Zadýchaná Bílá kniha

23. 12. 2009 | 15:33
Přečteno 4170 krát
Bílá kniha terciárního vzdělávání je v posledních dvou letech fenoménem prostředí vysokých škol České republiky. Výrazně rozdělila postoje vysokých škol a ministerstva školství. Zároveň se stačila během ministerského působení Ondřeje Lišky transformovat z „živého organismu“ do „mrtvého materiálu“, aby byla pod následným vedením ministerstva resuscitována a opět postavena do role klíčového materiálu. Procesu zmrtvýchvstání měla posloužit i expertní návštěva odborníků z OECD, která se odehrála v měsíci říjnu. Nyní tedy máme na stole velmi zajímavé posouzení Bílé knihy i procesu přípravy právě ze strany tohoto subjektu. Obecně se mi pak po pročtení patnácti stran tohoto materiálu chce konstatovat, že se vzývaný bílý materiál ve světle poznámek OECD přinejmenším poněkud zadýchal.

Ze závěrů expertní skupiny chci především zdůraznit několik klíčových oblastí. Na jedné straně je to na mnoha místech projevovaný souhlas některými rozpracovanými tématy, jako je např. schéma studentské podpory či silný a potřebný trend k jednotnému sloučení položek financování do normativu. Na straně druhé se objevuje mnoho dotazů či přímo výtek expertní skupiny. Předně je to poznámka o příliš teoretickém v podstatě nepředvídatelném systému parametrů institucionální akreditace, které v Bílé knize v podstatě chybí. Dále je kritizována absence informací o reformě výzkumu, která je zároveň klíčová pro diferenciaci institucí. Zde se i expertní skupina jednoznačně shodla na nutné roli české akademie věd, která je rovněž Bílou knihou ignorována. Velká pozornost je věnována navrhovanému systému řízení, kde jsou experti poměrně nemilosrdní. Nejlépe bude přímo citovat: „Domníváme se však, že návrhy v oblasti řízení a samosprávy, které jsou obsaženy v Bílé knize, nejsou zatím dostatečně rozpracované a nemají dostatečně širokou podporu, aby na jejich základě mohly být učiněny další kroky“. Z našeho pohledu nejde o žádný úžasný objev, ovšem pokud tento názor zaznívá i ze strany odborníků z OECD, snad mu bude konečně dopřáno sluchu i v rámci ministerského týmu. Následně je kritizována špatně nastavená role Rady pro terciární vzdělávání, kde je vyslovena pochybnost, „…zda by vůbec RTV měla vystupovat v poradní či hodnotící pozici vůči jednotlivým institucím.“. Stejně tak je zde zpochybněna všemocnost správních rad, kdy je konstatována nutnost kontrolního vyvážení akademickými orgány. Experti z dvoudenního intenzivního jednání dobře pochopili, že: „diskuse o reformě se odehrávají v polarizovaném prostředí, kde panuje nízká důvěra. Proto je nezbytné vytrvale usilovat o transparentnost, což se týká jak procesu koncipování návrhů, tak samotných návrhů na uspořádání v rámci daných institucí.“ Opět zdánlivě nic nového, ale poměrně přesný popis stavu, ve kterém se reformní návrhy nacházejí.

Odborné posouzení týmu OECD dle mého názoru poměrně dobře vyhodnotilo jak klady, tak i problematické oblasti Bílé knihy i postupu reformy. V rámci mírného „zadýchání“ jde nyní o to, zda tento kvalitní pohled vyhodnotí reformní tým skutečně (sebe)kriticky a začne konečně otevřeně diskutovat o chybějících parametrech reformy s klíčovými partnery.

http://www.msmt.cz/pro-novinare/doporuceni-oecd-pro-ceskou-reformu-vysokeho-skolstvi

Autor: Michal Stehlík, děkan FF UK v Praze

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Поздрави за Коледа и Нова Година napsal(a):

Желая ти здравето на скалите,
дълголетието на орлите,
младостта на елите
и на всички банки парите!

Пожелавам ти сибирско здраве,
еврейско богатство
и циганска любов.

Нека огнище да топли ръцете ти,
Вино да топли сърцето ти,
Обич да топли душата ти
И бог да те закриля в делата ти.

Нека бизнесът да ти върви и да се къпеш във пари.

Животът нека не те плаши,
мечтите да са ти другар,
а щастието с теб да крачи,
като твой приятел стар!

С пожелания за здраве, щастие и спокоен живот!

Веселие и празници не само по празниците, а и в делниците!
23. 12. 2009 | 16:35

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

to není rusky, že ne? Ukrajinština? Běloruština?

Rozumím jen z části, ale přijde mi to jako velmi hezké a poetické přání všeho dobrého do nového roku.

"Přeji ti sibiřské zdraví, židovské bohatství, cikánskou lásku..."

Uměl by to někdo přeložit, prosím?

Libor Stejskal
26. 12. 2009 | 22:18

BK napsal(a):

Já bych řekl Bulharština. Podle členu na konci podst. jmen. Přeložit neumím.
Ale mersí(blagodarja).
27. 12. 2009 | 13:40

stejskal napsal(a):

Usuzoval jsem na některý z jazyků východoslovanských kvůli tomu "sibiřskému zdraví" ;-) Ale nakonec proč ne bulharština...

Libor Stejskal
28. 12. 2009 | 02:03

Elena napsal(a):

p. Stejskal, je to moja rodná rieč, Bulgarský jazyk.

Napisala som tu tradičnú koledu pre p. Christova, preto že ma tipické Bulgarské priezvisko.

A teraz ten Vami požiadovaný preklad:

Prajem Ty zdravie, aké maju Hory!
Dlhý život, aký maju Orli.
Mladosť, akú ma Elita
peňazi, všetkých bank sveta.

Želam Ty, Sibirské zdravie, Židovské bohatstvo
Ciganskú lásku

Nech ohieň Ty zohrieva ruky,
Vino, Ty zohrieva srdce,
Láska, Ty hreje dušu,
Boh , Ty okridľuje prácu!
Nech biznes sa Ty darí a nech sa kupeš v peňazoch!

Život, nech ťa nestraši,
Sny, nech sú tvojim prijaťeľom,
šťastie, nech s tebou krača,
ako starý kamarat!

Prajem zdravie, šťastie a spokojný život!

Veselé sviatky, nie len počas sviatkov ale aj v obyčajne prácovné dní.
pre Vás pán Stejskal, blahoželanie do Nového roku 2010, praje príspevaťeľka
Elena
30. 12. 2009 | 12:39

stejskal napsal(a):

Díky, paní Eleno,

hezké přání. Vše dobré v novém roce i Vám.

Libor Stejskal
04. 01. 2010 | 10:53

Zdenek Mihalco napsal(a):

Elena

Dobrý den, moc pěkné přání. Vše dobré v roce 2010 i Vám.
Zdeněk Mihalco
04. 01. 2010 | 10:56

ed hardy clothing napsal(a):

good article,thank you for your info
26. 02. 2010 | 15:12

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

you are right
28. 02. 2010 | 15:14

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
02. 03. 2010 | 09:32

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
02. 03. 2010 | 09:35

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
02. 03. 2010 | 09:42

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 09:18

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 09:21

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 06:44

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 06:53

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 13:55

http://www.kw61.com/replica-piaget-watch napsal(a):

abc
29. 03. 2010 | 07:07

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 07:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy