Argumentovat může každý, i studenti

01. 11. 2012 | 16:54
Přečteno 4008 krát
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítám všechny, které zaujal náš blog!


Chtěli bychom v něm dát prostor společenské diskusi o vysokém školství, s důrazem na roli studentů a studentek v něm. To se týká nejen akademické samosprávy, které se nyní věnujeme v souvislosti s Cenou Jana Opletala, ale i dalších témat: financování, řízení, kvality českých vysokých škol.

Rádi bychom zde konfrontovali různé perspektivy, názory členů a členek akademické obce od rektorů po akademické pracovníky a pracovnice, ale i pohledy absolventů a absolventek, politiků a političek, významných osob veřejného života v České republice. Chceme poslouchat i názory těch, kterých se na vysoké školství běžně moc neptají - a samozřejmě se věnovat i pohledu studentek a studentů.

Úvodní série příspěvků se bude týkat zejména akademické samosprávy a studentského působení v ní, a to proto, že k 17. listopadu, Mezinárodnímu dni studentstva, letos udělujeme (tím "my" mám na mysli Studentskou komoru Rady vysokých škol, národní studentskou reprezentaci) Cenu Jana Opletala. Tou oceňujeme právě studentské aktivity ve prospěch akademické obce, akademických svobod a studentských práv a zájmů.

Nepochybně postupně dojde i na další témata. "Reformy" vysokých škol nespadly s odchodem Josefa Dobeše z vlády pod stůl, stejně jako se jen tak samy od sebe "nevynořily" z programů vládnoucích politických stran. Diskutovat je o čem, a bude i v následujících (minimálně) měsících. Na akademické půdě jsme na diskuse zvyklí. Jsme zvyklí, že diskutovat může kdokoliv s kýmkoliv: klíčové jsou argumenty, ne to, kdo zrovna hovoří. A právě na střetu argumentů – ne nutně na zvučných jménech – bychom rádi postavili náš blog.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

dorint napsal(a):

Jašurku- členství v akademiocké obci je to poslední co vadí.
Mnohem důležitější namátkou např.
- opravdu si myslíte že drtivá většina populace může dělat v řídících funkcích kde je třeba VŠ vzdělání??
- proč studujete obory o kterých víte že jsou k ničemu- kolik tahle republika potřebuje politologů,PR a mediálních podborníků, znalců evropských institucí, humanistů, k čemu je vám titul managera ničeho- v praxi totiž děláte v nějakém OBORU KTERÉMU ROZUMÍTE a tam se možná vypracujete na managera, takhle jste "dobrý" jen do zbytečného úřadu nebo na pracák.
- jak tedy dopadly kauzy koupených titulů, nikdo je nevrátil a plzeňská VŠ jede dál
- za socíku studovali bezplatně, protože stát určil jaké odborníky potřebuje, vyškolil je a oni to vraceli společnosti svojí celoživotní prací. Dnes vezmou na školu každého, vystuduje si CO CHCE, zejména ony zbytečné obory a pak jde na pracák nebo do zahraničí-PROČ MÁM TEDY JÁ PLATIT VAŠE ŠKOLNÉ???
01. 11. 2012 | 17:41

Ládik!!! napsal(a):

Učí se na školách, jak vyrobit a prodat prodejný výrobek?
01. 11. 2012 | 18:31

počty pro osmou třídu? napsal(a):

Vysoké školství má být v zásadě samofincované.

Profesoři a asistenti mají s bubnem a rolničkami za zpěvu Háré krišna táhnout v čele mendikantů ulicemi a vybírat do piksly od Melty.

Tedy s vyjimkou těch, kteří dokážou vysvětlit, jak se počty studentů VŠ srovnávají se segmentem Gaussovy křivky obsahujícím počet občanů s IQ nad 125.
Takoví, kteří to svedou by mohli nadále studovat za daně pracujícího lidu.
01. 11. 2012 | 21:04

DJ napsal(a):

Pane Jašurku, pamatuji si, že ve veřejné debatě o budoucnosti VŠ v rámci protestů proti reformám jste byl schopen hrát si s iphonem, obracet oči v sloup, když mluvil profesor Wilhelm a pronášet bojovné, líbivé fráze, které v podstatě nereflektovaly téma debaty. Sorry, je ostuda mít Vás jako předsedu studentské komory.
01. 11. 2012 | 21:50

babočka napsal(a):

Že byla většina učitelů komunisti by se dalo omluvit. Ale proč nás učili, že východní Němci jsou ti hodní a západní ti zlý.

Dnes kdyby studovali jen ti schopní studenti, kterým navadí matematika, tak by vysokých škol byla polovička a řada neschopných profesorů bez práce. Proto také akademici uštvali Dobeše.
01. 11. 2012 | 22:13

rejpal napsal(a):

babočka
On Dobeš umřel?
01. 11. 2012 | 22:39

aga napsal(a):

počty pro osmou třídu

Nemůžete nechat vystudovat jen ty nad 125 - psychopat nepsychopat. Kam by taková inteligentními psychopaty řízená civilizace došla. Blbí psychopati chtěj mít taky titul a koryto.
01. 11. 2012 | 23:00

aga napsal(a):

DJ

Jakápak ostuda, to je osvědčená strategie. Budoucí kádři si musí pěstovat CV a osvědčovat ty pravé názory a vlastnosti včas.
01. 11. 2012 | 23:04

aga napsal(a):

autor

"..A právě na střetu argumentů – ne nutně na zvučných jménech – bychom rádi postavili náš blog. .."

Mně je taky jedno, když ty argumeny nebudou pronášet zvučná jména. Hlavně, aby je pronášeli slušní lidé, kteří pak budou v souladu se svými argumenty i důsledně a nezištně jednat. Protože, a na tom trvám, dobrý člověk je více než dobrý argument.
01. 11. 2012 | 23:17

vasja napsal(a):

To je dobrej típek:-))

Třebas tohle:

http://www.youtube.com/watch?v=82BhI3x-zgM
02. 11. 2012 | 05:55

český maloměšťák napsal(a):

Autor
Chce to příběh. Ne mlhavou zmínku /Plzeňská práva/...ale silný příběh.
Pak se začne diskutovat - uvidíte.

Mějte se.
02. 11. 2012 | 10:34

jíra napsal(a):

Autore, souhlas, širší debata o cestě ke kvalitnímu a smysluplnému vzdělání je potřeba.

Něco bližšího například o boji části studentů ZČU o princip, o věc, tj. ne naopak demonstrovat za zpochybnitelné tituly, tak to by mě zajímalo. A jak vidím vstup od č.m., nejsem sám.
Média si všímnou spíš jen té demonstrace... Možná mají obavy, aby to dobré, co se u nás taky děje, čtenáře v našem spíš Kocourkově příliš neporazilo, přišli by tím o ně :-)

Zde je dobrý prostor ukázat, že aspoň část studentů dokáže přistupovat k zásadním věcem zraleji. A mohlo by to inspirovat i další z nich, každému trvá jinou dobu něco lépe pochopit, někomu to nedojde za celý život.

Držím palce.
03. 11. 2012 | 19:30

jíra napsal(a):

aga
"dobrý člověk je více než dobrý argument"

Souhlas, i dnes snad můžeme snít o tom, že dobrý člověk ještě žije...

Dotaz k cestě k tomu dobrému člověku: Někteří lidé jsou přesvědčeni, že člověk se rodí jako nevinná čistá bytost a teprve špatný svět ho může zkazit. Jiní tvrdí opak, tedy že člověk je od přírody bezcitná bestie a svět ho teprve vychovává, čím tvrději, tím lépe. Co si myslíte vy?
03. 11. 2012 | 19:59

jíra napsal(a):

dorint
"proč studujete obory o kterých víte že jsou k ničemu"

Obecně byste měl pravdu. Má ale tato země dobrou strategii? Jde tady vůbec o věc těm patrně převažujícím chamtivcům a sociopatům v politice, když je to již tak dlouhodobá záležitost? Nabízí se tu snaživým zájemcům o speciální studium jasně dobré perspektivy na patřičné uplatnění? Mám na mysli nejen špičkové osobnosti, ty se ve světě neztratí a jejich obor si je najde sám.

Jde mi o ty docela dobré studenty, u nichž by byla škoda nestudovat, ale nejsem si jist, jestli se tu mohou vůbec nějak dobře zorientovat mezi těmi všemi kecy.

Když budování praktičtěji zaměřených vzdělanostních center je pořád hudba budoucbosti. Když se neustále ruší a slučují školy a není jasné, zda v nich studenti dostudují, nejen nějaké všeobecné - konkrétně třeba když vláda zmateně přistupuje k vyššímu vzdělání zdravotníků, nejdřív chce po nich magisterské studium, a pak jim ten požadavek v průběhu studia zruší a sníží platy. Když v některých důležitých školách vznikají podivné kauzy a když ti, kdo se to snažili už odvážněji napravit, byli dlouhou dobu dehonestováni.

Když vláda bojuje proti korupci a jako když jí ve skutečnosti jde o pravý opak, bojkotuje-li i příslušné zákony. Když je to vláda rozpočtové odpovědnosti a ve skutečnosti deficit prudce roste, v kuloárech se už hodně dlouhou dobu přetřásají četné podivné kauzy zametané pod koberec a komise EU dokonce Česku stopla čerpání evropských rozvojových fondů pro tunely a netransparentnost. Když prý pravice nezvyšuje daně a hodlá zvýšit DPH, aniž se už z principu může ještě víc daní vůbec vybrat. Když je tu spousta firem žijících jen z toho, že jejich kamarádi buď jim přihrají zakázky či dotace na proprání peněz, nebo jim aspoň nepůjdou po krku za pančovaný nezdaněný alkohol. Nebo když tu prosperují skoro jen firmy založené na poplatcích, stále rostoucích v rozporu s trendem v okolním světě. Když v ostatních firmách platy spíš klesají než rostou. Atd.

Když tohle vše studenti vidí, u rodičů, v tisku, i při svých brigádách, já se nedivím, že se snaží jít na jakékoli studium, aby si potrápili hlavy aspoň nějakou vzdělaností a tak dále povyrostli, neboť jiná cesta k tomu nevede a hodí se to vždy. A prosperující země by toto ostatně měla uvítat, měli by mít šanci nacházet dobré místa i mimo svůj obor. Například rozjíždět podniky jako dobří manažeři s ještě lepšími specialisty, zakládat nevýdělečné organizace pro oblasti, kde je to potřeba.

K napravení toho všeho jsou potřeba dobré argumenty, ale jen ty nebudou stačit. Chce to také dobrou aktivní konkrétní politiku podporující rozvoj, bohužel zatím byla společenská objednávka hlavně ta egoistická, ta se ostatně hlásí vždy až v první řadě a nevadí ji různé špinavosti. Chce to vytvářet pro rozvoj v zemi dobré finanční rezervy a nikoli je naopak očesávat. A k tomu je potřeba víc dobrých lidí než dosud.
03. 11. 2012 | 20:47

jíra napsal(a):

oprava:
jejich kamarádi buď jim přihrají veřejné zakázky či dotace...
mít šanci nacházet dobrá místa i mimo svůj obor
03. 11. 2012 | 20:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy