Co víme o Rusech žijících v Praze? Nic

03. 09. 2019 | 17:09
Přečteno 7697 krát
Aféra kolem Koněvovy sochy vyjevila kromě jiných ještě jeden problém: přítomnost Rusů v Praze a vůbec v Čechách a na Moravě. Máme v nich vidět lidi šťastné, že nemusí žít pod Putinem, nebo spíš jeho potenciální obdivovatele?

„Včera jsme strávil několik hodin u Koněvovy sochy. Kámoš měl vlajku NATO. Přišel Rus, který bydlí na Praze 6 a začal nám říkat, ať nemáváme vlajkou NATO na veřejnosti, že ho to uráží,“ napsal na twitter v neděli jeden uživatel.

"V Praze kousek od Muzea, rozstříleného v r. 68, se stále prodávají sovětské vojenské čepice. Kolem lhostejnost." Foto autor
"V Praze kousek od Muzea, rozstříleného v r. 68, se stále prodávají sovětské vojenské čepice. Kolem lhostejnost." Foto autor

Taky máte dojem, že tohle je trochu moc? Že by se o tom mělo mluvit? Do jaké míry byla reakce toho člověka typická pro ruskou komunitu v Praze? Jak v tom, že ho pobuřuje české členství v NATO, tak v tom, že považuje za své právo to v Praze nahlas vykřikovat? Nikdy jsem nic podobného neslyšel od Vietnamce nebo od Číňana.

V Praze se určitě najdou Rusové, kteří by mluvili stejně, jako ten u sochy, a naopak jiní, kteří mají Putina plné zuby a jsou rádi, že žijí v členské zemi EU a NATO. Našla by se mezi nimi jistě celá škála postojů. Jaký je ale převládající?

To právě nevíme. Česká média o ruské menšině a jejím životě nepřinášejí žádné informace, jako by neexistovala. Žádné reportáže, žádné rozhovory, žádné analýzy. Jak svůj pobyt u nás vnímají, proč sem přijeli, proč se tu usadili? Do jaké míry se ztotožnili s Čechy? S demokracií, liberalismem? Co vědí o ruském podílu na komunismu, o invazi v r. 68 a jak se na ni dívají? Kolik jich je?

Veřejnost o té menšině (a v některých lokalitách asi většině) ví jen to, co vidí kusovitě ve svém okolí. A co slyší: v centru Prahy, na Vinohradech nebo v Dejvicích někdy víc ruštinu než češtinu. Časy, kdy tam zněla hodně angličtina nebo francouzština, jsou pryč. Rostoucí počet obchodů s ruským jídlem ukazuje, že je zřejmě stále víc ruských zákazníků. Nápisy mají jen v azbuce (což by třeba ve Francii nebylo legální). Ruská přítomnost roste.

Minulou neděli v pražské ZOO zněla ruština mnohem víc než čeština. To samo o sobě nevypovídá o demografii města, lze se domnívat, že české obyvatelstvo odjelo jak má ve zvyku na chalupy, nebo ještě bylo na prázdninách, a že do ZOO šly hlavně rodiny těch, kdo chalupy nemají, tedy cizinci. Z těch cizinců ale naprostá většina mluvila rusky.

Rusové mají za sebou imperiální mocnost

Rusové jsou u nás zvláštní menšinou: nikoli historickou, žijící tu odedávna. Na rozdíl od všech jiných mají za svými zády velkou, početnou zemi, která se netají imperiálními choutkami a nechutí k evropskému liberalismu. Která je s Českou republikou tak trochu ve studené válce. Která Čechy po léta okupovala a jejíž dnešní vedení tu okupaci považuje za oprávněnou.

Jací jsou Rusové, kteří žijí v České republice? Jsou tu nakrátko nebo spíš mají stálý pobyt, kolik jich má české občanství? Kolik z nich tu je jen proto, že jsme zemí EU a tím pádem se z Prahy dělá snáz byznys než z Jekatěrinburgu a zároveň tu je levněji než v Londýně? Možnost dělat byznys se nijak nevylučuje se sdílením putinovských postojů, to víme už dávno. Jaká část tohoto byznysu je praní podivných peněz? Často jde viditelně o bohaté vrstvy, které navíc dávají bohatství najevo. Nebetyčný rozdíl oproti ukrajinským gastarbeiterům, kteří dřou na stavbách a při rekonstrukcích bytů.

Co znamenají všechny ty obchody na Starém městě, patřící ruským firmám a kde rusky mluvící prodavačky prodávají „bohemina crystal“ a podivné „slovanské suvenýry“, tedy ruské bábušky? Dokonce stále beranice se sovětskou hvězdou?

Lidé, kteří nechtějí žít pod Putinem, se do Evropy nedostanou?


Na historku od Koněvovy sochy reagoval na twitteru jeden Rus takto (rusky): „Do Evropy vycestovalo hodně Rusů, kteří se neztotožňují s evropskými hodnotami a podporují Putina. A zároveň mnoho Rusů, kteří nechtějí žít v Putinovském Rusku, protože jsou proti lži, válce a nenávisti, nemůže do Evropy přijet kvůli příliš komplikovaným procedurám.“ To stojí za zamyšlení.

Co dělá stát pro to, aby se Rusové, kteří se v Čechách a na Moravě usazují, aby se integrovali a vzali za svůj objektivní pohled na historii 20.století, komunismus, který sem exportovala Moskva, Pražské jaro? Aby se s ním ztotožnili? Existují pro ně vůbec nějaké kurzy tohoto typu, je historie povinná pro získání občanství? Co vědí jejich děti, které chodí do českých škol, o české historii? Když většina škol se v dějepisu zastaví u druhé války a velké procento české mládeže neví, co se stalo v r. 1968 a pomalu už ani v r. 1989?

Existují ve školách programy pro děti, které přijedou z ciziny a neumí slovo česky? Francie je má v některých školách už léta, za rok se v nich dítě naučí výborně jazyk a splyne rychle s okolím. Pokud se přicestovavší dítě nesetká s příznivým přijetím, začne ho považovat za nepřátelské.

Poskytnout ruské menšině objektivní informace v ruštině


Z čeho Rusové žijící v Praze nebo v Karlových Varech čerpají své informace o Čechách, o Evropě, vůbec o světě? O Putinovi? Nejspíš z ruské televize nebo internetu. Proč neexistuje televizní stanice v ruštině určená těmto lidem? Rozhlasová stanice? Nějaká pomoc, aby se mohli orientovat a nebyli vystaveni jen jednosměrnému tlaku Putinových státně-partajních médií? EU vymyslela ruské vysílání do Ruska, to je ale jiné publikum než ruská menšina u nás.

Znal jsem starou paní, Rusku, nekomunistku, která žila v Praze od války celá šťastná, že unikla ze spárů NKVD. A stejně ke stáru poslouchala jen ruskou televizi a chodila v Dejvicích do pravoslavného kostela. Kořeny mívají pevný kořínek.

Víte, kdy Československý rozhlas zavedl před válkou vysílání v němčině? Někdy v r. 1936. To už bylo trochu pozdě.

Masarykovo Československo poskytlo tisícům Rusů, kteří utekli po bolševickém puči v r. 1917, útočiště, azyl a vzdělání (třeba na polytechnice založené speciálně pro ně). Mnozí z nich se s Čechy identifikovali, jako inženýři, lékaři a vědci stát významně obohatili. Často se mimochodem usadili v Dejvicích. Třeba díky Romanu Jakobsonovi v Praze vznikl Pražský lingvistický kroužek, který posunul celou světovou jazykovědu o kus dál. V květnu 1945 zvláštní jednotka NKVD stovky těchto lidí, kteří už měli většinou československé občanství, odvlekla a skončili smrtí v gulagu.

To píšu proto, aby bylo jasné, že nejsem žádný nacionalista a nemám na mysli žádné ostrakizování Rusů žijících v českém státě. A samozřejmě ani žádné jiné menšiny.
To ale neznamená, že bychom se neměli dočíst o světě, v němž žijeme a jak vypadá. Dnešní Rusové jsou jiní než ti z před války. Budou jednou žádat o status národnostní menšiny? Se všemi právy, které to přináší, třeba na výuku v jazyce té menšiny? Přijde požadavek učit historii tak, aby je „neurážela,“ jak se vyjádřil pán u Koněvovy sochy?

Česká média včetně tzv. seriózních jsou léta plná nejrůznějších poplašných zpráv o přistěhovalcích, z nichž jsme ani jednoho neviděli. Povrchních informací o menšinách v západní Evropě a rad, jak by je měly západoevropské vlády integrovat.

Místo rad jiným začněme u sebe, popisem a analýzou skutečného stavu doma. Ať má veřejnost informace.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy