„Co budete dělat, ministře?“ aneb „Optimismus = nedostatek informací?“

06. 04. 2009 | 15:22
Přečteno 24338 krát
Když jsem letos v lednu narychlo balil krabice ve svém štrasburském bytě velvyslance u Rady Evropy, protože jsem se měl za dva dny ujmout ministerského úřadu, přemítal jsem, zda mne zase nečeká riskantní podnik. Na druhou stranu jsem si uvědomoval, že každý post v politice je riskantní (a to z vícera důvodů, nežli jen proto, že jakákoli vláda může „padnout“).

Faktem je, že jsem byl ve věci budoucnosti vlády, do které jsem nastupoval, docela optimistický. Stejně jako ti, kteří mi nabídku pracovat jako ministr a šéf Legislativní rady vlády dali. První den v úřadu jsem na dotazy novinářů co budu dělat, čím začnu, odpovídal: „No, budu pracovat. Za chvíli máme poradu, těším se na svoji první Legislativní radu... Nemám sto dnů hájení, protože jsem nastoupil do rozjetého rychlíku.“ A to jsem nevěděl, jak hlubokou pravdu jsem sděloval i o těch sto dnech...:-)

Tak vidíte. Někdy shora uvedená definice optimismu není úplně mimo mísu.

Ano, jsem na tyto situace trénován i z minulosti. V roce 2004 mi Cyril Svoboda nabídl, abych mu dělal náměstka na ministerstvu zahraničí. No, prima nabídka...ovšem...do úřadu jsem nastupoval v den, kdy padla Grossova vláda. :-)

Je to dobrý začátek kariéry ve státní správě pro člověka, který - plný vlasteneckého elánu, vážně - opouští advokacii, aby přiložil ruku k dílu na poli správy našeho státu? Nevím. V každém případě je to přinejmenším humorné.

„Co budete dělat?“ To je otázka, kterou v těchto dnech často dostávám. Všem - rodině, kámošům, známým i novinářům odpovídám, že budu dál pracovat. To vím jistě. Jeden deník tuto odpověď označil za záhadu. Proč? Nepatří toto slovo do obvyklého výrazového arzenálu ministra, politika?

Kdesi jsem zaslechl, že máme mnoho politiků, ale málo správců věcí veřejných. Tak už podruhé jsem se pokusil zařadit se do té druhé kategorie... Ne, zatím nejsem na hlavu padlý, protože jsem párkrát opustil „teplá“ nebo lépe placená místa v diplomacii či advokacii.

Mě totiž právo baví. A tak se těším na projednávání občanského zákoníku, které čeká naši legislativní radu tento týden. Ono totiž být u zrodu tak důležité normy, která ovlivní život nás všech – a možná i dalších generací – to je šance, kterou některý právník nedostane, kdyby se rozkrájel, a některému se naskytne maximálně jednou za život! Takže díky i za to.

No, a jsem zvědavý, co mi osud v mé profesi připraví příště.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

urednik napsal(a):

S Cyrilem bych radši nikam nechodil - možná pro příště jestli nějaké bude (stran Cyrdy)
06. 04. 2009 | 16:14

Kritik napsal(a):

Nezbývá než přiznat, že autor se nalodil do potápějící se lodi. Jakoby nevěděl, že ta loď měla díry již od svého vyplutí. A ta ucpávka pana Cyrila Svobody byla, ostatně jako všechny jeho ucpávky, jen virtuální.
06. 04. 2009 | 16:34

Pr(u)dič napsal(a):

Takový sečtělý člověk a nepoznal jste do čeho jdete ?
06. 04. 2009 | 16:50

Jiřík, Lovosice napsal(a):

Díky pane Svobodo,
jste slušný člověk, takové
potřebujeme.
06. 04. 2009 | 16:54

jeden dávný známý napsal(a):

To máš, Pavle, z toho, že jsi vstupoval do vlády založené na přeběhlících získaných penězmi nebo vydíráním, že jsi vstupoval do vlády, která se dostala k moci díky zmanipulovaným volbám, která pošlapala svobodu justice, která podlomila nohy policii, která dělala politiku pro bohaté, která v případě Kosova ignorovala mezinárodní právo, která horovala pro další kolo zbrojení - a tak by se dalo pokračovat.
Proč se tvé katolické svědomí nevzpouzelo??
Poučením je, co jsou dnes katolíci zač. Počínaje předsedou KDU.
06. 04. 2009 | 17:10

Michal napsal(a):

Máte moje sympatie, pane Svobodo.
06. 04. 2009 | 17:25

Petr napsal(a):

Pane Svoboda,

Mohl byste vstoupit do volebniho tymu CSSD, kdyz mate takovy pozitivni vliv :-). To by nam pred volbama pomohlo :-).
06. 04. 2009 | 17:29

putna napsal(a):

Hlavně prosím Vás s tím právním systémem už něco udělejte, atˇmůžeme žít v právním státě a ne v Kocourkově, což je stav dneška. jednoduše, logicky, koherentně!!! Prosím už konečně!!!! Je dobré, že Vás to baví, a ještě lepší budou dobré výsledky, ty nás přesvědčí-
06. 04. 2009 | 17:38

Vico napsal(a):

Pane Svobodo, je-li to tak,patřilo by se vám alespoň poděkovat. Sice jsem této vládě nefandil, ale lidem, jako jste vy, fandím
06. 04. 2009 | 17:39

Karl napsal(a):

Zkus odehnat prase od plného koryta.Není to nic jednoduchého.Doufám že lidovci s dalšímy volbamy skončí
06. 04. 2009 | 17:48

optomista napsal(a):

Opravdu je mi vás líto pane Svobodo. Když se podíváte na Vaše kolegy v odcházející vládě, kteří si nahrabali dost, aby zajistili své rodiny a vy dohromady nic... To je tedy smutné. Zato můžete říct, že jste čestný muž, protože jste se ještě nestačil do ničeho namočit.
06. 04. 2009 | 17:50

Jan Vaculík napsal(a):

Jeden Dávný Známý
a jemu podobní:
Budu stokrát opakovat, že je mi tisíckrát milejší vláda postavená na dvou přeběhlících, než vláda, která stojí na tom, že před volbami mazala pitomcům med kolem huby a po volbách si je předchází tím, že plnými hrstmi rozdává z cizího.
06. 04. 2009 | 18:01

teenboy napsal(a):

1962 - to už pujdete za chvíli do důchodu, to máte v poho
06. 04. 2009 | 18:05

Pr(u)dič napsal(a):

Pane Vaculíku ! A z čeho rozdávala tato vláda v demisi ? Z vlastního ?
06. 04. 2009 | 18:34

vlk napsal(a):

Pane doktore Svobodo,
už to někdo napsal výše- máte renomé slušného člověka. Něco, co v české politice téměř neexistuje. proč jste měl zapotřebí chodit do toho spolku, do kterého jste šel? Vzhledem k tomu, co napsal výše Váš dávný známý, už nemám co dodat.

Snad jen drobnost, kterou už objevil Petr. Jste, pro každou další vládní funkci beznadějně diskvalifikován.Jste totiž klasický pechvogl...
Jen vstoupíte do nějaké vlády, už je v demisi Kdybych někdy sestavoval vládu, jako že mi to nehrozí, tak Vaší nominaci bych jednoznačně odmítnul. Staré židovské pravidlo. Jednou je to náhoda, dvakrát zákonitost..?-))
Ale vy se rozhodně neztratíte. to je zjevné.
Jinak -vítejte na Aktuálně. Pan Stejskal evidentně sehnal dalšího dobrého bloggera.
06. 04. 2009 | 18:39

klarasamkova napsal(a):

no vidíte, právě mi jedno děvče z kanceláře odcház na matdřskou, takže mám volný pracovní stůl... jsem ochotna u Vás učinit vyjímku a přizvat Vás do našeho jinak ryze dívčího advkátního kolektivu :-) Přijďte, bude sranda a práce je taky dost. vaše, Klára :-)
06. 04. 2009 | 18:41

vlk napsal(a):

Jan vaculík
ta to jste tedy musel míts touhle vládou mimořádný problém. Schvalně - kdo přišel návrh na historicky největší rozhazovačný zásek do státních financí v poodbě porodného?
Poslanec Severa a lidovci. Pamatujete na bilboardy před volbami 06-maminky dodrželi jsme slovo! Ano? Se šťatsně se usmívajícím Kalouskem?
A co taková smlouva s voličem?
A co takový řebiček? To jste musel trpět jak zvíře!A k tomu ti přeběhlíci...Jaksi navíc.
06. 04. 2009 | 18:43

vlk napsal(a):

KVS

ale ale.. včera jsem četl v Lidovkách - jak už nikdy žádného mužského do praxe... a teď tohle!

Ale uznávám - dobrý skutek by měl mít vždy přednost před pravidlem. Žádná ironie!
Aby to Veselý vydejchal...
06. 04. 2009 | 18:45

Jerry napsal(a):

Vážený pane doktore Svobodo.
Po přečtení Vašeho blogu se nemohu ubránit jedné myšlence :
Optimismus je pouze nedostatek informací. Nechce se mi věřit, že člověk Vašeho vzdělání a formátu nemá dostatek informací. Tak v čem je zakopaný pes ?
06. 04. 2009 | 19:02

pfffffitel Uďa napsal(a):

Pane ministre v demisi, zda se, ze jste nepoucitelny clovek bez spetku politickeho cichu. A tak mohu jen konstatovat: Dobre Vam a tak. A doufat, ze zlaty ministersky padak venujete na charitu.
06. 04. 2009 | 19:06

Jon Duan napsal(a):

Nevím, jestli spojení slov právník a slušný, je vůbec možné? Osobně jsem přesvědčen, že za 80% marasmu u nás, můžou legislativci, advokáti, soudci, státní zástupci, správci konkursních podstat a exekutoři. Tedy vesměs absolventi právnických fakult. Je možné, že jste ta pověstná výjimka, potvrzující pravidlo. Rád se o tom vámi nechám přesvědčit.
06. 04. 2009 | 20:18

Konnó napsal(a):

Česká politika je jeden velký hnus.
06. 04. 2009 | 20:33

Ivana napsal(a):

Jsem ráda, pane ministře (v demisi), že sis dokázal zachovat ten laskavý pohled na svět. Osobně jsem doufala, že bys mohl navrátit legislativě i "legislativě" její původní poslání a rehabilitovat ji. To je to jediné, proč by mne mohlo mrzet, že zrovna tahle vláda padla. V jakémkoli Tvém budoucím konání Ti přeji úspěchů.
06. 04. 2009 | 20:39

jeník napsal(a):

Subjektivní komentář:
Znám to. Dokonce jsou tací kolegové, kteří tvrdí, že kam vstoupím, tam to zkrachuje. A k politické diskvalifikaci: nemáme tolik slušných politiků, abychom si mohli dovolit vylít dítě s vaničkou, dokud nevidíme konkrétní výsledky. Tím neříkám dopředu, že to bude dobré, ale rád bych viděl, jak lze určité ideály v naší politice realizovat. Pokud by to šlo (v čemž jsem skeptik), konečně bych mohl vědět, koho volit. Koho nevolit už vím.
06. 04. 2009 | 21:31

Al Jouda napsal(a):

Pane ministře, měl byste využít pádu této vlády a konečně se oženit !
06. 04. 2009 | 21:44

grőssling napsal(a):

Vážený pane ministře, je tomu právě 100 let, co výprava Jednoty podolských otužilců, vedená náčelníkem Čechem Karlem Němcem dobyla jako první na světě severní pól.
Výprava podléhala těsně před cílem trudomyslnosti a mylně se domnívala, že jeden její člen hodlá dojít na pól na vlastní pěst.
Lékárník Vojtěch Šofr o jeho údajném činu prohlásil, že jsou chvíle, kdy by se optimisté měli popravovat.
Nicméně trudomyslnost výpravu přešla a tak nakonec cíle dosáhla. Před tím si ale, na výzvu náčelníka, musela zamést před vlastním prahem.
Jednalo se zejména o to, kdo že to způsobil, že sám náčelník vydával takové zvrácené rozkazy ( hajdy domů ) a kritice bylo podrobeno také zvolání o popravách optimistů.
Lékárník uznal, že přestřelil, "ale to mi jen tak ujelo, Karle ".
06. 04. 2009 | 22:07

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Svobodo,
neznám Vás, neznám okolnosti, ale nemám důvod Vám nevěřit a podle toho, co tu říkáte, tak máte moje sympatie.
07. 04. 2009 | 00:07

Jan Vaculík napsal(a):

Vlku,
řebíček mě skutečně neuchvacuje, ale myslím, že by si s Palasem mohli podat ruce. Ostatně těch Grossových 60 milion§, co mu kdosi onehdy přihrál, tak to taky asi nebylo zadarmo!
Ale myslím, že tato vláda byla bohatá na osobnosti, kterým se dá věřit, a ještě na ni budeme vzpomínat: Schwarzenberg-Pospíšil-Nečas-Kalousek-Julínek resp.Filipiová-i Topolánek si mě nakonec získal...
Bude hůř!
07. 04. 2009 | 00:19

babu napsal(a):

Tak si to užijte, máte mé sympatie!
Obdivuji slušné lidi, že do toho jdou, bez nich by to nešlo!!!
Musíte mít dobrej pajšl a s tím zákoníkem to udělejte pro poctivé lidi, lidi si platí daně ze své vydělané mzdy, nemarodí a když zamarodí po letech, tak nemají nárok na nemocenskou v prvních dnech nemoci.
Děláte zákony proti přírodě a myšlení, místo toho, abyste potrestali skutečné lemply a slušný člověk je v .........!!!Zkuste to změnit, sám jste slušný člověk, snad Vás ta úředničina nezměnila/nezblbla/ !!!Jasné !!!Hodně zdraví !!! Normální ččl /český člověk/
07. 04. 2009 | 02:34

klarasamkova napsal(a):

Vlku, ale notááák. Nebuďte oškliváááák.

Al Jouda: tomu říkám správné doporučení! Že byste pochopil správně moje pozvání do dívčí kanceláře? :-) KVS
07. 04. 2009 | 05:55

kamil napsal(a):

Jene Vaculíku, ODS plnými hrstmi rozdává z cizího, je je rozdíl komu: spřátelelným firmám po miliardách, jako tomu bylo např. při té sportovní taškařici letos v Liberci.
Pro příště prosím nepodléhejte pravicové ideologii, ale svému zdravému rozumu!!!
07. 04. 2009 | 09:53

Hajný napsal(a):

Pane ministře,
do kanceláře k paní KVS bych nechodil.Vzpomeňte jak dopadl Ctirad se Šárkou!To pak jde o život!
07. 04. 2009 | 10:33

Xury napsal(a):

Pro Kamila:
MS v Liberci se začalo budovat za předchozí vlády (kdopak v ní byl?) a o tom, že by si ČSSD nesmočila (viz např. vyjádření p.Drdy), tomu tedy fakt nevěřím. Mimochodem a z jakých peněz ČSSD rozdává spřáteleným subjektům?
07. 04. 2009 | 12:07

Kamil napsal(a):

kamile, když tomu nerozumíš, tak buď raději zticha.
Hezký den.
07. 04. 2009 | 12:14

vlk napsal(a):

KVs
vážená paní doktorko, kdybyste mne viděla naživo, zkonstatovala byste, že nic jiného než ošklivák být nemohu..
Každý den rákno s e viděsím, kdo to na mne civí v intimních chvílích.než mi docvakne, že koukám do zrcadla a ne elektronického fotorámečku, kam někdo promítá Schrecka kříženého s Frankensteinem...

Jan Vaculík
ohledně ODS už odpověděl vyčerpávajícně Kamil / děkuji/.A říkáte Schwarzenberg- Nečas- Pospíšil-Nečas- Kalousek-Julínek-Filipiová-Topolánek??
Že jako na ně budeme se slzou v oku vzpomínat?
No tak pokud jd eo kalouska, tak tam už s e to povedlo. docela dávno. když nakoupil úžasn padáky na kterých se pár lidí zabilo. Ty rodiny tu slzu maj dodnes. bylo toho víc. Dost vyšetřování. dopadlo to jak je v Čechách zvykem. Nečas? Vasil bilak ODS? naprsto bigotní demagog? Neschopný kompromisu? Julínek, který chtěl zesoukromničit za každou cenu zdravotní pojištění a měl vychování a jednání živelní pohromy? Politický karierista Pospíšil? ano ten prokazatelně dělal. měl výsledky. Nicméně justiční mafii mohl on předejít. Nehnul prstem. S vyjímkou bašného. naopak všechno posvětil a zacementoval! Paní Filiiová? copak ta dáma za ten měsíc udělal a tak úžasného, že na to budeme vzpomínat? To jako , že chodila do ouřadu? Máte dost nízké nároky.
Topolánek? Registrujete vůbec , co se za posledních asi tak 5 let v tomhle státě odehrálo? Počínajíc třeba Kořistkou?
No a SSchwarzenberg je ro men osobně daleko největší debakl téhle vládn sestavy. Kdyby byl ,ohledně Čunka práskl dveřmi, jak mu velel zdravý rozum, původ, čest, instinkt, pak jsme tady dnes tenhle problém neřešili. A on by byl býval uchován jako neposkvrněný , čestný , univerzálně použitelný nadformát. vhodný pro krize srovnatelné s této. jenže i jemu s e přilepila židle k zadku. takže se zachoval jako všichni okolo. Nevím, na co budu vzpomínat. A proč bych vůbec ml. Že má mobil plný zajímavých čísel? No albánský ministr zahraničí ho istě nemá ani náhodou. A přesto j vzali teď do NATO.
07. 04. 2009 | 12:16

Taoiseach napsal(a):

Mám takový dojem, že se někteří diskutující poněkud špatně orientují, takže si to trochu rekapitulujme:

1) Současná vláda úřaduje do okamžiku, kdy president na návrh designovaného předsedy jmenuje vládu novou.

2) V nové vládě dost možná nebude ministr - předseda legislativní rady, nicméně i ta vláda legislativní radu mít BUDE a o místo jejího předsedy asi žádná velká rvačka nebude...

3) Souhlasím s těmi, kdo autora považují za slušného člověka, a rád bych poukázal na to, že tento blog napsal s nadhledem a nestěžuje si v něm - a už vůbec ne na ztrátu "teplého místa".
07. 04. 2009 | 16:19

Jan Vaculík napsal(a):

Vlku,
a jak byste vládu sestavil Vy?
07. 04. 2009 | 23:45

StandaT napsal(a):

Jan Vaculík: souhlasím. Budeme. Když nastoupil Zeman, začali jsme vzpomínak na Klause. Když nastoupil Paroubek, začali jsme vzpomínat na Zemana. Až se hoši z LD opět ujmou žezla, začneme vzpomínat na Topolánka. Soudný člověk nevidí jen černou barvu.
08. 04. 2009 | 08:17

vlk napsal(a):

Jan Vaculík, sorry, nejsme v té situaci.Ale rozhodně vím, která jména bych tam nikdy neměl.
Standa T.
Když nastoupil Zeman tak s e vzpomínalo na Klause? No možná tehdy na Jánském vršku. A proto ho soukmenovci ve popravili a musel z čela partaje.Aby se lépe vzpomínalo.
Když nastoupil Špidla, rádi jsme na Zemana zapomněli.
A když nastoupil Paroubek s e slzouv oku jsme vzpomínali na Špidlu nikoliv na Zemana.

No z LD může přijít skutečně leccos , ale musela by to být hodně velká hrůza, aby s e vzpomínalo na Topolánka. Ale uznávám - rozhodně vyloučené to v ždáném případě není. A pravděpodobnost rozhodně větší než teoretická.
08. 04. 2009 | 18:54

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 04:22

louis vuitton napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:51

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 18:50

breitling superocean napsal(a):

Did I really earn this or did I just wear you all down? Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation. Oddly, Avatar wasn't even breitling superocean nominated in that category . Avatar might have lost to Hurt Locker superocean in the end.
12. 03. 2010 | 06:16

breitling skyracer napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
12. 03. 2010 | 06:21

tag heuer link napsal(a):

Good recommended website.
12. 03. 2010 | 09:17

tag heuer monaco napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
12. 03. 2010 | 09:19

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
16. 03. 2010 | 00:03

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 04:50

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 05:52

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:43

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 08:42

webthesurfi rugs webdesign napsal(a):

I wish you good luck and success to your career
28. 03. 2010 | 00:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy