Zadýchaná Bílá kniha

23. 12. 2009 | 15:33
Přečteno 3976 krát
Bílá kniha terciárního vzdělávání je v posledních dvou letech fenoménem prostředí vysokých škol České republiky. Výrazně rozdělila postoje vysokých škol a ministerstva školství. Zároveň se stačila během ministerského působení Ondřeje Lišky transformovat z „živého organismu“ do „mrtvého materiálu“, aby byla pod následným vedením ministerstva resuscitována a opět postavena do role klíčového materiálu. Procesu zmrtvýchvstání měla posloužit i expertní návštěva odborníků z OECD, která se odehrála v měsíci říjnu. Nyní tedy máme na stole velmi zajímavé posouzení Bílé knihy i procesu přípravy právě ze strany tohoto subjektu. Obecně se mi pak po pročtení patnácti stran tohoto materiálu chce konstatovat, že se vzývaný bílý materiál ve světle poznámek OECD přinejmenším poněkud zadýchal.

Ze závěrů expertní skupiny chci především zdůraznit několik klíčových oblastí. Na jedné straně je to na mnoha místech projevovaný souhlas některými rozpracovanými tématy, jako je např. schéma studentské podpory či silný a potřebný trend k jednotnému sloučení položek financování do normativu. Na straně druhé se objevuje mnoho dotazů či přímo výtek expertní skupiny. Předně je to poznámka o příliš teoretickém v podstatě nepředvídatelném systému parametrů institucionální akreditace, které v Bílé knize v podstatě chybí. Dále je kritizována absence informací o reformě výzkumu, která je zároveň klíčová pro diferenciaci institucí. Zde se i expertní skupina jednoznačně shodla na nutné roli české akademie věd, která je rovněž Bílou knihou ignorována. Velká pozornost je věnována navrhovanému systému řízení, kde jsou experti poměrně nemilosrdní. Nejlépe bude přímo citovat: „Domníváme se však, že návrhy v oblasti řízení a samosprávy, které jsou obsaženy v Bílé knize, nejsou zatím dostatečně rozpracované a nemají dostatečně širokou podporu, aby na jejich základě mohly být učiněny další kroky“. Z našeho pohledu nejde o žádný úžasný objev, ovšem pokud tento názor zaznívá i ze strany odborníků z OECD, snad mu bude konečně dopřáno sluchu i v rámci ministerského týmu. Následně je kritizována špatně nastavená role Rady pro terciární vzdělávání, kde je vyslovena pochybnost, „…zda by vůbec RTV měla vystupovat v poradní či hodnotící pozici vůči jednotlivým institucím.“. Stejně tak je zde zpochybněna všemocnost správních rad, kdy je konstatována nutnost kontrolního vyvážení akademickými orgány. Experti z dvoudenního intenzivního jednání dobře pochopili, že: „diskuse o reformě se odehrávají v polarizovaném prostředí, kde panuje nízká důvěra. Proto je nezbytné vytrvale usilovat o transparentnost, což se týká jak procesu koncipování návrhů, tak samotných návrhů na uspořádání v rámci daných institucí.“ Opět zdánlivě nic nového, ale poměrně přesný popis stavu, ve kterém se reformní návrhy nacházejí.

Odborné posouzení týmu OECD dle mého názoru poměrně dobře vyhodnotilo jak klady, tak i problematické oblasti Bílé knihy i postupu reformy. V rámci mírného „zadýchání“ jde nyní o to, zda tento kvalitní pohled vyhodnotí reformní tým skutečně (sebe)kriticky a začne konečně otevřeně diskutovat o chybějících parametrech reformy s klíčovými partnery.

http://www.msmt.cz/pro-novinare/doporuceni-oecd-pro-ceskou-reformu-vysokeho-skolstvi

Autor: Michal Stehlík, děkan FF UK v Praze

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Поздрави за Коледа и Нова Година napsal(a):

Желая ти здравето на скалите,
дълголетието на орлите,
младостта на елите
и на всички банки парите!

Пожелавам ти сибирско здраве,
еврейско богатство
и циганска любов.

Нека огнище да топли ръцете ти,
Вино да топли сърцето ти,
Обич да топли душата ти
И бог да те закриля в делата ти.

Нека бизнесът да ти върви и да се къпеш във пари.

Животът нека не те плаши,
мечтите да са ти другар,
а щастието с теб да крачи,
като твой приятел стар!

С пожелания за здраве, щастие и спокоен живот!

Веселие и празници не само по празниците, а и в делниците!
23. 12. 2009 | 16:35

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

to není rusky, že ne? Ukrajinština? Běloruština?

Rozumím jen z části, ale přijde mi to jako velmi hezké a poetické přání všeho dobrého do nového roku.

"Přeji ti sibiřské zdraví, židovské bohatství, cikánskou lásku..."

Uměl by to někdo přeložit, prosím?

Libor Stejskal
26. 12. 2009 | 22:18

BK napsal(a):

Já bych řekl Bulharština. Podle členu na konci podst. jmen. Přeložit neumím.
Ale mersí(blagodarja).
27. 12. 2009 | 13:40

stejskal napsal(a):

Usuzoval jsem na některý z jazyků východoslovanských kvůli tomu "sibiřskému zdraví" ;-) Ale nakonec proč ne bulharština...

Libor Stejskal
28. 12. 2009 | 02:03

Elena napsal(a):

p. Stejskal, je to moja rodná rieč, Bulgarský jazyk.

Napisala som tu tradičnú koledu pre p. Christova, preto že ma tipické Bulgarské priezvisko.

A teraz ten Vami požiadovaný preklad:

Prajem Ty zdravie, aké maju Hory!
Dlhý život, aký maju Orli.
Mladosť, akú ma Elita
peňazi, všetkých bank sveta.

Želam Ty, Sibirské zdravie, Židovské bohatstvo
Ciganskú lásku

Nech ohieň Ty zohrieva ruky,
Vino, Ty zohrieva srdce,
Láska, Ty hreje dušu,
Boh , Ty okridľuje prácu!
Nech biznes sa Ty darí a nech sa kupeš v peňazoch!

Život, nech ťa nestraši,
Sny, nech sú tvojim prijaťeľom,
šťastie, nech s tebou krača,
ako starý kamarat!

Prajem zdravie, šťastie a spokojný život!

Veselé sviatky, nie len počas sviatkov ale aj v obyčajne prácovné dní.
pre Vás pán Stejskal, blahoželanie do Nového roku 2010, praje príspevaťeľka
Elena
30. 12. 2009 | 12:39

stejskal napsal(a):

Díky, paní Eleno,

hezké přání. Vše dobré v novém roce i Vám.

Libor Stejskal
04. 01. 2010 | 10:53

Zdenek Mihalco napsal(a):

Elena

Dobrý den, moc pěkné přání. Vše dobré v roce 2010 i Vám.
Zdeněk Mihalco
04. 01. 2010 | 10:56

ed hardy clothing napsal(a):

good article,thank you for your info
26. 02. 2010 | 15:12

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

you are right
28. 02. 2010 | 15:14

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
02. 03. 2010 | 09:32

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
02. 03. 2010 | 09:35

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
02. 03. 2010 | 09:42

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 09:18

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 09:21

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 06:44

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 06:53

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 13:55

http://www.kw61.com/replica-piaget-watch napsal(a):

abc
29. 03. 2010 | 07:07

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 07:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy