu pod nohama, tak pak o Putinovi prohlásili tito SOFT POLITICI, že je HARD BLÁZEN - ne ten pán je jen uvedl do reality - už musel.

Nechtěl být tou ukolébanou myší před HADEM - už ne SOFT HADEM, ale normálním HADEM S JEDEM v čele s SOFT DIKTÁTORKOU Angelou Merkelovou.
01. 05. 2014 | 20:16

Martin1 napsal(a):

oprava: z krizí - s krizí
01. 05. 2014 | 20:26

skeptický napsal(a):

Nepletete si to s limp dead Dick?(Zvadlý chcíplý pták?)
01. 05. 2014 | 20:43

dezko napsal(a):

skeptický napsal(a):

Nepletete si to s limp dead Dick?(Zvadlý chcíplý pták?)

limp dead dick je ptak co chodi do riti na drobky [crumbs]
01. 05. 2014 | 20:53

Zaječí ocásek napsal(a):

A což teprve hrozba diktátorky jen v tangách!
01. 05. 2014 | 21:46

dezko napsal(a):

Zaječí ocásek napsal(a):

A což teprve hrozba diktátorky jen v tangách!

Nebo bez tang a s knirem na jinak hladce oholene
01. 05. 2014 | 21:53

Medikolog napsal(a):

Bože, autor by na téma diktátorky neměl psát, když nezná ani moji tchýni... A podle letového provozu 30.dubna nebude na světě sama..
01. 05. 2014 | 22:02

antoni.n napsal(a):

Martin

Výborné
01. 05. 2014 | 22:43

evix napsal(a):

Martin1 napsal(a):
Z poslední doby je jejich angažmá zřejmé například, když se projednávaly veřejně DOMÁCÍ PORODY - PODLE SOFT DIKTÁTOREK prý naprosto ženská záležitost, do které by neměli muži mluvit. Stejná blbost, jako když by mužům neměly do vyšetření a nemocí prostaty právo zasahovat ženy.
..................................
Porod je ženská záležitost, muži nerodí, to už snad víte? Nebo jste v pubertě?
Jak ženy mohou zasahovat do vyšetření prostaty? Si ji jako půjčí a půjdou ke gynekologovi, tam ženy chodí, víte?
Jinak je to blábol nad blábol, ještě chvíli a budou zase hořet hranice :-( taky čistě záležitost SOFT církevních diktátorek...že?
02. 05. 2014 | 00:58

Martin1 napsal(a):

antoni.n 01. 05. 2014 | 22:43
evix 02. 05. 2014 | 00:58

antoni.n - Vám děkuji moc za pochvalu!
evix - Vám děkuji moc za nesouhlas a tím potvrzení toho, o čem jsem psal, budete zřejmě jednou z těch SOFT DIKTÁTOREK!
02. 05. 2014 | 02:25

komentář napsal(a):

Všichni kradou!
02. 05. 2014 | 07:51

Džony napsal(a):

A co Dasha Veš(z)Krnova Hawloic?Ta prej taky ráda staví páni do haptáku.
02. 05. 2014 | 11:44

Medikolog napsal(a):

Džony,

to dělala bordelmamá U modrý nudle už v devatenáctém století. To dámy od lehkých můz rády dělají všeobecně... když se panáci nechají.
02. 05. 2014 | 13:32

evix napsal(a):

Martin1 zrovna teď SOFT diktatorky vraždí na Ukrajině.
02. 05. 2014 | 13:46

Dumpling napsal(a):

Hypotézu o tom, že "Hitler v sukni" aktuálně nehrozí, nesdílím.
Julie Tymošenková, kriminálně zkušená kandidátka na prezidentku Ukrajinské Banderovské Svazové Republiky, pokud vím, sukně ještě pořád nosí.
Zaujala svým vskutku hitlerovským projektem likvidace ruské menšiny na Ukrajině, nejlépe atomovými zbraněmi. De facto je její koncepce silnější, než svého času byly Adolfovy plány.
02. 05. 2014 | 13:48

Martin1 napsal(a):

DIKTÁTORKA
DOCELA DOBRÝ PŘÍKLAD I NA DNEŠNÍ DOBU - ČTI !!!
A co Margaret Thatcherová?
Válka o Falklandy (1982) - úplně zbytečná - jen k uspokojení vlastního ega - připomenutí si ZAŠLÉ SLÁVY - přes 1000 mrtvých a minimálně stejně doživotních mrzáků?

Poznámka: Porovnej vzdálenost na mapce, kde a kam si Velká Británie osobovala právo dojít - doplavit a vybojovat "SVOJE PRÁVO NA OSTROV" a porovnej situaci s KRYMEM a RUSKEM - vzdálenosti - historii a obyvatelstvo. Ale seď u toho!
http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1lka_o_Falklandy
02. 05. 2014 | 14:29

santawizard napsal(a):

Je válka mezi dobrem a zlem ,jako když Václav Havel říkal ,že pravda zvítězí nad lží a láska zvítězí nad nenávistí?
Něco podobného existuje i v bibli.
Už je z toho bojovné umění.Ježíš je náš vnitřní a vnější přítel ,ale Satan je náš vnitřní a vnější nepřítel.Bojovný umělec musí nejprve zvítězit nad svým vnitřním nepřítelem a potom nad svým vnějším nepřítelem.Až potom ,když už nemá žádného nepřítele, tak nalezne nirvánu jako království boží.Pochopitelně ,že vnitřní a vnější přítel či nepřítel člověka je napojen na vnitřního a vnějšího státního přítele či nepřítele.
Všechny tyto problémy,ať už jsou menší nebo větší ,patří do prevence a represe proti kriminálním a psychiatrickým živlům.
Represe trestá nebo léčí.
Co dělá prevence?
02. 05. 2014 | 14:52

evix napsal(a):

Muzyčko byla taky SOFT DIKTÁTORKA, ta Tymošenková je ale mrcha, postřílela tolik demonstrantů. A ještě mrcha s krypl káry, pak se naši invalidé divili, že jim SOFT diktatorka Drábek sebrala peníze :-D
02. 05. 2014 | 15:58

gaia napsal(a):

a co Karolína peak,ta cvičila s celou sněmovnou.
02. 05. 2014 | 18:44

Hlásek napsal(a):

Diktátory ani diktátorky nemám rád. Ale schopná ženská na správném postu dokáže víc než chlap. Taková von Leyen zmákla jesle s právním nárokem proti všem chlapům. Teď jí za to svěřili ministerstvo obrany a začala dělat pořádek tak , že než se státní sekretáři stačili rozkoukat stáli na chodníku před ministersvem. :))
03. 05. 2014 | 09:48

Pitrýsek napsal(a):

Hlavně nám hrozí cenzura,kterou praktikuje Aktuálně,cz ,jsou horší jak páter Koniáš a spol.Nemohu přispívat do diskuze, zablokovali mi pod heslem Nejsme jako oni a Láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí 25.let po plyšáku v tomto Absurdistánu.
03. 05. 2014 | 12:49

Stenly napsal(a):

Ano, diktatura žen neustále sílí a přichází to k nám z Ameriky, kde emancipace žen je již na obludné úrovni. Například ve filmech všichni "záporňáci" jsou chlapi kolem 50 ti let jako úchyláci, vrazi, a mafiáni dýlerů drog, kteří by se mněli zastřelit ! Vše vyřeší mladá a krásná novinářka, která má nejspíše IQ 186 . Ještě jsouˇ"chráněni" černoši, jako u nás cikáni. Jak se mám sakra v dnešní době dobře cítit , když i když vydělávám rukama (v 50) mám slušný plat a neustále celá rodina a nebo třeba za vlak, jen tím že jsem zcela zdraví a plněschopný občan, musím platit úplně tu nejdražší jízdenku - ti všichni natahují ruce, abych platil a platil ... a to fakt padesátníci muži musí být prezentováni jako nestvůry? Katolíci měli přikázání, v kterém je úžasná pravda - "..cti otce svého a m...
03. 05. 2014 | 17:50

LUF napsal(a):

"Nicméně protože ženy jsou stejně ctižádostivé a schopné jako muži (taková je má zkušenost), měly by být v otevřené společnosti obsazeny důležité pozice zhruba rovnoměrně oběma pohlavími."

Co když má někdo jinou zkušenost? Podle různých studií, u žen i mužů se rozlišují odlišné předpoklady pro různé činnosti. Muži jsou techničtěji zaměření , ženy jsou více empatické ... atp. Obecně, předpokladem pro dobrý výkon v intelektuální oblasti je inteligence. Průměrná inteligence je u mužů stejná jako u žen, ale distribuce IQ je rozdílná - u mužů že širší. Tj. ženy jsou na rozdíl od mužů víc průměrné a muži jsou víc hloupí i chytří (víc mužů je mezi bezdomovci i mezi výjimečnými osobnostmi). Tedy na pozice, které je potřeba obsadit nejschopnějšími jedinci se nabízí víc schopných mužů než žen. Poloviční zastoupení žen u zelených bych si osobně vykládal, inteligenční průměrností zelených. Jak si vyložíme např. prezidentskou volbu u nás? Kde byly ty ctižádostivé a schopné ženy, že se jich mezi kandidáty objevila jen čtvrtina a výsledek volby byl, že ženský tým jednoznačně prohrál s mužským? Nebo chce autor tvrdit, že u nás "...vládne fanatismus, fundamentalismus či radikální myšlení"?
03. 05. 2014 | 21:40

Twist napsal(a):

Co takhle se podívat na vítěze z Majdanu? Jsou to ti samí lidé, kteří upekli za živa v Oděse 40 lidí. Evropa přiblble čumí, viníka vidí všude jinde, než kde opravdu je.
04. 05. 2014 | 03:48

Barabanov a jeho přátelé napsal(a):

Twiste..
Kolikrát jste byl na Ukrajině,že se tak "vyznáte" ?
04. 05. 2014 | 10:25

Jerry Fletcher napsal(a):

Protože ženy a muži jsou stejně schopní a ctižádostiví (jak výše píšete), a navíc jsme rovnoprávní, zcela logicky nesmí v demokratické společnosti existovat žádné kvóty na obsazení jakýchkoliv pracovních, vědeckých, či politických pozic. V opačném případě je to čistá diskriminace v neprospěch toho pohlaví, které má v současnosti na těchto pozicích převahu. Stanovovat kvóty na základě předpokladu, že jsou obě pohlaví stejně schopná vykonávat danou práci, je nesmysl a je to kontraproduktivní. Je mi jedno, jestli náš parlament bude tvořit třeba 90% žen, ale musí si to vybojovat svými schopnostmi a ne nějakými uměle vytvořenými kvótami. Jinak je to potlačení základního principu zdravě fungujícího kapitalismu, a tím je volná soutěž.
04. 05. 2014 | 17:51

orcinusorca napsal(a):

Všichni diktátoři byli muži až na anglickou Alžbětu I., (bloody Mary) Marii I., ruskou Kateřinu Velikou, rakouskou Marii Terezii, mingská Cch´-si. Doporučuji autorovi, aby si znovu prostudoval světovou historii
04. 05. 2014 | 22:10

Lokutus napsal(a):

Ženy, které se nestaly diktátorkami, často diktovaly svým mužům diktátorům, jako třeba Livia Augustovi.
Také bych dopoučil autorovi, aby si znovu prostudoval světovou historii.
15. 05. 2014 | 10:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy