Je to v lidech? Kdepak.

08. 12. 2012 | 02:43
Přečteno 6892 krát
Od dětství jsem nesnášel typickou výmluvu reálného socialismu: „je to v lidech“. Nesnáším ji dodnes.

Výmluva na „lidi“ je argumentem hlupáků a slabochů. Je v oblibě u měkkýšů a jiných studenokrevných živočichů, kteří se za všech režimů snažili plout s proudem.

Více zde.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

PK napsal(a):

Přátelé, pokud budete chtít něco komentovat, nejprve si to přečtěte. Celé. Prosím.
08. 12. 2012 | 03:19

kormoran napsal(a):

Jestlize podnety na chovani, reakce a ovlivnovani clovecenstva nepronesl skunk , velbloud , jezevec , nebo kohout -( vedecky nezaznamenana rovnocenna komunikace) jedna se primarne o lidskou zalezitost.)))) Mistre.
08. 12. 2012 | 03:35

SOBÍK napsal(a):

To je ale slaboduché. Zase jeden co ještě nesáhl na práci, ale už má pocit že může šířit životní moudra.
Pár prázdných frází, ale že by alespoň naznačil co a kde změnit, nula.
A v lidech to není???? Dopravní předpisy máme srovnatelné s německem a švýcarskem. Proč tam nikdo nepřechází na červenou
08. 12. 2012 | 04:33

Drzá zrzka napsal(a):

Systém se neutvořil sám. Ten uvořili lidé.:-)
08. 12. 2012 | 05:28

JenTak napsal(a):

Je to v lidech. S tím pan Kohout nic neudělá, ani kdyby se rozkrájel. Pokud volíme špatné lidi aby nám vládli, tak jsme nesvéprávní, nebo nemáme moc na výběr, takže ze špatných lidí volíme ty zdánlivě méně špatné.
Rozkradený stát v minulých 20. letech budiž příklad toho, co napáchali lidé, a ne systém.
08. 12. 2012 | 06:55

drvoštěp napsal(a):

To reálné téma blogu souvisí s otázkou "podobnosti" ekonomických systémů různých zemí.Mám sklon věřit na některé společné příčiny společných jevů ekonomik různých zemí,ale nikoliv na podobnost do "puntíku",t.j. v mnoha parametrech.Každá země má i své zvláštnosti.Svou neopakovatelnou úroveň a atmosféru života v míru.Za války -světové-jsou si některé země více zasažené válkou velmi podobny z pochopitelných,dalo by se říci "triviálních" příčin. Vojenská operativnost vyžaduje přehled a jednoduchost a proto se týl podřizuje jednoduchému direktivnímu způsobu řízení,administrace,restrikcí- i zdrojů obživy ,rozhodování o všem včetně dislokace obyvatel,hospodaření s energií,palivy a přídělem potravin. Přesto i války mohou přinést naprosto rozdílné výsledky : jinak u nás,zatímco v SSSR roku 1924 před nastolením Nepu 1924 konstatovali,že "vojenský komunismus "(terminus technicus té doby) let 1917-1924 podlomil ruskou ekonomiku a vyčerpal ji až ke ztrátě životaschopnosti. Patrné velmi zřetelně na Sibiři,kde počet národností interventů se přibližoval desítce.O to nepochopitelnější je souhlas současného ruského historika Suvorova s popravou generála Bljuchera po roce 1937 stalinisty.Bljucher-vrchní velitel Rudé armády na Dálném Východě po dobu občanské války -1918-1927 odrazil útoky interventů desítky zemí,nemaje k dispozici trvale fungující železnici,místo tanků Konnicu,atd.-ČSR se naopak po druhé světové válce umístilo v roce 1950 jako 10.-tá nejlepší země světa !!! O čem se nám dnes nesní ani. Příčinu tohoto srovnání hledejme v tom,že Rusko bojovalo na svém území,na našem území sice byl odboj ,ale ne válka a zase ne až tak rozsáhlé bombardování.Řada zemí utrpěla válkou více.Tím jsme je dočasně předstihli tehdy,majícezde 1945 -1950 znárodněný průmysl v systému "národních správců"-jmenovaných celým tehdejším spektrem stran Národní fronty po Košickém vládním programu sociálního demokrata Z.Fierlingera,resp.Klementa Gottwalda 1945. Nejvíce poničen válkami byl SSSR.Počtem lidí i velikostí destrukce výrobní základny.U USA nebylo toto tehdy patrno,spíše naopak,tak poskytovaly jiným pomoc přes Marshallův plán,který ĆR v podobě zbylých konzerv masa UNRA z 2.sv.války pochopitelně odmítlo.
Otázka "Co je v lidech" a co je "v příležitostech" je problém "objektivního charakteru ekonomické činnosti".Myslím si,že nepomůže ani měřit novinářsky celosvětově populární žebříčkový "index korupce" země v dobách podnikatelského bumu,jestliže tento bum v principu-jako v každém postkomunismu-začíná po "Bakalovsku" -to je rozebráním si stávajícího již předtím společně vytvořeného potenciálu země.Index korupce má smysl zavést jak extraparametr hlavně v zemích,kde kapitál vyrostl prací a konkurencí podnikatelů-t.j. v zemích tradičního kapitalismu s nepřerušením ho.I v takových zemích si ale myslím,že index korupce má jen vedlejší roli oproti samotnému kapitalistickému rozdělování zisku.Tam kde ten druhý podlomí koupěschopnost obyvatel,dochází ke krizi podobné té z třicátých let a současné od roku 2008.Z minulé krize třicátých let vyšel kapitalismus druhou světovou světovou válkou do roku 1945(tedy 16 let po začátku krize skončenou),ze současné krize nevyšel zatím.Podle Jána Čarnogurského pozorování ve Valdajské konferenci letoška ,se světoví globální ekonomiští analytici z různách států světa shodují:Krize bude trvat mimořádně dlouho i dále po roce 2012.Pravda,alibi,analogie s minulostí,obavy z horšího???
08. 12. 2012 | 07:02

Maximus napsal(a):

Podnětný a moc dobrý článek, který nutí k přemýšlení a myslím, že nejde na něj reagovat jednoznačně stylem ano/ne. Bohužel můj táta to říkával také a doslova. Párkrát jsme se i porafali, já reakcionář a on komunista. Ještě před smrtí v r.1992 se mi omluvil, že to asi v lidech nebylo, ale dnes bych se mu chtěl zase omluvit já, že to zase tak úplně není pravda......je to mnohem složitější! Po 23 letech budování téhle české zlodějské verze kapitalismu a "skoro" demokracie má člověk přece jen více zkušeností.
Ale vysvětlím to.
Můj táta byl z velmi chudé rodiny z Moravy a život ho zanesl do Prahy a pamatuji si jak řekl, že děda s babičkou si k sedmi dětem vzali ještě osmé dítě, děda tehdy prý prohlásil, že je to jedno jestli se z jednoho společného hrnce nají 7 nebo 8 dětí. Takže táta samozřejmě jako spousta jiných chudých lidí bez velkého vzdělání inklinoval přirozeně ke komunistickým myšlenkám (o Stalinovi se toho tady moc nevědělo)a navíc když ho Němci před koncem 2.WW zabásli a šel na Pečkárnu za nějaké udání (poslouchal prý v Kolbence Londýn) a naštěstí tehdy přijeli Rusové, tak je jasné, že bude ještě více inklinovat ke komunistům. Naštěstí pokud vím, nebyl sviňák a ani nic nekradl, byl obyčejný mistr autodopravy a koníčkem měl myslivost. Takže jak se podívat na ten pro mě tátův výrok "je to v lidech" jinak by ten socialismus fungoval!
Ono to je spíše v genech celých skupin národů bych trochu poupravil a jsem si tím docela jistý. Před lety jsem třeba viděl nějaký krátký film, kde bylo pár německých vesnic hluboko někde za Uralem z doby, kdy jen tam vystěhoval Stalin (on rád přesouval celé národy, popř. je třeba nechal vyvraždit) a tehdy jsem byl neskutečně překvapený. Ty vesnice byly stejné jako kdyby byly přesunuty od někud z Bavorska či Rakouska nebo Švýcarska tj. úhledné, čisté, upravené. Podívejte se i nyní na české vesnice třeba kdekoliv a porovnávejte, jsou tam obrovské rozdíly v čistotě a opečovávání svým majitelem. Já vím, spousta třeba starých lidí nemá peníze, ale oni všichni mají rozbité ploty, špinavé fasády, rozklížené a nenatřená okna, poškozené střechy, urvané okapy atd. a přitom kdyby nebyli typičtí čeští bordeláři a hlavně lenoši, tak spousta věcí se dá přece udělat levně a nakonec všichni máme přece příbuzné a děti. Tak proč si nepomáháme? Proč si lebedíme v bordelu? A tímto způsobem bych mohl rozebírat spoustu dalších věcí příznačných pro jednotlivé národy. Myslím, že je to dané samozřejmě příležitostmi a to je tedy pol. systémem, ale také zde je významný faktor, ten genetický vtisklý do genů a výchovy od našich předků a platí to pro celé národy! Zkuste pečlivě srovnávat a dojdete k podobným závěrům. Hlavně mohou o tom referovat ti, co leccos procestovali a hodně viděli a také pamatují a umí vnímat rozdíly. Kontrolní otázka: Proč nemají třeba v Bavorsku fasády domů počmárané sprejery?
Zkrátím to, my Češi jsme celkem šikovní a když jde o věc i pracovití lidé, ale chybí nám ten německý či skandinávský smysl pro pořádek, dále ta jejich vzájemná pospolitnost a vzájemná úcta a možná třeba je to i jakási sebeláska. Vidíte to na fotbale, kde se jejich fanoušci nechovají jaké právě vypuštěná hladová zvěř! My jsme zřejmě pořád takoví cikáni střední Evropy a také nejsme dost rovní. Podnikám úspěšně už po léta a tak jsem už pár podrazů poznal od těch, od kterých bych to tedy nikdy nečekal. Sám jsem se zase tak ovšem nikdy nezachoval. Asi nebudu čistý Čech. O tom, že to s námi Čechy nebude asi v pořádku svědčí to, že na funkci presidenta kandiduje pravděpodobně z 11 lidí jen jeden nebo dva Češi, většina zbytku má židovské či jiné kořeny. Jak příznačné pro nás "Čecháčky"......
Pokr.
08. 12. 2012 | 07:04

Maximus napsal(a):

Když se nyní podíváte na ty naše nenažrané, lakotné, hamižné, pokřivené a nesolidní politiky a to zleva doprava, tak je vám šoufl. Kritizujme ale vždy resp. hlavně ty co jsou u koryt. Potom ovšem stačí vyslovit jména jako Kalousek, Peake, Nečas anebo třeba čerstvý exministr Vondra a máte před sebou bezpáteřníky, odklaněče a korytáře a lháře jako vyšité. Těm je nějaký český národ u zadele! Ti myslí jen na svoje bachory a také se podle toho chovají. U takové Peake roz. Kvačková je to úplně jasné, ta kdyby jí to bylo nabídnuto, tak by vzala i funkci ředitelky zeměkoule! Můžete takto si vybrat většinu politiků např. ze senátu či poslanecké žvanírny a máte před sebou neskutečně pokřivené charaktery, kteří trpí sebeláskou a touhou po penězích. Vážení jsme v piheli, tohle nikdo nedá do pořádku, nejsou totiž v patřičném množství solidní lidé, kteří by tuhle zem, tenhle stát, chtěli dát do pořádku a vytáhnout ho z tohoto marasmu mezi přední západní země. Možná jeden dva recepty by tu byly, jeden z nich je to, že práce politiků by byla "za hubičky" jako je to u horní komory v GB popř. že by nám zde vládnuli jiní lidé z jiných národů či etnik, nemyslím ovšem to hamižné, co má rádo lichvu, peníze a úroky, které je a bylo v PS a senátu a exekutivě dosud od r. 1990 rozprostřeno v desítkách procent. Ti se až na pár výjimek neosvědčili. Mohu to dokladovat, ale to by nebylo politicky korektní!
Pěkný den všem!
08. 12. 2012 | 07:05

drvoštěp napsal(a):

opravy :majíce zde 1945 -1950, analytici z různých států světa
08. 12. 2012 | 07:09

F.Švarc napsal(a):

Pane Kohoute, absolutně nesouhlasím, že za vše nemohou lidé, ale "systém". Vámi označený zdroj všeho tvoří konkrétní kreatury, především v konkrétních sdělovadlech (chcete-li médiích), především tzv. veřejnoprávních, které do omrzení budou systém hájit proti jakékoliv jeho změně. Nebuďte tak podělaný, prosím, a zhodnoťe v tomto ohledu úrověň Železného ČT. Jak se Vám líbí "debatní" pořady Moravce a ubohé Jílkové ? Nemyslíte, že celou ČT a ČRo by se mělo při změnách (lidí/systému) začít ?
08. 12. 2012 | 07:10

drvoštěp napsal(a):

oprava výše: ekonomičtí analytici
08. 12. 2012 | 07:20

Jehova napsal(a):

F.Švarc

Možná to nevíte, ale veškerá resp. prakticky všechna významná média u nás jsou pod kuratelou jisté skupiny lidí a tak tomu odpovídají jejich výstupy. V SRN je to nemlich stejné, ale tam si tolik zatím nedovolí, tam zatím kráčí salámovou metodou přes EU, kde to mají už nyní také pod kontrolou.
08. 12. 2012 | 07:20

Maximus napsal(a):

Ještě malý dodatek.
Trochu k těm nenažraným poslancům z praxe:

Poslanci si chtějí nechat auta a kanceláře ještě dva měsíce po rozpuštění Sněmovny

Pokud by byla rozpuštěna Sněmovna, poslancům by měly zůstat ještě další dva měsíce jejich kanceláře ve volebním obvodě. A šéfům výborů či klubů a dalších orgánů, tedy skoro pětině dolní komory, také služební auta. Tyto nové výhody by zaplatil daňový poplatník.
Takové jsou další z nápadů, které schválil sněmovní rozpočtový výbor při projednávání zákona o platech ústavních činitelů a včera předložil v rámci tzv. druhého čtení Sněmovně.

Nebo nedávno přišli s návrhem, že se nebudou danit jejich náhrady, v průměru to činí 39 tis.Kč měsíčně a tudíž by si pomohli k 9 tis.Kč každý měsíc.

Kontrolní otázečky:
Tak jsou to solidní lidé, ptám se nahlas a všech? Můžete jim věřit, že myslí především na blaho této země?
08. 12. 2012 | 07:45

reppop napsal(a):

"Úkolem dobrého politického systému je zabezpečit, aby i potenciálně rizikoví, slabí a zkorumpovatelní politici se chtěli chovat dobře. Aby systém vytvářel tlak na správné chování."
xxxxx
Pane Kohout,
mám pocit, že toto jste opsal od filosofa Kanta. Ale to je jedno, v zásadě s tím lze souhlasit. Němci byli vzdělaný a pracovitý národ, pak přišla hospodářská krize a s ní spasitel a jeho nová ideologie a staly se z nich lidské bestie. Stálo to miliony mrtvých než se podařilo vrátit to zase nazpět. A ejhle, zase jsou z nich vzdělaní a pracovití lidé.

Takže mám nyní na Vás 3 otázečky:

Když jste byl poradcem Vlastimila Tlustého, jaký byl Váš názor na tzv. rovnou daň. Rozmlouval jste mu ji? Jaký je na ni Váš názor nyní?

Jaký je Váš názor na přechod od nerovnosti k nesouměřitelnosti v současném kapitalismu, který umožnila neoliberální doktrína v západním světě? Viz:
http://www.denikreferendum.cz/clanek/3380-nerovnost-a-nesoumeritelnost

Nesměle se totiž domnívám, že budou-li mít některé subjekty ve společnosti mnohonásobně větší bohatství než jiné, mají i mnohonásobně větší moc a práva. Mohou si pak mnohonásobně snadněji koupit zákony, soudce i média. Přesněji řečeno ne "koupit", ale "ukrást".

Příležitost dělá zloděje. Occasio facit furem, říká latinské přísloví.
08. 12. 2012 | 07:51

reppop napsal(a):

A abych nezapomněl, ještě ta třetí otázečka:

Jaký je Váš průměrný osobní měsíční příjem za posledních 5 let a jaké hodnoty dosahuje Váš majetek (jakou částku byste napsal do majetkového přiznání) ?

Děkuji za odpovědi.
08. 12. 2012 | 07:55

Marian Sokol napsal(a):

Pane Kohoute,

souhlasím s Vámi. Pak ale nerozumím tomu, proč jste to dobré
nastavení nepředvedli v projektu Partners.
Omluvou je, že máte motto: finanční poradenství jinak. Což
neslibuje, že lépe.
08. 12. 2012 | 07:56

Karel napsal(a):

Pane Kohoute,

zkuste odpovědět nicku "reppop" 08. 12. 2012 | 07:51 .

Myslím, že "reppop" přesně vystihl část současného problému, i Váš podíl na současné praxi.
Já Vás v lepším případě považuji za pomateného, za jedince, který tento současný systém postavený TOTÁLNĚ na penězích a tím i následně na korupci nadšeně budoval a obhajoval.
08. 12. 2012 | 07:56

F.Švarc napsal(a):

To Jehova
Přiznám, že nemám o kuratele a okruhu konkrétních lidí za ní stojící žádné znalosti. Pokud můžete poskytnout něco bližšího, prosím, poučte mne. Třeba se i ostatní čtenáři dozví něco nového, mimo mlhavé (nekonkrétní) náznaky.
08. 12. 2012 | 07:58

simulant napsal(a):

Je to v liedech jako v koze.
08. 12. 2012 | 08:09

PB napsal(a):

A v kom by to ASI TAK jiném mělo být, než "v lidech?"
Sice toto spojení (o floskuli bych nemluvila) může profanovat nově vzniklá politická strana, která má pár členů a nikdo ji nevolil (a mikdy volit nebude), ale pokud tady nejsou roboti (pak by to bylo V ROBOTECH) či "vobludy" (pak by to bylo VE VOBLUDÁCH), JE TO V LIDECH.
Autore, nevím, co Vás vedlo k napsání tohoto pojednání.
Pokud jsou politici lidé, JE TO V těch LIDECH, aby tu ten neutěšený stav zlepšili.
A zbytek lidí je vinnen, že politikům vše prochází.
JE TO opět V LIDECH, že s tím nikdo nic nedělá.
Za nesmyslné karty všeho druhu a všech přívlastků kdyby pár tisíc lidí podalo trestní oznámení, musel by se tím někdo zabývat. Kdyby na nestydatý počin politiků - kteří si přidali tím, že si dál nechtějí danit zdanitelné náhrady - reagovala šňůra trestních oznámení, byl by to jasný signál nevole.
Chodit jen na náměstí a plamenně se ozývat - to může Nečase s Kalouskem leda pobavit. Tudy cesta nevede.
JE TO V LIDECH, jak to uděláme, abychom tuto divnou a všehoschopnou vládu mohli poslat na smetiště dějin.
Jinak nás čekají další, další a další "projekty" typu S-Karet.
Nedivila bych se, kdyby je zavedli na vodu, plyn, elektřinu (ČEZ-Karta), nájem, daňová přiznání, ...
Pavle Kohoute, jste ještě příliš mladý na to, abyste dosáhl úrovně jiného Pavla Kohouta.
08. 12. 2012 | 08:10

gaia napsal(a):

nouze z lidí vlky činí.
Jean Valjean byl poctivý a zbožný člověk, ale ze zoufalství ukradl pecen chleba pro své děti a stal se z něj trestanec.20 let v káznici se pak žlučil touhou po pomstě, kterou nakonec dokonal.
Dnes se nám mstí 23 let sorta lidí "postižených" bývalým komunistickým režimem, následná nouze pak činí vlky i z lidí nezapšklých, kteří se mstít nechtěli.

Je to kruh, ze kterého se nikdy nevyhrabem.

špatný systém plodí špatné lidi. u nás byl špatný celé 20. století.
08. 12. 2012 | 08:13

Jehova napsal(a):

F.Švarc

Rád bych ás uspokojil, ale ve zdejším sionistickém prostoru bych rychle narazil a bdělý l.s. by to zamáznul.
Musíte se informovat sám, ale googlí je dost dobrý pomocník. Zkusím o tom zapřemýšlet jak Vám poskytnout informace, aby to bylo košer. Můžete si být jistý, že to čtení není vůbec příjemné. Oni mají pod nadvládou USA, EU
i vojenský pakt NATO a celý západní světový finanční systém. Nakonec i Putin s Medvěděvem hrají v jejich scénáři jistou roli ač se to zdá neuvěřitelné. Většina ruských zbohatlíků (Chodorkovskij, Děripaska atd. atd.)patří k těmto lidem. Patřil k nim Havel a také Klaus, i když to tak nevypadá, ale je to tak. Oni mají za úkol často hrát jakoby protichůdné role a hají si s lidmi a i celými národy jako kočka s myší. Ale to je na jinou obsáhlou debatu. Zapněte si vlastně jakoukoliv TV a z deseti tváří tam uvidíte většinou 70% ty jejich lidi.
Bude hůř!
08. 12. 2012 | 08:20

reppop napsal(a):

Není to v lidech, protože systém rozhoduje o tom jak se budou lidé chovat.
Ale je v lidech, protože nikdo jiný ten současný systém nemůže změnit tak aby byl zase více funkční.

Marxisti tomu říkali: jednota a boj protikladů.

Závěr: Je třeba volit lidi tzv. "levicové", jejichž politický program nejvíce směřuje ke změně současného nemravného neoliberálního systému. Který směřuje proti nesouměřitelnosti v sociálním postavení lidí a proti heslu "peníze jsou až na prvním místě".
Viz: http://blisty.cz/art/59512.html
08. 12. 2012 | 08:29

reppop napsal(a):

To Jehova a F.Švarc

Vřele doporučuji:
http://www.youtube.com/watch?v=CpWK79lEpVs

Myslím, že není třeba spřádat konspirační teorie, ono to stejně dobře funguje i bez té konspirace. Západní politický systém postavený na neoliberalismu umožňuje "spolupráci" při ovládání světa aniž by se skuteční vládci vůbec museli kdy setkat.
08. 12. 2012 | 08:42

Drzá zrzka napsal(a):

reppop

Systém nemůže rozhodnout, jak se lidé budou chovat. O svém chování člověk rozhodne sám. Buď se systémem souhlasí nebo nesouhlasí. Pokud jsou vyzdvihováni ti, kteří pravidla systému ohýbají k obrazu svému, ale u druhých stejné chování odsuzují, nehneme se z místa.
08. 12. 2012 | 08:46

PepaS napsal(a):

to Maximus

mám otázku proč by měli být daněny cestovní náhrady poslanců ?
Cestovní náhrady zaměstnanců nejsou daněny. Jsou to náhrady.
Otázka je spíš zda výše a systém poslaneckých náhrad je správně nastaven.Bohužel poslanci se ničeho dobrovolně nevzdají a proto na ně musel být vymyšlen trik, který si odhlasovali dokud ještě byli noví a neznalí toho jak to v poslanecké sněmovně chodí
08. 12. 2012 | 08:49

Baba Jaga napsal(a):

Musím přidat své oblíbené: co se má stát, to se stane.
Ale je to v lidech - ať si autor myslí, co mu libo. Žádná nadpozemská moc nám tu nic nevyřeší. Jo měkýši a ti druzí - kdo ví, zda jsou spokojenější nežli Kohout...
Zda je něco i v autorovi - i když byl asi již v dětství vševědoucí - nedokážu posoudit.
Možná z něho bude další samorostlý samostatný "spasitel". Docela by mě zajímalo, jak se dle něho mají naši zastupitelé volit přímo a kdo systém změní, když ne lidé.
08. 12. 2012 | 08:49

F.Švarc napsal(a):

Maximus
Zkuste se vyjádřit k závěru informace, ze které patrně čerpáte, že totiž své prebendy mají poslanci na stole, díky soudcům.

"Absentérům by mohl výbor odebrat polovinu, nebo i celý plat, který dnes dosahuje 55 900 korun hrubého. A ani v příštích letech by se zvyšovat neměl, na rozdíl od soudců, kvůli jejichž ústavní stížnosti mají poslanci platový zákon na stole."

Soudci v této zbídačené rozkradené zemi si nárokují mnohem víc, než může prosperující společnost poskytovat a nepochybně mnohem víc, než si zaslouží. Navíc, my (ani oni) nežijí v prosperující zemi. O těchto otázkách však V.Moravec nikdy diskuzi nevyvolá.

TV si zapínám čím dál méně a přemítám, jak hodně sjsem pošetilý, když za ni platím. Nad uvedenou nehospodárností se musím vážněji zamyslet. Horší je to např. s nechtěným poslechem rozhlasového vysílání. Takový Ruda z Ostravy, Asterová či Lucie Výborná, to je i nechtěně poslouchat je opravdu pro silný žaludek.
08. 12. 2012 | 08:54

gaia napsal(a):

PepaS

oni mají paušální náhrady, které dostanou, ať cestují či ne. Normální člověk má proplaceny jen skutečné náklady, musí vykazovat cesťák, přesně napsat spoje a jak tam dlouho byl, jinak nemá nárok na stravné a proplatí mu jen jízdenku.A to jen ve druhé třédě, veškerý luxus na víc by neproplatili, účtárna to hlídá a zkoumá. Je v tom velký rozdíl.
Poslanci by taky měli psát cesťáky a vůbec by to měli víc hlídat.
08. 12. 2012 | 08:54

evix napsal(a):

Je to dobrý článek, otázka ale je, proč najednou takové prozření? Najednou se tu vynořují podobné články, žeby strach z hněvu LIDU...
Není to v lidech, je to v systému, ale kdo ten systém udělal? Lidi a kteří lidi? No přece ti které jsme volili, tedy část lidí, které jsme volili. Ti další se tam přidali, byli vyneseni, dosaženi, byli něčí známí, kamarádi, příbuzní a máme tu CHOBOTNICI.
A všichni chtějí peníze, hodně peněz "jak pravila Marfuška", jenže není kde už brát, vše je rozkradené a najednou lidé vidí, že jsou teď na ředě oni, jejich majetek, který si vybudovali i nepoctivě za těch 23 let. Katastry nemovitostí budou další doménou našich kmotrů, oni se nezastaví před ničím. A proč by taky, když mohli si dělat co se jim zlíbí, jelikož systém tu byl takhle nastaven...

Maxime, v Kanadě na předměstích taky nebyl nějaký zvláštní pořádek. V barácích bez záclon, se špinavými okny, ani to dřevěné obložení baráků nebylo nijak pohledné. Trávníky měli někteří střižené, ale viděla jsem tam spoustů míst, kde byl binec ještě větší než u nás. V USA to samé, pravda byla jsem tam před 15 lety, ale podle fotek příbuzných si tam hlavu s pořádkem nelámou ani dnes...

Máme nové susedy, to bylo keců jak máme tam plevel, žeby jsme měli mít méně květin, no a teď po několika letech konstatování, že nedělají nic jiného než kosí trávu, tam jim stále roste plevel(sedmikrásky) v trávníků, bojují snad se vším co nevypadá jako tráva a hlavně, že to strašně žere financí a bolí je pak z toho hlava a představte si, že jim zarůstá i kačírek. No strašná hrůza...
A diví se, že máme na pozemku ještěrky, trávu jen seču, nepoužívám žádné chemikálie, na co taky, v potravinách jich sníme dost...Sedíme pod velkou jabloní, která v létě stíní, na jaře krásně kvete a sem tam spadne letní jablko a kocháme se květy jiřin, růží, mečíků, trvalek, no prostě takový českoanglický styl.
08. 12. 2012 | 09:06

Lila napsal(a):

reppop

Závěr: Je třeba volit tzv. levicové...

Švédsko je jednou z mála evropských zemí, která celkem úspěšně zvládá hospodářskou krizi, a to díky pravicové vládě, která tam vládne šestý rok.
08. 12. 2012 | 09:07

ten, kdo se hádat nebude, napsal(a):

Podíval jsem se tam, a co tam najdete?
Laciné oblbování o kterém nemá smysl debatovat. O čem má, tak to je to, jaké všivárně má toto oblbování posloužit. Patrně další mafiánský projekt ve stylu VV.

Kohout je neúnavný zastánce mafiánského kapitalismu a tomu odpovídající formě „demokracie“ – tedy té naší současné kleptokracie, kterou se Kohout patrně snaží ještě prohloubit.
08. 12. 2012 | 09:53

Lila napsal(a):

F.Švarc

Zkuste poslouchat ČR 2. Je výborná!
08. 12. 2012 | 10:23

Jana Pechová napsal(a):

Pane Kohoute,
mě je celá ta aktivita docela sympatická, ale tu a tam narazím na možné situace, z nichž mi jde tak trochu po zádech mráz: a ty mě vždycky spolehlivě vrátí do reality.
Například moment, kdy tedy projekt změny systému získá řádově miliónovou podporu občanů a vznikne strana s jediným programem - ten volební systém změnit. To mi připadá jako nejslabší a zároveň nejhrozivější místo.
Od samotného vzniku takové strany a jejích kandidátek (nepropadejte prosím iluzi, že už dnes se po Pozitivní evoluci mlsně neohlížejí dravci čekající na příležitost) až po situaci po volbách, v nichž projekt nezíská dostatečnou sílu hlasů pro ústavní změnu.
Tam vidím dost nepříjemné otazníky.
08. 12. 2012 | 10:25

krajan napsal(a):

"Úkolem dobrého politického systému je zabezpečit, aby i potenciálně rizikoví, slabí a zkorumpovatelní politici se chtěli chovat dobře."
První otázka: Jak toho chcete dosáhnout,pane Kohoute?
"...lidi...,kteří se za všech režimů snažili plout s proudem."
Druhá otázka: Vy snad plujete proti proudu,pane Kohoute?
08. 12. 2012 | 10:46

Aktiv napsal(a):

Pan Kohout mi promluvil z duše:-)
Komunisti jsou stále u moci, jen mají jiné kabátky, a jiné ksichty..., a také dražší vozy než jen Tatry 613, a luxusnější kanceláře, a diametrálně větší apanáše, a diety, menší zodpovědnost, a ještě menší empatii a lidskost!Kam jsme to dotáhli, tu káru demokracie(a pardon zasratupitelskou)=aparáčnickou...
08. 12. 2012 | 10:48

fikus napsal(a):

F. Švarc, vyměnit lidi ve sdělovacích prostředcích? Přece pořád platí koho chleba jíš, toho píseň zpívej. To je domluvená komedie. Jílková, Moravec atd. o co jde, o to že je sledovanost, to podstatné. Skutečně nezávislá media neexistují, neboť nemají prostředky. Kdo ty prostředky má, má moc a chce ovlinovat nejen mínění veřejnosti. V tom je obrovská síla a teprve poslední dobou těm chytřejším to začíná docházet. Pokud bych jako komentátor chtěl politika zahnat do kouta, příště nepřijde a já budu vyhozen. Nejme v USA, takhle u nás funguje všechno, bohužel. Není z toho úniku
08. 12. 2012 | 10:58

krajan napsal(a):

Maximus
Mohu tvrdit, že jsem projel prakticky celou současnou Evropu a zejména její venkov. To, že je bordel v obcích jenom u nás je velmi mylné tvrzení.
08. 12. 2012 | 11:03

Kelt napsal(a):

Systém vytvářejí lidé a ti kteří z něj profitují jsou jeho zastánci.
My máme "demokracii",kterou v současný model,který je sice formální demokraciií,ale reálně klientelisticky mocenský patvar,který drží na vodou politická prostitutka v čele strany LIDEM.
Ta se vyšplhala po zádech "kmotra"Bárty,pak seznala,že pšenka pokvete se sto jedničkou,vládní post,slib změny zákona k vytvoření klubu a vrchol-post ministra obrany.
Od Šedivého a Picka bych očekával po jejím jmenování podání resignace na svěřené funkce,pokud,jak říkal již klasik Topolánek mají koule.
08. 12. 2012 | 11:03

marxík napsal(a):

Lila
Kolegyně, nejlépe zvládají těžkou dobu v Číně. A tam, jak jistě víte, vládnou už pár let komunisti.
Logický závěr si jistě dotvoříte sama.
08. 12. 2012 | 11:04

vico napsal(a):

Já vím, že je to laciné,ale příjmení autora k tomu přímo svádí:

Každý kohout si myslí, že bez jeho zakokrhání by svítání nenastalo.

Pavel Kohout je dobrý kohout - prognostik, který předpovídá ráno.

Samotný článek nemá ve skutečnosti žádný přesah a je ...legrační. Kohout se rozčiluje nad názorem, že "všechno záleží na lidech" a nahrazuje to jinou moudrostí, že vše záleží na systému. Vzápětí naznačuje, že pes je zakopán v poměrném volebním systému, který umožňuje čachry s kandidátkou a v systému nepřímé zastupitelské demokracie na úkor demokracie přímé :-)

Tím se ovšem zakusuje do vlastního chvostu, neboť náš systém sám o sobě je standardní parlamentní demokracií, která JINDE funguje dobře. To, že jsme v Evropě totálně za šaška rozhodně není dáno tím, že je u nás až tak exoticky neobvyklý systém.

Takže Kohoute, co teď? Inu co by. Zjistit, kdy má v neděli 9.12.vyjít slunce/napovím v 07:36/ a tento fakt prognosticky zakokrhat dejme tomu v 7:15 :-)
08. 12. 2012 | 11:07

pamětník napsal(a):

SOBÍK:
"To je ale slaboduché." Zase jeden co ještě nesáhl na práci, ale už má pocit že může šířit životní moudra.
Pár prázdných frází, ale že by alespoň naznačil co a kde změnit, nula.
A v lidech to není???? Dopravní předpisy máme srovnatelné s německem a švýcarskem. Proč tam nikdo nepřechází na červenou "
Slaboduchá je Vaše reakce na tvrzení, jehož obsah opomíjíte a zdá se, že jste ho nepochopil. Důkazem svědčící pro Kohoutovo tvrzení je právě chování Němců v dopravě, co si v domácím systému nedovolí, dovolují si u nás a jinde. Je to o vymáhání práva, které v našem systému je nízké a nestandardní.
08. 12. 2012 | 11:18

pamětník napsal(a):

vico
další slaboduchá kritika.
08. 12. 2012 | 11:20

evix napsal(a):

Vico
Zmrzl by mu hřeben, ono tam venku slušně mrzne takhle po ránu :-D
08. 12. 2012 | 11:24

pamětník napsal(a):

Po přečtení diskuze mi napadlo přísloví o trefené huse. Tady jich je celé hejno, čest výjimkám, jakou je např. gaia.
Každý z těch hlásajících "je to v lidech" nemá na mysli sebe, ale samozřejmě ty ostatní lidi. Pamatuji na propagandu v minulém režimu: "Co jsi ty, soudruhu, vykonal pro rozvoj naší socialistické společnosti?"
Dnešní "Je to v lidech" je totéž, soudruzi diskutéři udělali někde chybu. :))
Systém vás propagandou úplně semlel.
08. 12. 2012 | 11:33

Drzá zrzka napsal(a):

pamětník

Proč někdo na volný přechod pro chodce, když po autech není vidu ani slechu, ale svítí červená, nevleze a druhý ho klidně přeběhne. (a ještě se bude chlubit, jaký je hrdina a pár lidí mu dosvědčí, že truhlík je ten, který stál a čekal na zelenou pro chodce). Je to systémem nebo lidmi?
08. 12. 2012 | 11:52

vico napsal(a):

Matyáši vy a vaše vstupy jsou tím nejlepším důkazem, že je to spíš v těch lidech. Například jeden hádavý zahořklý dědek a celá smaženice se musí vyhodit.
08. 12. 2012 | 11:55

Karel Mueller napsal(a):

Pane Kohout,

vcelku lze s Vámi souhlasit, ale tak jednoduché to přeci jen není. Musíte především vyjít ze stavu, ve kterém se daná společnost nechází. A ten je dán celou řadou faktorů,
Položil jste otázku, jak je možné dělat demokracii bez demokratů. Stejně se kdysi ptali Lenina, jak chce dělat socialismus s mužiky.
Jistě, společnost musí mít nastavená pravidla, která umožní, aby demokraté vůbec vznikli a mužici vyrostli. Ale kdo má tato pravidla nastavit a předevšit vůbec zajistit, aby byla uvedena do praxe? Vládnoucí elita (ať je jakákoliv a opírá se o cokoliv)? Ta neudělá nic, co by jakkoliv ohrozilo její výsady a svět bez demokratů, případně s mužiky jí naprosto vyhovuje, ten její výsady neohrozí.

Kruh se zavírá.
08. 12. 2012 | 11:59

tata napsal(a):

VAŽENÍ

Jako téma VELICE ZAJÍMAVÉ,ani se nedá moc vytknout zdělenému,jen mi uniká ta nosná myšlenka hlavně tomu závěru i když to sdělení je jádro pudla.Změna systému........10 krát ano.
Ale zde je ten problém..........kdo ten zaběhnutý systém darebáků změní?Můžou to zase jen udělat lidi.........UŽ ZDE tím pádem autor ve své podstatě zpochybnil to o čem píše.............v tomto směru s tím tématem pracuje lepe nick ....Maximus.... i když velice se mi nelíbí pasáž o těch kořenech......ta k tomuto tématu je jako pěst na oko.

Ale téma je přinosné ,ale mnohem složitější než závěr autora,takže pak vybízí k spekulacím a co stím autor vlastně chtěl říct...........jestli jen nanést velice zavažné téma palec nahoru............ale pak se mu tam neměl vloudit ten závěr
08. 12. 2012 | 12:04

patriot napsal(a):

Kelt:

„…politická prostitutka v čele strany LIDEM.“

Mimořádně přesná formulace!
08. 12. 2012 | 12:04

Dash napsal(a):

No ano, je to nastavym systemem

A ten system nastavuji lidi
08. 12. 2012 | 12:05

Viola napsal(a):

no řekla bych, že systém by tak nějak měl odpovídat lidské přirozenosti a odfiltrovávat, co je uměle naroubováno.
08. 12. 2012 | 12:06

Kanár napsal(a):

Kohoute, vy jste od fochu. Co bylo dřív, slepice nebo vejce??
08. 12. 2012 | 12:10

tata napsal(a):

Karel Mueller
ZDRAVÍM,jinými slovy oba myslíme totéž,vy samozřejmě jste to srozumitelně podal.......hlavně tím závěrem.........ano kruh se uzavírá..........ve své podstatě se v těchto tématech honíme jako pes za svým ohonem......neboli nevíme jak dál,a zatím nikdo nepřišel co stím a jak.
08. 12. 2012 | 12:10

Viola napsal(a):

Maxime, naše území je křižovatkou, po které se prošlo a prochází (vyjma vlády KSČ) spousta národností a proto jsme dost různí a také pružní a se sklony ke všemu možnému a experimentátoři. Není to špatné. Je toho v nás hodně, jen to nějak dobře využít. Vandalové tu kdysi také řádili a máme i je v genech. Smysl pro pořádek, řád je možná u těch národů, které se nespojují hned kde s kým. Snad je to právě dobře vidět mezi izraelci a palestinci.
08. 12. 2012 | 12:19

reppop napsal(a):

Lila napsal(a):
Švédsko je jednou z mála evropských zemí, která celkem úspěšně zvládá hospodářskou krizi, a to díky pravicové vládě, která tam vládne šestý rok.
xxxxxxxx
Mýlíte se, nejlíp v Evropě krizi zvládlo v roce 2009 Řecko, také díky tomu, že tam předtím 6 let vládla pravicová vláda.
08. 12. 2012 | 12:21

reppop napsal(a):

pamětník napsal(a):
Každý z těch hlásajících "je to v lidech" nemá na mysli sebe, ale samozřejmě ty ostatní lidi.
xxxxxxxx
Jak jinak pane pamětník.
Existuje anketa, kde se ptali řidičů zda se považují za nadprůměrné řidiče. 95% dotázaných odpovědělo, že ano :-)
08. 12. 2012 | 12:28

ping napsal(a):

to tahle přijdeš po pátečním tahu domů, zjistíš, že máš měkkýše a tak začneš psát blog. A tento je fakt výživný
08. 12. 2012 | 12:29

SuP napsal(a):

Drzá zrzka -
".... Proč někdo na volný přechod pro chodce, když po autech není vidu ani slechu, ale svítí červená, nevleze a druhý ho klidně přeběhne. (a ještě se bude chlubit, jaký je hrdina a pár lidí mu dosvědčí, že truhlík je ten, který stál a čekal na zelenou pro chodce). Je to systémem nebo lidmi?...."

A kolikrát jste viděla, když svítí červená kvůli přechodu, v dohledu nikde žádný chodec, že by si řidič auta dovolil přejet na červenou?
Je to rozdílným vnímáním povinností, kdy řidič už jen tím, že musel absolvovat autoškolu, dosáhl "vyšší kvalifikace" a tím i vyšší zodpovědnosti. Nicméně velkým demotivačním činitelem dodržování discipliny je, když systém funguje ŠPATNĚ. Tedy červená na křižovatkách bez provozu, nezvedané závory, řízený přechod pro chodce v hodinách, kdy nejsou chodci ....
08. 12. 2012 | 12:30

Drzá zrzka napsal(a):

SuP

Častěji vidím obrázek: U přechodu spousta chodců, ale řidiči klidně jedou na červenou, však oni se chodci uhnou, nechtějí-li být rozmáznutí tvorem s vyšší kvalifikací zvaným řidič. :-)
08. 12. 2012 | 12:38

SuP napsal(a):

Karel Mueller -
Zdravím Tě! Neházej srp do žita, přece víš, že když zkoušíš něco nového, musíš to nechat chvíli fungovat a mezitím srovnávat, kolik očekávaných vlastností to má, kolik nemá a kolik je špatných, klteré jsi nečekal. Pak to musíš opravit v reakci na všechna ta zjištění. Tomu se říká zpětná vazba.
Fakt je, že jsem ještě nepřišel na to, jak uplatnit zpětnou vazbu u systému, který je "samosprašný" a řídí se jako robot "Číslo 5" - přepisuje si svou paměť, jak chce sám. Jenže to si bolševik 40 let myslel taky a jak dopadl, jenže to trvalo ......
Zatím se mi zdá funkční jen - vyndat baterky.
08. 12. 2012 | 12:39

reppop napsal(a):

Drzá zrzka napsal(a):
reppop
Systém nemůže rozhodnout, jak se lidé budou chovat. O svém chování člověk rozhodne sám.
xxxxxxx
Pozoruhodné, úžasné, na Nobelovku za biologii! Patrně jste objevila nový genetický jev: s každou změnou režimu lidé zmutují a chovají jinak. Např. většina Němců v době fašismu zmutovala aby po Norimberské procesu zmutovala nazpět. Podobně zmutovala drtivá většina občanů v ČR, protože před rokem 89 volili komunisty, ale po roce 89 ne. A nebo to bude tím, že komunisti v roce 1988 byli důvěryhodnější než v roce 1990?

Pro ty, kteří jsou nadále skeptičtí k novému objevu drzé zrzky, doporučuji nastudovat následující 2 sociologické experimeny, které vysvětlují jak to s tím rozhodováním o vlastním chování ve skutečnsti funguje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Milgramův_experiment (poslušnost k autoritám)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Asch%C5%AFv_experiment (konformita)
08. 12. 2012 | 12:40

SuP napsal(a):

Drzá Zuzka -
Začala jste s úplně jinou situací....
08. 12. 2012 | 12:40

reppop napsal(a):

oprava:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Aschův_experiment (konformita)
08. 12. 2012 | 12:42

pamětník napsal(a):

drzá zrzka:
Nikdo netvrdí, že lidé jsou stejní, nejsme mravenci, nicméně zásadně nás formuje systém. Jak uvedl reppop, řidičů porušujících zákaz přejezdu na červenou je podstatně méně než chodců.
08. 12. 2012 | 12:46

Drzá zrzka napsal(a):

SuP

Mohla jsem začít tou druhou. Třeba ten přehnuvši chodec, byl zrovna ten řidič, který jezdí na červenou.(protože ho pravidla nebo stanovené mantinely nezajímají, nebere je v potaz)

Chodec mže být zarověň řidič, řidič může být chodcem. Pravda, zaleží na situaci. :-)
08. 12. 2012 | 12:48

český maloměšťák napsal(a):

Tvrzení je správné, analýza dostatečná...závěry jsou banální.
Zamyšlení nad tkzv. čecháčkovstvím je nedostatečné.
Je cosi špatného v národě, který se kdysi dovedl vyzbroji sám - bez úvěrů, bez půjček...a držel své zásady tak, že je bránil proti výkvětu vojenskéo moci tehdejší Evropy. Cosi se s ním stalo - když už si ani neumí udělat požádek ve vlastním domě - a to v době, kdy se naopak Evropa snaží tomuto národu pomoct.
08. 12. 2012 | 12:51

resl napsal(a):

Nesnášíte typickou výmluvu, proč jste nekonkretizoval některé osoby, jak to děláte v LN při vašem hodnocení ekonomiky v Evropě ? Vaše hodnocení bývá často postavené na výroku "ekonoma" Klause, "ekonomky" Zlámalové a Kaisera. Dnes je příkladná jejich spolupráce při tzv. rozhovoru dalšího nesamostatného jedince v čele ČNB, guvernéra Singera. Chyběl jste v "hodnocení", mohl jste tak přispět k matení některých čtenářů, kteří vás bohužel považují za odborníky. Zkuste se mrknout do Evropy a pokuste se najít pro svá hodnocení sympatizanty, tady hrajete jen s kamarády z LN.
08. 12. 2012 | 12:55

SuP napsal(a):

Mně přijde zajímavé, kolik lidí tady by chtělo tenhle systém "nahradit" nějakým jiným, jak ve svých snech vidí - ježby lépe fungoval.
Srovnáme-li jen ty dva, které většina z nás zažila, ten socialistický vpodstatě nikdy nefungoval, a pokud, dokázal zajistit jen základní funkce.
Ten nový, který mezitím fungoval všude v civilizovaném okolí, dokázal mimo zajištění všech základních funkcí vyřešit běham 10 let to, co bolševik za 40 let nedokázal. To, že "SE" krade, že "SE" podplácí a že "SE" nedodržují pravidla, je velkopu skvrnou na kráse, ale nepřijde vám daleko snazší odstraňovat tu skvrnu, ale neničit kvůli tomu systém? Mnozí se dovolávalí evoluce - jenže to není něco, co by někdo řídil. Jedině proto jsme tady. Totiž to, co bylo správně, přežilo a to, co správně nebylo, to vyhynulo. A jakmile chtěl evoluci někdo zdokonalit, vznikloz toho akorát přemnožení králíků v Austrálii a nabourání ekologické rovnováhy na staletí.
08. 12. 2012 | 12:56

Drzá zrzka napsal(a):

reppop

Děkuji. Částečku Nobelovy ceny už vlastním. Tu pro EU za mír.
Pokud se autorita bude chovat s prominutím "jako prase", musím se já nutně chovat jako prase? Mám přece na výběr. I před rokem 1989 měli lidé na výběr. Otázkou je, co hrozilo tenkrát, co hrozí dnes.
08. 12. 2012 | 12:57

pamětník napsal(a):

český maloměšťák:
"Evropa snaží tomuto národu pomoct" :)))) Čemu všemu někteří lidé neuvěří!
08. 12. 2012 | 12:58

SuP napsal(a):

pamětník -
Já Opravdu, Ale Opravdu nejsem reppop!
Sice jsem si myslel, že si prd pamatujete, ale spíš to vypadá, že nedáváte pozor na výklad?
;-)
08. 12. 2012 | 12:59

pamětník napsal(a):

SuP:
Omlouvám se. Máte pravdu, daleko více věnuji pozornost věcnému obsahu sdělení než osobě autora. Ještě jednou pardon.
08. 12. 2012 | 13:03

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím též pane tata,

ten příměr se psem je docela příznačný :-). Někdy taky říkám, že je to pořád stejná písnička. Lidé se nemění, proto nás oslovují i díla starověkých myslitelů a umělců.
08. 12. 2012 | 13:05

tata napsal(a):

Supe

úplně špatně a to zdůvodu že lidé jako VY systém myslí kapitalismus versus socialismus potažmo komunismus........nejsem si jist ale myslím že i pan Karel Mueller myslel to co já system darebáctví,klientelismu,nezodpovědnosti......a to se muže stávat v obouch politických systémech.....
08. 12. 2012 | 13:09

reppop napsal(a):

Drzá zrzka napsal(a):
Pokud se autorita bude chovat s prominutím "jako prase", musím se já nutně chovat jako prase?
xxxxxx
Nemusíte. Každý je svobodný. Nemusíte třeba ani jíst.
Ale k věci. Jestliže se autorita, např. Váš nadřízený v zaměstnání, bude chovat jako prase, nemusíte se jistě také chovat jako prase. Leč je možné, že pak už to zaměstnání mít nebudete.
Ale každý není tak zásadový jako právě Vy. Většina není. A ta většina nakonec rozhodne. Tomu se říká statistika.
08. 12. 2012 | 13:09

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj SuPe,

já nic do žita naházím :-), jsem ale realista. Musíš si uvědomit, že tento systém zde již je a to dost dlouho. Ve svém provedení jde spíš zpátky než dopředu, ostatně ani nemá nejspíš kam jít dopředu. Znáš mé názory a tak víš, že věřím jen na stabilitu a rovnováhu. Vniřní rovnováha zanikla, vnější se rodí.
08. 12. 2012 | 13:16

Drzá zrzka napsal(a):

reppop

Když se většina rozhodne dělat mlčící menšinu, rozhodne menšina dělající slyšitelnou většinu. Život není jednoduchý. :-)
08. 12. 2012 | 13:19

ten, kdo se hádat nebude, napsal(a):

Někteří místní géniové se nás snaží přesvědčit, že jsme se v roce 89 chtěli dostat do Rumunska nebo Řecka. Není tomu tak, Rumunsko, Řecko to jsou Kalouskovy a Nečasovy nápady za podpory různých Kohoutů.
Většina z nás pošilhávala po Německu, Rakousku nebo Švédsku.
Pravičák chtěl zhasnout, loupit a vládnout a tak jsme jinde.
08. 12. 2012 | 13:30

Ares napsal(a):

Myslím, že autore děláte stejnou chybu jako ti, které kritizujete. Vybral jste si jeden vliv a ten z nějakého důvodu dal jako jediný či dominantní.

V lidech něco opravdu je. Zastávají určité hodnoty, mají nějaké zvyky. Pokud byste lidi z různých kultur podřídil stejnému systému (pravidlům) neměl byste stejné výsledky. Kdyby tomu bylo tak jak říkáte, tak by nehodovost na silnici byla jen otázka dopravních pravidel a objektivních vlivů (stav silnic atd.).

Je tu ovšem i vliv okolí a situace. Vezměte si třeba dopravní předpisy, přesněji přecházení na červenou. To pravidlo je identické všude. Pokud se budete např. pohybovat v zemi, kde lidi berou předpisy vážně nebo v zemi, kde je neustále porušují, vaše chování se tomu přizpůsobí. Protože se přizpůsobíte chování lidem kolem vás. Nebo třeba taková teorie rozbitých oken. Ta na řadě experimentů dokázala jak takové maličkosti jako rozbité okno, posprejovaný dům apod. dokáže ovlivnit vaše chování, co se dodržování pravidel týče.

Faktem ale je, že změna systému může razantně změnit chování lidí. A současně je to to, co můžeme teoreticky změnit nejsnadněji.
08. 12. 2012 | 13:38

SuP napsal(a):

Karle -
Co se týká provedení, mám, myslím skoro stejné výhrady jako ty. Proto si myslím, že není nic ztraceno. Nicméně nevím, kolik zdejších diskutujících si uvědomuje, jaký LEPŠÍ systém by chtěli vybudovat s lidmi, kteří dokázali takhle zkazit to, co funguje všude jinde na světě, kde to znají? P
08. 12. 2012 | 13:40

Schichtovo mýdlo s jelenem napsal(a):

Zřejmě se aktualne.cz nachází v červených číslech a začlo pod rukou prodávat blogerům možnost využívat vstupy pro produktovou reklamu.
Paní McLeod s britskými řetězci, dokonce klobáskami, v pořadí x tý autor s vlastní knihou (aniž by citoval nějakou podstatnou část obsahu nebo si to nechal od někoho zrecenzovat)....
Začínám si připadat jako ve vietnamském obchodě Všechno za 19.
Navíc si pan Kohout nechal udělat obálku ve faux art deco stylu a la Nick Gaetano (dělal obalky posledních vydání Ayn Randové Atlas Shrugged a The Fountainhead - kterou kohoutí kniha napodobuje).
Jako bychom netušili, že je jen další egomaniak.
08. 12. 2012 | 13:48

český maloměšťák napsal(a):

pamětník napsal(a):
český maloměšťák:
"Evropa snaží tomuto národu pomoct" :)))) Čemu všemu někteří lidé neuvěří!
08. 12. 2012 | 12:58
----------
Kde realizují české ekonomické subjekty své produkty nejvíce ?
V Bangladéši ?
Co EU fondy ?
Co společná snaha o regulaci nadnárodních monopolů ?
Co vyjednávací síla v rámci globální politiky ?

Nicméně" pamětníci" by asi radši tu RVHP, že ? A budovat a budovat..a dobudovat se tak až k totálnímu krachu.
08. 12. 2012 | 13:59

resl napsal(a):

Jako by chtěl svazák Kohout říci, že systém neprodukuje člověk, ale mimizemšťan.
08. 12. 2012 | 14:01

TomášL napsal(a):

Pane Kohoute,

a co byste chtěl měnit? Vždyť se v ČR žije výborně! Nízká kriminalita, netrpíme hlady, dostupné zdravotnictví, lidi se dožívají vyššího věku, svobodu, pěkná krajina, pěkné holky, fungující stát atp. :-)

Nevím jak zdejší diskutéři, ale žít v ČR je supr!

:-)
08. 12. 2012 | 14:12

Plácal napsal(a):

Úvaha pana Kohouta vyúsťuje do jednostrannosti: toliko systém je na vině. Já se domnívám, že jádro problému lze vyjádřit dvojicí pojmů - lačnost a příležitost. Pokud jde o systém - globální příležitost, ten by jistě neměl bránit iniciativě (naopak ji umožňovat ba podporovat), ale neměl by vyzvedávat chamtivé, hamižné a bezskrupulózně ziskuchtivé jedince - měl by fungovat také jako "síto", které takové - alespoň dodatečně - odhalí a vyřadí (příležitost jim ohraničí nebo vezme).
Následující pžíběh je víceměné blbost, ale ukazuje, že je třeba filtrovat příležitosti: v 2. polovině 60.tých (před vstupemn vojsk) pracoval Ing. Václav Klaus, CSc. v Ekonomickém ústavu ČSAV a několikrát se ucházel o vstup do KSČ (v roce 1968 byla již i zrušena kandidátská lhůta, striktní regulace členské základny KSČ v zájmu zachování jejího dělnického jádra šla stranou, cílený nábor a výběr do strany se již nedělal - šlo o to, aby lidé sami projevili o vstup zájem). Na internetu je vystaven jakýsi dotazník, který se mnohdy charakterizuje jako Klausova přihláška do KSČ, ale jde jen o osobní dotazník pro potřeby organizace KSČ právě pro následné jednání s uchazečem o členství (nic závazného). Klausův zájem o vstup do KSČ se ve výboru KSČ v EÚ ČSAV několikrát projednával a vím od očitého svědka (člena výboru tehdá), který mi řekl, že okolo Klause se vždy diskutovalo a nakonec zvítězil názor: Klaus je taková svině, že dát mu ještě legitimaci by už bylo neúnosné. Jde o příklad filtrační působnosti systému (subsystému), který "nehodného" nevyzvedl, ale odmítl.
08. 12. 2012 | 14:14

pamětník napsal(a):

český maloměšťák
zjevně nechápe, co chápou mnozí jiní: EU reprezentovaná bruselskou byrokracií se usiluje zařadit (nejen) nás do svého systému. That´s all.
08. 12. 2012 | 14:19

pamětník napsal(a):

Plácal:
"Úvaha pana Kohouta vyúsťuje do jednostrannosti: toliko systém je na vině" Opraavdu? Kde jste to vyčetl?
Já si přečetl, že "Ve skutečnosti je chování lidí určeno nastavením systému." To je snad něco jíného.
08. 12. 2012 | 14:24

reppop napsal(a):

Drzá zrzka napsal(a):
reppop

Když se většina rozhodne dělat mlčící menšinu, rozhodne menšina dělající slyšitelnou většinu. Život není jednoduchý. :-)
xxxxxxx
Sama píšete, že vlastně rozhodla mlčící VĚTŠINA. Bez tohoto rozhodnutí by uřvaná většina nic nezmohla. Čili nevidím mezi našimi pohledy rozpor :-)
08. 12. 2012 | 14:33

marxík napsal(a):

resl
Systém skutečně produkuje člověk. Dokonce ne jeden, ale přibližně celá tři procenta obyvatel Země.
A v tom bude ten základní problém.
08. 12. 2012 | 14:35

reppop napsal(a):

To pamětník, český maloměšťák
EU se snaží pomoct především sobě. Již Konfucius věděl, že "chceš-li pomoci sobě, pomoz druhému".
V přírodě platí jedno obecné pravidlo: systémy zvyšují svou konkurenceschopnost především tím, že jejich složky zvyšují svou kooperaceschopnost. Je to hezky vidět třeba za války, kde potřeba konkurenceschopnosti vůči nepříteli vzrůstá. Obvykle se politické strany přestanou hádat a táhnou za jeden provaz.
Viz také současná trojkoalice: konkurují si navzájem jen do tehdy než hrozí jejich pád. V tom okamžiku vždy převládne jejich kooperaceschopnost. Proč? Protože tím zvýší svou konkurenceschopnost vůči 90% obyvatel tohoto státu.
08. 12. 2012 | 14:42

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

částečně je to v systemu, částečně v lidech. zvolil bych zlatou střední cestu pul na pul. ten duvod je ten, že system lze změnit okamžitě, lidi za jednu generaci. takže před 20 lety jsme změnili system, ale pořád máme pocit, že je to v tomhle státě samý zlodějský bolševický idiot. to je normální, protože společnost se prostě mění s určitou setrvačností. problem české republiky je ten, že my jsme po roce 89 vykročili směrem ke svobodě a demokracii, ale kolem romu 2000 jsme se začali vracet zpět do totality. takže v nejbližších letech ani nemužeme čekat, že budeme demokratickou zemí, ve které si lidé váží svobody a jsou zodpovědní za sve životy. opět u nás převažují ubožáci obvinující na odborářských demostracích všechny kolem a čekající na zdroje. system se změnil, bolševické uvažování ne.
08. 12. 2012 | 14:44

český maloměšťák napsal(a):

"EU se snaží pomoct především sobě."
Neboli organismus se snaží pomoct především sobě - jako celku.
Na tom nevidím nic špatného.
Části organismu by pak měly pracovat na tomtéž.

Pamětník by však chtěl organismus bez mozku. To nejde. Respektive jde - ale takový organismus moc dlouho nevydrží. respektive vydrží - ale jen když se naloží do lihu.
Jako alternativu - místo mozku...pak pamětník nabízí sebe - a sobě podobné.
Mno - nevím jak jiní...ale já bych s bez takového " mozku" raději obešel.

Apropo - mé tvrzení bylo ale vztaženo /coby negace chování agresivně-militantního..." Evropy/ - na události dávné.
Kdy pamětníci toto tvrzení vytáhli coby eurofobní fangličku - a mávají jí ...místo mozkové činnosti mávají a mávají...jako kdysi.

http://www.youtube.com/watch?v=yPkrHI1jqNc
08. 12. 2012 | 14:53

tata napsal(a):

SUP
08. 12. 2012 | 13:40
Jde oto nakolik si uvědomujete respektive neidealizujete to co zde prezentujete,když už teda mermomocí mluvíte o politickém systému.Já oproti jiným celkem mám zkušenosti s obouma politickými systémi a nemohl bych vyloženě říci takové čenobilé prohlášení jako vy.NAVÍC VĚTA ........Nicméně nevím, kolik zdejších diskutujících si uvědomuje, jaký LEPŠÍ systém by chtěli vybudovat s lidmi, kteří dokázali takhle zkazit to, co funguje všude jinde na světě, kde to znají?

ono něco funguje ve světě dokonale,oni se ve světě nemění pravé /levé vlády?Spíš tam funguje co je mimo vyloženě politiku kam to stále směřujete.

TAKŽE oni to zkazili ty obyčejní?NENÍ to pravě naopak že je celkem logické že stále více lidí hlavně ty co mají zkušenosti s obouma a čím dal více jim hořkne poznaní straty naděje že tento politický systém bude to pravé ořechové.....PRAVĚ NAOPAK...KDYŽ po 8 letech vlády levice,a ta levice zde neznarodnovala,nechtěla zde nastolit to kam směřujete debatu o nákem uvědomovaní.........BOHUŽEL TO CO ČEMU vy jako chcete dávat čas se zatím ukazuje velice špatně a to skorem po všech stránkách,pak se není čemu divit že ta hodně velká část srovnává
08. 12. 2012 | 14:57

Miroslav Pivoda napsal(a):

ZÁVAŽNÉ SDĚLENÍ PRO EKONOMA

Ano Kohoute, je třeba změnit společenský systém (tzn. sociální inovace). V rámci těchto plánovaných změn je ale také třeba podstatně (!!!) změnit výuku ekonomie.

Přečtete si, co doporučuje profesor C. M. Christensen. Napsal ten svůj článek těsně před opětovným zvolením Obamy prezidentem USA. Christensen říká, že nezáleží na tom, kdo se stane prezidentem v USA. Kdokoliv v jeho funkci bude muset přispět ke změně ekonomických pravidel (má-li země prosperovat) a také musí proběhnout radikální změny výuky ekonomie na vysokých školách.

Jelikož v podstatě všichni ekonomové (zejména ti čeští) pořádně nerozumí kde a jak vzniká nová hodnota, silně se přimlouvám, aby se budoucím prezidentem ČR nestal ekonom a neškodil tak budoucímu zdravému vývoji. Starého psa novým trikům nenanučíš!

Zde je zmiňovaný článek C. M. Christensena v jazyce anglickém:
"A Capitalist’s Dilemma" ze dne 3 Novembra 2012 v New York Times:
http://www.nytimes.com/2012/11/04/business/a-capitalists-dilemma-whoever-becomes-president.html?pagewanted=all&_r=0
08. 12. 2012 | 15:03

Yosif K napsal(a):

Lidi v Cechach nejsou zadni skandinavci, ale prece jenom - korupce je podtstane mensi nez v Recku (pro levocove soudruhy - z poslednich 32 let byly 22 let ve valde socialiste a krast se neprestalo - o neco mene se kradlo za krale a pak za vojenskeho rezimu - kral a generalove uz meli nahrabano dost).
Petruse Proubkova nacichla socikem u RECKEHO MILIRDARE - clena PASOK. Jakpak asi tento clobrda bojoval proti korupci? Staci si vygooglovat "corruption scandals PASOK" - kdo mel ruce ten kradl. Celych 22 let.

Vetsinovy system (dle navrhu PK) by skutecne mohl Cecham prospet:
1) zmensila by se vaha komunistu - to meli sveho poslance ve Velke Britanii naposledy nekdy v roce 1950.
2) zmensil by se vliv "kmotru". Kdo by byl zvolen - byl by zvolen spise kvuli sam sobe nez kvuli cachrum s kmotry.
08. 12. 2012 | 15:24

Krupa Václav napsal(a):

PK....stačilo napsat "je to v lidech", ale přečíst celé. S tím souhlasím.
08. 12. 2012 | 15:25

Yosif K napsal(a):

C M Christensen napsal:
We should instead make capital gains regressive over time, based upon how long the capital is invested in a company. Taxes on short-term investments should continue to be taxed at personal income rates. But the rate should be reduced the longer the investment is held — so that, for example, tax rates on investments held for five years might be zero — and rates on investments held for eight years might be negative.
KONEC CITATU.

Regresivni dan z dlouhodobych investic? No nevim , aby se z toho nahodou socialisticti soudruzi totalne nezbridili...... podstrcte to Zaoralkovi a Stechovi - mozna je z toho na miste klepne pepka.....
08. 12. 2012 | 15:37

franky napsal(a):

Chování lidí je ovlivňováno (ne deterministicky určeno) nastavením společenského systému, který je tvořen a využíván lidmi. Lidé si v roce 1948 svobodně zvolili komunisty, kteří jim za aktivní účasti Sovětského svazu následně „instalovali“ komunistický společenský systém, se kterým ne všichni souhlasili, nicméně jejich chování bylo systémem vymezeno. Lidé si v roce 1989 přáli změnu, zvolili si svobodně nové představitele, kteří jim za aktivní účasti svobodných a demokratických států „instalovali“ jiný společenský systém. V obou případech bylo jejich chování spojeno s nespokojeností s tehdejším stavem vývoje a touhou po změně, ať již tato změna měla konkrétní či nekonkrétní podobu. Společenský systém je živý organismus v němž jsou navzájem propojeny jednotlivé oblasti lidského života. Nedostatky v ekonomické oblasti se následně projevují v sociální oblasti a ty následně v politické oblasti. Chyby v politické oblasti se projeví v nedostatečné výkonnosti ekonomiky a následně opět v sociální oblasti. Jakékoliv nedostatky v kterékoliv oblasti se v každém případě projeví v náladě společnosti. Chyby v politické oblasti se orientují do špatně nastavených pravidel fungování společnosti, která nezajišťují svobodný rozvoj každého člověka na principu rovných podmínek. Chyby vyplývají z konkrétních rozhodnutí politiků, kterým jsou demokratickými volbami svěřeny kompetence k rozhodnutím. Tyto kompetence jsou však nevyvážené a umožňují politikům provádět vážná rozhodnutí ovlivňující ekonomickou oblast bez příslušné osobní hmotné odpovědnosti. Chybné rozhodnutí politika je tak maximálně potrestáno jeho dalším nezvolením. Nejsou-li opravné mechanismy společenského systému nastaveny tak, aby vzniklé odchylky byly včas řešeny, mají problémy tendenci se kumulovat a zvyšovat napětí ve společnosti, aniž by nutily neschopné politiky k odstoupení. Nesprávně nastavené parametry společenského systému umožňují současné, zcela nekompetentní vládě beztrestně devastovat společnost a to až do doby, než bude novými demokratickými volbami zvolena nová, možná zrovna tak nekompetentní vláda. Jsou-li pravidla systému tvořena určitou menšinovou skupinou lidí ve prospěch této menšinové skupiny, pak je otázkou jakým způsobem může zbývající většina tato pravidla změnit. Pokud budou rozpory narůstat dojde, jak dokazuje historie, k lidmi vynucené zásadní změně. V každém případě je to v lidech, zda chtějí a zda jsou ochotni bojovat za změnu systému, který jim nevyhovuje a jehož jsou nedílnou součástí.
08. 12. 2012 | 15:39

reppop napsal(a):

tO Miroslav Pivoda

máte 100%ně rect, bez nového ekonomického myšlení není šance na změnu pozitivním směrem. Volají po něm mnozí ekonomové už delší dobu, Stiglitz, Krugman, u nás třeba Švihlíková, na Slovensku Staněk. Jenže pan Kohout je nahluchlý, takže to volání neslyší, podobně jako většina mainstreamových ekonomů a na ně navázaných politiků? Proč? Ona ta hluchota totiž dost vynáší. Neoliberální ekonomický systém bohatým (a tedy mocným) subjektům vyhovuje. Zejména těm točícím se kolem financí (které pak přímo či nepřímo sponzorují Kohouty, Sedláčky, Mejstříky, Niedermayery, Marky, Schneidery, Michly, atd). Ten systém totiž umožňuje zhodnocovat bohatství téměř nad všechny meze. Takže jistě se ho nevzdají bez boje. A těch pár osvícených jako třeba Soros, který podporuje a organizuje jinak uvažující mladé ekonomy, to asi nespasí.
08. 12. 2012 | 16:03

Silva napsal(a):

Je to v lidech - jejich vzdělávání, kazatelích dnes médiích a v systému, který je lidem vnucen nebo dobrovolně pod vlivem "elity" médií peněz a vlivových skupin přijat, nebo nadiktován. Proto máme právo se vždy bránit a ohradit před lží

http://www.outsidermedia.cz/Jak-tomu-u-nas-bylo-s-nabozenstvim-6-dil-Konec-Velke-Moravy-a-svaty-Ivan-1.aspx
http://www.ekumakad.cz/cz/projekty/prazska-skola-alternativ
08. 12. 2012 | 16:04

Kelt napsal(a):

Bohorodičko,
spletl jste se o maličkost a šest let-co je to proti vesmíru.
Totalita nastoupila s absolventem vojenského gymnázia,který tam vstoupil,aby následně mohl destruovat Varšavskou smlouvu zevniř.
Pokud si nevzpomínáte,tak to byl ten,co ohlásil noc dlouhých nožů a ES KOMMT DER TAG/hesla německých nacistů/a jehož pravá ruka Dalík se přirovnal k Martinu Bormanovi.
Vrcholí to v současnosti,kdy vládu drží nad vodou dva odsouzení kriminálníci a jedna politická prostitutka.
ennader
08. 12. 2012 | 16:07

kocman napsal(a):

PK,už v dětství jste se měl zamyslet hlouběji nad obsahem té krátké ,ne zcela adresné věty
.A od té doby jste to neudělal.
Výmluva je vždy argumentem slabochů a hlupáků,to platí nejen u výmluvy na lidi ale i u výmluvy na nastavení systému.
S pozdravem LK
08. 12. 2012 | 16:12

acer napsal(a):

ajéje,
další mesiáš s inovací ústavy
zahajuje seriál přípravnou dělostřeleckou kanonádou:-))
08. 12. 2012 | 16:16

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

kelt,
totalita se k nám začala vracet odkud bysme to nečekali. ze západu. evropská integrace, sociální stát na dluh, občanská společnost a boj proti globálnímu oteplování. to jsou nové prapory marxistů. hesla se trochu upgredovaly, cíl zustává stejný. řídit lidskou společnost z centra bez demokratických voleb. a tak se třeba dozvídáme, že o tom, kdo je zloděj a zmetek už nebudou rozhodovat soudy, ale estebák, komunista a vekslák babiš, skinhead landa a burzovní spekulant janeček. no a ješte se k nim přidal pornoherec rosenberg a z blázince i ivetka bartošová.
08. 12. 2012 | 16:28

Pabába Čechová napsal(a):

Už jsem to tady psal několikrát a pan autor se tím zřejmě nechal inspirovat. Neříkám, že mi to snad i ukradl. Psal jsem, že za komunistů jsme si mysleli, že je to jejich výmluva, když oni říkali že je to v lidech. Jenomže po dvaceti třech letech svobody je zřejmé, že je to v lidech a ne že ne!

Dnes ještě přidávám, že i ta zlodějina je v lidech. Pan autor například krade cizí výroky. Takže aby měli i jiní co krást tak přidávám slogan: Kdo nekrade není Čech, hop, hop. hop.
08. 12. 2012 | 16:37

JenTak napsal(a):

Protože si tak přeje Kalousek. :))
08. 12. 2012 | 16:37

Kelt napsal(a):

Bohorodičko,
podléháte sebeklamu vyvěrajícího bezpochyb z Vaší přiliš bujné fantazie.
To,co jsou dle Vás dominantní znaky totality,tak ve skutečnosti jsou jevy,které se vyskutují na okraji každé společnosti.
O čem mohou rozhodovat pornoherci,padlé popové hvězdičky,skihhedi a další odpad společnosti?Naprosto o ničem.
Totalitní sytém má zcela jiné znaky,než které se zdají Vám.
A zejména má zcela jiné kořeny,než se domníváte.
Totalitní systém se zejména vyznačuje tím,že popírá práva občanské společnosti,politicky ovládá policii,justici a právní systém podřizuje zájmům menšiny,která se mohla i zrodit z demokratických voleb.
Vaše tvrzení,že totalita přichází ze západu/EU/je směšné a hloupé.Státy tvořící EU a zejména ty zakládající jsou demokratickými již nejméně 6O let.
To,že se Vám "nelíbí" EU ,to komunistům také ne.
08. 12. 2012 | 17:00

Lila napsal(a):

marxík

My zřejmě nebudeme kolegové, marxíku.
V Číně jste byl, nebo jste si o ní něco přečetl? Shodou okolností moje švédská přítelkyně se nedávno z Číny vrátila, a má z ní hodně smíšené pocity. Zakázané město a čínská zeď sice berou dech; na druhé straně v Pekingu žije přibližně osm milionů nelegálů, o nichž nikdo neví, kde vlastně přespávají. A čínský venkov? Bohaté Švédy vyvezli na návštěvu k čínskému "sedlákovi", takže se mohli přesvědčit na vlastní oči. Podle jejího názoru větší sociální rozdíly než v Číně, stejně jako větší bídu a beznaděj nikde jinde neviděla, a to zcestovala málem celý svět.

Zmíněná přítelkyně je vědeckou pracovnicí, která se podílí na mezinárodním výzkumu z oblasti imunologie. Část roku pracuje v ústavu ve Stockholmu, druhou část je na pracovišti v Bostonu. Do USA se vždy těší, tvrdí, že zatímco Švédové vsázejí spíš na rutinu a v práci se nepřetrhnou, Američané pracují na výzkumném úkolu s obrovským nasazením a nakažlivým entuziasmem. A pak že to není o lidech... (kteří systémy vytvářejí).
08. 12. 2012 | 17:02

Antonín Hrbek napsal(a):

Pan Kohout po trapných deseti letech prozřel. Budiž i za to Bohu dík.

V roce 2002 napsal knihu "Rovná daň". Realizoval jen mzdový paškvil
V roce 2006 napsal knihu "Cesta k rovnováze". Žádná se nekonala
V roce 2009 napsal knihu "Finance po krizi". Po žádné krizi není
V roce 2010 napsal knihu "Investiční strategie pro třetí tisíciletí". Investice silně poklesly.
V roce 2011 napsal knihu "Dramata a frašky ekonomie". To mu již začalo svítat
V roce 2012 napsal knihu "Úsvit". Ta by se spíše mohla nazvat "Soumrak"

Po hrubých omylech v letech 2006-2007, kdy neviděl, nebo nechtěl vidět blížící se krizi a po neúspěšném působení v NERVu dospěl k poznání, že současná "ekonomie" v ČR není ekonomie, ale politická fraška a že i dosavadní ekonomie v ČR dospívá k soumraku.

Zásadním prubířským kamenem je stanovisko ke krizi.
1. Ze stanoviska, že ekonomické cykly jsou objektivní realitou a že jde o ozdravný proces, vyplývá, že nemá cenu proti němu bojovat. Jenom to vysvětlujte politikům, kterým jde o voličské hlasy, kteří vidí jen ztráty a ne i zisky.
Malým problémem je, proč ekonomické cykly vznikají a proč je skoro žádný z ekonomů, vyzbrojených moderními teoriemi a matematický aparátem, krizi přesně nepředpověděl.
2. Druhé stanovisko je, že ekonomické cykly vznikají jen díky chybné ekonomické politice a praxi. Z toho vyplývá, že je možné jim předcházet a že je možné je dokonce léčit, a to buď podle Friedmana nebo Keynese.
Malým problémem jenom je, komu hodit na krk chybnou ekonomickou politiku a který lék zvolit. V ČR je obvyklá praxe a la jak pejsek a kočička pekli dort. Za ekonomické neúspěchy přece žádná vláda nemůže (ani oranžová ani modrá), ty jsou přece jen tvůrcem ekonomických úspěchů.
Friedmanovská lečba podporou soukromé spotřeby a soukromých investic extrémně nízkou úrokovou sazbou zatím totálně selhala. A tak vláda opatrně mluvi o prorůstových opatřeních, jenom neví jak a za co.
Tomu, že podpora základního výzkumu a technického školství ze současné krize nemůže pomoci si umí každý spočítat, protože v tomto případě je lag mezi výdaji a účinkem cca 10 až 15 let. Podpora zateplení je typické krátkodobé opatření, podobné jako "šrotovné" podporující jen spotřebu a ne trvalý růst. Je to jen paliativní lék, který uleví, ale nevyléčí. Jako v Německu může krátkodobě pomoci, ale ve skutečnosti léčení degrese jen prodlouží
Ke keynesovské lečbě a la odtržení jaderné energetiky od ČEZu a urychlená státní dostavba dvou bloků v Temelínu se současná vláda neodhodlá a nemá na to ani peníze. Ty prošustrovala. Takže hodlá hrát roli zkrachovalého zemědělce, který rozprodává výnosná pole a louky a pak se diví, že nemá krmivo. Takže se budou rabovat prosperující státní podniky a la Budvar a Lesy.
Přitom každý rozumný hospodář by např. výtěžek z Lesů reinvestoval do zařízení na těžbu a zhodnocování dřeva, aby bylo možno se odříznout od pijavic typu Junkovských podniků.

V zoufalosti ve své poslední knize obvinil ze současné krizové situace v ČR ne lidi (to si netroufnul), ale "systém", konkrétně stávající ústavu. A podobně jako pan Janoušek a řada dalších začal úplně shora, a to její zásadní změnou.

A jak již to u pana Kohouta je zvykem mísí pravdu s polopravdami a rozumné návrhy s naivitami. Jen pro ilustraci:
Poslanecká sněmovna se skládá z 81 poslanců volených každé čtyři roky v přímých jednokolových volbách (to by nemuselo být špatné). Podmínkou volitelnosti je věk minimálně 25 let a občanství ČR po dobu minimálně sedmi let (to je již diskutabilní - občanství se nabývá v patnácti letech, takže při hranici 22 let, by stačila jen jedna podmínka - občanství; při trvání občanství 10 by mohl odpadnout věk - ale tyto podmínky jsou již diskriminační). Kandidaturu na poslance vyhlašuje sám kandidát, a to formou oznámení volební komisi (již vidím po zkušenostech s volbou prezidenta sta tisíce uchazečů o kandidaturu na poslanectví). A tak to jde stále dál.
Ale za přečtení kniha stojí (za její propagaci nic nechci)
08. 12. 2012 | 17:11

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

kelt,
komunistum se nelíbí NATO. s EU nemají žádný problém.
08. 12. 2012 | 17:11

je to nuda napsal(a):

napřed je to v lidech, potom je to s systému a pak je to vlidech. Skončí to v dronech. Vzpoura 21.XII.2012. Šoa. Způsobí to Lidem.
08. 12. 2012 | 17:22

Rudi Koutek napsal(a):

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):
"kelt,
komunistum se nelíbí NATO. s EU nemají žádný problém.
08. 12. 2012 | 17:11"

Priznam se, ze program a nazory soucasnych ceskych komunistu neznam. Opravdu nemaji s EU zadny problem?
08. 12. 2012 | 17:36

Kelt napsal(a):

Bohorodičko,
komunistům/ne KSČM/a ODS se nelíbí EU,protože je to demokratická instituce-jak prosté.
Co je ale zajímavé,že se jim neeklují peníze,které jim EU vyplácí/o kterých si místní poslanci mohou jenom zdát/.
Za ty prachy se v parlamentu EU dloube Zahradil v přímém přenosu
v nose s následnou ochutnávkou.
Good apetit!
08. 12. 2012 | 17:46

překlep napsal(a):

Není to v židech, ale jejich systému
08. 12. 2012 | 17:47

aga napsal(a):

franky

Jo lidé si svobodně zvolili, tak to jo. Nezdá se vám, že ke svobodné volbě patří nutná míra informovanosti? Nemůžete volit svobodně v rámci systému, který vám lže a zatajuje informace jako celek i jako jednotlivci, a disponuje za tím účelem prostředky a metodami, proti kterým nemáte žádnou šanci.
08. 12. 2012 | 18:08

aga napsal(a):

Ne že by současná ústava byla dobrá, ale když si uvědomím, jaké typy se v koordinovaném úsilí snaží o její změnu, držel bych se jí jak tonoucí stébla.
08. 12. 2012 | 18:16

pamětník napsal(a):

český maloměšťák:
"Pamětník by však chtěl organismus bez mozku." Díky. Ani netušíte, jak jste odhalil svou zaostalou omezenost. Vidět mozek v bruselské byrokracii - to vyžaduje vskutku zvláštní způsob práce mozku vlastního. Nějak Vám zůstal zadřený demokratický centralismus z dob před čtvrtstoletím. Nastudujte si něco o dialektice lokálního a globálního resp. obecného a konkrétního a potom možná pochopíte, že centralistické představy o nějakém "společenském mozku" či co jste to vlastně měl na mysli, jsou představy velice omezené. No ale není divu, jestliže bruselské centrum určuje jednostlivým státům kvóty výroby cukru anebo podílu žen ve funkcích, atd., jsou tyto infantilní představy rozšířené až do nejvyšších pater evropských politických kruhů. Ovšem ti lidé tam z takových představ profitují. Vy možná také.
08. 12. 2012 | 18:17

SuP napsal(a):

Je to v lidech?
Ne, je to v LIDEMech!

(Kdyby někoho zajímalo, co jsem tím myslel, může se klidně zeptat.)
08. 12. 2012 | 18:17

resl napsal(a):

ten lajdmeč nechápu
08. 12. 2012 | 18:24

Herbert napsal(a):

kdo dnes něco nereformuje, jako by nebyl :-)))
koho neoznačí Č.M. za vola, jako by nebyl :-)))

pamětník:
český maloměšťák:
"Evropa snaží tomuto národu pomoct" :)))) Čemu všemu někteří lidé neuvěří!
08. 12. 2012 | 12:58
----------
Kde realizují české ekonomické subjekty své produkty nejvíce ?
V Bangladéši ?
Co EU fondy ?
Co společná snaha o regulaci nadnárodních monopolů ?
Co vyjednávací síla v rámci globální politiky ?

týbrdo...tímhletakhle...oni nám prej pomáhaj?, notoje nářez roku,
souučiteli, aneníto byznys kdyz nam za to ehm platí? :-))) ?
(skromně podotknu,že kdyby se jim to nevyplatilo, tak si ehm nevrznem)

eu fondy jsou krystalická podoba korupce všech zainteresovaných stupnů, kterou si zaplatíme, prostedek pacifikace...,
vlastně nejučinnější propag. klíny do kebulí cz ovčanů,
když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají :-))

N.monopoly, hmmm, divadélko, pár pokut, pravda dost mastných, majkrosoftu a ted za obrazofky? (vočempakasi je podstata politiky? :-)))
nicméně tyto aktivity moji mikroekonomiku zcela míjejí

vi když jsem ji ani její partaj nevolil,
yyjednávací síla a výsledky naší rudé baronky Ashtonové jsou úchvatná,
stejně jako náklady na její ouřad,
(a k čemu pak platíme mzv knížete?)

vytáhnout se za vlastní cop z bažiny dokázal jen baron Prášil
08. 12. 2012 | 18:31

reppop napsal(a):

To pamětník 08. 12. 2012 | 18:17

V ledasčem s Vámi souhlasím, ne však v názoru na EU. Každý nemrtvý systém potřebuje jedno centrum řízení, i nedokonalé je pořád lepší než žádné. Samozřejmě ČR nemusí být součástí toho systému. Jenže co navrhujete pak? Jak hodláte vzdorovat nadnárodním korporacím s ročním obratem vyšším než je naše HDP a s českými politiky, kteří jim za babku prodají i budoucnost našich dětí.

Pokud se týká kvót na cukr, vůbec to není jednoznačné zlo jak se domníváte. V určitém období po roce 89, kdy naše cukrovarnictví ještě nebylo konkurenceschopné vůči francouzskému a německému (jako již dnes je), byly kvóty spíše ochranou našich zájmů. V roce 2007 po ztrátě téměř čtvrtiny národní kvóty kvůli banditskému jednání firmy Eastern Sugar (kterou neřídil nikdo z Bruselu, ale ůpodnikatel" brit Mathew Trilling), došlo nakrátko k částečnému propadu našeho cukrovarnictví. Avšak dnes, díky možnosti produkovat i nadkvótový cukr a biolíh z cukrovky, jsme se v osevní ploše cukrovky vrátili zase na úroveň před rokem 2007. Čili žádná tragedie se neodehrála.
08. 12. 2012 | 18:57

martiXXX napsal(a):

Komunisti byli proti EU od začátku :-)

http://www.sds.cz/docs/prectete/tisk/ks_ne_eu.htm
08. 12. 2012 | 19:00

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

kelt,
jak se konkretně projevuje ta nelibost? že když se hlasuje o placení 350 miliard na francouzeké banky a řecké duchody, tak ODS hlasuje pro a ksčm se zdrží? tomu říkám odpor!!!!!EU je nedemokratická byrokratická instítutce, které přináší občanum členskýách států více špatného než dobrého. stojí spoustu peněz, brání ekonomickému rustu. prohlubuje nezaměstnanost, zadlužování. EU zničila demokracii v řecku a částečně v itálii. a to je pouze začátek. občané ztrácejí na rozhodování politických elit jakykoliv vliv. EU spíše připomíná sovětský svaz. ekonomika EU je v recesi. fiskální a bankovní unie problémy ještě více prohloubí, EU čeká rozpad a chaos, kterého využijí extrtemisté.
08. 12. 2012 | 19:07

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

martixxx,
komunisti byli možná proti EU v roce 2004. tehdy jenom málo lidí tušilo, že se EU promění ve svaz sověstských socialistických evropských zelených republik. dnes se musí marx s leninem usmívat v pekle.
08. 12. 2012 | 19:12

martiXXX napsal(a):

bohorodičko, vyžeň putina: proč tedy nevystoupíme z EU; z parlamentních stran jsou proti EU jen komunisti; koho jste volil? svobodné; jejich 1%? nebo komunisty?
08. 12. 2012 | 19:15

marxík napsal(a):

Lila
Jsme kolegové, kteří zde, na místním ostrůvku svobody, společně vytváříme široké názorové spektrum na života běh kolem nás. Minimálně pan Stejskal a já bychom si to takto přáli.
Vaše přítelkyně bude podivná vědeká pracovnice pokud prohlásí, že v Pekingu žije 8 mil. nelegálů.
Jak vám ty nelegály definovala? Jako lidi pracujíci ve městě, u kterých zjistila, že nesouhlasilo trvalé bydliště v občance? U vědecké pracovnice bych takový důkladný postup očekával , než vysloví konečný závěr, který jste tu presentovala.
Zvláštní také je, že vaše vědátorka nepozorovala ohromné sociální rozdíly v její zaslíbené zemi, tedy USA. Zřejmě se v obou případech pohybovala na těch správných místech. Stále snad ještě platí, že nejschopnější podnikatelé, měřeno velikostí majetku, jsou Američani. Největší sociální rozdíly musí být tedy nutně v USA. To by jako vědátorka mohla vědět.
08. 12. 2012 | 19:16

martiXXX napsal(a):

Pokud lidi nebudou volit strany, které jsou proti EU (třeba Svobodné, dlouhodobě 1% čia tak nějak) tak nelze z EU vystoupit. Jiné strany to nechtějí. Má nějaká strana parlamemtmí dnes v programu vystoupení z EU? Ne. Tak proč je volíte? :-)))))))))))))))))))))))))))))))
08. 12. 2012 | 19:22

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

martiXXX,
nevystoupíme, protože pro to není podpora. lidem je dnes a denně médii vymýván mozek v tom smyslu, že kdybysme nebyli v EU, tak u nás nastane hladomor a staneme se soušástí ruska nebo mongolska. kdyby záleželo na mě, okamžitě bych z EU vystoupil. jsem přesvědčený, že bychom si polepšili ekonomicky a zachránili bysme demokracii.
08. 12. 2012 | 19:24

resl napsal(a):

marxík,
ne marxíku, v USA se mají všichni lidi dobře a lépe než všude ve východní Evropě. To je tím, že se neučili marxismu. Marx byl váš pradědeček ?
08. 12. 2012 | 19:25

Čenda napsal(a):

Směnit systém! Ale jak? Kapitalismus západního střihu vyhořel. Teze/heslo pravicových politiků, „Více trhu, více kapitálu povede k růstu bohatství všech. A více bohatství každého pak více svobody pro jednotlivce,“ se stává prázdnou skořápkou. Stejně tak i levicová filozofie „ Dáme každému sociální jistoty a společnost bude rajskou zahradou.“ Úpadek západního světa nastal akcelerací globálního kapitalismu od Washingtonského konsenzu. Kraken byl vypuštěn z okovů teoretiky Chicago školy. Západní státy nebyly a nejsou připraveny na akceleraci globalizace kapitálu. Pravice trvá na neoliberalismus jinými slovy sociálnímu darwinismu a levice pak na romantickém marxismu. Vzdělání, schopnost, chytrost, pracovitost není již zárukou dobrého života. O postavení A osobní svobodě rozhoduje příslušnost ke klanu a mít svého kmotra. Kapitalismus 20 století, sociální smír a pohoda ve společnosti je už minulost. Byly založený na existenci států. Socialismus se ukázal jako slepá větev na stromu ve vývoji společnosti. Pravice i levice se zakopala ve stávajících pozicích. Dokud bude jednoznačně, platit: 1/ Kapitalismus nemá morální zábrany, 2/ Stát má morálku ale nemá peníze, jsou východisky pouze lokálních státní extremismy končící globální válkou. A to už tady bylo, že?
08. 12. 2012 | 19:28

martiXXX napsal(a):

Nemohu si pomoci ale když se koukám na země mimo EU např. Norsko (které žije z plynu a ropy) nebo Švédsko tak ve srovnání s tím je je EU velmi antisocialistická. V Norsku běží sociální stát, o jakém se EU ani nezdá. %Svýcarsko žije z tradice bezpečného přístavu (bankovnictví). Atd. A všichni se překonávají v tom , aby imlementovaly normy EU, protože je pro ně trh EU nesmírně důležitý. A pro čechy je strašlivě důležitý.
08. 12. 2012 | 19:35

martiXXX napsal(a):

Země mimo EU sice formálně nejsou členy EU ale fakticky ano, protože automaticky přebírají normy EU z ekonomických a obchodních důvodů
08. 12. 2012 | 19:50

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

švédsko je v EU. sociální stát, evropská integrace, globální oteplování, to jsou dle mého názoru jenom momentální modní blbosti, které zase za nějaký čas skončí. EU se rozpadne, lidé se vrátí k národním státum, které byly v evropě po staletí. za skutečný a nevratný problém považuju islamizaci evropskeho kontinentu. nejenom EU. podle meho názoru bude jednou muslimská moskva stejně jako berlín nebo londýn. a to je skutečně problém. české republika není ještě zaneřáděná. ale nevidím způsob jak ji uchránit.
08. 12. 2012 | 19:51

marxík napsal(a):

resl
Pokud nejste ironický, kolego, tak jste mimokodexový.
08. 12. 2012 | 20:01

pamětník napsal(a):

reppop:
"Každý nemrtvý systém potřebuje jedno centrum řízení" Nepotřebuje - např. amoeba, internet.
Na ekonomický centralismus dojel reálsocialismus, nebylo už možno rozpočtovat stoupající počet položek. Principálně totéž se týká Evropy, není možno kvótovat evropské státy z Bruselu. Cukr je za námi, další problémy, např. dotace do zemědělství ne. Evropská integrace musí jít zespodu, od států, nikoliv svrchu z Bruselu. Bez společného zájmu evropských států není možné odolávat nadnárodním monopolům jenom na příkazy Bruselu. Nejsem proti evropské integraci, jsem proti evropské byrokracii.
08. 12. 2012 | 21:04

pamětník napsal(a):

Ostatně uspěchaná ekonomicky nesolidně podložená eurozóna je toho příkladem.
08. 12. 2012 | 21:11

Yosif K napsal(a):

Antonín Hrbek napsal(a):
A) Po hrubých omylech v letech 2006-2007, kdy neviděl, nebo nechtěl vidět blížící se krizi a po neúspěšném působení v NERVu dospěl k poznání, že současná "ekonomie" v ČR není ekonomie, ale politická fraška a že i dosavadní ekonomie v ČR dospívá k soumraku.

B) Zásadním prubířským kamenem je stanovisko ke krizi.
1. Ze stanoviska, že ekonomické cykly jsou objektivní realitou a že jde o ozdravný proces, vyplývá, že nemá cenu proti němu bojovat. Jenom to vysvětlujte politikům, kterým jde o voličské hlasy, kteří vidí jen ztráty a ne i zisky.
Malým problémem je, proč ekonomické cykly vznikají a proč je skoro žádný z ekonomů, vyzbrojených moderními teoriemi a matematický aparátem, krizi přesně nepředpověděl.
2. Druhé stanovisko je, že ekonomické cykly vznikají jen díky chybné ekonomické politice a praxi. Z toho vyplývá, že je možné jim předcházet a že je možné je dokonce léčit, a to buď podle Friedmana nebo Keynese...
KONEC CITATU.
Pane Hrbek, jak jste starej tak jste mimozni, aele ze jste starej tak tu mimoznost beru, jen tak suse opravuji vase notoricke socialisticke bluudy:

ad A) Kohout je jedne z mala ekonomu, ktery upozornoval leta dopredu ze GreensPaNEM NAVYSOVANA PENEZNI ZASOBA VYSUTI DO REALITNI KRIzE. kDYBY SE VLADA usa NEZAMEROVALA POSETILE NA HESLO VILA DO KAZDE PROLETARSKE RODINY, KRIZE BY BYLA MNOHEM MIRNEJSI. Kohout dokonce navrhoval aby se ceny nemovistosti zapocitavaly do infalce a aby FED tvorby novych penez z duvdou rostoucich cen nemovistostiu prudce zabrzdil!!!!
ad B.1.) Krizim nikdo predchazet neumi jelikoz ekonomie je prilis komplexni mechanismus.Pouze socansti mudriolili si MYSLI ze umi predchazet krizim. Kdyby umeli predchazet krizim, tak by asi nikdy v zivote neprohrali volby.... ze ano.....
ad B.2. Predchazet ne, lecit ano. Ovsem lecba socanska - masivni rozhoz penez mezi proletare - zacaste konci hyperinflaci (Rakousko za socanu v roce 1920) nebo totalnim statnim bankrotem (Recko a Spanelsko nyni). Kupoodivu i Friedman pripousti rozhoz penez mezi proletare - v ramci "automatic stabilizers". Socani naproti tomu propaguji "discretionary spending" - utraceni ktery zacasto pusobi PROCYKLICKY cili skodlive, a ktery se snadno stava obeti ruznych kmotru (postavme dalnici do Ostravy co nejdrive, at to stoji co to stoji.....)
08. 12. 2012 | 21:19

Yosif K napsal(a):

Krach technologickych akcii v roce 2001 a prasknuti relaiitni buybliny v roce 2008 BYLO predvidano ekonomy.

Nebylo to predvidano v dennim tisku typu VBlask nebo MFD - v serizonim The Economist byly obe krize predvidany nekoliksetkrat......
Dusledky prilisneho rozhozu penez mezi proletare lze predvidat. Co samozrtejme nezle predvidat je psychologie investicnich lumiku - bod kdy jim dojde ze to musi skoncit spatne a kdy vsichni naraz zacnou v panice prodavat.

Na obou prasaknutych bublinach nemalo investoru vydelalo - tech investoru kteri plus minus si dobre predpovedeli kdy ku prasknuti bublin dojde.

K prasknuti technologickych bublin doslo v dobe kdy spousta titulu mela price earning ratio 500:1.
K prasknuti realitni bublinuy doslo v momente kdy historicky Shiller index dosahl 205%!!!! Cili baraky byly proti historickemu prumeru predrazeny o vice nez 105%!!!! O obojim Pavel Kohout psal s dostatecnym predstihem.....

Hlupaci, divte se......
08. 12. 2012 | 21:28

reppop napsal(a):

To pamětník

S měňavkou to je sporné. Stejně tak s rostlinami, to máte pravdu, uznávám. (Nicméně ani jednoduché buňky se neobejdou bez jádra nebo aspoň genetického informačního systému, které řídí jejich reprodukci). Ale u složitějších systémů to zřetelné centrum potřebné je. Internet je něco jiného, to je jen médium pro informace. Jeho údržba a fungování je zajišťována zvnějšku. Je to jako voda, o tom jestli bude vypadat jako led či pára nerozhoduje ona, ale podmínky vnější.
Ale i kdybyste měl víc pravdy než tu připouštím (to víte, jsem taky ješitný :-)), stejně se mi Váš přístup nelíbí, příliš to zavádí neoliberalismem, přehnanou deregulací a volnou soutěží. Jenže volná soutěž v situaci kdy soutěžící subjekty jsou nesrovnatelně mocné a vlivné, je skryté nadržování těm mocným a vlivným. To je jako kdybyste dal na start 2 závodníky, jednoho normálního a druhého bez nohy a řekl: snažte se vyhrát, trať máte stejnou, soutěž je tedy spravedlivá. Vzhledem k tomu že ČR svou velikostí je ve srovnání s Německem či Francií tím bez nohy, tak nevím nevím, jestli Váš liberalismus je na místě. Já jsem spíš pro ordoliberalismus. Musí tu být demokraticky zvolený arbitr, který aspoň trochu bude usilovat o homeostázu celého systému. Jinak se systém vlivem nerovnováh zhroutí.
Z ČR každoročně odputuje přes nadnárodní korporace do zahraničí nejmíň 150 mld Kč (spíše více). Nebudeme-li v EU, nic z toho se nám nevrátí. Pokud v ní budeme, tak aspoň něco získáme nazpět. Centrum si nemůže dovolit velké nerovnováhy v systému, jinak se zhroutí celý systém. Stejné je to i s lidským organismem.
08. 12. 2012 | 21:45

MCB napsal(a):

Špatný je systém (nebo ideologie), který zločinné jednání toleruje, nebo k němu dokonce vede. V populaci vždy byli a budou nějací zločinci a psychopati. Strukturu, která s tím nepočítá proto buď vedou někteří z nich, nebo naprostí hlupáci.

Umíme-li si vládnout, pak máme mít právo hlasovat přímo o tom, co ovlivňuje náš život. Ne jen "svobodně" vybírat zastupitele, kteří si stejně dělají co chtějí, nebo za co jim někdo zaplatí.

Znamená-li "přímá volba zastupitelů" potlačení role stran, vzešla by z toho ještě horší nevěcnost a neprůhlednost politiky než je zvykem nyní. Místo aby byli politici více vázáni vůlí voličů, nebyli by vázáni už ani programy svých stran a ještě by získali silnější mandát...
08. 12. 2012 | 21:45

pamětník napsal(a):

reppop:
Nějak se vzájemně nechápeme. Nejsem a priori proti centru, jsem však proti byrokratickému centralismu. Je nesprávné, když € se zavádí z politických a ne z ekonomických důvodů. Je přece zřejmé, že za ekonomicky normálních podmínek výhody společné měny převažují nad nevýhodami. Jestliže však není podložena pokročilejší integrací i v jiných oblastech, je pevný kurz pro členy eurozóny nevýhodný. Bohužel ambicióznost evropských politiků z nejvyšších pater vedla k uspěchanosti v této oblastii v dalších. Prostě byrokraticky centralizovaná Evropa nemůže být efektívní protiváhou nadnárodním monopolům.
08. 12. 2012 | 22:14

reppop napsal(a):

To pamětník

Ano, s tím asi lze souhlasit, že tempo politické i ekonomické integrace by mělo být lépe koordinované a že jedno nemůže předbíhat příliš druhé. Proto z mého pohledu je doba už zralá na federaci a větší pravomoce (demokraticky volenému) centru. Není třeba možné aby obyvatelé Řecka dopláceli nyní na to, že ca 60% řeckého dluhu vzniklo tím, že bohatší státy potřebovaly prodat svou zbrojní produkci. Stejně tak my doplácíme na to, že nás pravicová vláda nechala po roce 2007 vysávat díky nízkému zdanění nadnárodními korporacemi a teď to chce po nás uhradit za ně. Prostě silným subjektům se může postavit jen silné centrum. A troufám si tvrdit po zkušenosti s demokratickou politickou (ne)kulturou u nás, že by šlo o Centrum postavené na demokratičtějších základech než naše národní reprezentace.
08. 12. 2012 | 22:49

pamětník napsal(a):

reppop:
Míníte současné EU-centrum? :)
08. 12. 2012 | 23:01

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený Yosife K.

Ad A) Evidentně trpíte pokročilou sklerózou. Měl byste se znovu podívat na příspěvky pana Kohouta o tom že v ČR žádná krize není a nebude i tady na Aktualne v letech 2006 a 2007. Pan Kohout se po vzoru pana Klause pokoušel radit Spojeným státům, co mají dělat. Nijak originálně.
Ad B) Patrně jste si nepřečetl, že pokud je ekonomický cyklus objektivní realitou, tak by každý ekonom měl být na základě dlouholetého vývoje ekonomické "vědy" schopen přesně předvídat kdy přijde. Věděl to i Josef ve starém Egyptě, že po sedmi letech tučných přichází sedm let hubených. A dělal opatření - obilí uskladňoval v sýpkách. Topolánkova vláda dala na "ekonomy" že žádná krize nebude a v očekávání konjunktury tvrdě podřízla příjmy státního rozpočtu. A namísto růstu HDP 4,5% jsme měli pokles 4,5% HDP. O tom, jak se jak se liberálové po roce 1945 chlubili, že odstranili příčiny krizí jste ještě nikdy nečetl? Zkuste třeba něco od Lucase nebo samotného Bernankeho a další "středoameričany". Jen si dovoluji upozornit, že za hlavní příčiny ekonomické krize jsou považovány "průmyslové, obchodní, úvěrové a spekulační jízdy o závod vedouví po nekrkolomějších skocích do příkopu krachu". Byli dokonce ekonomové, kteří pokládali ekonomické krize za imanentní součást moderní výroby. O tom, že statistici zpracovali historické údaje od roku 1825 na základě toho spočítali cykly krátkodobých krizí a dlouhodobých krizí (např. Kondratěv) toho asi také mnoho nevíte.
O účinnosti léčení krize monetární politikou a škrty jsme se v ČR dokonale poučili. Vládě totiž žádný "ekonom" neřekl, že při překročení určité hranice způsobují škrty pokles růstu. Výsledkem je trvalá deprese.
Asi patříte k těm, kteří se Keynese štítí a tudíž si ho ani nepřečetli. Keynes nikde nemluví o socanském rozhazování peněz mezi proletáře ale o jedné metodě, jak v období deprese posílit růst jako trvalou cestu vpřed. Nakonec i Vy jste musel přiznat, že dokonce sám Friedman cestu státních investic v určitých případech neodsuzuje. Takže s Vaší "antisocanskou" argumentací jste v koncích.

Zatím jste neřekl ani slovo o tom, co má podniknout česká vláda, aby vyvedla zemi z trvalé ekonomické deprese. Nechat zkrachovat nezdravé podniky a banky se z politických důvodů bojí, korupci (včetně politické) odstranit chce jenom slovy a "socanské" zvyšování daní nepomáhá. Navrhovaná podpora "zateplování" je přece, jak jsme se přesvědčili na šrotovném, typicky procyklické. Největší ze všech ekonomů - co teď?
08. 12. 2012 | 23:42

jozef napsal(a):

Cesi si predsa dnes nevladnu,
len takmer stvrt storocia realizuju "odporucania" velmoci.A prave ta realizacia je v ludoch, v konkretnych vodcoch a mienkotvorcoch,ktori realizovali a realizuju tie dorazne zahranicne odporucania.
Cesi si vladli za Masaryka, nie najhorsie,vladli si po revolucii proti slachte a starej risi - a predsa dopadlo to ako inde:odmietnutim slobody pre kapital,neslobody pre vacsinu.

A to dnesne blbe sebapohrdanie nie je predsa vobec "tradicne",je to len zalezitost poslednych mesiacov,ci rokov.Dosledok realizacie privatizacnych transformacnych odporucani supervelmoci konkretnymi /sebastrednymi a nekompetentnymi/ lidrami.
Ked som objavil tieto blogy,bol tu este citelny pocit ceskeho premianstva.
Pocit to bol samozrejme umely, v medialne a hospodarsky vytunelovanej krajine velmi umely,myslim,ze dlhodobo spolupestovany aj autorom blogu.

V krajine,kde hospodarstvo a media,pristup k propagande, ovladaju velki zraloci,dominantne zahranicni, je smiesne uvazovat o "priamej volbe" poslancov ako najdolezitejsieho lieku na nekvalitu riadenuia spolocnosti.Liekom je kvalitativna zmena,prevrat v moci masmedialnej.Pluralita silne oponovanych nazorov a etos sluzby celku,etos sluzby statu.
09. 12. 2012 | 02:54

Yosif K napsal(a):

1) Asi patříte k těm, kteří se Keynese štítí a tudíž si ho ani nepřečetli. Keynes nikde nemluví o socanském rozhazování peněz mezi proletáře ale o jedné metodě, jak v období deprese posílit růst jako trvalou cestu vpřed. Nakonec i Vy jste musel přiznat, že dokonce sám Friedman cestu státních investic v určitých případech neodsuzuje. Takže s Vaší "antisocanskou" argumentací jste v koncích.

2) Zatím jste neřekl ani slovo o tom, co má podniknout česká vláda, aby vyvedla zemi z trvalé ekonomické deprese. Nechat zkrachovat nezdravé podniky a banky se z politických důvodů bojí, korupci (včetně politické) odstranit chce jenom slovy a "socanské" zvyšování daní nepomáhá. Navrhovaná podpora "zateplování" je přece, jak jsme se přesvědčili na šrotovném, typicky procyklické. Největší ze všech ekonomů - co teď?
08. 12. 2012 | 23:42
ad 1) Ano Keynes mluvi o fiskalnich stimulech v dpobe krize a o splaceni statniho dluhu V ABSOLUTNICH CISLECH uprostred konjunktury.
Co se deje ve skutecnosti? Z 27 vlad EU celych 23 vlad navysovalo statni dluh i v dobe konjunktury. (Vcetne valdy kde byl Sobotka i Kalousek. Kdy se ten dluh ma splatit ne-li uprostred konjunktury? Jak rikal Paroubek - byli bychom blbi, kdybychom setrili pred volbami......
ad 2) Ktere "nezdrave podniky a banky" vlada zachranuje pred krachem? A jak? Tim ze omezila vydaje SR? Poklud vim tak vlada zachranila pred krachem naposledy CSA - pote co tam radil jako cerna ruka socialisticky genius megaloman Tvrdik. Dusledkem je ze CSA ma bez licence zapornou hodnotu. Pokud nekdo neco za CSA zaplati, pak zaplati pouze nejaky asiat a to jen za licenci evropskeho prepravce.

Jestli je korupce v systemu nebo v lidech je jedno - sytem se zatim nemeni a lide taky ne. Socdemaci kradou na urovni kraju cca stejne jak ODS, kradou ruku v ruce s kmotry ODS a budou krast ruku v ruce i s kmotry z KSCM.
Viteztsvi CSSD kde Sobotka nabada hejtmany "aby se starali o financovani CSSD na krajske urovni" problemy s korupci neodstrani.

Krize jsou korekce prilisneho optimismu podnikatelske sfery. Jak chcete usmernovat podnikatelskou sferu? Monetariste preferuji priskrtit tvorbu penezni zasoby, socialiste preferuji "strategie". Jake strategie? Ma snad stat podporit vyrobu smaltovanych hrncu? Nebo vystavbu rodinnych vilek pro proletare (a-la Fannie May v USA?) Nebo nahnat delnice z vyroby smaltovanych hrncu na rekvalifikaci na IT inzenyry?

Riziko kazde strategie je ze se "vedecky planovac" splete jeste hure nez se muze splest podnikatelska sfera.
09. 12. 2012 | 07:39

Yosif K napsal(a):

Mimochodem jak vytvaret zasoby na krizi predvedl Sobotka skvele - pokud byla konjunktura tak ji prikrmoval dluhem a zavadenim socialnich opatreni pred kterymi Janota varoval ze jsou proste neufinancovatelne.
Ale jak rikal Paroubek - prece nejsme blbi abychom setrili pred volbami.
09. 12. 2012 | 07:42

Maximus napsal(a):

Yosife K. - dostal si přes hubu od Antonína Hrbka a kvalifikovaně. Oslíku, měl by si odpovědět na zásadní otázku či repliku tohoto pána, která zní:
"Zatím jste neřekl ani slovo o tom, co má podniknout česká vláda, aby vyvedla zemi z trvalé ekonomické deprese".

Jen kalíš vodu a vidíš rudě, ale nic nepíšeš jak z tohoto průseru, kam nás pseudo pravice zavedla. Když chceš přemýšlet, zkus hlavu tedy použij mozek. Nadávkami a kritikou socanů nic nezmůžeš, ale poraď odborníkovi Kalouskovi, ten má opravdu problémy!
09. 12. 2012 | 08:15

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený Yosife K

jako obvykle jste se odbočením do "socanských" vlád vyhnul odpovědi co má současná vláda dělat pro to, abychom vyšli z krize.

Nemluvte o 27 vládách EU, mluvte o vládách ČR. Která z nich zaplatila alespoň korunu na snížení dluhu?

Neříkal jsem, že se mají podniky a banky sanovat nebo podporovat. Řekl jsem, že se současná vláda bojí nechat je zkrachovat a brání tak ozdravnému procesu. To je značný rozdíl!

Pravdu máte v tom, že se ani lidé ani systém nemění, takže těžko očekávat snížení korupce. Kapři si rybník nevypustí. Podíl SR na HDP je podstatně vyšší než v jiných zemích. Stát, tj. politici, není ochoten se zbavit moci nad penězi z různých "pojištění", ve skutečnosti dnes daní.

Jinek jen věcná poznámka. Pokud si pamatuji, tak pan Sobotka začal snižovat deficit a zanechal topolánkově vládě velmi slušnou finanční rezervu. I když to není jeho osobní zásluha, ale především zásluha pana Janoty.

Zde je Rhodus, zde máme skákat a ne neustále radit Eskymákům, co mají dělat v zimě.

S přátelským pozdravem
09. 12. 2012 | 08:37

odpověď napsal(a):

je to ve vyvoleném finančním systému. Z lidí jsme všechno vytáhli. Shalom gójim.
09. 12. 2012 | 09:03

Čochtan napsal(a):

Hodně je toho "v lidech" a hodně v systému.
To "v lidech" je utvářeno systémem, 50 let socialismu charakter národa silně pokurwilo, něco bylo vytvářeno staletími, ("národní charakter").
Systém je vytvářen lidmi, domácími i cizinci. Systém je často implementován zvenčí, za podpory části domácích lidí. Komunismus v ČSR, demokracie v NSR.

Cikáni žijí ve stejném systému jako Češi, a jaký rozdíl v tom, co je "v lidech".
09. 12. 2012 | 09:30

reppop napsal(a):

pamětník napsal(a):
reppop:
Míníte současné EU-centrum? :)
xxxxxx
A proč ne, jeho pozitiva převládají na negativy, což nelze říct o našem národním centru. Brusel u nás investuje finance lépe než naše vláda, viz projekty environmentální (kanalizace, programy na ochranu přírody), vzdělávací programy (nejmíň 1/3 VŠ učitelů dnes platí EU, stejně jako modernizaci výuky, software, literatury, atd.) a současně Brusel hlídá aby se ty prostředky úplně nerozkradly na Kalouskově "ministerstvu" (proto občas pozastavuje jejich vyplácení). Srovnejte to z různými projekty naší vlády (třeba státní maturity), tam jde jen o vyhozené finance.
Totéž se týká i tzv. reforem. O těch současných naší vlády není třeba ani mluvit, jde často spíš o tunely veřejných financí.
Ale např. cukerní reforma EU se defacto zdařila, podařilo se omezit pěstování cukrovky na jihu a severu, kde nebylo rentabilní, přitom aniž by došlo k výraným sociálním dopadům (ty právě EU pufrovala různými kompenzacemi). ČR nakonec poškozena nebyla, viz:

"V kontextu cukrovarnictví a řepařství v Evropské unii
prokázala Česká republika svou konkurenceschopnost. Po
reformě se cukrová řepa pěstuje již jen ve středním pásu Evropy, do kterého spadá i Česká republika.
Čeští zemědělci a cukrovarníci přežili celou
řadu krizových momentů, ať už to byl vstup
do Evropské unie v roce 2004 nebo reforma
v následujících letech, kdy byla možnost za
finanční kompenzaci z Evropské unie skončit
s pěstováním řepy i s výrobou cukru. Čeští
producenti řepy a cukru však z tohoto období
vzešli posíleni. Česká republika včas zachytila
trend poreformního vývoje cukrovarnictví
v Evropské unii – zvýšila výrobu i efektivitu,
snížila náklady, zvýšila výnosy cukrovky. Dokazují
to i údaje z uplynulé kampaně."
(Zdroj: http://www.cukr-listy.cz/on_line/2012/PDF/218-222.pdf)
09. 12. 2012 | 09:43

Sprosťák napsal(a):

Tentokrát s autorem souhlasím beze zbytku.Všichni mudrlanti a ukřivdění nahoře i v úkrytu nepochopili, že svá moudra mohli aplikovat proti zpotvoření systému,který plíživě dospěl k zotročení jednotlivců, kteří v souboji se systémem nemají šanci na nic významně dobré.Vše je možné ukrást a vždy se najdou zájemci o získání cizího.Viditelný autor se ozývá,dá se říci konečně,zatímco všichni kecálci kecají naplano a kůži nenastaví.
09. 12. 2012 | 11:18

český maloměšťák napsal(a):

pamětník
Mě už na vaše hysterické blábolení nebavilo reagovat.
Díky reppopovi, že měl tu výdrž a udělal to za mě.

Hezký den.
P.S. Nikdo vám - pamětníku, nebrání, abyste do toho byrokratického Brusele jel....udělal si úřednické zkoušky , vyhrál konkurs...a můžete věci začít napravovat přímo v tom " hadím hnízdě".. Čistě vaše záležitost. /Pokud na to máte - můžete ledasco dokázat.
09. 12. 2012 | 12:03

český maloměšťák napsal(a):

pamětník
A kdybyste si náhodou pak s něčím nevěděl rady...tak si zavolejte své soudruhy amoeby...oni vám jistě pomohou.

Jednou centrum ano, jednou ne, jednou je třeba nozku, jindy stačí pamětníkovi čivy a brvy...jednou je konsolidace špatnou strategií, jindy bylo chybou, že už dávno neptoběhla...:D

Pamětníku - dejte si své knedlo vepřo zelo a pívo...a vše bude zase O.K.
Zas bude dobře.
09. 12. 2012 | 12:10

franky napsal(a):

pro aga
Ke svobodné volbě s co nejmenším rizikem špatného rozhodnutí patří nutná míra objektivní informovanosti (tedy kvalita informací, ne jen jejich kvantita). Dnes má člověk k dispozici obrovské množství dostupných informací, ať již objektivních (pravdivých), či neobjektivních (nepravdivých). Soubor oficiálních informací vycházejících z výstupů státních institucí (např.ČSÚ, ČT apod.) by měl být souborem objektivních informací (u ČT např. o tom silně pochybuji). Soubor neoficiálních informací obsahuje vysoké riziko „neobjetivity“ informací, což neznamená, že soubory oficiálních informací jsou vždy objektivní. Všechny tyto soubory informací jsou součástí prostředí společenského systému. Pokud jsou informace poskytované státními institucemi neobjektivní či lživé, pak systém fungování státu je na nedostatečné úrovni. Nemusí však špatně fungovat celý společenský systém, v rámci něhož existují nevládní informace, poskytující například objektivní informace. Současný problém nás všech je v tom, jak posoudit v obrovské záplavě informací, které informace jsou objektivní a pravdivé a jsou nejvhodnější pro naše správné rozhodnutí. Je mnoho lidí, kteří vidí problémy černobíle a pro které jsou médii či politiky prezentované názory „svaté“ (včera to takhle v televizi řekli a to platí). Pokud stát zneužívá metody a prostředky k tomu, aby ovlivnil názory „tápajících“ lidí (strategie výhody monopolu v chaosu informací), pak boj proti tomuto zneužívání je velmi problematický i když možný. Optimismus může být v tom, že lež je náročná na dlouhodobé zvládnutí, což dokumentuje stávající stav v zamotávání se politiků do vlastních lží. Těm již nebude nikdo věřit, ani kdyby začali mluvit pravdu.
09. 12. 2012 | 13:00

babo rad napsal(a):

Podle http://jdem.cz/w3744
a
Nasdaq.com http://jdem.cz/w3734
počínaje příštím rokem
budou nové předpisy vyžadovat,
aby obchodníci s deriváty složit biliony dolarů,
aby vyhověli novým požadavkům na přiměřenost.
......
Fakt existují důvody,
proč jednou Warren Buffet o derivátech mluvil jako o „finanční zbrani hromadného ničení“.
Nikdo doopravdy neví, jaká je celková hodnota všech derivátů, které kolem nás plují, ale odhady uvádí nominální hodnotu globálního derivátového trhu někde mezi 600 biliony dolary až nahoru k 1,5 trilionu dolarů. (600 tisíc miliard až 1,5 milionu miliard.)
....,.
odkud se sakra všechny ty peníze vezmou?
globální HDP je někde kolem 70 bilionů dolarů za celý rok
Celkový HDP USA byl loni sotva přes 15 bilionů dolarů.

Na to, co říká tomuto článku,
by se lidé /ve velkém počtu, aby to bylo nepřehlédnutelné/ měli ptát miliardáře K. Janečka /derivátového obchodníka společnosti RSJ- má kvadriliony ročního obratu/ na fb Pozitivní evoluce...
09. 12. 2012 | 13:09

pamětník napsal(a):

Čochtan:
"Cikáni žijí ve stejném systému jako Češi, a jaký rozdíl v tom, co je "v lidech"." Právě Cikáni jsou důkazem dominantního působení systému. Není Cikán jako Cikán, ti, kteří tady žijí déle, aspoň ´po dvě generace, většinou nijak zásadně se neliší od majority. Ti nedostatečně civilizovaní bordeláři jsou nedávní přivandrovalci ze Slovenska i odjinud. Vsetíňáci by mohli vyprávět.
09. 12. 2012 | 16:07

pamětník napsal(a):

reppop:
Není obtížné investovat lépe, než tato naše vláda, takový sbor arogantních diletantů asi nemá v Evropě konkurenci. Nicméně současná "pomoc" EU Řecku je důkazem ekonomické nekompetentnosti současného politického EU-centra. Nedejbůh, abychom se dostali do podobné situace jako Španělsko či Itálie a zažili evropskou "pomoc" na vlastní peněženky.
09. 12. 2012 | 16:17

pamětník napsal(a):

český maloměšťák:
"Mě už na vaše hysterické blábolení nebavilo reagovat." A proto jste vyplodil 11 řádků dalších blábolů. :))
Doporučuji Vám více osobní konzistentnosti. Nikdo Vás přece k psaní nenutí, jen Vy sám. Jenomže ta obsese je prevít, že. :)
09. 12. 2012 | 16:23

aga napsal(a):

franky

"..Těm již nebude nikdo věřit, ani kdyby začali mluvit pravdu..."

Z toho si tak dělaj :)). Oni nechtějí naši důvěru, ale naši otrockou poslušnost. Myslet si můžeme - ještě nějakou chvíli - co chceme. Ale i toho dočasu, výzkum jde vpřed mílovými kroky.
09. 12. 2012 | 18:58

pavel v napsal(a):

Yosif K

Vaše příspěvky mě vždy potěší, že svlékají do naha laciný populismus neinformovaných pisatelů.

Co nemohu pochopit, je postoj Miltona Friedmana k řešení světové hospodářské krize v 30. letech. Zdá se, jakoby byl zajedno s Keynesem, kterého já považuji za jednoho z největších škůdců lidstva.
09. 12. 2012 | 20:20

pavel v napsal(a):

reppop

Tak jako já nesnáším Keynesovy ideje, tak vy nesnášíte neoliberalismus. Nevím přesně, co si pod tím pojmem představujete. Myslím, že se nejedná o přesně vymezený pojem a z toho pak možná vzniká nedorozumění, že odsuzujete něco, co liberalismem není. Které téze neoliberalismu se vám nelíbí a proč?
09. 12. 2012 | 20:30

Yosif K napsal(a):

Maximus napsal(a):
Yosife K. - dostal si přes hubu od Antonína Hrbka a kvalifikovaně. Oslíku, měl by si odpovědět na zásadní otázku či repliku tohoto pána, která zní:
"Zatím jste neřekl ani slovo o tom, co má podniknout česká vláda, aby vyvedla zemi z trvalé ekonomické deprese".
09. 12. 2012 | 08:15
Krize je korekce prilisneho optimismu podnikatelu. Po provedeni nezbytnych korekci se investice a optimismus obnovi.

Kdyby Sobotka v dobe konjunktury nerozhazoval penize na pastelkovne, mohlo by se NYNI treba stavet o neco vice dalnic. Jelikoz Sobotka v dobe konjunktury NAVYSOVAL STATNI DLUH V ABSOLUTNICH CISLECH tak je ted pochybne zda je z ceho na staveni novych dalnic brat.

Kdyz je krize tak je krize.
Nekdy je cas rozhazovat a nekdy neni rozhazovat z ceho nebo je to vrcholne neprudentni. Neni zadna velka hospodarska krize - HDP kelslo o procento nebo neco tak. To je pokles na urovni statisticke chyby.

Skuhrani na krizi je neco jako skuhrani na pocasi. Proste nekdy prsi a nekdy sviti slunce. Vetru a desti porouceli "ohromne uspesne" i bolsevici za Stalina.
09. 12. 2012 | 22:29

ondráš napsal(a):

Výborná iniciativa, pane Kohoute, smekám. Možná můžeme mít různé názory na jednotlivosti, ale to je přirozené. Důležité je odstartovat diskusi a určité změny zkusit prosadit, alespoň ty většinově přijatelné. Obávám se, že nakonec bude nutné do toho jít politicky s novým OBČANSKÝM PROTIKORUPČNÍM FÓREM, nebo HNUTÍM ZA PRÁVNÍ STÁT, přestože teď bude situace daleko složitější a méně černobílá než v roce 89. Ale změna systému je nutná. Už několikrát jsem tu psal, že největší systémovou chybou je chybná interpretace NEvoliče. Dnes cca polovina lidí nechodí k volbám, protože nesouhlasí se současným stavem politiky. Ve výsledku ale podle současných pravidel svým NEhlasem podpoří status quo. To je obyčejná MANIPULACE s hlasem voliče, pojistka politiků proti změně. To pak vede k frustraci a nezájmu o politiku, k odcizení od věcí veřejných a pocitu bezmoci. Můžeme posílat kandidátky na stranické sekretariáty, ale muselo by to být HODNĚ masové, aby toho nezneužili. Můžeme dělat i něco jiného a můžeme se na tom domluvit na soc. sítích. Musíme ale zvýšit svoji ochotu se navzájem domluvit, ochotu ke kompromisu a sjednocení opozice. Nejhorší by bylo, kdyby vzniklo několik opozičních iniciativ, které se nedomluví ke společné akci. Pak se nám Kalousci vysmějí.
09. 12. 2012 | 23:06

reppop napsal(a):

pamětník napsal(a):

reppop:
Není obtížné investovat lépe, než tato naše vláda, takový sbor arogantních diletantů asi nemá v Evropě konkurenci. Nicméně současná "pomoc" EU Řecku je důkazem ekonomické nekompetentnosti současného politického EU-centra. Nedejbůh, abychom se dostali do podobné situace jako Španělsko či Itálie a zažili evropskou "pomoc" na vlastní peněženky.
xxxxxx
Momentálně ale zažíváme "na vlastní peněženky" péči našeho národního centra v čele s pečovatelem Kalouskem. Jestli se dostanem do situace Řecka, nebude to "díky" EU-centru, ale tomu našemu národnímu, které jsme si sami zvolili a svou leností necháváme u moci. Ale hlavně: pořád jste zde nenapsal jaká je jiná alternativa než ta snažit se být plnohodnotnou součástí EU a mít tak aspoň trochu vliv na její rozhodování? Jasně, že by bylo lepší nebrat chemoterapii, protože škodí tělu, ale znáte něco lepšího, když svět má rakovinu?
10. 12. 2012 | 07:00

reppop napsal(a):

pavel v napsal(a):

reppop

Tak jako já nesnáším Keynesovy ideje, tak vy nesnášíte neoliberalismus. Nevím přesně, co si pod tím pojmem představujete. Myslím, že se nejedná o přesně vymezený pojem a z toho pak možná vzniká nedorozumění, že odsuzujete něco, co liberalismem není. Které téze neoliberalismu se vám nelíbí a proč?
xxxxx
Vy pořád mícháte pojem "neoliberalismus" a "liberalismus". Jenže oni stojí přímo v protikladu. Aplikace neoliberální doktríny (tržního fundamentalismu, neviditelné ruky trhu nebo principu "laissez-faire") nevede ke svobodné společnosti (liberalismu), ale k formě totality. Vysvětluje to článek v DR, na který jsem Vám dával odkaz (a Vy jste tu tvrdil, že jste ho četl). Zastánci tržní soutěže ignorují fakt, že mezi kapitálem a prací existuje přirozená nerovnováha sil (moci). V momentu kdy přestane tuto nerovnováhu korigovat stát (např. daňovým systémem progrese) začnou se rozevírat nůžky mezi chudými a bohatými až k tzv. nesouměřitelnosti. Pak končí demokracie, protože bohaté subjekty (nadnárodní korporace, miliardáři) mají tolik prostředků, že si mohou snadno koupit zákony, soudy a média.
Tím ale demokracie končí. Současně dojde k nastartování ekonomické krize: chudý sektor společnosti (95%) nemá dost prostředků na zboží a služby a bohatý (5%) má prostředků takový nadbytek, že je nedokážou za zboží a služby utratit. Místo toho se snaží je zhodnotit, jenže vyšší zhodnocení je nakonec v bublinové (finanční) ekonomice než v té reálné. Tímto způsobem jsou z reálné ekonomiky vysáty finance. Jenže finance jsou pro ekonomiku totéž co vodní proud pro vodní kolo. Jakmile přestanou téct, kolo/ekonomika se zastaví.

Vztah mezi liberalismem a neoliberalismem je defacto v jádru vysvětlen i na Wikipedii:

V některých vyspělých zemích, jako například ve Švýcarsku, se prosadila tato definice liberalismu: Svoboda a zodpovědnost – pro každého bez rozdílu. Svoboda a zodpovědnost jak ekonomická, tak politická, tak sociální. Tito liberálové jej považují za jedinou alternativu k tržnímu fundamentalismu, „divokému kapitalismu“ (svoboda bez zodpovědnosti) na straně jedné a k „všeovládajícímu státu“ (zodpovědnost bez svobody) na straně druhé. Nepovažují se za ani pravé, ani levé. Poukazují na to, že svoboda bez zodpovědnosti směřuje k rozpadu společnosti na „mocensko-politické klany“, jejímž zájmům je společnost vydána napospas. Zároveň poukazují na to, že zodpovědnost bez svobody vede k totalitě a k rostoucí byrokracii, jejímž zájmům je společnost nakonec podřízena.

Závěr: Proto já odmítám jak sociální fundamentalismus (komunismus), tak tržní fundamentalismus (neoliberalismus), obojí jsou extrémy, které zákonitě plodí nesvobodu a hospodářský úpadek. V tom jsem, myslím, v souladu s Ludwigem Erhardem (německý ministr financí po WWII, otec "nemeckého ekonomického zázraku"), který odmítal jak plánované hospodářství, tak volnotržní (neoliberální) model, obojí považoval za cestu do nesvobody.
Proto jsem přesvědčen (stejně jako byl on), že nejlíp funguje "sociálně-tržní" hospodářství (u nás se o něj aspoň trochu snaží ČSSD, i když s mnoha chybami). Potvrzuje to zejména praxe: poválečné Záp. Německo nebo dnešní severské státy. V politice jde o "politický střed".
10. 12. 2012 | 07:21

SuP napsal(a):

reppop -
Vy a Ludwig Erhard - připomínáte jistého kadeta Bieglera. :-)

"....V momentu kdy přestane tuto nerovnováhu korigovat stát (např. daňovým systémem progrese) začnou se rozevírat nůžky mezi chudými a bohatými až k tzv. nesouměřitelnosti. Pak končí demokracie, protože bohaté subjekty (nadnárodní korporace, miliardáři) mají tolik prostředků, že si mohou snadno koupit zákony, soudy a média....."
Už dnes bez ohledu na zásahy států těch prostředků tolik mají, takže veškeré zásahy států dopadají pouze na všechny ostatní. Bohatým subjektům bohatě stačí nechat vydělávat úroky.

"....Současně dojde k nastartování ekonomické krize: chudý sektor společnosti (95%) nemá dost prostředků na zboží a služby a bohatý (5%) má prostředků takový nadbytek, že je nedokážou za zboží a služby utratit...."
To platilo mezi válkami a po válkách. Dneska krize nevzniká proto, že by 95% společnoasi nemělo na útratu, ale protože zákonitě občas začne přemýšlet racionálněji a přestane utrácet zbytečně. Pak v "plánovaném hospodářství" naroste nadvýroba a naopak v tržním hospodářství není pro koho vyrábět, proto se výroba omezí. Důsledky jsou stejné. Takzvané nůžky nesouměřitelnosti se po určitém rozevření musí ustálit na rozumné hodnotě, protože ti, co zaměstnávají 95% obyvatel, se to své pozice dostali, protože vědí, že rovnováha se musí udržovat. Byli by sami proti sobě. Zvláštní je, že 95% si pořád myslí, že by je dokázali řídit líp než je tomu naopak.
10. 12. 2012 | 08:50

reppop napsal(a):

To SuP

Kdyby to těch 5% nejbohatších dokázalo dobře řídit, neměli bychom tu dnes hospodářskou krizi a zadlužení v řádu 350% světového HDP. Ve skutečnosti oni ten problém způsobili vykradením bohatství ze společnosti a ekonomiky. Umožňila to doktrína neoliberalismu, před kterou Erhard varoval.
Nevím co pořád nechápete?
10. 12. 2012 | 09:22

SuP napsal(a):

reppop -
Já to přece chápu, že to tak vidíte. Jen se zamyslete nad tím, jak je možné, že někdo, kdo by to uměl líp, to nedělá, když si to přeje 95% lidí?
Jak si můžete být tak jistý tím, že hospodářská krize (tentokrát z přežranosti) je způsobena špatným řízením těch, "kdo mají" a ne zásahy (ve jménu spravedlnosti pro nemajetné) těch, kdo "by chtěli taky"?
Navíc - to soustředěné bohatství tudíž alespoň existuje a oni si ho do hrobu nevezmou. Viděl jste někdy, jak se chová k lehce nabytému majetku někdo, kdo do té doby žádný neměl? Tam nastávají ty největší a nevratné ztráty. Ne tam kde se majetek syslí a udržuje ....
10. 12. 2012 | 10:49

SuP napsal(a):

reppop -
Jinak s tím řízením k 350% dluhu to je taky argument na vodě. Jak můžete vědět, že při jiném způsobu řízení by výsledky byly příznivější?
10. 12. 2012 | 10:51

reppop napsal(a):

To SuP

Protože 3/4 toho dluhu (ve vztahu k HDP) narostly od 70. let kdy se neoliberalismus stal vůdčí ekonomickou ideologií.
10. 12. 2012 | 12:30

jíra napsal(a):

Pane Kohoute, díky za zajímavé téma. A zároveň tak nějak jste hodil rukavici.

Pokud tu je takový systém už tak dlouho, a lidem nevyhovuje, aniž by s ním něco udělali, pak je v lidech, že ten systém je dál takový, jaký je. Je to v systému, ale je to i v lidech, kteří se kolem něho pohybují, od politiků přes lobisty, novináře a analytiky až po voliče.
Pravda, říká se sice: "Příležitost dělá zloděje", ale také se říká: "Každý národ si zaslouží vládu, jakou má." Což naznačuje, že existují jakési rozdíly mezi národy, když se jejich systémy vládnutí liší. Pravda je, že z výzkumů o tom, jak detailněji funguje mozek lidí různých národů, vyplývá, že jsou v nich dost rozdíly. Ne že by byly některé méněcennější, jiné vícecennější, jsou prostě rozdílně utvářené, zejména v oblasti komunikace a vyjadřování se.

Mimochodem: Když šel v Rusku do vedení Gorbačov a zahájil perestrojku, režim u nás nehnul ani prstem pokusit se o něco podobného, ačkoli třeba v Maďarsku a Polsku se poměry uvolnily, byl jsem tam, viděl jsem, slyšel jsem a zíral jsem. U nás mi ani nechtěli dovolit o tom napsat do našeho podnikového časopisu.
Režim u nás naopak spíš poměry ještě více utužil a čekal, až Gorbačov padne. Jenže ten režim tvoří konkrétní lidé, nikoli nějací roboti či počítače. Rok 1968 a 1969 nás hodně poznamenal...

A v dnešní době se děje něco podobného zase v modrém. Vládnoucí vrstvy vytunelovaly v několika etapách státní majetek, tunelují daně od poplatníků neprůhlednými veřejnými zakázkami, kvůli tomu bylo zastaveno čerpání evropských fondů ve výši 300 mld. A polostátní firmy tunelují přes růst poplatků rok od roku naše domácí rozpočty a došlápnou si na chudáky alibistickým odprodejem případných pohledávek soukromým vydřidušským exekutorům - a jednají naprosto stejně jak s těmi, kdo jim neplatí nic, tak s těmi, kdo se to vstřícně snaží splatit aspoň po částech (podporují je v tom i drahé počítačové systémy, které bohužel mezi lidmi nerozlišují).
Tunelují se i ty mikulášské figurky pro děti, ani dětský úsměv jim není svatý - pro Rakousko i pro ČR je vyrábí stejná firma, jenže ty naše jsou o pár korun dražší a 1/4 lehčí. Přes to, že v Rakousku je vyšší životní úroveň. Pravda, v Rakousku je menší DPH, jenže to spíš vypovídá o tom, že se tam veřejné rozpočty netunelují a DPH odpovídá skutečným potřebám.

Já jsem spíš alergický na slova "je to v systému" a "lidi za nic nemohou". Připadá mi to tak, že se lidé utěšují, že jim ještě není tak zle. Jenže to je jako s těmi žábami, co se nespasí vyskočením z pomalu zahřívané nádrže a nechají se uvařit zaživa. Teď je ještě čas z toho vyskočit bez větších následků jako jsou třeba ty řecké a nejen tam. Ovšem zatím nikdo nenabízí nějaké věrohodně dobré řešení.

Někdo se utěšuje tím, že bude hůř a pak si to už lidé nenechají líbit. To pak ale může dost bolet. Zbytečně. A na jak dlouho nám to vydrží? Než nám zase otrne?

Je to ještě v něčem jiném než jen v lidech nebo jen v systému.

Je to rovněž v nepříznivé míře přijímání jakési objektivněji uznávané morálky. Jinak by lidé - voliči - netolerovali takové "přehmaty" svých zastupitelů, to co si dovolí různé firmy k nim apod. Lidé by dokázali lépe využít svůj potenciál. Dělám profesionálně webové stránky a vylepšuji lidem a firmám weby a narážím často na takové chyby a na takový nezájem je eliminovat, že se nepřestávám divit.

Je to ve výchově, kde děti buď jsou upozaďovány nebo naopak rostou jako dříví v lese nebo jsou ještě podporovány v tom špatném. Přehánět se nemá na žádnou stranu. Psycholog Erik Erikson v tomto smyslu dal světu zajímavé hodnocení zvládnutí jednotlivých etap vývoje probíhajících už od narození. Kde to nezvládnou, začíná se jejich dětem zpožďovat psychický vývoj oproti potenciálnímu podle kalendáře. A to ještě nepíši o vlivu excesů, to si stačí projít černé kroniky.

Jak je naopak úžasné, když se svět dozví o tom, jak jsou některé děti talentované a že se na to brzy přišlo a rodiče je v tom zdárně podpořili. Kolik potenciálních talentů se však v národě promarní? Osobnosti pak vyniknou nejen ve svém oboru (kultura, věda, spoort...), ale působí příznivě i celospolečensky, jdou příkladem, samozřejmě nesmí být jejich vývoj příliš jednostranný. Pokud tohle zvládneme ve větší míře opravdu dobře, to ostatní už přijde samo...

Přeji si to z celého srdce...

Hezký den
10. 12. 2012 | 14:50

mb napsal(a):

Kategoricky odmítám rasistickou tezi, že „my Češi jsme podřadný národ, který si neumí vládnout a potřebuje nad sebou pevnou ruku“. Kdo tvrdí toto, nechť důsledně používá první osobu čísla jednotného: „Já jsem podřadný člověk, který si neumí vládnout“, a tak dále. Prosím. Každý má právo myslet si o sobě, co uzná za vhodné, ale ať přitom nepomlouvá své krajany.Nevěřte travičům, kteří svádějí všechno na „lidi“. Je třeba změnit systém. Je třeba ho změnit, a to tak, aby poprvé v historii této země umožnil těm vysmívaným a ponižovaným lidem svobodně volit své zastupitele přímo. Samozřejmě, kromě jiných charakteristik, neboť opravdu není vše jen věcí volebního mechanismu

... My češi jsme podřadný národ, který si neumí vládnout, a potřebuje(me) nad sebou pevnou nebo jakoukoli jinou ruku ... případně dobrá pravidla soužití a hlavně (kurevsky) VYNUTITELNOST PRAVIDEL ...

když ne ... jsme odsouzeni ke zkáze, útlaku, nespravedlnosti, chudobě a bezpráví ...

šalom ...
10. 12. 2012 | 15:02

pamětník napsal(a):

reppop:
"pořád jste zde nenapsal jaká je jiná alternativa než ta snažit se být plnohodnotnou součástí EU a mít tak aspoň trochu vliv na její rozhodování?" Jednoduchá, zdrženlivost. Současný eu-voluntarismus bez ohledu na reélné rozdíly jednotlivých států je škodlivý pro samotný proces integrace. Řecko je toho zářným příkladem, kdyby zůstalo u své drachmy, prošlo by možná několika devalvacemi, Řekům by se ostatní Evropa zdražila, nám Řecko zlevnilo, a tak sami bez nějakých záchranných fondů by si řešili ekonomický pokles. Jenomže někomu se hodí ty půjčky poskytovat. Vaše myšlení vede do chomoutu.
10. 12. 2012 | 15:15

pamětník napsal(a):

mb:
"... My češi jsme podřadný národ, který si neumí vládnout, a potřebuje(me) nad sebou pevnou nebo jakoukoli jinou ruku ... případně dobrá pravidla soužití a hlavně (kurevsky) VYNUTITELNOST PRAVIDEL ..."
Obdivuji ostrost a bystrost Vašeho myšlení, které vede k tak originálním neotřelým závěrům. Má úcta!
10. 12. 2012 | 15:21

SuP napsal(a):

reppop -
Od 70. let se nestal neoliberalismus vůdčí ideologií, ale trnem v oku těch, co se jich přestali ptát na jejich moudra. Od začátku 70. let totiž začaly nade všechny meze růst pokusy vlád regulovat trhy. Tak si to zkuste dát do souvislostí.
Vy zkrátka hrozně věříte tomu, co do vás hustí neúspěšní "řidiči všeobecného blahobytu". Nevím, zda je to ten nejobjektivnější zdroj informací.
10. 12. 2012 | 15:30

mb napsal(a):

zdravím pamětníka ... akorát nevím zda to myslíte ironicky či neironicky ...

/ myslím, že to, že nedokážeme vynutit pravidla na podvodnících, mafiánech, etc. ... je to, co nás stahuje dolů ...

souhlasíte ?

zdravím vás ...
10. 12. 2012 | 15:31

SuP napsal(a):

mb -
"....nedokážeme vynutit pravidla na podvodnících, mafiánech,..."

Nebuďte nihilistní. My bychom to dokázali, ale jedině, kdybiosme si vzali právo do svých rukou.
Podívejte se na to veseleji:
Mafiáni a podvodníci kradou. Kradou odkud? kradou ze státního rozpočtu. tem hlídá kdo? Státní úředník. Ale co to vidím, on nehlídá, on taky krade! a jaktože se nebojí?
No protože mu poradili nejlepší právnící, které tahle země urodila. Připravili zákony a tudíž hned věděli, co ty zákony neřeší. Takže dokud se ČÁST (abych nepaušalizoval, znám několik bílých vran) právníků místo dosažením právního státu věnuje doučovacím kroužkům pro zloděje, podvodníky a mafiány, je to nějaké zacyklené.
10. 12. 2012 | 16:16

mb napsal(a):

sup ... ale to je přece problém naší neo/postdemokracie v kostce ne ... že lumpi nejsou trestáni, ztrestáni a potrestáni, ne ... ???

že někomu / velké rybě, mafiánu, známemu známého / to projde ... a někomu ( obvykle rybě menší, plebsu, etc. ) to neprojde ...

... nemyslíte ... ??? / o šití zákonů na míru ... a účelovosti nemluvě ... /

zdrwm ...

/ ta opatření přitom existují viz.: enventura demokracie ...

zákon o státní službě, maj. přiznání ...

měte se ...
10. 12. 2012 | 16:24

reppop napsal(a):

To SuP

Do mně nikdo nic nehustí. Nemám duši. Jen už pár desítek let pozoruji okolní svět a hledám mezi jevy souvislosti. Nicméně díky za Vaše polemiky, díky nim jsem si uvědomil plno nových vztahů, které upřesnily můj pohled na svět. Takže na těch mých závěrech máte i Vy svůj podíl! Když mi totiž něco neštymuje s realitou, poohlížím se potom o to intenzivněji po jiných vysvětleních a pohledech na věc.
10. 12. 2012 | 18:20

reppop napsal(a):

pamětník napsal(a):
reppop:
"pořád jste zde nenapsal jaká je jiná alternativa než ta snažit se být plnohodnotnou součástí EU a mít tak aspoň trochu vliv na její rozhodování?" Jednoduchá, zdrženlivost.
xxxxxxxxx
Prosím o vysvětlení jak konkrétně má ta zdrženlivost v současnosti vypadat z hlediska ČR? Díky.
10. 12. 2012 | 18:26

pamětník napsal(a):

reppop:
Např. nehrnout se o eurozóny.
10. 12. 2012 | 18:30

pamětník napsal(a):

...do..
pardon
10. 12. 2012 | 18:31

reppop napsal(a):

To pamětník

prosil jsem Vás o KONKRÉTNÍ vyjádření, ne obecné. Co tím konkrétně myslíte "nehrnout se do eurozóny"?

To je skoro jako bych já na Váš dotaz jaké máme domácí zvíře, odpověděl: živé.
10. 12. 2012 | 18:58

SuP napsal(a):

reppop -
Kdybych věděl, že si neděláte srandu, napsal bych: "Ale kvůli tomu sem chodíme!"
;-)
10. 12. 2012 | 19:08

SuP napsal(a):

reppop -
Nehustí to do Vás. Oni jen vytvářejí přetlak svých pohledů v naší atmosféře a Vy jen máte ventil nastaven na nižší protitlak ......
10. 12. 2012 | 19:11

reppop napsal(a):

To SuP

Ano, na chytré a logické myšlenky já jsem přímo vysavač, už jsem si na ně vytvořil závislost.
10. 12. 2012 | 20:17

SuP napsal(a):

reppop -
Vidíte, to já ne. Buď se mi líbí, nebo nelíbí. Ale závislost?
10. 12. 2012 | 20:27

pavel v napsal(a):

reppop

Pokud je neoliberalismus totéž, co svoboda bez odpovědnosti, pak jsme zajedno, že se jedná o zavrženíhodný systém.

Odpovědnost já chápu tak, že člověk nesmí svým (svobodným) rozhodnutím poškodit někoho jiného. Jinak též, že pokud někomu druhému udělá škodu, musí ji nahradit. V ekonomice to znamená že dlužník musí uspokojit věřitele. V tomto ohledu je nodpovědné, když někdo nadělá takové dluhy, že ani celý jeho majetek pak nestačí na jejich vyrovnání. To znamená, že půjčka by se měla vždy poskytovat proti zástavě. Stát by měl mít regulatorní roli v tom smyslu, aby dohlížel na společnosti s ručením omezeným, že budou schopny splatit závazky (akciová společnost také ručí pouze do výše svého majetku) i když přijde hospodářský pokles. Aby jejich půjčky byly přiměřené jejich majetku.

Všechno, co zde bylo řečeno, by se mělo vztahovat i na státní finance. Státní dluh by nikdy neměl přesáhnout hodnotu majetku státu. Z tohoto hlediska lze za nejhorší neodpovědné liberály považovat socialisty v Řecku a Španělsku, že ve snaze povzbuzovat hospodářský růst zadlužili své země tak, že se ocitly v tzv. dluhové pasti. Myslím, že ani Česko by nedokázalo prodejem státního majetku pokrýt státní dluh, který v současné době činí něco přes 1500 miliard Kč (325 000 Kč na jednoho zaměstnaného obyvatele).

Shodneme se na tom, že v zájmu odpovědnosti by Česko mělo v prvé řadě začít snižovat státní dluh místo povzbuzování růstu HDP?
10. 12. 2012 | 20:36

reppop napsal(a):

pavel v napsal(a):
Všechno, co zde bylo řečeno, by se mělo vztahovat i na státní finance. Státní dluh by nikdy neměl přesáhnout hodnotu majetku státu. Z tohoto hlediska lze za nejhorší neodpovědné liberály považovat socialisty v Řecku a Španělsku,
xxxxxxxx
Tak zaprve, nebyli to jen socialisti, kteří zadlužili Řecko a Španělsko. Tady podsouváte nepravdu (slušně řečeno).
Ale k tomu profláklému Řecku. Údajně 60% jejich dluhu je důsledek nákupu zbraňových systémů z vyspělých zemí (zejména Německa). Firmy těchto zemí zřejmě vymysleli nějaký způsob jak (legálně či nelegálně) zkorumovat řeckou vládu aby kupovala i to, co Řekové vlastně nepotřebují (spíš to potřebují ty vyspělé evropské země aby na okraji kontinentu byl po zuby vyzbrojený spřízněný stát, navíc s duhovým závazkem. Čili ty země si na úkor Řeků za pomocí jejich kolaborantské vlády zvyšovali svůj blahobyt (odbyt na své výrobky). Když se kvůli tomu Řecko zadlužilo, má teď povinnost znovu německým a francouzským bankám, které jim půjčují platit? Zajímavá spravedlnost, možná dle Vašeho gusta, dle mého nikoliv.
Podobně náš dluh za Kalouska vznikl tím, že nadnárodní korporace mají u nás od nástupu pravice tak skandální úlevy, že od nás ročně vysají nejmíň 100 mld. Kč. Mají to za ně platit důchodci, kterým se to vykrádá z jejich účtu, na který si celý život střádali? Opět to není spravedlnost dle mého gusta, nezlobte se, prostě není (a nestydím se za to). Vy si samozřejmě myslete co chcete, je mi to fuk. Já Vás na Váš povrchní pokřivený pohled upozornil, víc udělat nemohu.
xxxxxxxx
Shodneme se na tom, že v zájmu odpovědnosti by Česko mělo v prvé řadě začít snižovat státní dluh místo povzbuzování růstu HDP?
xxxxxxxx
Milej pane, tady vůbec nejde o to na čem my se tu shodnem, tady jde o to, jestli to co navrhujete není v rozporu s ekonomickými zákony. Mnoho ekonomů se domnívá, že ano. Že bez počáteční investice prostě dluh snižovat není možné. Pardon, možné to jistě je: zavést koncentrační tábory či gulagy a tam těch 90% zadlužených a se svými příjmy nevycházejících obyvatel zplynovat. Pak by samozřejmě zbývajíci 10%ní sektor společnosti žil v přebytku, ne s dluhem.
10. 12. 2012 | 21:36

reppop napsal(a):

SuP napsal(a):
reppop -
Vidíte, to já ne. Buď se mi líbí, nebo nelíbí. Ale závislost?
xxxxxxxxx
Mrzí mne to, ale mám neodbytný pocit, že drtivá většina chytrých, logických a bezrozporných myšlenek se Vám nelíbí. :-(
10. 12. 2012 | 21:46

SuP napsal(a):

reppop -
Co se mi líbí co a nelíbí, nechte na mně. Já Vám do Vašeho taky nekecám .....
10. 12. 2012 | 22:54

SuP napsal(a):

reppop -
"....Mnoho ekonomů se domnívá, že ano. Že bez počáteční investice prostě dluh snižovat není možné...."

Otázka je, zda "mnoho ekonomů" je relevantní množství (podobně jako vám 8 z 10 opravářů bude doporučovat Calgon po každém praní).
Co je hlavní - tady vůbec nejde o počáteční investici! Tady jde o hospodaření s provozními prostředky. A pokud to neumíme, není řešení si pořád dál půjčovat, nota bene od věřitelů, kteří to budou chtít splatit!
10. 12. 2012 | 23:06

pamětník napsal(a):

reppop:
"Co tím konkrétně myslíte "nehrnout se do eurozóny"?" Dobře, polopatě: Neusilovat zbavit se jednoho z národních ekonomických nástrojů - plovoucího kurzu měny, dokud nebude standardizovaná srovnatelná především ekonomická a legislatívní úroveň všech členů eurozóny. Aby nemohlo docházet k takovým absurditám, kdy Slováci se musejí podílet na ekonomické pomoci násobně bohatšímu Řecku.
11. 12. 2012 | 07:57

reppop napsal(a):

pamětník napsal(a):
Neusilovat zbavit se jednoho z národních ekonomických nástrojů - plovoucího kurzu měny, dokud nebude standardizovaná srovnatelná především ekonomická a legislatívní úroveň všech členů eurozóny.
xxxxxxx
OK, s tímto problém nemám. Navrhoval jsem zde snad někde abychom se zbavili koruny? Volal jsem tu snad někdy abychom neusilovali o srovnání ekonomické a legislatívní úrovně všech členů eurozóny? Lze to udělat bez organizace z jednoho demokraticky voleného centra, když jednotlivé subjekty mají velmi nestejnou sílu? Není lepší než nadávat na nedostatky toho centra, snažit se na něj tlačit aby je odstranilo?
11. 12. 2012 | 08:07

reppop napsal(a):

To SuP

Zkusme jednoduchý příklad:
Vaše děti po Vás zdědí jen obří dluhy. Mají 2 možnosti:

a) nemít už žádné děti, protože by je ze svého skrovného platu zaměstnance či podpory v nezaměstnanosti při celoživotní povinnosti splácet dluhy (a úroky z nich) neuživili i když budou šetřit sebevíc.

b) půjčit si peníze, postavit továrnu a začít vyrábět něco užitečného tak aby ze zisku časem mohli zaplatit nejen dluhy po Vás, ale současně uživit sebe a své děti.

Kterou možnost myslíte, že by zvolili?
11. 12. 2012 | 08:14

reppop napsal(a):

SuP napsal(a):

Co je hlavní - tady vůbec nejde o počáteční investici! Tady jde o hospodaření s provozními prostředky. A pokud to neumíme, není řešení si pořád dál půjčovat, nota bene od věřitelů, kteří to budou chtít splatit!
xxxxx

Pokud jste si neráčil ještě všimnout, tak i země, které byly původně zadlužené relativně málo (Španělsko, Irsko) se tou strategií škrtů dostalo do ještě většího zadlužení.

Čili to je přesně to, o čem já tu pořád dokola píšu, lišíme se v tom, že já poměřuji platnost ideologie realitou, pro Vás je ideologie vším, realita ničím.
No když myslíte, že tato životní strategie je rozumná, nechám Vás u toho, víc stejně udělat pro Vás nemohu. Ani rozumné věci se nemají vnucovat násilím, člověk si má na ně přijít sám. Já zastávám jen první půlku hesla "Chytrému napověz, hloupého...".
11. 12. 2012 | 08:25

reppop napsal(a):

To Pavel, SuP

Omlouvám se, ještě jsem zapomněl na jednu možnost jak náš stát oddlužit nbez toho, že bychom si museli půjčit pro počáteční investici. Ale ta možnost je hrozně fuj, tak jsem si netroufl s ní prudit. Korporace a miliardáři, kteří u nás neplatili daně ve výši jak je obvyklé v civilizovaných zemích, by to nyní doplatili dodatečně.
Ale já vím, je to moc a moc ošklivé, není možné přece trestat úspěšné. Takže to beru zpět, určitě lepší budou ty koncentráky a konečné řešení, to vyjde úspěšné poměrně levně a navíc prý lidský popel je dobré hnojivo. Takže líní budou konečně aspoň po smrti úspěšným užiteční.
11. 12. 2012 | 08:46

reppop napsal(a):

To Pavel, SuP

I když jsem někde četl, že koncentráky už vyšly z módy, jsou prý dnes málo ziskové (ziskové byly hlavně když se topilo bahatými Židy, ze socek není žádná přidatná hodnota). Nyní se zkouší inovativní tzv. Executors-freezing metoda: exekutoři, kteří zadluženému 90%nímu segmentu společnosti vše zabaví pro splacení jejich dluhu, který si u toho 10%ního segmentu neodpovědně nadělal, protože chtěl jíst a léčit si nemoci. Pak stačí jedna tužší zima a konečné řešení je podstatně ekonomičtější. Snad aspoň pár otužilejších socek přežije. Protože přece byste nechtěli aby ty mršiny socek uklízeli úspěšní. Jednak socky odporně páchnou a jednak úspěšní mají od Boha jiné poslání - zhodnocovat svůj majetek pomocí finančních derivátů.
11. 12. 2012 | 09:47

reppop napsal(a):

oprava: "bohatými Židy"
11. 12. 2012 | 09:49

pamětník napsal(a):

reppop:
"Lze to udělat bez organizace z jednoho demokraticky voleného centra, když jednotlivé subjekty mají velmi nestejnou sílu?" Samozřejmě, dokonce jemu navzdory. Zavést zde měnu pod ECB by bylo pro ČR riskantní, přesto, jak se zdá, se tomu nevyhneme ještě v nezralé době. Vy mne jen tak zkoušíte, že?
"Není lepší než nadávat na nedostatky toho centra, snažit se na něj tlačit aby je odstranilo?" Tlačit na německo-francouzský tandem??! Teď už si děláte ze mě vyložene 3 .
11. 12. 2012 | 11:00

pamětník napsal(a):

reppop:
"si u toho 10%ního segmentu neodpovědně nadělal, protože chtěl jíst a léčit si nemoci." To opravdu míníte vážně?? Dnes si ti nebohatí půjčují na spotřební zboží a dokonce i na dovolenou.
11. 12. 2012 | 11:04

SuP napsal(a):

repop -
"....

Čili to je přesně to, o čem já tu pořád dokola píšu, lišíme se v tom, že já poměřuji platnost ideologie realitou, pro Vás je ideologie vším, realita ničím.
No když myslíte, že tato životní strategie je rozumná, nechám Vás u toho, víc stejně udělat pro Vás nemohu. Ani rozumné věci se nemají vnucovat násilím, člověk si má na ně přijít sám. Já zastávám jen první půlku hesla "Chytrému napověz, hloupého...". ...."

Je to docela poučné, jak vždycky čas od času z vás vypadne, co jste SKUTEČNĚ zač.
11. 12. 2012 | 13:51

pamětník napsal(a):

reppop:
Jak EU-centrum rozumí realitě:
"K rychlému odstranění segregace romských dětí vyzvala minulý týden Prahu také Rada Evropy."
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=765854
11. 12. 2012 | 18:29

reppop napsal(a):

pamětník napsal(a):

reppop:
"si u toho 10%ního segmentu neodpovědně nadělal, protože chtěl jíst a léčit si nemoci." To opravdu míníte vážně?? Dnes si ti nebohatí půjčují na spotřební zboží a dokonce i na dovolenou.
xxxx
Pak mi ale vysvětlete proč tedy ty dluhy mají splácet například důchodci (kvůli částečnému pozastavení valorizace důchodů), když je tedy oni nenadělali? Mnozí skutečně musí volit mezi jídlem a léky. Podobně mnoho rodin s malými dětmi (náklady na výchovu jednoho dítěte rodinou sociologové už teď odhadují až na 2 miliony Kč) nyní mají ty dluhy platit zvýšeným DPH. Z této logiky mi vychází, že když tito lidé mají (spolu)uhradit státní dluh, tak ho předtím (spolu)vytvořili. Čím? Tím, že jedli a občas zašli k doktorovi?
12. 12. 2012 | 00:37

reppop napsal(a):

pamětník napsal(a):

reppop:
Jak EU-centrum rozumí realitě:
"K rychlému odstranění segregace romských dětí vyzvala minulý týden Prahu také Rada Evropy."
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=765854
xxxxxxxx
A v čem shledáváte problém?
Nemohu totiž uvěřit, že se domníváte, že výchovou dětí k rasismu vyřešíte cigánskou problematiku? Stereotypizace "my" a "oni" byla možná řešením v době tlup, kdy se permanentně válčilo o základní zdroje. Dnes je vývoj civilizace přece jen o trochu dál.
12. 12. 2012 | 00:42

reppop napsal(a):

SuP napsal(a):

Je to docela poučné, jak vždycky čas od času z vás vypadne, co jste SKUTEČNĚ zač.
xxxxx
No proč ne, je jen otázka jestli tentokrát vnímáte tu skutečnost nezaujatě nebo ideologicky. :-)
Jako věčný optimista VĚŘÍM v to první. :-)
12. 12. 2012 | 07:32

reppop napsal(a):

pamětník napsal(a):

reppop:
"Lze to udělat bez organizace z jednoho demokraticky voleného centra, když jednotlivé subjekty mají velmi nestejnou sílu?" Samozřejmě, dokonce jemu navzdory.
xxxxx
Myslíte, že když děláte někomu silnějšímu něco "navzdory", tak z toho budete v dlouhodobé perpektivě mít užitek?
Můžeme samozřejmě centru dělat navzdory vše, ale představa, že nás pak bude tahat z bryndy, do které nás dostal Kalousek, je trochu naivní, nemyslíte?
Pak by nejmíň ponižující bylo z EU vystoupit. Co ale navrhujete pak? Jakými metodami hodláte zabránit aby se z naší země nestal dokonalý mafiánský kmotrostán oligarchů po vzoru nebo za spolupráce s východním "slovanským dubiskem"? Tj. země, kde stát nejen krade, ale i vraždí.
12. 12. 2012 | 09:15

reppop napsal(a):

pamětník napsal(a):

"Není lepší než nadávat na nedostatky toho centra, snažit se na něj tlačit aby je odstranilo?" Tlačit na německo-francouzský tandem??! Teď už si děláte ze mě vyložene 3 .
xxxxxxx
A jak chcete aspoň trochu ovlivnit ten německo-francouzský tandem bez účasti v rozhodovacím centru? Nebo chcete Českou republiku naložit na kamiony a odvézt do Tichomoří? Ani to by nemuselo pomoci, protože korporace (i ty se zázemím v Německu a Francii) dnes operují po celém světě. Viz např.:
http://www.youtube.com/watch?v=CpWK79lEpVs
Když Váš mozek (centrum) onemocní depresí a bude Vám dávat signály k sebevraždě, bude lepší "zůstat zdrženlivý" nebo se pokusit ho ovlivnit psychiatrickou léčbou, byť s nejistým výsledkem?
12. 12. 2012 | 09:25

pamětník napsal(a):

reppop:
"Myslíte, že když děláte někomu silnějšímu něco "navzdory", tak z toho budete v dlouhodobé perpektivě mít užitek?" Co se týká €, samozřejmě, že ano.
"A jak chcete aspoň trochu ovlivnit ten německo-francouzský tandem bez účasti v rozhodovacím centru?" Nijak, nelze. Vy však kladete otázku, kterou nezpochybňuji, zda ne/být členem EU. Já a další zpochybňujeme hurá entuziasmus pro současný byrokratický způsob integrace a řízení EU, který je hlavní příčinou všech vážných ekonomických potíží Unie. Teď např. se jedná o možnosti vyvádění zisků dceřiných bank do jejich matek, což by bylo pro naši ekonomiku nevýhodné.
Vaše poslední věta je vskutku humorná - EK léčící depresi! :)))
Myslím, že téma jsme vyčerpali, svá stanoviska vysvětlili - jsou zřejmě v dohledné době nezměnitelná - tak tuhle debatu mohu s čistým svědomím ukončit.
12. 12. 2012 | 10:01

reppop napsal(a):

pamětník napsal(a):
Teď např. se jedná o možnosti vyvádění zisků dceřiných bank do jejich matek, což by bylo pro naši ekonomiku nevýhodné.
xxxxxx
Prosím ještě o dovysvětlení. Měl jsem (možná mylně) zato, že nyní se to vyvádění právě realizuje. Takže by se mělo usilovat o změnu. Tuto problematiku prof. Staněk také zmiňuje ve svých přednáškách, na které jsem tu dal odkaz.
Jinak souhlasím, že další naše diskuse už příliš nových pohledů nepřinese a bude lepší ji ukončit. Přesto, že nedošlo k převážné shodě, díky Vám za ni.
12. 12. 2012 | 10:39

reppop napsal(a):

pamětník napsal(a):

Vaše poslední věta je vskutku humorná - EK léčící depresi! :)))
xxxxx
Jestli jsem Vás dobře pochopil, tak Vy jste mně špatně pochopil. Tím onemocněným centrem jsem myslel Brusel ne své regionální centrum. Samozřejmě že ten příměr není přesný, ale to obvykle příměry nebývají.
12. 12. 2012 | 10:43

pamětník napsal(a):

reppop:
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=766008
12. 12. 2012 | 21:15

reppop napsal(a):

To pamětník

Díky za odkaz, leč o tom, že dojde ke změně v možnosti vyvádění zisků dceřiných bank do jejich matek a o tom jak ta změna konkrétně závisí na Eu-centru jsem se tam nějak nedočetl. Možná neumím číst mezi řádky?
13. 12. 2012 | 11:02

pamětník napsal(a):

reppop:
Pokud by převzala kontrolu českých dcer zahraničních bank ECB, hrozilo by nekontrolované vyvádění zisků, protože ECB nebude schopna všechny banky uhlídat, zvláště pokud není určen limit jejich kapitalizace, tzn. kolik bank bude ECB kontrolovaných. Proto česká vláda chce, aby české dcery podléhaly kontrole ČNB, jinak bude ČR vetovat vytvoření Bankovní Unie. Krok české zdženlivosti vůči UE, se kterým plně souhlasím.
13. 12. 2012 | 13:44

pamětník napsal(a):

EU, ne UE.
13. 12. 2012 | 13:45

reppop napsal(a):

To pamětník

Díky za informace. Vaši jistotu, že naše vláda něco uhlídí, nesdílím. Spíš bych sázel na to, že si ji bankéři různými fintami (metodou "cukru a biče") snáz koupí než by si dokázali koupit ECB. Viz také Kalouskovo "hospodaření" s EU dotacemi, které EU musela pozastavit z obavy před rozkradením. Připomínám, že ČR ve schopnosti čerpat a rozumně využívat tyto dotace skončila ze VŠECH zemí EU na POSLEDNÍM místě.
Kdyby tu byla normální vláda, tak byste měl pravdu, takhle tomu ale nevěřím ani za mák.
13. 12. 2012 | 15:13

pamětník napsal(a):

reppop:
Dohled nad bankami v ČR vykonává ČNB, nikoliv vláda. Myslel jsem, že jsem to napsal zřetelně dost jasně.
13. 12. 2012 | 18:30

reppop napsal(a):

To pamětník
to mne stejně větší důvěrou nenaplňuje, když vidím s kým převážně vedení ČNB souzní. Připomínám, že bývalý guvernér Tůma je významný člen TOP 09, která pro mne je téměř klerikálně-fašistickou stranou. Netvrdím, že tito lidé nutně musí okrádat (nebo nechat okrádat) stát nelegálně, mají dostatek informací a kontaktů aby to mohli dělat legálně. Můj dojem je, že v ČR to dospělo (a umocnilo se to po nástupu pravice k moci) do jednoho mafiánského politicko-finančně-ekonomického propletence, který ztratil mou důvěru.
13. 12. 2012 | 20:54

reppop napsal(a):

oprava: "významný volební kandidát TOP 09"
13. 12. 2012 | 21:00

Meascinella napsal(a):

The things that all others has been doing in regards to bikini and furthermore things youwant to do different. [url=http://ladies-swimwear.webnode.com/]swimwear boutique[/url] Supplies and manufacturing in Idaho -- bikini basically leaves without adios [url=http://fantasie-swimwear.webnode.com/]athletic swimwear[/url] An ideal tool for swimwear that one could discover straight away. [url=http://push-up-swimwear.webnode.com/]push up swimwear[/url] Scarce piece of writing delivers the run information over bikini which experts claim just a few persons are conscious of. [url=http://designer-swimwear.webnode.com/]vitamin swimwear[/url] Profitable strategies for swimwear you can use starting as we speak. [url=http://beach-swimwear.webnode.com/]cheap swimwear[/url]
Precisely why everybody is dead wrong on the subject of swimwear and also the reason why you must look at this statement. [url=http://discount-swimwear.webnode.com/]discount swimwear[/url] One Of The Keys To help you dominate the swimwear-market Is Fairly Straight foward! [url=http://spanx-swimwear0.webnode.com/]spanx swimwear[/url] Neutral content material lets out Six completely new things around swimwear that nobody is covering. [url=http://swimwear-sale.webnode.com/]designer swimwear[/url] Identify who is debating in and around bikini and also as to why you ought to worry.[url=http://bikinis1.webnode.com/]micro bikinis[/url] Reason why not a soul is preaching about swimwear and as an outcome exactly what one should complete right now. [url=http://bikini-beach.webnode.com/]thong bikini[/url]
08. 05. 2013 | 23:12

smhtnsxu napsal(a):

http://www.tramwaydumans.fr/ http://www.abbaye-cistercienne-du-velay.fr/ http://www.picturartproject.fr/ http://www.fidj.fr/ Have a flashlight and batteries. [url=http://www.fidj.fr/]vetement lacoste pas cher[/url] [url=http://www.abbaye-cistercienne-du-velay.fr/]lacoste femme pas cher[/url] [url=http://www.tramwaydumans.fr/]lacoste pas cher[/url] [url=http://www.picturartproject.fr/]lacoste pas cher[/url] When calcium levels drop dangerously low. said Mr Salmond was "a man without a plan on currency and Europe". <a href="http://www.fidj.fr/">survetement lacoste pas cher</a> <a href="http://www.picturartproject.fr/">lacoste pas cher</a> <a href="http://www.abbaye-cistercienne-du-velay.fr/">boutique lacoste</a> <a href="http://www.tramwaydumans.fr/">lacoste pas cher</a> Is mangosteen juice a scam? You have to wonder with the health claims made by juice vendors.
12. 05. 2014 | 18:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy