Ficova chobotnice

04. 03. 2018 | 17:22
Přečteno 26059 krát
Část české levice žila do včerejška fascinací Ficem: donedávna nadpoloviční většina v parlamentu, čtyřikrát vyhrál volby. To kdybychom tak uměli. Životní úroveň roste rychleji než v Čechách, Fico zavedl euro, je zárukou zakotvení v EU. Sociální demokrat. Snad jen ve vyjadřování trochu příliš lidový, ale to je možná naopak jeho plus.

A najednou se ukazuje, že Ficovo Slovensko svírají chapadla. Mafiánská, korupční, dokonce z podsvětí. Že se o tom mluvilo, psalo, a vláda a policie nic. V rámci současného vyšetřování prohlásí generální prokurátor „Musíme dokázat, že tento stát má sílu“. A prezident Kiska: „V samotných základech našeho státu je něco zlého“. Šokující.

V ohrožení je tedy přímo stát? Vražda mladého novináře, za kterou může být leccos, strhla během pár dní klapky z očí. Věci najednou dostaly na Slovensku spád a ukazuje se, že země je v situaci, kdy je třeba bránit stát a důvěru lidí v něj. Že soukromé zájmy prorostly zřejmě policií, soudy, politiky. Že chobotnice neohrožuje jen jednotlivce, ale struktury státu a společnost.

Jako by celá východní postkomunistická Evropa byla zasažena stejnou nákazou. Stejným scénářem. Lidmi, kteří bohatnou rozebíráním státu, podvody s dotacemi a daněmi, politickými strukturami, které si zakládají pro svoje potřeby. Čechy samozřejmě neleží na jiné planetě.

Boj o stát

Najednou se dozvídáme, že Ficovo okolí mělo a má kontakty s italskou mafií, že se o tom na Slovensku už léta ví a psalo. Že před časem přišlo varování od italské prokuratury a nic. Že Fico měl na úřadu vlády jakousi mladičkou „hlavní poradkyni“ s nejasnými kompetencemi. Ale která byla nedávno milenkou italského mafiána a vlastnila s ním firmu. A že do včerejška byla součástí vládního kabinetu, bývala přítomna nejdůležitějším jednáním premiéra. Za koho tam kopala? Komu nosila informace? Neměla prý přitom žádné oprávnění ke styku s citlivými dokumenty.

Najednou se dozvídáme, že ministrovi vnitra přistane na účtu jen tak nezištně sto tisíc eur, najednou čteme, že nejasné klientelistické vazby má víc lidí z okolí kabinetu. Že tajemník bezpečnostní rady státu, člověk, který ví o citlivých utajovaných kauzách, měl být podílníkem mafiánovy firmy. Že s ním prý obchodoval i šéf úřadu ministerstva obrany. Čteme, že syn prokurátora má mít podíly snad v sedmi firmách italského mafiána.

Týden od smrti obou obětí vyšetřování nic nepřineslo: ani motiv vraždy, ani identitu vrahů. Znepokojivé. Porovnejte si to s atentáty třeba ve Francii, kde policie byla s to zjistit jména vrahů po pár dnech a veřejnosti byla schopna koherentně vysvětlit, co se stalo. Ve Francii je ale silný stát a lidé, pro které je služba státu celoživotní náplní a věcí cti. Přemýšlejme o tom.

Na Slovensku dnes slyšíme od jedné poslankyně otázku na ministra vnitra, zda byl na místě činu šéf Protikorupční policie proto, aby zametl stopy. Šokující. Věci došly tak daleko, že taková otázka je vůbec možná? Dozvídáme se taky, že žena tohoto ministra funguje ve vedení firmy, kterou vlastní kontroverzní podnikatel. Jehož synovi údajně patří budova, v níž měl mít firmu i nynější policejní ředitel. Premiér zase dle médií bydlí v bytě člověka, který je podezřelý z daňových úniků a který má prsty v mnoha kauzách. A ten byt je v luxusním domu, kde bydlí dohromady špičky politiky a businessu.

Každých pár hodin přicházejí nové informace tohoto typu. I když se možná některé ukážou jako nepotvrzené, je jich tolik, že vykreslují celkový obrázek. Kam se člověk podívá, politici propojení s neprůhledným businessem. Který má příjmy z dotací, státních zakázek, dotací Pozemkového fondu, daňových úniků, politických známostí. K tomu soudci, prokurátoři.

Uslintaný vtípek

Pozvali si Fica jako hlavního hosta na nedávný sjezd ČSSD. Co jsme od něj slyšeli? Uslintaný opilecký vtípek ze čtvrté cenové. V rámci hlavního politického projevu, v rámci projevu premiéra, v těsném sousedství projevu prezidenta ČR. Poradil celému sjezdu, že když nefunguje „bordel“, nemají se vyměnit postele, ale „dievčatá“. Polkl jsem naprázdno, nevěřil jsem vlastním uším. Bylo mi nanic z toho středoevropského plebejce, který považuje vulgaritu za vtipnost a národ si ho vytáhl do nejvyšších sfér. A také z toho, že nikdo v publiku na tu sprostotu nezareagoval, ani muži ani ženy. Nikdo nepískal. Doufejme, že to proto, že je Fico postavil do klasické situace, kdy je slušný člověk tak zaskočen, že se jen přihlouple usmívá v očekávání, kdy sprostota odezní a že se snad přeslechl.

Fico tam neříkal jen samé hloupé věci, leccos bylo rozumné. Jeho argument, že se má dávat, když je hojnost, a ne škudlit, má svoje opodstatnění. Kdy jindy stát svým slabým pomůže? Je tu samozřejmě od toho, aby na ně myslel. Poskytnout dopravu zdarma seniorům, když jsou peníze, proč ne?

Je tu ovšem jenže. Dělá to Fico proto, že má skutečně levicové myšlení a jde mu o principy a obyvatele? Nebo jako populistický úkrok, kterým si kupuje voliče? Zdánlivý výsledek může být stejný, ale pohnutky radikálně odlišné. Socialista nebo populista, přesvědčení nebo každý dobrý nástroj moci. Jaký je rozdíl mezi ním a národovecky katolickým Kaczyńským, který si ve volbách koupil voliče třemi a půl tisíci na dítě? Jaký je rozdíl mezi ním a Berlusconim? Termínem pro ně je populismus, politická manipulace, účel světí prostředky.

Fico nemůže být vzorem pro ČSSD

Fico nemůže být vzorem pro ČSSD, byť je dnes dělí přes dvě desítky procent voličských hlasů. Jeho populismus musí naopak jen odrazovat. Nemůže být cestou, kterou si lze zase vydobýt postavení silné respektované strany. Jeho taktiku u nás už hraje někdo jiný, parketa lidové bodrosti, nabídka falešně jednoduchých řešení a konfuze státu a soukromých zájmů je u nás obsazená. Naštěstí pro ČSSD, pokud by snad chtěla naslouchat sirénám tohoto typu. Tudy nemůže jít návrat k voličům. Říkat si o jejich mandát nelze nadbíháním přízemnosti.

Účel nesvětí prostředky. Dříve nebo později se to proti jeho hlasatelům obrátí. A vražda novináře je už snad nejvýmluvnějším mementem, kam to až může dojít, pokud je stát slabý a rozebrali si ho šíbři pro privátní účely.

Ficovo Slovensko se teď může ve světě rychle stát synonymem Putinova Ruska. Zatím pouze tam a na Maltě se novináři stříleli, a zatím pouze tam to zůstává nevyšetřeno. Z kauzy slovenského novináře se stala přes noc kauza celoevropská. Evropský parlament si ustavil zvláštní výbor na vyšetřování vraždy slovenského novináře, na Slovensko zřejmě míří mezinárodní skupina nejlepších investigativních novinářů, Slovensko je nově v hledáčku evropského komisaře pro rozpočet. O vraždě píší na prvních stranách polské, německé a jiné noviny. A to je jen začátek.

Tam to dovedl Fico. Přestože byl do včerejška výraznou zárukou ukotvení Slovenska v EU a přivedl zemi k euro. Přestože jeho Slovensko nelze srovnávat se Slovenskem Mečiarovým. Tady nejde jen o vraždu mladého člověka. I kdyby ho nezabili jakožto novináře, ale z důvodů jiných, ten týden od vraždy se už objevilo tolik informací o chobotnici, že je třeba bít na poplach

Riziko je samozřejmě velké: že může přijít horší vláda, třeba s kotlebovským nádechem. Ale také nemusí. Fico se nemůže držet u moci zaklínáním, že po něm to může být horší. Zatím vládl s národovci. Prezident Kiska dnes v neděli v televizi prohlásil, že buď „rozsáhlá rekonstrukce vlády nebo předčasné volby“.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy